242 Komente

Amerika esh si shpirt

Fiqo del belgjika

E nxjerrim ne, me ceremoni smiley

Fiqo, nje fallxhore me fame paska thene qe fito USej, vec po tha Fiqo rrofte qeveria. smiley

Rrofte edhe 120 minuta pra ça te thom u smiley

Ja patrioti i vertete, fut dhe penalltite me qene mrena.smiley

Haha po po per fiqon sa i madh qe je ti o bajern ti. Po veshtire e ka usa, belgu eshte me i vjeter ne zanat dhe ka topkembist te mire.

Po se e ka veshtire, fallxhorja me fame i kerkoi goxha sakrifice Fiqos. smiley

si ka mundesi qe futbolli eshte aq dobet ne ameriqismiley

amerikanet e bardhe dhe latinet cfare sporti ndjekin? ate lojen me cinglasmiley

Pyt ihere anej nga Italia e Portugalia se tashti jane ato nji hap para se po lujn me top mozzarele

Me koqekavalli Gono smiley

smiley me Koqe Rike smiley

I ngeli ne dore Amerikes me e bo spektatklin kete round, sic edhe e kishim parashikuar xhanem.

une po pres perseri te jape parashikimin e tij peshku i kuq, qe ta marr vesh pastaj se kush do te fitoje.

..smiley

na ka humbur edhe ai Gjergji pe Korce, se edhe ky  ishte i forte ne parashikime..smiley

ai ishte i forte ne prapashikimesmiley

E marrin edhe Eduard Zaloshnjen dhe bejne nje treshe, qe te te hiki truri prej parashikimeve. smiley

Sa hap gojen ti, taaaaak ata nga nji parashikim dhe faaaap robi e ka pastaj nje pike orientimi smiley

Ishalla nuk humb Amerika se do t'i bjere Agronit damllaja smiley

mos te bije ty po humi Belgjika haha
 

ndryshim formacioni Klinsi sot, e disha qe ky trajner ta bo surprizen

po lu me 3(5)-5(3)-2. Hajde ta kaloje oqeanin Belgjika tashti me komardare shpetimi.

si asnjanes, dua belgjiken ne finale

ne finale me angline, te fusha e rezervave te totenhemit

amerika osht mo e mira ne soccer... smiley

p.s. si tha nji nga kto anglezet, kampionati eshte si World Series, but with other countries smiley

smiley

Belgjika  akoma nuk ka treguar shume  nga mundesite qe kane si  skuader,  por eshte ekip kompakt. 

ne radhe te pare, belgeve eshte veshtire tu besh gol.  fizikisht jane mire, kete e tregon fakti qe belget  15-20 minutat e fundit, e rrisin  goxha lojen   edhe shenojne.   por edhe shifrat flasin qarte, 3 ndeshje, 3 fitore..

mendoj qe Belgjika sot  fiton,  1 ose 2 me 0.

Futbolli ka te papriturat e veta djema, por une mendoj se fiton Belgjika. Ndeshja nuk do jete e lehte. 

E ke gabim. Fiton USA !! Gooo USAaaaa. 

mos u perkedhel smiley

nosho, leji gocat rehat smiley

USA USA USA

Fillun fyshekzjarret knej

For those about to rock we salute you smiley

Dilni o tifozat e Belgjikes tashti, ku jeni mçef.

januzaj gol!

Yyyyyyyyyy si bo stadiumi USA USA USA

Goni a punon ti o njeri? Ngele 'n'stadium' o shok. 

Pune, gjume, MC Donald, si gjithe amerikanet ;P

Do fitoje Belgjika sot, nuk me bind hic fare USA. Mgjthse seshte dua te fitoje njeri ekip patjeter, por po te vija skedine do e vija 1 ose 2-3 gola.

Nejse, per cdo evantualitet, a jane gati marinsat?

ca do bojn marinsat, do ja *** robt topit??

C'ishte ky streaker me rroba?

cer humi ky kokuqiiiiiiii

Fiton Amerika sot! UUUUUUUUUUUSSSSSSSSSSSSAAAAAAAAAAAA

akoma ka shpresa juesei

e mbyti Belgjika!    Amerika duket e pashanc...

Ahhh lojtari me i mire i botrorit u vra. Ska gjo futet nji akoma me i mire. 

ka bo dhe CNN live blog per lojen...ene ca sqarime te nevojshme: "Only a win will take us past Belgium." smiley

Read the captions carefully, we are already past Italy and England.

gol quhet kur topi futet ne rrjete

Man City chant that is.

Plerat, per kete faull mori karton amerikoni

Degjenerata!

qa thuni mer..

rast i mire amriiki

kot fare e verdha

Hahaha albitri koke shkurres....."te kom degjeneru"

Me keqardhje por juesei iken ne shpi sot.

Nji ndrrim i detyrushem per ameriken dhe ji e verdhe per Kompany.....kshu shifen gjonat cuna. Ndrrimi sna prish shume pune se De Andre Yedlin e fashoi krahun e djathte, i vunii toll-in Hazardid dhe ka hedh 5 krosa. Plus qe kemi edhe dy ndrrime gje qe dihet qe Klinsi eshte mjeshter me lexu lojen.

