Mbas disa ditesh, per here te trete, do te tentohet nga qeveria zbatimi i ligjit per ndalimin e duhanit ne ambiente publike te myllura. A besoni se do kete sukses? Une jo dhe kush te doje le te veje bast me mua. Egzekutimi I bastit diku nga fundi I Dhjetorit 2014. 

84 Komente

Shteti s'ka shanse. Ligjin mund ta imponojne vetem Koqo me Fullanin.

Ky ligj fuksionon ne qender, ku ka kontrrolle, ku ka punonjes te administrates qe pijne kafene dhe lajmerojne nese ka shkelje, por ne periferi, lokale lagjesh, veshtire se zbatohet. Ne fakt duhet edhe ne periferi te kete kontrrolle dhe gjoba derisa te ndergjegjesohen. 

Per cfare te ndergjegjesohen z Pjerth?

Cdo njeri e di vete nese duhet apo nuk duhet te pi duhan.
Po ashtu nje lokal, nese klientet duan te pine duhan, nuk ka logjike tu thote qe dilni jashte sepse perndryshe nuk ka ca sherbimi tjeter tu japi.

Kush do krijon nje lokal enkas ku pranohen veten higjenistet, pra ata qe nder te tjera NUK pine as duhan, dhe te jesh i sigurt z Pjer se nese ka kerkese per nje te tille lokal ai do mbushet plot.

Ty z Pjerth, do te te pelqente sikur Qeveriu te nxirrte nje ligj qe thote se nuk duhet pire me vere sepse demton shendetin? Dhe vini re z Pjerth, Qeveria po thote nuk duhet pire me vere nje prone dhe biznes privat sic eshte nje lokal, nuk po thote gje ne zyrat apo ne ambiente qe mirembahen me para nga taxapaguesit.

Se pari duhet te themi se eshte nje ligj antikushtetues dhe tirranik.
Qeveria kur harton ligje te tilla tejkalon kompetencat e veta dhe futet ne rruge dhe fusha qe nuk i perkasin.
Nese tregu do te kishte nevoje per lokale ne te cilat nuk pihet duhan ato do te krijoheshin, vetiu per shkak te mekanizmave te kerkese ofertes, meqe do te ishte ne interesin e pronarit te lokalit krijimi i nje biznesi te atille.
Fakti qe lokale te tilla jane te pakte ose fare jo ekzistente dmth se kjo eshte nje nisme qe shkon kunder vullnetit te njerzve dhe mekanizmave te tregut. Nese do te kishte ekzistuar nje kerkese e tille, apo nese masa e njerzve do te ishte e madhe dhe do te deshironte lokale ekskulzivisht joduhanpires, atehere keto lokale do te ekzistonin...
Veprimi njezor nuk mund te ndalet..., dhe fakti se keto palo ligje kane deshtuar tregon pikerisht kete. Kur qeveria nderhyn ne mekanizmat e tregut ka pengim te ekonomise per shkak te shtremberimit te deshirave te konsumatoreve, pason mizerja. Mosrespektimi i ligjit apo udhezimit nga bizneset dhe njerzit tregon se nje ligj i tille shkon kunder logjikes ekonomike, si nga ana e biznesit ashtu edhe nga ana e konsumatorit.
Tek e fundit eshte konsumatori qe e udhezon biznesin se cfare te ofroj dhe cfare te mos ofroj, ne varesi te deshirave te klienteve.
Qeveria nuk ka pse u imponon bizneseve private se cfare sherbimesh te japin dhe cfare sherbimesh te mos japin. Duke e detyruar nje pronar lokali qe te mos shesi me nje sherbim te caktuar, sic eshte sherbimi i pranimit te klienteve duhanpires brenda, qeveria ushtron dhune dhe nderhyn ne nje te drete themelore: ate te sipermarrjes.
Cdo njeri e di vete se cila eshte e mira dhe cila eshte e keqja per ate personalisht. Ne kete rast qeveria pretendon dhe imponon qe asnje te mos pi duhan, duke kufizuar jo vetem lirine e biznesit per te dhene nje sherbim por edhe lirin e konsumatorit per te zgjedhur se cfare eshte mire edhe cfare eshte keq per te.

Valle e di qeveria me mire se une, nese une dua apo nuk dua te pi cigare?

Permbledhtas: 1.Qeveria nuk ka te drejte t'u thote njerzve apo tu imponohet atyre duke u thene se cfare eshte e mire dhe cfare eshte e keqe per ta. Cdokush e di vet per veten e tij.
2. Qeveria nuk ka te drejte tu thote bizneseve private se cfare klientesh te pranojne dhe cfare klientesh te mos pranojne.
Jo vetem qe eshte veprim jo etik, por eshte edhe diskriminues dhe skllaverues.

Valle e di qeveria me mire se une, nese une dua apo nuk dua te pi cigare?

 

arsyetimi eshte sepse ti mund te kesh deshire te pish cigare sa te duash,  por  ne ambient publik,me tymosjen qe ben,  behesh bezdi per te tjeret  qe nuk duan tja ndjejne as erën duhanit e le me pastaj qe eshte i demshem edhe per shendetin e tyre.

nderkoh,  keshtu si e shtron pyetjen ti,  a do ta ishe dakord nese  perdoruesit e droges (heroine, kokaine)  shtrojne te njejten pyetje per qeverine/te?

E para, te shpeton nje dicka themelore. Ato nuk jane ambiente publike ne kuptimin ne "pronesi" publike. Por jane ambiente lokalesh private. Per sa kohe jane private, pronari ka te drejten ekzkluzive te pranoj apo mospranoj nje lloj te caktuar klienti, apo te ofroj ose jo nje lloj te caktuar sherbimi apo produkti.

