Policia e kryeqytetit ka arrestuar mbrëmjen e sotme Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullanin dhe kryeinspektoren e këtij institucioni, Elivar Golemi. Sipas informacioneve paraprake mësohet se arrestimi ka në qendër të tij skandalin e vjedhjes së 713 milionë lekëve nga Thesari i Shtetit, nën akuzën e shpërdorimit të detyrës për të dy të arrestuarit. 

Policia ka ekzekutuar urdhrin e Prokurorisë për masën e arrestit me burg për Guvernatorin Fullani. Sipas informacioneve që përcjell për News24 gazetari Spartak Koka, Fullani ndodhet në ambientet e Drejtorisë së Policisë së Qarkut Tiranë. Mësohet se Fullani do t'u nënshtrohet të gjitha masave ligjore dhe do te merret në hetim sa i takon skandalit të vjedhjes së Thesarit të Shtetit. Nesër Ardian Fullani pritet të dale para gjykatës për t'iu konfirmuar masa e arrestit. 

Arrestimi 
Mësohet se arrestimi i Guvernatorit Fullani ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Bankën e Shqipërisë, në zyrat e institucionit të tij pranë sheshit “Avni Rustemi”. Kështu shkon në 18 numri i të arrestuarve në lidhje me superskandalin e vjedhjes së BSH-së. Nga 17 të arrestuarit për skandalin e vjedhjes së Bankës, Ardian Bitraj, ish-përgjegjës i Arkës Stok, që ka pranuar se ka marrë 713 milionët dhe i ka shpenzuar të gjitha në kazino dhe lotot e sportit. Bitraj, si edhe kolegia e tij, Mimoza Bruzia, nuk i janë drejtuar Gjykatës së Apelit për të kërkuar ndryshim mase sigurie. Të dy u kallëzuan nga BSH për abuzime financiare. Pas dëshmisë kyçe të dhënë sot në Prokurori nga Ermelinda Meksi dhe Ela Golemi, anëtare të Këshillit Mbikqyrës, siç duket ka ardhur dhe arrestimi i Fullanit. 

“Gjykata e Tiranës ka firmosur masën e “Arrest me Burg” për Fullanin në mungesë. Rëndon akuza për shpërdorim detyre, pas analizimit që është bërë në Prokurori nga Adriatik Llalla. Ka qenë një analizë e detajuar, që ka nisur me një rrëfim të Ardian Bitrajt dhe më pas të gjithë institucioneve homologe. Ka prova të forta që Fullani ka shpërdoruar detyrën. Nuk përjashtohen mundësitë për arrestime të tjera [...] në Bankën e Shqipërisë.” - përcjell për News24 gazetarja Klodiana Lala. 

vijon

227 Komente

nuk mund te denohet...perndryshe denimet duhet te fillojne nga nano, sala, basha, meta etj etj

 

Po si tha Gjekja ( erebara)  Nuk  ka  TAGER  Bracja te theras Pipiricken.. 

e çlidhje ka Braçja..?  urdhrin per arrestimet e ka dhene prokuroria..
 

Bracja kishte te Drejte qe e theriste.. per te dhene shpjegime.. . Kjo nuk vinte se e dinte qe ishte e 10-re .Kjo Pipiricka i bente karshillek.. jo ligji. jo terci jo verci.. Ligjin deshe? na ligjin tani.. mbase e lene nja 10 ore aty qe ti vijne mend verdall

po ca lesh  te drejte kishte Braçe mor burre..?   Braçja sa e karagjozonte çeshtjensmiley, gam-gam nga FB.. medemek  çoç po bejme,  sepse  parlamenti nuk kishte ngritur  ndonje komision hetimor per kete çeshtje..

nderkoh, prokuroria kishte kohe qe kishte ndermarre hetime perkatese per kete ceshtje dhe bente punen.. kur i erdhi radha kesaj te therritej, kjo shkoi..  tashi prokuroria  e pa te arsyeshme, gjeti provat, ta arrestonte, e arrestoi... bravo i qofte!  kjo eshte e gjitha.

Bracja nuk e ftoi per kafe por per shpjegime dhe ajo refuzoi. Nqs ti ke ndonje haber nga bota, dhe nuk jeton kot sa per inertesi te fatit dhe pallavrave te gojes e kupton se c'do te thote te mos paaqitesh perpara parlamentit kur je zyrtar i nje shteti.

Bracja eshte nga te paktet zera brenda PS-s qe ka qene gjithmone korrekt dhe nga te paktet politikane ne Shqiperi.

+1

+10=11smiley

Galile, pyetja e Belulit me duket me vend, dhe ti prape po i bie rrotull. C'lidhje ka arrestimi me Bracen? Nuk eshte Bracja qe firmos udher-arrestin.

Po rrotull po i bie.... sepse  e shikoje   si  vazhdim te komenteve per   Shkrimin e  Gjergj Erebares..Jo ka Tager jo s'ka tager Bracja te therase kete pipiricken.. 

Arrestimi ka lidhje me Bracen sepse Brace kishte te DREJTE .. qe kerkonte shkarkimin e fullanit dhe te keshillit mbikqyres edhe te kesaj Pipirickes qe duhej te kontrollonte.

 Por Keta te dy.. I pari (guvernatori) i bente karshillek Prokurorise.. Jam me pushime thoshte kok tuli..

                    dhe e dyta kjo pipiricka... te pergjigjem me shkrim por jo me goje..

Dhe Brace ishte  Deputeti me i vullnetshem per ti shkuar deri ne fund te ketij SKANDALI..

qe nuk e pa si Rastesi.

 

Prape s'ta kuptoj logjiken. Se po ta ndjekesh kete qe thua ti, i bie qe arrestimin e paskan bere ata qe shkruan peticionin per shkarkimin e Fullanit (it makes no sense). Nuk po diskuton njeri a kishte te drejte apo jo Bracja. Plus qe, edhe sikur ti te vazhdosh temen e Erebares (megjithese kjo eshte teme tjeter), perseri sinqerisht nuk e shoh lidhjen. Tema e Erebares eshte a ka te drejte Bracja te kerkoje Golemin e Fullanin te paraqiten perpara komisionit. Cfare lidhje ka kjo (a mund te shkojne apo jo) me arrestimin? Mos me thuaj qe po thua se u arrestuan ngaqe nuk i shkuan Braces ne takim!

Nuk ka lidhje te drejtperdrejte Gjembi... 

ate qe dua te te them eshte:

a-Bracja kishte te drejte kur kerkonte shkarkimin e Guvernatorit. dhe Keshillit mbikqyres..

b-Bracja kishte te drejte qe kerkonte te HETONTE  nga ana administrative se si funksiononte sistemi ne banke.

c-Edhe ata qe neneshkruan Peticionin kane te drejte .. 

megjithese nuk dinin se ku ishin hetimet nga prokuroria.

e kame thene edhe me poshte. po ti lidhesh te dy lajmet..1-Inspektorja nuk u paraqit tek Bracja..  per te sqaruar Punen e saje 

2-inspektorja u arrestua.. ,,Sepse nuk e ka bere punen mirre

rrjedhim. Inspektorja nuk vajti tek brace JO sepse ashtu thoshte ligji..por sepse ishte e 10-re dhe vinte ere 1Km larg. prandaj donte ti jepte sqarimet me shkrim.

 

x10=110

po s'i dihet, mbase Bracja ka urdheruar dhe prokurorine

Bracja ate detyre ka si deputet. Voten dhe presionin.

I lumte trapi.

Po ne shtetin me model monist sigurisht qe kshu duhet te funksionoje. Deputeti t'i beje presion Prokurorise. 

Boj sevap nanjoni e jepi i kalendar ktyne robve qe te kuptojne se jane ne vitin 2014.

kadal bre kadal...damakrat i modh ti. Ku e msove damakrracin ti, ne harrabin saudite?

deputeti ka fuqine te beje presion nepermjet komisioneve ku ben pjese. Ky me siper qeka ene kryetar komisioni.. ky ka te drejte ta therrase fullanin ne komision sa here ti doje trapi. Mund te therrase dhe ministrin e drejtesise sa here ti doje trapi.

mrena damakracis, eee

PD e ka mbrojtur hapur fare. Sapo shkoi avokati i PD, Maks Haxhia, per te mbrojtur Fullanin ne polici. Me siguri qe do te marre arest shtepie. Sido qe te jete, Fullani do te shkarkohet tani, sepse eshte ligji qe kur eshte nen hetim duhet te shkarkohet. Jane mbledhur njerez para policise. Te shohim. Gjithsesi, pas Lazaratit, eshte hera e dyte qe vjen era shtet ne kete vend.

Sa per peshkun, ende me vjen per te qeshur me komentet qesharake te Xhibit qe dhe tani vazhdon te thote qe Rama duhet te komentoje fullanin. Se c'lidhje ka. hahaha, ca nuk sheh ketu, lloj lloj qyfyresh. Per te qeshur dhe per te qare, sepse ka njerez qe duan qe gjithcka te vazhdoje te behet nga nje udheheqes partie ne menyre absolute, jo nga institucione. Mendoni se sa kohe e sa pune do te duhet te ndryshoje ky mentalitet.

Arrestohet Guvernatori Ardian Fullani dhe kryeinspektorja Golemi

Hajt per hajer qoft! Sot duhet me pi nje got vere te kuqe! 

