Këta njerëz ose dufzbrazen në rrejet sociale, dalin në protesta dhe një herë në dy vjet votojnë. Më 23 qershor pjesa dërmuese u dufzbrazën me votë kundër qeverisë së kryeministrit Berisha për shkak se gjykatat ishin të superkorruptuara dhe vazhdojnë të jenë, se administrata ishte e kalbur dhe se kriter vlerësimi nuk ishte më aftësia, por paraja nën dorë, dhe vazhdon të jetë. Sepse spitalet janë gërmadhë, sepse shkollat janë gërmadhë, sepse s’ka punë. Për këtë arsye dufzbrazja u bë me votë më 23 qershor dhe koalicioni që drejtuat, zoti Kryeministër, mori një mazhorancë dërmuese në zgjedhje.

Edhe pse ato zgjedhje u bënë pis me paratë e vjedhura gjithandej. 100 mijë lekë të vjetra kushtonte vota, kaq ofronin edhe në lagjen e Tiranës disa ish-zyrtarë të ish-qeverisë së Berishës dhe megjithatë ju morët 1 milion vota, apo i dhanë atij që iku 1 milion shuplaka. Kjo ndodhi sepse ju folët hapur dhe prekët atë që iu dhimbte njerëzve: korrupsionin, gjykatat, spitalet, shkollat, pensionet, mjedisi, e ardhmja. Të revoltuarit me një vendim gjykate sigurisht që do t’i zbrazen atij që iu dha shpresë më shumë, atij që e votuan.

E vetmja mënyrë përfaqësimi që kanë dufzbrazësit është fjala dhe vota e nëpërmjet votës zgjedhin qeverinë që mendojnë se do t’i zgjidhë hallet e tyre. Asnjë nga dufzbrazurit nuk votoi për të zgjedhur Gjin Gjonin e Gjin Gjonat e tjerë, Fullanin dhe gjithë hajdutët që fshihen pas pavarësisë së institucioneve, ligjeve dhe Kushtetutës. Nëse do të ishin kaq të ndërshëm dhe të drejtë me ligjin, përse e shkelin atë kur duan të përfitojnë dhe e përmendin kur kërcënohen? Me pak fjalë të thjeshta, dufzbrazurve iu ke bërë një shërbim të madh, iu ke vrarë frikën që kishin dikur, kur as nuk flisnin dot se ligji i pashkruar i tribusë së injorantëve të ndiqte edhe të njerëzit më të afërt që i hiqnin nga puna.

Dufzbrazësit e vranë frikën dhe, në mënyrën e tyre të lehtë, naive apo sipërfaqësore, kërkojnë llogari, kërkojnë të të nxisin që mos fshihesh edhe ti pas ligjit e Kushtetutës. Shqipëria nuk ka aktualisht një shtet që duhet të ruajë status quo-në sepse raportet mes institucioneve dhe raportet e institucioneve me individin janë shkatërruar nga korrupsioni. Askush nuk kërkon të bëhesh kryeprokuror e kryegjykatës, por të gjithë e dinë se mban mandatin e 1 milion votive, që supozohet të kenë forcën e nevojshme të ndryshojë gjërat, të shkërmoqin sistemin e korrupsionit, të çajnë kupolën e gjykatësve. Dufzbrazurit duan Drejtësi. Ata nuk janë as gjermanë e as kinezë, janë shqiptarë të stërlodhur e të pashpresë për shkak të elitës politike që i ka vjedhur e nëpërkëmbur.

Ata shpresojnë ende se gjërat do të ndryshojnë dhe, në mënyrën e tyre, e shprehin padurimin në të gjitha mënyrat e mundshme, edhe me sharje. “Fjalët mbrapsht!” është një zgjidhje e mirë për momentin, por jo zgjidhje përfundimtare e problemit. Pas vrasjes së frikës, për të cilën keni meritë të padiskutueshme, dufzbrazësit kanë mësuar të dalin edhe në rrugë, kur mendojnë se nuk ka më shpresë. Ata tregohen aq arrogantë, sepse kërkojnë ndryshim të shpejtë, sepse ka 20 vjet që vetëm gënjehen. Ata duan ndryshim tani dhe s’mund të presin më, sepse po u ikën një jetë duke pritur atë që s’po vjen kurrë. Dufzbrazurit e revoltuar nuk kanë asnjë mundësi ta zgjidhin vetë çështjen e gjykatave; e vetmja rrugë në kushtet e dëshpërimit do të ishin hunjtë me zjarr, por, do Zoti, kjo ditë nuk vjen e gjërat të rregullohen siç duhet, sepse durimi është pranë fundit…
 

91 Komente

Dufzbrazurit, bilbilfryresit. Etj

duf + histeri= gati per perdorim nga shefi i radhes

ky shkrim meriton te postohet te FC i Rames, ose WC e Meros

 

 

Qeveria e di, se cdo te behet se di - ka pas qene nje kenge e fillim viteve te demokracise.

Alidemso me ke pelqy me ket mllef pozitiv. Jom me ty lale, m'thuj kur te t'soset durimi qe tja fillojme.

Nje naiv me shume qe fatkeqesisht shpreson qe Shqiperia do rilinde me Edi Ramen dhe Liken .

Alidems, nje pjese e mire e shqiptareve u be nje kohe e gjate qe nuk kane me alternativa perfaqesimi.

Rama dhe shpura e vet jane thjesht 'njerezit e rinj' te se njejtes KASTE qe solli dhe mbajti Berishen dhe te vetet ne pushtet tete vitet e fundit.

KASTA nuk ka kurrefare ngjyre apo bindje ideologjike, ka thjesht interesa dhe keto i mbron dhe i con perpara permes kontrollit te plote te shtetit dhe pushtetit publik dhe privat. Keshtu KASTA kontrollon tregtine me shumice dhe mjetet kryesore te prodhimit, partite kryesore politike, gjyqesorin, mediat e deri tek kreret e bashkesive kryesore fetare.

KASTA nuk eshte monolit, ka edhe konflikte mes vetes, qe i zgjidh zakonisht me dhune, publike apo private (kujto vrasjen e Tan Santos...).

KASTA aktuale e derivon trashegimine nga modeli i vetem i qeverisjes se vendit, qe nga themelimi ne vitin 1912: oligarki feudale ne fillimet e saj dhe ne vijim oligarki komuniste.

I vetmi ndryshim me te kaluaren eshte fakti se sot KASTA nuk mund ta perdore haptazi dhunen per te shtypur kundershtaret e saj; i nevojiten mjete te reja, si mafia, korrupsioni, trushpelarja arsimore dhe mediatike dhe mbi te gjitha partite politike.

nje pjese e mire e shqiptareve u be nje kohe e gjate qe nuk kane me alternativa perfaqesimi.

e per ca duhen keto alternativat e perfaqesimit?

Po tani, demokraci te drejteperdrejte, si ne Greqine e Lashte, ku populli votonte me britma dhe ngritje duarsh ne shesh, sikur nuk ka me, i vetmi sistem qe kemi demokracia a perfaqesuar eshte...

britmat dhe ngritjet e duarve nuk jane te nevojshme vertet. por demokracia perfaqesuese eshte i vetmi sistem qe kujtojme se kemi.

c'do thoje ti per nje sistem te tille: mlidhen te mencmit, evidentojne problemet ne nje proces te hapur per popullin (dmth merren parasysh te gjitha ankesat, vezhgimet, sygjerimet nga populli), gjejne alternativat e zgjidhjes se problemeve ne te njejtin proces te hapur, ia sqarojne popullit fije e per pe dhe i hedhin ne vote ne popull. alternativa qe zgjidhet nga populli vihet ne praktike nga i gjithe populli. 

parimi: nje per te gjithe, te gjithe per nje.

dite me te mira do te vijne alidemso

vetem besim dhe kurre mos shiko mbrapa...se halja ishe e modhe

Drejtuar Autorit te ketij postimi..Te dilni mostrat nga epruvetat anti-kombetare te fabrikuara ne laboratoret e Ramizit u deshen minimumi 10 vjet para-pergatije te cilat po heqin kusuret sot e kesaj dite keta njerez me Saliun dhe Nano Ik...Te vendoseshin ne krye te drejtesise shqiptare Xhinat Prendat dhe soj e sorollopi tyre u deshen minimumi 15 vjet qe nga plepat e deri te kostumet firmato.Cfare i kerkon Kryeministrit te vendit tim ti qe ne 1 vit te cbeje te gjithe keto eksperimente disa-vjecare me skalpin e ketij populli ku dhe ti ben pjese..Mos na u bej shume populist dhe dashamires ndaj shtreses se zakonshme te shoqerise civile qe po te dhimset se dhe ti ke bere diku ndonje shtese te vogel qe do ta legalizosh tani, ke marre ndonje lek nen- dore per te blere kete kompjuter nga po shkruan dhe ke bere sikur ske pare gje kur te ka ardh fatura e dritave sa per te gjithe lagjien..Alidemso leri keto tema se jane pordhe me rigon po futju punes dhe krijo ndonje teme tjeter pak me me vizion..

