Kur kryeministri Rama deklaroi se ‘Shqipëria nuk është vend mysliman, por europian’, la më tepër shijen e një demagogjie politike, të ngjashme me perlat e paraardhësit, që këtej nga anët tona është bërë tashmë model i prezantimit të pushtetarëve në sallonet europiane. Mirëpo përdorimi i të njëjtës optikë nga Papa Françesku, ende pa zbritur nga avioni që po e kthente nga Tiranë në Romë, i jep frazës një dimension tjetër: 

“[1] Ju thatë: “Është vend me shumicë myslimane”, po, por nuk është vend mysliman. Është vend evropian [...]. [2] Shqipëria është vend evropian, pikërisht përsa i përket kulturës, kulturës së bashkëjetesës, e edhe për kulturën historike, që ka pasur”.

Jo pa qëllim e kam ndarë fragmentin në dy pjesë interesante. Tek e para merret i mirëqenë raporti demofetar në vend, dhe kjo nuk është pak nëse kemi parasysh spekulimet me shifrat apo sikletin e elitave tona politike e intelektuale ndaj faktit evident. Ajo çka tërheq vëmendjen më së tepërmi është një raport tjetër: ai mes përkatësisë fetare dhe kulturës. Në botëkuptimin e Papës ka vende evropiane, por ka edhe vende fetarisht të identifikueshme, si myslimane apo, supozojmë, si të një feje tjetër. Thënë ndryshe, përkatësia nuk vendoset nga tipologjia e shifrave dominuese se sa nga karakteristikat kulturore. Pra në qoftë se Europa ka një kulturë specifike, kjo nuk varet nga prania dominuese e krishtërimit në shekuj, me gjithë tkurrjen progresive të regjistruar që nga shekulli i kaluar, por nga disa vlera të konsideruara si europiane. Kjo është më se e vërtetë, pa çka se në realitetin elitar e mediatik shqiptar mendime të tilla tingëllojnë si herezi, e jo më kot – për t’u vetëshpallur europianë – vrapojmë të krenohemi me ‘Atletin e Krishtit’, që gati rastësisht ia vendosim Papës mbi shpatullën e djathtë në pullën më të fundit të postës shqiptare (laike në mos gaboj).

Pikërisht këtë shpjegon pjesa e dytë e fragmentit të cituar nga intervista me Papën. Elementi i parë që Françesku I dallon si europian në kulturën shqiptare është bashkëjetesa, kurse elementi i dytë ështëhistoria. Meqenëse jemi në temën e historisë, për respekt të saj duhet thënë se ndër shumë shpikje që i atribuohen Europës ajo e “luftës fetare” pa dyshim meriton një pozicion të dukshëm në vitrinën e shekujve. Krishtërizmi me forcë, brenda kontinentit dhe sidomos i eksportuar në Amerikë, Kryqëzatat, Inkuizicioni, konflikti i gjatë dhe dramatik me Protestantizmin, getizimi i hebrenjve, tentativa e shfarosjes sistematike dhe konsiderimi i tyre si ‘vrasësit e Zotit’ (deri në vitet ‘60), janë disa nga faqet emblematike të një historie të ndërtuar aspak mbi parimin e bashkëjetesës dhe të ‘faqes tjetër’. Historikisht Europa ka tentuar sheshimin e pakicave nga shumicat. Po kështu, as lufta në përgjithësi, si fenomen përtej ngjyresave fetare, nuk i ka munguar historisë europiane deri në shekullin e kaluar, dhe mjaft vende të tjera të globit përjetojnë sot konflikte të montuara nga diktati i trashëguar i fuqive europiane.

Në thelb pra, nëse në Shqipëri ekziston një bashkëjetesë, ajo nuk mund të jetë rezultat i imitimit të historisë europiane. Aq më tepër që në Europë bashkëjetesa ka ardhur pas një fazë shekullore konfliktualiteti e ndjekur nga idetë iluministe, avancimi i shekullarizmit, lindja e shtetit modern dhe e nevojave të reja të shekujve të globalizimit (i kaluari dhe aktuali). Ndryshe nga kontinenti, Shqipëria i ka njohur këto zhvillime pa kaluar përmes konflikteve të brendshme me justifikime fetare.

Elementi i dytë, që ka të bëjë me ‘kulturën historike’, është edhe më larg “uniformitetit” europian, sepse kultura dhe kompleksi i traditave të sotme shqiptare janë derivate të shumë influencave, ku padyshim spikat Orienti bizantin-osman, në të cilin shkrihen edhe meltin pot-e të tjera akoma me pak europiane. Për ironi, elementet me europiane të shekullit të kaluar, të cilat modifikuan rrënjësisht shoqërinë shqiptare, kanë qenë monarkia-parlamentare dhe komunizmi i shqiptarizuar. Ky i fundit, më shumë së asgjë tjetër, ndikoi në europianizimin e shqiptarëve, në kuptimin që i japin Papa dhe kryeministri ynë, pra në drejtim të de-islamizimit ose – duke mos iu larguar termave – të de-myslimanizimit të shoqërisë shqiptare.

Më shumë se nga bashkëjetesa, Papa konstatoi se Shqipëria nuk është vend mysliman duke mos parë asnjë gjurmë islame përgjatë udhëtimit të tij në rrugët plot e përplot me policë, madje më tepër se me pemë. Nëse përjashtojmë xhaminë e Et’hem Beut, të eklipsuar nga flamujt dhe sfondi i pallateve të shëmtuara – që dje një “famulli” mediatike e quante tregues «të origjinës së një fshati otoman» – nga kultura “myslimane” Papa nuk duhet të këtë vënë re ndonjë gjë tjetër. Aeroporti ku zbriti, rrugët nga ku erdhi, sheshi nga ku foli nuk deshmojnë për gjurmë të tilla. Maksimumi nga plateja e meshës mund të vëreheshin dy katedralet, një turmë kurioze dhe e terë klasa politike e veshur me të zeza, në një ekstazë pendestari. Kryetari i bashkisë i dhuroi një kullë sahati; Presidenti i ofroi një portret pape; Kryeministri, pasi i dhuroi një grusht dhé, vrapoi t’ia bekonte të birin; institucioni përfaqësues i myslimanëve nuk shkoi përtej një panorame artizanale me kishë; një deputete propozoi shpalljen e 21 shtatorit si festë kombëtare; ka male për kryqe, por nuk ka hapësira për xhami; ka kryqe për shqiponjën, por jo simbole kombëtare për myslimanët.

Nga ky këndvështrim, po, i yni nuk është vend mysliman e as shtet i myslimanëve, por as vend europian, se në këtë kontinent është e pamundur të regjistrohet (madje historikisht) diçka e ngjashme. Ndërsa raporti që Papa krijon mes fesë, kulturës dhe vlerave, nënkupton se mund të jesh kulturalisht europian edhe duke qenë mysliman. Pikërisht e kundërta e asaj që detyrohemi të lexojmë e dëgjojmë çdo ditë.

e-zani

135 Komente

Shqiperia eshte vend evropian, dhe ska dyshim ne kte. Por qe jemi muslimane, edhe ne kte ska e sdo te kete dyshime smiley

Dyshimi vetem eshte se a do te vazhdoje te kete Evrope, dmth a do te vazhdoje ta mballose demi mitik ate vashezen gazmore qe i ka hypur siper ne udhetim nga Kreta drejt veriut skandinav?

 

Ne shqiperi shumicen e perbejne ateistet ose te pafete. Kjo eshte e verteta. Dhe nga ana tjeter prape ne shumice njerzit duan te bashkohen me Europen dhe jo me orjentin. Nese papa i meshoje forte tolerances dhe bashkejeteses fetare ketu, e beri per konsum global, por ne vetem mire na ben, ndoshta keshtu me pak miqesi papore na pranojne me shpejte ne BE.  

Artikulli thote disa te verteta qe rralle i degjon ne gojet e pseudo-intelektualeve shqiptare, te cilet e kane kompleksin disafish me te madh se truri.

Do doja vetem qe te shpjegohet pak me qarte koncepti "Europe" ne ditet e sotme. Ata qe e shpiken nuk e bene as mbi baza fetare, as mbi baza historike. Perkundrazi e shpiken si mjet per t'i lene pas luftrat dhe konfliktet e te kaluares (ku nje pjese e mire ishin fetare). Fakti qe sot ka nje rritje te forcave ekstremiste dhe raciste ne BE, eshte gjeja me anti-europiane e mundshme. Keto parti deri para pak vitesh ose refuzonin te merrnin pjese ose nuk merrnin asnje vote ne zgjedhjet europiane. Dhe s'ka llogjike te marrin sepse keto jane kunder BE-se. Fakti qe futen per te marre vendime per BE-ne disa parti qe predikojne zhdukjen e saj, do ngelet nje absurd i demokracise.

Jane pikerisht keto parti dhe disa njerez ekstremiste e anti-europiane ne gjirin e partive pro-europiane, qe kerkojne t'i japin Europes, nje ngjyrim fetaro-kulturor. BE nuk eshte e krishtere per te njejtat arsye qe ne nuk jemi vend mysliman. Europa eshte LAIKE dhe feja eshte nje element dytesor. Cdo tentative per te deviju drejt nje "klubi krishterimi" do sillte fundin e saj. Por pa diskutim qe nese na kerkohet ne te futemi ne nje "klub" te tille, s'ka asnje llogjike te pranojme.

Eshte nje vizite e trajtuar ne teme paksa komerciale dhe ne thelb kishte marketingun anembane botes dhe kumtin qe sot ne Shqiperi eshte vendosur nje rend i ri..Vizita e trajtuar ne menyre te persosur dhe mbreselenese ngjasonte me  nje video-filmim live nga Tirana i Papes qe ndricon si triumfator ne  cdo celular dhe cdo aparat fotografik per ore te tera..Mesazhi ishte i qarte..Ne qiellin tone po fluturon nje shqiponje e cila nuk e ka harruar kurre folene e saj..Jam kurioz te di komentshkrues i ketij blogu: kur ora e kishes bie dy here ti i perkul duart per tu lutur..??

