Bulevardi Deshmoret e Kombit eshte  shnderruar sot ne nje memorial  per martiret e klerit katolik te vrare gjate  regjimit komunist. Ne pritje te vizites se Papa Franceskut me 21 shtator, fotot e 40 klerikëve të vrarë në komunizëm jane vendosur përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” duke krijuar nje atmosfere shume emocionuese.

129 Komente

Megjithmen, mister mbeti kush i vrau keta.

Keta i vrane myslymanet me emrat Enver Hoxha, Mehmet Shehu, Hysni Kapo, Ramiz Alia, etj. ne emer te shtypjes islamike qe rendon mbi te krishteret qe nga koha e Perandorise Ottomane.

Te kishin vene dhe nje foto te Maks Velos si martir jo-katolik te persekutuar nga katomuslimaloket per pikpamjet e tij evropiluminati. Kjo do e bente situaten me te baraspapelarguar.

Obobo, kushedi sa keq eshte bere o-idris-o. Edhe kete tradheti ja beri Rama?

E tha km-ja, s'keni pare gje akoma, por dyshuan dynjaja.

Gjëmbo di gjë kush i ka nxjerrë nga varri dhe tallet duke i varur prapë ? Që nga koha e librit të Martirëve kur Kisha Vrau , Çoi në Gijotinë  Dogji në turr Drush ,Theri me hanxharë  , Helmoi tetëqind e ca copë Klerikë për nja ca pako kohë si të themi Gjashtë muaj , asnjë nuk është tallur me ta duke i varur nëpër copa leckash nëpët rrugë !

Pse je ngazëllyer kështu me dordolecë lecke të varur ?

o-idris-o, nuk e di ku e pe ngazellimin tim. As nuk e kuptoj kercimin tend te perhershem ne dege te tjera per te evituar temen. Meqe ben sikur s'e kupton, po te pyes direkt: cfare mendimi ke per Ramen qe ka folur dhe po flet kundra diktatures komuniste ne Shqiperi?

Pergjigjen mbaje te thjeshte, jo me copa leckash.

P.S. Sapo lexova pergjigjen tende me poshte ku thua qe eshte turp kjo qe ka bere Rama. Faleminderit.

Kush i humbi ti gjësh zotrote Gjëmbaç ? Edhe një detyrë shoqërore që ke dhe atë nuk ekryen mirë .Vazhdon ta miklosh !

Sa të kuptosh ti se çfarë është ky akt do ca kohë . Duhet të bëhesh Gjib pastaj ke dhe ca hapa ! Fore vër vëlr vëri psh e ka kuptuar më shpejt smiley Dmth e ka kaluar Gjib-llëkun !

Nuk e ke lexuar deri në fund se je "antikomuniste " plus që kam thënë Turp Intelektual dhe një gjetje e përsosur për InteliDjentë Gjëmbeçësh !

vetem per martiret e klerit katolike..?   une shoh edhe  klerike jo-katolike ne foto..

Te pakten nji e shof ene una. Po interprtetimi katolike qeka gabim i mediave ose PPU.

ore se me shkoi ne tru dhe nuk munda t'a fik:

egziston gravitacioni ne ferr dhe ne parajse? dhe nese po, eshte i njejte apo i ndryshem? thone gje librat e shenjte per kete?

nese jo, mund t'ia percillni ju lutem hiresise se tij kete pyetje ju gazetaret qe do mund te jeni te pranishem gjate qendrimit te tij ne tirane?

jo vetem ekziston, por eshte dhe shume funksional, dmth sa me shume gjynahe te kesh bere aq me i forte eshte dhe e anasjellta. 

dmth papa dhe kryeministri nuk bien me te njejten shpejtesi?

shih, pse mendon ters mer, e nuk thua fluturojne ne lartesi te ndryshme.

un s'di gjo vallaj. un vec po pys ke tema papes.

vucidolsi do bjeri, se ai e ka Fajin. Ata qe jane qelibar fluturojne, dmth ngjiten lart. Afterlife gravity 101. 

epo mir. qeka si ktu. posht e lart dmth. ca duhet me dek ather?

ec e mushi menjen robve. dune me dek pa dermon

si t'dun me. lart e posht qeka dhe anej. s'humkan gjo, e as fitokan. papa per ca po vjen ktu iher?

Nqs e ka bërër Rama Turp Intelektual ! Ose përfaqësim i Lartë InteliDjence ! Ai ka rikthyer përmbys kohën e Varjes së Portreteve të marksizëm leninizmës , si koncept Nderimi smiley . Plus që ai ka afishur edhe kriminelë të njëllojtë me këtë Krasniqin që sot rekruton resurse per ISIS disa prej tyre rekrutuan kontigjente për SIMIN dhe Bresalierët Italianë që pushtuan Shqipërinë .

Shteti nuk është Shoqatë O Ju Q Nënën berisha me ZMK ! Ai  nuk mund ti bëjë karshillëk pjesës tjetër të besimit fetar ! Axhamillëk !

Kjo është një shaka me njerzit , por shumë Pikante për fusha ku kullosin Gomerë e Kërriçë nëpër Gjëmbeçë ! Dmth janë Vartur Velollëqe !

po te pyes direkt: cfare mendimi ke per Ramen qe ka folur dhe po flet kundra diktatures komuniste ne Shqiperi?..

Shoqërisht nuk duhet të marrësh pozicionin e një Debili të çertifikuar tek PPU që vinte si i "pakapshëm " dhe mendonte se kishte të drejtë të të Hetonte smiley Këto lloj pyetjesh që bën hyjnë tek paranojat !

Dhe si rregull komunikimi ..nuk mund të pyesësh dikë pa shprehur vetë se si e mendon një gjë . Kjo në se ke dëshurë të komunikosh me ndonjë. Për ushqim Kërriçësh InteliDjentë as kam dyshuar ndonjëherë në Vlerat e tua !

Nuk besoj se ka pasur ndonje ish-Demokraci Popullore ne Kampin socialist qe te kete perbaltur, torturuar e pushkatuar me shume figura te ndritshme intelektuale e fetare se Shqiperia e Merhumit.

Per Turp, vazhdon edhe sot perbaltja e ithtareve te Merjumit, ndaj  fetareve tane te nderuar edhe mbas ekzekutimit makaber komunist. 

Eshte vetem per te vraret katolike, apo edhe te feve te tjera?

I lebetitur .Ti sikur zakonisht nuk vjen vetëm me Parrulla smiley Të  kishin varur bashkë me ato Leckat edhe ca të shkruara , ma do mëndja Plotësohej domethënia !

Po meqë ra  rasti na thuj një vendim që janë dënuar si Figura Inteklektuale të Ndritëshme dhe po munde ashtu si nëpër të na Ndriço ndonjë Ndriçim nga Ndriçueshmëria e veprës së tyre të ndritëshme . Vetëm pa Ulërima smiley

Zotni, nuk po te them ndonje xhevair,.....Shumica e te pushkatuarve ishin Jezuit antifashist e intelektual, me influence Austriake. Ne nuk kemi nxjerre dot intelektual e njerez aq te ditur sa Jezuitet mepas , pavaresisht se edhe ne diktature njerezit luftuan per dije e shkence, sigurisht jo per faj te tyre por te mundesive.

Kujtoja se e dije apo ndoshta njeh ato figurat qe u futen fshehurazi arme jezuiteve ne qele..... Nuk ka akt  me te turpshem se trajtimi, torturimi e pushkatimi i figurave te shquara fetare nen Merhumin.

2 Prifterinj u vrane ne kohe te Gjeneralit ne Poloni, dhe ra rregjimi. Shih te pushkatuarit e panumert per turpin tone.  Po ca them une ,Ne nuk kemi denuar publikisht krimet e komunizmit ende.

Për ato armët po lexoj Sot njësoj si për kët Patriotin e madh të ISIS Krasniqin . Mos e bëj ngjat e ngjit se nxorre dhe jezuitët si term smiley

Zotni, nuk po te them ndonje xhevair..

Unë do të them ndonjë  bakërre  nga Ndriçimi i tyre i InteliDjent , po jo në fushën  që ty të paskan  lidh  me Patriotizëm smiley

Nga këta spiunë të SIMIT ( Papati Kohës Bekoi Hiton dhe Musolinin , "papati " legenëve shqiptarë dhuroi bukë kripë e zemër për Emanuelin )  nuk ka një dokument Arshivor si dëshmi Kishe për celebrim Martese apo dëshmi Lindjeje .  Fiksoje këtë për të kuptua ti dhe ndonjë tjetër çfarë shërbimi i kanë bërë këtij populli .Të paktën katolikëve jo Ortodoksve !

