Para disa ditesh u dha lajmi se Posta Shqiptare nen udheheqjen e djaloshit Ardit Çela, per here te pare doli me nje bilanc pozitiv. Pra e thene ndryshe Arqile Goreja, per 8 vite kishte bere nje vrime ne uje. Kohe me pare une ne nje shkrim timin ketu isha treguar shume skeptik per keta te rinj, te panjohur, qe rishtaz po merrnin detyra te rendesishme pa qene asnjehere ne pune ne administrate. Por me vone na doli se Arditi na ishte nga Skrapari dhe per me teper djali i hallles se Metes... Pra delli udheheqes nuk i mungonte dhe suksesin e kishte te garantuar. Deri ketu nuk ka asgje te keqe. Nuk do te thote se qe te jesh kusheri i dikujt me pozite automatikisht duhet te jesh edhe i paafte apo i pazoti.

Por me e bukura vjen me pas. 

Papritmas, ky djaloshi i "arte" na jep doreheqjen, pas nje viti pune shume rezultative ne Posten Shqiptare. Habi tek te gjithe. Po si ka mundesi? Kujt ia ka prishur? Ku e ka shkelur?

Cudia tjeter e ka emrin Majlind Lazimi nga Dibra, kusheri i Monikes. Por me e bukura fare eshte qe po ky ish-i i Postes, para se te ikte, na emeron te fejuaren e tij si Drejtore e Mardhenieve me Jashte ne Posten Shqiptare.

Nuk e di si ta shpjegoj une i ngrati kete pune. LSI-ja na qenka kthyer ne nje parti familjare dhe shteti na qenka kthyer ne nje çiflig te ketyre familjeve.

A keni ju ndonje mendim per kete pune?

145 Komente

LSI-ja parti familjare? Ti s'je mire vallai, si t'shko menja ketu iher? smiley

Thanks alidems qe na informon. Qe LSI eshte nje shpk me ortak/pronar te vetem kete e dija me kohe. Nuk kam asnje mendim sesi mund te zgjidhet kjo pune, persa kohe reziku berisho-kriptokomunist eshte akoma aktual.  

Alidemso, a je i sigurte se nuk ta njohin Nickun qe perdor ketu? Perzoten... trim po me dukesh!

 nxjerrja publikisht e emrave eshte nje fillim per t'u thene JO. quhet demaskim.

doni shtet ju?

ja ku eshte. me institucione alla perendimore, me kushtetute alla demokratike, me tre pushtete komplet te pavarur nga njeri tjetri, me banke qendrore te hapur ndaj dijes duke mbajtur me shume libra ne thesar se fed-i amerikan, me nje media origjinale, qe s'rresht se shpikuri formate te cilat i marrin si shembull te gjitha mediat e tjera neper bote. me pak fjale: me te gjitha te mirat.

e gezofshi tani.

Majlindi eshte shume cun i mire.

Ty alidems te ben pershtypje nepotizmi ne kete rast i LSI-se dhe nuk te bejne pershtypje emerimet skandaloze te PS-se ku krimi eshte ne nivelet me te larta te njohura ndonjehere ne administraten/politiken shqiptare? Jo se PS-ja nuk ka nepotizem, sa te dush ka, po mendoj se edhe me problematike eshte kjo qe permenda. 

 

Cuna te mire besoj qe njef plot dhe alidemsi, po nuk i bo njeri drejtore te postes

Patjeter. Posta vetem nje drejtor mund te kete dhe Rama ia ka dhon LSI-se, keshtu qe duhet nje kombinim rrethanash. Megjithate, ai ishte mendimi im per personin jashte cdo argumenti, duhet ta kuptosh kaq.

Likja osht njish .

Sa më sipër, që sjell alidemsi, ka ditë që i përflet gjithë Tirana. Madje ka dhe më shumë. Përfliten poste ku mund të shkojë spurdhjaku Ardit. Me ngritje natyrisht, sepse ka patur suksese atje ku ishte. Brenda një dite TV tona mediokre ose të paguara, njëherësh, vunë trumpetat e dhënjes lajm+intervista mbi këtë palloshin drejtor. Në bar-kafe kjo është biseda e parë. E keqja për mendimin tim qendron te koalicioni i një partie si PS, që ka si aspiratë drejtësinë sociale e barazinë shoqërore, me LSI, një parti kjo karieristësh e ngritur e që funksionon si biznes. Anëtarsimin në parti me premtimin e punësimit e ka të huazuar nga partia naziste e hitlerit, sepse ata e përdorën të parët dhe me shumë sukses në vitet 1926-33. Kjo e keqe me erë që qelbi gjithë Shqipërinë, vjen si trashëgimi nga Fatos Nano, që si kryetar partie nuk ishte i aftë të pengonte përçarjen e të majtës. Më pas, klani Berisha e bëri faktor politik dhe Saliu u tregua fare ordinerr që nuk e futi në burg kokëtulin, shokun e Çimit, por e la të lirë për dy muaj pushtet Si të tillë e pranoi karieristi tjetër, Ed Rama, i trembur se po të dilte më vehte PS nuk do fitonte dhe ky do ishte fundi i tij.

Kjo e keqe e madhe e shtetit nepotik, ka gjithë tiparet e shtetit të dështuar.

Petro, Alidems, dhe gjithe atyre qe ne thelb revoltohen nga "bemat" e politikes shqiptare...

Me sa shoh dhe lexoj, ka shume si ne, qe nuk jane dakort me gjithe keto horlleqe dhe poshtersi, me gjithe kete harbuteri per te vjedhur, vrare e masakruar, majtas e djathtas, maskuar nen terma politik dhe retorike nacionaliste. 

Cfare do behet me ne? Ku po shkojme? E kuptoni se cfare ndodh realisht? Po perpiqem te bej skenarin minimal te kater viteve qe do vijne:

1. Rama "qeverise" me dore te "forte", gjithmone me "lejen" e Ilir Metes. Si rrjedhoj Meta fuqizohet shume, ai dhe njerezit rreth tij ne Korporaten LSI kapin afersisht vleren e 1 miliard euro. 

2. Korporata tjeter, PS shton vleren e aseteve "2K", "Usluga", Dulaku, Tan Lepri etj, duke gllaberuar edhe dege te Korporates armike PD. Si pasoje vija bregdetare merr nje zhvillim te papare me resorte turistike. Vlera ne treg e Korporates PS shkon diku rreth 4 miliard Euro. Ne keto kushte, pas renies se aksioneve te PD-se, skena dominohet nga e "majta" milionere. 

3. Gjithe gjithe, njerezit qe perfitojne keto para jane nje grusht rreth 300 deri 400 persona, te lidhur fort pas dy korporatave ne pushtet. Korporata konkuruese PD shkon drejt shkrirjes...

4. Skandalet, korrupsioni dhe vrasjet nuk kane te ndalur, do te vritet me cdo kusht dhe me cdo mjet cdo kundershtar; politik (nuk eshte fjala per kundershtaret poltik tip PD!), ekonomik, mediatik. 

5. Do pushtohet cdo burim ekonomik jetik, qe sjell para, qe mbledh cdo qindarke te qytetareve ne Shqiperi. Do tentohet qe, ne emer te nacionalizmit, te perfitohet edhe nga qytetaret e Kosoves dhe Maqedonise.

 

Pyetja qe shtroj eshte kjo:

Cfare duhet te bejme ne, idealistet qe cirremi neper forume, qe te ndalojme kete katastrofe??! Sepse, mesa kuptoj une, gjerat nuk zgjidhen vetiu!

Je fare i pa-informuar, korporata financiare e PeDit eshte e paprekur,fale garancise se Likes, ndryshe do ishte e djegme Kryeministria sot. Sado te zote te jene keta te PS, do u duhet 8 vjet te arrijne ne ato nivele qe coji Sala PD, dhe pikepyetja eshte se a ka mbetur aq pasuri e lene per tu grabitur. 

Ti e ke Zgjidhjen per mua, prit Shtatorin kur te filloje PD rremujat e inkorporohu si idealist me cunin e Sheqeres, se spaska ken aq i keq.

Cfare duhet te bejme ne, idealistet qe cirremi neper forume, qe te ndalojme kete katastrofe??! Sepse, mesa kuptoj une, gjerat nuk zgjidhen vetiu!

e thjeshte: bojkot sistemi

Para disa ditesh u dha lajmi se Posta Shqiptare nen udheheqjen e djaloshit Ardit Çela, per here te pare doli me nje bilanc pozitiv. Pra e thene ndryshe Arqile Goreja, per 8 vite kishte bere nje vrime ne uje.

 

si e nxore kete perfundim, alidemso..?!     posta shqiptare, nen drejtimin e ketij Arqile Gorese  ka qene konstant nje nga institucionet me te organizuara  te shtetit shqiptar.. funksiononte mese normalisht , dhe me  nje sherbimi cilesor!

Nuk ma paske kuptuar mire sarkazmen Belulo... Gorreja dhe Bojaxhiu i PD, kane qene nder administratoret me te mire te saj.. (pershi dhe Sahit Dolllapin)  Ata vertete kane qene militante te thekur te PD, por ne punen e tyyre ne institucionet qe kane drejtuar kane lene gjurme te medha...

po shume mire ka ec posta sidomos ne qytetet kryesore.. ku peshimi i sendeve behet akoma me kandarin qe do ja ken blere ndonjerit qe e ka vjedhur ne trazirat e 90'

Opo thoni shyqyr qe nuk u ka shku menia per ta vene ne vend te Fullanit.

E vecanta eshte qe nga nje post politik, pra nga zv.minister, shkon ne drejtues ta themi korporate.

Pa me thoni kush eshte ne Bordin e Postes qe e ka propozuar kete djalin dhe ku e kuptuan ata qe ai mund te jete drejtor i mire?

Alidemsi ka te drejte ne shqetesimine vet. Jane bere harbute. Po ne fakt duhet thene shprehja tjeter : nuk kane ndryshuar shume jo. 

Çfarë bordi, komentues? Nuk funksionon kështu. Bordet kudo janë një organ pothuajse këshillues. Anëtarët e saj janë zgjedhje politike e mësipërme për t'u rritur sado pak mjetet financiare si shpërblim për fanatizmin e tyre politik. Drejtori ëshë zgjedhje e kryeministrit dhe vetëm e atij. Po qe se në pazarin fillestar të palo koalicionit është rënë dakort se sektori X i përket partisë aleate, kryeminstrit si ngelet gjë tjetë përpos se të presë në heshtje propozimin. Nëse IM i sjell, përshembell, shoferin si propozim, shoferi do bëhet drejtor.

Fenomenin s'e lufton askush, vec rastet e pervecme, nder te cilat Peshkut--si dhe Rames e ngjalisteve--i rri me mire denoncimi i nepotizmave te tjetrit, dmth ne mungese te PD-se, ato te LSI-se. Pra brohoritesit e "Sali dorezo bllokun" e deshen Meten qe ti sillte ne pushtet por tashi qenkan zhgenjyer nga oreksi i Metes per pushtet.

Nderkohe skandali ne rritje i vjedhjes se thesarit (fshirja e incizimeve te kamerave, mungesa e procesverbaleve korrekte per te evidentuar te hollat ne dispozicion, c'ka ben te dyshohet se eshte vjedhur me shume se sa u tha) jo vetem qe padashje zbuloi fenomenin--Fullani ka punesuar familjaret e gjithe politikaneve kryesore--por qiti ne pah dhe impotencen dhe kapjen e shtetit.

