Video e realizuar nga Lorenc Memaga.

Nga Selma Amles

77 Komente

Tek ai objekti qe po ndertohet para PD-se  ka shkelje skandaloze te sigurise ne pune.

Nese do ndodhe gje, duke lutur qe jo, mos thone qe nuk e kemi pare sepse eshte ne mes te Tiranes.

Rrezikohen edhe punetoret edhe kalimtaret. Punohet pa asnje mase sigurie.

Lorencit suksese !

ajo ndertesa pas ores xhamise eshte nje turp/krim tjeter qe i eshte bere tiranes...si ka mundesi qe skam degjuar asnje fjale per te....ndoshta jam une gsabim komplet....

Atje arkitekt eshte ai Shkreli qe i dhimbset Shqiperia kur shikon qe ndonje beratas i kalase ka vene vetrata duralumini ne vend te dritareve prej druri qe duheshin.

une Shkrelin e kam pas shok feminije, dhe (per ta mbrojtur) ai eshte arkitekt shume i mire, dhendoshta ndertesa ne vetvete nuk eshte e keqe, por vendosja e saj ne ate vend eshte krim, ....ska rendesi fare kush e ka dhene lejen e saj......

jo me mbrojt arkitektin dhe nuk se marr vesh shume, po aj ndertese duket shume e hajrit, e vetmja forme qe mund te shkonte per ate lartesi

ajo ndertese me fasade te viteve 50-60 eshte thjesht nje frakture pasqyrimi i kapsllekut permanent drejt te cilit po drejtohet Tirana.

Ne rast se flet per kullen e bardhe, fasada nuk eshte fare e viteve 50-60.

kurre  gjalle ne bote nuk mundet qe edhe ndertesa me bukur ne bote te vendoset kuturu...duket qe eshte vendosur komplet pa asnje plan dhe me vjen keq qe edhe arkitekti ka pranuar nje prjekt te vetin te vendoset ne ate vend qe as nuk shkon me asnje nga ndertesat verdalle ne nje reze kilometrash....eshte vertete nje "zhgenjim" i madh i arkitektures dhe urbanistikes shqiptare......me falni se po flas nga larg dhe po boj si kopetent po ky eshte mendimi im = krim

 

nuk eshte kuturu, eshte minareja dhe sahati perpara, fundja ca beri nje kunje me teper, elegante per me teper. 

Nejse mendimi im subjektiv, dhe duke e krahasuar me shume monstra te tjera neper tirane, pa piken e lidhjes, nuk me duket aq rende...tirana nga unaza e vogel e tutje eshte e parikuperueshme

Pse mendon se ai eshte vendi i gabuar per ate ndertese, dhe ku mendon se do qe mire te ndertohej?

Pasi pashe sekondat e para (teleferikun) te cilat jane realizuar permes nje plani filmik te vetem (dmth pa 'cut'), u prefa se do vazhdonte edhe me tutje pa 'cut' (gje qe do ti jepte force artistike videos)
Por dola huq...  smiley

Shume video e bukur, suksese!

P.S Na kishte mar malli me i pa rruget e Tiranes kaq te pastra.

O Lorenc,

ke te meta shume mbi artin e bukurine se ndryshe nuk do te dukeshe krijimtari kjo video idiote qe ke bere pergjate bulevardit. Videon e ke bere si turist nga fshatrat e librazhdit qe kane degjjuar per piramiden e Skenderbeun lol. Ti jo diplome qe nuk mund te mbrosh me kete por do te te thone futju shkolles nga e para, jo me lart se klasa 8

Ti shih e bej...

...po me vjen keq qe ti thashe dy fjale qe do t'prekin "ne seder" por jane te sinqerta me shpresen se do mbledhesh mendjen e do na lesh rehat me kesiso vet-mburrjesh huq. Eshte pakez ironi por e ke hak: Paramendo sikur te studiosh ne Itali dhe te jesh adoptuar pakez me kulturen Italiane se cfare Video do te beje...

 

Faleminderit Fotografia per komentin.

Ke dale ca si shume jashte viedeo-s me krahasime,opinione e "fyerje" te kota, po s'eshte ndonje cudi, gjera qe priten tashme nga shqiptaret. Ndoshta e ke nga fillimi i javes, ose je shume afer perfeksionit si tip e te bezdisin gjerat/njerezit e nje "niveli me te ulet".

Nje pyetje kisha: Cili eshte profesioni juaj?

Faleminderit e jave te mbare!

Selma,

Video eshte kot dhe ti ske brum per "kinematografi" kaq. As te njoh dhe as me njeh, nuk kam pse te te "ofendoj" sepse sme ke bere gje prandaj merre ose lere.

