Policia e Kosovës arreston 40 persona, me dyshimin se kanë marrë pjesë në luftimet në Siri dhe Irak, përkrah organizatave të shpallura terroriste ISIS dhe al-Nusra. Ky është rezultati i një aksioni të gjerë të ndërmarrë nga autoritetet e rendit, në pothuajse të gjitha qytetet e Kosovës, ku janë bastisur gjithsej 60 vendndodhje. Numri më i madh i të arrestuarëve është nga qyteti i Ferizajt, gjithsej 11 të arrestuar, i pasuar nga Prishtina, me 8 të arrestuar, Gjilani 7, Prizreni dhe Mitrovica me nga 5, si dhe në Pejë janë arrestuar 4 persona.

Policia ka publikuar edhe identitetin e të arrestuarëve, në bazë të inicialeve, si dhe vitin e lindjes. Sipas komunikatës së policisë, shumica e të arrestuarëve janë të moshës 20 deri në 30 vjeç. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani, tha nëpërmjet telefonit se aktualisht ata po intervistohen nga policia dhe aksioni, i cili ka filluar në orët e mëngjesit, për ato pika ku ka pasur dyshime konsiderohet i mbyllur.

“Në cilësi të provave materiale janë konfiskuar materiale inkriminuese me veprat, për të cilat dyshohen këta persona, duke përfshirë mjete eksplozive, armë dhe municion të kalibrave të ndryshëm, si dhe dëshmi të tjera që ndërlidhen me rastin”, vijon komunikata e policisë. Të arrestuarit dyshohen se kanë kryer vepra penale nga kapitulli “Veprat penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës” i Kodit Penal të Kosovës, sqaron policia.

Lidhur me këtë operacion policor janë shoqëruar edhe 2 persona për pengim në kryerje të detyrës zyrtare dhe sulm ndaj personit zyrtar, të cilët me vendim të prokurorit kompetent janë liruar në procedurë të rregullt. Policia e Kosovës thotë se, përmes këtij njoftimi, dëshiron t’i njoftojë qytetarët e saj për rrezikun që i kanoset çdokujt, që merr rrugën për t’iu bashkangjitur luftës së Sirisë dhe Irakut, ku deri më tani 16 persona nga Kosova janë deklaruar të vrarë.

Autoritetet paralajmërojnë se do të luftojnë çdo formë të ekstremizmit të dhunshëm, përfshirjes së individëve në aktivitete kriminale, në organizata apo grupe terroriste, brenda dhe jashtë Kosovës, si dhe të gjithë atyre që në çfarëdo forme përkrahin, financojnë, rekrutojnë apo nxisin urrejtje kombëtare, racore apo fetare. Edhe ky operacion thuhet se është ndërmarrë duke vlerësuar rrezikun dhe rëndësinë për sigurinë nacionale, si dhe mbrojtjen e rendit kushtetutes.

159 Komente

Nga titulli kujtova se me ne fund ishin arrestuar antisematistet per te cilit i binte alarmit borizani i Spartak Brahos...s'qenka bere kismet smiley

Po shyqyr qe levizet se late nam!

O korento te te tregoj nje fakt shume te dhime? Pa debat te lutem se nuk kom nerva.

A e di cila eshte arsyea kryesore pse shteti ketu te ne (dhe ne Kosove besoj njesoj do jete) nuk nderhyn per te pengu "punen" qe disa fondacione ekstremiste bejne ketu. Sepse ata mbajne me buke ca familje te mbarume dhe ky kodosh shteti (ben sikur) s'ka ca kacidhe qe tu japi atyre e te perzeje per bythe faren e keqe. 

Sa familje mbajne me buke keto fondacione?

Ta them une as 500 ne te gjithe Shqiperine dhe Kosoven bashke.

Mua nuk ma merr mendja se te dy shteteve shqiptare do tju vije fundi nga pakenaqeia qe mund te kene nga 500 familje.

Gjetke fle lepuri.Kane frike se mos VV-ja dhe ca iskamike qe kane ne parlament se bashku me Labinoten smiley u ikin nga duart dhe rrezikohet mazhoranca,prandaj edhe keto aksione kryhen kur nderrohen qeverite dhe jo gjate mandatit te rregullt.

Shteti ne Kosove pak nga pak po rreshqet drejt lindjes ekstremiste islamike,ne Shqiperia akoma mbahet.

Kjo nuk do te thote qe shqiptaret e Kosoves jane ekstremista islamike,por ata duhet te bejne me shume qe Gezimat,Labinotet dhe kelushat e tjere turko-sllavo-arabe qe kane ne parlament ti futin ne burg ose tu japin nje bilete nje kalimshe per ne Siri,Serbi apo Arabi.

 

Jo o korent nuk e rru njeri per pakenaqesine ketu!!! BOLL me keto terma qe burojne nga funksionimi normal i gjerave. 

Une po te flas per nje rast qe e kam pa me syte e mi, ne Shqiperi, dhe qe nuk behej fjale per me shume se 100,000 dollare ne vit (si total, qe per familje ishte dicka qesharake ne muaj). Po nuk eshte puna e pakenaqesise po e mentalitetit "he me se gjynaf ata te shkretet qe mbahen me paret e ketyne. sikur car do na bejne ne keta" Sigurisht nuk behej fjale per fondacione te lidhura me isira apo ku di une, por prape se prape ishin te dyshimte.

Sa per shtetin ne Kosove ja fut kot me beso mua. Problemi jone, si komb, eshte se shpesh nuk dime te vlersojme riskun ne avance. 

Problemi jone, si komb, eshte se shpesh nuk dime te vlersojme riskun ne avance. 

Une jam me se i bindur qe jo vetem e vleresojme 'riskun ne avance', por e marrim persiper pa qeder. Mjafton te shikohet rrisku qe u mor me skemat piramidale, universitet piramidale, etj etj. Ishte siguri matematike qe qindra njerez qe nuk e gjejne veten dot ne kete shoqeri qe po krijohet si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove do te kthehen ne revolucionare.

Une per vete nuk u ve dot faj. Ketyre u ka ardhur koha te degjohen e te degjohen mire bile.

ACDC1, keto fondacione, mbajne me buke afro 3000 familje, por nuk mund ti vesh gishtin si te lidhura me grupet ekstremiste. Qe ka individe te lidhur me grupet terroriste, kjo nuk diskutohet, por nuk mund te penalizosh nje organizate te tere, apo disa organizata te tera. 

Pjero qellimi i shumices se ketyre (pseudo)organizatave eshte krijimi i nje bastjoni islam per perhapjen e tij ne Evrope. Sot ISIS financohet nga po keto shtete (Arabia Saudite,Katari,Kuvajti,Turqia)

Ja dhe nje prej ketyre organizatave kryesore qe ka operuar per vite me radhe ne Shqiperi(RIHS) nje prej fondacjoneve kryesore te terrorizmit neper bote!

I dashur Art, nga burimet e mia dretpersedrejti (jo nga media, se nuk e kuptoj gjuhen barbare) , kam mesuar se financuesit kryesor te ketij grupi dhe grupeve te tjera terroriste, vijne nga Arabia Saudite, Katarri dhe Kuvajti. Natyrisht nuk mund ti vesh gishtin institucioneve te ketyre vendeve (qe po e mohojne nje gje te tille tani, biles sulltani i Arabise e ka kohe qe eshte shprehur kundra ketyre grupeve dhe vahabisteve) por ajo qe dihet eshte se financimet dhe mbeshtetja po vijne nga individe, sheike, biznesmene, xhami dhe organizata te ketyre vendeve. Tani se sa (keta) jane te lidhur me shtetin e tyre, dhe se sa veprojne nen urdherat e tij apo unit/llogjikes se tyre, kjo eshte nje teme me vehte. 

Po cpret ti o Pjer qe Sulltani te dale hapur? dihet qe keto vende autokratike e kane financuar dhe financojne terrorizmin nen rrogoz dhe vete SHBA apo perendimi e di kete dhe ben nje sy qorr. 

Hetimi për terrorizëm mbyllë edhe xhaminë ilegale në Prishtinë

Si funksionoi kjo xhami?

Në hulumtimin që pati bërë Express për këtë xhami xheti se në lokalet e Ndërmarrjes Shoqërore “Auto-Prishtina” që drejtohet nga Islam Selimi, vëllai i deputetit të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, për shumë vite funksionon një xhami që nuk është nën juridiksionin e BIK’ut. Madje për këtë është në dijeni edhe Ministria e Punëve të Brendshme. Për afro 200 metra katrorë hapësirë drejtuesit e xhamisë paguajnë 500 euro qira në muaj, që i jep biznesmeni Fatos Rizvanolli nga Peja. Ai nuk pranon të flasë për këtë punë, derisa për këtë xhami nuk kanë folur as MPB e as Policia.

Express raportoi se aty ligjëronte Imami Bedri Robaj . “Wahabaizmi është term i shpikur për ta dëmtuar fenë islame”, i drejtohej ky imam xhematit të tij prej qindra të rinjsh.

Ai ligjëron në një xhami e cila ka mbi një vit që funksionon në kryeqytetin kosovar, në Prishtinë, jashtë juridiksionit të Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK) dhe për këtë është në dijeni edhe Ministria e Punëve të Brendshme (MPB).

Xhamia pa emër e vetëm me mbi shkrimin “XHAMI”, gjendet në lokalet e Ndërmarrjes Shoqërore (NSh) “Auto-Prishtina” e cila qe më shumë se një dekadë drejtohet nga Islam Selimi, vëllai i deputetit aktual të Partisë Vetëvendosje Rexhep Selimi.

Dmth kjo eshte lidhja me VV qe ke kaq kohe qe na e permend?

Zonja Gjembi, une tu pergjigja po admini e paska heq. Thelbi i pergjigjes ishte se lajmi i sotem tek Ekspresi nuk eshte shkruar nen ndikimin tim smiley

Kur ta citoj here tjeter si lajm ( ose po ju referova atij )  , sikunder ka bere dhe nje tjeter me poshte, mos me thuaj qe akuzoj.

