Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 77

254 Komente

Husband says to wife : I bet you can not  piss me off and make me happy at the same time !

Wife replies : Your dick is bigger than your brother's ...

Rripi i Karaburunit ose Karavastase ne histori alternative, ose Thanas shiqir qe s'te qelloi te shtrengosh ti rripin o i gjore lol  ... nga komenti i Bulkthit ne fund te kesaj teme per kete artikull 

The Albanian option also had economic advantages. The land was extremely fertile, and if modern agricultural methods were used, it could easily supply the needs of five million people.

The oranges and lemons, Elton enthused, were the best in the world, and Jews' success in raising oranges in pre-state Israel could be replicated in Albania. Other suggestions included growing tobacco and raising silkworms, and building up the textile and olive-oil industries.

Vizione lehtesisht te qarta. 

Si dhe per synin e keq:

The less positive side, according to Elton, was that the capital Tirana had no theaters or concert halls.

 

sa here lexoj ndonje arkive s'ka te ngopur me reagimet cilesore ne komente, te duket e pabesueshme se eshte i njejti blog ku hyjme sot. Sikur ppu-ja te krijonte nje rubrike 'Arkive' vetem per kete, ne listen e menusë se perditshme, do kisha nje sugjerim. Mendimi im, ato materiale mund te jene shume me te mira se ndonje video, foto slideshow, madje madje edhe plote artikuj shtypi, dhe s'do u bente keq nje rifreskim.

gosh, ku kam ardh!!!

Cfare ka ndodhur Moza?

shif vetem te mirat. smiley

per budallallekun: fik trurin. smiley

Moza, ndonje detaj me te hollesishem nga tripi!

shef shume meshkuj ketu me xhinse deri te gjuri te ngushta dhe me canta te varme ne qafe te gjithe. LOL

smiley

 

Dhe me bluza a kemisha 'tight' mbas trupit, right?

Një nga arsyet pse Fullani u shndërrua, nga një i preferuar i së Majtës dhe ish-kryeministrit Fatos Nano, në të parapëlqyerin e Berishës, ka qenë edhe gatishmëria e tij për të plotësuar arkën e buxhetit, edhe në kundërshtim me ligjin. Kjo, krahas emërimeve të të afërmve të zyrtarëve më të lartë të vendit, bëri të mundur edhe fitimin nga ai të një mandate të dytë në krye të BSH.
 
Transaksioni
Rasti tipik, i përmendur, si nga ish-opozita, ashtu edhe nga Kontrolli i Shtetit, ka të bëjë me blerjen me detyrim të Hotel “Dajtit” për një shifër 30 milionë euro, pikërisht në kohën kur qeverisë Berisha po i shternin paratë.
Në një ankand disa vite më parë, vlera e tregut të “Dajtit” rezultoi 6 milionë euro, prap e së here më pak. Banka nuk kishte aspak nevojë për një objekt të tillë, por Fullani u tregua menjëherë i gatshëm të shpenzojë paratë e saj (të shqiptarëve) për të shpëtuar përkohësisht Boden nga pamundësia e pagesës së faturave, që më pas mori përmasa të mëdha.

Ndërkohë që “Dajti” mbeti gërmadhë, Fullani vijon të paguajë miliarda të tjera çdo vit për qiranë një objekt privat, duke toleruar edhe vonesat e firmave që kanë marrë përsipër të riparojnë godinën kryesore historike të Bankës.

Në Raportin e KLSH për auditin e veprimtarisë së Bankës thuhet se “duhet të vlerësohet kostoja oportune e pagesave të qirasë,të cilat vazhdojnë të paguhen nga Banka e Shqipërisë, ndërkohë që,për kohën e shtyrjes së kontratave, kjo kosto duhet t’I ngarkohet sipërmarrësit, që nuk ka realizuar në kohë projektin, ose, në se janë fajtorë persona brenda BSH-së,të përcaktohen këto përgjegjësi, që efekti të mos rëndojë në rezultatin e Bankës”. Pavarësisht nga kjo, Fullani ka vijuar të paguajë 6 milionë euro në vit qira për zyra e garazhe të Bankës.

 

BSH tejkaloi limitin ligjor të blerjes së bonove
Fullani e ka furnizuar qeverinë Berisha edhe me një fond më të madh se sa parashikon ligji duke blerë letra me vlerë të qeverisë. Banka e Shqipërisë nuk kryen kreditim të drejtpërdrejtë të qeverisë, por mund të blejë dhe të shesë bono e obligacione. Por, një gjë e tillë duhet të trajtohet si kredi ose hua e Bankës së Shqipërisë për Qeverinë dhe do të jetë subjekt i disa kufizimeve: nuk duhet të kalojë vlerën 5% të mesatares vjetore të të ardhurave të buxhetit për tre vitet e fundit.

Auditi i fundit i Kontrollit të Lartë të Shtetit ka zbuluar se auditimi tregoi se limitet e kreditimit të parashikuara në nenin 30, të Ligjit nr.8269, datë 23.12.1997, janë të tejkaluara nga BSH. Megjithatë, për këtë “sekret shtetëror” tjetër të zbuluar askush nuk ka marrë ndonjë masë ndëshkimore.

Kjo shkelje është konstatuar në vazhdimësi nga kontrollet e bëra në Bankën e Shqipërisë por Këshilli Mbikëqyrës dhe guvernatori e kanë gjykuar më me interes të shkelin ligjin në fuqi pa u ndëshkuar, se sa të lënë me arkë bosh qeverinë “plang prishëse”, shpenzimet e sëcilës, në mungesë të realizimit të të ardhurave, krijuan një borxh në total prejmë se 720 milionë eurosh, që shteti u detyrohej firmave e personave privatë. 

Shqiptarja.com

Me 21 Korrik 2014 ke mbush July_22

e lashe numerimin. I bie tani qe jemi Gusht ta ndrroj edhe nickun smiley

nga Koha jone

Guvernatori Fullani, jo vetëm që ka vetë një pagë 3-4 herë më të madhe se Presidenti i Republikës, Kryeministri dhe Kryetari i Kuvendit, por është kujdesur që edhe anëtarët e Këshilli Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë të kenë pagë më të madhe se Presidenti i Republikës. Një anëtar i Bordit të Bankës së Shqipërisë ka një pagë mujore prej 4 milionë lekësh. Guvernatori nuk është mjaftuar vetëm me pagën, por anëtarët dhe drejtuesit e bankës kanë marrë në vitin 2013 plot 2.6 milionë dollarë si shpërblime. Vetëm gjatë vitit të shkuar, anëtarët e Këshillit dhe drejtues të bankës kanë përfituar 140 milionë lekë për të marrë kredi me interes 0.5% për 30 vjet, interes më i ulët edhe se inflacioni. Këto kredi janë marrë në kulmin e krizës, kur Ministria e Financave u detyrua të rrisë borxhin publik që të paguante muajt e fundit pagat në administratë. E thënë ndryshe, mesatarisht secilit anëtar i takon të ketë marrë 200 mijë dollarë. Por, nuk mjafton me kaq! Në 2013-ën, 5 milionë lekë, ose 50 mijë dollarë kanë shkuar si shpenzime telefoni për anëtarët e bordit, ndërsa për paga dhe bonuse janë dhënë 1.2 milion dollarë, ose 120 milion lekë të rinj. Dhe këto paga marramendëse jepeshin dhe vazhdojnë të paguhen kur persona me aftësi të kufizuar kanë pritur me muaj të tërë pagën e asistencës sociale.

Me nje llaf keta kane bere me paret e shqiptareve whatever the fuck they wanted.askush nuk ka se c'iu ben sepse banka eshte e pavarur dhe paret me te cilat ata tallin bythen nuk jane te popullit por iu ka lene baba.

50 mije dollare per shpenzime telefoni, pjestuar per 7 anetare, i bie mesatarisht $7143 ne vit per anetar. $595/muaj kane harxhuar per telefon secili nga antaret. As ne Amerike nuk ka keshtu cmimesh.

Mbase ndien te vetmuar dhe telefonojne shpesh te ajo 0900. Po me sa duket edhe ti qenke komuniste dhe kerkon barazi, do te harxhosh edhe ti 600 mije leke ne muaj ne telefon. S'ka ashtu, kapitalizmi eshte per me te zotet

tejkundroj / bëj sehir – këtë tejkundroj nuk e kisha ndeshur më parë; vras mendjen të gjej se ç’fjalë neolatine ka kalkuar, sa kohë që tejshkruaj vjen si kalk i transkriptoj, dhe tejbart itransportoj. Por këtu shoh edhe një problem tjetër: shqipja ka një numër foljesh pak a shumë me këtë kuptim: kundroj, sodit, vështroj, vëzhgoj; por asnjë prej tyre nuk e zëvendëson bëj sehir, e cila sjell me vete edhe kuptimin e të vrarit të kohës, por sidomos shënjon regjistrin bisedor të shqipes, në një kohë që tejkundroj si neologjizëm dhe kalk mbetet e kufizuar në regjistrin libror. Pa folur pastaj që sehir në shqipe lidhet edhe me sehirxhi, fjalë e nevojshme, që shënjon dikë që parapëlqen të mos veprojë dhe të mos ndërhyjë. Shembulli që pata sjellë, nga Kronikë në gur, me kasaphanën, e ilustron këtë që them tani më së miri; sepse ata që bënin sehir therjen e bagëtive metaforizonin të gjithë ata që preferonin të rrinin duarkryq, gjatë Luftës II Botërore.

Miq, le te pyesim Edvinin se kur do lodhen vrasesit se lari hesapet ne kete vend?!

Te dashur miq, rendi eshte drejt kaosit si kurre me pare. Vetem ne muajin korrik ka patur 13 viktima e te vrare kundrejt 10 te vrareve ne qershor dhe ne korrikun e vitit 2013, pra 22% me shume, ka patur 54 te plagosur kundrejt 41 te plagosurve ne qershor 2013, apo 13 te plagosur me shume se e njejta periudhe e nje viti me pare, apo thene ndryshe 26% me shume. Ne korrik 2014 kishte 41 vetvrasje dhe 39 tentativa per vetvrasje, kundrejt 33 vetvrasjeve dhe 30 tentativave per vetvrasje ne qershorin qe kaloi.

Ne 24 oret e fundit ka 7 te vrare dhe te plagosur te moshave 4 - 50 vjeç. Ky eshte bilanc lufte. Rama loz basketboll ne Vlore kurse zedhenesi i tij per rendin ben pushime ne jahte ultraluksoze me 170 mije euro java, ose thuajse 3 mije euro dita. Per te justifikuar deshtimin total dhe degradimin e rendit drejt kaosit, Rama, si asnje politikan tjeter, inkurajoi krimin me deklaraten e tij se "vrasjet jane larje hesapesh mes krimineleve te dores se pare". Tani nuk na mbetet gje tjeter veçse te pyesim Edvinin, qe premtoi se per 300 dite do vendoste rendin, edhe per sa kohe nuk do lodhen vrasesit se lari hesapet, qe ne Shqiperi te vendoset rendi???

