Mjafton që të jetë e shtrenjtë, po shumë e shtrenjtë ama, dhe ajo bëhet menjëherë pasioni i çmendur i Erikut. Eriku është një djalë 20-vjeçar që jeton në Shqipërinë e varfër, por nuk është si shumica e 20-vjeçarëve që u duhet të punojnë kamarierë mbasdite që të paguajnë studimet ose që prindërit të marrin borxhe dhe kredi derisa djali të mbarojë shkollën. Jo jo, Eriku e ka në terezi se e ka babain Guvernator.

Mund të shohësh faqen e tij personale në Instagram për të kuptuar se çfarë jete bën djali i Ardi an Fullanit, megjithëse nuk ka punuar as edhe një ditë në jetën e tij. Pushimet me shampanjë, makina super të shtrenjta, celularë të larë me flori, skedina bastesh që i publikon me krenari dhe qershia mbi tortë, një koleksion prej disa dhjetëra orash, ku çdonjëra prej tyre bën disa mijëra euro, mjafton të shikoni markat dhe t’i verifikoni në faqet e këtyre firmave. Dhe mbasi lodhet shumë duke bërë këtë jetë luksoze, Eriku nuk përdor shami për të fshirë djersët, por i fshin me 500 euro!!!!!

Në fakt, ne e kemi pasur gjithë kohën para syve Erikun me ekstravagancën e tij. Ai bëri mjaft bujë edhe kur festoi 20- vjetorin pak muaj më parë, ku për nder të Erikut ishin ftuar me dhjetëra këngëtarë për t’i kënduar live. Por tani stili i tij i jetës vjen në vëmendjen tonë dhe bëhet objekt i këtij shkrimi, sepse i ati, Ardian Fullani, është lajmi i parë për shkak të supervjedhjes në Bankën e Shqipërisë. Edhe vetë Ardian Fullani nuk shquhet për njeri modest. I veshur kokë e këmbë firmato dhe me makina super të shtrenjta, ai bën disa palë pushime dhe çdo vit nuk harron Dhërmiun, ku paparaci ynë ka arritur ta fotografojë disa herë. Ai preferon të pushojë me gazetarë dhe biznesmenë, madje edhe në festa është gjithnjë në shoqërinë e tyre. Por ama në këtë mega skandal që e vë atë në plan të parë, asnjë gazetë dhe televizion nuk ia kurseu as lajmet dhe as komentet.

Koleksioni mijëra euro, i orave të Erikut

Në fotot e tij në istagram, Erik Fullani ka postuar gjithçka që hyn në shijet e tij. Madje aty gjen edhe cigare marjuane, por postimet më të shumta janë orat. Disa prej tyre po i publikojmë edhe ne. Është një pasuri e tërë po të kemi parasysh se janë shumë dhe secila është orë marke, shumë e shtrenjtë.

 

 

Artikulli i plotë dhe fotot

176 Komente

Ja ta ve dhe kete ketu, se duket me me vend.

Lista, kush punon te banka e shqiperise

1. Mbesa e guvernatorit: Mbesa e vetë guvernatorit Ardian Fullani punon në Agjencinë e Sigurimit të Depozitave në BSH

2. Nipi i guvernatorit: Nipi i guvernatorit Ardian Fullani punon në Departamentin e Burimeve Njerëzore në BSH

3. Mbesa e gruas: Mbesa e bashkëshortes së guvernatorit Ardian Fullani punon në Departamentin e Informatikës në BSH

4. Nada Topi, (Vajza e Bamir Topi) Juriste e Guvernatorit.

5. Adela Bode, (vajza e Ridvan Bodes) Departamenti i Stabilimentit Financiar.

6. Motra e deputetit LSI Ylli Manjani

7. Megi Topalli, (vajza e Jozefina Topallit) Departamenti i Kërkimeve

8. Odeta Nishani, (gruaja e Bujar Nishanit) Departamenti i Administrimit.

9. Helga Strazimiri, (motra e Genti Strazimirit) Departamenti i Mbikëqyrjes.

10. Kunata e Ben Blushi

11. Anila Muçka, (kunata e Adriatik Llallës) Departamenti i Burimeve Njerëzore.

12. Evis Çeli, (kunata e Arben Imamit) Departamenti i Sistemeve të Pagesave.

13. Gejsi Çeku, (djali i Robert Çekut) Departamenti i Kontabilitetit.

14. Anjeza Harizaj, (vajza e kryetarit të PD-së Kavajë, nusja e djalit të Fatos Bejës)

15. Kristi Kromidha Nano, (vëllai i Xhoana Nanos) Departamenti Juridik.

16. Eduart Roku, (nipi i Guvernator Fullanit) Departamenti i Burimeve Njerëzore.

17. Elsa Zhulali, (vajza e Safet Zhulalit, kunata e Aldo Bumçit) Departamenti i Marrëdhënieve me Jashtë.

18. Onos Topi, (djali i tezes së Blendi Fevziut) Departamenti i Statistikës.

19. Besnik Dedja, (daja i gruas së Samir Mane TEG-ut) Arshiva Elektronike

20. Lorna Tabaku, (motra e Jorida Tabakut) Departamenti i Mbikëqyrjes

21. Lavdie Memiaj, (kunata e Shaban Memisë) Departamenti i Pagesave

22. Ledia Bregu, (kushërira e parë e Majlinda Bregut) Departamenti i Kontrollit

23. Juna Bozdo, (motra e Eno Bozdos) Departamenti i Mbikëqyrjes

24. Eduard Sinani, Drejtor i Sigurimit, vëllai i Dëshira Subashit (ish- anëtare e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve).

25. Arben Beja, (djali i Fatos Bejës) Agjencia e Sigurimit të Depozitave.

26. Marilda Shkurti, (vajza e dajës se Guvernator Fullanit) Agjencia e Sigurimit të Depozitave.

A ke fakte se personat e permendur me siper nuk i plotesojne kushtet profesionale per tu punesuar ne banke?

1. U vodhen 7 milione dollare per 4 vjet dhe asnje s'u ndie, sepse nga hetimet doli qe shume njerez e dinin. Ne bankat private behet inventari cdo dite. Deri ne 2 i sherbejne publikut, deri ne 5 bejne hesapet, e nese mungon ndonje qindarke, i numerojne nga e para dhe rrine deri ne gjashte. Pra, vjedhjet zbulohen brenda dites. Tregon qe ne ate banke asnje njeri s'e ka kryer detyren per te pakten kater vitet e fundit.

2. Te gjithe keta jane super-pasanike, sic e pe dhe nga fotot e djalit te Fullanit, para qe nuk justifikohen nga rroga. Jo vetem jane te paafte, por jane dhe hajdute. Shpresoj te vije dita qe te gjithe keta te paguajne, nje per nje.

3. Keta politikane qe kane futur njerezit e vet ketu, kane hequr nga puna pastruesen nese e ka pasur burrin roje tek i njejti institucion, sepse s'pranohen familjare dhe ka konflikt interesi. Fullani ka pese niper te tijet vetem tek kjo liste.

Eriku duket sikur sapo ka festuar 50 vjetorin..smiley. derr i kenaqun!

Jeta luksoze e te degjenerumve !

Kur shef njerez si keta me babe "Governator" dhe nene "Gjyqtare" ne Shqiperi qe bejne kte lloj jetese krejt normal qe profesioni me i moralshem dhe me i pademshem per komunitetin eshte kriminel ordinier... . Krahasu me pasojat negative te veprimeve te  governatorit dhe gjykatesve te tille ndaj komunitetit ne pergjithesi , veprimet e nje krimineli ordinier jane disa here me te pademshme .

Kesaj i thone rrofte "sebepi".Njerez mendoni se femijet e tjere te politikaneve e funksionareve te larte nuk bejne jete luksoze?? Te gjithe jetojme me kte realitet e ska nevoje te germojme ne fb e instagrame...Disa e nxjerrin lekun me djerse e disa te tjere fshijne djerset me leke...Jete e hidhur...smiley

hehehehe...eee populli, Bajraktaret,Bejleret e Agallaret  e djeshem,jane keta qe shihni sot..sa bukur rotullohet rrota e historise,mungon vetem nje pushtues me arme ne dore e cikli mbyllet..te gjithe derrat nje turi kane,asgje qe mund te tregohet si nje fonemen i ri ne boten shqiptare,flisni me gjyshrit tuaj  ata dine tu tregojne.

Gjeja me e keqe eshte se gjithe politika eshte rrjeshtuar ne mbrojten e tij. Ilir Meten e kuptoj se gruaja e tij e shptoj ne gjygje, po keta te tjeret jo. Sidomos opoziten. Kjo tregon qe te gjitha plera jane dhe deninmi i Fullanit vendos nje precedente te ri te cilet ata ju tremben.

ne kte Republiken e Hajnise,vjedhja do t'i sherbeje si bonus ne cv, Fullanit, per t'u promovu ne te ardhmen ne poste dhe ma te ransishme.