Vertet kam frike se kane gabuar. Me opinione nuk mund te denohesh. Prova ne kete rast mund te jete kjo: ka patur dijeni per abuzimin dhe nuk ka nderhyre, ose dicka e tille, dmth nje rrethane qe e ve me shpatulla per muri. Duhet te keni parasysh se Fullani do te kete avokat te nje kalibri te larte. Te marresh ne sy nje arrestim te tille, do te thote se ka vetem tre mundesi:

1. Ke ne dore prova te forta (biseda telefonike, emale, pergjime ambientale) ose prova te terthorta qe te ngarkojne me pergjegjsi penale.

2. Prokuroret jane treguar naiv dhe te nxitur nga instinkte lavdie (nuk te bie shpesh ne karrier mundesia per te arrestuar nje guvernator).

3. Eshte vendosur te behet koke turku e permasave gjigande, per ti thene botes se ne arrestojme edhe guvernator bankash. 

mund te denohet dhe thjesht per faktin qe nuk ka bere audit, ose e ka penguar, shperdorim detyre eshte dhe ai. Gjithsesi duhet te kete ndonje prove prokuroria qe eshte arrestuar. Dhe pse s'eshte cudi te jete sa per show, per lavdi.

Deri tani thone se ia kane futur ata te keshillit mbikeqyres, pra. Pas deshmive te atyre e arrestuan. Varet ca kane thene ata, ca provash kane dorezuar ata, mbase per te shpetuar bythen e tyre. Megjithate, per PS si parti mund t'i mjaftoje vetem shkarkimi dhe zevendesimi i Fullanit. Me aq duhet te jene te kenaqur ata, sepse i marrin Banken PDs. Edhe mund ta lene te lire pastaj.

Ed ... Po behesh kontradiktor.. Ne shume shkrime ketu thua .. (pergjithesisht flass) jo nuk behet ,, ky vend ka vetem hajdute.. etj. etj. 

tani qe po kapet nje kryehajdut.. ti fillon dyshimet.. 

Nuk kam pike dyshimi se Fullani eshte hajdut. Por per te denuar hajdutin duhen prova. Eshte kaq e thjeshte. Kam frike se eshte show, koke gjigande turku. Me lexo me vemendje cfare dua te them;

Fullani dhe ata qe ishin para Fullanit, ne bashkpunim me qeverite shqiptare, kane disa gjynahe te medha, me te tmerrshme se sa keto 7 milion dollaret. Eshte problemi i kredive, i bankave te nivelit te dyte, i interesave bankare, i parave qe jane lejuar te dalin jasht Shqiperise ne formen e fitimeve, megjithse ligjet nuk e lejojne. Pikerisht keto probleme, jane ato qe kane shkatuar nje grope te jashtezakonshme ne financat shqiptare. Jane miliarda euro, afersisht 20 milard (jo milion, por miliard) qe i mungojne ekonomise shqiptare, pikerisht nga veprimet dhe mosveprimet e qeverive shqiptare ne bashkpunim me sistemin bankar. Ky eshte problemi i madh! A do ti hapen petet lakrorit, apo do denohet per 7 milion te pjerdhura?

Une nuk jam kontradiktor, por thjesht mendoj se jam realist. Ketu po behen me qindra komente, por nuk mendoj se ka ndonje vlere te madhe a ka pergjegjsi Fullani per 7 milion dollaret apo jo! Fullani dhe qeverite shqiptare kane pergjegjsi per normat e tmerrshme te interesit qe mbajn bankat e nivelit te dyte, qe ne fakt nuk jane kredi por fajde. 24 % ne vit!!!!!!! Nuk po zgjatem me shume, sepse kam fakte te tmerrshme nga sistemi bankar ne shqiperi.

Jame  plotesisht dakort  me te gjitha sa c'ke shkruar , kjo tregon edhe njehere Paafesine dhe arrogancen e pushtetit te djeshem 

Dhe  ky skandal ishte " the straw that broke the came's  back" per fullanin and co.

Duhet dhene mesazhi vemjeve ( dhe mesazhi jepet edhe me show) : Koha e Rrumpallizmit mbarroi.. 

Problemi i madh i Shqiperise nuk jane "hajdutet ordiner", ne kete rast per 7 milionet sistemi nuk ka funksionuar sic duhet, etj etj... dmth ideja eshte kjo: mund te ndodh, psh, nuk funksionon nje hallke e sistemit sic duhet dhe ben nje dem. ne kete rast demi eshte 7 milion. Nje shume totalisht e paperfillshme per nje shtet, qe duhet denuar.... por:

Si mund te me behet abuzimet qe behen brenda ligjit dhe qe sigurojne miliarda?? Dmth vjedhjet "ligjore" qe ligjerohen nepermes normave baze te interesit, lejimit te "shoqerive te kursim kreditit", interesave deri ne 24 %, kalimi me valixhe diplomatike i miliona eurove ne kompanite meme dhe bankat meme ne perendim? Si ka mundesi qe nje vend kaq i vogel, qe ka patur reminitancat me te medha qe rajon, (ne keto reminitanca ka patur dhe ka edhe shume para kriminale) nuk kane lene gjurme ne financat shqiptare? Shume e thjeshte, parat jane larguar nga Shqiperia ne formen e fitimeve! Mos harroni se me bekimin e Bankes se Shqiperise jane pastruar para nga krimi nderkombetar, dhe e gjithe kjo ne kurriz financave shqiptare.

Ky eshte mekati i madh i Fullanit. Por kam frike se per keto nuk do te gjykohet fare!

Apo s'del nje skenar i bukur filmi kjo histori. Kismeti i Hollivudit thuaj. 

Po do e lirojne aman, e keqja me madhe mund te beje nje jave burg, por une besoj qe do t'i japin arrest shtepia, do shkoj zvarre neper procese gjyqesore dhe ne fund do dale i pafajshem. Nuk eshte denuar ndonje i madh ne Shqiperi qe te denohet Fullani, ka patur dhe me keq se ky, Likja psh, qe u kap me bllok te zi. Pervec humbjes se guverntorllekut asgje tjeter sdo pesoje Fullani, ka grumbulluar miliona euro tashme, ska ci do me.

Me opinione nuk mund te denohesh

 Nuk eshte denuar akoma eshte ARRESTUAR!

Nuk  te arreston njeri ne baze te opinioneve.jane vjedhur 700-800 milion lek, nga Banka dhe te mos arrestohet Guvernatori ? Po kush duhet te arrestohet ?

eee, e kap qeverria leprin me qerreee....Keq me vjen por mire ti behet... se p[ari menjehere duhej te jepte doreheqjen sa ndodhi skandali, se dyti kur e therriste prokuroria per shpjegime, nuk shkonte se ... ishte me pushime.... le te pushoje tashti sa te doje.... ha moot nashi....

+1  .. edhe sikur te dali tani.. mjafton ta kuptoje se nuk eshte i "paprekshem" .. te veje ne shtepi dhe te nderroje pantallonat.

jo, se kshu e arrestun ne birishen...po harroi. kto dun denim, 10 vjet pune e rende. te kontribuoje dhe ky per shoqerine njehere.

Ashtu them edhe une nosh.. Kazmen dhe Lopaten. dhe te hapin kanale.. smiley

po malli...1km kanal do mbahet mend. kanali i fullanit, do thone

po pse mer, anej ne angli kur dun me ndershku dike, e arrestojne dhe pastaj e lirojne? se ato morin vesh me aq po kto ktu nuk morin vesh...ca lesh humori eshte ky?

ne angli te arrestojne dhe denojne edhe kur te dalesh ne pension, mjaftojne nje akuze nje prove dhe nuk ka rendesi se cfare pozite shteterore ke patur dhe sa mire ke jetuar, do ti paguash nje me nje te gjitha fajet, ne baze te ligjit! Njesoj si ne kohen e Enverit, por pak me  delikatese! 

po jo vec ne angli mer, kudo. Po ate po them, qe nuk te arreston njeri vec sa per presion sic ja bon sales qe medemek e lirun prap po nuk mori vesh. Se tamom-tamom arrestimin s'ta bo kryeministri pavarsisht se ne shqipri funksionon ligji ne ket forme.

E tha dhe polici qe kishte shoqeruar Salen atehere ne polici qe s'ishte arrestim por e shoqeruam per pyetje.

bashkohem mendimit se vjen prap era shtet.

te shofim ca do boj gici fullanit tashti smiley

fullani ka porositur ti vijne  brekte te reja.. se i ka mbushur  ato qe ka veshur tani..smiley

po gici ca do boj, aty e kam merakun

gici eshte fut posht krevatit.. me gishtin ne goje. dhe ne fetus position...smiley

mmm, nje molle ne goje dhe hellin ne sum... smiley

Sa kishte Saline, mavrine e shqiptareve, kishte shume pordhe. Kujtuan se kishin kap qiellin me dore! Po uroj qe me kete kusarin e Bankes te hapet loja me te tjeret, per te ven ne vend Drjetesine!

Boll jane vjedh shqiptaret! 

