Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur sot sulmet ajrore kundër militantëve në Irak. Lajmi për nisjen e sulmeve ajrore është bërë i ditur nga zyrtarët e Pentagonit. Sulmet u ndërmorën një ditë pasi Presidenti i SHBA-ve Barack Obama autorizoi avionët luftarakë amerikanë të kryejnë sulme ajrore me objektiv ekstremistët islamikë në Irakun veriperëndimor. 

Në një fjalim që mbajti të enjten në mbrëmje vonë në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Obama tha se avionët amerikanë kanë hedhur nga ajri ushqime dhe ujë banorëve të kërcënuar nga ekstremistët. 

Presidenti Obama tha se Shtetet e Bashkuara “nuk mund ta bëjnë një sy qorr” ndaj përparimit të militantëve, të cilët kanë detyruar largimin dhe vrasjen e pakicave etnike. Ai tha se Shtetet e Bashkuara kanë përgjegjësinë të parandalojnë “një akt genocidi të mundshëm” nga militantët.  Presidenti theksoi se në Irak nuk do të dërgohen trupa amerikane. Megjithatë, ky vendim i presidentit për sulme ajrore përfaqëson përdorimin më të madh të forcës ushtarake amerikane në Irak, që kur trupat amerikane u tërhoqën nga vendi në vitin 2011, pasi qëndruan atje për rreth një dekadë.

96 Komente

Epo mirë. Boll rrëmujë është ajo zonë. Një bombë më shumë, një bombë më pak.

Shkut ene e vrate Sadamin e shkrete dhe keni mbi 10 vjet qe vrisni ene qytetaret tuj duke i cu ne lufte. Shtet budall jeni.

Ama, strategji e holle e Amerikes Bushit, per nderhyrjen ne Irak....!E ndriti fare !

Ju ve ne dijeni qe president i SHBA-ve eshte zoti Barak Obama,i zgjedhur ne vitin 2008 dhe i rizgjedhur ne vitin 2012.

Pse o ACDC, vertete kujton se une nuk e di kush eshte sot president i SHBA-se ? Por situata erdhi nga Bushi or mik ! Dhe prap nuk e kam me individe presidente por me mungesen fatale te strategjise se fuqise botrore, per luftra rajonale, ku ben vetem " persheshe me gjize" dhe can e iken ! Cfare i solli botes arabe dhe me konkretisht popullit irakian ...pushtimi ushtarak nga " aleanca me to zori " e 35 shteteve , me SHBA ne krye? Demokracine ? Mjerimin, vuajtjet persekutimet dhe mbi nje milione viktima....Nuk kane e nuk do kene fund viktimat ne ate vend, prej " virusit amerikan " ! Njemilione here me mire nden diktatorin Sadam se sa nden shkaterrimin amerikan , kam degjusr ta thone hapur intelektuale irakene ...

Me ne fund reaguan dhe amerikanet..Gjithsesi s`besoj se ka ndonje xhib qe te kundershtoje bombardimet nga ajri per keta djaj fondamentale xhihadiste..Pervec graves me siper qe si gjithmone eshte i pakenaqur me imperialistet amerikane smiley

Si peshk, je goxha ne gjykim, pa le duke i shtuar dhe boje ! Une jam i pakenaqur si me proamerikan se kujton se jeni ju, me kete politike e cila ne esence si perspektive eshte e gjitha antiamerikane. Duke e kritikuar, ( nuk di cila eshte oer ta lavderuar gjer sot ) un deshiroj nje Amerike te se ardhmes krejt ndryshe nga imazhi i te sotmes.Por ti ore " peshk" as qe ke lexuar autokritiken " fine " te Obames , per qendrimet amerikane ndaj Lindjes Mesme dhe Afrikes.Apo dhe ai te jete " kunder imperializmit amerika" , more peshku i kuq ?

Ehe, po i bien kokes me grushta tani heh?..Nuk ishte pak kohe me pare qe diskutonim per kete ceshtje? Nuk ishte SHBA i armatosi keta qente e terbuar se bashku me Arabet dhe Turqit dhe i leshoi te luftonin Asadin? Tashme nuk po ju vene dot fre..................... Dejavu Taleban 2:0 

Ne fakt SHBA nuk armatosi rebelet Sirian pikersihte se kishte frike nga dy gjera: 1) do shkonin tek trupa ekstremist te ngjashme me ISIS dhe 2) do keq-perdoreshin sic u keq-perdoren ne Ukraine.

But why let facts get in the way of a good conspiracy theory?

Se e postova pak me poshte, ja po ta postoj serisht....Kabllet e wikit pikerisht per kete ceshtje...Po per tipa si puna jote cdo ceshtje qe nuk vete per shtat i quani konspiraci. Armatosja e talebaneve konspiraci ishte?

US let ISIS grow: In 2010 Syria offered to partner with US to fight groups like ISIS; US armed them instead.Ai tjetri u be gati te bombardonte sirine dhe leshoi zagaret

 

Vazhdo, pse te mos krijojme disa fakte qe ti pershtaten kospiracive.

Asnje burim serioz nuk ka shkruajtur qe Amerika ka armatosur ISIS, apo dhe organizata jo aq esktremiste si FSA. Ne fakt, Amerika ka luftur ISIS perpara situates ne Siri, pershebull tek beteja e fallujah(mbase me e famshmja e luftes ne IRak). Nga ana tjeter Amerika ka mbeshtetur politikisht FSA, dhe mire ka bere kur konsideron sjelljen e Assad-it.

 

Shtypa link-un tend, provova control-f, dhe ato qe shkruan nuk jane thjesht pjese te kabllet te wikit. Sinqerisht nuk kuptoj cfare e bind nje njeri te fabrikoj budalleqe te tilla ne nje forum interneti. E forta eshte qe e ke bere dhe  bold. Ky fenomeni i conspiracy nuts qe harxhojne energji dhe mundim per tu budallepsur eshte nje nga fenomenet me ta habitshme qe kam pare.

Ore ti ose nuk kupton ose ben vete..Isis nga u krijua? nga fraksjonet e rrebeleve ne Siri. Vete autoritetet Jordaneze e kane pranuar qe i kane jane trajnuar nga ushtarake amerikane ne bazat ne Jordani. Ne qoftese Der Spiegel,Reuters apo Guardian ty nuk te duket burime serjoze atehere te them ti hedhesh nje uje syve qe te lash sklepat se nuk te paska dale gjumi ende

E para e punes, nuk kuptoj pse fabrikove citimin nga kablli i wikis smiley?

