Duke parë prej dy ditësh, qëndrimet e Partisë Socialiste, që zgjeroheshin me kronika mbështetëse në lajmet e Klan-it, lidhur me ndërtimet që Lulzim Basha ka miratuar tek liqeni artificial, nisa natyrshëm të lundroj në web, me termin “betonizimi i liqenit”. Po e them në fillim: ishte ushtrimi më i pështirë për të rikthyer në kujtesë, një nga historitë e shëmtuara të politikës shqiptare, që fillon këtu e tetë vite më parë. Nuk po përdor epitete të tjera, sepse të gjitha do të ishin të pafuqishme, pamjaftueshmërisht të forta, për të sendërzuar atë që ka ndodhur.

Po e filloj nga kreu. Ka dy ditë që një grup socialistësh dalin tani në mes të vapës, tek diga e liqenit, për të denoncuar lejet e ndërtimit që kreu i bashkisë të Tiranës ka dhënë, këtë fillim gushti,  në zonën e gjelbër përbri pishinave.

Pyetjet që ata ngrejnë janë disa: Po tani, kush e mori 20%-shin? Pse Basha nuk i mbajti premtimet që bëri gjatë fushatës së tij për këtë zonë? A është ai një kryebashkiak i korruptuar apo një kryebashkiak peng?

Natyrisht nuk ka dyshim, të gjithë e kuptojnë se bëhet fjalë për një leje ndërtimi, të dhënë në atë zonë, për të cilën në vitin 2010, Partia Demokratike e akuzoi Edi Ramën se kish marrë 20% të vlerës. Që atëhere dhe për shumë muaj me radhë, Rama nuk thirrej me emrin e tij të vërtetë, por me “Mister 20%-shi” apo “Edi Lepri”.

Por ajo që gjeta në arkiva është shumë më e rëndë se kjo retorikë politike. Kur Edi Rama kish hedhur firmën e tij mbi këtë projekt, në vitin 2008, ashtu siç di të bëjë ai, i kishte vënë gjoksin. Ai e kish mbrojtur atë si një kryevepër të arkitekturës moderne, të projektuar nga studioja me famë botërore e Winny Maas. Ai thoshte atëhere se ky projekt nuk do të prishte, por përkundrazi, do të rikualifikonte mjediset ekzistuese duke i kthyer ato në hapësira publike të cilësisë më të lartë europiane.

Kërkova t'i krahasoj këto fjalë me argumentat që Lulzim Basha, tani kryetar bashkie, mbrohet nga sulmet që i bëjnë. Teksti i kryetarit të ri, ngjan si dy pika uji me mbrojtjen e paraaradhësit të tij. Sikur ta kish shkruar e njëjta dorë, sikur t’i ish bërë “copy paste”, nga arkivat e bashkisë së vjetër. “Ky projekt shfrytëzon vetëm 40 % të truallit privat dhe në përfundim të tij, qyteti do të përfitojë edhe 20 mijë metra katrorë hapësirë publike dhe gjelbërim”, thuhet ndër të tjera në këtë reagim.

A është i mundur ky përgjërim në emër të hapësirës publike? A mundet që mashtrimi, hipokrizia, mospërfillja ndaj publikut të shkojë deri këtu?

Por kjo lojë teatrale, ku akuza dhe mbrojtja janë të njëjta, vetëm se palët kanë ndërruar vende, është vetëm fillimi i kësaj historie. Ajo shkon shumë më larg.

Ajo daton në nëntor të vitit 2006 kur kryeministri Berisha, një një mbledhje të Këshillit të Rregullimit të Territorit e kaloi këtë zonë në shesh ndërtimi. Madje ai e akuzoi atëherë Edi Ramën se nuk liberalizon sheshet e ndërtimit për të pasur vetë përfitime më të mëdha (shikoni ironinë).

Gati një vit më pas, në verën e vitit 2008, Parlamenti miratoi edhe disa ndryshime në ligjin për sportin, me anë të të cilave i hapej rrugë shndërrimit të terreneve sportive në troje ndërtimi. Kuadri ligjor po bëhej gati. Ata që qëndronin pas kuintave me sa duket lëviznin gjithçka. Nuk zgjati shumë dhe një juri ndërkombëtare shpalli fituesin e një konkursi për zonën e ndërtimeve tek liqeni. Natyrisht për të arritur një mirëkuptim të tillë, për të ndërtuar në kryeqytet, duheshin dy palë: Edhe pushteti qendror edhe ai bashkiak. Zërat që gumëzhinin atëherë në Tiranë ishin se marrëveshja qe arritur pas një lobingu të fortë të një biznesmeni shumë pranë Berishës dhe të një tjetri shumë pranë Ramës. Këtë aferë parash e kish lehtësuar së tepërmi edhe klima çuditërisht e zbutur pas ngjarjes së Gërdecit. Menjëherë pas saj, Rama dhe Berisha, si dy dashnorë të vjetër, madje tani dhe me interesa të përbashkëta, ndryshuan brenda natës kushtetutën e vendit dhe ligjin elektoral. Nga këto ndryshime prekej përpos gjithë shqiptarëve edhe një forcë e vetme politike: LSI e Ilir Metës.

Çuditërisht, po çuditërisht, qe Ilir Meta, atëherë i ndarë nga dy të mëdhejtë, që do ta denonconte trafikun e ndyrë politiko- financiar që po tentonte të bëhej përbri liqenit artificial. Atëhere kreu i LSI-së u ngrit kundër projektit, duke akuzuar se aleanca mes Ramës dhe Berishës po prishte mjediset publike: “Kanë vendosur të shkatërrojnë përfundimisht gjithë komplekset e S.K Partizanit dhe të Dinamos, të zhdukin kopshtin botanik për të ndërtuar kulla 20 kate”, tha atëhere Meta. 
Do duhej te kalonin dy vjet, kur marrëdhëniet mes Berishës dhe Ramës u përkeqësuan ndjeshëm, kur opozita braktisi parlamentin dhe doli në rrugë, që kreu i PD-së ta denonconte marrëveshjen për ndarjen e trojeve përbri liqenit. Atëherë, në verën e vitit 2010, për disa muaj me rradhë, nuk ngeli deputet i PD-së pa folur për mister 20%-shin dhe nuk la rast pa i prapangjitur Edi Ramës mbiemrin Lepri. Po në të njëjtën kohë opinioni publik ngriti disa pyetje: si mund të akuzonte PD-ja, kur ishte vetë e përfshirë në këtë allishverish? Si mund të fliste për 20%-ësh të Ramës, kur vetë Berisha kishte miratuar ligje dhe kish dhënë vota? Zgjedhjet po afronin, Rama duhej hequr me çdo kusht nga Bashkia dhe krerët demokratë e kishin gati përgjigjen për këtë.

I pari Berisha, që nisi fushatën kundër ndërtimeve tek liqeni, që e mbajti gjallë për muaj me radhë atë, jo vetëm e kritikoi projektin, por kërkoi dhe falje. I pyetur në prill 2011 në emisionin “5 pyetje nga Babaramo” ai deklaroi se kish gabuar me vendimin për kthimin e terreneve sportive në sheshe ndërtimi. Po ashtu edhe Basha u angazhua në pohimin e fortë (atë që sot po ia kujton çdo ditë TV Klan) se ai nuk kish projekt të ndërtonte tek liqeni.  Por me t'u ngjitur në bashki, ai hartoi një plan rregullues që parashikonte ndërtimet që ai ka firmosur në këtë fillim gushti.

Dhe ironia nuk mbaron këtu. Ky plan rregullues, ka kaluar jo vetëm me votat e demokratëve, por edhe me bekimin e Ilir Metës, sepse në këshillin bashkiak nuk bëhej dot shumica pa votat e LSI-së. Kështu edhe Meta do të detyrohej të kapërdinte atë që kishte pështyrë, duke i dhënë edhe ai dritën jeshile ndërtimeve tek liqeni, që i kish anatemuar 6 vite më parë, atëhere kur sillej si opozitar.