Haleluja  smiley

veprim per tu pershendetur!  te fuse edhe ilir meten dhe nja 3-4 ministra te saliut e te beje zgjedhje te reja,te cilat do ti kete te fituara 100%  kjo do te hape rrugen per ndryshime politike ne shqiperi.  do te beje te mundur qe me ne fund shqiperia te  kete me ne fund nje force te re politike te djathte atdhetare , si gjithe evropa.

duhen denime te larta per korrupsion nga zyrtaret shtetrore.

Po do ti vije koha edhe Ilirit, demokracia keshtu e ka, e kap leprin me qerre! 

Ndoshta mund te sherbeje siç e thone taljont....."la goccia che ha traboccato il vaso".

kur nuk denohet dikush thone fajin e ka saliu se ai ka prokuririne dhe gjykaten

kur denohet thone, era shtet o la-Le. njeri tha qe e detyroi brace prokurorine ta arrestoje. 

nejse kjo loje e ka saliu se ka saliu eshte per kalamanjte. shtet ka kur te konfiskohen pasurite e atyre qe jane pergjegjes per kete vjedhje dhe te futen perseri parate ne banke. mundesisht dhe ca me teper nga sa jane vjedhur.

nese kjo nuk ndodh dhe bejme urra per show "e arrestoi la-Le, po vjen era shtet" turp per ne.

lajmin e kane nxjerre brenda kaq pak kohe qe nga rojters e deri tek wall street e dailymail

Dmth kur Palloshi thote ne burg Imami e Burgaj te rru sqetllen por kur thote qe skom pune se eshte i pavarur si Presidenti, atehere ta fut. Arrestimi nuk eshte gje e vogel edhe po doli cuditerisht i pafajshem. Po Likja si ndihet ne keto momente se Cuni i Sheqeres eshte vilanos. Thoshte Cuni i Sheqeres, me lini ene 4 vjet te boni rrumpalle se po erdhen keta piktorat ta fusin.

Haleluja , c'gaz i madh eshte kjo myzhde.me ne fund Dhalla e nxorri koken nga bytha e hodhi nje hap te vockel ne drejtimin e duhur.nje tip i vogel qe t'ia lehtesojme pak punen prokurorise.thjesht te marre listen e te ftuarve ne ditelindjen e ilir metes aty gjendet gjysma e hajduteve me te medhenj te vendit.shtoji dhe listen e deputeteve cereku tjeter.kjo sa per fillim.smiley

ku eshte ai Qemol Avdija kur duhet..?   Qemolo ky  Fullani eshte nga Elbasani..?  mban mend nje futbollist te Elbasanit  me emrin Fullani..?smiley

Beluggio, nuk e di nga osht ky bolja me origjine( po te dush ta gjej se kom shume muhabet me nji fis te afert) . Labinoti kishte nji Cim Asllani dhe nji Lad Tafani ... por po i bone icik lomsh mbiemrat mund te perfundosh me Fullani smiley

Labinoti kishte nji Cim Asllani dhe nji Lad Tafani ... por po i bone icik lomsh mbiemrat mund te perfundosh me Fullani

smiley

Vallai s'besoj se ka rast tjeter ne bote qe guvernatori i bankes qendrore vjedh si xhepist. 

Ajo sikur s'eshte vertetuar.

Mesa po thuhet, jane "neglizhenca" qe mbajne shume ere. Zor se shpeton. 

Zakonisht Banken e vjedhin nga jashte ne bashkpunim me punonjesit e nivelit te ulet! Por ky rasti i Shqiperise vjedhja eshte ber nga brenda, komplet nga personeli i Bankes ne bashkpunim me njeri tjeterin dhe Guvernatorin! smiley, pa bashkpunimin e faktorit `hajdut, te jashtem` me nje fjale keta kane bere cu ka dashur qefi me Banken sikur kjo te kete qene shtepia e tyre! 

Prandaj po them, u beme turpi i botes. Dhe e bukura eshte qe s'ka per tu marre vesh tamam sa u vodhen. 

Sapo u perhap lajmi, nga oxhaku i keshtjelles se Spartak Brahos filloi te dale tym.

Fullanin duhet te me kishin lene ta arrestoja une, jo tja jepnin Braces prangat ! - ka thene Braho ne inat e siper teksa pa dashje ka thyer okllaine duke e perplasur mbi canten e zeze. 

 

Rama dhe ngjalistet brenda e jashte Kuvendit e Peshkut duhet ta kene parasysh qe Fullani vazhdon te jete ligjerisht institucion lapidar dhe person i pafajshem, derisa/nese shpallet fajtor nga gjykata (paging  ekspertin e kristalte Ermal Beqiri), keshtu qe mos bejne gabim te nderhyjne ne procin ligjor duke komentuar negativisht per Fullanin tashi pas arrestimit.

Ore, ajo s'eshte gje. Problemi vertet i madh eshte se si s'degjuam nje koment nga Rama per Fullanin mer, ncncnncnc lol

o xhib tani me te pyt kot meqe insiston nje cik budallikshe - ta zeme se Rama psh ja nis e bertet majtas djathtas per fullanin dhe se si do ndeshkohen te gjith fullanrat dhe pastaj prokuroria apo gjykata e lene te lire .... ca perfitojme une e ti si popull? Jo per gje po kshu me honger moot hajke baba jot Sala sa te dush po askush nuk hynte ne burg. 

Mua do te me vinte keq nese Fullani apo likja apo hajdute te tjere vazhdojne te rrine jashte hekurave dhe jo a foli apo sfoli Edvin KRISTAQ Rama

Doli ky av Terasini=Spartak Braho dhe ky Ylli Manjani duke pershendet arrestimin, po nese ka patur persona qe e kane mbeshtetur me mish e me shpirt Fullanin, ajo ka qene klasa politike shqiptare. Tani shpresoj ti sekuestrojne dhe pasurine dhe te dali me ai biri kurves te me fshih ballin me 500 euroshe. Shpresoj te kete dhe arrestime te tjera duke filluar qe nga ai Ilir Meta, Spartak Braho dhe ca ish ministra te Pd. 

Me vjen keq qe e arrestuan, por Fullani do ishte me e mira te kish dhon dorheqje qysh ne fillim, dhe dilte me i ndershem. Bente shfajsimin tek Komisioni i Ekonomise dhe mbyllej çeshtja. 

Me vjen keq qe e arrestuan, por Fullani do ishte me e mira te kish dhon dorheqje qysh ne fillim, dhe dilte me i ndershem. Bente shfajsimin tek Komisioni i Ekonomise dhe mbyllej çeshtja. 

Po kshu i paske Vizionet e Qarta ti ! 

Nuk e jep doreheqjen Fullani sepse posti nuk eshte i tiji per tu dorezuar ashtu sic nuk ishte i tiji per tu emeruar smiley

Konsum smiley

haha, ju paska ikur truri si me lazaratin, e

Edhe Lazarati konsum ishte. Nuk me ka humbur truri mua, pyetja eshte kur do gjejne tru bashkekombasit e mij? smiley

jo per gje po gjeten dhe nje lazarat tjeter ne veri

Nuk te kuptoj, tani ti e ke per nder qe s'do vendin tend apo si eshte puna?

meqe e permende lazaratin - sa veta jane denuar dhe me sa vjet? 

E vetmja gje qe ka ndodhur ne Lazarat, pervec konsumit, eshte mohimi i shume miliona parave ekonomise shqiptare.

edhe ato miliona ja u kam fal - vetem du me dit KUSH hyri ne burg dhe me sa vite eshte denuar? 

Po kundrejte policise kush qelloi? Po bosat e krimit ku jane? E shume e shume pyetje te tjera ne vargun e pyetjeve pa pergjigje smiley 

Neser prodhohen te tjera ndodhi per konsum smiley Jetojme ne moshen e konsumerizmit, si thote populli yne i mencem dikur : Cudia me e madhe ........

Pyetja qe kerkon pergjigje eshte "kush e shiti fullanin, meta apo berisha?" Jane te dy aq legena saqe kujtdo t'ja vesh gishtin nuk del huq, po sidoqofte nje analize duhet per kete pune

Meta o, as behet llaf. Sidoqofte, hap para eshte. 

Ka kohe qe thuhet qe do bohet Caci guvernator meqe e ka mire dhe me Liken smiley   smiley   smiley   smiley   

Ne qofte keshtu, them ta lirojne Fullanin prap  smiley   

Pse e ke inot Cacin mer. Te dy zogjt e Nanos jane. smiley

Nuk e besoj te bohet caci, cim cani mbase

po ky Cim Cani sikur votoi kunder shkarkimit te Fullanit..? 

une them se ka ardhur koha te hedhin syte nga bankieret e diaspores..smiley

Mos u boni merak, se do ven nai :errr te vogel, nga ata qe nuk ta pret menija fare... medeemek ... pa eksperience  pune... por amo i virgjer fare.....

Eeeh, ndodhi kjo historia e isis-it dhe bankieret e diaspores i kemi te zene me detyra te rendesishme prane grupeve te emigranteve jezite, do detyrohemi te shofim me keto mundesi qe kemi ketu smiley

E kam nigju dhe kete variant, po prap flitet qe Caci bohet Minister smiley   smiley   smiley   smiley   

Nuk e besoj...Palloshi bo ministre ...goca simpatike me pak ose aspak eksperience pune...Ky eshte Barkderr si ata te grupit Ciftelia ...apo si thoshte KM...me buze me lyre......smiley

Djema, nuk ka rendesi se kush do bohet, por a do filloj qeveria te zbusi varferine nepermjet politikave ekonomike sociale. Kjo ka rendesi. 