Mund ta lyente dhe Porschen me flori , kush ka me i thone gjo , dje kishte Salen sot ka Liken , Rama ti bjere gajdes.

hahahahaa cfare populli. akoma beson qe rama eshte i kulluar. rama eshte viktima ne kete rast, spo e le meta te vendose drejtesine.
Shqiperi moj te kam dhjere,s'te kuptova dot njehere

Po per Berishen qe beri fullanin pasha, ke ndonje koment ti?

nuk ka nevoje per koment pasi populli nuk kishte besim te verber te berisha. berisha ka humbur. cdo koment do ishte i tepert.
e vetmja gje qe me shqeteson ne lidhje me berishen eshte kjo. berisha ka drejtuar popullin me dy menyra. me berishizem dhe anti-berishizem. me perkrahes dhe kundershtare. perkrahesit sot nuk jane problem pasi berisha nuk eshte me kandidat per ndonje post te larte. problemi kryesor jane ata te anti-berishizmit. viktima te propagandes qe akoma berisha eshte ne krye. gje qe perforcon : edhe bar do hame dhe me opoziten nuk bashkohemi. kulmi eshte ku qeshin: hihiiihihi si eshte katandisur opozita ne 5000 veta. hihihhi 3 vite ngrirje rrogash, hihihihihi asnje vend pune, hihihihihi rritje cmimi te energjise, hihiihihi etj etj.

nuk te mora vesh ku e ke fjalen, e madje te dhashe nje mundesi te dyte e te lexova per here te dyte, por prape ishe i paktupueshem.

Shprehja e vitit duhet te jete.CA E NXJERIN LEKUN ME DJERSE DHE CA E FSHIJNE DJERSEN ME LEKE.

Qenka mu tek koshi i plehrave, i rrethuar nga era e ullinjve te marinuar, bagetise se therrur dhe nga era e qofteve prej dyqaneve qe jane hapur aty tani vone. Nga zyra ne kosh. Sill molotovin tend.

Mu mbushen syte.

Reagimi i i Sales ne FB...

Sali Berisha Pershendetje,ju keni te drejt per pyetjen qe shtroni.Une ju siguroje se vjedhjen e parave ne BSh e konsideroje nje krim te rende te shemtuar qe duhet ndeshkuar me te gjithe forcen e ligjit.Nga ana tjeter ky krim i shemtuar esht zbuluar dhe denancuar nga vet Banke e Shtetit ne prokurori dhe kjo e fundit ka nisur nje hetim te plote ,dhe deri tani jane arrestuar 7 punonjes te Bankes .Sikunder duke denuar pa hezitim kete akt te shemtuar kerkojme nga organet e drejtesise hetimin dhe qendrimin me te rrept ligjor per autoret dhe pergjegjesit e tije.Se fundi,mendoj se esht ne interesin e cdo qytetari qe ka depozita bankare ne sistemi bankar te vendit qe te shmanget presioni mbi bankat dhe cdo akt tjeter destabilizues ndaj sistemit bankar.Esht qendrimi yne i prere si opozite te mos nxisim ne asnje rast destabilizim te bankave si ç'beri Edi Rama ne vitet 2008-2009,me shprese se do falimentonte ndonje banke,dhe nxiste terheqjen e kursimeve nga bankat e vendit. Kete ne nuk e bejme sepse kjo do ishte goditje shume e rend per te gjithe ata qe kane vendosur kursimet e tyre ne sistemin tone bankar.Kete qendrim ne menyre te perseritur e kame shprehur ne fb per te gjithe ata qe kane pyetur apo kan kerkuar qendrimin tim,me respekt sb

.. eshte zbuluar dhe denancuar

Paska fillu ti shkruje vete statuset e fb-se hunderri smiley

Ej, po keni harru qe ne banke njeriu numer dy eshte burri i Ministres Gjermeni, pastaj aty punon edhe kusheriri i pare i Ministres Harito e sa e sa socialiste te tjere te kesaj kategorie...aapo vazhdon rubrika fajim e ka Saliu????

Keta jane ne nji menje te gjith.

 Jemi njohur me një zhvillim aspak të këndshëm, si ngjarja kriminale e ndodhur në Bankën e Shqipërisë, ku deri tani dy punonjës janë të inkriminuar në vjedhjen e kryer në këtë institucion, por nuk duhet të harrojmë se kjo ngjarje është identifikuar dhe denoncuar nga vetë drejtuesit e saj. Jam i bindur se prokuroria e cila po heton dhe gjyqësori, do të realizojnë një hetim të plotë për të vënë para përgjegjësisë maksimale të gjithë të implikuarit. Do të kenë mbështetjen tonë të plotë për të zbardhur dhe për të dhënë ndëshkim maksimal për autorët”, tha Meta.

Peshku qelbet nga koka...

Vetem nga fakti qe asnje krah politik nuk reagon ne lidhje me Fullanin tregon sa sa i qelbur e i korruptuar eshte ky vendi. Edhe Rama i Rinlindjes, nje gjys fjale se ka thene, nderkohe djali 20 vjec i Fullanit nxjerr ne instagram koleksionin e oreve me vlere mbi 1 milion dollare (aq kishte dale shume sipas cmimeve te ebay, balkanweb e ka listen e plote).

Keta t'i varesh eshte pak, po t'i pjekesh ne hell, por pa dhene shpirt, t'i lesh te sherohen, dhe t'i pjekesh serish ne hell, t'i lesh serish te sherohen, e t'i pjekesh po prap... Populli s'ka buke te haje, ka mijra familje qe dhe kotheren e bukes se nxjerrin dot, nderkohe keta ndyresira fshijne bythen me paret e vjedhura po nga ky popull. Mire te te behet o popull, je ti, pa fshijne djerset me 500 euroshe keta.

E ce lan e shpelan ate koke tul ashtu me shampanje?!! Kalama t'shemtut paska! Gjithe dhjam. Yack!  O popull po ju vjedhin, ngrihuni! 

Thua ta kene handikapat djalin?

Mos se është gjynah

Ardiani vete po, duhet te jete handikapat.

Njerezit me keshtu lloj shendeti duhet ta kene nje problem mendor

S'eshte e thene. Kequshqyerje mbase, sado paradoksale te duket kur mjetet financiare nuk mungojne.

vlora ajo cka duhet te na interesoje ne eshte konfiskimi i pasurive te atyre qe kane marre pjese ne kete vjedhje. as nuk duhet te na interesoje sa kg eshte djali i fullanit, as nuk duhet te mjaftohemi me burgosjen e punonjesve te bankes. merrju pronat, te hollat, makinat, orat e shtrenjta etj dhe zevendeso leket qe vodhen ne banke.

Xhaxhi Fullani paskerkesh miresine te na jap edhe keshilla financiare se si mund te arrish qe nje dite ta derdhesh shampanjen lum e t'i fshish djerset me 500 euro.

Sekreti qenkerkesh te kursimi.  Xhaxhi Fullani i ka filluar kursimet qe ne kohen e xhaxhi mavrise.  

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, dhe bashkëshortja e tij, Arjana Fullani, kanë filluar të kursejnë para që nga viti i largët 1978. Në deklarimet periodike të pasurisë, ata përmendin se kanë kursyer para dhe gjatë kohës së komunizmit, ndërsa më vonë, me kursime, kanë blerë disa apartamente në Tiranë dhe në bregdet, si dhe kanë prenotuar apo ndërtuar vila.

Xhaxhi Fullani hante bar ne ate kohe dhe leket menjane qe me vone te blinte vila e apartamente, qe me vone me vone shampanja lum dhe 500 euroshi ballit.  

Perpos te tjerave xhaxhi Fullani na jep edhe leksione gjuhesore, sipas fjalorit sinonimi per emrin Fullani:

NIKOQIR m.
1. Njeri i kujdesshëm, i rregullt e kursimtar në qeverisjen e pasurisë së vet ose të mjeteve e të mallrave që ka në ngarkim. Nikoqirë të mirë të pronës socialiste*
2. Burrë që kujdeset për të gjitha nevojat e shtëpisë, shtëpiak i mirë; zot shtëpie. Duket në shtëpi dora e nikoqirit. 
3. Përd. mb. sipas kuptimeve të emrave NIKOQIR, ~I e NIKOQIR/E,~JA. Grua nikoqire. Burrë nikoqir.

*Fjalori qenkerkesh shkruar me dhe per Fullanet. 

" *Fjalori qenkerkesh shkruar me dhe per Fullanet. "

 

Sipas propozimit te nje komentuesi te Balkanweb:

"Kam mendimin qe ne fjalorin e gjuhes shqipe te hiqet fjala 'hajdut i madh' dhe ne vend te saj te perdoret shprehja 'Fullan i madh' "

Perse finisterre, kur perfunduan hetimet qe e nxorren Fullanin hajdut? 

Apo, behet gjithnje llaf per ato te '45?

Fullani duhet te jape doreheqjen.detira e tij eshte qe jo vetem te mos vjedhe per vete por edhe te mos lejoje te tjeret nen hyqmin e tij te mos vjedhin.Titullari eshte pergjegjes per cka ndodh ne institucionin e tij ne sahatin e tij.prandaj paguhet shume.si thote bibla:atyre qe shume iu jepet shume iu kerkohet.

Pa ma cito pak ligjin, apo rregulloren e Bankes Qendrore qe thote kete gje...

