Një video që tregon prerjen e kokës së gazetarit amerikan Jim Foley është publikuar në rrjet nga ISIS dhe është shpërndarë gjerësisht në Twitter, derisa është përballur me reagimin e shumë njerëzve që e kanë konsideruar të parit e kësaj video makabre si mungesë respekti ndaj gazetarit amerikan. Foley punonte për rrjetin televiziv ABC dhe ishte rrëmbyer gjatë një shërbimi pune në Siri në vitin 2012. #ISISMediaBlackout është thurja që po përhapet si kundërshti ndaj videove shokuese.

77 Komente

Hiqini keta kafshe nga kjo faqe se na e shpifet.smiley

+1

Nuk e kupton tjetri c'do me thene #ISISMediaBlackout. Vrapon te sjelle videon tere krenari sikur ka zbuluar Atlantis.

Nga ana tjeter, edhe po themi gabim qe e nxorren te tjeret videon, edhe lajmin me foto te madhe ne krye te PPU. smiley

E tmerrshme! Turp per njerzimin qe lejon keto monstra te dala prej Ferrit te bejne keto krime te llahtarshme! 

Une shpresoj se Amerika do te bej dicka; une besoj se Europa do te bej dicka, une besoj se edhe Rusia do te bej dicka, une besoj se Kina dhe India do te bejne dicka... per te ndalur keto perbindesha! Perndryshe, vertet njerezimi dhe e ardhmja e tij ka nje problem te madh! E ardhmja e tij (njerezimit) eshte realisht ne pikepyetje!

Rasti i atij vllaut tone, Lavderimit, ishte perpara apo prapa ketij ? Se stili qenka i njejte po kam interes te kuptoj qe kush ka kopjuar.

 

keta kane vite e shekuj qe e praktikojne ate stil. hedhja ne internet ka nisur qe ne vitin 2004, me Nick Bergun. prerjet e kokave s'kane pushuar ndonjehere ne lindjen e mesme. eshte praktike e zakonshme. ai tjetri shkoi dhe ia preu koken ushtarit anglez mu ne mes te qytetit britanik.

Si ka mundesi qe per lufte me al-kaiden u pushtuan dhe borbarduan shtete dhe vrane nje dynja me njerez, kurse per IS, qe u perjashtua nga al-kaeda si organizate ekstremiste (mnjf ishin shume ekstremist keta per al-kaeden smiley ) madje, qe ka krijuar edhe shtet ne nje nga zonat me te lakmuara te globit, ka pas vetem ca gjysme borbadime per te rimarre nje dige smiley

Popujt hane edhe mut t'ju jap media smiley

nje nga zonat me te lakmuara te globit

Pallaver! Pjese e mitologjise se shek XX (nafta, naftaaa !) nderkohe qe sot nafte ke ne çdo qoshke te globit (po më qeshej nje dite me veten, sepse po konstatoja se Kanadaja na kish dale, si 'papritur' e 'pakujtuar' e treta ne bote per nga rezervat e naftes! nderkohe qe dynjaja ben gam-gam per Gjirin Persik !).

Nato e ka te keqen brenda (ah sikur te mos ishte e forte shoqeria civile turke -por jo vetem ajo! - e shifje ti dhe une bashke se si e bente Turqine ky tipi: fiks siç nisi ta bente Egjiptin sivellai i tij, Morsi)

Edhe fort pallavra nuk duken. Po te linku qe ke vene, grafiku qe tregon rezervat e naftes per rajon thote se ne Lindjen e Mesme ndodhet akoma 56% e rezervave boterore.

Rruget tregetare, liqenet, lumenjte dhe naften. IS ka ne konroll zona specifike shume te lakmuara jo vetem te rajonit. E megjithate ky nuk ishte thelbi i asaj qe thashe une, do mjaftonte vetem fakti qe IS ka nje shtet me rreth 6 milione a me shume njerez.. pra nje shtet poaq te madh sa shqiptaret ne ballkan.

IS ka nje shtet me rreth 6 milione a me shume njerez

smiley Po ç'zeza shtet ka ISI !! Ata sikur moren dhe hidrocentralin ne Mosul, por dritat sikur nuk para u nderprene ne... Bagdad (se prej andej vjen rryma, a m'kupton?). Dhe sikur shume kollaj e humben prap ate hidrocentralin ! smiley

ore, po pse, me ate leshkuqin nga maqedonia a kosova do bej shtet ISI ?? smiley

Studioje me mire situaten ta kuptosh me mire. 