E si s'paska rendesi o Pjer. Cohu prift te ulet hoxha thu ti? Hiq nje te korruptum qokaxhi e vej nje te korruptum delenxhi thu ti? 

Bonot e ushqimit me CO2 apo jo?

I uroj gjithe te mirat Fullanit kudo qe te shkoje , Prokuroria duhet te filloje urgjentisht verifikimin e Pasurise .

U tha u be.. Llaf e ke?

smiley

nese ata qe dolen e protestuan si shoqeri civile nuk vazhdojne te protestojne derisa te kete konfiskime pasurish atehere verteton qe jane disa vegla qe i perdor politika per presion.

Per mu duhet arrestu ter personeli i Bankes Qendrore...me sa i kam pa ne Kanada kur vijne jane te tere te njollosur. 

A po vje era 'pusht' apo 'shtet'? S'jom duke kuptu gjo 

Po Cunit te Sheqeres, kur do ja shtrengojne byzylyket????? 

Kur te ngrihet cuni i gjylos nga varri.smiley

po i ka bo dy pare shkolle ai dhe nuk e ka keq teorine. Kudo n'bote, arrestimi i kreut te bankes qendrore do ndikonte negativisht. Ndikim direkt per ty e ata qe jane ne shqipri psh do ishte dollari e euro qe do ngriheshin krahasu me lekun duke i bo mallrat e importit me te shtrenjta. Kjo pavarsisht fajit ose jo te guvernatorit

Bo bo, i doli flaka peshkut nga trafiku i larte.... sa te etur per jane njerzit kur priten koka

Oreksi vjen duke ngrene, eh sa do i shkonte Shqiperise Europiane, ish Kryeministri prapa kangjellave...apo nuk ka kryer krime te cdo lloj natyre..gjynof ene prokuroret nuk lodhen shume.....

Nuk ka të drejtë Prokuroria  ta arrestojë se nuk ka Prova ... thotë njëri nga këta të dasmës .

Po si e nxjerr urdhërin e arrestimit prokuroria ? Po pse i arreston dhe kryen hetime ?

Jo unë dakort jam të ngrihet ura po nuk po e kuptoj në drejtim të rrjedhës apo kundër rrjedhës së lumit ..e mbyll Ligjëratën ky smiley

Dhe i vë qershinë mbi Tortë përgjegjsi orkestrës " Është inatos Brahua se NATO krijoi Forcën e Reagimit dhe përgjegjës vuri Braçen "smiley Iku dhe ky i kënaqur si gjithmonë për të shtjelluar çështje të tjera më vonë .

Alba ...Llalla i ra Violinës së Nastradinit që në Maj po nuk  ja dëgjuan avazin Orketra e stomaqeve të prishura

Në mënyrë të përmbledhur, nga hetimet e deritanishme, rezulton se, shtetasi Adrian Fullani,  ka shkelur ligjin si më poshtë:

Së pari: Nuk i ka propozuar Këshillit Mbikqyrës, zëvendësguvernatorin e dytë të Bankës së Shqipërisë, duke krijuar një boshllëk në përmbushjen e detyrimeve të këtij funksioni. Duhet theksuar se ky funksion i munguar duhet të trajtonte drejtëpërdrejtë administrimin, mbikqyrjen dhe zbatimin e akteve proceduriale për përdorimin e mjeteve financiare.

Së dyti: Në cilësinë e kryetarit të Këshillit Mbikqyrës, nuk ka ushtruar kompetencat e tij për propozimin e nismave juridike të funksionimit të Bankës së Shqipërisë, si detyrim që buron nga vendimi i Këshillit Mbikqyrës Nr.13 datë 22.02.2006. Pra me nisjen e funksionimit të departamentit të Emisionit, ku ka ndodhur edhe vjedhja, Këshilli Mbikqyrës duhej të propozonte e miratonte rregulloret përkatëse për funksionimin e këtij departamenti. Nga hetimi ka rezultuar se këto rregullore nuk kanë ekzistuar për një kohë shumë të gjatë, gjë e cila ka sjellë cënimin e parave.

Së treti: Në cilësinë e drejtorit të përgjithshëm ekzekutiv të Bankës së Shqipërisë, nuk ka marrë masat e nevojshme ligjore për zbatimin e vendimeve dhe rregulloreve të Këshillit Mbikqyrës. Ndër to, mund të përmendet zbatimi i politikave të miratuara nga Këshilli Mbikqyrës, për mbarëvajtjen e veprimtarisë së përditshme për administrimin e procedurave ekzekutive, si dhe për qeverisjen e punëve administrative të veprimtarisë së Bankës së Shqipërisë.

Së katërti: Guvernatori është i ngarkuar me mbarëvajtjen e veprimtarisë së përditshme të Bankës së Shqipërisë, përgjegjësi të cilën nga analiza e hetimit në kuadër të procedimit penal, rezulton që nuk e ka ushtruar.

Së pesti: Në kundërshtim me nenin 8 të rregullores “Mbi inventarizimin e vlerave materiale e monetare në Bankën e Shqipërisë”, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, në komisionet e ngritura për kryerjen e inventarizimit të detyrueshëm periodik të vlerave monetare në Bankën e Shqipërisë ka caktuar dy herë të njëjtin person. Ky person, aktualisht është person në hetim për “shpërdorim detyre” në kuadër të këtij procedimi penal.

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Tiranë po vijon me hetimin e kësaj çështje, ku fokusi kryesor vijon të mbetet destinacioni i shumës së vjedhur.

abc

Per hajer.  Po edhe pushimet i beri, keshtu qe arrestohet i clodhur. 

 

Qemolo, a ka lozur dikur nje Fullani te Labinoti i Elbasanit, apo gabohem une..?

Ncuq. Lexo me siper te komenti i pare joti.

E bani, e bani 

E bani Cim Asllani ....

 

lere Qemol, se tani u kujtova mire.. e ngaterrova me Tafanin..smiley  po Deliu dhe Popa, te kujtohen..?smiley

Lleshi, Luniku, Gogunja ... Mitrollari, Hasekiu ... apo do edhe icik me shpejt : Ducka, vllezrit Lake dhe Mita Gjika ?

ooooo, portjeri i famshem Gogunja..smiley  ishte shkurter  per portjer, por trup i lidhur.. eksploziv ne hedhje, spketakolar!smiley  mos gaboj ishte paska brun i theksuar, ndofta jevgjit....

me kujtohet edhe Luniku.. keta te tjeret si mbaj mend.

meqe sollet sportin .ku priten ngushellimet per humbjen e rradhes se kombetares?smiley

i madh Qemol!   nga e gjete kete foto...  shiko, se kete sezon ishin mire fare keta dhe dolen kampion fare kollaj, qe  nja 2- 3 ndeshje para se te mbyllej kampionati..   me duket se gjithe fazen  humben vetem 2 here.. 1 here ne Vlore, 3-0  dhe 1 here ne Tirane..

kam degjura njeher nga Kreshnik Cipi  per kapitenin Deliu.. ishte i keq fare tha..  kur behej  korne, apo goditje denimi ne porten e tyre, ky langua ngaqe behej rremuje te kapte nga koqet..smiley  me e pakta tha, te irritonte dhe te shperqendronte..  ndersa me e keqa, e qelloje me grusht e merrje te kuqen pastaj.. burre i poshter deliu..smiley

Nje moot ishin te gjithe keta centerbegat. Ta donte zanoti. Se mos ai Kreshua juaj ishte me i mire. Une e di te sigurte qe ai qendra i Beratit, Kokalari, mbante nji gjilpone ne forme paramande ( kshu me duket i kemi pas thone) dhe cponte kundershtaret gjate korneve ose enceve. Kurse Hysi i Partizonit hante groshe para neshjeve se i kishte helm pordhat thone dhe ia shlonte vellai qe te merrshe vrapin. 

i kishte kusherinj, djem teze, Kreshniku keta Kokalaret e Beratit. se ishin 2 vellezer...   Kreshniku ka pas qene i rregullt, irritues e sherxhi ishte i ndjeri Fred Zijai.. edhe Sokol Kushta.

smiley Qemol, mos vdeksh kurre per humorin - dhe per memorjen qe paske! Edhe une qe s'e kam idene kush kane qene po qesh me lot.

smiley

Jo Qemolo, ky do ta haje tegelin. Karma eshte ashtu ... thuj. Ene ky e rrasi nje kolegun e vet ne vaktit, po ashtu do e kene lone ne balte ne keto te vetet tashti. 

Në fakt nuk duhet Gëzuar kur arrestohet Dikush sidomos i këtij Niveli që ka pas në dorë pasurinë e Shqiptarëve .Mbase për neglizhencë , i paaftë dhe Viktimë e Shtetit yrrja -byrrja të sali Sqap berishës .Urojmë të shkojë sa më shpejt në shtëpi te Fëmijët .

Por ky u ka një BORXH të madh Shqiptarëve për të treguar pa DROJE dhe denoncuar Pa Mëshirë kastën e Hajdutëve Politikë e Biologjikë qe e keqpërdorën në Dëm të shqiptarëve e në Përfitim të tyre .

