Shkumësi magjik, është një tregim në librin e Gjuhës së klasës së dytë. Tregon sesi disa fëmijë që mësojnë si të tresin shkumës në ujë dhe ta pijnë në mënyrë që tu ngrihet temperatura e të mos shkojnë në shkollë. Kjo dhe shumë histori të tjera, si ushtrimet me djaj e studentë që hidhen në humnera duke ulëritur, kanë habitur shumë prindër e të tjerë në Facebook. Nisi me ndjekësit e Revistës Anabel, e mandej u përhap si virus. Ndër vite, botimi i teksteve shkollore është kthyer në një histori korrupsioni të pastër, ku njerëz pranë pushtetit kanë përfituar duke botuar dhe shitur tekste të një cilësie të papranueshme.

74 Komente

"Berberi i nje fshati rruan gjithe banoret e fshatit qe nuk rruhen vete".
A= bashkesia e fshatit qe rruan berberi.smiley
te gjendet sa vjec eshte berberi i fshatit ---->>> X.smiley

[US]  oidriso - 16 Shtator 2014 - 19:41 Permalink

Po qe kreherin ja la Trashegimi Stalinit per te ndryshuar boten ... e ke dit?

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

[IT]  heretik - 16 Shtator 2014 - 20:49 Permalink

Kreherin ja la trashegim Stalinit, por Berber ishte tjeter:

http://www.bestcartoons.net/Cartoonists/...

 

Tiku, dy berbere te famshem njeh bota: Figaro dhe xha Shemja, aka Kuazimo(n)do (kjo 'n' eshte e diskutueshme), berberi i peshkut.smiley

Duhet te jete ndonje sajese kjo pune, sepse nuk ka mundesi qe te ekzistoje nje gje e tille. Nuk mund ta besosh nje gje te tille edhe nese ekziston.

Nga ana tjeter, nuk mund te shpjegosh dot ndryshe gjithe ata rob qe vertiten brenda kufirit te te ashtuquajturit Republika e Shqiperise, te cilet jane me te vertete fucked up.

As ne ketej s'e kuptojme se pse ka gjithe ato rob jahte kufirit qe jane vertet fucked up, nga koka te kembet, e qe nje e dy i shohim neper lajme, dhe qe jetojne ne vende qe e kane nivelin e vetevrasjeve shume here me te larte.

Amon si i bohet me ta rrit pak probabilitetin ty se me 1/3 shume poshte je?

normal qe ju s'e kuptoni ... me keto libra qe mesoni ju ... smiley

smiley Ne ato libra ama tregohet sa keq jetohet ne North York te Torontos, dhe si te jetosh si mbret me 200000 euro.

normal qe ju s'e kuptoni ... me keto libra qe mesoni ju ...  [smiley]

U qafsh hallin ti. Deri tani eshte vertetuar se me derra sa femijet andej nuk rriten femijet tane. Andej s'dine as kryeqytetet e fqinjeve. Ne shumicen e shkollave publike u japin mesuesit pakot me libra dhe i lene t'i mesojne vete, asnje gje s'u bejne neper klasa. Ne dac te mesojne, ne dac jo. Mire keq, ketu eshte vertetuar qe s'jane robt aq injorante sa andej pas gjimnazit. Shumica e mesuesve ketu shpjegojne ne ore mesimi e keto gabime i kapin ne klase dhe i diskutojne me nxenesit. Andej plasen duke dale mesuesit ne lajme se kapen duke bere seks me nxenesit. 

http://www.youtube.com/watch?v=TXjih-WBqqM

http://www.youtube.com/watch?v=ZEwcIEV-fEk

http://www.youtube.com/watch?v=9_leVyg4o7o

http://www.youtube.com/watch?v=R5I4oY7zj-w

Ne shumicen e shkollave publike u japin mesuesit pakot me libra dhe i lene t'i mesojne vete, asnje gje s'u bejne neper klasa.

Ti do kesh eksperience te gjate kur je shkolluar ne shkollat publike Amerikane. Te lutem na trego me shume si ka qene kjo eksperienca jote.

ka pare filma dhe video ne liveleak ar-qirja

Arqi, ke inatin foli hakun shkollave ne USA. Mos ja fut me top tani, he te lutem shume. Topin ruaje per raste te tjera. 

