Është thënë se ka qenë një debat i mbushur me fjalë të rënda,e pirunj. Ish Kryeministri Berisha e ka sjellë si material sensacional në foltoren e Kuvendit të Shqipërisë. Ja sesi përgjigjet bashkëshorja e Kryeministrit kur pyetet për debatin e shumëpërmendur.

111 Komente

-Cfare ndodhi?

-Shiko, Edi osht cun i mire, vje nga nje familje e mire, nuk bo vaki qe Edi te thoj llafe t'pista.

-Mire, mire po ca ndodhi?

-Une dhe edi kur ulemi ntavoline diskutojme per gjona t'medha. Nuk bo vaki qe Edi, ne prezencen time ose larg meje te thoje llafe t'pista.

-OK

Linda: Sido qe te jete situata, nuk e imagjionoj dot gjalle ne bote qe Edi Rama te kaperzeje etiken dhe te ngreje zerin, thjesht nuk ndodh mo vlla!

Muci, ke bere gabim qe e ke vene n'siklet gruan per 4lliqet e te shoqit. Ca prisje ti te thoshte ajo? Thene kete, ajo "Edi me Adin bene nje bisede parimore per artin" ishte batute e bukur humori lol

Ku me saktesi tek videoja qe ke sjelle thote fjalen e piste? Tek cila sekonde? Sepse s'pashe gje. Ngritjen e zerit e kemi te gjithe si Europe jugore. Ate s'e ka akuzuar ndonjehere njeri per ngritje zeri.

Fjale e piste s'eshte vetem pidhiekari; natyrisht per nje politikan (aq me teper nje kryeminister) eshte 'fjale e piste' kur i drejtohet apo referohet vartesve, gazetareve, qyetareve, perkethyesve, etj, si druvar, me arrogance e prepotence te pajustifikuar, pa permendur tonin dhe fjalet specifike te cdo rasti, e per me teper kjo perpara kamerave; mileti vetem mund ta imagjinoje dimensionin e etikes (per te cilen perbetohet Linda) kur s'jane kamerat prezente.

Por "fjala e piset" nuk ishte hic objekt diskutimi ne kete teme, derisa e solle ti si argument kashte (per te thene qe Rama s'e ka teperuar ndonjehere sepse s'ka thene x fjale), sic rendom ke qef te besh ti mullare "argumentash" te tilla.

Pra, s'ka thene asgje te tille, thjesht ka ngritur zerin, sic thashe une, qe e ben gjtihe Europa jugore. Ai akuzohet se ka perdorur fjalor te ndyre ndaj femrave. Kjo eshte tema e emisionit dhe e akuzave, i gjithe objekti i diskutimit. Faleminderit qe e pranove qe genjeve me videot qe solle, Xhib.klm

Herm

vetem tek ai ofendimi qe i beri perkethyeses ne sy te te gjitheve tregon se babloku ka  nje mungese glorioze klasi.Linda mund ta mburre sa te doje se helbete burre e grua jane si mish e thua smiley

PS duhet te gjeje nje KM tjater , nje qe te beje me shume pune e me pak show.Dynjaja shqiptare eshte paksa e lodhur duke u rrotulluar rreth KM.

P.S meqe KM eshte i fandaksur pas bukurshkrimit a ka mundesi ti sugjeroje gazetarit se fjala shqip 'e papare' e zevendeson per bukuri "jamais vu".

Nuk mu duk se e ofendoi perkthyesen. Ai tha "I'm very distracted by the translation, Sorry I can't hide it."

Verejtje te tilla nuk behen publikisht.eshte 101 e miresjelljes.

nuk ka fyer njeri, gjithsesi.

Blendo, s'e ke degjuar mire ti, Rama ne fakt e nderpreu fjalen e tij shqip per te folur anglisht keto llafe: "I'm so excited, I just can't hide it".

Perkthyesja, e emocionuar aq shume nga komplimentet e Rames, iku pa mbaruar aktiviteti dhe Gjosha u detyrua te perktheje veten.

P.S. Seriozisht, nese di ke degjuar "distracted" nga kjo video (pa folur per mimiken e Rames e kontekstin e videos), dil njehere nga doktori vesheve lol

O Blendo, Ai tha "I am very disheartened by the translation" . smiley

 You owe me one smiley

Ai ka thene "I am very demoralized by the translation" smiley

oooh how much fun

Mua my duk se u perpoq te theshte:I'm very disgusted but it came out or it was heard as :I'm very disguised.ai po u shpjegonte diplomateve europiane se cfare eshte Europa .mirepo perkethyesja nuk I perketheu mire idete e tij duke bere qe diplomatet europiane te rrezikonin te largoheshin pa mesuar se c'eshte Europa .

smiley

smiley

discouraged?

Papritur, Kryeministri e nderpreu fjalen e tij ne shqip, u kthye nga ambasadoret dhe tha:

I'm very disproportionately disjointed by the translation, sorry but I can't dislocate or disassemble my feelings about it so please don't diss me.

Ti xhibi duhet te ndjehesh keq per gjendjen e rende emocionale dhe ndjenjat e lenduara te KM. Si anglisht-foles qe je duhet te ofrosh dhe ti ndihmen tende per #rilindjen. Kthehu xhibi. kthehu! Atdheu ka nevoje per ty.

