Ky projket pilot i Fondit Shqiptar të zhvillimit në Vaqarr të Tiranës u promovua nga kryeministri si një praktikë që mund të aplikohet gjerësisht në Shqipëri. Panelet diellore të montuar mbi shtyllat do të shkëpusnin komunat nga varësia ndaj energjisë elektrike. Panelet konservojnë energji për të ndriçuar edhe pas ditësh me shi.

87 Komente

projekt i mire eshte! vetem te kishit gjetur nje dite me diell per kete foton..smiley

 

p.s shume njerez paska te kjo rruga,  eshte stacion autobuzi aty?

Me siguri do jete foto nga dita e inagurimit te projektit. Ka "qellu" dite me shi, kshu qe qeveria do mund t'i thote banorve te zones, kur te dali Dielli : "e shihni jua rilindem edhe Diellin" smiley

idjotizem, ato panelet jane vendosur sikur i ka vendosur nallbani. 

Nje inxhinier nuk do i vinte kurre ne ate forme ne maje te shtyllave, pa qene inxhinier aerodinamike e kupton qe ato panele ne rastin me te mire do thyhen qe me stuhine e pare, ne rastin me te keq do rrexojne dhe shtyllen.

Po kur them qe palloshi eshte voluntarist, jo Idriz Ferra. Ja prishen ca lek, bene dhe pak zhurme ne media.

Po te ishte kaq e thjeshte do i shikonim te tilla cudira dhe ne rruget e europes. Psh ne autobahn e gjermanise ka ferma me panele djellore anes autobahnit, po kujt i them dhe une, ku marrin vesh gjermanet, ne kena Palloshin or tie, me inxhinier Ermalin e Serverave.

Po c'do qe shan qeverine mer. Prandaj gjen belane ti. Po permbahu mor djale, permbahu, do thoshte Pandi Raidhi (apo jo Belul).smiley

o zoteri thuhet aty qe palloshi i ka promovuar keto, plus qe une do bej oponencen time me aq sa mundem qe paret publike te perdoren sic duhen jo te beje palloshi eksperimente e show.

a se u kujtova dhe per dicka, sa ta marrin vesh katunaret qe ato shtyllat kane dhe akumulator dhe do fillojne ti qethin te gjitha, nje bateri e ca do lloj madhesie bo lek.

Thuj ishalla s'ia perla tenderat LSI-ja.

tenderi osht percaktu me kohe, perderisa filluan dmth qe njoni po i sjell nga kina keto.

Te tenderi modh do percaktohet qe kompania te kete eksperience te ngjashme dhe kohen e levrimit te shkurter. Dmth do e fitoje ai qe i ka stok se nga kina nuk vine dot me shpejt se nje muaj.

Prokurimet Publike jane art e shkence me vete.

Le te jete mer, se mos po vujme per artista ne. Ne fakt jemi popull artist.  

O spiridhonua po dhe neper europe keshtu jane vendosur ne maje te shtyllave, eshte çeshtje tjeter nese hamenjte si kane kyçur mire dhe qe çakenjte do i vjedhin

 

Shumica e paneleve ne amerike jane fiks ashtu. Gjithashtu, nuk mendoj se keta ne shqiperi shpiken rroten, por thjesht i instaluan sic ju ka thene kompania ti intalojne.

Pole

Strong Poles are necessary to all street lights, especially to solar street lights as there are components mounted on the top of the pole: Fixtures, Panels and sometime batteries. And wind resistance should also be taken into consideration when choosing the pole.

Disadvantages

Initial investment is higher compared to conventional street lights.
Risk of theft is higher as equipment costs are comparatively higher.[2]
Snow or dust, combined with moisture can accumulate on horizontal PV-panels and reduce or even stop energy production.
Rechargeable batteries will need to be replaced several times over the lifetime of the fixtures adding to the total lifetime cost of the light.

Ndersa gjermanet e kan zgjidh keshtu

Tjeter pune ajo e gjermanit. Google "solar street lamp"

Pak a shume kshu I vejne dhe ketej. Me pak ndryshim. Mos bej kshu dhe ti. Thuaj fjalen e mire njehere se nuk u be qameti.

Padyshim qe ideja eshte e mire

Panelet mund te vendoseshin pak me poshte qe dhe riparimi / mirembajtja te behej me kollaj. Atje ku jane vendosur do behet fole lejlekesh.

Kush do merret me mirembajtjen e tyre (per te qene efikase ato kerkojne pastrim te vazhdueshem gje qe ka kosto relativisht te larte). Ne shqiperi akoma nuk ka kulture per mirembajtje preventive.

Ishallah nuk i vjedhin apo thyejne me llastiqe (apo kallash) smiley

Gjeja me  e mire,, nuk vidhen telet dhe nuk mund te behen lidhje te paligjshme. Bravo

 

Bravo ,me duket nje mendim shume i bukur ,pavaresisht se mund te kete demtime .

Deshiroj te kene sukses se do te zgjidhe nje problem madhor .