Kjo është shkurtimisht historia e projekteve për ndërtim mbi hapësirat e gjelbërta përbri liqenit artificial. Pikërisht kjo, aq e pabesueshme, sa nëse ndonjë skenarist do ta kishte propozuar ta shndërronte në një film fiksion, me siguri askush nuk do ta pranonte, se aq shumë shkon në kufijtë e irreales. Por fatkeqësisht kjo ka ndodhur. Dhe ajo është një histori simbol, ndoshta nga më të spikaturat, për të treguar të gjithë klasën tonë politike:

Ku Edi Rama sot ka vënë njerëz të sulmojnë për atë që e kanë denoncuar dikur. Ku Lulzim Basha detyrohet të firmosë për atë që kish thënë se s'do ta bënte dhe për të cilën e kish akuzuar rivalin e tij si hajdut. Ku Ilir Meta herë duhet të mbyllë gojën duke aprovuar dhe herë duhet  heshtë duke iu bashkëngjitur denoncimit (në të dyja rastet në pushtet), për të njëjtën gjë që e kish quajtur skandal, kur bënte si opozitar. Ku Sali Berisha duhet të ndjehet më keq se një klloun, pasi partia e tij po ndryshon për herë të tretë qëndrim. Ku Jozefina Topalli dhe Eduart Halimi, Albana Vokshi dhe Astrit Patozi, duhet të ulin kokën kur kujtojnë deklaratat plot pathos me 20 %-shin. Dhe ku të gjithë shqiptarët duhet në ndihen të dërrmuar nga pafuqia, kur shohin se si i vjedhin, e më keq madje, sesi i tallin teksa kryejnë këtë akt. (Lapsi.al)

 

116 Komente

Bravo zoti Basha qe po nderton nje metropol bashkekohor me te gjitha parametrat per nje Tirane moderne.

Basha po nderton aty ku do te kishte ndertuar dhe Rama, por gomarlleku i Bashes eshte hipokrizia. Shan cdo dite PS-n per ate qe e ben vete 100 here me keq. Cdo akuze e ngritur ndaj PS-s deri tani eshte dicka qe PD e ka bere edhe ne nivele me te renda.

Dhe ku të gjithë shqiptarët duhet në ndihen të dërrmuar nga pafuqia, kur shohin se si i vjedhin, e më keq madje, sesi i tallin teksa kryejnë këtë akt.

smiley

Kjo qe ke cituar ti me kete qe po citoj :

Ku Jozefina Topalli dhe Eduart Halimi, Albana Vokshi dhe Astrit Patozi, duhet të ulin kokën kur kujtojnë deklaratat plot pathos me 20 %-shin.

nuk mund te rrine tek i njejti shkrim. Sepse o ne rastin e pare o ne rastin e dyte, autori ka tall menderen me lexuesin.

Gjozi dhe Albana duhet te ulin koken. smiley

jo jo, te ajo qe kam citu une ai i permbledh edhe keta, e ka per te gjithe bashke

Shiko, historia 20 % lidhet me nje deklarate te Albana Vokshit qe Rama ka kerkuar kaq tek investimi i vjeter.

E vecanta ishte se bashkejetuesi i Albanes ishte investitor ne ate projekt dhe thene nga Albana mori tjeter fuqi, bile dhe u hetua nga prokuroria.

Bushati e shmang zanafillen, enkas, per te bere politike.

jo jo, shif ca thote Bushati

Natyrisht nuk ka dyshim, të gjithë e kuptojnë se bëhet fjalë për një leje ndërtimi, të dhënë në atë zonë, për të cilën në vitin 2010, Partia Demokratike e akuzoi Edi Ramën se kish marrë 20% të vlerës.

Albana eshte niveli i ulet ne hierarkine e brigades blu, pjesen e investimit sic ja japin po ashtu ja heqin dhe Albana prape atje eshte per te bere rolin e caktuar. Edhe kur e kane nxjerre per te fol per keto ndertimet e kane bere me qellim, dihet mire cfare mendje diabolike ka hunderri blu per te depersonalizuar te vetet, kshuqe ketu s'ka faj jo me Bushati, po ne fakt s'ka faj as Albana & co. Atyre duhet vetem t'ju skuqet faqja qe hunderri i keqperdori

wee... harta... smiley

A do coni zerin dhe a do mbroni ato pak hapesira te gjelberta qe ju kan mbetur? Apo si gra llafazane do impresiononi njera tjetren duke lexu filxhanin e duke tregu se kush kur dhe si osht perly gishti a krahu.

Liqeni nuk eshte shkaterruar plotesisht akoma dhe dicka mund te shpetohet. Nje nga zonat ku ka perkeqesim ne krahasim me kohen e Merhumit eshte pikerisht Liqeni Tiranes ku kam dyshim qe eshte lene qellimisht te degradoje qe qytetaret te mos e ndiejne shkaterrimin perfundimta.

Faji mbetet gjithmone kopil

Faktikisht, kjo zona ku po ndertohen keto nuk eshte hapesire e gjelber. Behet fjale per pjesen poshte diges ku jane ato lodrat, ne mos gaboj. Aty ka vetem fushe, pa peme me pallate ngjitur, dhe parcela perkrah saj ka pishinat e akuadromit. Po te mbillej me peme e te behej park, do te ishte me mire. Por zone e gjelber s'eshte, qe te thuhet se po prishet zone e gjelber. Do te isha dakord sikur aty te behej vetem nje ndertim i vetem, le te ishte i larte, e te rrethohej me me shume lulishte se c'ka ndertim. Por jam i sigurt qe keta te Bashes do ta bejne shumicen ndertim.

Ja ku eshte zona. http://www.panoramio.com/photo/96632

veni syzet e shi trekondeshin e fundit qe do ndertohet tek hapesire gjelberuese. Hapesire e gjelbert ehste ene ku nderton fushe futbolli, park per kalmojte edhe resotrante a biznese qe respektojne ambientin e shtojne peme e pellgje. Per mu, Ligja duhet te jete e qarte, ndertimet duhen te respektojne ndertimet e tjera ne Park kombetar, as me te larta e as ofenduese ndaj shtepive te gjysem qytetareve gjysem katnareve ne ate zone.

Faktikisht, kjo zona ku po ndertohen keto nuk eshte hapesire e gjelber 

Ka qene hapsira te gjelbera por i kane prere barbaret mbas 1990.

 

Po ju a e dini se mu mbrapa korpusit qendror te UT, pra brenda parkut pyjor te liqenit po perfundon nje godine po aq e madhe ne mos me shume se ajo e korpusit qendror? 

Ajo po qe s'duhej te lejuar. Po ndertesa tjeter te banka? Po ajo te kulla e vodafonit? Po prishja e lulishtes te parlamenti per xhamine? Te gjitha ndertesa shume te larta. Rama te pakten i kishte kursyer ne qender. S'po shoh keta kelyshet e PD qe benin gam gam pa pushim kunder "shkaterrimit te tiranes nga Rama".

Lulthimi eshte klysh komuistash si gjithe rrethi i Cunit dhe Argites, mbeses se Sheqeres. Veq Zeni, ka bandite pa perkatesi ideologjike.

herm, si ne komentin e pare ashtu dhe ne kete ketu, po perpiqesh ti paraqitesh te dy palet, si te ndryshem nga njeri-tjetri, kur autori po thote se, te dy palet jane njesoj, se po ate projekt qe pala qe e shau dikur po e aprovon tani, dhe ajo qe e aprovoi dikur po e shan tani, pra po bejne (dhe kane bere) gam-gam kot. Pra populli po tallet nga 2+1 partite drejtuese, qe jane PS, PD dhe LSI. Kesaj çfar i thua. 

Sipas Lulit te Saliut: " Projekti tek Liqeni SHTON  2mije metra katrore hapesire publike"

 Ka njeri te me sqaroje se si SHTOHEN hapesireat publike ne kete rast ?

eshte shume e thjeshte....20 kateshat do kene apartamente me ballkone...ku amviset vertikalisht do mbjellin lule ne saksi....

smiley Dakort tironco.. por prap nuk eshte hapesire PUBLIKE.. eshte private..