Ashtu si i formulon fjalite Rama ne shqipen e tij politike kur mban fjalime (e jo vetem ai xhanem), si pallate me shtate kate dhe shtatembedhjete xhunga, dhe ne qe jetojme ne nje vend anglishtfoles do te kishim veshtiresi ne perkthimin e atyre fjalive, nese s'do deshim te tingellonim si Yoda ne anglisht. 

Mos e keqkupto Rama's disposition. Ajo qe tha ishte disclosure. Apo mos valle ka qene desperate? Ah Giulia!

E gjora gru .c'e ka gjetsmiley

pse? kur e sheh ne pamje te pare,gruaja e kryeministrit,ku ka me mire. pastaj, e vogel s'qe, pse ja qa hallin?

Bera shaka .Ju qe jeni atje keni jetet tuaja dhe ndoshta nuk i vini veshin shume medias.po per ne emigrantet per te cilet interneti eshte burimi kryesor i informacionit nga vatani keta pulitikanet na jane bere si burri i nones.95% e lajmeve apo artikujve eshte rreth atyre.Cfare bene, cfare thane, cfare hengren, cfare pine, ku e bene shurren ku e bene kaken me ke flejne. Keta kritikuan kultin e enverit po ai merhumi dilte a s'dilte ne tv nje a dy here ne vit ,per nje majin ku zgerdhihej nje ore ne tribune e ne tetor ne ndonje mbledhje te kuvendit sa per te treguar se ishte ende gjalle e s'kishte deke hala.kur vdiq une per here te pare ia pashe kush ishin femijet e tij.keta ngelen 24/7 ne tv vete me gra me femije nga do te kthehesh edi andej saliu kendej iliri me krah tjeter , e traumatizuan te shkretin popull...

Xhibo nga sa ke prure me lart, nuk thu nai gjo qe e rendon Ramen... Njeiu prej mishi e gjaku eshte, edhe do ta ngreje naihere zonin, por fjale te pista ne drejtim kundershtareve te vet  nuk e ke nigju naihere te flasi..edhe ne momentet me te rennda, kur fyerjet dhe ofendimet ndaj tij dhe fammiljes se tij kane arritur ne apogjene e vet, ai burrre asihere nuk e ka prish fjalorin...

 

Ali, nuk thashe se Rama eshte burre i keq, bile duket njeri i mire, pare keshtu nga ekrani. Por mua e ty s'na intereson ca njeriu eshte privatisht, ndaj dhe kjo meseleja me Adin s'ka hic interes per publikun, pervec se si ngjarje mediatike, si nje aksident ne rruge te cilin ndalen ta shikojne njerzit.

Per kete arsye e pyet dhe Nano te shoqen, per kete arsye e sjell dhe Peshku klipin e Nanos; pra jo se prek interesat e publikut, por se publiku e shikon. Ne kete pikpamje kjo mesele s'eshte ndryshe nga fotot gjysme-nudo te kengetareve etj qe gjenden ne faqet e mediave shqiptare me shumice, aq sa ke siklet ti hapesh ne orar te punes.

Une e kisha llafin tek naiviteti politik i te shoqes/Lindes, e cila perpiqet te perkufizoje Ramen per publikun (ne kete interviste) nga e para, por dhe duke shkuar ne ekstrem, duke e pershkruar si nje njeri qe s'e teperon kurre, jo vetem ne syte e saj, por asnjehere! Them naivitet publik-politik (PR, marketingu) per Linden sepse Rama s'eshte i ri per publikun, ka 15+vite ne politike dhe ka nje stereotip te mireilustruar per tip me temparament nevrik qe e humb toruan per momentin dhe fillon e shan e bertet (si ato klipet ne videon qe i referohesh, te cilat s'jane ne darka/ambiente private). Plus qe dhe detajet e jetes private te Rames, te bera publike nga redokrdet e gjyqeve etj i meshojne ketij stereotipi , ndaj dhe Berisha s'le rast pa i permendur dhe pa i egzagjeruar, ani pse sic thashe qytetareve s'ka ci duhet ca bejne politikanet privatisht.

Pare keshtu, ajo qe thote Linda te ben te qeshesh, ose "perben hilaritet" do thoshte Muc Nano lol

nuk ka bir kurve te kerkoje parate ne xhepat e mij (anonime)

Ja pra qe krisma ska pasur...

smileysmileysmiley

 

Shume ullinj bejne ullishte, po shume fiq (me gjethe) cfare bejne, fiqerishte?

C'paska heq Linda shkrete nga sterkalat e pershtymes se ketij Muc gagacit.

edi ja kalon si bukuri dhe vlere. ka pas femra me te bukura gjate jetes se vet se kjo e sotmja.

E clidhje ka kjo me ate qe thashe une ?

ate Muc e shtove mbrapa komentit tim. kujtova se e kishe llafin per edin te komenti tend.

dhe per ta sqaruar komentin tim shtoj qe ne nje çift normal, burri ja kalon gruas nga PARAQITJA (si tek kafshet apo shpendet). 

kur gruja ja kalon burrit, ka diçka te pazakonte. si me thene, hile. lidhja eshte e stisur. çifti ne raste te tilla nuk i rreziston kohes. ne france kishte nje gjermone ky edi, si te fejume, qe ja kalonte disa here nga pamja. nuk qendruan gjate te dy.

Ti mire bere qe e sqarove por fatkeqesisht ja ke fut kot fare .

ti bere mire qe plotesove komentin tend. se une nuk ja fus ndonjehere kot.

pastaj s'kam as tepri kohe te shikoj videot e ndryshme qe postohen ketu nga njerezia dhe te dij  pra, nga okazioni qe me jepet, se cili peshtyn tjetrin ne direkt.

