Përgatitjet kanë përfunduar të tëra dhe mëngjesi i 21 Shtatorit nisi i qetë, me retë e shiut të një nate më parë që davariten bashkë me dritën e mëngjesit. Gjatë gjithë mbrëmjes së një dite më parë, njerëzit kanë shëtitur lart e poshtë përgjatë bulevardit me portretet e martirëve të vrarë për Besimin, dhe kanë qarkuar sheshet Nënë Tereza dhe Italia, që duken të mrekulluëshëm me shkëlqimin e dikurshëm të rikthyer plotësisht. Tiranas, që bëjnë foto, sikur shkelin për herë të parë në dekada, qytetin ku kanë lindur.

Papa Françesku vjen në Shqipëri pa masa të shtuara sigurie edhe pse mediat raportuan javën e kaluar se ka shqetësime nga një sulm i mundshëm nga eksremistë fetarë me tendenca xhihadiste. Vatikani e pranon se Papa është shënjestër për ISIS por nuk ka ndonjë shqetësim konkret për mbarëvjajtjen e vizitës së tij njëditore në vendin tonë. Megjithatë, disa nga akset kryesorë të qytetit janë të mbyllur për makinat sot, dhe masa të tjera sigurie njanë ndërmarrë për sigurinë fizike të Atit të shenjtë.

Mesazhi i Papës për shqiptarët është rizgjimi i besimit, përmes njohjes dhe respektit të sakrificës së 40 martirëve që humbën jetën ngatë Diktaturës. Ndërsa mesazhi që Papa i dërgon Botës nga Shqipëria është ai i bashkëjetesës dhe harmonisë të besimeve, si dhe të gjitha besimet e tjera më të vogla, që praktikohen lirisht në Shqipëri. Papa dëshioron të nderojë dhe Nënë Terezën, duke evidentuar origjinën e saj shqiptare përmes Sheshit me emrin e saj, ku ati i shenjtë do të mbajë meshën e së Dielës.

238 Komente

Hajt I kjofte ndeja e Mbare! May ma kane prishe kenaqesine e kesaj vizite traplliqet si kjo e blendit qe numron besimet e zevendeson palcen e kombit bektashinjte me protestantet e sulmet ndaj fese Musliman. Kjo vizite duhej te na afronte Jo te na largonte prej njeri tjetrit

Po bektashinjte ku i paske lene se te krishteret i paske ndare ne katolik, ortodoks dhe protestant?

Blendi, ja ke fut katundit! Nuk eshte hic sikunder e ke trajtuar.....

Mires' erdhe Papa Françesk!

Po te ndjek me emocion nga larg...

Zoti bekofte shpirtin shqiptar!

ec aty jari ka msu himnin

Sa gjat flet ky gomari qe kemi per president. Te na e bej hallall Papa smiley Ky harron kush eshte miku dhe kush ka qoshen e nderit... Tipike e llafazaneve te mbas 90-s qe s'e meritojne te vetquhen shqiptare. Llafazan njerez.... Flet tjeteri pa fund duke riperseritur te njejtat gjera, na hapi barkun gomari!

Nje meshe madheshtore, ne kete shesh kaq te bukur te dale ne pah nga restaurim i i fundit. Interesant eshte fakti, qe rreth 80% e pjesemarresve ne kete meshe jane jo katolike.... dhe kjo ndodh vetem ne Shqiperi!!!!!

...dhe me e bukura eshte qe vjen vete papa dhe mesha behet ne shqip... ndryshe nga te tjeret....

Po normal, se 80% e shqiptareve jane ateiste, keshtu qe kane shkuar "te shohin papen" e jo te luten. 

Si te vije bushi si papa shqipetari njesoj e perjeton. Qejfin e ka qe ta kapi televizori dhe ti boje karshillek komshiut. 

Cili nga ne te dy do rroje me gjate ?  smiley

ah sa do te doja te isha ne Tirane

edhe une laurasmiley

 

u pa puna shkojme ne Rome... e kemi me afersmiley

jo sot se s'eshte papa. ka ik me sherbim jasht shtetit. por duhet te jete ai tjetri pa detyre.

ky sjell mesazhin,njerezit e lire zgjedhin...smiley

 

...anche,, laura,vetem se emocionet jane me te forta atje ,e di ti smiley

Po ja mi gra nje vrap Pele eshte Tirana larg smiley

kan rrit çmimin e biletave Brado smiley

rrisin cmimin dhe cojn papen ne tirane me ua bo robve gizili. he ri? leket apo papen? smiley

ç'ke qe shqetesohesh,ti e ke gratissmiley  rrofte teknollogjia,mbeta me pizhama ne divan smiley

shqetsim? jo o goc. un jom tuj t'thon se nuk ia vlen me u mor as me papen e as me leket. i dor gallat me robt ne peshk nuk bo keq.

pikerisht,pikerisht,pa u shqetesuar fare ,te djele te bukur kalofsh!

bukuria nuk varet nga ditet smiley

jo,varet nga shpirt'i ndriçuar,edhe ditet me shi mund te jene shume te bukura smiley

se pari: shpirti eshte gjithmone i ndricuar nese nuk ndrydhet nga truri. pra mjaft te mos mendosh dhe e gjen.

se dyti: shpirti i pandrydhur eshte vete bukuria.

se treti: shume a pak eshte ceshtje truri, jo shpirti, njelloj si eshte ceshtje truri edhe papa dhe feja. smiley

kam pershtypjen se truri e gjen forcen tek shpirti, ose anasjelltas,nje binom i pandare ky,por mund ta kem edhe gabim,çeshtje truri dmthsmiley

filanfisteku, me kete tru qe ke si ja ben kur blen ndonje mall ne treg per te llogarit diferencen midis çmimit dhe kusurit?

 

kam pershtypjen se truri e gjen forcen tek shpirti, ose anasjelltas,nje binom i pandare ky, por mund ta kem edhe gabim,çeshtje truri dmth [smiley]

po, ky eshte perceptim i trurit. nuk eshte e thjeshte t'a ndash trurin nga shpirti, sepse qe foshnja perceptimin e trurit na kane mesuar. por nuk eshte edhe e pamundur t'a ndash. gjithsesi, e mira do ishte qe truri te vihet ne funksion te shpirtit, jo anasjelltas. 

 

Po ne rregull qenke ti mi goc , e ku ka me mire se  ta shohesh Papen me pizhama nga krevati smiley

ja ja se tashti do hedh velen e zeze mbi koke smiley

Papen mund te mos e shohesh nga krevati, por emrin e zotit mund ta bertasesh smiley

eh mer Brad nuk i kemi potencialet e Pjerit

Ne përjetuam për gati 50 vite një diktaturë të egër ku komunizmi tentoi të ndryshojë antropologjinë humane

paska thene Jar antropologu !!  smiley

Nuk eshte vetem per te qesh, eshte edhe per te qare sepse ti vete je shembulli (bashke me shoket e tu te armeve komunist majtas qe lepihen papes fashist djathtas) se komunizmi ja arriti qellimit te ndryshoje antropologjikisht himenin sipas ideve te Niçes ne liqen me uje te distiluar ne Sils-Maria.

 

 himenin sipas ideve te Niçes ne liqen 

 

Tiku paska lexu zizhken se funmi, jo keq

Vizite historike e domethenese.

Femija i pare i bekuar nga Papa ishte me baba ortodoks dhe nene qe nuk deklaroi besimin, pak a shume dhe nje shembull i pjesemarresve ne meshe.

Shume bukur paska ecur vizita. 

Ia vlejti vetem per te pare tiranen pa makina. S'e kisha vene re se sa e fshihnin makinat pamjen e ndertesave te bukura.

Permendore do ti ngrihet atij qeveritari, cilido qofte qe ta ktheje bulevardin Deshmoret e Kombit ne nje shetitoore siç ka qene, (qofte edhe Sheshin Nene Tereza.) larg tymit, borive dhe zhurmave te makinave.

alidems, nuk mund ta marrish me men ca kenaqesie kam ndjere duke ecur sot mnjez qere, pa buri, pa shurmen e perditshme.Mu kujtun ato vitet e xhiros se lumit njerezor...Vite qe nuk rikthehen me ...

smiley

mjafton deshira e mire grave me e perjetu perdite veten si sot. vec deshire e mire duhet.

Ketu ne Finland asnje nga mediat elektronike apo gazetat apo TV nuk dhane lajmin e vizites se Papes!!!!

 

Pyes veten pse Papa cdo here ben vizite ne vende te varfera apo vende ne tranzicion? asnjehere ne vende te zhvilluara????

Kur erdhi Papa Benedikt ne US para ca vitesh u be goxha davet. Po edhe ne Izraelin e vobekt ishte dite per t'u shenuar kur vajti Papa Francis. Keto vendet e tjera si Gjermania e Polonia etj nuk ia vlen te permenden.

Ah ndjese, se paske pyetur veten.

Katoliket,kjo cope autentike e Evropes n'kit Ven,e ngriten si perhere flamurin e Perendimit te ksaj Toke,t'u i tregu Botes mare ,faqen evropiane te saj!!! smiley

Vallai gjithe ato robt aty katolike ishin. Bravo i qofte Rames i konvertioi brenda nates. Me kete mrekulli e kapi shenjterimin me duket. smiley 

Robt ishin ca ishin,sebepi qe i mlodhi ishte i katolikeve. smiley

Ke te drejte, bile edhe ne Turqi ata po e cojne. smiley

Tamam tamam, Papa erdhi per myslimanet, se ashtu eshte nje muhabet.smiley Prandaj na zgjodhi nder Europ.

Nejse jeni bo me flete se e keni dhe liderin katolin tashti. Ishalla dhe kabineti po ndjek shembullin e tij. Keshtu e zbusin icik ate imazhin, e di vete ti mo, si bij eterish. smiley

ha mor ma dhe ti,pse merzitesh? ne kete feste ka ven edhe per ty. smiley

Jepini Cezarit ate qe i takon Cezarit! Ja kush e zbukuron Shqiperine. Thuajeni nje "faleminderit!" se nuk ju harxhohet goja. Mbeti tere jeten Floriri duke u rropatur per juve por ju vec te ankoheni dini.

Prandaj dhe ja kemi bere hallall c'ka perlare ne flori a leter. Ah sikur te ishte dhe ky katolik. Po s'mbidhen te gjitha te mirat bashke, thuaj.  