Romanin Dasma te Kadarese e ke lexuar ? Po per ate ilacin qe sheron kancerin ke degjuar?

Jemi me fat qe si vende me shumice muslimane, Shqiperia e Kosova nuk kane pare asnje rast dhune te frymezuar nga ekstremizmi islam apo dhe ekstremizma te tjere fetar. Shpresoj qe traditat tona fetare te mbeten te pakorruptuara, fale keshillave te duhura nga lideret fetare drejt besimtareve dhe fale vigjilences se institucioneve.

Nese ka vertet tipa qe kane shkelur ligjin e kane vertet plane ekstremiste mes te arrestuareve, atehere bravo policise dhe ne te gjithe jemi me te sigurte e me te qete fale ketij aksioni. Por shpresoj sinqerisht qe te mos jete nje shembull tjeter i rasteve kur perdoret sepata atehere kur duhet perdorur bisturia, e shpresoj qe qytetare te pafajshem kosovare te mos ndeshkohen pa te drejte per hater te histerise se opinionit publik apo presionit (real ose imagjinar) nderkombetar.

Sa per xhami legale e ilegale, c'do grup besimtaresh ka te drejte te marre nje ambjent me qira a ta bleje ate e ta ktheje ne faltore. Te pakten keshtu funksionon ne Amerike e besoj ne vende te tjera perendimore, e nuk ka pse te na habise kjo gje. Nese aty predikohet dhune e ekstremizem, tjeter muhabet atehere. Por jam lodhur duke degjuar terma "xhami ilegale" ose "imam i vetshpallur".

Armir djali, vete BIK ka pranuar sot se 3-4 per atyre qe kane shkuar per xhihad kane qene nxenes medreseje, pra nxenes nen edukim te drejtuar.

Me ne fund, shteti i Kosoves po leviz kunder çdo lloj forme ekstremizmi e urrejtje fetare. Kjo gje po me pelqen. Sensibilizimi i popullates ndaj rrezikut te ekstremisteve, eshte nje nga armet qe duhen perdorur sot. 

Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë mirëpresin aksionin e fundit të Policisë së Kosovës në kapjen e të dyshuarve për terrorizëm, dhe kërkojnë vigjilencë të vazhdueshme ndaj kërcënimit nga ekstremizmi i dhunshëm. Lufta kundër përhapjes së ideologjive ekstremiste kërkon angazhimin e të gjitha segmenteve të shoqërisë së Kosovës, si dhe bashkëpunim të fuqishëm ndërkombëtar. Ne jemi të përkushtuar të punojmë me autoritetet e Kosovës gjersa ato i ushtrojnë përgjegjësitë e tyre për të garantuar sigurinë publike brenda sundimit të ligjit. Apelojmë te të gjitha institucionet relevante të Kosovës që të zgjerojnë mjetet ligjore në dispozicion në mënyrë që të luftohen sfidat e tilla të sigurisë.

 

Lizander, sic e shef jeni komplet te rrethuar nga NATO dhe Spartak Braho, e para tyre lakrori islamik qe po gatuan Albin Kurti me ju te tjeret eshte vecse nje mushkonje.

Nese doni favore per demimin, beni mire te tregoni se si lidhej komploti i serverit te tatimeve me planin tuaj antisemit dhe antiamerikan per ti hedhur spec djeges ne caj Tom Doshit.

Nje ere e keqe po fryn ne Kosove...Te gjitha keto i sjell varferia,izolimi dhe pasiguria per te ardhmen. Preshendetje BIK qe i pershendeti keto arrestime dhe u distancua nga keta elemente kestremiste. Filloi dhe aksjoni i mbylljes se xhamive qe perhapin kete ideologji the felliqur!!½ Si Kosova dhe Shqiperia duhet te ndaloje me kushtetute persjerjen e organizatave me ideologji fetare ne politike dhe ti klasifikoje ne nje rang me grupet naziste dhe fashiste. 

FRM këmbëngul që kosovarët që kanë shkuar në Siri nuk janë fajtor për këtë punë. FRM mendon që fajtor për çuarjen e qytetarëve të Kosovës në Siri është qeveria e Kosovës, ministri ynë i jashtëm Enver Hoxhaj i cili priti në vendin tonë xhihadistët sirianë, AKI-ja, policia e Kosovës, presidentja dhe kryeministri ynë të cilët lejuan xhihadistët sirianë që të hyjnë në vendin tonë në vitet 2012-2013.

 

Dmth qenkan thjesht gomere sipas ketyre?

smiley

Lëvizja Islamike Bashkohu-LISBA, akuzon qeverinë e Kosovës dhe disa media, se "paguhen" për shpifje kundër myslimanëve në Kosovë.

Nga informacionet që LISBA ka, shumica e të arrestuarëve janë njerëz të pafaj, besimtarë muslimanë, të cilët krimin e vetëm që kanë kryer është se besojnë Islamin, kanë lëshuar mjekra dhe falen në xhami. Ata po arrestohen për shkak të besimit dhe bindjeve të tyre, për shkak të rrobave që veshin dhe Zotit që besojnë. Pra ata janë të burgosur të ndërgjergjes.

Sikur ta dija qe do e deklaronin veten te perndjekur per shkak te mjekres. smiley 

Arrestimet janë sulm kundër Islamit dhe muslimanëve kosovarë!

Te merren keta rronxho- ponxho, per by.. e neprr biruca !
Por...Perendimit nuk i vjen e nuk do ti vije kurre e keqja prej 40 apo dhe 400 syrretlesher kosovare e shqiptare.E keqja po i vjen perdite e me shtrenguar prej mentalitetit te politikberjeve amerikane me boten arabe, me boten islame.Nuk luftohet terrorizmi me aeroplanet pa pilot, qe ka patur jo pake raste qe shuajne familje pakistaneze apo qe hedhin bomba mbi zona se gjasme jane pro ISIS...Amerika po i shmanget rruges per komunikim te cilter me boten arabe dhe islamike !Amerika nuk po ka strategji te qarte per nje Amerike te viteve ...50 - te

...komunikim te cilter me boten arabe dhe islamike...

Me duket se po flet me ironi se ciltersi dhe islamik,kundeshtojne njera-tjetren.

Se dyti SHBA-ja nuk po ben gje tjeter vecse po godet rrezikun.

Deri dje ishe ti me Art-in qe thonin perse nuk godet Amerika ISIS,sot po thoni perse godet.

Perse i dhe uje te nxehte gomarit dhe perse i dhe uje te ftohte... me kujtojne keto komentet tuaja.

Te GJITHE Presidentet Amerikane fur ketu dhe Bush-in Jr kane perdorur forcen dhe kulacin me arabet.

Nise qe nga Karteri e deri tek Obama.Diku ka dhene rezultat diku jo.

E forta eshte se juve e kritikoni njelloj sikur perdor kulacin sikur perdor kerbacin.

O ka pasur president me te bute se Obama qe,edhe Hillari po e kritikon per butesi,o ska per te patur ndonjehere dhe perseri ruset,arabet dhe perkrahesit e tyre jane te pakenaqur.

Harrojne se ne rradhe te pare SHBA-te do te shikojne interesat e tyre.

Ti Grava dhe tere kritikuesit e SHBA-ve harroni nje gje,qe kur flitet per arabet( edhe kur keta jane me zor aleate te SHBA-ve) kemi te bejme me njerez qe jetojne akoma ne mesjete,me njerez qe urrejne zhvillimin dhe perparimin e shkences,arteve,emancipminim e shoqerise dhe dhjetra gjera te tjera.Jane njerez qe ndonese jane ne mes te Europes akoma nuk pranojne shoqerine europiane dhe kjo jo nga brezi i pare por nga i treti.Me nje fjale jane akoma beduine ne mentalitet.Me nje fjale jane njerez qe nuk kane per te ndryshuar kurre.

Cibanet arabe i keni mu ne mes te Europes dhe arabet do te jene ne paqe me te tjeret vetem kur ato cibane qe jane sot ne Paris,Londer,Berlin apo kudo,te qeverisin ne keto vende dhe nuk eshte cudi qe pas 50 vjetesh Sherati te jete kushtetuta e Anglise,Frances apo edhe Gjermanise,se Italine dhe Spanjenjane duke e futur ne xhep.

Me keta merret cdo president amerikan gjithnje dhe pasta cuditeni perse Clintoni,Bushi apo edhe Obama hedhin bomba.

Deri dje ishe ti me Art-in qe thonin perse nuk godet Amerika ISIS,sot po thoni perse godet.

Ku jam shprehur une qe pse po godet Amerika ISIS?....Apo futja kot si kau peles.. 