Is nuk do bej shtet, IS e ka shtetin, pra sot ndodhemi perballe nje fakti te kryer, IS ka nje shtet me miliona banore, ku vjel taksa pa ndonje detyrim financiar, plus financimeve te medha qe merr nga tjeterkund dhe mbeshtetjeve te tjera qe merr nga te tjera burime. Mosja fut kot.

qudi, se hidrocentralin ne Mosul e humben sa hap mbyll syte smiley

Cudi me te vertete, por une e kam te qarte skenarin, por nuk e di sa i qarte je ti. smiley

po lere qartesine time ! he, thuaje te shkretin (skenar)

Kam qene i qarte me shume nga c'duhet smiley

IS ka nje shtet me miliona banore, ku vjel taksa pa ndonje detyrim financiar

Kjo forme taksimi sikur nuk quhet shtet. Prit se s'po me kujtohet kush ben te tille taksim gjobash... ah po, Mafia.

Biles nje dyshim imi (qofsha i gabuar!!) eshte se pushtetaret shiitë te Bagdadit, ne nje far' menyre, e kane  kuptuar se heret a vone, veriun jo-shiit te Irakut e kane te humbur. Ka Irani (po aq shiit) nafte e gaz per ta. Perndryshe, eshte komplet i pakuptueshem reagimi ultra-qullac i Bagdadit, perballe nje situate te tille. 

E kan kuptuar apo jo pak rendesi ka, e rendesishme eshte qe u shpartalluan komplet ne menyren me te turpshme te mundeshme, duke lene pas ne duart e IS-t pajisje te shumta luftarake, pika kyce strategjike, dhe koka te shumta ushtaresh dhe ushtarakesh. IS- nuk eshte ajo qe duket dhe paraqitet ne media. 

 IS- nuk eshte ajo qe duket dhe paraqitet ne media. 

Na thuj ndonje gje me shume.

E kam thene aq sa di tek postimi i pare, konkluzionin nxirre vete. 

Po atje ke thene qe une ha moot se ma jep media, ndersa une kerkoj ndihme qe ta evitoj. Nese eshte e mundur gjithsesi.

Kam bere nje pyetje pra mo ne lidhje me al-kaeden dhe IS-n. Ti nuk je budalla, perpiqu te dalesh vete ne nje konkluzion llogjik. Ne emer te luftes kunder al-kaedes u vrane shume njerez dhe bombarduan shume vende. Ne emer te luftes kunder nje organizate qe konsiderohet ekstremiste nga vete al-kaeda, ka pasur nje gjysme bombardim per te rimarre nen kontroll nje dige hehehehe, dhe flasim per nje organizate ekstremiste sipas al-kaedes qe ka organizuar edhe shtet, qe ka edhe ushtri cuditerisht te furnizuar me arme dhe pajisje amerikane smiley per te cilat ka paguar ose eshte borxh akoma shteti i Irakut smiley Nejse une u zgjata shume, edhe PD-ist te ishe do kishe kuptuar dicka deri tani smiley

Me bere dhe gjib tani veq mootit qe me jep media. Po edhe keto qe shkruan ti nga media vijne. Ose me mire keshtu me duket mu. Mund te jete media alternative, si mjeksia alternative per analogji, po prap egziston per te ngop ata qe nuk eshte ngop me median. smiley

As nuk te thash qe je gjib (as nuk e di c'dmth gjib njehere) as qe media te jep moot. Ti paske nge per llafe plako, ec...

Foley punonte freelance, ashtu sic punonte shumica e gazetareve te vrare. Jo per ndonjegje por per ata qe duan te marrin vesh ndonjegje ka shume rendesi te theksohet.

Te ben pershtypje qendrimi stoik i gazetarit ne foto.Duket sikur sja nden fare per kte skuthin frikacak me carcaf nate...Ketyre i them gazetare une.RIP!

