15 të vdekur dhe rreth 100 të plagosur është bilanci i goditjeve të fundit të predhave izraelite mbi një shkollë strehë të OKB-së ku rreth 3300 gra dhe fëmijë strehoheshin në Gaza. Dëshmitarët përshkruajnë skena horrori, ndërsa dy predha shkundën shkollën fillore Jabaliya gjatë natës, ndërsa fëmijët flinin të mbledhur me prindërit në dyshemetë e klasave.

"Tmerrues dhe të pajustifikueshëm", - e ka konsideruar sulmin Ban Ki-moon, duke vënë në dukje se koordinatat e shkollës dhe fakti se në të nuk kishte asnjë armë i ishin komunukuar shtetit izraelit plot 17 herë nga OKB-ja. "Hera e fundit ishte vetëm disa orë para sulmit." - tha Ban Ki-moon, gjatë një deklarate. Duke akuzuar izraelin se e dinte se po shtinte mbi fëmijët. Por ushtria izaelite thotë se ushtarët e saj iu përgjgijën zjarrit që vinte nga ai drejtim.

Pierre Krähenbühl, komisioneri i OKB-së për refugjatët palestinezë tha se ky sulm ishte një dhunim serioz i ligjeve ndërkombëtare. "Fëmijët u vranë në gjumë ndërsa flinin me prindërit. Është një fyerje për ne të gjithë. Një turp universal. Sot Bota qëndron e poshtëruar." Prindërit palestinezë që mendonin se i kishin siguruar netët tani mbeten të tmerruar, ndërsa kryeministri Netanjahu premton se nuk do të ketë reshtje të sulmeve mbi tunelet e Hamasit.

Njerëzit nuk po dinë më ku të fshihen pasi s'ka mbetur më asnjë vend i sigurtë në Gaza. Një treg ushqimor u godit nga predhat në orën tre të pasdites, ndërsa ishte plot gjatë një armëpushimi disaorësh. 17 mbetën të vrarë dhe 200 të plagosur në atë sulm. Ndërkohë 16,000 rezervistë të tjerë u mobilizuan në ushtrinë izraelite.

75 Komente

Po dihet ajo pune, Hamasi po perdor per mburoje njerezore gra dhe femije kudo kane mundesine qofte edhe ndertesat e OKB...Mua me mahnit organizimi izraelit ne kohe lufte, jane vertete te papare ushtarakisht, bravoo..

Jam kurioz ne rastin konkret te raportuar c'te shtyn te besosh Izraelin ne raport me OKB-ne? Dhe ne pergjithesi jam kurioz c'e shtyn nje shqiptar (si komb kemi qene gjithmone ne krahun e te shtypurit) te beje tifo per agresorin?

Izraeli ju ka ofruar bashkejetese palestinezeve i dashur, ata lejuan qe te krijonin shtetin e tyre ne "Bregun Perendimor" dhe "Gaza". Vete presidenti i asaj kohe Arafat deklaroj publikisht se heq dore prej dhunes dhe s`e njeh rezolutat 242 dhe 338 te OKB e duke deklaruar se ata jane kunder terrorizmit dhe forces kunder shteteve te tjera. Palestinezet qe nga shpallja e shtetit te tyre e deri me sot kane injoruar bashkepunimin me autoritetet izraelite sistematikisht, arabet s`marin pjese ne asnje zgjedhje lokale jo se u eshte ndaluar por kane perjashtuar veten. Hamasi qe qeveris de fakto ne kete minishtet kartoni s`eshte i zoti per asgje vecse te shpenzoje miliarda per tunele qe me ane te tyre te godasin ushtrine dhe civilet izraelit, ne vend qe keto vlera te jashtezakonshme monetare ti perdorte per popullsine e varfer tyre (Kujto, kosto e vetem njerit tunel kap shifrat e mbi 1 milion $) Sigurisht qe ne kemi qene gjithmone nga krahu i te shtypurve dhe askush me mire se populli yne s`e di kete pasi dihet Kosova & Maqedonia, keqtrajtimi qe u eshte bere dhe vazhdon tu behet shqiptareve atje (Maqedoni akoma) por ne s`kemi perdorur terrorizmin per t'u cliruar. S`fundmi dua te kujtoj se me dy intifada palestinezet fituan goxha shume, por kjo e "treta Intifade" duket ka ndryshuar polet..Me terrorizmin s`me lidh asgje e aq me pak me xhihadistet, talibanet dhe extremistet e qelbur fundamentaliste islamike te kujdo shteti qofshin.

Sigurisht qe ne kemi qene gjithmone nga krahu i te shtypurve dhe askush me mire se populli yne s`e di kete pasi dihet Kosova & Maqedonia, keqtrajtimi qe u eshte bere dhe vazhdon tu behet shqiptareve atje (Maqedoni akoma) por ne s`kemi perdorur terrorizmin per t'u cliruar.