Ja si jam shprehur une per kete pune

Edhe dikur kam qene kategorikisht kunder nderhyrjes se SHBA per destabilizimin e Sirise dhe stervitjen e rrebeleve qe na solli tek monstra e ISIS

ACDC1, arabet jane komb dhe me nje tradite burimore te gjithe kultures... perendimore!Andej buroi dhe ketej nga jeni Ju, u perpunua.Pra nuk jane ashtu sikunder i percaktoni edhe pse ka plot te cartur sikudo.Un kur hedh ide kritike mbi Ameriken kam parasysh superfuqine botrore e cila ka marre persiper qeverisjen e botes e ne rastin konkret edhe te botes arabe nga ku vetem marrin pafundesisht resurset gjigande te saj.Futja ushtarakisht ne Irak ishte idiotesia me e papare e superfuqise Amerike sepse nuk zgjidhi por shkaterroi ne menyre te pariparushme situaten ne ate rajon.Eshte Amerika shkaktarja qe dreqerit ( sisis- asit ) dolen prej thesit dhe ska Zot qe ti mbledhi me.Eshte Amerika qe me mbeshtetjen pa asnje kufi te Izraelit( e qeverisur prej lobit cifut) mban situaten ne gjendje lufte ne rajon.Keto i di gjithkush.Cilindo arab qe kam pyetur( dhe dije se kam pyetur shume pasi kam qene ne pothuajse te gjitha vendet arabe) pse e urreni Ameriken, pergjigja ka qene." se Amerika mbron Izrailin padrejtesisht..."! Jam i sigurte se po te mos ishte Amerika nden hyqmin cifut, paqja do ishte vendosur ne gadishullin arab.Un isha ne Kairo kur Bushi i pare sulmoi Irakun , per Kuvaitin, provincen irakiane, te shkeputur nga anglezet per interesa.Te gjithe arabet si opinion intelektualesh, i jepnin te drejte Sadamit.Mirepo nje Irak i fuqishem rrezikonte Izraelin dhe lobi cifut mobilizoi Ameriken e cila vuri ne levizje tere fuqine e saj per goditjen.Edhe lufta e te birit ishte fund e krye mbi nje motiv te stisur, te genjeshtert, por te miremenduar e projektuar prej lobit cifut.Qe vendet arabe kercenim per Izraelin te beheshin sikunder jane bere! Tani po u hedh bomba atje ku ndenji dhjet vjet! Kush i ka mbetur lobit cifut ? Vetem Irani, por me ate edhe Amerika nuk po arrin te beje ate qe beri me Irakun.Eshte kocke shum e forte Irani.Me cme pane syte mua ne disa provinca iraniane, fortifikimet qe kishim neve nuk ishin kurrgje!kam pare faqe mali qe levizej me ...shina !Une jam shum i sigurte qe vendet arabe nje dit do te jene bashke.Dhe ate dite qe te jene " bashke" nuk do te kete as ISIS e as kercenim prej fuqise " madhe " te izraelit 6 milionesh.ISIS eshte reagim i te deshperuarve ndaj padrejtesive te perendimit me Ameriken ne krye.Nuk eshte e ardhmja e popujve arabe.Ne vendet arabe ka nje inteligjence shume te madhe e cila projekton ide zhvillimore dhe jo sinthoni ju

Grava eshte burre i mencur,po partizanlleku e beka njeriun te kepute mufka.Mund te na e elaboroni pak kete,o z.Grave,arabet komb me tradite burimore te gjithe kultures perendimore.A mund te sqaroni pak,o z.Grave,se si me Kuvajtin,Iraku kishte per ti kallur daten Izraelit,po ja qe pa Kuvajtin,na u be si pule e lagur.A na e kthjelloni kete punen e ISIS-it si reagim te deshperueshish?Prandaj i therrin si berra kafiret shiite,se i ka deshperuar Perendimi?A mund te na e thoni o z.Grave,cilat jane keto idete zhvillimore te inteligjiences arabe dhe kur kane per t'i shpallur e vene ne jete,sa te na lene me goje hapur.Apo sapo te zhduket Izraeli.Po sna thate ndonje gje te re o z Grava me kete urrejtjen arabe per Ameriken qe mbeshtet derrat cifute,dielli ka lindur vetem per arabet dhe te tjeret nuk duhet te bejne hije.Duket keni qene ne menyre te shperpjesetuar ne vendet arabe,aq sa edhe ai vendi aq i fuqishem me male me shina qe as Amerika nuk i ben dit derman,ju duket si vend arab.Po mire eshte te dilni edhe me gjere ne bote,se mbase do te keni nje veshtrim me te plote e me te drejte.Kushedi p.sh.,po te ishit ne Izrael,mund te kishit pare qe e kane detin me shina.

Argendis, mos u vjas ore se nuk jemi ne front apo debat te bicimeve " komisjion parlamentar"po e nis nga fundi kam vendosr nje cope leter duke u lutur prr vehten por edhe per njerez te nxituar si ty ne faqe te murit ne Betl.
Se dyti , te dy fete e medhaja a nuk linden atje ? Mesoje se nuk do jete keq kur kolaudon ndonje gje edhe te vogel.
Se treti ti nuk e ke fare haberin se vendet arabe me perjashtime te vogela kane qene te pushtuara nga fuqite perendimore.
Se katerti kush ka shtuar teritore ne kurriz te tjetrit arabet apo shti hebre ?Dhe kush i ka dale ne krah ?
Se pesti a e di se per cdo fuci nafte te marre nga nentoka arabe vete arabet kane perfituar 1/ 80 pjese ..qe prej fillimeve e gjer ne vitet kur u organizua OPEKU ?
Se gjashti ore argjend safi , kur nisi lufta e Kanalit Suezit ne gjithe arabine ( pa persine ) numuroheshim diku ke 37.000 intelektuale mbaruar ne perendim.Dhe 28. Milione hoxhallare dhe imame! Sot numri i intelektualeve eshte sa dyfishi i omameve ! Te jep ndonje gje kjo ty! Edhe pranverat arabe ishin fryt i levizjeve te intelektualeve favorizuar prej zhvillimeve te mjeteve te informimit.Ato malet me shina,( te siguroj se i kam pa me syt e mi) jane si shprehje ne kontekstin zhvillimor te nje shteti afro 80 milionesh, ne raport me ate 6 milionshin i cili edhe tere mesdheun te beje me shina, raportet sasiore prevalojne !
Dhe te fundit, por jo per nga rendesiasmileyi te kete patur fund te mbare nje lufte e tejzgjatur?
Jo me kot izraeli tronditet teper nga cdo levizje zgjimi mes botes arabe.Une nuk jam arab ,por kjo nuk me ndalon te jap mendimin tim kur gjykoj se peendimi me ne krye Ameriken nuk ka strategji afatgjate per mbeshtetjen izraelit ...me aeroplane bombardues ! Paqja do ishte zgjidhja por jo sikunder e kerkon Izraeli.
Kedhtu more argjend i dashur, ne nuk kemi pse i ndersehemi njeri tjetrit kur flori ...eshte paqja

Se pse e kisha pershtypjen se je nga ata qe merren me nuska ti.Rrofsh sidoqofte,tani ndihem me mire.
Ku kane lindur dy fete e medha,ne kulturen arabe?A te keqen e...kolaudimit.
Une ia kam haberin,o zoti i gjitheditshem per kulturen dhe vendet arabe,qe kane qene te pushtuara nga vendet perendimore,megjithese edhe ketu gabon,shume nga vendet arabe as ekzistonin,jane krijesa te fuqive te medha,thjesht kane qene edhe.ato si ne pjese e perandorive te medha.Nuk ia kam haberin se si nje njeri me dy pare mend ne koke ne justifikoje krimet e atyre monstrave,qe deri tani kane vrare thuajse vetem arabe "te dale nga rruga e zotit" (madje duke e bere ndonje prorus tjeter ketu te aludoje me mendjemprehtesine qe e karakterizon .se edhe keta jane pjelle e Amerikes dhe Izraelit),na qenkan pjella te deshperimit ngaqe na paskan qene te pushtuar nga Perendimi).
Me kete territoret e arabeve na le pa mend.ketu duhet ti perseritesh gjerat nga njeqind here.sic duket duhet te kolaudosh njohurite per historine e pushtimeve arabe, e rimesosh qe arabet shkretetiren e arabise kane te tyren,prej andej erdhen e u hapen si fare e keqe dhe jo nepermjet drites se diturise,po nepermjet shpates.Se mos dalin arabet tani e thone qe edhe Spanja e Sicilia eshte e tyrja.
Cfare quan intelektuale,njerez qe kane mbaruar shkollen e larte,qofte edhe ne Perendim?Dhe cfare idesh u sjellin vendeve te tyre nga kjo hapesira te cilen na e urrekan?
Arabet,bashke me ty, shpresat i kane te sasiorja,eshte e vertete,se nga cilesorja jane berrnut,edhe sikur te jene 100 %"intelektuale".Prandaj edhe menyra se si e shihni ju paqen eshte qe ne hordhite e shumta,ti shporrim keta 6 milionet dhe ta.zhdukim nga harta kete njollen e zeze.Paqe tipike arabe.

Se pse e kisha pershtypjen se je nga ata qe merren me nuska ti.Rrofsh sidoqofte,tani ndihem me mire.
Ku kane lindur dy fete e medha,ne kulturen arabe?A te keqen e...kolaudimit.
Une ia kam haberin,o zoti i gjitheditshem per kulturen dhe vendet arabe,qe kane qene te pushtuara nga vendet perendimore,megjithese edhe ketu gabon,shume nga vendet arabe as ekzistonin,jane krijesa te fuqive te medha,thjesht kane qene edhe.ato si ne pjese e perandorive te medha.Nuk ia kam haberin se si nje njeri me dy pare mend ne koke ne justifikoje krimet e atyre monstrave,qe deri tani kane vrare thuajse vetem arabe "te dale nga rruga e zotit" (madje duke e bere ndonje prorus tjeter ketu te aludoje me mendjemprehtesine qe e karakterizon .se edhe keta jane pjelle e Amerikes dhe Izraelit),na qenkan pjella te deshperimit ngaqe na paskan qene te pushtuar nga Perendimi).
Me kete territoret e arabeve na le pa mend.ketu duhet ti perseritesh gjerat nga njeqind here.sic duket duhet te kolaudosh njohurite per historine e pushtimeve arabe, e rimesosh qe arabet shkretetiren e arabise kane te tyren,prej andej erdhen e u hapen si fare e keqe dhe jo nepermjet drites se diturise,po nepermjet shpates.Se mos dalin arabet tani e thone qe edhe Spanja e Sicilia eshte e tyrja.
Cfare quan intelektuale,njerez qe kane mbaruar shkollen e larte,qofte edhe ne Perendim?Dhe cfare idesh u sjellin vendeve te tyre nga kjo hapesira te cilen na e urrekan?
Arabet,bashke me ty, shpresat i kane te sasiorja,eshte e vertete,se nga cilesorja jane berrnut,edhe sikur te jene 100 %"intelektuale".Prandaj edhe menyra se si e shihni ju paqen eshte qe ne hordhite e shumta,ti shporrim keta 6 milionet dhe ta.zhdukim nga harta kete njollen e zeze.Paqe tipike arabe.

