Rreth dy javë pasi u bë publike vjedhja e një shume të madhe parash në Bankën e Shqipërisë, dhe protestave civile, reagoi këtë mërkurë për herë të parë Këshilli i Ministrave. Në një deklaratë për shtyp, Qeveria e konsideroi një akt të rëndë kriminal, vjedhjen e thesarit ndaj i kërkoi Drejtesisë të bëjë detyrën në maksimum që një akt i tillë të mos përsëritet më.

DEKLARATA E PLOTE 

Gjatë mbledhjes së sotme të Këshillit të Ministrave u diskutua me shqetësim mbi ngjarjen shumë të rëndë të grabitjes së parave në Bankën e Shqipërisë. Qeveria e konsideron këtë akt të rëndë kriminal një sfidë të madhe për drejtësinë në radhë të parë, duke nisur nga Prokuroria që duhet të bëjë një hetim të gjithanshëm, të shpejtë dhe shterues për të ndëshkuar çdo person të përfshirë në krimin tronditës. Ky akt është po ashtu një sfidë e madhe për autoritetin dhe sigurinë e Bankës së Shqipërisë, e cila brenda kuadrit të pavarësisë së vet duhet të garantojë përmes rishikimit të gjithanshëm të rregullave e mekanizmave të funksionimit të brendshëm, mospërsëritjen e asgjëje të ngjashme në të ardhmen. Por ky akt është edhe një sfidë e madhe për pushtetet e tjera vendimmarrëse, Kuvendin dhe Qeverinë, që të analizojnë e të konkludojnë në mënyrë konstruktive e në bashkëpunim me institucionet financiare ndërkombëtare, mbi nevojat e masat e duhura ligjore për të garantuar, në respekt të plotë të pavarësisë së Bankës së Shqipërisë, një sistem solid kontrolli e transparence të veprimtarisë së këtij institucioni kyç për mirëfunksionimin e shtetit shqiptar. 

Viti 2014 shënoi për shqiptarët dhe Shqipërinë suksesin e madh të marrjes së statusit të vendit kandidat për Bashkimin Europian. Marrja e statusit erdhi pas kaq vitesh si pasojë e drejtpërdrejtë e vullnetit të kësaj qeverie të Aleancës për Shqipërinë Europiane, për të luftuar korrupsionin e krimin, por edhe për të respektuar dhe nxitur forcimin e pavarësisë së institucioneve që njihen nga Kushtetuta e Republikës si të tilla. Banka e Shqipërisë është njëra prej tyre. 

Prandaj sot, duke mirëkuptuar shqetësimin publik për ngjarjen e rëndë në Bankën e Shqipërisë dhe duke u bashkuar me këtë shqetësim legjitim, Qeveria e Shqipërisë e çmon me rëndësi po aq të madhe qoftë nevojën e një ndëshkimi shembullor nga drejtësia për fajtorët, qoftë nevojën e një qëndrimi shembullor të saj në respekt të pavarësisë së Bankës së Shqipërisë. 

Qeveria i siguron të gjithë shqiptarët se po e ndjek me shumë vëmendje ecurinë e veprimit të organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të krimit tronditës në Bankën e Shqipërisë dhe është e vendosur të luajë rolin e vet për çdo nisëm që do të mund të nevojitet në funksion të një sistemi të padepërtueshëm sigurie në funksionimin e bankës qendrore të shtetit shqiptar. 

176 Komente

Ej u vodhen ca lek ne banke, mos e perseritni here tjeter, se qeveria ju shkul veshin!!!

Ky eshte mesazhi i kesaj deklarate qeveritare!!!!

 Sa qesharake...respektojme pavarsine e institucioneve ku kemi familjar te cilet mund te kene gisht ne kete pune (burri i Englantina Gjermenit Ministres se Turizmit dhe Lejeve te ndertimit) por i biem sa mundemi Presidentit, asaj pjese te Gjyqesorit qe nuk e kontrollojme e ca te na dale perpara...rilindja e hipokrizise....me pak fjale vazhdon me moton fajin e ka saliu!!

Neser diten e Enjte date 7 Gusht ne ora 2 pm tek sheshi "Avni Rustemi" tek pazarri i rri jane te ftuar te gjithe qytetaret per te protestuar perpara selise se BK-se me moton "Fullhan jep dorreheqjen". Ka ngelur vetem vetem nje opsion per te shpetuar-rebelim qytetar- kete e verteton akoma me mire vete deklarata e qeverise. 

Dhe ne krye te protestes ai qe ta mer mikrofonin nga dora.

Shume deshperuese si deklarate. Ta 10-fsha pavaresine e institucioneve ban-kare Fullani-ane. ne deklarate le te kuptohet q edhe qeveria ka pranuar qe siguria ne institucionet ban-kare eshte pertoke. Dhe atehere cfare behet? BSH-ja ka zevdesuar 10 punonjes (lexo familjare politikanesh) me 10 te tjere. Shumica e atyre qe jane ne qeli do dalin pa u lagur ose me mase sigurimi "Arrest shtepiak" derisa se pari nuk kane vete dore, se dyti rregulloret kane qene cope-cope, dhe se treti gjykatese eshte e shoqja e guvernatorit. 

Pra ku ishim e ku erdhem? Asgjekundi! Sistemi bankar ka provuar qe eshte dhe do jete vulnerabel (me 10-ra jane rastet kur vete punonjes banke kane bere kerdine ne depozita e ne para cash). Plus qe asnje nuk di se c'ndodh pas bunkerit te bankes dhe per me teper publiku nuk ka siguri qe ajo qe i thone eshte e vertete. Me se paku qeveria duhet t'i kerkoje guvernatorit nje pakete masash per rritjen e sigurise dhe mosperseritjen e situatave te ngjashme ne te gjitha nivelet e bankave (nuk jam i qarte nese kete duhet t'ja kerkoje paralamenti apo qeveria). Se dyti guvernatori duhet te jete pergjegjes per te gjithe kete shkrehje te pergjithshme ne siguri dhe kete nepotizem e abuzim te papare qe po perjeton sistemi. 

Kjo nuk ka te beje me "besimin"  e publikut tek sistemi bankar. Kjo ka te beje me dinjitetin e shtetit. Ne fund te fundit BSH-ja eshte figure e shtetit (qe sic duket ka per te mbetur me breke neper kembe).

 

formulim i pamjaftueshem sepse shume letrar, unprofessional.

 

O Ed Cani cfare thote ligji i 92-shit per afatet e qendrimit ne detyre, percaktimin e pezullimit nga detyra te antareve te keshillin mbikqyres, guvernejterit dhe te administratoreve te tjere te BSH?

Jo per gjo, po nuk kemi nevoje me na tregu dhe njehere sa i dhim eshte sistemi i drejtesise.

Opo lere ca thote Keshilli i Ministrave po Likja ca thote.

Ee, u zgjua qeveria smiley

si gjithmon te paret neper komente dalin te barazlarguarit qe me goje hapur prisnin qe rilindja te beje cudira ne nje vend rrumpalle ... dhe dhe dhe biles bejne edhe sarkazma por edhe kritika me "unprofessional" 

ah mer popull pordhac qe e thu fjalen e fundit te paren

M'bohet qejfi kur shikoj nje popull idiot si poplli shqiptar e lakatredhin keto mafjozt e ri t'Tirones! 

Zahten nje popull, gjysma e t'cilit jep jeten per nje shtaze mali por pastaj kthehet dhe vret komshiun per nje vije ujti, nuk meriton me shume! 

Sa per opulencen e ktyne zguchave t'elites shqiptaree

banim n'Tirone..., kam pershtypjen qe vetem ne kurbetlive na bo pershtypje! 

Ato n'Tirone aty i kane. I shofin, i admirojne, i tregojne shoshoqit me koke kur hyne ne klub-shife shife, tos nano, tuj pi xhoni voker blu! smiley

ah popull klluf o popull klluf! 

 

smiley

Te pakten s'vrasim kalamaj neper shkolla, s'kemi pjesen derrmuese te popullsise obeze, nuk kemi nivel aq te larte krimi sa atje ku je ti, dhe s'e kemi cuar veten neper bote per te bere arixhiun e s'i lepihemi njeriu per nje vize apo leje qendrimi. U be surrati yt te flase e te gjykoje robt ketej.

Mos lej nam se mroklla nuk te kishte ty ne mend kur shkrujti komentin me siper. Well, me kete komentin kuptohet qe e fute veten te ai grup, po vete deshe smiley

Grupi qe permendi ky copa katunarit atje lart eshte, po e citoj, "poplli shqiptar".