Qashtu. Gezojn per papen gadi njisoj si per Gjermanin kur fitoj kupen e bots

Ato qe dolen nuk qendruan vetem per Te pare papen. Ato qendruan deri ne fund , degjuan dhe mesazhin e papes dhe klerit katolik. Ato qe vetem Kane dale Te bejne selfie dhe Te mburren qe erdhi papa jane politikane paZot si Rama me kompani

he mo ,u kenaq popullismiley

nga parti-enver jemi gati kurdoher, kaluam tek evrope-vatikan jemi gati per kurbansmiley

dhe te kete kujdes naim cil lela me retoriken antikomuniste se pap cesku eshte vete gjysem komunistsmiley

CNN po e quan Shqiperine nje vend Balltik, duke riperseritur disa here qe eshte vend me shumice myslimane smiley

Kurse BBC-ja vazhdon avazin si avangardi i nxirrjes te imazhit te Shqiperise dhe shqiptareve. Ketyre sikur ju bejne serum me help antishqiptar sapo nenshkruajne kontratat e puneve. 

Papa me gjith shpurren na cane trapin me vuajtjet e komunizmit por asnje fjale per vuajtjet dhe shkaterrimin shumefish me te madh ne 25 vitet e fundit. smiley

Vdekje i kam britaniket, sa here shkruajne per Shqiperine. Qe nga Top Gear e deri tek Daily Mail. Kete gabimin Baltic Balkan e bene dhe ata te Euronews, qe atyre s'u falet. I bene vendet Balltike si Ballkanike dhe as e ndryshuan te faqja e vet.

Mjf nga kjo vizte del qe Papati nuk njeh Kosoven, nuk njeh shqiptaret si nje etni etnolinguistike komb-shtet formuese, nuk njeh dhunen dhe egersine anti shqiptare te 25 viteve te fundit te shprehur ne cdo aspekt etj etj etj... T'ja kaloje mire sa eshte mik ne Shqiperi!

Mileti turme eshte o babam.ne te njejtin shesh dikur dilte me portretet e lenkes, muhos, lale hekrit  e gjithe karrociereve te tjere te birose,me vone  brohoriste mesine e tij hajdarin.nashi per bajram del masivisht e ngre bythen perpjete , kur vjen papa lutet masivisht per jezu krishtin.40% te papune tha bonga boterore dmth te ngeshem sebep per aheng duan e kane kohe boll te presin mysafire

Prisja te vinte Vlera te prishte temen me nostaligjine per kohen e arte te Enverit, por sot e paska marre stafeten nje nga Franca.

Urime besimtareve katolike per viziten e Papes. Faleminderit, Pape, qe erdhe se i shtyve gerr-verritaret tane te rregullojne nje cope shume te vogel te Tiranes.

Une gjithmone kenaqem kur shoh se 'mi prishin' temat e mia sepse kjo ma forcon edhe me teper bindjen time se, ate qe shohin komplote temeprishese, jane pikerisht ata qe edhe jane nostalgjike per nga natyra - veti (ose difekt) qe nuk e kam.
Nderkohe qe, me lart, desha thjesht te beja nje perpjekje te vogel per te parashikuar se cili mund te jete rock-stari i rradhes, pas 30 vitesh
Po pse, te le ti ?
smiley

Me pelqyen fjalet drejtuar shqiptarve duke mare si shembull simbolin ne flamurin e tyre : "L'aquila vola in alto,ma non dimetica mai il suo nido! Prendete da lei il senso del sacrificio"!! Vjen tjetri nga ana e anes e te jep leksion si i duhet folur atij populli !!

Faleminderit Pape! I paske bere peshqit te sherrosen 27% me pak tek tema jote sesa tek temat e tjera smiley

mire se erdhe Papa Françesk!

Ok. sikur e kam para sysh:  te gjithe keta politikanet qe keto dite  me rastin e vizites se Papes,u pergjeruan  me  retoriken  e vuajtjes se shqiptareve ne komunizem apo krimet e diktatures dhe Enver Hoxhes qe i bene klerit ne pergjithsi dhe atij katolik ne veçanti,  pas ndonje muaji e ca, me rastin e 29 Nentorit, pa me te voglin ngurim kane per te bere foto publike me veteranet  te cilet  mbajne krenar portretin e shokut Enver.smiley
 

Ore Belul, s'e paske fare mendjen ti c'thote Partia e Qeveria per keto pune. 

Nje orgazem shoqerore masive, do thosh tiku... me vizatime sigurisht. smiley Kishim nevoje si popull. Fenkju!!!

Une po i paraprij falenderimit te Papes dhe po i them ska perse, kenaqsia ish e jona. 

Ke tregu se je njeri i mire; shpresojme qe kjo mirsia jote te "zere" edhe eliten tone, dhe kontriboje ne uljen e pehazhit tone shoqeror. 

Te tjerat pastaj i mulojne brejvdikat. 

Edhe i gjo tjeter, Papa besoj e di se na e kerko protokolli me e bo tok me mustaqetumin & co, por prezencen e Rik liturgjistit si tja shpjegojme?

Papa si bashkeluftetar i popujve qe Luftuan dhe Fitun kunder fashizmit , bashkepunetorve te tyre dhe mbeturinave fisnore te sherbetoreve te tyre e dha Mesazhin .

Hiqni Gjembecet nga mjedisi . Paqe  dhe Lumturi .Perkujtoini me respekt ata Luftetare qe dhane jeten  per Liri .

Nje gje ben pershtypje se si nga shumevigjilentet e "na kem feisin e bukit or tie " dmth shoket antikomuniste te thekur dhe ata si me "ndroje " , asnje Proteste qofte dhe nga Amerika me Peticione se si eshte e mundur te takoje nje Qeveri NeoBllokmenesh qe feston edhe 29 Nendorin si dite Clirimi nga babaaret e kombit !

Ngjarje historike ne nje nivel me viziten e Hrushovit , Cu En Lait , Bushit .

Past kemben e mbare per mbeshtetjen qe u dha Shqiptareve ne kushtet Historike !

Nje pjese e mire e robve ne shesh ishin te huaj, sidomos nga vendet fqinje. Kishte shume greke, italiane e sllave, e madje ca kroate dolen me flamurin e tyre e per pak mendova se ishin serbe, se u ngjajne flamujt.

"Let no-one consider themselves to be the 'armour' of God while planning and carrying out acts of violence and oppression!" per kete pune erdha tha, ose me mire me dergoi Shefi. 

Shqipëria është i vetmi vend komunist ku ateizmi u vendos me Kushtetutë, ku nëse shkoje në meshë dhunoje Kushtetutën, ku u shkatërruan 1,820 vetem kisha ortodokse, katolike, ndërsa të tjera u kthyen në kinema, teatro, salla vallëzimi. Ndjej që duhet të shkoj në Shqipëri”, citohet të ketë thënë Ati i Shenjtë pas kthimit, para një muaji, nga Koreja e Jugut.

 

...mire bere qe erdhe per popullin fukara o ati i shenjte se ne kupole perseri jane po ate te djeshmit, pinjollet e atyre qe ideatuan dhe i vune kazmen dhe dinamitin kishave dhe xhamijave ne cdo cep te shqiperise.

 

 

shume te poshte bijte e eterve o kapo smiley Shkun dhe ja dergun ftesen perpara se ky te bente kerkesen. smiley 

"se ne kupole perseri jane po ate te djeshmit, pinjollet e atyre qe ideatuan dhe i vune kazmen dhe dinamitin kishave dhe xhamijave ne cdo cep te shqiperise."

po ata jane o Kapo se skane per te ra nga qelli po ishalla kane ndryshuar...  smiley

....se skane per te ra nga qelli po ishalla kane ndryshuar..

..le te shpresojme ..por kom frike se populli ka thone qe; "bishti i qenit ,bisht qeni ngelet" smiley

 

Si tha nene tereza:ene kamunistet jane bij te zotit...

Mbase kjo eshte qershiza mbi torte, kur bijte bejne hasha eterit, dhe lepijne ate qe bene ata. Nuk thone kot, rruget e Zotit jane te mistershme. smiley

Besoj vazhdimi do jete, "po ti sigurove parajsen, une i shkreti do digjem ne perjetesi." 

Leviticus 19:18
Verse Concepts
Conflict ResolutionResponsibility, For God's WorldAcceptance, Of One Anotherethics, personalSuicidedecisionsDuties To Neighboursevil, believers' responses to
Love, For One AnotherUnfaithfulness, To PeopleBrotherly LoveSpiteResentment, Against PeopleGrudgesAlienation, Overcoming

'You shall not take vengeance, nor bear any grudge against the sons of your people, but you shall love your neighbor as yourself; I am the LORD.

Deuteronomy 32:35
Verse Concepts
Seasons, Of LifePunishment, Nature Of
Lordship, Human And DivineRetribution

'Vengeance is Mine, and retribution, In due time their foot will slip; For the day of their calamity is near, And the impending things are hastening upon them.'

Proverbs 20:22
Verse Concepts
Oppression, God's Attitude ToGrudgesVengeance
PatienceSpite

Do not say, "I will repay evil"; Wait for the LORD, and He will save you

-

Qe thua ti Pape, kaq ma kane bere koken ata te SHQUP-it. 

Me nder teje, na ka care trapin ai Rama o Pape. 

E shef ca behet ketu o At i shenjte? 

E shof mer qazima e shof

Eeee po s'e shef aq mire, kthehu pak djathtas.

U sa paska shkuar ora, sa ta puth kete femijen dhe ika te bej nje dore muhabet me kokembeshtjellet.

P.S. Duke ikur rruges nga bulevardi i martireve te komunizmit per tek Pape-stacioni...sorry, Pape-stacioni...sorry, Pape-stacioni 

Dora qe mban nishani gjithmone ne allate ka rrenje te thella ne histori.Fjala testimony e ka rrenjen ne fjalen  testicula.ne romen e lashte deshmitaret ne gjyq betoheshin perpara gjykatesit:"mu thafshin ato ne te genjej."smiley

Do e kete pasur doren ne levizje e siper dhe fotografi qerrata e ka kapur. Musteqja eshte serioz ne keto pape-raste.

Mund te jete kusheri i larget me kete.

kusherinj te larget jemi te gjithe me njeri tjetrin. smiley

6 grade?

Papa nuk mban ore dore, por mban nje unaze te çmuar...  çfare thote Filipi dhe Top-kanali, e ka akoma  unazen Papa pas takimit me shqiptaret..?

Vallai po i mungoi ndonje gje Papes kete here, dihet kush e takoi i fundit ...Nuk ishte pune Filipi as atehere. 

kush e takoi i fundit mo?