Toka ku ndertohen keto eshte hapsire private. Pas ndertimit, 2000 metra nga kjo toka do jene hapsire publike. Keshtu besoj do e kete pasur llafin basha.

Basha ben akrobacira me fjalen publike.... Ato 2000 metra katrore do te jene prape prone private, apo do ja falin bashkise?.

 

Përse duhet me të sqaru më vete i nderuar Galile .Në Selitë Përfshi të gjithë vijën Kufitare NUK Ka Pronarë .Ka Hajdut të pjellur nga sistemi hajdutëve Berisha e Nano . Selitë ka qenë Kullotë dhe zbriste deri në L. lanës ( selit e vogël ) Selitë vjen nga selishtë = lëndinë kullotë .Dhe ligji i NMadhënisë ymër Pastë me prona bust dhe flori të kthyer , nuk Njihte PRONARË në Kullota !

Mund ta mbyllësh edhe si dikush  dikur .Ai është një fakt i kryer smiley kur nuk ishte hedhur asnjë kazmë në atë zonë por pregatiteshin Kuadrot e Zgjuar që do argumentonin projekte !

Ajo mësymje Barbare e Barbarëve nuk ka argument për tu mbrojtur  asnjë rresht as me fantazi ! Ky fakt duhete dokumentuar si Fakti më domethënës krahas shumë fakteve e Barbarëve të PD-hit që vetëm shqiptare nuk mund ta kenë udhehejen qoftë edhe sikur të mos bëhet gjë nga PS .

Faleminderit Oidriso per sqarimin. as nuk e vija ne dyshim qe ky "projekt" eshte ne vazhden e "projekteve" te Trustit te Geshtenjave me moton :  Ta bejme Tiranen si Gaza.

Cilen pjese nuk kuptove nga shkrimi i Bushatit qe thote projekti ka filluar qysh ne 2008 kur k/bashkie ishte Rama? Apo po thua qe dhe Rama eshte pjese e Trustit te Geshtenjave?

As qe e ka lexuar fare artikullin, " minor details " do thosht gjembi.

Pi dhallë se po ikën Gushti .Ose ik gjej ndonjë fushë ping-pongu dhe thirr ndonjë Pakistanez ta CqArosh se përse pëjet .Gjëmbaç !

I nderuar Galile . Këtu bisedojmë si JU dhe UNË , përveç lloit të dallkaukëve ..që ngulin "pyka bllokuse mer jahu " me cic mice e katundarë humoristë "ashtu dun , kush do i ndalojë " Flm që më mirkuptove po duhet ditur rrënja e së keqes që të mos spekullohet me " faje e fajtorë " në Hënë

Ai vend ( Parku i Liqenit )  nuk është Objekt Ligjshmërie sepse ka "pronarë " smiley Edhe vet " pronarët "e dinë që nuk janë "pronarë " të Ligjshëm por Fallco ! Ai vend ëhtë Vijë ndarëse e Grupeve me Kulturë dhe Injorantëve që kanë mbush sheshet me mënçuri e argumente Politike . Ju falemnderit që e kini kuptuar drejt ndërhyrjen time ndryshe nga këto të Buzshpërvjelurve Xhibolistë , Ra-Meta ,Saliu e dëngërvëngër me Tonelata .

Injoranca dhe dashakeqësia nën hyqmin e këtyre tamburave mund të spekulojnë me  Shqipërinë siç kanë spekuluar e shitur atë me " se diktatura zotrie "

Po ...ajo ndërhyrje është e menatalitetit të pas 90 të Trustit të gështenjave !

AndBushati e nis : nga punet ne bujqesi dhe e mbaron tek lufta ne Vjetnam. gjembace...

e nis me lejen ne 2008 vazhdon me gerdecin. dhe e perfundom me LSI.... 

Nuk kam ndermend te mbroje ndonje Gjembace.... Thjesht vepra te tilla jane te "Denja " vetem per Trustin.

ne fakt tamom tamom luli ka thone 20 mije m2. Dhe keto do te perftohen pasi prona private (trualli) qe do te zhvillohet eshte te themi 40 mije m2. Nese luli ka miratuar nje koeficient shfrytezimi/ndertimi te themi 50%, i bie qe godinat do te zene nje siperfaqe 20 mije dhe pjesa tjeter po prape 20 mije m2 ngelet hapesire/prone publike. Keshtu qe ne fakt Tirones i shtohet 20 mije m2 hapesire e re publike.

Kuazo; " ....Keshtu qe ne fakt Tirones i shtohet 20 mije m2 hapesire e re publike..." 

 

Me nje fjale Kuazo, per 8 mij m2 diference, i bie qe ajo zone ti perafrohet siperfaqes se Shqiperise 28 mij m2 smiley

Po he mor burr i dheut dhe ti, nuk le te shpetoj asgje. Menjehere ia kape gabimin parashkruesit.

Pjero, 28 mij (e ca bishta)  mire.. ndersa  ato m2 ,  beji  km2, e te del siperfaqja e Albanies..smiley

I lebetitur të lexoj qe je i fiksum me " klysh komunisti "smiley Megjithse nuk është për këtë prurja por them se duhet të kuptosh një gjë kur ta përdorësh . Mba parasysh thënien për shahun dhe bie në qetësi me vehten

"Shumë  dinë dhe pak e Luajnë "

Aktualisht Ti , Unë dhe të gjith të tjerët po marrim në mbrojtje të Ligjëshme një Trashëgimi tepër tepër të Vyer Histoike , si Parku tek Liqeni Artificial .Dhe kjo nuk është asgjë më tepër se sa një KULTURË Superiore e atyre që ti quan komunëstë të cilët ja dhuruan popullit këtë . .Kështu që përdorimi me vënd e pa vënd si Pjestar i Kurvërive të Mendimit ( e ka koha ) bëhesh i pakupçushëm ose ke " kontardiltë në Logjikë " me pak fjalë pa të mbetur hatri bëhesh Gjib !

Ai sistem , si Ky Park përfytyroi dhe një Brez të Donte dhe mbante Përgjegjësi për Shqipërinë  Kështu që Politika e Djemve të tij u zgjerua me shkollime e krijimin e nje klase me Kulturë .

Saliu Luli dhe të tjerë janë Aksidente, ose ringjallje e një brezi parakomunist të Vjetërsirave anadollake , Karieristë që i ka stigmatizuar  Zykua i famshëm !

"Për para çe shet të anë , ja di kimenë parasë "

Ata nuk mund të jenë Kurrë "këlysh komunistësh " !

Nuk me pelqen fare i nderuari Idriz qe te vritet veshi kur therras kelysh komunisti ate qe therret gabimisht Hermiti kelysh demokrati.

Sic ka pas komunist te ndershem ka pas edhe shume plehra, pedofil e antishqiptar. Nuk po bojme diskutim ideologjik se po e bome do te mbetet hatri prap se per cdo te mire te komunizmit do te numeroje 8 krime te komunizmit. Po Eno Bozo, dora e djathte e Lulthimit nuk eshte klysh kamunisti? Po Altin Goxhaj nuk eshte kelysh kamunisti e Sigurimsi? Me gjej nje femije te persekutuari te jete kaq i ndyre sa keta te lutna, i respektuari idriz.

Do i gjesh pa shkolle, ne ndonje cep zyre te frikesuar se mos i heq Edi nga puna se e kane te pamerituar, por kurre si bijte e atyre. Po ene Cane Agron Holmesi komunist e komandant i dalluar ishte e gjithe fshati e nderonte.

 

Ti ke të drejtën tënde të thuash ç,të kesh qejf i nderuar tirans dhe i Lebetitur . Biles shembulli me "tetë të këqia pas tetë të mirave " të jep të drejtën ta specifikosh si Këlysh Komunistësh  Kinez smiley

Po të gjithë përfshi dhe ty jemi Këlysh Majmunësh . Për këtë e kisha që të mos shitemi si Këlysha Politike në çdo kohë që ndryshojnë sistemet . Kaq pa u zgjeruar "me shumë të mira e shumë të këqia " duke të mirkuptuar se nuk flet havadan por për një prurje Konkrete . Ku Palët ndahen Trashëgimi Kulturore = ish komunistë  dhe barbarë = demokratikas

Respekte për qëndrimin tuaj kritik të arsyeshëm në shumë raste !