Te dashur qytetare, keta jane byrazeret e krimit dhe trafiqeve, ndaj dhe sundimi i krimit do te behet çdo dite e me i forte ne vendin tone. "Rama IK" eshte pergjigja e vetme ndaj krimit dhe qeveritareve kumbar te tij!

13 viktima e te vrare kundrejt 10 te vrareve ne qershor dhe ne korrikun e vitit 2013, pra 22% me shume

54 te plagosur kundrejt 41 te plagosurve ne qershor 2013, apo 13 te plagosur me shume se e njejta periudhe e nje viti me pare, apo thene ndryshe 26% me shume

ben pushime ne jahte ultraluksoze me 170 mije euro java, ose thuajse 3 mije euro dita

Ca kredibiliteti mund te kete nje njeri qe s'di aritmetike? Jo se duhet te jesh matematicien per tu marre me muhabete politike, po gjonat e klases se dyte e te trete fillore eshte mire ti pervetsosh smiley

Pse ne klase te dyte mesohen perqindjet Swedo? 

po Lizandro, qekur doli alterteksti ne kalse te dyte mesohen perqindjet, veprime me matrica dhe derivatet. tabelen e shumezimit me duket se e kane heq fare nga tekstet shkollore se une per vete shikoj gjithnje e me shume njerez qe nuk dine sa bejne 8 x 7 smiley

Tek te vrare futen dhe ata qe vdesin ne aksidente automobilistike?

Futen edhe vdekjet gjate lindjeve.

Artistët operistikë me famë botërore, sopranoja hyjnore Ermonela Jaho dhe tenori edhe ai hyjnor Saimir Pirgu, do të këndojnë për punëtorët shqiptarë që do të imigrojnë në Katar, për të ndihmuar vendin mik gjatë përgatitjeve për Botërorin 2022.

OBOBO News ka arritur të zbardhë një pikë gjysmë sekrete të marrëveshjes, e cila parashikon që këngëtarët do të performojnë në dopolavoro-n e Doha-s, dy herë në muaj, duke interpretuar arie të njohura nga operat “Halili dhe Hajria”, “Mrika” dhe “Shtatë shaljanët”, të shoqëruar nga orkestrina funerale amatore e komunitetit nepalez në Katar.

“Në asnjë mënyrë nuk do ta kishim nënshkruar këtë marrëveshje punësimi,” tha një zyrtar i lartë i Ministrisë së Facebook-ut, Kostumeve Operistike dhe Rijetësimit, “sikur të mos merrnim garanci të plota, nga kolegët tanë në Katar, që Jaho-s dhe Pirgu-t do t’u sigurohen të gjitha kushtet e nevojshme, gjatë shfaqjet e rregullta që do të japin për imigrantët nga vendi i shqiponjave, përfshi këtu edhe ujin e pishëm në temperaturë dhome, kremin kundër UV dhe dhomat gjashtëmbëdhjetë-shtretëshe me dritare nga deti.”

“Asgjë nuk do të kursejmë,” vazhdoi ky zyrtar, që kërkoi të mos ia publikonim emrin për arsye se ende nuk ua ka treguar miqve të vet se punon në Ministri, “që muzika e operës shqiptare të buçasë në zemër të Gjirit Persik dhe njerëzve tanë të mos u mungojnë asnjëherë meloditë e dhimbshme nga mëmëdheu.”

Paska vdekur Robin Williams (a.k.a. Roland Trebicka i Amerikes...por dhe mjaft role prekese dramatike) vetevrasje, paska pas probleme me depresionin dhe varesine ndaj substansav. smiley

RIP

Perse nuk komentohet dot tek kjo teme? Pak me pare kisha nje koment lidhur me Dosjet e PPU dhe s`e kaloi pa aprovinin e administratorit..Kush me thote ndonje detaj me teper..
Thnx

Një shkencëtar në Universitetin e Illinois, Dipanjan Pan dhe ekipi i tij, deklaruan se ata mund të kenë gjetur një mënyrë për të ndaluar rritjen e qelizave të kancerit përmes helmit të gjarpërinjve, bletëve ose akrepit.

Studimi është në faza fillestare por ka treguar sukses në ndalimin e kancerit të gjirit dhe rritjen e qelizave melanoma në testet laboratorike. Shkencëtarët po përdorin nanoteknologjinë për të ofruar një element të sintetizuar të ngjashëm me helmin e gjetur te bletët, gjarpërinjtë dhe akrepat. 

Tekstet e lashta tregojnë se mjekët kanë përdorur helmin për të trajtuar sëmundjet për vite me radhë. 

Në shekullin e 14-të  para Krishtit, shkrimtari grek Plini, përshkroi përdorimin e helmit të bletëve, si një kurë për sëmundjet. 

Mjekësia tradicionale kineze ka përdorur helmin e bretkosave, për të luftuar kancerin e mëlçisë, mushkërive, zorrës së trashë dhe të pankreasit. Mjekët në Kubë kanë përdorur helmin e akrepit për të luftuar tumoret në kokë

Por helmi që shkatërron qelizat e kancerit, mund të ketë të njëjtin efekt në qelizat e shëndetshme.

Për këtë shkencëtarët po zhvillojnë një teknikë të re për të ndarë proteinat e rëndësishme të helmit, në mënyrë që ato të përdoren për të ndaluar rritjen e qelizave të kancerit. 

Studimet e fundit  kanë gjetur një mënyrë për të sintetizuar këto materiale të dobishme. Dhe nëse vërtet, këto materiale natyrore janë kura e shpëtimit nga kanceri, atëherë ky studim do t’i japë fund luftës kundër kancerit në mbarë botën

Para tre ditesh Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit ne facebook publikoi nje faqe te nje gazete ceke ku pak a shume thuhej se Shqiperia eshte nje vend normal tanime, e nuk ka rrezik per sigurine fizike. 

Dje ne Velipoje, nga nje shkembim zjarri ne nje bar mbeti e plagosur nje turiste ceke qe po pinte kafe. Asnji nga kaubojsat nuk u plagos, e as u arrestua. 

ceket paskan sevda te madhe per shqiperine.ngelen duke u grabitur e zhdukur pa gjurme e prape vijne ne shqiperi.

Ja qe bota paska tipa me te cuditshem sesa disa tipa n'Peshk:  

I dated a veterinary technician who kept unclaimed pet remains and mummified them using authentic Egyptian technique.

In his apartment, a mummy of someone's bunny sat on a shelf next to his bed

smiley

Xhibi, po eksperienca jote ne okcupid si ka qene?

Ore qeveria Rama, ku eshte free wi-fi pergjate gjithe bregut te jugut qe na premtove??? ska wifi matane vlorrres!!! as sinjal ska atje e jo free wi-fi!!

SOS, kush ndodhet afer detit jepini shpejt nja dy kile wi-fi Llastices sa pa u perhapur lajmi ne mediat e botes qe Shqiperia s'ka free wi-fi ne det.

.... smiley

BOSTON: Zbulohet vrima që i bëri gjylja e topit në gjoks kreshnikut Mic Sokoli.

Njoftimin për këtë zbulim të rrallë në llojin e vet ua bëri sot gazetarëve të akredituar pranë agjencisë OBOBO NEWS prof. Nako Kanaçi, anëtar korrespondent i Akademisë Shqiptare të Massachusetts.

Shumë studiues ishin vënë në gjurmë të kësaj vrime prej kohësh, por vetëm prof. Kanaçit i buzëqeshi fati, sepse vetëm prof. Kanaçi e kishte mendjen të përgatitur.

“Indiana Jones has always been my role model,” tha prof. Kanaçi, në anglishte të kulluar.

Vrima që i hapi gjylja e topit tragjikisht në gjoks kreshnikut Mic Sokoli u zbulua në Arkivat Sekrete të Vatikanit, së bashku me këmborën e cjapit të oxhakut të Markagjonajve, vulën e bibliotekës së Haxhi Qamilit dhe një sapun artizanal rroje që kanë përdorur vëllezërit Çerçiz dhe Bajo Topulli.

“Në vetvete dhe për vetveten, kjo vrimë e sapozbuluar është dëshmi e pakundërshtueshme se miti historik i ka rrënjët në realitet,” u tha të pranishmëve prof. Musamedin Muhedini, drejtor i departamentit të Zbulimeve Madhështore, pranë Muzeut Kombëtar Historik në Tiranë.

Vrima është rrethore, me diametër rreth 12 cm; pak e dëmtuar në skajet, por përgjithësisht e ruajtur mirë.

Ka të dhëna se, para se të përfundonte në Arkivat e Selisë së Shenjtë, vrima ka qenë, për pak kohë, në zotërim personal të familjarëve të Ali bej Këlcyrës, dhe pastaj ka përfunduar në një manastir në ishullin Krk, të bregdetit dalmat.

Pyetjes nëse ka sado pak shanse që kjo vrimë të bashkohet një ditë me xhamadanin e Mic Sokolit, i cili ruhet tashmë në një stendë të posaçme, në Muzeun Kombëtar Historik në Tiranë, prof. Nako Kanaçi nuk iu përgjigj, duke përmendur një marrëveshje që kishte me Arkivin e Vatikanit në lidhje me të drejtën e transportimit të vrimës përmes kufijve të shtetit të vogël papal.

“Hë për hë do të mjaftohemi të ekspozojmë në mjediset e muzeut tonë një kopje të rregullt të kësaj vrime,” tha nga ana e vet prof. Musamedin Muhedini.

Zbulimi i vrimës nga ana e studiuesit veteran Nako Kanaçi u mundësua falë një euro-granti personal të ministrit shqiptar të Arkivave, prof. dr. Ylli Papafango.

