Sot ne ora 11:00, ne Sallen e Teatrit te Operas dhe Baletit, Qeveria Rama organizoi nje ngjarje mediatike qe prezanton rezultatet e 300 diteve te para te punes ne krye te shtetit. Sikunder pritej, ministrat me rradhe vleresuan pozitivisht arritjet e tyre me prezantime e shifra. Por ndersa ky eshte nje vetevleresim, mungoi pas 300 diteve te para, nje sondazh i mirefillte i Opinionit publik, per te mesuar se si e vleresojne zgjedhesit punen e Qeverise Rama, deri me tani. Ndaj le te nisim nje bisede te vogel mbi vleresimin qe Peshqit kane per te arriturat dhe te papermbushurat e 300 diteve te para, duke e vleresuar me pike nga 1 tek 10, dhe duke argumentuar noten.

Ja se c'shkruan sot Shqiptarja.com ne lidhje me aktivitetin:

 

300 ditët e qeverisë "Rama"
19 ministrat prezantojnë arritjet


TIRANE - Ashtu siç u paralajmërua një ditë më parë nga kryeministri Edi Rama, ministrat e qeverisë që ai drejton prezantojnë punën e bërë nga ata gjatë këtyre 300 ditëve të para të qeverisjes.

Në fjalën e tij hapëse, zëvendës kryeministri Niko Peleshi tha se gjatë këtyre 300 ditëve të para qeveria ka punuar për përmbushjen e reformave të premtuara përpara 23 qershorit të kaluar, duke kulmuar me marrjen e statusit të vendit kandidat. Sipas Peleshit, kabineti qeveritar është tashmë edhe më i bindur në punën e tij për “Rilindjen” e Shqipërisë.

“Kabineti qeveritar është edhe më i bindur në punën e tij për rilindjen. Dhe kështu në krye të 300 ditëve Shqipëria është më pranë Europës. Vendet e BE, kanë më shumë besim tek Shqipëria sot. Shqipëria është një vend kandidat i BE. Për këtë është dashur një punë e palodhur. Aksioni qeveritar u shtri në çdo fushë. Për disa ministra patën rol të posaçëm për të përmbushur 5 prioritetet, por mbi të gjitha për të raportuar arritjet e tyre në një diplomaci të shkëlqyer.” tha Peleshi

Haxhinasto; Ulëm me 15% aksidentet me vdekjet, shtohet siguria e transportit
Ministri i Transportit Edmond Haxhinasto tha se pjesë e reformave të dikasterit që ai drejton është edhe ulja me 15% e rasteve të aksidenteve me pasojë vdekjen. Ndër të tjera Haxhinasto shtoi se po punohet për përmirësimin e kushteve dhe sigurisë së transportit. Ministri nënvizoi se rreth 60% e detyrimeve të prapambetura ndaj sipërmarrjeve është bërë e mundur të shlyhen, duke shtuar se tashmë është vendosur një marrëdhënie korrekte me biznesin.

“Një premtim i madh ishte ulja me 20% e aksidenteve me pasojë vdekjen. Sot mund të themi se kemi arritur ta bëjmë këtë në masën 15 %. Më shumë se dy hërë është rritur fondi i sigurisë. Rrugës do të vazhdohet t’i shërbehet për përmirësimin e tyre. Në këtë mision po rreshtohen me ne edhe shumë partnerë privatë. Kemi vendosur në këto 300 ditë një marrëdhënie korrekte me biznesin. Po paguhen detyrimet ndaj kompanive. Deri më tani është bërë e mundur rreth 60% e tyre. qytetarët shqiptarë meritojnë cilësi europiane, edhe reformat tona këtë mundësojnë. Po ringjallet hekurudha shqiptare në sistemin e transportit. Ne po punojmë ngushtë me fqinjët tanë për lidhje më të mira transporti.” u shpreh Haxhinasto
 


Ahmetaj: Gjetëm ekonomi me 720 milionë dollarë borxhe, frenuam rënien
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Arben Ahmetaj, tha se qëllimi kryesor i qeverisë ishte ndalimi i rënies ekonomike, e cila sipas tij u gjet me 720 milionë dollarë borxhe.
Sipas Ahmetaj, ky synim është mbajtur ndërsa qëllimi tashmë është ringrtija e ekonomisë përmes reformave të ndëramarra, të vlerësuara siç tha edhe ministri edhe nga faktori ndërkombëtar.

“Në ditën tonë të parë të punës ne gjetëm një ekonomi të rrënuar me 720 milionë dollarë borxhe. Qëllimi ishte ndalimi i rënies ekonomike dhe nisja e ringritjes së saj. Një ndër nismat ishte anullimi i gjobave elektorale, një premtim ky i mbajtur. Biznesi dhe qytetarët u çliruan nga 30 milionë dollarë abuzim. Raportet e INSTAT tregojnë një kthim të konsumatorëve në tregtinë shqiptare. Nuk është pak vijmë nga një rënie e fuqisë blerëse dhe më në fund kemi rritje. Edhe eksportet janë rritur në masën mbi 10%. Standart’s & Poor vlerësoi arritjet e qeverisë. Ne po punojmë për vendosur Shqipërinë në hartën e vendeve të para për të investuar.”  tha Ahmetaj.Gjiknuri: I dhamë fund lejeve minerare jashtë kushteve
 “Riaktivizuam projektin e linjës së jugut. I dhamë fund tregut të zi të licencave duke anuluar mbi 200 leje konsencionare dhe minierare të shkeljeve të detyrimeve ndaj shtetit dhe mosplotësim të ksuhteve”, tha ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri. 

Gjermeni: Pas arritjeve në 300 ditë po hartojmë strategjinë kobmëtare të strehimit
Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni, ndërsa prezantoi arritjet e ministrisë që ajo drejton në këto 300 ditë, sic janë shembja e ndërtimeve të jashtëligjshme, masat për sezonin turistik dhe sigurinë e qytetarëve në zonat bergdetare, tha seqeveria po harton strategjinë kombëtare të strehimit.
 
“Premtuam dhe mbajtëm fjalën për legalizimet falas dhe i dhamë fund vuajtjeve, korrupsionit dhe sorrollatjeve në zyrat e shtetit. Kemi marrë masa rehabilituese për të vendosur kontrollin mbi terriorin duke prishur mbi 360 ndërtime të paligjshme. Qeveria u angahzua dhe është e angazhuar për një sezon turistik ndryshe. Kemi më shumë plazhe të pastra, më shumë siguri, kemi 11 plazhe ku kemi ngritur kampe vullnetarësh që u shërbejnë qytetarëve. Për sigurinë e tyre kemi roje plazhi. Kemi hartuar strategjine e turizmit.  Po hartohet strategjia kombëtare e strehimit, kemi nënshkruar marrëveshje për ndërtimin e banesave me kosto të ulët”, tha Gjermeni.
 


Panariti:  I dhamë produkteve tona vulën shqiptare të cilësisë
Certifikimi i vulës shqiptare të cilësisë është një arritje e cila sipas ministrit të Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Edmond Panariti, shpreh njodhje zyrtare të prejardhjes të prodhimeve shqiptare.
 
“Mbështetja kryesore e bujqësiës në këto 300 ditë është rritja në masën 60 % e investimeve. Kontratat me fituesit janë në përmbyllje e sipër. Rritja e prodhimit vendas kërkon njohjen zyrtare të prejardhjes dhe cilësisë së pashoq të prodhimeve shqiptare. Ne certifikuam dhe shpërndamë vulën shqiptare të cilësisë dhe do të vazhdojmë deri në fund me prodhues të tjerë”, tha Panaritit përballë  publikut të pranishëm në sallën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit.  Çuçi: Në 300 ditë finalizuam reformën territoriale
Ministri i Çështjeve Vendore, Bledi Çuçi, gjatë analizës së punës së bërë të kësaj ministrie gjatë këtyre 300 ditëve të para të qeverisë, tha se gjatë kësaj periudhe janë kallëzuar më shumë se kurrë rastet e korrupsionit, ndërsa shtoi se kjo luftë do të vijojë. Çuçi vlerësoi se në këto 300 ditë është finalizuar edhe reforma më e rëndësishme siç e cilësoi ai, ajo territoriale.

“Hartuam brenda 300 ditësh planinn kundër korrupsionit. Rritëm forcën ndëshkuese ndaj fenomenit të korrupsionit. Në këto 300 ditë janë kallëzuar më shumë se kurrë rastet e korrupsionit. Në 300 ditë që lamë pas kemi kthyer besimin e ndërkombëtarëve tek qeveria që u shpërblye me marrjen e statusit të vendit kandidat. Në fund të korrikut përmes asistencës së OKB do të kemi një sistem për statistikat në luftën kundër korrupsionit. Në këto 300 ditë kemi mundësuar realizimin e reformës më të madhe, atë administrativo territoriale.” tha ÇuçiNaço: Vijojmë modernizimin e drejtësisë, lufta ndaj korrupsionit nis në gjyqësor
Ministri i Drejtësisë Nasip Naço, në analizën e punës së tij dhe dikasterit që ai drejton u shpreh se qeveria ia ka arritur të mbajë premtimet e bëra, ndërsa shtoi se lufta ndaj korrupsionit do të nisë nga gjyqësori.