Rama i ngriti duart perpjete duke tundur flamurin e pavaresise se institucionit te Bankes (dmth s'mundej qe egzekutivi apo legjislatori te nderhynte apo komentonte per institucionin e pavarur se prishej shteti) nderkohe qe nga ana tjeter dite per dite sulmon Presidentin deri dhe me batuta dylekshe, ashtu si deri dje sulmonte Ajazin e SHISH, por dhe LLallen e Prokurorise.

Dmth Rama eshte njesh me Berishen sa i perket Fullanit, kurse sa i perket levizjeve te institucioneve te shtetit si guret e dominove (prish nje e bashko nje tjeter e shkri nje tjeter e bej nje te ri) eshte ku e ku me "progresiv", sic dhe shigjetat e pallatit me shigjeta.

P.S. Nje tjeter skandal seksual ne zyrat e shtetit rrezikon te shmange vemendjen e Swed-it nga Fullani smiley

Xhibo smiley paskan plas skandalet seksuale ne Shqiperi smiley

Mua nuk me shqeteson fare ata dy tre emmrat e ahtuquajtur te kriminalizuar te administrates, fare, po fare fare ama...Ata e kane emrin me laps si kapteri ne ushtri... PD-ja foli, dhe Rama çëfesht i hoqi dhe ja ku u zgjiddh puna... Kurse rasti i nepotizmit eshte me i rrezikshem dhe me i neveritshem. Rasti ne BSH, eshte me sinjifikativi per kete krim...  Une nuk kam asgje me kete Arditin, pasi nuk e njof fare, por per nje djalosh qe sapo ka mbushur 28 vjeç, dhe nuk ka qene ne gjendje te vazhdoje universitetin publik, pasi nuk ka pasur mesataren e duhur te shkolles se mesme, ka mbaruar UET e Çilit, bile edhe masterin po tek Çili, per shkak te lidhjeve me timonierin e madh, u be edhe funksionar ne LSi, me pas po per keto lidhje na u be edhe Drejtor i madh ne ndermarrjen me te madhe publike ne Shqiperi qe ka mbi 4000 punonjes, ne te cilen perveç disa nderrimeve ne administrate, nuk u shqua per asgje, thjesht fshihej duke mos takuar asnje punonjes te larguar... e kete ta marresh e ta besh minister, kjo eshte kuje më dreke... Pastaj ta besh administraten me kushuriinj me niper mbesa apo nuse apo te fejuara, kjo eshte per ti bere "marshallah" komunizmes se Enverit...

Me vjen keq Alidems por lufta kunder nepotizmit ne Shqiperi eshte pothuajse e pamundur. Ketej nga lagja jone kemi familjen Kenedi, si puna e familjes Meta, qe sa here fitojne Demokratet e mbushin administraten me njerezit e vet. Legjislacion qe te ndaloje punesimin e kushurinjve eshte e pamundur te nxjerresh pa shkelur te drejtat e njeriut...mbetet trashja e zullumit qe con ne penalizim zgjedhor.

Vetem nje ngjale e thekur ne tymin e Rames mund te beje analogjira midis nepotizmit te Shqiperise dhe familjes Kennedy ne Amerike...prite Zot kur te na thuash qe cuni i Fullanit = Caroline Kennedy  smiley

S'ka te beje hic...ne Amerike familje si Kennedy jane te pasur privatisht dhe me pas i futen politikes per karriere politike/publike, jo si ne Shqiperi qe kapen poste politike per te bere korrupsion dhe para ne kurriz te shtetit dhe te tjereve. 

S'ke faj ti xhanem... Rama thote "po, Kokedhima ka te drejte te hape me shume zyra paralele shteti sepse ka me shume para se mua" dhe "s'ka asgje te keqe qe deputetet te nderhyjne per te gjetur pune", keshtu qe ti je i detyruar te bredhesh neper analogjirat e Amerikes per te justifikuar 4lleqet dhe impotencen e Rames ne Shqiperi. Te njejten gje benin shoket e tu deri dje per Berishen kur ishte ai ne pushtet, e krahasonin me Reganin dhe te djathtet e Evropes.

Po ik re Xhibi, se smerr vesh nga nepotizmi si gjith Talibanet e cunit te Sheqeres.  Ku e ke futur ndonjehere koken ne ndonje zyre pune pak a shume te rendesishme ne USA, ti more qe je trashur e bere si lope me food stamps, pa punu nje dite. E cfare hyn Rama ketu? Eshte Rama me i nepotizu po thu ti? E kujt i plasi, mos e voto e voto prap cunin e Sheqeres.

Nepotizmin do e kemi peshqesh se pari nga kultura qe kemi ku familja eshte ajo qe quhet 'safety net', institucioni mbrojtes e jo institucionet e depersonalizuara shteterore. Se dyti jemi nje vend i vogel ku njohim njeri tjetrin ndryshe nga vendet e medha qe nese do ta Gjin Gjonsh nje gjykates eshte e veshtire edhe se ai jeton 350 km larg teje e sja ke njof gocen e tezes qe te te lidhi per rryshfet.

Koqo u bo Kapitalist nga fatos Nano e lulezoji ene me Cunin e Sheqeres qe 8 vjet gjoja si kapi nje shkelje financiare, kur te gjithe e dime si pasurohet robi ne Shqypni. Ka me shume pare se i Lebetitmi, KOqo o xhib, dhe une skam cti poj veq ti gervish topet perderisa nuk ka shperthyer edhe ai ndonje Gerdec. Po te gjithe buznesment Koqo jane aty.

Pyt pak per Kenedit e ke per ta kuptu qe ishin nje familje pashallaresh, sigurisht ne qofte  se Mullah Omari nuk eshte idhulli jot. 

 

Pyt pak per Kenedit

smiley

You can take Lebetisin out of Shqiperia but you can't take the ngjala out of him - thote nje tabele ne hyrje te kafenese se Hyannis Port, nese te bie rruga andej kur te shkosh te pyesesh njerzit per nepotizmat e Kenedit smiley

Po pyt re Xhib tek starbaksi a ku je tu pershendet qent venalijt per Kenedit, e xhoja e pare qe do te thon osht se si perdhunoji Kenedija, e lan me u arratis ne Europe e se ekstradun per 20 e kusur vjet ....njishtaz....ka shume Xhibo. E gjoja qe mu sme pelqe ne USA eshte pikerisht nepotizmi e krahinarizmi ne pune, pa lon menjan Cifutet. Ene Favoret seksuale i ke shume te perhapura me qe me kujtove Koqon. Ai Clintoni slinte recepsioniste hoteli pa fut me zor ne dhome. Apo do skandalet e kongresmenve me te rinjte meshkuj intern, mos pyt, po lexo ditarin e asaj madames qe sla kongresmen pa pallu dhe qe ua shkroji te tera bardhe e zi.

Dmth Kokedhima qenka fans i demokracise liberale amerikane ndaj sekretari i tij deshte te bente seks me 14 vjecaren tek zyra e Rilindjes, si Kennedy me Clinton ne Amerike? 

Kjo ngjaleperdredhje ishte brilante nga ana jote, pavaresisht se s'e ke shpjeguar qarte nese Rama eshte Kennedy dhe Kokedhima eshte Clinton, apo anasjelltas...me mire keshtu se rritet suspanca e analogjise si peta e fryre e lakrorit qe do ta hape Spartak Braho.

P.S. Je qe je, pse s'gjete dhe nje analogji amerikane per breshkat e Rames?

Prap me ngjaleperdredhje ti? Po avash re, se mos ben Likja koalicion me Lulthimin prap, ku do futesh o derezi.

Xhibo, ti e do me avash....Koqo eshte simboli i kapitalizmit 23 vjecar...produkt vendas, nga une cer do. Likja ja ka hudh skandaleve me te medha si Floriri e vidoja shume meleonshme...e mbasanej qe paska fut kushuri, ti sdo e boje?...spartak braho eshte hetuesi i Sigurimit qe mbijeton si shume fale mos hapjes se dosjeve....une as i hapa as i mbylla..

Tani Nepotizmi me ngjan me modest si problem, sigurisht sipas kaplloqes sime...dhe shume veshtire ta luftosh ne nje sistem te ndertuar ne marredhenie njohjesh. Perderisa partite mbeten punedhenest me te medha ne vend dhe ndermarrja kapitaliste e pavarur eshte e dobet njohjet ne ate vend te vogel do luajne rol te madh. kaq te thashe, ti do me u mor me ngjala. A eshte qeverisja e sotme me nepotike se ajo e kalumja??? Kjo eshte pyetja e vertete per mu dhe aty bazohet ndeshkueshmeria e qeverise ne zgjedhjet e ardhshme se Nepotizmi ne fund te fundit eshte i denueshem...Ene ai Merhumi e luftonte me menyrat e veta si dhe shfaqjet e huaja.

Sa per skandalet seksuale, Cania me Koqon jane amator e ne i kena njisha per ate pune. Fale zotit kena shtet te forte ketu motra, se te kishim shtet shqiptar me kojshi amerikon ti srrije nji dite ktu po e mbaje frymen ne Yzberish

Perderisa partite mbeten punedhenest me te medha ne vend 

Nuk eshte se je aq driteshkurter sa hiqesh jo, problemi yt eshte ngjala.

Rames ju desh vetem disa muaj qe te tallte trapin me ngjalat si puna jote; premtoi shtet dhe berje te gjerave ndryshe, por gjeja e pare qe beri ishte rinovimi i zyres (sikur ishte shtepi private Kryeministria), gjeja e dyte ishte bastisja e serverave te tatimeve naten ne fundjave me Brahon dhe Beqirin, e keshtu me radhe.

Tani qe Rames iu kap Kokedhima me presh ne dore, Rama e konfirmoi hapur qe ai legjitimon sistemin e Partise dhe jo berjen e shtetit, ne vend qe ta perdorte kete rast per te luftuar fenomenin dhe per te thene qe do beje shtet te fuqishem e jo parti te fuqishme, se Rama me shtet-berje beri fushtate, jo me Kokedhime-berje.

Ndaj pra dhe ti si ngjale e bindur dhe e verber qe je, ne vend qe te kritikosh kete fenomen te punesimit nga partia e merr te mireqene ate (meqe s'e kundershtoi Rama). 

P.S. Ne fakt rrumpallezimet e Rames jane me agresive dhe sesa ato te Berishes ne 2005, meqe juve vdisni ta ken Berishen si standard te Rilindjes; Berisha atehere u perpoq te bente si cun i mire per nja nje vit kurse Rama e filloi direkt qe muajt e pare.

Xhibo a e kupton ca flet? Ne se Rama eshte tall me mu e sme ka gjet pune dhe ja dhuroji venet e punes Likes atehere vlen e kunderta...qe Rama nuk eshte shume i dhon mbas nepotizmit se nuk ka as din as imam. Ti qeke me verte afer Cunit te Sheqers, se ne ket histori flitet per kokmodhin dhe zonjen e tij,  dhe une jom tu fajesu Liken me pak dhe me ta shpjegu ty ngadale....po llomotis me vete cfare t ibosh nepotizmit.

Militantet si puna jote llomotitjet e mia i trajton si ngjalizim, se ti me lexo vetem mue e jo artikullin apo titullin.