Arben Malaj, i cili i kerkoi bekimin per postin e Guvernatorit, duke shpresuar qe ai te mos behet nje tjeter socialist-on-socialist viktime e "procesit" te "sistemit", si Nano per kandidaturen presidenciale.

Qyqja Beno, ti po dashke te me besh kurban - i tha Papa.

nuk e ben njeri Benin guvernator banke sepse Beni eshte nga grupi qe e kane bere lanet njeher e mire..smiley  por sec  kam pershtypjen qe guvernatori  kerkohet jashte Albanies kesaj radhe..smiley

A mendon se ka koincidence qe kandidati kryesor gjendet ne Shqiperi keto dite?

Lere se ate e dogje ti, veren ia morre po fjalen s'e the te mire ...

Une jam ende duke vuajtur Zhgenjimin e Madh, po ti qe e ke mik, tregoja pak kete. Ja vodhen dhe nje teori tjeter nga Libri i Madh.

Une maksimumi koleg blogu e kam, se aq e kam takatin. Nuk di c'te them per zhgenjimin tend, keshtu e ka jeta, nuk mblidhen te mirat bashke, po sidoqofte veren ia perlave, bile mos ma merr per kapital, po dhe keto teorite qe thua, mua me duken me shume si alibi ... se dihet qe Pjeri ne vere e siper e leshon gojen.  

smiley As edhe nje lloj vere s'i kam perlare. Mjaft perhapet thashetheme!

I ke perlare aq shume sa qe po i shperndan, dmth i premton, rreth e qark. Mos me bej te te citoj postimin. Po Pjeri e ka zemren e madhe ...  Ja sikur ta dija, te ka falur me poshte.. 

E dashur, pergjigjet e intervistes ti kam bere gati, me dergo dhe te tjera.

Behet fjale per komunikim sekret ne privat Pjer?
Po ben blogun te vdese nga kurioziteti se cmund te shkembeni privatisht ju dhe gjembi, larg syve kureshtare

Bredh, me siguri do e kete per 4ever se une s'i kam derguar as edhe nje pyetje. Apo po na del dhe genjeshtar z. Pjer?!

"E dashur" - thote. Beje vete mathin.  Jo se eshte my business, por meqe mu be apeli. 

Car tentative per diversion! E ka pas me 4-in thote. 

Pjer te lutem po te pati nis Kaktusi nai foto te saj ndaje me tere popullin peshkor se kuriozitet i modh knej. smiley

kip kull gjembo. e litell bit maksi iz in evri peshku smiley

Belul, nuk e di sa e njeh Benin , por ja ku te them une qe e njoh shum mire, e kam pat edhe ekonomist firme pak kohe, e kam mik( qe nuk ma degjoi keshillen ) ....! Nuk mund ta beje dot mire ai, per tre arresye..... nuk po ti them .... 

Aty duhet nje njeri i paperlyer.

Aty duhet nje njeri i paperlyer.

me deshire per t'u perlyer mbare e prape. smiley

megjithese, cili bankier apo ata qe duan te behen mund te jete i paperlyer?

me keto pyetje qe ben ti, zere se ke dal komit kunder qeverisesmiley

Po dhe guvernatorja, dihet.smiley

...me ne fund u mbyll ene dera e AlItalias nga ,Rruge te mbare At i Shenjte smiley
 

Basha ka ofru nje gjo Papes! Me e bo "Qytetar Nderi" i Tirones, ., po shyqyr qe erdhi Papa me rregullu pak biografine (korruptive dhe krminale) dhe te gjithe ne sulme per te fitu kredi, ose me u tregu me katolik se Papa!

me ne fund edhe Zahua i vogel u bekua live duke marre fryme... shpetim per ne....smiley

po normal qe Zaho u bekua... Edi Rama na doli me katolik se Papa

Kushedi sa eshte merzitur Janullatosi smiley

Mu me thane qe sa e pa Papa, Janullen, vuni duret m'kaptine ene tha :

"Ala ktu ti mer g... m....?" 

Ta kisha fjalen eshte merzitur se me trashegimi Zaho i vogel eshte ortodoks mirepo prinderit e paskan konvertuar ne katolik.

Jo mi une ty te kuptova po thjesht po jepja nje element shtese.

Nga ana tjeter sikur Papa te kishte marre nje moment ne krah Dardin tim, une do kisha qene shume i lumtur, po s'besoj se do fugojsha ta pagezojsha ne kishe.

Nje nga lajtmotivet e vizite se Papes ishte perkujtimi dhe nderimi i viktimave te komunizmit, me c'rast dhe u mbush bulevardi me fotot e martireve fetare. Ne harmonizim te plote me kete, organizatoret e ceremonise pritese e kane pare te arsyeshme ta inkuadrojne dhe bunker-muzeun e Lubonjes duke e mbuluar me shishe:

Një nga veprat më interesante që dëshmon persekutimin komunist, anës bulevardit ku kaloi Papa Françesku, mbeti në hijen e një tende të madhe mbushur me arka me ujë. Bunkeri mbi 40 vjeçar, disa kolona nga galeritë e minierës në Spaç dhe një pjesë e murit të Berlinit, nuk mundën të kenë vizibilitetin e duhur në këtë ngjarje të veçantë. [Lapsi].

P.S. Kush e "shkruan" (dmth ka) Lapsin?

Hmmm shume kohe pa e pa Peshkun. Nejse. Doja te shikoja c'behej me Papen, mor aman!

Tani pervec urimit "I Pacim Uraten" desha te pyes se pse askush nuk e permend qe kjo eshte vizita e dyte e nje pape ne Shqiperi dhe e para ka qene e Papa Gjon Palit te II, qe eshte padyshim Papa me i madherishem i koheve moderne. Them se emocionalisht ajo vizite e pare eshte e paarritshme dhe duhet te jete e paharrueshme. Aq me teper kur pervec dhjetera mijera njerezve ne rruge e sheshe, ate e priti ne Aeroportin shqiptar vete Nene Tereza dhe ("pa harruar qenin" do kishte thene Xherom Xheromi) edhe Sala i ri fringo i asaj kohe. Papa shuguroi kater arkipeshkope me duket dhe takoi ne Shkoder edhe At Mikel Koliqin qe pak muaj me pas u shpall Kardinal, duke u bere keshtu Kardinali i Pare shqiptar ne histori. Pa harruar ketu puthjen qe i beri tokes shqiptare sapo zbriti ne te.

Ja dhe nje link per ata qe nuk e kane pare ose duan ta rikujtojne.

Per te tjerat ka Mastercard.

Tung

+1

mireseerdhe perseri

Aha Gjemo. I ka dale era Peshkut. Ja lexo komentin me poshte te Tikut po nuk me besove. Imagjino qe ketu njerezit menohet te flasin mbi viziten e Papes. Pa shprese...smiley 

PF, Peshku eshte me i madh se kujton ti dhe te tjeret. Kjo qe quajme ne Peshk, eshte vetem nje luspe e Peshkut qe eshte qelb fare, me koke e me bisht, me kohe e me vakt, sepse s'ka mundesi qe kurvjare te çfardolloi ngashnjehen me Papen kur nuk zbatojne as 1% te keshillave qe thote Papa.

Per te mos fol per mesimet e mikut tat te epokes se Gurit, Jezu$it.

Jo po meqe deshe me fol per Papen. Urno e fol tani meqe deshe.

 

Si thote populli anglisht-foles: every village has ... (plotesoje vete)

PF, po ku ke qene more djalke smiley

Nuk marrin vesh shqiptaret nga bekimet e Papes, por Papate bojne detyren zoti i falte shqiptaret se mbas vizites ne PAPA Vojtiles erdhi viti i mbrapsht, do zoti kete radhe mos te kete ndonje vit te mbrapsht si ai i 1997! smiley

vertet un e kisha harruar viziten e Papa Gjon Palit te II ... emocionuese

PF keto qe thu ti nuk i ka thene njeri ketu, po ne media jane perserit shume here. Biles ai krye-gazetari (i hartimeve te 8-vjecares) Kol Balla, na e shpifi dje duke thone Papa rikthehet pas 21 vjetesh. (sa te veshtire e kane te bejne fjali llogjikisht me sens keta mer amon)

Shqiptaret Papen prej Vojtiles e dune fort kjo eshte e padiskutushme. Po une mendoj se edhe Bergoglio do sjelli ndryshime te rendesishme si brenda Kishes (jo revolucione sic presin disa se nuk eshte fare vendi) ashtu edhe ne raportet e Vatikanit me fete e tjera.

Eshte diçka madheshtore, ndjehet ne ajer mistika e perjetsise, plus faktit qe sot ne Shqiperi (me sa duket nga diskutimet dhe linket ketu edhe emigrante jashte shtetit) asnjeri nuk ka perdor profilaktike sipas mesimeve katolike, te majte dhe te djathte njesoj e ka bere lirshem aktin, ne menyre natyrale, ekologjike.

 

Kaluam nje dite ku e mira, miresia ose njerezilleku mundet te kete rrugen edhe neper kete territor! Pake gje kerkohet, fare pake ! Deshira e mire dhe besimi tek feja e vetvehtes ! 

Bulevardi ishte mbushur plot, vec autobuzat, nuk e kuptoj se pse nuk punonin. Psh, fare mire mund te punonin nga Kinostudioja deri pallati i Kultures, dhe nga Kombinati deri tek Banka. 

Papa si gjithmon i qeshur, duke pershendetur popullin dhe ne duke e pershendetur dhe fotografuar smiley

Psh, fare mire mund te punonin nga Kinostudioja deri pallati i Kultures, dhe nga Kombinati deri tek Banka.

 

hemmm, Banka po thote Pjeri, nga Albanie, si rastesisht...smiley

Per nje finok (copyright Enver Hoxha) dhe kalkulator i ftohte si PTH (jo ai qi i kane vjedh pseudonimin ketu ne peshk) asgje nuk eshte rastesi ne kete bote. Eshte vetem aritmetike.

Kape pak kete skenarin Belul: ne Shqp ka filluar rekrutimi per BQ, si rastesisht EKR deklaroi qe eshte katolik dhe fton gjithe shqiptaret dhe te huajt te aplikojne, Papa shkon ne Shqp dhe thote qe te krishteret kane vuajt nen komunizem. ''Rastesisht'' por fare ''rastesisht'' nje i persekutuar por i pamposhtur nen regjimin e EH, me emer kristian PTH,  eshte prezent keto dite ne Tirane. Ky PTH (i verteti dhe  jo ai qe i kane vjedh pseudonimin) gjithmone eshte shpreheur i gatshem ti sherbej popullit si Guvernator i BQ. Ta kete dergu Papen ky PTH ne Tirane dhe pastaj ben sikur i ka rene rruga andej nga Shqiperia? Shume e nendheshme me duket puna. 