BOSTON, SHBA: Agjencia OBOBO NEWS ka mësuar, nëpërmjet burimesh të sigurta, se një numër i madh personalitetesh të larta shqiptare, duke përfshirë presidentin Topi, kryeministrin Berisha, kryetaren e parlamentit Topalli, kryeprokuroren Rama, kryebashkiakun e Tiranës Rama, ministrin Pango por edhe VIP-a të fushës së kulturës, si shkrimtarin në mërgim Kadare, analistin Nano, fantazistin Myftaraj, personalitetin televiziv Çani dhe autorin kontroversial Blushi, marrin pjesë rregullisht në debatet e forumit të mirënjohur “Peshku pa ujë” në Internet, me pseudonime të tyre super të fshehta. Kohët e fundit, ka mësuar OBOBO NEWS, kryeministri Berisha, nëpërmjet një urdhri tepër sekret drejtuar ministrave të qeverisë së vet për t’i nxitur të marrin pjesë në debatet e Peshkut, u ka ofruar letërmarrësve edhe një listë me pseudonime dhe fjalëkalime të sigurta, të miratuara nga ambasada amerikane në Tiranë. Zëdhënësi qeveritar Shat Përroi, i cili nuk duhet ngatërruar me zëdhënësin kryeministror Shpat Kroi, i tha korrespondentes sonë Kristanthi Popoviç se qeveria që ai përfaqëson e konsideron kalitjen dialektike të ministrave në forumet online si një nga prioritetet e saj; dhe se kohët e fundit mbledhje të tëra të qeverisë janë zhvilluar të maskuara si debate të Peshkut, me miratimin e heshtur të Berishës vetë. Ideja për t’u angazhuar aktivisht në debate të tilla thuhet t’i ketë ardhur kryeministrit shqiptar pasi ky ka marrë vesh se kryetari i KOASH-it, Janullatosi, po mban fotoblogun e vet në greqisht. Së shpejti qeveria shqiptare do të përfaqësohet në mënyrë dinjitoze edhe në Facebook, duke ndjekur shembullin e disa anëtarëve të vet individualë që kanë atje faqet e tyre individuale.

Xberthevi gje mertheckat ki mo ?

Gjykata tha qe edhe po t'i kete zberthyer, ne qejf e ne shtepi te vete ka qene smiley

http://www.monitor.al/me-pak-lengje-frut...

Kriza ka ulur ndjeshëm konsumin e lëngjeve të frutave në vend, duke goditur importet. Prodhimi vendas ka shënuar rritje shumë të moderuar duke mos zëvendësuar dot “vendin e lënë bosh” nga importuesit.

Operatorët: Gjatë 2013-2014, tregu në rënie të ndjeshme

Kriza ekonomike po ul gjithnjë e më shumë konsumin e lëngjeve të frutave në treg. Gjatë vitit 2012-2013, tregu i lëngjeve arriti edhe nivelin më të ulët të viteve të fundit.

Shkaku kryesor për ‘rrudhjen’ e tregut është rënia e pandalshme e importeve, që gjithnjë e më shumë po konkurrohen nga prodhimi vendas. Në kushtet e rënies së reduktimit të konsumit, shqiptarët janë orientuar gjithnjë e më shumë drejt produkteve të lira, duke hequr dorë në këtë rast nga lëngjet e importit.

Shqiptarët llogaritet të konsumojnë rreth 4 litra lëng frutash në vit për frymë, sasi kjo shumë e vogël krahasuar me shumë vende të tjera, por edhe me mesataren e konsumit në nivel botëror. Sipas vlerësimeve të tregut, niveli i konsumit për frymë është luhatur 5-7 litra.

Të dhënat më të fundit zyrtare konfirmojnë se tregu i lëngjeve të frutave ka shënuar rritje gjatë vitit 2012-2013, rreth 2% më shumë se një vit më parë, por duke shënuar gjithsesi nivele shumë më të ulëta se 4-5 vite më parë.

Prodhimi i lëngjeve të frutave në vitin 2012 arriti në 8.8 milionë tonë, rreth 11% më shumë se një vit më parë, kur ai ishte në nivelet e rreth 8 milionë tonëve. 

MONITOR 

 

Nderkoh qe kendej, nje njeri, nje femije konsumon 4 litra lengje frutash (nektare) ne jave, ne Shqiperi konsumon 4 litra ne vit smiley

Shume i qarte ky shkrimi i Monitorit, Pjer. Po Monitorin kush e monitoron? Apo vec ti?

The ongoing clashes between residents of Ferguson, MO and heavily armed police forces—which are equipped with M16 rifles and armored vehicles—have drawn attention to the increasing militarization of police in the United States. Here are the cases for and against outfitting local law enforcement with military-grade weapons:

PROS

 • Same tactics used successfully in Afghanistan, Iraq
 • Modern law enforcement simply cannot do their job properly by relying on handguns, tasers, and tear gas alone
 • A real shot in arm for nation’s ailing weapons industry
 • Look on driver’s face when tank pulls up beside Mini Cooper always fun
 • Local photojournalists now able to capture fog of war at home
 • Nice surprise treat for veterans to see weapons they used in war pop up on their hometown streets
 • Never a bad idea to put a more powerful gun in someone’s hand
 • Actually going to seem pretty quaint when compared with police armaments 20 years from now

CONS

 • Most police officers have proven fully capable of violently subduing protesters without any military-grade weapons
 • It actually very hard to recite Miranda rights while holding 40-pound grenade launcher
 • There no longer any middle ground between community watch and military
 • Mine Resistant Ambush Protected Vehicles only get 5 miles per gallon
 • Jesus, just look at this shit
 • Military-style helmets limit peripheral vision while firing indiscriminately into crowd
 • Could potentially be abused if put in lesser hands than America’s historically honest and virtuous police departments
 • Takes away that personal touch of beating a suspect to death with bare hands

Nje kerkese per admin e peshkut. A eshte e mundur qe opcionin "me njofto me email kur dikush i pergjigjet" ta lini unchecked by default?

 Turqia, e 6-ta në botë për turizmin   MONITOR 

Ministri i Ekonomisë Nihat Zeybekçi, tha se Turqia ka hyrë në 6 vendet më të mëdha të turizmit në botë dhe ka si objektiv që të risë edhe më shumë të ardhurat nga ky sektor.
Ai u shpreh në lidhje me shifrat e turizmit gjatë vizitës në rrethin Denizli, i njohur me tarracat e famshme të Pamukkale-së. Ai ju përgjigj pyetjeve të gazetarëve që e prisnin.
“Turqia po shënon një rritje në fushën e turizmit dhe vizitave nga jashtë shtetit. Shifrat janë rritur me 6-7%. Ne jemi vendi i gjashtë në botë për sa i takon numrit të vizitorëve të huaj. Të njëjtën gjë synojmë edhe për të ardhurat nga ky sektor. Ne kërkojmë të jemi ndër 5 vendet e para, madje edhe të tretët. Objektivi ynë është vendi i tretë dhe po punojmë për këtë. Pamukkale-ja zë një vend të rëndësishëm në turizmin e Turqisë. Çdo vit, rreth 2 milion turistë të huaj blejnë biletë për të soditur këtë vend. Ky është një potencial i lartë për ne”, tha Zejebekçi.

I lezecem qy...ne jemi lare me kove shume kohe para se ta benin mode te huajt smiley

Sipas gazetës prestigjioze amerikane “New York Times”, gjuha shqipe radhitet në mesin e 3 gjuhëve më të vjetra të botës.

Në këtë studim, paraqiten fakte se gjuha shqipe është ndër gjuhet më të vjetra të botës, madje si gjuhë është praktikuar që në kohën e Greqisë së lashtë. Sipas “New York Times”, gjuha më e vjetër në botë është armenishtja, e dyta është greqishtja e më pas vjen shqipja, prej nga rrjedhin shumë gjuhë të tjera

Ky vlerësim përforcon tezën e albanologëve shqiptarë, të cilët gjithnjë kanë argumentuar se gjuha shqipe burimin e ka në gjuhen indo-evropiane, e cila ka gjetur përdorim që në kohën para lindjes s?7 Krishtit, respektivisht para epokës së re.

 

Bullshit! Ky artikull eshte shkruar ne 2012-n nga NY dhe ska te bej fare me shqipen, le nje here qe ja fut komplet pordhes, s'ka fare aty as ne artikull as ne grafik te tille shpjegim. Ja na sill artikullin nga cituar ti kete dhe artikullin origjinal. Idiotesia e rradhes.

E megjithate shqipja eshte gjuha e te gjitha gjuheve, patjeter gjuha me e vjeter ne bote.

rroarfteberia, une e mora tek shekulli online por dje dhe sot e gjithe media e kane pasqyruar, se kush ja ka fut pordhes s`me intereson fare dhe shqipja s`eshte gjuha me e vjeter ne bote megjithse do te doja fort.!

Nuk eshte pune deshirash ajo, shqipja eshte gjuha me e vjeter pa pike diskutimi, te pakten te gjitha gjuhet perendimore rrjedhin nga shqipja, per kete s'ka fare asnje pike diskutimi, dhe jo se na jep ne shqiptareve ndonje status special dicka e tille, thjeshte ja qe ashtu eshte.

Asnje pike diskutimi. Madje vete Adami ka qene Shqiptar.

E dashur Gjembi, shih rrenjet e fjaleve, qe te kuptosh nje gjuhe. 

??? Hajde shi me bubellima

: "Neri Dijes", "Neri Hones", "Neri Mides" dhe "Neri Vajes". Shokë të tjerë, që mbanin të njejtët emra i thirrnim duke u shtuar nga pas emrat e baballarëve si psh: "Meti Shabonit", "Meti Shitit", "Meti Kasemit", "Meti Hasonit" etj. Rast tjetër: "Çimi Tahirit", "Çimi Tutit", "Çimi Rremës" etj. Ose sërish me emrin e nënës: "Gimi Shadijes", "Gimi Nadires", "Gimi Shajes", "Gimi Meremes"

shekulli online 

Keshtu po, ka lezet, jep shembullin Floriri per pune vullnetare!

U bera kaq e s'kam pare njeri deri tani, qofte burre apo grua, te beje pune fizike - lere me te lyeje - me kostum. smiley

Po mire moj, ai nje kostum ka, laj thaj. Me ca te dali, me breke? 

Gjynah vertet. Mendoj qe juve duhet t'i falni ndonje nga kostumet e juaja. Ose te bejme te gjithe Shqiptaret nje fushate per te mbledhur fonde per Floririn. Si ajo e ALS.

Nuk e di ke ke parasysh ti me ate "juve"? Po me ke fut dhe mua brenda, kot e ke. Jo per gje po dhe larja e pjatave ka rene goxha, kriza thone. Kurse sa per Florir djalin, nuk pyet per lecka ai, i mjaftojne idealet, per ate pune. Po thone eshte brengosur goxha, per ate sebepin me njemije krushq. Floriri i mblodhi a s'i mblodhi peseqind ne Lalez. Pse te doje populli dike tjeter me shume se une, thote i shkreti. 

Edhe ty te futa brenda, sigurisht. Apo tani qe eshte dobesuar Floriri nga hallet e popullit nuk i bejne me kostumet e tua te vjetra?