Alidemsi shkon ne ekstrem e shef komunizmin me mire se sot, ti Cunin e Sheqeres ma mire se sot. Le tju kujtoj  ene 1 here qe ne kohen e Merhumit kalamojte e tij bashke me dhenduret e nuset drejtonin te gjithe institucione a muze shteterore. E ndonje pinjoll i komandantit ishte ene ca si i leshte e aspak i afte. Nepotizem kishte ene atehere Xhibo dhe sa per krahasim ene xhosefina a majko kan per ti rregullu kalamojte ne punet te mira dum apo sdum ne, problemi eshte qe te mos vjedhin, vrasin, shkaterrojne a te hedhin ne ere vendin. 

Ne se Rama qeveris me keq se Berishi ka per ta honger qafen e pates por deri atehere Xhibo tfala Cunit te sheqeres.

Lesh me qime moj Fatime. Nuk eshte argument perseritja si robot e fjaleve kyce tip cuni shqeres apo cuni piperes.

Nepotizmi ne Shqiperi eshte vetem nje pjese e vogel e korrupsionit ne punesimin e njerzve, fenomen i madh i cili eshte dukuri e rrumpallizmit ne vend te funksionimit te shtetit.

Asgje nga keto qe ndodhen ne Shqiperi s'jane fenomen i pa ndodhur gjekund tjeter, dhe as ato qe duhet te beje Shqiperia s'jane gjera te vecanta...s'ka nevoje te ri-shpiket rrota, mjafton te shikosh si e kane kaluar kete lume vendet e tjera.

Njeriu me dy pare mend shikon ku calon gomari--shteti ne kete rast--dhe i kerkon llogari te gjithe politikaneve ne ate perspektive, qe te behet shteti ne funksion te te gjitheve dhe pavaresisht interesave personale te kokedhimave, ramave dhe berishave te momentit, e  jo ta shikoje situaten si sport tip "shyqyr qe e mundem Saliun/Nano/Ramen/Leshin" apo ta mbaje Berishen si standard te politikaneve te tjere. 

Kurse njeriu militant i verber si ty, ne vend qe te shikoje se cfare duhet bere, shef te justifikoje me cdo kusht ato qe ben njeshi i Partise dhe te akuzoje te tjeret per njeshin e partise tjeter. Sa me e verber bindja militante, aq me gallate mufkat tip krahasim me Kennedy e me Clinton...une s'do cuditesha me ty as po ta kishe krahasuar zyren e Kokedhimes me arken e Noes dhe breshken e Rames me drerin e Santa Claus-it.

P.S. Juve ngjalistat e verber jeni bere vecanerisht legena virtual-materniteti; per juve alfa dhe omega e Shqiperise ishte dhe eshte Berisha, si kur ai ishte Kryeminister e Rama ishte ne opozite, si tani qe Rama eshte Kryeminister me 2/3 e votave ne Kuvend e Berisha eshte ne Facebook. Juve sikur dhe  tju 10ste mbi koke Rama do thoshit qe Berishes i binte me shume ere.

Ore thith ti militantja e cunit te Sheqeres apo jo, po flitet per Kokemadhin e zonjen e tij te nerume, cke qe merresh me Ramen? Kur te dale Palloshi me Linden llap. Ty te shof si militant te paster e tkom qejf, se cdo skandal qe plas me palloshin e ke, e gati me ulurit per pergjithesime. Ene nje ceshtje Nepotizmi do e ndysh me skandalin e Koqos se keshtu te tha Shqupi...a dhe deputetat trafikante....

A po thoshe qe te pakten cuni Sheqeres u soll mire vitin e pare? Provoje... A eshte e vertet qe ene kur kishim shtet Enverist, gjoja shtetin qe ca e qajne, ene Alidemsi sipas menyres se tij... Nepotizmi bonte nomin.....lene po na doli ene Arqileja burr i zoti????

Ndoshta sepse arqileja, ai qe detyronte punonjesit me u abonu tek gazeta 55, me vrafte zoti po ju rrejta, i lente leket e postes se Shqiptareve per allishverishet e Cunit te Sheqeres dmth, reklama e donacione per gazeten 55, Klanin e autobuza e pankarta fushatash elektorale. True or false Xhibo???

Po pse ky karafili i Likes e nxorri Posten me fitim pas 8 vjetesh??? Kjo eshte pyetje shume interesante....aq me shume qe thot Alidemsi qe mezi kalote klasat.....e un e besoj. Po ste le Xhibi me propaganden Shqupiste me mor fryme. Cdo diskutim do e coj tek Koqo ...fut ene Ulajn po deshe...po je ne faqe te gabume Xhib.

Kaptinderri e ka thy ligjin me emerimin e ketij kusheririt te vet dhe a kan te drejte me honger buk me gjolp niperat e Monikes pa thy ligjin ne zyrat e shtetit? kjo osht pyetja Xhibo e jo cmenduria Berishiste. 

Xhibo nese te dhimbset se Rama po humbet popullaritet nga nepotizmi i kaptinmodhit e zonjes se vet thuje e mos i bi larg e larg, po una nuk shof ndonje apokalips ne kete rast. Tfala cunit tSheqeres.

 

Mos u acaro xhibo, s'ka faj njeri qe plaka atij quhet sheqere, po ta kishte emrin Cathrin do thonin "cuni i Cathrines", ca ka ktu?

Plus qe nese plaka e tij do e kishte mbiembin Muqibaba, do i thoshin cuni i Cathrin Muqibabes smiley

E kisha fjalen tek qasja vari4rriste e ketyre miledeleve mer ti qe ben sikur s'e kupton...qit Rama nga nje batute tip SHQUP etj dhe keta aq duan, sjellen neper goje keto fjalet kyce si hajmali, tip hi hi hi sa mire ja beri Berishes qe i tha shqupist apo cun sheqerist...pak a shume si berishistet qe sa here i permendjen ndonje 4llik te Berishes te thoshin qe Rama eshte i pamoralshem se ben plazh nudo dhe i ka thonjte e palare.

Kjo do e dhiste pak muhabetin, se keta tendenciozet do i thoshin "cuni i cathrin ju-qi-baba" smiley

Lajm qe kane shume Gazeta .Po ceshtja eshte Perse shoqja Xhibole si jashte  Nepotizmit , rastesisht na orienton tek fletushka MAPO per shumicen e infove smiley A eshte problem Xhibolja ? 

smiley

I ndruarEd .E kisha ne vazhden e pergjigjes..C'do bejme ne ne Forume .? Me kujtohen Fjalet e nje kenge shume te bukur Italiane qe pyeste pasi e kishte lene e dashura .Per ne me i dashur eshte Atdheu qe na ka lene .

Cfare do bej ?

Dhe duke u rritur kreshendo, premtonte se Cualcecosa  faro e me rradhe deri sa harinte ne Recitativ

Si piangero ...ooooo O ..o...o ..oooo smiley

Ne do vazhdojme te denoncojme dhe do rrotullojme tespiet me LlamPaxhij e koloqe si Keiendi qe qe sheh enderra me Mafie !

Une kam te njejtin mendim si gjithmone: Aty shteti drejtohet nga mafia dhe familjaret e tyre.

Po e kishe njeriun tend ne postin drejtues mbaron pune ndryshe te ha uku....

Lexova nje artikull te njeriut te Kaqo Koqedhimes qe shprehej per te gjitha bamiresite dhe shkaperdredhjet qe ben Koqua per te "miren" e njerezve te tij dhe te elektoratit ku eshte zgjedhur.....

Po pse o Koqo duhet qe per cdo problem njerezit duhet te kontaktojne me ty? Nuk mund te vihen standarte aty per sherbimin social dhe qytetar....?!

Keshtu eshte kur Koqot dhe kokemedhenjte vihen ne drejtim si shoku (Kali) me falni Pali ne kohen e qepes.....

Dhe keshtu tjanut patjanut danieli e shkuli rrepken .Dermoi mafien , sh Koqo dhe sh Pali .Per Mafien dhe sh.Koqo mbase i njeh nga afer

por

Para se te permendesh asetete e sh Pali , mire eshte te marresh leje nga sh Boisa .Apo e ke nga xhelozia smiley

S'ka burre nene ti derrmoje ata Koqore me paret qe kane bere jo... Une bera nje krahasim me personazhe te diktatures dhe te post diktatures. Koqo ka pushtet dhe para dhe emeron ke ti doje b*tha kurse sh. Pali emeronte Lenkat se kishte forcen e pushtetit "popullor"  kurse Kokemedhenjte dhe Koqot i kane te dyja edhe pushtetin edhe paren.....

Po te lejonte pushteti i asaj kohe pasurine private Pali do ishte krimbur ne para smiley

Sa per xhelozi le se me kape mat smiley jam ne rregull nga ajo ane dialogun ne kete blog e bejme per shtyrje kohe.....

Sa kom dash te isha nji mize ne dhome, ne kohen kur Nena Mbretreshe i eshte drejtu kaptin modhit : Kush te tha ty ta bosh drejtor ate manallin, kushurinin tat,e ?

Dhe ish-shtangisti, si i zone ne faj : Mire, si te dush, po a ta nez pak televizorin ?smiley

Dakort i nderuar po duhen lexur dhe mjaullimat e xhibit .

Se nepotizmi zoterie ..dmth edhe tek "na kem feisin e bukit " ku supermbesa mburr gjyshin" ka Nepotizem.

Ka gjet dhe xhibolja me cfare te merret .i lebetitmi e ka shpjegu mire cdo me thene vend i Vogel . Por kjo nuk do methene absolutizem qe karakteristiken kryesore ka Nepotizmin ! Shif kur te shtoj xhibolja qe behet fjale per Poste Publike smiley

Nuk duhet pare me ate sy si i sh.Pali qe te mos kishte nepotizem vuri sh ljenka . Kriteri vetem dhe qe duhet te mesohen shqiptaret eshte rezultati ne Pune .Ne se ka rezultat , rritje te prodhimit , te mirave materiale a te adhurave financiare dhe sidomos qendrim disiplinor ndaj shkeljeve e cfrytezimit te Postit atehere po ne duhet te themi

Se Enveri zotrie .denoi shoket e te afermit e tij " .Kete e ka pohuar edhe vete shoqja gjembi 'Kishte shtet or tie "

Me Nepotizem duhet kuptur dicka me e thelle dhe me praktike , jo kaq ngushte .psh Sadami kishte Nepotizem pasi ne tere pozicionet kryesore te shtetit kishte nga familja e tij ! E c'mund te themi per Mbretierite kaq te "sukseseshme Shqiptare ""  qe pas princ lekes na mbeti prap nje princ leke smiley Vaj hallit kush do ishte Drejtoresha e arteve te Bukura ..e me rradhe e me rradhe ..ose vjersherisht ..e te tjera e te tjera !

Meqe Sali zeza e beri te zezen ti vinte turp nga ngjyra e saj se i dukej si me e zbardhur nuk duhet ta bejme dallimin me te.

Si qemoti qe i benim krahasimet me '38-ten. Standartet duhen mbajtur te larta dhe jo te behen krahasime me ata qe s'kishin standarte fare. Koha e Sali gerdalles duhet te shuhet edhe nga cdo mendje Shqiptari dhe jo me te kujtohet si kohe qe ka egzistuar ndonjehere..... Periudha me e erret e Shqiperise.

Tani te ecim perpara duke ndertuar modele te reja pa perseritur ndonje fragment nga erresira e djeshme eshte me mire ma do mendja mua.