Bëje këtë Fullani . Për ne dhe Brezat e Ardhshëm

Këtë të kërkojë Shoqëria Civile jo Kodra pas Bregit me Dorëheqje !

Saliu deri me sot nuk i ka vene njeriu koburen ne koke :vidh se te vrava.po gjykon si ilir meta:vodha nga influenca e keqe e Saliut.

"Duhet pak durim, gjerat kane ndryshuar njehere e pergjithmone ne kete vend- ka deklaruar Brace ne fb! -Pergjegjsia eshte e para!!" 

Do filojne pastaj edhe me Salen, edhe me Imamin Burgaj ect .Shteti po fillon te funksionoj ne dobi te qytetareve shqiptar! Urime skuadres se PS! smiley

Duhet pak durim, gjerat kane ndryshuar njehere e pergjithmone ne kete vend- ka deklaruar Brace ne fb! -Pergjegjsia eshte e para!!"

Po sikur gjykata ta shpalle te pafajshem?

Kush nuk përton të mbledhë perla nga anëtarët e orkestrës " sipas avazit hidhe vallen "

Ja një ..Mos harroni se me bekimin e Bankes se Shqiperise jane pastruar para nga krimi nderkombetar,..e zbuluar nga ekspeerti në Vitin 2014 pas arrestimit të fullanit smiley

pjesëza ..Se Anglia zotrie ..se Caci zotrie ..smiley

dhe një qershizkë nga kopshti me drekë ....po po klshtu thoni Ju ,,kur e arreston pse e arreston , kur nuke arrseton pse nuk e arreston smiley

jetë të gjatë PPU smiley

 parfum me cilesi CHANEL  CHANEL  CHANEL ka lezet era shtet

nashi pas arrestimit te Fullanit, ky kryeprokurori Llalla si del:  burre i mire apo burre i keq..?.smiley

Shpërthen Edi Rama: Prokurorët qorra dhe barkfryrë, Llalla mban peng dosjet e ndërtimeve pa leje, do hedhim në veprim policinë 

 

26 gusht 2014

Fatkeqsisht ky bark-kriter e paska bere fajtor jo vetem Fullanin po dhe Brahon (dmth 2 institucione te pavarura); shpetoi vetem Bracja q'eshte ne forme te perkryer Facebook-u.

Meqe ra llafi, ku osht njoni me flamur Kanadez qe na tregote prralla se Fullani do bente karriere te shkelqyer bankare ne Itali ...? ( ia harrova besnikun e emrit ).

Ta kishe pëjet në Maj çfarë bisedoi me Tahirin dhe Vishon smiley Ja kishe heq merakun dhe Erebarës ..Të vejë apo të mos vejë ..Kjo qe çështja i nderuar Belul !

Llalla  është përballë Publikut sipas thënies së Saliut

Po po zotrie .. ta them unë tye .Prokuroria flë mbi dosjet e krimit zotrie !

Unë them se ndonji pa dashje i ka kurdisë alarmin për tu zgju dhe është ngrit i Trem !

po xhibi,si se dha i menim per kte lajmsmiley. po vetcensurohet?

Direkt per ty o toger i skuadres peshk-pishembajtese, prononcimi zyrtar:

- Mos ta marren kot meriten Bracja me Brahon...Fullani u arrestua dycka dite pasi Pjeri botoi ditarin!

Ne bote s'ka koincidenca, ka vizione dhe C)2obligacione - tha Ajnshjajtni dhe Pjeri smiley

smileyska asnjoni merit aty xhibo.po ndryshojn rrethanat.avash,avash ,por po ndryshojnsmileypastaj ti ke me shum kapacitet,pse vetem ke pjeri ksaj rradhesmiley

Une e kam shpresen plot per ndryshimet ne Shqiperi se votova Rilindjen dhe kam besim tek planet e saj, kurse ti e ke shpresen bosh se me paske votuar mua smiley

u more me komentusin po prap se prap se dhe i mejtim te mendjes(tm idrisi). ke tema e zhvillimit ekonomik e kishe bo qepaze gjembin per kte problem.cne kaq inot?

Qenke ftof; une u mora me ty a ti me mua? Nejse, naten...dhe mbulohu smiley

Ka dhonë për NATO-n dhe Brahon smiley

Epo per hajer qofte, 17 te arrestuar, u hapen 17 vende te reja pune per socialistet tani se kishte kohe qe baza ishte bo per ti vra se s'po i gjenin pune.

E mer Fullan, te mbanin per azgan, dole hajvan.

e rendesishme ne kete rast eshte se me arestimin e Ardianit i hapet rruga e menjehereshme zevendesimit te tij dhe keshtu do te shpejtohet procedura e nje skanimi te thelle te BSh-se , aq e domosdoshme per te inventarizuar demin e madh qe i eshte shkaktuar Shqiperise, por qe qendronte i fshehur.

e paskan kap nje peshk te modh prokuroria me ne fund, se ne menyre demonstrative ose jo eshte per tu pare. nashti eshte per tu vene bast se diten e sate do dali nga burgusmiley

Sa te jete mafia italiane, ka mundsi edhe te dali! smiley

ka munci, po dhe mund te mos dali se dhe al kapones per evazion fiskal ja futen, dmth keqnumerim te parave.

Kush do e zevendesoje Fullanin? 

E ka zevendesuar Elisabeta Gjoni .

Guvernatori Fullani mban titullin "Commendatore dell'Ordine della Stella della solidarietà italiana/ Urdhri i Yllit të solidaritetit italian", i akorduar nga Presidenti i Republikës së Italisë

Po tani ku vajti ky solidariteti italian ?!! smiley 

Ne burg ta kalbin smiley

ja dhe nje prove tjeter qe konfirmon se ne ate vend, trime jane grate (zysh Ermelinda), dhe jo burrat

grate nuk i kap kanuni pranejsmiley

Shume shume edhe nese denohet 6 muaj burg te lehte do vuaje.nje ish kurvenator qe vodhi 1 milion dollare ne skandalin e arsidit u denua me 1 vit burg.

Tani qe u arrestua...e duke pasur parasysh shumen e demit....ligja..thote qe denimi per Fullanin...por jo vetem per Fullanin..por edhe ata 17 zarat qe jan arrestu e kan mbajt gojen mbyll...SHKON DERI 15 VJET.... a do e mbajne gojen mbyll gardalinat apo do fillojne me ciceru....kjo osht pyetja

Perderisa Shqiptaret bojne llogari cila force politike do perfitoje nga skandali...hajnia do boj ligjin ne ate ven se ka ene perkrahje politike ene popullore. Hajduti, e ka venin ne burg...ene kur i bi te jete zeni me argiten...

a do e mbajne gojen mbyll gardalinat apo do fillojne me ciceru....kjo osht pyetja

patjater qe do cicerojne.drejtesia shqiptare qe thua ti eshte e mbushur plot e perplot me gjykates e prokurore heroike e te ndercem te tipit giovani falcone , te cilet nuk kane asnje motiv tjater ne mendje pervecse te zbatojne ligjin me rreptesi  nje per te gjithe.

Shih larg

o e zonja e zameteve xarrë xarrë / kur kaloje nëpër varre / te dekurit se çi ngjalle /  të gjallët çi diqe fare smiley..shih larg

Si tha i ndieri Falcone kur xëbërthente Mafien dhe nuk i dilte në shteg ..

Është mpleks me Krimin e Organizuar ....dhe pasi krujti mjekrëm smiley thae " Ndiq LEKUN " 

Është në mes Financimi Rr.Kombit .E pe si bëlbëzonte debatuesi i Modh Basha që " nuk donte ta përdorte Politikisht "..lëpinte buzët nga sikleti dhe i kishte ikë dhe ngjIra e faqkës .

Do dalë dhe Nafta e kapitalistit kamarier "Taçi Oil " ..do dalim dhe lëvizjet e parave të studiove Ligjore Mallteze ..Siklet i Madh Alba , siklet i madh . Pa le ç'do mësojmë në se Fullanit i mbushet mëndja tu shërbejë Shqiptarëve .

dalngadal po vjen Tahiri

Nga kabineti më i miri .. smiley

Do dalë dhe Nafta e kapitalistit kamarier "Taçi Oil " ..do dalim dhe lëvizjet e parave të studiove Ligjore Mallteze ..Siklet i Madh Alba , siklet i madh . Pa le ç'do mësojmë në se Fullanit i mbushet mëndja tu shërbejë Shqiptarëve .

po ilir metes do ia beni ndonjehere hesapet ju?me sa mbaj mend agjituat nje demonstrate ku ngelen 4 xhenaze per te pretestuar kunder korrupsionit te tij. tani instiguesi eshte bythe e breke me ilirin , ato 4 te shkrete iken e nuk kthehen me.

 

Nisur nga Fullan-mbeshtetja e pakufizuar e Berishes/Bashes e Rames/Metes, televizionet biznes-mafie-partnere te tyre kane vazhduar transmetimin e programit te kukllave pas arrestimit te Fullanit.

Respublica thoshte (mbrene ne oren 10 te nates ne Shqiperi) qe vetem Ora News dhe News24 ishin duke komentuar arrestin e ketij monumentit te pavaresise (sipas Rames e Berishes).

Televizionet e tjera, përfshirë televizionet nacionale TVSH, TV Klan, Top-channel e Vizion Plus, janë duke vazhduar transmetimin e emisioneve të tyre të programuara qysh më parë.