 

ne fakt shemublli me i mire qe duhet te tregojme jane kosova dhe maqedonia ,jane shtypur masakruar ,dhe as nuk kane ndermare as nje akt terorist ,ka pasur njerez qe i  jane vrare dhe masakruar te gjithe antaret e familjes dhe e kane rinisur jeten serish ,ato bene ate qe zoti i udhezon {duruan}..

Hamas is not seeking coexistence and compromise. Hamas is seeking conquest and taking over. And by the way, the destruction of the State of Israel is not Hamas’s final destination. Hamas final destination is building the Islamic caliphate, which means an Islamic state under rubble of every other civilization.” 

Mbase eshte me shume bindes ky tjetri meqe ky shqiptari ka dale ne krah te agresorit.

 

qenke nje rrote ti. aty po vriten te pafajshem ti thua bravo. po te jete i papare ushtarakisht izraeli tregohet me i sakte ne lufte dhe jo te vrase femmije duke fjetur.

Ku merr vesh ti mor cun, mjafton pjesa e fundit e komentit per t`pare se je fare debil.!

Aty ku pillet me shumice, edhe luftrat jane aty,thjesht eshte ligj i natyres.smiley

hajt mo, 

atje nuk po bahet lufte. ky eshte thjeshte dhe paster terrorizem. kjo eshte t'u shtiesh terririn ne palce atyre njerezve dhe pastaj pritet qe prej andej mos te dalin kriminele. kur je para dy alternativave me vdeke ose me vdeke, a ka zgjedhje?

turp, turp, turp!

Arabet kane nje fjale te urte qe thote: Nuk eshte i forte ai qe fiton gjithmone luften, por i dobet eshte ai qe humb gjithmone paqen. 

Une them qe tani e tutje t'i veni si lajme pa te drejte komentimi keto te Gazes. Sinqerisht s'po di kush me trishton me shume, tmeeri qe po ndodh atje apo ky tmerri qe midis nesh ka kafshe me kete pasion per gjenocidin. Vertete cdo shoqeri ka mostrat e saj po nese shef perqindjen ketu te PPU, duket shume me e larte se c'mund te quhet "perqindje normale".

Kam bere prej kohesh qe hyrja ne PPU te behet me kusht qe IQ te te dali mbi nivelin e debilllikut te konfirmuar (c'ka do linte jashte nje pjese te mire te robve) por me sa duket duhet me fillu me testin e te qenurit njerez.

Mjaft më, na mërzite me këto komente idioteske..Ti sikur je Papa ose Kalifi. smiley

O Cufo, me fal po me ka kalu mosha me u marre me derra perrallash. Ik futi nai koqe molle me Bubin Kacurrel e mos me caj koken!

O Sarac.

Mos u merr me llafe pazari se qenke dhe burre ne moshe.

Shiko punen tende dhe mos pergojo...smiley

 

Paskemi Cufo dhe Bubi ne peshk!

Po ti c'pate me? Nuk kishte asnje lidhje me ty postimi me lart. 

Hej mos leni nam duke identifiku veten me emrat e personazheve te prrallave qe perdorni ketu. Une kur t'i referohem nje personazhi prralle nuk kam aspak ndermend te vras mendien se mos ky perdoret nga ndonje peshk.

Hajd shnet.

Sinqerisht s'po di kush me trishton me shume, tmeeri qe po ndodh atje apo ky tmerri qe midis nesh ka kafshe me kete pasion per gjenocidin.

smiley

Thone qe kjo strehez e OKB ishte edhe per raketat e teroristave arab por okb -ja nuk dite gjo. 

Po cfar do presesh nga Shqiptaret ku edhe Ashim Thaci perkrah Izraelitet ne kete lufte.Gaza eshte e pushtuar dhe nuk paska te drejte te luftoj kunder pushtuesit,se po luftove je terorist.Cfar llogjike eshte kjo??Po UCK cfare ishte sipas llogjikes se disave ketu qe perkrahin Izraelitet???

 

Meqe arsyet e perplasjeve te komentuesve jane kryesisht per motive fetare,po u kallxoj nje histori te vertete qe ka ndodh mundet para nja 100 vjetesh.

Shkon nje mirditor me bujt ne nje han.Ata bujtes qe ishin aty, ishin te gjithe muslyman,vec ky katolik. Allahu t'bafte turk, e "uron" njani prej tyne. Ky per me ju shmag debatitit,i pergjigjet - na qofte Zoti ka t'jete ma mire! smiley

Histori e bukur Pjeter, po pa lidhje me temen smiley Nuk behet diskutim fetar ketu, shume nga ata qe shprehin keqardhje nuk jane hic myslimane, dhe eventualisht asnje nga ata qe thote mire jua ben Izraeli nuk eshte hebre smiley Vete perfaqesuesit e OKB-se po e cilesojne sidomos kete bombardimin si krim lufte, dhe kur arrijne ta thone dhe ata dmth qe eshte shume krim lufte. 