O Viva, me mu e kishe? Jo se une s'kom pse perkul duret kur bi ora (apo kambama) kishes, se jom myslimon (teorikisht).

Ishte pak figurative shprehja e fundit.Nuk kisha asnje qellim te ofendoja besimin tend,qofte ky dhe teorikisht.Besimi vella i dashur ka nje domethenie paksa me te gjere.Fton njerezit me perkatesi te ndryshme etno-kulturore te vellazerohen me njeri tjetrin te socializohen te bashkohen me shume rreth rruges se duhur.Europa si koncept nuk i pranon kurre vendet ne gjirin e saj nese me perpara keto vende nuk pranojne veten e tyre..Konceptet ilimuministe dhe konspirateve fetare i takon ti bejne ato te cilet ne menyre makiavelike fusin perçarje midis popullates se nje etnie..Nuk besoj se eshte ne interesin tend personal kjo lloj fryme prapanike qe praktikohet ne tribu primitive..

Lizander, me qarte more djale se ne rreshtat e fundit nuk kuptohesh, flet tamam si politikan smiley as mish as peshk. Duhet te shkojme drejt nje klubi te tille apo jo.

per cfare konfliktesh fetare europiane e ka llafin autori?

As që diskutohet që jemi europianë dhe sa i përket besimeve fetare, shqiptarët dukshëm në masë kanë qenë të shkujdesur, veçanërisht ata që janë të besimit musliman. Unë, o zoti Armir, jam musliman nga emri, i krishterë nga mbiemri dhe laik nga bindja. Shekullarët dhe ateistët nga 1913-te e këtej e kanë drejtuar Shqipërinë pa rreshtur.. Armir Muslimani, i merakosur nga thënja shumë e bukur dhe mbresëlënëse si e Papës ashtu dhe kryeministrit, ka merakun se mos po shtohen besimtart e besimeve të tjera në kurriz të besimtarve muslimanë. Si puna e Armirit ndesh kudo ndër forume e faqe sociale, të ngarkuar nga imamët injoramtë që të bëjnë pis çdo të tillë.

thenia "jo mysliman por europian" ka ambiguitet te forte sepse percakton a priori qe nje vend nuk mund te jete njekohsisht edhe mysliman, edhe europian. Percjelle pastaj te individi europian qe vetdeklarohet mysliman, eshte shqetsuese sepse ka ne thelb te vet perjashtimin. Qe e pare me tej, i jep percaktimit fetar elementin percares. Dhe ironikisht, papa lavderoi faktin e njohur te bashkjeteses e tolerances nderfetare.

Deklarimet jane per konsum publik - e ka mire berberi. Se kur takohemi me Erdoganin, jemi vellezer gjaku, kur presim papen, jemi vend europian dhe jo mysliman.
Shqetsuse ketu eshte fakti qe ne i meshojme me shume percaktimit tone nderkohe qe nuk ka thuajse asnje tregues qe evropa kerkon kete gje prej nesh. Shqipot e shofin fene thjesht si interes casti; te njejten gje bene me konvertimin masiv ne myslimane, te njejten gje po lakmojne edhe sot (lexo berberin me lart).
Vizita e papes u shfrytzua per reklame njesoj sic jane shfrytezuar vizitat e Bush apo Clinton. Kemi nji deshire te cmendur ta shohim shqiprine te lakuar ne gazeta apo tv te huaja. Kryeministri nuk ben dallim. Nje dite para vizites deklaroi i kenaqur se "fokusi i tv-ve te huaja do jete tek ne neser". Pamjes se jashtme ne shqipot i kushtojme vemendje impresionuse. Harrojme se te metat tona nuk jane aq te percaktimi fetar sesa te te korrupsioni, drejtesia e sistemi i kalbur politik qe mbajme ne kembe

thenia "jo mysliman por europian" ka ambiguitet te forte sepse percakton a priori qe nje vend nuk mund te jete njekohsisht edhe mysliman, edhe europian.

Dykuptimsia mund te qendroje edhe ne krahun tjeter;qe nje vend mund te jete dhe mysliman dhe evropian.

po te kish thene "edhe...edhe". Por tha "jo...por"

Po ajo xhamia e madhe ne Rome apo ne kryeqytete te tjera Europiane jane apo jo pjese e Europes?

O 4-o na ke dhone nje ide gjeniaaaaaleeeeee! I modh je qafshaperzotin!

Qe te futmi n'Europe do vejme pike doganore ne cdo xhami. Kush del nga xhamia duhet te kete vize. Biles ene leximi i Kuranit duhet te bohet vetem ne ambientet e xhamise ose biblioteka te "doganuara".

 

Mire mer mire, po ti meqe u deklarove myslimon (teorikisht) a e preve bileten per Arabi? Meqe jemi ne fushen e teorise, kjo perkthehet a kontrollove per cmimin e biletes te pakten?

Tashti per myslimont Evropi e ka kollaj ku t'i coje, po ceshtja nderlikohet per ato qe u ngrefet e bohen ...te themi budist. Ku i bi me i cu? 

PS. Mos i ke vu gjo synin doganes e do me i ra ne sy per mire shefes se re, duke shtu te ardhurat. Se Pjerit s'i eci fare me ate, as ne takim s'e pranoi. smiley

Evropianizmi ne aspektin politik-kontemporan eshte nje imazh, nje objektiv drejt te cilit synohet te shkohet, jo domosdoshmerisht realiteti, e definitivisht jo historia e Evropes, histori e cila eshte shume me pak evropiane sesa historia e Shqiperise.

Nga ana tjeter, eshte bere pak balte perdorimi i Shqiperise nga Evropa (politikanet e tyre, tashme dhe Papa) si tampon i xhepave ekstremiste te vete Evropes, tip, juve musli-arabet e vendeve tona evropiane duhet te silleni si musli-evropianet e Shqiperise. Eshte krejt pa lidhje, se pari per faktin qe te gjithe muslimanet e botes s'jane njesoj; shumica e muslimaneve te Shqiperise as qe e dine se c'do te thote te jesh musliman e c'duhet te besh qe te quhesh musliman.*

Ne anen tjeter te kesaj musli-shqip-medalje, Evropa politike s'behet shume merak te fshehe musli-shqip-paragjykimin, sa i perket Shqiperise e Kosoves. Ne kete pike eshte per tu pergezuar qendrimi i Edi Rames para statusit; me dozen e duhur te diplomacise (s'jeni te gjithe ju paragjykues, jane vec ekstremistet tuaj te djathte) ia permendi Evropes kete dobickllek.

* Per kete arsye gjithashtu autori duhet ta kuptoje qe thjesht numrat ne census e pohimet "jam musliman" te pyetjes "cfare feje i perket" s'perkthehet automatikisht ne nje vend me shumice te mirfillte muslimane ashtu sic do deshironin muslimanet e mirfillte shqiptare.

Pse eshte kaq e veshtire per tu pranuar nga te gjitha palet fakti i thjeshte qe shqiparet (shumica) thjesht s'jane shume te dhene pas fese, e kesisoj pulla si vend musliman apo krishter s'ngjit? Kjo eshte nje arsye (paragjykimi gjithashtu) e mbase kryesorja, per faktin qe s'ka "simbole kombëtare për myslimanët" sic ankohet autori i artikullit...ne fakt kjo meriton nje artikull e teme me vete; s'e kam shume te qarte se cfare konkretisht do deshironte te shikonte autori ne kete pike.

P.S. Eshte kenaqsi te lexosh artikujt e tua Armir, sidomos krahasuar me cektesine e shumices se analize-artikujve shqip-mediatike, sic thote dhe Guce terroristi, te cilin e ka derguar Albin Kurti te sabotoje amerikanizmin dhe hebraizimin e Peshkut smiley

Fjalet myslimane dhe europiane jane ne kontredikte me njera tjetren ose sic quhen oxymoron.

Edi Rama ka shume te drejte kur beri ate deklarate.Natyrisht qe ajo deklarate do te gjeje kundeshtime nga mendjet e mykura anadollake pasardhes te koloneve turq qe u vendosen ne token arbnore pas humbjes se luftes nga arberit.

E verteta eshte se myslimanet duan ta varrosin europianizimin.

Muslimanet shqiptare 95% jane europiane pasi,nuk praktikojne fene islame.Po keshtu dhe 60% e myslimaneve ne Kosove.

Ata qe mbeten se bashku me autirin e ketij shkrimi,duhet te marrin nje bilete vetem vajtje per ne Arabise Saudite.

Autori ka harruar te na sqaroje se per cfare myslimanesh behet fjale, futet ne egocentrizem te pakuptimte duke injoruar qellimisht apo paqellim thelbin e shqetesimit te europes sot ndaj ISLAMIZMIT RADIKAL.

Europa eshte demokraci liberale dhe europjanet kane alergji ndaj cdo lloj ideologjie fetare qe i del kundra demokracise liberale, vitet e fundit eshte rritur shume numri i muslimaneve radikale ne europe, gje e cila ka shtuar edhe zerat e islamofobise.

Prandaj autori, perpara se te na thote se ceshte shqiperia, duhet te sqaroje qendrimin e myslimaneve shqiptare  ndaj islamit radikal. Megjithese sipas mendimit tim islami nder shqiptare nuk eshte radikal, por kerkohen sqarime te metejshme se sa eshte perhapur nder shqiptare kjo ideologji???? dhe  cfare qendrimi mbajne myslimanet e moderuar ndaj radikaleve????  a predikohet neper xhamia Sharia,  Xhizija, Fatva????? a predikohen interpretimet e shurreve sipas Al-Albanit???? (ky studiues me origjine shqiptare,i shurreve te islamit ku keshillon besimtaret qe sistemi i votimeve ne nje shoqeri eshte HARAM)..

keto sqarime jane te nevojshme te diskutohen, qe te marrim vesh edhe ne se c`ndodh neper xhamijat e shqiperise.