Do jete gallate dhe reagimi i parise politike pas kesaj ngjarje; gjithmone mundohen tia hedhin pataten e nxehte ne preher pales tjeter por per Fullanin kane qene ne unanimitet qe ai s'duhej te prekej sepse largimi i tij nga BSH do bente qe ne vend te shiut te binin ngjala nga qielli.

P.S. Pas Braces dhe Brahos e kishte radhen Mr Spahiu qe te vete-atribuohej per arrestimin e Fullanit por flitet qe ja kane vjedhur fjalekalimin e Facebook-ut dhe s'po ben dot deklarate.

Thone qe greket sa here mr spahiu vjen afer kufirit me dylbi ne dore i mbushin breket ng frika.smiley

Te gjitha televizionet flisnin vetem per fullanin dje qe nga casti i arrestimit. Tch e dha direkt te lajmet e ores shtate, top news i TCH-s qe eshte kanal lajmesh si i news24 jepte vetem per fullanin. faqja e tch u mbush vetem me lajme per fullanin.  edhe neper bote doli lajmi brenda nje ore. Vetem ora news e news 24 thote. Ueeee, te vjen e te flet ky nga peja e arushes per televizionet ne shqiperi. o po ca behet keshtu. lol

Ik o loqe, 

Une citova Respublica o cyryk, s'thashe qe po i bija pultit te TV me dore si puna jote.

O xhibo, e deshe dhe nji prove te tifozllikut pasionant apo jo?
Kur nuk e prek njeri Fullanin, teorite variojne nga "e ka fajin prokuroria e Berishes", te "i duhet dhene kohe drejtesise".
Po kur arrestohet, vershojne levdatat per liderin dhe ne fund mbyllet me "he mo xhibo, pse s'flet tani?"
Po s'pertove veja pak me ze dhe figure ca thane Brace, Felaj e Rama per hajdutin e Bagdatit, Ali Babane, aka Like Floririn

Sllogani legjendar i nje fushate elektorale i Nikolle Lesit

INVESTIME - ARRESTIME! smiley

Hani nje mut aty, po nuk u shpreh Naltmadhnia e tij Pr Dr Zoti Sali Berisha, mbajeni me shkume.

Naltmadhnia t'i veje gishtin kokes per vete,se ni here i ka pas cu fjale Ilire Meta. smiley

te shohim tashi se cilit gjykates  do ti bjere shorti te gjykoj Fullanin:  Gjin Gjoni, apo.........,gruaja e Fullanit.?.smiley

  Fullani i "taves me speca" te beje te penduarin,  qe te shpetoje prej atyre, qe merrnin paret qe vidheshin..  per llogari te  pushtetit "te familjes"!

    Vjedhja, hamendesohet, se eshte disa here me e madhe se sa eshte fole gjer sot.Arrestime e tjera,...ndoshta,  pas Civicit dhe Kules e Co, do mbarojne atje,  ku me kohe eshte dashur te fillonin.... 

pse thua do ti vije radha edhe Keshillit Mbikqyres o Grave...

Big Lakrori Theory: Konspiraci apo pete te nderlidhura? 

A kanë lidhje: arrestimi i Fullanit – vrasja e Santos – fshirja e serverit? 

Gazetari Artan Hoxha thote qe Fullani eshte arrestuar qe mos fshinte provat, dhe se transaksionet e fshira tek serveri i tatimeve kishin transferta bankare nga bankat e nivelit te dyte me jashte, te cilat transferta sipas tij monitorohen nga BSH. [Ora News]

Po i njejti thote:

Një biznesmen i madh fshihet pas lirimit të 5 inventarizuesve të BSH

Opo do arrestohej ky se kot firmosa peticionin une atje ???!!! 

Ilir Meta vazhdon te jete i dashuruar marrezisht pas drejtesise dhe pas luftes ndaj korrupsionit.

Ne vitin e larget 2011 besoj se pak veta e parashikonin Meten ne krye te reformave shteterore per drejtesi, duke inkurajuar Prokurorine dhe gjykatat qe te zbardhen vjedhjen deri tek qindarka e fundit korruptive dhe te vene fajtoret nen thonjte e rrepte te Rilindjes.

Duke e ditur qe Rama dhe Berisha jane shprehur hapur si pro-Fullaniste dhe qe ata sot do ngurronin te thoshin dicka thellesisht te ndryshme (Basha p.sh. reagoi nardndokerisht per te mos dale nga ulluku i Berishes), me kete dalje taktik-ironike Meta dhe nje here i kujton votuesve te tij idealiste qe ai fluturon mbi palet e ndotura shqiptare.

P.S. Tashi e shof qe paska reaguar dhe Rama pas kesaj taktike hileqare ilirmetiste.

Xhibo, 2011 jo se eshte vit i larget, por eshte p.e.r., eshte kjo eshte nje bote e re, vjetersirat jane fshire. 

Ky bashkim në llum, që ka lindur për të vjedhur Shqipërinë...vazhdon të mendojë...se ky popull nuk meriton asgjë më shumë sesa kusarë e matrapazë në pushtet dhe gënjeshtra, shpifje, mashtrime e baltë mbi opozitën në foltoret e qeverisë.

 

Duan jo vetëm të plaçkisin gjithçka, por edhe të tallen pafundësisht me popullin...Këta lloj matrapazësh...u përkasin kohëve të xhelepit turk, kurse në Shqipëri janë kthyer në modë në administratë.

Mos me thuaj qe chegevarizmi i lavdishem i 2011 vdiq, se pa buke e pa bllok rrojme, po pa ideale jo - do thoshte ajo beratsja qe lengonte per pak inter-soc-harmoni midis dy kokave.

P.S. Shife pak faqen kryesore te sotshme te Zerit te popullit ne fund te ketij artikullit...qe kur hoqi dore Bracja nga ZP gjerat morren tatepjeten ne Albanie smiley

Xhibo, me vje keq po ti jeton akoma ne kohen e vjeter, ose me mire s'e ke kuptuar Rilindjen. Kjo fundit gjeti holy grail, gurin filozofal, etj. Shkurt zbuloi qe idealli mund te bashkjetoje shume mire me buken, peshkun e bllokun vete. Pse mos t'i kemi te mirat e te dy boteve, tha. Bile thone qe dhe beratsja ka reflektuar, dmth eshte metezuar. 

Duke e ditur qe Rama dhe Berisha jane shprehur hapur si pro-Fullaniste dhe qe ata sot do ngurronin te thoshin dicka thellesisht te ndryshme

perpjekje tjeter mjerane per ta barazuar Ramen me Berishen. Vetem kjo ju ka mbetur. Berisha eshte i vetmi nga gjithe politikanet qe e mbrojti hapur Fullanin. I vetmi. Rama s'u shpreh kurre pro Fullanit, e ti po ankoheshe qe s'po ndihej pikerisht deri dje, me shpresen qe do te kishe mundesine ta vije ne nje nivel me Berishen. Kesaj i thone tamam te shkosh ne fund. lol

Gjith ai Shtyp dhe akom nuk po lexojmë një artikull me buke , vetëm pordhë thashethemexhijsh sikur janë prokurorë ose tetëdhjetleksha vullnetar që kanë Dosje e arkiva smiley

Presidenca është përballë një fakti .. do ndihet Dordoleci ?

KLD eshtë , përveç Xhin Xhonit , para faktit të dhënies Drejtësisë.... si do Reagojë

Drejtësia është para faktit të Çfaqjes së fytyrës së vërtetë....A do thellohet Reforma

Me pak fjalë me këtë arrestim drejtësia Hodhi hapin e Parë të shkëputjes nga Krimi Shtetëror  i Çfaqur dhe Faktuar që përpiqet të hedhë rrënjë që me ardhjen e Barbarëve të Saliut në Pushtet .

 

leri keto ti po me thuaj a ka thon gjo Rama? 

"Ka bo nji materiaë Andi Bushati baraz me këngën e Dr Florit " Edhe Rama nga samiti Nat-jes e kishte përshëndetë smiley

Pse pak ka thonë PPU , dmth Xhibi , që duhet të thotë Rama ? Kush është ky Rama ? Se deri tani ky që kemi k/ministër Bën nuk thotë ..Këta që kanë pas Berishën PO ....Unë i thash atije zotrie ..dhe ai më tha mue

Kur ti vijë rradha Ramës që të thotë në vend që të bëjë ..ktu jena smiley

eee thash se moss - se poplli (gjibja) do me dit po AI KM'ja c'mendon per kete pune smiley 

Ishin gezu shume te 313. Ka ardh nje kuzhinier klasi kishin thene. te gjithe me luge e pirunj ne brez.

Pse ku s'kane drejtuar hajdutet? Edhe avukati po lengezon te "drejtoje" njecik. Sidomos ate torten e drejtesise e ka pike te dobet. smiley

E ka zemren gur Palloshi, s'kemi c'i bejme. S'ja dha qe s'ja dha ate dreq drejtesie. Dhe te mendosh qe kete ka bere dhe Buall Mavria. Thjesht koincidence dmth. Sa per sekretaret ... eh kismeti i tjereve do jene. Po do fitonte drejtesia thuaj, do behej simbas modelit anglo-sakson.