Po katunaret ca t'bone mer xhaxh? 

Pse i perbuz kshu, tu i barazu me mu arixhine? smiley

Ej, e more vesh, qinmilek e kishte ble i' berxolle kanguri Fatos Nano, me i restorant n'Dubai! smiley 

 

E c'lidhje ka populli me Fatos Nanon ne Dubai? Pak vjedhin andej ne Amerike kshu? Andej vjedhin jo vetem ne shtepi te vet, por dhe neper bote, dhe prape populli i cuditshem qenkemi ne. 

Po mos e keshe kuptu deri tashi ca po thojsha une,osh gjynof, per ty e per t'dashmit e tuj qe t'shofin me keqardhje, por mu s'gje gjo qe t'a shpjegoj prape me llafe mo t'thjeshta:

Ne jena popull klluf, jo se na abuzojne, por sepse na abuzojne, dhe ne i admirojme abuzusit, i pranojme, i votojme, i inkurajojme dhe i mbrojme! 

I shofim si pidha somash qe bravo i qofte, se vec me qene budalle mos me e ly cik doren! 

Kupto tashi, lidhjen (simbolike) me Tos Nanjen? 

Bravo! 

Jo, ashtu te duket ty. Jemi popull si gjithe te tjeret. Pop kultura amerikane ngre ne piedestal gangsteret e mafiozet, qe nga muzika e deri tek filmat. S'pushojne se dali ne internet te rinjte qe ca s'bejne per t'u dukur cik "badass" apo "gangsta". Sigurisht qe s'jane shumica, por as shumica e njerezve ketu nuk sillen ashtu si thua ti ndaj politikaneve qe vjedhin. Po t'i hapje pak syte do ta shifje qe ke mendim te gabuar, te krijuar nga ndjenja e inferioritetit, dhe qe robt ketu jane si gjithandej.

Fakti qe ti mendon qe jemi njesoj si te gjithe te tjeret me tregon qe; e para nuk eshte se ke eksperience jashte ose nese ke e ke ne itali e greqi, dhe e dyta qe nuk lexon aq sa duhet gjona ne gjuhe te huaj. Kete te dyten e ke ne dore vete, puno ne kete drejtim qe te permiresohesh smiley

Eshte komplet e kunderta. Ngaqe i kam pare e di se nje fare jane.

smiley

Nuk mund t'vesh me nji thes eskapizmin e robve nepermjet letersise, muzikes dhe kinemase dhe paaftesise se robve per ti kallxu xhaden e modhe abuzusve t'vet! 

Nuk e boni njeri kryeminister tupac shakurin as nuk i la njeri ne dore punet publike noi badassi tjeter! 

Kjo esh' elementare! 

Naten tashi se m'erdhi treni! 

Ne kohe, dhe jo edhe aq pis! 

Konduktori po me buzeqesh dhe une po i kthej buzeqeshjen. Si njeri! smiley

Si jashte shtetit mo! E di ti smiley

 

 

Pse ti mund t'i vesh ne nje thes e une jo?

S'beri kryeminister Tupac Shakurin, por bene kryeminister nje si Berluskoni, qe eshte te keqen e ketyre taneve, apo nje gomar si Xhorxh Bushi qe s'di te lidhe dy fjale, apo mos ishte me i mire Sarkozia i frances, qe po i dalin vjedhjet rresht. 

Si jashte shtetit mo! E di ti  [smiley]

https://www.youtube.com/watch?v=3ZQ_V1knZgc

https://www.youtube.com/watch?v=fPq99mA-Nb4

https://www.youtube.com/watch?v=YD7nMT00_4Y

Thelbi ai qe thua ti eshte. Abuzuesit admirohen dhe shikohen nga aspirantet dhe me gjere si modeli me i larte i suksesit.

Po pse o gaz, nuk kam surrat une te gjykoj per vendin tim? smiley

me ve ti mua gjithe te zezat e amerikes siper vetem nga flamuri qe kam ne krah te nofkes, dhe une teos gjykoj per vendin ku kam lere ( dhe nga ju jam larguar si arixhi smiley ) per gjera qe i kam pare me syte e mi? 

Pak me tolerante te ini, me ne kurbetchinjte, se jemi te permalluar! smiley

Ju po ju. Ju cau malli. lol

ne jemi nga te paktet qe dime ku bie albania

respekt

Mrroklla thjesht eshte zhgenjyer nga qeveria  e re dhe reagon ne kete menyre duke thene mire ja bo ketij populli, se e merito la-Le. harron mrroklla qe qeveria dhe banka jane te shqiperise dhe jo te tiranes. shume anetare ketu e kane kuptuar qe rama nuk eshte me i mire se saliu, jane zhgenjyer dhe jane larguar nga ky forum, por mrroklla jo, ai vjen dhe thot mir ja ben popullit idiot kjo qeveria e re. kjo qeveri eshte me e mire se ajo e kaluara sepse po e copton me teper kete popull. reagimi tipik i intelektualit tirons me një xhami, një furrë pjekje dhe një hamam

Ed Rama e paska "diskutu me shqetsim" ket pune! smiley

kujdes mos kputesh n'mythe Edo, nga shqetsimi! 

Se t'kena me kimet! 

Revolte!

Nji rast interesant nga kjo nahia ime Kanadeze:

  • Juridiksioni eshte nga ata qe ka nafte (nuk ka TVSH, dhe kane takse te sheshte 10% mbi te ardhurat)
  • 43 vjet nji parti 
  • U bone mbare me vu i femer ne krye e shif c'boni kjo
    • shko e bo nji apartament per veten e vet ne nje ndertese qeveritare
    • krijon pasagjere fiktive per avionin qeveritare, qe pastaj i fshin diten kur do me udhetu kjo (se do me e pas avionin vetem)

I qepen pas Auditimi i Pergjithshem e tani u detyru me dhon dorehqejen si kryeministre, e si deputete, e vet shoket e vet dun me e kryqezu (imagjino kane thirr policine federale per me e hetu)

Popullit knej as i rruhet. Me pak se 50% del me votu.

#vajmedetpopullishqiptar

si tha njoni prej Kanadje...Fullani erdhi me nimu atdheun se ne Italje ja kishin dhon nji bank per me e drejtu smiley

Ford more years!!

Fullani si i punesuar ne sektorin privat max e karrieres do e arrinte si pergjegjes arketaresh, si shumica e ketyre qe kane drejtuar institucionet keto njezeteca vjet xhanem

mire mer swed, dakort ajo qe thu ti, po me nejt shtremet e me fol drejt ai burri i huj, qe thu ti, ka qene drejtori i pare (dhe ndoshta i vetmi, por kete nuk e di tani dhe aq mire) shqiptar i nje banke te huaj ne Shqiperi (Banka Italo-Shqiptare) perpara se ta lente sektorin privat dhe te behej Guvernator i Bankes Shqiptare.

Casau, tani per hir te se vertetes ne ato vite qe te beheshe drejtor ne organizata te huaja kushti i nevojshem dhe i mjaftueshem ishte te dije gjuhe te huaj, dhe e kam me shume prova kete smiley

... dhe per me teper qe BIA ishte me 40% kapital italian, 40% kapital shteteror shqiptar, dhe 20% EBRD. Dmth ishte banke e nivelit te dyte me shume shteterore se private

po jo mer swed, leni organizatat e huaja me drejtor me gjuh te huja, se banka italo-shqiptare ishte banke e themeluar nga BERZH + Banca di Roma + Ministria e Financave shqiptare dhe nuk te qinte njeri per Sali bej ne ate kohe se sa gjuhe te huaja dije ti, po cuni i Janit kishte mbaru dy fakultete me kohe te plote para ´90 dhe ate vend pune e ka marre me konkurs.

Tashti per te gjithe ata qe kakarisin sipas motos "kur u bo ene ky Fullani": nuk ka bir kurve sot ne Shqiperi dhe ndoshta edhe ne 20 vjetet e ardhshem qe te jete ne nivelin e Fullanit si bankier ose edhe ti afrohet tek thembra e kepuces. Kjo, e thene pa pike pasioni dhe pa interesin me te vogel.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Per ata gazetaret e karit tim, qe qekan habit se Fullani vishet me firmato: po si mer bolethare duhet te vishet Guvernatori i Bankes se Shqiperise? me xhakete xhinsi dhe kominoshe? A mendoni mer qyrrsa, se kostumi "firmato" eshte uniforma e punes e bankierit? Po nuk keni fajin ju mer gazetare rajaje, ju mezi e keni mbush barkun me dy byreke ne dreke, kurse burri i huj ha dreke pothuajse nje here ne 2 muaj me Mario Draghi-n. Edhe doni tani me u bo te barabarte edhe njesoj? Ikni mer raja derbederi!