Pjero, me pase nanjoni urgjence shendetsore kish vdek rrugeve para mberritjes ne spital, aq shume rruge ishin blloku sot.

Megjithate besoj se papa ka bo mrekulli dhe ne kete pike.smiley

Bulevardi ishte mbushur plot, vec autobuzat, nuk e kuptoj se pse nuk punonin. Psh, fare mire mund te punonin nga Kinostudioja deri pallati i Kultures, dhe nga Kombinati deri tek Banka.

smiley Bere mire qe i kujtove se tani, s`ka as Kinostudio, as Pallat Kulture, as Kombinat  jane relike te nje kohe kur kishte Kinostudio, Pallat Kulture, dhe Kombinat  me nja 10 mije punonjes! Ah Banka, edhe kjo ne duar te hajduteve! Atij vendi s` iben derman as Papa!

Pf i nderuar ..Bujrum e mirseerdhe . Dhe rrofsh qe na kujton se Populli yne mikprites me shekuj e nderoi dhe kete personalitet si te tjeret .

Them se posti Juaj shkakton nje peshtjellim pasi nuk eshte shume e nevojshem krahasimi "ne kohe " Kjo le shkas per vizita shume here me te suksesshme personalitetesh si psh e Hrushovit .Biles  pa patur nevoje per paraharxhime e "masa sigurie  qindra milioneshe " ,  pa Makina me " xhama Antiplumb " dhe patjeter jo me "veshje antiplumb " e me snaipere neper qoshe  .Kohe te tjera nuk gjykohen ne te njejten mase .

Z.Heretik me duket se ka nje perfytyrim me te drejte.... pa qejfmbetje ..Ky qe dhe shenimi papes ne liber per shqipot smiley

Me shume respekt !

Po e vej poshte Gjembit se mbase nuk ma fshin  " Shokeni .E lexuat !Na ofenoi bashkimin Sovjetik a i qivja udhet " smiley Eh si perseriten kohet ..." se diktatura zotrie " smiley

 Gjembi ben sPirth sPirth sPirth i dhon lleqe . Nuk ben kakerdhi ne forme llamPaxhijsh se nuk i duhen .Por kur i duhen dhe ato i ben .Tani per tani  eshte me tolerante ne kete kuptim dhe nuk ta fshin smiley ose ta  fshin ttotalisht !

Ok fshije smiley

komunistet dhe muslimanet nuk dolen ne shesh besoj. vetem ata qe i ka nxjerre rama me zor.

Jo vetem aq, po muslimanet kishin ikur te gjithe ne Arabi sot. 

Pse pe Lubonjen gje atje o Cone? Ai ish tu qajt, se mos e kapte palloshi prej veshi dhe e conte me zor me taku Papen sic bon me Hrushovin e Bushin.

PF, ene lubonja nuk e qu viziten e Papes para 20 vjetesh apo ene viziten e Nene Terezes.

Kot me te pyet ti ishe si fashist ?

un nuk isha se jam pagan idriso

Edhe Nazistët  pagan kanë qenë LlamPaxhijo . Fashistët kanë qenë katolik më duket !

Nuk ka lidhje socializmi me paganizmin.

Shume prej mediave nderkombetare kishin si titull per lajmin e vizites se Papes ne Shqiperi denimin qe ai i beri perdorimit te dhunes ne emer te fese, me gjase ngaqe ceshtja e dites per mediat nderkombetare eshte ISIS, e per vendet perendimore, dmth kristiano-centrike, muslimanizmi eshte feja "e gabuar" si dhe Shqiperia eshte me shumice muslimane...dmth nje lidhje musli-Shqip-paragjykese e shkurter qarku e nje logjike dy-trelekshe "perendimore", nenkupto krusade-ore, do thoshte John Stewart.

Ja nje mesazh tjeter politik nga fjala e Papes ne Shqiperi, mesazh i cili s'i vjen shume pas pizgave ketyre mediave perendimore, tek te cilat media disa qafekuqe s'kane nguruar ta quajne Papen dhe komunist per keto mesazhe:

Në një botë që priret drejt globalizimit ekonomik e kulturor, duhet bërë çdo përpjekje që rritja dhe zhvillimi të jenë në shërbim të të gjithëve e jo vetëm të një pjese të popullsisë....

 

Globalizimit të tregut duhet t’i përgjigjet globalizimi i solidaritetit [ Ora News | Radio Vatikani]

Ky mesazh ne fakt i vjen goxha pas pizgave/interesit Shqiperise, si nje vend i vogel e i pazhvilluar, e kesisoj i disavantazhuar nga globalizimi. Megjithate s'e pashe kete mesazh te vecuar/theksuar as tek mediat shqiptare, te cilat shquhen per papagallizem dhe percipteri te pashoqe.

Papa erdhi ,mire beri qe erdhi , iku , cfare nxorrem nga vizita e Papes ?
 

bulevardi o mo mir pa makina. tirana o mo mir pa makina. shqiperia o mo mir me sa me pak makina. bota gjithashtu. smiley

Papa e solli makinen nga Roma , qenka me mire pa makina smiley

ket duhet t'ia themi dhe papes. heres tjeter t'vij m'gamorr.

si o mo mir bulevardi? me a pa gamorr?

ne fakt mo mir mos vij hic. gjynof me u lodh me ne. kush e di si po renkon tani tuj e zon gjumi.

Me gomar levizte Krishti, Papa s'ka moshe per gomar. Le qe gomarin s'do ta aprovonte as Tahiri me Brahon per ceshtje sigurie, plus qe mund te shkaktonte percarje kombetare.

Perfytyro p.sh. te binte Papa nga gomari ne bulevard afer presidences te ciles Bujar "dukem si turk me mustaqet e mia" Nishani ja hoqi gardhin...do fillonte Fox News dhe korrespondentet e tij ne Peshk (ACDC dhe Koth-Komentuesi) te akuzonin Shqiperine per pape-atentat dhe si nje vend  te nenshtruar nga ISIS dhe nga terroristi Albin Kurti (sipas te siper-permendurve). Pas tyre do bente nje interviste tjeter Mapo, kete here Maks Velo duke intervistuar Alfred Lelen per informacione investigative ne lidhje me atentatin ndaj Papes, ne te cilen mesele gomari do dilte patjeter me origjine maloke, dhe keshtu qe kjo do behej shkak per skandale, grindje dhe paragjykim te theksuar ndaj gomareve, sherr i cili do bente xheloz Fullanin dhe Erjon Bracen si te gomar-eklipsuar ne media.

P.S. O Pjer, me cfare mjete dhe misione ke vajtur ne Shqiperi kete here, dhe ishte rastesi apo dicka tjeter fakti qe s'morre pjese tek bisedat me Papen? smiley P.sh. ky qe morri pjese s'di te kete bere ndonej liber si VQ-ja...

xhibo i kerkojm mo mir dorheqjen dhe shperndarjen e kishes papes se paska shum avaze? zoti, nese egziston, na gjen dhe vet. s'ka nevoje per pape e prifta. apo ka?

Nxjerrim se si nje dite mund te ndihemi njerez si ne cdo vend Europian, pa ndjenja superioriteti apo inferioriteti ndaj atyre jashte nesh, shpresoj se ai lloj frymezimi universal te zgjase me shume se nje dite e njerezit te vazhdojne luften e perditshme drejt kapercimit te defekteve individuale e zhvillimit te dhuntive personale. 

Ishte e nevojshme si nje terapi kolektive per popullaten e ku veshtrimi drejtohet drejt se mires, dashurise dhe qetesise dhe jo sherreve ne parlament, gjuhes vulgare te politikaneve lokal, krimeve te gjykatesve prokurorve e vrasesve bashke, e aq shume te keqija qe bombardojne mendjen e Shqiptarit te thjeshte sapo hap syte. Mu duk nje dite larg te keqes e krimit ....eshte dite fatlume pavaresisht 364 diteve te tjera qe sdime si do jene.

este citim ky apo e ke shkruajtur vete ? (paragrafi i dyte).

I Lebetitmi ju pergjigj pyetjes Makiaveliste te Bradit...nuk u pergjigj me citime. Nashi mbas vizites se Papes nuk bom nonji Lek apo a do bojme ne te ardhmen????...jo po njerezit nuk e degjun Ndjenjen e madherishme dhe lane nje shesh te ndotur me papasterti pas.... 

nje popullsi e traumatizuar nga problemet e perditshme paten per merite te tyre dhe vuajtjeve te martireve nje dite Europiane mendimi dhe ndjesimi larg monotonise se perditshme Jo esenciale, dhe u ndjenje Sikur ishin ne San Pietro duke menduar per zotin....Neser eshte dite e re me probleme te vjetra... Le te urojme qe dite sa me te Mira te vijne per vendin tone.

 Brado,nga vizita nxorrem konkluzion qe papen e dashurojm,xhaxhin Enver s'e harrojmsmiley

Kur do vije prap Papa?

Mire qe erdhi Papa, po Mama pse nuk vjen asnjehere?

 

Batute e denje per moshe 6 vjecaresh

....komunistet dhe muslimanet nuk dolen ne shesh besoj. vetem ata qe i ka nxjerre rama me zor

 

...Papa u perlote nga refimet e vuajtjet te klerikeve gjate regjimit komuniste por mbase  arriti te kuptoje edhe paradoksin shqiptare qe ky popull  nga njera ane ka aplikuar nder shekuj bashkejetesen dhe tolerancen fetare nga ana tjeter te prodhoje kaq shume diktatore e kriminele qe martirizuan popullin e vet .Papa e di se ateizmi 50 vjecar i komunizmit te Enver Hoxhes me vrasjen,persekutimin dhe hedhjen ne ere te kishave dhe xhamijave  ka lene  pasoje te pariparushme ne institucionet fetare dhe besimin te zoti.Kete ateizem  te trasheguar nga komunizmi i shprehur ne keto vite si indiference ndaj fese,pinjollet e regjimit,baballaret e te cileve firmosen per ekzekutimin e klerikeve   po perpiqet tja u shese shqiptareve si mit dhe arritje te shoqerise .smiley
 

Pershendetje Kapo! Jam plotesisht dakort me pjesen me te madhe te ketyre qe shkruani.
Pavarasisht qendrimit disfavorizues te kishes katolike mbi pavaresine e Kosoves, vizita e papes sherben (sadopak) si mbeshtetje per komunitetin katolik por edhe per besimtaret tjere sepse eshte e vertete: komunizmi ka lene nje mjerim shpirteror te pandreqshem tek shqiptaret, breza te rinj dhe te vjeter bashke.
Persa u perket "pinjolleve te regjimit," nuk besoj se deklaratat nostalgjike te nje politikani apo nje tjetri te synojne me shume se nje kategori te caktuar votuesish... Mos te kalojme ne paranoje te panevojshme...