Ja kuptoj brengen. Po mire e ka, pse cfare te mbledhi ai tjetri 1000? Apo pse eshte me king?

Une ta shpjegova, po ti mesa duket lan pjata ne ndonje restorant lluksi e s'degjon nga ai vesh. 

Moj po per king i than piten Floriri, po mos i ka sabotur njeri menyne aty i rri mendja. Kishte shume kolesterol, thote dhe trembi popullin. 

pse njeri dosido eshte ai? ai eshte ajka, ajka, ajka e... 

tjerat i thot zhilali. smiley

Helikopteri i tipit "KUGAR" i rezuar ne Dugagjin i perket forcave te armatosura.

Perdorimi i tij ne nje aksion te policise eshte ne kundershtim me ligjin the rregulloret e percaktuara per misionin e forcave ajrore.Sipas specialiste ligjore ky rast eshte nje shperdorim i detyres nga ana e Kothelit dhe drejtuseve te forcave te armatosura.

Ate rregullin e ri per drejtshkrim ne institucione qeveritare s'e kishte keq fare, Rama.
Ju Kapo, me ne krye Flamur Noken, sikur ta keni mesu ket gjuhe te shkrete ilegalisht ne kohe te turkut

si eshte              si duhet

KUGAR               Cougar
Dugagjin              Dukagjin
i rezuar               i rrezuar
the                     dhe
specialiste          specialisteve
Kothelit              Kodhelit
drejtuseve           drejtueseve

 

Shifni pak mirditoret ca xhentellmenash kan qan para 100 vjetesh. smiley

Edhe ka goje Maksi ju shan juve, nuk ju do, eshte kondra. smiley

mirditoret jane gege, nuk jane 'veriore'

(pak a shume si puna e nje filmi te mire, qe nuk eshte 'a movie', por 'a film' )
smiley

pjeter, nese ma lejon nji pytje: e kan te nevojshme mirditoret sot me na e tregu ti se kan qan xhentellmena para 100 vjetesh?

nese pergjigjia asht po, mund t'lexosh ma posht, ne te kundert mos lexo ma t'lutem.

nese pergjigjia asht: po.

ke pergjithsu me keq se maks velo me "verioret". nese ai te keqen ia vesh fjales "verior", por jo geg, ti xhentillesen po ua vesh te gjith mirditoreve, pa dallim. vec tek tema e maks velos ke shajt e ke ofendu si asnji xhentellmen ne ket bot.

tani hyr tek tema e maks velos, lexo cfare ke shkrujt per te, dhe thuja vedit ne veten e par. nese te dhemb, mos i thuj me ato fjal per asnjeri. ather do fillosh me u ba xhentellmen. nese nuk te dhembin, veshtire me u ba xhentellmen.

t'du fort, pavaresisht nga je

Wow foto e mrekulleshme. Qe nusja eshte nga zona e Mirdites duket nga dekori i veshjes. Por burrat mos jane gje nga jugu dhe kane ardhur per te mare nusen nga larg? Nese jane Mirditore ja kan me hile nuses se shkrete. Se pas dasme hujnte mbi kurriz ka per te mbajt gjithe jeten. E pranej vijne e krusen qe kur mbushin te 40-tat. lol

Vec dy lek e? Te pakten te jene me "te rejat"

Sa ka ec teknologjia keto 10 vitet e fundit. Po shifja prezantimin e iPhone 6 plus dhe ores , wow. Me kujtohen ato pagers kur kam ardh ne fillim, beep beep lol.  

Guvernatorin nuk e shkarkoje dot zoti Kryeministër, por Erjon Veliajn sigurisht!

Nuk kishte mbetur as mace dhe as qen pa shkuar në dasmën e Erion Veliajt. Që do të thotë, kishin shkuar të gjithë, përveç opozitës. Sa pështirë që ishte. Kur i shikoje politikanët e Tiranës, botuesit, e me rradhë të cilët krenoheshin përpara kamerave se ia kishin kaluar mirë tek dasma e Erion Veliajt. Nuk kishte ngelur as mace dhe as qen pa shkuar në dasmën e Erion Veliajt. Por nuk kishte shkuar as kryeministri, megjithëse, kishte dërguar djalin e madh, ndërsa ai kishte preferuar të rrinte me të voglin. Nuk ka gjë më të bukur se të kalosh kohën me fëmijët e tu dhe gjë më të pështirë se të ishe në dasmën e Erion Veliajt. E cila në vetvete nuk përbën asnjë lloj lajmi. Punë e madhe fort se është martuar Erion Veliaj.

Kush është ky Erion Veliaj? Shkrimtar i madh, shkencëtar, një lloj Bill Gates i rilindur, Mark Zuckerberg apo Steve Jobs; sportist që ka thyer rekorde dhe i ka sjellë vendit medalje të arta; artist që ka interpretuar magjikshëm, një i ri që ka dhënë kontribute për vendin e vet, një shqiptar i ndershëm që ka sakrifikuar pasurinë e vet në të mirë të shoqërisë shqiptare, për të zbutur plagët e varfërisë dhe shtresave vulnerabile dhe në nevojë. Jo, nuk është asnjëri nga ato që përmenda më sipër. Nuk është askushi Erion Veliaj. Qenka ministër? Punë e madhe fort. Në Shqipëri mjafton ta kesh mirë me kryetarin e partisë dhe bëhesh ministër. Mjafton që të jesh kot së koti dhe je ministër. Je çfarë të duash. Por me kusht që të jesh kot së koti. Le të na e tregojë Erion Veliaj CV-në e tij. Ku ka punuar deri tani që i ka lejuar vetes një dasmë të tillë? Në cilat firma? Sepse ai një kohë e ka kaluar me studime.  Ne si publik dimë se ai është marrë vetëm me shoqërinë civile. Po shoqatat e shoqërisë civile janë joqeveritare dhe jo profitabël. Ku i bëri paret Erion Veliaj për një dasmë të tillë ? Ai ka vetëm një vit që është ministër i mbështetjes sociale. Me një rrogë të mirë, por që nuk i lejon një luks të tillë, me thërrit në dasmë me qen e me mace. Në një dasmë që festohet në të njëjtën ditë me arrestimin e Fullanit! 

 Fullani të paktën e ka patur rrogën 10 herë më të madhe se të Erion Veliajt, dhe ka një karrierë pune gati 40-vjeçare. Me çfarë logjike e justifikon këtë harbim grotesk Erion Veliaj, kur qeveritë shqiptare deri më tani janë akuzuar për korrupsion dhe Edi Rama ka premtuar se do të bëjë një qeveri ndryshe. Por dasma e Erion Veliajt dëshmon se historia vazhdon. Sepse një harbim i tillë ishte i denjë vetëm për një kronikë në faqet e kronikës rozë. Kaq dhe asgjë më tepër. U martua ai dhe ajo. Sepse të jesh ministër i Mirëqenies, kur mirëqenie kanë vetëm ministrat, do të thotë të jesh zero. Sepse nuk është VIP, Erion Veliaj. Very Important Person. Nuk është aspak i rëndësishëm, sepse nuk ka bërë asgjë që të ketë rëndësi, veç këtë dasmë të çmendur, të denjë për republikat e bananeve, të denjë për njerëz të rëndomtë. Mund të bënte një dasmë normale dhe të denjë Erion Veliaj, që të mos i kishte ftuar qentë dhe macet, sepse nuk i ka miq ata që ka ftuar. Pasi në dasmë njeriu fton njerëzit më të afërt, miqtë më të afërt pasi është diçka shumë personale, jo Pazar i Gabit. Edhe duke iu referuar realitetit. Të ardhurat që merr Erion Veliajt nuk ia lejojnë atë harbim. Por edhe sikur të ishte i pasur, harbimi i tij nuk përbën lajm për opinionin publik. Përbën lajm vetëm në sens tjetër, që populli t’i kërkojë llogari se ku i ka gjetur të hollat për të bërë shpenzime të tilla, i xhiruar live, si të ishte dasma e trashëgimtarit të Anglisë apo atij të Monte Karlos, si të ishte dasma e princit William, apo e Albertit II Grimaldi të Monakosë, të dy trashëgimtarë froni me pasuri të trashëguar nga familja mbretërore dhe Principata e Monakosë. Po Erion Veliaj nuk është trashëgimtar froni. Nëna e tij merr si pension 100 Euro. Dhe pensioni i së ëmës duhet ta bënte Erion Valiajn të ecte me këmbë në tokë dhe t’i vinte gishtin kokës! Po dasma e Veliajt përbën lajm, për t’i hapur sytë edhe Kryeministrit të Shqipërisë. Sepse për Guvernatorin Fullani, Edi Rama nuk kishte kompetenca, por për Erion Veliajn i ka, dhe i ka të plota.

Elida Bucpapaj 

 

Ka cakohë që në Kompjuter më del një e shkruar .

Jam një i Tredhur .Ta di IP ...Jom kompiuterist Muve ..Kam boe shkollë. Kam qenë shpirtmadh  , prandaj të kam lënë ! kam dhe shokë e shoqe Una .

Dhe  bën ndërhyrje .A mund të ndodhë kjo ? Si del ai shkrimi atje kur më ndërpritet lidhja me Internetin dhe thotë ..Nuk kae Lidhje !

A raportohen këto ke kompania që kom ble Kompjuterin !

....në një dokumentacion të bërë publik nga Ministria e Kulturës, në kontratë, thuhet se dasma e ministrit të Mirëqenies është një aktivitet kulturor që ka si synim promovimin e vlerave të trashëgimisë kulturore në funksion të komunitetit të zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit kulturor dhe më gjerë. Por për çfarë vlerash të trashëgimisë kulturore bëhet fjalë kur në të vërtetë kemi të bëjmë me një event tërësisht personal të një anëtari të qeverisë. Por jo vetëm kaq, pasi është skandaloze të quash dasmën e një ministri, një event personal dhe jo kulturor, aktivitet kulturor me impakt të madh tek qytetarët shqiptarë.  smileysmiley

 

o kapo, ti kapesh te dasma e nje ministri, po sa burime jane shperdoruar, shperdorohen dhe do vazhdojne te shperdorohen nga ky fare sistemi, qofshin ne pushtet blunjte, mavinjte, majtistet, djathtistet, centristet a diasporistet me harvard a oxford. vete fjala sistem me te cilen justifikohen te gjithe keta eshte per te qeshur, per te qare dhe po ta shohesh thelle thelle per t'ia hequr vetes me te dy syte mbyllur. por a ia vlen te lesh jeten per kete fare zagarizmi? ata edhe lenien e jetes serish do t'a justifikojne ne nje fare menyre dhe shumica qe sheh vec ceket me nje stoicizem sistematik s'do reagoje, por do vazhdoje me te sajen. derisa t'i shkele kemba njehere thelle dhe te shohe si te vetmen mundesi shpetimi ndryshimin e sistemit.

po nuk shkoi deri te gryka e humneres njerezimi e te shohe thellesine e humneres para tij, nuk kthehet nga rruga.