Ligjerate tipike prej KASTE!

Nje pjese kercenim, nje pjese bashkefajesi, nje pjese inkurajim (se fundja jemi 'tanet' smiley ) dhe ja ku tu servir ftesa-koktej per ulje koke!  

Dhe mbi te gjitha, KM nuk ka nje vit qe ka ardhur ne mes nesh mor zoteri, perkundrazi. Ka plot 15 vjet qe ben pjese ne kupolen qeverisese te ketij vendi, anetar me te drejta te plota, madje nder protagonistet kryesore te KASTES qe po shfrytezon pa meshire vendin dhe shqiptaret!

Nje rruge me 10 mij hapa fillon duke hedhur hapin e pare ka thene nje njeri i madh.

Kryeministrit te vendit tend ju dha vota ne baze te disa premtimeve qe ai beri. Nqs nuk i mban dot te hap krahun dhe te mbaj pergjegjesi per mashtrimin qe i beri popullit shqiptar. Pa perjashtim shqiptaret duan nje jete me te mire te denje per nje vend europian si te gjith fqinjet tane qe nuk jan ne asnje aspekt me te mire se ne, perkundrazi.... POR mbi te gjitha shqiptaret donin DRETESI! DREJTESI! DREJTESI! Per te gjitha ato qe Edi Rama uluriste para zgjedhjeve, dhe per te gjitha premtimet e bera. Ku jan te gjitha akuzat ndaj ish mazhorances qe bene te mundur ardhjen ne pushtet? Apo pjellim nga nje lajm per konsum cdo jave dhe te parat harroen? Une kam bindjen se populli shqiptar pavaresisht se shpesh akuzohet per harraq, nuk eshte i tille, eshte thjesht naiv dhe neglizhent..... Por kurr harraq!!! Eshte popull qe e mban te keqen ne veth te veshit, si rrall ndonje popull tjeter ne bote. Prandaj edhe here pas here prodhon cudira. A u mirkuptuam zoti democracion?smiley

Obi--O bir Selmani nenes ke te qaj me pare..Ti jeton ne realitet tjeter si ajo pjesa e bukur e shkeputur nga ushtari i mire shvejk...ku ne nje pasazh te librit hasheku shkruan:

Ishte ne dhome bashke me shokun e tij i cili ishte shtrire .Ky padashje prek me brryl tek celesi elektrik dhe hapet drita dhomes.Zbulova rrymen elektrike tha me ngazellim..Ndersa ky ja kthen -un kam bere nje zbulim akoma dhe me te madh..Kam zbuluar qe brenda ketij globi ekziston nje glob tjeter akoma dhe me i madh.. 

Une jetoj realitetin e papunesise masive te rinise dhe jo vetem, te ekonomise mesjetare te-mbajtjes-se-frymes-gjalle, ne zonat rurale, te emigracionit me masiv qe ka njohur ne post-komunizem ndonje vend i Europes, te paligjshmerise se "legjitimuar" te zaptimit te pronave publike e private, e te tjera me rradhe; te gjitha keto perballe kamjes dhe majmjes se skajshme e te rrufeshme te nje grupi krejt te vogel 'oligarko-feudalesh', qe perbejne sot KASTEN dominuese te vendit dhe zoterojne thuajse te gjitha asetet me ndonje vlere te tij.

Une kete realitet jetoj dhe per kete realitet shkruaj, perballem e diskutoj (ketu ne Peshk).

Une nuk e di TI, per cilin realitet po shkruan!? Se kam nje dyshim te forte se te ka ngel' sahati tek disa kategori konceptuale te vdekura njehere e mire tash' e shume vite me pare...

 

Nuk bene gje kjo qeveri!

Te nderuar miq! Ky nuk eshte artikulli im, por i Altin Krekes, mare nga Shqiptarja.com, ndaj kerkoj qe adminet ta korigjojne kete.

Persa i perket artikullit, jo me kot e kam prure, pasi jam plotesisht ne nje mendje me autorin. Une jam nje i majte i pandreqsshemm, besoj se i kam shprehur shume qarte pikpamjet e mia ne kete blog. Kam qene nje nga krritiiket me te medhenj te regjimit te Berishes, dhe bessimpplote tek Rama, (si individ) Kam shprehur qendiimet e mia po ne kete faqe edhe per ato qe une i quaj gabime, (sipas mendimit tim dhe informacioneve qe kam) ndonese jane menddimet e nje individdi qe eshte jashte administrates dhe zyrave qeveritare. Megjithe veshtiresite e gjetura dhe te lindura rishtas, megjithe shkopinjte ne rrota qe i vene qeverisjes institucione te tjera jashte saj, e megjithe punen e madhe qe ben kjo qeverisje, perseri une si individ, duke patur parasysh pritshmerite e mia, kam shume rezerva te medha ne kete drejtim. Nuk me pelqeu asfare pergjigjja e Rames ne faqen e tij per keta dufzbrazurit. Ai na quan trimqa pas tasiere, shume keq... se mos na thirrri ne ndonje takim dhe nuk ja thame nder sy... Por nje gje duhet ta kete mire parasysh (une ndjehem i fyer ne repliken e tij, ndonese nuk kam postuar asnje rresht ne ate faqe) ndonese une jam nje nder ata dufpazbrazurit qe ai nuk i perkrah, ta dhame voten se besuam tek ty, nuk ta dhame qe te ndanim pushtet me ty, o Edi Rama. More persiper nje barre te madhe, edhe pse e dije se ç'te priste, por nese nuk e mban dorezoje. Te dhame fuqine dhe forcen tone me shume se asnje here dhe asnje tjeter, justifikoje, por mos u tremb nga pritshmerite tona. Ti vertete nuk je as prokuror e as gjykates, por nese ka nje sistem qe duhet shkaterruar sa me pare eshte ky sistemi i kalbur i drejtesise. Perse nuk e ben...??? Aty duhet ta kishe nisur me se pari. Eshte postulat i njohur... pa drejtesi nuk ka prosperiitet dhe demokraci. Leri shoun qeveritar dhe ato sukseset qesharake te Veliajt qe futi ne pune Qefsere Bubullimen, se vallha na paskerka kerkuar pune ne zyrat e punes dhe e paska gjetur...pfff. Hiqni dore nga keto *arlliqe te tipit ... bravo çuna... dhe kokeulur shtrojuni punes, Rregullo administraten qe  eshte bere si mis Albania, kush e kush te nxjerre gjokset e shalet, e kush te demostroje sa me mire thonjte me xhel...Administrata nuk eshte partade mode, porr sherbetore e shoqerise... e ç'te them tjeter

Nese jemi dakort bashke per pjesen e nenvijezuar pak me siper ,jam shume i cuditur perse te gjitha keto ja atribuoni nje personazhi i cili si te gjithe ne ben pjese ne kete komunitetin tone..Ai eshte momentalisht Kryeministri i vendit time ndersa i vendit tend eshte dikush tjeter.Para se te ngresh gishtin dhe ta drejtosh diku,te lutem drejtoje njehere nga vetja.Do ishte me mire sesa te akumuloje gjithe kete mllef ketu sikur te perpiqesh te besh dicka me kreative dhe me te dobishme..Dhe kjo qe po thua ti po e njejta mendesi ktu e para 50 viteve eshte..Atehere ishte Blloku Udheheqjes ndersa tani na doli KASTA.Te lutem qendorijini pak me korrekt ngjarjeve te fundit.Si fillim analizo pak prishjen e pallatit te Uji i Ftohte ne pronesi direkt te KASTES ,me pas flasim dhe per arrestimin e Guvernatorit,transformimin rrenjesor qe po perjeton pak nga pak perditshmeria jone e jetes.Zoteri ky popull qe ti shan te pakten per nje here te vetme u degjua nga KASTA per armet kimike.Nuk ka me sholla kepuce ne parlament,nuk ka me lincime grash,perdhunime,djegie shtypshkronjash ,mbyllje televizionesh etj etj..Te mjaftojne keto per 1 vit qeverisje te Kryeministrit apo jo.??

kot me te pyet se mos kush e di di dicka per nje ndertim (tip keshtjelle) mu buze detit ne plazhin e Qeparoit. Pse nuk prishet ende? Besoj se nuk ka leje ne bote apo plan zhvillimi qe te lejoje nje ciban te tille!! Thone qe eshte me leje, mirpo ja qe mesuam, dhe me te drejte, se edhe kur ka leje por leje abuzive, dmth e dhene ne kundershtim me regullat baze te percaktuar, duhet shembur. Ja pra psh kjo me nevrikos mua.

Pergjigjem me shume kenaqesi, pike per pike. 

1.