Kapo per sa kohe ta shohim komnizmin si "merite" te enverit dhe te besojme perrallat amerikane qe deshtuan per ta rrezuar hoxhen e ateisteve nuk kemi gje ne terezi. Meqe pengesa ishte hoxha ku ishin amerikanet vitet e fundit kur hoxha u semur apo me keq akoma kur vdiq.

Grande Kaka ..Klerikët janë ndëshkuar 1945 -1946 si kriminelë e bashkëpunëtorë pararendës që pregatitën Pushtimin fashist dhe mblshtetën veprimtarinë Terroriste edhe me armë pas Lufte ! . Më pas është dënuar vetëm Një nga vitet 70 ish partizan ortodoks si i lidhur me agjenturën Greke. Mos u përlot shumë nga të varturat e Bulevrdit që babi Juej  i quante "Horra Bulevardi " smiley

Komenti Jot  do të thotë  që " ja futëm edhe Papës " smiley

Jo Njente Kapo Jo !

Zotrie, kur i pushkatonin kleriket, pothuajse cdo vit kan pushkatu deri ne 1971, ata martir deklaronin para vdekjes: I falim armiqte tane... Ndonje vit qe ka kalu pa pushkatu klerik ka qen se Mehmet Shehu, bonte ndonje perpjekje per tu lidh me Perendimin per ndonje $$$$$.

Po me vrasesit si tja bojme, zotrie, se as falje nuk kerkojne e as falin...Ta them une tye zotrie, se nuk ka pas mortaje me te keqe se komunizma...Po e tha ene Papa zotrie, plaget duhet me mos len me i harru...

Se linket zotrie ..pa thashetheme si tye i kom më shumë Una . Bëj dhe sPirth sPirth spirth i dhonllëqe sa të dush po deshe . Edhe kakërdhi në formë LlamPaxhijsh smiley

Papa nuk tha për tye  i nderuar lebetit ....plaget duhet me mos len me i harru...smiley

Tha për të krishterët që i kanë shkaktuar aq fatkeqësi me Kryqëzata e Luftra Botërore Njerzimit që çfarosën qindra miljonë nga kjo Botë për hir të Dogmës ...dhe nuk duhen përsëritur më ! Tha dhe për mazllëmët e fanatizuar me dogma por jo me Velollëqe !

Nuk osht Papa nivel alabaku që flet për fashistët si ti kujtojmë !

 

Na bjer ndonjë fjalim te papa Bonifacit po mujte , kur u bënte thirrje kryqtarëve për të nënshtruar të dalurit nga Udha e zotit.

Ose po munde edhe ndonjë inçizim të Bartoleme Diasit e të tjerëve kur zbulunë kontinentin amerikan De Gama me Kolombin . për fatkeqët që binin me "miliona në gjunjë se " Kortesi "do u merrte diellin "  Kush papë qe m' afhernaj ?

Nuk është papirus Papa ta përdor çdo Kurvë e kohës Politikisht . Mesazhi nuk duhet me u kuptu sipas teorive të Babsqapit dhe sPurth ërave .

pamja me e papelqyeshme qe kur papa u tundte doren, turma u drejtonte smartphonin ne fytyre per te nxjerre me vrap ne fb qe kishin qene ne radhet e para. dmth si pune pllake te dera e shtepise qemoti...

mirditori Pjetermustakuqi paska bere kenge per Papa Françeskun..smiley..smiley

Ta dije pjetri si i konvertoi krietari i romes ne katolik te paret e tij do vepronte ndryshe.

smiley Papa Francesk në Shqipëri.
Dashuria dhe paqja midis Katolikëve,Ortodoksëve,Muslimanëve,Bektashive dhe Protestantëve është për tu marr shembull nga e gjithë bota. 

 

Dhe mbi të gjitha midis Njerëzve smiley me kusht që të mos jenë Kopshtarë smiley të krimit ose ringjalljes  tij !

Dhe shpërndahuni se ka filluar ju numëron me gishtin e Vogël një nga ta të Gjirokastrës smiley

Uroj qe te vijne nje here ne vite personalitete nga bota, se vetem keshtu do rregullohet Shqiperia! 

Shqiperia do rregullohet kur te vini ju me flamunj te juaj. Ps flamurin tim e ndryshon opera turbo.

Cone, ne e rregullum venin tu u largu, qe ene ju qe ishit ne pelena te kishit mundesi me mor fryme e me honger nje cap buke. Nashi keto milonat tona nuk do i shifni po bot si pordhaca. Deri tani, Shqypnine e kan nderu ata me flamur te huaj dhe e kan shperfyturu ata me flamur vendas, ne se do e lexojme textin e historise me gjakftohtesi. 

A do kishte ik elita nga shqiperia nese nuk do kishte komunizem? A do kishte ndodh ky tranzicion cop cop nese nuk do kishte ik elita? Si do shkoj ky muhabet? Do ktheheni tani qe fitoi palloshi apo dhe ky spo ua ploteso kushtet? As ky jo eee? Hajt varja na dergoni naj te holl per makjato sa me shty diten edhe presim te ngjallet enveri...

Cone, po historia jone as fillon e as mbaron me komunizmin a LANC. Po ne gjith patriotet Shqiptar i kemi pasur me flamur te huaj. Me pak fjale ne nuk njohim te kaluaren tone ...shyqyr qe eshte vatikani qe na ruan Mesharin e dokumenta historike se kish per ti djeg Mehmet Shehu shkrumb e hi si ate kishen ne Vaun e Dejes. Po ene Lulthimi, kur rregulloji rrugen Tek Nena Shqypni i nxorri jashte eshtrat e te reneve. E keqja Cone eshte mrena nesh dhe politika e perdor.  

Historia sipas asaj qe dua te them un fillon me komunizmin ose e then ndryshe me nje si tip revolucioni industrial e nuk dua te flas per historine me perpara me pirate mergimtare qe mbanin fisin ketu. E njejta gje dhe sot. Pse? Ngaqe revolucioni ishte nje deshtim dhe per kete sipas jush e ka fajin saliu me tranzicionin (prishjen e uzinave etj) e jo enveri me rradhen e qumeshtit. Nejse nje pyetje kam. Pse iket aq shpejt sapo u hapen ambasadat? Te prisnit pak qe te justifikoheshit me "fajin e ka saliu"

Cone un kurre se kam akuzu Cunin e Sheqeres si demokrat te deshtuar apo antikomunist, por si  vrases e anti-shqiptar dhe shkaterrues te  se ardhmes tende. Ju mundoheni ta mbroni si tuaj in a te familjes suaj ne  e  dum para Drejtesise. Te gjithe dije te distancohen nga vrasesit. Me qe ra fjala, ca si une e shohin Cunin e Sheqeres prap ne pushtet. 

As un se kam mbrojtur ndonjehere por kam then qe po merr ket popull ne qaf duke ndaluar opozitarizmin ne opozite e ne popull shoqeri civile. Cado traplliku te bej pushteti mjafton ideja qe esht perhap se sala akoma esht ne krye te pd dhe askush nuk reagon sepse e tmerron ideja qe te kthehet prap sala ne pushtet. Edhe bar do hame.... Historia vazhdon. Ne 300 dit per pak sa nuk u nderruam flamurin.

"Duhet t'i rikthejmë shpresën të rinjve, të ndihmojmë të vjetrit, të jemi të hapur për të ardhmen, të shpërndajmë dashurinë. Jini të varfër mes të varfërve. Duhet të përfshijmë të përjashtuarit dhe të predikojmë paqe" .
Papa Françesku

 

Historia ndryshon kur tiranet dalin para gjyqit apo izolohen, perderisa Cuni Sheqeres eshte Tek Shqupi nuk ka opozite por rregjim te rrezuar ne hije. Njerezit nuk jan budallenj se jan rrejt per 20 vjet. Mos shani njerezit qe Pranojne ramen si shperimtar por veten qe ua Bo 8 me 2 Cuni Sheqeres meParane e bandat qe ka. Izeti me kujtoji se si rrifte Sereqin, goxha burre, i vuajtur dhe me zotnillik. Ministrat e me pasem Socialist nuk krahasoheshin nga ndershmeria. A me kupton? Iku rrena e 2005 se u reformu a ndryshu Sala e se Bamiri e Cop e ka ne kontroll. Sorry, palloshi eshte rock star, Jo vrases.

Në takimin me krerët e bashkësive fetare të Shqipërisë, ku do të celebrohej bashkëjetesa mes bashkësive fetare në Shqipëri, foli si kreu i bashkësisë katolike të Shqipërisë një klerik italian, dhe atë e duartrokiti një shtetas grek që është kreu i bashkësisë ortodokse në Shqipëri... 

 

Në fantazinë e Kryeministrit Rama, kulmi i popullaritetit që mund të arrijë një Papë, është ai një këngëtari rock.

smiley

Prapa skenave

;"Nje snajper i Gardes  gjate vizites se Papes, ka qelluar pa dashje fatmirsisht ska patur viktima"

smiley

lool. imagjino te kishte vrare ndonjerin.

Hajde profesionalizim! Po sikur te kishte godit Papen, gjithe barcaletat do tregoheshin me shqiptare. Ve bast qe keto "forcat e sigurise" s'kane bo asnjehere qitje.   

Papes iu ndy dora duke takuar tere ata mekatare e te shtirur! Bekime popullit te varfer dhe brezit te ri.

Meqe o i tredhur dhe i fishkur me ke quajtur femije 6 vjeç, sepse perveç Papa kerkova edhe Mama, shife se çfar ka thene nje kalama nga mendja pa ekzistencen dhe mesimet e te cilit Papa (dhe Mama) do te ishte vetem nje bolefishkur si ty:

Në të vërtetë po ju them: në qoftë se nuk ktheheni dhe nuk bëheni si fëmijët e vegjël, ju nuk do të hyni fare në mbretërinë e qiejve. Kush, pra, do të behet si fëmijë i vogël, do të jetë më i madhi në mbretërinë e qiejve.