+1

Per me dashte me ba nje pune me vend ashte me i sekuestru tane fisin atij lavderim shkerdhates ,e me ju fu thiken ne fyt deri kur te dorezohet vete me e pa sa burrni ka ai pusht,te shohim si i duket kur jane njerzit e tij tui shku per lesh

ashtu i bie te jesh me shkerdhat se lavderimi pastaj. Pavaresisht se lavderimi dhe shpurra nga ka dal edhe mund ta meritojne hakshe. Thjesht nuk duhet te lejohet serbia, greqia, maqedonia, be-ja dhe shba-te te trushplajne shqiptare dhe ti cojne mish per top per interesat e tyre politike.

Barbarizmi keto gjera te tmerrshme ben.

Cfare jane keto histerizma per te sjelle keto vidjo/links per ti pare te tjeret se cfare barbaresh jane keta kafshe?!

Gjeja me e keqe eshte se ka Shqiptare dhe Kosovare qe kane shkuar aty dhe duan te perhapin kete lloj side ne Evrope e me gjere.

Njeri me lart thote qe "ai vllau jone" ndoshta eshte per sarkazem por une as per sarkazem nuk mund ta perdor ate term me ate monster. Keta jane djalli vete dhe duhen denuar me force per krimet e tyre makabre.

 

 

Po pra, na nxjerrin namin. Sidomos ata qe rriten jashte, e s'e dine qe islami ne shqiperi s'eshte si nw lindjen e mesme, si ai tipi ne Amerike qe do te hidhte ne ere ate fortesen ushtarake, apo ai ne gjermani qe vrau ushtare amerikane. Na felliqen. Videot kane nje "+18".  Une jam qe videot duhen pare, qe psh shqiptaret tane qe mund te bien pre e propagandes se Isis, si ata qe te permenda, ta kuptojne se per cfare kafshesh behet fjale pa shkuar atje. Kujdes ti andej mos thuaj qe je shqiptar se s'i dihet. smiley

Ta kam lene ty pateriotizmin mos u merzit.....

Islami ne Shqiperi eshte njelloj si ne lindjen e mesme dhe kete se luan as topi. 500 vjet turqi i ktheu Shqiptaret me zor dhe u bene me te turqizuar nga vete turqit.

Shqiptaret jane ortodokse (jo greke) ortodokse Shqiptare. Qendroni larg nga ajo flame se do perfundoni keq.

Une bej sehir nga larg ti mundohesh ta arrish Ameriken me metoda Shqiptare...

*patriotizimin

Islami ne Shqiperi eshte njelloj si ne lindjen e mesme dhe kete se luan as topi. 500 vjet turqi i ktheu Shqiptaret me zor dhe u bene me te turqizuar nga vete turqit.

Wow. E mo njerez? E shihni c'thote ky paterioti yne? E paskemi islamin si ne Lindjen e Mesme. Dmth, duam te vrasim hebrenjte, mbulojme grate, s'hame mish derri, falemi pese here ne dite, etj, etj. Nga je ti more djale? Serb a grek? 

Sa Shqiptare kane shkuar te luftojne me ISIS? I ke edhe komandante qe presin koka, kane njesine e tyre speciale etj... ne Shqiperi dhe Kosove ka Imame qe rekrutojne njerez per te shkuar ne lufte....

Nuk e di ku jeton ti por mesa shikoj une nuk je ne realitetin e kohes aty e ke xhamine mu ne mes te Tiranes bej nje xhiro andej te shikosh sa here falen apo si vishen....

Sa ka? numerohen me gishta dhe jane te shkolluar ne shkolla arabe. Te tille kane ikur dhe nga gjermania, bionde e sybojeqielle, si Pierre Vogel, edhe nga amerika, zezake ish repiste, ndersa ky qe i preu koken ketij fliste me dialekt britanik. Une thashe "feja e shqiptareve". Keta s'kane lidhje me fene e shqiptareve.  Muslimanet shqiptare, thashe une, jo myslimanet e lindjes se mesme apo shqiptaret qe shkojne ne lindjen e mesme. Te lutem, mos i thuaj keto gjera qe thua ketu andej, sepse je i keqinformuar e ndikon ne imazhin e keq e te pamerituar te shqiptareve. Po gjene mire ti te pakten nuk u shoqeroke me amerikane.