Industria e ndertimit eshte nje nga kolonat me te fuqishme te KASTES oligarkike shqiptare. Kjo industri, per interesat e anetareve te saj, nder te tjera ka: grabitur pa meshire mijera tonelata rere nga plazhet ranore te gjithe Shqiperise duke i varferuar ato; ka shkaterruar perfundimisht ekosisteme dhe plazhe te mrekullueshme si rripi Shkembi i Kavajes - Golem - Mali i Robit; ka shkaterruar cdo plan/organizim urbanistik, ne thuajse te gjitha qendrat e banuara te vendit; ka ndotur ujerat e embla dhe te kripura anembane Shqiperise duke derdhur aty ne menyre abuzive jashteqitjet e dhjetera mijera godinave te saj; ka thithur babezisht energjite me te medha financiare te kursimtareve te vegjel shqiptare, duke i ngurtesuar ato ne asete absolutisht jo rentabel (shtepi banimi, apartamente, dyqane), nderkohe qe industrite e tjera lengojne nga mungesa e kreditimit.

Edi Rama, 4 here kryetar i Bashkise se Tiranes, qytet ku industria e ndertimit ka realizuar edhe fitimet me te medha, nuk eshte individ 'i huaj' ne kete mes.

Perballe ketij realiteti, ai pallati tek Uji i Ftohte qe na kujton ti, vetem sa na ben te veme buzen ne gaz. Aq me teper kur kujtojme se afera e pallatit te Ujit te Ftohte nuk eshte gje tjeter vecse nje perplasje e vogel brenda KASTES, e cila, sic kam pohuar me lart, i zgjidh konfliktet mes vetes pikerisht me gjuhen e dhunes, publike apo private.

2.

Arrestimi i Guvernatorit eshte nje ceshtje tipike e larjes se hesapeve brenda KASTES. Po te ishte ndryshe, shume perpara se te arrihej tek Guvernatori do te duhej te arrestoheshin nje mori individesh, shume syresh prej te cileve jane sot pjese drejtuese e mazhorances, jo me i fundit kryetari i Parlamentit Meta. 

3.

Djegie shtypshkronjash, etj... Vete Rama tha dje se shume pronare mediash (shtypshkronjash) i perdorin keto te fundit si mjete presioni kunder pushteteve te tjera, per te vene apo hequr gjoba (Rama tekstualisht dje ke Fevziu). Mediat pra nuk jane aspak pushtet i pavarur, por pjese e ingranazheve te KASTES. Ne kete kontekst edhe djegia e tyre eshte pjese e kacafytjeve te herepashershme brenda llojit.

E keni tepruar me keto klishet mbi ndertimin ne shqiperi. Gjera te thjeshta: Shqiperia qe e pa-urbanizuar (dhe ne pjeset e urbanizuara nuk qe sipas tregut) dhe urbanizua ne 20 vitet e fundit. A u be cdo gje ne menyre te shkelqyeshme. Vetekuptohet qe jo... but overall, me mire sec ishte.

Fatkeqesisht nuk jane aspak klishe! Ne qytetet kryesore, mbi te gjitha ne Tirane jane ndertuar dhe po vijojne te ndertohen pallate banimi pa fund, pa u shoqeruar me asnje cerdhe, kopsht a shkolle, pa qendra shendetesore, konsultore apo biblioteka, pa parqe apo hapesira te tjera publike, pa plane qarkullimi te kembesoreve dhe automjeteve, e keshtu me rradhe. 

Ndersa ne zonat bregdetare "urbanizimi" eshte bere pa ndertuar as edhe nje infrastrukture!!

Keto jane komente te karakterizuara nga nje ndjenje e thelle gelosie dhe pafuqie per te qene dikush tjeter ne jete..Kam pershtypjen qe nuk e ke personale me KASTEN.Por duhet ta kesh patologjike dhe ndaj atij individi pak me te bukur se ty qe do ti nxjerresh syte,dhe ndaj atij i cili eshte me i forte se ty qe do ja kepusesh qafen ne menyre frikacake,atij qe eshte me inteligjent se ty qe do ta vrasesh dhe tia nxjerresh trute jashte ,pastaj dhe ndaj atyre meshkujve qe kane femrat me te bukura qe ty te shkon goja leng qe do ti zhdukesh fare.Me pak fjale  ti zien nga gelosia dhe ky eshte problemi yt..

Gabim kryekeput. KASTA tek ne nuk perbehet nga individed me te afte, me te zgjuar, me te shkathet, apo me te pashem, etj., etj., te cileve u takon me te drejte nje pjese me e madhe, apo me e mire e "tortes" se perbashket. Tek ne KASTE jane sadriabazet, ilirmetat, tomdoshet e me rradhe, qe e kane fituar statusin e tyre te privilegjuar per shkak te mungeses thuajse totale te cdo skrupulli dhe te mosaderimit ne asnje sistem vlerash, me perjashtim ndoshta te atij te dominimit me cdo mjet e me cdo kusht... . 

Perballe ketyre individeve, qe perdorin dhunen per te imponuar vullnetin e tyre jam vertet i pafuqishem. Kjo pasi une kam zgjedhur te aderoj ne nje sistem te ndryshem vlerash, qe e perjashton dhunen si mjet per zgjidhjen e konflikteve. Ama nuk jam aspak xheloz ndaj tyre, as per ate qe jane, as per ato qe kane, pasi sistemi im i vlerave eshte diametrikalisht i kundert me te tyrin. 

Te thena keto, une te ftoj te diskutojme fenomenin, jo mua, sipas asaj teknikes se vjeter qe sugjeron sulmin mbi subjektin, kur fillojne te mungojne argumentat objektive. 

A njef njeri ti qe e votoi kete qeveri qe te prishte me leket tona pallatin te uji i ftohte ose te hiqte kurvenatorin? Une jo per vete, gjithe ata qe njof e votuan qe te fuste ne burg gjithe ish-pushtetaret skandalet e te cileve i publikonte vete kur ishte ne opozite, te rregullonte gjyqesorin, te legalizonte ndertimet infomale, te bente shendetesine falas, dhe te respektonte opoziten sado e lodhur te ishte. Une s'di te kete bere ndonje nga keto deri tani. Aaa ok, sheshi Nene Tereza ka dal i bukur, problemi eshte qe mua nuk me rruhet per sheshin.

Ju lutem mos e shqetesoni udheheqjen. Dihet uji eshte i paster ne burim po qelbet poshte. smiley

Autori mundohet te mbroje deshperimisht forcen ne fuqi. Fenomeni i blerjes se votes i perket kryesisht aleances qe erdhi ne pushtet dhe jo asaj qe humbi.

Qeveria tashme e ka humbur besimin dhe kjo jo per shkak te problemit te drejtesise (ku mundohet ta kanalizoje me dashje apo pa dashje autori), por tek deshtimi i kesaj qeverie per te rimekembur ekonomine e vendit.

Mire Rama qi ka filluar na kopjon stilin e fjaleformimit, po ju ngjalistet parimore sa shpejt i pervetsokeni fjalet e Rames ne emer te mendimit te pavarur smiley

Une isha ne shqiperi , ne 5 vende ku mund te takoje shtetin 7 muaj pas ardhjes se Rames..1. Zyra e punes. 2. Hipoteka. 3. Gjendja civile. 4. Qender shendetsore. 5. Policia (hyrje-dalje shqiperi). Ne te tre te parat mbarova pune brenda nje afati te pranueshem e nuk pagova as nje lek me shume se sa tarifa normale.Komunikim i tipit.. "ta ben vllai",buzeqeshje e profesionalizem deri diku me i mire se ai i bankave.Ne veçanti pershtypje shume shume te mire zyrat e punes! Pika 4 u dorezova e shkova tek privati,nuk pata rastin as te shoh sherbimin e as pagesat,ambienti ishte kaq mbytes sa max 5 min arita te qendroja aty.Policia e shtetit,negativ impakti me polic qe pinin duhan duke te pare pashaporten ne vendqendrimet e tyre,pa piken e seriozitetit ne pune,paraqitje e komunikim,ishin te mire vetem per te "zberthyer" çantat apo makinen e ndonje tipi te dyshimte.E kunderta impakti me policet e rrugores,megjithse kishin te benin me lloj lloj kafshes qe ecnin ne rruge, arinin te ruanin nje gjakftohsi te admirueshme,paraqitje e komunikim normal.

Gjendja civile nuk ka qene ndonjehere problem i madh ne Shqiperi.

Zyrat e punes jane zyra kot, sepse punen nuk e shpik Shteti, por privatet dhe keta nuk kalojne fare neper zyrat pune apo me the e te thashe. Provo njehere te kalosh neper zyrat qe kane lidhje me pensionet, apo ndihmen sociale, a ku di une, pra ato ku Shteti ka dicka per te dhene dhe do te shikosh sesi peshkaqenet jo vetem qe jane po aty, por edhe me te uritur se me pare.