Mesa une mbaj mend, Fullani mund te kete qene bashkedrejtor tek banka Italo-shqipetare, pra ka pasur 2 te tille dhe ky ishte i pjeses shqipetare. Sidoqofte, per nga niveli profesional ai ka qene dhe eshte nje tyc!! Per nga paraqitja ekselent!

Nuk di c'te te them se nuk kam lidhje me ate fushe, po njerez te fushes goxha me reputacion, ne kohen kur u zgjodh fullani guvernator ishin te skandalizuar si mund te caktohej guvernator nje hajvan medioker qe mezi i kishin dhene edhe kontabilitetin (asnje nga keto s'jane etiketime te miat). Mbase kane pas zili, c'te them

me ka bo gjithmon pershtypje veshja e Fullanit me kostum te nje bankieri investimesh (se shqipja 1 llaf ka per bankieret, po ka shum lloje)...nderkohe qe puno ne shtet.

e lute rolin dmth...se per te bo nai pun s'ma do mendja se ka bo

Besoj se nuk ka thon no nji pse vishet Fullani me roba firmato,por edhe cuni vet qe ska punu nji dite ne jet te vet te ekspozoj ato ora aq te shtrenjta mua nuk me duket normale edhe sikur i jati ti justifikoj me te ardhurat e tij, se Fullani nuk eshte Mario Draghi me nje pasuri 16 miliard €.Me qe jetoke ne Gjermani a ke pa no nji kanzelar a po minister qe te shkoj ne fushate si  Sala me LACOSTE neper fshatrat e Shqiperis????

Besoj se nuk ka thon no nji pse vishet Fullani me roba firmato......

E beson gabim. DaciBao i pare ne gazeten e Irfanit thote:

Edhe vetë Ardian Fullani nuk shquhet për njeri modest. I veshur kokë e këmbë firmato dhe me makina super të shtrenjta, ai bën disa palë pushime dhe çdo vit nuk harron Dhërmiun, ku paparaci ynë ka arritur ta fotografojë disa herë. Ai preferon të pushojë me gazetarë dhe biznesmenë, madje edhe në festa është gjithnjë në shoqërinë e tyre.

 

A kupton ti tani? Dikush qe fiton ne menyre te ligjshme mbi 100 000 dollare ne vit, nuk na qenka njeri modest, por vishet koke e kembe firmato dhe beka disa pale pushime dhe mbi te gjitha, falna o Zot, ai nuk harroka te beje pushime edhe ne Dhermi!

Ne kete moment Jezu Krishti dora vete do te zbriste nga zyra e vet atje lart dhe do i hakerrehej gazetarit te Irfanit: What the fuck, man, what the fuck!

nuk o puna se si rrojne femijet e fullanit mer burr, po se si jane bo leket qe lejojne femijet e fullaneve, meteve, rameve, berisheve etj.

Nese ti vazhdo te thush se o i paster qelibar, dhe rro me djersen e ballit... e lejm qe ne jemi te gjithe gjeloze.. smiley

ndryshe dalim ke ajo qe ka thone me lart mrroklla; sokak tjeter nuk ka ne fakt.

Ok sjam ne kundershtim me veshjen e Fullanit,po per moralin e guvernatorit te nje vendi kaq te varfer qe lejon familjen te hapet kaq bythesh se si me duket.Edhe nje here a ke pa ti ne Gjermani politikan dhe femij politakanesh ose shtetaresh te hapen si ata ne memedhe?? 

ndoshta problemi qendron tek pritshmerite (Erwartungen) qe ke ti ndaj nje BANKIERI.

Per cfare po flasim ne tani?

Hajde ta gjykojme Fullanin, se nuk ka ditur te edukoje te birin?!

Po e kane vene si Guvernator Banke (i cili nuk eshte post politik dhe vend politikanesh) dhe jo si Kryeinspektorin e Kopshteve te femijeve te Republikes se Shqiperise, qe ti kerkojme llogari perse nuk di te edukoje kalamaj!

Lass uns mal den Spieß drehen, kur thote dushmani! A e njihje gje Fullanin ti dhe te birin e Fullanit perpara se nje grup i caktuar mediatik (pronari i te cilit eshte njekohesisht edhe pronar i nje banke te nivelit te dyte, qe bota po e perflet per prag falimentimi dhe i duhet me se s´ben nje ndihme goxha e madhe nga BSH per ta hedhur lumin) te nxirrte disa artikuj ne gazeta rreth "jetes se shthurur" te fullaneve? Artikuj te cilet po ti lexosh vetem njehere e kupton menjehere qe jo vetem qe fusin uje, por edhe vijne ere?

Po mor ta gjykojme se ku i ka gjet leket per ato ora aq te shtrenjta dhe makina,ja ka ble baba? E ka deklaru baba pasurin? Ah se harova qe baba ka fillu me kursy qe me 1978.Ne Shqiperi edhe edhe puna me rendomte ne shtet eshte post politik kshu qe mos na trego pralla me Sali tani ne mesnate.E ke pa listen se kush puno aty? vetem te aferm te politikaneve nga te gjithe kraheve.

Po i  njof , Fullanin, Cim Canin  dhe Tanin e ndjere, bile mund te them qe i kam njof mire.Sa per pjesen e dyte ato jane gjera shume te thella qe eshte e kot te diskutosh.Si i tha Sala atyre te PS kur ndodhi Gerdeci!! Mos u merni me at pune se nuk keni kellqe.

What the fuck, man, what the fuck!

Ti Qazo me duket se harron se ke te besh me nje popull ne thelb 'komunist'

shyqyr qe kishe vene thonjezat, se na ngrive gjakun !!!  smiley

Hallall kryeministrit, paska fol tamam si çun Tirone.
 

 Me ne fund e leshoi kreherin dhe e pa qe fshati po digjej.                                                Kush e ka vene re qe njeheresh me qeverine ka marr vrull edhe top chanel, se deri dje e ka trajtu ne menyre siperfaqesore temen.

Po opozita, do organizojë ndonjë protestë për t'i kërkuar qeverisë të nxjerri hajdutët para ligjit?

smiley

Dalin, po kush i garanton qe nuk e fillojne nga ata dhe ju thone "vete kerkuat" smiley

Pse eshte nxituar kaq shume Keshilli i Ministrave per te bere deklarate? Dy jave s'jane mjaftueshem qe te keshillohen te gjithe ministrat per tekstin e deklarates, plus redaktorja e gjuhes, plus Endri Fuga me ate nipin e Toni anglezit, plus Spartak Braho dhe Ermal Beqiri per tu siguruar qe s'qe komplot berishist me qellim rrezimin e pushtetit 1milionshuplaks, plus partneret ne NATO per te verifikuar qe s'kishte mushkonja ne banke gjate asaj kohe, plus relacionet me organet e pavarura (pervec Prokurorise, Gjykatave, SHISH, Presidences dhe atyre qe bejne pyetje me zarar), plus aleatet e tjere, plus keshilli i te urteve.

Gjerat e mira behen kadale-kadale thote ajo shprehja...apo thote gjerat e mira behet me bllok ne dore?

Rreth dy javë pasi u bë publike vjedhja e një shume të madhe parash në Bankën e Shqipërisë, dhe protestave civile, reagoi këtë mërkurë për herë të parë Këshilli i Ministrave.

Fullanin po e bejne sikur vje nga mali. Fullani ka qene gjithmone qun beu e qe e hante buken gjithmone me gjalpe.

Te behesh guvernator i BSH nuk eshte njelloj si te thuash qe behesh ekspert ne tavell, ciq jam une. Dhe ne tavell ekspert te ben dhe zari, kurse Guvernator nuk te ben rastesia.

Fullani nuk ka problem me parate e vjedhura, por me tjeter gje. Por askush nuk flet per to.

ho i her..si i venit

Po kjo pra osht e gjith puna.

Fullanin po te dush me e kap, e kap me gjona te tjera, po asnjeri nga ata, qe te kap, nuk ia ka as vaktin po as qejfin me e kap.

Kaq osht muhabeti!