Kur del ne rrjet te pyesesh robt tregon:

 - ose labilitet personal (gje qe prej moshes eshte e vetkuptueshme dhe sta merr njeri per keq se helbete edhe ne njesoj kemi qene...)

 - ose parapergatitu edhe te marresh pergjigje negative qe ste pelqen.

 

Lere profesionin, une ty te keshilloj reflektim ne punen tende se prej ketyre trupeshqeve qe "marrin vesh nga cdo gje" do vet-mburresh kot.

Kritika eshte kritike, me dorashka e pa dorashka. Puna jote per Diplome nuk vlen. Me vjen keq. Po te jete per ne Tirane eshte gje tjeter por ne Itali ske shanc.

Plus qe edhe ate punen e dipllomes nuk ta besoj.

KLM

smiley

 

Fotografia,

puna nuk eshte e imja, por e nje shokut tim. Gjithashtu, nuk eshte as punim diplome (keqkuptim i imi, per te cilin kerkoj falje), por ka qene thjesht detyre kursi per nje lende te caktuar.

E respektoj mendimin tend per videon, se postimi nuk ishte qe t'i mbushja dikujt mendjen se video ishte e bukur...

Pjesa e ofenimit s'ka fare te beje me videon, dhe aq me pak me mua, vetem se menyra e PERBUZJES se Skenderbeut, Piramides, fshatareve te Librazhdit (qe nuk kishin lidhje me videon) nuk me pelqeu aspak. Kjo ishte e gjithe historia!!!

Faleminderit!

Selma,

te ngaterrova me Lorencon dhe me kapi policia gjuhesore smiley prandaj m'fal !

 

Ai keqkuptimi me punen per Diplome ka qene celesi i pergjigjes sime drejt-perdrejte e padorashka. Kjo, sepse jam i mendimit se te besh pune diplome dhe te mos kesh piken e aftesise krijuese dhe te paraqesesh dicka qe robt e kane pare mijerahere, ta paraqisesh me menyren me te vrazhdet, qe nga muzika e paadoptueshme me qytetin e deri tek perzgjedhja e objekteve, kendi filmik apo edhe te riperseritjet trashanike filmike qe jane gabime fatale ne artin e reklamimit, eshte amatorizem e jo per cmim! Aq me keq kur behesh fjale per diplome ne Itali.

Meqe qenka puna tek barsaleti privat me ndihme te PPU-se atehere prej meje OK lol Bravo! Kaq eshte brumi ketu...

smiley

Shume arrogant zotrote. Mund tja thoje ne menyre me konstruktive ato 2 cents qe kishe. Vertete qe duhej te permblidhte ca rruge me teper aty, rrugica me diell, se te jep idene e nje qyteti -shkon nga shkon e 3 rruge jane gjithsej. Qytet pa shprese. Monoton dhe aq boring. Mgjth nuk ishte keq e realizuar, vetem duhej ca me shume 'material'. 

Po ju zonje/zoteri, keni degjuar ndonjehere per artin e te shprehurit? Apo koncept i huaj? 

O Francez Albanie,

"e shprehura" nuk eshte Art, eshte vetem aftesi njerezore per tu shprehur, kaq !  Kape n'dac nga biologjia n'dac nga evolucioni social. Ndryshe do fillonin gjith kalamajt filloren te liceu artistik... Vetem x menyre e vecante e artikulimit mund te kete kualitet te supozuar ne shprehi. Une nuk kam "Art ne shprehje", si ti'a bejme?

smiley,

Meqe me pyetet: per hir te miresjelljes nuk do benit keq ta estetizonit pak kritiken tuaj meqenese u drejtoheni njerezve, jo roboteve.  

Pa problem, ja po ta "estetizoj" se qenke tip sensibel (i ndjeshem - shqip!) smileysmiley

 

Kjo Video eshte nje ide e mire por ka luhatje kualitative. Edhe Tirana si qytet eshte e pershtatshme per nje Video "in motion" por me pak perzgjedhje me te mire objektive jam i sigurte do te ishte dicka shume shume e bukur, ndoshta kryeveper! Muzika me pelqen shume, per fatin e keq te shijes sime, tingulli nuk ishte i goditur mire. Gjithsesi besoj se ka te tjere qe do te eksitoheshin nga kjo muzike e perzgjedhur me kujdes nga artisti i talentuar................

 

"estetizuar" mjaftueshem? smiley

Absolutisht po! smiley Mbase pak me shume se duhet por jeni ne rrugen e drejte per t'u bere sensibel po ashtu! smiley

Nga e gjete kete qe te shprehurit nuk eshte art, o ti ekspert i fotografise, po jo i peshkut dhe i midhjeve.