Per sa kohe flasim, duhanpirja eshte e ligjshme. Ndalimi i tij i pjesshem ne ambiente publike publike, nuk i perket ketij diskutimi. Nuk me intereson te reagoj une e para...

Ndalimi i duhanpirjes ne nje ambient privat, qe gjithsesi i ofrohet puublikut qe eshte i interesuar per at ambient specifik, shkon kunder cdo logjike.

Krahasimi qe beni ju, do te qendronte nese duhanpirja do te ishte totalisht e jashteligjshme, gje qe nuk eshte akoma e vertet, sepse fatmiresisht nuk kemi arritur ne ate pike budallellepjse dhe justifikacionizmi absurd.

Nuk e di nese u sqarova?

Po me akuzon per racizem? Je shume qesharak!
Racizmi, apo diskriminimi qendron tek nisma qeveritare qe imponon ndalim te sherbimit per duhanpiresit.
Biiznesi - per sa kohe eshte privat, dhe per sa kohe duhanpirja eshte e ligjshme brenda territorit te Republikes -, ka te gjithe te drejten tia ofroje kete sherbim.

Nese ti do te ofrosh nje sherbim vetem per jo-duhan pires, hap nje lokal te ri. Pra ke te gjithe te drejten tu sherbesh vetem jo-duhanpiresve.

Por jo, ti nuk do liri veprimi dhe asocim vullnetar te njerzve siper deshirave dhe nevojave te tyre. Ti kerkon te imponosh pikepamjen tende neper mjet dhunes shteterore.

Nuk do habitesha sikur te ishe me mendesi totalitare.

Jo s'te akuzova per racizem. Mendova se si mjeshter/e e ekonomise, finances, gjeopolitikes, libertnizmit, poshteqeverizmit, s'do kishe veshtiresi te kuptoje qellimin e mesazhit jo-qesharak. Po ta shpjegoj kete here: edhe ne ato vite perpara Levizjes per te Drejtat Civile pronaret e biznesit privat kishin vendosur te zgjidhnin llojin e klienteles. Ne kete rast, vec te Bardhet - sic thuhet ne foton qe te solla. Ti je dakort me kete zgjedhje te pronareve?

Ke degjuar per von Mises? Po te sjell nje citat te tij:

Government as such is not only not an evil, but the most necessary and beneficial institution, as without it no lasting social cooperation and no civilization would be possible.

Ne shtetin/qytetin ku banon ti ne Amerike - nese vertet banon ne Amerike - si eshte lejimi i cigares?

Nuk do habitesha sikur te ishe me mendesi totalitare.

Ashtu jam xhan ashtu. Madje vij nga familje komunistebllokisteenveriste.

Lere ti ne cfare jam mjeshtre une, por mos bej provokime te tilla kalamake.

Ti je dakort me kete zgjedhje te pronareve?

Nese ata mendojnse se u sherben me se miri biznesit te tyre, po jam dakord. Sikunder do te isha dakord nese nje zezak qe ka ne pronesi nje lokal, te thoshte se uu sherben vetem te zinjve.
Kjo eshte vetem ne gjykim te pronarit dhe te interesit te biznesit te tij.

Nuk ka fare rendesi se si eshte ligji i cigares ne vendin shtetin tim.
Kjo logjika jote qe: meqe ligji thote keshtu, eshte me patjeter e mire, eshte teper infantile, sepse nuk e vendos arsyen ne pune por e merr realitetin si te mireqene, pa sens kritik.
Sipas teje, meqe femija i nje zezaku lind nen skllaveri, valle nuk ka te drejte te pyesi nese skllaveria eshte e mire apo e keqe, si nga ana ekonomike si nga ana etiko morale? Valle duhet ta pranoje ashtu sic eshte sepse Shteti apo shumica ka vendosur ashtu?
Po sikur te gjendeshim ne nje pyll une ti dhe nje person i afer me mua, dhe une dhe personi tjeter te vendosimin, me shumive 2/3 se ti meriton te mbyllesh ne kafaz per hir te se mires publike, do te te vinte mire ty?

Keshtu qe leri menjan keto sofizmat dhe propagandat democrape dhe mendon me mendjen tende.

E fundit: nuk me intereson nga vjen ti. Me itnereson qe mendimet e tua jane teper imponuese dhe totalitare, sepse tentojne tu imponohen deshirave dhe vullnetetit te te tjereve. Nese nuk kupton kete, dmth se nuk kupton ca po thua as vet.

por ''ambienti privat''  si kafe, restorant etj, eshte gjithashtu i destinuar per publikun ne pergjithsi,apo jo.?  e perderisa  studime te shumta  nga shkenca e mjeksise provojne se duhani eshte i demshem per shendetin e njeriut,  qeverite jane te detyruara te bejne dicka!    fundja te mbrojne ate pjese te popullsise qe  nuk e do, nuk pi duhan,  por  eshte  e denuar  ta thith ate  ne te tilla ambinete...

atehere,  meqense duhani eshte  nje tradite shume e vjeter, eshte e veshtire ta ndalosh direkt ,definitivisht.. shto ketu edhe interesat  ekonomike  dhe presioni qe ju ushtrojne qeverive  fabrikantet e duhanit,  pra e ben te pamundur ndalimin e tij,, por ama  rregulla te forta  mund te vendosin, p.sh  duhanpiresve u japin alternativen e te tymosurit  ne vende te caktuara, ose ne ambientet vertet strikt private, ne shtepine e vet.

 

por ''ambienti privat'' si kafe, restorant etj, eshte gjithashtu i destinuar per publikun ne pergjithsi,apo jo.?

Jo!. Eshte 'i destinuar' per ate publik qe nuk e ka problem duhanpirjen.