" na qofte Zoti ka t'jete ma mire "

Pjeter , mos duhet te ishte " Na cofte zoti ka t'jete ma mire " ? 

po,po po "ç" dhe "q",t'u u munu jam,po s'ja kam marr hala doren,pastaj me c siç e ke shkrujt ti,del jangllisht krejt. smiley

mire , munohu smiley

always like your short stories smiley

Nje shembull qe provon se judaizmi eshte obsesion (dmth semundje) tek izraelitet : pyetjes nese do préféroni nje bombe atomike iraniane mbi Izrael apo nje shtet izraelit dy-konfesional (hebre dhe mysliman njeheresh), 70% e te pyeturve nga sondazhi ishin pergjigjur : me mire bomba 

Keto lajme jane pertej tmerrit, dhimbjes. Ata vogelushe te pafat, qe bombardohen ne gjume e thyejne 400 copa cdo zemer femre apo nene. Te thuash se ky war news eshte i dhimbshem duket sikur po i referohesh ndonje procesi depilimi.......................Gjithscka vjen nga Gaza tashme eshte bere 'unbearable" per ne humanet pertej Egjeut. Por, te jesh ane ne kete konflikt eshte naive (ka disa ketu qe lexoj qe me duken keshtu, flamurin e mban Lizander Saraci).  Izrael do te kete gjithmone! Kjo gje eshte vendosur, tashme ashtu sic eshte vendosur per te gjithe. Keta kufij jane te padrejte, por jo vetem aty, ne ate cep te mallkuar te botes. Izrael eshte superpower, fale mbeshtetjes se USA, fale intelektit dhe aftesise per te bere shtet, dhe si i tille nese i preket edhe nje qytetar i vetem, vjen me revanshin e titanit qe merr perpara cfare ti dale pa u ndalur. Pa bere llogari, pa degjuar justifikime . Ai nuk fal. Izraeli nuk do te ndalet sa here do te preket. Ky eshte avantazhi qe ai i ka krijuar vetes jo me pak mund. Ndersa Hamas nuk duhet te kete. Hamasi duhet te ndalet, te zhduket. Hamas apo sido ta kete emrin ekstremizmi qe nuk ka asgje te perbashket me ushtrite popullore clirimtare, i mposht vetem forca dhe dhuna. Nese keta njerez luftojne ende per territore, jane shume prapa. Le te zgjedhin nje tjeter planet per te jetuar. Bota eshte kjo ku jemi ne, edhe Shqiperia e vogel. Nje bote ku dhe femijet vijne pa dhimbje ne jete.

O NIna me qe me ke permendur, po te qartesoj pikepamjen time. Une jam dhe do ngelem pale me ata njerez qe vuajne ne cdo konflikt. Jam me ata qe luftojne per tu cliruar edhe kunder Terminatorit, Rambos dhe te gjithe te forteve qe mund te kene "bo emer" me shume mund e djerse (me qe ke permend mundin e te fortit Izrael).

Si pjese e nje kombi te coptuar pa te drejte dhe te vuajtur nga shtypja cnjerzore ndjej dyfish detyrim te jem kunder cdo pushtuesi dhe ushtruesi gjenocidi apo racisti. Pra do jem me hebrenjte dhe kunder nazismit dhe te gjitha vendeve "demokratike" qe i persekutonin hebrenjte deri ne 45-n (apo ne heshtje edhe me tutje). Por do jem edhe me palestinezet per c'ka ndodh ne Palestine qe nga 49-a e tutje. Do jem edhe me kurdet qe nuk lejohen te krijojne shtet. Edhe me tibetianet e kedo popull qe mbi baza solide meriton te zbatohet parimi vedvendoses i percaktuar nga OKB.

Nuk mund te jem as me Hamas, as me PKK-ne e Ocalan qe luften me pushtuesin e bejne duke sulmu te pambrojtur. Nuk kam qene as me OCP-ne e Arafat qe rrembente avione e vriste sportiste per te detyruar boten t'i degjonte. Por une Hamas-in (pa llogarit faktin qe e ka kriju vete MOSAD-i) dhe PKK-ne i konsideroj konsekuenca dhe jo shkaqe. Se shkaku eshte dhe do ngelet pushtimi dhe represioni i ushtruar. Ndaj edhe po u zhduk Hamas-i, hamasrat do vazhdojne persa kohe do kete bomba qe vrasin femije e bllokade.

Ti thua qe Izraeli nuk fal. Po keshtu bente edhe nazismi. Nuk falte. Per cdo te vrare, vriste e digjte masivisht.  Sot mbahet mend si njolla me e turpshme e njerzimit. Nese ky ekuivalentizem ne sjellje justifikon pasivitetin dhe paanshmerine per ty, per mua as qe behet fjale.

Sa per ate punen e luftes per territore sinqerisht me vjen keq qe po ta them por ose rishikoje ose varja se une nuk shof ndonje gje aty qe te te mund te te jap pergjigje. Bota jone eshte e ndertuar mbi shume padrejtesi, ndaj sipas meje nuk mund te reshtin lufterat per clirime territoresh. 