Boso, thashe 1 te mire komuniste kundrejt 8 krimeve, se gjithe vitin ta vras kaplloqen une si gjej 8 te mira per komunizmin. Po ti o Idriz ce ke ket sentimentalizem per komunizmen? Se di ti qe me keto men qe ke ti me te Lebetitmin, ne kohen e Merhumit, do kishim honger koqen e plumbit, do na kishin hudhe ne grope, e gocat e mia e cunat e tu do rriteshin nga  duart e ngrohta te operativit te zones?????

Është një çështje konkrete .Kaq . Mbase nuk ka nevojë Këtu pët tu zgjeruar sepse nuk jam në këtë linjë që thoni JU

 Plus personalisht nuk e kam pas me Hile dhe nuk e kam me Hile në asnjë kohë . Edhe mund të isha Viktimë .Fati nuk paracaktohet smiley Për më tepër  atë kohë Njerzish që e donin Shqipërinë  as e krahasoj me këtë Kohë të marrësh kryekriminelësh si të Klanit Berisha që u mbiu "preshi nga Maja " dhe Hanë Mut tërë ditën duke Vjedhur pasurinë që Lamë e duke Ulëritur "se diktatura zotërie "

Unë mund të jem e kundërta e mendimit tënd për këtë .Një të Mirë demoktratike mund ta ballafaqoj me Njëmilon të mira të ish sistemit që Ju i nderuar e quani Komunist .Ndoshta më kini keqkuptuar por pozicioni Im është gjithmonë pa ngarkesa Politike përveç krahasimore Kulture dhe praktikash Qeverisëse ashtu siç mendoj se duhen !

Kupohet Ju flisni për sot ku  prej 25 vjetësh Njëmiljonë e gjysëm shqiptarë u dënuan me Dëbim -Internim në dhe të huaj  .... dhe ku mendojnë se janë pjesë e Parqeve si "Central Park" ku ka hapsira Ndërtimore pa masësmileyqë zgjerojnë hapsirat Publike të Njujorkezëve , por për çudi kanë qëlluar Injorantë ! me respekt !

Faktet qe rreshton shkrimi i Bushatit tregojne se nuk mund te presim nga asnje pale politike qe ta shpetoje Liqenin, keshtu qe s'duhet me majt shpresa as te Lamja e as te Vasilika. Duhet nanji peshk me profil publik te marre flamurin e te organizojme ndonje proteste. Edhe 100 veta sikur te mblidhen, do levize dicka.

Protestuesit i kini .Çdo ditë edhe në kohë të keqe aty shëtisin e relaksohen me mijta Veta .Nxirrni një lajmërim me grupe dhe lajmërojini Orën dhe vendin.afërisht ora 9-10 e mëngjesit për tu folur se Çfarë krimi po bëhet .Mund të jetë dhe Vjehrri Lulthim Dath Kurbanit të Bathkisë !

Ose e keni shumë kollaj  me ato Civilet e Sazan Kimikut  ose  O JU Q Nënën Berisha me atë të ZMK së Bashkisë që konsum quan vetëm Çfarë hahet e  dhitet jo ato që konsumojnë Mushkritë .

Ore lexoni ju qe do ndertohen 5 pallate 17 kateshe, apo jo? Per me teper qe po te shihni tabelen te sheshi i ndertimit, kane dhe formen e vaporrit. I bie qe mos te shihni me asgjentjeter vec ketyre pallateve...mbase dhe nje rryp qiell. s'ju ben pershtypje fare kjo?

Kaq do nderohen vetem me lejen e 1 gushtit, mendoni c'do behet me vone sa te hapet loja

Tironso, keto ndertime bohen ne truall privat apo publik apo ne te dyja bashke? Nese keto ndertime bohen ne truall privat dhe nese mbas ndertimeve 20 mije metra katrore behen hapesire publike do te thote qe une si qytetar edhe mund te ece ne to, ndersa sot jo se eshte prone private. Pra, une perfitoj hapesire bashke edhe me ty e shume te tjere.

Po pse ben sikur s'kupton qe aty do bohet Bangladesh po u ndertun 5 vaporra 17 kateshe?!?!

Te rrofte hapesira publike ty pastaj neper labirinthet qe do leri ndertuesi (gjithnje po ta la edhe ate se ta bo parkim, lokal, eurolloto e gjithfaresoj mrrokllash te tjera). Gjej nje argument tjeter o burre, amon. Thuj p.sh. me pelqejne qiellgervishtesat te Liqeni, dhe fair enough, se ceshjte gustoje, po mos rrej veten e te tjeret me argumentin e hapesirave publike shtese.

Te bona nje pyetje ene nuk mu pergjigje. Po ta boj ene njehere: keto ndertime bohen ne troje private apo publike? 

5 ndertimet e Ulajt bohen ne prone private te kthyer pasi u ndryshua ligji pet Sportet. Me fjale te tjera, ajo qe dje ishte publike u privatizu. Eshte njesoj sikur sot t'i heqesh nje llokme parkut te Liqenit dhe me te te kompesosh nje ish-pronar, dhe pastaj te thuash qe po ndertohet ne toke private.

Isha i qarte? Tani ne toke private po ndertohen keto te 5-ta, dhe ne toke private do ndetohen dhe ato te Kopshti Botanik, sipas te njejtes skeme. Rrudh publiken, beje private, pastaj nderto ne toke "private".

Pra kuazo, gjithnje ne private ndertohet, halli eshte si privatizohet. smiley

Për ju i nderuar Kuazi !

Po më vjen keq kur të lexoj .Nëqoftëse nuk fryn Bythën me teoritë e Lulës bre ..Njatij Publikut do ja rrisim ...Po hajt mo të ta pranojmë .Po na jep pak shembëllin e rritjes me m.katror për publik që të dimë se cila do jetë dëndësia e popullsisë Publike Vertikale , Horizontale , Shkarazi , Kacavjerthi  Pjerrtazi apo  Lineare ose çfarë do forme dëndësie popullate që njeh   Lulthimi që do ua rrisëse enlargement smiley ,bymejë apo zgjerojë . Këto shembuj janë si propoganda e Saliut ..

Qytetarët kanë mbjellë Lule në saksi nëpër ballkone duke rritur sip e gjelbëra për Publikun ! Bjeruni Pyejeve zotrie smiley

Aty s,ka pronar ti thu do rritet sip pronës Publike smiley Ajo është e tillë ashtu siç është ,  ti thu do rritet po ngulën dhe Pallate .Ti qofsh në se edhe njëherë nuk e ke për të fryrë kaçandonin me teoritë e Lulit !

Meqe ra fjala, interesohu pak kush jane pronaret e ketyre tokave "private", e do e shohesh si jane privatizu

Tironsi, hidh pak drite edhe per ne emigrantet, kush jane pronaret e vertete dhe si jane privatizu. 

Po keta jane nje lloj e nje sua more njerez nuk e shikoni qe ata kujdesen per njeri tjetrin qe jo vetem te mos ju hyje gjem ne kembe por edhe $ tju shtohen ne bankat jashte shtetit.

Peshty njeri e lepij tjetri keshtu kane qene punet ne Shqiperi qe nga kohet e lashta shikoni historine dhe do shikoni si njera pale sulmon tjetren dhe kur ka pushtetin ben te njejtat gjera sic ka bere oponenti i tij ne pushtet....

Katrahure, mish mash Sali, Tos, Ilir, Rama, Basha & co......

Liqeni ( artificial ) u krijua per nje arsye dhe per publikun! Me ujin e Liqenit vaditeshin tokat e gjelbra te Tiranes te mbushura me peme frutore dhe bime buqsore,nga Ferma "Gjergj Dimitrov" e qytetit te Tiranes! Qeveria e athershme kishte investuar shume per Liqenin per publikun duke krijuar nje harmoni te mrekullueshme me natyren, njerzit dhe kulturen qytetare te tyre.