Te thashe une shyqyr qe kemi ty ketu te peshku dhe na informon se kushedi si do ja benim.... kur do te dali llotaria te na vish se do na ngrihen supet dalim e pime ndonje kafe se ngelem brenda s'na afrojne fare keta amerikanet sidomos me aksent smiley

E kupton qe ke probleme me pergjithesimin dhe mangesi informacioni? Sa per ate qe nuk t'i hedhin qurrat te lindurit atje, kam pershtypjen se s'eshte vetem tek theksi.

Gjeniu i mbledhjes dhe shperndarjes se blegerimave eshte ketu ke PPU-ja.... herm ja ndjellin emrin...

Kur bota ka ndonje mendim dine ku e gjejne e marrin ne tel anembane botes sidomos ato Arabe se mban shami dhe fustan.... Kur e pa qe nuk e mori dot llotarine to shkonte ne Amerike pas nja 20 perpjekjeve rresht u rreshtua ti bente lufte asaj nga strofkulla e tij ne Bathore te Tiranes..... smiley

Jo per gje por eshte shume i informuar nga jeta ne Amerike sepse ka lap top or ti dhe shikon lajmet ne CNN dhe BBC.... smiley Ka mesuar te lexoje dhe shkruaje Anglisht vetem nga interneti me nje fjale Autodidakt.... Arma me e forte e tij eshte pyetjet e shkurtra qe te gozhdojne ne vend... smiley

Anglishten e flet me theks Amerikan nga Bathorja dhe eshte ne gjendje te dalloje nese te tjeret kane probleme gjuhesore apo jo se e ka gjuhen brisk dhe e perdor ne shume vende .... smiley

Hobi i tij eshte te vendose me shpatulla per muri me humorin e tij te holle dhe theres kur takon ndonje Shqiptar qe shkon me pushime ne Shqiperi. Pyetjet e tij te preferuara jane: Sa vjet ke ne USA? Sa pare e ke rrogen? Ke mortgage apo rent?

Po dadot sa i paguani? Prindrit i ke marre apo jo dhe a kane genjyer ata kur kane ardhur aty per ndihme sociale?

Po me Amerikanet beheni apo jo se s'ju pranojne ne muhabet?

Ky djale do kete te ardhme ne vendin e shqiponjave ku fluturojne laraskat.... smiley

Ue, po ti dhe genjen sy per sy. Mire qe ky vend te duket laraskash, me islamizem si ne lindjen e mesme e qe duhej te ishte ortodoks, as katolik jo, por te lutem me sill nje postim te vetem ku te paskam bere ato pyetje. Nga te gjitha pyetjet qe ke thene se te kam bere, qendron vetem "sa kohe ke andej", sepse pashe qe kishe probleme dhe me shqipen (e shkruajte disa here "pateriot" per "patriot"), e madje dhe me anglishten, e s'po kuptoja dot nese ke shume vite qe ke ikur e ke harruar shqipen, apo nese ke pak vite qe ke ikur dhe s'ke mesuar mire anglishten. Kaq. Po si duket s'ka te beje koha e ikjes per ty per sa i perket mangesive ne te folur. Une as dua t'ia di per rrogen tende, per prinderit e tu, per qirane apo kredine apo ca tjeter ben. Sinqerisht. Une e kam te qarte se c'je e s'kam nevoje te te pyes, xhanem. Ti ne mos qofsh ky, je pak a shume si ky.

Daniel, qe ekstremistet islamike dmth terroristet te veshur me petkun muslym kane qe ne vitin 1992 qe investojne regullisht Shqiperi e tashme pas 1999 -tes edhe ne Kosove. Pra kane mbi 22 vjet qe punojne per te krijuar robotet e tyre per ti perdorur per terorizem. Dhe sigurisht qe kane arritur te prodhojne krijesa makabre me nenshtetesi shqipetare. Cfare mund te behet? Nuk e di sa jane, por di qe nje brez i ri i lindur mbas 90-tes me nje sistem arsimor te deformuar dhe spekulativ kane shume here me teper gjasa te bien pre e terorizmit boteror. Une vete para do nje viti kam pare diku ne pyjet e Librazhdit ne kufi me Maqedonine nje grup njerzish me mjekra  qe sterviteshin ushtarakisht. 