Edhe nje fjale ne lidhje me "demokracine" sioniste. Si mund te jete demokratik nje shtet fetar qe 25% te popullsise e ka te feve te tjera? Per cfare demokracie mund te flasim per nje musliman, te krishtere apo ateist kur kushtetuta e atij vendi eshte Torah? Greqine e kritikojme per rolin dhe influencen e kishes ne qeverisje. Gje qe cenon demokracine. Kurse keta i komplementojme.

 

Si mund te jete demokratik nje shtet fetar qe 25% te popullsise e ka te feve te tjera? 

Nga ma gjeta Izrafilin shtet fetar?

Po ti ma shpjegon dot pse ju racistet flisni gjithmone pa ja pas haberin gjonave? Po car e quan ti mer Safir nje shtet qe nuk ka kushtetute se thote nuk ka c'na duhet kemi Torah-ne?

Saraç,  t`ka mbetur mendja tek Tora or burre..Gjej ndonje lidhje tjeter, shkruaj artikull a liber, bej c`mundesh vec lere rehat ket Tora-h smiley

Nuk heq dot paralele me Nazizmin. Ndersa lidhur me arsyetimin tend pse je ne krahun e te dobtit, mendoj se mund te jesh kunder dhunes ne pergjithesi por edhe anti-semit ne te njejten kohe. Nejse. Per t'u kthyer ne teme me analogji me volum te ulet.

Ti psh je kthyer nga shkolla ne Europe. Ke shkuar te jetosh ne nje pallat te ri (mbi shtepine tende te vjeter). Shtepine e ke mobiluar bukur, ke televizor, pc, internet, biblioteke te madhe, ballkon me karrige kashte ku merr ndonjehere rreze dielli. Te pelqen te pish nje gote vere ne darke me shoket, te flasesh per librat, per pushimet.

Te pelqen te rrish ulur ne kolltuk pa bere asgje kur femijet flene. Ky pallat ku ti jeton si ne Europe, eshte ne mes te nje lagje me shtepi te uleta. Shumica e banoreve aktive jane femije, familje me nga 8-9 pjestare.Femijet jane te bukur, por te palare, dhe pase kane uje te rrjedhshem, jane te pashkolluar (dhe pse shkollat i kane falas).

Ne moshe shume te hershme  marrin veset e prinderve dhe ashensorit psh ia kane hequr te gjitha butonat. Naten hedhin kapsolla, Idhujt e tyre jane ca gangstere me llastiqe qe gjuajne xhamat e dritareve te cilat ti duhet ti nderrosh cdo 3 muaj duke rrezikuar jeten e familjes tende ...spo e vazhdoj.

Ata te urrejne sepse ti je kaq....ndryshe.  Po c'mund te te bejne? Te te hyjne brenda e te te vrasin? Dera jote eshte e blinduar. Te vrasin kulturen tende, racen tende? Ti ke qene aty para tyre. Kjo i cmend Sa here ti therret policine ata te rrahin djalin e vogel nga inati..... to be continued..(vazhdoje vete)

...jo, ne vija te trasha  ti mire e ke tablone e fqinjit te civilizuar dhe atij te pacivilizuar qe jetojne  prane e prane ne fakt, por nuk  je dhe aq e sinqerte ne pershkrimi qe i ben situates, historikisht ne kohe dhe hapersire..  sepse deri para nja  60-vjetesh  ky ''pallati i ri'', modern,  i miremobiluar nuk ekzistonte fare...  bile as fqinjet qe jetojne ne te.. megjithate tashme eshte fakt!  

dakord, per mua e pranueshme!  por kjo nuk do te thote te shtrengojne  fqinjin, sado i varfer e pazoti qofte se kaq e ka takatin, te jetoj   me plot kuptimin e fjales ne nje '''rrip toke''  i rrethuar nga pallatet e tua te larta e te bukura, ku ti duke shijuar ate veren chateou.... ne ballkon e duke marre rreze te ngrohta dielli, i pengon diellin.  bile i ke zene frymen atij fqinjit qe jeton ne shtepine e vogel e te thjeshte prej qerpiçismiley,  ndertuar te ai ''rripi i ngushte''  qe e detyrove ti te jetoj  dhe bile aty ketu i tregon edhe ''rrypin'' ketij fqinjit te neperkembur...  he si thua, ky fqinji spaska te drejte fare te ankohet, te te urrej e te te marre inat sipas teje..?!

se jo per gje,  sikur ti lije pak hapesire me shume ketij fqinjit te rreckosur, kushedi, mbase   do merrte me shume ajer e drite, do lahej e do ndricohej e per rrjedhim do te respektonte me mire.. dmth, pak dinjitet!smiley

 

Te thuash se ky war news eshte i dhimbshem duket sikur po i referohesh ndonje procesi depilimi....