 

 ka ambiguitet te forte smiley..ja  nje tjeter kostatim Gjenial per Historine .....te njejten gje bene me konvertimin masiv ne myslimane..smiley dhe nuk mbaroka nga perfundimet GjeniTale..Vizita e papes u shfrytzua per reklame njesoj sic jane shfrytezuar vizitat e Bush apo Clinton...smiley

Hallal Gjemb hallall per kuren. Keshtu shetite pak nga pak neper faqe . Po jo kaq GjeniTal me njehere !

Perseritja e Gjeniut te njohjes se shpirtit "fetar"  te Shqiptareve ose huazimi ne menyren Post - Moderne te thenise se tij duhet ti bejne Analet smiley ne mos ti referohen ta Rikujtojne

Mos shikoni nder kisha e xhamija / feja e Shqiptarit asht shqiptaria ....- Europia ..

Europa laike ? ..shume vone mbas "se diktatura zotrie "

Nje leksion nga analet per dallimin e Laicizmit .... Larmite , Format dhe Dukurite ne shfaqjen e tij ne nje shtet  me shume sekte Fetare ...e presim me padurim smiley 

 

 

 

o vlere, pse nuk ha mut e te vdesesh me mire?

(nga nje mik qe te do te miren)

YyyyypDrizi, ike andej nga temat ku kercenohet historia e lavdishme e monizmit, ketu s'ka gje per te trembur o dordolec smiley

Dy pernjehere o Gjeeeeeemb smiley E hoqe ate tjetrin apo akoma e ke smiley Tre sikur rende per nje Blog smiley Me rradhe tu keqen me rradhe ...

I Tredhur rrofsh qe ma ndolle . Ate rruge kemi . Po kush te ka thene qe mund te jesh GejniTal me koncepte ambigue ,  konvertime masive e tralalalara per reklame smiley .

Gjembi thote Jo unA . Te paska prure Xhibi me duket . Ruju nga Xhibolja se s'ka sume si ty . Ti ke mo xhan dhe e mba ! Per ty ka dal dhe ajo shprehja "qan po t'ja heqesh " smiley

Sido qe te ndodhe xhibolja  Derstilen e ka , po ty kush te genjen o monokoqs qe shet dengela sikur kupton ..merr vesht apo jo smiley

Bindju Gjembit dhe vazhdo kuren ! Mos jak ca kohe ! Del Xhibi dhe tepron biles !

Mbi 75-80% te shqiptareve jetojne nje jete krejt agnostike qe do te thote i vizitojne kishat dhe xhamite vetem ne raste festash. Shumica e muslimaneve shqiptare konsumojne mishin e derrit, nuk luten rregullisht(vetem ne raste festash si Ramazani), pijne alkol dhe nuk e kane vizituar asnjehere Meken..Pra jane agnostike! E dime qe atyre qe flejne me Kuran or Bibel poshte jastekut mund te mos ju pelqeje kjo, por ky eshte realiteti.

"ska gjo Ije, ne do fitojme"  smiley

Ato 40 virgjereshat? smiley....Dhe do ta festosh fitoren me nje berxholle te shijshme dhe nje faqore rrakije, nga ajo e mira besoj, apo jam gabim?. Uroj qe te mos jesh mpleksur ne qarqe pakistanezesh aty ku je se je shume larg realitetit shqiptar.  Akoma nuk e ke kuptuar ti se shqiptari se rrun fort per fe? Ka qene ky shkaku qe shqiptari se ka rrujt fort per fe qe u konvertuan dikur ne muslimane dhe po konvertohen sot serisht "per hobi" ne evangjeliste

"Realiteti shqiptar..."

u dashka me ble digitalb smiley 

Shko nje xhiro here pas here se me pakistanezet aty nuk meson gje fare per Shqiperine, vetem c'meson smiley pershendetje

Arto ja ke fut kot tani! Me fal qe po ta them eee! Une per vete s'kom lone kishe pa shku ne venet qe kom vizitu. Po asihere nuk kom qene per sebepe sic thu tina. O milet i modh mer vlla. M'fal se te rrejta. Paskom qene i here m'kishe per Bajrom se martoheshin dy miq te mite.

M'xhami kom shku vetem ne Turqi se atje ja vle, ose te kafja xhamise se Parisit se bojne caj te papame. Po nuk maj men te kem shku naihere as per Krishtlindje as per Pashke.

Qe te folim pak seriozisht tani. Po t'i besh llogarite ne menyre llogjike sic i bo ti, i bi qe Europa e gjitha o agnostike. Merpo ene vene qe bejne si shume fetare, ne fakt shumicen derrmuese e kane agnostike. Po ke pa tina qe nuk del asnjoni te thote qe filon ven o agnostik. Nuk njit o vlla! "Zvicrra" o pranu me shume veshtiresi si koncept. Biles me kusht qe te ngeli fenomen i izolume, se nryshe kush rri gje sebepe me u zi.

Pranej Arto na le te ftillojme kto perkufizimet allogjike ihere ene masanej do merrmi me llogjiken. 

Lizander Evropa eshte agnostike, shoqerite Evropjane kane 30vjet ne agnosticizem duhet ta kesh kuptuar kete gje. Shiko shoqerite me te zhvilluara jane me te shkeptura nga feja dhe ato me te prapambeturat jane me te lidhura pas fese (ky eshte fakt nuk po e them une). Tani po te kalojme te shoqeria jone , une te flas personalisht per ne Shqiperi, shume prej miqve, te afermeve rretheve familjare qe i perkasin fese islame une nuk mbaj mend qe te vendin rregullisht ne xhami...shumica e tyre as e kane idene se si eshte xhamija brenda. Biles ata pinin me shume se une alkol kur vinte puna dhe uleshim ne tavoline, as problem me mishin e derrit nuk kishin. Ky realite mund te ndeshet nga kushdo ne Shqiperi, nuk po e ekzagjeroj une ti leme menjane statistikat 

O Art ti bie ne gracken mediatike te trajtimit te feve o burre i dheut. Ti rri e me permend alkoolin dhe mishin e derrit, qe jane ca derivate qe vihen nen driten e prozhektorve thjesht me bind robt se fete jane krejt te ndryshme nga njera-tjetra.

Fare Lizander, nuk bie ne gracken e askujt. Eshte tjeter deklarimi dhe tjeter te jesh fetar mos i ngaterro gjerat. Une mund te deklaroj sot qe jam Budist por kjo nuk me ben automatikisht budist, me ben budist menyra e jeteses, ky eshte thelbi..Keto qe permenda vlejne dhe per te krishteret jo vetemn per muslimanet. Shoqeria shqiptare eshte kryesisht agnostike duke konsideruar menyren e jeteses, ky eshte fakt.

Per ate punen e mishit pyt ndonje hebre se ta shpjegon, bile edhe punen e peshkut.  

O Art i nerum .

Perfshi kete analin mazllem ,  si inicues zgjuarsie qe " ka bo nji material " dhe te gjithe oximoronet smiley e cfare nuk lexon ketu smiley , jane EXIQ nga trute .

Ju jeni  me kulture duket dhe dini qe nje gje qe ta kesh duhet te jesh ne Proces .Nuk ka dije per hir te dijeve. Prandaj lexon nga keto oqelleqe me Tonelata ne fushen e Feve ketu e gjetke , kur edhe ne Kohen me te thekur te tyre dikush Konstatoi se duhet qendruar larg larg larg larg larg tyre sepse per shqiptarin nuk kane asnje Vlere Reale !

Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria !!!

Sot jane fluucka Kurvash te Mendimit  dhe ..kupton efendem ... sperdredhje  xhibonjizmash  dhe mender monokoqsash .

Une kam pas dhe e kam bindje ..Te gjithe keta qe botojne per Fete ne Publik , ne Shqiperi duhen fut ne Burg jo me pak se Pese Vjet dhe nje gjobe te majme , si ngatrrestare dhe ushqys te publikut me Mashtrime !

 ..per te gjitha dijet ne pergjithsi mund te Kuptosh dicka Teorikisht por kur nuk ke Praktike nuk mund te analizosh pervecse si Monokoqs me ..ambiguditete ..smiley

Flm

Idris, peshendetje! Une e shoh me kenaqesi kete indiferentezimin e  shoqerise Shqiptare kundrejt influencave qe po na importohen...Shqiperia ka gati 2 dekada e gjysem qe po bombardohet nga shoqata qe duan te importojne salafizmat e shkretetires,apo evangelizmin radikal te redneckeve ndekohe qe shoqeria jone thjesht i ka cilesuar si nje objekt i huaj...virus do ti quaja une personalisht....Prit se zere se erdhi heretiku me "monolgjet e tij te vagines" ne mbrojte te lopes se shenjte smiley

O Art pse perfshi gjona pa lidhje ne debat tani. Feja eshte nje gje dhe ekstremizmat jane nje gje tjeter. 

Se sa bythe (po me po do bythe te forta praktikimi taman i nje feje) kane shqiptaret me ju perkushtu feve, kjo nuk ka lidhje me ekstremizmat, por me faktin se ke institucione fetare medioker ose anti-shqiptare. Si rezultat shoqeria jone eshte ne proces degradimi, qe i hap rrugen radikalizimit. Ore feja ne thelb i shtyn njerzit ta duan me shume njeri-tjetrin dhe te bejne mire. Dhe ne historine e tyre fete nuk mund te thuhet se kane bere me shume keq se sa mire. Gjithe proceset negative si luftrat, terrorizmi, etj jane nje pjese shume e vogel ne keto mijera vjet.

Ka njerez qe vrasin ne emer te dashurise. Car te bejme? Te ndalojme se dashuruari se mund te kalojme ne nje xhelozi ekstreme?

Keqperdorimi i fese eshte rreziku. Nuk kemi pse sulmojme fete se jemi te pazote te frenojme keqperdorimin. Eshte ekstremizem teper i rrezikshem te zgjidhesh gjerat allamudhshe.