Shyqyr qe lexum nji mendim Normal . smiley 

Shqipua se ka per gje sa ti thone telefon te te shpjegoje te metat e galaxy ..smiley dhe harron qe vjen nga Beluli qe i thonte Komandantit 

Po pse me kete ze do me japesh Urdher per sulm mua " 

" Y none sa lojra super Mario bo ke telefoni " " Kush i vuri mer kto Panelet . Po eren dhe shiun i kon llogarit kta ""

Ooooo O brinja ...

Nonji mendim per ndricimin nga Filanda dhe Tibeti nuk ka ? Jermonin dhe USA e muartim Vesht qe jane KOT ! Oooooo O brinja smiley

I gjithe ndricimi ne autostrada apo rruge nacionale duhet te jete i tille ne Shqiperi. Shqiperia ka diell, plus qe kursimi i energjise dhe  shfrytezimi i alternativave nga rrjeti tradicional eshte ideal. Pashe qe nje fabrike shqiptare i prodhon keto lloj shtyllash gje qe eshte eshte shume pozitive pasi jo vetem marrin eksperiencen e duhur por mund edhe te eksportojne. Me ne fund dicka pozitive. 

 

temen e semes kur paskemi edhe inxhiniere aerodinamike ketu ne blog

 

po thimi po, edhe inxhinier aerodinamike ka, shife pak te wikipedia ca thojne, se ju te rruni sqetllen duke filluar nga loqja i PPU Idriz Ferra.

Shifi pak disavantazhet.

per te mirmbajt ato duhen lek, makine qe ti pastroje ne intervale kohe te caktuar po qe se nuk jane thyer nga stuhite. Tjeter gje ti vesh ne qytet tjeter gje ti vesh ne rruge nacionale ne fushe te hapur.

Po mjafton ti promovoje Palloshi dhe duartrokitjet gati, po kur ti ngulet ndonjerit ne xham te makines ato, kush do e demshperbleje ate lumadhin? Palloshi apo firma?

*ARI ska brire, nga kalliqet kuptohet ca eshte!!!

 

*ARI ska brire, nga kalliqet kuptohet ca eshte!!!

e vetmja gje me mend qe ke thene sot 

E sqarove njehere mire ne fillim. I the te gjitha qe mendoje se duheshin thene. Perdore edhe materiale te huaja per te argumentuar mendimin tend. Shume mire. Por mos vazhdo te riperseritesh te njejtat gjera se bohesh bajat, megjithse mbase keshtu je! smiley

vazhdo te riperseritesh te njejtat gjera se bohesh bajat,

perseritja eshte mema e dijes, dhe e dashurise "Ai qe te shan te do me shume" ky e do shume Pa,lloshin"smiley prandaj.

shife pak te wikipedia ca thojne...smileysmileysmiley   U erdhi rradha delfinëve tani

Po iko debil flij ik . Ik se merove veten , familjen po dhe lagjen kur Ulërin sikur di të lexosh .smiley Flij or të thonë dhe shih ëndërra me ..si i tha o ...wikipedia...smiley

Shif ëndërra  me pastrus panelesh , me stuhi , me fillrojtësa , me xhama makine e plot e përplot kokën .

Ooooo O brinja ! qafsha për xhibin dhe Gjëmbin ..Dritë  ua bëftë nga e kanë  psonis këtë .

Edhe tender Ndërkombëtar të bëhej një i tillë vallaj se gjëndet HALLALL !

O Idriz kllufi, nje llaf me men ske thone o kellire. Pse bo si byth e qut. Kujdes te kam thene shtrengesat, kapsllikun, po ngaqe perdor gojen, te bohet kaps suma.
Ik e paguj shurancen, futu ne ndonje shkolle gabelsh e mesa dhe pak anglisht se ngele duke u dhjaks. Ose hajde ha pensionin ketej, apo te ka ndjek shpia. S'i duhesh as dreqit.

Papen nuku e doni, Palloshin nuk e doni, as Panelet nuk i doni..mos keni probleme me cdo gje qe fillon me germen P.... ore qafira, dhe Muc Nano ka te drejte.

NJe te mire kjo mesele duket se e ka, panelet prodhohen ne vend e sduhet te vijne nga Kina. E keqja eshte se ata duar lehtet qe qerrebythin puseta e ndarje metalike autostrade do jane gjejne dobishmerine ene ketyre, dhe kush duro Hermin pastaj qe do na shpjegoje se panelat diellore i vjedhin ene ne Amerike......

Ju ka ik menja, te kesh pas 20 vjet doktorin pacient ,sdo mend do te behesh paranojak, dhe kritikues qesharak!

Sikur kjo te kish qene inisiative e pushtetit lokal mbase do ta kisha pershendetur, pavaresisht se eshte bere me fondet jo te saja, por mesiguri do te kishte nje marreveshje qe mirembajtja do te kryhej nga komuna. Mirpo sesi me duket kur promovimin e ben kryeministri ne nje teritor qe i takon pushtetit lokal. Dhe per fat te keq me kujtohet saluku qe nuk la cep rruge pa inaguruar megjithese ne pjesen me te madhe te tyre vetem sa e shtronin me asfalt elektoral. Ai, saluku, perdorte Fondin e Zhvillimit (parate jane ne pjesen me te madhe kredi e mare qe do e shlyeje qeveria mbas disa viteve) per te genjyer komunat e zonat rurale ne kembim te votave. Kisha besim se qasja e socialisteve nuk do te perfundonte tek marifetet e salukut. Por tek pavaresia qe duhet tu jepet pushtetit lokal per te qene vete ne gjendje te ndermarin investime te tilla. Ndoshta e kam gabim, por kjo gje nuk me pelqen per menyren sesi na u servir.