 

...kjo eshte t'i thush trunit: "Ik pirdhu!"

Po si eshte e njejta dhimbje te vrasesh nje femije te moshes 0-3 vjec, qe akoma s'di ca eshte Hamasi, Palestina, Izraeli, lufta, terrorizmi, bota, NJERIU & kafsha, etj etj me nje depilim?

Sipas teje, nese Serbia do thoshte qe "do vrasim gjithe kosovaret se jane popull kryesisht musliman, rrezikojne gjithe Ballkanin si terroriste shume potenciale", apo te rifilloje lufta sepse sipas tyre "Kosova ka qene, eshte dhe do te mbetet pjese e Serbise" , ti thjesht do thoje qe "ishin vogelushe te pafat, popull i pafat?" Po ne kete rast, ky war news I KENAQSHEM, cilit proces kenaqesie mund t'i referohej?

 

Te kesh frike nga tragjedi natyrore apo monstra-njerez qe vrasin femijet ne gjume ??

 

Adminët e nderuar më duket se e teprojnë me këto prurje pa Bukse .Vlejnë për llafollogjira të përsëritura  së Koti . Në fund të fundit  nuk kanë rrol Informimi për raste që i pasqyron OKB ..

Si të doni ..Jo për gjë po i nxisin njerzit të bëjnë Luftë me mullijtë e Erës .I nxisni  në arena përleshje të buzëshpërvjelurve nën frymën e kërkesës dhe Dhënies llogarisë në OBP me Temën

" Ç, mendim kanë shokët myslymanë e izraelitë  për bashkimin e dy Gjermanive "

Per zhvillimet e brendshme te vendit te dyte pas Gjermanise deshe me thene zotrote. 

smiley....Sa shume paqedashes ka ne kete blog 

Mire qeverite shqiptare hic (mbase pjeserisht nga kompleksi i vasalit inmpotent ndaj SHBA), po ndonje politikan shqiptar ka thene gjysem llafi per masakrat ne Gaza, qofte dhe ne Facebook, pervec Vetevendosjes?

Edhe nga opinion-analizat, laj-thaj kam gjetur vetem dy-tre artikuj shqiptare, jo nga emra te njohur e respektuar te shqip-opinionit si Lubonja, Kajsiu, as nga emrat e opinionisteve te tjere qe llapaqenosen per cdo gje nga Vietnami tek futbolli tek nderzimi artificial i midhjeve dhe ngjalave, por nga ca emra qe s'i kisha hasur me pare, per te cilet krijova goxha respekt. I kam permendur tek Peizazhe artikujt ne fjale, ja vlejne te lexohen.

Sa i perket jo peshkterroristave por atyre qe vertet s'i dine ngjarjet, Shekulli ka botuar artikullin "Si ndihmoi Izraeli në krijimin e Hamasit" (i perkthyer nga Washington Post, kuptohet pa kredituar burimin) sqaron se si Hamasi thjesht plotesoi vakumin qe la partia e Arafatit kur ata vendosen te mos bejne me "terrorizma" kunder Izraelit, parti e cila ndryshe nga Hamasi ishte laike. E natyrisht nese Hamasi do ndryshonte mendje, a do zhdukej, nje tjeter Hamas me ekstremist se Hamasi do t'i zinte vendin; Hamaset s'kane per tu sosur ndonjehere per aq kohe sa Izraeli vazhdon te pushtoje dhe terrorizoje palestinezet. Kjo eshte nje gje e sterprovuar nga historia anembane globit, jo vec tek zona e "terroristeve arabe/muslimane".

P.S. Marrja peng sot e ushtarit izraelit ka shtuar ndjeshem numrin e viktimave palestineze, e me gjase do vazhdoje keshtu.

Zyrtare. Kosova, mbas deklarimeve te DASH se po rritet retorika antisemite ne Kosove, pranon radikalizmin fetar dhe kerkon te marre masa institucionale.

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, ka zhvilluar sot një takim të përbashkët me kryeministrin, zotëri Hashim Thaçi, ministrin e Punëve të Brendshme, zotëri Bajram Rexhepi, dhe me udhëheqësit e institucioneve të sigurisë në Kosovë, drejtorin e AKI-së, zotëri Bashkim Smakaj, drejtorin e përgjithshëm të Policisë së Kosovës, zotëri Shpend Maxhuni, kryeprokurorin e shtetit në largim, zotëri Ismet Kabashi dhe u.d të kryeprokurorit të shtetit, zotëri Sylë Hoxha, si dhe kryesuesin e Këshilli Gjyqësor të Kosovës, zotëri Enver Peci, për të diskutuar parandalimin dhe luftimin e ekstremizmit dhe të radikalizmit.

Presidentja Jahjaga theksoi domosdoshmërinë e bashkërendimit të veprimeve ndërmjet të gjitha institucioneve të vendit, posaçërisht atyre që kanë përgjegjësinë për sigurinë kombëtare, me qëllim të luftimit të dukurive që po kërcënojnë stabilitetin dhe sigurinë e vendit, të rajonit dhe më gjërë.