Ishim te detyrum me fut me te gjatet qe kishim se Belgjika vetem te ence/korrnet ka qene e rrezikshme tre neshjet e para. Kjo na la pa nji mesfushor, por vje ndrrimi ne momentin e duhur.

so far beautiful, vetem goli jone mungoi.

shum mir belgjika e meriton fitoren. ky kokkuqi qenka i papermbajtshem

Zuuuuussssiiii

Eee dolen tifozat e Belgjikes ( a te Italise a te Spanjes for that matter) 

ooo sa paskan vujt

Nuk pajtohemi me asnji rezultat tjeter perveç fitores sot.

USA!USA!USA!

Totally deserved!

For club and country... heehhehe

klubet amerikone vec cheerlidersat i kan te mira....

po ene ato te shkretat minimum wage bojn

Zemergjon me bakshishet jena. smiley

kom encounter njonen ke nje hedge fund - ishte asistente e shefit dhe part time cheerleader me red bulls

ou thash un kur e pash, sa atletike duket kjo goca...masnej e mora vesh situaten

p.s. bo ca shtylle...

Ikuell apertjuniti impllojment....

sam mor iquell dhen adhers

O  Fiqoooooo........ Mos hum rreklamat se jane shonc

uuuuffff...kputi mish howard-i shkret, per te cilin kam simpati si portjer i evertonit
 

Eeeee ke simpati, shenjat e para keto

hyni ne mirallas i evertonit...ky bo gola simpatik

desh e boni simpatikun...

ne min e 50 nderpres shikimin e kesaj neshje te merzitshme qe te shikoj nje film , skenari eshte i qarte , 90 min barazim , shtesa barazim , me penallti fiton Belgjika.

Ciao.

fut januzaj mer....hiqe de bruynin

po hiqe de brylin mer....

amerika eshte bere si thes boksi,  Belgjika  po i bie pa meshire..smiley

Ehh albiter plera, e la topin vete ai belgu se e vrau ndergjegja

Po m'vjen era goal nga USA ! Let's go USA !!! 

Ata me te kuqe jane Belge , Amerikont jane me te bardha smiley

Min e 87 watch. Ato me t bardha do shenojne ! Vizione te qarta me shfaqen. 

po harxho shum belgu.po sbon gol n'myth e kan

Duhet te boje ndrrim belgu se spaska ide loje fare

origi shum dobet duket si sabotator

Oohhhoohhho erdhi Wondogoali 

ky e ka emrin Wheresdaball-i

po ky origi mer...2 here vetem me portierin....bjeri i cik onash mer

....sa raste po humbin kto mer....do ishin 7 me zero tashti

Haha ca loseri. Lool

Argjentina te shpresoj ne ndonje colpo di fortuna te USA.Djajt e kuq qenkan te frikshem,megjithse me amerikanet nuk i dihet kurre,kujto ndeshjen e pare me Ganen !!

Howard is a god!

Howard, e ka emrin feja e re.

Po nderroj mendje me mire te fitojne belgjikanet..smiley

bo bo bo....mjaft lozet me miun mer, kputja koken

Na e lodhen Howie-n. 

Omg!!!

moza kujdes me ato kerpudhat qe perdor se jan alucinantismiley

Portobello perdor te kontrollume nga shteti!!! Ca rasti humbi ai! I believe that we will win! Ne pjesen shtese apo me penallti smiley

shteti ta ka me hile githmon.shif cer emri i ka von,portobellosmiley

Damn it!!!

ai qe sben dot gol e peson

Oooh rasti me i paster i kampionatit, dinjitet, gjynof me i eleminu qe 90 minutat e para,

sikur ta kish futur golin ky Budallovskismiley tani ne fund,  do ishte  vertet  gjynah per belget..

Edhe te deshe ta nxirnje jashte porte topin ishte me e veshtire

Kur nuk do, nuk do smiley s'ke ç'i bo. 

Kushedi sa shishe vere ka pire Pjeri! smiley

jo-jo Ketlinaaa smiley

Piiiii tani se ke feste smiley

Wondo is gonna redeem himself, oooooooooo USA USA USA

lere ate muhabet botrori amerikan ishte i bukur per as sa zgjati, tani pritet goli belgve mori fund

Oooo such excitement, keto po pysin me ke jemi ne grup ne kampionatin Evropian, qe ta morim edhe ate.

neshja e par e ktij botnori ku u dallu qart qe lojen po e bon vetem nji skuader.tjetra rri ,shef dhe peson.amo neshja  fitohet duke bo gol jo duke rrok portierinsmiley

lukakuuuuuuu

e boni me dhune
 

he re ca te thash

bravo belgjika.. e meritonte shume me shpejt golin!

e boni kokuqiii.me gjith ato raste qe ka humsmiley

Evertoni boni nomin ke kjo ndeshja... Howard, Mirallas, Lukaku

Lukaku, dum gol prappp

Po ky vertonghen mer....po pasoje mer kok qep...si ta pasoi Lukaku ty...si ja pasoi Mirallas atij

E meritonin Bravo!