Pjesa tjeter e gazetave te Irfanit (ortaku i atij rahmetliut qe ia vrane tek dera e bankes se perbashket) osht sa me u ngrejt njicik amperin rajase me berber e shoke bashke.

Kush nga keta te inatosurit tani e dinte para nji jave se sa kalamoj ka cifti Fullani dhe me cfare merren? Perpara se gazetaret e Irfanit te "investigonin" neper foto qe kane qene te aksesueshme per te gjithe, dhe aq me teper duke i retushuar fotot ne menyren me pak profesionale?

e me ca merren kalamojt e fullanit pervecse prishin leket qe nok baba...

ti per ca po i mbron ato..

noshke, une nuk po i mbroj hic, se as ua kam nevojen dhe as ma kane nevojen, dhe as me intereson fare se me cfare merren kalamojt e fullanit.

Po cfare eshte e poshter eshte e poshter, mer noshke, kshu jam gatu un, shof nji derr rruges ene i them derr, nuk i them daje. Nuk ka asnji lidhje mer, po as lidhjen mo t´vogel ngjarja ne BSh me menyren e jeteses se familjes se fullanit. Nuk ke pse i fut me nji thes te dyja bashke, sepse nuk kane as edhe nji shkak apo pasoje qe ti lidhi me njona-tjetren.

Nga ana tjeter, duke qene se nuk me mban ne kete bote as parja e fullanit dhe e asnji tjetri , po vetem e imja, atehere nuk mund te rrij pa e tall trapin me gjithe rajane dhe loosers shqiptare qe ngaqe nuk diten te ushqejn dot veten, nuk duan me lon asnji tjeter me honger nji cap buke. Se e merr vesht ti tashti, ne qekemi t´gjith njisoj, u bo ai me qen mo nryshe se ne?!

Banka e Shqiperise varet nga Parlamenti, te tjeret i bien qemanes. Tani Berisha e e tha nga koka e vet apo jane te tjeret pak rendesi ka, por eshte e vertete se heqja e Fullanit forcerisht do te trondise sistemin bankar dhe mund te kete reperkusione te pa-parashikueshme, deri ne nje perplasje si ajo e vitit 1997, kur u humben parate ne firmat piramidale.

Eshte me mire qe te rregullohen gjerat, pa patur nevoje te largohet Fullani, sepse nje perplasje si e vitit 1997 ne keto kohe te trubullra mund te vere ne rrezik ekzistencial vete, me nder "Republiken e Arnavuitstanit".

paske nryshu takt

tashti osht momenti me e heq fullanin - qi kena ne kredi nga FMN

Kush nga keta te inatosurit tani e dinte para nji jave se sa kalamoj ka cifti Fullani dhe me cfare merren?

Edhe kjo verteton qe Fullani eshte cun i mire te cilit po i bien ne qafe kot?

Kete thashe dhe vete, qe mediat tona jane vegla dhe jane selektive per jo vetem tipat qe "investigojne" (nga Facebooku etj) por dhe kohen kur i publikojne keto gjera.

Ama, kjo s'do te thote qe ketu s'ka asgje per tu pare, move along, thjesht cuni i guvernatorit te nje prej vendeve me te varfera po fshin ballin me 500 euro...se pak a shume keshtu tingellon argumenti yt lol

Pushtlleku eshte qe ne Shqiperi eshte mese normale mosjustifikimi i pasurive te pushtetareve/administrates me rrogat dhe te ardhurat e verifikueshme te familjes se tyre (pervec Edi Rama per te cilin e dime qe e paguan qirane me para borxh). 

Tjeter gje eshte ajo qe ka shume njerez qe e shikojne kete si arritje dhe dicka per tu admiruar dhe tjeter gje fakti qe "mos me pyet si e bera milionin e pare" eshte moto edhe e drejtesise, edhe e qeverise, edhe e opozites...bile edhe e mediave pergjithesisht.

O qeveri shkerdhate dhe bythq...me! Ku ti keni ato ropt nga i pari deri te i fundit (qaftrashe, koktrashe, kokcepsha si ti keni). Haku i atyre shqiptareve qe jane rropat e qe rropaten gjithe diten per buken e gojes tu ndjek nga pas brez mbas brezi. Zgjebsa te atij vendi.

Po mir mer, kaq veshtire eshte me  pranu se mrena Fullanit cun pisome, poliglot me qyltyre te larte oksidentale, rron ajo uria tipike njerzore qe te shty me bo* ksi gjonash?

* me te ndodh ksi gjonash ne banken qe ti drejto, pa djenine tate kuptohet, se kshu.. qelibar...

E te mendosh qe keta shkerdhata cin ne burg ate plaken 70 vjec nga Fieri me niper jminorene jetim per ca kg hashash.....

beni drejtesi vete o shqiptare e mos prisni nga keto shushunja.

Po te kishte ndjekur dieten e Metes cuni Fullanit do qe dobesuar dhe kjo fotoja me 500 euro n'balle nuk do dukej kaq keq, plus qe s'do kishte djersitur fare dhe nuk do kishte qitur 500shen nga kuleta.

Faj kane dhe dyqanet qe nuk pranojne karta krediti, ndryshe nuk do kish nevoje te mbante aq shume cash me vete princi i guvernatorit.

P.S. Gjin Gjoni ka ikur te bleje ora ne Zvicer tani qe gjeti pak qetesi nga shpata parimore e Rilindjes.

Kush e siguron banken dhe sa e ka maximumin e mbulimit? 

INSIG smileysmiley

smiley FDIC dhe $ 100,000smiley

100,000 per selicen llogari? 

Ka pas qene nji thonie, qe e perseritshim shpesh ne kohen e Laver Dulles, qe ai zbatoi per bukuri dhe keto "cunat e Tirones " qe kon kap frenat e atij vendi mjeran, e dijne pike per pike , qe shkonte pak a shume : Ketij mileti qiji nonen , dhe kon per te thirr babe ! Osht shume filozofike ( po te anashkalosh dialektin dhe fjalet e verdha ). 

E gezofshi Ri-pjelljen dhe paraardhesit e Ridhjerjes. The banana Republike mund te kete nji fije shprese kur ne krye te vijne jo shqiptaret ( me i fjale kur te qethen vicat ). Thank you very much.

Po ra Fullani te pakten dy ish kryeministra dhe nja 5 a 6 ministra futen mrena , leqe kush ti fuse kot dhe une.

ka noi hobi fullani? del per gjah psh?

Blen ca ore ti dale perpara .

Watch colector?

Jo, po gjithmone ne dimer dilte ne xhiro me i xhup kaf kastori, me jake pellushi ( blere me kursimet disa vjecare) . A quhet ?

Jo per gjah nuk del se ja sjellin,po ka qef vererat e shtrenjta dhe ku i dihet c,far mund te kene ato brenda no nji cik polonium.

 

Fullani nuk bje se ai pilingrefsi i vet u pendu dhe boni autokritike te shendoshe. Qe sot e tutje nuk do fshije mo djerset me 500 euro. Vetem bythen me 1000 ( nuk e kom idene kush osht maksimumi ne Euro ? ) 

Si b....si djersen 500 osht mo e modhja Qemolo.

Shume zhurem per asgje! 

Se po merrna me thashetheme. Po ky tyta gjithmone i ka pas floket gjys bjondi. Nji here i boni me highlight te verdha dhe ia vune bat bat cunat e vertete te Tirones. Ia meshtollen qe ishte pak gay dhe bote llafe te pista me Pirro Koleken, shokun e vet me te ngushte.........Hey, don't kill the messenger ....

...ky Ardian Bitraj e paska pranuar vjedhjen apo po e kuptoj une gabim? 

jo jo nuk ka pranuar vjedhje ai. Ai ka deklaruar qe i ka shit BSH libra me vlere rreth 7000000 euro. Gjithe puna eshte se pse nuk ka lene fature per shitjet. Ketu po kapen keta bq e qeverise dhe upupuzites.

Ndoshta Bismarku ka pas te drejte kur tha se nuk behet komb me hajdute.

Ndoshta Bismarku ka pas te drejte kur tha se nuk behet komb me hajdute.

Pse? Amerika u be per bukuri

Po ju te mencmit qe mbetet pas,pse s'po e beni shqiperine ?shiqo Maldives .200 mije banore ne ca shkembinj ne fund te dynjase per 30 vjet kane 17 mije shtreter ne hoteleri.ju ne dere te europes per 25 vjet keni ndertuar vetem se prapthi.refugjatet qe ti I shan e bene detyren e tyre ndaj  vendit.po te mos ishte per ta  do te hanit mut me garuzhde druri.