Mos ja ve' re' Artit se aq horizont ka! smiley

Ke te drejte, se ty ta kane "hapur" horizontin pakistanezet dhe bangladeshasit aty ku je smiley 

Nuk po flas per ekstremizat me kupto se kam taku ketu Kosovare apo boshnjake qe nuk e dinin se cishte alkoli dhe venin cdo dite ne xhami. Po shtroj nje pyetje:C'kritere duhet te kete dikush te quhet musliman? te mos haje mishin e derrit, te kete njohuri per kuranin, te mos pije alkol, te vizitoje rregullisht xhamine dhe te kete qene nje here te pakten ne jeten e tij ne Meke..apo jam gabim.. Nq se se nuk i ke keto atehere klasifikohesh ne agnostik. Ta them me plot bindje se shumica e shqiptareve nuk i plotesojne keto kritere

Ca thu mer Arto, eshte kollaj mer daje'!

Thuj: "Besoj dhe deklaroj qe nuk ka Zot tjeter pervec Allahut* dhe se Muhamedi eshte rob' dhe i derguar i Tij" 

Me kaq dmth behesh musliman, shume thjeshte smiley

 

*Allah ne arabisht dmth "Zot i gjithckaje"

Ka njerez qe vrasin ne emer te dashurise. Car te bejme? Te ndalojme se dashuruari se mund te kalojme ne nje xhelozi ekstreme?

a jo. duhet ndaluar perdorimi i dashurise nga truri. se truri vret, shpirti jo. xhelozia eshte produkt truri jo shpirti.

e kunderta e dashurise nuk eshte urrejtja sic presupozon rendom truri, e kunderta e dashurise nuk egziston.

E mira fare do ishte qe kur lindin robt tu behet synet koka dmth tu hiqet truri fare. 

tu behet synet koka 

Kete pra bene NN (Ndoka & Ndreu) ndaj Strazimirit..."skuqjen e pjesëve lakuriqe të kokës" tha smiley

a jo. e mira fare do ishte mos me i msu robt me budallik dhe me e perdor trurin kur e si i nevojitet shpirtit.

jo mer i bime shkurt fare, gjersa kemi shpirtin c'na duhet truri.

vallaj kjo do ishte me e mira, por na eshte dhene edhe trupi vec shpirtit e truri na duhet mos me ia rendu trupin shpirtit.

Te gjithe keta qe botojne per Fete ne Publik, ne Shqiperi duhen fut ne Burg jo me pak se Pese Vjet ... 

O-Idriz-O-ja Urjahip-oja dashka me fut Papen dhe Nene Terezen ne burg, sepse llafosja ne publik (aq me teper per persone te shumenjohur dhe te shumenderuar) eshte me e rrezikshme se botimi ne publik.

 

Dmth gjibi po flet per fene smiley Po e xberthen me i fjale.

Kryeministri, pasi i dhuroi një grusht dhé, vrapoi t’ia bekonte të birin

Kjo pastaj eshte krejt ne shije te kundert me frymen e shumices se artikullit. Cfare te keqe ka tek fakti qe Rama e Pape-bekoi te birin? A nuk eshte edhe Kryeministri nje njeri e prind i cili ka te drejte te aplikoje e aspiroje fetarisht njesoj si te krishteret e muslimanet e budistet ngjalistet (ngjalizmi eshte ideologji me radikale sesa salafizmi) e tjere shqiptare?

 

Me kete

ka male për kryqe, por nuk ka hapësira për xhami

gjithashtu lipset nje qasje me e drejtperdrejte sesa keto goditjet ne drejtim te paditur, me sakte ne drejtim te nje kryqi te ngulur ne mal (nese do zgjidhmin patjeter njerin opsion, s'eshte me mire ta heqim kryqin sesa te ngulem nje gjysmehene ne nje mal tjeter? lol).

Pa pasur te dhena konkrete, kam pershtypjen se ne Shqiperi ka me shume kisha e xhami sesa ka besimtare qe i vizotojne ato rregullisht. Dmth cfare numri (per banor, besimtar, kriter tjeter) konsiderohet si shume apo pak si pak xhami e kisha? 

ngjalizmi eshte ideologji me radikale sesa salafizmi

ca ju beri ngjala mer burr? pse i bini ngjales me qafe kot? ka faj ngjala se natyra nuk i dha kembe te ec? mir dy gur bashk nuk i leni, por leni ngjalen n'pun t'vet. egziston fjala e pershtatshme shqip dhe globalisht: interes per ate qe ti me pa te drejte ia vesh ngjales.

per te tjerat jam dakord: interesi eshte ideologjia me e poshter e radikale e kesaj kohe.

S'eshte vec pune interesi, eshte dogme. 

P.sh. ndryshe nga koth-Sillo-komentuesi ,tironcilebetit dhe noshka jane independently wealthy, ata s'kane interesa financiare tek ngjala shqiptare; e kane thjesht per arsye principi e parimi, pak a shume si ata britaniket e francezet qe shkojne tek ISIS smiley

mir o xhib, si t'a shofesh ti. smiley

He mer Xhib, ti lexo gjithe diten postimet e Mullah Omarit te Shqupit ne FB,  flet me gjuhen e birit te tij te perzgjedhur Lulthimit tek peshku, e guxo me na qujt ne fanatik. Leshojeni more cunin e Sheqeres ne mizerjen e tij Talibane e mos u mbani me thonj mbas tij.

Xhibo, po ty te leviz bebi kur fket Cuni Sheqeres?

osht tu kopju mutja ...smiley Dmth ngrej Nji Top dhe mos e zhut vetem po me tre kater perihere smiley .havall xhibole se une e di qe me lexon dhe konspekton . Po c'tu bej PORDHEVE qe ke , kur shprehesh ne menyre kategorike smiley . Hiqe tullacllekun dhe shkeputu nga te Tredhurit mendor e Fizik ! Hiqi dhe ngjalat e Saliut nga Suma sic hoqe sumen nga Kutite smiley dhe pastaj tundu si te duash ne dac si mono ne dac dyshe ..smiley plus qe ka dale dhe e reja "treciceshe" dhe akoma asnje koment nga Tye !

E rre menja se eshte i zoti me kategorizu njerezit a opinionet. Ketyre u duket vetja se jane te gjithe Sekretare te PPSH te organizates baze tek Fakulteti Mjekesise, e pushimet do i bejne ne Voloreke me kalamojte e atij...Po kur e mbajne veten te baraslargu gjoja...ne vend te shkojne tek Shqupi e te morrin Partine prej durve te Familjes. Mire qe sbon gjo kunder Cunit te Sheqeres kur ishte ne pushtet, po presin Palloshin tja u heqe ene nga Kryesia e Shqupit, tani qe po shijone opoziten e omel e te thelle. Sjan per asgje vec me u perkul para Tiranit.

Une e du Xhibolen i Lebetitmo .E kom me bute ! Po qe per ato pune qe thu ti , keta te rruajne sumen .Keta jane te Tredhur qe te vegjel . Si keta Babasqapi apo cuni sheqeres ha e dhjet me qindra te baraztundur ne dite , jo ti morin Partine smiley

Xhibolja hyn tek ksehasesit dhe mos e ngatrro me Parti .Ka qejf me fole ja kaq o puna .Dhe sido qe te jete askush deri tani nuk ja ka konkurru postin si Drejtoreshe Derstile . Psh gjej nji qe te Lidhe krymin e mendafshit ( koken e StraziMurit ) me Viziten e Papes ....ose gjej nji tjeter monokoqs te lidhe Murin Kinez ( shown me Bush-Klinton ) me Viziten e Papes .

O e thjeshte puna me keta smiley Shyqyr qe i kemi !

Gazeta Express: Vizita juaj në SHBA ndodh në një kohë delikate për vendin; institucionet e reja nuk janë formuar ende, ndërkohë që vendi po përballet me rritje të shkallës së ekstremizmit fetar – çka është pasqyruar gjerësisht në mediat ndërkombëtare. E rënduan këto dy çështje vizitën tuaj atje? A është kjo një kohë e keqe për të kërkuar njohje për Kosovën?

A. Jahjaga: Sa i përket çështjeve në kontekstin e ekstremizmit dhe luftën efikase dhe çdo veprimtari ekstremiste dhe terroriste përbën kërcënim jo vetëm politik, por para se gjithash për sigurinë e secilit vend. Kosova, sikurse edhe vendet e BE’së dhe më gjerë nuk është kursyer nga ky rrezik. Ne po përballemi sot me një kërcënim të madh dhe do të përgjigjemi ndaj kësaj sfide globale dhe mund të ofrojmë zgjidhje. Kosova është një shtet dhe po bëhet pjesë e pandashme e përpjekjeve globale për çrrënjosjen e ekstremizmit dhe po merr përgjegjësinë e saj. Mekanizmat tanë të sigurisë kanë marrë veprime konkrete në arrestimin e individëve të caktuar që janë përfshirë në aktivitete të ndryshme ekstremiste. Por, neve na duhet një përpjekje e përbashkët në rajon ndaj këtij kërcënimi. Parandalimi dhe ndërprerja e aktiviteteve të tilla bëhet jo vetëm me veprime që sigurojnë rendin dhe ligjin, por edhe përmes ndërtimit të politikave tona reformuese, në veçanti, në edukimin dhe zhvillimin ekonomik që do të sigurojë se të rinjtë tanë nuk do të përfshihen në aktivitete të tilla.

Kosova, sikurse edhe vendet e BE’së dhe më gjerë nuk është kursyer nga ky rrezik. 

Dakort me theksimin, po nuk besoj se ka ndonje vend ne Europe qe ka arrestuar nje dyzine imamesh brenda nje dite per nxitje te ndasive fetare apo urrejtjes fetare.

Dhe gjithashtu eshte arrestuar dhe nje Kryetar Partie politike.