Duke shprehur arritjet e Ministrisë së Drejtësisë, Naço tha shtë bërë i mundur dixhitalizimi i regjistrimit të pasurisë duke minimizuar abuzimet. Në këtë kuadër ministri shtoi se modernizimi sistemit të drejtësisë do të vijojë në interes të shqiptarëve.

“E mbajtëm premitimin tonë. Seancat gjyqësore janë 37-50 % më lirë. U zotuam se do të realizojmë një proces skanimi të plotë të vendimeve të ccështjes së pronave. Sot nuk do të ndodhë më si dje, ku pasuri kombëtare e botërore privatizoheshin. Kjo nuk do të ndodhë më. Ne dixhitalizuam sistemin e regjistrimit të pasurisë dhe nuk do të ketë më që mijëra hektarë tokë në male të regjistrohen në det. Ne do të vazhdojmë të modernizojmë sistemin e drejtësisë në funksion të shqiptarëve. Ne jemi të bindur që luftën ndaj korrupsionit ta fillojmë nga gjyqësori.” tha NaçoTahiri: Tashmë nuk njeh më zona ku nuk vlen forca e ligjit
Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri ka vecuar ndër arritjet e institucionit që ai drejton dhe Policisë së Shtetit supëraksionin antikanabis dhe ndërhyrjen në fshatin e Lazaratit.
 
Ministri foli me bindje se përballë gjendjes së rënduar ku u gjetën uniformat blu, tashmë Policia e Shtetit është e rilindur. Tahiri tha se qeveria në këto 300 ditë pushteti shembi murin e pandëshkueshmërisë përballë zyrtarëve të koprruptuar, rriti në nivele historike pagën për punonjësit e policisë së shtetitdhe nxorri nga Shqiëprinë nga lista e zezë e Departamentit Amerikan të Shtetit për trafikimin e qenieve njerëzore.
 
“Falenderoj ekipin, Minsitrinë e brendshme dhe Policinë e Shtetit. Pavarësisht gjendjes ku gjetëm Policinë e Shtetit kemi arritur ta rilindim atë e cila sot është kthyer në detyrë, luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Kemi rritur forcën parandaluese dhe goditëse të Policisë së Shtetit. Janë ulur me 16 % krimet e rënda kundër personit dhe 15 % vrasjet. Lufta kundër korruopsionit, rreth 45 % më shumë. Kemi shembur murin e pandëshkueshmërisë përballë zyrtarëve të korruptuar. Policia e Shtetit vendosi ligjin në Lazarat, nuk njeh më zona ku nuk vlen forca e ligjit dhe njerëz të vecantë ndaj të cilëve nuk mund të veprojë ligji.  Kemi përcaktuar protokolle të standardizuara të punës për të ndaluar praktikat korruptive brenda policisë. Rritja e pagave në nivele histortike për policinë e shtetit, sigurim shëndetësor të posacëm. Në 300 ditë e nxorrëm Shqipërinë nga lista e zezë e DASH për trafikimin e qenieve njerëzore, kemi ndërtuar mekanizëm referimi të unifikuar për të parandaluar trafikimin ndaj qenieve njerëzore”, u shpreh ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri.Gjosha: Erdhëm në ditë të vështira, por patëm ekip të shkëlqyer dhe ja dolëm! Prioritet në vijim: Reforma në drejtësi 
Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha në raportimin e arritjeve dhe vështirësive në 300 ditët e institucionit që ajo drejton, veçoi marrjen e statusit të vendit kandidat në Bashkimin Europian si dhe decentralizimin e fondeve IPA, një mundësi sipas saj që i kthen besimin adminsitratës shtetërore sa i takon menaxhimit të fondeve.
Prioritet i qeverisë në vijim, mbetet reforma në drejtësi, e cevuar nga minsitrja Gjosha ndër 5 prioritetet kyce të KE në rrugën e Shqiëprisë drejt integrimit europian.
 
“Kujtoj vështirësitë e ditëve të para për të njohur situatën ku ndodhej vendi dhe si do të vijonim. Do të vazhdoja me frymën e shkëlqyer që kemi pasur në ekip, energjinë dhe vendosmërinë për të arritur kaq lart siç është dhe marrja e statusit të vendit kandidat, që nuk ja dedikoj qeverisë sonë apo qeverisë së shkuar port ë gjithë shqiptarëve që na kanë vendosur përballë kësaj përgjegjësie.
 
Ka pasur reforma të rëndësishme që e kanë çuar Shqipërinë në rrugën e të ecurit përpara. Ky plan do ta afrojë Shqipërinë me të gjitha ligjet e Bashkimit Europian, kemi vazhduar me fushatë informuese me rininë. Një arritje të madhe të 300 ditëve do të veçoja decentralizimin e fondeve IPA duke i kthyer besimin admisnitratës shqiptare se mund t’i menaxhojmë këto fonde në mënyrën më të mirë të mundshme. Në vijim kemi një punë të madhe që na pret përpara dhe do të fokusohemi në përmbushjen e 5 prioriteteve kyçe, ku unë do të veçoja reformën në drejtësi, dhe ftoj të gjithë qytetarët shqiptarë të jenë mbështetës të kësaj reforme. Do të vazhdojmë në një politike më bashkëpunuese me rajonin dhe gjithashtu tashmë kemi një imazh më të përshtashëm për thithjen e investimeve. Një gjë është e sigurt vendi nuk ka kthim pas dhe BE është rruga që ne kërkojmë të ecim me shpejtësi”, u shpreh ministrja e Integrimit Klajda Gjosha.
 
Dje kryeministri Edi Rama në një postim në rrjetin social Twitter, njoftoi se sot në Teatrin e Operas çdo ministër raportojn me shifra dhe fakte punën e bërë gjatë këtyre 300 ditëve.


Bushati: Marrja e statusit, falë reformës për shtetndërtimin
Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati në analizën e punës së tij në këto 300 ditë qeverisje, tha se marrja e statusit të vendit kandidat si synimi kryesor i qeverisë dhe dikasterit që ai drejton u bë e mundur pas një reforme për ndërtimin e shtetit.

Sipas Bushatit, statusi kandidat hap për Shqipërinë një kapitull të ri cilësor në marrëdhëniet me vendet e rajonit dhe partnerët strategjikë, veçanërisht ato me Kosovën.

“Dua ta shtrij diskutimin në 3 pika. Pika e parë tek puna e madhe e bërë nga trupa e shërbimit të jashtëm për marrjen e statusit, por kjo nuk do të ishte e mundur pa pasur një reformë për shtetndërtimin. Është e rëndësishme të theksohet se statusi e përforëcon pozitën e Shqipërisë, për të hapur një kapitull më cilësor në marrëdhëniet me vendet e rajonit dhe partnerët strategjikë. Pika e dytë ka të bëjë me politikën tonë të jashtme në rajon që ka treguar në 300 ditë ka qenë konstruktive. Kulmi i tyre është ngritja e marrëdhënieve me Kosovën, në një bashkëpunim rajonal.” u shpreh ministri Bushati
 
Një tjetër pikë e rëndësishme ku Bushati u ndal në punën e tij është edhe hapja e një kapitulli të ri marrëdhëniesh me Greqinë. Ministri shtoi se çështja e toponimeve i është bërë e ditur autoriteteve greke dhe se shpreson në zgjidhjen e kësaj problematike.

“Tjetër kapitull është hapja e një kapitulli të ri të marrëdhënies me Greqinë. Në media është folur për toponimet. Ky shqetësim është adresuar tek autoritetet greke të cilat bashkë me ne kanë vullnetin për ta zgjidhur.” tha Bushati
Së fundi Bushati u ndal edhe tek reforma në shërbimin e jashtëm, duke nënvizuar se synimi i qeverisë ishte të një diplomacie në përputhje me politikat dhe interesat e vendit.

“Së treti dhe e fundit, reforma në shërbimin e jashtëm. Synimi ynë është racionalizimi i shërbimit dhe prezencës shqiptare në botë në përputhje me vendin dhe politikat që bën vendi. Nëse më duhet të bëj një konkluzion të shpejtë në këto 300 ditë, i jam mirënjohës kolegëve dhe kryeminstrit në këtë proces, dhe besoj se një kohezion së brendshmi do ti mundësonte Shqipërisë të arrinte më shpejt objektivat e saj.” nënvizoi Bushati.


300 ditë qeverisje, Meta takon Ramën në kryeministri
Ora 10:30 Pak para nisjes së aktivitetit për prezantimin e rezultave të qeverisë në 300 ditë pushteti, kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, pjesë e koalicionit qeverisës, Ilir Meta, takoi kreun e qeverisë Rama në ambjentet e kryeministrisë. - See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/300-dit-t-e-qeveris--rama-19-ministrat-...

118 Komente

Do e shkarkoje Rama Ministren e Kultures?

Aty duhet ta filloje.

ministria me e dobet !!

10 eshte shume, po sa?  7, qe te punojne me shume per te ngritur nivelin e notes dhe te punes! Punoni, punoni dhe me Mende ne koke se te tjerat rregullohen. smiley

Nuk ka te krahasuar me mbreterimin e salukut, osht si nota me diten ku nota eshte saluku vete. Nje keshille kisha per Ministrine e Bujqesise: boll na cate by..... me prodhimet bio e made in Albania, por shifni se katunaret po na helmojne me domatet qe po na shesin pasi i skuqin me preparate kimike te demshme per shendetin. Kur s'jeni ne gjendje me kontrollu apo parandalu ket veprim kriminal si e gjeni forcen per te na bind qe t'konsumojme prodhime vendase. Me kontrollin e cilesise dhe sigurise ushqimore, respektimin e hgjenes etj jeni bernut fare. Edhe me cilesine e ajrit jeni skandaloze. Merni masa e regulloni keto pune se jua sollem salukun prape.   

