Sheshi Nënë Tereza dhe Sheshi Italia ngjitur me të do të jenë, në shumicën e tyre, sheshe për këmbësorë. Pemë dekorative dhe një sipërfaqe ujore janë pjesë e projektit.

27 Komente

Nuk e di se nga e keni nxjerre kete pamje, pasi ajo siperfaqja ujore nuk eshte, dhe peme nuk do mbillen aty, pasi kjo pjese, sipas Bashes, do sherbeje edhe per shfryrjen e trafikut te makinave..... nejse, nga e thena ne te bere...... e ka thene i shkreti Alighieri.....

Kjo pamje nuk perkon me realitetin e Blendi....

Nuk do behet e gjitha deri ne 21 shtator per ardhjen e Papes, por projekti final, eshte ky.

Pemet dhe shatervani jane ide kot, sa e ngushtojne sheshin, qe bukurine e ka pikerisht te hapesira e vet e gjere, qe u lejon godinave historike perreth te spikasin.

E thene kjo, mua si tirans do me pelqente qe sheshi te pedonalizohej teresisht. Pozicioni i sheshit dialogon bukur me parkun e liqenit, qe eshte shnderruar keto vite ne shetitoren e preferuar te banoreve te Tiranes.

Sheshi pra mund te kthehet fare mire ne nje lloj hapesire plotesuese te parkut, ne funksion te kohes se lire, me dehore kafenesh elegante pergjate perimetrit, si ne shume sheshe te tjera historike te Europes. 

Kjo zgjidhje do ta spostonte edhe nje pjese te mire te movides se Tiranes drejt sheshit Nene Tereza, ku nder te tjera 'hareja' mund te vazhdoje sa te doje gjate oreve te nates, pasi godinat perreth nuk jane apartamente banimi.

Ndersa i perdorur si rrethrrotullim dhe parkim autobuzesh, si deri me sot, apo me ato pemet e shemtuara dhe planifikimin afunksional qe shoh ne foto, me duket me te vertete i sakrifikuar kot!

ne gjithe keto 24 vite eshte dashur te ike sala pa te vije pak era qytet ne qytetet tona

Faleminderit Lul Basha.

ja qe s'e ka bere luli pa

Faleminderit edi rama. Luldathkurbani ben poca........

Shyqyr qe po ve dore qeveria se po te jete per ket kanakarin e bashkise rezik ta leshoje komplet bulevardin per pist garash me makina nese i japin ndonje kocke per ta lepire.

Bukur, vecse shatervanet ne Tirane kane tendencen te mos mirembahen. Ditch shatervanin them une, ler te tjerat.

Si Tirons përveç tjerrjeve pa mbarim të shokëve mendoj se mungon esencjalja në këto sheshe që të relaxohen piplli dhe të DyNden turistë .

Një dyqon kasapi , një mejhone ku të luhet tavëll dhe një ven ku të lidhen gamorët . Dhe nji Padium ku herë pas here të dalë saliu sqapi me Lulath Dath Kurbanin e Bathkisë me na kthjellu për Demokrcinë dhe jetën e Edvin Kriminel Kristaq Ramës .

Në vitet Puritane sheshi i PASTËR është përdorë më së shumti për koncerte dhe mitingje . Pastrohej pas aktiviteteve . Ruajani Historinë e leini mënjanë Dëngëlaxhijtë modernë dhe postmodernë ! Ndonjë shatrivan zbukurues -  freskues nuk i bën keq !

Bukur po me duket, veç rruga per makina ku eshte. 

Po trafiku nga do ja mbaje? 

Projekt medioker!!

Shaka e arrire...

Pse s'i kombinojne keto dy sheshe ne nje shesh dhe ta quajne Sheshi Nene Italia? smiley

Si Poland Springu ke Zajnfeldi! 

Kush e ka finalizuar projektin, sa eshte kostoja ect  ? Kto projekte kaq te theshta dhe te bukura duhet te ishin bere me kohe, deri tani punimet publike ne Shqiperi jane bere pa standarte me gjithse jane harxhuar shume te medha!

bravo kjo eshte spektakulare yll fare si ne Las Vegas duket smiley

Po autostradat pse nuk i bojme pedonale? Vejme ene aty ca vazo me lule ene u kry.

Sinqerisht mund te kuptoj nai jabonxhi qe ne Tirone ka qene 3 here, para 10 vjetesh hera funit, po ata qe jetojne ne Tirone nuk i kuptoj se si mund te bien dakort me pedonalizimin e sheshit Nene Tereza. 

jabonxhi e jo te gjithe flejne! smiley

Autostrada eshte vend per te kalu makinat, ndersa sheshet jane per te bo xhiro njerzit me kembet e tyne.Do te bohet shume mire sikur te dy sheshet ky fundori (None Tereza) dhe ai qendrori Gjergj Kastrioti Skenderbej te kthehen perfundimisht ne hapesira publike per kembesoret (njerezit sebashku me te gjitha kafshet shtepiake). Uroj qe kjo te realizohet sa me shpejt nga qeveria dhe brenda mandatit te tyre te pare. Dhe kete e thote nje Tironc autokton prej 200 vjetesh. 

Kurse une shpresoj qe ti te fillosh te kuptosh vetem nje gjo, Tirona nuk o mo si para 200 vjetesh. Le qe ne ate shemti qe shofim ne foto as pajtoni nuk ka ku kalo.

Je qe je futi ene i t'gugllume fjales "place" apo "piazza" ene shif se sa jone bo per te ec robt m'kome neper to. 

Pash Zotin ku e ke shpine ne Tirone ti? Se tirons qe nuk e bezdis trafiku dhe kthimi "ne akse kryesore" i rrugicave, vetem ti qeke me duket. Mos je martu gjo anej ka lagjia SKR-MALL-TEP (Komuna Parisit) ene je bo nga fshati gruse? Pupupu tirons prej 200 vjetesh qe o me Gramoz Rucin!!!!! Ku t'ma gjesh krushqine me Jovan Bregun. smiley

Po pikerisht sepse me bezdis trafiku i mjeteve motorike, pikerisht sepse me cpon hunden dyoksidi squfurit qe leshojne prapanicat e mjeteve motorike sebashku me tymin e zi, pikerisht sepse nuk kam nga te kaloj megjithese eci ne  trotuare etj, dua te kem ca vende/sheshe ku syte te mos me shohin llamarina, mushkria te mos me mbushet me helme kancerogjene, por ene barkderrave ju bo mire me ece ndopak se keshtu kujtohen qe jane dykembore dhe jo bythore.

Sa per eksperiencat boterore mund te te them se tashme (te pakten qe ne 25 vitet e fundit) tendencat nepermjet planeve zhvillimore jane per te zgjeruar sa me shume hapesirat pedonale duke filluar nga qendrat e qyteteve.   

Mire o mire, po me trafikun si do i bohet. Se hapen nje here rruget, pastaj zehen sheshet. Nuk zune mend kta nga katrahura qe kalum me sheshin Skenderbeu, qe kur Luli e menderosi ashtu sic e ka bo, njerezit u gezun se te pakten u mbaroi ankthi i trafikut? 

sheshi shume bukur  po duket por fatkeqesisht shqiptarve ju intereson me shume leshi se sheshi

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).