Argendis, un kujtoja se bisedoja me intelektual dhe jo me nje kaqol.Lexo ore kaqol lexo ca shkruan H.Clinton ne librin e saj pastaj bej te mencurin !

Cpate mo Grava,si te erdhi.Cfare te lexoj,sna e the.

Irani na qenka kocke e forte saqe dhe USA s`e kaperdin dot. Amerika qenka nen hyqmin cifut, ISIS eshte nje reagim normal kunder padrejtesive te civilizimit perendimor dhe u dashka perkrahur nga antiimperialistet amerikane nga shoket e partise dhe nepermjet tyre nga i gjithe populli yne heroik. Me duket se po lexoj gazeten ZP ose "Bashkimin" njehere e nje kohe. Se c`civilizim dhe inteligjence ka bota arabe, kete e ka marre vesh dhe me merhumi ne ket planet, une s`kuptoj perse ne emer te paqes dhe i kamufluar ne te, te merret ne mbrojtje xhihadizmi dhe fondamentalizmi islam. Harrojeni nese Iraku do behet ndonjehere i fuqishem, harrojeni edhe ate qe Izraeli s`do jete nje dite ashtu sic dhe eshte lideri i lindjes se mesme qe nga kultura, ekonomia e deri tek ushtria. Izraeli eshte vertete nje projekt, nje prove e Zotit vete kunder murtajes islam.. 

Edhe keta te gjoret qe jane arrestuar ne Kosove kot jane arrestuar ne fakt,jane bere xhihadiste e ISISte thjesht ngaqe jane te deshperuar me Ameriken e Perendimin qe u dha lirine.Durohet kjo,te te jape tjetri lirine ashtu kot.Po une nuk jam aq optimist sa ti,sa cnuk kam qene si ndonje anetar i nderuar ketu si Roni,sipas te cilit nje dite Europa nje dite do zgjohet e do ti flake tutje cibanet arabomyslimane.Projekti i Eurarabise eshte i pakthim tashme.Me kujtohet gjithmone ne nje nga keta librat antiimperialiste ,Secret history of American empire,a dicka e tille.Autori shkon diku nga fundi i viteve 70 ne Indonezi dhe takon ne nje lokal nja tre te rinj intelektuale myslimane.Nje prej tyre,nje vajze,i thote:Armiku juaj nuk eshte BS,BS nje dite do te pushoje se ekzistuari,se jane te pafe.Armiku, juaj jemi ne myslimanet,se ne kemi Zot.keshtu qe sa kohe qe ata te mos dine gje tjeter vecse te ngrene bythen dhe te kene perballe tyre b..q..si ata politikanet europiane qe u kthejne edhe ata bythen,qe tua fusi arabi se u vjen qejf,sa kohe qe krishterimi do te jete ne zbatice,e duket se edhe ky eshte proces pa kthim,e kam thene,myslimane arabe do te jete bota e re.Keta te ISIS it jane vetem dallendyshet e para te pranveres arabomyslimane.

smiley Dhe Kina...?

Edhe kete e kam thene,PFse me duket,qe Kina do jete keshtjella e fundit.Po edhe Kina po u demokratizua e bythiqizua si Europa,e hengri.Ti mund te pyesesh,po edhe Kina eshte e pafe si BS.Kina e ka fene e vet ne fakt,eshte nacionalizmi.Dhe he per he edhe per inerci eshte aleate me keta palestineze,arabe,cjane keta,po kur ti ndieje ata si rrezikun kryesor,gjerat do ndryshojne.

Peshk, ti ke dale ne fushe te mejdanit dhe mendon te besh kerdine me shpate ..druri! Te mungon municioni per beteja.Te mungon shume me beso!

Nga te erdhi? Ik o pirdhu komunist i shplare.!

Ja niveli yt , i nje te nden ures Lanes !

Per c`nivel na flet ti qe nen petkun e internacionalizmit proletar mbron fondamentalistet muslimane. Ka nivel me medioker se ai c`ka shkruan me lart, mos u mundo te mbulosh diellin me shoshe, qenja dikur e kalemxhiut te fletoreve puniste s`te ben intelektual dhe me nivel te larte. S`e kuptoj pse kruhesh, plehre me callme!

“Bota në dy kampe e ndarë
Dhe ti,
Vetëm një je ti.
Por komunizmit i përket ti
Shekulli im i ri”.

Grava, pushtimi i Irakut kishte 3 qellime kryesore, dhe ideja ishte e Robert Zollinc-ut, qe Bushi e beri drejtor te BB, (ca vite se u hoq per shkak te skandaleve, se keta drejtoret e bankave seç kane nje sekso-mani smiley ) Lexoje tek VQ tek pjesa e Komenteve, shkakun pse nderhyri Bushi atje. 

Po te bej nje pyetje,se gjithmone kapesh pas futjes ne SHBA-ve ne Irak.

Para kesaj,a e urrenin arabet Ameriken apo jo?

Une them se e urrenin dhe shume bile sa i hodhen ambasadat ne ere ne Kenia dhe Tanzani,i hodhen dhe kullat binjake ne ere se bashku me Pentagonin dhe te mos permend akte te tjera urrejteje dhe terroriste.

Se mbaj mend qe Clintoni ju hodhi bombat mu ne Bagdat dhe po akuzohej nga antiamarikanet per embargon qe po shkaktonte probleme ne Irak.

Keshtu qe ajo qe thua ti qe futja ne Irak beri kete apo ate eshte thjesht nje justifikim,pasi urrejta per SHBA-ne ka qene ulur kembekryq ne vendet arabe dhe itani i tyre eshte qe nuk po e mposhtin dot sic ja kane futur Eurpes Perendimore.

SHBA-te akoma po tregojne resiztence ndjal islamizimit dhe kjo eshte ajo qe arabet nuk e pertypin dot.

Eshte nje nder temat qe realisht duhet te shqetesoj cdo njerin prej nesh. Qe bota ka shume probleme, dihet, vecanarisht ajo arabe. Dhe ka disa arsye te nderthurura keqaz, sa do te duhej nje kombinim i nderlikuar force: arme, propagande, ekonomi, projekte zhvillimi, te drejta njeriu. Ka dicka te rendesishme ne kete gjendje shperthyese: standartet mesjetare te jetes, kontrastet e tmerrshme shoqerore, mos reformimi i fese islame dhe perdorimi i saj per qellime politike. Para disa vitesh u fol per "pranveren arabe", por qe per fat te keq nuk rezultoj e tille, sepse renia e dikaturave dhe diktatoreve u shoqerua me pas me nje kaos total. Shikoni Egjyptin, Libin, Sirin. Te gjitha ne kaos, te gjitha "vatra te shendetshme" terrorizmi gjithefaresoj! 

Mentaliteti i njerezimit eshte akoma ne fazen foshnjore te tij. Akoma nuk eshte kuptuar se shtepise  se perbashket Toke, nuk duhet vene zjarri. Akoma mendojme se burimet e jetes jane te pafundme, etj etj. 

http://www.peshkupauje.com/2012/11/njeri...

Eshte shume e thjesht te behesh partizan i njeres apo tjetres pale (ne fakt palet jane me shume se sa dy, jane disa!). Une jam paksa pesimist se punet do te ndryshojne shpejt. Te pakten jo, sa kohe qe njerezimi te arrij moshen e pjekurise... dhe kjo moshe per njerezimin mund te jete pas... 100 vitesh!

Une jam i sigurte o Grava qe edhe po te mos ishte Israeli ne mes,arebet do te gjenin nje sebep per te urryer Ameriken,si puna e ndonje filmi ne Hollivud qe do tu dukej blasfemi dhe kaq eshte puna.

I mban mend demostratat e dhuneshme qe ndodhen disa here kur ndonje idiot ketej djek Kuranbin apo ben ndonje fim anti musliman.
Ja keto nuk i kane bere cifutet apo lobi cifut.

Po arabet qe ti i sheh dhe i neper Europe,perse urrejne vendet ku jetojne?

Ja qe ato vende nuk jane aq pro Israelit sa eshte Amerika.

Intelektualet arabe qe takon dhe do te takosh ti,Israelin e kane si pretekst,por inatin e kane me zhvillimin e Perendimit si ne shkence dhe ne emancimpim dhe kur nje civilizmim ecen me shpejtesine marremendese sic po ecen Perendimi dhe civilizimi arab qe ecen me gomar,natyrisht qe do te lindin kontadikta.

Puna e Israelit eshte sebepi per te mbuluar ato kontradiktat qe permenda me siper.

Nuk behen derrat injorante mesjetare njerez dhe kete po e shohin cdo dite europianet me idiotllekun e tyre te multikulturalizmit.

Eshte nje mentalitet i teri i mbrujtur prej perendimit per ti shfrytezuar mizorisht resurset arabe. Nuk. Duhet te nisemi nga fenomene individualesh sepse edhe ato e kane origjine, vine si forma reagimi.
Ore pervec Spanjes cili vend perendimor kane okupuar arabet ? E kunderta na flet ...shume

Se shpejti do te okupojne Francen,Italine,Gjermanine Angline Suedine etj.

Nderkohe qe kane hapur lagjet islamike ne keto vende,lagje qe prodhojne vetem mesjete dhe terrorisem.

Por pushtimi i BE-se nuk do te behet me arme,por me avatazhet qe ju jep sistemi demokratik ne keto vende dhe politikanet hale qe ka BE-ja, qe nuk shohin me larg se hunda e tyre jo me te shohin te ardhmen.
Vetem te jesh i verber te mos shohesh se si po kthehet Europa.

Ne 50 vjet keto vende do te jene stane  dhe Europa do te quhet Eurostan.

Bejini foto veprave te artit te Mikelanxhelos dhe te te tjereve se ne 50 vjet do te hiqen nga barbaret arabe.