ça ekipi kot ky Arsenali.

kater raste te pastra Dortmundi , do ishte nja 5 me 0 tani.

e çrendesi ka, ky Arsenal eshte i pashanc!

ISIS po planifikon te sulmoje Papen gjate vizites ne Shqiperi paralajmeron Ambasadori Irakian ne Vatikan

Fatos Arapi
Gloria Victis (Lavdi Humbësve)

Sepse jemi ne humbësit e mëdhenj.
Artin e shkëlqyer të humbjes
Ne e kemi ngritur në fat.
Sepse ne, vetëm ne, dimë të gabojmë.
Ne gabojmë në miqësi, dhe humbasim.
Ne gabojmë në dashuri, dhe humbasim.
Ne gabojmë në shpresat tona, dhe humbasim
Zaret e bardhë të fateve tona
Ne i hedhim para - dhe vazhdojmë
T'i hedhim ato edhe mbasi ta kemi kaluar Rubikonin.
Të gjithë na kanë faj dhe askush.
Të tjerët vetëm fitojnë,
Ndërsa ne jemi populli humbës
I humbjeve të mëdha. Zemra jonë
Eshtë një mollë e artë dhimbjeje.
Nuk duam të njohim pushtetin e errët të smirës,
Dhe gabojmë, nuk e njohim
Lakminë akrep të pushtetit, dhe gabojmë.
Sepse ne-vetëm ne! Dimë të gabojmë.
Këmbët tona të zbathura janë ato gjethe vjeshte
Që bien dhe ecin në rrugë; shpirti ynë
Eshtë prej lënde të brymtë trishtimi,
Të gjithë mund ta vrasin.
Të tjerët jo, ata janë fitonjës të përjetshëm,
Ata s'humbasin kurrë, sepse
Kurrë nuk gabojnë.
Ndërsa ne gabojmë - ashtu siç dimë vetëm ne!
Artin e shkëlqyer të humbjes
Ne e kemi ngritur në fat.
Dhe i kemi kthyer krahët lavdisë fitonjëse.
Ne njohim vetëm lavdinë e popullit
Të humbjeve të mëdha. Sepse ne
- po vetëm ne!-
Jemi të vërtetë.

Si po u duket Edi Rama tek Opinioni I Fezos? 

Sipas "Gani Bobit" anglez, skocezet e humbasin Referendumin...

Shtypi i sotem e pohon kete!

Eshte shume e veshtire tu shpjegosh oqeanin bretkosave qe jane mesuar te notojne gjithe jeten ne pellg! smiley

 

As ministri i ri i Energjitikes nuk u shqetesua

Përtej galaktikës sonë, Grumbulli ynë yjor.
 
Think of the rivers of blood
spilled by all those generals and emperors
so that in glory and in triumph
they could become
the 'Momentary' masters
of a 'Fraction'
of a 'Dot'

- Carl Sagan

Laniakea: Our home supercluster

http://www.youtube.com/watch?v=rENyyRwxpHo

Nje punim shume i bukur........

chi se ne fregaaaaa,edhe atij i mban ere goja ne mengjessmiley

pa pike shpirti jane, keshtu e enderroni e, duke e cfilit robin deri ne mjes. E kujt i bi ne menje me morr ere masendaj. smiley

smiley

po jo me se une fola veç per gojensmiley

po ne hunden "komiteti qendror" e komando, rri urte i thote se eshte ere trondafilsmiley

rri tashti mos na kujto mrekullinasmiley

memorja gjithmone te le ne balte, prandaj nuk duhet majt shpresa atysmiley

ja pra ku ja mbrritem dhe kesaj dite... ndeshje miqesore Itali- Shqiperi. historike!

tani mund t'vdesim te lumtur

e pra,  fest e madhe per ju fun-club-in  e  Azzurit..smiley

Pjerini me shoke. smiley Ishalla zgjedhin Pjerin mes tyre. Jam i sigurt qe eshte me i miri.

Ce ka emrin gjeja qe perdorni per te folur me telefon (sidomos celulare) me Shqiperine o peshkshokedheshoqe te emigruar? 

Google Voice p.sh. eshte 29 cent/minuta me celulare me Shqiperine.

Efkaleminderit. I paska goxha me lire cmimet me celulare.

Si e ka cilesine nqs e ke perdor dhe si funksionon...p.sh. mund te besh telefonata nga celulari dhe mund te futesh credi me paypal?

E mire eshte cilesia. E keqja eshte qe duhet te blesh credit perpara - me credit card.

Vertet paska cmime te mira kjo. Flm dhe prej meje. 

`  e Niko Gjini, Niko Gjini,,ngele i ndershem gjithe jeten si nje Prift por edhe prifeterinjte sjan dhe aq te pater"-

Bujar Asqeriu

 

Thuhet se militantet me te zellshem do marrin edha ata pak ... ere.

Pa censure, pa pune, krize, zi, papunesi, paudhesi, zi e me zi.
Pa pune, merzitshem...
Ku jane premtimet, ku jane 300.000 vende pune?
Ku jane hanet e mejhanet?
Ku jane kullotat e stanet?
Mos i lini rilindasit e shkrete te torturohen korridoreve te parlamentit me kostume e kollare.
Kthejuni traditen, kthejuni dinjitetin, kthejuni kerraben.
Ska nevoje kush per intelektuale te veteshpallur.
Hapni vende pune, hapni hane e stane.
Pakrilindje, rilindje pak, rilindje intelektualesh me shkolle partie
Rilindje intelektualesh te veteshpallur
Pa censure, pa pune, merzitshem...

lol, paska shkuar ne france xhaelga

Cfare filmi Gone Girl!

Mjere ne te shkretet thuaj! Nuk rekomandohet ta shofi ACDC1,2 apo 3shi. Megjithse ai ka hallin e pareve. Hallall paret mer. smiley

Hallall Wengeri sot

Po lexoja sot mbi stigmen e semundjeve mendore dhe  hasa tek ky program shume interesant i ndermarre nga profesioniste dhe vullnetare. Ju keshilloj ta lexoni:

Efficacy of Coming Out Proud to reduce stigma’s impact among people with mental illness: pilot randomised controlled trial

People with mental illness face stigma and discrimination,1,2 and
public stigma has not decreased during recent decades.3 Many
people with mental illness internalise public negative attitudes,
resulting in self-stigma. Self-stigma and its consequences have
been conceptualised as the opposite of empowerment;4,5 selfstigma
is associated with a number of negative outcomes such
as giving up life goals,6 social withdrawal, keeping one’s mental
illness secret7 and perception of stigma as a threat and stressor that
exceeds one’s coping resources.8,9 Initial evidence suggests that
psychoeducational, cognitive–behavioural or narrative interventions
can reduce self-stigma.10–16 Since these approaches often
only have small to medium effects10 and since disclosure has been
proposed as an alternative approach to reduce stigma’s negative
impact, Coming Out Proud (COP) was developed as a manualised
peer-led group intervention that takes a new approach to reduce
stigma’s negative impact on individuals with mental illness. Based
on findings among individuals from sexual minorities and among
people with mental illness that secrecy can be a harmful coping
strategy and that disclosure or ‘coming out’ can reduce selfstigma,
7,17–20 Corrigan and colleagues developed COP as a
three-session intervention that focuses on three topics, one per
session: (a) risks and benefits of secrecy and disclosure in different
settings; (b) levels of disclosure, between the extremes of social
withdrawal/secrecy and broadcasting one’s experience with mental
illness; and (c) on helpful ways to tell one’s story with mental
illness, again in different settings. Coming Out Proud aims to
empower individuals to make a personal choice, whether or not
they decide to disclose.21,22 So far, empirical data on COP’s
feasibility and efficacy are lacking....

We therefore conducted a pilot randomised controlled trial (RCT) with the aim of investigating
(a) the feasibility of recruiting and retaining people with mental illness to a COP trial, and (b) COP’s efficacy to reduce self-stigma, stigma stress, disclosure-related distress and secrecy as well as
to increase empowerment, perceived benefits of being out and disclosure-related self-efficacy.

 

Ministri që i trajton kosovarët si bagëti (Edit dhe Ilirit letër e hapur nga Prishtina) 

 

...Dikur vuanim për Shqipërinë se nuk hynim dot në të. Ashtu ishin regjimet. Sot vuajmë nga Shqipëria se na pengon të hyjmë kështu siç jemi – si importues, autorë, biznesmenë, mjekë, sportistë të barabartë, që jo rastësisht flasin të njëjtën gjuhë, kanë të njëjtën histori dhe kulturë me vendorët.

- Baton Haxhiu

P.S. Mesa duket, ka lidhje me kete. Jam kurioz te di per standartet ne lidhje me mallrat e tjere qe importon Shqiperia, nese jane dhe ato gju me gju me standartet e Evropit...dhe cfare ka ndermend te beje Rilindja per te stimuluar/ndihmuar fshataret e Shqiperise qe dhe ata te shesin mall ne tregun shqiptar me keto standarte, tok me serbet, maqedonasit dhe kinezet truppaket por zemermedhenj.

Po pra, por qumeshtin tone e bllokuan kosovaret. Nuk plotesonte standardet, sipas tyre. Levizje midis kompanive konkurrente qe shfrytezojne median dhe faktorin e patriotizmit, qe eshte ende pike e ndjeshme.

tv-ja im me basic subscription qenka permiresuar, i jane shtuar kanale te reja me movies. An affair to remember, Johny Mnemonic, Bells books and candle, Mullholand dr., The African queen, etc. sa per keto dite qe kur i jam kthyer tv-se. not bad, me duket.

nje familje e re, new to the neighborhood (bingo-ja amerikane), ne adaptim e siper (sigurisht, me stil rehati albanez, dmth me xhepa te fryre alla albanie): ktu qenka me keq se ne komunizem.

Nuk thua shyqyr, o gjembi, qe nuk eshte si ai i Pogradecit, i cili u leshohet pastruseve kembe per kembe !Se keta moj xhane, sec kane nje dreq zakoni, qe pasi shenoshen hazdisen  fare .Shkenca sikur thote te kunderten ...Kush ve bark te madh ....ja heq oreksin per ..." kadaif " ! 