Po kot sepse i gjithe njerezimi perpiqet te gjeje dike me te mire dhe me te paraqitshem se vetja dhe sipas teorise i bie qe te jete e kunderta e kesaj gje e cila nuk eshte normale.

femra kerkon me fort per burre sesa mashkulli per grua (se femra eshte seks me i dobet). normal pra qe burri t'ja kaloje ne pamje (se gruja zgjedh me te mire se veten, teoria tende ketu gjen zbatim te plote). vetem kur femra e zgjedh burrin nga paret, mund te ndodhe e kunderta. megjithese shpesh edhe nje burre parexhi ja kalon gruas se tija. (momentiin) kur gruja ja kalon burrit ajo e ndan kete direkt. pa meshire.

" Femra kerkon me fort burre sesa mashkulli "

Tani une veten per King e mbaj smiley dhe nga experienca personale nje ose dy raste mund te kem qe me kane ardh femrat vete e me kane fut krahun , qindrat e tjera te rasteve i jam lutur si zhapik per ti fut ne dore smiley

 

Profili - im,

burra te bukur nuk ka, ka burra kinga. Po qe i bukur (me shume sec duhet), i perket Shoqates Pink (LGBT)!! Per femren mund te thuash qe eshte e bukur.

Ne kete rast gjith problemi mbetet te diskutohet si koncept, ca eshte ndjenja e te bukures ...tek njeriu.Perceptimimi saj .Komentuesi pak mesiper , lipset ta ristudjoje , per te mos dale ne perfundimet e gabuara !

i bukur (ose bukuria ne pergjithesi) = me prezence, me paraqitje. qe imazhi i tij nuk te neveritet asnjehere (me gjithe kalimin e viteve). 

Profilo , imazhi nuk te neveritet anjehere , por veprimet e pakontrolluara , sjellja e pahijshme , tradhetia ne cift e shume e shume te tjera e kalojne imazhin ne Hic .

heh ti si njhke femrat hiç. burre-grua eshte marredhenie force si gjithçka tjeter ne kete bote. kur burri i eshte superior, femra ja fal burrit tradhetine e bile me keq se kaq edhe krimin bile. nuk ja fal, nje burreci, nje te barabararti ose me koti nga ajo.

Atehere ketu ndahemi bashke sepse ajo femer sado te forte ta kete burrin nqs i fal tradhetine ka shkel veten e vet me kembe .

Brad, more ai rasti i Levinskit, mos te bie ne hater?

Grave , ne ate rast Hillary sakrifikoi per Kombin .

...Per kombin pati" sakrifikuar " , vetem mbreteresha e Frances !

nuk ka si te shkeli veten, se femra vete tradhetine se ka per gje. (t'gjitha grate jane kurva, thosh napoloni; ne çdo grua ndodhet pak elene troje, thosh kadareja)

megjithese nuk me çudit fakti qe shumica ketu mos them te gjithe ju, nuk e shihni dot nje problem jashte kornizave morale ose shoqerore. 

sekreti i jetes, ndodhet pertej te mires dhe te keqes (pra moralit), thoshte niçja.

 

Profili-im,

E bukura (pare nga ana e jashtme; paraqitja fizike) - eshte pa dyshim nje faktor shume i rendesishem per te lene pershtypjen e pare. Gjithesesi, sic thote edhe ajo shprehja: "Bukuria eshte nje mbreteri qe zgjat pak". E bukura eshte pa dyshim subjektive, dikush  per syte e mi eshte i/e bukur, per dike tjeter nuk eshte i/e tille.

Ndersa e bukura ne kuptimin e saj teresor, ka te beje me personalitetin, karakterin etj etj. Per shembull, ti mund te ulesh ne kafe me nje Miss, Modele etj, por kur e shikon qe ajo s'di te lidhe 2 fjale bashke, s'besoj qe te duket njelloj e bukur si me pare., do thoje me vete: "ishte me mire t'a shikoja nga TV"

Pastaj, marredhenia, nese nis me force e me dominime, eshte e deshtuar qe ne fillimet e saj. Ajo qe e mban gjalle nje marredhenie eshte RESPEKTI, MIREKUPTIMI, TOLERANCA ....

ne marredhenien burre-grua domimini eshte natyral. per kete lloj dominimi flas une. jo per ate qe behet me hile, nepermjet MORALIT. ajo qe po thua ti nepermjet respektit, mirekuptimit dhe torelances

dominimi natyral nuk i perjashton keto qe thua ti. bile eshte i vetmi rast ku keto nuk jane me dogma ose utopi, po gjejne zbatim praktik.

nje burre langaraq nuk eshte as tolerant, as i respektushem e as i mirekuptushem. dobesia e tij e shtyn te mashtroje, pushtetin (te gruja ose varesit) ta zbatoje nepermjet moralit ose fese. pra e shtyn ta gjeje forcen shtypese tek ligje te jashteme jashte qenies se tija. etj, etj. po varri lesht se nuk  eshte tema per debat te tille ketu.

E bukura, eshte teresia e perceptimit te nje realiteti mbi shqisat tona, i cili terheq, le mbrese, per nje perjudhe relativisht te gjate... kenaqesie shpirterore !

hiq dore nga keto shprehje pa lidhje. 