Projekti eshte pilot, kostoja e investimit ne kete rast eshte rreth 30 % me e shtrenjte, por kursimi eshte I tille qe ne 7 vite kjo shlyhet.
Per 10 vite ne nje rruge te tille kostot jane 20 apo 30% me te lira se ndricimi I zakonshem. Duke qene teknologji e re dhe ne zhvillim te shpejte, kostot e teknologjise bien me shpejtesi. Aktualisht nje shtylle me panel e bateri kushton rreth 1700 euro per autostrade ndersa per rruge si kjo rreth 850 apo 900 euro.
Potencialisht me aq diell sa ka ne Shqiperi energjia diellore eshte me shume interes. Disa nga kritikat me siper mund te jene te diskutueshme po besoj se pikerisht testimi, diskutimi jane qellimi I projekteve pilot.

keto prodhohen ne shqiperi

A mund te na jape dikush me teper informacion rreth menyres se konservimit te energjise? Cfare baterishe perdoren. Te kujt marke jane. Flm

Made in china plako. Me 99% Cilesia me vk
Ja ku erdhi altini qe i dika dhe cmimet ku rrafin.
Hesap i krym, te thote vetem emrin e ndonje vllarre nga Firi se ata i kapin tenderat e teknollogjise me LSI

Ka plot kompani kompetitive kineze edhe ne kete fushe te certifikuara nga kompanite me te mira te konsulences ne kete fushe.

Sipas 'gojedhenave' ka 1% mundesi qe te mos jene kineze. smiley 

Po njisho dhe ajo perqindje i shkon baterive te Beratit ereeeee. Miqte e Skrapallinjve eeree

Sprio digjo tashi - une e mora vesh, edhe Idrizi e mori vesh edhe te gjithe peshkataret e tjere te blogut qe ti "do besh oponencen tende me sa mundesh". Tani qe e kuptuam te gjithe eshte mire tja ulesh pak zerin radios. smiley 

Ca halli ke ti plako?
Kur gjemonte radjoja kur fajin e kishte Saliu, nuk shqetesohej njeri.
Tani me simfonine e ngjalave radio do degjuar me ze te ulet!!!!
Sa per Idriz Ferren, po ka mor vesh gjo ai piramuti necit ......

Vallaj per hallet e mia shume do thoshin - "ato halle pacim edhe ne" - po e kam per ty se fillojne edhe tallen me ty ... besoj me kupton

Po lene i nderuar. Edhe njëherë që kapëm Krap në Vjosë do me na i Heq smiley Po ti flisni kështu JU nuk vjen më ai dhe ikën .Çu kuptua ?

po e kam per ty se fillojne edhe tallen me ty... smiley Më vjen keq ,por me  sPirthidhonin është krim të tallesh . Ai ashtu  është Lindur  .Mund të qeshësh me shpirt e pa të keq , me përpjekjet e shtyrjet me brryla që bën për të Ulëritur " Jom ne un Ktuna" smiley  ..por pikërisht këtu është Lezeti  i tij .Plus që ka argumente se lexon wikipedia ...Ooooo O brinja . plus që vetëm me mua e ka floriri smiley

Ju e kini privilegj të englendiseni . Shan i çikë , po sPirth në atë punë , flet e shkruan smiley. Gjalpi në lakror është . Këshilloje të shkojë të flejë PO .Them se qëndron , pasi  fëmijve nuk u bën mirë pagjumsia ! Dhe ai duhet ta kuptojë që për të mirën e tij !

Jps duhet transparence. Duhet te shohim kontraten. Cmimin e baterive dhe paneleve, afatin e garancise qe jepet per to dhe behet nje llogari. Psh nje bateri dhe nje panel diellor kushton 100 dollare dhe ka 1000 ore pune garanci. Keto 1000 ore jane me me leverdi me 100 dollare bateri plus mirmbajtje apo 100 kw energji elektrike e konsumuar.

As diskutohet! Po ti hysh dhe pak me thelle kuptohet qe ne kemi nevoje per nje studim me te gjere dhe te plote per nevojat energjitike dhe mbulimin e tyre. Si per ironi na i ka fal zoti edhe lumenjte, edhe qymyrin edhe diellin. Do nje investim jo vetem ne infrastrukture po ne studime. Te dhena konkrete per nevojat e popullsise dhe me parashikime te qarta per vitet ne vijim si edhe fizibiliteti financiar i seciles rruge qe zgjedh - ndoshta duhet nje miks i disa teknologjive. Po shyqyr qe kjo qenka vetem nje program pilot - te pakten s'paskan shku yrysh me vrap si bonte Sala. 

Hhahahahahh. Ehhhh kta pilotet riformato. smiley

mos te preka naj tel? 