Publiku qe do ambient jo-duhan pires, nese e quan te nevojshme hap nje enkas, dhe duke pare kerkesen e shumte per lokale private jo-duhanpirese, ben edhe para, meqe do te kete shume klientele.

Logjika jote thote: qe nese mua apo shokeve te mi nuk na pelqen malli apo sherbimi qe nje biznes i vaktuar shet, atehre ne duhet ta mbyllim ate, ose ta kufizojme sipas qejfit tone.
Psh, ti mbase nuk do te blesh patate, por ti nuk e detyron dot nje tregtar qe te mos shesi patate, sepse ndokush tjeter preferon ti bleje, sado qe e di mire se mund ti bejne dem.

ok, po bej nje koment te fundit  per miresjellje dhe po e mbyll sepse  eshte e veshtire te komunikojme.. ti logjiken time  e ke kuptuar gabim!    sepse une  po them qe qeverite   nuk u ngriten, kshu  nje dite  bukur  vere nga gjumi  dhe pasi hodhen nje sy ne horizont e thane: ahhh, e gjetem: do ndalojme duhanin ne vende publike, restorante lokale etj..   jo, nuk eshte  keshtu!  as se qeverite u detyruan  te marrin keto masa  se u ankua populli  ''jo-duhanpires'', por keto masa qeverite po i marrin, sic thashe me siper,  ne baze te studimeve te shumta dhe te  mirefillta shkencore.. me sakte nga shkenca e mjeksise.. satistika te plota, llojet  e semundjeve dhe demit qe shkakton pirja e duhanit te njeriu... edhe te ai qe ndodhet prane duhanpiresit...  

dhe  ne fakt, rregulla  te forta kunder duhanpiresve nuk po marrin vetem qeverite,  por edhe sigurimet  shendetesore, pra ''sektori privat'' qe te pelqen kaq shume ta permendesh ti..smiley   p.sh, ketu ne Hollande,  nese je duhanpires i rregullt,  paguan me shume premio per sigurimin e shendetit sesa nje jo-duhanpires,  pasi duhanpiresi  konsiderohet kontigjent  me i ndjeshem ndaj semundjeve te ndryshme.

tashi, meqense e ke perseritur disa here ketu te drejten e pronareve  ne bizneset e tyre, citoj tekstualisht:     ''Kjo eshte vetem ne gjykim te pronarit dhe te interesit te biznesit te tij.''      cdomethene kjo,  si keshtu?!   kush tha qe pronari na paskerka  te drejta te pakufizuara..?     ne cdo biznes  ka rregulla  te vendosura nga shteti  dhe pronari  eshte i detyruar tu permbahet rregullave..  sepse sipas teje,  pronarit  te nje lokali i leverdis  te shese sa me shume alkool, bie llafi, se fiton me shume... edhe 16 vjecareve, edhe  femijeve... si, i lejohet pronarit ta beje kete sepse keshtu e gjykon ai..??  e keshtu mund te numeroj 100-dra rregulla te tjera, logjike,  te cilet pronaret duhet tu permbahen... ja keshtu, perpiqu ta kuptosh  edhe kete rregullin  e ndalim duhanpirjes ne lokele,  po deshe, kuptohet.smiley

... se qeverite u detyruan te marrin keto masa se u ankua populli ''jo-duhanpires'',

Ky nuk eshte argument. Dmth se nuk me ke lexuar. Nuk mund te shkelesh lirite dhe te drejtat elementare te prones private dhe te njeriut, edhe sikur te kesh 99% kunder 1% te popullates. Logjika jote calon dhe eshte teper e rrezikshme: sic e kam sqaruar me larte, ti po thua se eshte legjitime qe une dhe nje miku im te te burgosim ose torturojme ty meqe kjo eshte ne te miren e shumices? Pra, qeveria po shumica nuk ka te drejte tu imponohet individeve dhe pronave te ketyre.
Jo duhanpiresit nuk mund tu imponohen duhanpiresve duke i nxjerre keta jashte, edhe sikur te perdorin nje ligj te zbatuar me dhune. Nuk ka filofozi mbi te cilen te bazohet dhe si rrjedhoje eshte nje ligj jo etik dhe totalitar, imponues.

por keto masa qeverite po i marrin, sic thashe me siper, ne baze te studimeve te shumta dhe te mirefillta shkencore.. me sakte nga shkenca e mjeksise.. satistika te plota, llojet e semundjeve dhe demit qe shkakton pirja e duhanit te njeriu... edhe te ai qe ndodhet prane duhanpiresit..

Po ashtu, kur leviz me makine na x % mundesi per aksident, pra per te demtuar veten dhe te tjeret... Sipas logjikes tende, Qeveria jote e dashur, duhet tua le njerzve te ti marrin persiper rrisqet, qofte edhe te siguracionit, apo duhet tu imponoje me dhume qe te sillen ne nje menyre te caktuar?, psh njerzit te veprojne si robote me sjellje te paracaktuara nga qeveria ne menyre qe re hiqet cdo risk i pretenduar per shendetin e tyre?
Prandaj them me bindje se eshte logjike e cale.

(vijon...)