Po pra, por s'kane lidhje me islamin e shqiptareve. Pastaj ky danieli i ditka shqiptaret ortodokse. Qenka nga ata te lenet nga trute.

Ti do fillosh te kuptosh gjerat drejt kur te marresh vesh se cfare je ne kuptimin 360 grade....

Perse lulezon ai lloj mentaliteti ne Shqiperi? Ne nje fare menyre e ke thene edhe vet.... qe u bene Shqiptaret me te zellshem nga Turqit u bene por kete do ta vuajne ne shekuj

Ke quan lulezim ti?

ne shqiperi nuk besoj ,ne kosove ka mundesi

Po mir mo burr se shume po na hapni barkun me kete pseudo argument qe dikur paskemi qene katolike e pastaj ortodokse e me pas akoma myslimane. Po mir, para ketyne tre etapave ku kane qene njerzit ne hone kane qene? Edhe cifutet vete per te mbijetu e per te cu perpara rracen e genet e veta kane ndru fe nja tete qind here.

Ne fakt feja ka lulezu e eshte bo primare kur ka pllakos fukaralliku dhe per treqind euro te qelbta jeni gati per tu prezantu edhe si kineze, ose kur injoranca eshte aq e madhe sa fillon e mendon se historia e njerzimit fillon me ortodoksizmin. 

Edhe Krishti (si koncept) dhe Muhameti me shpate e kane ca rrugen e historise.

Faji ashte i amerikaneve qe nuk jane te zotet me ba asgja veq bla,bla,bla,as edhe nje lufte nuk dijne me e qu deri ne fund,sa te kene nafte jane ne rregull ato

amerikanet e kane gjithmone fajin. Kur nderhyjne, quhen okupatore, kur snuk,.....sjane te zotet me ba asgja veq bla,bla,bla. E kupton.....ma ngrohe gomare, ma ftohe gomare

Sa per kete te shkretin.... si i thone...<deme anesore>

Si ka mundesi qe keto krime makabre,  te gjejne aprovimin e Allahut ?!!

 Nuk besoj qe Ai lart, te jete dakort me nje kriminel qe pret koka njerzish ne emer te Allahut!

Ne qoftese Allahu i shikon keto gjera dhe nuk ve dore mbi keta kriminel, athere perse na duhet Allahu?!! smiley 

Te vrasesh nje njeri me duart e lidhura nuk eshte nje akt burrerie! Ky eshte nje akt maskarenjesh, akt kriminal! 

 

 

Sa gamor i gjate qenka ku kaloresi i fytyres se vrerosur.,.

/nuk dija se kaloresit e deveve beheshin kaq te gjate...

//isis nuk eshte gje tjeter vecse nje version tjeter i syneteve qe Amerika i luftoi aq fort ne 2004 ne falluzha... Keshtu eshte kur nuk e con punen deri ne fund. i jep mundesi te gjallerohen krimbat...

Prisni, prisni, akoma nuk keni pare... (lutem qe ta kem gabim!) Ka vite e vite qe Europa "furnizohet" me gjak te ri "azilkerkuesish" nga keto vende. Me siguri kane penetruar xhahil te tille, qe neser jane gati ti vene zjarrin Europes. Me e rrezikuara eshte Franca, Anglia dhe Gjermania... Nese Europa dhe Amerika nuk nderhyjne seriozisht.. kam vertet frike se pas nja gjasht muajsh zjarrin do ta kemi ketu! 

Turp per njerzimin qe lejon llahtari te tilla ne shekullin e 21-te!

Ky qe po flet ne video, me maske, eshte me theks britanik. Kamerun la pushimet, sapo doli videoja.

Nuk di gjo... nuk kom pa gjo... nuk kena nerva me pa thertore kafshesh e jo me njerezish...

E lexova lajmin tek Daily Mail... Pak shpresa ka, sepse Kamerun thote "do dergojme forca per te stervitur trupat irakene". Akoma nuk po e kuptojne se keta vampira nuk bejne shaka. Sic duket perendimi akoma nuk e ka kuptuar se bota eshte nje ishull i vogel, dhe pavarsisht faktit a je anglez, amerikan, shqiptar apo iraken, jemi te denuar ne nje fat te perbashket, jetojme ne nje hapesire te perbashket (Toka). Po Amerika cfare thote? Po Obama, akoma po studion videon a eshte e vertete?! 