Jo jo thjeshte kur u permend projekti pilot i rilindjes mu kujtua piloti riformato i rastit te kavajes. smiley
Eshte e vertete qe shqiperia ka burime te shumta energjie por me duket e veshtire te mundesh hidrocentralet me panele diellore. Kan i cik kosto mirmbajtje keta te fundit, sidomos te paisjet e konservimit te energjise.

Cone, po tallesh me duket kur thua....te mundesh hidrocentralet me panelet diellore Hidrocentralet jane mundur se kane humbje ne linje....gjate rruges....plus edhe nuk arriten te mbidhen se vidhen ene ne Kamez nga restorantet e bizneset. Shteti nuk mbledh cdo gje ne tirone e pale ne malesi. Hidrocentralet jane te bekuara po tradhetohesh tek shperndarja. Energjia alternative eshte e ardhmja e sic ta tha ene ai 78 kostot do ulen. Ti bo mire qe i kerko Rilindjes ndryshimin e sistemit te humbjes 24 vjecar, po ti ske votu per keta keshtu qe shume nuk cfare kerko.

A i ka ne administrim shteti keto ndriimet e rrugeve? Nese shteti vjedh veten atehere eshte e kote te shikohet zgjidhja te menyra e prodhimit te energjise. Te pakten te mos na i marre kina me bateri e panele leket.

Ps. Ika se me ra bateria e cel. Jam ne kamping e menduhet te pres deri neser ta karikoj me minipanel diellor. : ) rroft ebay dhe kina thuaj. smiley

Shteti vjedh veten, apo qytetaret vjedhin tjetrin apo akoma me keq nje shtetas vjedh shtetasin tjeter shqiptar kue se pagu faturen. Ka ene energji alternative Ere, po me aq diell sa ka Shqypnia gjynof qe cdo Teg e biznes nuk ka panela diellore ne tarraca. Ti thu qe do na vjedhi Kina apo LSI..keto gjona si luftoj dot se ju te gjithe vidhni aty. Le te lutemi per me te miren dhe qe qeveritare e qytetare te mos vjedhin.

 

I lebetitmo e tha dhe cuni Shtrausit qe e ardhmja eshte te energjia alternative, sidomos per nje ven si shqiperia ku hidrocentralet dune lek konkretisht, mbi 10 miljon ero minimumi.

Puna osht qe kjo zgjidhet me strategji kombetare jo me voluntarizem. Kjo e shtyllave me panel eshte kallik total dhe po mundohem ta shpjegoj pse:

keto jane shtylla autonome pra me panelin dhe akumulatorin e tyre, duke u nisur nga permasat e panelit mendoj qe nuk jane me shume se 100wat pra prodhon 100w ne pikun e diellit, energji qe e ruan ne akumulatore(bateri) qe mendoj se vendosen ne trup te shtylles, dhe nga kjo shkojm te risku i vjedhjes.

Kalojme te rentabiliteti, shtyllat mund te prodhojne me teper energji sec duhet dhe surplusi i energjise thjesht humbet pasi shtyllat jane autonome, nes i njejti investim do behen ne nivel loka ne formen e fermva djellore anes rruges, ne varesi te pushtetit loka, surplusi i energjise se prodhuar mund tu shitej banoreve te zones per llogari te bashkise dhe per mirmbajtjen e panelit.

Nuk po flas per rrezikun real ne rast stuhishe, imagjino ne turolencat qe krijone ne nje autostrade nga shtylla te tilla te vene ne rresht, me panele te vendosura ne nje kend te tille. Shqiperia eshte vend bregdetar me lugina ku stuhite spostohen ne brendesi me lehtesi. Pa nje ekip mirmbajtes ne pak kohe panelet do fillojne te shkeputen nga shtylla dhe rreziku kthehet real.

Tani le te flasi Idriz Ferra, se vec ka fol percart der tani te pakten te kjo teme.

Kjo e shtyllave me panel eshte kallik total dhe po mundohem ta shpjegoj pse:

Sepse po s'e beri baba sala eshte karllik komplet. Gjithe bota shkon drejt kesaj keta katundaret e sales vijne e japin mend. epo QR. Me siguri do jesh nje nga inxhinieret qe zbuloi cadrat antitank ti, per 21 janar.

Ti e ke shume te drejte po energjia alternative, ndihmon hidrocentralet e nuk i zevendeso ato. Te arrish 10-20 % te nevojave me energji alternative eshte suksesh. Kur ka humbje nga vedhja ne rrjet, atehere keto jan levizje kontrolli e jo produktiviteti. Cuni i Shtrausit nuk hyn se gjermonet e pagujne energjine elektrike e nuk ka zona ne gjermani qe se paguajne me 90%. 

Sic thashe edhe me siper nese panelet prodhohen ne Shqiperi, ajo mund te jete sukses biznesi, se panelet sic importohen por edhe eksportohen, dhe me krahun e lire te punes ne vend me mire te prodhohen panele diellore se konfeksione.  Nejse ky eshte program pilot sic thane edhe me siper, a qeveria a biznesi, kjo eshte fushe me perspektive qe sociaistet do me sulmojne se jam dakord per shfrytezimin e krahut te lire te punes ne Shqiperi.

