Shqipëria do të përfitojë nga Komisioni Europian një shumë prej 649.5 milionë euro nëpërmjet Instrumentit të ri për Asistencën e Para-Anëtarësimit (IPA II) per 7 vitet e ardhshme. Agjensia Telegrafike e Lajmeve bën të ditur se Komisioni Evropian ka zbuluar sot detaje se si BE-ja do të mbështesë përpjekjet për reforma në Ballkanin Perëndimor dhe Turqi për 7 vitet e ardhshme. Financimi, për të cilin u ra dakord nga BE vitin e kaluar, arrin në 11 miliardë euro dhe do të jenë në dispozicion përmes instrumentit të ri për Asistencën e Para-Anëtarësimit (IPA II). Kështu, Shqipëria do të përfitojë 83.7 milionë euro për vitin 2014, 86.9 milionë euro për vitin 2015, 89.7 milionë euro për vitin 2016, 92.9 milionë euro për vitin 2017 dhe 296.3 milionë euro milionë euro për vitet 2018-2020. Për një total prej 649.5 milionë euro për periudhën 2014-2020. Njoftimi i sotëm tregon një ndarje të financimit mes vendeve dhe përcakton prioritetet e politikave që do të financohen. Një grup i përcaktuar mirë i treguesve dhe synimeve do të lejojë monitorimin e të saktë dhe vlerësimin e programeve. Shpërblimet e performancës do të zhvillohen në vitin 2017 dhe në vitin 2020.

L.V

http://www.ata.gov.al/ke-649-5-milione-e...

67 Komente

te shpresojme qe hajdutet te bejne nje pause dhe kjo shume te perdoret vertet per reformat e ndrushme qe ka nevoje vendi

Nuk ka ndonje ndryshim nga sasia e parave qe EU ka dhene me perpara, rreth 90 milion ne vit per trajnimin e njerezeve si Gjin Gjoni e shoke. Pertej retorikes se Rames, sasia e fondeve eshte e njejte derisa te hapen negociatat.

Bileta per ndehsjen serbi-shqiperi ku shiten? Jemi 48 tifoz nga helsinki kosovar do shkojme ne beograd per te bere tifo per shqiperin.

bravo ju te kosoves. jeni me patriote se keta te shqiperise, më me kembe ne toke

Po ju te kujt jeni, te cilit arqipelag?

Qeka kput n'myth europa.

Reformat po u 10kan ne pare dmth. Lum si reformistet apo reformatoret.

83 milion qenka te dhihesh ne pare? Eshte tallje bythe, me aq leke sa harxhon shqiperia duke paguar kompanite e ketyre te BE-se me shtrenjte se kompani te tjera nga vende pa rendesi strategjike, pa permendur favorizimet ne taksa. I bie qe me kaq japin 2.2 euro ne muaj per cdo shqiptar, ose 28 euro ne vit per koke, nderkohe qe marrin kushedi sa here me shume. 

Mbase nuk dalin per tu 10, por nuk jane keq sa me u fshi.smiley

Kane eksperiencen e Berishes dhe habitem pse nuk  e vleresojne.

Vidh parat e Europes me projekte per klanin Politik -Biologjik te familjes , merr para nga Lidhja Areabe per Xhami dhe Kurban bajrame dhe jepi popullit lemosha me miell , fasule dhe makarona per Popullin . Futi dhe nje miting mbi Padium smiley

Pershendetje Kuvendit te PD -hit dhe superseksit te saj Lul Basha qe imiton shqiponjen ne mbyllje , ndersa ne fillim ja lë Berishës smiley

Nashi, faleminderit EU per parate qyl. Edhe nji thes me krype, po te jete qyl, edhe mreti e prano. Por meqe ne shqiptaret jemi kerthiza e botes sikur ka edhe pak padrejtesi ketu, se psh nga popullsia dhe nga teritori, jemi me shume se Kosova dhe Maqedonia, dhe pare kemi me pak se ata. A ka mundesi me na tregu nonjoni se perse ndodh kjo mer vlla...???

Turqia qe ka nje rritje vjetore prej 15% te GDP dhe jep me miliarda dollare ndihma dhe kredi vendeve te tjera, na merrka rret 5 miliard euro.... pfff, nuk e di se si funksionojne keto gjona...

 

As qyl nuk i ke. Ka shume tendera e burime natyrore qe i marrin kompanite e ketyre me cmim te shtrenjte per hir te integrimit, qe nje vend tjeter do te na i jepte me lire. 

Hajt ti gezoni paret, vetem kujdes ne banke se mos ua zevendesojne me libra prap.smiley

BE e di qe do vidhen por s'kane c'te bejne se u kemi zene deren .