 

Po papa, na fut dot ne EU? smiley

E. Rama per Huffington Post

kryeminstri mes të tjerave ka thënë se vizita e Papës është një simbolikë e fortë sepse ai zgjodhi pikërish ta niste vizitën e tij nga nje vend ballkanik.Mesazhi që i dërgoi botës është i fortë në këto kohë, sepse Papa Françesku më herët ka thënë se Lufta e Tretë Botërore ka filluar, shkuan Rama. Edhe pse disa mund të mos jenë dakort, rrreziku nga sheteti islamik është real , thekson Kryeminsitri shqiptar ne Huffington Post.

 

E beri lidhjen gjibi me Strazimirin dhe synetin. 

smiley I paska fut nje lidhje dhe me Vetvendosjen.

Ka harru Spartak Brahon dhe Ermalin e serverave. smiley

ADN te njejte.

Kaq e pat kjo teme, u kthy nga fetare n'politike smiley

Çfar ndodh ne makro ndodh edhe ne mikro (dhe anasjelltas), kaq e pat kjo teme e Peshkut ne mikro, sepse kaq e pat edhe tema fetare ne makro, ngado ne bote e kthyer ne politike.

Kthimi i fese ne politike eshte pseudomisioni i demokracise, dhe njekohesish deshtimi i saj, varri i saj.

 

Tiku, 

nuk e imagjinoj dot Ramen duke i mbajt pishtarin Demokracise dhe Kristianizmit ne te njejten kohe. smiley

Paska bere nje artikull Rama tek Huffington Post per viziten e Papes, lyer me gjeopolitike.

Thote Rama ne lidhje me kete teme...

- Per pritjen qe shqiptaret --muslimane, krishtere, nalthadhniste e ngjaliste--i bene Papes:

That is a rare miracle in the increasingly turbulent and fearful world in which we are living.

 smiley Qenka mrekulli qe dhe shqiptaret muslimane e priten Papen me buzeqeshje dhe jo me gure...pi te derrit.

 

-  Per persekutimet e klerikeve ne komunizem:

In Communist Albania, clergy were killed, Churches burned to ashes. 

Ca ka harruar, ca ka harruar...ah po, xhamite, te cilat ishin me te shumta se kishat.

Albanians should be respected for all the blood and suffering they consecrated to Christianity

S'i ka thene Veliaj qe me keto fraz tingellon si muslimanofob, teksa e konsideron vuajtjen kristiane si me te cmuar (plus, ata prifterinjte s'eshte se bene harakiri duke u kurbanizuar per Vatikanin)? Fatkeqsisht kjo qe tingellon si i tille me keto fraza, se Rama s'duket aspak paragjykues ne kete pike, perkundrazi.

Si dhe, cudi qe nje njeri i merakosur per formen dhe redaktoret e gjuhes s'ia ka dhene artikullin per ti hedhur nje sy dikujt anglisht--rrjedhshem-foles...ka ca gabime elementare drejtshkrimore.

Si dhe kjo: 

History has not been kind to Albania. 

To Albanians bre, pse kaq i kompleksuar. Ketu po flet per historine, jo per "te ardhmen evropiane te Shqiperise dhe Kosoves" e terciverci.

S'eshte faji i shqiptareve per faktin se mbi gjysma e shqiptareve u lane jashte kufijve te Shqiperise. Si nje specifike e tille, Kryeministri i Shqiperise s'mund ti flase nje audience nderkombetare per historine e padrejte te Shqiperise (dhe jo te shqipetareve) duke lene keshtu jashte kesaj historie gjithe shqiptaret qe jane sot jashte kufijve te saj.

Shqiptaret duhet te kthehen ne fene e te parave,ne fene e Gjergj Kstriotit.

Duhet te marrin shembullin e te madhit Faik Domenik Konica.

Vetem ashtu do te jemi pjese e vertete e Europes,dhe nuk do te etiketohemi nga media boterore si" vend musliman".

ok.  te krishtere.  por katolike apo ortodokse?
 

Ky po thote ne shqiptarizem, por per vete nuk ka asgje kundra evangjelizmit smiley

Per ate pune ne na kane etiketuar dhe me bisht, cfare duhet te bejme, te nxjerrim b... per t'i mbush mendjen botes apo ta heqim dhe ate fare bashke me trurin. 

Pastaj pse ne fene e Kastriotit e jo te Teutes psh. apo te pellasgeve fare. Sidoqofte, s'po e cojme deri tek majmuni. 

Per mua ska rendesi,rendesi ka te largojne fene arabe nga trojet e Kastriotit , Arianitit,Muzakes,Topise,Balshes apo Dukagjinit.
Pastaj le te bejne cte duan dhe te kthehen ne dac katolike,ortodokse,evangjeliste,ateiste,agnosiste,pune e tyre.

 

Ty m'duket se te ka mor malli per kalane e Skenderbeut n'Kruje. Po shko bre vllau jem qaty' e mos t'dhimet dallari hiq! smiley

Dmth ti e ke inatin me arabet. Duke ditur dhe inatin tjeter qe ke ti, kushedi sa zet do kesh femrat arabe. 

Nuk kam inat me femrat,por me ligjet e fundit qe jane miratuar dhe qe i bejne femrat te jene materialiste dhe dembeleose me sakt anti-meshkuj.

Duhen nderruar ligjet qe ndeshkojne gjinine mashkullore vend e pa vend.

Femrat nuk kam perse ti kem inat.

eview.msn.com/it-it/notizie/politica/addio-allobbligo-del-cognome-paterno-per-i-figli/ar-BB5zL2u

nje lajm i ri per ty ACDC dhe per te gjithe alfabetinsmiley

Nuk hapet linku o xheni,na e thuaj me dy fjale per cfare ben fjale.

po me fal ,s'e mora vesh as une pse,me dy fjale kendej e tutje do hidhet ne aprovim ligji qe femija do mbaj edhe mbiemrin e nenes,jo vetem te babit,mua s'me duket keq,ty?smiley

Nuk eshte ndonje gje e madhe kjo.

Ne fund te fundit askush se ndalon fmijen qe kur te rritet te ndrroje mbiemrin.

Po nese italianet duan keshtu le ta bejne.

Per mua ligjet me skandaloze jane ato te ndarjes se pasurise ne rast divorci dhe i abortit ku babai i femijes nuk pyetet fare.

Te tjerat jane sa per fasade,se bashku me kete ligj.

po,jam shume dakort qe meshkujt po masakrohen nga financa,eshte mjaft problem ne itali, mqs femra shifet si subjekt me i dobet dhe keto te fundit shpesh perfitojne mjaft nga kjo gje,mgjt rastet jane nga me te ndryshmet,hika une ,vazhdim te kendshem se eshte vone kendejsmiley

ta them un acdc,knej n'itali thuhet qe nonen e dim t'sigurt,qe  e kemi non,per baben se vejm doren n'zjarr.smiley

kjo osht e vjeter Alke smiley

jom dakort me ty, por po e ligjerojn amosmiley

per mu nuk osht ligj per tu aprovu edhe pse menimi im nuk osht politically correct

po a duhet me pas nje shtet juridiksmileysmiley

ncuk. pa shtet me mire. smiley

ok ashtu e lejme,ju jetoni atje e dini me mire,naten e mire!smiley

naten xheni, por edhe ketu ka shtet. cik mo i shemtum se anej nga ju, por shtet eshte.

shqiptaret jane shqiptare!

kategoria gego-toskiste dhe ajo europianistenuk e kane me sy te mire shqiptarizmin,nderkohe,paradoksalisht duan te jene evropiane!

evropa eshte bere per tu admiruar  qe kur ju largua fese dhe perqafoi kombetarizmin.

evropian=nacionalist

zgjidhni e merrni shoke globaliste-liberale

Wow ..Acdc1 Enverist Modern smiley

Megjithate ne nja njemije Poste , nga te rrallet qe hodhe nje hap jashte gomarlleqeve . havall ! Gjyshja ime  besimtare mazlleme po permendete Zotin katalik smiley , bote i Lutje para bukes dhe na i impononte dhe ne femijve qe perseritnim si ne kor ..

O zot qofsh tek je.Veshtrofsh dhe per ne ...Materialiste marksisite - leniniste ...smiley

Shqiptaret jane keta qe jane. Cdo perpjekje qe behet per t'i mbushur mendjen Europes se jemi keshtu dhe jemi ashtu nuk eshte gje tjeter vetem se ndjenje e shemtuar inferioriteti.Dhe europa e perbuz inferioritetin. (Nuk duhet ngaterruar kjo ama me modestine. ) Politikanet merhume shqiptare kete nuk kuptojne.

Me beri pershtypje shkrimi i kryeministrit shqiptar ne Hufffington Post. E vinte theksin ne faktin qe Papa kishte zgjedhur te vizitonte Shqiperine si "vendi me i varfer i Europes." Une i lexova shumicen e gazetave angleze lidhur me viziten e fundit te Papes ne Tirane, dhe nuk gjeta asnje, biles as Daily Mail qe njihet per axhenden e saj ultra te djathte, nuk e permendte faktin qe Shqiperia eshte vendi me i varfer i Europes. As CNN dhe mediat e tjera amerikane, deri sa, jo me pak, por vete,  Kryeministri i Lavdishem i Shqiperise e permend kete ne Huff Post.

Shqiptaret (politikanet)  gjithmone kane qene dhe jane e keqja e Shqiperise. Bythlepirsa te te huajve. Dhe kjo eshte karakteristike e muslimaneve te Lindjes se Mesme. Kam punuar atje, ne industrine e naftes. Ne Kuvait, Oman, Yemen, Qatar, Egjypt, mjafton te flasesh anglisht dhe te vish nga Anglia, te shikojne si Perendi. Krahaso kete me trajtimin qe u behet viza- nxjerresve (ambasadoreve dmth) ne Tirane.

Keta jane shqiptaret. Mes vedi, vriten per nje meter gardh. Te huajt i adhurojne si Zot.

Prandaj, me mire te kene nje fe, qe adhurimin e tyre t'a drejtojne tek Zoti i Vertete.

...qe Papa kishte zgjedhur te vizitonte Shqiperine si "vendi me i varfer i Europes." ...