Askush nuk guxonte te priste nje peme,  te germonte me lopate apo kazem , nje toke publike. Njerzit ishin edukuar me ligjin me pronen dhe askush nuk ishte "trim" askush nuk merrte ndonje inisiativ private ne dem te prones publike! Frika nga ligji frika nga sitemi i Drejtesise frika nga Shteti kishte ber zap "Barbaret" 

Vinte era qyteterim! Ky qyterim nuk vjen me! Eshte i dhunuar!

( Qyterim -Menyra e sjelljes me pronon publike, private, ambientin publik urban dhe social, ect ) 

Sot Barabaret nen emrin e Shtetit Demokratik smiley (Shtet Klanor) kane vjedh, e kane pre, e kan vra ,  cfare  u ka dash qefi i tyre, njesoj si ne Xhungel (Pyll Tropikal me shume kafshe te egra dhe te buta qe per mbijetese hane njeri tjeterin duke menduar vetem per vete ) ) 

Barbaret e kane kthyer Shqiperine ne nje kategori vendi, si ato te lindjes se mesme kurdistani turqia arabia pakistani india. Shikoni tregun shqiptar ne Tirane dhe ne vende te tjera, qendrat e banimit (pall-atet e larta, pa hesap, llogari smiley shitjet ne trotuar jashte smiley      Eshte i njeti stil dhe e njeta kulture qe nuk ngjan aspak europiane! 

 

smiley shkruar per merak.  na kenaqe. me kujtoi gjithashtu se sot s'gjen te tilla pershkrime asgjekundi (sigurisht qe e kuptoj pse)  

Do të shtoj dhe diçka .Shërbente edhe për Laborator të Min .Industrisë në sprovat për ndërtimin e Digave etj etj .. Jo për digat e Jozfpërckës .." Me tu knaq shpirti me e pamun Shkodrën Loce  si Venec ! "

Pallat o bo edhe aty, ne prone "private".

Po po e drejte ka qene nje qender experimtale laboratorike te Hidroenergjitikes te kesaj Ministrie, me maket te vogla hidrocentralesh, mbrapa diges,ose afer Gardes, te gjithe per interes te publikut. Investime te medha ne interes te qyteterimit modern publik shqiptar. Vepra publike qe ndikonin ne mirqenien dhe kulturen e publikut shqiptar! Asnje qeveri mbas 1990 nuk besoj se ka bere ndonje investim serioz publik qe te kete ndikuar pozitivisht ne dobi te publikut! Akoma Shqiperia eshe nje vend i varfer dhe shume i dobet me infrastrukturen urbane nderqytase! Skane  bere nje stadium! smiley Edhe peshngritjen qe e kemi si sportin tone, nder sportet e tjera, e kemi per toke! smiley lere pastaj futbollin, atletiken, notin, volejbollin, ect qe tregojne shendetin dhe kulturen e nje populli! 

 

Ne nje kohe kur theksi po vihet ne krijimin e hapesirave publike ne vende qe me pare as qe mund te perceptoheshin si te tilla (ish autostrada, korsi rrugesh, parkim makinash etj) ne Tirane vendosin te masakrojne mushkrite e qytetit qe eshte ajo zone.   

kjo zona ku po ndertohen keto nuk eshte hapesire e gjelber. Behet fjale per pjesen poshte diges ku jane ato lodrat, ne mos gaboj. Aty ka vetem fushe, pa peme me pallate ngjitur, dhe parcela perkrah saj ka pishinat e akuadromit. Po te mbillej me peme e te behej park, do te ishte me mire. Por zone e gjelber s'eshte, qe te thuhet se po prishet zone e gjelber. Do te isha dakord sikur aty te behej vetem nje ndertim i vetem, le te ishte i larte, e te rrethohej me me shume lulishte se c'ka ndertim. Por jam i sigurt qe keta te Bashes do ta bejne shumicen ndertim.

Ja ku eshte zona. http://www.panoramio.com/photo/96632

Me nje kosto relativisht te ulet, mund te behej nje park shume i bukur.  Ne Madrid u harxhuan miliarda per te krijuar nga asfalti parqe.  

@ ilir-jani, kush jane barbaret?  Se sipas pershkrimit tend, barbare jane dhe vendallinjte qe shiten shtepite me avlli e me peme per t'i bere pallate.  Barbarizem eshte edhe indiferenca, paaftesia per t'u organizuar per nje kauze te hajrit.  

Ajo behet nga vende qe e kane 80% apo 90% te popullsise ne qytet dhe qe e kane kaluar me kohe fazen ne te cilen ndodhet Shqiperia. Problemi i Shqiperise eshte qe nuk jane zbatuar rregullat e gjelberimit kur jane bere ndertimet e reja, por ne ate pike ku po behet ky ndertim ka gjelberim me shume se ne cdo vend tjeter. Tani dhe ndertime do behen, s'mund te rrime pa u ndertuar asgje.

Mos e mbyll me fraza Koti  ..Edhe ndërtime do bëhen ..Është fatkeqësi ti lexosh nga Ju këto rreshta , të paktën duke të krahasuar shumë komente si dashamirës i Shqiptarëve dhe Shqipërisë . Aty konkretisht po Bëhet KRIM dhe nuk ka vend për llogje dhe as për një lloj Llogjike tjetër .

.Të  kishte Shtet aty do kish  vajtur në Burg edhe projektusi edhe Lëshusi i Firmave por edhe JU të " lirisë pa cak të mejtimit të mëndjes " nuk do mbeteshit pa gjë smiley

Le të provonte Kush të kalonte një Makineri në atë rrugë . Logjikë hanesh e bujtinash ! Ajo nuk do as mend e as kalem që është Brënda Projektit të ish kriminelëve të luftës " Të shkatërrohet çdo gjë ish Komuniste " Ti komenton  me .. "do ndërtohet " smiley

 

Shqiperia ka vetem 53% te popullsise urbane. Ka ende shume njerez qe do te shkojne ne qytet. Ndertime do te behen, duam s'duam ne, dhe eshte normale. Mjafton te behen sipas rregullave. Aty s'eshte se eshte pjese e pyllezuar, por fushe plot me gjelberim rrotull. Edhe PS do ta kishte bere nje ndertim aty.

Po argumenti jot do kish vlere sikur mos kish me vend ku te ndertohej neper qytete dhe hajde mo, po sakrifikojme pak hapesire per ndertimet. Tirana ka vend sa te dush: bulevardi i ri, uzina enver, ali demi, etj, etj. E verteta ben mu ne kete rast. Ketu po sakrifikohet edhe ajo pak gje e hajrit qe ka ngelur, vetem qe nje grusht njerezish te bejne me shume leke. Eshte histori korrupsioni e allishverishesh, keshtu qe mos u fshih, pas nevojes per ndertime. Mire qe je i pafuqishem, po te pakten ta quajme te zezen, te zeze qe te zeme mend e te dime si te orientohemi

Sigurisht qe do ta doja park, por ajo aty nuk eshte pjese e parkut te liqenit, por prone private e lene djerre dhe e shemtuar per shume vite. Ajo aty ose duhet urbanizuar, ose duhet bere park. Privati s'ta ben park, se s'ka fitim. Qe ta beje shteti park, duhet t'ia bleje privatit. Shteti jone ka shume vrima te tjera per te mbushur, qe nga ngrohja neper cerdhe e shkolla, dhe nuk shpenzon dot aq shume per park ne nje zone qe e ka qe tani parkun me te madh ne Shqiperi 1 minute larg. Ndertimi aty nuk me ben te lumtur, por ajo cope toke nuk mund te zhvillohet ndryshe. E vetmja zgjidhje eshte qe te ndertohet dhe ne ndertim t'i meshohet shume gjelberimit. Nese ajo eshte 20 mije metra kator siperfaqe, te behen 10 mije ndertim e 10 mije gjelberim. Po dhe ashtu, djerre e shemtuar, nuk shkon. 