Në takim, krerët e institucioneve kërkuan nga mekanizmat përgjegjëse për sigurinë që të veprojnë mbi bazën e ligjeve në Kosovë për të pamundësuar aktivitetet, organizimin dhe çfarëdo veprimtarie radikale e ekstremiste që kërcënojnë jetën e qytetarëve jo vetëm të Kosovës dhe që synojnë shndërrimin e vendit në burim të ekstremizmit. Presidentja Jahjaga ritheksoi qëndrimin se Kosova asnjëherë nuk do të bëhet strehë dhe nuk do të shërbejë si një burim për grupet radikale e ekstremiste.

Avash xhibo avash, gjate dy intifadave s`ka vrare shume Izraeli, gjithe - gjithe tre mije vete..Sigurisht qe do isha me se i lumtur qe t`i shfarosnin nga rrenja gjithe ata te Hamasit dhe perkrahesit e tyre. S`kuptoj perse mbroni terrorizmin nepermjet religjionit..Dilni e thoni hapur, mos na keputni dengla ne emer te popullsise civile e te tjera kesisoji..

gjate dy intifadave s`ka vrare shume Izraeli, gjithe - gjithe tre mije vete

S`kuptoj perse mbroni terrorizmin

smiley

Dmth tre mije vete te vrare nga okupatori s'jane shume, bile jane demokraci, kurse tre te vrare nga i pushtuari jane terrorizem, dhe jemi ne qe mbrojme terrorizmin, jo ti?

Peshkuqo, keto qe ke thene duhet vendosur tek korniza e Peshkut, citati i dites. smiley

Ca te t`them ty une?ke nje muaj qe je pale me turbanet dhe buke ha ne Amerike. Pastaj vere ku te duash si citat. Ishte e qellimshme, ndryshe s`perballohesh smiley
 

PS
Kam pershtypjen se ke emrin Jaser smiley

Ti s'ke shanse as ta duash as ta kuptosh Ameriken sa une qe jetoj ketu dhe e kam shtepi dhe atdhe te dyte. 

Une para se te jem shqiptar e amerikan jam njeri, e natyrisht qe do ta kritikoj Ameriken time kur ajo eshte ne krahun e nje shteti terrorist dhe jo ne krahun e viktimave dhe te drejtes, nderkohe qe Amerika ime, demokracia me jetegjate ne planet, e ka moton e "fanarit te lirise dhe demokracise ne bote".

Amerikes time fatkeqsisht i ka rene kanceri i lobimit ne pergjithesi, dhe ai i lobimit dhe dezinformimit pro-Izrael ne vecanti ne lidhje me kete konflikt. E megjithate dic po ndryshon per mire, ani pse shume avash dhe jo per merite te politikaneve por per merite te teknologjise (Twitter, Facebook, etj.) dhe krimeve barbare te Izraelit; bota po e kupton pak me shume realitetin, ani pse prap ka shume dezinformime ne mase.

Ty ama dhe ca te tjereve ketu s'e kuptoj se cfare ju ka rene. Megjjithate, ndjej keqardhje qe disa bashkekombes te mi mendojne ashtu sic mendon ti, sidomos persa ne i perkasem nje kombi i cili ka vuajtur vete nga agresionet e huaja dhe terrori shteteror (i Serbise e jo vetem) ne konflikte te pabarabarta ushtarakisht.

Pirdh se lirohesh, ne Amerike kemi qene edhe ne si vizitore sa per t`pare. Me s`fundi mire qe kuptova nje gje: Aty kane shkuar ata qe jane persekutuar ka 50 vite nga kuqalashet, ata me lloton dhe ca te tjere ish bij komu8nistesh..Me duket se hyn tek kjo e fundit xhibooooo

Po ndjek zakonin tend te redaktuarit dhe po te them se s`kam tjeter gje me askend ne bote pos terrorizmit dhe fondamentalisteve islame, ortodokse dhe katolike. kaq, Ju te gjithe dukeni miope dhe pare ne kete blog ngaterroni me dashje...Ju i shihni palestinezet terroriste vetem si vellezer muslimane dhe aq..

Po c'vellezer muslimane me flet mua ti? Une s'kam shprehur ndonje simpati muslimane ne kete blog, perkundrazi shpesh kam qene shume i ashper ndaj muslimaneve, mbase me i ashper se c'duhet te isha, mbase nga paragjykimi i pergjithshem qe kemi te gjithe per ta, kush me shume e kush me pak.

Por kur njeriu perballet me masakra te tilla, duhet ta kete shpirtin te kalbur + duhet te jete injorant per ngjarjet dhe historine ne fjale, nese s'mundet te shohe pertej fese dhe paragjykimeve per te mbajtur nje qendrim njerezor e pro viktimave. Apo akoma me keq te jete pro okupatorit dhe masakruesit, sidomos kur eshte larg konfliktit, dmth qe s'eshte pale as me nje as me tjetrin, sic nuk jemi ne pale.