 

Se pari, shume faleminderit admin per postimin e video-s.

Se dyti, shume faleminderit te gjitheve per komentet konstruktive.

Se fundi, edhe une i uroj shume suksese Lorenc-it dhe sa me shume video per Shqiperine ne te ardhmen! E pergezoj qe erdhi enkas ne Tirane per te punuar per videon dhe qe zgjodhi Shqiperine per te prezantuar si teme diplome. smiley

me shume se Tirana, jane "retë ne levizje" aty.smiley
me pelqeu muzika qe shoqeron videon. zgjedhje e mire!

Shume e bukur!

Mos degjo ciniket dhe snobet e PPU-se,se ata ashtu jane.

Nuk bejne dot vete gjera te tilla dhe vetem helm hedhit tek njerzit e zote.

Shume e bukur ideja e nje qyteti dinamik, ne levizje kaotike.Rete , makinat, njerzit, pemet,gjithcka  ne nje vallzim te dehur. Qyteti dehur nga liria. Mund te shmangej rikthimi kameres ne te njejtat objekte dhe te kishte me teper pamje te qytetit. Kolona zanore e gjetur mire, funksionale. Mund te nderpritej nje cast muzika dhe ritmi marramendes dhe te alternohej me nje levizje te qete kalimtaresh,ose  me pamje te kafeneve oksidentale ku spikat mentaliteti oriental dhe koha duket e ngecur ne vend.

Mos degjo kritikuesit arrogante te ppu. smiley Suksese!

Me ty e kane keto 2 parafolesit me lart fotografia. Dilu per zot tani. 

Jo, une  e kam me ty smiley

Une arrogante?!smiley Une jam si shpirt! 

nice music,

tirana eshte me e shemtut ne realitet

Shum e bukur vidjo.

Po i gjo skuptova. Pse nxitoheshin robt aty. Ca ecshin me vrap, ca punoshin si Çarliçaplini, makinat vishin rrotull e rrotull pik plumi..

 

Punohet atje, ndertohet. Lol. Ne fakt do shkonte me mire ne slow motion. smiley

Ka kap vtm.godinat kryesore...Po Tirana pa rrugicat e vjetra te shkolla Partizani dhe Bllokun qe eshte pikerisht pasqyrim i kesaj "levizje" ose "gjallerie" quaje si te duash, nuk eshte me Tirana...

Vidjo eshte si vete Tirana medemek, frenetike e pa mendim, packa se autori ka dash me thone se eshte edhe dinamike e ne ndertim e terci vercismiley

Tirana frenetike smiley sa ja bojne qefin vetes ne shqiperi.

Tirana kaotike,e vrullshme dhe e paster...piramida e rreckosur,vinçi tek ndertesa si nje thike qe pret lartesine e saj te pakuptimte, kolona zanore e perzgjedhur bukur,pune te mbare Lorenc ne rrugen e veshtire te artit!

Se mos e prekin neokomunistet Piramiden.

ka shume per te folur per piramiden ACDC por jane muhabete blablabla.mos ja prishim djalit bukurine e videos dhe shoqes/shokut qe ja ka pruresmiley

Vidion nuk e pashe, por nese flitet per ate ndertesen e larte mbrapa, ajo eshte nje kryeveper arti, dhe habitem se si do qendrojne ato pllakat qe duken si te varura. Si e kane realizuar.

Selma Amles,  kamera dhe fotografia jane nje pasion i hershem imi dhe kur kam kohe merem me to, aparatin fotografik rralle here s`e kam me vete, ne you tube kam kanalin tim me video-fotografi dhe video te filmuar me kamera dhe qe kane nje klikueshmeri mjaft te larte. Mendimi im eshte se ke bere nje video relativisht te mire pare ne syrin e shikuesit amator, por s`i je shmangur dot modernes kibernetike, une mendoj s`e ke patur nje duzine alternativash te tjera me po keto fotografi qe gjithsesi hera-heres s`e kane dhene mesazhin e tyre pikerisht edhe per arsyen qe permenda me lart. Muzika duhet ripare mendoj une e gjithashtu ca sekuenca si ajo e min 2'50 psh. Nese punet e diplomave ne art qenkan kaq te thjeshta s`po humb kohe t'i futem punes..smiley
Suksese te metejshme!

Na hidh ketu ndonje foto qe ke shkrep. Apo video. 