ABCD tvls, sa per dituri Mikelanxhelo ne pleqeri ishte i neveritur nga arti ne pergjithsi, dhe nga arti i tij ne veçanti.

Kjo mund t'i habise katunaret, por keshtu e kane keto pune, artin e mbajne ne kembe katunaret qe admirojne me goje hap ate qe nuk e kane ne katundin e tyre.

 

Profecia ka thene me kohe " se boten do ta sundoje ...cini ma cini ! "

Ore pervec Spanjes cili vend perendimor kane okupuar arabet ?

Italine.

 

Ata jane i njejti brume si ai perendimor. Te kishin kellqe kishin marre edhe Francen.Eshte nje firome e qelbur shkretetire ne formen beduine qe e shkaterroi vete nga brenda shpirtin e qyteterimit Islamik. Edhe vet ky qyteterim ka 800 vjet stanjacion. U mesuan keq me harac e xhizje e kur u ngeci sharra ne gozhde, ajo skeme piramidale qe ndertuan ra.

Safir, kolaudo ..! " Kali arab " u kthye me kryqezimet ... ne " kalin ...andaluz" dhe jo ne ...roman ! Ndiq historine dhe kulturen e lene pas!

"Firome e qelbur shkretetire" 

edhe ti me keto fraza banale islamofobe?

E ke vepra e Ibn Haldun-it.

cila?

Kitābu l-ʻibār

Ja gjeti Spartak Braho bombat ne shtepi Albin Kurtit me qellim terrorizmin ndaj ambasades amerikane per arsye antisematiste, apo jo akoma?

Lizander, trego ku i keni fshehur bombat!

Perse VV nuk ka pershendetur aksionin e Policise se Kosoves, apo jane me pushime?

Ti me kujton aktivitetet Shqiptare qe behen psh per Festen e Flamurit, ku te gjithe burrat - sidomos ata nga Malesia - e ndjejne te nevojshme dhe insistojne te "pershendesin te pranishmit" ne mikrofon. Behen aktiviteti kenge e pershendetje. Sic kane qene dikur spektaklet e vitit te ri: 2 kenge, nje skec.

Po edhe ti ne fakt hajdut je. Si jo meeee?!!!! Po kur kishte kap policia nje hajdut ne flagrance, ti nuk the asnji llaf me e pershendet aksionin e policise mer! 

O Korent, une e kam pa me syte e mi se car dhune ushtrojne policet drenicake te Thacit ndaj VV. Nuk ka asgje te cuditshme qe kurre te mos pergezohet ajo polici politike nga VV.

Mundet nuk don te perfshihet ne nje fushate kunder individeve te akuzuar kur informacioni nuk eshte i plote! Dhe mire ben! Jo po si keta fetaret tane qe dolen me deklarata, ne gare kush te jete me i pelqyshmi

Ca flet o grave!

Ja perse akuzohen :

- Organizimi dhe pjesëmarrja në grupe terroriste

- Nxitja e urrejtjes përçarjes ose mosdurimi kombëtar, racor, fetar apo etnik

- Rekrutim për terrorizëm

- Mbajtje në pronësi, kontroll, posedim apo shfrytëzim të paautorizuar të armëve

Dhe duro dhe pak se behet fjale per 200 vete, jo per 40.

Te duken pak apo jane sajesa?

Ajo pika e pare per grupe terroriste si shume akuze e forte eshte. Se per ate te dyten, duhen fut mrena pastaj gjysma e ketyre psikopateve te PPU qe te varin per gjuhe apo te kali i Keno Beut nese je ortodoks. smiley

Nuk provohen lehte keto akuza (pervec armembajtjes). Per mua Kosova beri nje show politik me disa injorante, duke lene pas dore analizen qe duhet bere vertet. Kane 20% te popullates qe vdes per i cik sheriat. Ata nuk i shtie te gjithe ne burg.

Thelbi eshte dekurajimi e deri ketu marrin noten 10.

Pjesa qe behet politike me fene eshte tjeter gje. Kur popullsia vetdeklarohet 97 % muslimane eshte e udhes tu vesh mbas avazit. Puna eshte sa te pranojne te besh politike keshtu...

Keta injorantet te japin vote...

 

Kompleksiteti dhe servilizmi i politikanve shqiptare ndaj Perendimit eshte teater (si dhe vete qasja e tyre ndaj demokratizimit); komedi pare nga jashte e tragjedi nga brenda.

Paskesh thene qeveria e Kosoves 3 sekonda pas lajmit te arrestimeve:

organet shtetërore të Kosovës do të mbrojnë me vendosmëri vlerat qytetëruese euro-atlantike [Zeri Amerikes]

Pitesemes te nxjerre qe i ben mallit te monizmit kur Partia i percaktonte popullit shijet dhe vlerat me tyten e pushkes, por ama me ironike se deklarata behet ne emer te demokracise dhe ligjshmerise, por pa pritur as fillimin e procesit, pa le verdiktin e drejtesise.

Po prit o gjydyrym te pakten nja dy dite qe te duket sikur prite te flase drejtesia para teje, se keshtu tingellon sikur ti si qeveri i paske gjykuar keta terroristet dhe s'ka nevoje per proces.

Perpjekja per te luftuar dhe kufizuar pjesmarrjen e qytetareve tek ISIS dhe organizata te ngjashme eshte per tu pershendetur, si dhe eshte nje gje qe po perpiqet ta beje vete Evropa "eurotike", por kjo s'do te thote qe qeveria te sillet si ISIS duke parakaluar institucionet e tjera ligjore te vendit e duke bere deklarata qesharake per mbjelljen e vlerave euro-atlantike nepermjet arrestimeve. 

Kurse Express dhe ky fondamentalisti i Peshkut ACDC habiten se pse s'eshte jargavitur dhe Vetevendosja si Thaci, pse s'i kane denuar terroristet qe ne momentin qe doli lajmi qe ata po arrestoheshin, por paskeshin hezituar disa ore. Mos valle ngaqe edhe Vetevendosja eshte organizate terroriste? Padyshim, s'ka arsye tjeter.

 

P.S. Ja dhe nje verdikt nga disidenti i hershem i demokracise masturbatore nen dhunen e monizmit, Muc Nano: Fajin e ka Komuniteti Musliman qe s'i imponon vlera euro-atlantike ketyre terroristeve.

Ama eshte koherent Thaci, i paska thene Wall Street Journal qe ai vete ishte pashai qe autorizoi arrestimet, gjithe duke thene (ne te njejten artikull) qe ne Kosove behet fjale vetem per nje numer te vogel te rinjsh qe jane genjyer nga propoganda ne internet dhe nga disa imame.

Duke e peshkruar me gojen e tij kete aksion si nje show politik, Thaci i ka dhene keshtu nje argument mbrojtes te arrestuarve, i ka thene mundesine per te pretenduar per procese te stisura. Thaci pra vete ka sabotuar/minimizuar kesisoj shanset per denimin e te arrestuarve. Bac u kry, tha.

Unë kam autorizuar mbrëmë një operacion të gjerë për të gjetur dhe arrestuar pjesëtarët e dyshuar të grupeve që luftuan në Siri dhe Irak. [anglisht | shqip]

Megjithate, ishalla ben ndonje deklarate Vatikani per te korigjuar gabimin e Thacit, duke e futur kesisoj Albin Kurtin ne trekendeshin e hekurt NATO - Spartak Braho - Vatikani.

Pitesemes .... kur je ne forme je smiley

Po kur e njeh mire Veken smiley c'ke pastaj me kete vrungullin me acdc qe dermon islamiket ne cdo gazete qe shkruan "Ju lutemi lini komentin tuaj "smiley

Ne fakt e le nje kesaj rradhe po le koment ama , jo si tek qeshtja e Fullanit kur le nje koment aty smiley... perse foli vone Qveria !

Vatikani :

Në një deklaratë të gjatë dhe me një fjalor tejet të ashpër, Këshilli i papës për dialogun ndërfetar, i drejtuar nga kardinali francez Jean-Louis Tauran, rendit “veprimet e pashprehshme kriminale” të “xhihadistëve të Shtetit Islam”, në mesin e të cilëve “praktikimin e neveritshëm të prerjes së kokave, kryqëzimin dhe varjen e kufomave në vende publike”, “rrëmbimin e grave dhe vajzave”, “përdorimin e praktikës barbare të qepjes së pjesshme të gjenitalit të femrave”, “pagesën e haraçit”, “dhunën e ndyrë me qëllim terrorizimi”.

 

Ne Kosove duhen pare dhe shkaqet, duke e krahasuar me Shqiperine ku situata eshte krejt ndryshe. Kemi te bejme me vendin me te varfer te Evropes me popullsi ne moshe te re dhe me nivel papunesie shume te larte..Plus kesaj vendos dhe izolimin nga pjesa tjeter e Evropes(i vetmi vend qe sju liberalizuan vizat ne rajon) i cili ka sjelle nje pakenaqesi ne mes te qytetareve kundrejt BE. Turqia dhe Arabet e kane shfrytezuar me se miri kete rast ne Kosove dhe Bosnje(deshtuan ne Shqiperi) duke shtuar rekrutet ekstremiste dhe financuar ata. Shume faje i takojne  qeverise se Oligarkut Thaci per kete situate dhe nje pjese vete BE qe e ka neglizhuar vendin.

 Turqia dhe Arabet e kane shfrytezuar me se miri kete rast ne Kosove dhe Bosnje(deshtuan ne Shqiperi) 

Mos e var ne mur dyfekun kaq shpejt. Per mua ato jane nje rrezik i qarte dhe prezent per aq kohe sa demokracia mbetet artificiale, tribale, dhe KAPJEtalizmi quhet kapitalizem.

Shkoni ore pirdhuni diskutoni per demokracine, njeri nga Skandinavia e tjetri nga Kanadaja, te dy me 2000 euro ne muaj. U be bytha juaj te perbuze qytetrime qe as idene nuk i kini.