Alba2265, jane shume te pakte ata emigrante qe kane investuar ne Shqiperi. Edhe ata syresh qe e kane bere nje gje te tille, kane investuar vetem ne kafeteri ndonje restaurant e nje numer fare i paket ne Hoteleri - turizem. Nese ju quani investim blerjen e apartamenteve te banimit kjo eshte tjeter gje pastaj. Kjo mendoj une ka dhe arsyet e veta e ne radhe te pare eshte burokracia shteterore per te hapur nje aktivitet bisnesi, mospasja e te hollave te duhura (shumica emigrante shesin dengla) mentaliteti per pune qe ne Shqiperi eshte akoma dredhues dhe qyl e te tjera sa te duash..S`e kuptoj perse ju shqipot e Amerikes qe jeni nje nr i konsiderueshem gati sa Maldivet s`e provoni nje investim te llojit smiley

Po te mos kishin ikur refugjatet e te qurraviteshin andej, s'do te na kishte dale nami per asgje te keqe.

E bukur kjo Herm smiley
 

Po te mos kishin ikur refugjatet e te qurraviteshin andej, s'do te na kishte dale nami per asgje te keqe.
E bukur kjo Herm 

refugjatet e kane fajin per 97?refugjatet e kane fajin qe ju votoni ata qe ju vjedhin diten per diell?refugjatet e kane fajin qe eshte mbush shqiperia me ndertime pa leje?
 

Edi Rama ..ne gjenje para Ilir Floririt! Mbyll syte para vjedhesit Don Fullani.Turp, turp turp! Fillon keshtu rolin e dallkaukut!
Intelektuale te shpifur! Si dhe sa do rroni mor plehra te ketij vendi? Deklarata reagimi e nje qeverie putane !Aty jan vjedhur paret e fukarenjve dhe dallkauket qeverises e te ish qeverisesave kusare ..." mbrojene pavarsine e kusarit !" Shporruni plehra !
Nuk them kot i ka ardhur radha ...hurit popullor! Na cuditi Edleshi, qe si kryeqeverises na e quajti akt kriminal vjedhjen ne thesar! Qysh e gjete ore? Si pula hazinene ne mengjez!

smileysmiley

Eh Grava, i rrnofte kolltuku kryeminstruer.Kur merr fryme prej kapzerrit te Like Florinit,duhet me ju bashkangjit bandes,s'ke rruge qeter.

"Ne respekt te informimit publik per qendrimin tim ne mbledhjen e sotme te Keshillit Mbikeqyres, me pergjegjesine e anetares se Keshillit Mbikeqyres, kam kerkuar qe krahas detyres per rishikimin e kuadrit rregullator qe nxori ngjarja e rende ne BSH, Keshilli Mbikqyres duhet te perdore te gjithe instrumentat ligjorë të disponueshëm per adresimin e plote te përgjegjësive në gjithë strukturën e Bankës: nga Administratorët, Këshilli Mbikëqyrës, e deri te specialisti më i fundit. Vetem keshtu mund ti rikthehet besimi publikut se ngjarje te tilla nuk do perseriten ne te ardhmen. Pavaresia e nje banke qendrore ecen paralel me pergjegjshmerine e te zgjedhurve per drejtimin e saj. Kjo situate ka vene te gjithe strukturen e BSH para nje sprove te veshtire qe duhet perballuar me maturi e pjekuri.  Per me shume, ne respekt te etikes dhe ligjit mund te shprehem vetem para Kuvendit, si organi me i larte i Sovranit qe me ka zgjedhur  Sqarim: Deklaratatat dhe vendimet e Keshillit Mbikeqyres behen me aprovimin e shumices. Interesi i madh per kete ngjarje dhe respekti per trasparencen dhe qartesimin e opinionit publik, brenda kudrit ligjor dhe rregullativ, me obligoi per sa me siper nepermjet medias sociale." shkruan Meksi në Facebook.

Ka ardhur momenti që korrupsioni (dhe/ose vjedhje të tilla) janë bërë rrezik për sigurinë kombëtare. Imagjinoni nëse ndonjëri ka marrë lekë për ta firmosur paktin detar ashtu siç e firmosi, apo të kishin futur 7 miliard lekë fallso në BSH e ti kishin shpërndarë për qarkullim (të dhj*fsha 97-të do ishte bërë).

Pavarësisht kësaj po të duan të kapin Fullanin (&Co), i kapin fare lehtë se ndihen aq të fuqishëm, sa as janë përpjekur ta rregullojnë bukur deklaratën e pasurisë. Nuk duhet as të mjaftojë për një çeshtje penale. Sekuestroi për 6 muaj të gjithë paret dhe e di unë sa pordhë do shesin pastaj.

Po kush do e bëjë xhanëm?!
 

“Integriteti moral dhe profesional i individit është garancia që ngjarje të kësaj natyre të mos përsëriten. Integriteti nuk është retorikë, për të duhet të garantohet dhe mbahet përgjegjësi”.
Ermelinda Meksi.

Këtë e mjaft perla të ngjashme do të gjeni në fjalimin e fundit të anëtares së Këshillit Mbikëqyrës së BSH.
Me një llaf ky Bitraj kur të shihte shukun e lekëve të thoshte që nuk i marr se jam me ato (integritet moral e profesional me 1 llaf).

Ligji, dajaku (kupto burgu), kontrolli janë garancitë moj pilivesë.

Nejse, pa dashur te justifikoj Fullanin, por eshte e drejte qe problemet e BSH te mos komentohen ne publik per shkak se pjesa dermuese e miletit edhe nuk i kupton drejt problemet si e qysh.

Po te mos e bejme balte per disa gjera se me kujtojne ato theniet nen ze te viteve 80-82 qe femijet e Mehmetit jane te degjeneruar ndersa ata te Enverit jane te thjeshte se i ngjajne babes qe arnonte qorapet. Mehmeti vrau veten...

Fullani eshte baba i keq... Kaq. Mund te jete edhe bankier i keq, por kete nuk di ta them, por me thoni nje emer alternative qe te jete i pranuar edhe nga ata qe japin bekimin matane detit.

Oret mund te jene te vjedhura si shumica e ketyre oreve qe qarkullojne ketej verdalle. Mos harroni qe nje makine e guvernatorit te BSH para shume kohesh eshte sekuestruar ne Itali sepse rezultonte e vjedhur. smiley Po edhe makina e nje Ministri te Brendshem eshte sekuestruar ne Gerqi sepse dhe ajo rezultonte e vjedhur.

Ishte koha e Fatos Nanjes...

ngjo, problemet e bsh-se jane te tilla qe jo vetem diskutohen ne publik, po edhe me shume bile. ku eshte pare ne nje vend tjeter te botes qe te vidhet nga brenda banka qe ka per detyre emetimin e parase? per nga mosngjashmeria me ngjarje te tjera kjo ja kalon cdo lloj maskaralleku tjeter te bere ne kete vend. pervec kesaj, ky i paftyri del dhe thote "nuk eshte pergjegjesi e keshillit mbikqyres, nuk eshte pergjegjesi e administratorit, eshte pergjegjesi e atyre qe kane kryer aktin" Ku i ka ky legen procedurat e protokollet qe nuk i kane funksionuar 4 vjet rresht, jo nje dite po 4 vjet, qe del dhe heq pergjegjesine nga vetja? Ca qu pune ky legen, raportet vjetore te mbushura me genjeshtra apo berjen e sekserit per kredi miliona euro ne bankat e nivelit te dyte? Se persa i perket detyres kryesore, ruajtjes se stabilitetit financiar ate e dime qe i ka rrujt bythen persa kohe qe s'ka rujt dot as stabilitetin e struktures qe drejton. Ato muhabetet e kalamajve e dyqaneve nuk me interesojne personalisht, por ky duhet zhdukur nje sekonde e me pare per ato me siper. 

ngjo ti , smiley

Ja e hoqem Fullanin, po ate Petraqin e heq dot nga Keshilli mbikqyres? Se ai aty nuk eshte per te marr honorar si anetar por sepse merr vesh nga punet e naftes, pra te Taq Ersekarit. E heqin dot Fullanin se nuk raportoi tek qeveriu qe shkoi se ajo garancia bankare e per ate blerjen 900 milione usd ishte fallco e shteti humbi me i dore 90 milione usd dhe se keto 7pike1. milionet e atij Bitrajt jane firo teknologjike?