Po me drejtohesh mua o profil, me kete sygjerm?

po more per ty e kisha. 

nje tabllo e pîkasose nuk i jep asnje lloj kenaqsie shpirterore atij qe nuk kupton artin, qe nuk ka ngritjen e duhur, te mjaftueshme ta kuptoje. por nga kjo nuk do te thote qe s'eshte e bukur, ose qe s'ka vlere.

prandaj ajo shprehja jote mbi bukurine eshte kot.

Ai definicion nuk eshte imi more profil nxitimi, por i psikologjise, si shkence te cilen un e kam dhene dikur provim.Peceptimim i bukurise behet nepermjet 5 shqisave ...!
Dhe qe ta dini, cilido realitet objektiv dhene shqisave tona, shkakton ndjesira .....qe nuk jane pa lidhje...nga ato qe juve gjithenje ju duken ...te zgjidhura !
Sepse edhe me druri nga djesite, para nje tabloje te Pikasos do terhiqet me e pakta nga ndonje ngjyre.
Pse mor demat, qe sa kam djeni nuk kane shume tru te zhvilluar, kur shofin ngjyren e kuqe versulen " gjith dashuri "...!

Ti o profil jo nuk ia fut kurre kot,po ne me te shumten e rasteve ia fut jo si kau peles,po si gomari lopes.Gomarlliqet me te medha ne kete forum i lexon nga ti.Femra quhet jo vetem seks i dobet,por edhe seks i bukur.Ti me duket se je i virgjer.Femrat edhe keshtu pa pretendime bukurie per mashkullin po mbeten beqare,le me pastaj ta kerkonin burrin me te bukur se vetja,90 %do kishin mbetur lenesha.Si ka thene Driteroi,mashkullit i mjafton te jete pak me i bukur se majmunit.Pikerisht se femrat jane me te etura per martese,edhe tolerojne me shume te bukuria.Madje edhe te mosha.une sjam ndonje bukuri e rralle dhe kur isha nja 36-37 vjec,njoha nja tre vajza,derr p...,dhe ishin gati te martoheshin me mua,sigurisht jo se nuk u pelqenin djemte e rinj e bukuroshe,po se ata nuk ishin te qendrueshem e serioze,"duan me kalu kohen",sic themi ne.Kur i thashe njeressmileyo nuk e ke problem moshen time?",me tha "Sa kohe qe sje mbi 45 vjec."Po pse 45?,e pyeta.Po se aq eshte mamaja ime,tha,dhe mamaja ime sdo te ishte dakord te martohesha me nje me te madh se ajo. kurse nje tjeter me tha se e kishte problem nje diference shume te madhe ne moshe jo per pune seksi,se nuk ishte dhe aq shume pas seksit anyway,dhe tek e fundja nese i shoqi me vone mund te ishte shume i vjeter per tia leruar aren,mund te perdorte nga keto mrrokllat,dildot,dritheruesitsmiley cjane keto,po e kishte problem moshen se me vone do ti duhej te kujdesej jo per dy pleq,po per tre,pervec femijeve.
Nje verejtje miqesore per tysmileya me pak te shkruash,aq me pak kopace do kepusesh

seks i dobet femra eshte REALISHT (nuk kemi zbuluar akoma ndonje shoqeri primitive ku femrat komandonin, gjera te tilla i lexojme vetem ne legjenda dhe sigurisht behet fjale per shoqeri te zhvilluara civile, siç po behet kjo e sotmja, zhvillimin e se ciles disa e marrin si degjenerim social ndersa disa te tjete si evoluim shoqeror).

ndersa seks i bukur quhet vetem SOT, kur burrat jane bere langaraqer, dhe europa u be gati 100 vjet pa lufte. 

te ishte femra e bukur realisht nuk do kishte homoseksualizem HIÇ.

Ti je fantastik, je specie e papare. Matriarkatin e ke lexuar neper legjenda? Ne cilen? ke degjuar per poetet qe kane mijera vjet qe i kendojne bukurise se femres, madje thone qe the per bukurine e femres jane bere luftra. Ke degjuar te behet lufte per bukurine e ndonje mashkulli. Apo dhe keto letersi jane, thuaj, legjenda, pa piken e mbeshtetjes te realiteti. Po te mos ishte femra e bukur, sdo i shkonte mashkulli nga pas si zagar qe i bien jarget. Po te ecesh me logjiken tende, po te ishte mashkulli i bukur sdo kishte lezbizem.  Jo une, po burra me te mencur se une (po sigurisht jo me te mencur se ti), thone qe homoseksualizmi eshte ceshtje hormonesh. Te gjithe ne meshkujt kemi nga pak femer brenda, domethene kemi ca hormone femerore, dhe te gjithe femrat hormone mashkullore. Puna eshte qe te homoseksualet e te dy gjinive keto hormonet e seksit tjeter jane ne nje mase me te madhe se normalja. 

Pres qyfyrin e radhes nga ti.

matriarkati gjendet te iliret me teuten, mbreteresha e tyre e fundit para zhdukjes, babilonet para se tu zhduknin kishin mbetreshe, egjyptianet para se tu zhduknin po ashtu kishin mbretereshe (pra kur burrat kthehen ne burrece femrat marrin pushtetin te shoqerite me nje fare zhvillimi me nje fare civilizimi). edhe ky perendimi i sotmen qe po e praktikon, shohim gjithnje me shume femra presidente, eshte pikerisht para zhdukjes se tija. nje civilizim tjeter do ta zevendesoje, me maçist sigurisht.

po ti s'ke ngritje ta kuptosh çe çfare po te them. veç gazetave dhe lajmeve ne TV, nuk lexon me gje tjeter.