Dmth gërmën A të alafabetit Katolik nuk e njihnin . Kanë hartuar  lista të tëra "besimtarësh " që mund të shërbejnë me "devotshmëri " nën bajonetat katolike të Duçes . Dmth alfabeti tyre fillonte nga A-ja fashiste !

Po qe për parulla Enveri i mbante poshtë vetes në Tribunë të gjith Përfaqësuesit e Klerikët e besimeve të ndryshme ! Uronte Pashkët e Krishlindjet dhe Përshëndeste Baromin me TOPA ! Hante dhe ashure ! Shlonte vizitë dhe për Kosher .

Zotni, perrallat e Simit, e corbat e Merhumit  ke lexuar vetem ne jeten tende? Po lexo ndonje rresht histori se per Jezuitet eshte botuar edhe ndonje liber me te dhena bibliografike jo ala Fevzo, per fat keto vite. 

Nuk kishin pune Jezuitet me Simin e Italise se ishin shkolluar e iluminuar me frymen Austriake, kundershtaren e Italise ne Ballkan, dhe ishin patriot e jo anti-shqiptar si udheheqesit komuniste.

Ben mire te lexosh qe te ndjehesh krenar se Shqiperia ka pasur shume intelektuale patriot te martirizuar e jo vetem Barbare Byroje Politike. Po ju Enveristet ene Heroin e Spanjes e nxorret poliagjent dhe e  ja syrgjynoset familjen e pse mos shikonit spiune simi ene ne Qele? Ishte anti-Shqiptar Merhumi e sduronte njeri  me te iluminuar se ai qe fund i fundit ngels ishte ene ne shkolle. Si thoshte per Kadriun...nje cop muttttmutti.

Enveristat jane nje perzerje arabo-komuniste qe justifikojne cdo krim te Mullah Omarit te tyre te kuq, ja shif produktin tjeter te Pedja, Cunin e Sheqeres, ish - Sekretarin e PPSH.

Hidh Parrulla hidh /o hanko me gjysëm oke ...smiley

Këto lloj kalamnllëqesh me Jezuitë " austriakë " shko lexoja Koliqërve jo mua . Qoftë edhe  si Kundërshtarë të Musolinit smiley . Një Logjikë Normale nuk krahason  Kohët që nuk kanë Lidhje me njëra tjetrën.

Ti si i Mirëlexuar e Lëçitur e Kënduar merru me Ndriçimin e Tyre si fetarë e leri oqellëqet me kamunizma e Pathriotizmat e zagollit për Atme e Fe nga sheshi Pigal !  Unë thjesht kërkova ndonjë Vepër të ndritur të Faktuar jo thashetheme meshash . Të paktën  ti themi Papës ..Këta janë katolikë , Këta Franceskanë , Këta Jezuitë smiley  sqaruesi I lebtiruri ..ta mësojë dhe Papa se si i ndajmë , si i Varim e me ç'kritere i nderojmë ne Kllasikët e Marsksizëm Lleninizmës së Bibllës .

Ndalu pak  ose dil pak jashtë , merr pak frymë të mendohesh para se të shkruash koqellëqe ose te shesësh  Hunj për Purteka!

Shko ne biblioteken e Lagjes ne USA se ke disa libra mbi vepren e Jezuiteve ne Shqiperi, boll mbete besnik i Dafllakut te vyshkur te Nexhit. Meso se atdheu yt ka nxjerre edhe figura te ndritura e jo vetem kriminel qe pushkatojne fetar. Shiko edhe njehere fotografite e panumerta te pushkatuarve dhe pastaj lavdero prap Merhumin.

Me këtë metodën e Xhiboles " vetë ngrë e vet zhyt " paradhënie e ke që ke gjithmonë të drejtësmiley  Vetëm mos Ulëri kur do të flasësh smiley dhe mësohu të mendohesh kur do të thuash ndonjë gjë Konkrete .Ose kur do ti trazosh gjërat filloja nga Muri Kinez !.E mbylla më fitkë për tye !

Ti ke mbyllur mendjen dhe shpirtin ndryshe nga Jezuitet qe u martirizuan ne Shekuj per mbrojtjen e gjuhes Shqipe qe sot ne flasim. Po ti ke te drejte se historia eshte filmi Mesonjtorja

Do të them dhe një të fundit që të paktën të mësohesh edhe të përdorësh fjalën "në shekuj "  duke u shkëputur nga prurja e duke marrë pjesë në përkujtimin e datës së ngritjes së Murit Kinez

Si ditlindje kanë transferimin nga Kisha Katolike Romane . Në Europë ndihet rroli i tyre " komunist " në influencat politike për një shoqëri " tip jesusi  " .Dhe të gjitha këto pas Napolonit ..dmth pas svitit 1850

Tani se ku i ke shekujt smiley...që ...kan shku në luft e në Luft kanë dekun e / dhunë mbrapa kurrë muk kanë hjekun .. Për Atme Gliuhë e Fjamur të Atmes tyre  dhe leckave të varura  Bulevardit , vetëm ti e di .Të paktën prisje vitin 2050 ta thoje në shumës smiley

Je i këndshëm por ke shumë deficienca me përqëndrimin kur flet për gjëra Konkrete . Jo me Ulërima  dhe ...me thashetheme smiley

Mos ngaterro krijimin e Misionit te Franceskaneve ne Shkoder(shkeputja nga Raguza) me veprat e Jezuiteve. Gjon Buzuku ka qene Jezuit.

Bere mire qe hape librin dhe lexove dhe pe vepren intelektuale te Shqiptareve Franceskan. Ata rezultuan me efektivet ne mbrojtjen e gjuhes shqipe dhe hapen shtypshkronjen e pare qe printonte shqip si dhe gazetat e para ne shqip. Hapen kolegjet e pare ku pranonin cdo  Shqiptar pa dallim, dhe shkolluan ne Kolegjin Saverian, Ndre Mjeden, Luigj Gurakuqin, Jakov Xoxen, Ernest Koliqin e Qemal Stafen, Konicen e Mark Gurakuqin. Mbrojten gjuhen e shkruar dhe nxoren politikan patriot shqiptar e shkrimtar e publicist.

Turmat e manipuluara nga udheheqesit e mbrapshte komunist i lincuan si ne asnje vend tjeter dhe fillimi e masakres e shenoji Mehmet Shehu, me fjalimin e tij kunder Jezuiteve ne janar te 1945. 

P.S. Mund te gjesh Libra edhe ne Shqip ne biblioteken e lagjes ku jeton per me shume informacion.

 

Prap ti me Gj Buzukun Jezuit smiley.

Po ikë tani se dhe ta kam theksuar që janë Komunist si themelim smiley Përqëndrohu ! Shko zgjo madam Pompadurin dhe pyte po deshe smiley  Dhe mos vazhdo më Murin Kinez , se i shpjegove të gjithë shekujt .

Pse sëkëlldisesh . Në çdo koment e ke më mirë se unë .Unë e pranoj Vet dhe që tani po iki ke biblioteka e Lagjessmiley

per saktesim e thoshte per Ballukun: " Pse nuk e dinim ne kush ishte Beqir Balluku?Nje mut muti! Po pse e vute-do thonit juve ? Po ke do vinim?"

po te heqesh  disa figura klerkesh si noli dhe fishta ,shumica e tyre nuk kane punuar pro shqiperise.  kjo gje duket edhe sot .  progreket,proturqit dhe prolatinet i ke me tonelata,ndersa proshqiptaret jane sa gishtat e njeres dore. mua me vjen ndermend vetem at nikolla i elbasanit..  prifterinjte katolike ne pergjithesi jane krahinariste dhe jo kombetariste.

ndersa sa per ''festen'', eshte shembull; tipik i servilizmit shqiptar..

Shqipo në se më lejon . Desha të thoja që ky " servilizëm " është i kuptueshëm dhe i pranueshëm pasi nuk është pak të të vizitojë PAPA dhe të mos përulesh . Këtë e kam të mbështetur në shumë ngjarje të tilla në Botë por edhe tek Historia Jonë si popull .Diçka tepër e Natyrhmedhe e argumentueshme. Gjetjja është një palaçollëk InteliDjentësh nga këta të brezit që rriten me Vidio dhe " e ke pa atë filmin me Xhon " smiley ose e LeftOvërve " ka bërë dr Flori një këngë "

Duhet komunikuar  dhe me këta përfaqësues të Klerit Katolik në Shqipëri ta tjetërsojnë menjëherë këtë Formë axhamijsh që nuk ka bërë kurrë Vaki në asnjë vend . Dikush po Tallet me ta  duke fyer edhe Inteligjencën katolike .