Jo. Si jo ? Po atehere le te bertase Altin Gogjaj, Gjibi dhe Afrim Keshilltari. smiley

Psh Shpetimi Nazarko keto kohet me Fullan ka shku ne plazh, ndersa ai miku jot, Bom Topi , po merret me vjeljen e kastravecave qe ka mjell ne baqe. smiley

Mire e ke, po sot civici te gazeta panorama thote "pergjegjesi e guvernatorit dhe keshillit mbikqyres" dhe civici eshte vete antar i keshillit. Te gjithe duhen shkarkuar, jo urgjent po sapo te mbaroje zallamahia, dmth diku nga mesi i shtatorit. I pari guvernatori, dhe pas tij gjithe keshilli mbikqyres sylesh, e pas tyre nje nga nje drejtoret qe kane lidhje qofte edhe te terthorta pune me kete histori. Te thashe, te kishte ndodhur njehere bam-bam edhe mund te kishte justifikim, po kjo ka qene vjedhje sistematike ne 4 vjet, e pastudiuar fare, komplet e pajustifikueshme. As te tregu i katunarve nuk vjedh dot nga nje domate dite per dite per kater vjet rresht.

Kam njoft une nje agronon qe vinte cdo dite ne shpi me nga nje xhep plot me gjera te stines. Cdo dite. Edhe kur nuk kishte gje per te marre mbushte xhepat me gure se e kishte zakon. smiley

Se ka dhe dicka tjeter shume humoristike ne kete histori, keta llogarisin vit per vit normen e inflacionit pa pas idene sa lek ka ne treg smiley E shef ti ca humori eshte ky, ai mund te kishte hedh ne treg edhe ekuivalentin ne lek te 1 miliarde eurove (teorikisht) dhe banka e shqiperise prape lesh do dinte. E kane kthyer banken e shtetit ne nje banke karakatine qe s'ben dot as a-ne e punes se vet

smiley

Me ndaloi nje polic dhe me mori rryshfet. Keshtu beri edhe me 20 para/pas meje. Rama, Tahiri ose se paku Didi te japin doreheqjen!

Quhesh bashkefajtor , dhe ryshfet , apo ti mori me zor Polici leket.

Llafet e shumta jane fularallek-thote proverbi popullor. Ndaj, kush eshte sot ne Tirane dhe kush beson se ai, Fullani pra, duhet te jape dorreheqjen minimalisht si i paafte dhe maksimalisht si hajdut, te marre pjese ne tubimin qytetar tek sheshi Avni Rustemi ne pazarin e ri dhe qe fillon ne ora 2 pm.

Jo me pse me dal ne proteste , Fullani ka vjedh shteti i Ed Rames ta denoje sepse kshu ti shemo i bie me dale ne proteste kundra Edi Rames smiley

Brado e kisha me ata/ato qe jon sot ne Tiron. Ene per Edin kena per te dale nese do ta meritoje faqen e zeze. Por sot jom per Fullanin.

Aaaa...kshu po smiley

prit te merret poplli qytetar me katnarin i her, masnej bojm nai gjo per Fullanin

Sa te jete ne protest Altin Goxhaj,pjesmarrja aty me duket sport i rende...smiley

po po kshu thoshte dhe administratori i peshkut ne 12 Nentor 2013 smiley

Qeveria i siguron të gjithë shqiptarët se po e ndjek me shumë vëmendje ecurinë e veprimit të organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të krimit tronditës në Bankën e Shqipërisë dhe është e vendosur të luajë rolin e vet për çdo nisëm që do të mund të nevojitet në funksion të një sistemi të padepërtueshëm sigurie në funksionimin e bankës qendrore të shtetit shqiptar.

 

CILA qeveri ?

c'fare roli luan ?

fuksion i padepertueshem?

c'fare trishtimi te jesh shqiptar e te jetosh ne Shqiperi

Me duket se po kerkoni shume..Kjo qeveri e ka djegur karten morale per te vene drejtesi qekur ishte opozite e djeshme(Gerdec,21janar)Morali ka ik perlesh me kohe...Pak a shume te gjithe ne nje kazan ziejne.Ajo per te cilen u votua ishte ta nxirrte vendin nga gremina.Qe do te thote me shume siguri,pune,rritje niv.jeteses,shans per te rinjte.Te tjerat jane histori.

Panorama thote cunit 20 vjecar te Fullanit i shkon rreth 1 miliard lek koleksioni i orave, atyre qe ka reklamuar ne internet. Ndaj pra Rama e ka falenderuar Fullanin per stimulimin e ekonomise me keto blerje, duke i hedhur kunj Metes qe vec i mban parate neper qypat e Zvicres.

P.S. Ironia behet 360 grade kur del proteston Altin Goxhaj ne emer te popullit te zhvatur nga korrupsioni i politikes. Ky mund te ishte avokati i kunatit te bankierit te baxhanakut tuaj.

Kurse ti je halexhiu i halese se Kryeministriut smiley

Tani demi u be dhe nuk c´behet me , leket nuk do zevendesohen kurre me , ca vite burg dhe kaq , pas nje reflektimi dola ne perfundim se Fullani s´ka pse hiqet nga Guvernator Banke sepse kater vila brenda dhe jashte Shqiperise i ka per Ora nuk e can koken per disa breza, leke ka boll , keshtu qe me mire te rri se sa te vije nje tjeter e tja filloje nga fillimi me Vila dhe Ora dhe hajdutlleqe ,tani na ngelet vetem te lutemi qe Fullani te mos vjedhe ne shuma te medha , mendoj se keshtu mendon dhe Rilindja derisa nuk kane deshire ta heqin .

Meta u kap me bllok ne dore para gjithe botes dhe e shtoi pushtetin dhe partine 4 fish. Me kaq pak gje sa behet fjale ketu, Fullanit minimalisht duhet ti dyfishohet rroga; po u dobesua meriton dhe bursen sic e ka vizionuar Pjeri tek VQ.

Po ti dyfishohet rroga mendoj se Fullani do behet cun i mire.

Cun i mire eshte ai, eshte king, me rroba firmato, etj, po mesa duket s'i ke lexuar komentet me lart.

Ca mileti jemi o njerez? U bera qull ne djers sot ne tubimin kunder dallkaukut kusar Fullani dhe nuk vin njerzit ! Ore , me degjoni, gropa eshte shum e thelle e jo ke niveli 7.13 ! Eshte e madhe shume por kan zhduk procesverbalet dhe keta te hetimit nuk kane piken e pervojes ne keto germimet e gropave ...te fullanerise ! Ore eshte vjedhje shum shum e madhe ! Ejani ore edhe nga ana e anes , te mblidhemi sa te zhduket e gjitha kjo klase kusaresh ! Nuk jane shakara keto - tha Bircja
E treta here qe vete dhe me dhims vehtja..Organizatoret, ca qe se qysh jane ashtu...! ore keto 24 vite sikur nuk eshte hapur liber shkollash ore me besoni, me sa me shofin syte e degjojne veshet.Nuk dine kurrgje ! ! Nje rini pjerdhur e gjitha ! Njerezi qe tere aktivitetin e kane shpi, dyqane, televizor dhe ...gjume !jete derrash ! Mire na e bejne kusaret

shkova ene une Grave atje ne ora 2 e pak minuta, por kom njeriu nuk pashe. Ishin rjeshtu para deres se viles vetem ca telekamera ene operatoret do ishin struk neper ndonje hije. Bona i xhiro ene u ktheva prape mbas nja 10 minutash po prap njesoj ishte situata. Ene masanej ika dhe i futa nje birre ene 4 qofte se me kishte morr uria. 

E treta here qe vete dhe me dhims vehtja..Organizatoret, ca qe se qysh jane ashtu...! ore keto 24 vite sikur nuk eshte hapur liber shkollash ore me besoni, me sa me shofin syte e degjojne veshet.Nuk dine kurrgje ! ! Nje rini pjerdhur e gjitha ! Njerezi qe tere aktivitetin e kane shpi, dyqane, televizor dhe ...gjume !jete derrash ! Mire na e bejne kusaret

Me vjen shume keq Grava qe ke konstatuar nje situate te tille.. njekohesisht me duket se prania e A. Goxhaj eshte kthyer ne fenomenin e shkurajimit te atyre qe duan ti bashkangjiten protestave pikerisht sepse ai eshte nder ata qe marrin pjese apo pretendojne te jene bashk organizatore ne keto protesta. Megjithate un them edhe pse   e " pjerdhur" kjo rini, ia vlen te protestohet sidomos per sa kohe duket qarte se i vetmi ze reagues ndaj fullanizmit eshte ky ze protestues edhe pse disi i mekur. 