Megjithate me intereson te vendos ne dukje menyren meskine se si po i fut ti keto pseudo-argumentet. Ti, me kete qe kam cituar me siper, thjeshte po thua, qe nese shkenca, apo 99% e popullates, apo Qeveria thote se nje gje eshte apo duhet te jete keshtu, kjo perben nje arsye te mjaftueshme per te qene pikerisht keshtu. Eshte teper logjike e rrezikshme, siç jam munduar ta sqaroj me siper.
Tani, sa per rrezikun per shendetin. Jo vetem duhanipirja, por edhe cdo lloj gjeje tjeter, qe nga pirja e alkolit apo edhe tithja e ajrit te thjeshte, ka ne vetvete nje fare rreziku per shendetin. Pyes veten, a ka te drejte qeveria te thote se njerzit nuk duhet te pine me uje cezme, por duhet te pine vetem uje bidoni, sepse uji i cezmes nuk eshte uje burimi? Pergjigja jote apo e nje njeriu normal do te ishte jo, sepse cdo njeri duhet te vendosi vete se cfare eshte mire dhe cfare nuk eshte mire per te.
Ne rastin e duhanit gjeja eshte disi me specifike sepse emeton tym, qe shkon perreth, dhe deri ne nje distanve 1-2 m perben "rrezik" per tjetrin. Valle, ky fakt mjafton per t'iu imponuar tjetrit? Vendi i duhanpirjes ne kete rast nuk eshte gje ne "pronesi" publike... Çfare te drejte ka JOduhanpiresi qe ti imponohet pronarit dhe ti thote qe te nxjerri jashte duhanpiresin? Nuk ka! E shumta mund te largohet vete dhe te hapi nje biznes ku, me gjithe te drejten e botes, te pranoje vetem JOduhanpires.

Ky eshte thelbi!

My freedom to swing my fists ends where your nose begins

Kush do paleset boxi vete ne palester boxi.
Nese ke frike se te vjen ndonje grush hundesh nuk shkon ne palester boxi dhe nuk i ndalon dot nejrzit qe te shkojne ne palester boxi. Thjeshte shkon ne nje palester per pleq, apo kalamaj. Ose nese nje e tille nuk existon, e hap dhe merr edhe klientelen e interesuar.

PS: nuk vete gje ne palester per box, ishte sa per analogji - per ata qe nuk e kan kuptuar. smiley

antigona, ligji mbron shumicen, se duhanin e pi pakica, se ç'taksirat kam une, apo nje njeri tjeter, te duroj tymin e duhanit ne nje ambient te mbyllur. Qeveria nuk e ndalon pirjen e duhanit, pije thote, sa te duash, por ne ambient te jashtem, pra dil tek tavolinat jashte, jo brenda. Pije, por jo ne autobuz, jo ne tren, por ne rruge. 

Ne disa vende, po dalin ligje edhe me dragoniane, si psh, ku duhani nuk lejohet te pihet ne shtepi kur gruaja eshte shtatzene, dil ne ballkon. 

Ne shqiperi shumica pi duhan

 E ke gabim Centaur, ne bote numurohen afro 1 miliard duhan-pires, siç thuhet nga disa revista mjeksore, megjithse me duket pak e ekzagjeruar, gje qe i thone 1 ne 7 banore e pi duhanin, rregullisht apo dhe me nderprerje apo pakice. Ne Shqiperi, si kudo ne bote, e pi pakica. Ne Europe, vendin e pare per duhan-pires e zinte Greqia. 

Une per vete NUK jam duhanpirese dhe nuk e keshilloj ne asnje menyre duhanpirjen.

Ama, kjo nuk me pengon qe te them te verteten mbi keto ligje dhunuese te te drejtave themelore dhe minimale te nje personi.

Bravo te qofte qe nuk je duhanpirse, e akoma me teper bravo te qofte qe qenkerke liri-lepirse.

 

Gjithe kete propagande na beri si mos duhanpirse. Lol. 

Jam e sigurt se je shume inteligjente, ndaj nga frika se mos me mund me bresheri "lol"-ash, po te le vetem nje buzeqeshje: smileysmiley

Do e dredhesh nje duhan nga paqeta e Rremes  nashti? Lol

antigona, ligji mbron shumicen, se duhanin e pi pakica,

Atehre shumica, nga kerkesa e tepert, le te hapi lokale vetem jo-duhanpirese, dhe te nxjerri edhe para. Perse u duhet imponuar pakices qe kjo te mos pije cigar ne lokal? Pra e shikon qe ti kerkon thjeshte ti imponohesh nje sjellje te caktuar nepermjet ligjit dhe dhunes shteterore?

Me ngjan me mesjetaret qe i digjnin njerzit, qe konsideroheshin heretike, ne turren e druve sepse duhej mbrojtur shumica dhe duhej respektuar morali hyjnor. Sot morali hyjnor eshte zevendesuar nga adhurimi per dhunen dhe imponimin shteteror.

Qeveria nuk e ndalon pirjen e duhanit, pije thote, sa te duash, por ne ambient te jashtem, pra dil tek tavolinat jashte, jo brenda.

Jo, qeveria po i thote nje biznesi se cfare sherbim duhet te japi dhe cfare sherbimi nuk duhet te japi.
Ne autobuz, per sa kohe ti paguan bileten, ke nenshkruar nje kontrate me ate qe te ofron sherbimin, kur besoj ka edhe klauzola mbi duhanpirjen ose jo.
Sepse, mund te ekzistoje edhe nje linje apo kompani e cila u thote paraprakisht klienteve te vet se ne linjen e saj lejohet duhani. Nese keta e pranojne, e nenshkruajne kontraten dhe marrin sherbimin e autobuzit publik (me sipermarrje private!). nese nuk duan zgjedhin nje linje/kompani tjeter.
Por kjo nuk ndodh sepse shteti krijon monopole dhe nuk i le keto gjera te ekzistojne. Imponohet me versionin e tij, duke i eliminuar deshirat dhe vullnetet e qytetareve.

Ne disa vende, po dalin ligje edhe me dragoniane, si psh, ku duhani nuk lejohet te pihet ne shtepi kur gruaja eshte shtatzene, dil ne ballkon.