Nota 4. Le te flasim per shendetesine, vrasjet ne dite me diell, arsimin e mykur, bujqesia inegzistente, turizmi i shtrenjt e pa kushte minimale, ndotja mjedisore etj. Duhet thene qe, ne krahasim me berishen, nota eshte diku te 7.

Noten 10 ! Ne krahasim me vitin e pare te Qeverisjes se Naltmadhnise ku u hoqen mbi 40 mije vete nga puna keta kane heq diku tek 6 mijeshi , faleminderit Rilindjes dhe atyre 1 milion shuplakave qe rrine tere diten neper selirat e PS -ve ne tere Shqiperine duke kerkuar pune , ju votoni ata paguhen , pa keta shendetesi falas , ulje taksash etj...etj...jane vari lesht , pune fushatash elektorale dmth qe ne i mirekuptojme shume mire .

Merite e Naltmadhenise eshte prape Brado. Do thuash ti pse ? 

Po ja ne 2005 ishim pa drita e me banda qe benin ligjin rrugeve, standarte talebanesh dmth. Ndersa ne 2013-2014 jemi me Ligj Nepunesi Civil qe na e imponoi me ne fund Europa, me Gjykate Administrative qe na e financoi Amerika, me Sistem Adresash e me Emra Rrugesh, me Infrastrukture e me Internet gjithandaj, gjera te vogla por qe tregojne se kerkesat jane rritur. 

Ligji i Nepunesit Civil si kusht per statusin nga BE ja mblodhi ketyre, se te ishte per keta..gijotinen do kishin vene te kali i Skenderbeut

Rilindja Demokratike mbas vitit 1990 filloi me nje ender te madhe te shqiptareve por kjo ender shume shpejt u shkatrua. Nen sloganin e anti-komunizmit, u be baterdia  u prene me mijra hektare peme frutore, dhe pyje, u vodh prona publike dhe u privatizua nga njerez me pushtet dhe u konfiskua privatisht dhe padrejtesisht, u mbyllen fabrika dhe uzina, u hoqen nga puna me mijra specialist ne fusha te ndryshme, d he u hodhen ne rruge, pa asnje prespektive. dhe pasnje ndihme te caktuar. "Shteti" funksionoi vetem per nje grup te caktuar te cilet u ben shume te fuqishem ekonomikisht dhe politikisht ne menyre te korruptuar duke perdorur politiken si mjetin per te arritur qellimin. Daljen nga varferia dhe diktatura populli shqiptar e perjetoi  shume keq duke mos patur asnje ndihme nga shteti. Secili  ishte i lire te gjente vet rrugen e lirise dhe zgjidhjes nepermjet rryshfetit dhe ligjit te xhungles. Sigurisht me te privilegjuarit Politikanet dhe deputete Shqiperia u be Amerike ndersa per te tjeret u be toke e djegur, e shkatruar dhe u braktis,  Populli u grabit me firmat piramidale dhe ngeli pa brek, duke u larguar ne emigracion per ti shpetuar kaosit, vrasjeve, dhe korrupsionit shteteror, edhe sot e kesaj dite Shqiperia ka 1 milion shqiptar ne emigracion dhe 1 milion te papune, ose te punesuar ne te zeze,. ... cfare te flasesh per Rindjen  e Edi Rames ? Perderi sa akoma ka te papune, perderi sa akoma Drejtesia nuk ka vene ne bangen e te akuzuarve  hjdutet dhe kriminelet politikane, ne Shqiperi nuk do te kete Rilindje dhe siguri!! 

Hallall ua bofte Zoti! Parlamentin e kthyne ne ring boksi dhe mbledhjet e qeverise ne shfaqje. "300 ditet e para"-titull Hollivudi. Sot ne 11 tek Teatri i Operas e Baletit.smiley

 

Faqja e reklamuar tek posteri, www.puna.gov, nuk punon. 

Ermal Beqiri nderkohe ka 2 pune, 1 tek qeveria dhe 1 tek Kristali.

P.S. Rama dhe Meta, si nje cift adoleshentesh, ngelen duke festuar pervjetore pa mbushur vitin; 15 ditet e para te qeverisjes, 37 ditet e para, 113 ditet e para, ditelindjen e Metes, 114 ditet e para, 300 ditet e para, 327 ditet e para.

Flm. Paska goxha vende pune te pambushura, per cfare papunesie bejne fjale keta sabotatoret hamitmatianiste te PD-se?

14/07/2014: Vende të lira pune: 3124    Punëdhënës të regjistruar: 11406 

sepse ATO vendet e lira duan specializim qe nuk gjendet ne tregun shqiptar.

O xhibo po ty ca po te duhet kerkesa per pune ne Shqiperi kur vete banon dhe jeton ne SHBA? Apo si i papune qe je atje kerkon te punesohesh ketu? Po jo mer cun, ne skemi pune per vehte e jo me me ta nap ty. Ule sumen ene gjej nje pune atje se boll u lodhe tu u sjell on-line si krym i zorres se trashe.

Berber, nese te kuptova tamam ti po thua qe cmimi i leshit ka rene me 17%, cka jo vetem ka ulur inflacionin por ka stimuluar dhe sektorin privat, gje e cila tregon se Saliu ja kishte marre frymen leshit duke e mbajtur te mbyllur forcerisht ne kuti?

Flm. Paska goxha vende pune te pambushura, per cfare papunesie bejne fjale keta sabotatoret hamitmatianiste te PD-se?

aaa per kto pyetje qe ben ti sdi gje une... di gje ti ca u be me ata punetoret e TOB-it se dhe ata kishin dale ne proteste para ca diteve?

 http://www.puna.gov.al/

Bona nje kerkese per pune, puntore/ specialist pyjesh ,  rezultati zero! smiley   Nuk besoj se eshte funksionale ky uebsajti eshte mashtrim komplet! 

Sot esh' dita 301 dhe Sala me ato katilat e tjere te 21 Janarit jane prape duke e pi ekspresin te qete neper Tirone, kshu qe mos na shurdhoni bythen me keto shfaqje!

bravo cuna , rendesi ka ekonomia -- ''Ne ja dolem ne keto 300 ditë qeverisje të konsolidojmë financat publike të shtetit duke mbledhur të ardhura tatimore 270 milionë dollarë më shumë se e njëjta periudhë e mëparshme e '' smiley

...dhe duke e rritur borxhin e shtetit nga 68 % e PBB ne 79 % (rekord historik) : ku shkojne keto miliarda lek borxh qe ka marre qeveria, se me nder 2% do rriten pensionet ne janar 2015 dhe deri tash as 1 km rruge nuk eshte bere...apo te shendetesia falas ???

Vjedhje me duar e me kembe dhe Garden Party me nga 700 te ftuar per Ditelindjeve ne kohe krize, kur populli ska buke te haje : socialista hesapi, mendojne per fukarenjte qe i dhane voten

pirdh o pirdh se lirohesh, por mos pirdh nga goja se pranej osht bo bytha o Lefto. 

Lereni  LefTKopene . Maksizem leninizma e Frances i ka bere mire .Ka kritike Revolucionare si pasoje ka dhe thirrje  revolucionare ..Rrembeni armet ...smiley

Vetem ne fund ka filluar e zbut .."Tua Rruajme si ne Rumani " smiley Si duket presioni qe i beni Ju z. kuazi e dtyron te kontrollohet edhe njehere nga prapa . I shpetojne tamam si qemoti kur Mbeshteste Koken tek supet e mami jozefines smiley apo ..  perc perc nga qe po i trokasin babasqapit hap pas hapi ...

LefTKopete po e ndiejne qe ditet po rriten nga Treqind ne Treqind e me shume si Tik -Taku Bulkut ..Tik tak tik tak smiley .Mos u trimero se mungon Tuk Leftkope !

Merri LeftKopete Gjeneral smiley

Bilanci do ishte ndryshe nese cobano-komunistet nuk do mbronin barin e parimeve nga demontimi i armeve kimike. Per mua Rama eshte i deshtuar, Dhe Berisha deshtoi ne perpjekjen e tij per ta perlyer kete proteste kur u ul ne shesh me bashen.Nje perpjekje per demotivim te protestuesve.
I ka perdhunuar aq eger ne tru shqiptaret komunizmi saqe marrezia ka kapercyer dhe ne brezat e rinj me ane te memories gjenetike. Allahu akbar-zgjohu enver vellezer-shoke.

http://www.lajmeonline.eu/ja-cfare-perfi...

A shprehin gje 100 apo 200 apo 300 dite ?

Se nga eshte fut kjo fryme nuk kemi ndonje Info si Tregues qenesor i Nje Qverisje .Them se eshte me shume nje gjetje gazetareske se sa nje Program serioz i nje Force Politike ne Pushtet . Me shume i pershtatet euforise dhe Fluturusve me preshe ne Bythe dava Halimrish e Bamsi Bumsi te babasqapit . Pse i duhet PS kjo ?