E dyta, nga u krijua ISIS? U krijua ne 2003-05 per tu luftuar amerikanet ne Irak. Sipas artikullit qe solle, Francezet, Anglezet dhe Amerikanet trajnonin elemente jo-fetare (si pjese FSA)  ne pergjithesi per gjera jo-vdekjeprurese.

Nejse, arsyeja pse Assad eshte akoma ne fuqi eshte sepse Amerika, Anglia apo Franca nuk mbeshteten ne nje menyre domethenese rebelet (dhe nuk bombarduan pas sulmit me gaz)  pasi kishin pikerisht frike se mund to forcoheshin organizata si ISIS.  Mbase nje nga personat e trajnuar ne Jordani u bashkua me ISIS, sic dhe nje shqiptar i trajnuar ne shqiperi gjithashtu mund te jete bashkuar me ISIS, por te thuashe qe Amerika i armatosi e i leshoi eshte komplet budallek.

E para nuk e fabrikova une por ky titull por ishte titulli i botuar ne faqen e Wikileaks. Ja dhe nje artikull i Wiashington Post,i i dates  11 Shtator,2013. CIA begins weapons delivery to Syrian rebels.

C'slum me gaz e ka fjalen ti ate qe e bene vete sherbimet sekrete Amrikane,Britanike dhe turke?..nuk te mjaftoi gjithe ai skandal qe u be ne Turqi per kete ceshtje sa Erdogan bllokoi twiter...Juve ju tregon ujkun dhe vazhdoni me dylbi kerkoni gjurmet. Ti me duket se jeton ne nje bote imagjinare

Art gjeopolitikani, e kupton qe rebelet siriane nuk do te thote ISIS? Ka shume grupe rebele Siriane. Ti ndoshta di me shume po aq sa kam lexuar une thone qe Amerika ka mbeshtetur grupin e moderuar, e jo ISIS.

Mire do ishte t'i lexoje me vemendje artikujt qe sjelle ti vete. Te dyja thone ne 2013 Perendimi i trajnon keta rrebelet sepse i ruhet fuqizimit te krahut islamik ekstrem mes tyre.

+1

Ne fakt komente renjasijsh  per njoFtuni te Fellta edhe mungonin . Por me plotesimet tuaja , gjithshkaFja cqarohet dhe del ne drite . Mjer Grupet tani qe u zberthyen si Rebele ne Siri dhe vaj medet Amerika qe ja kuptuan strategjine . Ku do mbytet tani ?

Edhe njhere +1 Gjembo ! Po hame Dreke te qete shpirterisht se Shqiptarit nuk ja hedh dot askush per cquaresi ne te kuptuar smiley

Hiqjuni mor ketyre se Late nam Late smiley Ja kalut dhe Pentagonit dhe Presidenteve te Amerikes me Njoftuni smiley Lerjani acdc 1 te zbuloje veprimtarine armiqsore te Albinit dhe Spahiut ne Kuadrin e  rikthimit te Kalifateve dhe Rumelise !

Kush ishin keta te moderuarit mer aman? keto turma benin pjese tek keta te moderuarit deri dje....SHBA spo kontrrollon dot ata qe ka veshur me rrobe ushtarake ne bazat e veta(te cilet po i vrasin gjeneralet ne mes te dites) jo me te kontrrolloje dhe dinte se kush ishin te moderuarit ne Siri.

Fakti eshte se shume prej anetareve hardcore dhe lideret e bandave te ISIS u sterviten nga vete Amerikanet..Ta dhashe pergjigjen, nuk eshte as hera e pare dhe as e fundit, beri po kete gje dikur me talebanet dhe se fundmi me fashistet e Ukraines

Art, keta miqte tane, amerikanet, sikur jane te dehur kohet e fundit.Po ja fusin katundit me veprimet qe po bejne jashte Amerikes! Me situaten ne vendet arabe vetem deshtime, me Ukrainen u sollen si diletante ..!
Ishalla nuk bejne keshtu edhe brenda Amerikes ...!

Grave Oboja nuk ka me asnje linje per politiken e jashtme, eshte ne termin e fundit dhe po ben sehir...Ai  thjesht ju ka dhene diplomateve te vet, cakejeve dhe operativeve te CIAs mga nje cakmak ne dore dhe i ka lene te lireti vene zjarrin gjithandej nga Lindja e mesme deri ne Detin e Zi. Pfff..... A kishte detyrim moral SHBA qe te nderhynte tani ushtarakisht per ndalimin e turmave kafsherore te ISIS? PO!(se eshte bashkefajtore ne krijimin e tyre) A kishte detyrim moral SHBA te denonte publikisht masakrat e femijeve ne Gaza? Po..gje qe nuk e beri se jane hipokrite! Nuk e di nese e zoteron anglishten po degjoje pak kete deputetin Skocez se fjalimi i tij eshte perle e vertete

Art, per fjalimin e ketij folen ter mediat kendej, por une nuk i vura shume rendesi.  çfar thote ai , me dy fjale, se nuk di anglisht. 

Kaq e kisha une racionin per sot. Kur s'e di qe edhe grupet kundra Assad bejne lufte kundra njeri-tjetrit, c'te te them une? Beje nje kerkim per "Supreme Military Council"

Gjembi , prit dhe nje fije, sa per te me thene, ne se e di, kush perfiton nga kjo gjendje ne Siri, qe sapo e thate para gjumit ?

Nuk e di grava, Kush mendon ti qe perfiton? ti mendon se i intereson Amerikes dhe nje vater tjeter? Pas gabimit te Irakut, nuk e paske vene re qe Amerika kerkon te jete sa me pak e inkuadruar. Te jete kush te jete ne fuqi thone, vec mos te jete kundra Amerikes e mos te kete trazira. Te pakten keshtu e kam kuptuar une. Por sigurisht une s'pretendoj te marr vesh aq shume nga gjeopolitika sa disa te tjere.

Kush fiton nga situata ne Siri dhe Iraq? Shancet jane qe jo amerika. Te perfitonte do ferkonte duarte e nuk do bombardonte ISIS, ose akoma me mire, do mbante fjalen dhe do bombardonte Assadin pasi ai perdori gazin. Pra dhe njehere, ne rast se Amerika qe 100% kundra Assad-it, kishin mundesite dhe justifikimin ta hiqnin nga pushteti. Por ne fakt, ne listen e preferencave te tyre, ata preferojne 1) vende demokratike, 2) vende jo-demokratike por racionale. Situata ku ka vakum pushteti ose mungojne lojtar me te cilet mund te flasin jane situatat qe jane me pak ne interesin e tyre.