Lukaku osht Gol...harrova fare qe osht ne kombtaren belge ky

E meritoi fitoren belgjika ske ci thu.

Nje Lukaku krejt tjeter nga ndeshja e kaluar, nje Belgjike krejt tjeter nga ndeshja e kaluar!

tifozat amerikon kujton se dalin ne cerekfinale me ket rezultat... ahhahaha

Shpresen tani e kemi te Anglia.

gjysma ekipit belg + portjeri amrikon lozin ne angli te gjithe

flmd #unitedkingdom

Lukakuuuuuu - ca goli (vetem mos e ha kameren)

e  vulosi Lukaku

dmth, tani nuk po e mund, por po e rreh Belgjika, Ameriken..smiley

o gono ku ike me?po tallen belgjitsmiley

Ca po tallen me? E more serumin ti te rasti i wondolowskit? 

ti ke un bje gjithmon n'kom se un sjom tifoz me asnjismiley

edhe te mendosh qe ky Lukaku ishte zhgenjyes komplet ne ndeshjet me Algjerine dhe me Rusine. Marc Wilmots nuk donte ta fuste me ne kete boteror. Tani po ja kthen mendjen prape smiley

me kte gol e hoqi majmunin nga shpatlla e vetsmiley

Lukaku ka bo nomin me Evertonin...

ky Wilomots osht toc...se ene Januzajn s'e ka fut

me ket ekpi belg s'ka kuptim mos me kalu ne cerekfinale...biles kto jan favorita me argjentinen

E meriton Belgjika se ka lujt me mire. Ska rruge tjeter. Gono mos u merzit

greeeeeeeeeeen

Pjero, po shohim sot nje Belgjike  te forte,  qe po luan futboll modern, mbreslenes.  ndryshim i madh  nga ndeshjet ne grupe...  a thua te kene degjuar ato keshillat e tua   per metoda moderne   ne stervitje..?.smiley

Do e kete perkthyer dikush, ilegalisht, VQ-ne ne gjuhen Flamande e do ja kete dhene lojtareve ta lexojne.

Julian fucking Greeeeeeeeeeeeeeen 

Goli me i bukur i kampionati

Episode VI – Return of the Jedi smiley

2 1

Ec dhe 1 tjeter !!! Lol

Hajde bejbi se ka von bast Arvizu do qethet tull po se boni te dytin mrena 5 minutash

uuuu lukakuuuu

vetem nej ndeshje ne historin e botrorit eht kthyer nga 2 me 0 ne 2 me 2 ne koh shtes

Hajt edhe 1

nuk bejne me gol amerikanet qe tani e tutje
 

Uuuuuuuhuh

Encja me e bukur e kampionatit

Po na le zemra po beni edhe 1 

USA USA USA

ehh nuk behet me po ndeshje bukur ishte si film

si kisht thon Klinsman...blini bileta per finale

ahahahahahaha....1-800-REFUNDS

Maroi çuna, rendesi ka qe ndeshja qe e bukur smiley naten

Good game Pjero, good game - smiley

Me hile hoqen ekipin me te mire te kampionatit, by faaaar the best 

na nxive me gjith kto superlativa

smiley c'te bo tifozlliku, ta heq trunin faresmiley

haha na iku zari, super ndeshje.

Mire amerika me shpirt e deshire. Nuk e kuptova pjesen e dyte qe la nam me raste per belget.

Krahaso ket ekip me Angkine, Spanjen, Italine and you draw the conclusion

ikni tashti ene lozni MLS per 4 vjet te tjer dhe harrohena deri ne 2018

Nashtiiiiii, Angkina kur thote tastiera e Gonit ... Nuk se smiley. Pas 4 vjetesh me shoket dhe ata.

ps: o Goni, o supertifozi!

Noshi po e morri seriozisht  amerikoni s'te le radhe me kap me kupe. Beni tifozllek per skuadrat tuja dhe nja 4 vjet. Tick tock smiley

vetem Beckham e sjell MLS ne gjendje te prodhoje lojtare klasi

ne boteror u kualifikuat se i boshit ndeshjet ne 2ft bore...playin' eskimo ball

Noshi e di ca del kur sharton nje gjerman me amerikan (aka Klinsman)? World domination!

Nuk ka klas amerika, nuk ka me nxjerr lojtar klasi, ka me e marr kupen me dhune. Me marinsat do i trajnoj Klinsmani, qe ta bejne golin jo ne zone po nga mesfusha. smiley

O gono mos ja vi veshin agjit propit anti amerian. USA!USA!USA!

lukaku boni pasin final per golin e par

lukaku boni golin e dyt

sikur vertonghen toci te kishte pasu, lukaku kishte bo ene i tjeter

mirallas hupi nja dy gola te paster

7 me 1 do ishte e arsyeshme

Ngela duke humbur bastet! smiley

Tani Belgjike - Argjentine

Gol qe boni amerikoni...