Do kishte Kuptim sikur te kishte nje Angazhim Konkret ne nje Fushe te Afishimit te premtimeve ne kohen e Fushates por keshtu kur nuk ke nje Pike Referimi duket me te vertete si nje propogande .Dhe patjeter nje ' opozite " i thencin si ne Shqiperine aktuale do kunderpropogandoje me te njetin stil .

Aritja me e madhe eshte Zhdukja nga Skena Politike e Kryepercaresit Kriminel e Megavjedhesit Grabitesit me Dhune e perdhunuesit te Fjalorit Shqip ..Berisha . Hyn deri diku edhe Ndalja e Renimit ne Ekonomi . Deri diku ,sepse eshte" insuline " nga rritja e Borxheve , por gjithsesi te menaxhuara pa VJEDHJE dhe Drejt .

Mund te perfshihet dhe  heqja nga Harta e Njolla e Droges se Shqiperise .Por kur nuk eshte prapa hekurave Kultivusi  Nxitesi dhe Trafikanti Berisha para salles Drejtesise , mbete shume pune per te bere .

Keto u bene ne nje Kohe rekord qe jane piknisje per Ritmin e nje Qeverie serioze . Le te shohim se si do shkojne Punet per Reformen ne Drejtesi dhe Bujqesi dhe atehere mund te themi se

Shqiperia e Pastroi nevojtoren Ekonomike te Bidese , nevojtoren Morale te Berishes, nevojtoren antiligjore te Jozefperckes ........ dhe eshte ne rrugen e Normalitetit !

Kjo do te thote qe Pisha do shitet jo me si per LlamPe por si " pishe -pishe .hajde pishe pes leka dhjete leka tufa "

 

oidriso

Shqiperia e Pastroi nevojtoren Ekonomike te Bidese , nevojtoren Morale te Berishes, nevojtoren antiligjore te Jozefperckes ........ dhe eshte ne rrugen e Normalitetit

oidriso, mos te rej mendja qe eshte pastuar gje (nevojtorja ekonomike morale ectt..,si thua ti,) me keq eshte  Rama njesoj si Nano, mbas vitit 1997 kur mori pushtetin, nuk do te bej as nje gje, per te vendosur Drejtesine ne vend, per zullumet krimet vjedhjet qe jane bere ne te kaluaren shume te afert, ku ish ne pushtet ata, Rama i rrezoi me voten dhe mbeshtetjen e popullit, dhe per te cilen ai erdhi ne pushtet. Por cic duken bathet, edhe Rama deri tani eshte nje flucke sapuni, dhe do te vije koha qe Rama dhe BERISHA do ti japin doren njeri tjeterit, njesoj si Nano, panvarsisht se ata i kane bere njeri tjeterit akuza te renda! Pra kjo eshte thejsht nje loje midis horrash qe tjeter gje thone ne mengjez dhe tjeter gje bejne ne darke.

Me qe ra fjala Fazllici eshte takuar me Edi Ramen dhe kane biseduar per nje ceshtje smiley si shoke dhe si miq

 http://www.gazetatema.net/web/

 

 

 

 

 

 

punën

smiley  smiley  smiley

ps. jan keputur ne b.. ne fakt smiley

0 - si e ben drejtori i portokallise.

 

Muri kinez ...smileysmileysmiley

Jo mo e kishim per ..Niagaren smiley

Në komunikimin publik qeveria flet për problemet e qytetarëve, që nuk i bombardon me propagandë ndaj opozitës, nuk i rraskapit duke sharë, fyer dhe të diskriminojë opozitën.

A nuk eshte ky ai qe e morri dhe po e gezon, pushtetin vetem me propagande kunder opozites(ish-pozites), se si ata e kishin mbytur Shqiperine ne borxhe, borxhe te cilat nuk e lejojne qeverine e re te kryeje investime.

Qeveria për 300 ditët: 'Ja arritjet me shifra e fakte' Rama

Shifra e fakte?smiley . Po ore,

Në analizën e 300 ditë qeverisje, Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro theksoi se realizuam hapjen e 1200 vendeve të reja të punës,

 i bie per nje periudhe te shkurter rreth ......260 vjet te mbahet premtimi per 300000 vende te reja. Vetem ceshtje kohe.

smileysmiley

Erdhi presidenti i Firmes Dy M..me  tabelen e shumezim/Pjestimit ne fletoret kater lekshe .Po mbyll bilancet e Firmes smileysmiley

Te na falesh Idrizo, duhen vetem 250 vjete, qe Rama te mbaje premtimet, jo 260. Por ti ke te drejte, kur vjen tek peshku duhet te jesh i sakte, sidomos ne matematike, nuk duhet ti besh llogarite si ne planet 5-vjecare te socializmit, apo inventarin e depos se repartit, ku fatkeqesisht nuk e patem rastin te ishim kaptera-magaziniera.

Me mire se Sala, eshte. Per te hequr Ramen tani na duhet nje tjeter. Te Sala e qenushat e tij s'ka me kthim.

do kini ndonje vllah tjeter (ndonje me te dhime se rama, se ky e ka njefare talenti si ish piktor). se ne shqiperi nuk ka çifuta, se ndryshe do kishit nga keta ketej e tutje siç i ka franca. 

Po ai qe co jevgjit te urgjenca me benzin e punes me, nuk doli ai me raportu per ndonji arritje te ministrise vet?
 

Si tha Anadollaku ?

Policia u ringrit ne kembe, ska me tritole...BAM ne Tirane sot, 3 te plagosur ... ehe ky po e ka situaten nen kontroll smileysmileysmileysmileysmiley

mjere populli

Pa plas ne burg vrases goje halene dhe pleshtat e tij te bithes, qe i gjen edhe ketu ne peshk, cdo arritje tjeter duket e barabarte me zerro.

Ashtu e leme nje Ora.

Vetem se Ju nga qejVi apo nga Llogarite e ketij hallvaxhiut te Dy M qe ben Propogande ne cdo rresht , me duket se keni nevoje te shihni me syze Ekzekutivi .

Plus qe po tu pyesesh "per Kulture te modhe mer Jahu " me te modhe se Masterat e LeftGOPESE e kini hazer xhevap nje pUrgjigje 

Edhe Roma nuk u be per nje Dite "

Une nuk shoh asgje Politikisht , pervecse si Ekzekutiv .Edhe ate Vizion te Qarte qe patem smiley na i Plagose e menderta LefTKope me parrullen "Tua rruajme si ne Rumani "

Dallimi im eshte Jo Pse Ndodh por si Reagon ..Besoj e ke kaq Kulture sa ta kuptosh jashte Masterave te LefTKopese .Dhe Pikerisht ne kete "si Reagon " une shoh Pastrimin e Nevojroteve Morale -Ligjore-Financiare dhe Ekonomike te Klanit te Krye te Marrit Bandit Berisha !

Une nuk te kuptova pervec af of pse nuk arrestoijne Berishen se ku e sheh te keqen e ketij Ekzekutivi !Kjo nuk do te thote qe ti nuk e ke te qarte , por qe ta kem dhe Une si ti timen SHKRUAJE !

Pastaj nga keta tyrlylyte qe Ju merzitet Niku i Tredhur , ose President Dy M e nje mastermbeturen e pampersat e saj LefTGope , nuk kane te sosur.Dhe ne kete pike njemije here FLM Admin te nderuar .Diell ua befte ku i peshkojne LlamPaxhijte !

Bashke kemi nje bast. Po pres une....E mban mend bastin? Endrra dhe shpresa "Edi Rama" mbaroi ne 2009, ku ose u corr maska, ose u ulen poturet der ne gju. Per Shqiperine dhe per ne pak rendesi ka.

Edhe dicka tjeter mesa e kam ndjekur une... Qeveria Berisha ne  muajt e pare ka bere me shume pune se kjo qeveri.

Ps. dua te dij perse pati perseri vale shkaterrimesh pikerisht ne prag te sezonit turistik? Apo te gjith derrat nje turi kan.

Keto bastet ketu jane si puna e basteve te Bilardos 

E kemi o .Ja e marr bilen !

E kemi

E merr ai bilen dhe kthehet 

E o .laje Bastin 

Po ne se vume me gje bre...smiley

Kaq pjesa e Bastit .Une kam nderhyre ne Postin tuaj te "Pritshmerise " smiley dhe nuk kam nderhyre kot.Te kam thene dhe ta perseris.

Jo se nuk duhet denuar Bersisha po ju " Flini me xhandar ne GJI " Kam pas dhe kam Bindjen qe ai Kriminel qe e perze nga Fshati dhe fshati me i Humbur ne Bote si Kryepercares , ka pak rendesi ne se denohet .Dhe ka shume rendesi te kuptohet se ate Po nuk u Reformua sitemi Gjyqsor edhe Jaho Saliu me deshmi REALE si Bajraktar Prite nuk e lekund ! 

Dhe hiqe nga mendja njehere e Pergjithmone se ekipi Berishes "ka Punuar " smiley Une nuk ta di kapacitetin mbi Vletresimin e nje Ekzekutive por kurthote ndonjeri qe Qeveria Berisha ka Punuar , them se nuk di asgje Kujt i thone Pune Qverie ose eshte Halim supe ose Lulath Rrugesh .