E c'lidhje ka arsimi ketu me keto rastet perverse qe gjete ti online? I kane kap, I kane denuar!!! 

Jane 13 faqe me me nga 20 raste per faqe, vetem per vitet 2000. Dhe jane vetem ato qe jaen kapur, dhe vetem rastet me femra. Si c'lidhje paska me arsimin, kur jane te gjitha arsimtare dhe cdo gje e kane bere me nxenesit? lol

Kujt po do me i tregue Ameriken e Kanadane ti mer jahu (TM Vlera).

Ky dhe ai Artikulli qe ndryshoi boten ,qe shkru nga Suedia, ia kane kushtu jeten e tyre mjerane qellimit qe te vejne njerzimin ne dijeni mbi plaget e shoqerise Amerikane ( sikur i plasi bytha njeriu dhe po na tregojne dicka qe nuk e dijme). Ne cdo moment NOW : Mu me kane lut me shku ne Amerike me qindra here, po nuk kom dash !!! 

Nje pyetje kisha une : Ku ishin keto zyshat kur isha une ne shkolle te mesme ???

Ik ore perversofon!

Qemolo, mos ia ha hakun, ka pas sa te dush. smiley

Sa te dush jo i here, po edhe nanji qe ishte e hajrit nuk e shlote pa dur. Shife i here kete knej ka nahija jone para ca vjetve. Me shku cuni im me ket i them : Te lumte pushka, my son. Leja edhe babit te qelloj i here se nuk bohet qameti ! smileyhttp://www.tampabay.com/resources/images...

 

 

Sa te dush, llafja qe bi. Vallai ka pas qe te pakten nje dore e hiqshin prej timoni. 

Ke te drejte, ne fun te funit icik respekt duhet, se i ke bo koken.smiley

O hermito arqopelagu, po cer ke me kta te jashtmit qe lajne pajata se per gjo tjeter si ke. Ul koken cuno e lexo ato libra a tekste aty siper qe te bohesh i ditur e jo si kta.

Kurre mos te haj' nakari se na dume Abelin

smileysmileysmileysmiley

ajo 'gjeni ngjyren e ariut' qenka e papare fare fare smiley

Keto tekstet duhen te kene dale nga ndonje shtypshkronje arsimdashese e Skraparit...!!Ne krye te ketij procesi ka qendruar vet Znj.Malaj e cila ka marre pjese rregullisht ne mbledhjet e organizuar pasdite nga La Mona ne via di Dibra..Amon mer amon ca arsimi pret ti kur ministrja merret me stadiumet dhe tenderat i ben LSI..Nuk e di te kete rilindur akoma arsimi kur kurrikulat vazhdon dhe i shkruajne per te 24 vit rradhazi po te njejtet autor..Ndryshojne vetem emrat ne fund te AKPP per shperndarjen ne menyre integruese dhe te shpejt te lekeve per tekstet shkollore..!!

Keto jane fryt i 8 vjet Sali Berishe ne pushtet, dhe "liberalizimi" i shkollave, i.e kaos total alla Berishe. Tamam rrumpalle.

ky tregimi me Admirin qe pi uje me shkumes duhet te jete te kapitulli "si te behemi mashtrusa qe te vegjel" Ne klase te shtate rrezik ju japin mesime "si te manipulosh bilancin" ose "si te zbrazesh automatin me karta te klonuara" smiley

Po zevendesimi i lekeve me libra ne c'klase mesohet?
 

Me gjith men qe shumica e tyre ishin budalliqe. Nuk e kuptoj, a ka redaktor/e apo jo aty ne Shqiperi, se dikur maj men qe kishte. 

Ronald ti dukesh si nje princ I vertete por ne fakt ti je fare Toc! smiley se besoj te jene te verteta. Joke of the day tip FB page. Lol

O Moza s'e di pse po kur e lexova ate mendova me vete : "Uaaa si ka munci qe nuk e paska emrin Moza kjo qe e thote kete!" smiley

Lizander , sado I veshur/krehur je sot ti prape je nje Toc. smiley 

Sipas Pjerit qe e ka takuar, Lizandri ka dhe mjeker.
 