Po kush ka ngritjen e mjaftueshme te kuptoje idiotesite e tua mo vella. Cmu desh mua thuaj. Doja vetem ti beja nje sherbim ketij blogu, se here shkruan ti ketu, niveli i karlliqeve rritet 70 %. Hajt te rujt Zoti dhe ato dy grame tru

t'gjithe ata (te pazotet) qe fitojne me pak nga gruja e tyre, mendojne si ty. vetquhen te emancipum.

A ke je kontrolluar ndonjehere per shendetin mendor, seriozisht e kam. Po une gruan e kam shtepiake mor palle. Kur them une qe je i virgjer ti, te duket vetja shume i bukur per ta bere me femrat. Ose xhanem e ben me meshkuj meqe te duken te bukur. Dil neser per nje vizite andej nga psikiatri xhan.

une nuk te sulmova gje personalisht xhaxhi kinezi me gru shtepiake. grun duhet ta kesh kineze apo jo ?

po dhender jabanxhi a di kush quhet ?

Po si me sulmove shoku francezi? As une nuk te sulmova ne fakt, thjesht nja dy hipoteza hodha. Jo shoku francezi, nuk e kam kineze, nuk jam kollovar e jabanxhi, keshtu qe nuk e di kush quhet dhender jabanxhi. Pse kam prape nje pershtypje une qe ti as ke, as ke per te pasur ndonjehere grua. Nejse, kalofsh mire, se u be nate ketej.

as zoti nuk ka grua. apo ka ?

 Mucit  e di fare mire cfare ka ndodhur ate nate se miq te tij te pranishem ja kane thene hollesisht dhe mjaftohet me pyetje gjysmake dhe ndihmese  ne sherbim te asaj qe ka zgjedhur zonja te thote.  

"U fol per ceshtje parimore" - ai nuk njihte Danten, Molierinsmiley)) 

 

 

Po na genje pak a Linda, na genje, se ne jemi injorante, ku marrim vesh nga keto gjera! Per ne e rendesishme eshte qe ti te besosh ne ato qe thua...

Nejse, ti do beje mire qe gjate pergjigjes shume "konçize" te jepje si shembuj edhe historite ekstremisht etike qe "gentleman-i" yt ka patur me Matilda Makoçi-n & Rudina Magjistari-n!!!

 Paskan zgjedhur ditelindjen e gabuar per te debatuar per ceshtje  PARIMORE . Ditelindja e Ilir Metes ne Gji te Lalezit,  do te qe e duhura per te folur per parime e parimtare.   (frymezuar nga nje koment i nje blogu tjeter)

Linda, ju mirkuptoj kur lodheni te beni kryeministrin, Edin, ate qe do te duhej te ishte dhe jo ai qe eshte.Ca si une moj zonje e njohin qysh heret, kur ai , mundohej te bente nga ato veprime, aspak te natyres moshes, por te karakterit, me te cilat ka pas gjith perqendrimin qe ...te terhiqte vemendjet! Eshte pikerisht ky aspekt i karakterit qe ate e a nxitur te perfundonte ne disa " procka " qe duhet dhe ti kini degjuar... Kete percaktim mbi te , ju nuk mund te na e ndryshoni edhe sikur njezet lloje bisedash studjove.Sepse kur ne dritaren e banjos kishte vene thesin e grisur dhe kryente jo thjesht nevojat, por te bente te shfaqurin " me fal zonje, bythejashte" nuk tregonte ndonje lloj tradite te edukates qytetare te formuar prej ambjentit intelektual i cili, me then te drejten , nuk i ka munguar.
Dua te them moj zonje se disa lloj vesesh ...largohen ...me shpirtin!

ajo po thote vetem, ose len te nenkuptoje, qe ai eshte me i mire nga une. 

dmth neqoftese ty te duket kjo linda me e mire nga edi. gabohesh ne gjykim, se nuk e njeh me mire nga ajo vete. 

une per vete i jap te drejte. s'kam nevoj te lexoj fare argunentat e saj, resmja vetem me majfton. 

pastaj ate edi ka share krasten apo ku di une, jane gjera pa vlere, qe as i heqin as i shtojne diçka themelore pikes, > edi ja kalon lindes.

Jo mor profil, ajo po ben vetem politike, ne sherbim te individualiretit te kryeqeverisesit !

po kush po thote qe jo ?

Pikerisht kjo eshte Grave , biles po shkon me larg , po genjen.

Jo ajo nuk po genjen , po ben politike .....!

E ku qendron ndryshimi i te berit Politike me genjeshtren ?

...Tek asnje lloj ndryshimi !

e pse po genjen sipas teje grava ? kush e shtyn te genjeje ?

Nuk kam thene genjen, por ben politike dhe kur eshte ne funksion te te berit politike , eshte ajo qe e shtyn ...te beje detyren, si gruaja e kryeqeverisesit...! per cdo rat dhe ne cdo rrethane ajo do te flssi ...si gruaja e kryeqeverisesit, sa kohe qe ai do jete ne ate funksion.Dhe kjo eshte e kuptushme

 

grava,

ajo ka bere shume gabime ne kete video:

1) po genjen mbi fakte, qe te gjithe i dime

2) po genjen mbi karakterin e vertete te Edit (dmth nuk i pelqen ashtu sic eshte)

3) po na mashtron (genjen) te gjitheve ne nje menyre ordinere, duke na konsideruar si injorante mua, ty e te gjithe se bashku

4) e ka nxjerre veten shume "te ulet"

5) ti do e besoje ne te ardhmen nje njeri te tille??