 

 

Do ta qani Veken siç po e qani pa i thënë emrin.

Ishte nga të rallët ne Botë që i riktheu kuptimet e vjedhura nga fetë ne Kuptimin Human .Gjë që nuk mund të ndodhte pa e çliruar popullin nga vargojt e bestytnive me sajesa simbolesh Fantazma , Krishtër e Muhametër , në emër të të cilëve përfytyrojnë se është ndërtuar Bota dhe është krijuar shoqëria .

Fakti që me këtë Akt çnjerëzor nuk pajtohet asnjë përfaqësonjës i çfarëdo ngjyre , pavarësisht nga "militantizmi " që përfaqsojnë , është argumenti më i Pakundërshtueshëm

Krimet i bëjnë Njerzit .Hipuni atyre mundësinë të përfaqësojnë një FE që i organizon dhe shndron në Tufa amorfe  , në ushtarë Plumbi !

Se Frojdi zotrie ..po po ta them unë tye  ..Se kamunizma zotrie , prishi Tyrben e Tursunit dhe Kishën e Shënanoit më Mal të Rrumbullakët zotrie !

Fetarë të të gjitha krahëve Bashkohuni ! smiley

 

Herm

Ne rrugen kryesore ne Shqiperi bie ne sy nje ndertese, me e spikatura gjat gjith rruges, qe edhe te duash nuk e eviton dot, dhe eshte nje kolegj Turk, me emrin e nje ish-kryeministri turk shkruar me germa gjigande. Plus te tjera e te tjera raste e fakte sa te duash qe shumeve aty mund tju duken kot por jan shume domethenese..... i ka kuptuar bota para se ti kuptoni ju qe jetoni aty. Neper Shqiperi sot gjen shkolla dhe rruge me emra politikanesh turq? WTF? smiley 

Nuk quhet ajo jo.... smiley

Keto jan traplliqet e nje shtrese injorantesh dhe idiotesh te rritur me pisllekun e 25 viteve te fundit. Keta jan otoman ne mentalitet.. keta menduan se opozitarizmi i komunizmit eshte otomanizmi, atavizmi, injoranca, mashtrimi, gerthitja, perbaltja etj etj. Ato kolegjet fetare ne Shqiperi qe rrisin hunj te indoktrinuar me turqizma, arabizma e me the e te thash, u duhet vene kazma dhe ata qe kan hedhur frmat u duhet futur kallepi mbas bythe... Fare e lig otomanesh, u a ka gjetur mire Spartak Ngjela!

Si ti vene kazmen!!!! Ku do ti cojne femijet Artur Zheji me shoke., e dalin ne tv duke u hequr si ateist me perzjerje ortodokse e mama kosovaro-sunite qe beson te Papa i romes dhe edukon cilimiun te kolegji Turgut Ozal.
Eshte edhe socialist me Saliun por voton per Meten, dashuron Xhufin por urren Spahiun.

Uroj qe inati qe ke me Zhejin te mos buroje nga perballja e Zhejit me palacot e interesave greke ne Shqiperi. Une kur them qe nuk i shoh  dot me sy turqizmat dhe otomanizmat e orientalizmat te zene vend nder shqiptare, nuk dua te them qe kam qejf te shoh nder shqiptare kishen e djallit te bej kerdine.

Ska lidhje fare inati personal.
Por eshte shembulli tipik i nje brezi sharlatanesh, pa asnjelloj shtylle kurrizore.

Ky është një Krim .Dhe sot në Botë që i themi të Civilizuar krimet parashikohen të ndëshkohen në Ligje shtetesh por edhe Ndërkombëtarisht si në Hagë .

Këtë mund të bëjë Amerika Rusi e Kina .Të arestojnë Liderit e këtyre Fantazmave , ti nxjerrë para Gjyqit dhe ti ndëshkojë . Tupresë metastazat Financiare e organizative

 Lufta në teren SOT në çdo Formë është Anti Humane ! Nuk e përligj asnjë argument !