Mire o mire, meqe je ne Amerike dhe e sheh me shpejt bej te fala ketij kaninasit loqe ketu poshte komentit..

Qënke dhe ,bllaçitës përvceç ngrënësit ..Pos smiley kësaj duhet të kemi parasysh se flasim me një shumëfunksionsh që përdor shumë mirë gojën smiley

Hallall të nderuar admin .Keni filluar dhe metodën e vetxëbërthinit të vlerave të Peshqve me Ngjyra .

Dritë ua bëftë .Diell e paçi kur bini në Peshq të majmë !

Pos ....smiley..nga profesorati sikur përdorej edhe përpos

Hallal të nderuaradmin  se po vente Gjatë ..Dritë ua bëftë ku i peshkoni . Diell e paçi

Diell e pac edhe ti dhe mbylle deren kur te ikesh.

+1 ..

Po shiko ..E bëtë bozë me këta profilët me njëqind Nkër Nikër .Këta janë të provuar që me çdo rast vijnë se kanë Ndigjuar nga një gocë Pallati  "Ej kalamoja .Është hap një Blog me Enveristë .Ça Gallate " .... të paktën zgjidhini CILËSOR si ky me ..Pos smiley..

Këta janë pa FRENA dhe mëndjeshkurtër ,Nuk vlejnë për asgjë ose kini objektiv të përcaktuar ..sa më shumë budallej me ngjyra që kanë përvojë seksuale ...smiley Dmth mos i hidhni UJË benzinës

Hallal e paçi dhe Dritë ua bëftë ! Peshkim të mbarë !

amon mer burr...na diqet me kto tema

s'ka nevoje me hap teme te re per cdo bombe qe bie anej

FRM i apelon Departamentit të Shtetit në Amerikë dhe ambasadës amerikane në Prishtinë që ta rishikojnë urgjentisht dhe korigjojnë raportin në fjalë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë shtete fondemantaliste kristjane, por janë shtete demokratike, republikane, që respektojnë besimet fetare pa dallim. Presidenti Obama babain dhe vëllain e tij i ka muslimanë, dhe ne muslimanët kemi fenë e familjes së tij. Duke qenë se Kosova është një vend musliman, ne i sugjerojmë institucioneve më sipër që të mos bëhen palë me anti-muslimanët në Kosovë. Muslimanët e Kosovës i duan vlerat e demokracisë dhe lirisë të Amerikës. Për këtë arsye, edhe Amerika nuk duhet të sillet sikur është shteti fetar i Vatikanit, por si një shtet demokratik, tolerant dhe i paanshëm në problemet fetare.

Kete e kane shkruar Forumi i të Rinjve Muslimanë ne Kosove.

Ndersa sot protestohej ne Kosove : Allahu Ekber ! Palestina e lire !

car ka nodh gjat notes...xhibo, se e di un qe je zgju akoma ti, na boj nje raport

Ka armepushim 72 oresh nocke, lene gjibin te qetesohet pak.

shycyr, shycyr

o xhibo, ca ka nodh nai gjo andej ka lagja jote ne gaza kto oret e fundit...

AP and Reuters are reporting that in 9 months you'll have a beautiful Palestinian baby brother smiley

gjib psikopati.....direkt tek familja

po ca ti shaj un familjes tate, ekzistenca jote osht turp per ata. sdq, po te kapa..ta hapa, me nje kambale sioniste

pas te disates rrot4rrizem te radhes, fatkeqsisht, tipave rrot4ri si ty duhet t'u flasesh ne gjuhen e tyre qe te kuptojne

kurse Peshk-Publikut per fjalet e komenteve, le t'i kerkoje ndjese Peshku, meqe i lejon ne faqe rrot4izmat e perhershme te trollave te depresion-rro4rzuar si puna jote 

P.S. pucrat e tjera ike shtrydhi para pasqyres se s'do vazhdoj te bej me sherbime publike per ty lol

si do rroje ti o i shkret sikur te mos ishte peshku....i vetmi vend ku te lejohet te shprehesh

Jo, jo, ka filluar te pranohet edhe tek blogu i Vehbiut, dhe kjo per mua eshte domethenese. Aq me teper kur i publikohen edhe shkrime. Xhibi nuk eshte i marre. Megjithate edhe Ypit i botohen shkrimet megjithese eshte i marre. Lol