Hajt, po pres! 

na cito pak ligjin psh qe e detyroi kryeministrin korean te jape doreheqjen kur u mbyt trageti me 300 kalamaj.ose ligjin qe e detyroi sekretaren e shendetesise ne shba te jape doreheqjen sepse faqja e internetit te obama care pati probleme.ajo nuk eshte programuese , as nuk ka te beje fare me anen operacionale te institucionit merret vetem me strategjine.

ne raste te tilla doreheqja tregon pergjegjesi morale.Nje vjedhje qe ka vazhduar per vite dhe u zbulua sepse autori denoncoi veten tregon se sistemi nuk punon .

Prandaj bordi duhet te step up dhe te thote se :guvernatori nuk e gezon me besimin tone.

mire.

perse u shpernda kuvendi kur eshte ky problem i madh neper kembe, duke i dhene shkas trazirave sociale.  Kuvendi t'i sherbeje vendit.

ku problemi i madh?! mbase problem per popullin, apo peshkunsmiley, por jo per politiken.smiley

As per popullin nuk eshte problem.

Ç'te keqe ka, tani çdonjeri ben si te doje, jemi apo nuk jemi te lire. Keshtu mendoi, keshtu beri. Ne fund te fundit bravo i qofte, kush flet keq e ka nga zilia.

Çfrytzoi rastin, te kesh duart ne mjalte e mos i lepish?

Peshqit flasin vetem per tu duk, kush nga peshqit eshte vene ne prove ndeshmerie qe te kete 1 meleon $ ne dore? Edhe ata peshq qe kane ndermarje me faturat 500.000 ne vit nuk komentojne me, kane mbetur vetem pajatalarsit, hamallet dhe te ndihmes sociale, dmth kane mbetur vetem te ndershmit qe nuk kane pasur kurre me teper se 5.000 kursime ne dore.

Ne emer te çfar gjeje nuk duhet me lepi mjaltin?

 

Kuvendi t'i sherbeje vendit.

smiley

Ja e shef si kakariset "populli" kur i permend fjalen "kuvend" dhe "vend".

 

Nuk do te cuditesha sikur te shihja foton e ndonjerit duke fshire bythen me euro.Kjo shfaqje opulence e njerezve qe si burim te ardhurash kane rrogat e shtetit tregon qe ata jane te sigurt se nuk do te procedohen asnjehere.  komuniteti nderkombetar e njerezit e thjeshte ti bjene legenit sa te duan per venien e drejtesise ne vend.

ana tjeter eshte etika e atyre qe kane para.ketu nuk kam pare asnjehere psh bill gates apo warren buffets te shesin pordhe  me pasurine e tyre te cilen e kane vene me zotesi perkundrazi ia kthejne perseri komunitetit nepermjet filantropise.

Jo vetem me filantropi, por edhe me filateli.

 

e rgullove smiley

pas nje mbledhje te jashtzakonshme te bordit drejtues te bankes, Fullani paska shkarkuar dy drejtor.... hajde shperndahuni tashi..smiley.smiley

"Guvernatori Ardian Fullani ka shkarkuar nga detyra shefin e sigurisë, Eduard Sinani, ish-truprojë e tij, dhe shefin e Departamentit të Emisionit, Dorian Çollaku, pas një mbledhjeje të jashtëzakonshme mbi skandalin e vjedhjes së 713 mln lekëve në Bankën e Shqipërisë"

Po njeriu me sklepa z.Pollo c'mejtim ka per kete .Sikur na tregoi dhe Torten e Martese dhe pastaj tha qe " e bera per sadaka te haje Populli se une do  ndaja qe do endaje gjruen "

Nuk behet fjale per Gezimin Legjitim Mbarepopullor gjithperfshires ne te gjithe trevat ku banojne Shqiptare "sa te lumtur jane femijet e Berihers kur bejne Pushime "

Mbase duhet me kujdes shoke antikomuniste ne analen e Ngjarjes .Shume po  lexojme ne komente , hapur dhe pa lkundje ,perforcimin e konstatimit Gjembor "Kishte shtet or tie " per kohen e antikorrupionit smiley

Mendoj me shume AnThuziazem qe ja harritem kesaj dite ku te kemi Jo vetem Milionere por edhe Femije Miljoneresh ne gjirn e Popullit qe Luftoi e derdhi Gjak per kete dite te Lume !

Gjeagjeze...He e gjeni dot? Sa para ka vjedhur Fullani barkderr per te fshire djerset I biri koktul?  smiley

Pergjigja e sakte. Asnje.

Sa pak kane ndryshuar komunistet e pellgaces... Gjithnje si turma sillen, ky rast nuk mund te bente perjashtim.

Se pari, pse kakarisni?
Kakarisni per faktin se tjetri nuk ka respekt per parane, apo sepse ka me shume para se ju? Normalisht qe do kete, eshte i biri i Guvernatorit te B.Qendrore Shqiptare.
Kakarisni pse Fullani ka rroge te larte? Epo, rroga e larte duhet sepse si cdo shtetar tjeter ai i eshte nje sherbetor i te mires publik, pa na sherben te gjitheve. (Nuk duam qe Fullani te korruptohet nga mafja, duke i dhene paga me te larta, apo jo? E pra..)

Pse kakarisni? A u shpreh gje gjykata se Fullani, apo femijet e Fullanit jane fajtor, per ndonje gje? Jo! 

Pse kakarisni? Apo nuk i duroni dot "afshit" te gjyqeve popullore?

Pse kakarisni? Mendoni valle se parate e vjedhura nga nenpunesit kane paguar orat e cunit te Fulanit?

Apo kakarisni thjeshte ngase jeni budallenj, njerez pa tru, qe mund  te keni nje mendesi turme shume fort te ngulitur ne mendje?

 

Gjykoni me pak me shume seriozitet...

(Jam i bindur, se perfundii do te jete i tipit: Fullani apo femijet e Fullanit edhe pse mund te mos te kene perjgejgesi ligjore, duhet te mbajne pergjegjesi morale...)

 

 

P.S: Nuk ju harroj. Jam i sugurt se as ju nuk do te me harroni... Ju dua fort!
 

seriozit?! Oren e djalit 20 vjecar te Fullanit kane vlere mbi 1 milion dollare. Ku i gjeti ky apo baba i ketej keto para?! Dhe t'i thua pse kakarisni!

Po nuk je ti ai qe merret me evidentimin e pasurise se Fullanit apo cunit te Fullanit.

Kot per stervitje: Sa e ka rrogen mujore Fullani? Sa vite ka qe punon si Guvernator? Sa honorare apo pagesa te tjera merr, brenda po jashte vendit, per konsulenca shteterore?

 

o shoku, 1 milion dollare vetem ora dore nuk i justifikon dot Fullan hajduti me rrogen e tij. Mos te flasim per miliona dollaret e tjere pasuri qe ka. po ti duhet ta kesh naj gje Fullanin lol qe qenka ok te vjedhesh miliona dollare.

Ja dhe artikulli me vleren e orerve.

Nga një kërkim i gazetës “Panorama” duke iu referuar fotove të Erik Fullanit, ai disponon të paktën 70 ora të luksit: Rolex, Audemars Piguet, Franck Muller, Girard Perregaux etj. Këto marka i ka në disa versione, me flori, me diamante apo me lloje të tjera të gurëve të çmuar. Kryesisht janë orë të rralla apo të bëra me porosi. Për shembull, për një nga orët e Erikut të firmës “Franck Muller” (Sport Grand Prix Central Seconds), me çmim që nis nga 10 mijë dollarë, në sajtin e shitblerjeve ebay.com thuhet se është prodhim i limituar, ekstremisht i rrallë dhe vetëm 50 copë janë shitur në të gjithë Amerikën. Rasti tjetër, Eriku disponon të paktën tri ora “Audemars Piguet”, me vlerë gjithsej 78 mijë dollarë. 

Djali i guvernatorit Fullani i ka ekspozuar të gjitha orët në dorën e tij në Instagram, duke treguar me krenari koleksionin qindra mijëra euro. Vetëm 8 prej këtyre orëve që i analizuam dhe kërkuam “t’i blejmë” në internet, në ankandin më të lirë kushtonin 151 mijë dollarë. Me një veprim të thjeshtë matematikor, duke marrë një mesatare, 70 orët e tij kushtojnë më së paku 120 milionë lekë, ose mbi 1 milion dollarë.

Rroga e fullanit qenka $114 mije ne vit?!!

O Lira, o shpirt. 

Reduktoje. Po ki parasysh se etatistet do te te thone, se qe shteti i dashur te funksionoje, pra qe kapitalistet e kqinj te mos e korrruptoje Guvernatorin ai duhet te kete page te larte. Po ashtu edhe KM, apo KParlamentit, apo poste te larta, kyce te administrates shteterore.

Problemi ketu eshte tjere. Turma e pellgaceve te internetit po nxjerr dufin e vet dhe nuk po e analizon ceshtjen me qetesi. Nuk duan as te presin hetimet, nese do te kete...

 

Rroga e larte e guvernatorit nuk e ka parandaluar vjedhjen ne kete rast.pastaj rroga duhet te jete ne perpjestim me nivelin e pagave te  popullsise.$114 mije dollare eshte rroge e nje funksionari te larte te qeverise ne shba.nje mesues i thjeshte ne shba fiton $40-50 mije ne vit.ne shqiperi $5-6 mije ne vit.Pra ka nje shperpjestim te madh. i vetmi justifikim per kete page do te ishte nese fullani do te ishte nje yll i superkerkuar i ekonomise boterore dhe duke punuar per banken shqiptare po ben sakrifice te madhe dhe duhet kompensuar per kete.