Amerikonet kisha qejf t'ja kishin rras Jermonit...

po kto belget i kena si te shpis....

Kompany , Vertonghen, Fellaini, Hazard, Lukaku, Mirallas, Chadli, Januzaj, Dembele, Vermaelen, Mignolet

Doli huq u rrejt portieri dhe iku topi rrotaxhile mrena. Gol amerike

doli huq me top ne ajer tu i ardh nga prapa? Mos e kokoleps muhabetin kot!!!! 

Ishte super gooooool!!!!!! Ishte GOLASO!!!!

vetem per i gjo duhet me ja dhon hakun amerikes.i besojn  happy end si kalamoni qe beson ke babgjyshi i vitit t'rismiley deri n'sekond t'funit lujten.

o fiqo, na thuj nai gjosmiley

Nji amerikon te klubi mpyti po te fitoje dy ndeshjet e tjera kualifikohet amerika? Kujtote se eshte plejof me tre ndeshje vllai. 

nuk e di nese ka ndodhur here tjeter ne boteror, por kesaj radhe te gjithe fituesit e grupeve kaluan ne cerekfinalesmiley   ndersa vendet e dyta  te grupeve zhgenjyen..smiley

Uaa paske vizione mjaft largpamese dhe te qarta smiley

eklips, pak a shume edhe une keto ekipe kam parashikuar  ne cerkefinale dhe gjysemfinale.. ndersa ne  finale  pak ndryshim, por esenca eshte e njejte..smiley

Humbi ekipi me i mire, ekipi qe pallo Koqe Riken

Hajt mo, topi i rrumbullaket eshte. Gjynof, Amerika e meritonte barazimin. 

o fiqo cohu mer nga mineri se e bone grop.mos u merzit se ka prap botnor mas 4 vjeteshsmiley.masnej gjermoni osht akoma n'gar.smiley

USA, A for effort smiley

hajt noten anyway, good game USA

urime Belgjika / rrnoft Lukaku (po ishalla po loz i cik ne Januzaj)

Amerika ne ket botror do mahet mend per ata dy gamoret e amerikes qe u perplasen kok per kok me njoni tjetrin te ndeshja me gjermanin dhe robt qe ulurisnin te bari....ku eshte faulliiiiiii arbiter???? U desh cerek ore ta merrnin vesh qe spati faull as aty as kur ai sallomi tjeter u perplas me arbitrin dhe robt prap kerkonin faull. 

Pranej e bojne botrorin 1 here ne 4 vjet, se tre here do e kalote grupin Italia 1 here Amerika, aq sa per tia dhi pepinove, panjolleve dhe dhomprishmve

Poshte qeverija zoofile nekrofile e Tiranes!

Aaaashtu.

Tashi per neshjen. Urime Belgjikes. Na myti, sot e gjeti diten me shperthy..  

Klinsmani.. Nejse. We love you Mann unconditionally.

Ne mbetemi optimist per te ardhmen, e ardhmja eshte premtuese.

Ajo qe u pa qarte ket kampjonat eshte diferenca cilesore qe egziston midis progresit te sokerit amerikan dhe regresit te kalçjos italjane ( po e marr thjesht si shembull kete te fundit)

Thank you soker moms qe po lindni nje gjenerate te re lojtaresh qe do ta marrin stafeten sot ne ate aeroport, ne kete sport, ne çdo port ku sot gjithkush po rend drejt kesaj endrre te ElDorados se re te futbollit.

Pride.& Joy. Godbless & Alleluyah.

 

Na morre ne qafe Fiqo. Faj kam dhe une, se fallxhorja tha qe Fiqo duhet ta kete megjith zemer ate "rrofte."smiley 

Sot i vetmi qe i ka birrat e pagume per pjesen e mbetur re kampionatit eshte eklipsi, qe i paska gjet te gjitha te gjitha te gjitha ndeshjet, woooow

Po, make no mistake, do kthehemi prap per ket Belgjiken, siç u kthym per Ganën.

Big wheels keep on turning..

Pa ameriken ne te semes vaft ky boteror.

un nuk shof me...

Gabimet e Klinsman ishin sepse duhej te fuste ne loje qe nga minuta e pare nr 2 Yedlin qe zevendesoj mbrojtesin e djathte dhe e dyta nuk aktivizoj qe ne fillim sulmuesin e ri qe beri golin. ai ishte talent i vertete..

Te dy trainerat ishin te leshtu sot. Klinsmani vuri skuader qe I dorezoi topin kundershtarit pa kushte. Kur skuadra shkoji para krijoi shance e vuni kundershtarin ne veshtiresi. ME GOGEL ishte traineri I belgjikes qe gjunte 20 korne dkrekt kur rezultati  me I mire ishte perseri kornja, te iefsha Ferlainin. Luje kornen anash o zar Belg se e caje ne toke me mire se ne ajer kunershtarin. Zusi ishte ne forme se me kujtote allat italione qe rrezIkojne ne sulm, damp clity apo dampse kish nice tatoo e Klinsmoni kot u qate ler nje extra minute se do hante bollen e trete. U mkom thon cunave, nuk eshte futbolli si lu Ueseji..po kta skan as komentatore ti kujtojne se sjan tu ngrit kupen. Hec mo se nuk bohet plazhi vetem.