Aq më tepër në një vend me dominancë Myslymane që të pështiros edhe Shqipërinë kur i shikon bythpërpjetë bulevardeve , nuk mund ti bëhet karshillëk intolerance Fetare për ti hap rrugë varjes së Fotove të Bin La Denit !

Më fal  se ndërhyra ! Por lexo këtu paçavure Politike , dava Gjëmbeçësh që i japin tonin PPU dhe thuaj që pse Iku Emigranti dhe Pf e të tjerë smiley  Janë të njëjtët që duan me çdo Kusht të ngjallin një të shkuar absolutisht jashtë çdo Kriteri Matës me të Sotmen !

Titulli martir katolik ishte i gazetes MAPO. Ne foto duken edhe te feve te tjera madje dhe laike.

ne fakt ne titull thuhet ne pergjithsi: "martiret e klerit". ndersa ne pershkrim saktesohet: "martiret e klerit katolik".

 nuk me duket nje ide e mire...  hajt mo Shqipri

Laura dov'e', mi manca sai
magari c'e' un altro accanto a lei
giuro non ci ho pensato mai
che succedesse proprio a noi
 

Ke pa ti ndonje ide te mire nga Lulzim Sali Basha, kryetarit te bashkise se Tirones? Gjithone opozite destruktive pedheje! 

Mua me duket si keqtrajtim i mundes dhe djerses te ktyre burrave. Dhe per cfare, ..... qe Shqiperia te duket "ma katalik se Papa"  smiley

Pas nje dite agjenti Shnajder u afrua tek shitsi Gazetave te qoshja ,,Bedrije e thonin , bonte dhe kafe . Vuridoren ke banaku dhe pyti gjith dashamiresi :

Kush e hoqi portretin e Hrushovit ..Me fal te varturit ne Tel pergjate Bulevardit . Dikush i ka hequr ato dhe Ju e keni pa besoj !

Ku di gja une ...tha Bedrija e PPU .... Ca punetore te pastrim-gjelberimit erdhen pine kafe ke una ne oren pese te mengjezit .Njoni mbante ca letra te zhubravisura ne dore dhe ..tha 

" I hoqem se i paten dhier Laraskat "...

He mre kush e mbulo zbulimin e armiqve ke PPU smiley

 

Piuuuu Nga 42 komenye ne kete teme 12 i paska vetem idrizi, pra pak me shume se 25% te komenteve smiley

 

Tek temat ku permenden ceshtje ne lidhje me monizmin Drizja shpupuris flatrat si miza permbi m...anivellin smiley

Pse c'te gjeti ty se i ka Idrizi .Te ka mbete hatri gje . E ke per turp a si ? Apo do nonje thashetheme smileyPse Qemoli nuk e donte Mysinen .. Me ty mund te flasesh  gjith diten dhe ne fund te te lesh me Xhibolen dhe presidentin e firmes dy M ..te besh aritmetike ..me nje koment :

Y none sa komente smiley

Pse nuk ta mba bytha te thuash per te Lebtitmin smiley

 

Sikur do shkoje Tek biblioteka e Lagjes OIdriz, te lecisje per Intelektualet e Patriotet Jezuit??? Mesove gje? E kuptove qe Shqypnia nuk fillon me Filmin Prita, Mesonjtorja a Nentori i dyte?

e kuptoj kur dikush mundohet te perfitoje politikisht me keta martir dhe eshte e turpshme....por a nuk eshte turp me i madh ti quash agjente Simi, reaksionar sot kur ska me diktature Enveriste?

Me pyete me cfare ligji jane persekutu si Intelektual???? Po doli  heroi i Spanjes ne shesh te Shkodres ne janar te 45 duke akuzu 45 Franceskan, se aq kishte Shqypnia atehere, si armiq te popullit .....ishin mesuesit e Qemal Stafes e Luigj Gurakuqit e te Ndre Mjedes e Ernest Koliqit, qe i edukuan pa dallim klasor te donin e perparonin Shqypnine. E dolet ju lopcaret e malit te benit Pogrom ndaj Patrioteve Jo komuniste? Po cer te mos lebetitesh me mendimin tuj o zotni....kur justifikoni vrasjet e dhjetera fetareve ? E nga kush nga klika antishqiptare komuniste....patriot shiten te gjithe por duhet me pa rezultatet. 

 

Akome ke priftat ti ? I gjete Jezuitet apo akoma po kerkon ? Tani po verteton se qekan qekan Prifta te   vitit  45 smiley I gjete shekujt ? Kur ti gjesh ketu jam une .Vi prap ta them dhe njehere kush ka qene me Vule ne BYTH e kush jo nga ata patriotet e Medhanj ! Shqiperia tamam tamam fillon me Librin kunder Prufterijve dhe Hoxhallarve si vegla e pararendes te Pushtuesve . Ne ate Kohe keshtu quheshin ne gjithe Boten .Ti me xhibolen i quan Mut .. Njesoj eshte .

Sot jane Misionare te Paqes , pervec ortodoksve qe jane serbe , greke dhe Ruse smiley dhe nuk hyjne tek priftat .Me xhibolen te kam thene qe mba tre Lagje me dasma ne Devoll po me ty nuk ma kishte qejfi se verte i lebetirur po  te kane Lezet dhe Ulerimat smiley

Po me shume erdha per Xhibolen se nuk kishte lindur ne Kohen e Simit dhe ka shpetuar pa Vule ne Bythe . Jam i bindur qe do e kishin Vulose ne Byth po ta dinin qe ishte kaq shume "antikomuniste " smiley mgjithse vjen duke u tundur ne fund te kembeve te dy Partive njesoj e barazlarguar !

Fundja jo shume sterio po te dukshme !

Sikur premtove qe do lexoje ne biblioteken e lagjes apo ta mbushen mendjen Enveristat e tjere qe mjaftojne mesimet e bace enverit per te gjykuar te gjithe e cdo gje. Po ccke me priftat ore zotni, ty te udhehoqen Koci Xoxet e Maqedonise, Kinezat e Byrose apo te degjenerumit e bllokut....Gjon Buzukun e di kur ka lindur???? Apo festoni 8 tetorin e qofte largut? 

Qeke ene skuth, i thu botes merru me te Lebetitmin. Zotni, kur ju shof juve, jam i bindur se po te kish qen Luigj Gurakuqi a Qemal Stafa gjalle, ju do i kishit pushkatu ose do i vdisnit ne internim si Sejfulla Maleshoven.  

O tironc me fal per injorancen qe kam ne kete fushe kaq te gjere te meritokracise jezuite ne Shqiperi..Pyes veten(referuar ju) si i kane shpetuar gjithe keto detaje Presidentit te Republikes se Bananeve..More me gjithe keto info qe po jep ketu tek ky blog modest minimumi ky duhet ti kishte dekoruar nga 3 - 4 here..Shiko pak me thelle ne ate arkivin tend jezuit se mbase del dhe ndonje kushuriri jot martir jezuit qe u pushkatua sepse ishte bashkuar me kauzen e jezutive te guatemales per ngushticen e gjibraltarit..Ej ve bast qe ti nuk di historine e pemes tende gjenealogjike kaq mire sa di per kalvarin e mundishme te sakrificave sublime te ketij sekti..

ViVa, nuk eshte fushe e gjere por Historia e kombit tend, qe per mua duhet ta njohe cdo njeri me aresim 8 vjecar.

Jezuitet kane qene intelektualet me te hershem Shqiptar. Marin Barleti konsiderohet Historiani i pare Shqiptar dhe deshmitar i rrethimit te Shkodres. Pjeter Budi ka shkruar veprat e tij fetare ne gjuhen Shqipe ne shekullin e 16. Pjeter Bogdani i lindur ne Prizren ka qene nga shkrimtaret me origjinal shqiptar ne shekullin e 17. E keshtu me rradhe, Luke Matrenga, Jul Variboba, e shume prifterinj te tjere ne zona te banuara me Shqiptare deri ne Sicily.  

Franceskanet e mesiperm, vazhduan traditen e Shqiptareve te medhenj, dhe ne shekullin e 19 me guxim u shkeputen nga Raguza, duke patur edhe pasoja personale,  per te punuar me shume per iluminimin e Shqiptareve dhe mbrojtjen e gjuhes shqipe. Persekutimi i tyre filloi qe ne Janar te 1945, nen udheheqjen e Mehmet Shehut, njeri i arsimuar ne Perendim, sepse ishin pjesa me e kultuar e Klerit Shqiptar, dhe sigurisht me e rrezikshmja per rregjimin komunist.