Kjo nuk i perket diskutimit te ketushem. Ajo eshte ne dore te prindit. Vet jam rritr ne familje ku stergjyshat, gjyshi dhe gjyshja pinin te gjith duhan me te dredhur, dhe jam shendosh e mire.

Kjo nuk i perket diskutimit te ketushem. Ajo eshte ne dore te prindit. Vet jam rritr ne familje ku stergjyshat, gjyshi dhe gjyshja pinin te gjith duhan me te dredhur, dhe jam shendosh e mire.

Fizikisht ... smiley

smiley Ligj tiranik? Ju pergezoj per pasionin qe shprehni ne komente kunder ketij ligji!

cdo ligj tiranik eshte. eshte tirania e trurit ndaj shpirtit.

Ligje te tilla zakonisht deshtojne, sepse sic e thashe cdo nderhyrje e nje organizmate monopoliste dhe ushtruese dhune sic eshte qeveria ne princip, shkon kunder logjikes se veprimit te lire njerzor.

Nese nevoja per lokale teresisht jo-duhanpirese do te ishte vertet urgjente, po themi, athere me patjeter qe do te kishin lindur me mijera biznese qe ofrojne nje sherbim te tille, enkas per jo-duhanpiresit...

Nuk di te kete ndodhur... Nese ndodh, nuk me shqeteson, per sa kohe nuk eshte vendosur me dhune, por me vullnetin e lire te personave qe i jane pergjigjur kerkesave te njerit tjetrit ne nje treg te lire.

Ligje te tilla zakonisht deshtojne...........

 

po, keto  lloj ligjesh deshtojne zakonisht,   por ne Albanie apo ndonje vend tjeter ballkanik.  pa hajde pyet njeher ne Hollande, Gjermani a gjetiu ketej nga Evropi,  ka deshtuar  ligji i pirjes se duhanit , qe zbatohet tash e disa vjet,  apo jo?smiley

Dmth se jeni popuj qe nenshtroheni lehte...

Neser qeveria do hartoje edhe veshjen dhe dieten qe duhet te ndiqni.

Madje ushqimeve qe kane shume kalori do tu vendosi supertaksa sepse jane "te demshme"..- Ups! Kete kane kohe qe e bejne!

ti ishe te ajo tema tjeter  ekonomike qe po  spjegoje  mire e bukur se si funksiononte ajo puna e ''borxhit'' qe qeveria e merr sa te doj e kur ti teket,  por ama ne fund  faturen e borxhit qe rritet e paguan dikush tjeter, populli, shoqeria, apo jo..?   dhe ke te te drejte per kete!   

tashi keshtu  kuptohe edhe  per ushqimet e demshme , edhe per kalorite , edhe per duhan pirjen... se te kam rixha  ti  dhe kush ja ka qejfi mund te hash te mc donaldsi nate e dite te behesh obeze  se ashtu te pelqen..  por po u shtuat shume   me problemet  shendetesore qe sjell  obeziteti,  faturen per koston e shendetit tuaj  do ta paguajme te gjithe bashke, tamam si ai ''borxhi  i qeverise''.

por po u shtuat shume me problemet shendetesore qe sjell obeziteti, faturen per koston e shendetit tuaj do ta paguajme te gjithe bashke, tamam si ai ''borxhi i qeverise''.

Jo, Ne nje vend normal gjithkush paguan per veten e vet, dhe merr persiper rrisqet e veta.

Tani, jam kurioze: ky me siper eshte argument ne interesin tend, apo ne interes qe qeverive qe kane monopol edhe mbi shendetesine, sic jane nje sere vendesh europiane me mendesi socialsite, qe ngase nuk arrijne dot te perballojne shpenzimet per sistemet e veta te kalbura shendetesore, ua hedhin fajin sjelljeve dhe zakoneve te kqija te ushqyerjes se banoreve... ? (Pyetje retorike smiley )

Ju ne kete debati, pra ti dhe shume te tjere, nuk keni folur mbi principe, perndryshe do thonit ato qe thoja une... Ju keni folur mbi justifikime! Qe jane gjithnje te tipit: Ti vrasim cifutet se jane e keqja e shoqerise.

Kur te kuptoni qe debati dhe filozofia nuk behet me justifikime, atehere do jeni, ne gjykimin tim personal, njerez me te mire, e bota gjithashtu do shpetoj nga totalitarizmat barbare.

Çfar nuk degjon gomarlleqe pseudodemokratike, lloj lloj psikopatesh gjen verdalle.

U lidh dahoni me çeshtjen hebraike, dhe u gjet gabimi qe shkakton totalitarizmin.

 

Jo, Ne nje vend normal gjithkush paguan per veten e vet, dhe merr persiper rrisqet e veta.

 

afermendsh qe gjithkush paguan per veten e vet.  por kjo eshte ne varesi te shendetit te pergjithshem te popullates se nje vendi..  nese ne nje vend normal   semnundjet dhe nr i te semureve rriten,  rriten detyrimisht edhe shpenzimet e shendetit saqe edhe sigurimet nuk i perballojne dot ato.. ateher zgjidhja eshte e thjeshte:  rritet premio per  te gjithe.   dhe spo  te permend ketu  ndikimet e tjera sociale nga i semuri  obez qe  ne moshe relativisht te re, nuk eshte me produktiv,  etj etj..

argumenti ime eshte logjik. sigurimet shendetesore  jane kompani private, pra kapitaliste, njesoj si cdo sigurim tjeter, ai i makinave,   shtepive  etj etj..

nuk e di, se ckam pershtypjen qe ti  po me flet me argumente  ''ultra konservative'' te degjuara nga analistet e FOX  TV,  apo jo..?     te cilet   jane stoik ne qendrimet e tyre.. psh, megjithse ne SHBA  behet nami  me te vrare nga armet e zjarrit, ata prape thone qe e drejta e te pasurit arme zjarri, eshte e drejte individit te lire.smiley

Ne fund te fundit te gjitha lidhen me seksin e lire.