Qafshaperzotin une i kom floket e ashpra. Skualifikohem para se me arrit te princlliku. smiley

haha perla, perla. smiley berberi rruan fshatin dhe berberin s'ka ksh e rruan. Edhe qershia mbi torte eshte formula qe eshte shkruar gabim fare. Te mjeret femije cfare u mesojne.

Kam pare dhe tekst shqiptar parashkollor ne gjashte fjale nga te cilat dy ishim gabim...

fantazi per filma horror

njeriu hipen ne peme dhe nga frika godet ariun me gure, cfare ngjyre ka ariu

mire pyetja e ngjyres por natyrshem lind dhe pyetja, ku i gjeti njeriu guret me qellu ariun, ngjitur ne pemesmiley

 

Do I kete pas fut neper xhepa. Nashti lind pyetja sa xhepa ishin e te llogarisim sa gura kishte. 

Ajo me ariun eshte e vetmja qe ben sens ne fakt. Presupozohet te gjendet forca e rendeses dhe ne baze te saj do gjendet nese ariu eshte i murrme apo i bardhe (polar)...

Vetem se ne Pol nuk mund te kete peme 29.62 metra te larte... keshtu qe prap ushtrimi mbetet me vrime.

Qorro ti ke te drejte. Tani na ka ngel vetem me gjet nese ariu kish qene kaf apo i zi. Nje ku dolem te propabiliteti. Po ksaj rradhe per hater te ariut testin do ta bojme me poce mjolti jo me cukallata.

Kemi dy poce. Nji me m.. blete dhe nji qe i ka hum bleta.

Qe te morte mjolti shalet ty car temash na hap! smiley

-Qènka shumè i çuditshèm ky lèngu qè ta ngre temperaturèn nè çdo çast, sa herè qè tè teket..Mè vjen shumè keq qè po ta them troç: e njoh shumè mirè kètè marifet...

Me duket mua,apo fjala "marifet" nuk eshte skandali me i madh  ketu?? 

Ngjyra e ariut eshte njecik veshtire me u gjet, por e sigurte qe eshte me LSIne.

Kto si t'sajume m'duken mu! smiley

a do kene qene kopje skarco qe i ka hudh shtypshkrinja e i ka gjet noi kopil! 

 

edhe mua te stisura me duken mrroklle..  mbaj mend  ne kete linje, te ngjashme me keto,  kemi pas treguar si barcoleta dikur...

...p.sh, treni i pare niset nga Vlora per Tirane ne oren 5 te mengjesit e mberrin atje ne oren 10.. treni ka 7 vagona. gjeni, si e ka emrin makinisti?.smiley

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla tha se keto tekste do te hiqen nga tregu dhe do te kerkohet rishikimi i tyre.

"Do të ketë padyshim rishikim, heqje nga qarkullimi se për ne janë të shtrenjtë fëmijët e Shqipërisë dhe nuk do të lejojmë deformime të tjera në formimin e tyre", thote Nikolla.

Po ku ishe ti mi kuklle me perpara meqe tu dhimkan keta femijet e Shqiperise, qe ke edhe nji drejtori kurikulash... Çfare bejne ata kaqolat atje, qe i kane leju keto libra te qarkullojne? Ti jo vetem qe duhet me urgjence ti heqesh nga qarkullimi keta libra, por po e ate urgjence duhet ti shpiesh tek 7 penxheret te gjithe drejtorine e kurikulave, e bashke me te edhe ata redaktoore apo korrektore qe vendosi ai shefi yt per lartesimin e gjuhes shqipe.... Rrace muti.....Doni me bo shtet edhe ju palè.... Ju s'jeni te zot ... lene lene se na hapen barkun edhe keta...