Edison Ypi ka publikuar në faqen e tij në Facebook një shkrim me titull “Ju shqiptarë të trashë e shker…ta”. Ai bënë një lloj skaneri të shoqërisë dhe të sjelljeve njerëzore duke vënë në dukje të metat e tyre. Ypi e fillon analizën e tij me fjalët “Ju ishit skllevër, por hiqeshit të lirë, të qeshur, të lumtur. Ju mbaheshit për trima, por dridheshit nga frika. Ju hiqeshit më të ndershmit e botës, por s’latë bijë dhe mbesë dhe kushërirë pa e shitur në Itali sapo muarrët vesh se kushtonte jo më pak sa një lopë. Ju ishit të uritur dhe të rreckosur, por mbaheshit për të ngopur, të veshur e të mbathur. Ju tani jeni të lirë, por ankoheni gjithë kohën, si të pakënaqur, të palumtur”. Më ai pas kalon të ajo çka bënë njeriu për t’i shpëtuar detyrimeve dhe natyrës “mirëmëngjesi o interes” që e karakterizon. “Ju doni taksa të ulëta, mundësisht asnjë taksë, por doni dhe makinën të vijë të marri plehrat, doni t’u asfaltohen rrugët dhe rrugicat dhe të gjitha lehtësirat e tjera, me pare të rëna nga qielli. Ju i telefononi tjetrit, por gjithmonë për hallin tuaj, kurrë për ndonjë hall të tijin. Ju kur jeni fukarenj dhe shihni ndonjërin që pasurohet, j’u çrregullohet gjumi, jeni gati ta shqyeni dhe të merrni kazmën t’ja shembni atë që ka ndërtuar, por kur qëllon që j’u bie ndonjë lek në dorë dhe nisni e majmeni, filloni ta urreni, dhe bëni çmos që mundësisht edhe ta vrisni armatën e fukarenjve, alter egon tuaj, veten e dikurshme, nga frika se mos kthehet e hakmerret për tradhtinë. Ju edhe punoni, por keq. Ju dini të punoni dhe mirë, madje të keni edhe rendiment të kënaqshëm, por vetëm në punët e liga, thashethemet, intrigat, spiunimet. Ju flisni keq me fjalë të rënda dhe të hidhura  për fqinjin, të largëtin, të huajin, por ngaqë ata i keni frikë, atyre u rrini larg, nuk u afroheni”. Këto janë disa nga mendimet e Edison Ypit për Shqipërinë

Ypi? Ka njerez qe e lexojne ypin? hahahahhaa

Ka ca gjona qe,  Ypi thote te verteten, lakuriq!   Pune tjeter, se shoqerise tone nuk i pelqen, problemi eshte se shoqerise tone nuk i ben pershtypje, dmth qe veset e keqia si shoqeri mbeten dhe trashgohen! Do te  duhen edhe nja 100 vjet, qe ne menyre natyrale kjo shoqeri te ndryshoje veset e veta te trashguara nga e kaluara  ne nje stad me te permisuar.imazhin e keq! 

Ne ankohemi per politikanet e keqinje, por ata do te mbeten edhe me te keqinje ne qoftese vet shoqeria jone  nuk do te permesoje veten e vet, dmth te ndryshoje sjelljen per mire! 

Mire e ka ky cuni oficerit te SIM -it

Nje britanik vdes nga ebola ne Maqedoni...Filloi kuarantina e hotelit dhe e gjithe stafit nderkohe qe aeroportet po vendosin sistem kontrolli per pacjentet me ebola

Neser do shkoj te shoh ndeshjen Argjentine-Brazil.I ka keto te mira kur jeton si parazit ne vend te huaj.Agentin,jia you,thone kinezet.Jepi Argjentina!

Ne sonte ketu percjellim me temena Landon Donovanin nga kombetarja.

Fiqo raprezent smiley

USA!! USA !! USA!!

Cpati Donovani?Doli ne pension?

Sot lun per her te fundit me kombtaren.

Futbollin e le ne fund te ketij sezjoni.

Hajde befte nje loje te bukur te fundit me kombetaren,se sdi si te uroj tjetersmiley

Raprezent do te thote do jesh prezent,do ta shohesh ndeshjen ne stadium?Hajde edhe nje urim per ty,u kenaqsh duke pare,se sdi di urohet ndryshesmiley

smiley F r i d a yyyyyyyyyyyy! Loooooong weekend!! 

Per momentin kujtova se po na rënkonte flamuri...pitederrit ca i bejne shqipes mediat shqiptare.

Në shumë renkime, flamuri jonë pozicionohet në një ndër dhjetë flamujt me dizajnin më të mirë, më tërheqës [Mapo]

What if we're all iFiqo, thote qy.

Cke o flamur qe s'valon,
Jam semur e po rënkoj,
Jam goditur brinje me brinje,
Qe kur sollen Italine.

Italiani iku,po renkimi mbeti.Te pakten te ngushellohemi qe nder flamujt qe renkojne,ky yni renditet ne dhjecen e pare per dizajnin.

smiley jo po fol po deshe

Task-Forca, Qeveria anulon vendimin për gjetjen e viktimave të diktaturës

Qeveria ka vendosur të shpërndajë Task- Forcën e miratuar katër vite më parë për gjetjen e varreve të të dënuarve politikë të pushkatuar gjatë regjimit komunist.Burimet pranë institucioneve të të dënuarve politikë kanë bërë të ditur se janë rreth 4200 persona që ende nuk u dihet varri. Ndërsa gjatë regjimit diktatorial janë ekzekutuar si armiq të siste mit mbi 6000 persona. Por, numri shtohet dhe më shumë nëse përfshihen dhe të vrarët që tentonin të kalonin kufirin. Gjatë viteve të para të diktaturës, sistemi i kohës ka kryer ekzekutime dhe pa marrë asnjë vendim gjyqësor. Ndërsa asnjëherë nuk u bëhej i ditur vendi i varrimit.smiley

 ...nuk kishte si te ndodhte ndryshe...eh race e poshter ,race e poshter 

Nje hoqen nje shtuan bre...

Qeveria vendos: 1020 medalje me rastin e 70-vjetorit të Çlirimit

Vetem 1020, shume pak, bie dhe keq ne sy, dmth kontributet paskan qene te fare dobeta ...

Rralle  me vihet tek "Pa censure ".... sidomos kur jep njoftime Xhibolja dhe ja pason Fore ver ver veri .

Lexova nje kuriozitet sipas te cilit ne Bote ka rreth 1. 500 mije sizofrene .Pjestuar per shtete i bie bie mesartarisht nga 200 mije cope per shtet ( pa marr parasysh nr e popullsise ).

Pjestuar per dhjete mije bLoqe qe mund te jene shqiptare i bie nga 20 ne Blog.

Blogu yne i nderur duhet te kete ndonje statistike " sa jane anetare te Derstiles " smiley

Ketu them se perjashtohet kategoria e Fore ver ver verit qe konkuron Gjembin , pasi hyn tek ata me nevoje per "kujdes shendetsor mendor " Allahu qofte me ta smiley

Xake je ne krye te listes te derstiles

Rreziku me i madh  nuk eshte injoranca por iluzioni i dijes
 

"Queen Kong," Carol Ann Duffy

I remember peeping in at his skyscraper room
and seeing him fast asleep. My little man.
I’d been in Manhattan a week,
making my plans; staying at 2 quiet hotels
in the Village, where people were used to strangers
and more or less left you alone. To this day
I’m especially fond of pastrami on rye.

I digress. As you see, this island’s a paradise.
He’d arrived, my man, with a documentary team
to make a film. (There’s a particular toad
that lays its eggs only here.) I found him alone
in a clearing, scooped him up in my palm,
and held his wriggling, shouting life till he calmed.
For me, it was absolutely love at first sight.

I’d been so lonely. Long nights in the heat
of my own pelt, rumbling an animal blues.
All right, he was small, but perfectly formed
and gorgeous. There were things he could do
for me with the sweet finesse of those hands
that no gorilla could. I swore in my huge heart
to follow him then to the ends of the earth.

For he wouldn’t stay here. He was nervous.
I’d go to his camp each night at dusk,
crouch by the delicate tents, and wait. His colleagues
always sent him out pretty quick. He’d climb
into my open hand, sit down; and then I’d gently pick
at his shirt and his trews, peel him, put
the tip of my tongue to the grape of his flesh.

Bliss. But when he’d finished his prize-winning film,
he packed his case; hopped up and down
on my heartline, miming the flight back home
to New York. Big metal bird. Didn’t he know
I could swat his plane from these skies like a gnat?
But I let him go, my man. I watched him fly
into the sun as I thumped at my breast, distraught.

I lasted a month. I slept for a week,
then woke to binge for a fortnight. I didn’t wash.
The parrots clacked their migraine chant.
The swinging monkeys whinged. Fevered, I drank
handfuls of river right by the spot where he’d bathed.
I bled with a fat, red moon rolled on the jungle roof.
And after that, I decided to get him back.

So I came to sail up the Hudson one June night,
with the New York skyline a concrete rainforest
of light; and felt, lovesick and vast, the first
glimmer of hope in weeks. I was discreet, prowled
those streets in darkness, pressing my passionate eye
to a thousand windows, each with its modest peep-show
of boredom or pain, of drama, consolation, remorse.

 

I found him, of course. At 3 a.m. on a Sunday,
dreaming alone in his single bed; over his lovely head
a blown-up photograph of myself. I stared for a long time
till my big brown eyes grew moist; then I padded away
through Central Park, under the stars. He was mine.
Next day, I shopped. Clothes for my main, mainly,
but one or two treats for myself from Bloomingdale’s.

I picked him, like a chocolate from the top layer
of a box, one Friday night, out of his room
and let him dangle in the air between my finger
and my thumb in a teasing, lover’s way. Then we sat
on the tip of the Empire State Building, saying farewell
to the Brooklyn Bridge, to the winking yellow cabs,
to the helicopters over the river, dragonflies.

Twelve happy years. He slept in my fur, woke early
to massage the heavy lids of my eyes. I liked that.
He liked me to gently blow on him; or scratch,
with care, the length of his back with my nail.
Then I’d ask him to play on the wooden pipes he’d made
in our first year. He’d sit, cross-legged, near my ear
for hours: his plaintive, lost tunes making me cry.

When he died, I held him all night, shaking him
like a doll, licking his face, breast, soles of his feet,
his little rod. But then, heartsore as I was, I set to work.
He would be pleased. I wear him now around my neck,
perfect, preserved, with tiny emeralds for eyes. No man
has been loved more. I’m sure that, sometimes, in his silent death,
against my massive, breathing lungs, he hears me roar.

Ke blloku paska nje lokal te frymezuar nga Simpsons, dhe bojatisjen e pallateve nga Rama CNN e paska pagezuar si revolucioni i ylberit (rainbow revolution).