Kush t'ja ket rujt sqetllat kësaj ... Fullani jo se nuk e paska dash Taku ...Edhe xhibi që mbulon sektorin e seks llaf po muhabet , është larg ...

Ç'mejtim ka Gjëmbi ?

 

This too shall pass thote libri i shenjte. e mbani mend arrestimin me buje te shpetim gjikes e zhulal mziut.u liruan me vone me ndjesen e sinqerte te gjykates per shqetesimin e shkaktuar.smiley

Pas arrestimit te Fullanit, Keshilli Mbikqyres i BSH (te cilet persona paguhen nga dhjetra mije dollare rroge per te mbikqyrur BSH ne menyre qe aty te mos ndodhin keto rrumpallezime qe ndodhen) u mblodh dhe konstatoi se:

mungesa e Guvernatorit nuk krijon vakum institucional në drejtimin e institucionit

Pi te semes, po keta si s'e konstatuan dot kete gje kur plasi skandali dhe Fullani kercenonte vendin me destabilitet nese do insistohej tek doreheqja e tij?

Si dhe, a e di kete gje Rama, i cili me ne fund Fullan-reagoi sot dhe tha se ai do garantoje pavaresine institucionale te BSH? Si mund te krijosh pavaresi institucionale per nje institucion i cili tashme eshte i pavarur ketu e 10Fullan-vite?

Kuazimondo-berberi do pyeste: Kush do te mbikqyre me ne fund Keshillin Mbikqyres (pervec Erjon Micsokol Braces) dhe si ka mundesi qe askujt s'i ben pershtypje rroga e tyresmiley

Ose sic thote avokati i Golemit, s'ka kuptim te fjele ne burg nje kinge 37 vjecare qe merr 50 mije dollare ne vit.

Ti gjibi je gjeloz qe s'je antar bordi

Xhibo mos e ha te futesh ne bord, mos degjo Gjembin, se eshte me te futme, Fullani po merzitet vetem atje mrena. 

smiley

Mos te ishte djaloshi oredashes dhe instragramist, Fullani do ishte mire e bukur tani duke shijuar nje gote vere te vjeter kete pasdite vere. Xhibi sikur s'ka thene qe ka femije, keshtu qe s'ka pse te kete frike.

Une hodha nje shashke ashtu kot, po ti vertet dashke ta cosh Xhibin te Fullani. Arsyet nje zot i di. Une e bera timen, Xhibo pac vehten ne qafe. 

Po ca djaloshi moj. E di si eshte puna, aty te gjithe pergjohen nga te 14te anet. Pra dihen te gjitha zullumet. Per arsye misterioze, ose thjesht per koke turku, ketij i ra llotaria. Si rrjedhoje, filloi masazhi i publikut me fotot djaloshare. Dmth mos e ver karrocen para kalit thone kendejza. smiley 

kjo eshte by far klasa politike me debile e historise se shqiperise .nuk ka qene ne gjendje te ruaje as    financat, as rendin, mjedisin, arsimin etj .afersia gjeografike me vendet e pasura te BE na ka shpetuar pa u bere nje somali ne mes te europes.

lexo komentet e peshkut per te kuptu se politikanet i kena kapila po popllin cik debil. Bo hesap, arrestimin e bujshem e komentojne si sukses te qeverisjes...

 

E pse mos te jete sukses i qeverise? Sic thone anglishtfolesit: it makes total sense. Kur nuk arreston njeri, e ka fajin prokuroria e Salukut. Kur arreston, meriten e ka qeveria.

Kollaren e ka te bukur kadoshi.

Ej, e pate Ilir Meten me ate xhaketen e kuqe? si Avdiu i portokallise. smiley

Mbreme ne darke Keshilli i Mbikqyrjes se BSH-se mbas nje mbledhje urgjente te diktuar nga arestimi i Guvernatorit Fullani, vendosi shkarkimin e ketij te fundit. Sipas gazetes shqiptarja.com mesoj se:

Mbledhja e thirrur nga zëvendësguvernatorja Elisabeta Gjoni u zhvillua në zyrën e saj, në ambientet me qira të Bankës së Shqipërisë pranë "Medresesë". Pas rreth 4 orëve, anëtarët ranë dakord që të argumentojnë shkarkimin e Fullanit vetëm me shkeljen e etikës në kryerjen e detyrës. Në deklaratën për shtyp te publikuar pas mbledhjes, thuhet se anëtarët e Këshillit pasi u njohën me ndalimin e Guvernatorit dhe të Inspektores së përgjithshme vendosën “t’i propozojë Kuvendit të Shqipërisë shkarkimin e Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, z. Ardian Fullani, në bazë të nenit 47, pika 2, shkronja “c” të ligjit “Për Bankën e Shqipërisë”. Ndërsa në këtë nen thuhet “personi i propozuar për shkarkim gjatë ushtrimit të detyrës ka shkelur rëndë etikën e punës dhe ka cenuar thellë interesat e Bankës së Shqipërisë”.

 

Pra sic edhe shikohet, keshilli ka konstatuar se Fullani ka shkelur rende etiken e punes dhe ka kercenuar thelle interesa e BSH-se. Ne mos gaboj mbledhja e meparshme e Keshillit ka qene para dy javesh ku te gjithe anetaret me perjashtim te Meksit refuzuar kategorikisht te shkarkonin Guvernatorin. A di njeri te me thote se cfare ka bere Guvernatori Fullani keto dy javet e fundit ne drejtim te shkeljes se rende te etikes ne pune apo ne drejtim te cenimit te thelle te interesave te BSH-se? Ne fakt kjo pyetje i duhet bere Dhori Kules, Ardian Civicit e atyre zagareve te tjere, por ne mungese te tyre po jua u beje juve te dashur peshq. 

ATA zagaret 4000 $/muaj u lavderuan prej kryeministrit sot dhe si tekniciene te pakontestushem i uroi vazhdimesine e qendrueshmerine e Bankes se shtetit te dhjere.

Me pak fjale "parate e mbetura prej 7,17,27 milioneve qe po heton prokuroria se ku i kane shperndare (jo vjedhur, rrjedhur)" te jene te sigurta dhe mos te vazhdoje rrjedhja.
 

Timi,  Ardian Civici ishte/eshte miku i Roni-t tone ketu, qe ka humbur pa lene gjurme. Roni, po te ishte burre, te dilte ketu e te sqaronte kete çeshtje te mikut te tij. 

Nese Prokuroria se shpejti nuk lajmeron arrestimin e ndonje prej Keshillit Mbikqyres te Fullanit, se paku Kuvendi duhet te beje nje komision lakror-hetimor per ta.

Edhe pas arrestimit te Fullanit, keshilli i figuranteve te tij ka bere 3 ore debat se s'ishin te gjithe dakort qe ta shkarkonin nga posti i guvernatorit. Panorama thote qe Ermelinda Meksi eshte kercenuar, ajo me pas ka kercenuar qe do te bente publike qendrimet e atyre qe s'ishin dakort te shkarkohej Fullani (Dhori Kule, Petraq Milo, ne heshtje dhe Elisabeta Gjoni, thote Panorama) dhe me ne fund e pranuan te gjithe qe duhet ta shkarkonin.

Ai [Fullani] ka pasur “dorë të lirë” në bankë, ku vendoste për gjithçka. Madje, këtë shkelje duket se e ka denoncuar vetë anëtarja Ermelinda Meksi, gjatë dëshmisë në Prokurorinë e Tiranës, ku e akuzoi pikërisht për këtë shkelje, që më vonë u pasqyrua edhe në dosjen e prokurorisë, ku shpjegoi arsyet përse kërkoi në gjykatë arrestimin e Guvernatorit. [Shqip]

Mire zonja Meksi, bravo per kete. Por, cfare keni bere juve para se tju therriste Prokuroria per keto livadhisjet e Fullanit? A ishit juve keshill mbikqyres apo keshill dekorues i Fullanit? Pa permendur keta palacot e tjere qe dy jave me pare benin sikur i kishte zene korrenti kur Meksi propozoi shkarkimin e Fullanit.

Prokuroria gjithashtu dyshon se ca tufa parash nga keto te vjedhurat s'jane futur fare ne Thesar, kane livadhisur direkt ne transferta private. Flitet qe do t'i bejne dhe nje grafi pasurive te te gjithe te dyshuarve qe punojne tek BSH. Shpresoj qe Prokuroria ta ndjeke 'vrimen e lepurit' deri ku t'i cojne hetimet dhe ndryshe nga ceshtja vk e Metes, te paraqisin prova te forta para gjykates.

P.S. Artan Hoxha: "Mirupafshim qirje Fullani".

Ndonje link per ndeshjen, mor aman

 

Rrofsh Belul.  gjithe te mirat smiley

Ja si ka evoluar qendrimi i Rames per BSH/Fullanin qe nga fillimi, bazuar tek faqja zyrtare e Kryeministrise:

21 korrik 2014 - BSH ben kallzimin penal ne Prokurori per vjedhjen e parave

31 korrik 2014 - Fullani takohet me Ramen ne Kryeministri per 30 minuta. Faqja e Kryeministrise s'ka te dhena per kete takim po patjeter qe biseda do kete qene e pavarur.