Rroga e larte e guvernatorit nuk e ka parandaluar vjedhjen ne kete rast.

O Lira (apo eshte ajo Alba tjeter, Lira?!),

si e leshove kete mufken ashtu, krejt papritur. Kur u tregua se Fullani ka vjedhur?

Deri me tani Fullani na qenka fajtor sepse nenpunesit e BQendrore kane vjedhhur? Huh.. Po dini gje ju, e keni lexuar rregullore e Bankes Qendore, a mban pergjegjesi ligjore Fullani per rojet e Thesarit? Pyes, qe ta mesoj edhe une..

Apo Fullani eshte fajtor sepse ka rroge te larte? 

 

Per cfare po e akuzon Fullanin?

Fullani ne keto 8 vjet ka marre gjithsej si rroge 860 mije dollare, sepse paguhet 9000 dollare ne muaj. Nga i gjeti milionat per orat e te birit?

O kiris te ka shkuar ne mendje se ne shkembim te asaj rroge te larte taksapaguesit presin nje sherbim te larte nga ana e guvernatorit qe  do te thote ndermjet te tjerash se ai duhet te sigurohet se parate e popullit nuk do te vidhen.ne kete rast sipas rradakes sime te vobekte guvernatori eshte treguar sylesh, nuk e ka kryer detyren.

Me vete mua ne mendje, si nuk me vete. Madje rrezik e di me mire se kushdo tjeter ketu se si funksionon banka jone qendore, dhe, ne linja te pergjithshme, cilat jane pergjegjesite apo detyrat administrative te Guvernatorit dhe Keshillit Mbikqyres se BQ.

Fotografite e cunit te Fullanit atje kane qene, gjithnje. Perse media shkon pikerisht tani per t'i bere publike? Dhe kush, mediat prona te Irfan Hysenbelliut?

A jeni ne vete a jo?

Ky qe ndodh ketu, perfshire at protesten e neserme nese do te drejtohet kah "orave te cunit te Fullanit" do te jete nje ogur i keq, meqe do te legjitimoje protesta per shkak se tjetri ka Bark me te Madh nga ty.

 

Nuk me njeh mua, por rrotat si ti i kam teper inat.

Ke argument tendin, apo do me sjellesh keto glasat e mediave lincuese te Tiranes?

 

Stervitje: Fullani e ka pagen vjetore rreth 100 milion leke. Pyetje, Sa paga ka kursyer Fullani per te blere dhuratat per cunin e tij?

dhe une i kam inate rrotat si puna jote. Nuk ka nevoje te te njoh, thjesht fakti qe justfikoke nje hajdut te kapur me presh ne dore tregon shume. Le te dale Fullani te justifikoje shpenzimet dhe pasurite e veta.

Ok e paska 100 milione. Paska kursyer 10 vjet per te blere oret e cunit.

70 orët e tij kushtojnë më së paku 120 milionë lekë, ose mbi 1 milion dollarë.

Prandaj te thash se je rrote, se nuk lexon as ato pacavuret qe citon. Kete me siper e ke sjelle ti.... 

100 milion lek ne vit (rroga e Fullanit, sipas mediave te ndryshme) = afersisht i milion dollare. Pra orat e cunit shpjegohen, per stervitje mendore flasim, me nje rroge vjetore te plote dhe disa rroga mujore te Fullanit.

Je apo nuk je rrote?

Hajdar je ti. Ve bast qe do jesh ndonje qe ke ngrene nga sahani i Fullan hajdut, lol. Prandaj dhe te qa shpirti. 120 milion lek te reja aq bejne 1 milion dollare, dhe Fullani se ka rrogen 1 milion dollare ne vit ok. gjynahqari ka ndejtur 10 vjet pa ngrene, pa pire, pa u veshur, pa pushuar, qe t'i bleje Rolex-a cunit koktul.

Guvernatori i BSH-së shpenzon këtë vit 13 milion dollarë për paga, dieta, honorare; veç tyre edhe 7 milion dollarë shpenzime administrative!! Vetëm të ardhurat e tij vjetore si Guvernator arrijnë afër 100 milion lekë; d.mth 8 milon lekë në muaj, ose 360 mijë lekë në ditë pune, ose 45 mijë lekë në orë pune! Ky Guvernator nuk ka moral", ka deklaruar Braçe [...]

Shqiptarja- gazeta e asaj trapes te shendoshe.

 

Shume normale me duket. Te gjithe njerezit qe njoh ketej harxhojne nje rroge vjetore per ora te njerit femije. Femija tjeter le t'i gjeje parate vete tek semafori.

P.S. Nuk e kam idene sa te verteta jane perllogaritjet e Panorames, as se sa e ka rrogen Fullani apo komshija e Fullanit. Por te shkosh deri aq larg ne mbrojtje te dikujt qe, po e zeme, s'e ke gje, sa te thuash qe eshte normale te harxhohet "nje rroge vjetore te plote dhe disa rroga mujore" vec per ora per nje nga femijet, sikur mban pak ere*.

Une personalisht nuk kam pergjegjesine as mundesine as deshiren t'i bej llogarite Fullanit apo dushmanit. Prandaj ka institucione ne ate vend qe merren me keto gjera. Te pakten teorikisht. Ose media.

 

*peshk, se ka mbetur pa uje.

Ti, gjembe nese me drejtohesh mua, rregulloj fjalet, sepse Une nuk mbroj njeri. 
Po nuk kuptove kete, ta heq edhe ty vizen. S'e kam problem, ashtu shmangim perplasjet e kota. smiley

Le te dale Fullani te justifikoje shpenzimet dhe pasurite e veta.

Po Fullani nuk rri te degjoje trutharet e pellgaces se Peshkut si puna joter, o njeri. Ti nuk kupton se mendimi yt, vlen nje zerro. Jo per faktin se te quajne Sonik/Soni, por per faktin se nuk ke me cfare logjike e mbeshtet.

Te gjitha komentet e lena me siper mungojne me arsye...Perfshire ato te shoqes admin Monda dhe Finsterre. Thjeshte sa per te nxjerr dufin e krijuar nga betoni i SHBAse.

E drejte, Fullani qeni i birit te qenit... E po pastaj? 

o njerez, s'e shihni qe eshte troll ky Kriskulli? Ca i pergjigjeni?

Thote qe Fullani merr 1 milion dollare ne vit, kur ne fakt merr 100 mije dollare. E ka rrogen 9000 dollare ne muaj, jo 90.000 ne muaj. Mos u merrni me trollin.

Ka nje arsye interesi admini pse, edhe pas 1 viti nuk e ka fshire akoma llogarine time. smiley
Nese e ka arritur interesin nuk e di...eshte i lire ta fshi edhe ne kete moment. Sikunder eshte i lire qe per hir te propagandes, te mbeshtesi trushplaret, dhe gjyqet alla popullore, sic ndodh zakonisht ketu..

OK, po pse genjeve kur the qe Fullani merr 1 milione dollare ne vit, kur ai merr 100 mije? Apo e kishe thjeshte nga paaftesia mendore?

Delet si ti kane qejf ata ne Tirane. 

Pergjigju pra, pse genjeve? Apo thjesht s'di matematike filloreje?

Kam cituar vetem gazetat, qe merren me trushplarjen e atyre si puna jote. Edhe brenda sitemit tuaj autoreferencial, nuk kaa kuptim indinjata juaj lukunore.

Ty ta bejne trurin lavazh dhe i kujton 100 mije ne vit si 1 milion ne vit, dhe une qenkam trushpelari? smileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley

Se eshte rrote.

Po nuk I blihen atij fatso retard looking 70 e ca ora. Po ti cke qe ben avokatin mbrojtes- thjesht per inerci e per sport apo ca? Ty duhet te vij me shume inat se kujtdo tjeter qe ai fatso ka me shume ora se ty. lol

Mua me vjen inat nese dhe vetem nese, ai i ka vertet para te vjedhura. Deri me tani, nuk ka ndonje hetim qe te tregoje kete gje... Keshtu qe, cuni i Fullanit dhe Fullani jane te pafajshem, aq me teper qe mbi ta nuk ka asnje hetim. (Hetime ka vetem mbi nenpunesit e Thesarit, qe jane pare ne video duke vjedhur.)

Por, akoma me shume inat do te me vinte sikur ky rast te tregohet identik me shume te tjere, qe trapat e blogosferes te bejne gjyqe popullore perpara se sa te perfundojne hetimet. Kjo eshte edhe me e keqe, si hipoteze, meqe te birit te Fullanit i ben ne qafe thjeshte e vetem per shkak te xhelozise dhe nderzyerjes propagndistike qe po ben media.

ore koqe kanari ti paske me shume inat trapat e blogosferes se ata qe vjedhin haptazi ... 

po mor trap Fullani ska dale akoma si fajtor nga gjykata dhe ndoshta nuk del kurre ashtu si 1000 politikane hajduta te tjere - po a ska te drejte dikush ne shqiperi qe jeton me 200 dollar ne muaj ta urrej vetem bazuar ne cfare i shohin syte??? 