Gjembooooooo ! Erdhi ! Ka dale nga dhoma pa leje dhe ka heq Breket smiley Kjo tregon qe po i rikthehet semundja mendore sa cdo gje i duket Vrime . Ju ka mushe mendja keq qe poshte kurrizit ka koken qe jep mendimet .  Thuj nuk eshte koka andej . Rifreskoje terapine . .Fillo pyete mos e ka bere shkollen me keto librat e sistemit arsimor te Saliut . Bo i gjo !

Kriminele virtuale e pa shpirt . Po merr ne qafe jete njerzish smiley

Arqi pelagu, kur te lexoj ty ne lidhje me keto diskutimet "ketej apo andej" me kujtohet ajo barcaleta e vjeter me ate femijen qe ja plasi te qarit "dua dhe une te shkoj ne Shqiperi" smiley

Dmth, argumente s'ke, as ndonje batute s'ben, e vjen e shkruan si kalama. Dhe une kujtoj se flas ketu me te rritur. Komentues tipik i peshkut. Fakti i pakundershtueshem eshte se modeli qe ka perdorur Shqiperia, Rusia dhe Kina ne kohe te komunizmit, dhe modeli shoqeror ne shkolle si dhe marredhenia familje-prind-femije qe ka krijuar ai model si pasoje, ka qene me frytdhenes se ai i perendimit. Keto jane fakte, mjafton te kerkosh. Sado qe Shqiperia ka rene, tradita e atij modeli ka mbetur ende te pakten ne marredhenien prind-femije-mesues. Ne cdo universitet perendimor, nxenesit qe kryesojne listat me notat me te mira jane ata qe jane rritur me traditat e ketij sistemi qe permenda une. Hidh nje sy ne internet dhe do ta shikosh, se keshtu karagjozlliqe flasin te gjithe.

p.s

Sido t'i kete shkollat shqiperia, asnjera prej tyre s'ka degjeneruar ne nivele te tilla. 

http://www.break.com/video/italian-stude...

http://www.wnd.com/2014/08/39783/

nxenesit qe kryesojne listat me notat me te mira

ne robotllek e ke fjalen? e c'duhet nje robot i bindur kur kthehet dhe vertitet si te thote partia/elita/kllasa sunduese?

ja, te pakten ti e ke nje argument. smiley. Jo si keta kalamajt e forumit, qe nga Gjembi e deri te Swedi. Nuk besoj se mund t'i kesh te dyja, edhe te mos punosh fort e te dukesh robot, edhe te arrish rezultate shume te larta. Robotllek quaj ata qe mesojne sa per provim e s'mbajne mend gje neser. 

rezultate te larta ne cfare edhe njehere? ne tu berit vegel e partise/elites/kllases sunduese?

e c'duhet te mesuarit e lendes?

Arqipelag, ky eshte diskutim interesant por besoj se krahasimet qe sjell ti nuk jane shume te qendrueshme. Ti krahason bishtin e nje sistemi heterogjen sic eshte cdo gje tjeter ne realitet 'jashte shteti' me mesataren/pjesen e larte te nje sistemi homogjen te kaluar sic ka qene ne Shqiperi. Eshte e vertete qe ekuacionin e matematikes apo problemen e sasiore te fizikes nje student i lindur ne Shqiperi/lindje para viteve '80 e qan ne krahasim me studentin ekuivalent mesatar ketej. Por avantazhi mbaron aty. Sepse ai ekuacion nuk eshte lidhe me ndonje aplikim, per arsye te ndryshme nder te tjera, nje fokusim ekstrem ne teori, mungese shembuj nga nje ekonomi jo dinamike si ekonomite e planifikimit etj. Pastaj ne shkencat sociale as nuk ka krahasim fare. Edhe kjo per arsyet qe permenda me siper ku mbizoterimi i nje ekonomie dhe shoqerie tejet te strukturar dhe te kufizuar nuk kishte si te ofronte nje realitet me te mire. Shkencat sociale qe jane kryesisht per te zgjeruar njohuri per boten dhe zhvilluar mendimin kritik kane qene absolutisht nje rruge me nje drejtim mesues-nxenes ne modelin lindor. Nxenesit e modelit lindor, pergjithesisht, jane instruktuar te shohin boten bardh e zi, mire apo keq po ndonje nuance ne mes ku tamam bota reale operon. Nxenesit ne perendim, pergjithesisht, motivohen te debatojne, te japin pikeveshtrime te tjera me argumente dhe te shohin boten nga disa kende te ndryshme. Ndryshimet shikohen lehte ne ambiente pune e shkolle. Keto jane vezhgime ne mjedis pune dhe shkolle nga te dy sistemet qe i kam provuar dhe vezhguar vete per vite me rradhe.