Aty eshte i gjithe halli, tek perdorimi i prezervativave, deshtojne kompanite e prodhimit te prezervativave neqoftese nuk ka liri per te pire dahon.

 

smiley

argumenti ime eshte logjik. sigurimet shendetesore jane kompani private, pra kapitaliste, njesoj si cdo sigurim tjeter, ai i makinave, shtepive etj etj..

Eshte argument jo logjik, me fal, por teper ***** kot, si te thuash.. Po e shpjegoj!
Tani po thua qe meqe kush pi duhan ka siguracion me te larte, duhet ta ndalojme fare duhanin? Po cte duhet ty se sa siguracion te larte paguan nje duhanpires, ti mos i e pi per vete dhe pago siguracion te ulet!!

Gjithkush i llogarit vet-em rrisqet e veta. That is my point!

Whats yours? You do not have one, as it seems!! Ke sjelle 1001 "argumente" te ndryshme... dhe asnje nuk rri dot me kembet e veta.

Ndonje "argument" tjeter, qe ta bej fertele? smiley

Naten e mire! Se koha eshte flori!

mi diskretitove argumentet..  po po, diskretitim i plote!smiley

kush po thote ketu qe duhanpiresit mos te pin duhan?? por po themi te pine ne vende te vecanta pa shqetesuar jo-duhanpiresit!   pastaj  kush u ankua per siguracionin e larte shendetesor qe paguajne  duhanpiresit.??    por  ky argument u soll per te mbeshtetur ate qe jo vetem qeveria po vendos rregulla e sanksione  per duhanpiresit, por edhe siguracionet, qe jane sektor privat.  kjo sepse ti i ishe versulur qeverise/ve..   lexo mire po deshe.smiley

megjithate,  pranoj qe me shkaterrove, sidomos ate argumentin ''qe pronaret kane te drejte te bejne si e u do qejfi atyre  ne bizneset e tyre''.smiley

Belulo, kjo smart ass qe i pelqe shume vetja, me idiotizmin a saj i perket nji rryme tjeter ( me sa mund te perkasi diku nji bythe katunarje shqiptare qe nuk di me fshi qyrret e veta), qe quhet Libertarianism. Keta jane me ku-ku edhe se Fixed Noise. Idhulli i tyne eshte nji i semure psiqik i quajtur Glenn Beck. Jane ata qe nuk dun qeveri per asnji aresye ne jeten e vet. Derisa bie nai fatkeqsi natyrore ose kane nevoje me thirr 911 dhe pastaj ulin veshet dhe iu pelqe qeveria. Dun Ron Paul per president. Me i fjale jane utopista te pandreqshem. 

" Libertarianism :The quasi- religious ideology that mantains that you owe no debt to the society that sustains you "   

Eshte Glenn Beck dhe nuk e lu topi. 90% e ketyre psikopatve jane " Git 'er done " trailer trash. Aftesia e tyre intelektuale me IQ ke treshi nuk arrin te shkoje aq larg sa te kene lexu ate evil woman Ayn Rand. Molekula e vetme e trunit te tyre mblidhet rreth kohes kur nga radio e pick-up-it te tyre nigjojne Beck dhe Rush dhe fillojne te perzvjerdhen duke bertit : He's coming for our guns !

Teorikisht zgjidhja ekziston, duke krijuar ambiente per te dy kategorite, por kulturen e imponimit ku ta cojme!

Ambienti nuk duhet krijuar.
Ambienti nese nevojitet dhe ka kerkese per te krijohet vetiu nga nje biznes sepse eshte ne interesin e tij qe te kete sa me shume klientele. Nje biznes, pronar lokali qe shikon se ka kerkese per ambiente teresisht per jo-duhanpires vendos dhe e hap nje te tille ambient, sepse eshte ne interesin e tij. Pra i shkon kunder kerkeses se klientit.

Nuk e di nese lokale te tilla higjeniste, si ne kohen e nazizmit, ekzistojne apo jo, tashme, ne Shqiperi. Nese ekzistojne dmth se tregu dhe kerkese oferat ka vepruar.
Nese nuk ekzistojne dmth se askush nuk e konsideron te nevojshme, perndryshe lokalet do te ishin zbrazur per shkak te pakenaqesive te klienteve jo-duhanpires.

Shume tym kish atje. Te pudrosnin mire kudo nga shkoje. Sa me shpejt ky ligji!!!! mire qe skane mjeksi te hajrit, po mazallah se nuk ndergjegjesohen se duhani vec probleme shendetsore sjell. Te pakten, mos pudrosin ato qe nuk duan ta pine. Paf puf gjithe diten!

Ajo qe me vjen keq eshte kur shoh dasma plot me femije e ku tymoset per ore te tera.

Mjere femijet per prinderit totalitar e egoist qe u kan rene per hise, qe per hir te kenaqesise personale detyrojne femijet e pafajshem te marrin second-hand smoke, qe eshte vdekjeprures gjithashtu.

Smells like brainwash. Ca ju ka bere amerika keshtu?

P.sh. pse s'te ben pershtypje qe ne dasem, deri ne oret e para te mengjesit, femijet jane ata qe mbyllin dasmat!

Nuk hyn amerika Motra, se une kam kaluar ne duart e 4 shteteve. Megjithate ajo qe ti quan brain-washing per mua eshte kapacitet per te pare idiotesine pa syze roze. Me fal, eshte per tu mburrur qe femijet mbyllin Dasmat ne 4 te mengjesit?