Alidea ti mua me kujton Nafiet e Beratit qe sdonin as drita as uje vetem ata qe jane votues djathtas te mos jene aktiviste smiley Juve ju duket aktivist vetem "Antiberishisti Socialist" qe mund te jete i pakenaqur me Rilindjen por qe gjths nuk nderron krah ndersa gjithe ata qe jae votues djathtas jane armiq smiley Mua me dukeni si Unioni i Socialistave te Bashkuar te Shoqerise Civile smiley

Qe prania jote e kompromenton kauzen,e kompromenton,kte maje. smiley

Besoj se mbas mbrojtjes qe i beri dje publikisht salija Fullanit ky birbo nuk do te shfaqet me per te protestuar. Por per te ngateruar edhe mundet.

Perse genjen? Ai s`e mbrojti Fullanin, ai tha tjeter gje ne lidhje me ceshtjen ne fjale. Fjalet e tij ishin s`e nuk do kerkonte shkarkimin e tij nese e propozonte politika. Dhe kjo eshte tjeter gje per ata qe nuk jane analfabete!

Po pse si e do ti mrojtjen ashiqare? Ene kur mbrojti Ilir Meten nuk eshte se ju tha gjykatesve te mos e denonin, por i shkoj per darke tek shpija. Lol

Kozi , mbrojtja qe Sala i beri Fullanit nuk ishte gje tjeter vecse vazhdimesia e linjes se Qeverise aktuale per kete problem , 1 milion shuplakat i kane dhe nuk jane ne gjendje te shkarkojne nje Guvernator qe vjedh diten per diell miliona euro .

Mu me vje me qesh kur shikoj qe ka rob qe mendojne se dy rob kane vjedh pa i pa njeri gjithe keto vjet, tip kshu keqberesish te vegjel, dhe asnji tjeter nuk ka ditur gje! smiley

pastaj i lane leket ne kumar! smiley

pastaj goca e nji njeriu pa lidhje me ket pune, i fal dyqonin nji shoqeje, dhe cuni mban koleksion sahatesh fallco ose te vjedh dhe te blere per nje cope buke! 

Dhe jemi ne karat qe i turremi pa te drejte zengjinave se mbushen barkun me buke dhe ne jo! smiley

ti je gjeloz!!! smiley 

s'ke per ti arrit kurr ato qi ka arrit Ai

Prokuroria po heton negociuesit e kufirit detar me greqine ndersa dy ministrat e jashtem te asaj kohe lulushi dhe like floriri ngjiten lart e me lart ne pushtet?!!

gjithe keto horrlliqe qe behen atje , te vjen keq te mendosh se si e zhduken bankierin me te forte shqiptar Anton Santo smiley

se mos kan nai lidhje kto dy gjona...se kshu kot s'dalin kto njona mas tjetres

mire mire , e dine vete ato qe e bene se ca kane bere

po ne shqiptaret memeca mbetem

Kjo vjedhje eshte vetem maja e ajsbergut te asaj qe po vjen ne kete vend per pak muaj. Duhet te jemi te pergatitur.

Kane vjedh Banken e Shtetit ? Shyqyr qe ska pas te vrare! dhe nuk ka patur deme materiale ose rrembim personi, jane vjedh para me delikatese nen hunden e Bankiereve sylesh te udhehequr nga Fullani borgjez.Beniamini i BERISHES per 9 vjet kur ky ishte ne pushtet! Besoj se kjo eshte Piramida e dyte qe stili i qeverisjes Berisha u ka lene si trashgimi shqiptareve ne lidhje me finacat dhe sigurine etyre.

Mirembrema e nderuar Xhibole .Mirmbrema te nderuar llapaqene Politike smiley Me shume dashuri Ju njoftoj se i kini kaluar e tejkaluar te gjitha thirrjet Komuniste te Popullit ne vitin 45 " Fullani ne  Litar " " Thirrje qe kishin vlere pavaresisht ekstremit ne permbajtje te thirrjeve tuaja  sidomos te antikomunisteve te te gjitha viteve , te vitit 2914 smiley

Qveria Rama duhet ti jape nje Pastrim rrenjesor edhe halese Financiare te lene nga Berisha .Ky pastrim shenon Hapin e fundit te Pastrimit te nevojtoreve te "projektit Berisha " per ti lene Rradhen ballafaqimit me gatet e Drejtesise dhe kryegaten ose Dordolecin politik te Berishes ne Presidence ,me titull te modh mer jahu smiley President Nishani .

Me afer nga te gjithe llapaqensit , perfshi dhe ate te statistikave tek TEMA ..qe ka veneo oroe se Berisha ka mbajte "qendrim " do i sherbenit shume ketij Vendi nese Gjeni FILLIN e Lidhjeve Kriminale te Berishes per Perdorimin e Institucioneve Financiare me ne krye BANKEN e Shtetit si Lavatrice e Pastrimit te PARAVE te Krimit Nderkombetar .

Aty familja Biologjike dhe Politike do dallohet  si 'krimb " para Boas ...

Hajde Xhibole ..Lol !

a do dalim te protestojme kunder mungeses se shtetit te rilindjes?

Dje u mbyten dy prinder ndersa shpetonin femijen e tyre nga dallget. Sipas raportimeve, dy viktimave, qe ndoshta nuk ishin viktima kur i nxoren nga uji, nuk iu dha ndihma e pare, ambulanca mberriti me vonese, kurse femijes qe deshti Zoti shpetoi i kishte bere frymemarrje artificiale per ta shpetuar nje punonjes i policise rrugore.

Para disa ditesh, tre minatore vdiqen ne nje miniere qe vete ministri e kishte deklaruar te sigurte, njerezit atje protestojne por vete qeveria e rilindjes po zbaton kodin e etikes dhe per gjarje te tilla eshte e detyruar te heshte.

 

Del kollaj ti plako tashi se s'ka lazer, prenge, llesh a ndue, qe ta man lishonin e livores mu n'lule t'ballit si para ca vjetve! 

O burra, vuxhut t'keni! 

 

kta lazer, prenge, llesh a ndue i ke ne qeveri o mrrokell, prandaj dhe rama i hoqi kangjellat.

Jah! 

Katila si Nduet dhe Llesht e djehit , nuk i bo mo nona! 

 

 

 

Mentaliteti Shqiptar shpaloset i paster ne komentet tek ajo video. Te gjitha qe pashe une (nuk i lexova te gjitha) i thonin bravo Doshit. Mentaliteti qe ata qe vjedhin, vrasin, kercenojne, rrahin, etj. mbahen si trima, heronj, role models.

Dhe pastaj merzitet herm-i me 99 emra.

kur i thonin dhe metes bravo qe vodhi thesarin. kulmi.
hallall ja boft zoti la-Le. e vodhi arin e futi ne burg ca katnar gjasme e muren me mushka. o cun i shkatht, e ka msu fatosi.

http://www.gazetatema.net/web/2014/04/25...

Shume i idhet qenka ky shoku,sa te krijohet ideja qe ka dhe cmire,po intresante gjithsesi.

kush eshte ky gjergji

Kane fillu me kopju Ypi-in skicofrenin klasik te posdiktatures. Stil i shpifur, tamam ashtu sic eshte dhe ngjarja tek BSH-ja. 

Qeveria PO fle gjume.Mimi psh eshte prapa me pllanin e arrestimit te gjeneraleve puciste.

Jam kurioz ky djali qe eshte arrestuar i pari per kete pune, a del per gjah kur eshte ne paraburgim apo jo?

Ja nje pyetje gabim. Pa i marre leket Qin Xhoni nuk del per gjah ai. smiley

Po po, atij po diti gjona me mire i leverdis pazari me qinin sesa te filloje te llapi dhe te dali qe ka ndonje hobi qe nuk e di as vete qe e ka smiley

Gjembi cfare thote ? Ka shpalos smiley ndonje role models smiley ?

Dr Flori kishte bere nje kenge smiley dhe nuk duhet qendruar Indiferent para Vidove qe shikon Gjembi !!