Ai informacioni i 78 qe lahet investimi per 7 vjet dhe eshte pothuajse njesoj si ne US kur ve Solar panel ne shtepi per cdo nevoje.

ja qe e ke gabim o i lebetit. Lajm i fresket Gjermania me aq diell sa ka, arriti te plotesoje 50% ne nevojave nga energjia solare. http://guardianlv.com/2014/06/50-percent-of-the-energy-produced-in-germany-is-solar-new-record/

Imagjino shqiperia me mesatarisht 300 dite diell. sikur tarracat e pallateve te mbulohen me panele diellore hidrocentalet punojne per eksport gjate dites. Po kjo do byth, nuk do pallosh qe harxhon miljona euro, para borxh me shkatarrime e lyerje fasadash. Do inxhiniere, do kapacitete qe panelet agreagetet te prodhohen ne shqiperi per gjithe nevojat. Po Vilajeti do torrnitore e kalldremshtrues (po perifrazoj llafin e ri qe shpiku Kadar Fortashtrojashtrues).

 

Une gabim e kom gjithmone, por Gjermania ka qene vendi qe ka investuar me shume me energjim alternative.... Pra ka investuar ndonese ka me pak diell se Italia a Spanja. Shqiperia e shqiptaret nuk kan as byth e as para....Una u frumezova dhe e pashe si alternative per me ul humbjet e energjise. Ne se sherben thjesht per ti bere reklam palloshit, atehere kot flasim . Palloshi te rreguloj Tironen me Lulthimin, sikur Papa do zoti na vizitor cdo fundjave.

i Lebetitmo nuk me kuptove drejt, une flas per strategji nuk flas per shembuj, se shembuj merr Palloshi nga perendimi.

Strategjia do perfshinte nje nga kompanite me te medhaja te prodhimit te paneleve, fati e do te jene kineze, te hapin nje fabrike panelesh ne shqiperi kuptohet kundrejt subvencioneve dhe tregut.

Dhe panelizimi ne mase me subvencione shteterore.

Nje sistem 3kW me gjithe akumulatro, inverte dhe instalim ne perendim shkon te 9mije euro.

Ne shqiperi pa akumulator dhe me krah pune te lire, plus me panele qe prodhohen dhe subvencionehen ne shqiperi nuk shkon me teper se 2-3mije euro, nje pallat me tarrace 300 metra katror do instalonte rreth 200kW qe i bie do mbulonte komplet nevojat e veta per energji gjate dites madje dhe do shiste mbrapsh energji. Shqiperia me nje investim 500miljone Euro do zgjidhte perfundimisht problemin energjetik. 

Palloshi ka marre vetem kete vit 600 miljon euro borxhe qe i ka shpenzuar per kalliqet e vet perfshi fasada, tendera lungo e atraverso mare etj etj.

Sa per sovjetiket me poshte, kam respektin mo tmadh per popullin e modh rus, po ato ndertimet i bojn shume t'shumtuta. Edhe kjo Arena e Elbasonit nja si stadium i atyne qe e deshen edhe per atletike edhe per futboll edhe per ato kinezerirat qe bojshin figuren e udhheqesit, medemek stadium olimpik ne Elbason. Boje o lla te mledhm, 14 mije po te rrine njit jo ta shofin neshjen me dylbi mileti.

Ti e ke shume mire...por smund te zgjedhesh nje kompani panelesh...sepse eshte monopol...dhe shteti Shqiptar duhet te kete ligje anti- monopoliste.Subvencionet jane te  hapura per te gjithe qe ploteson kushtet e Jo vetem per njonin...tregu i lire dhe ajo qe perkrah jane ne kundershtim. Ti meqe je i interesuar mund te fillosh biznes Tek 3 rruget e Shijakut e ti ofroje gjithe vilave panela diellore ku ata ja shofin hajrn per 5-7 vjet. Cer Hyn Strategjia kombetare, eshte nevoja per tender? Strategjia kombetare duhet te krijoje hapesire biznesit e Jo te behet padronia e biznesit.

Mos u kap mas llafeve, kur them perzgjedhje them nje ftese per oferte me kushte e rregulla per nje kompani leader ne prodhim panelesh, per te investuar x kapacitete ne kembim te tregut shqiptar dhe me pas atij ballkanik. Economy of scale and market.

P.s. per topen e PPU, idriz ferren kush osht verrdalle afer Z.Ferra, taksirat e keni nje faqore raki nga ana ime, do jua paguaj 10fish. Ta pi Xakje e mase shko ne hale te gomerve.

Une spo kapem mbas llafeve, se ti me dukesh inteligjent, por po mundohem te shpjegoj qe Strategjia kombetare duhet te krijoj hapesira dhe Jo te perzgjedh nje kompani. Me qe Hermiti ka qejf me u krahasu me Ameriken psh, kompania AMD do kish falimentuar nga Intel nese America nuk do kishte ligje anti-monopoliste. Pse Shqiperia ka tarifa te larta telefonike? Se nuk ka ligjeshmeri antimonopoliste...e kjo vlen Edhe per linjat ajrore. Ju ndjenji nevojen per nje Kapitalizem te mbyllur te drejtuar nga Rruli, Bode, Cani, Ahmetaj....une enderroj per nje kapitalizem ku shteti eshte mbikeqyres e Jo rregullues apo me keq Pjestar .