Une thjesht po te them qe nuk kishte pune fare te fuste hundet atje fare dhe ti ndihmonte me stervitje apo armatime asnje nga keto grupe, se shiko sot shumica e frontit te ketyre u krijua nga po keto grupe pasi u shpartalluan nga forcat e Asadit ne Homs...Thjesht luajten me zjarrin dhe e krijuan perbindeshin e radhes. 

Une thjesht po te them qe nuk kishte pune fare te fuste hundet atje fare dhe ti ndihmonte me stervitje apo armatime asnje nga keto grupe,

Lexo se ke edhe ketu, ndoshta edhe prej teje, komente te tipit "Amerike, pse s'ndihmon revolucionin ne Siri." U ngjiren arabet duket kerkura ndihmen e Amerikes kur filluan trazirat ne Siri.

Kur ju duhet, jane te paret qe kerkojne ndihme nga Amerika. Pastaj "kalova lumin...". Ta tha muhametialiu, edhe artikujt qe solle po qe s'i paske lexuar: nuk ka ndihmuar ISIS por fraksion tjeter.

Komente te mija "Amerike pse nuk ndihmon rrevolucjonin ne Siri?" smiley  pa ma gjej nje koment te tille..Fillo pervishju mengeve. Une qe ne fillim te konfliktit jam shprehur qe nuk kane pse te fusin me hundet ne ate rajon. Mos kalo ne huazime se dalim ne Qafe te Thanes ashtu smiley

smiley

Paske bere copy paste nga artikuj te ndryshem.

E morem vesh,Amerika eshte kucedra me shtate koka,gjithe te keqijat e kesaj bote prej saj vijne.Shko me mire merru me art te ndryshosh boten sesa rri e enderron qe boten do ta ndryshoje baba Putini

Shko e futi nje sy gjum dhe lerjua te tjereve keto pune se nuk jane per rradaken tende...Vazhdojne vrasjet andej nga gaza shko dhe brohorit per vrasjet e femijeve te radhes

Gjumin shko futja ti, se u be vone andej dhe mbete duke u marre me hallet e botes. Ti edhe ne mes te dites je si ne tym. Vazhdon babai yt rus me Ukrainen, apo edhe aty fajin e ka Amerika harrova. Urimi per koqe kandari si ty eshte jetofshi ne nje bote ku ligjin e bejne ruset dhe arabet.

Nuk kam kohe te merrem me trapa si puna jote.

dhe une qe kujtoja se 'lufta e Kosoves' ka qene e para dhe e fundit 'lufte humanitare' ne kete bote te cuditshme.
Kur hop! Afganistani;
Hop! Libia;
hop! Mali 
hop! tani ISIS-i.

Qe kemi nderruar epoke, kjo u mor vesh, po se ç'dreq epoke po jetojme... te shohim, se ajo ende s'po i nxjerr tamam kembet...

Ne fillozofi keto quhen smileyhimbjet e lindjes se nje shoqerie te re.

dhe une qe kujtoja se 'lufta e Kosoves' ka qene e para dhe e fundit 'lufte humanitare' ne kete bote te cuditshme.

 

Stalker,  pse e ke vene ne thonjeza  luften e Kosoves?!.smiley

Siç e ke vene ré, nuk kam vene ne thonjeza fjalen 'lufte', por 'lufta e kosoves', sepse e kisha fjalen vetem per nderhyrjen e NATO-s (bombardimet ne Serbi dhe pozicioneve serbe) + KFOR-in (qe u vendos atje).
Ne terminologjine e gjeopolitikes ajo hyri me termin 'kosovo war', prej nga dhe thonjezat e mia, per ta veçuar ate nga elementet e tjera te tuftes (nga lufta e UCK-se, nga kriza e refugjateve, nga masakrat (psh, ajo e Raçakut)... etj etj). 
Me te njejtin qellim vendosa ne thonjeza edhe : 'lufte humanitare'.

Eshte saktesisht..." Epoka e temen e semes " , te gjithe kunder te gjitheve .Lufte kulturash !

Jo jo, nuk eshte lufte kulturash (Clash of Ciilisations - Huntingtonllek me nje fjale). Te kish qene e tille, do e kishim marre vesh (eshte shume e thjeshte ta lexosh nje te tille)

Do zoti i hedhin edhe ndonje rakete atyre shqipfolesve si puna e Lavderimit,qe mos kthehen e te ndyjne token arbnore.

Po Lavderim ziu eshte nje hic, nje i mjere, para asaj te projektuares prej cifuterise, per te patur sa me shume lavderime te cartur qe i sherbejne strategjise anti arabe te ebraizmit ..!

ma shume se nji raketesmiley

Partia Demokratike përshëndet vendimin e Presidentit Amerikan Obama për ndërhyrjen ushtarake në Irak kundër ekstremistëve Islamik të cilët kanë ndërmarrë një fushatë shfarosëse kundër minoriteteve të tjera duke përbërë një kërcënim serioz për Irakun, rajonin dhe më gjërë. Partia Demokratike qëndron krah për krah partnerit tonë strategjik në mbrojtje të parimeve themelore të lirive dhe të drejtave të njeriut.

Shqiptarët solidarizohen plotësisht me dhimbjen e komuniteteve fetare dhe etnike që janë nën shënjestrën gjenocidiale të ISIS, si një komb që e ka ndjerë në lëkurë genocidin mbi baza etnike në Kosovë, ashtu si kurse ka njohur mbështetjen e drejtë dhe bujare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe partnerëve të tjerë Europiane dhe më gjërë. Opozita i bën thirrje qeverisë të ofrojë të gjithë mbështetjen dhe kontributin e saj në mbështetje dhe përkrahje të partnerit tonë strategjik në ndërhyrjen e drejtë ushtarake për qëllime humanitare në Irak.

Te shohin si do bejne politike kosovaret kunder ekstremit islamik.

PD eshte kthyer ne nje " klub" ku dualizmi prin, per tu dhene cu pihet atyre qe vene zemrat ku shkelin themrat e atyre gjithcka vene ne funksion te interesit politik, por kurrsesi zemren !