Ore, e di ti qe gropa e mbushur e Hajdin Sejdise eshte prone private? Pse u bo lulishte ajo? Ne emer te interesit publik. Pse nuk japin nje leje 17 kateshe edhe aty po japin leje per 5 pallate 17 kateshe ketu? Po rri o burre, se kjo ben mu. Mjafto me pa zonen, nr e kateve dje emrat e perfshim. Gjithsesi, nese s'do me i von emrin qe ka, eshte e drejta jote, po dhe une s'rri dot pa e thon timen.

Qe ka korrupsion ne perzgjedhjen e fituesit dhe ne numrin e kateve, as qe diskutohet. Por ajo mbetet nje siperfaqe e madhe ne nje zone te shtrenjte, dhe s'mund te kete zhvillim ne nje forme tjeter. Gropa e sejdise nuk krahashohet me kete per nga siperfaqja.

Betonizimin e shikoni si zhvillim ti Hermito...Ene Komunist...ene Idiot..e i mbetet hatri Idrizit mbasanej.

Ky tipi thoshte qe s'kena kalu akoma fazen e zhvatjes mes njoni-tjetrit, ndersa Evropa e ka kalu, kshu qe nuk duhet as me i konsideru fare ato qe kane arrit. Si me thone qe s'i kena shpik ne smartfonat e internetin, kshu qe s'duhet me i perdor fare.

Ku e paskam thene? Ma sjell pak linkun?

O shoku, u bo lulishte e nuk jane kompensu robt. Jane zgjeru rruge e nuk jane kompensu robt. Pse u dashka dhon leje ketu per 17 katsha, pse mos bohen 7 katsha psh? Pse mos te presin ca ata, ose t'u jepet leje per pishina, mroklla e ambiente sportive private e ta shfrytezojne edhe ata pronen e tyre? Se do ndertoje "paria" pra, prandaj. "Paria"do fitoje ne kurriz te interesit publik, e ti ne emer te nje te drejte te dyshimte pronesie je kail me sakrifiku edhe ato pak hapesira qe kane ngel. Qindra pronare te tjere krejtesisht legjitime, nuk e gezojne pronen e tyre, po keta u dashkan leju te perfitojne 200% (pallatet e tjera ne zone jane jo me te larte se 8-9 kate). S'te shqeteson kjo ty?

Dakord per 7-katesh, dakord dhe per biznese te tjera argetuese. Une s'e di te them te drejten se sa e se si do te ndertohet tamam aty, por jam i sigurt qe ka abuzim. Po dhe ashtu sic eshte s'mund te lihet.

Keta quajne gjelberim pyllin vetem dhe anashkalojne faktin qe zona eshte park publik, me pak fjale po ja heqin publikut dhe po ja japin privatit qe do marre 25-30% te vleres e tjetra shkon Tek paria. Edhe konceptin qe shteti ste lejon te ndershtosh duke ndryshuar strukturen ndertimore te meparshme nuk e kapin fare. Po pushtohet nje hapesire publike me kintribut te meparshem shteteror e qytetar.

Edhe kjo "privati" qe po lakohet kaq shume. Po te dal une me letra nga koha e Osmaneve dhe te them qe ajo aty eshte toka ime, quhet? Se duhet te kete nje fare logjike kjo puna e pronave. Tironsi tjeter thoshte qe paskan kompesu dike me sheshin ngjit me Nene Terezen. Ndersa aty ku jane keto tokat private me te cilat pronaret bejne cfare te duan, duket sikur ka pasur vetem kodra deri vone. Dhe ne kohen e komunizmit me sa di une s'para ka pasur shume pronare tokash ne Tirane.

Andri, Tokat e Liqenit, kan pas pronare te vjeter, Vlleh a llacifac, si dhe plaka e pleq te Saukut te vjeter. Mos ju fut kot diskutimit te pronareve se eshte peme pa kokrra. Tokat e ish pronareve nuk kthehen kur eshte ndertu nje pallat siper apo kur eshte ndertu lulishte siper apo park nacional si ne kete rast. ata marrin kompensim monetar ose ne vend tjeter si ai qe tregon Tironsi tjeter. Ky eshte ligji te pelqe apo jo ty. Se ty neser mund te mos pelqeje qe une kom 72 apartamente e do me ndryshu ligjin. 

Pse po ndertohet tani, pikerisht tani, kur ajo pak hapesire eshte kursyer deri tani? Me plehra i kesaj historie del Lulthimi, per premtimet dhe maskarralliqet qe bo si skuth qe eshte, jo se te tjeret jan pa faj. Po faji eshte konkret se smund ti vesh as Josefines se PeDit a Halimit a Albana Vokshit, se Lulthimi si pyt ca bo ne Tirone e kan hik ato kohe qe Partiu therriste Xhemolin e bashkise e jepte llogari ne Byro.

Ate po them edhe une, po s'isha aq i qarte. Nese ka pronar sheshi "Skenderbeu", dhe shanset jane shume te mira qe ka, do i japim sheshin pronareve apo do i kompesojme diku tjeter?

Andri, gjithe Tirona qe eshte ndertu ne kohe te Dulles, eshte ndertu ne toke te pronareve. Ska per te prish njeri pallatet me ja kthy pronarit pronen ne gjendje si e ka pas. Ne Shqiperi ligji thote qe tokat e xanuna kompensohen pjeserisht me para ose truall deri ne 3000-4000 ha. Por Cuni Sheqeres, i djathte si Ramizi, nuk rrujti per vite me rradhe keshtu qe pronaret i ke ne Strazburg tu te hudh ty ne gjyq se shteti jot i ka shtetezu ne emer tat e si ka kompensu.

Ky rasti i Liqenit do jete kta pronare qe te them une qe pas nuk rane dakort me Ramen ja kan ly rroten Lulthimit e ne kete menyre ene pronaret bojne nja 25-30% fitim e pjesa tjeter shko tek kosto e ndertimit, fitimet e ndertusit e rryshfeti i Lulthimit pjese e te cilit do derdhet ne fondet e PeDit se u duhet per fushtate e vjedhje votash.  Kjo osht historia e jetes tate mer cun. 

Pse tani? Ndoshta Rama sla cep bosh per Lulthimin, e Lulthimi, skuth si eshte, e duke e dit qe kesaj rradhe smerr asnje vote ne Tirone, vendosi te boj ca leke ne nje kauze qe ka qene medalia e tij e betejes. Prandaj them qe Lulthimi del me i qelbti ketu.

 

kan pas pronare te vjeter, Vlleh a llacifac,...po mos o burr  smiley

Perse i kane dash llaci facet ato toka ????

Per ata "llaci fac " qe thu  duket se emerton Cobene qe kullosin Bageti .Ndryshe Historikisht "Llaci Facet " nuk njihen si "debile " te nguleshin neper shkurre .Aq sa ka te evidentuar Historia jane" palce " kulture , qofte ne Elbasan , qofte ne Korce , qofte ne Tirane ku jane te Grupuar.

Cobenet e pas 46 dhe sidomos pas 56 zgjodhen prane Kullotave . I shikon e i lexon Vitet .....Pronar ne Tirane Saliu me shoke gjeti edhe  ne mes te Lumit ku ishte Ekspozita Shqiperia Sot smiley

Keni nje perfytyrim Plotesisht te gabuar per pronaret ne Tirane sepse nuk e njihni Fizikisht Tiranen .Komplet Mashtrime te pas 90 nen nje shtet Bajraktaresh Hajdute "Vidh Kush te Vjedhe i Pari" dhe " Shpejtoni .Kush mashtron me shume eshte Pronar me Shume "

Kamunizma rae . Bini Burra

Pash zotin mosni me keto  po them "futja koti "  Vec per kete . Prap respekt per JU !