Qverite mbajne pergjejgesi per Gjendjen Moral Politike dhe mbajtjen ne Shina te Qytetareve te tyre jo mburrje per Rrugen e Kombit dhe "sa ma kenda kur ta can Birisha " dhe ' Du me e ba Shkodren si Venec " etj etj Nje liber Historie i Tere me Krime Politike dhe Fizike .

Kush bisedon ne nivele LefTKopesh " Berisha Takoi Fazllicin dhe Rama Takoi Vukovicin " them se ja vlen per tellal fshati ose anal shtypi .Ndersa ..nje vale shkatrrimesh ???? Vallaj or ti duhet Mide e gorte per Tablo Sinoptike smiley

Megjithate une perseri kam Bindjen se eshte pas Ekzekutivit te Metes ,eshte  I DYTI Ekzekutiv i Pergjegjshem para Popullit dhe Detyres ! Ca gjera nuk varen nga komentet ne Blogje smiley

Nga 300 mij vend pune sa kane hapur deri tani?!

Ka hequr 6500 nga Administrata qe la PD -ja dhe ka futur 6500 nga PS - LSI .

Ndersa vende te reja jane hapur diku tek 135 .

300 000 vende pune s'i hap dot amerika per 3 muaj

dashke ti....

Me kalendarin e Majave me stil lepri kinez punonin juve anglezet ne Hungari qe ty te dalen 3 muaj per periudhen shtator 2013 - korrik 2014...apo o Mari Maria, brenda ne gurabia ? 

pune te mir ka bo partia

gjith te mirat na i jep qeveria

Erdhen Pingpongistet smiley

Befshi hajer ishallasmiley  dhe u paste puntor te nderuar presidenti Firnmes Dy M !

Rezultatet e nje qeverie duken te pakten pas 1viti - 1 viti e gjysem, minimumi. Po nejse, Palloshi, ka deshire per pak reklame. E kush qeveri nuk do pak reklame smiley 

Rezultatet jane te dukshme ne te gjitha drejtimet.Por une vleresoj mbi te gjitha njerin prej tyre.Ka ikur e thyer qafen njehere e pergjithmone njeriu i lig , qe nervozonte ore e minute teleshikuesit .Kjo eshte arritja madheshtore ...!
Dhe se eshte ndalur faktori baze i "korrodimit ndares " Jug-Veri. Tumori malinj ...u operua ...!

I dashur, punet maten duke i krahasuar. Ai vertet ishte njeri i lig, se te vriste naten e te qante diten, po ky tjetri qe shpresonim, s'po ben gje akoma. Njerzit po ankohen dhe duan pune. 

rremujen e ndarjes e bente jugu. ky ka pushtetin sot. nga kjo te duket qetesi ty.

neser po e mori pushtetin prap veriu, do te te duket prap e theksuar ndarja veri - jug ty jugorit.  veriun e mbrojne malet, i ka rrezistu kohes deri sot, ndaj eshte me i qete. 

jugu eshte ne rrezik. kembe shqiptari nuk do kete ne te edhe per disa vjet (aq sa ç'gjendet sot ne greqi). do e pushtojne vllehet dhe orthodokset.

e cliruan lazaratin nga kthetrat e mari xhuanes

300 ditet e para, vazhdojme vazhdimin e zakonshem te nderrimit te pushtetit. Ka perpjekje per permiresim. Kryesorja eshte vendosja e shtetit ligjor. Qe do kohen e vet. Sesi do behet shteti ligjor me lsi dhe deshiren per te perfituar vete, ne nje mjedis thellesisht te mdeluar kaq keq drejt antivlerave, nje zot e di. Duket sikur ka marre per mire ,  te shohim sesi do perballemi me sfidat e kohes

 

Trafiku duket me mire dhe s'ka me Fugona qe ndalojne cdo 5 metra duke therrit : Hajde per Lushnje.

-Edhe nga guri mund të nxirret grurë, në qoftë se kuptohet drejt rrethimi demokrato - republikan
-Kuadrot e dalë nga shkollat e Lazaratit t'i pergatitim edhe si teknikë, edhe si edukatorë.
-Organizimi dhe kontrolli të jenë në një shkallë të lartë edhe në ndërtim sidomos me trojet
-Të punojmë pa u lodhur për të ecur gjithnjë më përpara në drogërat e lehta
-Pa një kthesë në kokën e njerëzve nuk bëhet dot kthesa në kulturën e ullirit dhe ryshfetit
-Kur shkohet për ndihmë e kontroll sytë në radhë të parë të drejtohen te kuadrot që e ---kanë bëre paranë në mënyrë që tu a marim
-Kushtetuta e vendit tonë, nuk është shprehje e vullnetit të popullit socialist
-Në fermat e Lushnjes të kërkohet një punë më e thellë shkencore në kultivimin e shalqinit dhe pjeprit
-Kinematografia e televizioni top channel u bëjnë një shërbim të madh Partisë, popullit, internacionalizmit proletar.
-Atdheu mbrohet jo vetëm kur përgatitemi ushtarakisht, por kur jemi të fortë edhe politikisht, ideologjikisht 
-Njeriu i edukuar nga Partia socialiste e bën vendin kopsht të lulëzuar.
-Me punë korruptive, vjedhje e zhvatje, mund të realizohen detyra më të mëdha.
-Përgatitja e kuadrove ne dogana ka një rëndësi të jashtëzakonshme për zhvillimin e udheheqjes 
-Rezultatet e punës edukative të sindikatës së Kol Nikollit t'i shohim në praktikë.
-Propagandën dhe edukimin t'i matim me rezulatatet e 300 diteve të para
-Kontrolli punëtor e fshatar, i drejtuar nga Partia, ndihmon që të zbulohen dhe të korigjohen të metat ne dogana, tendera dhe lejet e KKRT
-Hashashi i jep atdheut jetë e gjallëri, Partisë Sosialiste gjakun e ri.
-Çështjet teknike para së gjithash janë çështje partie.
-Partinë e rininë e FRESH-it, të bashkuara si një trup i vetëm me popullin, s'ka forcë në botë që t'i thyejë.

Kryeministri 
E Rama
2014- 07- 14

Njerzit po ankohen dhe duan pune. smiley

Keshtu duket sikur ose nuk i ke shpjeguar gjerat mire tek VQ si te hapen vende Pune ose duhet te kthehemi tek ish sistemi qe Fuste ne Burg kush nuk Punonte nepermjet Ligjit " Kunder Parazitizmit "

Ma kadale Pak ..se akoma jane shpergenjt e Mostres ...."Se e bukura e dheut zotrie . se diktatura u jepte bar zotrie " ...smiley

Por nji gjo osht ama , jashte pingpongisteve ose batutaxhijve dyleksh te katunit  dhe sidomos Humoristeve te MeDhanJ FiLLosofE qe xebetHejNe fjaliMet e UdHeqjes ..Tani ka ardhe koha te kuptohet thenia e famshme e dallimit te Demokracise me ish Socializmin ...

He mer ...i tha nji Dhjerokrat Ministrit se nji MUT kena honger  me Qverine tuej .

Ne une ate po them ..tha ish Ministri....Deri tni keni Honger Mutin e Qeveris tani do hani Mutin tuj smiley "

Me vone  e shpjegoi se nuk kishte thene Mutin po LefTKopeja  e kishte nigju per keq . Kishte thone MUNDIN smiley

Ndoshta ka degraduar sistemi politik si pasoj e ndryshimeve te 2008 ku me heqien e deputeteve te zones krijon klane vertikale qe nuk perfaqesojne as partine ne zone e as elektoratin po njerez qe rastesia i solli te jen afer nje personi.

Nje terror ne administrat, nuk e di sa ka heq PDja se nuk ka shifra te sakta, por tani po hiqen nga puna njerez qe kane qe nga 80 ne pune, e qe asnje parti si ka levizur madje zevendesohen me partizan partie qe do tu behen kurse nate aftesimi a analfabetizmi.

Ndoshta fillimi me i keq ne keto 23  vjet, pa krahasim fare , si nata me diten me PSne e viteve 97te e pas.

E vetia mburrje eshte Lazerati, kur tani qe ajo fllucke mediatike sapuni u ca, pervec kostos ekonomike per zonen sdo kete asnje ndikim ne rendin ne vend, qe vazhdojne vrasjet dhe trafiku i droges, e verteton ate qe qeverite me pare po te donin nderhynin, qofte PDja a PSja, po e kane pare problemin pak me gjere.

Rama mire eshte, problemi eshte si do jete shqiptari i thjeshte !?

pd-ja (partia e malokve) nuk nderhynte dot ne lazarat e bile askund tjeter ne jug te vendit. 

ndersa ps-ja (partia e grekve, çobanve, leberve dhe lalucve) nderhyri se ja vune si kusht per ta bere vend kandidat te futjes ne europe. 

Profilo, as me thua se ku ben pjese ti o byrazer? Me c`duket nga komentet s`je malok, s`je as coban, lab e laluc..Me duket se e gjeta s`ke nga vete, ti je rom, gabel ose arixhi..smiley

Eshte me lsinesmiley

une jam mbinjeri-u.

PDja (partia e malokeve sipas teje) beri nje fushat kundra droges para statusit, dhe PSja (partia e Rames) e perdori si viktime per te justifikuar qe punonte. Thjesht hoqi te vetmet para qe europa na jipte.