                                                                         Jezui (Mateu 18, 1–5)

 

Kurse kjo eshte per te tredhurit paqedshes me shumice dhe ne pergjithsi ne blog dhe kudo me tej:

Mos kujtoni se kam ardhur per te sjelle paqen mbi toke: kam ardhur te sjell jo paqen, por shpaten!                                                                                    

                                                                                      Jezui (Mateu 10,34)

 

Miremengjes i dashur! smiley

Kjo eshte per ty:

Nuk mund te bejme kurre paqe me boten e jashtme pa bere paqe me veten tone.

Dalai Lama

Ja nje tjeter prej tij:

Qellimi jone i vetem ne kete jete eshte te ndihmojme tjeret. Nese kjo nuk eshte e mundur; te pakten mos i bej kujt keq.

Ja edhe nje tjeter:

Mund te jetojme pa fe dhe meditim, por nuk mund te mbijetojme pa dashuri njerezore. 

Keto thenie i kam perzgjedhur sepse mund te te ndihmojne ne perpjekjet e tua per te komunikuar me njerezit. 

 

Asht kenaqesi kur njerezit jane te kthjedhet , te paqte dhe me etike. Ne fakt ky asht civilizim .
 

Shume bukur i paska thene Dalaj, megjithse gjera te tilla ka thene edhe Hitleri (propozuar ne 1938 per çmim Nobel per Paqe nga socialdemokrate norvegjeze) dhe kush mos: Mao Ce Duni, Stalini, edhe Enveri yne. Tani qe cofen keta e nuk jane te modes, jeni kap me Dalajin e Lamave.

Por ti ben mire te na thuash ndonje batute te Dalaj Lames per seksin, sepse seksi eshte specialiteti yt.

 

Jo, jo e vetmja gje qe di per te ne lidhje me seksin eshte qe eshte i virgjer. Me interesante per mua (mbase edhe per ty) eshte qe si perfaqesuesi me i larte i Budizmit, mbeshtet ordinim te plote femeror brenda struktures udheheqese te kesaj feje, si dhe qe eshte pro martesave brenda gjinise.

Tiku paska perqafu teorine qe thote thuj nji karllik me tmodh se kshu harrohet karlliku i pare.

Me rastin e vizitez se Papa Franceskut ne Shqiperi, rastesisht mesova se Mersila Doda jo vetem qe na qenkerka besimtare e perkushtuar katolike, por ka mbaruar dhe univeristetin per shkencat filozofike prane selise se shenjte ne Vatikan. PO keshtu, por pak me ndryshe, ish spikerja e parlamentit, zonja e zeze Josefine eshte e besimit katolik . Nuk e di per Griden, por meqe ngjan shume ne sjellje me dy te parat ka gjasa te jete e besimit katolik. E pastaj akuzojme per barbarizem ekstremizmin islamik. Po a ka me barbare se keto tre femrat e PD-se qe kane deklaruar se po protestuat prape do t'ju varim tek palma e kryeministrise? 

Me kete rast dua te them ,qe shume njerez, sa per sy e faqe reklamojne se jane fetare apo besojne ne zot, pasi me veprimet e tyre tregojne se urejne deri me vdekje kundershtarin.

U mbush sheshi me parine e tiranes, njeri me zhul se tjetri, qe benin si te perkushtuar pas papes. Monopoli i takimit te papes ishte i hajduteve, krimineleve, spiuneve dhe servileve. Populli u mbajt larg me hekura dhe forca policie.

Ajo pari qe po qendronte ne krye te sheshit eshte bere monopol per cdo gje dhe e pengon kete popull me ec perpara. Kur te ikin te gjithe ata atehere ka per tu bo ky vend!

Po sigurisht qe keshtu duhej te ishte. Predikimi i papes apo i fese ne pergjithesi eshte per te varferit dhe qe ata keshtu sic jane, ne mizerje, duhet te jetojne ne paqe dhe me pas, pas largimit/vdekjes do te jetojne te lumtur ne parajse. A ka hipokrizi me te madhe se kjo? Paria prandaj e do papen /fene se i shkon asaj mbas avazit. Keta pasaniket tane (pabuksa deri dje) jane te fundit e maskarenjeve qe ka kjo bote dhe qe po i bashkohen marrezise dhe maskarallekut.  

Mimëngjes .."përcjellje" mesazhi  . Kjo eshte Bota sot ... me Papen OKB dhe USA .

Te vizitohesh , takosh e përkrahesh nga nje Lider i këtyre përmasave  si Mik dhe Dashamires i vendit dhe popullit tend , vetem nje fantazi e semure mund ta perfytyroje qofte me ironi qofte me pikpamje politike personale .

Shqipërisë i është dhënë një Përkrahje e Fuqishme për në rrugën që është nisur .Bota mendoj se është bindur që ky vend e ky Popull tashmë ka marrë një rrugë pa kthim në " vathën "e Mirësisë për Njerzit .

Nga kjo vizitë vjen një  Shpjegim nga Selia e Shenjtë për Mesazhin

 Punoni , lerini dëngëlat teorike ...Çoini sqepërit në kullotat e tyre . Bota dhe vëndi Juaj nuk kanë nevojë për llafazanë por për individë që bashkëpunojnë për vendin . Ju jeni një vend i tillë . Ju jeni Europianë ! Çdo brez bën më të mirën e mundëshme për vendin e tij

Më tej plotësoi ... Ato me paqe e harmoni e dalaj lamër i bëni nëpër kisha , xhamija e sinagoga , nga ku të dilni jo megallomanë për të mësuar të tjerët , por kokulur dhe pa gërmuar e nxitur  armiqsi artificiale !

Paqja dhe Lufta janë të Përjetëshme ..Amin !

Z.Ferra, po Kosova nuk e ka marre gjithe ate simpati?
Me rezulton qe Vatikani nuk e njeh si shtet.
Retorika jote, si analizat e pllenumeve dhe konspektimet e fjalimeve te vekes eshte BullShit.
Ti flet sic dhjet dhe kete e dine te gjithe, edhe ata qe nuk duan ta ulin steken aq poshte te llapaqeneria jote.
Une merrem me ty e laperdha si puna jote per arsyen e thjeshte, se kur duhet te pastrosh dicka duhet te perveshesh menget. Qofte kjo dhe nje kellire si puna jote.
Njofto sigurimsat qe ta fshijne per here te N llogarine, e rendesishme qe ti e lexove

Prap ketu ti parabolja e Enverit ?

e rendesishme qe ti e lexovesmileysmileysmiley

Po lereni të flasë me veten o të nderuar fshirës  .Ky është i veçantë ore .Ua thashë që kam prej 2005 këtu dhe debil të kësaj kategoria nuk kam lexuar  smiley Dikush mund të më ndihmojë në se i kujtohet tjetër. Ky është or të keqen ekzemplar i rallë i Debilit të Lindur ndryshe nga ata që e kanë të fituar .

Dhe kontrolloni fshesën kur ta fshini .Mos u mbeten sPirth sPirth sPirth i dhonllëqe dhe do qelbni Lagjen smiley

Normal qe vec gelbazes dhe kakes nuk ke sekrecion tjeter. Personazh i tharte z.Ferra te gjithe te injorojne, futesh si pyke ne diskutime dhe aty mbaron gjithe muahabeti. S'merret mo njeri me ty.

papa eshte figure e njohur keshtu qe vizita e tij i jep shqiperise 5 minuta fame ne bote, ashtu si psh ganes , xhamajkes e vendeve te botes se trete ku kane shkuar papet e tjere para tij.Bekimet e tij nuku bejne keq sidomos per zahon i lindur nga prinder ne moshe te caktuar gjasat e noksanllekut i ka te larta keshtu qe i nevojiten all the blessings and prayers he can get.Katolicizmi eshte fine and dandy feja e te pareve e gjergj kastriotit etj , por prinderit te bejne kujdes kur i lejne femijet prane priftenave se ata i kane qejf bythet e njoma.Ketej nga anet tona pothuaj cdo qishe e dioqeze eshte e akuzuar per pedofili dhe po paguajne majtas e djathtas per te kompesuar viktimat.

Vizita e papes duhet konsideruar sukses i madh se shkoi pa incident .Sukses i madh prej ketej e tutje duhet te quhet nese vendin e viziton presidenti i fiat, benz, airbus and nese vendosin te ndertojne fabrika ne shqiperi, nese microsoft hap nje zyre e perdor programuesit shqiptare te shkruajne nje pjese te kodeve .vetem atehere mund te themi se kemi kthyer faqen e historise e kemi filluar te integrohemi me boten.

Sa mllef i keq moj Alba?! Gjynah te shprehesh ashtu per femijen, Edhe Rama eshte njeri si cdo tjeter dhe si prind beri ate qe do bente cdokush per nje shans qe vjen vetem 1 here ne jete. Edhe per katolicizmin qe andej nga ti qenka plot pederaste prape me dashakeqesi ekzagjeron. Per me teper asnje rast i tille nuk eshte gjetur ne Shqiperi. Duket qe mezi ke pritur te ndodhte ndonje incident se helbete urrejtja per Ramen justifikon gjithcka. Sikur nje fije sinqeriteti te kishe brenda do mund te pohoje edhe me gjysem zeri qe ceremonia dje ishte prane perfektes dhe Tirana dukej Paris e kaluar Parisit dhe njerezit ishin te gjithe si engjej me perjashtimet e zakonshme te ca politikaneve. Papa nderoi Shqiperine, ceremonia na nderoi te gjitheve. Respekt per punen dhe fantazine e atyre qe organizuan diten dje duke perfshire Ramen dhe ministrat e tjere. Edhe Jari u duk vertet burre dje, respekt per ate qe i ka shkruar fjalimin. 

Djaloshi, po kritikon "alben" me duket me po te njejten paragjykim e mblef. Se pari, alba nuk tha asgje te keqe sepse eshte fakt se edhe Kisha ka problemet e veta qe ja ngushtojne predikimin e moralit duke filluar qe nga historia e saje ne mesjeten e hershme e deri tek roli i saje gjate LIIB. Rastet e pedolifise jane aspekt tjeter qe rendojne patjeter. Alba tha dicka te vertete mbi prestigjin e mbivleresuar (exzagjeruar) qe na paska ngritur vizita e papes ne Shqiperi. Une nuk lexova gje ne lajmet boterore pervecse "vajti papa ne albani dhe kritikoi ekstremizmin islamik ne lindjen e afert". Leri lloqet e gazetave shqiptare qe diten e papes na mbushen mendjen se sa kristian jemi dhe vetem nje dite me pas i bejne copy paste lajmeve boterore mbi domethenien e vertete te vizites se papes. Te mos keqkuptohemi, une u gezova dhe ndjehem i nderuar nga papa per viziten e tije por kjo nuk mund te me stakoje trurin per efektet boshe qe ka kjo vizite ne krahasim me vizitat e industrialisteve te botes qe na mungojne dhe per rrjedhoje e ndjejme cdo dite kur nuk eshte papa ketu ne Shqiperi. Une vete do te preferoja qe papa te na shihte si vend i zhvilluar duke nderruar trotuar a te shkonte tjeter kund ku ka varferi. Ka plot shembuj te tjere qe mund te krenohesh sic kane vendet e zhvilluara. Ne jemi asgjekundi dhe jemi shembull i shoqerive kaotike dhe aspak shoqeri me vlera tolerante. Tolerancen e kemi nga mosdija, pafuqia dhe budallalleku!