Prandaj BE ka vendosur te beje nje shortcut edhe do ua beje libra keto fonde. smiley

E pare ne kete prizem vjedhja tregon respektin qe kane shqipot per librat.

amon ere noi liber me vizione se ato i ka qejf BE.

thu i ra llotaria Pjerit?

po qe se njef nonji verdashes m'bruksel nuk i dihet.

Jane shumë . Zametlija  Alba e tha sekretin ...Kujdes mos Vidhen .. Apo tha ndryshe smiley

E dinë dhe ata të BE që nuk është me Berisha me të tijët . Nuk do ketë më rriqëra në takime Anthuziaste me Kryehajdutin  si biznesmenë të suksesshëm " Nga sa na takon babasqap "!

Z.Ferra cne kujdes? Une menoj qe tani qe keto pune i ka ne dore ata qe "Bënë, bënë sa munden e sa pa paten " vjedhjes se fondeve do u harrohej emri. Kemi Rilindje or tie.

Në këtë orë  këtu sPirth sPirth sPirth i dhon ? Ik se dun njeri tu pagujë darkën komandantëve të zborit dhe kur hanë duan dhe një kalama që tu torrollis parabolet .. sç i torolliste enveri të tijët .Janë të vjetër ata dinë ti vërtitin smileysmiley

Hajde aty ng ora 11 e 30 rri dhetë minuta , me që është e shtunë rri dhe 30 minuta më vonë ,dhe ik fli të rritesh të bëhesh Gomar se do mbetesh kërriç smileysmileysmiley

 

Nuk bohet dhiari njeri jooooo. Era perçit te ndjek nga pas Z.Ferra.
Laperdha ngele, Bënë, bënë sa mundën e sa patën.smiley Keto i thote dhiari Idriz per palloshin e likeflorinin qe na doli me 400mije ero borxh si familje se kan bo ca investime ne imobiliar. smiley

Sot me ne fund u legalizua inçesti edhe ne Gjermani. Nje fitore madheshtore, tabuja e fundit morri fund nen goditjen e forcave çlirimtare. Pergezime Zhardines dhe bandes seks.

Nen shembullin gjerman, mbas ca vitesh edhe ne do te demoNkratizohemi me tej, psh duke palluar kah mos dhe kush mos edhe brenda familjes pa asnje problem.

Kompleksi Edipit na marrte te keqen.

 

Ne c'kuptim u legalizua incesti? Lajmet qe po shoh une thone qe eshte nje grup qe e kerkon kete, por jo se ka ndodhur vertet.

Grupi qe e ka kerkuar quhet Keshilli Kombetar Etik, kurse grupi qe eshte kunder quhet Keshilli Kombetar Bordell.

 

Po pse the qe u legalizua kur s'eshte legalizuar?

Na fal shoku prokuror i shtetit Vilefor qe te genjeva. Nuk e bej me, e kisha nga qefi i madh i lajmit.

Po te ishe avokat do ta sqaroja me holle qe legalizimi i ketyre pislleqeve historikisht ka ndodh gjithnje qe me llojin e kerkeses per legalizim, para se te ndodhe formalisht si akt i kryer, i cili eshte lajm per budallejte.

 

Dushmanet jane si sander mafishja , iu punon vetem gjysma e trurit per te ndertuar maqina e robote, gjysmen tjeter e kane plloce.smiley

Per sa kohe jane te rritur e me aftesi te plota mendore e fizike dhe jane dakort, te bejne c' te duan.

Petroninsat kane qene gjithnje moderne, tifoza te Anglise, ishte lagjia me moderne e Shqiperise, me e pasura, me e zgjuara, me perendimore, me tolerante (e shume me me me-ra te tjera), keshtu s'do mend qe ti je dakord si petronins qe nje person eshte me aftesi te plota mendore dhe fizike kur pallon nene e tij, aq me teper legalisht, dhe patjeter ne te ardhmen live. Duhet t'ja kalojme se s'ben Gjermanise, edhe pse nuk na le Greqia.

 

Eshte a s'eshte me aftesi te plota, ate e vendos psikiatri. Und jam kunder qe nje person te bej burg per marrdhenie seksuale nese nuk ka dhunuar njeri. Terapi e detyrueshme te psikiatri mjafton, qofte edhe gjobe, por jo burg. Detyra e shtetit eshte te mbroje te pambrojturit, jo budallenjte e perverset.

Nese Shqiperia, i investon keto para ne blerje maqinerish/teknollogji, athere kemi punesim, shtim te PBB/GDP, dhe dubellsim te vleres se investimit.