Jete lluksoze pertej rroges publike tu ja be hashiqare fukarejve ... po duhet ti ketu te besh verr verr ... se fullani s'eshte shpallur akoma fajtor .. ik more rrot cari

E keni keqkuptuar foton e Fullani Jr. Ai do kete qene argetuesi a kengetari ne ndonje dasem a sebep dhe njerezit i kane ngjitur 500-cen ne balle, sic e kane zakon shqiptaret kur hedhin para.

E zeme se ka fshire ballin.

Ku eshte problemi, sipas botekuptimit tend? 

Biles une them qe ja kane ngjitur me sekrecionet e gojes ose thene ndryshe me peshtyme. smiley

smiley. Ku eshte e perbashketa e nje hajduti qe eshte xhepist dhe nje tjeter hajduti por qe eshte intelektual?!  

Festimet e zezakve te llojit me te keq, nga ato me dhom florini dhe none, gjyshen dhe motren  crack hoes dhe baben ne parole! smiley

zeshkan, te lutem! smiley

Ky debati sa e ka Fullani ..them se mund te Ilustrohet nga z.Here Tak Tuk Tik qe te na kurseje  Presidentin e firmes DyM dhe LlamPaxhiun te djersijne neper Llogari . Nuk me duket sherr i denje per nje antikomunist !

Ja keshtu , me se dundi nje antl Antikomunist i oreve te Para , jo te Pasme si Gjembi , ..erdhi smiley  Gris Kulo e mba nikun ! Kishte kohe qe mungonte po nuk mund te permbahemi zotrij kur Akuzoni Milioneret , ata qe sic tha dhe bbai i YNE shpirteror " Po po zotrie .Do vi dhe aty Une .Nuk i doni Fshataret Jue ' smiley

Po po nuk i doni Fermeret Ju zotrie qe bejne MILIARDA me djersen e sumes , po doni Baci , Muci , Naci dhe ,Mamuthet e  korrupsionit Kaci ,Fullaci smiley 

Na cliroi shpirterisht Gris Kulua , se per ca caste menduam qe i biri Fullanit kishte marre rruge te Gabuar ..Fale zotiti u justifikoka me llogarite  qe zgjidhin enigmen Xhibore "Sa e ka Fullani " smiley

Po komunistet nuk kane pune tjeter .Keshtu e akuzuan edhe Mbretin se shpenzonte per Pallatin dhe Motrat kur ne Fakt ra me ato ne dore per Fe dhe Atme   ne sheshin Pigal ! Dmth dha Jeten si Kapitalist i Vertete !

smiley

Sa vetave ua kam krisur kulon, di gje ti Idriz Ferra?  I ke mbajt shenim numrat? smiley

"grabitja e bankes eshte pune diletantesh. profesionistet e themelojne nje banke."

bertold breht

per analogji ndaj brehtit:

"grabitja e shtetit eshte pune diletantesh. profesionistet e themelojne dhe mbajne nje shtet."

"prisni, prisni, se s'keni pare gje akoma"

e panjohur

Ja ky rrota, qe e mendon veten me te mire se te tjeret; apo me te moralshem se te tjeret. 

O Budall, qe citon B Brehtin, kete kurv-komunistin, justifikator te krimeve komuniste dhe shkrues propagandistik me pagese, qe paguhej dh eushqehej me parate e kapitalisteve, sepse e donte konton korrente ne bankat Zvicerane (apo Austriake?)... Per te mos folur per sherbimet ekstra qe i kerkonte Partise, meqe artisti nuk mund asesi te qendoronte ne te njejtin nivel me popullin.

Ik, lexo ndonje biografi te B Brehtit qe te kuptosh se sa kerric je. 

smiley

jam jam i mire,

s'jam, s'jam i mire,

dhe ne jam i mire,

jam per veten time.

Je vertet super ultra cool. smiley

s'ka c'te duhet hic. smiley

Je ne publik ketu; ke kohe qe ke dale nga barku i sateme... Apo nuk e ke kuptuar?

edhe?

Hic. Ti mire?

si te thuash ti. smiley

Mire them. Se po ishte ti mire, Fullani dihet mire eshte dhe mire do jete... ashtu jam edhe une mire.

Ik tani, pas Brehtit futo ndonje GGMarkez. Biorgafi flas, gjithnje; apo u lexon vjershat dhe perrallat me ideale komuniste?... Apo, apo... i lexon elozhet qe i ngrinte Fidelit? smiley

z'du. ke inat? smiley
 

Pak fare.

Jo per gje Gris Kulo .Po kishte kohe qe nuk na e Griste njeri  smiley

Mos e merr per keq se je dhe ne Itali dhe pa le si e perkthen .Kushedi cfare pervoje ke .Po une e kisha per ketu tek PPU se sic i lexon shoket Komuniste po sulmojne Pasaniket dhe Femijet e tyre ! .Biles ka edhe Ultra Revolucionare qe nuk i shohin dot Bojen atij Regjimit si "Diktaura me me me me ...c,te te them une ( tm K.devole ) qe kerkojne tu "meren parate dhe sahatet e Florijte "smiley me sebepin se " kane henger ate te Popullit jo te tyren " 

Dhe ardhja Juaj me thene te drejten na e Grisi pak Kulon me Anthuziazem .Grisi  ne e kemi per grishi = Festoi , Gezoi i dha Kenaqesi , Fresk , e ajrosi , e shendelleu etj etj Funksione ne shqip qe permba Niku Juaj smiley Por do keshe kohe ne dhe te Huaj dhe ndoshta ca sinonime i ke dhe Harruarr.

Ne shqip asaj qe mendon ti i them Kris Bythen ..si llafe Turpi qe Gjembie shoqeron me smiley

Te njoh, Idriz Ferra.

Mendoj se po te ishim balle per balle, do t'ia kalonim mire... smiley

E di Yana që më njeh ..Po si thu ti ? Të bëjnë mbledhje Organizate dhe për dite të djelë ? Aq më tepër kur ne e kemi VULOS me VOTË smiley që njëherë në katër vjet që të mos na Pjerdhë Njeri përveç ham -Humeve tek PPU .Aq më tepër që ne kemi URUAR që qëmoti kur s,qe Gjëmbii ....Larg vesit NR Një të Shqipos ...Qejfmbetjes ..dhe doemos që i di të GjiFa si peshk i Kuq që është smiley

Shumë ke filluar rrah lart si Tokua që moti që shqetësohej për fatet e Atmes smiley Doemos kapelani Otto Kaci pasi ktheu ca Birra e la sherin me mua dhe tha "Unë jam kapelani Otto Laci o kokëderra "smiley

paske ardhë në ca rreshta të tjerë ku duhet shembë akoma kamunizmasmiley  .Po vij të shih ç,ke katranosur !

Gris Culo,,ho un presentimento che tu continui ancora a sostenere Berlusconi...smiley

Asnjehere ne bote*. 

Kam memorje te forte, kam bere nje debat ketu, mbi nji vit para ku isha kunder B.
Finisterrka, mbaj mend, ne ate rast ishte teper e entuziaznuar, ndersa Zana, qe ka ca kohe eshte zhduk, teper e acaruar.

Ndersa ti, dyshoj se ke ndonje nofke tjeter ketu, meqe me kete nuk te kam pare teper aktiv. Apo gabohem, dhe je tip watchmeni, qe lexon, vezhgon, por nuk komenton?

 

*Nga ana tjeter, urrej goret qe urrejne Berluskonin. smiley

Pershendes te gjithe anetaret qe i kishte marre "malli" per mua, dhe po me lexojne ne keto momente apo do te me lexojne me vone. smiley

Cavolo...perderisa te gjithe ktu kane "maska",,perse te flasim per cka perfaqesojme...

Nese me drejtohesh mua, e ke te kote. Jam me imunitet. Ty nuk te njoh, por qasja eshte tipike vari k@riste... Vulen ia vure me kete komentin me siper. 

Shifeni kush i doli i pari ne mbrojtje alibaba Fullanit..,! Sali kusari ! Po ne se Edi Rama nuk vron do te jete superqelbesira dhe sic dhe kam thene vetem nje revolte popullore qe ti shbeje keto shushunje me emra te ndryshem por me bema te njejta! Por nje refolte qe ti djegi te gjalle kusaret ! Merreni me mend, nje debil komplet si Fullani( ju siguroj se e njoh me mire se kushdo ) behet miliarder sepse e lane kusaret qeverises te vjedhi ...pa fole fare si kane vjedhur qeverisesit ...Ky eshte i vetemi sherbim dhe e vetmja merite e derrdomuzit kthyer ne punishte.....Fekalesh , qe ja a bere ne tyri cilitdo shqiptari..! Ky eshte Ardjani i Fullanit per te cilin Sali na thote: " ta mbrojme " ! se mos na e vret vetetima e na le jabana banken..! Jazek ky plak shemtire, qe pa u skuqur mbron banditin

Merreni me mend, nje debil komplet si Fullani[...] behet miliarder sepse e lane kusaret qeverises te vjedhi .

...Ndersa tani e zbuloi pushteti Popullor dhe do varet ne litar...

Nje pyetje kam une z perfaqesues i Popullit: ku jane provat? Mbi cilat baza, populli i nderuar e deklaron Fullanin fajtor per hajdutllek? Vetem se cuni tij ka nja 10 ora? Apo sepse e ka rrogen teper te madhe?