S'do mend qe ka demokraci me 2000 euro ne muaj, ne kurriz te tjereve qe marrin 20 ose 200 euro ne muaj. Dava hajdutesh globale. E kemi pare sa vlen demokracia ne Evrope ne kohe krize. Jo ne krize si sot, por krize qe te ngordhin njerzit per buke. Atehere provohet se çfare ndjejne beduinet.

 

O kondom i perdorur, terrorizmi nuk eshte qyteterim! Ketu po diskutohet terrorizmi qe po te troket ne dere je qyteterimi i orjentit...

Po çfar eshte qyteterim, pikturat sadomazo ne pozicione qeni bythjashte me kamzhik qe ke sjelle ne Peshk me lavderime si kryevepra?

Keshtu distancohesh nga edukata beduine moraliste e sateme?

 

Ik mre debil kur ben surraty yt si puritan, ne fakt tipa si puna jote qe pretendojne puritanizmin jane njerezit me te shthurur.

Se çfar jam une nje koqe perversi si ty nuk e kupton kurre.

Kurse per muhabetin qe behet, terrorizmi eshte pergjigja e natyrshme e perversioneve skandinave.

Kjo eshte dialektike, nuk ka rendesi se kush kundergodet, ruset, arabet, kinezet, eskimezet, ufot. Do te gjendet gjithnje dikush puritan hipokrit qe do te hedhe bumje ne mes te perverseve sadomazo qe jane te sinqerte si derri dhe dosa.

Kjo eshte historikisht e provuar, te gjitha qytetrimet kane vdekur nga vetvrasja, i ka ardhur ngordhja nga vetja, jo nga tjetri.

Po ti nuk lexon gje tjeter, perveç bLOQE dhe perversione porno. Nuk ke nga se ti dish keto gjera.

 

Ti je nje koker debili mizantrop qe urren gjithka pervec asaj "lopes tende te shenjte". Ti je njeri i cthurur dhe pervers i cili ironikisht akuzon cdo gje jashte "asaj guackes tende" si perverse

terrorizmi qe po te troket ne dere 

- knock-knock

- who's there duke trokitur kaq fort on Peshku's door?

- terrorizmi 

P.S. Ore se mos kini ndonje menteshe te prishur ne shtepi juve qe keni pare enderra kaq te frikshme me trokitjet e kudondodhura te terrorizmit shqiptar ne dyert e kombit smiley

Sa Kosovare lufojne ne Siri? 200-300? imagjino gjysma e ketyre te vijne gjalle pas..Per nje vend  te brishte si Kosova do te ishte nje rrezik i madh sigurie. Sipas mediave keta qe u arrestuan kishin bere plan te sulmonin ne Dukufest me arme dhe bomba smiley

Po pse 300, po sa, 500, po pse 500, po sa, po 5 mije qe do sulmojne zyren e Thacit lol

Shiko, une kam sjelle vete artikuj ketu per te sensibilizuar per kete problem, por, qasja vari4se e hiperbolizimeve dhe politizimeve dhe paragjykimeve te gjithe muslimaneve jo vetem qe nuk zgjidh gje por ironikisht ndikon ne rritjen e fenomenit.

Kur kryeministri thote qe ai autorizoi arrestimet pompoze dhe leshon verdikte fajesije pa filluar procesi, cfare mendon ti se ben kjo, ul apo rrit shanset e fenomenit? 

Duhet lene gogolizimi i muslimaneve menjane (Evropa s'duhet marre shembull per kete, se getoizimi qe i ka bere muslimaneve po i ha koken) dhe duhen analizuar dhe pare shkaqet, nese qellimi eshte vertet ashtu sic thuhet, ashtu sic thua ti per te parandaluar kete fenomen.

Si dhe duhet reaguar proporcionalisht; e beri Thaci sikur siguria kombetare e Kosoves kercenohet nga terroristet shqiptare...pitederrit!

Fakti qe ka disa fondamentaliste antimuslimnane ne Peshk e internetosferen shqiptare qe i fryjne ne bythe ketij muhabeti gjithmone (duke sjelle citate edhe nga Vatikani per ta nderkombetarizuar gjene,  si ky sekretari i Brahos smiley), apo fakti qe ka politikane te papergjegjshem si Thaci qe duan te perfitojne nga kjo tamtameri me europiane se Europa s'do te thote qe kjo eshte qasja me e mire.

P.S. Sa i perket qasjes ligjore, Kosova flitet qe do aprovoje nje ligj sipas te cilit eshte e paligjshme per shtetasit e Kosoves te luftojne jashte shtetit, dicka e tille; jam kurioz sa vende evropiane e kane aprovouar nje ligj te tille, duke ditur qe shtetet evropinane jane goxha me te kercenuara nga ky fenomen sesa Kosova.

Do sulmonin lesh Arto smiley Po ku ke pa noiher celule terroriste me 58 veta ti amon? Keta i kan kap se i duhet i gjo thacit qe ti thote te tjereve mos me hiqni nga pushteti, po lesh celul kane qene ata, ja kur te ngelen mrena vetem nja tre veta per akuza kot do e shofesh smiley

Mire o mire keta per turizem vajten ne Siri?..Pa dyshim qe shumica e ktyre qe u kthyen kane prere koka njerezisht sipas stilit te ISIS apo kane kryer krime mostruoze(kete nuk e ve ne dyshim).....Nga keta njerez mund te presesh cdo gje kaq them une. Une shoh ketu anetare te PPU qe ankohen per arrestimin e tyre duke e ditur qe(nese jane ish rekrute te Sirise) jane te indoktrinuar dhe elemente te rrezikshem. 

S'do mend qe ka demokraci me 2000 euro ne muaj, ne kurriz te tjereve qe marrin 20 ose 200 euro ne muaj. 

Daku, hajt mos u merzit. As knej nuk ka demokraci (te pakten ne Kanada nuk voton gjindja).

Un merzitem per gje tjeter, as qe e rruaj per demokracine.

Demokracia eshte ne sherbim te diçkaje tjeter, nuk ka vlere ne vetvete.

Nuk mund te konsiderohet vlere grindja permanente pa asnje qellim tjeter.

 

Bravo suksese Kosove ma I miri ne Balkan kalimera smiley

ça kalimera  thua o koqe, se eshte nate tashi...smiley

"Kosova me i miri ne Balkan" tha agai ne shqip, ty tek kalimera te ngecen syte? smiley

kur thote berberi qe duhen monitorues te monitoruesve s'e degjoni juve lol

po qe  2x agai sdi shqip,  eshte e mbarenjohur ketu.. dhe shoket  ja kane vene  vazhdimisht ne dukje  kete te mete te vogel.smiley    por kjo kalimera,  ra ne sy se eshte si  dita me naten..smiley

aga aga, the name's so nice you say it twice - tha

megjithese kjo jotja 2ga me pelqen me shume se e ben tip repisti (dicka qe Peshkut i ka munguar fort qe kur berberi e beri nofken kuazimondo)... yo yo, kalimera, 2ga in da house, Kosova m'i miri said Shaqiri

ky aksion duhet studiuar me vemendje qe te nxjerrim mesimet e duhura.

Paska ardhe prape ai budalla me te Kuq smiley

Me i cquari Historian Amerikan thote  ose shkruan se ( jo per qorra dhe me tru Rrafsh )

Civilizimi i sotem i detyrohet shume kultures se Trasheguar ARABE , Krishterimit dhe asaj greko Romake .Tri shtyllat qe mbajne ne kembe sot Njerzimin "

Kaq per Historine .se Produkt i KUJT eshte Perendimi , Lindja , Veriu dhe Jugu perfshi dhe fshatrat e ketyre Ham -Humsve berishiste ..Poshte Komunizma smiley

Ketyre bullafiqerve ne tru i nderuar Grava mos u hap 'rruge " me te bute .Ata jane produkt i Marrezise se shperthimit te Tubave te Intelidjences pas 90 ku cdo Ferracak e sheh Veten Shqiponje .Se fundmi shkrimet e Barnabas ( ditari tij ) vertetojne se Krishti eshte nje Personazh qe NUK eshte Kryqezuar dhe Nuk ka ekzistuar si Figure Udheheqse .Ai eshte amplifikuar rreth viteve 500 .Ashtu si Muhameti nga nje Prijes Ushtarak i  sukseshem u shndrrua ne Profet .

Per te tjerat mos e vre shune se jane kategoria e Don Kishoteveqe luftojne me Mullijte e eres neper Bloqe . Po kjo kategori ishte qe duartrokiste ..Perndimi Terrorist ..As mo ki piken e dyshimit per kete .Kontrolloi me qetesi cfare shkruajne dhe do shohesh se kane nderruarr vendet " terrorristet " smiley

Per mendimin tim mos u zgjero me "pushtime " se jane karakteristika te perbashketa te Kohes kur Princrit " benin tutje "ne emer te feve perkatese por me Qerre Mbrapa per te Grabitur smiley

 

Dhe me tej , perjashtuar kete perseritsin me Acdc qe nuk kupton kurre se per cfare shkruan dhe se cfare do te thote , , pervecse copy -past nga gazetat qe lexon ,e qe nuk ja vlen , te tjeret jane produkt i " Shenime per Lindjen e Mesme "

Ka kohe qe i kemi lexuar por i Dogjen qe ti komentojne vete si te tyret smiley

Poshte Kamunizma .Bini burra  smiley

Bota arabe dhe islami, jane sot para nje sfide te madhe organizuar prej Mosad dhe Cias, te cilet ushqyen ISIS per ta paraqitur islamin si fe terroriste ! Pastaj ca thone robxhoponxhot si argenleshi e peshku i kuq jane brockulla!
Lexoni pasazhin nga libri i H.Clinton!

Po mire e ktheve pllaken tani,nga ata te ISISit jane te deshperuar ne jane vegla te mossadit.ne librin e klintonit e gjete kete

Grave,

Rrespekti duhet te jete reciprok. Duhet ta shkruash CIA, perderisa edhe ata ta kane shkruar emrin korrekt ne dosje...

