Kurrë më shumë nuk ka pasur racizëm dhe antisemitizëm të shprehur publikisht se sa tash, në epokën e facebook-ut dhe të rrjeteve sociale. Kjo gjendje ka ngritur shkallën e shqetësimit të Komisionit kundër Racizmit.

Kryetarja e këtij komisioni, Martine Brunschwig Graf ka kërkuar madje edhe ndërhyrje të Bernës zyrtare për të ndaluar "tiradat e urrejtjes" në rrjete online. Apo, siç është shprehur ajo në një intervistë dhënë gazetës "SonntagsZeitung" "Kemi arritur në një pikë në të cilën autoritetet duhet të bëhen aktive. Federata duhet të kërkojë të bisedojë me facebook-un për të shtuar masat që kjo platformë sociale të reagojë më shpejtë kundër devijimeve raciste", ka thënë Graf.

Ajo më tutje ka shtuar se duhet parandaluar që deklarimet e dënueshme që i shohim në facebook dhe në rrjetet tjera sociale të vazhdojnë të publikohen edhe pse përbëjnë shkelje të ligjit. Kjo, sipas saj, është temë qendrore në komisionin e përmendur dhe së bashku me organizata të tjera në nivel federal janë duke u kërkuar zgjidhje peërkatëse.

"Ne duhet të marrim masa që edhe paditë që bëhen të kenë një ndikim".

Racizmi dhe antisemitizmi në internet janë dukuri të pranishme tash një kohë të gjatë. Por "sot kemi një gjendje të tillë mungese të tabuve dhe të turpit që kurrë deri më tash nuk e kishim përjetuar. Shumë njerëz nuk janë të vetëdishëm që, duke shkruar në facebook po shprehen publikisht. Ata shkruajnë gjëra të tilla që nuk do të guxonin kurrë t`i thoshin", është shprehur Brunschwig Graf.

Sipas saj, gjendja në mediet online karakterizohet nga një urrejtje, e cila mund të drejtohet kundër secilit. Dhe kjo "në rastin më të keq mund të çojë te dhuna", ka përfunduar kryetarja e Komisionit kundër Racizmit, Martine Brunschwig Graf.

 

Albinfo

24 Komente

Na kane hapur telashe, i ngrihet miletit qimja perpjete nga antisematizmi ne Facebook the kemi veshtiresi kur i qethim - kishte thene nje berber ne Librazhd.

Me te vertete, admin?!?!?!?!?!?!?!

Kjo eshte ajo, qe ju shqeteson sot ne Shqiperi?!?!?!?!?!?!

Antisemitizmi ne Facebook?!?!?!?!?!

Alarmi i dhene nga nje faking federate in the faking lend ov suitcerlend?!?!?!?!?!

Po sikur te xgjidhem njehere kete goglen tene te mediave te qelbta tenat, qe na ze kembet e na rrexon perdhe, e pastaj te mendojme per dhembkat e gjithe botes dhe per antisemitizmin ne Facebook?!?!?!?!?!?!

 

sharjet,ofendimet dhe urrejtja ndaj shqiptareve ne faqet shqiptare te rrjetit nuk perbejne problem,vetem cifutet te mos na preken!

posi,eshte problem i madh ky!  ketu gjysma e peshkut ka shkuar ushtar ne izraelsmiley

Mendoj qe problemi nuk eshte aq dramatik sa e paraqesin, se dihet qe njerzit shfryjne dufet ne internet, shkarkojne emocionet negative, dhe ketu nuk ka gje per tu shqetesuar kaq shume. Natyrisht qe e mira eshte qe njerzit te permbahen, por jo te gjithe jane njesoj. Ata qe flasin pa emocione, me llogjike te ftohte, jane pakica, ndersa shumica jane ata qe nuk kane frena smiley 

Shyqyr qe jane pakica kta me logjike te ftohte, se po te ishin shumica kishin per te fituar robotet.

Kjo nuk dmth qe bravo ju qofte emotikoneve.

Puna eshte se, me logjike te ftohte apo me logjike te ngrohte njerzit nuk kane vizione te qarta, biles nuk kane fare vizione. Edhe kur kane vizione i kurojne me ilaçe dhe seanca psikologu.

 

Keta ja kane dale qe dhe antisemitizmin ta ndajne si racizem me vete, dmth ka racizem qe permbledh urrejtjen ndaj cdo lloj rrace, etnie, feje etj dhe paska dhe antisemitizem qe eshte racizem ndaj hebrejve. Miremengjes shef, mirmjes ju t'tjeret tha. 

Jane shume te mire per PR; teksa vrasen 500 palestineze ne jave, i bien alarmit te rrezikshmerise se antisematizmit ne Facebook, shoqeruar me 2 pikepyetje + 3 pikecuditese.

Bravo i qofte, kane arritur te binden dhe Peshkun qe kjo eshte ceshtje alarmante, edhe per internetosferen shqiptare, dhe kerkon impenjimin e te gjitheve smiley

Min e Jashtme e Shqiperise gjithashtu eshte shume e preokupuar per situaten.

 

P.S. This iz e gud uan indid:

Miremengjes shef, mirmjes ju t'tjeret tha. 

smiley

Kjo eshte seriozisht per te shkul lesht e kokes, racizem i paster kur flitet per anti-racizmin. Se ca emri mund ti vej robi ksaj ... dhe per me teper as 5% te njerzve nuk i ben pershtypje, e pranojne si te mireqene qe paska dy lloje te ndryshme racizmi smiley

Po u be mode dhe tek mediat shqiptare kjo mesele, prite kur te ankohet djali i Fullanit per rracizem antikoketullist ne Twitter.

smiley smiley

Ca paradoksi

Rracist quhet cdo njeri qe nje inat qe ka e shfryn vetem me fjale. 

Por kur "rracizmi" eshte brenda rraces, si islamofobia mjaft e perhapur ne komentet online te gazetave shqiptare, dhe jo pak edhe tek PPU, si quhet?

Racizem.
 

Retorike antisemite mund te ishte fjala me e duhur dhe kjo eshte e perhapur ne internet me shume , bie fjala, se retorika kunder arixhinjve. smiley

Dikush atje me siper e ka permendur korrekt qe eshte paradoks ti vesh damken racist dikujt qe flet me fjale. Nga retorika ne racizem vertet eshte vetem nje hap por te besh racizem duhet te kesh mjete, ushtri, polici, para, burgje, kampe shfarosje etj.etj. Nuk ka te ardhme racizmi, por qe te mos kete islamofobi psh , duhen te evitohen therrja me thike e kokave te njerezve apo venia e bombave neper maratona e as te thuhet qe te gjitha grate shqiptare jane kurva nese nuk mbulohen me shami ose perqe. Pajk.

 

 

arrixhinje e shkrete si bien njeriu ne qafe, edhe i dyqin leksh qe ta kerkojne ta kerkojne duke te la xhamin e makines, edhe po s'ja dhe prape s'thone gjo smiley

Po mire mer te te bej i pytje keshtu direkt une ty, po mu pergji pa dredha paqifiste : ti cer do preferoje per te dashme nje qifute apo nje arigjofke. smiley

Se ketu do me thush tjeter gje e di une, po me vete do thush ishalla ajo qifutja qellon  parelleshe. smiley

tani ti me qellim ngatrron leket n'muhabet, dhe une presionit i pergjigjem me presion, s'pergjigjem fare smiley

T'qerr masken u ! smiley

Nuk ka me vene ne morg dhe i voglushet  vendosin ne frigrifer akulloreje,thoshte ne ket foto. smileysmileysmiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).