 

 ju siguroj se e njoh me mire se kushdo )

Z perfaqesues i nderuar i Popullit, nuk ka nevoje te prezantoheni, jam i sigurt se Populli i nderuar - ai popull qe vrau vetvetem per 50 vite, ai qe genjeu vetveten me Piramidat, ai qe fali vetveten per krimet e komunizmit, ai qe vrau perseri vetveten me '97 - pra Populli yne i madh, i nderuar dhe i respektuar, ka respekt per ju, dhe nuk e ve fare ne dyshim njohjen tuaj me debilin Full(h)ani.

Shko pirdhu, se me mendjen tende nuk marr mundimin as per ne hale !

Komisioni i Ekonomise se Parlamentit Shqiptar, duhet ta theras urgjent guvernatorin e bankes qendrore. 

E ka thirrur, dhe ka dale Brace para shtypit per te sqaruar. 

Pse ta therrasi ore Pjer? Ta pyesi per shendetin? Ai duhet arrestuar dhe hetuar menjehere nga i erdhen mbi 10 milion euro pasuri , ti thu ta therrasi ! Por tecsiguroj se ai menjehere do tregonte ckane vjedhur te tjeret Ne pese pyetjet e para ne biruce fullani do tregonte dhe per Janin jo me per keta te bandave kusare ..." qeverisese " me Fullanin " guvernator paresh "

Ai duhetbarrestuar dhe hetuar nga i erdhen mbi 10 milion euro pasuri

Ndoshta nga babo nataljasmiley

I nderuar, personat e nje rendesie te veçante, i theret ne fillim urgjent nje nga dhomat e larta te parlamentit, ajo e sektorit perkates, dhe aty i thirruri jep shpjegime per çdo pyetje, çdo gje regjistrohet. Komisioni ka te drejten e mbledhjes se informacionit edhe nga organe te veçanta informacioni, dhe mbi bazen e ketyre te dhenave, pyetje-pergjigjeve, vendos per heqjen nga puna ose jo te te therriturit. Pastaj kur ka shkelje te renda, informacioni i percillet prokurorise dhe kjo, gjykates. 

Arroganca e ketyre plerave i ka kalu te gjithe kufijte me ate skenar ordiner qe po mundohen te na servirin. Sa pak konsiderate qe kane per ne vdekataret. Me thene te drejten po ndihem shume i fyer. Po ndihem njelloj si ato dite kur u morr vesh se do silleshin armet e sirise e se kish ca njeri b... se si do pritej kjo pune. Ishalla merr pak trajte protesta,....jo se pres ndonje gje te madhe po te pakten te dal e ti shaj ngam... me ze te larte, sa me thone se e bona dhe une timen

Dhe te mendosh qe ky eshte vecse skalioni i dyte a i trete fare. Benj hesap i pari ... Mban ai popolo' mban, ka dhene goxha prova.

kjo vjedhje e te tjera tregojne se elita politike ka bere gjithshka pervecse ka qeverisur vendin.nderkohe blendi fevziu dhe edi rama pretendojne se shqiperia eshte nje success story?!!

pietja $1 meleon eshte :cili eshte perkufizimi shqiptar i suksesit?

Mbrapa do ngelesh tere jeten dhe nuk ke per ta gjetur., jo nie meleone te vesh po dhjetra Meleone 
Perandoria Romake ...te pasurit nukI Cpronesonte .I vriste dhe ua linte pasurine Familjes qe t'ja hanin Parate e tretnin Pasurine , Dashnoret  e Kodoshet   e familjes   Me pak perjashtime Ky eshte varianti Gris Kulon ..smiley

Perandoria e Bizantit me nrysh .I vriste i cpronesonte dhe e Paurine e Parane endanin medis Tyre sipas Vullnetit te Pernadorit .Me pak ndryshime ky eshte varianti peshka kuqi .smiley .

Po te jesh e vemendeshme sheh se  ...Ne te dy Rastet asgje nuk shkonte tek Piplli .

Ka dhe nje Variant Modern . Mund te protestosh smiley  por ....KUJDES.....nqs nuk ka Babasqap me Garde ..qe dhe te Vjedh dhe te Vret dhe jep Konferenca shtypi " per sigurine Kombetare "  Ne menyre te Vecante ne kete Variant Pippli Leh vetem Rrugeve..dhe Djeg Veten ose vrasin njeri tjetrin .smiley

Te gjitha keto sisteme thirren DEMOKRATIKE smiley

Ja kjo eshte Rilindja , e vjedh dhe e rrenon kete popull fukara pastaj si te mos mjaftonte kjo i ben dhe karshillek.

kjo ne fakt eshte veper e berishes

Nuk di gjo per Berishen , ka nje vit qe eshte ne Opozite , ca po i doni  ato njemilion vota kur s'jeni ne gjendje me shkarku nje Guvernator qe ka bo miliona euro pasuri duke vjedh , pastaj Guvernatorin Berisha e gjeti aty tye emerum ne Tetor te 2004 - es .

Nejse , ti mire e ke , Fajin e ka Sala.

Fajin e ka Cuni Sheqres ...e ktheje nga ta dush ene ti ene Conja. Ato 1 milion vota ishin qe Cuni Sheqeres mos tu bote Kryeminister per her te 3te....Dhemokracia ka check and balances e Palloshi smund te cbeje cdo djallezi te Cunit te Sheqeres. Po ti Brad cpo ban ? Sbesoj se do na bindni qe Cuni Sheqeres osht Bo gati me u reciklu ne pushtet????

Nuk shof gje te keqe ketu. Hallall i qofte keti cuni. Gjithe duam te bejme nje jete te pasur. Po te ishit edhe ju ne vend te ati cuni do benit njesoje. 

 

Money Is My God

Shifeni dhe njehere kete Foton se mos eshte e tjeter Kujt .

Ky ngja me ate te atij Qejfliut qe kandidohej per martese nepermjet Internetit por qe IKU i ngopur me nja 50 e ca cope Demokratikase smiley Me ngjan se eshte foto e atij te ndierit e atij Tollias 

Sistemi Berishes ka pjelle me Tonelata nga keta qe fshijne Ballin nga Lodhja e madhe ne Pune .Vu djerset ....se dhe vete Punonte shume thone ..."Po po zotrie .ta them une tye , femijet e mi jane Milionere " 

E cjane 7 meleone DollarO te48 -tes apo 68 - tes kur Argita me nje Firme te Babit kepuste dhjetra Meleone. Apo nuk quhen se qene Euro .

Lereni te ziun Fullan se ka qene dhe Familje e Mire smiley

Na i rrofshe sa malet.

Rama  hesht per kete skandal per vete faktin se eshte koke e kembe brenda ketij sistemi . Rama, eshte thjesht nje produkt i Ilir Metes, qe ne kohen kur ishte kryebashkiak.

Ju lutem shume boll e justifikuat mafiozin Rama!

Koleksioni I orave duhet te jete I deklaruar ne ILDKP.
Blerjet e orave duhet te jene deklaruar ne ILDKP dhe DPPLK ne Ministrkne e Financave.
Edhe operacionet apo blerje te shtrenjta jane/duhet te deklaruara rregullisht.
Qeveria ka mjetet per hetim dhe tashti duhet vetem vullneti per drejtesi.

Fullani duket korrekt edhe sme ben pershtypje populizmi ne gjykim.
Vjedhja eshte dička anormale edhe duhet gjykuar me qetesi sado qe te jete pasoja.
Gjerat gjithmone jane ndryshe nga sa duken.

Personalisht jam me shume e interesuar te di fatin e peseqindeshes me te cilen po thith djerset pinjolli, nje sindone ne llojin e vet. C'te jete bere valle me te? 

Kriskulli po ashtu me duket shume i interesuar per kete fakt, por ndoshta jam gabim.

Fin, jo se une e di se cfare fati ka pesuar peseqindshja e supozuar e gazetes, por dua te te pyes, se cila pjese e pamjes se dukshme e "peseqindshes" eshte e bere me photoshop? Ana e majte apo ana e djathte nga kendveshtrimi i shikuesit?

Ose me sakte, a eshte kthyer gjysma e peseqindshes ne shami blu apo gjysma e shamise blu eshte kthyer ne peseqindshe? smiley

Kryetari I fed reserves ne shba paguhet $200 mije ne vit sa gjysma e rroges se presidentit te shba.fullani 4 here me shume se presidenti I shqiperise.?!!!

Po na qe presim Cunin e Sheqeres, Lulthimin, Zenin, Fullanin e co ne burg si do na etikoni....prap me Saliun?????!

Fakti qe fshihet me 500 euro dhe jo me dore, mengen e kemishes, leter highienike, leke shqiptare, leter cfaredo, rrecke cfaredo, euro me me pak vlere, tregon se sa te ceket jane shqiptaret.

Shiko, problemi nuk eshte tek 500 Euroshi i ketij boles se Fullanit. Fullanin kjo maxhorance 1 milion shuplakash duhet ta kishte vene minimalisht perpara pergjegjesise per te gjithe veprimet politike qe ka bere duke mbeshtetur nje qeveri te kalbur si ajo qe iku (p.sh., cfare i duhej BSh-se te blinte hotel Dajti me 30 milion Euro dhe qe ka ngelur karrakatine sot e kesaj dite.), per abuzimet qe ka bere me fondet ne BSh, etj, etj. Por qe ne momentin qe KM eshte i varur nga Like-floriri dhe eshte komplet bole, i interesuar me shume ne imazh (i tipit "He, si fola/si u duka?") vari teneqet se do Fullanosen punet me shume se jane Fullanosur.