 

Keqkuptim nga ana ime peshku i kuq dhe mileti ketu ne blog; eshte thjesht nje video per nje lende te caktuar, se desh e "ngelem ne klase" Lorencin ketu te PPU! smiley

Faleminderit per opinionin dhe urimet! smiley

Urime .

Thjesht se ka filluar një aplikim i ri .Më duket se autori këtij krijimi as që e ka fare mendimin për ndërtimet . Edhe në titull thotë... Multimedia... " në Kinema e Vidio " Më duket se ka marrë Idenë e paraqitjes në ART nëpërmjet filmimeve  të Lëvizjes .Tirana ...?

Për këtë e kisha ..Ku është Tirana këtu ? Edhe një qytet çfarëdo përfshi edhe të Kalifatit të Ri smiley mund ta japësh në këtë lloj mënyre .Cinikët janë pjesë e pandarë e kritikës Shefqetosëse dava Olsish " sa mirë kur na pushtoi Italia " .

Por këta jemi i nderuar Lorenc . Ke shpëtuar deri tani se Xhibolja nuk ka gjet në arkiva kë Parti simpathis   smiley Ju Lumtë për aplikimin dhe pak a shumë "patriotizmin " për të mbrojtur një Punim nga një Shqiptar me Qytet Shqiptar

Sikur disa ndryshim "kuadri " të mos jenë aq të përhpejtuara  në Lëvizje ?.Kjo kuptohet sipas pikpamjes personale .Psh ka pas qenë një krijim i tillë në Internet nga dikush , që jepte në këtë formë ndryshimet e KUFIJVE Historikë të Botës ndër 2000 vjet smiley

Për këtë e kisha ..Ku është Tirana këtu ? Edhe një qytet çfarëdo përfshi edhe të Kalifatit të Ri  [smiley] mund ta japësh në këtë lloj mënyre .Cinikët janë pjesë e pandarë e kritikës Shefqetosëse dava Olsish " sa mirë kur na pushtoi Italia " .

 

smiley

Ja Policia e Rilindjes , asnje ne krye te detyres , me 150 km /ore makinat ne mes te Tiranes.

Kulla qe duket pas sahatit eshte shume mire e pozicionuar dhe e zbukuron sado pak Tironen time. 

Po po e zbukuron se eshte e Fidelit.

Brado edhe ajo tjetra qe pothuajse ka mbaruar tek kisha e re ortodokse eshte shume e gjetur dhe e zbukurojne Tironen tone. Sipas planit frances do te ndertohen edhe 4 te tjera te tilla qe do rrethojne qendren.  

videon s'e pashe, po do jap nje mendim timin. gjith kto cherrat shqiptar qi bojn studime ne itali, temen e diplomes e kane me shqiperi....

po je ne shkolle ne itali, s'te kapi synin asigjo italjone ty ....

vari trapin, cfaredolloj video e tarones te jet, vetem 1km brenda qendres duhet me filmu

p.s. ajo ndertesa aty mbrapa mo e shemtuta ne bote...ai realizimi me beton i her, jalla...arkitekti i ktij timit

mo e bukur se cila?? kujt i referohet krahasimi??!!

ti sikur nuk e kishe bo ket videon - pse insiston ti pergjigjesh gjithkujt

mo e bukur osht kjo

thjesht doja te kuptoja me cfare po e krahasoje videon e postuar, meqe the qe nuk e ke pare!! Qe te ishim ne te njejten linje krahasimi...

shum keqkuptime ke kjo tema, faji kryesor mbetet me ty....

tema duhej me qen - nji video per tironen

si thot brad damakracia, osht kull

Une nuk e kuptoj se cfare ka kjo video qe te mos pelqehet , asnje nuk e thote vetem qe i bien shkurt , " s'bo " " s'bohesh" ,  tek kjo video mua cdo gje me duket ne rregull dhe ritmi i Tiranes ne Levizje pershtatet shume mire me ritmin e muzikes.

don't be cheatin' zeqeria peshkut

Nice! Suksese autorit! 

hi selma smiley

Video me pelqeu; muzika ne sfond jo dhe aq. Dhe jo me kot po e permend muziken shoqeruese pasi ne keto lloj teknikash te prodhimit te videove, me duket komponent i rendesishem ne ate qe i rrit dukshem perceptimin e nuancave qe mund te humbasin kollaj per shkak te shpejtesise se levizjes.

p.sh provoje t'ia ulesh zerin asaj "gerr-verres" (belul nuk e di se cfare te thone veshet), dhe ta zevendesosh me kete. komplet ndryshim programi apo ia fus kot?!

nuk ja fut kot ti squeri... por mendoj qe edhe autori  i videos ne fjale nuk ja fut kot sepse e ka perzgjedhur dhe e ka pershtatur kete muzike  me filmin dhe planet qe ka bere.   dhe e kam fjalen per ritmin  e muzikes   te cilin autori e ka harmonizuar me ritmin e  levizjes se figures dhe planeve filmike..

p.sh shiko sa shume shkon ritmi i kesaj muzike me kabinat e teleferikut te cilat te kalojne para syve ritmikisht me muziken.. ose ndryshimi i planeve, nga  rete te pallatet etj, behet gjithashtu  ritmikisht me muziken, ne nje goditje..