Ky nuk eshte diskutim per argument mor xhan, se eshte sikur te te argumentosh qe jeshilja eshte jeshile dhe jo e bardhe. Nejse, palla ne kete mes jam une qe merrem me kete diskutim

Meqe jemi tek tema:

Kush e ka thene dhe ku? 

"Jam këtu për të garantuar që Qeveria shqiptare të jetë bashkëkontribuese në krijimin e këtij zinxhiri vlerash, në krijimin e kësaj pasurie të përbashkët. Do të krijojmë në këtë mënyrë një sistem të integruar zhvillimi infrastrukturor, i cili do të jetë komplementar në zhvillimin e patates. Patatja e Shishtavecit do të ketë emrin e saj. Do të jetë një patate, e cila do të ketë vlera unikale, të pakrasueshme me të gjitha patatet që janë në këtë vend." 

admin te tema: patatja unikale e shishtavecit

O Qorro a e lexo naihere peshkun ti me? 

Edhe Pollua na doli kusheri smiley

Ma të qetë he burra se ai takëm nuk ishte vetëm për të lëshuar llafe nëpër TV .Ai takëm  u nxit të  përdorë mbi të Gjitha Urdhërin Politik dhe Paratë për të shkatërruar atë sistem . Jam Plotësisht me mëndjen e Arqipelagut . Një formim tërësor i një nxënësi është shumë herë më i dobishëm për një sistem  shoqëror , se sa një formim  njëkrahësh dhe aq më tepër i çoroditur si i Babasqapit .

Ndërhyrja e filanitfistit  është " përzierje "e  arsyeshme por jo këtu  .  Ajo e ka vëndin në influencat teknologjike ndaj të mësuatrit , infot që merr nga Interneti . Ndikon ose jo tek Individi mund të përballet në Klasë dhe mund të nxitet nga një mësues i kulifikuar .

Ndërsa një sistem arsimor është kryekëput ndryshe nga dëshirat individuale të njërit apo tjetrit . Ministrja ka bërë gjënë më të mirë që ka ndërhyrë në tekstet .Ky është proces se shoqëria transformohet nga Koha në Kohë , por që ta Çoroditësh atë me teori PordhLlosh kjo nuk falet !

Ari s'ka fare. Robi po shifte onderr. 

Kam pershtypjen se te gjitha keto tekste jane te marra nga tekste te huaja simotra, por te perkthyera ne shqip prej autoreve te tyre shqiptare, tingellojne te cuditshme sepse jashte realitetit shqiptar. Pak a shume si ligjet qe i marrim kallup nga europi pa ia pershtuatur realitetit vendas.

Keto jane metodat e reja te mesimdhenies, mer jahoo

Po mos e vrisni mëndjen shumë për të Kuptuar shtetin e doktor Rrumpallës dhe Halimit të Supës .Janë Libra TENDERI ..

Janë ca lek që duhet me i fitu anëtarët e devotshëm të PD-hit .Kaq është meseleja .Ja çfar më  tha një shok demokrat i thekur po mik i vjetër

Si je driso . .sa gjuh di ti mer Jahu ?

Vallaj kom qen ca muj në Itali.

Varja . Gje nonji që di Italisht po të jetë me PD e Petrit në Milano smiley dhe hec se janë ca pare .Ti ham ne , pse ti hanë kamunistët mer Jahu smiley

Sistem arsimor ..thotë ky ?????

Ka shume gjasa qe kjo eshte e sajuar. Apo vertet ne Shqiperi librat kane dhe emoticons dhe nga 5 kllapa te tjera nga mbrapa?

nuk paska qene dhe aq pa lidhje ne fakt. Tani ketu ushtrimet keta i perkthejne nga tekstet amerikane ose europiane, por andej nuk i perqesh njeri keto tipe ushtrimesh qe kane dhe humor, ndersa ne si te zgjuar bejme ekspertet per cdo gje, a thua se arsyeja pse arsimi shqiptar eshte zero qenka unshtrimi me ariun.