Po qe per kushtet, ligji per administraten qe kusht i deklaruar dhe kjo qeveri as e mori ne konsiderat.

Mos genjejme veten e te tjeret se na i dhane statusin per Lazaratin, kuptohet propoganda e qeverise ska c'thote tjeter, se dhe ca do thote, nje vit asgje nuk kan bere, madje dhe ne lazarat thjeshte hoqen ca para nga ekonomia.

 

Nota 10, normal: ka punuar aq shume, sa mesa degjova Linda ishte ne pritje te binjakeve!

Duhet me e marr vesh sa me shpejt kur eshte dita e lindjes e t'i blejme ca dhurata, veshje, ushqime etj; se jane me rroga shteti, shtepi me qera, sec po ndertonin nje vile diku e po shpenzojne shume + do bejne edhe ndonje "feste te vogel" per bebushat...

I vetmi sukses i kesaj Qverie dhe atyre qe do te vine pas kesaj eshte ....Fillimi i te kuptuarit te thenies se Bejkerit ...

"Mirserdhet ne Rrugen e Gjate e te Veshtire te Demoktacise " ...

Ne shqip kjo Perkthehet E pafshim sa me shoejte ne Gropen e Nevojtoires Kryemashtruesin , Kryepercaresin , Megahajdutin , Injroantin dhe Kriminelin Berisha me gjithe kete skote Qenerish e Ham-Humsish sa me shpejt te jet e Mundur  smiley  dhe

Per se Gjalli .

Se per se Vdekuri ...Ka aq shume Filosofete Oreve te Para smiley  qe kane studiuar Veprat me Laps ne dore sa qe nuk ka nevoje per prefse lapsash .Ju mjaftojne dhembet te hane ashklat qe te nxjerrin majen e Kalemit .dhe Vu mendt si ne tubacionet e Ujrave te InteliDjences keto 25 Vjet !

Ec qeveria aty . Edigjon Refrenin LefTK - Gope !

Ja ku erdhi Tahiri 

nga Kabineti me i miri ...smiley

Te gjitha nuk behen dot per 300 dite .duhet pak durim 100 vjet kalojne shpejt , apo jo Xake smiley

Per kete teme duhet te gjykojne ata qe jetojne atje .

Por me ato qe lexojme nga interneti KM iu mburr asaj kaurkes se "shqiperia eshte histori suksesi.." Ne te njejten faqe Vilajeti ankohej se  40% e te punesuarve nuk paguajne taksa ?!

Rendi , vrasjet vazhdojne si me pare perpara policeve qe bejne sehir.

Arsimi mysybet .maturantet qe ngelin ne mase nuk percojne mesazhin e nje force punetore inteligjente e te kualifikuar investuesve te huaj.

Gjykatat  mut .nuk ka nevoje te zgjatemi.

lufta kunder korrupsionit akoma me mut.gjith e ajo fanfare kunder imamit , hetimet kunder tij jane pushuar.i arrestuar vetem nje gjeneral vrima e fundit e kavallit ne zinxhirin e komandes.

ekonomia mut edhe me mut.asnje emer i madh i ekonomise boterore nuk duket  ne horizontin shqiptar.te vetmit investues te huaj jane prodhuesit e breckave qe iu paguajne skraparllieve rroga te nivelit te bangladeshit.Meta i viziton keto fabrika njehere ne muaj si shembuj te mrekullise shqiptare.

Hyrja ne europe qe trumbetohet si sukses i madh nuk do te thote ndonje gje te madhe per shqiptaret  e thjeshte pasi 1.2 milione prej tyre ka tash 23 vjet qe e kane bere veten qytetar te europes e te botes e nuk priten t'ia sillnin ne sini ergjendi politikanet.Ne shqiperi kane mbetur ata qe nuk kane qejf te largohen dhe qe i kane bere derman vetes ne menyra te ndryshme.

Pritet qe km te sqaroje se cili eshte metri i tij dhe cfare eshte perkufizimi i suksesit se me  cfare kendojme zor se mund te quhet sukses ashtu si dynjaja e qyteteruar e kupton suksesin.

Kur shtrydh trurin flet dhe mire... nuk je rast i pashprese smiley

Fillove dhe ti me Burie ...Aleluja smiley

Po si nuk thote nje moj e nderuar qe te varen ato te shkretat zamete xarre e xarre , si nuk thote Njeri Cfare eshte e Mundeshme dhe nuk u BE.

Plus qe ne meremi me ate vend , jo  se ndikon tek jeta jone , por se ndikon tek Gjaku dhe maximalja e jetes harxhur atje .Per Cfare ? Qe te ishim te njejte si Sali Vroma ne Vucidol me dy Breza te verifikuar m dhe soj soj Funderrinash ketu me nje pjese nga ne qe te pakten datojme prej mbi 300 Vjet !!! Dhe ketu e mbyll kete Pike njehere e pergjithmone se perse nga njehere merremi seriozisht ne kete pellgace pa patur gje ne dore .

Zotrote per aq sa ke qejf te mos Hysh tek tamburate dhe dredhje e Druges pas larjes se Leshit Duhet te shohesh te gjithen kete 25 Vjecar e me , si nje Zhurme e TMERRSHME Llapaqensh Mashtruesish ne zogori , sikur Shqiperia te jete Qendra e Botes dhe 'se diktatura zotrie ' e la pa ja kaluar Portogalise dhe Sicilise  sipas mender Prof Olsit dhe Shefqet LlamPaxhiut smiley

Ne se hyn tek njerzit Normal eshte mire te kuptosh edhe zotrote thenien e Bejkerit

Mirserdhet ...etj etj

Disa here ta kam perseritur qe Botes se perpapruar  i jane dashur LUMENJ Gjaku dhe akoma thote "jam e pakonsoliduar "

Nje BYTH Malok kryemashtrus e nje cope Injoranti fshati , si Berisha u mbushi mendjen se jeni te afte te Kuptoni Jo vetem ...Shtetin e Detyrat e tij por edhe sistemet Demokratike .

Ja kete po zberthejn punetoret e nderuar te Firmes Dy M  te pellgaces me citate Lin Biaoiste pambarimisht e pambarimisht pa kuptuar asnjehere se per cfare behet FJALE !

Ne na duhet nje shtet i Forte smiley

Dhe keshtu nga thellesia na vjen perseri me shume se 100 Vjet ,, Mickievici

e keshtu o Alba ..me zamete xarre xare / te vekurit se ci ngjalle / te gjallet ci diqe fare smiley

Naten !

 

 

Nje pyetje kam une per mbeshtetesit e KM:

A mund te listoni tre gjera te rendesishme qe kane ndodhur ne keto 300 dite ne permiresimin e jetes se qytetarit?

 

p.s. Pergjigjet ju lutem duke pasur parasysh qe jetoj ne shqiperi dhe mundesisht jo nga ata qe jetojne jashte vendit.

1. Ne shqypni ka me ne fund Demokraci dhe njerzilliku ankohet, shan, nuk hiqet nga puna se Cuni Sheqeres po ru pozitat e nuk po arrin me pushtu.

2. Tregu euro miliarder i droges eshte shume i shqetsum se Zeni, Jo cuni por nipi i Sheqeres nuk jep mo garanci per sigurine e fitimit.

3. Prokuroria eshte mbush me akuza mbi korrupsionin qe sdo i ndjeki si gjithmone.

ka mo por ti deshe 3, Shqypnia nuk osht Njemcia minus 1, e sa ma shpejt ta kuptoni osht RADIKALE.

As vete ministrat nuk mund te rreshtojne 3 gjera te rendesishme. Kjo kuptohet lehte po te lexosh listen e arritjeve qe kane renditur. 

Udheheqje e dobet nga Rama qe duket i painteresuar qe tani me detyren si kryeminister. Pothuajse cdo gje me nje fare peshe qe eshte kryer kte vit ka qene me shtytje nga jashte(BE).

Shume mire ... Bravo BE se na kan ca te gjatin politikanet lokal katunar. Jo po doni udheheqje KARIZMATIKE si popull SPECIAL. 

smiley300 dite nuk jane asgje, s'keni pare gje akoma tha..

Zeqo ne skena pa as i gjo.....kta plehrat qe skan Lon gjo pa vjedh ....por ene kan vra si PeDeista me cunin e Sheqeres mbrapa si garanci do dalin para gjyqit apo do bohen gati me ardh ne pushtet rishtazi????

Tani ti tirona i lebetit ske faj se je ne amerike dhe vetem lexo qelbesirat kunder saliut known as mero qelbi....vetem nje rast po te jap, eshte nje agjenci ku nga 35 veta qe kishte ne shtator, jane hequr 32... Agjenci me medalje nga usaid dhe bb....dheeee, punonjesit jane terrorizuar deri sa jane larguar nga puna....keshtu qe kjo puna e demokracise dhe fjales se lire eshte lajm mut me shurre.

dy pikat e tjera vazhdojne ne kuadrin fajin e ka saliu...rilindje!!!

O Daku une flamur amerikon kom po kaloj shum koh ne Shqypni e pranaj lebetitem.

cuni sheqeres osht akoma ne pushtet....ekonomik ...financiar....presidencial...e investigues. Cuni Sheqeres Lu goglat ne Shqypni e ju u tallni fajin e ka Saliu. Po kush po e humb Biznesin e droges sot dhe po Bo rezistence? Kur te dali Cuni Sheqeres me nipin ne gjyq, mund tu japim pushim juve.... Deri ate dite sdo na mbyllni gojen. 