Hipoteka po ashtu si me lart. Varet nga problemi qe ke, por veshtiresite vijojne te jene te jashtezakonshme. Ne ate pike sa vete Rama dje tek Fevziu pohoi se deputetet socialiste e kalojne diten dyerve te hipotekave, per te ndihmuar votuesit e zonave perkatese. Tani, nese institucioni do te funksiononte mire, c'pune ka deputeti i zones te shkoje neper hiptoteka per tju zgjidhur hallet votuesve te vet!?

Keshtu i nderuar, nje m..t eshte, pavaresisht luleve qe i kane hedh persiper dhe perpjekjeve te vazhdueshme te KASTES, permes mediave, te na bindi per te kunderten.

Dhe megjthate po te degjosh me vemendje Obi, dhe po te hapesh syte, ndihet permiresim ne Shqiperi ne krahasim me kohen e asaj te pjese se Kastes qe u hodh poshte me vote. Tani kush besoji premtimet e Palloshit ne qafte paste veten, po eshte disi me mire sec ka qene. Qe te kapesh Palloshin per rrenat qe hudhi eshte gjoja me e lehte, prandaj bujrum Obi, dil para njerezve dhe bindi qe ti je me i mire.

P.S. Sulmi ndaj Kastes esthe genjeshtra e pare e jotja, sepse edhe ti edhe une jemi Kaste. Cfare fundi percakton per veten tende e mua....furre druri apo varje.

askush i vetem apo ne grup nuk eshte ne gjendje te perfaqesoje te gjithe popullin ne kete sistem. prandaj edhe perfaqesimi eshte argumenti fundamental i ketij sistemi. per sa kohe dikush do rreje veten se eshte ne gjendje te perfaqesoje te gjithe popullin do vazhdoje mashtrimi, korrupsioni dhe abuzimi.
 

Si i lecitur, qe je shpresoja qe do kishe kapur gomarrllekun e KASTES. Perderisa une dhe Obi, i ofrojme sherbime e besnikeri Likes a Cunit te Sheqeres, dhe ata na japin shansin qe duke u lepire sumen te bejme karriere shkalle pas shkalle, atehere skemi te bejme me Kaste por sistem demokratik te brishte e te pakonsoliduar.

Po Kjo ideja e Kastes me kenoq fare se vjen nga emigracioni, ku vete emigrantet nuk kane as mundesi te votojne ne vendet e tyre respektive e as te protestojne ndaj politikaneve te tyre. Te bejme si Izeti, te fusim gjithe politikanet e majte e te djathte e ti mbysim ne Otranto, dhe ata qe i mbysim ti deklarojme mbreter e princa.

KASTA egziston njelloj si kllasa. nuk ka ndonje ndryshim thelbesor. mund te mos jene te organizuar drejtperdrejt si blloku i dikurshem, por ndjekin te njetin interes: pasurimin vetjak ne kurriz te shumices.

ku te con kjo, duket ne shqiperi ne cdo cep.

si izeti nuk them ta bojm, por vallaj me i mledh iher te gjith e me i vu me mledh plehrat e me prish cibanet e vet ne te gjithe shqiperine e me i bo me u ndi si ata te mjere qe per 300000 lek te vjetra ne muj nuk kan mundesi me bo si duhet punen e vet se nuk i len gryksia e pergjegjsit, drejtorit a pronarit. ket vallaj e dun. por mbase e gjejn dikur, kur te mos maj mo dufi.

p.s. c'dmth i lecitur?

Kasta eshte mbyllur e hermetike, I Lexuar, Klasat jane amorfe dhe mbipalosese mbi njera tjetren..nga i varfer behesh pak apo shume i pasur. Kastat kane natyre diskriminuese racore, fetare apo bazuar ne prejardhjeje. mesiguri ne Shqip ka hyre si sharje komuniste per te deklasuarit. Lufta ndaj politkaneve si klase apo shtrese jashte nesh eshte e deshtuar sepse edhe institucionet shteterore perben nga mish e kocka. Permiresimi vetjak qe con ne permiresim kolektiv permireson shanset per te ndertuar institucione demokratike qe do na mbrojne nga padrejtesite e pabarazise ekstreme, por kurrsesi nuk do krijojne barazi e vellazeri per te gjithe. 

tani ne mund te diskutojme per shume fjale, kaste, kllase, grup interesi, varja se nuk ia vlen. parimi i tyre eshte i njejte: perfito nga tjetri.

si mund te permiresohesh vete duke ndjekur nje parim te gabuar? demokracia nuk ka nevoje per institucione. institucioni eshte ne vetvete shprehje e parimit te gabuar, justifikimi pas te cilit fshihet kasta/kllasa/grupi i interesit per te perfituar nga te tjeret.

por kjo tashme

1. duket sheshit dhe

2. nuk po duket me e tolerueshme apo e ngrenshme nga njerezit e abuzuar.

t'shofim ku do coje dufi

Permiresim pati edhe kur erdhi ne fuqi Berisha ne 92-shin, edhe kur erdhi Nano ne 1998-en, edhe kur u rikthye Saliu ne 2005-en, e keshtu me rradhe. Madje, madje ke plot njerez qe te pohojne me fakte ne dore se edhe gjate komunizmit ka patur aty ketu edhe permiresime! Problemi eshte se te gjitha keto "permiresime" jane relative, pra ecje perpara te krahasuara me gjendjen e vendit perpara tyre. Nderkohe qe, sipas meje, krahasimi duhet bere me nje benchmark standartesh zhvillimi potencial (jo ideal, se ajo eshte utopi).

Persa i perket perkatesise ne KASTE, une per vete jam i sigurte 100% qe nuk i perkas, as direkt e as tangent, keshtu qe ti fol per vete smiley

Denimi i merituar i KASTES, per mua, nuk eshte gijotina, por thjesht zhveshja nga pushteti dhe pasuria e grumbulluar me pa te drejte dhe detyrimi ndaj individeve qe e perbejne qe ta fitojne buken e gojes me pune si gjithe ne te tjeret.  

Si qekan permiresimet relative ne Shqiperi o Obi? Shqiperia nga 1990 e deri me sot ka ndryshuar per mire ne menyre absolute e jo relative. 

Juve ju ka topitur ideologjija e te braslarguarve apo Sekti i Klanit te Frangaj. Ta shpjegova qe ne Shqiperi nuk ka Kaste...por forca politike qe zhduken si social demokratet, agraret a republikanet, forca qe rriten si LSI, apo parti te medha me ulje ngritje si Pd-Ps. Zgjedhjet sherbejne per qarkullimin e elitave dhe jane e vetmja menyre per ti  mbajtur nen kontroll. Sa per krahasimet me nje benchmark standartesh, krahaso edhe Shqiptaret sot me Hollandezet dhe do e shikosh se nuk je ne gjendje te besh krahasime. Klasa politike apo elitat politike nuk jan te izoluara nga populli dhe reflektojne potencialin shqiptar ne politike. Ne si Shqiptare kemi shekuj qe tregojme mangesi ne qeverisje dhe kemi mbijetuar fale ndihmes se te huajve si Austro-Hungarezet apo Amerikanet ne shtetformim por edhe me ndihma te vazhduara politike e financiare nga Europa e Asia.

Kush je ti qe do zhvesh politikisht nga pushteti dhe pasuria e mbledhur pa te drejte???? Je Messia? Pse te mos te shohim ty si Sharlatanin e rradhes?

Ne kapitalizem, fatkeqesisht historia e pasurimit eshte e shoqeruar me nje proces evolucionist ku pasurite e vena padrejtesish, amnistohen e behen te paprekshme apo te shenjta, deri sa shteti konsolidohet dhe kontrollon pasurimin e padrejte te metejshem. Kush do ua kontrolloje pasurite  e vena deri me sot nje shumice te Shqiptareve? Banda e Klanit? Apo Populli i drobitur?

Mbasi ta zhveshesh klasen politike nga pushteti me cfare do e zevendesosh? Me kuvende Burrash apo me kuvende mediatike? 

Shqiptaret kane keta politikane qe nxjerrin e permiresimet nese ndoshin jane merite e Shqiptareve. Zgjedhjet lokale vijne per me pak se nje vit e ju te baraslarguarit me mire futuni tek Pedi e reformoheni e provoni me morr voten e popullit, se nuk ka mundesi tjeter te permiresosh standardet pa permiresuar veten tuaj. 

Sigurisht qe eshte padrejtesi qe Alidemsit ja marrin vendin e punes Pjeshkat por sa domethenese do te jete kjo ne votimet e ardhshme do e shofim. Jo per gje po mos sjellin me shume vota pjeshkat ne arkat e partise. Kapitalizmi eshte plot defekte por e vetmja alternative e pranueshme per popullin shqiptar SOT.

Allah-allah!!! Ca shkruaj une, ca llafosesh ti! smiley

Perhere mbi "permiresimin", po perpiqem te te shpreh ne menyre sintentike mendimin tim.