Nese vertet nuk e dini historine e vendit tuaj kjo nuk ndosh per fajin tuaj por te pseudo-intelektualet e teksteve mesimore. Kur ben ne histori 1997 dhe Zanin, Kakamin a Izetin, nuk ka vend faqja per Gjon Buzukun.

Pasojat duken qarte kur figurave te mesiperme u referohemi me gjuhe vulgare si prifta apo agjente te Simit apo qe e meritonin kalvarin e vuajtjeve sepse keshtu behej kudo.  

Nuk e kuptj diskutimin familiar apo se nga rrjedh faamilja ime. Me sa di une nuk kam lidhje gjaku me keta njerez te shquar, por fundi i fundit ....Vetem vime ne kete Bote dhe vetem ikim...pavaresisht te kaluares familiare.

O Tironc i lebetitum.

Te jesh me shkolle dhe "i kulturuar" ( ne shqiperi ne ato kohe i kulturuar apo i kenduar quhej dikush qe dinte te lexonte e shkruante sepse 90% ishin analfabet) nuk do te thote qe je i pa-fajshme. Pershembull te gjithe prifterinjte pedofil qe nga Amerika e deri ne Vatikan jane te gjithe me shkolle te larte e te "kulturuar" por kane bere krime nga me mizore qe mendja jote as nuk mund ti imagjinoj. Bej pak research per femijet ne Irlande! 

Te marrim persekutimin e klerikeve me 1945. Pa dashur te justifikoj krimet e Mehmet Shehut askush nuk u pushkutua sepse ishte klerik, por bashkepuntore i fazhizmit dhe per krime ne popullate. Vatikani miratoi ne heshtje "final solution" te hitlerit ndaj cifuteve dhe kete turp ende nuk e mbulon dot ende sot, pavaresisht faljes publike qe kerkuan. Vatikani ishte asnjanes ne luften e dyte botrore kur gjithe evropa ishte ne lufte te pergjakshme me fashzmin dhe per koncidence nuk shkeli kemba e gjermanit. Mos te diskutojm pastaj per fashizmin ne Itali dhe lidhjet e tyre me Vatikanin.

Di ndonje prift me arme ne dore ose maleve ne lufte kunder fashizmit dhe nazismit ne Shqiperi? As me pushke dhe as me pene! Perse kjo gje ne Shqiperi? Se hoxh e bekteshinje ka patur. Vime pak me vone kur ne shqiperi u ndalua feja, Saliu e i gjithe brezi i tij nuk lane kishe pa djegur e shkateruar, por kjo eshte histori ende edhe me e gjate..

Morali eshte ky tironc, fotot ne bulevard jane hipokrizi e paster per te justifikuar nje vizite te Papes.. Hipokrizi nga ai qe i vuri, hipokrizi nga ai qe i shan fotot dhe ende me keqe hipokrizi nga ai qe kerkon te behet sot me katolik se vet Papa.. 

 

 

 

 

 

 

 

Di ndonje prift me arme ne dore ose maleve ne lufte kunder fashizmit dhe nazismit ne Shqiperi?

 

vetem te ppu lexo ksi alienesh qe zoti e di nga ca planeti vjine. Kerkon tjetri me pa prift me pushke ne dore. Tobestrafkullah!

Liqeno, edhe ty si gjithe atij brezi ja kan mesuar historine me filma te Kinostudios shqiperia Sot, dhe ende nuk e kuptoni demin qe ju eshte shkaktuar ne formim e botekuptim. Se Kinostudia bente film per Sali protopapen duke pushkatuar fshatare por jo per Mehmet shehun duke pushkatuar Myzeqare.

Cdo me thene me historine e Prifterinjve Pedofil ne Irlande?  Di gje ti qe Gjon Buzuku, a Pjeter Budi kan kryer kete mekat apo se Qemal Stafa e Ernest Koliqi jane molestuar nga zoterinjte e mesiperm???? Pedofilia eshte krim me perfaqesuaes te cdo shtrese.

Une po te permend vepren e produktin e njerezve me te Shquar Shqiptar ti me flete per skandale pedofilie? Si Komunist qe je, nuk te ben pershtypje, qe shkrimet e Qemal Stafes, te edukuar nga Franceskanet, kishin nota gjenialiteti qe nuk e sheh tek asnje nga shpura injorante Byroiste e Merhumit? Krahason ti keto figura e nderuara me injorantet vrastare qe shkaterruan popullin Shqiptar per 45 vjet?

Kush te tha ty qe bashkupunuan me Fashizmin keta Prifterinj? Koci Xoxe qe torturonte patriotet me kallup dinamiti ne qeli, apo ata Sigurimsat qe u fusnin armet naten ne qele Franceskaneve per ti arrestuar te nesermen.

Pse duhet te luftonin prifterinjte me arme ne dore ? Dhe qekur mosluftimi qenka krim? Po cpun kishte Fishta me Cifutet? 

Kur do te hapni mendjen dhe te gjeni te verteten pa permendur propaganden komuniste anti-shqiptare te Koci Xoxes e Enver Hoxhes? Jeni thjesht njohes te akuzave te Sigurimit te shtetit por jo te fakteve historike, Mehmet Shehu i akuzoji per agjente te Vatikanit e Anglo-Amerikaneve.

Hipokrizi eshte te mbyllesh syte e te shohesh nga krahu tjeter kur ne bulevard perballesh me me shume klerike te vrare se ne cdo vend tjeter. Nuk ishin Kleriket Shqiptare me te liq se ne vendet e tjera por ishte klika Komuniste Shqiptare me Vrastare se kudo tjeter. Por duhet kohe per ta kuptuar me sa duket.

Shembullin qe solla per prifterinjte pedofil qe kane krime nga me mizore (edhe me keq se nazistet) e permenda per te te shpjeguar ty qe te jesh i shkolluar apo me "kulture" ne nje vend anafalbet e me nje prapambetje te thelle nuk do te thote te jesh i pafajshem. Ashtu si mund te jesh edhe jo-prift apo jo-hoxh edhe te jesh pedofil apo kriminel. Nuk do i barazoja te gjithe prifterinjte. 

Une nuk jam komunist, jam socialist ( besoj ne drejtesine sociale dhe jo ne zot apo fe). Ndersa komunizmi eshte per barazi. Ka dallime te medhaja midis te dyjave. Tani meqe e hoqe kureshtjen, te kthehemi tek kleriket. 

“Gjergj Fishta vdiq në vitin 1940, kur vendi ishte në kulmin e zisë së robërisë, kurse ai vetë në majën e një lavdije, përndritja e së cilës ngjante ogurzesë në sfondin mortor fashist”, shkruan Ismail Kadare në një monografi për të.

----------

Pak javë pas agresionit italian eksponentët më të lartë të bashkësisë katolike shqiptare shprehnin zyrtarisht pëlqimin e tyre për regjimin e ri, duke e rreshtuar kështu gjykimin e tyre politik krahas atij të krerëve myslimanë dhe ortodoksë të vendit. Dhe më 4 maj Mëkëmbësia italiane mund të raportonte nga Tirana: ”...gjithë ipeshkvinjtë katolikë të Shqipërisë duke qenë të pranishëm përfaqësuesi i etërve françeskanë dhe rektori i kolegjit të Jezuitëve të Shkodrës, erdhën në selinë e Mëkëmbësisë për të shprehur ndjenjat e besnikërisë së tyre ndaj Mbretit Perandor dhe ndaj Duçes dhe për të më komunikuar kënaqësinë e tyre të plotë për gjendjen e re të krijuar në vend. 
Arqipeshkvi Thaçi duke folur në emër të të gjithëve, deklaroi se kishte besim që, nën mbrojtjen e Italisë, Shqipëria më së fundi do ta ketë të garantuar zhvillimin e vet shoqëror, ekonomik dhe shpirtëror (Tele-ekspres për ambasadën italiane pranë Selisë së Shenjtë, 6 Maj 1939 në të cilën referohen njoftime të transmetuara nga Mëkëmbësia e Tiranës në “ASMAE, Serie Affari Politici 1931-145, Santa Sede b.43)”. 