Ps. Sa ishte Cuni Sheqeres KM kur kishe problem me narkotrafikantet Zeni te bote Pune ose ta fuste.... Ndryshimi 4...po ca ti bosh popull dele e le pine Lala gjonin.

smileyBo c'paska qene ky cuni i sheqeres mor burre zbor po ju ben edhe mbas 300 ditesh me nje milion shuplaka

Keqorganizimi, keqmenaxhimi i burimeve natyrore dhe deshira jo fort e madhe per pune te ndershme kane bere, bejne dhe vazhdojne te bejne te mundur deshtimin e cilesdo qeveri qe do e udheheq kete vend. Fatkeqesisht, cdonjera prej tyre eshte produkt i asaj c'fare ne konkretisht jemi si individ, popull. Eshte veshtire te arrihet suksesi i perbashket ne nje popull Une'sh. Ketu UNI edhe pse pabuks eshte mbret. 

Pershendetje Pjero. 

I dashur, ku ke humbur mo, te kam shkruar edhe ne email. Nese del kendej, hidhu nje vrap ne Antwerpen, ose me telefono se vij une. 

Kur do shpetojme nga parada e sukseseve? A u fol,nje fjali te veteme te pakten,per naj mosrealizim? Ni gja di me than une,ekonomikisht jemi katandis si mos me keq,jemi delenris.Pe makron s'i gja une,po per micron,ket micron e vogel fare te xhepit,jemi cope-cope.

Ja doli Sala i Sheqeres ne ligjerim me mediat qe ti ben te gjtha inatet me qeverine nul, perjashto Mirela Kumbaron qe duhet ta shkarkoje Rama , perpara se te shkoje ne plazh. smiley

Me kete Sali dhe e te djathten e Tahiri Ka Dashnore, alias FRD, e majta rri ne pushtet deri sa ti filloje prostati Erion Velise.

 

Ka harru ky cuni me te pyet ty te dali apo jo ne ligjerim me mediat smiley

ti dashke te degjosh vetem nga njeri vesh, tjetrin e paske taposur me perrallat e Edi Rames me seri suksesesh e pa asnje deshtim

Po une nuk lavdova Ramen po thashe qe nese flet quni i Sheçeres i harroj inatet qe kam me qeverine.

Si e tha ate qe 95% te hashashit te kapur ne Lazarat e ka shitur Policia? smiley

Kete te degjoj une thu ti?

Edi Rama tallet me popullin e shkrete se ka gjetur shesh ben pershesh

mire ia ben, cfare te them

300 ditet e para cfare nuk na degjuan veshet, bomba e tritol, te penduar qe perziheshin nga policia sa nga njeri rajon te tjetri, ministri qe thoshte bravo cuna kur policet rrethuan dhe vrane nje person ne rrethim policor per plagojse dhe po ky minister qe kerkonte nga gjyqtaret ta pyesnin ate perpara se te jepnin vendime neper gjykata, vrasje mafioze, droge me avion, vjedhje serveri nga vete qeveria, rrahje dhe sharje e opozites ne parlament vetem me urdher dhe sms te KM, futja ne parlament e personave me precedente kriminale nga Rama Meta, dhe te mos harroj Rames i ngeli shume hatri qe populli nuk i pranoi armet kimike te Sirise, qe deshti te na i bente dhurate.

Cliruan dhe Lazaratin dhe mire bene, por ato qe rezistuan ndaj policise se di si e cane rrethimin dhe fluturuan ne baze, Tahiri e di me se miri.

 

Nuk desha t'i heq asnje presje, vetem se harrove te permendesh rritjen e pensioneve, rrogen e 13, shperblimin e fundvitit per administraten, uljen e cmimeve, heqjen e TVSH per energjine dhe produktet baze e plot premtime per 1 milione te papunet e shqiperise qe u mbajten te gjitha

Harruam te permendim suksesin e madh per mbylljen e Kazinove, te cilat korruptonin rinine dhe u hiqnin buken e gojes familjeve shqiptareve (diskur puritan nga Rama ky, kupto)

Po cudi se kazinot vazhdojne punen perdite po aty ku ishin, qameti mund te jene mbyllur disa "ilegale" kurse "legalet" vazhdojne punen me 3 turne

Ndersa ndalimi i Furgonave vetem sa torturon popullin e gjore, popullin 2-mije leksh sic thote Rama, se furgonat prape po qarkullojne si me perpara dhe keta te rinjte njelloj si ata ecin rruges (ndalojne vend e pa vend) : ku ishim ? Ku shkuam ? ne vend numero Rilindja! smiley

Cfare kan shik kta Fazlliqit? Pronat e bab Vuqidolit?

Vucidoli, Fazlici, Malltezi u merzitem..Nuk shikoni se cfare po behet? Qeveria e sotme me mbledhjet e hapura po na shkon mallin e pleniumeve te partise se punes. Si ka mundesi qe vetem arritje paskesh ne 300 dite? Si ka mundesi qe s`permendet qofte dhe nje mosrealizim i programit te partise socialiste? Keto s`jane gje tjeter vecse show i radhes i qeverise, ne 300 dite papunesia ka arritur kulmin, tritoli dhe ekzekutimet jane fjalet qe permenden me shume ne mediat tona, sherbimi shendetsor eshte faqe e zeze, korrupsioni ka kapur majat, jane shtuar grabitjet dhe vjedhjet, shkurt nuk eshte se ishim kushedi cfare por sot jemi bere per te na care hallin..

leri shakate smiley
 

-Rama premtoi shëndetësi falas, sot nuk u bë por u korruptua më shumë sistemi, tha Berisha. Fakti është që sot në spitale gjen ilaçe si asnjëherë gjatë tetë viteve.
 

-Premtoi legalizime falas. Sot për të legalizuar banesën paguajnë dy herë më shumë, për çmimin e tokës dhe të tjera, tha Berisha. Fakti është që qeveria e tij nuk e mbaroi kurrë procesin, përkundrazi vala e ndërtimeve pa leje kaloi në epidemi.
 

-Berisha akuzoi deputetin e PS-së Koço Kokëdhima se ka monopolizuar naftën. “Nafta është bërë Koç dhe Koçoja është bërë naftë. Sot është Koçoja Bajloz i naftës”, tha ai. Me metaforën e ish kryeministrit mund të bjerë dakord shumëkush, por fakti është që për herë të parë pas kaq kohësh, Albpetrol kontribuoi në arkën e shtetit.

-S’jam as profet as Kasandër por pasojat e tmerrshme të borxhit 74% mbi shpatullat e shqiptarëve, bashkë me pasojat korruptive të CEZ fillojnë vitin që vjen dhe do jenë një gur i rëndë varur në qafën e çdo shqiptari, tha Berisha. Megjithëse nuk do të bëjë Kasandrën, ish kryeministri ka një vit që flet për skenarin grek, ndërkohë që me “pasojat korruptive të CEZ” bën një autogol të madh, sepse privatizimi i dështuar ishte vepër e tij.

aaaaa smiley Mendova si ishte marre nga "Le Monde diplomatique" por qenka i "Respublika & Zeri Popullit"

mos i shiko gunen, por shikoji punen smiley

Gjithsesi duke ju pergjigjur kerkeses se shkrimit ne kete teme per noten qeverise ne keto 300 dite, une mendoj se me sistemin tone te notave nga 1 - 10,  keta meritojne nje 3 deri ne 4..

Si vlersohet kjo qeveri? nuk di me ke ta krahasoj per te dhene nje vlersim,ndoshta me nje emigrant qe sapo ka zbritur gjithe shprese nga anija,e fjalet e para qe degjon jane " albanese di merda", fjale qe e zgjojne dhe e vendosin perball realitetit me te cilin duhet te jetoj,e 300 dite me vone njerzit e shpise e marrin ne telf, " kur do na e sjellesh ate makinen,"Alfa" jane te mira e te shpejta"..!! Njerzit qe jetojne jashte nuk e kane idene,ata qe jane brenda e dine shume mire..problemi me i madh i shqiperise sot,problemi qe pengon e frenon ç'do rimekembje eshte se ne shqiperi mungojne burimet njerzore.. nuk ka njerez te ndershem e te afte per asgje,nuk ekzistojne,eshte nje race ne zhdukje. Eshte deshperuese, eshte menyre jetese,eshte paturpesi,eshte tragjedi e fatkeqesi kombetare te shohesh ku eshte katandisur ajo shoqeri ..pavarsisht rezultateve,mund apo jo te behej me shume,vetem fakti i pamohueshem qe kjo Qeveri e Rames po mundohet te ndryshoj gjerat ne ate shoqeri,eshte per 10 me smiley e ka nevoje per mbeshtetje te fuqishme nga te gjithe,qofte edhe per nje fjale te mire !!

Te vetmet rreshta me Logjike mund te lexohen tek Editoriali Meros ..Ne se dike e tremb emri Mero , them se te gjithe se bashku ketu nga keta Ham -Humsit me "se qveria zotrie ' nuk jane as sa nje e mijta e qartesise per ..Cfare mundej te bente Qveria ..? ..dhe jo ah sikuret e sikareve te Berishes !..qe te vjen Ndot qe i ke dhe Bashkekombas per Logjiken mesjetare te plakave thashethemexhije e cingeneve te Bejlereve.