Shumë interesant si Lajm pasi baza e argumentit qe që " Nuk mund të ndalojë Ligji një të drejtë natyrore si Seksi "smiley

Për një shoqëri që e qun veten Njerzore pa shkarë në shthurje të Plotë do ishte e Udhës brënda këtij argumenti , që të gjithë këtë këshill Etik smiley ta fusësh  në një kafaz me Napolonër Polakë ,të ndarë nga të vluarat , pa ju dhënë asnjë ndihmë .Të filmohen dhe po harritën gjallë  le të japin një intevistë për të gjithë shoqëritë që kanë kaluar ose duan të kalojnë në ZOO ." oh çfarë e drejte hyjnore "smiley

Këta janë ana e Kundërt e ISIS ose e moralit të Sheriatit dhe mendoj se duhet të kenë të njëjtin fat me ta .

Këtë nuk e thotë z. HereTak Tuk Tik sepse kjo është kundër Biblës që ka kohë që po u nënshtrohet zbulimeve se të " Krishterët " e kanë pas qejf Sumën që me dërgimin e parë të profetëve nga   ZOTI .Dhe në bibël thuhet sipas kohës SOT

" Po të ra nga një anë kthej dhe anën tjetër "smiley

 

smiley

 

me ato 80 milione ne vit do ushqehen gushvarurit e brukselit dhe do paguhen seminaret tek ''europa'' dhe ''sheratoni''!

e gjithe kjo behet qe shqiptaret te shikojne akoma endrra me evropesmiley

be-ja eshte kapitull i mbyllur per shqiperine.  pa dashje po na bejne nder.   tani qe,saliu, ,e keqja e shqiperise u largua,duhet ecur me kembe ne toke.  perparesi per shqiperine duhet te jete zgjerimi ne kufijte kombetare natyrale me cdo kusht.

Po shyqyr se keta socialistet kur bien ne leke martohen , Tan Gacja la gruan me kalamoj dhe martohet neser .

Te trashegohet.

Moooooooos Lulka perjashtoi nga PD nje nga individet me intelektuale te vet, ose sic quhet xheaviri i demokracise...Fahri Pacen smiley

asistence teknike...jo per te ushqyer te babziturit

Pjer - kto lek jepen per te marr ne pun specialistet shqiptare nga jashte

Po mire, po sikur te antaresohemi vetem mbas 3 viteve ne EU, fondet e mbetura do te digjen? Apo do te shperndahen ne forme dhurate ne menyre proporcionale te gjithe shtetasve shqipetare me banim ne Shqiperi?

BE ka thene qe para 2020 nuk do kete antarsime te tjera per askend.

E mira do te ishte qe keto fondet e akorduara per Shqp ti kontrollonte/menaxhonte/shperndante etj etj... nje person qe gezon besimin e Brukselit por edhe qe njihet nga politikanet dhe ekonomistet (makro dhe mikro) shqp si i zoti, fjalepak dhe i pakorruptueshem. Duke qene i sensibilizuar nga sa ka ndodhur me Guv.e mepershem te BQ, mendoj me modesti qe personi i zgjedhur nuk duhet te kete prirje ndaj luksit apo pijeve te huaja.

ne parim, nje  ''personi i njohur''  si ne Bruksel ashtu edhe ne boten e bursave dhe (makro)ekonomise gezon te gjitha cilesite  per kete funksion!!   por problem i vogel  mbetet  nje  ''standart  i pashkruar'' dhe i  pakuptueshem:  top-menaxheret (CEO)  apo Guvernatoret,  i zgjedhin te pashëm, kodoshat....

Belul, nuk po e marr vesh ku rreh cekani, "nje person i njohur" dhe i zgjedhin te pashem, smiley Mos do te thuash qe eshte gjetur guvernatori i ri po nuk i ploteson cilesite fizike!

jo, po them qe per te zgjedhur Guvernatorin e ri, do te shqyrtohen te gjitha kriteret dhe cilesite.. edhe ato fizike, si shtatlartesia etj...

Me vjen keq Belul qe paske paragjykime per anet fizike te njeriut! Napoleoni ishte i shkurter por fama e tij i kapercen kohet. Skenderbeu nje pellembe ishte nga shtati por Papa dora vet e quajti kaloresi i krishterimit. Mendoj, gjithmone me modesti, se mbi te gjitha ka rendesi njeriu. Duhet dikush qe nuk mund te nenshtrohet nga asnje parti. E kam thene dhe me larte, njeri patriot qe preferon vetem prodhime shqiptare dhe qe ka ide te medha. Njeri qe e kupton bursen dhe qe lexon midis shkronjave dhe jo midis rreshtave si ca naive. Pyetja 100 000€ / ne vit eshte: ka ndonje shqiptar midis nesh apo ne diaspore qe mund ta bej kete pune? Ne si diaspore mund te propozojme ndonje emer se helbete edhe ne kemi pjese ne ate vend.