O i lebetitm asnje fjale s'te morem vesh, nejse fajin e ka cuni sheqeres aka gjyshi.smiley

Habia ime me e madhe ( U nervozova jashte mase ) ishte se amerikanet venin deri tek porta belge ne ato goxha raste qe krijonin me nje lehtesi te madhe, pikerisht kur duhej te konkretizonin e humbnin topin e jo ne pak raste vete kapiteni fodull i tyre ishte i pari. Zusi luajti shume mire dhe nuk duhej ta nderronte ne ate moment pavaresisht 9.24 kilometrave te bera ne fushe. Jam dakort kur thua per trainerin belg, ai dhe emrin e ka allajsoj or burre (mbaron me mut`h) skemat e tij per loje ne krah rezultuan fiasko. Gjithsesi Howard shmangu nje humbje tenistike per te vetet, ishte njeriu i ndeshjes, skuadra amerikane mendoj se ne boterorin e ardhshem me kete berthame ekipi do ju nxjerre pune shume ekipeve te tjera..

Sa doli neshja ? 

2-1 per belget, ne kohe shtese pjeter... por qe ne fakt duhej ta kishin fituar ndeshjen qe brenda 90 minutave nja 3-4 me 0. nje satistike e vogel per te kutpuar... belget ne 90 minuta bene 30 goditje ne porte.. korne etj spo i llogarisim..smiley

ne na intereson qe Argjentina te fitoj ndaj Belgjikes, gje qe e shikoj shume te veshtire se Argjentina eshte ekip krunde..

p.s De Jong nuk behet me, mbaroi boterori per te.

Falemnderit Belul. smiley Me zuni gjumi me televizorin ndezur. Nigjova nje "Nje me zerro" ne shtese,po kshu si ne enderr. smiley

Humbje jo e vogel ajo e de Jong.Eshte per te ardhur keq, qe pa fillu botnori ,jemi penalizu nga humbjet ne mesfushe.Kevin Strootman i Romes qe humje e madhe,tani DeJong mjaf luftarak, qe si shkaterrues ne mesfushe na bente mjaft pune. smiley
 

 

Me kte loje qe paraqiti Belgjika,Argjentina ska shance te kaloje.Belgjika seshte Zvicra,,di ta qarkulloje me mire topin dhe te mbaje skuadren kundershtare te terhequr...

nje problem te vogel ka Belgjika, shenon gol me veshtiresi. nderkoh qe volum loje, sulme e raste krijon mjaftueshem.. per te tjerat pastaj eshte ekip mjat i mire!

prandaj une shpresoj shume qe te kualifikojet Argjentina, sepse Hollanda do ta kete shume te lehte vajtjen ne finale..smiley nderkoh qe belget, ashtu sic shenojne gol me veshtiresi, edhe pesojne gol me veshtiresi sepse jane shume te organizuar dhe disiplinuar taktikisht.. plus qe jane fit fizikisht.. dhe taktika e Hollandes eshte ta lodhi kundershtarin fizikisht, pjesen e dyta pastaj ben diferencen.. por me belget nuk ka per te ndodhur kjo.smiley

Mos u ngut nje here se duhet te kaloni Kosta Riken qe ka loze shume me mire se Hollanda deri tani.

Hollanda eshte ekip leshi sivjet, me perjashtim te atij balerinit, qe eshte me te vertete i papermbajtshem.
Hollanda pervec 45 minutave te dyta me Spanjen ka qene ne nivele mediokre dhe e varur nga forma e Robbenit. 
Fitoi me veshtiresi me Australine dhe ishte shume dobet ndaj kilit. Ndaj Meksikes ishte inferiore dhe u kualifikua me nje penallti te paqene.

Argjentina nga ana tjeter, eshte shume me mire ne mbrojtje se heret e tjera. 
Zvicrra, qe shquhet per lojen sulmuese, nuk arriti te beje ndonje gje te madhe dhe pjesen e dyte ishte komplet ne mbrojtje. 

mire o mire, ti e ke qare analizen... po puna eshte se Kosta Rika, nje ekip i respektueshem, e filloi mire ndeshjet ne grup, po ne ndeshjen me Greqine u duk si e lodhur, pa nerv.... dhe kjo kunder Greqise mediokre.... mendoj qe ky ekip e arriti maksimumin e mundesive te saj, ska c'jep me!

Greqia mediokre?