Jep nje Fakt te pa kundershtueshem ..hetimin e Familjes Maltez e Berioshka ne Lidhje me Fazllic per Pastrim parash .

Ploteisht dakort ! Pavaresisht Justifikimit qe i jep Mero se eshte problem i Orgneve te Specializuara ( prokurori - gjykata ) permendet se Qeveria i KA ne DISPOZICION e Varesi organe te tilla si Drejtoria e Hetimit te pastrimit parave te Pista etj .ku 300 diteshi ka kuptim !

Dhe ben nje dallim te perkryer midis takimit me Fazllic si biznesmen  qe mund te takoje dhe takon kedo ,  me hetimin e tij si pjestar i Krimit te organizuar e mbrojtur nga familna Berisha !. E njejte me kete hetim eshte edhe Hetimi i Fotografise ku Fazllic   Paraqitet te kete marre pjese ne K.Sigurise Kombetare ku merrte Pjese dhe Qurrashi Patriot teatrali Imam Bajlldi .

Keshtu PO mund ti drejtosh Gishtin Edi Rames ! Ndersa per fasulet  aspirinat dhe diplomat e Chilerise mbase ka nevoje nga keshilli Kombetar i PD-hit per kritike profesionale pasi atje merr pjese dhe Bamsi Bumsi dhe Halimi supes dhe Tritan Preshi

Do u futkan koncensionet dhe ne mjekesi vec rrrugeve. Dmth kompanite anembane po zihen kush te punoje pa pare qe te plotesoje premtimin rilindas te mjekesise falas. Dita e 301 kismeti i ri tha. smiley

Tjeter tregues pozitiv ne diten 301, renia e cmimit te bombave me tritol shteti te shitur nga ushtaret e Natos qe na mbron nga mushkonjat:

Tre ushtarët e arrestuar...Raportohet se këta persona kishin role kyçe në këtë trafik, pasi siguronin lëndën shpërthyese, e montonin dhe më pas e tregtonin në Shqipëri dhe Greqi. Çmimi i një mine me telekomandë varionte nga 1800 deri në 2500 Euro.

Jooo, e ke gabim..Keta jane paguar nga PD per ti nxire faqen qeverise puneshumeteshumepriturprejnjemilionshqiptarevetendershemqeshajnenenenetyrecdoditepersevotuangjatovinen..

Rama ne Malesi te Madhe: Fshati eshte nje mundesi e madhe qe te rinjte te bejne leke.

I thote fshatarve, toka eshte pasuri, por ama sic mundet ta dini dhe juve, duhet punuar

Pa shaka, qe artikulli, qe fotoja me thase dhe bar ne sfond. Pritet nje deklarate e perbashket nga te rinjte e Malesise me moton: Edhe bar do pime po te lipset, ama partise se Berishes nuk ja japim me voten.

Fermerë të varfër në Europë nuk ka, nuk ekzistojnë. Familje në fshat, të varfra, në Europë nuk ka, nuk ekzistojnë...

smiley

Kush e njef Europen, ti apo Kryeminsitri qe shkon dy here ne jave?

Apo pa dashje te eshte dukur sikur Ballkani eshte ne Europe? smiley

E drejte, ai e njeh. smiley

ne fakt, eshte e vertete. Fermere te varfer ne Europe nuk ka. Ne France, vend agrikol, fermeret (agriculteur) perfaqesojne vetem 3.4 % te popullsise aktive. Asnje shanc qe aty te gjesh te varfer, "seleksionimi" eshte kryer tashme.

Sigurisht, pergjigja eshte aq e thjeshte. Une s'kam bere shkollen e agronomise por mendoj:

  1. Franca nuk eshte e gjithe Europa, pavaresisht se ka nje pjese te madhe te tokes se punuar.
  2. me c'di une, fermeret ne Evrope marrin jo pak subvecione nga qeverite e tyre si dhe politika mbrojtese/izoluese (reduktohen produktet e importit).
  3. c'lidhje ka perqindja e popullsise qe merret me nje pune me te ardhurat e tyre? Dakort qenka 3.4% e popullsise, por ama bujqesia, nga lidhja qe solle, qenka vec 4.5% e PPB te Frances.
  4. Po ne artikullin qe solle thote: L'agriculture bénéficie d'une grande partie des aides européennes mais le revenu agricole moyen reste localement très bas.  Si Frengjisht-foles qe je, si e perkthen kete?

 

Ne fund te takimit i futen te gjithe nga nje filxhan caj sherbele...

Bravo Xhibolja..Me se fundi pas 25 Vjeteve Ulerima e Histeri , mesoi qe ka Krahine ne Shqiperi qe quhet Malsi e Madhe . Dhe ky eshte nje Plus i Madh i Rames qe i meson Shqiptaret se ka krahina , pasi i mëson dhe Vet që jetojnë Njerëz Jo dhi e sqepër siç i llogariste babasqapi !

Me kohen kur Koha ishte Kohe e gjithe Malsia e madhe mblidhej me kuç e me maç se do Flase Çun Jonuzi ( burre mjaft i nderuar ) por besoj se Xhibi nuk ja di emrin .

Me mire vjen ketu kur digjon se " do komentoje Gjembi " smiley ...me peshkagjalla !

Ps Peshkagjalla i thonë në Pustec ca larvave të KUQE qe dalin me ujin e burimit ! Nuk janë si Krimbat e Vronomerës , uji llixhave , ku ka Gjëmbeç me shumicë !

Sa te rrosh do mesosh, s`e dija se amoku te mban aq gjate qofte edhe virtualisht..

ta kishin bere me mire te pallati i kongreseve kete tabllone sinoptike. do na kishin nxjerre mallin e e kollosit.

keta bythpambuksit ne qiviri persa kohe nuk i shkulin musteqet jar bufonit, nuk i shkulin qimet e ngjitme me aq mund dhe dallare Xhin xhonit, rasin brenda xen mongolin, git surratshtypmen, pinokun qelbs, lul mendafshin..... te mos na cajne trapin. Skuthat. Zgjebsat. Vemje qe nuk po shfrytezojne rastin qe ju ka ardhur ne jete. Bythq.....at..

Pas 300 diteve qeverisje, Rilindja, premtimet perballe realitetit(vetem duke ju referuar titujve te artikujve te sotem nga top-channel:

Premtimi:

Shendetetesia do te jete falas

Realiteti:

 Shërbim privat në spitalet publike
Ministria e Shëndetësisë propozon që për herë të parë një pjesë e shërbimit shëndetësor publik të ofrohet në bashkëpunim për partnerë jopublikë
 

Premtimi:

nuk do te kete prekje te administrates publike(nepunesit civil)

Realiteti:

Dy vetëvrasje për pushimet nga puna

Premtimi:

Do te ndertojme rruge moderne dhe do te mirembajme egzistueset

Realiteti:

Ligji i ri: Rrugët me pagesë

Do te hapim 300000 vende te reja pune, ne menyre qe shqiptaret te mos largohen dhe te kerkojne azil

Realiteti:

Ministri i Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere deklaroi në Tiranë se nuk ka asnjë rrezik që Shqipërisë t’i kthehen vizat, pavarësisht numrit të lartë të azilkërkuesve.

Premtimi:

Do te pastrojme vendin nga plehrat...

Realiteti:

Turistët pastrojnë plazhin e Orikumit

Premtimi:

Nuk do te kete me bilanc lufte nga aksidentet rrugore

Realiteti:

Aksidente në Korçë e Lushnje, 9 te plagosur
8 të plagosur është bilanci i një aksidenti të ndodhur mëngjesin e kësaj të marte në aksin nacional Korçë-Pogradec.

 

Premtimi:

Do ti lejojme opozites hapesiren e nevojshme....

Realiteti:

BE: Politika të bashkëpunojë

Premtimi:

Do e kthejme policine ne detyre, do te kete rend e qetesi

Realiteti:

Tiranë, atentat me eksploziv
Një shpërthim në një automjet në ecje, ka tronditur zonën e njohur si ‘Rruga Ura’ në kryeqytetet, pasditen e së hënës.
 

 

Tiranë, atentat me eksploziv

Mos harro ate tritolin te shtylla e tensionit me mbishkrimet "nafta" dhe "buka" a si ishte, ditet e para te qeverise se re.

Nen qeverisjen socialiste, diskutohet nese do te kthehen vizat apo jo smiley

Shqiperia duhet vene nen nje komision nderkombetar kontrolli derisa shqipot te mesojne si te vetqeverisen

Ç'po këndon bilbili,

zog me zë të butë

,punët po na venë,m.. edhe më m..! -smiley

See more at: http://www.shqiptarja.com/blogs/e_te_tje...

Di gje njeri c'behet me Llotarine Kombetare? Para dy vjeteve kryeministri i tanishem deklaronte kete, madje i conte letra dhe kancelarit te Austrise. Po tani c'behet, apo Samir Mane beri adetin nderkohe?

Po me lojrat e fatit qe u mbyllen me buje te madhe c'u be?

Dora vete - dhe dora e ngrohte e Veliajt

Lidhjet e artikujve s'paskan ardhur kur kopjova komentin e meparshem. Jane ketu.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).