Koha e sulmeve me Bomba që pas Afghanistanit është pa bukë .Fara e krimit përsëri do mbijë e pëlrhapet sepse është në Natyrën Njerzore .Por në se kuptojnë që krimin duhet ta izolosh nga arat Fetare apo të tjera organizime pa ju përgjigjur me Krime , atëhere ...kthehuni tek shembujt Botërorë dhe  lerini Broçkullat me "se diktatura zotrie " Një bimë "vdes" kur i than rrënjët ! Hiquni doktrinat Fetare !

Koha dita ditës tregoi se mendimtarët më të çquar smiley dolëm ata që parashikuan një Luftë të Përplasjes së kulturave fetare smiley Plotësisht teoria pararojë për përpunimin e mbushjen e trurit me broçkulla e dëngëla teorike !

Kësaj teorie  Ju vesh kostumi terrorizmit , u Organizua si e tille  u Armatos , u përgatit dhe  u Fnancua dhe Financohet për qëllime të errëta duke mos qenë problem REAL por artificial ! Vetëm për një Krah smiley

Unë dyshoj Plotësisht që mbrapa kësaj fshihen si Lidership kapot e Tregëtisë armatimeve ! Po faktet nuk duket se janë "brënda"

Unë nuk e kam qejf Gjahun smiley

Ka edhe me shume, por mqns kemi alergji nga gjahu po e leme me kaq smiley

Mos ki marak se aty po shkon puna. Me duket se i jan lodh nervat ene amerikes (te doje zoti)

 

Keta qe kerkojne Shtetin Islamik ne shekullin 21  duhet te shkatrohen sa seshte vone! E keqja me e madhe eshte se keta jane kriminel, diktator me te keqinje se Hitleri. Keta nuk duan shkolla nuk duan edukim per femijet, pervec Kuranit! Idiote me ter kuptimin e fjales, injorant dhe kriminel!

Respekt atij  gazetarit fatkeq qe pervec kameres dhe mikrofonit nuk kishte gje tjeter

[http://www.news.com.au/world/james-foley...

Mbaj mend para disa vitesh ne Tirane, shkova ne nje dyqan te rregulloj nje Nokia. Dy tipa me mjeker, kur i pershendeta "Miredita", ma kthejne "Selam Alekum". Mbeta per nje moment, ne fakt ishte hera e pare qe hyja ne ate dyqan. Krjet padashur kam hyre ne nje debat te ashper, per fene, per Ameriken, per Zotin, me njerez qe nuk kishin arsyen me minimale, qe citonin ne arabisht fjale pa kuptim per mua, qe shanin Ameriken, shanin "te paudhet", mallkonin gjithcka...

Kam ikur i tmerruar, por njekohesisht edhe i cuditur, se si ka mundesi, ne mes te Tiranes, djem te rinje predikonin hapur teori ekstreme, zhvillonin aktivitet privat (ne te vertete keta tipa e njohin mire teknologjine e komunikimit, celularet, kompjuterat dhe internetin!) dhe te pashqetesuar nga askush... zhvillojne idete dhe rrjetin e tyre. 

Pastaj themi pse ka shqiptare qe luftojne ne Siri! 

Ata miku im qe te kane thene "Alekum Selam" jane diversionist arab ne tokat shqiptare! Jane njerez shume hipokrit, dhe me mekate te medha!( Ska sesi, falen 5 here ne dite! aq shume mekatare jane!

Nje njeri i paster dhe i cilter ska nevoj te falet ) Nuk kane bere asnje dite shkolle ose arsim shteteror! Injorance e madhe!

Kur i vjen ngordhja terroristit shkon e vret nje amerikan per ti bere presion psikologjik Amerikes.

Ky anglezi qe ka vrare amerikanin s'diskutohet qe se shpejti do te zihet me Bin Ladenin per vigjereshat, por shpresoj dhe ata cjeperit kryesore. Amerika eshte si shpirt per keto pune, do thoshte Fiqo, heret e vone ta jep kusurin...p.sh. shif per ilustrim mdis te tjereve ata somalezet qe benin si 4rderra duke marre pengje nga gjithe bota, dhe e provuan dhe me amerikanet (dramatizuar ne film si Captain Phillips).

P.S. Obama pat autorizuar dergimin e ca forca speciale per kete gazetarin e disa pengje te tjere ne Siri, po kur shkuan aty s'i gjeten pengjet; vrane ca ISIS gjithsesi ne beteje me ta para se te largoheshin.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).