Sec kam nje parandjenje se kjo qe eshte zbuluar deri me tani eshte vetem nje majez e aisbergut te pislliqeve qe eshte bere ne BSh. Fakti qe do ta auditoje kontrolli i B. Leskajt (qe Fullon ta pish ne kupe para ketij) tregon se dikush qe shkruan gjithe diten ne FB i ka ngjyer mire duart atje brenda. Kam pershtypjen qe ky eshte momenti kur ER duhet te distancohet nga i gjithe llumi. Nese nuk e ben tani, ti marri ato 1milion shuplakat dhe ... ti fusi ... lene fare.

Hajde, peshkupauje, hajde!

E lindur si faqe per te qene ndryshe nga media e qelbet e shkruar shqiptare, perfundon si amplifikator i gjese me te keqe te mundshme qe mund te pjelle dhe te realizoje media me e qelbur e shkruar shqiptare.

Meperpara shkrime te tilla beheshin objekt kritike se si nuk duhet te ishte gazetaria, tani keto lloj shkrimesh bejne ballinen e PPU.

Dhe kur lexon me tutje komentet e shumices se anetareve te PPU, jo vetem ne kete teme, por edhe ne shume te tjera, atehere e kupton me mire, pse PPU-ne e ka mbytur llumi dhe nuk ka Zot qe ta pastroje me.

Te kam lexuar dhe te jesh i sigurt qe je pjese e shendoshe e llumit.

Se c´ka qene dikur nje kohe dhe nje organ (i pushtetit popullor) qe bente dosje dhe biografite e njerezve.

Tashti, jo se duhet me pretendu qe ajo kohe ka kaluar tashme, po tani mos hajdeni te na trashni bolet, dhe te beni si te moralshem, kur qekur keni hapur gojen, e keni qelbur moralin dhe etiken bashke.

Laj dhembet, se po te vjen era qe nga monitori!

lere Albanien mer casubon, po shiko Alemanien.. se kam nja gjysem ore qe po pres trenin ne metro per te shkuar ne qender te Mynihut, po spo duket akoma. schande!.smiley

Per te pastru llumin e PPU mjaftojn nja tre cop putzerfische( sturisoma).

he pra mooo se sikur do kishte sekuestrime , se pushteti na buron nga 1 milion vota ??!! 

Ca ore fillon protesta mo , duhet paqesore se masnej na merzitet Fullani dhe jep doreheqen dhe sic e tha dhe Komandanti mbreme , po iku Fullani zere se ka ik Sudja smiley

i njejti skenar qe perseritet ne gjithe boten - bankieret qe kane ne dore qeverite e vendeve akoma me te fuqishme se ne... tek ne vetem se gjerat jane me vulgare, me flagrante dhe me me pak sofistikim... pyetja eshte si dhe kur do ndodhe revolucioni?

sugjeroj dokumentarin brilant Four Horsemen https://www.youtube.com/watch?v=5fbvquHSPJU qe e trajton me ne thellesi sistemin e sotem ekonomik global - mbase ka ndonje gje aty dhe per ne...

 

Mejdani mendon, si ish president, qe Fullani duhet te dorehiqet.

Bamiri i TKD-se ,  ish prezident, qe e bezdisi dhe Tahiri qe ka dashnore kur dilte ne Tv, cfare mendon per kete vjedhjen e Bankes se Shqiperise?

 

Ne ket Republiken e Hajnise,Fullani ka ba vecse detyren,biles duhet thane se e ka ba shume mire.

Kjo qeveri, kjo prokurori dhe ky sistem i dhjere gjykatash ka per detyre ti shkoje gjer ne fund kesij skandali. Fullani ose te denohet, ose te pagezohet ne ujerat e qeta te lanes. Nuk mund te kemi hije dushimi mbi karrigzenesin aktual te guvernejterit te bankes se shqipeve. 

Sa per ket kulishin e ketij, nuk ndrysho as edhe nje mm nga kulishet e hienave te tjera. Mbase pak, nga permasat, por aq...

Fullani nuk duhet gropos se eshte guvernator/baba hajvan, por sepse 45 % te te ardhurave te Bankes i kishte shpenzime. Llogjike e paster antishtet, dmth me mire i shperdoroj se sa ti kaloj si fitim per vete banken e me tej.

Mendo tani si vene keto pune ketu. Ne banken e shtetit, kreu i shtetit puneson vajzen e diplomuar ne nje universitet qe i pezullohet licenca. Ose debilja, Gjozi e fisit hajn te Qobajve, smiley puneson vajzen pa mbaruar studimet e domosdoshme.

Ky eshte skandali nr 1 , ekujvalent me vjedhjen qe i beri Ahmet Zogolli, i ketij shteti dhe skandali nr  2 eshte shperdorimi i fondeve te amortizimit. Me perjashtime shume te vogla fondi i amortizimit shperdorohet dhe kjo behet ne syte e KLSH. Nuk flet asnje, asnje per be. As dhe Erion Braqe nuk flet, bile bile nuk po flet dhe Kaq Islami smiley Prandaj shef ndertesa qe po rrenohen ne mes te Tiranes. 

Mendo cfare u mesojne ne shkolla qilimijve keta hajdute qe jane ne bordin e BSH, tip Dhori Kule apo Ardian Civici i Henri Qilit.

E bene BSH-ne si INSIG-u.

Po ekipi volibollit t'gocave t'bankes si shko i here? smiley

Nese ky parlament apo me mire nese kjo maxhorance nuk kerkon shkarkimin nga detyra te Guvernatorit Fullani, atehere per mua kjo eshte nje shenje e keqe e kapjes se shtetit perfunimisht nga Mafja. A ka zgjidhje? Po, rebelim popullor dhe shkaterim te ketij vendi se me keq nuk ka ku te shkoje. 

Po ju sjell nje copeze ndodhie prej te familjes.. fullanerise .
Nje mik i vjeter Fatos Nonos i drejtohet per nje hall me te birin.
- folem , ca halli me the se kishe?
-Fatos , me ka gjet belaja me Adriane Fullanin.E treta here qe po me le djalin, sepse i ka hipur inati.
-Adriana Fullani !
-Po !
-Ulu aty dhe degjo !
Alo, Adriana ? Jam Fatos Nano..
- Ooo! Pershendetje z.Fatos! Si keni qene, zonjen, ju ...
-E di pse te rashe Adriana? Se ...filani ...eshte miku im.E treta here qe i lini djalin
- Po djali i mikut tend o Z.Fatos , sillet si debil..!
- Po pse Ardiiani yt nuk eshte sjelle tere jerten si debil e megjithate un ta bere governator ? Kaloja Adriana.Diten e mire !
- Si urdheron ......!
Sot, gruaja e atij debilit, qe horri i horrrave kryeminister edhe pse fort mire e ka ditur qe ishte debil...ua beri shqiptareve governator, eshte gjyqtare ne Gjykaten e Larte...! Per tu dhene drejtesi te vjedhurve prej burrit dhe vete asaj, fund e krye nje mushke andaluze!
Duan te thone, se brenda mureve te shtepise saj, gjenden mbi 100 milion evrooo!

grava; " ....Duan te thone, se brenda mureve te shtepise saj, gjenden mbi 100 milion evrooo!..." 

 

Ndonse shifra duket pak e ekzagjeruar Grava, nese 1 personi i kontrrollohet shtepia (me urdher nga gjykata ose prokuroria) dhe i gjinden ne shtepi nje shifer me e madhe se te ardhurat vjetore, ai eshte i detyruar te pergjigjet per keto para, plus qe i merret tvsh/btv (21%-25%) e shumes ekzistuese.  

çdo njeri eshte i detyruar qe kursimet e tija ti depozitoje ne banke, dhe nuk pengohet nga ligji qe ti mbaje edhe ne shtepi, por kur kjo shume e kalon te ardhurat e 1 viti, quhet kundra-vajtje. Disa shtete e kane te ardhurat e 6 muajve. 

Mendoj se me kete skandal qe ka plasur aty, Komisioni Ekonomik i Parlamentit Shqiptar, duhet ta zevendesoje Fullanin me nje tjeter person. Kjo gje do ti fashise edhe problemet dhe ankthet qe kane lindur ne popull. 

WOW histerizmi i perqendruar/dirigjuar te Fullani

Djalli vete Fullani

Pse nuk protestojne per pasurite e fshehura te Metes, Rames e te gjithe qeveritareve e parlamentareve? Pasurite e tyre ne forme pallatesh,llixhash,resortesh etj populli i perdor si element referimi, adrese

Ligji e detyron kryetarin e parlamentit dhe cdo zyrtar te deklaroje dhuratat mbi nje vlere te caktuar. Sa dite kane kaluar qe nga ditelindja lluksoze me mijera dhurata super te shtrenjta te bera nga paria e fshatit Shqiperi dhe Meta hesht?

keto qe protestojne jane shoqeri "civile" e perdorur si mos me keq

 

Ne qofte se Edi Rama do degjoje keshillat e Ilir Metes dhe te vazhdoje te heshti per nxjerrjen e rrenjeve te kusarit Ardian Fullani, te shduket nje minute e me pare nga syte e shqiptareve !
Ne se vazhdon heshtja e tij, me bind se do te jete edhe vet i dhier, njesoj si Sali Berisha icili guxoi dhe i doli hapet ne mbrojtje..
Populli duhe te dali ne rruge dhe te " protestoje Paqesisht e ne menyre demokratike" ; Me hunje, kosore, hanxhare ,cfurqe dhe cte gjeje udhes.... nga te saimirit
Nje vajze 18 vjec ne Burrel po qorrohet nga syte, se familja ne mjerim nuk ka ku gjen 3000 euro kurse debili, pjelle e Fullanit , fshin bythethen me kartmonedhen 500 euroshe ! E ne rrime e bejme sehir kusaret !

