Partia Demokratike pritet të organizojë një referendum për ndarjen e re territoriale, ashtu siç ka paralajmëruar. Ky referendum pritet që të nisë nga Lezha. Drejtuesit e PD-së në këtë qark kanë vendosur që të mbledhin firmat e qytetarëve, për t’iu drejtuar më pas KQZ-së për organizimin e referendumit.

Demokratët thonë se për këtë ndarje territoriale nuk është marrë mendimi i qytetarëve dhe është shkelur Kushtetuta. Ata kanë paralajmëruar edhe bojkotin e zgjedhjeve vendore, nëse nuk ndryshohet kjo ndarje.

10 Komente

" Nuk eshte marre mendimi i qytetareve ...," Nje idiotesi " shkencore " e atyre qe flasin !Demokratet as qe e kane idene se ca do te thote territor! As qe e marrin vesh se behet fjale per ndarje te siperfaqeve te caktara toke.Ndarja territoriale nuk eshte konceptuar mire as ngas grupi qe e beri ndarjen?Ne krye u vendos Bashkim Fino.Po ku merr vesh Bashkimi se ndarja territoriale edhte nje mentalitet menaxhimi i njesive te tokes ne prrgjithesi, tokes bujqesore dhe ne vecanti te tokes are, ne raport me popullsine, resurset, burimet ujore dhe energjetike, mundesite, burimet financiare dhe sidomos perspektiven.Ndarja territoriale kthehet ashtu ne atribut i nje sere disiplinash shkencore si te topogjodezose, historiografise, agronomise, statistikes, inxhinerise, matematikes, etj etj.Jam interesuar se cili autoritet shkencor prej ketyre fushave mori pjes ne diskutimrt per variantet e studjuara e ate perfundimtarin.Dhe jam brengosur shume kur as edhe nje autoritet shkencor nuk u thirr! Un nuk di pse duhet Akademia e Shkencave ne se as per kete problem kardinal nuk u thirr? Une shtroj dy tre probleme te fushes! Por nuk gjej pergjigje.
- Sa eshte siperfaqja e tokes are per fryme sot dhe sa do te jete ne vitin 2050 ne qarkun x ne raport me qarkun y ?
- Sa eshte mesataria e te ardhurave per fryme ne zonen rurale te qarkut filan, ne raport me ate fistek, para ndarjes dhe sa shkon me kete ndarje?
- Care peshe ne te ardhurat bruto ze struktura aktuale e blegtorise ne qarkun, komunen a bashkine filan para ndarjes dhe sa do te levize me kete ndarje.Sa do te rritet blegtoria ne vitet 50 ? Sa do te shkoje numuri i gjes gjalle ne vitet 2050 dhe numuri i krereve per njesine e siperfaqes?
Po keshtu per energjetiken, arsimimin e mesem profesional, te larten etj.Nuk ka gjera te tilla.Ketu ka 24 vite qe drejtohet pa shkence. Drejtohet Fullance !
Ndarja duhej dhe shume dhe u be mire qe u be, por le ti hyjme me shkence , me themel plotesimit te mangesive te hatashme, per ta kthyer ne mentalitet qeverises.kundershtimi i saj nga opozita eshte po aqe idiot si argumentim sa i Dule bollanos qe kundershtojne badiava, gjoja politikisht e pa argumenta shkencore!

Jo demokratet, por partia demokratike duhet thene. Se po qe per demokrat jom vete dhe as nuk kom ndermend te firmos ket sajese miope te PD-se se salijes. 

Po le te shfletoje nje fjalor a u shofshin se marren gjith ato pare dhe ta mesojne ca domethene territor !Nuk deshtoi kot Perandoria Romake ( e reja ), por se hoqi dore nga diskutimet ne nivele te larta te dijeve duke vendosur apriori e kuturu per problemet zhvillimore dhe ekonomike.
Nga qe jane krejt te paditur, injorante te thekur po i drejtohen rruges populiste....Vijes se masave !
Qellimi final i ndarjes territoriale duhet te jete : Per qarqe dhe njesi territoriale te ndryshme, nga teresia e faktoreve bashkeveprues, te kemi zhvillime....perafersisht te barabarta.Kjo do te quhej qeverisje apo menxhim i territorit e jo kush do kete nje depudet me shume ..! Politika pa bosht !

Eh si kane ardh kohet, vaj medet..

Demokratet e Sales te hudhnin poshte per nji jave me protesta.

Demokratet e Lulit te rrujne sumen me referendume...

Kujdes tani, se gjuha e perdorur nga njesiti guerril nuk eshte "do bojkotojme zgjedhjet" por "nuk do lejojme mbajtjen e zgjedhjeve".

Referendumi eshte i mirepritur, peraqkohe sa pyetja e shtruar do jete e mire-definuar dhe Gjykata Kushtetuese e deklaron referendum jo obligues. 

Pd-ja do lere menjane hunjte, pishen dhe objekte te tjera gjysem demokratike dhe do rrembeje fleten e pazhubravitur te votimit? 

Bravo Luli! 

 

Opo e shushaten injorantet kete mavri milet ! Del e flet nje kryetar grupi parlamentar i Pd per ndarjen teritoriale duke thene vetem idiotesi Ja kam harruar emrin ! " Ne nuk do ta pranojme thote kete ndarje! Ore ndarja ne njesi eshte matje.Nuk eshte ndarja qellimi por mobilizimi dhe shfrytezimi i territorit ne funksion te zhvillimit ! Eshte qeverisja e teritorit problemi studimor , shkencor e vendimmarrs dhe jo kompasti ore toc ! Ndarja eshte perfundimi, pasoja dhe jo shkaku !

Po kjo me habit edhe mua Grava, se pse nuk therasin ne diskutime kryekomunare, punonjes shkencore te tokes, te popullates, njerez qe e njohin mire demografine aty. Pasi japin keta mendimet e tyre, qe populli i ndigjon, athere mirret edhe mendimi i popullit, kuptohet jo bagetise (shumices) por i njerzeve me intelekt ne popull. 

Do te vendosin marredhenie diplomatike me njeri tjetrin keto territoret e ndara?

He me te lumte! Pyetje e fisme !

a kur jan pjerdh keta smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).