-------

Nderkohe ne Poloni 108 prifterinj vdiqen krahas popullit te tyre ne luften kunder Nazismit. Nje nga ata qe vdiqen Papa John Paul 2 ne vitin 1999 e pagezoi shenjtor. Mos luftimi dhe mos denimi i krimive te fazhizmit dhe nazismit eshte krim o tironco, edhe vete Vatikani kerkoi falje per kete. Pastaj ato me Enverin, Koci Xoxe jane per kete imbecilin me flamur kanadez.. smiley

 

Nuk mund ti le menjane Koci Xoxen e Mehmet Shehun e atyre viteve se ata ishin fajtoret e jo njerezit e thjeshte. Ne botekuptimin tim per krimet e ushtarit mban pergjegjesi komandanti e nuk besoj ne relativizem apo bashkefajesi. Fundi i fundit ketu shumica e komentuesve akuzat e Koci Xoxes e Sigurimit perseritin, pra smund ti le menjane.

Krimet e nazizmit u injoruan nga te gjitha institucionet e qeverite e asaj kohe, vec Kryqit te Kuq Zviceran, qe denoncoji prane shteteve perendimore hapjen e kampeve te punes nga Hitleri qe ne 1935-1936. Kleri per aresye etike, gjate meshes, meqe nuk merret me punet e qeverise, lavderon Ducen, Hitlerin, Stalinin e Hoxhen deri ne 1968 me nje fjali sapo hap meshen. 

Paralelizmi qe ben ti nuk ka kuptim, sepse jo te gjithe prifterinjte polak dolen partizan, ai ishe qendrim personal qe nuk duhet te coje ne ndarjen ne prifterinj te mire a te keqinj perballe pjesmarrjen ne luften e dyte boterore me arme. Ne fund te fundit nuk eshte krim qe prifti te mos kape armet, si edhe te shpreh simpati per Musolinin apo Stalinin per derisa ai merret  mire me punet e kishes. Une spo levdoj keto figura si heronj te LANC se ata nuk kishin besim tek komunizmi gje qe per shume komentues i ben te denje per tu pushkatuar. Ne 1968 Klerike tkryesore dergjeshin burgjeve ose ishin pushkatuar keshtu qe mos shih ndonje te mire ne faktin se nuk u pushkatua asnje. Por ne 1971 u ekzekutua prifti me origjine kosovare Dom Shtjefen Shkurti,  mbasi kish kryer denimin me burg nga 1946-1966, vrasje qe u fsheh deri ne 1973. E shikon si behesh padashur apologje i krimineleve kur shperndan informacion politik komunist?

Po mire atehere merru me Xoxen e Shehun..Nuk mund te fillosh nje debat me te tilla argumenta dhe te refuzosh cdo fakt vetem sepse qenka ne te njeten kohe me Xoxen me Shehun.. Nuk ka arsyhe "etike" te tilla, apo te shprehesh "simpati" ne vitet 40..  Ja dhe nje shembull nga kleri katolik. 

DOM NIKOLL KAÇORRI (1862-1917)
Lindur në fshatin Kre i Bajrakut të Lurës. Rridhte nga një familje, babai i së cilës ishte katolik, ndërsa nëna islame, gjë që tregon për tolerancën fetare. Më 1884  Mbaroi studimet filozofiko - teologjike për meshtar dhe u shugurua në Shkodër. Për pak kohë shërbeu në Delbnisht, pastaj u emërua famullitar në Durrës. Për veprimtarinë frytshme kishtare, Papa i asaj kohe e nderoi me "Kryqin e artë": "për Kishë dhe Papë". Emërohet Ipeshkv. Gjatë 1905 - 1907 drejtoi kryengritjen e armatosur kundër turqve në Kurbin. Më 1908, Kaçorri mori pjesë në Kongresin e Manastirit. Në nëntor të vitit 1912, si delegat i Durrësit, mori pjesë në kuvendin e Vlorës dhe firmoi dokumentin e pavarësisë me siglën "Kaçorri". U zgjodh nënkryetar i qeverisë shqiptare. Pas rënies së kësaj qeverie, emigroi jashtë atdheut, ku vazhdoi veprimtarinë e vet politike e patriotike, derisa vdiq në Vjenë në maj 1917.

Asnje si shmebulli me larte nuk doli ne mbrotje te Shqiperise kunder fashizmit edhe kete turp nuk e mbulojm dot. Ca ti bejme ne tani atyre qe na dolen te gjithe fashista apo te bekonin krimet kunder popullit te tyre? 

Ti injoron cdo fakt e cdo llogjike e preferon propaganden qe po na nxjerr me katolik se Papa..Ndersa mua me vjen plasja qe ende ne vitin 2014 si shtet vazhdojme te kemi komplekse apo te themi traplleqe te tilla si "gjithe bota i ka syte nga Shqiperia" meqe po vjen Papa.. Ca jane kto? Kemi 23 vjet te lire te praktikojme fene dhe vetem 3% e popullit jane besimtare praktikante me duket. Nga erdhi kjo dashuri e madhe? Apo nga erdhi ky viktimizim? Papa mire ben qe vjen, mire bejne edhe keta qe e presin, kush te doje te dale e ti puthe doren mbase i mbushet mendja ti shoh shqiptaret si qenie qe meritojne respket dhe dinjitet e jo si viktima.. Mabse, por mbase hedh ndonje fjale te mire edhe per ata te Kosoves se edhe ata shqiptare jane megjithese njerezit e Papes nuk pranuan qe Hashim Thaci te jete ne ceremoni lere me ta takojne. 

Te falenderoj perzemersisht qe gjet pak kohe dhe u mundove te shkruash gjithe keto vargje kaq domethenese per nje ceshtje e cila ishte jashte vemendjes time dhe interesit aktual..Jam koshient qe te gjithe keto emra kane lene gjurme ne historine e kombit tone shqipetar.Nuk e quaje te logjikshme qe pervec disa postulateve kishtare te shkruar ne shqip dhe disa ndodhive te shkruara te zeze mbi te bardhe te gjitha per interes te Papatit te ngrihen ne piedestal keto figura qe te gjithe jeten dhe vepren e tyre ja kane kushtuar kultit fetar.Nuk arrij prape te bej lidhjen midis ketyre emrave qe po rendit kaq bukur dhe atyre qe jane varuru sot perpara gjithe Tiranes..Minimumi per figuren e tyre te selektuara nje nga nje duhet te behen dhe krijohen kushtet qe te gjithe njerzit te vihen ne dijeni per cfare kane perfaqesuar dhe cfare domenthenie kane pasur per historin e popullit shqiptar mor zotri.Mund te kene qene te rendesishem per interesat e sektit qe perfaqesonin po se di pse me kujtohen vargjet e poetit te madh Pashko Vaso..Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria..

Me duhet te korigjoj perseri....Nuk tha Pashko Vasa qe Shqiptaria eshte ekzekutimi i klerikeve pa gjyq a me gjyqe te stisura....Nuk enderronte Pashko Vasa  nje Shqiperi ateiste e pa objekte fetare... ndryshe nuk do e bente fare ate thirrje. Pashko Vasa beri thirrje per lerjen menjane te dasive krahinore e fetare kur atdheu ishte ne rrezik. Sot Pashko Vasa me siguri do heshtete i trishtuar para ketyre figurave qe si thone shumica e komentuesve nuk i njohin as kush jane.

Nuk eshte faji i tyre qe ne si njohim sepse ata i kishin te gjitha dhuntite. Eshte liria jote te jesh  ateist dhe te shikosh Besimin si semundje a cyrykllek. Shume figura te shquara kane qene fetar apo edhe kleri, dhe ato postulata te parendesishme per ty, ishin te madherishme per mua se na solli gjuhen deri sot nder shekuj. Arritjet e tyre ti permenda, mbrojtja e gjuhes shqipe, dhe futja e mesimit shqip ne shkolla e mesha, ndryshe nga prifterinjte ortodoks qe duhet te prisnin Fan Noli tu shqiperonte sherbesat....Hapja e kolegjeve ku edukuan me dashuri per shqiperine, politikane, shkrimtare e publicist....Krijimin e shtypshkronjes shqiptare qe printonte ne gjuhen shqipe....

Sa intelektual ishin eshte pyetja? Ja te marrim Ndre Mjeden qe u pergatit nga Franceskanet te behej nje lektor i shquar e te punesohej ne  4-5 kolegje perendimore, ndryshe nga ata qe na udhehoqen nga fitorja ne fitore, me dy klas shkolle apo  te ngelur ne Paris.