Greqia eshte shume skuader e mire. Madje me e forte se tullumbacja Hollande. 

dakord!.smiley 

Po krijove volum loje golat do vijne... Usa beri perjashtim se kishin nje portier super dhe fatin nga njera ane,duke u munduar te merrnin gjithcka nga ajo ndeshje...Gjithsesi  per ate qe i ka dhene futbollit dhe prej faktit qe ka arritur gjithnje tek burimi pa pire uje,sdo me vinte keq ta merrnin tulipanet.smiley

Ne fakt goli i Belgjikes duhej te vinte qe pjesen e pare te lojes per te pare nje loje te barabarte me raste. Amerika sa here qe ka pesuar gol fillon luan lojen e saj sulmuese dhe me thene te drejten kane shenuar shume shpejt dhe e kane patur shancet e veta, kujtojme ndeshjen me ganen pas golit te pare te Amerikes iu leshua terreni Ganes dhe u duk sikur ishte vetem Gana ne loje, dhe pas golit te Ganes pame prape Ameriken ne sulm dhe nje gol shume te shpejt te fitores. E njejta situate me Portugaline, ku 5 minutat epara topi iu la Portugalise deri sa beri golin, pastaj pjesa tjeter e lojes ishte nen zoterim nga amerikanet derisa krijuan avantazhine 2-1. Me gjermanine ska vend per analize sepse ishte si ndeshje e lonme. E njejta gje do kishte ndodhur edhe me Belgjiken po te kishim pare gol qe me rastin e pare te Belgjikes, nuk do kishim pare 16 rastet e tjera te Belgjikes. Amerika u tregua shume oportuniste kete kampionat duke u munduar te shenoje atehere kur i nevoitej, sic e pame dhe me rastin me te paster te ndeshjes per te dy ekipet me Belgjiken qe ishte ai i minutes 89 nga Wondolowski. Belgjika shenoi dy gola te njepasnjeshem ne shtese dhe pergjigja amerikane ishte e menjehershme me nje gol spektakolar, nje sulm krijues, nje ence jashte kesaj bote qe asnje ekip nuk do ishte ne gjendje ta provonte ne ato minuta tensioni e cila ishte dhe nje nga dy rastet e pastra fare per barazimin e rezultatit. Dmth, me te vertete u duk Belgjika mire, por vetem atehere kur nuk kishte krijuar avantazhin ne gola. E kunderta do ndodhte po te shenonte heret Belgjika do kishim nje amerike qe do krijonte shume raste dhe nje belgjike te terhequr deri sa te gjente Amerika golin. Amerika humbi dy raste te pastra atehere kur kishte rendesi ne minuten e 89 dhe ne minuten e 118.

Per Ameriken ky kompionat nuk ishte sukses sepse pikerisht sfida ishte te eleminonte nje ekip te kalibrit te Belgjikes (jo per nga historiku por per nga gjendja aktuale e ekipit dhe cilesia e tij) ne fazen eleminatore pavaresisht se ishte 16-ce apo Cerekfinale. Mundesite kesaj here i kishte sepse doli nga grupi me i veshtire duke eleminuar dy ekipe qe jane te te njejtit nivel me Belgjiken dhe loja ofensive e amerikes ishte shume e arkitekturuar dhe rezultative gjate gjithe ektij kampionati ( mos te flasim per fazen eleminatore ku i fitoi te gjitha ndeshjet kundrejt kundershtareve si Meksika dhe Costa Rika)

Jam dakort  qe Amerika i ndezi motorret me vones jo vtm kte ndeshje por edhe ne ato ne grupe.Eshte nga ato skuadrat me modul kaotik 1-4-5 qe preferojne me shume te sulmojne sesa te perballojne e shtyjne sulmet kundershtare.Mund edhe ta kishte fituar me pak oportunitet ne 89´´ ose barazonte ne shtese me kapitenin qe si finalizoi dot ato 2 rastet e pastra,por Belgjika nuk vodhi asgje perkundrazi,beri loje shume kreative nga te gjitha krahet..

dakort, une thjesht e kisha me faktin qe u permend puna e fatit te Amerikes. Voulum loje krijoi dhe gana, madje arriti te krijoje raste shenimi deris sa barazoi. Por pikerisht ne ate moment merr kthese loja Amerikes ne momentin qe rezultati eshte i disfavorshem, ne te 4 ndeshjet qe ka luajtur Amerika, ajo ka arritur ta vere lojen ne kontroll te levisze ekipin perpara, te organizoje sulme te njepasnjeshme dhe te krijoje raste te pastra shenimi deris sa ka arritur tek goli. Kjo eshte vecori vetem e ekipeve te mira dhe te medhaja si psh, Gjermania, Hollanda, Argjentina kete kampionat.

Belgjika padyshim krijoi volum loje dhe pati raste te panumerta, por ne nuk mund te themi me siguri se po te kishte bere gol Belgjika qe ne rastin e pare qe pati qe ne minuten e dyte, ne do shifshim prape po te njejten ndeshje dhe po te njejtat raste te panumerta te Belgjikes. Pra fatin ne kete rast (sidomos per mu si tifoz i USA) nuk ishte domosdoshmerisht me Ameriken po me Belgjiken sepse po te ishte pune fati, sic edhe e kemi thene me pare, rastin me te paster te ndeshjes e kishte pikerisht Wondo ne minuten e 89 atehere kur goli i Amerikes do e mbyllte ndeshjen.