Ne 2010 Siria i propozoi SHBA te bashkepunonin per te luftuar ISIS, ndersa SHBA jo vetem qe e refuzoi kete bashkepunim po vajti dhe trajnoi dhe armatosi terroristet e ISIS. Berite njejten gje qe bene me talebanet dikur dhe krijuan perbindeshin e radhes

 

Mos ngaterro k me dollarin..Ajo eshte tjeter gje se nuk mund ti linte gazetaret e marre peng te vdisnin, ketu po flasim per stervitje dhe armatime qe ju bene shume prej grupeve te ISIS nga SHBAte. Puna eshte se SHBA nuk ka takat per lufte, se ISIS nuk zbythet me dy bombardime te plevitosura..Dmth vetem Asadi ju a gjen kapelen atyre, ndaj qe Asadi eshte e keqja me e vogel. Po problemi eshte se SHBA nuk ka dale njehere te denoje Sauditet,Katarin dhe Kuvajtin te cilet vazhdojne dhe financojne ISIS. Hiqja embargon ushtarake Asadit, fillo dhe ndihmo Kurdet e keqarmatosur dhe keshtu mund te kete nje perballje reale me rrezikun e ISIS por SHBA nuk kerkon ta zgjidhe sepse i intereson destabilizimi dhe rrezimin e regjimeve ne Iran-Siri ndaj dhe ISIS do ti hyje ne pune serisht....

Mire, kjo eshte bo normale qekur qeveria italiane pagunte kontribute rregullisht te talebanet qe te mos sulmonin ushtaret italiane qe kishin shku me luftu talebanet smiley

seriozisht ?? nuk e kisha degju kete !! smiley

Ne menyre jo direkte (jo ne nivelin e Italianeve) dhe Amerika paguante rebel te lidhur me talibanet per sigurine e furnizimeve te tyre.

Artikulli i imzot Gjergji Meta, me pelqeu, percillte mesazhin e shembullit; Njeri mbi te gjitha. Kjo eshte ajo qe iu mungon shum hajvaneve me dy kembe. 

ISIS duket se eshte nje amalgame te nderkryerish dhe besimtaresh pa asnje formim kukturor, qe jane plasteline ne duar te ekstremisteve, mbushur me nje urrejtje te thelle per perendimin.Ne fakt ka dale profecia e cila ka parapare se ne kete fillim shekulli do te shperthente lufta e kulturave.Une besoj se do te jete e gjate, me shume humbje njerezore thyerja e kesaj furie ektremistesh mes botes arabe, pasi edhe perendimit i mungon strategjia e zgjidhjes konfliktit arabo- izraelit.Kjo situate mes arabeve eshte e ushqyer mjaft mire prej ebraizmit nderkombetar.Kjo situate eshte e gjitha ne favor te Izraelit.Jam me se i sigurte qe kokat ne ISIS jane vegla te Mosadit , po ashtu sikunder krere te opozites siriane, jane funksionare te Mosadit .I vetemi vend qe e ka te qarte misionin antiarab te ISIS eshte ...Irani

MOSAD po thua se ka "ne dore" ISIS..? Cudi

ceshte kjo jezidet mor,apo meqe u bete vete arabe,edhe shqipen doni me e be arabisht

Tek kjo teme do flisja shume, shume te verteta, por adminet si duket kan marre urdher qe e verteta te mos dali, prandaj po rezervohem. 

Hade per hajer kofte kalimera

aga, mundohu te shprehesh shqip , ....duke perdorur shqipen !

ISIS have won the coin toss and they have elected to receive, again. Good luck , dear terrorists. See you in hell, where there are no virgins, just a big, black dude named Tyrone.

U vra dhe ky plehra, mercenari shqiptar smiley ..Fatin e tij pesofshin te gjithe!! 

Ujin e zi ti nxjerri .

Nje nga problemet ne Irak, dhe nje arsye dytesore per suksesin e ISIS, ka qene pikerishte majoritarianismi i Malikit. Ne rast se sillej me mire me popullsine Sunni, atehere ata nuk do kishin lejuar ISIS te mirte kontrolle sic ndaluan Al Qaeda in Iraq pas 2006. Besoj se Amerika ka kohe qe e shikon Malikin problem per kete arsye...

Gjithsesi, Maliki nuk eshte vetem 'Malik' (pra vetja) ; perfaqeson nje rreth fort mire te definuar interesash ( mbi te gjitha, shiite, biles me sakte, pan-shiite).

Sepse : ne Iran (vendi-keshtjelle e shiizmit) ka dy rryma (dy qasje)  :

1. njera (ajo zyrtarja, e mbeshtetur nga kleri shiit ne pushtet) eshte ajo e 'kordonit te jeshilte shiit', qe ve mbi gjithshka aksin : Iran-Siri-Irak. Prej nga dhe mbeshtetja pa kushte e Asadit (edhe pse klerit iranian duhet ti vijne zorret ne fyt kur 'laiku' Asad shkon me kollare ne takim me ta : kollarja, e konsideruar si simbol i oksidentit, eshte po aq e ndaluar per iranianët, saç eshte mos-venia e shamise per grate). Por aq e forte eshte ideja e "rrypit te gjelber shiit", sa ajatollahet mbyllin njerin sy para Asadit, ashtu sikurse nuk hezituan te nderpresin financimin e Hamasit (sepse ky i fundit para 3 vjetesh vendosi te dale kunder Asadit). Shkurt, kordoni (rrypi) i gjelber shiit qe do te thote : shiizmi mbi te gjitha, mbetet aksi qendror i politikes (se brendshme e te jashtme !) te Iranit.

2. Por ka dhe nje rryme te dyte ne Iran (e mbeshtetur psh. nga ish-presidenti Ahmadinexhad, por jo vetem nga ai !!), nje rryme më pak shiite dhe me shume nacionaliste (perse), dhe per rrjedhoje edhe imperialiste (perse) : Ahmadinexhadi ka qene jo pak ne konflikt (te heshtur) me ajatollahet, sepse propozonte qe Irani (nafta dhe gazi iranian, per ta thjeshtezuar) ta leshonin Asadin, ne kuader te nje politike më nacionaliste, dhe per rrjedhoje, edhe më imperialiste (Irani i fuqizuar si fuqi e ardhshme kryesore e krejt rrajonit, dmth Gjirit persik). Fundja, historia e perandorive fillon me ate akemide, dmth perse, pra Irani ka 'tradite' ne keto pune: ne thelb, kjo ka qene biles dhe arsyeja kryesore e rrezimit te Shahut asokohe (rrezim qe mori bekimin, pikerisht, te amerikaneve dhe anglezeve).

Malik duket te jete produkt i rrymes se pare, dhe persa kohe shiizmi (ajatollahet-  si perfaqesues i asaj rryme) te jete ne fuqi ne Iran, ben qef dhe Maliku ne Irak ! Fundja, nje Iran relativisht i dobet (klerikal) i intereson edhe USA-s (Iranit, midis te tjerash, i ka kushtuar goxha shtrenjte ekonomikisht mbajtja ne kembe e Asadit!). Prej nga dhe nje prirje per status-quo ne politiken e rrajonale te Amerikes. 