Se hiq nje te Floririt dhe vur nje te floreshes sikur nuk shkon ajo pune....

Dihen ato gjera nje fshat me 5 shtepi ata njerez do jene por po sikur te shikojme pertej avlliut tone ka njerez te kualifikuar sa te duash por nuk e njohin Koqon te gjithe se s'kane mundesi ta njohin apo s'duan ta njohin, me mire te mbajne njohurite dhe kualifikimet se sa Koqo do vine e do ikin kete e ka treguar koha.....

Idriz, ka dicka me te thelle kjo histori. Po perpiqem ta shtejlloj iden, por te lutem mos me ngaterro me "or tie" smiley

Puna eshte se ne nje shoqeri me vlera te pjerdhura si kjo e jona, dmth as vlera morale dhe monetare, zgjedhim si model "te fortet". Afoleshenti imiton kriminelin me Q7 dhe behet kriminel, vrases me pagese. Ndersa ky tipi drejtor, 28 vjec, do te behet tipik si ai qe e ka vu aty, dmth si Likja. Edhe ai ishte 28 vjec kryeminister! "Te rinje" thuhet rendom. Per cfare rinie eshte fjala? Ne kemi nje problem te madh, se pari me vlerat si njerez. Ne Shqiperi, nese i thua dikujt "te lutem", ta merr per dobesi, dmth thote me vete se "ky qeka friks"

Une e kuptoj se eshte ne natyren njerezore qellimi per te krijuar pasuri, por dreqi e mori, duhet edhe pak moral, jo te vesh pasurine me vjedhje dhe me vrasje! Dhe te jesh i bindur se te gjithe te pasurit e Shqiperise, pa perjashtim, pasurine e kane vu me vjedhje te pastra dhe vrasje brutale! Pa perjashtim! Ng A-ja, tek Zh.ja! 

Njerezit normal, mezi e mbyllin muajin. Kjo eshte e verteta, sipas meje. Thjesht fare.

Desha te shtoj qe edhe rasti i te " ndershmit " Fullanit ose mjeshtrit te amortizimit te Goditjeve , nuk mund te quhet nepotizem .Por merr kete pamje pasi banka eshte drejtuar me Absolutizem qe solli nje Vjedhje e Grabitje si rezultat i fshehjes se veprimtarive nga keto Lidhje qe vleresojme si Nepotike !

Nese do te besh shtet, mos mirr familjare ne poste kyçe. Leri keto poste ne duart e te afteve dhe te seleksionuarve nepermjet konkurseve. Nje politikan drejtues, mund te marri nje familjar   apo te njohur, si shofer apo bodiguard apo sekretar/e, por jo ta caktoje ne nje post te rendesishem apo nje post me asete, kur fare mire ate post duhet ta marri ai qe ka folur, argumentuar, studiuar per ate fushe/post. 

Ajo qe me habiti mua ne kete histori, eshte se pse nuk e lene ate Arditin te pakten 3-4 vjet ne  ate detyre, meqe qenka i sukseshem. 

Ka 25 vjet qe 'na cane te kualifikuarit " me mendime i nderuar daniel . Dhe sidomos me mendime e mastera .Edhe lefTKopeja ka tre mastera smiley

Nuk ka nevoje per ta Shqiperia dhe nuk ka perse i duhen .I duhen njerez te vendosur dhe te afte te bashkepunojne me keshilltaret e Europes pa ua dredhur dhe shitur dengela duke i mesuar .

Pastaj ketu behet fjale per nepotizmin nuk behet fjale per Aftesite e Floririt apo Floreshes smiley As ka per te patur nevoje Shqiperia per 'te mencur ' sepse e tille eshte prirja e sotme .Drejt Integrimit .Te doje vendin per te mos rene pre e 'thithjes se investimeve' per Daullet e partive neper bote per karierizem e mbeshtetje per Vjedhjet , apo musteqetenderat e Austrise per te bere rrush e kumbulla parate me Parlamente te Jozefperckes , apo fabrika qumshti al harrami per vatra terrorrizmi .... e te tjera e te tjera eshte shume here me dobishme se sa te mencurit neper gazeta ! 

 Ilir Floriri ka hedhur rrenje te thella njesoj si bajraktaret e dikurshem ne shekullin e kaluar. Po pse mos te kete nepotizem kur shoqeria civile shqiptare eshte 100 vjet mbrapa ! ,dhe nuk eshte i vetmi rrofshin politikanet bajraktar! 

 

Edhe Enveri qe ishte sulltan absolut nuk bente si i donte bytha kaq lirisht sa kolkozianet e LSI.

P.S.Nuk e di si ndihet brezi i 50 vjecareve me 30 vjet eksperience me keto shefa 25-30 vjecare te katalputuar ne krye te tyre .

alidems! Spurdhjaku me emrin Ardit, 28 vjeç, anëtar i familjes "patrice", LSI, dihet se nuk kish asnjë përvojë pune më parë ose kish kryer ndonjë punë kalimthi. Pra, pa përvojë. Detyra e lartë ju dha sepse është anëtar i familjes, djalë halle i një tjetër dallkauku "patric". Këta sundimtarët si dhe malokët e mëparshëm fshinin prapanicën me porosinë e lashtë (thonë e Konfucit) se nuk mund të bësh punë të mëdha pa bërë më parë punë të vogla, që në thelb thekson rregullin e karierës. Edhe dashnorja e tij, që ai e emroi drejtoreshë të Marredhenjeve me Jashtë, jo më shumë se 24-25 vjeçe, ishte pa asnjë përvojë pune. Edhe në mall të babait nuk të linin të shije kështu.

Të dhj....a shtetin alidems! Pyetjes tënde, "Ku do shkojmë", i kthej përgjegjen: ???!!!

 

Ja se cfare shkruan gazeta apo revista "Postieri" per drejtorin e ri te saj:

Këshilli Mbikqyrës 
i Postës Shqiptare, 
emëroi z.Ardit 
Çela Drejtor të Përgjithshëm 
të saj.Z. Çela ka kryer 
studimet për Inxhinieri 
Telekomunikacioni dhe 
studimet Master për Ekonomi. 
Aktualisht është Doktorant i 
Shkencave Ekonomike

Eshte per te qeshur por edhe per te qare njekohesisht. 28 vjecari Cela mbasi dipllomohet inxhinier per nderlidhje, kupton se prirjet e tij jane per shkencat ekonomike dhe keshtu masterohet pra specializohet per "Ekonomiks" dhe me vone thellohet akoma me shume ne kete shkence duke synuar doktoraturen.

Urgjentisht te gjitha masterat apo doktoraturat e dhena keto 20 vitet e fundit nga universitetet tona nuk duhet te njihen nga shteti ose nuk duhen marre parasysh kur vjen puna ne punesimet ne adminstraten shteterore. 

.Z. Çela ( miku i Ilir Metes)   ka kryer 
studimet për Inxhinieri 
Telekomunikacioni dhe 
studimet Master për Ekonomi. 
Aktualisht është Doktorant i 
Shkencave Ekonomike

Ndonje eksperience pune ? Hic. Doktorant i Skencave Ekonomike, ndonje eksperience pozitive nga fusha e Ekonomise, ne dobi te ekonomise shqiptare ? Hic i mut!

Sa te rroje Lala Gjoni, hani e pini, sa te doni! ( Kenge popullore shqiptare )  

Qe te mos ndihmosh njerezit e aferm s'dmth qe je i qyteteruar apo qe do shtet, dmth vetem qe s'je ne rregull nga trute.

ku osht ai hermi te na thot se si ne shkerdatat refugjat i ngjisim shkallet e karrieres nje nga nje....kurse ne shqipni s'ka nevoj per shkall fare
 

karriere me shkalle ti kshu? lol

Dmth, nje here "kar" pastaj "rier". 

Urime.

p.s

Mesohu qe ca shefa ne shtet nuk jane gjithe Shqiperia, dhe nje dava kar-rieristi si ti nuk eshte gjithe amerika. Ka dhe atje tipa qe ty s'te bie radha as t'u afrohesh nga xhami qe i bejne punet me miqesi. Dhe ketu, te gjithe qe njoh une qe jane ngjitur lart, i kane nisur gjerat me nga pak.

Si Ilir kokemodhi psh! Qe filloje pune direkt kryeminister! 

Hermo, a ka mundesi qe te me tregosh nja dyy tre veta qe kan  bo kariere sipas modelit tat ketu ne Albanie...??' vetem tre me thuj dhe une te them se ke te drejjte... (majtas  dhe djathtas...)

Majko smiley Meta smiley Brace smiley Bogdani smiley aLIBEAJ smiley ka plot por shumica eshte ne parlament.....

Nuk kane bere kariere asnjeri nga keta... jane nje me Ardit Çelen

Institucionet tona private e shteterore jane plot me njerez te afte qe kane bere karriere me zotesi, dhe gjithashtu kane dhe te paafte qe kane bere karriere me mik, si ne gjithe dynjane. Ketu ata me miq kane ende me shume terren ne krahasim me nje pjese te dynjase, sepse ende s'eshte stabilizuar shteti dhe marredhenia shtet-publik pas rrezimit te plote ne 1992 dhe ne 1997. As ato shtetet qe adhuroni ju si katundare s'i kane bere gjerat tak fak. Problemi eshte se ka njerez qe per t'i pare keto gjera duhet te nxjerrin koken nga bytha, mirepo s'marrin dot fryme jashte.

.herm - 27 Gusht 2014 - 17:43 Permalink

.ende s'eshte stabilizuar shteti 

smiley  Po. kur do te stbilizohet ai shtet, me 33 Gusht ?!! Se u ben 30 vjet  ( edhe per 6 vjet ) qe keto fytyra barbaresh jane ne pushtet, pa shkeputje nga puna per interesat e veta !   smiley  

Ne fakt e kishin lene per ne 36 Gusht smiley por mesa shof ti duhet te jesh i mrenshem qe ke dale me date tjeter 33 Gushtin smiley

Mjafton te jesh ciper 31 gushtit. smiley

me keq se kaq nuk besoj se ka - edhe nga nje rremuje si 97-ta prap dhe e vulosim se jemi populli me "fatlum" ne bote dhe se ne Shqiperi femijet jane te lumtur.

Po. kur do te stbilizohet ai shtet, me 33 Gusht ?!! Se u ben 30 vjet  ( edhe per 6 vjet ) qe keto fytyra barbaresh jane ne pushtet, pa shkeputje nga puna per interesat e veta ! 

Shiko si ishte para 30 vjetesh, shiko si eshte tani. Asnje shtet nuk ka qene si Shqiperia ne 1990 dhe te behet si gjermania per 24 vjet. As edhe nje! Ama ky ndryshim qe eshte, eshte ndryshim, sado qe me pak se disa nga fqinjet tane qe paten kushte te tjera qe perpara vitit 1990, dhe s'paten 1997. Por ndryshimi s'mund te mohohet. Ata me koken ne re nuk dine t'i pranojne ndryshimet e ketij vendi, ndersa ca si puna e kesaj Elbes nuk duan te rregullohen gjerat ketej, qe t'u mbushin mendjen vetes qe ne fakt bene mire qe shkuan te jene emigrante ne lagje te percmuara nga vendalinjte, ne nje vend ku jetohet 9 muaj ne vit si perime serre. 

marrje!

e verteta dhemb

Asnje shtet nuk ka qene si Shqiperia ne 1990 dhe te behet si gjermania per 24 vjet.

si gjermania per 24 vjet   smiley 

Kush ta ka thene Topalli ? smiley

me jep pra nje shembull, kush shtet ka qene si shqiperia e per 24 vjet u be si gjermania

nuk e kuptoj problemin tat...