Nuk mund ti heq asgje Belgjikes apo fitores plotesisht te merituar sepse se paku na dhuruan ndeshjen me te bukur te 16-ces, por thjesht per ti vene gjerat ne perspektive dhe per te eleminuar gabimet logjike te analizes se ndeshjes. 

Si konkluzion, niveli shume i larte i USA kete kampionat nuk linte shtigje per te lozur ne menyre oportuniste kundrejt nje ekipi pa avantaszhin e emrit te madh ne futboll sado super cilesor qe eshte Belgjika e sotme. Strategjia e Amerikes nuk i sherbeu potencialit te saj, te pakten ne kete ndeshje. U mendua te luhej me nje mbrojtje shtatelarte per arsye se rreziku kryesor i Belgjikes bazuar nga tre ndeshjet e para te saj, mund te vinte nga loja me ence dhe korrne. Dhe faktikisht Belgjka nuk krijoi asnje rast nga krosat apo goditjet standarte. Por kjo krijoi boshllek cilesor ne mesfushe apo sulm duke lozur me nje lojtar mangut ne ato reparte. Shtoji kesaj edhe nje nderrim te detyrueshem koke per koke po ne mbrojtje qe ne fillim te lojes qe te le me nje nderrim taktik mangut gjate loje ne repartet e tjera. Vetem fati qe nuk ishte me Amerkien kete ndeshje.

 

 

Gono mos e llogarit kot Wondowskin ne minuten e 89 se anesori e kish ngrit flamurin per off-side. Gol i anullum gabimisht kisht per tqene. Po USA duhet te meson te mbaj topin e te boj pressing se veq ekip 16 ka per te mbet, maje men.

ca o kjo llogjike mer? Amerika eshte me e mire se Italia, Spanja, anglia simas ksaj llogjike se ka dal deri ne 16-ce. Megjithese po ta menosh holle holle ke te drejte ti, se Italine e ka rraf heren e fundit qe kane lujt bashke, po ashtu edhe Spanjen.

Thjesht desha me te Lon me kuptu qe je tu rre veten me minuta e 89 etj kur USA ishte ekip i kalbt komplet fare. E nuk e shof te jete ne gjendje me ngrit kupe pas 4-8 vjet. Trrin tu i rraf shpAtllat portierit. Italy e Spanjen mund ti rrafesh por ato ngrene kup kurse USA 16 se Kalo. Hajt met lehta se zuSa slu futboll akoma.

i Lebetitmo, e kuptoj qe s'mer vesh nga futbolli se ti ne amerike jeto.

kur thu qe amerika duhet te mesoje me mbajt topin, aty trego injorancen tate ne fotboll pavaresisht vendit te origjines apo residences, sepse te neshja djeshme statistikisht amerika e kishte 52% topin kundrejt 47 % te blegve, (1% e kishin spektatoret e katit te siperm qe kapshin topat e Witselit dhe Fellainit nga gjujtjet qe ti i qu raste).

Po pra Gono , si nuk pashe nje tifoz te Usa, futbollist a komentator te mori vesh nga futbolli. Veq per cheerleader jane amerikont. Jan fare anjuranta per futboll ... E bone legjende minuten e 89 kur arbiteri kish dhon off-side. E majn veten me gajret ca kokrra e Kane per ti dhon ndonje cmim portierit me siguri. Rruga eshte e gjate, po UESEJ nuk thith fare.

Nuk ishte off-side ai i 89'.

Ne fillim kujtuan se ishte off-side por pastaj thane qe anesori thjesht kish treguar flamurin per tek goditja e portierit.

Edhe kur u dha me perseritje ai ishte 2 m ON side.

Ai ishte on side po anesori e dha off-side, nejse po kush i le UESEJ me ngrit kupe .... Duhet te mesosh te  luash pak futboll perpara si dhe te kuptosh kapacitetin medioker qe ke. Po kta kan mentalitet cheerleaderi dhe e gjejne nji gjo te mire. Po ne cfare shoqerie do ngresh futboll more ???? Aty Lu Ann coulter , muza e Republikaneve, e quan dashnin per futbollin si degjenerim moral te kombit???

hec mo si fillestar qe jane shok kan preshin.

Po lexoja çfarë revolucioni kishin bërë Belgjika dhe Kolumbia, të cilat me shumë pak lekë dhe brenda një periudhe pakvjeçare kanë nxjerrë dy skuadra ndër 8 më të mirat e botës. O sa keq më vjen për këta katnarët që na qeverisnin (apo kanë qeverisur) dhe për veten tonë që ngelëm duke bërtit duke parë ndeshjet e kombëtares me Litenshtejnin.

Respekt per skuadren amerikane ne kete kampionat smiley

Danke Klinsmann, shpresoj ta coje me la skuadren, meqe e ka kontraten dhe per kampionatin e ardhshem.