Ne fakt edhe mua kjo me beri pershtypje.Ka disa vende me te varfara nga ne,pastaj edhe sikur vertet te ishim vendi me i varfer i Europes,kjo nuk mund te thuhet nga vete Kryeministri.

Ministria e Administratës Publike të Kosovë, ka marrë vendim për pezullimin e këtyre organizatave me orientim Islamik me një vendim të saj të datës 17 Shtator 2014.

1.Al Waqf Al Islami

2.Sinqeriteti (Shoqata Kulturore)

3.Rinia Istogase Rin-Is

4.Pema e Bamirësisë 

5. Parimi (Shoqata Kulturore )

6.Njëshmëria 

7.Nektari-HE (Shoqata Kulturore )

8.KAD (Kosova Aid and Development)

9.Gjurma 

10. Kalliri i Mirësisë (Humanitarian Organization)

11.Çelësi

12. Argumenti (Iniciativa Qytetare Argumenti)

13. AKEA (Asociacioni për Kulturë Edukim dhe Arsim)

" orientim islamik " smiley

Pse qesh Gaz. B?

Per sqarim: Ne shumicen e shoqatave  nuk ka pase islam radikal, e as shkelje te ligjeve dhe kushtetutes se Kosoves.

Po qesh me kte qe sjell lajme pa piken e pergjegjesise dhe po ashtu qesh me idiotesine e tij qe cdo gje sjellje individuale apo kolektive te muslimaneve u shton emertimin islamik  smiley

Nuk ka faj ai, ne artikullin e gazetes vjen i tille....Kerkova sqarim, kujtova se po qesh me budallakine e gazetareve ose ose....klm

Jo orientim radikal, por islamik?

Kompleksi i inferioritetit tek myslimanet vet-urryes shqiptare eshte bere pak qesharak tani...

Kalliri i Mirësisë (Humanitarian Organization)

smiley

orientimi islamik ka karakter sqarues te fjalia, per tu dalluar nga shoqata te tjera. akuzat per keto shoqata jane burime te dyshimta financimi, perhapje te islamit radikal si dhe shkelje te ligjeve dhe kushtetutes se kosoves.

Well, yeah, really dmth.

Gjithsesi nuk ka asnje evidence per te perforcuar mendimin tend. Kjo eshte si te thuash qe Corbes duhet ti themi Supe. !

well, you can.....smiley

E vertete, karakteri sqarues shfaqet ne menyre te perkryer tek fjalia... smiley Por me vemendje-nxites se termat e perdorur, eshte spin-i qe i beni ju; mundimi qe merrni per te bindur veten..smiley Sidoqofte, perpjekja duhet pergezuar...smiley

lere psikanalizen ti, mos devijo biseden te te drejtat e besimit, per te sfumuar  rrezikun e islamit radikal. me qellim apo pa qellim, shumica ketu devijoni nga problemi kryesor, qe po zjen i gjithe planeti. 

islamofobia ne europe eshte pasoje e islamit radikal, e jo paranoje e islamofobeve sic perpiqeni ta nenkuptoni. Dhe ceshtje te tilla nuk zgjidhen me sllogane politike (genjeshtra), por duke dhene pergjigje ne themel te problemit.

Devijimin e vetem qe i bera bisedes ishte per te theksuar orientimin anti islamik ne deklaraten e Ministrise se permendur. Nuk do aftesi te larta per te kuptuar mungesen e korrektesise dhe profesionalitetit, per te mos thene islamofobine sepse me kete vendim dhe me kete qendrim, rrezikohet liria e nje komunitetit fetar per t'u organizuar.

Nese mendoni qe islami radikal eshte "problemi kryesor, qe po zjen i gjithe planeti," çfare keni per te thene per luftrat gjeopolitike te viteve te fundit, varferine, pabarazine ekonomike dhe skllaverine moderne ne vendet e botes se trete? (Pyetje retorike, sigurisht.)

Ne radhe te pare, permbajtja e kesaj videoje nuk sherben si argument sepse ligjet jane ne kembe per te ndershkuar misogjinine. Pra, ne vend te demagogjise pro evropiane te deshperuar dhe anti myslimanizmit te shprehur ne qendrime te tille si ky i mesipermi, mund te fillohet me zbatimin e ligjit dhe ndeshkimin  e atij qe e thyen. 

Ne radhe te dyte, kur sjell linqe nga youtube duhet te sigurohesh nese behet fjale per nje person real dhe jo thjesht shpifje interneti.

 

fillove te besh si e zgjuar tani???

ky eshte nje nder hoxhet e arrestuar tani se fundmi ne kosove. por jo per kete video, kur nuk ke njohuri mbi temen qe po flasim, mos u fut fare ne bisede, dhe me nje menyre agresive madje duke akuzuar per islamofobi.

 nese te intereon te mos kete islamofobi, jep pergjigje mbi sharian, xhizijan dhe fatvan ne islam. jep pergjigje se sa % e hoxhallareve keto 25 vjet i perkasin rrymes vehabistee salafiste, dhe sa eshte perhapur kjo rryme ne shqiperi.

Sinqerisht dhe pa ofence, kto vertitjet e tua as nuk ngrene e as nuk ulin peshe. Ti thjesht je nje pike uje ne oqeanin e trazuar. 

Nqs psh mendon se rryma imagjinare te prish terezine, hap krahun me i fjale smiley

Mire, si e parrahur me temen do te deshiroja te kisha ndonje shifer qe konfirmon rrezikun 'islamik' ne Shqiperi; jo se nuk  vleresoj histerizmat por thjesht sa per te dalur nga injoranca e thelle.

 

kete rezistence qe ben gjoja me pretendimin e te drejtes fetare, por ne te vertete eshte ndjeshmeria e origjines, e kemi pare edhe ne vitet 90, ku shqetesimet per ojq -te dhe islamin radikal qe qarkullohej ne shqiperi u pergjigjeshin me te drejten e fese me demokracine etj me justifikime si keto te tuat,pa vene asnjehere ne diskutim filozofine dhe nuancat radikale te islamit qe ata synonin te fusnin. kur ne te vertete al-kaeda kishte hedhur rrenjet deri me reparte stervitjeje kishte hapur, edhe vete bin ladeni kishte kaluar ketej. dhe kjo rezistence per pergjigje apo anashkalim te cekjes se problemit behej dhe behet sot me qellim mos fyhen te gjithe myslimanet.

hiqe kompleksin e origjines familjare, se nuk po lincohen myslimanet ne teresine e tyre, dhe mos ki frike te perballesh me problemin.

ndonje pergjigje  per sharian,xhizian, nuk me dhe akoma, jo per gje por te qetesohen edhe histeriket islamofobe.

ka 3 shekuj te pakten qe ne kulturen europiane jane shkruar me mijera libra dhe opinione qe kritikonin vete fene  kristiane dhe ata njerez sot lexohen nga kristiane dhe jokristian e jane te nderuar per mendimin kritik.

ne 2014 quhesh islamofob nese kritikon fene islame. ky eshte mentaliteti qe te ndjek edhe ty nga mbrapa sado te luash rolin e suedezes virtuale. myslimanet duhet te mesohen edhe me kritikat edhe me venien ne diskutim te allahut akbar.  

nuk ndertohet identiteti kombetar nga gazetat moj vajze, e as nga njerez me identitet kulturor oriental.

Mos e nga kot Zhardinieren sepse ajo e ka kritikuar krishterimin, ka thene se themeluesi i krishterimit ka qene pederast dhe pro gay, bazuar ne 300 vjet studime dhe kritika te njerezish te shquar evropiane, ata qe ke lexuar edhe ti.

Biles ajo ka kritikuar edhe budizmin, e ka nxjerre pederast edhe perfaqsuesin e tij kryesor, Dalaj Lamen.

Ne fakt kjo eshte demokracia.

He se harrova se çfare eshte tjeter demokracia: studiusi francez O-idriz-O-ja Oleleja, ka thene disa here ne blog se kush shkruan per fene ne publik te futet 5 vjet ne burg, dmth pape Benedikti (papa i meparshem) qe ka shkrujt libra teologjike, Nene Tereza dhe Fan Noli dhe te tjere te ngjashem qe kane shkruar pro fese te futen 5 vjet ne burg.

 

debati ishte per ti vene ne dukje absurdin kopshtit me dreke djallezor, qe shan kristianizmin me lehtesine me te madhe dhe therret per liri besimi kur behet fjala per islamin. ate liri qe jep kultura perendimore do ta perdori per benefitin e vet dhe nuk do te perdoret kundra saj. (tipike islamike si koncept).

te tregon me dhembshuri se si kisha ka torturuar femrat ne mesjete ne europe dhe e heq bythen menjane te na tregoje barbarine e edukimit te familjes se saj ne kalifatin otoman dhe me pas. se kisha zotrie..

Keta jane nje takem njerezish , si ai ateisti Namik Dokle, qe ishte ndjere i dhunuar kur lexoj nje liber francez mbi shtypjen e fese ne france, dhe nga sensibiliteti i tepert shkroi vepren teatrale mbi dhunen e kishes ortodokse ne shqiperi, duke harruar qe shqiperia eshte 70% muslimane, dhe gjysherit e tije ishin dora e hekurt e kalifatit ne shqiperi qe zbatonin xhizijan me fanatizem ku te krishteret per 500 vjet kane qene gjysem skllever e me te drejta minimale, dhe vete Dokle morri kazmen duke prishur kisha e burgosur kristjane ne komunizem, befasisht dhunuesi u prek ne ndjenja nga shtypja e kishes ortodokse ndaj popullit te vuajtur otomano-francez.

kombinimi i edukates familjare sunito-hanafo-salafiste me feminizmin e gar de lion te perfituar ne herren gasse, duke e pagezuar si post -modernist fukoist gjasme, qe te duken si te kenduar, bejne reaksion kimik ne trurin e vogel, shkaktojne  Rabies.

duan madje,te krijojne edhe identitetin kombetar neper gazeta. smiley

per keto arsye eshte i nevojshem here pas here ekuilibra ala  maksvelist. qe i flet ne gjuhen qe ata kuptojne me mire..