Ne vitin 1988, ta zeme, Shqiperia dhe shqiptaret ishin, ne disa drejtime, padyshim me mire sesa ne vitin 1944. Ne '88-en kishim cerdhe, kopshte, shkolla dhe universitete, qe ne 44en nuk ishin. Kishim rruge dhe hekurudha qe ne 44en nuk ishin. Kishim fabrika, uzina dhe ndermarrje bujqesore te mekanizuara, qe ne '44en nuk ishin. Kishim sistem shendetesor kapilar, qe '44en nuk e kishim. Morepo kishim nje gjuhe shqipe te levruar me shkrim e me goje ne nivele te paimagjinueshme ne vitin 1944! Kishim energji elektrike anembane vendit, qe ne '44en nuk e kishim. Kishim 3.1 milione banore, kundrejt me pak se 1 milione ne '44en. E keshtu me rradhe. 

Tani, te gjitha sa te shkruajta me lart jane mese te verteta, apo jo!?

E pra, pavaresisht nga ky fakt, a do te mund te pohoje ti apo cilido tjeter, me plot gojen dhe pa hile, se ne 1988-en ishim MIRE!?!?

Pergjigjja eshte JO, e plote dhe pa rezerva. Si ka mundesi kjo? Si ka mundesi qe ne nuk mendojme aspak se ishim mire, madje jemi te bindur se ishim keq e mos me keq, pavaresisht krahasimit me vitin 1944!?

Pergjigja eshte tek relativiteti i standartit dhe tek rritja e nivelit te pritshmerive te njerezve, e ndikuar kjo e fundit nga zhvillimet e shoqerise njerezore qe na rrethon.

Pra shqiptaret, dje si edhe sot, nuk mund te krahasohen vetem me vetveten nje vit me pare, dhe te ngrohen ne diell te vetekenaqur me "progresin" qe domosdo njeh vendi nga viti ne vit.

Ata, me te drejte krahasohen me shoqerine njerezore qe i rrethon, duke filluar nga shtetet fqinj dhe matja me ta i nxjerr vazhdimisht, perhere, tmerresisht te manget!

Une personalisht jam i bindur katerciperisht se pergjegjesit kryesore te ketoj zhvillimi te manget te vendit jane anetaret e KASTES se re shqiptare, politikane, sipermarres, intelektuale pa bindje a parime, e me rradhe, nje pakice e vogel numerike qe ushtron kontroll thuajse total mbi politiken, ekonomine dhe vete Shtetin duke e shnderruar Shqiperine ne nje sistem de-facto oligarkik, ku Republika Parlamentare e Kushtetutes sone eshte thjesht nje hije pa brendi (reflekto fare pak mbi episodin e djeshem te Sadri Abazit qe ju hakerrye eger Min. te Financave te Republikes mu ne mes te Parlamentit, duke i kujtuar se egziston politikisht vetem prej tij!)

Dufzbrazurti jane vone... shume vone..

Dufzbrazurit duhet te kishin dale ne rruge dhe te ndalonin rrenimin e Shqiperise, te ardhmees se tyre kohe , kohe me pare....

Dufzbrazurit duhej te ngriheshin qe ne ate kohe kur kishin shtepi dhe pune dhe mos te lejonte Hijenat to vidhnin punen , 

Kush u ngrit ne Greve dhe protestoi per te gjitha Vjedhjet e pronave te perpashketa te shoqeruara me humbje masive vendesh pune???  

E tani eshte shume vone : pasi u shit c'do gje per SKRAP. duhet  Kohe qe te ndertohen VEPRA te reja qe te punesojne njerzit..

C'fare Pune duan Dufzbrazurit? Hapeni Gojen dhe KERKONI. Cfare Doni. 

 

Obi..mos ja fut kot tani,kane qene probleme or mik qe ç'ke me te!! Une nuk di sa ke patur te besh ti me keto gjera,por arriti deri ne nje pike bastardimi i ç'do zyre qe nuk mund ta kesh idene,e kete e di ç'do njeri ne shqiperi.Mund te thuash qe njerzit me ndryshimin duan te ruajne vendin e punes..mund te jete edhe kjo shkak ndryshimi,pikerisht ketu qendron sfida,permiresimi apo te pakten mbajta e ndryshimit edhe pas 2-3 vitesh. Sa per Zyren e punes,gabohesh perseri,shteti po shpik pune aty,me ane te kurseve qe po ben.Vura re shume snobizem ne fakt reth ketyre zyrave e kurseve,une nuk e kuptoj..ku do hane keta njerez? Me çfare do merren?E nuk e kam fjalen per adoleshent,por per te rinj qe shkojne tek 30-tat e perseri me ate snobizem te pakuptueshem.Mua me la pershtypje te mire dhe funksionojne, nuk jane sa per sy e faqe,nuk di ç'te them tjeter.Ne se do difekte te kesaj qeverie e ku nuk shoh ndryshim si mendoja(hiq drejtesine qe dihet tashme e nuk di sa mund te behet ne 1 vit) e qe kane ndikim direkt tek qytetari mund te rendis : Nuk shoh nje permiresim ne respektimin e ligjit,te ç'do lloj ligji nga qytetari,me gjithe perpjekjet reale,akoma mesazhi qe gjerat kane ndryshuar nuk eshte i qarte per qytetarin, Trafikun(nje skandal i vertet), Dritat( ka shume qe nuk paguajne sepse nuk duan,e nuk ka nje ndeshkim te tyre ),Ujin(asnje permiresim ne furnizim e pagesa)..keto me kujtohen e me rane ne sy per keq,e per çudi askush nuk flet per keto!

Pershendetje, 

dakord jam me ty qe probleme me zyrat e shtetit ne pergjithesi ka patur dhe vijon te kete jashtezakonisht shume. Thashe qe nuk ka patur probleme me zyrat e gjendjes civile (aty maksimumi me ndonje bakshish te vogel njerezit i kane zgjidhur perhere tak-fak te gjitha problemet). 

Kurse sa per Zyrat e Punes, i qendroj mendimit se nuk funksionojne per te gjetur pune dhe nuk kane per te funksionuar kurre, pasi ceshtjen e punesimit e zgjidh vetem tregu. 

Dakord me ty qe keto zyra jane me vlere per kurset e perditesimit te aftesive profesionale. Por nese funksioni kryesor eshte ky, athere kot i quajme "zyra pune", me mire eshte ti quajme zyra te orientimit profesional, etj., etj.

Shteti shqiptar po vijon i sigurt ne rrugen e rrenimit. Policia qarkullon rrugeve te Shqiperise per te mbajt popullin ne kontroll pasi papunesia po rritet ne menyre alarmante. Nuk besoj se do ta mbajne gjate me kete filozofi. 

Papunsia po rritet??? smiley

    Skenderbeu u thosh shqiptareve: Papunsine nuk ja u solla une, ate e gjeta ketu , ne mesin tuaj.

Kjo qeveri per ca ka ardh per me ly kryeministrine? Papunesia po rritet.

Papunesia ISHTE  ULUR  KEMBEKRUQ  ne Shqiperi  shume shume kohe me pare.

Une e di qe kriza ne Shqiperi ka fillu te pakten ne 2011 dhe spo them qe ska pas papunesi. Problemi eshte qe kjo qeveri spo ben asgje per permiresimin e situates. Vendet e punes po zhduken pas cdo hapje zyre pune qe ben kryeministri. Per kete erdhi ne pushtet, jo qe te qahet se ka pas papunesi dhe nuk ka problem nese rritet akoma me shume.

Kriza  ka filluar shume shume me pare se 2011-ta , Ai vend ka qene ne Krize nga 1990  e ketej.

    Si do krijohen vende pune kur Dufzbrazezit nuk e zbrazen dufin kur i  nxorren nga puna ne Albpetorl,KESH,Kombinatin Metalurgjik,  Miniera , Kombinati i tekstileve , etj. etj.  keto lloje veprash punesojne njerez dhe kane PESHE ne ekonomi ,dhe sjellin buke dhe nder ne tavoline.

Cilat Vende Pune ?   pasi u shkatterrua c'do gje , dhe pasi i doli pija Dufzbrazesit artikullshkrues u kujtua qe edhe duhet punu , po ku se ? ketu eshte ceshtja.. se mbase do qe te behen te gjithe drejtora prandaj i eshte mbledhur edhe dufi atij.

 

Pra sipas teje nuk ja vlen me diskutu asgje, se ky vend spaska me shanse dhe te leme qeverine te na tregoje perralla ne televizor dhe kaq. Po jo me lale, me vjen keq, po une perderisa jetoj ne kete vend nuk mund te lejoj ca injorante te bejne ca te duan. Ti nga Kanadaja po deshe lejoji. Nuk ushqehet ky popull me me sloganin 'Fajin e ka Saliu'. 