Aha, vk

Brainwash pse nuk do qe te semuresh nga duhani qe pi dikush tjeter ngjit me ty?

Jo

Kush tha qe duhani vret? Tezja ime pinte nje pakete ne dite e jetoi 94 vjec...Kjo nuk quhet brainwashing...se vjen nga cepi i tavolines...nga duhanxhiu...

Per mendimin tim, burimet njerezore dhe financiare qe mund te shkojne per perforcimin e ketij ligji, mund te investohen me mire per ndonje ligj me te rendesishem. It's not going to happen, thene shkurt.

Po ketu po bisedohet ne parim nese duhet lejuar apo ndaluar duhani. Ligj totalitar apo ligj demokratik?

Kjo qe thu ti del e dores dyte.

 

Ne parim s'kemi pse ta diskutojme se ne marrim modele te gatshme, modele suksesi pra, gjera qe kane rezultuar te suksesshme ne Zelanden e Re dhe qe jane gati per t'u zbatuar, pse jo xhanem, ne Shqiperi.

Tani seriozisht, ligji te pakten largesisht duhet te vije ne menyre te perbrendshme qe te jete rezultativ. Perndryshe, e vetmja menyre per te arritur rezultate te perkohshne eshte imponimi ne forme totalitare.

Edhe paragrafi i dyte nuk eshte serioz, ne kuptimin qe nuk flet ne parim, merr shembull nga totalitarizmi, se komunizmi zotrie ..., se nazizmi zotrie ... .

Perveç kesaj merret me efektin e jashtem, me rezultatin, nderkohe qe nuk eshte vetem e jashtmja, eshte edhe e brendeshmja, ne kuptimin se nuk vjen asgje nga perbrenda neqoftese nuk ka pika referimi analoge jashte. Nuk ka rezultate virtuti ne bordello.

Pra flitet per kulture ndalimi dhe kulture lirimi, te cilat zbatohen te palidhura ne menyre kaotike, edhe ne Zelanden e Re.

Per rastin konkret nje kuriozitet historik qe shume nuk e dine dhe nuk e marrin parasysh:

Perhapja e duhanit ne menyre masive eshte bere ne menyre totalitare, nga qeveria angleze qe ne Luften e pare Boterore u jipte ushtareve ne llogore nje racion 3 cinare ne dite meqe psikologet e medhenj angleze kishin arritur ne perfundim qe ngushellonte ushtaret.

Dmth me logjike banale ne kete rast: ne menyre totalitariste eshte perhapur pirja duhanit, ne menyre totalitariste do te rikuperohet mospirja.

 

Kur flas per totalitarizem i referohem formave tejet autoritare te cilat nuk funksionojne pasi sjellin domosdoshmerisht mosperputhje. Ndryshimi i qendrueshem vjen gjithmone nga perbrenda pavaresisht nga nxitjet. Mbi te gjitha, ndryshimi vjen nga te kuptuarit, gje qe format autoritare rendom nuk ta lejojne.

Nga perbrenda njeriu i ka te gjitha gjerat, te gjitha potencialet, pak a shume si fara i ka te gjetha mundesite perbrenda, po duhet t'i krijohen te gjitha kushte nga perjashta qe "te tunden perdet e mendafshta", pra qe t'i realizoje potencialet, ndryshe ngordh si fare, me gjithe te perbrendeshmet dhe te perjashtmet.

Prap me se komunizmi zotrie ..., se nazizmi zotrie ..., me perfundim logjiksmiley se autoritarizmi zotrie ... .

Cdo dije eshte nje forme autoritare dhe jipet ne forme autoritare (me profesore, modele etj), dhe nuk ka si te jipet ndryshe, ndersa marrja (te kuptuarit) behet ne menyre demokratike, dhe nuk ka si te merret ndryshe.

 

D.m.th dolem tek gjerat e rolit te dyte. Ajo qe thashe ne fillim eshte qe dhe nxitja e potencialit do ekonomizuar. "Perdet e mendafshta nuk do te tunden" ne kete rast, pra.

Jo dolem, po atje jemi akoma, dmth ti ke te drejte qe çeshtja e duhanit eshte e dores se dyte, biles te fundit (vesi i duhanit eshte nje hiç krahasuar me vese te tjere shkaterrimtare per njeriun dhe njerzimin), por nuk ke te drejte ne parim se i ve rendesi vetem te brendeshmes (aq me teper qe po flitet per ligj dhe politike, gjera me teper te jashtme se te brendeshme). Me duket se e pi kafen (dhe nje cinare dahon) me filanfistekun.

Megjithate çeshtja e duhanit ka rendesi te dores pare nga menyra si eshte trajtuar. Eshte i vetmi rast  ndalimi i trajtuar me te gjitha menyrat e mundeshme - autoritare, demokratike, tiranike, propogandistike, shkencore, parimore, pragmatike - qe ka dhene rezultate fantastike.

Eshte nje shembull i shkelqyer si duhen trajtuar te tjerat.

Fatkeqsisht eshte trajtuar vetem duhani, sepse siç thua dhe ti eshte çeshtje e dores dyte. Ato te dores se pare i mban shterguar Shejtani.

 

Ne fakt duhet te lexohemi mire dhe te shmangim autoritarizmin dhe meta-peshkizmat kur komunikojme. Premisa ime fillestare kishte te bente vecse me faktoret e jashtem dmth pergjigje ndaj postimit fillestar. Per mendimin tim, nuk mjafton transplantimi i modeleve pa pasur kellqet dhe perkushtimin per ta cuar deri ne fund. Cdo ligj ka nevoje per infrastrukturen e tij per t'u zbatuar dhe ketu qendron arsyeja kryesore e skepticizmit tim.