Ja cfare kam thene per Dalai Lamen. Ndryshon pak nga fantazirat tuaja me homoseksuale:

( FR Un jardin sur le nil - 24 Shtator 2014 - 01:47 )

"Jo, jo e vetmja gje qe di per te ne lidhje me seksin eshte qe eshte i virgjer. Me interesante per mua (mbase edhe per ty) eshte qe si perfaqesuesi me i larte i Budizmit, mbeshtet ordinim te plote femeror brenda struktures udheheqese te kesaj feje, si dhe qe eshte pro martesave brenda gjinise."

Nejse, te pergezoj per permiresimin: ne vend te fjales "sodomit" ke filluar te perdoresh "pederast" tani. Do te te dergoja nje lule po te mundesha.

Eh moj Jardin, mos e kap me 1 fjale se edhe Kosova shtet i ri eshte dhe ata nepunes qe e kane bere ate shkrese me siguri nuk e kane shkollimin dhe ndjeshmerine tende se i nxorre sikur po arrestojne per mjekrra e pantallona te shkurtra. Eshte dramatike te mendohet qe nga nje Kosove me plage lufte e aspirata lirie ne 1999 te kalohet ne kete gjendje kur vete presidentja Jahjaga, nje grua e zgjuar si ti dhe qe me siguri ka me shume informacion, te shprehet se rrezikohet siguria kombetare. Imagjinoje ti se cfare mendojne e shkruajne serbet nga krahu tjeter dhe cfare i thone botes perendimore per Kosoven e Re, apo c'do mendonin ata qe dhane jeten per pavaresine e saj....

Po te lexosh aktakuzat ne origjinal veren se "ekziston dyshimi i bazuar qe veprimtaria e OJQ-se nuk perkon me rendin juridik dhe kushtetues te Republikes se Kosoves dhe me te drejten nderkombetare, rrjedhimisht ka bere shkelje edhe te normave juridike te statutit ne baze te cilit eshte rregjistruar."

dmth te shohim se cfare detajesh te tjera do dalin qe te japim nje mendim me te peshuar.

Abc, po te pergjigjem per korrektesi sepse ne fakt pak deshire kam te komentoj me gjate ne kete teme.

Ne rregull, ka disa arsye prapa vendimit dhe nuk ka si te mos jete lajm i mire per qytetaret kosovare dhe besimtaret myslimane ne pergjithesi. Shpresoj qe nuk do jete rast i izoluar por te vazhdohet me neshkimin e cdo veprimtaria qe nuk perputhet me ligjin.
Nuk eshte e qarte nese shkeljet e ketyre organizatave kane te bejne me nxitje urrejtjeje apo radikalizem, por aq me mire nese po.

Sidoqofte, shoh nje problematike me specifikim qe u behet sepse shenjestrohet organizimi i kesaj feje dhe duke qene se Kosova eshte nje demokraci dhe garanton me kushtetute lirine fetare, mesazhi qe jepet eshte negativ per te; i percjellur qellimisht apo jo.

Tani, nese rreziku radikal eshte aq i madh sa c'deklarohet, e natyrshmja do ishte te merren masa konkrete, jo paaftesi nga njera ane dhe histeri/demagogji antimyslimane nga ana tjeter. Problemet kryesore qe ka Kosova jane klasa politike e korruptuar, papunesia dhe varferia e thelle, jo radikalizmi fetar. Ndoshta shqetesimi duhet perqendruar ketu dhe jo devijuar tjeterkund.

@jardin,

Nuk ka muslimane klasike shqiptare.

Ata qe quajme ne muslimane dhe qe i kemi miq e shoke qe pijme raki apo uiski me opinge apo hame mish derri,nuk mund ti quash muslimane klasike.

Ata jane shqiptare qe per aresye taksash nderruan fene ne vitet 1800.Jane po keta qe nuk i kane vene kurre femres perce dhe ferexhe.

E kunderta ndodh me shqipfolesit kolone te ardhur pas humbjes se arberve ne lufte me Turqine dhe qe u vendosen kryesisht ne qytetet e medha.

Ata sot shkojne cdo dite ne xhami dhe me thene te drejten jane mbetje turke,sjane shqiptaro-arbnore.

Ne cdo vend musliman neper fshatra feja eshte me konservatore dhe femrat jane te veshura me ferexhe ne Lindjen e Mesme.

Ne Shqiperi ndodh e kunderta,ne fshatra nuk kishte njeri ferexhe,as ne Laberi as ne Diber apo ne zonen e Korces.Ndersa ne qytete ke femra me ferexhe dhe po ti pyesesh familjet e tyre kane 300-400 vjet ne Shqiperi.

Ferexhete ishin ne qytete si ne Tirane,Kavaje,Elbasan,Korce apo Shkoder ku u vendosen kolonet osmane pasi fituan luften.
E njejta gje eshte edhe ne Kosove,vecse numuri i turqve te vendosur ketu eshte me i madh.

Nuk e keni vene re kete fenomen qe femra edhe sot qe vene ferexhe jane ne qytete dhe jo ne fshatra?Sepse jane pikerisht keto pasardhesit e koloneve turq qe i vendosin keto ferexhe.
Neper fshatra edhe sot ku jane muslimane nuk ve njeri ferexhe,se keta jane shqiptaro-arbnore qe u kthyen ne muslimane ne vitet 1800.

Keta,pra turqit e shqiptarizuar, jane problemi si ne Shqiperi,Kosove apo Maqedoni,jo shqiptaro-arbnoret qe u bene muslimane dhe tani po kthehen ne fene e te pareve.

Ty mduket se te ka ngel sahati ne vitin 1389 smiley

Jo vella jam ne 2014,dhe i urrej serbet ndoshta me shume se ti.

shume i ashper je me kolonet. smiley

ka edhe nder tyre je jane shkeputur nga mentaliteti  origjines, ka edhe te tjere qe jane ne kerkekim te shkeputjes por jane futur ne kaos parimesh se nuk dine nga te vene. ca perqafojne nacionalizmin e ca preferojne shtirjen si ultra modern. e ca te tjere kane enderra per te krijuar identitete kombetare nga gazetat. smiley

Ke te drejte ne shume nga ato qe thua, por jo tek ajo qe thua se jane kolone turq. Ata u pershtaten me shume me turqit sepse turqit tek qytetet vinin, kur vinin, jo neper fshatra. C'do te benin ne fshatra? Ndersa ne Kosove jane shume te bardhe per te qene turq. S'besoj se kolonet turq kane qene dhe aq shume, por shqiptaret emigrante ne turqi jane kthyer pas disa brezash me tradita turke dhe kane perhapur ferexhete ne qytetet tona, plus dhe kolonet, sigurisht.

I dashur, cili eshte argumenti yt? Qe turqit e ardhur, tashme shtetas shqiptare, nuk jane ne te drejten e tyre te besojne dhe te praktikojne fene e tyre? Qe organizatat “me orientim islamik” duhen mbyllur sepse shqiptaret nuk jane myslimane klasike?

Dhe çfare duhet bere, sipas teje? Te ekspulsohen nga Shqiperia dhe Kosova sepse nuk kane preardhje shqiptaro-arbnore? 

Ehh more Pape po cfare te them!!!

Ore Evropa duhet te mare shembulle nga Shqiptaret duhet te mesoje nga Shqiptaret se si jetohet ne paqe me 3 fe te ndryshem.

Ca ti bejme Shqiptarit qe ka nje te keqe qe nuk di te vlersoje pasurin qe e ka brenda vetes dhe duhet nje Pape ti tregoj per pasurin dhe tolerancen qe kan Shqiptaret.

Shqiptaret ne kete pikpamje jemi shuuuume me Evropian se vet Evropianet ngase atje nuk durohet kisha dhe xhamija ne nje vend tjeter Evropian.

 

ja psh. Çiljeta eshte nje myslyme evropiane. ka njeri qi e kundershto ket?

Sipas censusit fetar te 2011 rezulton se Shqiperia ka 58.79% muslimane, qe permbledh edhe bektashijte e nderuar. Nqs do hiqnim ata qe votuan se e kane islamin tradite familjare, apo per inerci, per emer etj etj i bie qe te kete me pak ose rreth se 50%. Pra nuk ka shumice as ne numrat gjysmake. Shkrimi ka edhe nje lloj xhelozie te tipit “ah sikur te na vizitonte edhe ‘Papa’ i muslimaneve” (kalifi). Por nqs do vizitonte kalifi i gjithe umetit te bashkuar do ish fundi i botes (Qameti), sipas filozofise islame, nderkohe qe ne kohen e kalifatit osman myslimanet vete-konsideroheshin superiore (ashtu si edhe ne ligje), nderkohe qe ky sistem i miletit osman kish percaktuar edhe ngjyrat e ndryshme ne rroba qe duhet te vishnin jo-muslimanet per tu dalluar nga muslimanet qe vishin turbane e kepucet tipike muslimane si shenje dalluese. Dallim ngjyroses he, jo shaka, dhe kalifati “i bute” osman i xhizjes & haraçit zgjati deri ne 1924! Nderkohe qe sot Turqia “aleate” udhehiqet nga neo-otomaniste e pan-islamiste, prandaj edhe le per te dyshuar sinqeriteti apo deshira per tu lidhur me fort…..Nqs Papa do kish vizituar vendin me hollesi do kish pare edhe me dhjetra xhami pa leje, pjese e betonizimit shoqeror qe po ndodh ne Kosove e Maqedoni. (kripto-te moderuarit?)