"Roma nuk u ndertua ne nje dite" 

Mire lali Zgjidh Salen KM . ose dhe te bijen e sales per ate pune .. dhe punet do vershojne nje shqiperi..

 Nje njeri qe  e quan SLLOGAN : "Fajin e ka Saliu" tregon se nuk ka mesuar ASNJEGJE se c'ka ndodh ne ate vend ,ose ka ngrene nga tasi i Saliut.

 

 

Zakonisht ju militantet proqeveritare kur nuk ju pelqen nje mendim sulmoni personalisht. Duhet te kuptosh se te qenit opozitar me qeverine nuk te ben simpatizant te krahut tjeter.

Saliu nuk kthehet me lale, qetesohu. Por kjo sdo te thote qe duhet me e leju Ramen qe ne cdo dy fjali njera te jete 'fajin e ka saliu', te pakten nese do te rri edhe 3 vjet ne pushtet se kshu si e ka nis se di sa do ja arrije. Fajin e ka saliu, fajin e ka saliu dhe ekonomia ne gremine nga ana tjeter. 

Nje rekomandim per ty meqenese jeton ne perendim: Mendo si perendimor dhe relaksohu. Te pakten nese ske interesa per te mbrojtur kaq me force nje qeveri te deshtuar.

Saliu nuk kthehet me lale, qetesohu

--E bisedove me Salen dhe ai te ka Sigurue tye se nuk kthehet me?

Ekonmine ne Gremin NUK E HODHI EDI.. Ai e gjeti ate ne Gremine .

Ja kur filloni me rekomandimet ju e 10sni komplet...

MILITANTI ketu je vetem TI.  nuk ka mundesi tjeter.

Te quash nje Qeveri te Deshtuar me rreth 1 vit qeverisje eshte militantizem, megjithese TI personalisht ( nick tirana) kete qendrim ke mbajt qe muajin e pare e ke qujt qeveri te deshtuar.

Ti personalisht je MILITANT qe perpiqesh te fshihesh nen petkune e te "barazlarguarit.

Qeveria eshte e deshtuar, ske pse prekesh ne seder. Plus qe ti je ne kanada, ca problemi ke? 

Une spo them qe rama dhe meta nuk e gjeten gremine por kjo sdo te thote qe duhet ta bejne akoma me keq. Nuk do mend qe nje koalicion i tille te jete i deshtuar, kur shef lloj-lloj deputetesh qe ka. Une spo them te rrezohet Rama te vi Berisha. Une po them qe rama ose eshte i deshtuar ose eshte mafioz. 

Ti ne cdo koment qe kritikon qeverine e atakon sikur po mbron veten. Mos ki merak, rama ka deshtuar, jo ti. Suksese!

  Qe Te behet dicka me keq ( ekonmia ne kete rast) duhet te ekzistoje.... Por ne kohe te doktorr Adhamudhit vetem Ekonomi nuk ka pasur pra nuk ka ekzistuar.. ka qene Rrumpalle.

fakti qe ti po flete per ekonomi, pune, te drejta , ky eshte nje fillim .

P.S : Qeveria eshte akoma ne pushtet dhe e forte.. I deshtuar eshte vetem Doktorr Adhamudhi me Trustin e Tije te Geshtenjave. dhe te gjithe ata qe i vijne nga pas Qerres se tije. Suksese!

 

Po normale qe sala ka deshtuar. Por problemi eshte qe kryeminister eshte Rama dhe nese ekonomia iken per lesh atehere deshtimi eshte i kryeministrit.

Ekonomia ska ekzistuar??? Akoma me perrallat e Rames ti per vitin 0????

Po normale qe sala ka deshtuar. Por problemi eshte qe kryeminister eshte Rama dhe nese ekonomia iken per lesh atehere deshtimi eshte i kryeministrit.

Shiko sa bukur e the tani. Ta bera dhe me te zeze . nese=ne qofte se.  dallim i madh me Ka Deshtuar.

Te ishte viti 0 do ishim ko do ishim.. por ai e futi nen dhe ne vitin -100

Ti merru me lojra fjalesh. Nejse ne fund do shohim kush ka te drejte.

Nejse ne fund do shohim kush ka te drejte

Po per ne fund eshte e gjith meseleja e bere ne Librat e Dantes .smiley  Po kur eshte ky fyndi .Mos kishe gje parasysh Afate dhe Mundesi ?  

Hiqni o dore nga keto "Koha punon per ne " smiley Ke ndonje gje Konkretisht qe duhej ndryshuar , ka qene e mundshme  Financiarisht dhe Ligjerisht , ( po e anshkalojme administraten Bajlldia dhe Fullani ) qe mund te kishte ndryshuar dhe te mos harxhohej Kohe me ...lecka te varura bulevardeve ?  

Pa keshtu me citate te Maos nuku keq InteliDjenca . Plus qe sPirth sPirth sPirth i dhoni jep shenja qe kemi rritje te shendetshme te femijve dhe sipas "koha do ta tregoje '" do mesoje edhe si te shtrengohet !

E lexon nivelin e buzeshpervjelurve karieriste ketu ?

 Me pelqeu shkrimi. Thjesht. Paster. Bukur. Tregon qe njerezit, biles edhe keta te vjetrit (me fal alidems, e kam ne kuptim pozitiv) nuk mund te genjehen me me karamele ngjyra - ngjyra si pallatet e tiranes.

Gje e mire qe FOSILET i derguam andej nga amerika. Ata qe kane mbetur atje, ne shqiperi, te rinj e te vjeter, kane filluar te ndergjegjesohen. Me mire vone se kurre.

Nuk kane me kohe te lepijne B-ra.

rolandb keta nuk i genjej kush. keta genjejte veten. e pranoi qe eshte i pandreqshem. jane te tille deri ne ate pike sa feministet mbrojne ramen kur akuzohet se ka ne koalicion deputet tutor prostitutash me "argumente" te tipit: iii kur ankohet dhe cuni sheqeres miiii

a ju ... unitetin tuaj. beni ca te beni por mos e perdorni masken e anonymous per te mbuluar fytyren tuaj kur ju vjen turp nga vetja. 

Dufzbrazurit e vrane friken  smiley

E vrate VETE apo ja ua Vrane mo ? .   Ju duket i cik cudi qe vrarja e frikes korrespondon me ardhjen e Qeverise se Re.? smiley

A nuk korespondon edhe me kthimin  e disa Antareve  e Trustit te Geshtenjave  ne London?

JO. ardhja e qeverise se re korrespondon me vrasjen e frikes.

PO pra... se njerzit e pane qe nuk kishin me nje Qeveri Kriminele ne fuqi. qe i vriste dhe rrihte , i friksonte dhe i vidhte ne mes te dites , ne mes te Kryeqytetit.

ore ti geshtenjaxhi. nuk kupton nje gje.

ti, une, populli i thjeshte eshte gjithmone ne opozite me qeverine e kohes. t'i lepihesh nje qeverie apo nje njeriu, thjeshte per sport, sidomos kur nuk jeton ne ate vend, eshte pak e cuditshme, to put it mildly. 

alidemsi jeton atje, e di me mire situaten se ty dhe une. eshte gje e mire qe qeveria, kushdo qe te jete, kritikohet dhe shahet, se keshtu permiresohet sistemi.

Eshte e drejta jote ta mbrosh qeverine, apo cfare te doje e bardha zemer, por mos ofendo bashke-komentuesit e tu thjeshte se nuk te pelqen ty mendimi i tyre ndryshe. Ta pakten kaq gje duhet ta kishe mesuar ne Kanada per gjithe keto vite qe jeton atje.

C'fare te shqeteson se s'po te marr vesh?  Dhe ke ofendova dhe si e ofendova ? 

nqs ke ndermend te mbrosh Trustin e Geshtenjave atehere eshte nje gje tjeter. Po Trusti i Geshtenjave  nuk eshte Kurre Opozite.  

C'fare do Alidemsi dhe Dufzbrazesit e Tjere ?  Kujt to tja nxjerrin Dufin Keta ? Atyre Qe i rrahen dhe vrane apo atyre qe i respektojne si Njerez te Lire.

Qysh e kane dufin keta me vonese faze 5 vjete?

C'fare pune duan Dufzbrazesit ?  Inxhinier Mekanik? Gjeolog? minator?

nqs po te vene dhe te Zbrasin Dufin Tek ata qe e SHKATERRUAN c'do gje .. se me duket se e kane drejtuar DUFIN ne drejtim te Gabuar.

po ata qe e shkaterruan, iken, ca dufi t'u zbrazesh atyre.

Nuk eshte e thene qe kur zbraz dufin je me ata qe iken apo mbron trustin e leshit.

Thjeshte ideja qe dikush, une, ti, alidemsi, nuk kenaqen me ate qe kane, dhe duan te permiresohet, eshte fantastike... per shqiperine e kam llafin.

Lerja mbrojtjen e qeverise, qeverise. Te besh detyren tende si qytetar eshte gje me fisnike.