Energjia solare eshte ende larg se qeni ekonomike.ne vendet e zhvilluara mbahet ne kembe me subvencionime nga shteti.dikur do te behet cost effective po per momentin eshte ne stadin e komputerave te viteve 70 kur programimi behej me letra me vrime e nje terminal komputeri sa nje  pallat pesekatesh kishte me fuqi me te vogel se nje smart phone .per shqiperine te mbeshtetet ne fuqine solare ne stadin e tanishem te teknollogjise do te thote te mbuloje gjithe siperfaqen me panele diellore e te mos leje asnje ha per toke buke apo hashashsmiley

fiks alba. energjia solare eshte nje luks per vendet e zhvilluara. luks sepse synojne te mos perdorin burime energjie qe nuk jane ekologjike. ne shqiperi energjia prodhohet me hidrocentrale te cilat jane eco. ky projekt ne shqiperi do jete stresues me avari te shumta, kosto mimbajtje te larte sepse si cdo gje tjeter panelet dhe baterite do jene cilesi e dobet.

Energjia solare nuk eshte me lluks sepse fale subvencioneve te gjermaneve e kinezeve, mbas falimentit te firmave te panumerta me teknollogji jo rezultative, tani eshte e mundur te perballohen nevojat me energji solare.

Nuk vihen panela fushave se energjia solare duhet te jete sa me afer konsumatorit per te ulur humbjet ne rrjet, por ne ndertime te medha prane qyteteve. Nje plake nga zona jone ishte ne gjyq me conEdison sepse per nje investim 20 000 USD ajo nuk harxhonte asnje kw energji nga kompanite e pergjithshme. E kishin hudh ne gjyq qe duhet te paguante ConEdisonin per mirembajtjen e linjes qe kishte afer shtepise por kish zgjedhur te mos e perdorte. Mos u habisni kur te shihni Shqiptaret te ndertojne masivisht ne shtepite e tyre panela diellore sic mbushin tarracat me depozita per ujin. Po kur nuk e pagu fare energjine se e vjedh nuk ve sot njeri panela se eshte qyl ose e subvencionuar nga shteti.

Shpresojme qe te mos jene vetem keto tre shtylla si reklam per te mire te qeveritareve a per te keq kur ti vjedhin.

P.S. Fushat e Shqiperise nuk jane mbushur me Hashash, e nga nga avioni duken sa bukur jane rregulluar, sitemuar e mbjelle me produktet tradicionale, pas 1990. Hashashi mbillet edhe ne depo me pak drite neoni e ske pse rrezikohet me e mbjell ne fushe.

nuk habitemi fare, se po i instalojne dynjoja, vetem qe i vret haku i punes, se jane inxhiniere italiane qe i montojne, se zybat e shqiperise nuk morin vesh. Plus qe surplusin e energjise nuk e shet dot mrapsht se OSSH nuk ka kontatore qe llogarisin shitjen nga klienti.

Pranej them une o i lebetit qe duhet strategji shteterore, individi nuk bo dot shume, se nuk ja kan takatin te gjithe te pagujne upfront 8-9mije euro.

Nje masivizim do kerkonte nje impjant prodhues panelesh ne shqepire ne rradhe te pare, si ai qe ndertun kinezet ne Arizona, po ne USA te vret paga e punetoreve. Do kerkonte modernizim te rrjetit te OSSH qe te mblidhte energjine e paperdorur, do kerkonte inxhinier elektrike e elektronike te kualifikuar, do kerkonte sistem bankar qe do krijonte produkt kreditus per kete lloj investimi dhe sistem subvencionush nga shteti.

Po palloshi duke qene piktor, dhe ata cilimijte qe ka mledh verdalle duke qene toca kuklla nuk ja kane ngene ketyre se osht shume pune kjo. Mjafto nje Elbasan Arena, nje lungo mare, nje shesh Korce dhe Voila Rilindja ndodhi.

Tironci e di ti qe panelet diellore te ngrohjes se ujit hargjojn me shum se bolieret elektrik. Sepse kan cilsi cop cop. Kur nuk shkon mir ngrohja e ujit qe esht fare e thjesht imagjino si do shkoj kjo e elektricitetit.

Jo nuk e di dhe nuk e kuptoj, nderprit kontraten me firmen them une. Derisa eshte krejt e mundur sot te perballohet cdo nevoje ne shtepi me solar, dhe jo si dikur kur ishte me stakim alternativ problemet jane ato qe permend Doni siper, specialistet e burimet financiare dhe mendimi profesional, se ato kthime te energjive te prapambetura si kuptoj dhe skam pse ti kuptoj. Eshte problem manaxhimi e jo problem solari. Me nje sistem krediti edhe per konsumatoret, norma e fitimit aty ka mbetur....investimi lahet per 7-8 vjet...sigurisht njerezit nuk kane te gjithe 7-8 mije euro per ti dhene me nje dore se kane halle te tjera.

Kthimi energjise nuk ka ca te kuptohet. 