 

 

prova ultime e kesaj qe them: projektet berthamore (per energji, dhe jo vetem!) te Iranit nuk jane projekt i ajatollaheve, por datojne nga fundi i viteve '50, dmth nga epoka e ... Shahut ! Ndaj dhe Ahmadinexhadi dukej me agresiv, sepse edhe më nacionalist (pra dhe imperialist) se klerikët.

Dhe : e gjitha kjo mund te shihet edhe si 'pasyre' e mardhenieve me Izrealin :
kur Irani i Shahut njohu ne 1960 Izraelin si shtet, Egjipti i Naserit preu deri dhe mardheniet diplomatike me Iranin, mardhenie te cilat, ajatollahet, kur erdhen ne fuqi ne 1979, i lane te nderprera sepse pikerisht, nje vit me vone, pra ne 1980, pikerisht Egjipti dhe Izrareli rivendosen mardheniet diplomatike

Qeveria e Kosoves ben 40 arrestime te tjera sot nga keta trimat e Sirise qe luftojne per xhihad.

Shume bukur. Vecse qeveria ka reaguar ndersa politika, ajo qe mbeshtet nen rrogoz keta trimat, nuk ka thene akoma asnje fjale kunder frymes se ekstremizmit islamik ne Kosove.

Hetimet duhen shtrire tek frymezuezit, te tridhen mundesisht,  qe i bejne keta te rinj te hudhen ne zjarr per asgjene dhe absurdin.

nuk kane fole ala se jane te gjithe njelloj ,rrace m........

"Oil and Eerbil", nje artikull nga Steve Call tek "The New Yorker" i cili e shpjegon njeren ane te nderhyrjes amerikane, e cila per tu shitur ne publik normal qe do lyhet me motivacione humanitare, te cilat jo se nuk egzistojne, por s'jane arsyet kryesore te kesaj ofensive.

Nje tjeter artikull qe permend disa shifra ne lidhje me ISIS shpjegon nje ane tjeter te kesaj nderhyrje, ne te cilin artikull pershkruhet ritmi i frikshem i ISIS.

Obama nuk ka opsione ideale ne kete situate, dhe natyra e tij (mat 7 here dhe pri 1 here) mbase e beri tani te reagoje per te korrigjuar hezitimin e para pak kohesh per te goditur ISIS, organizate e cila s'ka ndonje shtet per te humbur, apo objekte fikse ne terren per tu shkaterruar me pasoja katastrofale per ta, e kesisoj s'eshte kollaj e asgjesueshme me ofensiva ajrore.

Irani gjithashtu eshte pjese e ketyre kalkulimeve amerikane; Irani do kete shume influence ne Irak gjithsesi, por Amerika s'do qe e lumtur t'i leshonte terren me shume sesa e detyrojne konjukturat aktuale.

Ironia ama, sa i perket Obames/Amerikes, eshte qe Amerika tani e shef veten ne nje situate vetem me opsione te keqia, ne Irak ne vecanti, dhe ne Lindjen e Mesme ne pergjithesi, fale (edhe) gafave te meparshme te saj, midis te cilave vlen te vecohet gomarlleku i pushtimit te Irakut ne 2003.

Hordhite e kanibaleve te ISIS po i afrohen atyre puseve te naftes(property EXXON-Chevron) ne zonen e veriut te Irakut ne zonen e Kurdeve...dhe po i vune ne dore ato puset mbaroi loja. Ndaj dhe kane filluar ingranazhet ne Washington te vihen ne pune se po e ndjene rrezikun.

Me gjithe respektin qe zakonisht kam per New Yorker, artikuj te tille jane komplet budalleqe.

1) Kemi nje artikull mbi unifikimin e Irakut.

2) Nje nga arsye per mungesen e unifikimit eshte Kurdish....  .... oil greed.

Let that sink in sic thone kendeja; nuk flasim per deshirat Kurde per pavaresi, per luftat civile midis kurdeve dhe irakianeve, per faktin qe dhe gjate kohes se Saddam-it Kurdet fituan autonomi, per faktin qe Saddami (Baghdadi i unifikuar nga perspektiva Kurde) vrau me gaz kimik mijera kurd, e vrau akoma me shume me arm normale. Por flasim per Kurdish oil greed. Ne fakt, keto qe shkruaj une nuk permenden ne asnje moment gjate ketij shkrimi. Eshte me seksi te thuashe, sic thote autori, qe Amerika lufton per te mbrojtur Kurdistanin nga qe e do te pavarur se keshtu mund Putinin duke krijuar nje alternativ per naften ruse (ndihem sikur sapo vrava mijera qeliza te trurit duke shkruajtur kete gje). Te pakten ama ne (kllapa) zuri ne goje dhe krizen humanitare.

 

Kjo eshte njesoj me kohen kur Serbet e Chomsky ja fusnin qe lufta ne Kosove nuk ka te beje me deshirat shqiptare, por eshte thjesht rezultat i deshires amerikane per te mbytur "sisteme te kunderta" si dhe uraniumi (apo mos qe ndonje metal tjeter?) poshte kosoves. Vetekuptohet, ne (kllapa) chomsky do shtonte dhe, dicka rreth krizes humanitare, por me siguri do shtonte qe kjo nuk eshte arsye e vertete.

 

Eshte per te ardhur keq kompleksimi qe ca tipa si ky ngjala Koth-Komentuesi ju kane imponuar juve muslimaneve shqiptare, persa ti p.sh. e shikon te rendesishme permendjen ne disa tema te denimit qe muslimanet (midis te tjereve) i bejne ketyre akteve cnjerezore te ISIS. Njerez-kafshe, perfshi terroriste, ka kudo ne bote, sic ka dhe nenshtetas evropiane dhe amerikane edhe ne radhet e lufteteareve te ISIS, e arsyet s'jane vetem ideologjizma fetare tip "muslimanet kunder te krishtereve" apo qasje "te miret kunder te keqinjve". 

Padyshim qe keto barbarizma duhen denuar e luftuar, ama kjo s'do te thote patjeter qe per kedo njeri qe ben veprime te tilla fajin e ka komuniteti fetar i vendit perkates. Aq me pak eshte e vertete kjo ne vende si Shqiperia ku njerzit jane pergjithesisht apatike ndaj feve dhe ku komunitetet fetare nuk kane ate ndikim (relativisht si perqindje popullsie) si ne disa vende te tjera. 