 

 

Selma, e permbledhur e gjitha sa thoni Ju , rezulton saktesisht, qe ajo po ben ...politike ! eshte duke bere tamam politiken e pozicionit te burrit te saj, nden nje realitet te rreshqitshem !

 

Fakt eshte qe ajo po genjen, dhe menyra e realizimit te kesaj eshte nepermjet berjes se politikes.

Ne fjalorin e gjuhes shqipe jepet ky shpjegim: "dredhi që përdoret nga njerëz joparimorë për të arritur qëllime të caktuara a për të mashtruar dikë."

Une e kuptoj shume mire pozicionin e saj, ama do ishte me e hijshme per nje zonje te pare te mos pranonte te komentonte a te gjente nje zgjidhje tjeter, sesa te genjente. Nese ajo nuk me respekton mua, as une nuk kam pse t'a respektoj ate e te them "qe ajo po ben politike", kur ajo ne fakt "genjen me mendjen e saj" per minuta te tera gjithe shqiptaret.

Mirembrema ameriqenet ..

Jane mbledhe plakat ne leme ..

Po Grava qe e di Kengen c'ne me keta te " Olelel odeta , Opozita sulmoi Presidencen " ? Po nga i gjeten  keto Politike smiley mor i Politikofte Xhibolja me Gjembin smiley 

I bejne pyetje per burrin qe qelloi Edi Rama dhe ajo nuk do thote qe "Nishani e ka me te mire Odeten "..as .." kot u martova me Edin .S' me kishte ra fati te mertohesha me Saliun po i ra Lirise "

Gjembi vetem per nje Inat me mua me mallkoi Poshte  dhe prape Nusja ime po ta intervistojne do thote "Te mire e kam burrin .Se kam K/minister po shkrun ke PPU ""smiley

Ketu nuk eshte nje dhe ben si ben . Po ketu eshte bere Mullar me Selma !

 smileysmiley

mirembrema oidriso

Ne jemi:

Lamtumira e fundit e majmunit.

pse nuk vendosni dhe ndonje interviste te nexhmies per enverin, kot sa per krahasim

 

Jam i mendimit qe ne duhet te flasim per "çfare" dmth per detyrat e nje figure publike duke qene lirisht vleresues apo kritike dhe jo per "kush" duke ofenduar lirisht njerezit tane. Nuk me duket e drejte kritika e ashper ndaj personave. Jane te gjithe shqiptare dhe secili duhet te beje punen e tij. Mos harrojme se kryeministri yne Edi Rama, edhe po te kete ide te qarta e te vlefshme, nuk eshte se mund ti vendosi gjerat vetem ai ne nje sistem demokratik me kaq probleme sa ne te gjithe boten demokratike.

Hajt te presim librin e tij te ardhshem me stil gjithnje te mprehte e interesant.

 

 

Nese te vertetat e librave te Rames jane si keto te vertetat e zonjes  se tij -  vaj medet "stilit te mprehte" 

une me ate "cfare" o gjon ndiej (perceptoj, nenkuptoj) me te miren e natyres njerezore. dhe kjo nuk eshte shteti (si organizem brenda nje shoqerie, p.sh. shteti shqiptar, apo edhe si shoqeri, p.sh. shqiperia), as figurat publike, as drejtesia apo idete e vlefshme te kerkuara me tru e aq me pak librat qe nxirren ne treg per te vjelur ata qe i rren mendja lehte. 

p.s. eh, mor gjon, demokratik(e) te duket ty sistemi e bota, por ja qe fatkeqesisht vetem demokratik(e) nuk eshte. po te ishte, nuk do na duheshin hic shtet e shtete.

demokraci = demos (popull) + kratos (pushtet) 

kam pershtypjen qe ti e nenkupton per diçka tjeter, si pushtet i drejte, i mire, pa hile, pa dhune, i qeshur ose me mjalte. 

eshte dhune nga poshte, dhe jo dhune nga lart, si pushteti i nje tirani apo nje klase shoqerore superiore nga ajo popullorja. se pushteti i çfaredollojte qofte eshte dhune. nepermjet ligjit te detyron, te dhunon.

une besoj se askush nuk eshte ne gjendje te gjeje vete me te miren per veten dhe te gjithe, por te gjithe se bashku mund te gjejme me te miren per secilin dhe te gjithe. nese zevendeson "te gjithe se bashku" me "popull" dalim te "populli e gjen me te miren". por populli, jo ndonje perqindje populli, dhe as populli shqiptar, amerikan, gjerman, kinez etj.

p.s. perdora termin "demokraci", meqe nga ky term u nis gjoni. vete do perdorja termin "dashuri". dhe vetekuptohet qe dashuria nuk eshte dashuri, nese vendosim llogjiken si burim dhune ne plan te pare.

populli e ka te pamundur qeverisjen (nuk ka çi duhet e as i hyn ne pune, buke vetem me mbush barkun i duhet). prandaj dhe demokracia eshte veçse nje sistem i kamufluar. se ne fakt nuk eshte populli qe komandon, po nje klase e re nenpunsish (ose rrogtaresh) qe e perfaqeson dhe qe ne vendimet qe merr mbron vetem interesat e saj e jo te pjeses tjeter (shumices), pra mbron vetem intresat e nje pjese te popullit, nje pakice. 