 Zotni, eshte mire mos me e disorientu Brezin e ri por me dhon fakte. Un sdu me te dhon emra por zona e Liqenit ka pas pronar llacifac te pasur...Sigurisht nese i referohesh kadastres, ka pas ene Armene si dhe Sauksa te vjeter. Katnar aty spara ka pas. Ky djaloshi Bo pyetjen ene per Bulevardin se a ka pas pronar??? Zotni, nese e njef Tironen, duhet tja shpjegosh te riut qe Zogolli ja kompensoji me flori tokat Tironcave si Edhe te gjitha shtetzimet per publikun. Shpjegoja zotni, se kon frik mos u del pronari e sun ecin ne bulevard. Tani per zonat e tjera nuk e di po Cuni Sheqere ka qen anti- pronar, anti-persekutumve, dhe ka pa veq biznesin e familjes se vet. Zotni ti nga kjo mesele nuk kupto fare, e kur them fare ...zero.  Per Ty ska pronar, kur ene ai merhumi qe poplli i thy varrin cdo te xhymo pati aq cipe sa te mos djege kadastrat se tregojne identitetin e nje poplli. Me qe e njifke Tironen a me thu kush ka pas prona aty? 

Kot zgjerohesh smiley

Problemi eshte konkret dhe une nuk po flas per Pronare ne gjith Tiranen . Po flasim per  parkun Kombetar Kodrat e Liqenit te Tiranes .

Megjithate lerjau dokumenteve Tiranen ose hap ndonje bisede te lire me mua per kete .Po pate mundesi gjej gazetat  Zyrtare te viteve 45 e siper dhe lexo vendimet Gjyqsore . Per te te heq Merakun nje Grup ultrrrra Revolcionaresh , midis tyre te denuar me vone , i paraqiten atij qe "i thyjne voriin cdo te premte " nje Projekt per Regjistrime te Reja ne vitin 48 pasi kishin filluar Koop Bujqesore .dhe parashikoheshin shpronesime  , pas Koferences se Paqes ku na caktuan vendin ! .

Projekti perfshinte nje Fshirje Totale te ish pronareve nga kadastrimi dhe dokumentimit zyrtar "te pronave te Borgjezise " smiley

Aty eshte Historia e Popullit tim dhe nuk do Preket asgje ...thae .

Mua me vjen keq qe u kane mashtruar me lloj lloj profkash . Ne se do kishte qene kaq absolut , kush do e Pengonte ? Biles nje nga Kritikat me te ashpra qe kam une per te eshte pse shkeli LIGJESINE e Pushtimeve . Pese dite Qytet jane ne dore te "pushtuesit " sipas antikomunisteve smiley ! Rip .

Me pas u merret e gjith Prona te tjereve dhe u jepet ushtareve sic edhe beri Sali Krimi !

Qe te jesh Pronar duhet te jesh i CPRONESUAR ...besoj me kupton  Me nxirr nje te shpronesuar .

Ne ato vende ka pas njerez te "fshehur " qe hanin manaferra . Une nuk ndryshoj Gje por atje ku kam zene Peshk ne 54 nuk mund te me thote njeri se ka Pronar si tek ish Ekspozita Sot smiley dhe atje ku kam hap Gropa per peme ne 56 nuk mund te me thote njeri se ka pas Banore si tek Kodrat e Liqenit ! Ka pas nje pronar nga Fterra , nje shofer....smiley mbi rezervuarin ! Sauku eshte tjeter Gje por jo aq sa eshte spekuluar !

Naten e mire !

Une jam shume konkret zotni. Zona e Liqenit te Tiranes, ka pas ata pronare qe te permenda dhe ka qen zone e lakmuar Jo ferra e shkurre si e citon ti...mos me Lej me rrejt. Po Familja e Bamirit ish presidentit te Shqypnise ku i ka pas pronat??? Ne p...te Arushes ne krahasim me zonen e Liqenit dhe e qun veten si   Perfaqesuesin me te denje te pronareve. Nuk eshte Tirona veq pazari i ri...Une ta kuptoj Ty alergjine....por ska te boj me pronat...Ka te boj me mbivendosjen e pronave qe solli Cuni Sheqeres e Barbaret ...qe Cuni Sheqeres ish pronarit i mbivendosi 3-4 bashkepronar me me shume gryka pushke ne te njejten prone. E duhet ta zgjidhi problemin me Shaban Tapine si e thot palloshi ....se sja MBA suma me e qujt Komandant Shabani per 97 kur shperndan te arme e vriste e priste. Zotni, komunizma ishte kanceri atij veni por tepremtoj qe po me nejte afer do te boj fashist.

Ne Katnaret ne emigracion Tirons per keto probleme i drejtohemi zyres se deputetit a kongresmenit te zones. Ky eshte Park Qytetar e ju duhet te bombardoni me ankesa te gjithe deputetet e Tirones se ai deputeti i zones mund te korruptohet nga vendalinjte. Kercenohini qe asnji ska per tu votu per deputet ne zgjedhjet e ardhshme po u bo kompleksi betonit. Shifeni si kan per te reagu.

Dhe pastaj ju sjellin policine e ju vrasin pa pyetur shume. smiley

Hermit, ne ketej i kemi armet me te renda se te policise...nuk te rrej...prandaj dhjesin gjak policat e vrasin ndonje adoleshent kor se u rreshket gishti. Po ti Hermit u dorezove, do i lesh edhe ato 3 shkurret qe ju kan mbet tek Liqeni, te shkojne per Lesh e Lek per Lulthimin????

Unë them që rëndësi ka që të mos ta shikojë , ashtu siç nuk e sheh si Fashist ose Nazist ose si prof mender Olsi "sa mirë kur na pushtoi Italia " Nuk ke të drejtë të etiketosh si më sipër ...ë... se janë të njëjtat monedha për Kusur smiley ndryshon koncepti i paraqitur nga koncepti aluçinantëve Letaro -Artisitikë të PD-hit dhe krishterimit smiley Thjesht dikush ka mendim tjetër po aq të argumentushëm sa dhe të kundërshtushëm .

Kjo është rilindje ! Zhargoni ose Stili mer jahu është personal !

Përsëri respekte !

Monda, Barbaret jane te ardhurit kurse Vendalijte jan ish-Barbar, te kthyer ne rezident, te nje civilizimi ne kolaps a te degjeneruar.

Barbaret pushtojne, grabisin, sjellin semundje ose edhe kulture e civilizim sipas rastit, e me pas kthehen ne sedentare ku ndertojne civilizimin e tyre deri ne lulezim. Pas lulezimit vjen kalbezimi, dhe vendalinjte, ish barbaret e djeshem shesin token, gjakun e sakrificat e te pareve...ate pusin...caracin e dardhen qe bohet si rrush....per ca apartamente mbi njoni tjetrin  per kalamojte qe i kan emigrante e i vizitojne nje vere po nje vere jo.

 ilir-jani, kush jane barbaret?

Politikanet shqiptare me soj dhe sorollopet e tyre.

Vitet e barbarizmit -1994-97-98, 2009 2013. 

 

Se sipas pershkrimit tend, barbare jane dhe vendallinjte qe shiten shtepite me avlli e me peme per t'i bere pallate...smiley

Nuk KA Pronarë .Ju duhet me u ardhë një nga një të mos ndërtoni Fraza me bazë firifiu . Ata janë bërë të tillë pas 90  nga Njerëz që kanë Përfituar nga Posti , kanë xhvatur Para ose ndarë me " pronarin " Fitimet . Ky është Realiteti i "pronarëve "në ato zona ! Nuk ka asnjë mm të trashëguar përveç pronave të Kishës së Sh Prokopit në se i ka Kadastruar Italiani .Ka dhe një kategori rojesh për Pyje me kasolle ! Ka dhe një shembull kur njaj Afmetja i dha leje dikujt nëpërmjet Gjinarmëve ( Sot është PRONAR i modh mer jahu smiley  me ngref  kasollen afër lanës si veteriner !

Hani shqip që Nuk Ka Pronarë legjitimë por artificialë si produkt i popullimit të zonës nga Politika e Partisë për Koop Bujqësore ? Atëhere PO u Ligjëruan kufij teritorialë dhe ndanë zonat edhe në Troje Ndërtimi ku patjetër që ka shumë idividë që kanë Ndërtuar shtëpi sipas Lejeve të këshillave Popullore të Partise Komuniste !