6 gusht 2014 - Drejtesia te hetoje, po te kujesemi per pavaresine e BSH, hic fare deklarate mbeshtetje per Prokurorine qe po heton nje nga ceshtjet me flagrante te shtetit ne keto dy dekada

21 gusht 2014 - Larg duart nga monumenti i pavarur, fajin s'e ka Fullani po sistemi qe korrupton njerzit, qeveria duhet te flase e fundit pasi te kete mbaruar drejtesia punen

6 shtator 2014 (nje dite pas arrestimit te Fullanit) - Procesi i drejtesise s'ka mbaruar por qeveria foli, u takua me FMN dhe tashme shprehu "Mbështetja për prokurorinë e drejtësinë për të kryer deri në fund punën e nisur"

7 shator 2014 - largimi i Fullanit eshte vaksine per shendetin e BSH (faleminderit Braho e Brace):

Kryeministri ka shprehur po ashtu, besimin e tij të plotë se Banka e Shqipërisë do të dalë më e fortë, më e sigurtë dhe më transparente nga ky proces i vështirë, por i shëndetshëm ndryshimi

Qendrimi i opozites ne pergjithesi e Berishes ne vecanti le me shume me per te skandal-deshiruar, perfshi Presidentin "e pavarur" i cili e ka mbajtur sqepin akoma me te mbyllur sesa Lulezim "drejtesia i perket drejtesise" Basha. 

Vazhdimi i heshtjes i shumices se politikanve ne maxhorance apo opozite (pervec Braces dhe Bahos qe thane se ishin ata qe e arrestuan Fullanin) po ashtu, a thua se behet fjale per nje hajdur ordiner qe ka vjedhur okllaine e lakrorit

O Xhibo, 

Na ruajt Zoti dhe qofshin kllufat e PPU jo-perfaqesues te nivelit te ... tek 1 milione votuesit e RaMetes. Se te pretendojne tani se vje era shtet kur arrestimi eshte kerkuar nga Prokuroria dhe vendosur nga Gjykata, ky eshte thjesht TURP. A thua se nuk ishin keta qe deri para pak ditesh shanin me liber shpie Prokurorine e Gjyqesorin ne teresi. Po mire mer HORRA nuk ndjeni ndopak detyrim moral qe te pakten ketyre njerzve te Prokurorise apo Gjyqesorit, qe sot i quani heronj, t'i kerkoni ndjese se deri dje i keni sha duke i fut ne tufe? Se e di shume mire qe eshte e kote t'ju kerkosh te zini mend dhe te mos jepni ne te ardhmen "denime kolektive".

Sa per ceshtjen, Titaniku u mbyt se e gjykoje ajsbergun nga maja. Nejse ju te mbytur keni ngel kshu qe nuk rrezikoni gje. Vazhdoni ne rrugen tuaj.

 

Lizander, me lejo te informoj se ka pas shume kellufa qe kan dale ene ne gazeta e kan lavderu pak me shume se cduhet Prokurine, qe fundi fundit kesaj rradhe beri detyren...por jo si heret e tjera...po nejse paste doren e mbare.

Lizander po per gjyqesorin ke duhet te lavderojme...HORRIN e bulevardit qe u akuzua publikisht nga Kuqua i Pollove se bashke me bubin e tij plot xhel....se merrnin deri 200 000 euro per te ndare gjykatllikun? 

E kena pak te veshtire me u ngazellu perderisa na myten HORRAT o Lizander....pacin doren e mbare Prokuroret e do zoti afrohen ene nga nahija juajsmiley

Per mendimin tim arrestimi i Fullanit eshte vetem per shou mediatik.Asnjera prej atyre akuzave nuk e penalizon Governatorin.Gjithenje, ne se prej tendaluarve vartes te tij, nuk ka deponim per kunder tij.

Me sa them, jo se ai nuk ka pergjegjesi administrative apo paaftesi, gjithashtu edhe pervehtesime ne forma krejt te panumurta bashkepunimi me te huaj e vendas, pa qene hic nevoja te fuste duart ne arke te thesarit, por akuzat e ngritura , mbi te cilat edhe u ndalua, jane pese me hic! Koti fare!

Fullani nuk ka per tu denuar, por ju gjet ilaci per ta qeruar qe aty, me kete forme ...e cila eshte mesiguri e rekomanduar....

Akoma tek ura ti? Edhe Dhori Kule deshmoi kunder Fullanit sot.

Ta kete pasur per kete Llalla kur tha ne Maj te ketij viti:

Lalla: Nën hetim çështje që nëse rezultojnë të suksesshme mund të ndikojnë në të ardhmen e vendit

http://www.peshkupauje.com/2014/05/lalla...

Apo mund te kemi te tjera?

Moj po ka mbetur gje me aty, mesohet t'i kete thene

 Por, cfare keni bere juve para se tju therriste Prokuroria per keto livadhisjet e Fullanit? A ishit juve keshill mbikqyres apo keshill dekorues i Fullanit? smiley.. Pyet me te drejte e deleguara e KQ te BE . sh Xhibole

- Po e njihnim ne ate moj shoqja Xhibole se cfare mut muti ishte .Po ke te vinim ...?  smiley

Plotsoje se ke mjaft Anale te thelle qe zbulojne ajsberge me prokurori e gjykata , vishori e presidenteri qe konsokidoiPushtetin Gjyqsor smiley e me the te thashe qe duket e kan pas dite dhe ata ...po u doli para dhe ..C'te benin ? E arrestuan smiley

Ketu s'eshte nje dhe i ben derman ..ketu eshte bere mullar me te mencur pa fre !

" Kok Turku " thote nje tjeter  fije kashte e Mullarit ..Po per ke ? Le qe nuk i di kuptimin pse perdoret ,  por nuk ka as pjatsinine e peshtymores Panorama tja paraqese Xhiboles per argument !

cici civici e leshoj detyren MOS 

Shoqja Gjembi nuk ka gjet ndonje puzzle  smiley per kete qeshtje qe i ka anashkluar Gjibit ?  Vetem per Gjonin ?

Shëtite dhe njehere ATË , një të vetmin e të pashoq ,  se kishte ca Ide dhe ne rruge e siper çoku i shpëton ndonjë gjë . Po mbërthei patntallonat smiley

Vija vija kjo dynja ! I perdorte dhe anonimkaka ne fund smiley

do shtjellohen teza te ndryshme dhe ne fund do kerkohet per mendimin e KMse - po ai a ka then gje per kete pune? 

Leji o bure se jane bere si qemoti po te te kujtohet "Ora gazmore ". Nuk mbetet ti shtojme vetem nje Ora Gazmore ne PPU  Po qe prezantohen  "kam mejtim mendje " ..Biles dhe Gjembi  i shetit neper Blog si te mencur gaztoret . Nuk mjaftojne te vjetrit monokoqsa , po bije dhe perforcime me gaztore parabolesh smiley

U thame qe ne Gusht te '13 ..." Kadal , merreni shtruar ,mos u vijasni se keni rruge te gjate se aq u mba truri per dy -tre muaj "  Pse digjonte lefTKopeja  ? Vervit pampers pas pampersi dhe baaaaW  Gjembi me te cpuara pas saj e buuuuuW xhibi me Artikuj smiley

Edhe ai u tha "avash avash se nuk kini pa gjo " ..Po u ka plase  daullja e veshi o burre . Bam Fullani ...

Prisni ore prisni . Mos u konsumoni se kini rruge te Gjate...Ejjjjjjjj . Ka prape tha Llalla !

per momentin jane pak te zene me moderimin e faqes se fejsbukit or tie te babasqapit se po e shajn shum

Po keta banakieret e Ores Gazmore i ke lexu . Sikur i pordhi njeri se cfare do ndodhe po te arrestohet banakieri Saliut smiley

"Jo per gjo mor jahu ,po kudo ne Bote ka renie te Vleres monetare kur arrestohet Guvernatori Bankes Nje shife ti edhe ke ne mer jahu si ka per te shku ." *37

Xeberthime te ideve  te Shkencetarit te  shquar te Ekonomise Botrore  nga "Na kem feisin e Bukit or tie " smiley   Tani nuk na mbetet vecse te digjojme si do tronditet Shqiperia nga Pordhet e ketyre me fletore k...lekshe me tabele shumzimi , po qe morin vesht Qomet nga Ekonomia 

Opo ne jemi ekonomia e dyte pas Gjermanise, edhe po rame pak nuk ka gje, eshte komplet e perballueshme. Ajo c'ka na intereson jane ecjet sportive the naltmadhnise dhe "po Edi pse s'thot gje per kete pune" - pa se ka rregulla, ligje apo shtet apo prokuror ato jan gjana qe nuk i hyjn ne pune trustit.

Kush do behet guvernator i ri?
Sipas rames duhet te jete i suksesshem nderkombetarisht, po tjeter , ka liste kriteresh? Apo do te.vazhdohet me guvernator politik qe ose burgosen ose ikin jashte e nuk kthehen me...
ore Troc fare ca guvernatori do kemi? Do mbroje interesat e shtetit apo pushtetit?

S'paska ardhur xhibi ende te beje nje permbledhje te kesaj?

Xhibi nuk eshte cfaqur si GAY .Ti mund ta akuzosh si tepri shijesh seksuale por Jo si Gay .Po qe se di gje nga "brenda' hapju shoqerise tek PPU sic ju hape z.Pjer duke ankuar se "nuk kem  carr-efu  " smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).