O Hermo ti shume shpejt nxefesh, jo fut koken ne sum jo qite.....po pse re perdorin llafe tpista komunistat? Po kur te vijne gjindja nzyre tu e te ankohet, cer i thu, qit koken nga suma e mos u anko se te internova jashte shtetit te vush picirr tek Alba....

Kjo puna "fajin e ka Saliu" eshte bere si pune klisheje, por Ilir Meta Inc. eshte nje korporate qe nuk do ishte kaq e rendesishme po mos kishte ndodhur ajo martesa e 2009-es qe erdhi me paje te detajuar nga ana e Saliut dhe Metes. Me perqindje te punesuaresh! 

Apo e kam gabim une?

Shqiptaret kan memorie te shkurter...nuk po flas per te shitmit. Ne kohen e Merhumit, atehere kur gjoja kishim shtet, kalamojte e nuset e dhenduret e Merhumit ishin te gjithe drejtora e drejtoresha, muzeumesh, Atsh, Institutesh shkencore etj....Klani Kapo gjithashtu ishte shperndare si oktapodh ne porte, ministri e ambasada. ...Kalamojte e Mehmet Shehut ishin si kalamojte e sadamit.....Paria enveriste ene martesat i bote mrena partise. Pysni Lubonjen se i di mire keto gjona. Ene nen Talibanet e Salukut apo skraprllinjte e kaptinmodhit Nepotizmi eshte shenje suksesi, e burrnie bdryshe nga Palloshi qe shihet si njeri qe sbo mire e se dun as tek Partia e vet, qe me shume gjasa po te besojme Komandantin, do ja morri Likja.

Nepotizmi ndodh ne kushtet ku ndodhet Shqiperia....Partite jane te vetme subjekte punesuese, kapitali i vogel i pavarur i ben njerezit qe te kerkojne ndihme tek partite. Shto edhe faktin qe jena vend i vogel ku njofim njeri tjetrin qe e bo trysnine nepotike me te forte. Veq parallinj si Tom Doshi, Koco Kokedhima a Agron Duka kan mjete financiare te anashkalojne a sfidojne partite. Populli i thjeshte eshte ne rradhe  per pune para zyrave te partive ose enderrojne qe te bijne kushurinj me Xhibin qe kur ti hypi gamorit prap Cuni i Sheqeres te kapin ndonje pune.

Tironco.... kujdes kur ze n'goje komandantin. ne ate kohe, asnji nga kalamojte e tyyre nnuk u bote drejtor i çfaredolloji ne moshen 27 apo 30 vjeç. te gjithe ata qe thu ti, u bone drejtora pasi kalune stazhin ne gjirin e kllases... e kon nis nga inxhinjera turrni. Ja ai çuni i Kapos me te mbaru inxhinjerine u caktu inxhinjer turrni n'metalurgjik... Kishte rreglla atehere...

Kush cun mer...ai qe perplaste bencin e Hysniut mbush me kurva? Apo ai vellai qe shkoji ne ato bote gjithe cejf...apo ai nipi qe bote kontrabande cigaresh per llogari te vet. Po ku kishte me te harbuar se Klani Kapo more bir, por u polli gjeli dhe erdhi ne pushtet Cuni Sheqeres,  epo sthon kot pac fatin e kurves. Po ty te zbriten 17-18 vjecaret nga mali dhe e bene vendin pershesh deri ne 1948. kur them une qe keni memorie te shkurter. Komunizma mbillte vetem imoralitet e hipokrizi...shif si vidhte kllasa punetore brenda mundesive....nje stilolaps...gjys kile sallom...tre turra leshi...a ndonje cope mineral. 

Tironco, me kenoqe, me shkrive fare. Nuk e kisha nigju na ihere kte punen e bencit qe paska perplas ky cuni, duhet te jete interesante. Por kur e paska bo kshu? ne kohen e atij merhumit? apo kur erdhi demokracia?

Ne kohe te merhumit daje e skan lon gjo pa bo degjeneratat. Cer kujtoshe ti se ishin sojlli komunistat? Perfitun nga lufta e ftohte dhe e kthyn ate vend ne kopsht te lulezuar te Hoxhes e krereve te byrose. Po kush guxote me fol? Ta shkulshin gjuhen po te llapje nji cik si teper. Gazetat u merrshin me amerikonet ne vietnam....po gjithe shefat e kuadrit Agron Cane ishin, sidomos ne qendrat e prodhimit, ku abuzohej me fukareshat.  

+1

shif si vidhte kllasa punetore brenda mundesive....nje stilolaps...gjys kile sallom...tre turra leshi...a ndonje cope mineral 

ne fakt, cdo vende ne bote (edhe Amerika) nese do te vije dita qe vjedhja me e madhe do jete nje stilolaps...gjys kile sallom...tre turra leshi...a ndonje cope mineral edhe skadinavet do ti kene zili. Per femijet e Mehmetit eshte shkruar edhe thene shume gjera, por asnje dhe askush nuk hodhi ne ere 26 njerez si femijet e Saliut. Nuk ka krahasim , nuk ka krahasim hic.

Per mu ka krahasim me cke me te. Ne Amerike ene mund te vjedhin se jane kapitalista shkerdhata ndryshe nga rinia jone qe ish brujtur me mesimet e shendosha te Marksizem leninizmit. Sa per sasine e vjedhjes ajo shjpesh nuk percaktohet nga hajduti por nga mundesia. a e kupton hipokrizine qe na injektu ne vena qysh ne ate kohe... e kena veshtire me u orientu si duhet ne ket jete. Zeni hidhte nje fshat  plot rroca poca  ne ere per te bo ca lek, kurse cuni i Spiro Kolekes torturonte me sadizem viktimat ne hetuesi. Ene poplli e votoji prap pas gerdecit ene nji here. Cer ti bosh qe nuk lebetitem dot se osht Cuni Sheqers nga krahu tjeter gati me i hyp prap gamorit, por vetem pushkatimet ne kufi 1990-1991 ti bojne nervat tela se kaluan pa u gjyku.

Nejse, ti TL, maskaralliqe perhere kane bo vaki, po mire eshte kur i evidentojne, te pakten te mahet gjalle ajo gaca e interesit publik dhe ti bohet me dine ktyne mafjozve qe bojne hyqem ne Shqipni qe jo t'gjithe e kane menjen ke skedina e sportit. 

Mire kane bo qe ja kane qit ketijMetes keto pislliqe. 

I mut do ndryshoje po prape.

 

 

 Apo ai vellai qe shkoji ne ato bote gjithe cejf...apo ai nipi qe bote kontrabande cigaresh per llogari te vet

Nipin ia denuan 15 vjet burg , ne kohen qe hysniu ishte ende gjalle e mbulonte ministrine e perbrendshme e sigurimin e ishte njeriu i dyte me i fuqishem i vendit pas dulles.Ai kishte 15 a 17  motra e vellezer e pothuaj te gjithe e kishin dere me dere nga nje ne burg .Te fundit prej tyre mezi sa  e liruan me valen e fundit ne 1991.

Kjo nuk do te thote se nuk kishte nepotizem.perkundrazi ato qe ka bere jozi duke emeruar te afermit ne ambasada i ka bere lenka para saj.

Po ate tjetrin qe e kapen jashte venit tu grabit shtetin ne Ceki qe ish arratis gjithashtu....kur Hysniu kish 15 vjet qe sjetonte.... Jo po se na thon thashatheme pionerat e Enverit. Per ne Tironcit me thashemexhije se zonjat e Bllokut komunist si ene zonjushat kur shkonin ambasadave nuk ka pas. Me fare e degjenerume sbohej. Josefina e mushi parlamentin me kojshijte e vet....po ene shkodranet do e hashin nje cop buke se 40 vjet oficerat e hetusat ishin nga Jugu apo Jo? Jozi ka 100 faje po fakti qe solli katnaret e vet me i Bo polica e shofera parlamenti eshte faji me i vogel. Ene Edi thashathemexhi si osht e na citon viton 3 here ne vit per te qamet e Cunit te Sheqeres, nuk po merret me Jozin po me Imamin e hajdutet e tjere te kombit. 

Byroja politike ishte shprehja e tradhetise e degjenerimit kombetar....shikon in pushkatimet e internimet e njoni tjetrit dhe uronin mos u binte rradha. 

Komplet thashethemexhi .Per qejf tat ..

Rrahu Policet e Zvicres se donte me shpetu Vllaznit per kontabande duhoni . Jeton si Krajl ne Suedi . Edhe njehere do ta perseris me dashamiresi .Je peshe PUPEL per keto pune .Thjesht thashethemexhi i Uzines Traktoreve smiley Nuk bohen argumentet me te shame e me te nxefme e me thashetheme !

Luhej ndeshja Gjermani Shqiperi dhe i vetmi qe kishte mundesi ta dinte ishte nje inxhinier . Qeme rraf 8 me O . E pyti roja ke hyrja kur po futej ne Uzine 

Sa dul neshja ne alemanie inxhinjero ?

Ja futi vllai  tu ec pas i dopio fernet 

Dy me zero per ne .Nga i gol cdo pjes loje 

Kur la punen , roja kishte nderru dhe kishte ardh nje Tirons qe kishte Inot  Jugun smiley

E inxhiniero e more vesh a jo .Fitum kater me zero Te kater Golat i bone Tironsit smiley

Cke o Enverist, po i dalin petet Lakrorit a si???? Ku eshte thashathemja... Qe nipi i hysniut mbasi grabiste kremin e kontrabandes se dahonit shtetror u arratis dhe i vuni ene pistoleten ne koke punonjesit te shkrete te ambasades???? Gjynof ti bim kaq ne qaf Kapove, a do me ju kthy degjenerimit te kalamajve te Hekrit apo te karrocierit te shkodres???? Kta polli komunizma juaj se mos polli Arshi Pipa e Martin Camaj???? Mos u boj merak oidriz se sic vdiq ne shtrat Arianit Celaj, e ai qerosi Ramiz Alia ashtu ka per te vdek ene Cuni Sheqeres bashke me Enveristat.

:+1 thote Gjembi..Kujt lakrori ...?

Vete ke shkrujt qe grabiti Cekine ...nuk kam shkrujt une ! Dhe prape ja ke fut Pordhes . Ai u fut ne ambasade tjeter smiley Per keto je thashethemexhi .Per te tjerat kur ti kesh te sakta .Hallall .

Gjithsesi kenaqu me veten dhe Ilirjanin qe " i di ca gjojna mer jahu " me brigadiere e kryetare koopwerativash Nepotike !

Naten dhe ne ndonje prurje tjeter me kamuniste vs balliste flasim prape .Ketu jemi dhe mos e merr perpjekur se nuk na lidh asgje SOT me ate Kohe . Po flasim per Nepotizmin Sot .Psh ke nje rast te paster qe solli Dem . Collakun!!! Kete ka karakteristike Absolutizmi i Sotem dhe jo Manualet e asaj Kohe qe te Tridhnin .

Ben hesap ne qindra mjek , Sekretar partie zgjodhen Salen per Fakultetin e Mjeksise ! 