Boll u talle ti! Mu m'ka gjet belaja me saktesine ne emer. Here ma shkrujne me z e here me s (s'po i hy fare muhabetit te pikave te ë apo bishtit te ç). Kom fillu te dyshoj se kom dopio-personalitet smiley

duhet te jesh noicik jezit, se atyre ju shkruhet emri me z smiley

Lesh arapi u be ky muhabet, Arti qe ndryshon boten thote qe Isisin e financon arabia saudite katari emiratet e bashkuara, grava e ka me mosadin dhe Cian, une them qe duhet te jete diku aty ne mes, gues who! 

Po e them qe te mos lodheni, Saliu. Ai i ben te gjithasmiley

Mire po mos beso kaq kollaj i nderuar Grava . Mos u mundo te kuptosh Amerikanet se pastaj "kot qe jane " po i kuptoj dhe kategoria e ketyre me "terorriste "si acdc smiley Ata jane te teorise Konfucit .." Le te lulezojne njeqind shkolla e njeqind Lule "  Kush Lulezon me shume ..me ate Jane smiley

Keshtu besoja dhe une  kur shkruante LefTGopeja qe pjell nga keta te kuqte e qe shkelqejne , , se thonte "kam tre mastera Una "smiley  

"Tua ruajme  si ne Rumani " thoshte  ...dhe une dergo makina Roje e brisqe qe ketej .

Hic Lesh smiley

Flij dhe mos i merr seriozisht Don Ki Shotet .Do shkruajne dhe ata .Pale ke kane afer dhe u mburren  " E pe ci punova Grava komunistit te Shpelare " ...shyqyr shpetuan te Laret  Xhibi me Gjembin !

He he idro, na bo nji nga ato me goj, jo per gjo por je pa dhom..smiley

smiley Tere bota te degjon me veshe hapur 0-idris-0 qe edhe Don Kishotin e bere kinez, ose te martuar me Shoten. Dhe Konfucin e bere Mao Ce Dun-ist.

Mos vdeksh kurre, ku te kane peshkuar adminet.

Gjembi moj vajze, sa eshte ora tani aty ku rri ti. 

4 e mengjesit z. Pjer

Kujdes ateror smiley ..

E gjithe tufa e bagetive te Stanit Berisha Nuk njohin gjume se duhet Luftuar me armikun Grava .Duhet bere dermile ( tm Beluli )

Selvie Morina, ushtruese e detyrës së kreut të Prokurorisë Speciale të Kosovës ka thënë se nën hetime janë edhe persona të tjerë, përfshirë edhe imamë.

 

"Ky nuk është rasti i vetëm që po hetohet. Kemi edhe raste tjera në Prokurorinë Speciale që janë duke u hetuar, ku ka edhe imamë, nxitës dhe rekrutues. Janë  raste të ndara, ka njerëz në paraburgim dhe ky rast është një vazhdimësi e asaj që është hetuar për një kohë të gjatë. Kështu që ka njerëz të profileve të ndryshme që janë nën hetime", ka thënë prokurorja Morina.

 

a ben selfie kjo selvie-ja? smiley

Kom nje pyetje per kulture te pergjithshme. 

Pse mediat tona i quajne katolike, jazidet (te me fali argendis po nuk e di si i thone shqip, ne mediat e huaja quhen yazidis)? Se ata kane po aq lidhje me katolicizmin po aq sa une qe pi vere.

Per mendimin tim feja e tyre eshte nje miks i Islamit, Krishterimit dhe ca riteve "pagane" (sipas feve te medha). Mua me ngjajne me shume me Bektashinjte se sa me te krishteret ne fakt.

Nejse per mediat po pyes une se ketu jam i bindur qe te gjithe e dine se cilat jane ritet e jazideve.

Sepse eshte moda qe te flitet per egzodin (real) te te krishtereve te Irakut. Dhe behet amalgama.
Mediat tona i quajne katolike, sepse jane injorantë (mediat, kuptohet).

STALKER, ne Irak jetojne rreth 2-3 milion te krishtere, te regjistruar, se keta ketu (tek puna) me thone; qe jemi 5 milion. 

Jazidet, Lizander, jane te fese pagane, por irakezet e tjere i quajne shejtane, sikur keta i falen Satanit. Une kam patur ne pune nje jazit, i cili nuk shkonte mire me myslimanet synit, gjersa u zi me nje afgan. 

Prof Thomai..smiley smiley

Une kam patur ne pune nje jazit, i cili nuk shkonte mire me myslimanet synit, gjersa u zi me nje afgan. 

Kjo do te thote qe pas sherrit filloi te shkoje mire. Hajer ishallah! E paska nje te mire edhe sherri!

 

Jo vetem qe nuk shkoi mire (histori para 1 viti kjo) por jeziti donte ta vriste fare kete afganin, nderkoh qe ky afgani kish lidhje me vahabistet, dhe ja rezultati tani, synitet duan ti zhdukin nga faqja e dheut jezitet. Te dy palet e urrejne ne kulm njeri-tjetrin. 

.. dhe ja rezultati tani, synitet duan ti zhdukin nga faqja e dheut jezitet

smileysmiley

swedo mos 10-je tu qesh biri im, se pavarsisht se ISIS, eshte pune e fuqive te medhaja dhe fuqive rrotull aty, pa patur nje shtrat, nuk gjen zbatim, dhe shtratin/rrugen e urrejtjes une e kam pare qysh ketu para disa vitesh. Pra ate qe ti nuk e pritshe, nuk e dijshe, une e pritsha dhe e dijsha. Keshtu biri im, une ketu bisedoj me perfaqesues dhe njerez te te gjitha rrymave, ndersa ti atje veç me elektriçista biri im. 

Pjer me fal qe te kundershtoj po me sa di une, Swed-it kohet e fundit i eshte dash me gjet nje hidraulik. Jo per gje po nje shokut te vet i kishin ca tubin shkarkues.

e nxorre koken qe je agjenti i Pjerit, sa kujtova se po e ngaterroja tak i tregon ti. Mire te thashe, jezit smiley

Lizander, po Swedi eshte i fushes se elektrikut, mo na u hidh kot ne fushen e hidraulikut se je jashte teme smiley

pjero, une njof ketu dy elektricista jezit qe nuk i kane fare inat elektricistat myslimane. njehere kur po beja muhabet me ta me thane "ja u vrame e u preme ne me keta elektricistat e tjere, kush do e rruj per ne"? Ja qe edhe jezitet jane ndryshe ne shqiperi e ndryshe ne belgjike, per ate jezitin e belgjikes plasi lufta, per keta te shqiperise nuk e rru asnjeri

smiley swedo, po mos i ngatarron me jezuitet e katoliçizmit more djale, se jezitet e Irakut jane ndryshe. Nuk ka nga keta ne Shqiperi, apo ti i prodhon me mendje oki-poki smiley

Jezite mor te them, prej verteti, nga ata qe i falen vetem atij te parit te paganizmit (se s'po me kujtohet emri i atij) jezite me origjine nga veriu i irakut.

Si s'ka o Pjer? Mos bej gafa te tilla! Jezitet jane te hershem ne Shqiperi. Si thu ti nga i bine ata per te shku ne Belgjike (me not)?

smiley hajde gallate hajde, ju te dy (Lizandrer e Swed) te 10-keni smiley tu qesh, jeni te medhenj smiley

Car thu mer Pjer? Dmth te puna jote paska fillu gjithe kjo zallamahi!

Ehhh mer Pjer sa i mcefet qe je! Llafet per Sirine te dolen nji m'nji. Irakun e paske bo vete corap.

Amon o Pjer, lene ca kohe gjeopolitiken dhe ekonomine, e merru me futboll se fillo sezoni tani e do lejne prape leshte peshqit bastexhinj. Bej sevap merru edhe me keta se ketu te ne ka me shume njerez qe vejne baste se sa rob qe votojne.

Lizander, keta vahabistet apo ekstremistet, nuk i durojne Shihitet, Jezitet, si dhe anasjelltas, i shoh ketu tek puna ime, se i kam (dhe vijne me kontrata 1-vjeçare) perdite ketu, dhe bisedojme. I vetmi person qe i lidh se bashku ketu te tere rrymat jam une, sa iki une, nuk rrijne e nuk bisedojne se bashku, ose bisedojne veç e veç me mua, se une ua kam gjetur telin te gjithve. 

Pse mediat tona i quajne katolike

Cila media?  Me aq sa kam pare shtypin, nuk e kam hasur. 

Sot e lexova prape ne nje vend. Ishte link mas linku e te betohem s'e moj men gazeten. Po qe ne fillim ata i quajne te krishtere me sa kam pa. Po merru me shume me fjaline time te fundit qe te kuptosh ku e kisha smiley

Po lere se s'e ben dot ekspertin e bjeri pragut te degjoje avllia smiley

Me fjaline e fundit nuk kam deshire te merrem smiley.  Hamendesime te atij lloji pak si pa bereqet.  Per me teper, per mediat ketej, edhe kush nuk ka pasur as dijen po as interesin per te ditur mbi pakicat fetare ne Irak, keto jave ka pasur informacione pa fund.  

Per me teper, per mediat ketej, edhe kush nuk ka pasur as dijen po as interesin per te ditur mbi pakicat fetare ne Irak, keto jave ka pasur informacione pa fund.  

Po pse une ku e gjeta se car ishin jezitet.

Apo kujtove se ma tha Pjeri? Ohuuu s'tregon asgje nga ato qe di ai. O shume i mcefet.smiley

I re pragut qe ... e bere cope e cikezzz smiley

Iraku ka disa popullata te lashta shume te cilat na kujtone nje kohe te rrumujshme pa ortodoksi fetare. Jezided jane heretike per sa i perket ortodoksise muslimane. Ne evrope herezite u shuan pas disa kryqezatave brenda evropes (si ajo kunder Albigjenseve ne France). Kishim harruar qe heretike jane shendosh e mire ne Lindjen e Mesme.