E thashe me lart, po s'ma quajti pergjigjen Blendi. S'paskesh peme aq te larta ne pole...

Si ariu mund te jete ne nji nga polet?!! Ariu polar jeton vetem ne Artic, poli veriut. Mire qe i bejne lemsh femijet me pytje budalliqe po as nuk i mesojne nji gje tamam mer jahu. Ku jeton ariu.

Ehu e sajuar thot gjembi, Vucidolsi vuri kokecepesh me 5 klase shkolle te merreshin me hartimet dhe printimet e librave shkollore...Ja kjo eshte Shqiperia qe la pas, nje brez i humbur kot i shpartallua me sistem arsimorin me skandaloz ne bote ku ska perendi nga tja filloje ta ndreqe

Librat shkollorë për arsimin 9-vjeçar që përmbajnë tekste që nxisin dhunë edhe urrejtje tek nxënësit, nuk gjenden në të gjithë shkollat e Tiranës.
 
Një nga librat problematikë është edhe Gjuhë-Leximi i klasës së dytë i shtëpisë botuese "Morava". Ky libër është porositur vetëm nga dy shkolla në Tiranë, nga 64 ne total.
 
Sipas Drejtorisë Arsimore Rajonale të Tiranës, Gjuhë-Leximi i kësaj shtëpie botuese është shpërndarë në 223 kopje.
 
120 kopje janë zgjedhur nga mësuesit e shkollës 9-vjeçare “Pjetër Budi”, ndërsa 103 kopjet e tjera nga shkolla 9-vjeçare “7 Marsi”.
 
Prej disa ditësh në rrjetet sociale qarkullojë foto me pjesë të teksteve shkollore, që nxënësit shqiptarë janë të detyruar të mësojnë. Një nga tekstet i mëson fëmijës sesi të shmangë orët e mësimit duke u shtirur si i sëmur pas pirjes së shkumësit të tretur në ujë për rritjen e temperaturës.
 
Çdo vit në shkolla ngrihet një grup mësuesish për të përzgjedhur librat shkollorë nga një katalog që publikon Ministria e Arsimit me listën e plotë të teksteve mësimore. Bashkë me listën, mësuesit njihen edhe me kriteret përzgjedhëse.
 
Ndër pikat kryesore që duhet të përmbajë libri janë si më poshtë:
 
-Gjuha e përdorur, sasia e njohurive, shkalla e vështirësisë duhet të jenë të përshtatshme me moshën e nxënësit
 
- Përmbajtja e teksteve duhet t’i edukojë nxënësit ndjeshmërinë për barazinë ndaj gjinive, racave, feve, kombësive dhe pakicave.

 
Por siç duket nga tekstet mësuesit nuk i kanë respektuar këto kritere.
 
Nëse i referohemi klasave të dyta, këtë vit në total kanë qenë 71 tekste alternative. Nga këto, Gjuhë-Leximi nga pesë shtëpi botuese, ndërsa lënda e Matematikës ka pasur 8 tekste alternative.
 
Pas denoncimit kolektiv në rrjetet sociale, një ditë më parë Ministria e Arsimit Lindita Nikolla deklaroi se do të marrë masa deri në heqjen e tyre nga qarkullimi.
................

Meqenese adminat e hoqen ate blasfemine time ne nje koment tjeter, ja po sjell nje tjeter xhevahir te kesaj ministreje, si dhe te vete mesuesve tane. Pjeset me korsiv, tregojne se megjithese kriteret jane te qarta, dhe mesuesit duhet te zgjedhin, me te drejte, me te mirin shkojne e zgjedhin me te keqin.... atehere ç'lidhje ka ky, (keta) mesues me shkollen...??? Perse nuk i qeron kjo kukulla e ftohte keta maskarenj, por vazhdon e te na mbaje fjalime me dashuri dhe perdellim..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).