Deshiroja te qartesoja paksa pozicionin tim ne kete mesele te krijuar nga Fanaticsat Jezuit..More Tironc se po me habit mer zoteri dhe sot kemi plot kolegje te ndryshme..Madje ne disa prejt tyre kemi dhe njerez te kulteve fetare qe japin mesim..Cfare po thua e ke iden apo jo..?Meqe tek medreseja ai qe jep mesim eshte musliman atehere rrjedhimisht dhe nxenesit qe neser pas neser mund te avancojne dhe te behen njerez te shquan me ane te individualiteteve te ndryshme dhe ambiecieve ne jete.. Meritat i takojne ketyre mesuesve qe deri me tani po etiketohen si perkrahes te islamizmit radikal.E di ti mer zoteri qe te gjitha olipmiadat ne rang kombetar fitohen nga nxenesit qe studiojne ne kolegjet turke te cila kane ne thelb te tyre rrenjesimin e nje fryme te thelle fetare muslimane..Ti etiketojme ne keto apo jo..?Pash Zotin me duket se ti jep material per Kac Myftarin per temat kishtare..Persa i perket figures se Fan Nolit te lutem kurseji rrjeshtat dhe cinizmat.Me respekt per atdhetaret e vertete te emancipuar te kombit qe kurre nuk i pranoj si pasoje e frymes se ketyre pseudo-prijesave tribal me veladon sa nga nje fshat ne nje fshat duke gllaberuar ne emer te kishes te mirat materiale te njerezve te cilet i shikonin me perbuzje si inferior nga sekti tyre..

Viva me habit me metoden e debatit ku krahason kolegjet Jezuite te 1850 me kolegjet turke te 1992. Por kur Jeziuitet ngriten kolegje ku nxenesit ishin te detyruar te mesonin shqip, Shqiperia nuk kish shkolla Shqipe. Fan Nolin nuk u kritikua nga une por prifterinjte ortodoks shqiptar qe nuk ishin aq te zote sa prifterinjte katolike, e duhet te prisnin Nolin tu perkthente sherbesat fetare. Prifterinjte ortodox predikonin ne Greqisht kur Bashkatdhetare t e tyre katolik I kishin shqip eruar sherbesat prej  vitesh.

P.S. duhet me pyet Myftarin ke do preferoje nga ne te dy. 

Te dy keni te drejte.

Ke zgjedhur menyren e gabuar per ta impostuar kete teme tironco.Kam repsekt per nivelin tend intelektual sinqerisht.Ne si komb krenohemi dhe mburremi sepse i kemi dhene botes nje Pape me origjine shqiptare Klementi XI.Rrenjet tona jane dhe do te mbeten thelle brenda historise se njerzimit.Puna e tyre  atdhetare ,perparimtare ,per emancipimin e popullsise shqipetare eshte per tu lavderuar dhe per ta perkrahur jo thjesht me varje fotosh ne litar ne mes te bulevardit por me ekspozita dhe botime shkencore.Duhet te jepen fonde te caktuar nga ana shteterore dhe te promovohen realisht kush ka kontribuar ne historine e ketij kombi.Gjithashtu me vjen keq qe dhe qasja qe i ben kesaj teme persa i perket persekutimit dhe lincimi te ketij sekti fetar nga ana e PK.Linja qe ti mbron eshte po e njejte me linjen tjeter te cilen ti akuzon.Je thjesht vetem ne krahun tjeter te lumit vetem se simpatizon krahun e kundert.Nuk te jep nder menyra e tille te shprehurit te kesaj teme ne aspektin lincuese ndaj sistemit te kaluar.

Arsyen e varjes * te figurave ne bulevard e kam thene une me poshte.

Po prifterinjte e varur nga Zogu?

Nuk i jep njeri zogollit medalje per varjen e Franceskaneve, sepse Zogolli ishte me Shkjaun apo me Italine kur ja desh nevoja, ndryshe nga Franceskanet anti-Italian e anti-Serb qe donin Shqiperine. Nese ndonje Francescan ju perul Fashizmit per aresyet e Tija nuk mund te beje denim kolektiv. Balliste kishte Jugu po dallimi u be . Ne se nuk perfshihen fotot e martireve te varur nga Zogolli nuk eshte faji i ketyre martireve por kujtdo qe perfshin duke Len perjashta. 

Po shtjefen gjecovi, papa kristo negovani, petro nini luarasi martire jane dhe ata?nese nuk e ke vene re apo nuk e kane vene re ne shqiperi historia e shqiperise nuk fillon ne 1945.

Mos i ngaterro gjerat Xhan, bere pietje per Zogollin dhe mu kujtua varja e e Dom Gjon Gazulit, qe u var ne litar ne 5 Mars 1927 nga Zogolli, i cili vrau paraprakisht shume nga njerezit e lidhur me Luigj Gurakuqin. Nese ky martir nuk eshte mes te tjereve nuk eshte faji i martireve. Zogolli ne bisede me ambasadorin e asaj kohe, Britanik, kish shpreh deshiren se si nuk kish mundesi ti varte ne trekembesh te gjithe Katoliket Shqiptare. Kurre nuk e pushoji Zogolli luften ndaj klerit katolik ne Shqiperi. Fatkeqesisht vellai i Dom Gjon Gazulit, gjuhetari Dom Nikolle Gazulli, u pushkatu nga rregjimi Enverist pa gjyq ne 2 shkurt te1946.....

Papa po viziton Shqiperine si nje vend ku komunizmi ka diskriminuar fetaret me shume se ne cdo vend tjeter te Europes. Le te mos harrojme thelbin e vizites, ai nuk po vjen per te takuar zotin Rama apo Meta. Fakti qe Cuni i Sheqeres e Lulthimi, mundohen te perfitojne nga sakrificat e martireve Shqiptar apo te atyre qe nuk jetojne me, eshte turpi i tyre.

dhe mu kujtua varja e e Dom Gjon Gazulit,...smiley

Prandaj them dhe une qe je me nje barre Lezet . I perdor  personazhet dhe kohet me keq se une kokrren e tespijes  Xhibole . Po si nuk me mba mend mua ne Krah kur po shaje Regjimin e Zogut ? ? Jam ai qe thash mos fol me ze te larte se eshte Xhibolja afer nesh smiley

nashi mor bir martiret nuk i varen vete fotot e tyre aty te tjeret ua vendosen.ti nderojme te gjithe martiret them una.pastaj dhe papet nuk jane strangers ndaj diskriminimit fetar . parardhesit  e ketij te socmit dikur i shfarosen te gjithe ata qe besonin ndryshe.Shprehja :"Vriti te gjithe, perendia do ti seleksionoje -nga katoliket engjej te pafajshem  ka dale".Sa do i behet qejfi papes sikur ta presim me resme te xhordano brunos apo galileit smiley e di eshte histori e shkuar po ne e kaluam epoken e gurit 1000 vjet prapa te tjereve .violenca eshte si puna e fruthit , te gjitha kombet e kalojne disa heret disa me vone.

ti mire thua, po edhe une mire them..nuk eshte faji i martireve...por atyre qe mundohen te perfitojne prej tyre...me i kjarte smund te jem. Veq mos anshkalo qellimin e vizites se Papes...eshte nje vizite ne nje vend te persekutuar nga komunizmi si ne asnje vend tjeter.....2 prifterinj u vrane ne kohen e Gjeneralit ne poloni e ra rregjimi...kurse tek ne politikanet nxisnin turmat ti beshtynin, rrihnin e ti benin gjykim publik me vdekje ...Jezuiteve patriot Shqiptar. Xhordano Bruno eshte trajtuar me me shume dinjitet qindra vjet me pare.

Sot kalova aty. Ishte edhe portreti i Dom Gjon Gazullit i varur ne kohe te Zogut.

Keshtu tha dhe Bushi pasi vari Sadamin ..dhe pa qe Ju keput koka .Dmth ja kishin prere dhe ngjitur me Peshtyme smiley

Meritonte nje vdekje me dinjitoze ...

Edhe xhibolja po ta lexosh me vemendje ate po thote , si pjese e Elites smiley Dmth kete do themi edhe kur Velolleqet te behen Realitet per Mazllemet .

Nuk dua te ta heq frymezimin antikomunist te oreve te para smiley por me duket se e paske kuptuar per cfare kemi Komentuar dhe per cfare eshte Prurja .

. Per karagjozllekun e Varjes e priftave si Kllasiket e Marksizem Lleninizmes ...dhe jo per Heroizmat e tyre ne shekuj !

Hajt naten, gjume te embel , pa enderra  me Jezuite shekullor smiley

Une thash se kishin hyr ne udhen e zotit keta Papet, dhe alla alla kan filluar te ndergjegjesohen per ndyresirlleqet qe kan kurdisur ne kurriz te popullit shqiptar, po ky kokloqja ne nje vryme i bika fyellit.....