Si thoshte Oscar Salgo..O zot pse e denon kete Popull ....me Vidoshikues smiley

Qeveriu sikur me qene OJQ me celesa kashte qe ben keshtu deklaratash. Te shqetesum per shqetesimin. Hajde shtet, hajde! Presidenti, po normal, eshte ne gjumin e trete. Kryetari i Partise ne pushtet, harron qe ka shume kapele mbi koke, jo vetem ate te Kryetarit te shtetit, po edhe te perfaqesimit te forces politike ne kuvend me shumice, e cila ka autoritet ta zgjidhe dhe hetoje kete mega-skandal, me te rende se 97. Ne 97 vodhi privati, me leje te shtetit, sot vjedh shteti shtetin, dhe drejtuesit e shtetit distancohen nga faji i shtetit. Nje "aha" moment i vogel per inteligjencen.

Vetem ne Shqiperi mund te ndodh te behen protesta per te shkarkuar nje bankier! 

Bankieri nuk eshte i zgjedhur nga populli por nga qeveria, e qeveria duhet ta heq jo populli. 

Fletc te madhen smiley  ishalla me gjith Xhibin .

Nga Brahua duhet te kishe perfunduar tek

Kush e shiti Fullanin dhe Pse ?

Vetem naivet mund te mendojne se Vishua 'flinte " dhe 'fle " ne Banke smiley Po Xhibolja nuk mba pergjegjesi as per Intervisten serioze te Llalles ..' Do ndigjoni gjera qe nuk do ti mendonit me pare "  qe zberthente me tej fjalen profetike smiley te z.Rama "akoma nuk keni pare gje " .  Dhe kete Ristani , se ka ri se ka ri se ka Ristua nje dhi e perktheu per popullin paqedashes te PPU si " "Njaj Armandua na rrahi tullacin Strazimiri "

Xhibolja , shyqyr zotit qe na i kane  dhene dhe flm admineve te  nderuar ,ka mend deri tek syzet mbi Hunde dhe me se shumti jep Orientime " si mund te trejtohet kalifati "smiley prandaj  Gjembi i thote

Fli o xhib fli smiley

Fletc te madhen [smiley]  ishalla me gjith Xhibin .

Me mua e ke xake? Flije ti me perpara se une kam respekt per me te moshuarit.

Apo s'ke nje respekt ti per te medhAnjte ! E pranoj sepse e ke shprehur mosrespektin ndaj meje  Une helbete jam i "fishkur " per tye smiley

C'keshe ndonje gje per prurjen se " gjumin " xhibit e lexuam qe ja Urove ..,,

Fli e qete O Gjemb se hakun do ta marrim / topa mitroloza rrahin pa pushim ...smiley

Kendoi xhibi ate nate ..smiley

xake, une e di se cfare do te thote ajo shprehja me siper. Dmth ti po me uron ketu ne sy te te gjitheve qe te vdes? Je lexhendar e xhigant xake, prandaj dhe dikush nga admin te ka me sy te mire e je ende ketu.

Ti cfare kishe per prurjen o superekspert i botes qe vec per prurjet nuk flet ndonjehere? U preke qe permenda shokun tend te idealeve e te armes, Takun me cante te zeze? Apo e ke patur shok te ngushte kapanoni?

P.S. E di qe ti vdes per pak vemendje dhe po ta bej qejfin qe po te pergjigjem. Me siguri i ke marre masat e ke gjera per t'u fshire aty afer.

Ty te ka denuar allahu pervecse qe " nuk mbush " por edhe Demagoge fshati smiley

Une duke "mejtuar ' se ti e di kuptimin  e kam shoqeruar me nje shenje qe thote shume per mendje qe kane nje mase te bardhe brenda kafkes por ...me rrudha . Fati jot qe e ke rrafsh dhe vetem Xhibolja te ben derman smiley Dhe me qe Xhibolja " Fle" po te kujtoj vete se cfare kam per prurjen :

Mirembrema e nderuar Xhibole .Mirmbrema te nderuar llapaqene Politike .Me shume dashuri Ju njoftoj se i kini kaluar e tejkaluar te gjitha thirrjet Komuniste te Popullit ne vitin 45 " Fullani ne  Litar "

..qe ka veneo oroe se Berisha ka mbajte "qendrim " , do i sherbenit shume ketij Vendi nese Gjeni FILLIN e Lidhjeve Kriminale te Berishes per Perdorimin e Institucioneve Financiare me ne krye BANKEN e Shtetit si Lavatrice e Pastrimit te PARAVE te Krimit Nderkombetar .

Qe te mos vazhdoj te dominohet Blogu si blog thashethemexhijsh nga Vulgare me "Brahua me cante te zeze " dhe "shoku jot Spartaku "  me siper thashe te llafos me Gjembacin mbase meson se cfare te fuse ne kafke smiley

Ckeshe ti per prujen ? pervecse ...Fjij a Fletc te madhen  smileysmiley

Shoqnisht mos mba dhe Kungujt e ATIJ ne sup .Lere te prehet i qete me Xake .

Gary thote qe Rama duhet te caktoje nje prokuror special i cili do te luftoje korrupsionin e Berishes smiley

Spartak Braho to the rescue...duhet te presem vetem pakez derisa Idrizi me Koth-Komentuesin t'i qepen nje uniforme superman-i Brahos smiley 

O Gary, ti je kushedi sa me arrogant se Fullani a derzi, plus naivitetit tend per virgjerine e Rames, plus injorances qe te ben te mendosh se Shqiperia funksionon ne baze te kushtetutes kooperativiste dhe kryekooperativisti Rama do caktoje nje brigadier qe te luftoje korrupsionin.

Kshu o Gary, o pape i veteshpallur i kombit qe na bekon me kushtrimet e tua here pas here smiley

Dermo e shktarro armikun barbar  / dhe ngrije kudo Flamurin fitimtar ...

Kendoi Xhibolja ate nate ...smiley  dhe jo pak ..Brahon ,  Fullanin , Geri  , Kryetarin e Koperatives Rama dhe mjer po mjer ama sa te marr vesh emrin e Brigadierit smiley

E mer PPU hair befshi me Xhibolen .Jo ku e psoniset .Kurre . Eshte e domosdoshme  mendoj se  Mbulon nje nga sektoret me te Fuqishem te Larje Perpunim Leshit ..Derstilen .

Po per forcen e argumenteve qe . Ne nje prurje tjeter  e hodhi Tuc edhe ..O Meto ...smiley

Po me renjasiun e varfer c'pate o Gjib ? Ne Derstile ishte dhe ai si gjithe te tjeret . ISSIS i mesoi emrin per ate foli ..smiley

Keshe ndonje top - llafje per Qeshtjen apo ..GJIB thuj !

Ja per keto e kisha qe nuk ka nevoje per Kokalar ne se e ke ate te shkrete mbi SUPE .Per te mos mbajt gishtat si Xhibolja smiley  nepr tastier smiley " C'thote sh.Kokalari " .."Po sh Braho "

Ty ta ka dhene natyra ate te shkrete " kaplloqe " qe ka LESH persiper ( nuk ke thene qe je pa lesh ) per te kuptuar minimalen e minimaleve qe ne nje Shtet "Nuk mund te levizesh pa Kontroll " ..ndryshe i PARI qe duhet te hyje ne Burg per kete Mesele eshte

- Vishua qe nuk ka Informuar

ose Berisha me Nishanin si arkitekt te "projektit Berisha "  Lopataxhijte  e Gropave te Haleve Morale Politke e Financiare te Shqiperise  SOT !

 Kaq gje te vogel te gjeje jo artikuj cfare ka thene sh.Kokalari ..qe jam i bnidur qe e lexon PPU po anshkalon ..GJEMBI ose Thashethenexheshen   Drejotreshe te Derstiles ..XHIBI .

Plus qe duhej te kishe aktivizuar Shqfqeterine dhe Llampaxhijte te na ndriconin jo me thenie posht e lart . PPU po te shtosh dhe Presidentin e firmes Dy M dhe ndonje batutaxhi dyleksh klatuni i ka kapacitetet te beje chat me ta dhe me Gjembo- Xhibolen

Allahu qofte me ty smiley

A te paca mendjen cfare lexon smiley  Ti qofsh cfare llogjesh i fut kafkes !

 Gim jevgu i ben konspiracite me te pelqyeshme . me nje  te shtene vret tete jo si ky me Brahon smiley . Po kush nuk ka kalem SOT ? Ben hesap edhe LefTKopeja thote kam mend se kam mastera smiley

full han me 2 porta

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).