Vlonjat,  po nuk e kam une paragjykimin, o derman... me paske keqkuptuar.smiley     por thashe qe ekzistojne disa   ''rregulla te pashkruara'',   por diskriminuese,   te peocogroseve  vendim-marres kur behet fjale per vendosjen e njerezve ne te tilla funksione..

kuptohet, jo se e thone  apo bejne haptas kete,  por gjejne menyra  djallezore  nga me te ndryshmet ti  shmangin  kandidatet potenciale  kur nuk ju pelqejne... 

.....ja, ti e pe vet,  bie llafi, e theksojme kete pra: bie llafi,  Pjeri yne  me CV,  VQ e plane ne dore u afrua  disa here  te BQ-ja,  por se kishte qasur roja..smiley      kupon ti tashi  cfare  (nuk)bejne  maskarenjte te demoralizojne njerzit  vertet adapt,  te afte e me eksperience per ate pune..?!

Me fal atehere Belul per keqkuptimin, terhiqem. Ndersa per kete rastin....bie llafi...qe nuk e kishte pranuar roja, me informacionet qe kam ne dispozicion, kolegu yne i peshkut ishte paraqit te ndertesa qe eshte ne rinkonstruksion, pra adrese e gabuar. Aty nuk kishte njeri, gjithe stafi bashke me rojet jane transferuar te sheshi Avni Rustemi. Roja qe ka qene aty ka qene i nje policie private i vendosur nga firma qe ben rikonstriksionin. Ai nuk e kishte njohur (helbete injorant hesapi) kolegun tone dhe e kishte perzene. Tani dhe ky miku jone nuk duhet te shkoj si .... ne dasem. Ky ka dhe ato sensoret e tij qe nuk kabojne. Per mendimin tim duhet te kish bere pak pune operative para se te paraqitej. Psh. ku eshte adresa e re, sa punojes hyjne, ne c'ore hyjne, kur dalin per kafe, c'ore mbajne ne duar, me cfare paguajne kafen apo dreken....etj si keto. Me keto info kishte per bere levizjen e duhur pastaj.
E kam fjalen qe nuk eshte vetem ceshtja te paragjykimet, me duketbse kolegu yne eshte bere pak pertac dhe e do te gatshme ne goje.

Vlonjat, kur une isha tek BQ mu ne sheshin kryesor, Fullani dhe stafi i tij ishin akoma aty, se une para se te realizoja takimin, isha para 1-2 ditesh, per nje ceshtje tjeter, blerje te obligacioneve qeveritare te cilat i kryen BQ, dhe kur vajta me vone nje roje trap nuk kryente as detyren e tij me te thjeshte, regjistrimin dhe shkakun e vizites se vizitorit, gjeja me elementare qe kryhet ne cdo institucion perendimor. 

Lexoi me kujdes Pershtypjet nga Shqiperia qe shkruaj une. 

Z.Thomas akoma ne memedhembje? Bo qef o Pjer bo se per ty paska qene kjo kadosh jete. Investime ne bono thesari eeeeee.

Pjer, pas Belulit jam ndoshta personi i dyte qe te lexoj me vemendje. Bile bile u kthehem dy tri here shkrimeve te tua se aty ka shume te fshehta te pashkruara.

Tani une prape insistoj/kembngul/theksoj se stafi i BQ nuk ka qene aty kur ke shkuar ti. Aty kane hyre e dale figurante/dubla (sic ndodh rendomte ketej ne perendim per institucione teper te rendesishme dhe supesekrete) per te krijuar idene qe punohet ne shume zyra/vendodhje/objekte te BQ me qellim te desorientohet entiteti keqdashes. Keto i kam nga njerez qe rrine ne hije por qe vezhgojne/ruajne/mbrojne objekte/subjekte sipas detyrave te klasifikuara.
Kaq per kete. Te lutem mos me pyet me teper.

Perkundrazi,meqe guvernatori i meparshem ra viktime e xhelozive per bukurine e tij te spikatur,kane vendosur si kriter qe i riu te jete aq i shemtuar,sa edhe e ema t'ia kete dhene ushqimin me llastiqe kur ka qene i vogel.Nuk e di a e permbush kandidati qe keni nder mend kete kusht-kriter.

wow....uou...wuooooo

Kandidati qe kemi ndermend ne nga Kanadaja nuk eshte as i bukur as shtatlarte. Eshte si gjithe shqiptaret e zakonshem me pak floke te rena por dhe keto nga puna/mendimet dhe vuajtjet nen diktature.