Po vin te marr pjesen e tij te tortes ky! Se ka dal llafi qe po ndahet torta, nje pjese do shkoj andej nga sqetullat leshtore te anadollakeve, nje pjese nga cerrat e anglezeve qe u duket vetja greker... e keshtu me rradhe. O burra daullet tani me te njejtin avaz 

Shqiperia 70% muslimane

Diktatura me e eger e historise te njerezimit

Vendi me i varfer ne europe, ja shiko keta njerezit qe tregojne kamerat tona smiley

Etj se nuk i mbaj mend te gjitha klishete nashti, po mos kini gajle do na i rikujtoje papa kur te vij. Une habitem keta jo vetem qe nuk e bejne persona non grata me keto tru qe paska ky, por edhe i bejne ftese smiley

 

Cfare situate komike. Shqetesohen per ofendimin e inteligjences katolike, ata qe vrane katoliket. 

Kush i vrau katoliket?

Kta qe po ankohen me lart. 

Aaa keta paskan vrare katoliket? 

komunistet qe jane sot me PD s'vrane vetem katoliket, por dhe myslimanet

Shume e rende per xaken kjo.

ATI I SHENJTE!
Mire se vini ne Illyricum Sacrum!
Eshte Atdheu I shenjte I Shqiptareve, eshte Shtepia Juaj!
 

 

Lotet curke.

sakrilegj

eh, moj ketlina. sa e vuajtke emigracionin ti.

Faleminderit Ketlina

Gezohem per komunitetin katolik, por gjithnje behet fjale per perfaqesuesin e nje kishe e cila nuk njeh pavaresine e Kosoves.

A DI GJË PAPA

Me portrete,
martirësh te vrarë,
po pritni Papën,
ju zoterinj qeveritarë!!

A di gjë,
Papa vallë,
këta martirë,
kush i ka vrarë?

Thuajani!!
mos heshtni,
para Papës,
mëkatet rrëfeheni!!!

Thuajani Papes,
baballarët tuaj i vranë,
tregojani të vërtetën,
ani se keni sot pushtetin!!!!

Ani se baballarët 
falje s'kërkuan asnjë herë,
bejeni ju të paktën,
hiqeni ate barrë të rëndë!!
 

baballaret e kujt mo? bijte e ish komunisteve jane ne PD, qe nga kastriot islami e deri te lufter xhuveli

Kjo vjersha duhet gdhendur me germa te arta perkarshi Mikelangjelos ne Vatikan. Per mendimin tim. Papa duhet ta marr vesh te verteten qe i fshehin keta bij komunistesh kriminele, qe mbasi i vrisnin heronjte e demokracise nga veriu i hanin qe te mos kishte prova.

Dhe kur diktatura po perpelitej

Kristaq Rama firmoste per varje ne litar te njo poeti qe donte te ishte i lire

 

E urrenin me shpirt veriun ata se e donte lirine. Nuk ka patur person ne veri qe nuk e ka dash lirine dhe demokracine. Por komunistat kishin urrejtje te madhe per ate race te paster arbnore... madje keta komunistat thuhet se pa nje gote gjak nuk i zinte gjumi ne darke. Ja kjo fare e lige jan komunistat.

Te kete kujdes papa mos shkel ne pllakat memorial pasi mesa duket do e pershkruaje bulevardin me koken lart.

smiley

Mirmengjes  shoke antikomuniste te te gjitha oreve smiley  Jam shume i deshperuar qe Ju nder katoliket e shquar te Shqiptareve permendni emra te cilet Komunistet jo vetem i kane ngrite ne Peidestal te Lavdise por u kane Kushtuar nje veprimtari te gjere njohese per brezat qe nga Librat e shkollave , perkujtimoret , seminaret m studimet e debatet nderkombetare etj  deri Filmave . Ndersa regjimi Demokratik mjaftohet duke perseritur vetem emrat e tyre smiley

Biles ne njerin prej tyre  M.Barleti , " se kamunizmi zotrie " , ka mbeshtetur shume pjese te njohjes se  heroit te saj Skenderbeut .Te permendesh te njejtet emera qe nderonin Komunistet si Variboba , Matrenga ,Budi etj si krenari Shqiptaresh do te thote te jesh Komunist i fshehur smiley .

Nga Padija apo Injoranca apo anetaresia ne PK te Reformuar PD-hi ?

Ftoj Poetin kombetar te PPU te rishikoje frymezimin e tij me permbajtje Komuniste si provokacion kunder Papes pasi edhe kalamajt e kopshtit   " zonja e  paperlyeme " kane protestuar ; pasi e paraqit   Papen Injorant kur ne vargun bukolik pyet gjith dyshim ..

" A asht ka e din Papa or tie "

@Tironci Lebetit,

Ke te drejte shume intelektuale patriote u arsimuan ne kolegjet jezuite.

Ne listen qe ke dhene duhet te shtosh edhe Faik Konicen,qe u arsimua ne kolegjin jezuit ne Shkoder.

Ndersa nene Terezen idhull i katolikeve dhe gjithe njerzimit komunistet e quanim kucka e botes

Mos u lodh mor kapter Idrizi me shkuar aq larg ne kohen e Skenderbeut

Une kisha hall per antikomunistet Jo per tye Xhelala aga, i cilesuar si Poeti Kombetar i PPU  Ty te njihet rroli dhe je i privilegjuar qe para Skenderbeut , biles para Xhelal Bej Zagollit qe zotronte te gjith teritorin e Ballkanit prej Burgjetit ne Burgjet , te fale nga turku me ferman , si sherbim ne Luften e Shipckes Bullgari smiley kunder priftave dhe si vend per me i ndaltun penetrimet e kaureve te pa fe.

Shkafja po don me i tregua njatij Pape per Mazllemet e Burgjetit ? A per Jeziutet a ?

Me te fandaksur e te pakontrolluar menderisht si puna Juaj dhe si e ketij a cer der cer der me 1 , qe as nuk kupton per cfare vjen dhe as qe do t'ja dije se ku e per cfare shkruan smiley te vjen keq te thuash edhe ne Peshtevar  qe "jam shqiptar "

Ndonje mejtim mendje per leckat e varura nga Neobllokmenet si dikur Kllasiket per te nderuar papen m njesoj si dhe Hrushovin , keshnje zotrote ? Kuptohet pervec frymezimit qe u bere kalamajve te Kopshtit  " Nana Mbretereshe " me Poezi qe po Loton dhe Papa vete kur ja lexuan smiley

Ja psh for e ver ver veri e ka kuptiar qe Intervita e Haxhise mund te balancohet me kocka te vdekurish .Merr shembull melun se na turperove familjen Mbreterore ! Kish qene dhe Yllka " nana e re mbretereshe "  ne Gjirokaster smiley

Ec e u thuaj komunist ketyre ne pushtet po deshe ..smiley!!

Po mire mo keto Papat nuk kane pune tjeter, sa here qe zevendesohen duhet me patjeter te bejne nje vizite ne Shqiperi? Po me kete popullsi qe ka ngelur ketu nuk behen me shume se nja 2 mije apo 3 mije besimtare katolik. Apo mos vjen te beje ndonje afair me qeverine e socialisteve ose sic thote xhalega me te dejte, me bijt e komunistave????  

Ne baze te censusit duhet tejen diku te 280000. Tani edhe mua qe jam ateist me kane regjistru si katolik po prap se prap, mos u merzit per numrin e ulet te katolikeve se ne shesh te djielen do kesh me shume musliman. 

Pope Francis is a communist in Vatican City

An article on CNBC raised the question based on comments made by the Holy Father since his becoming pope. His comments on capitalism have raised eyebrows and caused some conservative Catholics in the United States to take pause.

"We must not equate every call for social justice to communism. Justice is most possible amid a culture of freedom, but freedom also requires responsibility to one another"

Thank God, Pope Francis really is an anticapitalist, socialist and revolutionary. Read his lips. He smiles. He drives a Ford Focus. The Vatican police report that he sneaks out at night wearing black, meets strangers, society’s rejects, the “homeless, addicted, refugees, indigenous, the elderly, migrants,” the unemployed. smiley

Liqen i nderuar .

Nuk eshte kjo prurje per kete .Dhe them se nje Individ Normal , pervec te lebetitmit smiley , qe desheron te marre pjese ne nje prurje jep mendimin e vete per permbajtjen e Postit .