Cfar kupton me autoritarizem ne komunikim dhe meta-peshkizem ne komunikim?

Mete-peshkizmi me duket se eshte O-Mete-per-vete-komunikim, dmth gjithsekushi grin sallate me te veten, vete zot e vete shkop autoritar ne kozmosin personal, vete shkruaj dhe vete lexo, sepse qe ne komentin e pare kundeshtja pikerisht çfare ti po perserit vazhdimisht:

 

[IT]  heretik - 22 Gusht 2014 - 22:56 Permalink

përgjigju

Po ketu po bisedohet ne parim nese duhet lejuar apo ndaluar duhani. Ligj totalitar apo ligj demokratik?

Kjo qe thu ti del e dores dyte.

 

Dhe mendoj se t'u pergjigja dhe shtova se c'rendesi ka te diskutojme ne parim kur ligji me shume gjasa del i pazbatueshem per arsyet e permendura?

Dhe une tu pergjigja dhe po vazhdoj te pergjigjem pa u lodhur meqe dua te marr titullin Mesues i Popullit:

Ç'rendesi ka te behet nje ligj, te pretendohet te zbatohet dhe te gjenden arsye te permendura per mundesi zbatimi ose jo nese nuk jemi dakord ne parim se ligji eshte ligj demokratik i Zelandes se Re  apo ligj nazist i qytetit te lashte te Antigonea-se?

Ose pyetja tjeter akoma me parimore:

Ç'rendesi ka te diskutohet pa diskutuar ne parim per ekzistencen apo jo te metodes ne diskutim qe ka 2000 vjet qe diskutohet, nga kohe e Sokratit e deri tek Discours de la méthode i Dekartit?

 

smiley

Ju filozofet!

Por duhani eshte dicka shume e rendesishme pasi rendon jeten e shume njerezeve.

Ligji do funksionoje nja nje muaj derisa policia qe do shoqeroje inspektoret te kujtohet qe ka edhe pune te tjera per te bere pervecse te merret me duhanpiresit.

Nje muaj eshte shume.

Aktualisht ligji, me te degjuar e kam, po perdoret per te vjele gjoba ndaj pronareve te lokaleve.

Nuk eshte e thene qe behet vetem per te mbledh leke, ndoshta eshte dhe i domosdoshem, por ne nje vend ku nje pjese e mire e lokaleve nuk paguajne as taksa dhe ku 35% nuk paguajne energjine elektrike ky ligj mund te funksionoje vetem ne qender te Tiranes, duke penalizuar keshtu bizneset me te rregullta. Megjithese duhanxhi vete them qe me mire te rrisin taksat e duhanit 500% sesa te bejne nje fushate dy-javore dhe hajt mirupafshim.

Ligji duhet te shoqerohet me nje fushate mediatike sensibilizuese, ku te pasqyrohet ne menyre mbreselenese demet e dyhanit tek duhanpiresi dhe tek femijet e te dashurit e tij qe nuk pine duhan.

Veqse ne kete menyre duhanpiresit do reflektojne e nuk do ta shohin si veprim shtrengues shteteror (koncepti totalitar nuk qendron ne kete rast e mos u merrni me budallenjte totalitarist). I bi qe te jete totalitare te vendosesh bumper ne rruge para shkollave, te ndalosh perdorimin e droges...venat jane te miat...fus heroin si sheqer....., ndalimi i mbajtjes se armeve etj.

akoma ka rob qe jane pro pirjes se duhanit ne lokale? 

Po ne zyra lejohet duhani?

Ashtu sic fitoje per Lojerat e Fatit smiley

eshte nje ligj qe kerkon mjaft vendosmeri dhe angazhim per tu zbatuar. Me vene nga nje polic per gjithe lokalet qe ka tirona e nuk del hesapi, e jo me per rrethet. Per mos harru se mbas cdo lokali ne tirane qendron nga nje i forte partie, i cdo ngjyre. do zbatohet ne shtator e tetor, qe mund te pihet dahoni dhe ne ambjentet e oborit dhe nga dhjetori do harrohet perseri.

A u vu ndonje gjobe sot si dite e pare?

Osht e shtune, kane shku te gjithe te Folie Marine. Neser si e djele, do mledhin veten nga alkoli dhe duhoni i tepert qe kon pi te shtunen. Te honen kismet smiley

Si mer asnjonit nuk ja mbajti me vone bast me mua? Sic duket nuk keni besim se qeveria do te mund te vere ne zbatim ligjin. Edhe une nuk kam besim, por do ta pershendesja fort nese me te vertete e ndalon pirjen e duhanit ne ambiente publike te mbyllura. 

Po me e kemi bastin , une them se nuk ja del qe ta ndaloje pirjen e duhanit ne ambiente te mbyllura .

Dhe ca basti kemi njehere se kjo ka rendesi .

edhe une keshtu si ty them, qe shteti nuk do ja dale dot te ndaloje pirjen e duhanit ne ambiente te mbyllura. Basti eshte me 200 Euro dhe koha/periudha per te vertetuar rezultatin do te jete muaji Dhjetor 2014.

Ahh..filloqve zotrote kaq shpejt te vesh baste per qeverine tende Rilindashese qe nuk ja del ?

kur vjen puna tek basti Brado nuk me plas shume per qeverine. E rendesishme osht me fitu bastin. Jo per gjo, por nuk mund te hudh poshte zanotin per nje qeveri apo nje skuader te futbolli sado e mire te jete ajo. 

ncncncncnc menjen ke leket e ke smiley

 

kete rradhe do funksionoje sepse ligji do behet nga tutore prostitutash.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).