Ku iken ? Ata jane aty si Hiena ne pritje te kermes se rradhes. 

kush iku  Ritvani ?  Ai po  na jep leksione se si behet Ekonomi.. dhe nuk i skuqet dhe nuk i nxihet faqja.

kush iku Sala ? ai tani mori edhe zyre te shqupi.. Dhe si kucedera qe i ka zene ujin  opozites reale nuk leviz.

kush iku Halimi ? pasi u katandis drejtesia ne kete derexhe duhet te degjojme ate idiot?

kush iku me thuaj nje emer qe iku...

Ata jane aty  si  ALTERNATIVE   qeverisese..  Si thua te pelqen Alternativa ? 

iken zyrtarisht, por kane lene bishtat e tyre. i can give you that.

por ashtu si e treguan veten (njerezit e thjeshte dmth) ne protestat kunder helmeve te sirise, nje pakenaqesi tjeter, po te menaxhohet mire, nuk ka pse te perdoret nga ata qe iken.

Pikerisht per kete arsye, nje ndergjegjesim i turmes eshte gje e mire. domethene qe ndryshimi vjen nga poshte, dhe jo nga "lart", nga keta qe akoma kane i lene tentakulat gjalle.

dhe kjo nuk do te thote te ngrihesh ne protesta. thjeshte nje ndergjegjesim do t'i bej njerezit te mendojne dy here para se te votojne heren tjeter.

prandaj i pershendes shkrime te tilla. se nuk ma merr mendja, qe alidemsit i tha saliu ta shkruaje kete. te pakten me sa e njoh une ketu te peshku.

Kjo puna e 1 milion shuplakave apo votave eshte bere legjend fare. E ka thene mire nje here Bredharaku qe shumica ketu jane si milingona dhe po e tha njeri, e ndjekin te gjithe pa llogjik. Votat PS i kishte njesoj si ne 2009. Votat LSI i kishte rritur duke ja mare PDs. Rritja e LSI qe fiks sa humbja e PDs.

Pra jo shuplaka, por me shume hedging nga ata qe ishin me PD-ne e kuptuan qe nuk do fitonin.

Mire e ke ti byrazer, po hajde mbushi mendjen ketyre Anetareve te Trustit te Bananeve ne Kanadie.

Sepse me pelqen ky rrenjasiu Muahamet ali as vet se mar vesh smiley Po nje gje kuptoj qe po vuri duart poshte mjekres dhe kur..

prane oxakut sheh obi vanin / qe pi duhan dhe mendon /...jane pjese e padiskutushme e te "revoltuarve revolucionare " ose te baraztundurit te ditancuar nga te tundurat e  Rames dhe Berishes +Lir florinit  ! Hair pacim nga idete e tyre smiley

I nerum Ali Dems ...duke thene qe ne fillim qe askush dhe asnje nuk pengohet te Cryje Dufin , por jo me  Mendime  si per Indianet dhe Kinezet si per Anglezet dhe per Francen .Mendime pa buke e  te nxituara .Ca me keq pa asnje Mbeshtetje   fakti a gjysem fakti Financiarisht dhe Ligjerisht .

Cfare kerkon ky qe shkruan dhe qe jane dakort te tere Defat e derstiles  dmth defzbrazurit ! Le te flasim konkretisht Si mendon  ai germashkruesi

- sa kohe i duhet te kaloje  nje qeverie Reale ne nje Vend Real per axhustimin e  Gropave te Halese te kryemashtruesit Berisha edhe ne TRU . Ne se je dakort se ekziston kjo e Vertete .Ne se jo eshte e drejta e llafazaneve me artikuj dhe "y none sa komente "

- A mundet nje Individ pa kaluar ne Autoritarizem te punoje pa nje administarte efektive e normalisht profesionale .Si mendon ky germashkruesi sa kohe duhet dhe si mund te realizohet .

_ Si mendon ky qe te vendose Drejtesine pa Reformen ne Drejtesi ?

Ka dhe me por pa u  shtyre ne komente buzeshpevjelurish  me te te majte e te djathte qe vijne ne forme artikujsh of -af dhe me pak arome baraztetundurish !

 

Idris i nerum!

Gjate komenteve te mija, gjithe hallin e kisha tek replikat e tua, ta them pa shaka. Ti je nder opozitaret me te thekur kur PS ishte ne opozite. Kurse sot, ti perpiqesh qe ta justifiikosh qeverine.  Nese ne duam qe ai regjim te mos perseritet ne nje forme tjeter, ne duhet te jemi te paret qe ti biem kokes, e te mos bejme Leftin, poetin apo ata te tjere qe e kishin lidhur gojen e tyre me gurrmazin e Saliut. Nese ndodh kjo vaj medet per ne. Shume nga ata, qe nga Tirana, e te tjere, ferkojne duart kur na shohin ne qe marrim freret e kritikes per qeverine te ciles i dhame votat. Por nuk na vjen e keqja nga keto.

Ndryshimi nje vjeçar eshte i dukshem medoemos. Duke filluar qe nga policia, e cila nuk te gjobit kot, dhe i ka hikur ai agresiviteti i dikurshem. Nga doganat e tatimet ku nuk te vijne me taksidaret neper biznese, nga menyra e pritjes ne administraten shteterore e cila ka nje ndryshim te madh ne edukaten e komunikimit. Pra keto jane ndryshime te dukshme dhe as qe e rruj fare per ato llafet qe thote tirana, se vallaha na qenka rritur papunesia, pordhe me rigon keto, pune as ka patur e as do te kete edhe per nja tre vjet te tjera, pa mbushur gropat e atij letyres qe e shporrem 

Per piken 1-, nje qeverie reale nje vit eshte i mjaftueshem per te filluar ndryshimin e sistemit, aq shume te trumbetuar ngga vete Rama. Deri tani sistemi ende nuk ka asnje ndryshhim, dhe kur flas per sistemin e kam llafin per reforma te rendesishme, 

per piken 2-, nje individ ne krye te disa individeve te zot, ben jo vetem administrate, por ben kala per nje vit, po nuk behet pune me bythecer, e me kuklla te hekurosura.

Kurse per piken 3-, nuk ka kerkuar njeri drejtesi, por te gjithe kane kerkuar reforme ne drejtesi. Nese te kujtohet nga viti 2009, keta bene nje projekt reforme per te reformuar drejtesine dhe e vune si kusht per te mare pjese ne votime, ku e kane, perse nuk e hedhhin per diskutim...??? Po pse me Naçon do te behet reforma? Naçua eshte ministri me medioker qe ka patur ndonje here qeverrite shqiptare.

Ti flet nga larg i nderuar, por po te jesh ketu, me tere ate lufte qe ke bere ti, do ti nxirrrje per bythe per jashte nga zyra e jo me ti justifikoje. Une dua qe keta te rrijne ne pushtet nja 20 vjet, ne menyre qe ajo skota e qellbesirave te rinovohet dhe tu humbase fara e keqe, por keshtu me keto ritme, nuk ma ha buka ate kulaç

Flm Ali Dems .eshte kenaqesi te kembej me JU .

Se pari , ne mes anash  dhe se fundi smiley . Un jam dhe do te jem Op[ozitar i InteliDjences Llafazane jo i Qverive .Se kur nuk kam Pula nuk bej Ish .Qe mos ta zgjat une isha 'opozitar ' i nje Sistemi Rrumpalle te papare e fatkeqsi per cdo vend e popull  te Botes ..Qofte Nanos ,Qofte Berishes pas 90 .

Une nuk isha Opozitar i Rames ne Bashki dhe Metes ne qveri per dy vjet .Se BENE . Per Shqiperine bene sa kishin e Mundeshin

Tani "nje qeverie reale nje vit eshte i mjaftueshem per te filluar ndryshimin e sistemit, .. Deri tani sistemi ende nuk ka asnje ndryshhim, dhe kur flas per sistemin e kam llafin per reforma te rendesishme,..

Po kjo duhet xhan i vllait . Pikerisht kjo duhet argumentuar e zberthyer .CFARE ? Cilet ishin Mundesite e nuk u bene ? Kjo te ben Opozitar dhe e ve per shpatulla Jo vetem qeverine e Rames .Dhe ketu fillon shtrati i bisedave qofte dhe me "acarim " po te pakten ne shina . Dava sPirth sPirth sPirth i dhonlleqesh me zyra pune e dengela te kesaj natyre dalin e teprojne te rengedengja e gazeta ububuja 55 smiley

 Kaq veshtire e kini te argumentoni qofte edhe nje Reforme te Mundeshme qe nuk eshte bere ?

Mos ben dallime . Mua me dhemb ai Vend sa dhe Juve . Kam kaluar me shume se Gjysmen e Jetes dhe sakrifikuam  , jo per Letyrat e dengelaxhijte qe kane Plas pas 90 si tubat e Mutit me teori..pasi i vune Kazmen Punes , Jetes dhe dashurise midis Njerzve me Parrulla

Bini burra .kamunizma rae .