Janë prona të partisë smiley

Ka edhe shtëpi residentësh ku LefTKopeja me shokë thurnin Plane për Pronarët smiley

Sa per te sqaru kete ceshtjen publike-private... te sheshi Italia, mes Sheratonit, Stadiumit dhe Kolonave eshte ndertuar nje godine xhami. Edhe ajo kuazo eshte ndertuar ne prone private. Po, po. Nje ish-pronar nga gjirokastra me duket, e kompesuan me sheshin Italia dhe pasi e mori pronari, ndertuesi i dha nje dore lekesh dhe mori lejen e ndertimit ne truall privat. Sheshi Italia truall privat!!! Ka qen publik qe kur e boni Zogu e pastaj italianet
Tani, jam dhe une ish pronar me ish-prona ne tepelene, pse nuk me japin per kompesim sheshin Nene Tereza??? Mire ate, po nuk me kthejne as pronen ne Tepelene se eshte afer nje fushe sporti ku bashkia ka plane per te ardhmen.

E meritoj dhe une ta marr o kuazo, apo jo?

Tironso, kjo qe thu ti per sheshin Italia eshte skandaloze dhe sigurisht qe duhet mbajt qendrim nese do te kishte shtet e drejtesi. Por, nese tokat tek diga kane pronare te vjeter qe moren pronat e tyre apo jane kompesuar une nuk shoh ndonje gje te keqe qe prona e tyre te mos zhvillohet. Por gjithmone duke zbatuar dhe respektuar kriteret. Sepse ne nga moszbatimi i kritereve kemi vuajtur. Ore po e them edhe njehere nese duhet me ulerit hajt ulerasim per ndertimin qe po mbaron mbrapa korpusit qendror te universitetit sepse po behet mbi nje pyll publik dhe ky eshte nje krim ku e ku me i madh se ceshtja ne fjale. 

Po bertasim o burre dhe per ate. Njera nuk perjashton tjetren. Une s'e di ne thene te drejten per ku behet fjale. Na jep ndonje link a foto.

Po ca do ndertohet aty se s'merret vesh nga linku?

po zgjerohet universiteti, por kane dale nga plani i miratuar dhe e kane bere me te madh se c'eshte dhene leja.

Ore 1 minute ta marrim shtruar se sikur s'ka sens ky muhabet. 

Universiteti i Tiranes, me sa di une te pakten, eshte nen varesine e Ministrise se Arsimit (jo varesi akademike se jane "autonom" ata, po leket per ndertim te tille i marrin nga Min e Arsimit). Tani nese eshte keshtu, ka ca pyetje:

1) kush ka apliku per kte leje?

2) cila firme qe nderton me para publike ben shtese pa leje?

3) nga dolen keto fonde per shtesen pa leje?

4) pse ankohet Lajma e Shkreli qe jane te Qeverise per nje ndertim qe e financon Qeveria?

 

Mos po na thone ujku, ujku, kot qe Bashkimi, Samiri dhe Sandri te bejne namin andej? Ose qe te ngushellohemi se gjasme shpetum hapesiren mbas Universitetit qe keta te zene te tjerat? 

Mos hyr aty se do të sulmojë PD-hi me Vorpsin ..

Kishin një tezgë aty që mblidhnin prodhimet e bujqërve dhe i shisnin . Edhe Li pazari duhet të kërkojë pronë ke veni ku runte Biçikletat !

Doemos... thotë Nebil Çika në ,36 ...Katunari ynë është Praktik. Përse të shesë në vende të displinuara . Kap një cep  vë një tezg dhe as taksa paguan dhe Pronar bëhet .

Rrnoftë Partia Demoktaike që njohu pronat e NMadhënisë , i ktheu floririn e Pronat  i dha emër rrugës e boni Bust për hir të N Ma të Dhimit që dha jetën në sheshin pigal të parisit për të mirë të Pronave Atmes e Fesë !

A u janë  kthyer Kodrat e Varreve  Nëna Mbretëreshë smiley Tironë -Elbasan ?

Lubonja pse s'thote dicka? E dime qe e lexo peshkun, thuj dhe ti nje fjale o burre. Meno per shetitjet e pleqnise ti te pakten, se keta te parise nuk shohin dot aq larg.

Po cte thote Lubonja a derezi? ti kujtojme qe eshte i shitur per pese aspra tek manjatet e Klanit per te bere palacon a buratinin e opozites se vertete a te baraslarguar?????

Keq duhet te  ndihet Zheji pas atyre vargjeve misogeniste per hiret e kofsheve te hamshorit Basha e vitheve te tij te plota me hijeshi e energji. Apo ne ate moshe terheqja ndaj djemve te hijshem te ben te kaperdish edhe QIELLGERVISHESIN.....

Me i ndyri nga te gjithe mbetet djallezori Basha qe mbasi u a pushtoji zemrat inocentave me dedikimin e tij per qytetarin ja u futi keto 4 vjet sa krahu. 

Lubonja mund te drejtoje njerezit tek zyrat e deputeteve te zones te te dy kraherve politik e te beje ankesa...te pakten sdo perdoren zyrat e deputeteve per pushtlleqe.

Qeka pjerdh fare edhe Kopshti Botanik i "Djemte e rruges Pal".

 

Tiku, u kane bere kenge ketyre djemve te rruges Pal?   se per  djemte e rruges Bardhyl   ka bare kenge Asmonismiley,  a thua sikur ishin heronj...smiley

 

p.s  e ka copetuar refrenin e ''caruso''  te Lucio Dalla-s,  Asmoni te kjo kenga..smiley

lol, ik neser ose te shtunen per nje ecje nga liqeni hypi shkallet e universitetit dhe shkoi nga mbrapa e ke per ta pa se cfare po ndertohet aty. Dhe pa frike mund te them se kafshimi i parkut duhet te jete sa nje fushe futbolli, pra rreth 8,000 m2. smiley(

Lene se e e pashe edhe te harta. Kane bo nje si rrethim aty anash shteses po aq sa shtesa vete.

Damn keta paskan bere be te mos lene asnje peme ne kembe.Do ta bejme dushmanin te bjere ne sevda me shqiperine tha palloshi.

Kurse thelbi i diskutimit, qe ne fakt eshte thelbi i epokes mbas ose post 90-tes (epokes "post" ose "bjeri mbrapa (post) vetes", shyqyr qe eshte Idrizi qe me kupton se per çfar e kam llafin), ilustrohet shkelqyeshem me kete.

 

KKT pezullon planet urbanistike.

C'ja paska bo mire, le te shkojne ne gjykate kushtetuese tani

Pezullim deri sa te zgjidhen kryetaret e rinj te bashkive me ndarjen e re territoriale.

Shume mire, me ndarjen e re territoriale shume gjera do ndryshojne edhe persa i perket PDV-ve etj. 

Madje nese kjo qeveri do te beje nje pune te hajrit, atehere duhet vendosur me ligj qe planet urbanistike te miratohen me referendum lokal dhe ti japin fund perfundimisht abuzimit me qytetet tona, nese shumica do ta beje Tiranen Kandahar, ashtu u befte.

Kete punen e referendumit shife i here. smiley

Nuk e shof fare smiley Une kam lind e jam rrit ne kete qytet, vjen nje shef urbanistike nga Paskuqani dhe vendos qe te liqeni duhen pallate, WTF? 

Harrova, e meriton kryeministri nje smiley kete here

Po ti ngjalist je, ta ka thene dhe gjibi i peshkut. smiley

Po pertoj te kthehem te diskutimi me pemet tek sheshi Skenderbej. Po maj men mire qe shume ketu thojshin: "Po mbjell peme se eshte mesuar ne pyll" E konsideronin regres prishjen e betonit dhe mbjelljen e pemeve.

Po aq inkoherente sa LB, ER e IM...

Eh liqeni..... gjiri i ku.......vave.

Dejavu

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).