Nje qasje e tille qe i ve fajin komunitetit musliman shqiptar per kafshet e ISIS ironikisht i pafajeson keta individe-kafshe, ose, dhe ne paste fetare/hoxhallare te caktuar qe jane fajtore, nuk ja ve fajin atyre individeve por gjithe komunitetit fetar. Packa se ngjalat paragjykuese te Peshkut e me gjere s'shkojne dot deri aty, sidomos kur kjo s'eshte pjese e agjitpropit te tyre, si puna e ketij sekretarit te Spartak Brahos qe mundohet te luftoje Vetevendosjen me luftetaret shqiptare te ISIS smiley

Kurse Keshillit Nderfetar te Shqiperise t'i vije turp qe mban qendrime te tilla selektive dhe e gjykon vleren e njerzve ne baze te fese perkatese; feja e duhur, dmth perendimore, dmth kristiane, perkunder fese se gabuar, dmth anadollake, dmth muslimane. 

Me ben pershtypje dhe fakti qe ti si musliman/besimtar nuk bezdisesh nga kjo qasje aspak fetare/njerezore por konjukturale/politike e kesaj deklarate qe ti e sjell si nje flamur ne te cilin eshte shkruar "Ne te fese s'jemi fajtore se po i denojme vete keto terrorizma, keshtu qe Bac, misioni yne u kry".

Edhe ke te drejte edhe s'ke. 
Nuk e mohoj qe mund te jem disi i kompleksuar. Kur degjon vetem gjera negative per islamin ne media mesa duket ne besimtaret kompleksohemi te jemi gjithmone ne modalitet mbrojtes. 
Deklarata e KNFSh nuk me duket e keqe ama. Ne rradhe te pare shyqyr qe nxoren nje deklarate per cfaredo qofte sepse i urrej organizatat qe ekzistojne vetem ne leter. Do kisha dashur shume qe kjo deklarate te ish leshuar me heret e te kish denuar masakren e femijeve e civileve ne Gaza por ja qe KMSh, qe do duhej te kish marre nismen ne ate rast, nuk e beri. Kjo deklarate eshte bere me nismen e kishes katolike e bravo u qofte. U dalin zot vellezerve te tyre ne fe. Edhe minoritetet e tjera e muslimanet Shiite i permendin dhe nje gjysem reference ndaj Gazes e bejne ne fund fare. Sigurisht do kisha dashur Gaza te ish permendur me emer por edhe ketyre, si qeverise sone, emri Gaza u ngec ne fyt. 
Gjithsesi nuk me duket deklarate politike por humanitare ne nijet dhe e mbeshtes. 

Muhametali, e lexova dy here komentin tend dhe s'mora vesh gje. Uli pak superxhirot dhe provo te shkruash me qarte (kunder)argumentin tend per ato qe thote autori ne artikull (what part of it do you disgree with and why), apo ndonje gje tjeter.

Gjithsesi, nese ti mendon se arsyet humanitare jane motori (driving force) i politikave nderkombetare te kujtdo shteti, perfshi dhe Ameriken, i bie te jesh goxha naiv. Nuk them se nuk egzistojne, por as jane kryesore, dhe as jane te shkeputura nga interesat e tjera. Kjo shpjegon dhe pse ka shume pak nderhyrje me flamurin humanitar, nderkohe qe arsye humanitare ka gjithmone dhe kudo.

Ne shqip dhe anglish veç e veç nuk merret vesh asgje, edhe sikur me qene gjuhetare dhe matematiciene bashke, merre me mend kur perzjehen bashke. Babel.

MhametAliBaba, te pershnes me nje kopertine te Jorkut te Ri, por te cilen kam respekt edhe une, por vetem per kopertinat ama:
 

http://alfalfastudio.com/wp-content/uplo...

 

Problemi im me artikullin eshte qe eshte e pa-sinqerte ti hedhesh fajin per mungesen e unifikimit te Irakut mbi kurdish oil greed sic bene autori. Sidomos, sidomos kur nuk konsideron fakte bazike si abuzimi i Kurdeve nga Baghdadi, perdorimi i gazit kimik kunder tyre, apo autonomia e tyre qe nga koha e Saddamit.

Eshte budallek te besh supozime te pa-bazuara mbi deshirat per nje Kurdistan te pavarur nga Amerika si kunder-peshe per Rusine. I mean it is called journalism, not shitology. Mbase autori e ka sakte, por duhet te tregoj me shume prova per kete ceshtje, se te mos kishte nevoj per prova, i jipnim Art-it te peshkut the pulitzer price.

 

Fakti qe pjesa per ceshtjen humanitare eshte na kllapa eshte gjithashtu pakez BS. Interesat ne Amerike kan patur shume kercenime, Maliki midis tyre, por dicka rreth ISIS eshte shume ndryshe. Jane ndryshe sepse jane me te rezikshem se cdo grup tjeter, jane pothuajse nje Boko Haram i sukseshem. Mbase jam naiv, por ne rast se Boko Haram rezikonte  bazen apo qendrueshmerine e shtetit Nigerian, besoj se Amerika do ti bombardonte. Dhe gjithashtu nuk mendoj kur se motori i politikave nderokombetare jane arsyet humanitare, por nga ana tjeter eshte e rendesishme to not bend the facts vetem qe te na dalin teorite dhe spekulimet ne rregull.

 

Gjithashtu, cili eshte kuptim i kesaj fjalije: "Fair enough, but why are thousands of Americans in Erbil these days? It is not to take in clean mountain air."

Qe kur eshte bere dicka e keqe te investosh ne nje vend per te nxjerre nafte? Sidomos kur dhe Kurdet vete deshirojne dicka te tille. Kur ke literally boom-towns si rezultat, Dhe Putini duartokriti ExxonMobil per ndihmen dhe joint venture qe ka me Rosneft mbi akullin arktik, por te ky artikulli kjo gje tregohet si dicka e keqe. The big bad Americans of Exxon are not there for the clean air, but for the oil... Buuhu...

Meto, zakonisht debatimi me ty eshte i kendshem se bazohet mbi nje logjike/argument, kurse ketu te shikoj qe hidhesh si karkalec sa tek Chomsky sa tek Rusia, asnjera prej te cilave nuk permended ne artikull (ok Rusia permendet ne fund po aspak si pjese kryesore e argumentit/artikullit).

As autori i artikullit, as une, as ndonje tjeter ketu, s'po thote qe ISIS nuk eshte ndryshe apo s'duhet ndalur, ndaj ky gjithashtu eshte nje straw argument i yti qe duhet hedhur jashte bashke me tymin qe te dalka nga gishtat kur shkruan lol

Gjithashtu, artikulli tek New Yorker eshte opioion/koment, s'eshte botuar tek news reporting, keshtu qe prap, shife motorin se te ka marre superxhiro kot.