Per te shkruara ka Historiane dhe fakte dhe them se nuk duhet bere Lufte kush i kalexuar smiley me keqardhje po shoket antikomuniste jane Parafabrikat prej BETONI .Eshte e kote te bisedosh jashte "Enveri vrau priftat "

Me shume ka rendesi UNI cfare mendon e si e sfaq mendimin per kete post se sa sumat e zgjuara politike tip gjembecesh qe nuk lene vend pa ngrite koken "me çpuA or tie "  

 Ne se ne Blog vijne keta qe cdo gje e lidhin me Krimbin e Mendafshir , nderzimin artificial te Lopeve si mender te Tredhur Mendore e anonimer kaka kaka me vija , plus acer der der derra me njish mrapa e sindozot poete Kombetar te PPU atehere ketu pune ben psikologu dhe nuk i ndreq dot as Ti me fakte !

Hitleri nje nga karakteristikat kryesore si qenie ka pas tiket nervore ..qe i perngjan shume Saliu ...smiley dhe keshtu o pan Tadeushi " kujt do me i tregu tiket nervore tie " smiley

Nuk duhet te lexosh shume te kuptosh se me 1968 kur kishat dhe xhamite u mbyllen nuk u pushkatua as 1 prift apo hoxhe. Por, me djallezi te qellishme sot filmimet e djegjeve te kishave, xhamive apo mbylljet e tyre nga rinia e atehershme ( kush ka qene i ri 1968 kete ta mbaje) po i ngjiten disa foto te disa njerezve te pushkuar me 1945 qe hir te Papes po behen heronj pa ditur kush se cilet jane dhe cfare meritash kane qe tu vihen foto pergjate nje bulevardi. Me neveritet kjo propagande dhe nese Papa vertet i do shqiptaret (apo ti shpetoj nga e keqja) do bej mire te njoh Kosoven si shtet te pavaruar e te denoje genocidin ndaj shqiptareve ne Kosove. Por, kete nuk e ben se eshte njeri i perendise edhe vetem me punet e zotit merret...  smiley

... kur kishat dhe xhamite u mbyllen nuk u pushkatua as 1 prift apo hoxhe....

A je ne vete mo?

Me falni se mos po ju prish debatin. 

Di gje njeri se cfare rrugesh do jene te bllokuara te dielen? Faleminderit

nese del m'kom, asnji besoj

O File qafshaperzotin ti te maro pune! Amon o burre se menova se mos do ishin ndalu te ecje ne rruge me shume se 3 veta bashke.

Me maqine du me dale File. 

shif iher se mos marohet edhe m'kom ajo puna. smiley

nese jo, s'te nimoj dot vallaj. m'fal.

Hone m'Peze m'kome vallahi si veshtire. M'ka ik mosha mu e s'i ka ardhe mosha tim biri per kshu aventurash.

Car du m'Peze une diten qe vje Papa? Po ja me sa mura vesh qe o bo Papa kamunist (rrofsh o Kapo qe na iluminove), m'kapi inoti ene do shkoj te bohem kamunist familiarisht.

inotin e sotem leje per neser thot poplli. menoje neser mo mir dhe kismet, nese s'ndrro menje, e gje dhe si t'shkosh m'pez familiarisht, pa ose me kerr.

pa te prishur debatin o Lizander,mund te boj nje pyetje reth banking services ne shqiperi

Po mer kapo jepi. Po dita me dhone xhevap do te te jap.

Rruga Albin Kurti,Shefqet Krasniqi,Gezim Kelmendi dhe Labinote Demi do te jene te bllokuara.

po pastor gencin si nuk e paskan vene?? blasfemi

1) kush o ai bq qe o tall me kujtimin e ketyre te shkreteve? Sido qe te ket pas qen egzekutimi i tyre, i perligj ose jo, keta nuk duhen percundu ne ket far feje*.

2) A do kete noi proteste kundra ketij te pabesit a jo?

* jes jes, aj sed it. 

Nga te gjithe fjalet ketu ve re nje mangesi serioze dhe nje indoktrinim ne thelb si pasoje e e propagandes  50 vjecare te luftes se klasave etj gomarlliqeve komunisto-shqiptare por me pasoja te renda per shoqerine tone.

Kjo lufte e klasave e mendesi komunisto-fshatare vazhdon me memorialet ne bulevard. 

I lutemi Zotit qe ti hape syte e mendjes Shqiptareve dhe ti jape sa me shume patriote e  puneshume si ata Martire te vrare e persekutuar nga regjimi me shkaterrimtar i Shqiperise. Shpresojme qe te kthejme per nga europa e vlerat e saj,dhe te shkeputemi nga mendesia komunisto si bisht i 50 vjeteve te shkuara apo rrymave vahabisteve e filoturkeve ,apo  filogreke qe na kercenojne te ardhmen europiane si komb.

Miresetevish Fran

Nuk ka asnjegje me te forte se sa identiteti etno-linguistik dhe farefisnor. Nqs Vatikani dhe Papa me ne fund arrijne ti pranojne shqiptaret me kete KUSHT atehere jan te mireseardhur si lider fetare te nje pjese te shqiptareve. Ne te kunderten, do ti bejne shume deme shqiptareve sic ju kan bere historikisht pa arritur ate qe deshirojne. Ato foto ne bulevard jan deshmi. Megjithate te presim cfar do te thote Papa, deri tani shenjat jan qe do vazhdojne avazi i njejte, jo vetem nga Papa por nga e gjith struktura qe udheheq gjeopolitikat ne europe.

Bulevardi i Tiranës është veshur me 40 martirë të cilët janë masakruar nga regjimi i Enver Hoxhës. Si mund të jeni edhe me këtë pamje, por edhe me këtë pamjen tjetër (shfaqen plane nga simpatizantë të Enver Hoxhës)?

 

Këta i kam vënë unë, por ata që bërtisnin atje nuk i kam vënë unë. Nuk kishte anëtar qeverie të qeverisë sime që bërtisnin atje. Ata janë disa nostalgjikë të komunizmit që vazhdojnë e shohin Enver Hoxhën në ëndërr. Nuk kemi ndërmend të përdorim drurin për këta pleq, të cilët u bashkohen çudive dhe nxjerrin fotografi qesharake. Kjo shqetëson ata që kanë ende frikë Enver Hoxhën. Këtë frikë e kam nxjerrë i pari më zë shumë herët. Për mua ato pamje janë folklor.

Ka thone inglizi i shkrete, ne brezin e trete 10tet sporti, idealli dmth. smiley

PS. Duket qe ky viziton dhe peshkun.

 

 

I beri me zemer disa ketu qe e mbrojne per gjithcka.

Epo keshtu e kane keto punet e zemres, shume vuajtje sjellin.

Tani bindem qe Lubonja 100% e lexon PPU smiley Cfare e ka gjet keshtu qe qeka kunder Edverramizilir- miladin -tito - stalin -sllavo - ortodoks-katolik - mazllemeve ose fushave me Gjembece ku kullosin Kerrice smiley

I kujton kohen e pritjes se Hrushovit , por nuk sheh asnje jezuit smiley

...Koridori 8, i nxitur si ide prej Amerikes, eshte inkurajimi i otomanizmit, ne kushtet krejt te reja, pasi vet Turqia eshte disi multietnike dhe pa rrisk te islamizmit extrem.

Koridori 10, i inkurajuaer prej Gjermanise, eshte ringjallja e idese perandorise Austro, perkunder koridorit diagonal Rusi-Serbi-Greqi.Me rrezikshmeri te larte per Evropen dhe gjith perendimin, sot e sidomos ne perspektive.Jane koridoret e kontrollit te burimeve energjetike

Shqiperia, me nje pozicion te vecante, ka terhequr vemendjen e Perendimit, ndaj edhe vizita e Papes nuk eshte thjesht per ca fotografi martiresh , por per situata shume me te komplikuara kur  e ardhmja nuk parashikohet me si luftra mes shteteve per territore, por ..." Lufte kulturash dhe interesash."Pas  jo  me shume se 15 vjetet e ardheshme , lufta do jete jo per nafte, por Per Uje  dhe ushqime ! 

Ne Shqiperi, per kete problem nuk mendon njeri, sa kohe te shkolluarit  edhe te ketij blogu " gjigand per tru" , merren me te shkuaren dhe ....kush e vrau ...Esat Pashane ! 

Meriten me te madhe e ka Enver Hoxha, ..... qe na prishi me Ruset ! 

Ti grava per cilin korridor je?

Per te dy , vec diagonalit! Haslla haslla per ate qe do na shpjeri me shpejt tek nje Shqiperi  Moderne  dhe Evropiane.Kam nje fije dobesie, per ate qe thone ...jermanet o gjembe ! 

Me kete sebep, po ju moj xhane me ke jeni ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).