 

p.s tani qe e degjova prape,  me duket se  per te zgjedhur kete muzike autori eshte frymezuar nga videot me ''4 stinet'' e Vivaldit..smiley   aty gjen p.sh   levizjet e reve apo uji i proit etj,  te cilat  levizin  ritmikisht me ritmin e melodise se violinave te Vivaldit..smiley

nuk mund te frymezohet shqiptari gjithe jeten e lume me Vivaldin smiley

ose me mire te kishte vene Vivaldin. 

Mirë është që 99% e minareve dhe ndërtimit pas minareve e teleferikëve dhe kullave ..dhe Modelit Francez zotrie ..Të lexojnë se Çfarë e ka këtë Prurje Postuesi ...

Dmth Muri Kinez është në prurje kur Sala noton në Dhërmi ..Sa i pastër deti ?

sa e bukur osht tirona....

Shume e bukur eshte, c'ke qe tallesh ti?

ej...nje ide pompoze

pse nuk e vini ket videon ke websiti ministris' turizmit...qi me ter'eq tan turistat

Ide shume e mire, e realizuar jo dhe aq mire.

Me shume se video, ngjante me nje grumbuj fotosh me efekt zoom in and out, te stergjatura si te tilla efekte. Kamera ngelej 2-3 here me gjate sesa do duhej para nje pamje, plus pamje shume here te perseritura (sa here duhet te dale Universiteti ne nje video 3.5 minuta per Tiranen para se te te merzitet, sikur dhe mos ta kesh pare asnjehere me pare?). Muzika me pelqeu mjaft si motiv, por ama nuk kishte hic variacion ne tempo, dhe pas 3.5 minutash te ngjan si zhurma e nje mize qe te vjen verdalle.

Me kaq pak material viziv sa ka, duhej te ishte te 4-5 here me e shkurter...ose te kishte 4-5 here me shume material.

Idete e mira si koncept? Levizshmeria, efekti 360 grade, nderthurja e pamjeve panoramike me jeten e gjalle, pamje te njerzve (po duheshin me shume te tilla). 

Suksese ne punet e ardhshme artistike, dhe mos na i vere re ashpersine ne kritika. Njeheresh, nese behej fjale per kategori tip "nje video e vecante/ndryshme per Tiranen", kete padyshim qe kjo video e kap pa u lodhur aspak.

Ata vullnetaret qe rimodeluan zyren e KM sikur te rregullonin edhe piramiden.dicka duhet bere. ose te instalojne new cladding ose ti vene tritolin.Turp si e lene ate shemtire ne mes te qytetit.ne rast se ata nuk e kane vene re eshte viti 2014.

Ai rrotullimi i shtatit te gurte(apo asht prej bronxi?) te Barrgjanes me knaqi fort.

ps

Kto dite ne qytetin tim po kryhen punime te rrjetit te ujsjellsit per te sjelle Ujin e Barrgjanes, qe buron nga bjeshket e zones se Fanit.

Mos valle dhe Tiranen e kena themelu na mirditoret? smiley

Tirana në lëvizje, Skenderbeu  i rrethuar me garth ! smiley 

Shume e bukur ajo me fishekzjarret, i ngjan edhe kjo https://www.youtube.com/watch?v=6fdr-Fiv92c

Nje nga Tokyo https://www.youtube.com/watch?v=E1e3XtQ7D5Q

 

Ndersa per videon e postuar ketu, me vjen keq por me duket sikur nuk mund te mbrosh ndonje lloj diplome me te. Per mua qe jam edhe banor i Tiranes, eshte si te me tregoje dikush timelapse te Tirane-Durres me autobuz smiley Po ishalla e kalojne shokun e selmes, po s'e kaluan vitin tjeter do beje video me te mira smiley

Ja edhe ca video me titullin "day in motion in x city"

https://www.youtube.com/watch?v=FLKXSgXNl8w

https://www.youtube.com/watch?v=DG7T1cQsJrI

https://www.youtube.com/watch?v=sCGuSqBjhfE

https://www.youtube.com/watch?v=Nsec4hWZz2M

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).