Supozojme ti ke nje sitem me panel diellor 3kw/h dhe konsumi jot eshte 2kw/h ajo 1kw/h e paperdorur shkon dem nqs ti nuk je i lidhur ne rrjetin e shperndarjes dhe ate 1kw/h shtese ti ja shet kompanise se shperndarjes se energjise. Po qe ta besh kete pune duhet e para qe te kesh nje kontator elektrik qe lejon kete gje dhe e dyta nje politike cmimesh nga kompania. Dhe ti kursen dy here keshtu.

smiley

Ti e di qe une kam qene kapter dhe po fola , Flas si te mposhtet ISISI  smiley . Pyet ata komandantet e zborit qe kalon diten duke Ju mburrurr qe "ja nxorra bojen Idirsit "smiley

Une nuk jam Idiot te bej konferenca me faqet e librave qe kam mesuar ne shkolle ose te wikipe-de -ja  ne nje vend ku behe edhe Poezi , flitet dhe per Rrushin  ka edhe " Pa censure " ku mund te shesesh e grish sPirthi sPirth sPirth dhone gjith diten  ku analizohet Referendumi Skocise dhe i behet autopsia Vatikanit Kamunizmes e Kapitalizmes smiley As me mori muti mend te bej "ish" kur s;kam pula

Per ty kam prap keshillen . Ik flij se nuk eshte PPU per axhamij . As per ata me zhvillim te vonuar   !

Kur te rritesh hajde . Ketu do me gjesh po merr dhe kutine e bojes me vete, te ma lyesh pasi te ma kruash nxjerresh kete qe kam smiley

Dono, ketu sme ke mua ...dhe dola nga rreshti. Pse mer per te mor hakun e Cunit te Sheqeres jeto  a pllusko ti tek peshku?

Po lene Cuni e Sheqeres me bandat e heroines te Zenit te kujdesen per te dhe vrasjet qe ka bo. Cer po thu ti qe i kena ra si shume ne qafe Cunit te Sheqeres? Po jo mer lal, se si kena bo gjo e ai ka tall mener me mu ene me ty.

Dono, shume i modh ky palloshi, e kish bo stadiumin ne Elbason, e shkote e kontrollonte vete punimet qe me nsabah. Tha skom lek, po i gjeti leket e do i kenoqi tifozat kuq e zi. Po stadiumin e ke pa..e ka bo si duhet palloshi besoj.

stadiumit i ka vone emrin Elbasan Arena, merr vesh ti. Mu me njajti si stadium sovjetik.

Po pse mer lla pak te bukur i ben inglizi, edhe te mledh per se larti, ky e kish bo si veze syz  me tre metra mur dhe e qu dhe me emer te jashtem Arena pale. A keta jane ftof ne tajare.

I lebetitmo, une Cunit e Nipit te Sheqeres ju kam ***** nonen, motren e ca kane fare e fis, ti shof ne hell nuk knoqem. Po e di si osht kjo pune, osht si puna e kriminelit qe dynjoja, kur krimineli nuk denohet, nuk e ka me kriminelin po e ka me policin qe e len kriminelin te livadhise. Tani Palloshit 1miljon lapra ja shtime ne xhep, po ai as ka ne men me i perdore ose do i perdori per te rraf miletin e vet jo per evlatin e Sheqeres.

Elbason Arena, eshte emer i bukur qe palloshi si artist i propagandes, do me e Bo me u duk si Spanjoll. Cdomethon Sovjetik???Ne Shqiptaret duhet me e lon menjane racizmim me ata qe na ofruan buke kur kishim nevoje. Stalini as e dite ca ishte Shqiperia, por e keshillonte Merhumin e Gjirokastres per maturi e kujdes. Po ku pyeste ai mer. 

Nejse ti cunit te Sheqeres i rru goglat bashke me mu se ai krijoi Diga juridike , financiare e politike qe ato 1 milion vota Palloshi ti fusi aty ku e di aije. 

kto panele diellore aplikohen gjithe andej sigurisht ne shqiperi nuk ka arritur akoma ato standarte per sherbimet publike por ka dal ka dal se nuk shkohet menjehere deri ne prefeksion, se mos eshte shpikje shqiptare kjo `mos e beso po deshe` smiley  se ne shqiperi me nje llamp-panelei nuk vje drita-pranvera ne rruget e shqiperise nuk diskutohet

https://www.youtube.com/watch?v=Coy4mEmP2D8

 

Ju njerez qe diskutoni ne jane kineze apo jo, e lexoni ne lajme qe keto prodhohen ne Shqiperi, apo hic? Ndaj dhe ia vlen, sepse fabrika ne vaqarr punon dhe per t'i mirembajtur.

Cfare inisiative shembullore paska ky biznes qe ka investuar ne dicka qe nuk dihet si mund te ece. Them se nuk dihet pasi klient ky nuk mund te kete konsumatoret private, por entet shteterore. Apo e kane orjentuar pasi do te celin fonde per kete lloj investimi? Pra shteti favorizon biles nxit monopolet????? Nuk dua ta besoj. smiley

C'monopol thua? Shteti nxit prodhimin. Shko prodho dhe ti dhe shitja me lire e me mire. Po s'ta bleu, atehere ankohu. Shyqyr qe u be dicka e tille e qe prodhohet ne Shqiperi, e ti thua pse prodhohet ne Shqiperi? S'po te kuptoj fare ku e ke fjalen. Kjo ketu eshte gje e mire, s'ka asgje te keqe. Gjej ndonje gje te keqe nese do te kapesh, sepse ka plot, por mos ia fut si kau peles me kete.