Nuk e di sa e ke ndjekur ceshtjen, por midis te tjerash Obama paraqiti nderhyrjen ne Irak tani si arsye per te shpetuar nenshtetasist amerikane ne Erbil, e autori po te thote qe ata fare mire mund te evakuohen:

Nje arsye tjeter qe eshte paraqitur nga administrata e Obames eshte uniteti i Irakut (te bashkohen te gjithe bashke ne Irak qe te luftojne ISIS e shteti i Irakut te mos falimentoje), e autori po te thote qe Kurdistani/Eerbil s'ka hic interes qe te unifikohet nen ombrellen e shtetit te Irakut, ndaj kjo s'qendron.

Si dhe, s'eshte sekret qe Obama/Amerika e kishte neglizhuar krejt Kurdistanin deri tani, ne favor te njeanshem te Maliki, e tani qe e pa se Maliki eshte gati te djege Irakun per pushtetin e tij, si dhe me kryesorja qe ushtaret e Kurdistanit--jo ata te Malaki--mund te zprapsen ISIS, Obama/Amerika ndryshoi qendrim ndaj Kurdistanit.

Gjithe gjithe, autori i artikullit thote qe nje nga arsyet e nderhyrjes ne Eerbil (sipas tij) eshte nafta, dhe thote qe Obama thjesht s'eshte treguar i sinqerte ne arsyet qe na ka dhene per kete ofensive ushtarake ajrore; kaq, nuk po thote qe ISIS s'duhet luftuar e lesh me qime ca thua ti.

P.S. Nuk eshte e thene qe ti te jesh dakort me opinionin e nje njeriu qe shkruan ne New Yorker apo kudo, por s'te ben mire kur argumentat i zevendeson me yryshlleqe apo paragjykime qe ti ke krijuar ne mendjen tende per keto qe s'mendon si ty ne lidhje me kete ceshtje.

Inati im me artikullin fillojti tek shprehja "kurdish oil greed" si ndalese te unifikimit te irakut. Kjo shprehje eshte komplet e gabuar kur konsideron historine e Kurdeve ne Iraq.

Gjithashtu, krijon supozimin e gabuar se nafta ne Irak ndodhet vetem tek rajoni i kurdistanit, kur dicka e tille nuk eshte e vertete.

Sa per bombardimin dhe motivet amerikane.

Ne nje bote ideale, Amerika do deshironte nje Irak demokratik, te zhvilluar, miqesor ndaj amerikes dhe i pavarur. Ne nje bote reale, Amerika deshiron ta harroje Irakun pasi oreksi i popullit amerikan per gjera te tille eshte i ulet, dhe sa here Amerika fute duarte ne ate rajon duket sikur krijon me shume probleme sesa zgjidhe.

Elefanti i madhe ama qe ndalon harresen eshte fakti qe Iraku modern shihet si produkt i Amerikes e i luftes dhe okupimit te saj. Me pak flaje, kjo do te thote qe ISIS cannot get away in Iraq with the things it gets away in Syria or elsewhere.

Per nderhyrjen kjo do te thote qe amerikanet e shikojne si nje cocktail. Kur shton disa gjera atehere do levizin/nderhyjne/bombardojne. Disa elemente te ketij cocktail: ne rast se qeveria Irakiane kerkon Ameriken te nderhyj, ne rast se baza e shtetit irakian rezikohet (per shembull ne rast se ISIS mirte Badghdadin apo kontollonte shumicen e naftes), ne rast se baza e shtetit kurd rrezikohet (jo thjesht per naften, por sepse Kurdet ishin aleat te Amerikes gjate luftrave ne Irak dhe sepse Kurdet jane e vetmja zone ne Iraq qe funksionon sic Amerika deshiron te gjithe Irakun te funksionoje), ne rast se eshte nje krize humanitare e papare (kjo jo sepse Amerika leviz rreth cdo krizeje humanitare por sepse Iraku modern eshte ne shume menyra produkt i Amerikes).

Per gjithe keto elemente + ne cocktail, ka dhe minus, si per shembull ISIS eshte i veshtire per tu bombarduar, nuk duan te forcojne Malikin, oreksi i popullit amerikan etc. Etc. Ta analizosh te gjithe situaten sic beri autori ama ne baze te naftes ne Erbil, eshte dicka shume, shume e simplifikuar. Te shtosh gjithashtu dhe pjesen e Rusise dhe Evropes sic beri ne fillim autori (jo une)... I mean come on.

Autori nuk morri persiper te beje nje analize te plote te gjithe shkaqeve; ideja e artikullit ishte qe Obama/Amerika s'po tregohet e sinqerte per arsyet e nderhyrjes ne Irak tani dhe qe nje nga arsyet eshte edhe nafta ne Erbil, e kompanite private amerikane aty qe punojne per ate nafte.

Autori, si une e shume te tjere ne Amerike, me gjase eshte nervoz kur Amerika paraqet nje kokteil me arsye per te bere nderhyrje ushtarake, sidomos ne Irak; ngaqe na kujton midis te tjerash idiotllekun e Bushit i cili e pushtoi Irakun (sipas tij dhe sipas Amerikes atehere) sepse: 1) kishte te bente me 11 shtatorin 2) arsye humanitare; Sadami krejt papritur qenkesh bere njeri i keq per vendalinjte, 3) kjo do sillte demokraci ne Lindjen e Mesme 4) populli irakian ishte aleati une dhe do na priste si clirimtare, etj.

Ndaj autori ben shume mire qe mundohet te hedhe drite tek arsyet e verteta/te tjera te nderhyrjes, se kur ato mbulohen me flamuj humanitare apo demokraci,  ndodh qe disa here i kushtojne shtrenjt, si Amerikes si vendalinjve, pjeserisht ngaqe kesisoj arsyet e verteta i qendrojne larg keqyrjes se mediave dhe te tjereve. Keshtu qe autori duhet pergezuar per kete perpjekje, nuk duhet kryqezuar se pse po del jashte reshtit te deleve qe e hane ngjalen e Obames me aq zell sa ngjalen e Bushit; natyrisht s'po krahasoj Obamen me Bushin por po them qe s'duhet besuar qeveria verberisht.

Si dhe, vertet qe Amerika nen udheheqjen e nje administrate vari4riste shkaktoi Irakun qe eshte, ama Amerika e ka paguar shtrenjt fort Irakun deri tani, me mijera jete e biliarda dollare amerikane, keshtu qe nuk besoj se Obama ndan te njejtin mendim me ty qe Amerika eshte akoma borxhlie ndaj Irakut te sotem, aq me pak ndaj administrates se sotme (tashme te djeshme) te Malaki etal. 