Thjesht nuk kam qejf e deshire te lexoj  "kujt po don me i tregu ti mer jahu " qe marrin brendi alogjike  ne cdo Rast qe pergjitheson .Me kete rast i ben dem vetes se kuptohet nuk te pelqen ta dije dhe dikush tjeter ngjarjen .

Edhe njehere Naten e Mire dhe ....Mos ha thojnt smiley

Ishte atashe tregtar ne Ceki....po ti mer Idriz qe paske jetu ne Tiron e paske shku Tek petronini...nuk te ngecte ngurrmaz ajo kafshat kur nonji shok a shoqe e klases nuk vinte mo ne shkolle se xhipi e transferonte ne ven tjeter???? Apo mjaft on qe parrullat ishin ne rregull? Nejse ti qeke i lumtur se i ke vu vesheve pamuk e habitesh me te Lebetitmit qe ndoshta kan qen vesh e sy zbulum

Ishte atashe tregtar ne Ceki...

Ishte mor xhan nuk e mohon njeri ,nuk e di se c'beri ekzaktesisht por  e denuan 25 vjet burg.Nuk i kryeu te gjitha se ra sistemi perndryshe do te ishte ne burg edhe sot e kesaj dite.

ku do te shkojme keshtu ?

gjysma ka ik ne emigracion.

gjysma per

mos osht pateku ki hermi mo

Po ke te veme ne krye te postes? Nepotizmi ekziston dhe gjallerohet kur ne shoqeri ka pasivitet te theksuar ndaj politikes. Merruni me politike dhe vota e lire eshte nje nga zgjidhjet per ti dhene fnd kesaj tradite.

Megjithate nuk mund te krahasohet tmerri i 8 vjeteve te fundit me kete te sotmen. Mos te harrojme qe vetem para nje viti, shteti kalonte nga zyra e Argites e Shkelzenit.

Ka ende shume probleme, por ka me pak se 1 vit me pare. Aq pak saqe opozita eshte katandis aq keqe saqe quan "skandal" favoret seksuale te sekretarit te Kocos ne Sarande. smiley

 

Liqen, Rama e shkarkoi Zydi Dajtin e INUK-ut.

komentues, po shtrengohet b@thet ose "squeaky bum time" thoshte Alex Ferguson kur vinte fundi i premiershipit. Zydi Dajti mesa kam lexuar ju be kallezim penal nga prokuroria por nuk do kete me INUK. smiley

Jane zevendesuar per te dyten here kryepolicet e Tiranes brenda nje viti.  Viti i pare i veshtire kaloi pa nje gjembe ne kembe, pas Merkel te shohim te reja te tjera.

 

 

Mos te harrojme qe vetem para nje viti, shteti kalonte nga zyra e Argites e Shkelzenit...tmerri i 8 vjeteve 

Deri tani Pozita, u ka fut ndonje gjemb ne kemb ketyre ? Hic i m..! Athere, pse mos te vazhdoje nepotizmi ?smiley

 

mesa di eshte bere mese nje here e qarte qe pa nje reforme te thelle te sistemit drejtesore nuk vene ne gjyq keta. Te pakten jo me kete president e me kete prokuror.

 

 pa nje reforme te thelle te sistemit drejtesore nuk vene ne gjyq keta.

Pse s` behet reforma ne Drejtesi, cfare pret Rilindja ? Te vij prap Berisha ne pushtet si ne 2005 te bej reforma ? Se po perseritet historia si me Nano ( maskarain dhe suiten e tij te korruptuar ) qe kur moren  pushtetin mbas 1997 nuk ben asnje refome reale per te vendosur Drejtesine. Qendruan vetem ne slogane verbale ne fjale boshe me mikrofona ne goje pa bere ndryshime reale ne sitemin e Drjetesise. Feneomeni i pandeshkueshmerise ngeli ne ajer, ne letra dhe ne debate televizive boshe, duke harxhuar kohen dhe parate kot e me kot! Berisha erdhi p[erseri ne pushtet mbas kaosit dhe krimeve tre shumta qendodhen ne v 1997. Sigurisht qe Drjetsia nuk bie nga qielli nuk vjen vetem me fjale por vendoset nga njerzit qe jane seriozisht te perkushtueshem per vendin per qytetaret e vet qe jane te pergjegjshem per detyrat qe kryejne! Rama erdhi ne pushtet me shume premtime, erdhi me sloganin Rilindje. Ku eshte Rilindja ? Ku eshte Drjetesia ?, Reformat ? Gjykata ?

Si duket fenomeni i mosndeshkimit ne nivelet e larta vazhdon per inerci dhe i ben njerzit me pushtet te imuniziar perpara krimit! Pordh me rigon i thone kesaj! Stil alla shqiptarce! 

Këtij të  i lebetitmit çudi si ka shpetuar Ukraina ish Komunsite në b/veprim me "se usa zotrie "  për çështje nepotizmi . Mund ti bënte dërmile Amerikanët që b/veprojnë me ish Komunistë ..smiley

Qeke i derr thashethemexhiu pa frena ose variant i Inercisë . Po ti e di çfarë themi ne në fshat Inercisë ..smiley  .Me që po flet konkretisht , me këtët gjuhë duket  që ke qenë rreth tyre dhe e kenl hëngër . Por në këtë rast je kryekëput OUT prurjes.

Për qejf tat ..

Konkretisht.

Unë jam Petro Nins dhe në atë kohë që me porosi të të parit , nga Drejtori i famshëm Riza Hajro DHISNIN Gjak të gjithë prindërit se mos  u thërrisnin për "çapkëmllëqe " të fëmijëve .Kjo e trashëguar edhe nga 11 janari famshëm ku qe S.Gjika drejtoreshë . Nuk ka asnjë arsye të Ulërish si Pula që do bënte asteroid po bëri një kokër vezë . Absolutisht ja fut PORDHËS plako ! Për të mos të të thënë mashtrues politik !

Meqënëse paske dhe Info mer jahu di gjë sa nga fisi Kapo kanë shkuar në Burg për shkelje Ligji dhe Normash morale ?

 Nuk po zgjatem po Mirë është të mos spekullosh me tema që nuk kanë Lidhje dhe shet dëngëla  sikur i di gjërat nga brënda duke kriminalizuar shtesën më të madhe të Popullsisë duke i mbush   mëndjen vetes  se thua gjëra të vërNënta !

Prurja është për nepotizmin !

Cer ke qe nxefesh mer zotni? Paske ende nostalgji per Byrone mduket. Nuk eshte thashathem por plehra ishin daku mos e rrisni brezin e ri me filma partizonesh e heroizma te luftes se dyte boterore. Meqe flasim per nepotizmin e kemi peshqesh nga Byroja te pelqen apo jo ty. Mos mu boj si Mero e Xhibi qe gafurren si gjela deti me komentuesit se su pelqe komenti. Fakti qe ke qen te Petro  Nini tregon qe paske honger ene ti ndonje lug corbe te prishur ala partizonce. Ste vje turp, qe me qu thashathemexhi kur merrem me rishkrimin e historise. Po ike ore se sado i shpif te jete Gjin Gjoni nuk krahasohet me Arianit Celen, akoma nostalgji per Komunizmen qe ta boni vendin e pabanueshem bashke me kta kodoshet qe ke sot.

 Fakti qe ke qen te Petro  Nini tregon qe paske honger ene ti ndonje lug corbe te prishur ala partizonce.

Te Petronin ka mbaru edhe Zana Guxholli ish sekretarja e Sali Berishes, demokrate e flakte edhe kjo paska honger "nje luge corbe te prishur" ?!

Ka mbaruar me Medalje te art! ku Drjetor ishte Dolf Paparisto! 

Cdomethene pyetja jote? Do me u morr me thashatheme? Demokrat i flakte??? As ajo e as Zotnia nuk kan qen te persekutuar personalisht por te shtypur nga rregjimi ne pergjithesi. Mfal ti je me mire sot apo ne koh te Dulles?

Dmthenia e pyetjes ishte se, nuk eshte domosdosshmerisht e thene  qe, te ata qe kane mbaruar Petronin hanin Corbe te prishur! smiley

Eshte pyetje pa kuptim, e ske lexuar referencen ndaj aludimit te Idrizit qe une llap se ma ka shtyp rregjimi  .... Dmth kush llap ka honger corbe spaci...petro nini ka qene shkolle elitiste e ka nxjerre mjaft figura per merit te tyre si dhe ka qene shkolle afer byros.v

Terhiqem. 

Po ka që kanë mbaruar dhe të mesmet Bujqësorë pa shkëputje nga arat dhe nuk themi gjë. Ajo që dallon është se nga prurje për Nepotizmin  më duket se po bëhet si në pavionin e 17 gradualisht .Prit kur të fillojnë dhe me çfarë boje ishin lyer muret smiley

Prurja është për Nepotizmin dhe ndërhyrja ume ishte ti tregoja se një Thashethemexhiu dhe ham-humësve të tjerë se në ata shkollë ishin dhe Fëmijët e Enverit dhe të Mehmetit  edhe të Beqirit edhe të A Këllëzit , K.Theodhosit  edhe të H.K  ...etj etj

Por

Drejtor me Vendim qeverie ishte tjetër dhe prindërit përfshirë edhe M.Myftiun që kishte  të birin , me tërë kuptimin e fjalës kishin "Frikë " se mos i thirrnin , siç dhe ka ndodhur , në këshillin e prindërve ku kishte jo pak familje Punëtorësh . Nuk besoj se do ketë qenë ndonjë nga prindërit tuaj në atë shkollë sepse nuk dalloheni për shumë Thashethemexhij e Spiunë smiley

Prap po Ju kujtoj se Prurja është për Nepotizmin .Më shumë konstruksion të qëndrueshëm mendor Ju uroj !

Je peshë Pupël për atë kontigjent të asaj shkolle i Lebetitur . ..." se byroja zotrie " kanë qenë një vandak të lëngëzuarish që kanë rënë Pishtar për Demokraci tek PPU !

oidrizo Nepotizem ka patur edhe ne ate kohe. bile ishte shume i forte dhe  i perhapur  ne nivele tte ndryshme ,vertikalisht dhe horizontalisht  Baza e Nepotizmit ishte besueshmeria tek Partia "Miku" "Biografia"

Pa mik dhe pa besueshmeri tek Partia nuk gjeje pune te mire, shkolle te mire!

Kjo nuk mohohet. 

Shuf i çikë Ilirian .Je i paqartë ose ... Pa mik smileysmileysmiley

Ti ke shumë kufizim kur flet për Nepotizmin dhe e mbështet tek "besimi"  qoftë ai partiak qoftë shoqëror , qoftë familjar . Dhe tek ne ka pasë si  gjithë Bota , pasi  është Baza e rekrutimit të çfarëdo Niveli . Kështu që pa të thënë mos ja  fut kot bëhu më konkret çfarë kupton me Nepotizmin !