Arabet e muslimanet e tjere  nxitojne per ti thene botes perendimore se shqiptaret muslimane shpetuan hebrejte gjate L2B, por “harrojne” qe kryeministri shqiptar qe miratoi shpetimin e tyre ishte bektashi Mehdi bej Frasheri, nderkohe qe kish dhe familje ortodokse e katolike qe strehuan hebrej, pra populli shqiptar i beses, i zemergjeresise e shqiptarizmit. Keshtu edhe Papa lavderon Shqiperine qe ka butesi marredheniesh fetare ne vend, dhe me te drejte i vari ne qafe popullit nje medalje te tolerances, dhe kjo eshte si nje lloj self-fulfilling prophecy, dmth qe e ke kete veti, mos e harro se nderon veten por edhe behesh shembull i madh per boten. Kam pershtypjen se politikanet shqiptare i qendrojne pak larg islamit per vete realitetin ku gjendet bota islame, me shume luftra e perplasje suni-shiite, me kerkesa te tipit sharia 4 Belgium, sheriat per Angline, burka per Francen etj etj, me perqindjet 2 shifrore ne sondazhet e muslimaneve europiane qe jane pro-shariatit, sulmeve vetevrasese etj.

Ah, nese do pyetej nje mekanik per te karakterizuar islamin sot ai mund te thosh:

Me duket si nje makine qe ka probleme me frenat por edhe me freksionin, qe ndonjehere i  nxehet shume motorri apo edhe i merr flake ne malore, qe perdor si benzine ashtu edhe nafte dhe i shpjegon problemet me motorrin nga perdorimi i ketyre 2 lloj karburanteve, si nje makine qe nga larg ka nje ngjyre te thelle por qe nga afer i dallohen qarte 2 ngjyra kryesore (suni-shiite), nderkohe qe ne diell te forte i dalin deri ne 72 ngjyra te tjera (grupimet e ndryshme), nje makine qe ka motor arab por me kabine e aksesore te shumte qe e bejne te duket si BMW. Pema duket nga frutat qe prodhon, dhe kjo makine ka 14 shekuj qe modifikohet, dhe ne fakt ka shume perdorues dhe shume mekanike qe perpiqen ti shtojne sigurine per rruge dhe te qetesojne perdoruesit ne qendrueshmerine e saj…rrugetim te mire ne token e shqiponjes 2-kokeshe dhe na u prifte e mbare.

Monologjet e mekanikut (nr 2)

Sqarim - Duke pare kuriozitetin per postimin e mesiperm te mekanikut qe foli per BMV-te me poshte do lexoni me teper persiatje origjinale te Tikut mekanikut qe vjen nga periferia jugore e Tiranes, dhe qe jep mendime si kafja e zeze e pa sheqer (e hidhur shqeto) dhe ne dialektin e perzier te zones.

Edhe i her per Maxin

Duke qen se jom ka mehallja qe nuk e ka prek hala kalemi 2 polesh i Maxit m’lejoni me i thon ca menime fshatçe por ene pak mekanikshe, içik me çekiç po mo shum me kaçavid, duke shpresu se nuk do nevojiten kaci e lopata.  Veni jon ka i qerre me nërtime, qamet rrumuj e shum pluhun pa leje, ene pranej  osht e kollajt me ngrejt zallamahi pluhni me i xhirim minimal gomash sic boni Maxi ke dyqoni i mapos. Ke ai emisjoni kur po jepeshin shemuj per betonizimet albaneze Maxi kallxoi se kulmi i arqitektures me i katun ishte arrit kur njoni i kishte shtu ene nji minare shpis dhe ke resmja qe kallxoi duket se prej shpije po dilte nji gru e veshme si pune murgeshe por vetem se ishte komplet e mulume. Edhe pastaj u ul Maxi e shkrujti artikullin e pare ku tha qe jom anti-myslimon, duke shkrujt nji proz te tipit “Shqipni te kom dhi!” Ene ne valen e solidarizimit me vllezrit myslimon nuk vonun katolikt e Shkodres, Kuksit etjer me dal m’resme fejsbuku afer xhamive ose me vllazni myslimone afer xhamise. Ka lezet shoqnia por nuk e kan kuptu se Maxi tha me lezet se ishte ene anti-katolik! Ishalla tashi vllaznia po ja kthejne resme-selfie-vizitat duke dal ke katedralet. Maxi i futi te gjith verioret me i thes, katolik e mysliman, por nuk i preku gegt me toskt. -vazhdo mo posht se maroi defteri-

Me e vrejt holl-holl kupto se ky Veriu maxian permledh mo shum Kosov se Shqipni masi atje ka kohe qe o prish Kjumshti. Por jo pak e kon prish kanunoret veriore, se nuk e thote kot turku shprehjen “arnavut damarı” se na studjun per 500 vjet si me na qeveris e me na lon m'batak, me i fjal me damor pre-historik albanezi qe kur te pulso ajo vena nuk te le gjo mrapa, nuk pyt as per kish, prift e shkishrim. Pranej ene Maxi u thot gegve katolik qe ene ju jeni bo thjesht si era e veriut, si murlan i ftoft. Maxi doli me i parrull tjeter, te mos vrejm ka perënimi por ka jugu, going south m’anglisht. Mir osht me shku nalt e jo teposht por nuk njitesh dot po se pranove sa posht ke ra. Tashi m’Veri biles po i thon nonat kalamojve “Banu djal i mir t’past nana, mos u merr me droga, krime e horrlleqe se t’shan axha Max!” Kur ka shum hekër verdall nuk puno as buslla pranej duhet me i nrof menimet dhe kerkimet ke vetja se mo shum gura ka Joni se Adriatiku, se i but osht plazhi me ron por mo i thell e i bukur osht Uji i Ftoft, se po u trash ene rona ather s’ka murlan qe e ngre si pluhun qe te qerro syt, se pastaj kalohet mo mire si ka Syni i Kaltert, ashtu ene ke Kroi i Zanave dhe tek Lugu i Twiterave ku cicerojn kreshniket llafepakt.

Ai qe beson se Zoti eshte krijues i qiejve dhe i Tokes, i jetes ne kete toke, dhe jo rastesia, se pas vdekjes do te kete ringjallje, Dite Gjykimi, Xhennet dhe Xhehenem, se Zoti ka derguar Lajmetare- Te Derguar per ti kumtuar keto te verteta, dhe prej tyre i Derguari i fundit eshte Muhamedi, se Isai (Jezusi) eshte poashtu i Derguar, ai pra eshte musliman.

Dhe ai qe nuk i beson keto nuk mund te jete musliman, edhe nese eshte prej familjes muslimane.

 

Ore Cfare domethënë i Derguar i zotit ?

Ka kuptimin toksor apo ndonjë shprehje qiellore , Hënoro-Diellore-Galaktikore .Në tokë ka kuptimin  së një Person i Gjallë ( mahmuti a kristua ) e dërgon dikush po i gjallë tek ca të tjerë po të gjallë .

Plus që kam një vërejtje për të ma sqaruar  ..Ju kurali jeni munafik . Përmendni Zotin kur për një mazllëm Allahu është një i Vetëm e i pashoq smiley

Mazllëmizmi dhe Krishterimi kanë  vetëm një të pashoq në këtë Tokë që me lindjen e Njeriut .  Të paaritshëm nga askush deri tani që i duhet përulur

Ohmar Khajam..

Gëzojuni jetës e sa më larg këtyre Fantazmave me Zot-Allah e të dërguar në kohën e qepës smiley

Ndjenja Mbetet

Qyteti i Kaçanikut, afër kufirit me Maqedoninë, ky qytet njihet si qendër e islamizmit radikal dhe vendlindje e një numri të madh të luftëtarëve në Siri dhe Irak. Në mesin e tyre është lideri i vetëshpallur i tyre, Lavdrim Muhaxheri. Pas Namazit të Xhumasë së te premtes, pak njerëz ishin të vullnetshëm të flisnin rreth atyre që janë duke luftuar në Siri ose Irak.  Mirëpo, një djalosh i cili nuk pranoi të tregonte emrin, shprehi vullnetin e tij për të luftuar për Shtetin Islamik.

“Unë do të mendoja seriozisht që të shkojë atje sikur dikush të më ftonte,” tha ai.

Burri 24-vjeçar thotë se ka praktikuar islamin në mënyrë rigoroze për një viti e gjysmë tani, dhe ndjenjë afërsi për Shtetin Islamik sepse, siç thotë vetë, “zemra më rrah për Ligjin e Sheriatit, sepse dëgjo or vëlla, mendoj se ISIS-I është vullnet i Allahut,” vazhdoi ai.I njëjti person po ashtu bëri një krahasim me luftën 1998-1999 në të cilën Ushtria Çlirimtare e Kosovës kishte luftuar kundër forcave serbe.  Ai thotë se është i njëjti detyrim sot për të shkuar dhe për të luftuar në Lindjen e Mesme.                                         Mentori, një burrë rreth të dyzetave nga Kaçaniku, pajtohet me të, dhe krahason intervenimin e forcave të NATO-s në Kosovë me pjesëmarrjen e kosovarëve në luftën në Siri dhe Irak.“Kur të huajt erdhën të na ndihmonin neve në Kosovë, askush nuk ankohej atë kohë,” tha ai.  “Tani, kosovarët janë duke bërë të njëjtën gjë.  Ata po shkojnë të ndihmojnë një popull të çlirohet.”

Që nga përfundimi i luftës ne Kosove, një formë e rreptë e Islamit, e importuar dhe e financuar nga Lindja e Mesme, është futur në Kosovë.

Derisa radikalët mbesin pakicë në mesin e myslimanëve në Kosovë, megjithatë ata janë bërë shumë të dukshëm dhe të zëshëm.  Njëri nga të arrestuarit nga policia në shtator është Shefqet Krasniqi, imam I xhamisë më të madhe në Prishtinë.

Pas arrestimit të tij, Naim Tërnava në një intervistë kohë më parë, ka tërhequr vërejtjen për rritjen e islamizmit radikal, i sjell nga njerëzit jashtë Kosovës, të cilët "kanë mbjellë një lloj fare të sherrit."

Tani kjo farë në një pjesë është rritur dhe është e pranishme.  Kemi njerëz të cilët thonë se myftiu i Kosovës është jobesimtar sepse nuk mban mjekër,” ka thënë ai.

 

 

 

Blah blah blah.net.gov.ko smiley

Sjellje pa'lidhje si perhere si te ishin nga Imer Mushkola  

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).