duke qene se kjo klase ne pushtet eshte me aksesibel (futja ne te duket me e mundur, sesa psh futja te nje klase aristokratike, ose meritokratike) zhduket çdo alternative e afte te propozoje ndreqje te te metave ose mangesive qe lindin, pra zhduket mundesia per revolucion ose permbysje te sistemit nga jashte.

dobesimi ekonomik sjell dhe vete dobesimin e pushtetit popullor ose atij demokratik. deri ne shkaterrim. (anarki)

 

se pari, popullit nuk i duhet qeverisja, jam dakord. pra ne te gjitheve nuk na duhet qeverisja, madje as atyre qe qeverisin nuk u duhet, por nuk e kane kuptuar akoma. keshtu qe e mira do ishte te zhduknim qeverisjen si koncept budall nga jeta jone.

se dyti, ti ngaterron te ashtequajturen demokraci perfaqesuese (shkurt dp), pra sistemin e sotem me demokracine si koncept te pergjithshem. demokracia deri me sot nuk ka egzistuar ne praktike. dp-ne e pershkruan mire nen aspektin e pushtetit, por harron se dp-ja eshte pjelle e llogjikes, pra vetem e pjeses robotike te njeriut. do jete jorobotizmi njerezor (shpirti) ai qe do e hedhe poshte edhe kete sistem. ekonomia eshte nje tjeter koncept budall i te njejtit sistem, por mos prit qe dobesimi ekonomik do vije vetiu. sepse dobesim ekonomik i dikujt, nenkupton forcim ekonomik te dikujt tjeter dhe ata qe jane ne gjendje te forcohen ekonomikisht ne kete sistem fare mire i mundesojne popullit buke per te mbushur barkun, ndersa per vete vazhdojne te jetojne ne lluks, perseri ne kurriz te popullit. keshtu qe anarkia si pasoje e ekonomise eshte e shmangshme.

e pashmangshme eshte hedhja e poshte e ketij sistemi prej dashurise, por rezultati nuk do jete anarki. smiley

te kishte sha nai rob te ronsishem...ok, do isha adhnu ene un. Po Ad hardhucen? Po une s'mund ti fol kurr seriozisht atij...

smiley  jo hardhuce se i bie me qene femen, por zhapik!!  smiley

po kush e di ca osht ai...hardhuc apo zhapik smiley s'jena veterinera smiley

Mendo sa seriozisht mund te merret palla i GJATE ...I pashkolluar   e i frustruar qysh ne kerthinj.  Qe kur zgjodhi e i dedikoi  Vace Zeles ne vdekje  kengen e Witney Huston , "I will allways love you"  - i hoqa vizen edhe shijeve te tij te supozuara,pervecse jam tallur gjate. Ato qe i ka thene Krasta ate nate i dogjen fort atij prandaj nuk po ju del e keqja. Del zonja e kryeministrit dhe flet vetem per shtatezanine dhe  Krasten. Hajde PR  l.shi hajde! 

Po na e thuj se cfare i ka thone Krasta qe te kuptojme me mire si ka qene puna, kuptohet nese e di.

Pas shperthimit te Rames Krasta i tha : "Qenke shume  nxehur, i lodhur dhe i paqete. Kjo qe po ndodh ne kete tavoline eshte e paprecedente. Nje kryeminister qe sapo i eshte kapur nje avion me droge, e me nje vend me nje qerre me halle, ka dy ore qe flet per nje televizion privat. Kete  dhe keshtu si ty nuk e ka bere as berisha per klanin. Leri televizionet private te bejne luften e tyre . Ti bej kryeministrin.  E verteta eshte qe ti nuk je i shqetesuar per to por ti e di shume mire qe ata te hedhin nga pushteti per 24 ore   sepse ti je nje kryeminister frikacak  e i pafuqishem.   Rama i ka thene - une nuk po te flas si Kryeminister se po te flas si kryeminister flas ndryshe me ty. Krasta i tha_ ti nuk e ke luksin te sillesh  here si mik e here  si kryeminister Ti je Kryeminister edhe kur (...)!      

E gjitha kjo pas monologut te krastes per RTSH dhe digitalizimin.  Rama i tha gjithashtu - te me kishe marre ne telefon parpara. Krasta i tha - te me merrje ti e te me bindje qe ato qe tahshe nuk jane te verteta.  Rama i ka thene "si guxon ti e flet per mafie. mafie eshte tjeter kush .te tjera televizione..(duke aluduar per tv ku punon krasta)  Krasta i tha _ futi ne burg ne jane te   tille...ata dhe gjithe mafiozet qe te rrethojne.  Mos bej llam llam. Qeverite nuk bejne llam llam.. etj etj.  

Ne tavoline kane qene 18 - 20 vete. Mes tyre , tre ministra me grate e burrat  dhe  Henri Cili qe kishte sposorizuar koncertin e Tedit,  Krasta me te shoqen dhe disa te rinj te panjohur.  Nuk eshte e vertete qe KM ka share Ministren Kumbaro dhe te shoqen e Velise. Keto jane sajesa  ala PD. 

 

"Debati parimor", dmth sherri, thuhet qe ka pasur shkak kete monolog te Krastes, ku flet per kapje te mundshme te Kryeministrit nga Top Channel, ne lidhje me platformat dixhitale dhe RTSH vs televizioneve private. Krasta me pas paska dhene dhe nje interviste ku sqaron qendrimin e tij, ne prill 2014.