Si dhe nga Yahoo News:

The real-life Albanian Indiana Jones, Auron Tare. That is his own hat.

Gazetarja s'e ditka qe Jones-i shqiptar e filloi gjënë duke pagur nga xhepi i vet vullnetaror transportimin e kangjellave te Kryeministrise ne Butrint, ku u vendosen per t'u studiuar ne te ardhmen nga arkeologet.

 Bravo...qeveria ben shum mire qe vendos medalje per ata qe e bene vendin e lene shkrete nga dallkauku dhe kusari qe ja mbathi,Por dhe qe te pellcasin disa gojendyre  ne " arrati" , te mbetejve te ish bashkepuntoreve.

Kujt I thone "vrrome" smiley

Happy Thanksgiving shqiptareve ne Canada! Kalofshi bukur e nje vit  te mbare!

Ose afer jane, afer.

Karrigja mbi varin e Verit sot ka shumebythe persiper, ndaj s'qohet dot ai, ne te kundert s'besoj se do ti kishte lene te presen kaq shume keta shoket e Idrizit n'Kosove.

Enveristët janë nisur nga Ferizaj drejt Prekazit, për të nderuar të rënët dhe familjen emeblematike Jashari.

smiley

xhibi me jep nje mendim per letren drejtuar Erionit. 

        Kryetarit te Komisionit te Ekonomise

Eriono, per shkak te ngjarjeve qe ndodhen me BQSh dhe guvernatorin e saj, vendosa te takoj kryetarin e njeres prej dhomave te larta te Parlamentit, ate te Komisionit te Ekonomise. Dhe nje mbremje tetori, pas mbarimit te ca angazhimeve te tjera, gjeta kohe dhe erdha tek dera e Kuvendit Popullor. Punonjesja aty tek dera me tha se ju sapo kishit ikur, pune 10 minutash. 

- Po ecni neser nga ora 8 se ne kete ore vjen pak a shume, ose nga darka se ai rri, punon gjithmon deri vone, eshte i vetmi qe punon kaq shume, - me tha punonjesja aty, nderkoh qe mua po me vinte mire qe nje rilindas e kish marre seriozisht punen e shtetit. Me dukej sikur nje rreze shprese vertitej ne ate komision, sikur ter fjalet e keqia qe kisha lexuar per ty ne rrjetet sociale dhe qe kisha ndigjuar lart e poshte, hidheshin poshte nga ky vullneti juaj per te punuar sa me shume. 

  Ter gezim, u largova dhe te nesermen ter gezim erdha perseri aty tek dera. Me dukej sikur do takoja nje shok te vjeter, nje njeri qe do t'me kuptonte, ndonse bashke njiheshim vetem si fytyra, si çuna Tirone.  

- Ai s'ka 10 minuta qe ka ardhur, - me lajmeroi punonjesja aty, - te kishe ardhur pak me heret do e kishe kapur aty tek dera. 

- Ee u vonova pak, po s'ka gje, - buzeqesha, - besoj se keni mjet komunikimi me te apo kabinetin e tij. 

- Po, ja po marr nje here sekretaren e tij, - i ra nje numri ajo, - si e keni emrin ju lutem,- i thashe emrin nderkoh qe ajo vazhdonte te fliste,- per momentin ai eshte i zene. 

- S'kagje, po pres pak, - u terhoqa ne nje cep aty per te mos penguar edhe te tjeret qe hynin. Nderkoh qe mendja me rrinte tek pikat qe mendoja ti diskutonim se bashku, pika ku disa prej tyre i kisha shenuar ne nje cop leter, si psh; 

1) Percaktimi i disa ligjeve apo akteve nenligjore nga shoqerite e sigurimeve, se jane keto shoqeri qe perballen me shkeljet dhe pagesat e shumta. Dhe ketu nuk do ngushtohej problemi tek pagesat se sa tek percaktimi me i sakte i rregullave qe duhet te ndjekin firmat dhe punonjesit e tyre. 

2) Organizimi nga ana e dhomes tuaj (Komisionit te Ekonomise) te nje forumi me eksperte te ndryshem, forum qe do ishte mire te behej çdo muaj, ku do dilnin ne pah ide dhe probleme te ndryshme, e sigurisht edhe zgjidhje te ndryshme. 

Kush eshte Eriono?

Erion Braçe, gjembi. Ai qe te gjithe ketu e kane share, une thashe ti jap nje dore, e ne kete rast viheshin ne levizje edhe disa gjera qe une i mendoja. 

Kjo eshte letra origjinale qe i ke nisur Braces? Ashtu i je drejtuar, Erjono?

Pikerisht gjembi, ashtu e meriton, kisha respekt per te, dhe ne çdo rast do i drejtohesha; Kryetarit te Komisionit te Ekonomise, por nuk e meriton kete titull. Ose mund ta meritoje nese e gjen se kush e kishte fajin. Por a ka b... ai per kete gje. 

Pjero ku eshte letra qe i ke derguar mo.

Ketu mo, nuk e sheh, te te sjell nje pale gjyslyke mo smiley se vijne plot ketu tek puna ime. 

3) Stimulimi/mbeshtetja nga ana e dhomes tuaj i projekteve te universiteteve, studenteve te talentuar apo individeve pasionante qe shfaqin projekte ambicioze ne interes te mjedisit apo shoqerise.  

4) Krijimi dhe regjistrimi i ter asete  futbollistike ne tregun/markaten e aseteve sportive, nga ku mendohet gjenerimi i shum vlerave financiare per te mbeshtetur edhe disiplinat e tjera sportive qe ndodhen ne veshtirsi financiare, pra nderhyrja e dhomes tuaj ne nje rishperndarje me te drejte. 

5) Mbeshtetja/stimulimi i kultures shqiptare, ku vihet re nje varferi shum e madhe per fat te keq. 

  Keto ishin 5 pikat qe kisha shkruajtur ne nje cop pusulle, nderkoh qe vrisja mendjen se cilat nga pikat qe kisha ne fletore (te shkruara disa vite me pare) do t'duhej te  konsumoja me ty. Mendoja keshtu sepse e dija qe shum pika ishin te pakonceptueshme per ty. Nuk mund ti japesh tjetrit, nje gje qe ai nuk e kupton, nuk e akcepton dot. Prandaj ne mendje me vertiteshin disa prej tyre qe mund te ishin te kuptueshme dhe te realizueshme nga ana e Komisionit tuaj, si psh; 

6) Hedhja ne treg, ne formen e investimeve dhe kompesimeve (subvencionimeve) te obligacioneve te CO2, ku mendoja te te jepja nje shpjegim sa te gjere edhe te thjeshte se si kryhet ky mekanizem ekonomik. 

7) Rishikimi i disa paketave financiare te BQSh, se si kishin manovruar ata, guvernatori Fullani, nje pjese e se ciles (mendoj une) nuk kishin dale ne pah ne interes te ekonomise shqiptare, se sa ne interesa klientetiste, partiake dhe personale. (Teme kjo qe kerkonte kohe dhe aspak ego, inate, per te rrezuar figuren e BQSh apo Fullanit, se edhe ky i fundit, perveç mekateve qe ka, kish  edhe disa aspekte/merita pozitive ne interes te ekonomise shqiptare, si psh, ulja e % se interesit vjetor, mbajtja stabel e inflacionit, etj). 

8) Stimulimi/mbeshtetja ndaj njeres nga shtyllat e ekonomise shqiptare; asaj te bimeve medicinale. Forcimi i kesaj industrie, mbeshtetja ndaj ketij sektori. Format e stimulimit te kesaj fushe. 

9) Dhenia e lekeve te firmave piramidale kreditorve/popullit. ne 4 keste, ku dy pjese do ishin ne leke dhe dy pjese ne bono ushqimi, te cilat do vinin ne levizje nje pjese te produkteve shqiptare, me nje afat 3-4-5 vjet. Mekanizmi i ketij proçesi, eshte i zgjidhur brenda paketave financiare qe çlirohen/gjenerohen nga levizja e produkteve brenda tregut

brenda tregut shqiptar. 

 

 Keto pika paraprake qe mendoja te diskutonim bashke, jo vetem se do ngrenin ne syte e opinionit aty figuren tuaj e te Komisionit qe mbuloni, por do ngrenin dhe do ndikonin edhe ne ekonomine shqiptare, sektor te cilin ju mbuloni/perfaqesoni.  Por s'qe e thene te takoheshim, dhe kjo gje per fajin tuaj, apo sekretares suaj, apo portieres poshte, kjo eshte ajo qe ju duhet ta thoni vete, nese keni burrerine, ndershmerine dhe vullnetin per ti thene gjerat siç jane ne te vertete. 

 Zhgenjimin qe pesova nga ty dhe institucioni qe perfaqesoni, nuk ben gje tjeter veçse perforcon fjalet dhe mendimin qe shprehet hapur nga shum njerez se; Keta (Rilindja) nuk po bejne gje.  Dhe vertet ne horizont nuk dukej noi permisim, te pakten persa i perket mirqenies se njerzeve. Te pasurit po beheshin me te pasur dhe te varferit me te varfer.  Kam frike se e ashtuquajtura Rilindje, mund te kthehet ne Riplagosje, per te mos thene Rivdekje. 

 

(Me vjen keq qe administratoret nuk e nxorren kete letren time drejtuar Erion Braçes, te cilen ua dergova qysh dje). 

C'fare pergjigje te ka kthyer  Pjer ? meqe ja paske kujtu edhe njeher se sa plere njeri eshte

 

 

Elba, nuk pres noi pergjigje nga ai, rendesi ka qe e njoftova me nje leter te shkurter qe isha tek ai per Shqiperine, per ekonomine e drobitur te saj. Ai mund te jetoje ne lluks dhe nuk ndjen asgje, nderkoh qe me qindra e mijra shqiptare jetojne ne varferi. Por ne s'duhet te harrojme, se ka shume shqiptare qe jetojne ne lluks, por mendojne se si te rregullohet edhe pjesa tjeter e varfer e saj, se si te rregullohet ekonomia ne pergjithesi, mirpo Erioni siç duket nuk ben pjese tek ky grup. 

Dialogu qe kerkon ti eshte nje levizje kurajoze ( e si mund te jete tjeter ?? ) per te hedhur hapa te metejshme.

Ky dialog do te sillte sheshimin e shume tensioneve kur marr parasysh se kush e kerkon kete ndermjetesim.

Problemi eshte , mendon vertet se ky njeri kyc i PS-se perben pengese per zhvillimin  e metejshem te ketij dialogu dhe nqs ai nuk kthen pergjigje perse duhet t'i drejtohesh atij per dialog ?