Respekte ..nuk ma ha buka..patjeter nenkupton buza smiley

 

O alidemso spo ferkon njeri duret. Te gjithe duam qe ky vend te mos mbetet me hale.

Mua shkrimi i mesiperm nuk me duket fare kritike, por nje mbrojtje e deshperuar e qeverise se ciles nuk ka mbetur me ca ti mbrosh. Kritika eshte tjeter gje.

Shqetesimi i njerzeve, me duket i drejte, pavarsisht qe qeveria dhe administrata punon apo perpiqet per me te miren. Vete fakti qe ne demostrate, dalin edhe te majte, tregon se qeveria duhet ti therasi mendjes. Une kam dy dite ketu ne Shqiperi, dhe e shoh qe njerzit ankohen per punen e dobet te qeverise apo strukturave te saja.

Ajo figura ne foto, e grupit hakers Anonymis, me boni pershtypje. Paskqan rrjetin e tyre ata edhe ne Shqiperi, apo duhet ta kem gabim.

Harrova te sqaroj se DUF eshte sinonimi zhurmes qe ben Daullja dhe Dajrja qe nga "egjyptianet e shkypnies "smiley thirret DEF .Ka dhe nje ngjashmeri me Gajden qe cfryn .

Nuk ka lidhje me cilesimin e te " revoltuarve " pas problemeve madhore smiley te  artikullit !

Tani te lexova z.Pjer smiley

Sinqerisht nuk duhet askush qe fsheh nje karierizem te drejte te pajtohet me anarshiste e 'kokenxehte " spekulatuve , qe fshehin qellime Politike te cfrytezuara nga mjeshtri Intriges Berisha .

Po qe  per Popullin e ka zgjidhur njehere e mire Osman Gazepi i N.Madhenise

Popull Mistrec .Mos hani m*olle shume se punet i di Qveria smiley

Une do ta shihja si ngjarje Festive protesten , pasi pervec kerkesave te Drejta por ne Ere duket si nje .. mundesi e mrekullueshme e cfryrjes se Defeve ose Gajdeve  te te revoltuarve karieriste te Rij ( e drejte ) qe perpiqen te krijojne bindjen se Ata jane me te mire " smiley dmth se ka Ri se ka Ri se ka Ristua nje dhi , pavaresisht se e quajne Ristani !

Megjithate Idriso, Alidemsi ka qene nje nga mbeshtetesit me te flakte te Rilindjes, dhe mua me vjen keq qe kalamaj te shoqerise civile, zene vend ne administrate para tij.

Nuk e di ne se jemi sqaruar z. Pjer ! Une nuk i perkas analizes se Kraheve .

Por di qe pjesen me Inteligjente te Shqiperis ku hyn dhe Ali demsi per mua e ka ajo qe JU quani e Majte . Ndersa pjes me e fandaksur me debile dhe me Koti te pakten tek PPU eshte ajo e Djathte  Kjo eshte arsyeja besoj qe Ju shihni nje 'te majte" tek une . Po qe per  teorite shkencore ..hajde smiley Per mua me i plote eshte Komunizmi Shkencor me finalen Bota Internacionale ose Globalizmi Sot smiley..

Kjo nuk do te thote qe nje veprim sharlatanesh si Varja e Portreteve te klerikeve neper Rruge te mos ja faturosh si axhmillek Rames . Ashtu si nuk do te thote te bashkkohesh me cdo karavidhe e peshe te lehte me gjendra lotesh e fytyrgrijsh , si ndozot Defet e dufzbrazurve te PPU ..alogjike dhe karieriste si ...qe ushqehen ne kullota Gjembecesh si kerret !

Si tha ai te filmi, Spiunin e vrau Milo! (mos me le te rrej Belul) dmth jo Milua po ai tjetri ...

Nga ana tjeter, sic tha dhe ajo shoqja nga Berati, uniteti eshte kryesori, e do ruajtur si syte e ballit. 

PS. Ne tone me serioze, prisni pak sa t'ia marrin icik doren qeverisjes. Ca gjera mire i ka bere, si mbyllja e universiteteve hale apo ndalimi i ndertimeve pa leje (vec atyre te Koqos). 

Po te merrte keshilltar Saliun edhe me mire do bente.smiley 

 

duf-zbrazja vrau  friken ?!?

mjerimi , krimi, korrupsioni, fukaralliku , injofranca , padrejtesia VRAU FRIKEN

duf-zbrazja do te zbrazej diku , pavarsisht ..........

Po si nuk dha nje pergjigje konkrete ai te ish shoku i tij i luftes, Fevziu. Ja merrte Sales ne kthese per te tregu perralla. Ketu vlen shprehja qe nxenesi ja kalon mesuesit. Sipas fjaleve te tij cdo gje ne Shqiperi ecen vaj dhe te tjerat jane shpifje te opozites (mu kujtu intervista e fundit e sales te fevziu).

Sikur te ta Vleresosh kete tenden pe Tirane  smiley , si e vetmja gje e thene me mend ne mullarin e kashterve te Defeve   "y none sa komente .Edhe sPirth sPirth sPirth i dhoni   kishte bo Super Marion ne tre nivele " smiley

Po pse cfare Pyetje konkrete beri Fevzi Uturaku ? smiley pervec thashethemeve dhe arrogances per te thene "lene mer jahu se i di une kto gjojna "

Apo te terhoqi pamja e ekronit "y none sa i modh "  .

Uturaku dhe shumica e defexhijve  qe komentoni  me paravoli nuk mund te beni Pyetje Konkrete sepse nuk e keni te Qarte perse i Beni , dhe cfare kerkoni ! Pervec ndonje karierizmi te fshehur qe argumenton sPirthi dhonshe " ta then une teta edukatorja"

sPirth aPirth aPirth Spirth i dhon , mirserdhe se kishte ca kohe qe nuk te degjoheshin pordhet  .

Si kalove sot ? Cfare u dha per dreke teta edukatorja ? Apo ke luajtur je bere me djerse dhe je Ftohur . Se sikur fende po leshon duket !  Po buk ha ti ha . Haje dhe trahanane te dielen mos bej naze . Haje dhe Kosin . Bar mos ha !  Dhe flij e mos rri  pas muhabeteve te te rriturve .  Flij se ke kohe ! Bebushet duhet te flejne qe te rriten  smiley

Apo te zgjoi zhurma e Defeve dhe tu duk se po hidhej valle ? Flij voglush se  jane muhabete per burra ,jo per qurrashe .  Jane pordhe te dufzbrazurve qe te jane digjuar per dajre !

U shtrengova po me dalin sPirth sPirth sPirth i dhone te keqen gjyshi smiley Kur te rritesh do te mesoj si te shtrengohesh

Me falni per nderhyrjen ne kete debat fosforeshent batutash me algoritme nga me te ndryshmet qe ska RAM comp ti bej pause/break..

Te gjithe krahu  djathte levizes i politik-berjes ne Shqiperi me dishepujt e tij te vetviktimizuar ne menyre auto-didakte kacislamistat kane per fryme ndjekje ,raportin seksual midis nje te "nenshtruari" dhe padronit te tij ipotetik,nga kendveshtrimi gjithmon i padronit.Fatkeqsisht ketyre te PD-hit i ka qelluar padroni jashtezakonisht depresiv dhe me ndjenje te forte zhgenjimi qe nuk i interesojne shume fytyrat qe ka perballe madje qe shpesh here i fton dhe i perkul poshte gjunje-thyer si njerez me kater kembe dhe ja drejton shikimin larg nga fytyra e tij nderkohe qe moleston pambarimisht me virgjerine e tyre intelektu-hale..I nxjerr ne xhiro pergjate korridoreve hijerende totalisht i zhgenjyer nderkohe qe partneret e tij i afrohen drejt-mbrapsht me mjaltin e ngjtur fort pas giaretieres.Beni para he burra e di qe dashuria e pare nuk harrohet po ka ardhur kohe te ndjeni perseri ndjenjen e bukur te te qenit SINGLE pasi padroni ka kohe qe eshte bere impotent dhe nuk ju kenaq dot epshet tuaja..

paske ik per lesh ti shoku

 

dufzbrazesit bejne mire te qetesohen se vete e votuan dhe nuk mund te pretendojne qe te behet mrekulli brenda nje viti apo edhe brenda nje mandati. ne pergjithesi ne shqiptaret jemi te padurueshem dhe te pakenaqur

Dmth poplli i mencur refuzoi 100 mije lekshin e vjeter te berishes kundrejt votes sepse ishte i revoltum.
* dhe votoi per 20 mij lek/ vota per LSI e Likes qe me korrupsionin nuk ka lidhje.
Yeah, perfect sense! In mothetfucking albanie!

Keto per 100mije kishin votu Suden mer. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).