Humbem me gjithe mend dje? Si enderr eshte. lol 

ne fakt ate golin qe boni Julian Green dje, e provoj me e bo me playstation me Gerardin po se boj dot.

belgjika ka bere futbollin me te bukur dje ne kete ndeshje, fale lojtareve me kualitet teknik e fizik qe dispopnon, por edhe fale lojes sulmuese qe nuk nguroi ta bente dhe ja lejoi ameriqia. Ndersa ameriqenet nuk dine me palexhu topin, por ne momente te caktuara arriten ti vene ne veshtirsi belxhiket. Gjithsesi nuk mendoj se taktikisht jane te pergatit per me shku deri ne finale

gabim taktik boni edhe amerika dje, se per historik loje kete kampionat,  pavaresisht mosnjohurive te pergjithshme te peshkut per cilesite e lojtareve amerikane, amerika ka nxjerre te pakten dy loje te bukura kunder kundershtareve te forte nderkohe qe per Belgjiken kjo ishte e para.

belget ishin teper te kompletum, dhe jo vetem per faj te amerikes qe e la me loz, por se kane nje grup lojtaresh me te vertete mga me te mire ne te gjitha pozicionet, qe lozin me skuadrat me ne forme evropiane, nuk shquhej vetem nje.

Nuk jam fanatik i lojes se bukur se mendoj se futbolli eshte edhe shah e taktike, megjithate belget kane nxjerre lojen me te bukur te kesaj kupe bote der me tash, te rrime shtremt e te folim drejt...

ne ndeshje me eliminim direkt dallohet skuadra e forte

muhabeti ketu nuk po bohet me i heq naigjo belgut ne kete mes.

Albano ishte bloz uesej dhe u duken belget aq mire. Ishin para nje ekipi pa kok qe nuk dinin ca bonin ne fushe. Do I shofim Belget ndeshjen tjeter e do i gjykojme po nuk mund te vleresosh nje ekip kur lu kunder ketrave te Amerikes.

Une them qe belget do ta mundin Argjentinen,por do te munden nga Hollanda ne 1/2 finale.

Sigurisht nese Argjentina do beje ate paraqitje skandaloze si UESEJ. Franca e vuni perfund Zvicren, por Zvicra u soll krejt ndryshe me Argjentinen.

mos i ngaterro i Lebetitmo.. tjeter menyre los Franca, dmth i  le  me qellim kundershtarit mesfushen , e gjithashtu pershtypjen  qe eshte Zot  i lojes dhe  papritur godet me kundersulme.  dhe tjeter menyre los Argjentina, qe kerkon te zoteroje lojen dhe sulmon, por natyrisht le hapesira ne prapavije...  shto ketu edhe faktin  qe nuk jane kushedi ekip, (laj thaj Messi),  qe vertet  ta dominoje kundershtarin, ateher jane edhe me te dobet, cdo kundershtar mund te fitoj  ndaj tyre..

I lebetitmi e shef kampionatin te msnbc

ca eshte kjo mo Gono.. si miks mc(donald) me msn, duket...smiley

Hahaha si ashtu duket

Belul ekipet qe lujn futboll reflektojne dhe ripozicionohen, nga nje ndeshje Tek tjetra, e mos u habit hic qe Ze Maria te qisi ene ai nje ndeshje te modhe. Po ca pe ti Belul te UESEJ qe te boni pershtypje vec mungeses se kompetences ne nivel trajneri, lojtare, komentator e analist. Goni as cheerleader ishte mbreselenes po qe po merret tani se ku e shef bota neshjen. Bota e shef ndeshjen Jo aty ku e shef Goni , for sure.

U perpoqa me e pa te komentatori italion meqe ka reputacion per nivel, po mu mushen syte me lot o zot i modh se nji zemer ka robi. 

Tifozat e Cristianos me Ameriken do nxjerrin dufin se ajo i eleminoi, ketu kane komplet mirekuptimin tone. Edhe tifozat e Italise qe i eleminoi Kosta Rika edhe ato jane per te ardh keq. 

akoma s'ju doli dhimbja.... paskeni pas shpresa shum, po Klinsman po tallte trapin kur tha boni gati valixhet per ne final

me vjen keq vec per howard....

ej, po si doli kosta rika mbi ju...pupupu, ato s'kan as buk me honger

Po pra ku do e gjeje tashi Italia menyren me vone nerin ne ven?  Mbase rrit prodhimin e moxareles te beje ca topa  moxarele se mase lujn me kollaj. Apo pret 4 vjet thuj.......po mos nuk i bi mo me Kosta Riken se mbse kualifkohet Panamaja ne ven te Kosta Rikes heren tjeter.Ooo po Anglia? Se Angline e rrafi edhe Italia qe u rraf nga Kosta Rika. Po pastaj u eleminun te dyja nga Kosta Rika. Oooo edhe greku, edhe ajo dhimje me vete eshte.

Adminat e nderuar ...Nuk na urun për festën . Mbush 238 vjeç se USA zotrie ...

Uime për Miqësinë e Madhe të Shqiptarëve . Me gjithë zemër !

O ta lumsha moj Parti / Mik të madh na fale ti ...smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).