Edhe dicka dua te shtoj: Edi Rama privatizoi viziten e papes duke abuzuar totalisht me qellimin e kuptimin e vizites. Pervecse, lyu barin e ferrat si nje bojaxhi qe kerkon te deformoje realitetin, ai ofendoi femijet shqiptare ne pergjithesi duke i dhene Zahos se vet statusin e princit qe qendron mbi te tjeret. Gjith kjo ne kurris te moralit ndaj detyres e popullit. Dalja e pasme ne gjoja konference te shtypit kishte per qellim propaganden e tije duke na syrgjeruar se qenka ai arsyeja e organizmit dhe suksesitnte vizites se papes ne Shqiperi. Falenderimet prej mbreti ne drejtim ne presidentit dhe kunjat (modestia e kryetarit modest te bashkise Tirane) ishin shenja te theksuar te nje tipi qe e konsideron veten i gjithpushtetshem e zot mbi popull. Aftesi krejt ne kundershti me modestine e papes. Falenderimet ndaj ministrive perkatese kishin per synim te ngrejne imazhin e tije si udheheqes i pagabueshem ne perzgjedhjet e tije. Per mua skandal!

Fotograf, nuk kuptoj ku e sheh mllefin tim por kjo s'ka fort rendesi. Katolicizmi vertet ka hallet e veta por kjo nuk ja ul vleren vizites apo mesazhit qe Papa percoi. Jemi popull qe kemi nevoje per paqe me njeri tjetrin nese duam te bejme perpara. Pse duhet t'ja ulim vlerat tolerances nderfetare duke e njesuar me injorancen apo fukarallekun? Nese ata industrialistet qe ti kerkon te na vijne na shohin sic ishim dje te paster e te qete dhe plot jete ndoshta do shtyhen ca me shume te vijne e te investojne. Vizita e djeshme nuk kishte asgje negative. Ata qe kerkojne qimen ne kashte per inat te Rames apo thjesht se nuk i pelqen asgje nga vendi i vet tregohen shpirtngushte.

Per Ramen: Per mendimin tim dje ishte lideri me i permbajtur dhe me prestigj qe kemi pare ndonjehere ne keto 23 vjet. Nuk abuzoi absolutisht bile ishte me i terhequr nga c'e mendoja ndoshta duke e krahasuar me Berishen. E priti dhe e percolli Papen si nje zotni dhe dukej me i natyrshem se kurre. Puna e tij dhe e stafit beri qe Shqiperia te dukej nje mrekulli, per mua kjo nuk eshte pak. Mund te nxjerrim yckla sa te duam por kjo nuk ul poshte vlerat e organizimit qe 99% u perball nga qeveria . I takonte te bente nje permbledhje pas largimit te Papes. Episodi me Zahon ndoshta edhe mund te menjanohej por kjo as i ul dhe as ngre vlerat Rames, bile e ben me te natyrshem, u soll si nje baba i vertete. Nuk shoh se si mund te ofendohet njeriu prej kesaj.

Sidoqofte secili ka kendveshtrimin e tij.

djaloshi, mos bej kot te cuditurin se edhe bufi te lexon si militant. Ja po ta vertetoj une ty se si shkruhet me mbllef, une po shrehem me mbllef per Ramen tend - ok?

- Ke shkruar ne fund pak a shume: "edhe Jarime me gezoi... bravo i qofte kush ja ka shkruar fjalimin" (?) E para punes, po te ishe ti djalosh me mend ne koke dhe jo militant Ramist (sepse po na ben lloqe duke e ngritur Ramen ne piedestalin hyjnor dhe nuk shikon se kur nje kryeminister i trajton ceshtjet ne menyre te atille atehere i bie qe ti te jesh bageti qe sbush, njeri pa vlere e pa dinjitet) pra e para punes, ai Jari quhet Bujar Nishani dhe eshte president i shqiperise. Kryetari i shtetit ! vetem ai qe degjon e beson ne pordhet e Rames e shikon "jarin" nga kendveshtrimi per ta ulur e nencmuar. E dyta, ti po shpreh mbllef personal karshi Nishanit sepse po perpiqesh ta besh qesharak duke aluduar se Presidenti nuk eshte ne gjendje te shkruaj dy rreshta per fjalim. E treta, po tregon nivelin tend kalama kur thua se qenke impresionuar nga qendrimi i Rames pa mbllefe e sharje te perditeshme sic e njohim, biles po na e shikon edhe si baba(!) Ti o djalosh ose je rritur ne ambjent agresiv ose ke mangesi personaliteti qe te duket cdo moment permbatje ne sharje e ofendime e x personi si baba e vella! Sepse te shikosh baben tek nje njeri grindavec e mashrtues ne kulmit nje moment te vecante qe ja detyron sjellja dipllomatike karshi papes qe ju lodh goja nga rituali i perditshem per paqen e respektin ndaj njeri-tjetrit eshte ose shurdh qorr ose militant injorant.

Kapish or no?

Fotograf sumcja. Qeke k@qe kanari si vete presidenti jot Jari smiley Ti or palle qe na hiqesh edhe si psikolog qenke si gelqere e pashuar, vazhdo vlo perbrenda dhe vill vrer or gjysmak.

Te heq kapelen Alba, komenti me i kthjellet ne kete dalldi alla Shqiptare. Koment qe duhet ta lexojne gjith shqiptaret jo vetem PPU.
Katolicizmi eshte ne ditet e veta me te keqija, shqiperise do i duhej vetem po te njihte Kosoven. As ate s'e beri.
Pedofilia pastaj eshte tjater mesele, po shqiptaret akoma nuk kan zbrit ne planetin toke.

Alba, kam vene re me raste nje ashpersi ne komentet tuaja por kete here kam mbetur e tronditur, me mire me thene e neveritur, veçanerisht nga menyra se si shkruan per femijet. Ndoshta pak auto-çensure nuk do te te bente keq sepse nuk di prind qe nuk do te fyej nga komenti yt.

Persa i perket asaj qe thua mbi Kishen Katolike, ne rregull, ka pasur skandale pedofilie, dhe si institucion ka mbajtur shpesh here qendrime antinjerezore, tejet konservatore, tejet patriarkale, misogjene dhe me radhe. Megjithate, menyra si shprehesh eshte sikurse rastet e pedofilise te benin pjese e aktivitetit te perditshem prifteror; pa dhene asnje shifer qe e justifikon bindjen tende. Je ne te drejten tende te hamendesosh, por ne kete rast paragjykimi yt (naiv le te themi) eshte pak i papertypshem; te pakten per mua.  

Alba, kam vene re me raste nje ashpersi ne komentet tuaja por kete here kam mbetur e tronditur, me mire me thene e neveritur, veçanerisht nga menyra se si shkruan per femijet. Ndoshta pak auto-çensure nuk do te te bente keq sepse nuk di prind qe nuk do te fyej nga komenti yt.

Jo moj Zharda jo moj e dashur e ke kuptuar komplet  jangllesh .S'kam asgje me femijen qe paste jete e ymer inshallah.Me prindin e tij qe po ben nje live reality show me te ,po kam objeksione.Po ta kishte papen mik shtepie me te cilin te kishte ngrene nje thes me kripe mund ta bekonte sa here te donte.por papen e takon si perfaqesuesi yne me mandatin e parate tona, takimin me te e perdor per ti bere reklame vetes e familjes se tij.E coi gruan me barkun te goja t'ia bekoje papa, e bekoi prape pas lindjes.gjithe kjo reklame sikur ka pjelle princin george te anglise dhe jo nje skullubeq si gjithe dynjaja.

E kisha thjesht per menyren si u shprehe per femijet. Se c'ben Rama para medias, me apo pa femijen e tij, pak me intereson.

une thjesht permenda nje fakt mjekesor te njohur shkalla e perceptimit tend eshte e ulet.

Ashtu e leme! 

Per shembull edhe mesuesit (te dyja gjinite) ne Amerike vazhdimisht akuzohen apo jepen ne lajme televizive per ngacmime seksuale apo dhe pedofili. E rendesishme eshte qe ky Pape i ri vertet e ka pranuar problemin dhe e krahasuar pedofiline me lebrozen dhe vjet Vatikani ka forcuar denimet per klerin qe abuzon femijet. Ne nje interviste Papa Francesku tha se pedofilia ka prekur rreth 2% te klerit katolik. Dihet qe keto akte te turpshme dhe te denueshme jane te lidhura kryesisht me faktin qe 1) prifterinjte katolike nuk lejohen te martohen dhe ndoshta ky pape do i hape rruge martesave te prifterinjve 2) nje pjese e tyre jane homoseksuale dhe nje pjese kane tendenca pedofilie. Por tashme vihet re edhe nje rritje e ndergjegjshmerise se shoqerise per te raportuar rastet e abuzimit dhe per ta luftuar fort kete fenomen negativ, duke i hapur rruge mesazhit pozitiv te krishterimit. per shoqerine.

Sipas nje studimi te fundit thuhet se perqindja e pedofilizmit ne shoqerite njerezore shkon nga 0.5 ne 4%......Ne fakt edhe ne pjese te tjera te rruzullit gjejme te tille tematike abuzimi, si ne Iran (ku mund te martohesh me vajzat e adoptuara), apo problemet ne Pakistan, apo martesat me vajzat femi ne Turqi, apo edhe raste klerikesh........

O e zameteve se je dhe e kënduar a mos më lexofsh libra më smiley . Po na rikujton z. Huri që shqiptarin e përfytyronte "xhepist "  Kur takon ndonjë personalitet nuk do me dijtë kush është po e pëjet me mejtim të mëndjes ..

sa makina Benz ke tie ..smiley

Po besoj dhe ti e di që po shkeli papa "benzistët "e " airbus" " microsoftët " etj vijnë gjith enthuziazëm . Janë të tjera çeshite "jeta është llogari Olimbi "smiley

Dhe Papa shkeli dhe na u Thamë O Mirse na erdhe ..dhe ai tha O Mirë se Ju gjeta këtu ...  ! Shkeli  dhe Bushi dhe Shqipot fituan një të drejtë Historike me një fjalë të tij.