Më së fundi PD-hi me seksin  e saj të pëlqyeshëm nëpër Podiume ...Hapi Lëfytin smiley

Foli nga Lart që dënon Vjedhjet në BSH smiley , por  nuk dënon Gropën e Halesë ku e vithisi Shqipërinë " Projekti Birisha " i propoganduar po nga kjo foltore me seks tjetër të Pëlqyeshëm nga e njëjta parti që mba emrin PD-hi dhe nga i Pari Bideve të financës së Shtetit vetë Ministri Bode

Merr kurajo Lulthim ...mer Kurajo . saliu Braktisi një parti që e Rriti , Ushqeu , Shkolloi , e ngriti deri në majat më të Larta të Shtetit ..ti Bythec trëmbesh pse të bëri bashkëpunëtor në Rrugën e Kombit , në 21 janar dhe të bëri kryetar të dath Kurban të Bathkisë . Merr kurajo se të kanë Vjedh Shqipërinë për të mbajtë klanin Biologjik e Politik të Mostrës Berisha që Ju akoma e quani Parti !

 Siç e keni katandisë atë Parti , iliai Topja mbetet kandidatura më e Vyer për K/ar Partie të PD-hit smiley

Vjedhja e Thesarit, protesta civile në ditën e dytë: “Fullan largohu! Rama reago!” 

Nga Ballkanweb 

TIRANË-“Të largohet Fullani, nuk pranojmë më të na grabisin. Si ke fytyrë dhe qëndron ende në atë Bankë të cilën e drejton dhe nuk mban përgjegjësi për vjedhjen. Ti je vampir”. Ishin disa nga thirrjet e protestuesve që në ditën e dytë të protestës u pozicionuan tek sheshi ‘Avni Rustemi’, ku ndodhen zyrat qendrore të Bankës së Shqipërisë. 

Shoqëri civile, intelektualë e qytetarë të thjeshtë mbushën sheshin dhe pavarësisht temperaturave të larta protestuan nën thirrjet “Fullan largohu! Rama reago!”. 

Gazetarë të njohur gjithashtu iu bashkuan protestës. Artur Cani i emisionit “Ajsberg” në fjalën para protestuesve u shpreh se “kjo heshtje dëshmon qartë se Fullani u ka shërbyer të gjitha plëve. Nuk ka dyshime se paratë e vjedhura kanë sponsorizuar fushatat elektorale të këtyre. Të gjitha këtu të cojnë”. 
[Protesta per fullanin]
“Nuk mund ta besoj që një bankë grabitet dhe drejtuesi nuk mban përgjegjësi. Nuk mund ta besoj si ka ndërgjegje dhe qëndron në detyrë, kur paratë tona janë vjedhur. Ku është kryeministri? Ku është Rama? Reago zoti Rama, zoti kryeministër reago, Fullani dorëhiqu!”, ishte zëri i gazetares protestuese, Rezarta Delisula në protestën e sotme. 

“Njërëzit nuk kanë bukë të hanë. Nuk kanë lekë të bëjnë pushime këta lahen me shampanjë. Cfarë ndodh në vendin tim. A duhet të votoj këta politikanë? A e meritojnë këta votën tonë kur heshtin përballë këtij skandali. A e kuptojnë ata që kjo bankë mbahet me taksat tona. Përse na vjelin cdo ditë? Zbardheni rrogën e Fullanit. Sa miliona merr në muaj, kurse ne punojmë cdo ditë dhe xhepat i kemi bosh”, tha një tjetër protestues. 
Zirkon Disha, një prej organizatorëve të protestës civile në mbyllje të protestës që zgjati rreth 1 orë, u shpreh se tubimi i radhës do të mbahet ditën e enjte. 
“I kërkojmë policisë që të boshatisë sheshin nga ora 14:00 deri në orën 20:00 pasi shumica e personave që kërkojnë të protestojnë janë në punë paradite. Ndaj protesta e radhës do zgjasë më shumë dhe do jemi më shumë se sot”, u shpreh Zirkon Disha. 

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/vjed...

pse mos hyj ne burg ky fullani per nja 20 vjet?

Ky cuni i Fullanit mos eshte gje ai Patek Philippe ketu te peshku? Jo se po na ftohet gjella por thjesht kurioziteti.

Jo jo se pateku coku shkruan ndonje llaf

Nuk e ke keq jo. Nuk e lene peshat ne dore te shkruaj, e mundojne shume. Plus qe i duhet kohe e mundim me gjet trurin mes tuleve e dhjamrave....

Nderkohe qe ne e prisnim te hapte lakrorin e Visho Ajazit, Spartak Braho i paska bere byrekun Fullanit. Mjere kush e ka radhen per petanik!

Hallall, paska pasur gjithe ato okllai ne canten e zeze.

Hallall ta boft zoti,ty motres dhe nones tate.Ne po na qan syri me bo 1 dit plazh.

Ropt ja qifsha Fullanit dhe ktyre tjerve,20 vjec barkderr si 50 ropqimi

guvernatori, atentatori 

hipi parate tek ashensori 

Rilindjes iu prish eskavatori 

ngrihu o Braho terminatori

 

...vijon me ca vargje trumbetuese tip Marshi i Barabbajt...

Xhibole ..nuk e di pse nguron per te qene aktive me ngjarjet .  Ka dy evenimente ..

Foli  i nderuari Arvizu " Ngjarje e Rende " etj etj

Foli dhe Sherefedin sherua i Shemshedinajve per ngjarjet e Bankes duke vecuar se

" Keto probleme i njoh mire se kam qene dhe i Financave . Njata te Ps  na kane rrah Strazimirin or tie "

Epo me gjith mend kush eshte anetar ose simptizant i ketij Grupimi te trasheguar nga Babasqapi si PD-hi duhet te vere Ulerimen e te iki i lemerisur kur mendon kush e perfaqeson .

Gjembi ka mejtim ? ,,sepse shoh qe ka marre baren e magazinimit te Leshit ne Derstile

$7 milione  ketu.marreveshja e prishur me cez $120 meleon, rruga e kombit me kontraten derr ne thes $300 meleon , kontrata e prishur me GE $20 meleon te tjera, florri i vjedhur ne kerrabe $35 meleon .po flasim per gjysem miliarde $$ te cuara per lesh vetem per disa raste qe kane bere muu e jane vetem maja e ajsbergut.Po te behet nje auditim i gjithe financave rrezik del 80% e borxhit te jashtem te jete cuar per lesh.Numri i zyrtareve te larte te dorehequr apo  te futur ne burg zero absolute.

Hiq pak zamet dhe shko shikoje Vidion tek shekulli si e ke"'rëNxuar ' ti me "specialistet" ate avionin e Malajzise mbi Ukraine .Mbase kushedi "jep doreheqjen " dhe zotrote nga komentet te tipit "Perdhunimi  Roshkevickes " smiley

I vetmi nje dhe i pashoq Sqapi Berisha nuk e ka lene Kopene .Edhe kur e pshurri Zan Caushi si qen rrugesh ..prap mendonte , kë kish nen vete '" ti ngrinte buzeqeshjen "

Dhe tani që Lulash dath Kurbanit te  Bathkisë çokush i ka "trokitur ' dhe dënon Vjedhjen me Halimin e Supës , prape del me brire Sqapi Berisha dhe përçitet " Jo jo Zotrie , nuk ka arsye pse me dhane doreheqjen  se cenohet ..o kuje  o kuje ..siguria Kombetare smiley

me qafsh, per cfare po flet ?smiley

Po ketu je se nuk ke dekur smiley

Ne nje vend kujtohen te gjitha .Kur te ikesh smiley nuk do ti kujtojme me molloisjet . Une me ty e per ty llafosa.

Numri i zyrtareve te larte te dorehequr apo  te futur ne burg zero absolute....

Ke do futesh ne Burg ti ? Kush do i fuse ne Burg ? Pse keshtu ? Apo nuk lexon cfare shkruan ?

Prandaj thash njesoj e ke .Sic molloisje per avionin qe kishin rreNxuar se ta thane specialistet ashtu llafos edhe tani . Me ndryshim se tani harron " specialistin " smiley

Ti vete per cfare je ? Se te thuash " ja tek eshte fshati "  kur e shohin e jetojne te gjithe ne te smiley..

Je ti qe Sherefedini i sheros se Shemshedinajve ish zv minister Financash te mos thote nje LLAF dhe te grije sallate " Na rrahen or tie " , apo per te numeruar cka Vjedhur Sherua me ato qe rreshton zotrote .

Flisni nga nje llaf e mba qendrim se nuk u ha gje .Komunizmi ka rene .E rreNxoi Berisha ,e shoket antikomuniste smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).