Si dhe qasja jote "kurdet jane aleatet tane" me duket gjithashtu pakez naive; aleancat jane thjesht interesa qe levizin, sidomos kur kemi te bejme me aktore jo-shtete ato levizin me shpejt; mjaft te kujtojme muxhahedinet qe Amerika armatosi dhe trajnoi te luftojne kunder Rusise, dhe ata u kthyen kunder Amerikes pas pak vitesh, e shume te tjere si ata.

Nuk po them se Amerika s'duhet te bashkepunoje me kurdet tani, por s'duhet te jemi naive-idealiste per njerez miq me ne apo qe jane si ne apo qasje te tilla qe i shikojne shtetet dhe aktoret e ndryshem nderkombetare si mardhenie personale brenda nje farefisi.

Me ngjane sikur nuk ke folur fare per gjene qe mua personalisht me shqetesojti me shume rreth artikullit: toni i tij kundra Kurdeve. E dyta, me te vertete autori nuk ka marre persiper te shpjegoj te gjitha arsyet por nenkuptimi kryesor i shkrimit eshte qe it's all about oil. Me duket si ide naive: ne rast se bie Erbil, thuhet se do bjeri baza e shtetit kurd, por really, really it is just about oil. Me duket ide c'njerezore gjithashtu, e ngjashme me artikujt qe flisnin per luften ne Yugosllavi duke anashkaluar popujt e abuzuar e duke folur ne menyre abstrakte per pasuri natyrore e gjera te ngjashme.

Mendoj se Bushi nuk mund te perdoret si "template" per Obamen. Bushi qe gati te sulmonte dhe Iranin ne rast se i jipej mundesia. OBama ka bere kthese 180 grade, kur dhe ne momente qe prempton te futet (si ne Siri), perseri zgjedhe te dali nga lufta. E diskutuam ketu ate ceshtje, e tani mendoj se isha i gabuar kur justifikoja obamen.

 

Ndryshe nga ti mendoj se Amerika ndihet se i ka borxhe irakut nga qe solli kete situate... Gjithashtu koncepti qe kurdet aleat mbane me shume uje. E para, kurdet e sotshem (pothuajse shtet) nuk mund te krahasohen me muxhahedinet (thjeshte rebela acarues kunda Ruseve). E dyta, sado miliarda te harxhoje Amerika per ushtrine, fuqija e saje kryesore ne bote jane aleatet e saje, nga Zeljanda e Re deri ne Kanada, dhe legjitimiteti i saje. Kjo eshte arsyeja pse Meksika apo Kanadaja jane aleat te Amerikes, dhe vende larg Amerikes si Polonia, Lituania, Japonia, Taiwan etc i mbajne syte e kerkojne ndihme nga Amerika. Mendoj se ky koncept luan nje rol tek vendimi per mbrojtur Kurdet, apo bazen e shtetit ne Irak e nuk eshte thjesht ceshtje e aleancave qe levizin.

nuk kuptoj pse nuk i fusin nji bombe atomike ne vendin e duhur e problemi ashte i zgjidhur,ato nuk jane njerez jane kafshe

A ka ndonjeri ndonje informacion (reportazh, artikull... ) se c'behet aktualisht ne Mosul, qyteti i dyte per nga madhesia i Irakut (ja kalon dhe Basora-s). Nuk po e kuptoj kete heshtje mediatike... . E kam te veshtire te imagjinoj nje qytet 1.2 miljon banoresh, komplet te braktisur mediatikisht, per te cilen nuk na ekzistoka qofte dhe nje foto satelitore ??! 

Mosul ka kohe qe ka rene.

Shih ky ! Po une e di qe Mosuli ka rene ! Por se c'ndodh atje ne te perditshmen e perditshme, eshte kjo qe dua te di! Kush jane ata qe qe qeverisin? Si qeverisin? Nje qytet 1.2 miljon banoresh dhe zéro informacion ?? Se te thuash "ra Mosuli" eshte me se shumti retorike gazetareske se sa informacion konkret. 

Bloomberg reporton se kafshet e ISIS kane ne duar tani dhe Hidrocentralin e Mosulit, me te madhin ne Irak, i cil prodhon energji per gjithe zonen jugore

PS: Nuk e rrujne shume per Mosulin hipokritet..po te kishte nafte si zonat Kurde ndryshonte puna

Po dhe kjo dihet, u bene 5 dite. Por me duket pak si e reduktuar te mjaftohesh me "kafshet e ISIS"-it, nderkohe qe, lind pyetja : po ata njerez, ata banore te atij qyteti, ata punonjes te atij hidrocentrali, s'paskan te pakten nje telefon per te informuar ?? Nje gazetar a korrespondent lokal, nuk u ndodhka atje ?? Nje qytetar i rendomte, nuk e paska nje te aferm te tijin ne Bagdad a gjetiu, per te dhene nje informacion sado te vogel ???

Puna eshte se njerezit per te mbijetuar kane ulur koken dhe i jane nenshtruar regjimit te terrorit, ata qe nuk duruan u larguan per ne verilindje. Pastaj nuk ka me siguri ne keto zona per gazetare apo reportues te medias...Cdo lajm qe marrin ju vjen nga burime irakiane. Kurdet ne fakt kane bere shume here kerkese per armatime, gje qe ju eshte refuzuar..Po luftojne me armatime te vjetra sovjetike nderkohe qe ISIS ka ne duar armatime moderne te ushtrise irakiane qe ju dhane amerikanet dhe arme qe moren per te lufuar Asadin dikur.SHBA po nuk e mori serjozisht luften kunder ISIS do ta shendrroje gjithe Lindjen e Mesme dhe Afriken Veriore ne nje fushebeteje qe sdo kete me "perendi" ta ndale... Por mbase ky ka qene plani gjithe kohes.....

Po mbase ky ka qene Plani gjithe Kohes smiley

Dhe keshtu cdo gje kthehet per se mbari ne  gjithe kete Lume referimesh e artikujsh smiley Me se fundi i nderuar Art e the dhe ti nje Realitet dhe mendimin me te arsyeshem .. Ndryshe do ishim ne Shefa Pentagoni ose ....Xhibole me Rrenjsiun " Kush o ky kerry mer jahu " smiley ..per te mos thene si acdc1 .".Kush eshte  ky Obama bre "

Cte themi o Idris, flake e tym anembane botes dhe SHBA vazhdon dhe i hedh benzine...ketyre lukunive te "kanibaleve" ju perkedheli koken para pak klohesh qe te luftonin Asadin sic ju perkedhelte koken diikur talebaneve kur luftonin sovjetiket..Tani ju doli situata nga duart?....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).