Pervec Jezideve, ne Irak ekziston nje grup tjeter me i vogel, me rrenje heretike kristiane. Quhen Mandeans e besojne ne Gjon Pagezorin si te derguarin e vertete(jo Jezu Krishtin). 

 

ISIS mendohet te kete ne arsenal 35 tanke Abrams, 1500 Humvees dhe 52 hotwizers M198 te artilerise se rende (plus 4000 mitraloza PKC). Para pak kohesh kishin foto te nje rakete Scud qe kishin marre ne posedim. Kemi te bejme me nje ushtri te mirearmatosur dhe shenja e mire eshte qe SHBA,Britania dhe Franca filluan te armatosin Kurdet e keqarmatosur. Shpresa tjeter eshte se kafshet primitive te ISIS nuk jane ne gjendje ti mirembajne keto arme.

Pu pu ca terroristi i sofistikuar qenka ky Lizandri; e ka sjelle Vetevendosja ne Peshk qe te shperqendroje vemendjen nga terroristet qe asgjesoi Thaci ne Kosove tek jezitet qe ka Pjeri ne Belgjike. 

Po me Belgjiken c'pate njehere, apo nga inati i deklarates se Vatikanit?

P.S. O Pjer, po femra jezite ke ne pune ti apo hic?

Pse Xhibo, si jane keto, çfar kane keto smiley si i fushes se femnave qe je smiley

Jo Pjer, e ke gabim, une jam i malit te femnave.

Ik ore shitmens! 

Kur bo ene ti si ekspert i "malit me gropa" te femnave!

I famshmi Imer Mushkolaj kerkon shtypje kokash, nderkaq qe ai me vrerin e tij anti-islame ne faqet e famekeqes Express eshte po aq pergjegjes per krijimin e klimes se polarizuar fetare dhe po aq pergjegjes per nxitjen e radikalizimin fetar sa edhe ata imame ekstremiste qe akuzon. Ekstremizmi ka gjithmone dy kahe dhe Mushkolaj perfaqeson kahun me te keq te islamofobise kosovare qe une e quaj pergjegjesja kryesore per zhgenjimin dhe radikalizimin e te rinjve kosovare.

Ore seriozisht: lere ket muhabetin e islamofobise. Elitat nuk jane islamofobe jane anti-revolucionare.

Fatkeqesisht, e kisha seriozisht.

Po aq bajat me duket Enver Hoxhaj me pretendimet e tij kur e paraqet ceshtjen ne nje optike thjesht sigurie e kur ben davet per perendimin me nje zell qe as euro-dashnoret me te thekur evropjane nuk e shfaqin. 

Hoxhajt duhet t'i kerkohet llogari sepse edhe ai eshte nje nga pergjegjesit kryesore per krijimin e premisave per formimin e islamit politik ne Kosove me vendimin e tij si Minister Arsimi dikur per te perjashtuar studentet me shami nga shkollat, gje qe u be kauza kryesore e levizjeve islamiste ne Kosove, dhe qe padyshim sherben si burim radikalizimi i besimtareve serisht te zhgenjyer nga atdheu i tyre i porsa cliruar.

Policia e Kosovës në Prizren ka arrestuar para pak minutash edhe një person.

 

N. Abdyli dyshohet se ka qenë pjesë e rrjetit të grupit të të arrestuarve që dyshohen për pjesëmarrje dhe bashkëpunim me organizatat terroriste ISIS dhe Al-Nusra.

 

Personi në fjalë ka pasur fletëarrest nga Prokuroria Speciale në Prishtinë.

 

Mësohet se policia do të vazhdojë edhe më tej me operacionin për arrestimet e të kërkuarve të tjerë të dyshuar për pjesëmarrje në luftërat në Lindje të Mesme.

Kjo firoma islamofobe po merr me qafe investimet ne eliksirin vital.

Na mbyten psikopatet !

po bamir topi, ca thot per ket ceshtje

Si rezultat i një aksioni të Policisë së Kosovës i nisur në orët e hershme të ditës së sotme, Policia e Kosovës ka arrestuar një person të dyshuar për terrorizëm.

Siç mëson gazeta “Zëri” nga burime brenda BIK-ut, i arrestuari është Zekerija Qazimi, imam në Gjilan.

 

Po i njëjti burim tregon se arrestime mund të ketë pasur edhe në regjionin e Mitrovicës.

E tepruan me duket kosovaret me keto arrestimet e ketyre palaqove.

U cave dhe ti duke sjelle keto lajme arrestimesh nga Kosova.Sa kohe te kete islam dhe arabe me para,sa kohe te kete varferi dhe injorance,rrenjet jane aty,keto jane thjesht ca keputje degesh,me te shumten per show.

Islam dhe arabe me para ka dhe per te varferit ne Shqiperi, por ketu situata eshte ndryshe.

Ne kemi Qiljeten dhe Arminen qe agjerojne e bejne belfi ose e shqiperuar sumlfi, ata kane nje hogje qe thote qe Nane Tereza ka qene kurve.

Shqiperia ka zgjedh talljen e sumes me sharlatanet qe te heqin tullacllekun me vinovil apo qe sherojne kancerin me uje me sheqer te djegur. Bile nje tjeter me shume akoma, me sode kaustike, ky i paditur penalish, ndersa atij te vinovilit vetem sa i kane bere bene familjare te mashtruar nga ilaqi.

Tani kete me soden e hengren mileti sepse robi kishte diplome mjeku, ndersa ate me sheqerin e djegur e hengren ne Kosove e Maqedoni sepse e reklamonte veten si i derguar i zotit me mision sheronjes, deri sa ne Maqedoni e futen ne listen e sharlataneve dhe vete struganet viktima.

Thelbi eshte dekuraji i sharlataneve jo i atyre qe besojne ne islam. Nuk bej fajtor kurre une nje 19-20 vjecar qe ka besuar nje plehre e per te hudhet ne zjarr.

 

 

feja eshte opium per popullin thoshte AI, po nuk donit ta basonit ju, majeni me shnet smiley

Ne dum opium me Qiljete e Armine qe vetfotografojne sumen. smiley

Ene tamam tamam e para e ka thene ajo shoqja e Engelsit, Marksima. smiley

Ishalla nuk e lexon xhibi komentin sheme se i hypi avionit e erdhi smiley

smiley

Sidoqofte, duhet t'i japim meritat Peshkut qe ju dha mundesine njerezve te "hapen" ne publik, dhe demokracise qe lejon njerezit te tregojne preferencat e tyre seksuale pa patur frike se do denohen me burg. Ju shtua dhe nje anetar shoqates se Klajdit.

Gjembo nese e kishe me mua, te siguroj qe pelqej vetem fundshpinat e femnave, kuptohet kur jane ashtu te plota e te rumbullakta si dhe kur kunderpergjigjen po aq bukur nga pjesa e gjoksit duke krijuar keshtu nje teren malor te kendshem nga te dy pozicionet. smiley

Me ty e kam, ti vete e deklarove me siper si e kishe b... smiley

Po jo une mi gjembo, po Qiljeta, shoqja e Kothit. Une e kom inot, por pelqej atge tjetren Qiretin.  

Sumflismileysmiley

Po ti mendon se arabi kot e hedh faren/paren,nje dite do doje te marre frytet.Mos te te duket gjendja roze ne Shqiperi,Selanik e tatepjete,sic ka qene mund te mos jete

Une kujtoj vitet 92 - 96 sa i madh ishte presioni per tu futur. Te bej nje rruge ne kembim te nje xhamie etj etj ishin kushtet.  Shperndanin lope te skacume ( i di Grava cer dmth ) per familjet e varfera e hapen shkolla ku conin jetime  apo femije nga familje shume te varfera . U hapen ne Kavaje, Cerrik, Durres e gjetke shkolla me rregjim spartan e deri sa arriten tek nje shkolle  ne Elbasan qe ishte alla alla.

Shpresa ishte qe keta do u beheshin ushtare qe do impononin ne Shqiperi. Nuk ndodhi ( me perjashtime ) deri sa mbriten ne shitjen e vendeve vakef per nje grush para e qe perfundoi me vrasjen e komandarit te muslimaneve.

Ne ate kohe mbine edhe keta njerezit e mire qe sheronin njerez. Mirepo Cekja, ka bere nje figure legjendare me ate "hiqma tullacllukun". Dhe eshte personazh real ai, bile e therrasin me te njejten nofke si ne komedi. Arjani ,skenaristi, tregon histori shume te forta me ate personazhin real se si e stimulonte ai per ti vjedh batuta.

Mirepo per fat te mire ishin pikerisht keta qe vetdiskredituan kete "faren arabe" dhe vazhdojne akoma ta bejne (sipas kuptimit qe i jep ti se une nuk jam kunder besimit ne pergjithesi ). Dalin ne Tv apo mbrojne kauza per ti bere te pabesueshme.

 

Keta sharlatanet jane tjeter gje.Po as une nuk jam kunder besimit,por jam kunder nenshtrimit,dhe me fare arabe kuptoj ate variant islami qe po mundohen te fusin keta shkretetiraxhinjte,salafizem a ca leshin quhet.Po te mos harrojme qe ai eshte interpretimi me mot a mot i kuranit.islami para se te jete fe e paqes,eshte fe e nenshtrimit,dhe jo e nenshtrimit tend vullnetar ndaj zotit,po e nenshtrimit te tjetrit ne emer te zotit.

Ore keto arestimet me duket ngjajne si inskenim i 'sigurimit " Kujt i kujtohen ato shkrimet e ketyre viteve per sigurimin qe fuste arme neper  'qela ' sepse prifterijte ishin te paster . Koha do tregoje se mos ndohta keta Martire te Luftes per Liri do behen  Vlerat e Partive Demkratike te verteta pas vitesh dhe do cmohen me Motivin "Pishtare te Allahut " Amen

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).