Shume mire atehere.Shqiptaret jo me kot e kane krijuar fjalen e urte:Mos i shiko gunen,po punen.Sidomos kur guna eshte e grisur.Po te ishte ndonje kostum firmato,edhe ia hedhin ndonje bisht syri shqipot,po gjithmone duke vene punen ne vend te pare.

Junker u shpreh se nuk do te kete zgjerim per 5 vitet e ardhshme, po ashtu ai deklaroi se do te shkrije dhe komisionin e zgjerimit i cili do te shendrrohet ne Komisioni i Fqinjesise dhe Zgjerimit (i cili do te merret me Republikat Kaukaze,Ukrainen,Mesdheun dhe Ballkanin Perendimor). Fule sipas ekonomist  e quajti deklarate populiste dhe mesazh te gabuar per vendet e Ballkanit. E dime se asnje vend i Ballkanit nuk eshte gati per tu anetaresuar brenda 5 viteve por mesazhi ishte i gabuar dhe ne kohe te gabuar, shton Fyle.

Kjo shume, kerkon rikthimin per menaxhim te ..Berishes , me goverrnator Fullanin! 

Shpresohet qe "Kuvendi i 7500 - ve " ta kete objektivin kryesor!

keshtu eshte kur behesh kompetent me idete e dikujt tjeter. E mban dhe veten profesor ky...

Tabela e fondeve te IPA II (IPA=Instrument for Pre-accession Assistance) sipas shteteve. Ketu ka shifra per IPA (2007-2013) sipas shteteve.

Paske thene  ne ikje e siper nga posti eurpe-zgjerues zoti Fyle:

This renewed assistance is very good news for the enlargement region. It will help support those countries with a European perspective to implement reforms that will directly impact citizens, help them move forward on their path to the EU and build bridges with their neighbours.

Shtypi shqiptar ama i bie shkurt  tip me lajme bombastike, tip Shqiperia merr me pak fonde se Serbia e Maqedonia (pa fucktorizuar p.sh. popullaten serbe qe eshte mbi dyfish te asaj te Shqiperise, ndryshe nga popullata e Maqedonise qe eshte me e vogel se e Shqiperise) e s'fellohet tek ndonje arsye me substanciale per alokimin e fondeve evropiane te zgjerimit....p.sh. fakti qe shqiptaret e gjuajten Berishen vetem me 1 milion shuplaka vjet dhe jo me 1.5 sic e kishte porositur Fyle Ramen, apo fakti qe shqiptaret pas heqjes se vizave me BE rrezikuan musli-malokezimin e Evropes (pervec berberit te Peshkut qe u tregua i civilizuar neper Evrope), gje qe i ve qeverise se re detyra me te veshtira shtepie, per te cilat duhet ingranuar jo vetem Braho me Beqirin, por dhe Veliaj me Bracen.

Meqe ra fjala tek mjaftizmi, ne Shqiperi paska mbi 2 mije shoqata OJQ-iste smiley

Në vitin 2013, 8% e totalit të subjekteve që operojnë në Republikën e Shqipërisë janë organizata jofitimprurëse lokale dhe ndërkombëtare. Numri i këtyre organizatave ka ardhur duke u rritur që prej vitit 2005, nga shtatëqind e nëntëdhjetë e katër ojf aktive në këtë vit, në dy mijë e njëqind e dhjetë në vitin 2013. Në këto nëntë vite numri i organizatave jofitimprurëse aktive është rritur me 266%.

Megjithëse përbëjnë 8% të totalit të NIPT-eve të regjistruara, për këto subjekte të krijuara me bazë ligjore të veçantë, autoritetet tatimore nuk kanë akte nënligjore dhe praktika pune që rregullojnë në mënyrë specifike aktivitetin e tyre për deklarime fiskale më të qarta dhe korrekte.

Sa dollaro nga keto evrote e zgjerimit i bie per shoqate mo dhe ku konkretisht perfundojne (rrushekumbullzohen) ne Shqiperi keto fonde? 

ca mora vesh, likja me monen kishin dale me borxhe sipas llogarive?
Ca dreq vendi dhe njerzish jemi qe lejojme qe te ndodhin kshu gjonash?!
Une them qe tani qe na u miratu ky fondi, duhet percaktu sa me shpejt perqindja qe i takon kryetarit te parlamentit

Duhet te fillojme nje fushate per te mbledhur fonde?

Ta diskutojme njehere ktu ne GAT

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).