Duhet te kemi nje gje parasysh, kur shprehim opinionet rreth Libdjes Mesme, asaj pjese ne konflikt me Izraelin.Nga kush qeveriset " Bota Vendimmarrese"? Qeveriset prej lobit cifut.Pra ne fund te fundit duhet ta pranojme se Amerika, tutoria jone, e gjith shqiptareve eshte pro izraelite.Ne se ne do te mbajme qendrimet tona kursesi nuk mundemi te jemi kunder qendrimit amerikan.Flas si shtet, si qeverisje dhe natyrisht edhe si popull.Mirepo e drejta ne kete lufte nuk eshte me Izraelin , per paesoje aspak edhe me Ameriken?Nje shtet i armatosur gjer ne dhembe. ...edhe fuqi atomike hedh udhtrine nga toka e nga ajri, dujke bombarduar jo objektiva ushtarake te nje organizate palestineze, por direkt mbi shkolla, mbi shtepia, mbi biznese, mbi femije, mbi qendra te administruara edhe nga BanKi Mu...i .Kjo lloj lufte eshte jo me e ballancuar, jo me kunderpergjigje por cfarosese! .Shteti Izraelit po e ve vehten ne rolin e nazisteve kur bombarduan Varshaven.Me kete shtet te kryekriminelit Netanyahu dhe sulmet e tij vrastare, nuk mund te jete asnje zemer njerezore.Mirepo sa duket botes po i vjen fundi ........prej vendit me te zhvilluar ! Nuk me intereson as hamasi e as islami hamasian.Po ndjek se si e drejta ndodhet nden bomba, ku vriten femije qe nuk e kane idene ceshte hamasi e kush eshte banditi Netanyahu dhe shteti bandit

peshku i kuq -   nese   dikush  vjen   ne  tokat   tende  ti merr me   dhune  dhe pas  te  thote ;   shiko  pse  te  zihemi  kot, hajd  te bashkejetojme   bashke,  3 dhoma  enje  guzhine  une ,  gazonjieren  po  ta  jap  ty.  A  do  te  ishe  valle   i kenaqur  ti ????smiley

 

Kristalina mos i ngatarro gjerat. Deal i propozuar eshte "apartamentin une, bodrumin ti" dhe "nga bodrumi do dalesh kur te me teket mua dhe jo kur te duash ti"

Nejse shumicen ketu nuk eshte per t'i marre seriozisht se po te dinim emrat e vertete do na vinte turp te kalonim ne te njejtin trotuar e jo me t'u flisnim.

Mire thote Kazoni ketu eshte bere llumi mbret.

 

Per Kristalina: Dukesh qe atje tutje se s`ja keni idene si ka nisur konflikti mijra vite me pare dhe si ka vazhduar ne shekujt midis dy kombeve. Krahasimet qe ju beni me lart jane komike. Do ju rekomandoja te mos "shfletonit" webet por te lexoni libra historike ne lidhje me kete konflikt dhe pastaj te nxirrni perfundimet logjike. 

Gjenrali Izraelit thote "Nuk ka civile ne Gaza" vetem terroriste.. dhe shton se ju duhen prere furnizimet me ushqime ti leme te vdesin nga uria...Bota ben sehir masakren dhe genocidin e radhes..Keta jane shendrruar si ushtria e Hitlerit.....Keto jane deklarata dhe sjellje qe dhe nazistet do ti kishin zili. OKB dhe shume vende po fillojne ta klasifikojne Zionizmin si ideologji raciste ne nje kategori me Nazizmin,Anti-semitizmin,neonazizmin apo mentalitetin kolonial te urrejtjes racjale.

Israel has a right to exist. But Israel’s right to exist is impaired when Israel decides Palestinians have no right to exist on their own land.

Who knew the day would come when I'd say "Hail Kucinich!" smiley

Also Carter, natyrisht, sidomos per keto gjerat common sense per te cilat papagallet e tjere ne SHBA s'guxojne te flasen, si fjala vjen:

And the US and EU should recognise that Hamas is not just a military force but also a political one. It cannot be wished away, nor will it cooperate in its own demise. Only by recognising its legitimacy as a political actor – one that represents a substantial portion of the Palestinian people – can the west begin to provide the right incentives for Hamas to lay down its weapons. 

S'po kuptoj ca lidhje ka...me pyet nese i kam pare te gjitha gjerat qe ndodhen ne internet? smiley

P.S. Ti je apo te ka marre kush llogarine peng? smiley

si po shkon armpushimi? keni konstatuar ndonje shkelje?

....Only by recognising its legitimacy as a political actor – one that represents a substantial portion of the Palestinian people – can the west begin to provide the right incentives for Hamas to lay down its weapons....

Nga sa mbaj mend une o Xhib,Perendimi me SHBA-ne ,pasi fitoi Hamasi zgjedhjet thane qe do te punojne ngushte me te zgjedhurit e Hamasit,me kusht qe Hamasi te njohe Israelin,gje qe eshte shume llogjike,kur hyn ne procesin politik.

Hamasi u tregoi gishtin e mesit Perendimit dhe SHBA-ve dhe,tha qe nuk do ta njohe Israelin kurre.

Pastaj meseleja dihet.

Ben mire te lexosh jo vetem nga njera ane,por nga te dyja,se e verteta eshte diku ne mes.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).