Mire e ka berberi. Ai sprodhon gjo aty, bo asemblim po duket qe eshte nje investim i porositur.
Edhe marketingu qe po i bo Palloshi paraprin tenderin e sukseshem.
E shkrujta me lart qe koha e levrimit eshte kruciale ne nje tender.
Do mireprisja nje investim strategjik, po kjo duket ashiqare te fusin ca pare shpejt e shpejt te cica.

Po flisja me kete kuazimodon, se me ju te sales s'ia vlen barra qirane. Dihet qe cdo gje do ta nxirrni te keqe e do te shkelet logjika me kembe vetem qe t'ia mbani ende ngrehur babait shpirteror. 

Llogjike totalitare shqiptare, o me ne o kundra nesh.

Po kur MJAFTi i Vilajet Qyrkut, me Shekullin e Koqos bashkonin forcat me SaliQenin me ke ishe zotrote?
Kur kryetarit zhulc te Bashkise se Tiranes ju ngjiten Fidel Yllnat e Sadri Abaznat me shoke qe te zaptoni PS me ke ishe zotrote.
Po kur palloshi hante te Korkodili me Salen, dhe dynjoja rrite si shkerdhate ne cadra.
Po kur hori Njalen dhe s'i tregote Partise ku kish qene e ca kish hor.
Se Idriz Ferren e morrem vesh qe BENE, Bene sa munden e kishin.
Ikni o vuvizelat e Vilajetit, futeni dhe Berberin, Swed, Graven, alidemsin te armiqt se s'po i shkojne mas fijes Palloshit.

Shiko pak Damjan Gjiknurin qe u ngop me lek me Hidrocentralet e Sales.

Mbase nuk me ke kuptuar. Po perpiqem te jem me i qarte: Ne televizor pashe nje si pune reparti ku ishin instaluar ca makineri dhe u tha qe aty prodhoheshin keto panelet diellore per ndricim. Une hamendesoj se ne kushtet kur ne Shqiperi nuk ka treg (konsumatore privat) per te blere dhe perdorur keto panele, si e mori guximin ky investitor privat per te ndertuar kete repart/fabrike? Per anallogji, po te kujtoj se Fazllici bleu toka djerre ashtu kot per se koti, por pastaj doli se ai i shiti disa here me shtrenjte pasi e dinte qe me pare se qeveria ne ate zone do te kryente ndertime te rendesishme strategjike. Biles u tha se gjithe kete loje biznesi e kishte organizuar vajza e salukut, pasi mesiguri i jati i kishte treguar per njollen se ku do te ndertohej investimi strategjik. Tani une pyes: po ky biznesmeni i paneleve diellore ndricuese mos di gje paraprakisht se qeveria Rama do te vere ne dispozicion x milion euro per ndricimin alternativ? Besoj se tani isha me i qarte ne hamendesimin tim.

 Mos u kap mas llafeve,.....Economy of scale and market....smileysmileysmiley..po ku mbaron ky re...smileysmileysmiley Qy qeka thesar ..

diell ua befte te nderuar admin ..panel diellor paci ngado qe shkoni !

Me gjith mend po iki se do me bier te fiket .smiley Iku bossi pasi lexoi , shqetesoi dhe habiti dhe njatre rruge me lart me te qeshura dhe me tha 

Te lutem mos me thirr me se po vdes nga brinjet smiley

Ik flij o damlla ik se lemerise dynjane !

Shyqyr qe u nis nje projekt i tille, vec Blendi duhej te sillte edhe ca te dhena te tjera, si kostoja e nje paneli, kostoja e montimit te dy paneleve, dhe kush i paguan parate, komunat apo qeveria.

U deshte qe te shkonte Pjeri per here te dyte ne Shqiperi qe Prokuroria te hetonte deputetet cuba. Pjer, o panel i ndritshem smiley

Aktualisht, krahas çështjeve që janë në gjykim, autoritetet hetimore shqiptare kanë nën hetim një numër të konsiderueshëm zyrtarësh, kryesisht të nivelit të lartë, që dyshohet se janë të përfshirë në veprat penale të korrupsionit dhe shpërdorimit të detyrës”ka deklaruar Llalla. [9 shtator 2014]

Te jete kungull valle? smiley

Interesant njerez ka ketu, duan te kundershtojne cdo gje  me citime nga wikipedia apo me citime te tipit " te lagja ime nuk jane kshu".

Reparti nuk prodhon elemente fotovoltaike, po te ishte keshtu Rama duhet te shkonete 10 here, jo nje here per reklame. Kompania prodhon shtylla, blen llampa tradicionale dhe i asemblon, merita e tij ieshte se me kerkese te investitorit per tesimin e eneregjise fotovoltaike, u pergjigj menjehere duke germuar per teknologji te certifikuara te prodhimit te fotovoltaikut ne Kine me cmime shume te arsyeshme dhe konkurruese.

Shqiperia ka mundesi te shkelqyera per kete lloj energjie per shkak te dielit!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).