Tashme tre muaj me pas, me shume sesa thashethemet e Berishes dhe teatralizimet e Lindes per c'u tha e c'nuk u tha ne ate darke, per publikun ka interes ceshtja ne fjale, "debati parimor", aq me teper qe rigjenerimi dhe kthimi i RTSH nga nje stacion i partise ne pushtet ne nje kanal ne sherbim te publikut ka qene nje premtim i perseritur i PS-se kur ishte ne opozite. Sikur mediat/Peshku te kishin botuar dicka ne lidhje (edhe) me kete ceshtje, s'do ishte keq.

ka interes ceshtja ne fjale, "debati parimor", aq me teper qe rigjenerimi dhe kthimi i RTSH nga nje stacion i partise ne pushtet ne nje kanal ne sherbim te publikut ka qene nje premtim i perseritur i PS-se kur ishte ne opozite. Sikur mediat/Peshku te kishin botuar dicka ne lidhje (edhe) me kete ceshtje, s'do ishte keq....smiley si komenti Nr Një për brendinë  e prurjes !

Kur mbyll dërstilën edhe çoku i bije në të .Po halli që këtu janë shumica anëtarë të sekteve të LefTKopesë ...Kishte bërë një këngë ai Dr .Flori smiley...kor që si zakonisht e Udheheq InteliDjenca  Gjëmbore me 

Se Linda zotërie  do me na tregu Edi Ramën ? Pse se njohim ne kush është ai Moot Mooti ...smiley

dhe patjeter Rrënjasijtë me çpengim etimiologjik të fjalëve dhe .Kuptimin për qeverisjen smiley

Kush e vrau kapural Pelegriin? ( Adi Krasta), foool!

-Une e vrava ( Edi Rama) ?

- E pse, vraaaaavve ( Mustafa Nano ) ?

-Me fyejti rend!(Edi Rama) 

Toka jone nuk i duron dot cibanet e huaj zoti Gjeneral! ( E shoqja e Edi Rames) 

Muabet filmash kjo intervista e Mustafes! E zot e zot, me cfare meret media! 

 

 

Merre me lëng se mishi mbaroi. Gjë konkrete për ngjarjen nuk dëgjova, edhe pse pretendoi të fliste si dëshmimtare okulare. E mira do ishte të mos e theksonte fare atë fakt, se mbrojtja ishte për turp

 

 Gjë konkrete për ngjarjen nuk dëgjova

"ngjarje" -pse cfare kishte ndodhur, i kishte rene me grusht EdI Pelegrinit Adit  ?!! 

E pra, ta thoshte " Nuk e rrahu, nuk e shahu etj" gjëra konkrete, jo budalliqe të tipit " nuk do mund ta shante, nuk do mund ta rrihte, se nuk ia lejoka gjoja  edukata, si me qenë edukata këshilltari personal i tij.

e kjo "temperatura emocionale" e Adit ose Edit perben ngjarje ? smiley

 mire, po gruja e Edit,(Kryeministri)  pse duhet te jap shpjegime, llajv, se  cfare ndodhi me "emocionet" midis Pelegrinit dhe Kryeministrit ? !.! !  smiley Turp turp, te biesh viktime e nje gazeterie boshe shqiptare! 

Gazetari aty nuk ishte konkret dhe nderfutej kot. Prandaj dhe pergjigjia e zonjes (qe ndigjuam ketu) ishte as mish e as peshk. 

Bobo 100 e kusur postime per linda ramen boboo

Me ndihmen e xhibit, tani pashe monologun e Krastes dhe qe medohet se ka qene shkaku i revoltes se Edit ndaj tij. Me thone te drejten monologu apo refimi e Krastes me kujtoi nje nga "bemat" e Nastradinit dhe pikerisht ate qe rifte gomarin perpara se ta niste per te mbushur qypat me uje tek burimi. Nje dite nje fshatar i habitur e pyet se pse e rreh gomarin perpara se te ngarkohet me qypat me uje? -Epo ckuptim ka ta rahesh mbasi i ka thyer - i pergjigjet Nastradini. Keshtu pra Nastradini Krasta kujton se Edi eshte gomar dhe mund ta rrahe sa here te doje pavaresisht faktit qe gomari nuk ka bere asnje gabim. Epo te me falni, por Edi nuk i paska bere asnje gje ketij Nastradini. Une do ta kisha zhveshur e do tia bere gjak me thuper kercinje dhe le ta provonte ta rifte prape gomarin. 

Adi Krasta nje klloun mediatik, akuzon per Mafje te rrezikshme,ne media ne publik, dhe jo ne organet perkatse qe mbulojne problemet e medias, njesoj si BERISHA, duke ja fut publikut me batare, ne ajer qe nuk zgjidh asgje, pervec sa ben zhurme, ose i bie legenit kot se koti!

"Thuhet -thote- Adi  se, nje lobim i forte kerkon qe te theq,  nje platforme digitale...."  

Onturazhi, smiley i Adit ! smiley 

 

Po mire nusja e Edi Rames,mire Rama vete..po ky i shari pse nuk tregon cfare ka ndodhur njeher?Si qysh? Pertej Krastes, kam qejf ta degjoj ti kapercej ai damari perseri Rames ..sidomos me snobet e leshit qe kane mbushur tv e gazeta e sado qe perpiqen nuk arijne dot as livelin e snobit tiranas me xhinkse  te viteve 80'..

Cfare do me thene : Jamais vu?

Se helbete nuk marrim vesh shqip ne nga Korca.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).