Mundohu te gjesh njerez qe te degjojne , si fillim

Elba, po ai ka nje fuksion shteteror e politik, aq te rendesishem, sa as ai vete nuk e di. 

Por ne s'duhet te harrojme, se ka shume shqiptare qe jetojne ne lluks, por mendojne se si te rregullohet edhe pjesa tjeter e varfer e saj, se si te rregullohet ekonomia ne pergjithesi, mirpo Erioni siç duket nuk ben pjese tek ky grup. 

Po ti hyn tek ky grupi?

Kur gjithe pemet e tjera zverdhen e zhvishen gjate kesaj stine vjeshte, ky fiku qe kam une ne bace qendron I gjelber dhe kokelart. I poqi kokrrat me ne fund. 7 kokrra Fiq hengra sot! 

Mimoza, fiqte te befshin mire smiley por s'me dhe nje opinion per letren drejtuar Erion Braçes. 

Duke mos marre parasysh hyrjen apo menyren si I je drejtuar ( Eriono) dhe ca mungesa e-sh me pika te koka qe kishe harruar pa i vendosur, ne pergjithesi dhe vecanti me duket e qendisur shume bukur, si per merak, ja ke renditur te gjitha pikat dhe ceshtjet e duhura per t'u marre ne shqyrtim dhe analizuar/diskutuar. Gjithmone ne ato c'ka ke prekur ti me lart ka vend per permiresim ( drejtuar Rilindjes kjo), dhe I shoh shume te drejta dhe me vlere ato  c'ka I ke paraqitur ti. gud xhob Pjer smiley

MLl , hyrja , ka nje domethenie, pak veta do ta kuptojne ate. Ndersa ato pikat mbi E , nuk i ka tastiera ime. 

shume i hidhur Pjero? Po ju as nuk kishit lene ndonje takim me Kryetarin!

As nuk jeni nga zona e tij elektorale. Gjithe ky mllef per nje takim qe nuk u realizua dot?

Po e ben si lopa o Pjerin Thomai, e mbush koven me qumesht dhe pastaj i ve shkelmin.

Me gjitha ato fjale te renda qe po i thua ne publik, si mendon ti? Do ti marre parasysh sygjerimet e tua?

E dhjeve kot Pjer, se Erjoni e viziton keten blog me nje pseudonim te njohur smiley

Me vjen keq, ku jam i hidhur, i drejtohem me emer, jo me fuksionin qe mban, se nuk ia pashe ate fuksion/detyre, i them per ato qe do diskutonim, gje per te cilen edhe mund te mos i shkruaja ne kete leter, as e ofendoj fare, i shpreh ndjenjen e gezimit per takimin, sikunder dhe keqardhjen per mos realizimin e saj, dhe i bie per detyre atij ta zgjidhi kete handikapt, qe nuk ndodhi per fajin tim. Topi eshte ne fushen e tij tani. 

Nese me mllef, kupton ato qe thuhen ne popull, kjo nuk eshte faji im. I takon atij te njihet me shqetsimet e njerzeve, me ato qe thone/shprehen lart e poshte. 

miklovani, po nuk ka rendesi te jem nga zona elektorale e tij, ai ka nje fuksion shteteror tashme qe mbulon ter Shqiperine. Nuk e di a kupton nga fuksionet shteterore dhe qeveritare. A i dallon dot? 

Pjer, 

Fakti qe i je drejtuar ne menyre jo formale besoj se tregon qartazi mbi rehatllikun tend ne lidhje me ceshtjet qe shtron. 

Me pelqejne ceshtjet qe do te hedhesh per diskutim, por duhet ta dish se te tilla sygjerime ata marrin cdo dite. Do te ishte e udhes te shtjelloje secilen nga pikat qe ke permendur, bile perse mos ti sillje ne peshk, nje e nga nje, per nje diskutim e pastrim gabimesh, kuptohet gramatikore. 

Ai ke derguar ndonje kopje te VQ-se Erjonit, qeveriut?

Ku t'ia dergoja Bamke, kur aty do ishte takimi i pare zyrtar. 

Nese ai merr çdo dite kerkesa apo sugjerime, do ishte ne nderin e tij dhe detyre paresore (si kendej ne perendim) qe (nepermjet portierit/res, reçepsionit, sekretares/rit) te dergoje njoftim se; Perse e kerkon takimin, gje qe nuk ndodhi. Pra ka nje handikapt te rende, ose; 

1) Ai nuk eshte njoftuar dhe sekretaria e tij ka kthyer pergjigje negative pa e njoftuar ate dhe pa e vrare mendjen, pra kemi te bejme me nje person jo serioz. 

2) Ai eshte njoftuar dhe ka harruar (ose jo) te pyesi per çeshtjen e takimit, dhe mbi bazen e kesaj jep pergjigje. 

3) Mundet te jete diçka tjeter, qe ata duhet ta thone. 

Qeveria o halleshume o Pjero, duhet fal noihere. Kush e di se c'zjarre kish per te shuar ai ato dite. 

Por, ti duhet ta kesh cdo gje te detajuar, nuk mund te shkosh ne nje takim teknik thjesht me ide te pergjithshme, sikur te shkoje per te pi i kafe. Prandaj dhe them...

Pastaj mos te duket cudi ore, qeveriu nuk fle kurre, doemos qe nje sy e mba hap nga peshku... smiley 

Bamke, une çdo gje e kisha te detajuar, biles po ndihesha pakez inferior se a do t'mundja ti parashtroja sa me me kuptueshmerisht ato qe mendoja. Pala tjeret, i ka mjetet, personelin per te pyetur mbi qellimin e takimit. E kupton, lexoje me kujdes tregimin, une kerkoj takim me kryetarin e Komisionit te Ekonomise, jo me Erionin. 

Pjer - Nje gje nuk del e qarte nga pershkrimi qe ke bere i ngjarjes. Pasi punonjesja ke dera ju tha se eshte i zene, kerkuat ndonje takim tjeter ne ore ose dite me te pershtatshme? Nga historite qe keni shkruar ketu, ju ka rastisur psh qe t'i keni kerkuar takim dhe ata kane qene te zene dhe ju e keni lene per nje dite kur ju vlente te dy paleve. Lexoj dicka qe nuk shkon tek menyra si perceptoni protokollin per nje pale, ndersa per disa te tjere jeni me tolerant. 

Nje gje eshte e qarte per mua: kur Pierre censurohet tek PPU-ja mesiguri qe adminet do kene marre ndonje porosi nga qendra, pra nga Brace per te mos e botuar. Dhe Pierre ben mire qe e nxjerr kete leter tek rubrika "pa censure", por mesiguri audienca do te jete shume e paket. Sic duket Blendi po e dredh, megjithese e ka Pierrin mik. 

Kuazo, mos e ngacmo me shume Blendin dhe kete çeshtje, se kam frike se dhe ai do pesoje fatin e Llukanit.   Dhe kjo gje, jo nga mua, por nga nje moskotier i Peshkut, qe bllokon çdo gje, pasi i sheh me syze gjerat. 

Ke te drejte per pyetjet Gaia, dhe natyrisht, nga pershkrimi i shkurter qe i kam bere tregimit, del jo e qarte kerkesa ime. Aty, une insistova, se ndejta gati 20-30 minuta ne pritje, sa ajo portieria aty, e mori perseri ate sekretaren dhe i dha se personi (per mua) po insiston per nje takim me te dhe se e ka kohen te kufizuar, duke i shpjeguar edhe qe isha emigrant nga Belgjika, pasi (kur mu sos durimi) u detyrova t'ia thoja. Biles i thashe qe do t'vija me kenaqesi nje dite tjeter, por s'me premtonte koha se do nisesha per Belgjike.  

Kot e ke lene per ne fund ate qe u ke thene qe je emigrant nga Belgjika. Keta e duan artilierine e rende qe ne fillim. Madje, duhej t'i kishe treguar dhe se c'pune ben ne Belgjike, qe t'i shastisesh fare. Qe thua ti, kam punuar ne nje vend te tille, Pjer, ku vinin tipa dashamires si ti, here pas here, dhe shefat i linin te prisnin me kot. Te jesh i sigurt qe s'je historia e vetme qe tregohet per vizita te tilla edhe tek ky institucion. Dhe une te garantoj nga pervoja, qe dhe pse nuk ju lejojne te futeni, ose shefi ben sikur nuk i jep rendesi atyre letrave qe dergoni, vemendja ndaj  mendimeve tuaja nuk mungon asnjehere ne rruge jo-zyrtare, mes stafit te thjeshte qe jua dine hallet tamam. Sidomos kur jane ulur ne kafe apo a ne ndonje birrari me qofte, mes miqsh, e papritur shterojne temat me humor. Ta dish sa here permenden tipat e zellshem si ti mes punonjesve, me lot ne sy e me nje ndjesi te cuditshme, si therje, tek barku qe u tundet lart e poshte. 

Te kuptova Pjer. E di qe etiketa nuk te mungon, prandaj dhe mu krijuar cudia. Ju shquheni per tolerance. Me poshte ke kontaktet per komisionin qe sugjeroj ti vesh perpara se te besh udhetimin tjeter ne Shqiperi dhe te kesh mundesi te besh takimin.   

___________

Rudina KIÇI eshte sekretarja e komisionit me Tel.+35542278289; ndersa kryetarin mund ta kontaktoni tek erjonbrace@gmail.com. Keto kontakte jane tek faqja zyrtare e Kuvendit te Shqiperise. 

___________

Hapin e pare ju e keni bere dhe i keni dhene shanci nje pushtetari rilindas t'ja shprehni idete tuaja privatisht dhe ne rruge zyrtare. Me berjen e letres publike i tregoni se cfare shanci kane humbur per te diskutuar dhe nga ana juaj ofruar disa zgjidhje, te problemeve akute qe po perballen. Vizita eshte ne momentin e duhur, sepse pas nje viti qeverisje jo shume te suksesshem, mbeshtetja e alternativate te ofruara nga ju, do i jepte pak fryme pozitive negativitetit qe ka pushtuar. 

Gaia, me ben nje nder (se vitin tjeter nuk shkoj te takoj Erionin), nese ke mundesi, çojia kete leter publike Erionit, megjithse une ia dergova Kuvendit por tek nje adrese e nje emaili tjeter (qe ishte i vetmi qe me doli), pasi aty tek faqja e Parlamentit Shqiptar, mungonte linku Kontakt, siç ekziston tek faqet e tjera. Edhe kur do te lesh diçka, shkrim, te del nje sajt qe te pengon se te lejon te hedhesh ate qe ti do. Ndoshta nuk jam kompjuterist i zoti, por eshte shum e veshtire te futesh ne disa organe te shtetit tone shqiptar. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).