Duhet me pas ca Nocione të qarta kur flet e përpiqesh të përgjithsosh ose të paktën e të paktave " si gjithë Bota me botë " Juve njëmijë herë tu thuash se ka pas Gjenij para Jush e Mua ,  që i kanë përcaktuar Aftësitë  edhe me eksperiment shkencor por edhe praktikë nga Napoloni

" Në vezmen e ushtarit flë shkopi Marshallit " 

prapë nuk mbushnismiley

Kjo  në mënyrë absolute nuk përjashton asnjë nga Postet dhe është baza e emrimeve . Në se do të flasësh për atë kohë siç ke folë jashtë Konceptit të prurësit që e Lidh me afërsitë në Gjak , ti mund të bësh Plotësime pa qenë kategorik siç ke ardhë " me na kujtue e me na msue  "smiley

Unë të kam dhënë të Vetmin shembull Historik të Nepotizmit të asaj Kohe ..Tani që të jesh korrekt bjer dhe ti Një , jo pas berihajt .." ka pas dhe në atë kohë ...se byroja zotrie " smiley sikur flet me ndonjë axhami  Ta jap me njëmijë Firma që ti nuk di asgjë nga kopetencat e saj , sidomos për këtë problem .

Për qejf tat sikur të gjëndej NJË Rast i vetëm ..përjashtohej nga partia smiley

Shuf i çikë Ilirian .Je i paqartë ..

Tani ti, oidriso o je ti me paqart kur shkruan o nuk ka njeri tjeter me te paqarte, qe te kuptoj ty kur shkruan ! smiley Je shume i mangut kur shkruan, psh :   "shuf"- cfare dmth ?  

Kjo  në mënyrë absolute nuk përjashton asnjë nga Postet dhe është baza e emrimeve

Kete frazen ( shqip eshte )  une nuk e kuptoj! smiley

Nejse, une te kuptoj se ku e ke fjalen, edhe pse shkruan roma per toma, nga shqipja jote kuptova qe Une nuk kuptoj Nepotizmin dhe smar vesh fare. smiley  Po e thjeshte fare, nepotizem- Nipi, mbesa, dhendri,kunata, kunati, kusheriri, ipare i dyte, motra ,vellai, ect..tu behen favore, favorizime emerime, proritete ne vende pune poste ect..Sa per dijeni nepotizmi ne komunisem ishte prezent, dhe eshte prezent per inerci te atij sitemi! Do thuash ti si gjithe bota! Po natyrisht si e gjithe bota! Po ta kesh te qarte ti se nep[otizmin e kemi trashgim nga e kaluara! Ndryshe nuk mbahet pushteti! E keqja eshte se athere te hiqnin koken po te deklaroje nepotizmin si shaqe te huaj. Sa per sy e faqe, luftohej ne nivele me te ulta! Psh nuk lejohej qe burre e grua te punon ne nje ndermarje- smiley Qesharake! 

Tani që të jesh korrekt bjer dhe ti

Tani une nuk kam bere studime te  nepotizmit te byrose politike dhe emrimet e tyre, qe te flase me kopetence, se sme hyn ne pune. por di qe ka qene shume i forte. Ja lexoje njehere kete shkrim me qe po me thua  " bjer dhe ti " smiley mbase e plotson dhe pergjigjen time.

http://www.forumishqiptar.com/threads/87...

Tani do te ruaj dhe une ty gabimet ne te shtypur.smiley Edhe pse nuk je mburur qe ke Tre Mastera te pakten nuk je ankuar se nuk kupton smiley

Prape ti nuk MBUSH smiley Lexo c'ke thene me siper "se byroja zotrie " te kuptosh se cfare thua me keta "te Forumit ", qe me thene te drejten me duken te vetmit Llafazane pa buke . E cfare te lexoj ? Dokumentet e Partise se Punes ? Ke sqarojne? Ty ..Lexoi dhe pertypi mire qe po u kthye koha e provimeve te Historise Partise mos te besh Gabim.  

Po ta kesh te qarte ti se nepotizmin e kemi trashgim nga e kaluara!

Biles duhet te kemi dicka te trasheguar edhe nga  Faraoni Tuktakmahon !

Cfare nuk kupton ? Ate qe ka perfunduar Napoloni !!! E drejta Jote ! Vetem nje shtese kam mundur te gjej nga Amerikanet pas ketij perfundimi Absolut " Ne vezmen e Ushtarit fle shkopi Marshallit ". ...Vleresojne dhe INTUITEN qe nuk para vleresohej ne asnje Literature qe kam pas lexuar deri vone.

Nepotizmi sic dhe eshte i Qarte edhe ketu po analizohet si Afri Gjaku .Dhe per kte nderhyra pas "sqarueses tuej "  kur  ja ngope me cicerima pas  berihajt .." se byroja zotrie ""..." se miku zotrie " .."se Partia zotrie " Jo po se kryetari Kooperatives zotrie smiley Po pse kush te emron ne Post sot po nuk ishe anetari i asaj Partie qe ka fituar Pushtetin ? etj etj ..

Po qe se ke per Afersi Gjaku hajde sic eshte dhe prurja .Ne mos po te gjitha i ke shume mire dhe tu mprefte shikimi smiley Vecse mos merrni kaq shume mbi supe " me i dijte e me i cpengu te tana gjojnat "

Sa per sy e faqe, luftohej ne nivele me te ulta! Psh nuk lejohej qe burre e grua te punon ne nje ndermarje-smiley

 Per keto nivele komunikimi  ke sa te duash para klubeve te PD-hit . Jane me te pershtatshem se sa une per ty e.." Kujt do me i tregu Frojdin ti mer jahu "

Se mos jam gabuar dhe me fal .Se mu duk se ti po flisje per ....nep[otizmin ..ndersa une mendova se po flisje per Nepotizmin ! smiley

Po si do mbush une ?, kur ti nuk je i qarte me shqipen e shkruar, ti lejme gabimet ortofgrafike!

Nuk eshte faji im pse ti i ben corap mendimet kur shkruan! 

"Po hajduti ere, nuk ka faj e ?" Vetem une nuk mbushkam?! Po ti ere mbush kur shkruan ?!! smiley

Idrizo, ne shtepine e te varurit nuk permendet litari.

Nese nuk te pelqen nje thashathemexhi si Ali Demsi qe merret me Gruan e nderuar te Ilirit dhe Kryetarit te nderuar te Parlamentit shqiptar, si dhe perhap thashatheme se ne Kohen e Merhumit femijet e plehrave te Byrose qe ne fund te karrieres se lavdishme perfunduan duke pushkatu njeri tjetrin e femijet e tyre, merreshin ne pune pas specializimit a shkollimit te respektuar. Ketu nderhyra dhe u mundova te informoj te bderuarin alidems qe tie e quan thashathemexhi, se klika komuniste ishte imorale dhe kriminale, dhe femijet e tyre te hazdisur deri ne neveritje pa perfshire paaftesine. 

Po cfare permend dy njerez te nderuar qe punuan me ndershmeri si kuaj karroce kur kishe  nje milion e kusur njerez qe u kthyen ne te burgosur ne shtepi te tyre nga rregjimi enverist i joti? Po ne spac nuk punonte njerezia si kuaj qe te dhimbsen ty... Po kishte me imorale se shefat e kuadrit e sekretaret e partise se punes o Idriz, e sa per muret ato binin era gjak nga krimet e atyre qe adhuron ti. Po ku ka thashatheme te tregohet per Byrone more enverist, kur gjithe Tirona mermersite nen ze krimet e zullumet komuniste. Idrizo te pavioni 17 ke plot shoke qe jane te ndjeshem ndaj enverizmit.

Ene nje here me ngadale si me Xhibin, Nepotizmi qe po thashethush Alidemsi rrjedh nga koha e komunizmit me ne krye Byrone kriminale politike, nuk besoj se rrjedh nga fakti qe Iliri eshte skraparlli.....

Paske dhe huqin e Lopës . E mbush kovën dhe i bi me shqelm . Kush e futi në mes Ali Demsin ? Kush e futi në mes Ilir Metën me të shoqen ? Vetëm ti me zgjerimet e panevojshme që kalove nga nepotizmi tek Muri Kinez dhe demaskove llojet e revizionozmave e komunizmave nëpër botë smiley

Për ty mund të bier era gjak çfarëdo që Lidhet me Shqipërinë , për mua Jo . Po ti duhet të mësohesh të mos imponohesh edhe pse aq e ke takatin e argumentit të komenteve .Vetëm lebeti smiley

Kjo nuk do të thotë se unë nuk të lexoj shumë gjëra që jam në një mëndje për Kohën . Dhe shoqërisht mos i kalo kufijt me personale megjithse deri diku të  lejohet sipas Nikut ...dhe nuk mban përgjegjësi  as Ligjore tek PPU ...si i Lebetitur ! 

Me thon te drejten, keto kohet e funit kam fillu me nryshu menim per zotin Ilir Meta, dhe sigurisht, gjithashtu edhe per zonjen e nerume Kryemadhi...

Apo u morëm vesh .

Për mu i dashur hidhi Tuç nji nga nji e kë të dush . Historia nuk bëhet me një brez .Aq më tepër me ca ham-humsa që kanë mbi 20 vjet dhe në çdo prurje përveç "enveri ka vrae or tie "nuk janë të aftë të ballafaqojnë e krahasojnë as renddimentin e Domateve dhe Kashtës  pa le më Kulturën e drejtimit dhe Mbajtjes së Shtetit . Nga paraqitja që bën shfaqesh "koknxehtë " dhe si i tillë ti as hisorinë e PPU nuk bën dot jo Rishkrimin e Historisë smiley Mos e gënje veten !

Në këtë pikë unë jam aktiv i asaj kohe në moshë e punë .Nuk kam qenë sehirxhi .Por nuk merrem me thashetheme sikur " i di gjojnat mer jahu " .Kanë vend edhe komentet kanë dhe kohë  Duan dhe fakte .

Po të kujtoj që në mënyrë të Veçantë Nepotizmi , jo kështu siç e përfytyron Xhibolja , por shumë herë më i studiuar ka qenë objekt ndëshkimi edhe Penal.

Po të rikujtoj gjithashtu që nga ai sistem njihet vetëm një Rast nga një familje Dy Poste të larta shtetërore .

V,dhe K .Ngjela .të dy Kuaj të punës e të sakrificës .kaq !

prurja është për nepotizmin dhe për të të heq merakun Unë nuk nxehem me thashethemexhij !

O i Lebetitmo..... E shhof se e paske mor me shum zjerm, pushkatimin e Byrose politike, si dhe te gjithe komunisteve tashti pasi ata ngordhen vete. 

I nderuar. Kur te thash per nepotizmin dhe ti ju perveshe me korrdhe zhveshur byroisteve, te thashe, kujdes se me komandantin per keto pune nuk bohej shaka. ti me solle ca shembuj, jo e prishi  benzzin, jo e rrafi brigadierin, jo e shkerdheu ate fukarreshen e keshtu me radhe. 

Edhe i here, ti po ngaterron birrarine me librarine miku im. Po flasim per karieren ne ate sistem dhe ne kete sisttem. Po flasim per nepotizmin ne ate sistem  dhe ne kete sistemm. Nuk po flasim per çpkenllleqet, apo me keq akoma palaçolleqet qe benin bijte duke abuzuar me dashurine prinderore. Mos i ngaterro keto gjona. per kujtese po te sjell Bashkim Shehun... nese e di, Mehmeti e pallote n'dru, bile edhe me rripin e mesit e ka rraf.... po Bashkimi po Bashkim mbeti...çuni i Kapos atashe boni hatane atje ne Çeki, por e rrasen mrena pa nji pa dy, e jo si Zeni sot... Kalamojt e tyre apo nuset, niperit apo mbesat, nuk viheshin drejtore sapo kishin maru shkollen... me jep te pakten nji rast, vetem nji dhe te jap te drejte... Kishe Skener dhe Lad Shehun, kishe Sokol dhe Ilir Hoxhen, kishe nuset e tyre. te gjithe keta kishin pune te mira por asnjoni prej tyre nuk u bo drejtorr... vetem pas '83 fillun keta me bo kariiere ne administrate. Pjesa derrmuese e tyre u bone drejtora pas vdekjes se Enverit... Por ama jo pa mush te pakten 35 vjeç, dhe keto direkt ne prodhim... se si e bonin punen ishte tjjeter gjo, por ama sistemi ishte i tille.. sa mbaroje shkollen do te shkoje direkt ne prodhim, perjashto vetem ate 10% qe ishin me medalje ari qe i mbanin ne shkolla per pedagoge, por edhe ata ishin asistente dhe nuk emeroheshin si pedagoge pa kaluar minimalisht tre vjet si asistente...Ja per keto po flasim i Lebetitmo...

Masanej barcaleta apo legjenda urbane tip Tit Xhani....vet desh... vet desh....ka sa te dush

Alidemso une spo te tregoj barcaleta te tip Tit Xhani, po jeta jote e imja si e gjith Shqiptareve ne kohen e byrose ishte BARCALETE. Ku ja pe zotesine a stazhin atyre te pa-afteve more vella qe e katandisen vendin te merrte populli rruget naten. Me gjak e dhune e mbajten pushtetin pse me zotesi? Per cdo te denuar o Alidems kishte mijera padrejtesi qe nuk denoheshin, e bonin sikur nuk i shifte njeri. Keta qe u kapen u bon shembull jo per te ven drejtesi por ti hidhnin hi syve popllit e ti rrisnin ditet e vitet pushtetit kriminal Hoxhist.  

Shif gjyqet o Alidems ti shofesh si ishte katandis vendi yte e cfare udheheqesish kish. Cdo 5 vjet pushkatonin dy nga tufa, u internonin kalamojte e bonin llogarite kur do u bite rradha. Mos te them se kishte nga ata qe veq shqiptare nuk dukeshin ashtu te vesh me xhaketa Kineze. 

Prandaj nuk ja fal Cunit e sheqeres keq qeverisjen e ketyre viteve, qe eshte de facto rehabilitimi i te keqes Hoxha para nostalgjikeve.

Tironco... edhe i here per temen... Per keto qe po flet ti ke shume qe te dalin krah... bile edhe une bashke me ta... por jo ne te gjitha..... Ne po flasim per nepotizmin, po flasim per sistemin e karieres ne te dy regjimet...dje dhe sot.... thjeshte vetem per kete.. Sa per ato qe thu ti... sot jane fjale koti... ata i denoi historia... ne vetem shkojme dhe u heqim patkojte...kaq e thjeshte eshte... Ti fol sa te dush, nxirr vrer me tonelata... a e zhben dot ate kohe...??? Por ama keqqeverrisja e sotme, kerkon qe ne skene te vijne "ata".... nuk di a m'kupto...??? Kur dhitet muhabeti, shpetimi kerkohet diku tjeter, qoofte edhe me i keq... se te keqijat harrohen, eshte njerezore kjo....

Veç mos mu merzit.....smiley

Fjale me men, ene ti mos mu merzit me Kaptim modhin e Moniken e nepotizmin e me te lebetitmin kur thot qe nepotizmin e ke trashegim prej komunizmit....ke ca ti bosh? Jo.

Perqafime...prap shok... 

Nuk kishin nevoje me u bo drejtora mer lal se drejtor duhet t'u paraqitshe ne pune.Nuk ka njeri qe ta mohoje se dashje pa dashje kalavicat e Bllokut bojshin ligjin aty ku punojshin ose shkolloheshin. Vetem sikur edhe nga fryka, drejtorat iu rrijshin squp se eshte djali i shokut filan... Perjashtim boni vetem Lad Shehu qe shkoji ne Durres. Masanej ku t'i kapshin qe t'i bojshin drejtora ? Neli rrite ne Suedi kurse Beni, cuni Ramizit me teper kishte jetu ne Paris se Tirone. 

Mero Baze + Sali Berisha kunder Kokedhima + okllaia e Spartak Brahos qe ka zene myk. 

Tashi qe e hapi sqepin dhe Basha kunder vjedhjes se Bankes, do vazhdoje mbeshtetja e pakushtezuar e Rames dhe Berishes per Fullanin pavaresisht renies me grusht te Facebook-ut nga ana e Braces?

P.S. Tashi e pashe qe po debatonit per koqet e Pali Miskes...ndjese per shkeputjen e vemendjes.

Hehehe, vetem ti mos fol per shkeputje vemendjesh nga koqet e ... se akoma te qan zemra per ate muhabetin e koqeve te atij xhajes ne sarande smiley

Ke filluar te koqe-trollezohesh...tek tema e Sarandes flet per Fullanin, tek tema e Fullanit flet per lakororin dhe tek tema e nepotizmit flet per qoftet e Pjerit lol

Ky vend ka marre fund, e kote te diskutohet. Problemi eshte si me ik.

Besoj qe ky Majlind Lazimi do dali me mire se edhe Ardit Çela edhe edhe Arqile Goreja.

Problemi eshte se pergjegjesia eshte te gjithe ne. Keta vec gjejne shesh e bejne pershesh.

Nuk e kane te gjithe fajin. Kur e sheh qe sado te perpiqesh asgje nuk ndryshon, fajin se ke ti. 

Tironc, te te jap nje lajm te "hidhur" qe do te te lebetisi edhe me shume? Kam friken se Araniti eshte gjalle e nuk ka vdekur sic pandeh. smiley

Pertej kesaj, kuptoj, justifikoj e bashkendaj neverine qe ke per ate sistem dhe eshte e vertete qe nepotizmi ka ekzistuar ne cdo kohe dhe do ti rezistoje cdo kohe per vende te vogla, me mentalitet tribal si ky i yni. Vecse ka te pakten nje diference nepotizmi i kesaj kohe, me ate te diktatures. Nepotizmi i sotem, nder te tjera, ju lejon "fatlumeve" te ndertojne pasurira ekonomike, qe trashegojne pa ju hyre gjemb ne kembe per breza me rradhe, cilido qofte fati i bolemadhit pas te cilit jane kapur e fal te cilit ushqehen. Ndersa ne kohen e Dulles, kur bolemadhi i rradhes largohej ( qofte edhe per mbyllje sysh natyrale), me te binin edhe gjithe kacavjeresit e sidomos nuk trashegonin asgje, qe ne te ardhmen do t'iu sherbente.

 

pasuria ekonomike eshte si droga. te terheq ne afat te shkurter dhe faturen t'a jep ne afat te gjate. ne mos ty vete, atij qe ia ke trasheguar. por faturen nuk t'a le pa t'a dhene. vec cmimi i fatures varion e nuk dihet c'te bie per pjese. smiley

UneTidheAjo, nuk eshte per tu habit, se morri ene demshperblim te majme ai nga Tosi per gjykimet qe kullonin gjak.  Po pa u morr me thashatheme, e une desha me dhone me shume raste per ate kohe se me u morr individin,  genjeshta me e modhe e komunizmit ishte qe paria nuk kishte pasuri???? po ata ishin pronaret e Shqiperise dhe e mbanin me pushke e jo tapi. CI DUHESHIN PARATE MERHUMIT KU CDO DESHIRE A NEVOJE I PLOTESOHEJ SI CDO MBRETI? A E KUPTONI SI JU KA RREJT KOMUN IZMI? 

Kush dilte nga rrethi e vinte pasuri, rrezikonte te miren e pergjithme te sunduesve komunist e bohej kurban per te miren e te gjitheve si thyes te kodit te kuq komunist. Padrejtesite ishin te pafundme prandaj cdo detaj eshte vjellje vreri per nostalgjiket. Cti bosh skena margaritare me vjell per epoken e komunizmit.

enveri na rrejti ne emer te komunizmit. tani na rren iliri me saliun dhe edin ne emer te demokracise. komunizmi dhe demokracia nuk kane goje te rrejne. smiley

Komunizmi eshte rruge qorre ndersa Demokracia rruge me pengesa. 

komunizmi dhe demokracia jane e njejta gje. smiley

Ndoshta do te thuash qe Demokracia e lashte greke hodhi fillesat e ideve komuniste dhe ndoshta mund te gjesh elemente a trajtime komuniste ne mendimin politik te sistemit skllavopronar apo shteteve kapitaliste, por komunizmi me demokracia jane te papajtueshem. Ne jetuam nje variant komunizmi nen Merhumin, nuk jetuam nje variant kapitalizmi, por sigurisht komunizmi enverist kishte edhe elemente Arabe, ku Dulla kishte nje shembelltyre me Gedafin a Sadamin, si edhe element Borgjez shume te varfer se ata te Titos, Fidelit a Causheskut. Komunizmi eshte mallkim dhe jo alternative suksesi, e si ne te gjitha mallkimet ngrihet pietja ...a e meritonim????

smiley

eh, edhe tek ti merhumi e paska bo t'veten. ne jetuam nje kapitalizem arkaik, variant te mekanizuar  skllavopronarizmi. tani eshte sofistikuar pak ne variant te teknologjizuar e kompjuterizuar.

Po biri im, Komunizmi marksist i vertete eshte ende per tu provuarsmiley

sa i pelqente enverit kur i thonin bac. 

Ta vidhte zemren Jarani, apo nuk ishte edhe bukurosh....uroj ti therresin MY BITCH jo bace ne ate ferr ku osht.

Te kesh 22 suma dhe 21 ti cash kur merren me teorine e komunizmit te zbatuar ne Shqiperi smiley Pse 22 do thoste i "pakapshmi " smiley..Po sa ..

Edhe teorikisht ka nje shprehje qe udhehoqi te gjithe vendet qe u perfshine ne Hapat e Para te Shoqerizimit te Prones dhe Zhdukjen e shfrytezimin skllavopronar per qellime te Pastra fitimi te nje Grupi qe paguante organet e Dhunes per te mbajtur Pushtetin duke shtypur Egersisht masat .Mbeten feudalet por ne kohe te reja u emertuan edhe nje grup akoma me i eger Borgjezia . Me kapitaliste eshte spekulluar dhe vazhdon te spekullohet .Teoria per te gjith Ham Humsit qe duan Komunizem ne ate kohe thote

faza e pare nuk mund te jete tjeter vecse Diktatura e Proletariatit ..

Komunizmi nuk eshte SHTET , nuk eshte sistem Politik i nje Grupi qe fiton zgjedhjet smiley. Pastaj duhet me pas parasysh se ,jo formalisht , te gjitha vendet Lindore sanksionuan per Here te PARE termin demokraci ne sistemin Politik te qverisjeve ,duke u quajtur ..

Demokraci popullore ..

qe do te thone Nenen mu ne Gop shtypesve e cfrytezuesve shekullore dhe Liri per shumicen e shtypur . Kush tha qe qe Gabim ? Kush konkludoii se qe faze e gabuar e shoqerise jo vetem Shqiptare kur vet Amerikanet Thone me te Madhe

Viti 68 qe ndryshoi Ameriken dhe Boten Historikisht

Une do ti thoja te nderuarit admin kujdes me  LlamPaxhij se katandisen PPU pershesh me llalle e trahana smiley

 

"Me propozim te kryeministrit" tha... smiley 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).