Mjaft nuk është pa fund  smiley

Të lash ca vënd për bumjet që e parapregatitën !

I tha ca fjale te mira papa mor xhan po ato po perdoren per te mbuluar gjithe zullumet e klases politike.E rendesishme nuku eshte cfare thote papa per shqiperine por cfare thote qytetari i thjeshte shqiptar per vendin e tij.A ndihet i sigurte?A ndihet se eshte vend i mundesive ku ai dhe femijet e tij mund te behen c'te duan nese jane te afte?A ndihet se ka shkolla te mira per femijet e tij?A ndihet se ka sherbim mjekesor policor administrativ te mire profesional e te ndershem?Opinioni i tij ka rendesi jo i personaliteteve te huaja te cileve nuk ua lejon etiketa diplomatike te thone ndonje fjale te keqe per vendet e huja me te cilat nuk jane ne konflikt.

Kot e ke Alba, truri i ceket i Z.Ferra nuk i kap dot keto muhabete.
Aq e ka Idrizi, kaka me vija dhe perçi.

Ja që ta ngasëm llafin e nderar me zamete copë copë

Këto që thoni Ju kanë atë rëndësi që kanë .Për një brez si Joni në kushte të izolimit dhe shkëputjes " me to zori " nga pjesa tjetër e Europës , jo se donte shqiptari apo jo , këto pyetjet tuaja ishin primare . Puna , Arsimi , Kultura , Siguria etj etj vareshin prej Shqiptarëve dhe kishte kuptim të pranohej kjo lloj Logjike .

Më vjen keq se e di shumë mirë që jeni tepër e aftë të kuptoni të sotmen vetëm se nuk JU lë "inercia " e llafkave , me që e the në fillim smiley

Të gjith çfarë përmende janë të arsyeshme por nuk mund të bëhen as si Pyetje jashtë strukturave që po dum me u Integru . Një shqiptar SOT është po aq shqiptar në Amerikë e kudo sa dhe në Shqipëri . Po ja që ndruyshojnë ato që përmend zotrote .

Përse ? Unë them se DUHEJ me çdo kusht kjo vizitë që dhe të tjerët , (që po përpiqemi tu afrohemi ) të na shohin Ndryshe . Dhe po tha edhe PAPA do na shohin Ndryshe  Ti e di edhe nëpërmjet komunikimt që unë jam ateist por kjo nuk do të thotë të mos çmoj atë që është shumë e rëndësishme për Shqiptarët në momentin Historik në të cilin Ndodhen .

Dhe për me Humor po kujtoj që Papa  nuk është Ministri Bujqësisë së europës ti rekomandoj tregjeve shitjen e patates së Shishtavecit . As ti porosisë të eksportojmë debilë nga Na që sindozot na frekuentojnë edhe PPU smiley

Se mos e shkelësh se të paska ardhur nën vete !

Mentaliteti partizan i Idrizit.
Po te vishemi si gjerman do kujtoje gjermani se jemi gjerman, ups apo ......
Nejse llogjike boleje me pak fjale.
Jo papa po zoti te shkele ne kete vend, po qe se popullsia eshte beduine(e pa arsimuar) po qe se prona private dhe pasurite e paluajtshme nuk jane te shenjta ketu kapitali i huaj nuk hedh asnje centez o Idriz Bolja.
Kot e ka palloshi, ky ven nuk bohet me fasada e me lajle lule, bohet me pune.
Nuk behet me zyra pune qe ofrojne pastrus halesh neper baret e sarandes.
Investitoret kerkojne partnere jo xhambaze me bllok ne dore, po jane ca gjera qe shkolla e Partise nuk ti mesonte dot.

Mire atehere - Idrizit do ti ngjisim nje "bole" ne balle dhe ketej e tutje do e dine te gjithe i madh e i vogel se Idrizi eshte bole. Alben do ta konsultojme sa here qe te na duhet nje opinion i thelle ne gjykim qe te na ndaje te miren nga e keqja. 

Po Papes ca ti themi - beri keq qe erdhi ne Shqiperi? Ty as per Papen sta ndin me duket po ti e paske hallin me palloshin. Po te ishe permbajtur nje cike e te germoje do e dije fuqine e vertete te atij vatikanit pedofil qe s'la te njoma femish ne kembe sic thote e nderuara analiste. Ai vatikan qe i dha kopjen e mesharit te gjon buzukut Jarit (qe e pa njesoj sic shef nje majmun nje iphone) mban edhe nje histori te tere te kombit tend o spiro e se politikat e atij Vatikani kane efekte qe ja u shikon tymin mbas sa e sa vjetesh.

Pa keshtu per llafka te tjera jeni te gjithe me rregull - te gjithe duam te drejta e kushte per shqiptaret ne Shqiperi edhe qe ta ngulesh mire ne tru, bekimi i Papes te djele NUK i zgjidh keto gjera po ama mos u beni dhe ju si nje tjeter diskutant veteran ketu ne peshk qe ne c'do teme thote: Po KM ca tha per kete pune? 

Pa lidhje me temen, po po e shkruaj ketu me shanc qe do e lexojne me shume njerez:

ej, pse i paska zhdukur Peshku ato dy temat qe kishin te benin me ate Izet Haxhine?

Se i kisha hapur une dhe me kane fshire gjithe aktivitetin ne Peshk. Me direktive te Z.Ferra dhe iniciative te PF.
Ose mund te kene prapavije politike, presion ndaj pronareve te PPU.

Si thote brashnjari Ferra, e shkeli Papa dhe mu sikur kan ardh Benzi me Airbus smiley, je karandash z.ferra, protestanizmi eshte pararoja e dynjos, po ku di dhia ca osht tagjia.

P.s. per personazhin me poshte, ferren e peshkut, ik o bablok se do gjeç belane.
I tredhur qe kur zbrite Vranishtit teposhte per tu bere qyetar.

Izeti me shoke babam jane persona reale te cilet e dine ku pronaret e blogut e kane shtepine e kriticizmin nuk e kane shume qejf dhe qejfmbetjen e shprehin ne nje menyre jo shume te sofistikuar..

me kane fshire gjithe aktivitetin ne Peshk ...smileysmileysmiley

Do mbeten dhe ZOO pa elefntë smiley

Jam habitur dhe gezuar ne te njejten kohe kur pashe qe Papa Francesku ishte ne nje makine pa mbrojtje dhe kishte deshire t'u afrohej njerezve qe me te vertet kishin deshire t'a shihnin nga afer.

 

Nje sukses qe gjithcka shkoi per bukuri dhe pa trazira.

Dhe nje shuplake te forte armiqve , qe te gezohen ata qe na duan dhe te hidherohen ata qe nuk na duan smiley

Vlera thote qe vec pakez ne vitin 194 e 1945 jane persekutuar meshtaret. Sigurisht vec ata qe kishin bashkepunuar me armikun. Te tjeret thone ndryshe. S'di kujt t'i besosh me.

Ndigjova sikur Rama kish permendur Belgjiken ne fjalimin e tij, di gjo njeri, apo te pakten te ma sjelli me link ketu fjalimin e tij. 

po Pjero.. Rama mesohet te ket thene: ''guvernatori i ri  i BQ,  pritet te  vije nga Belgjika''. 

tashi  nese e kishte fjalen per  belqsmiley  autoktone,  apo per ndonje emigrant te integruar atje, kjo nuk eshte e qarte.smiley

kam punuar nëpër kanalet e ujërave të zeza.. që domethënë ka PUNUAR nuk ka bërë llapa llapa si ty SOT smiley ke dhe ca komente nën të ..mystekil për tye smiley

Këtij besoi Gjëmbaç ....ose besoj edhe Saliut që organizoi grupin  e rinisë studentore për prishjen e Objekteve mashturese pa asnjë vlerë smiley në mbështetje të rinisë së Durësit .

Po më e  mira të  mirave  është kur ti përgjigjesh vetes se " ç'të lidh ty me të kuptuarat e të shkruarave " gëzohu që  ke filluar edhe të besosh se si duhet të mendosh normalisht, dhe nuk ka pse të duhet më kazma e varrmihësit llogjexhi smiley

Kot per kurjozitet: si i pergjigjet 'lulja' e rinise te Shqiperise thirrjes te Pontifeksit qe 'ta lene idhujtarine e lekut?"

Tashti turp me thone, se ky eshte i dergumi i Atij, po njekohesisht dhe politikan, ndonje gje a i kerkune lliderat albaneze vec bekimit. Se psh Albanie po perdoret, dhe shume mire, dhe per icik propagande qe dmth s'kemi gje me islamin po me terroriste, etj, etj. Dhe ky ne fund te fundit eshte sherbim, e s'ka pse te jepet for free. Psh Papa mund te "lutet" qe, meqe sic thote dhe vete jemi vend Europian, sikur te na fusin icik me shpejt aty, a te na falin nei borxh, sic ia falen grekut, se s'u bo qameti, ose sikur FMNja ta lirinte ca litarin ... Jo se Papa i ka ne dore keto gjera, por Zoti i ka ama. smiley Apo lliderat albaneze, si gjithmone, pyesin vec per karriken e vet?

Ose sikur Vatikani te njohe Kosoven. Vec nje firme eshte.

Kosoven do ta njohi, po une po them te zgjidhin qesen keta oksidentalet.  

ca te zgjidhin akoma ato? jan myt ne borxhe per vete.

shqiperia plot me turista te huaj ishte kete vere. pavaresisht se shumica nejti 1-2-3 dite. por nese u krijon kushtet per me teper them se do rrinin edhe me gjate. s'dun shum ato, ajer te paster, produkte bio ne qetesi.  

Politikanët "tanë" edhe pse gjenden mes servilizmit e hipokrizisë, shtiren më katolikë se Papa!...

Nga: Astrit Kosturi*

Vizita e Papës ishte vetëm politike, si nga pala jonë që e ftoi, ashtu edhe prej mysafirit, që e mbajti fjalën dhe erdhi për të vizituar Tiranën, "si inkurajim për vendin e shumëvuajtur prej ideologjive"...!
Papa - krytar shteti, si të gjithë të huajt që vijnë në këtë vend, padyshim kanë primare interesat e shtetit që pëfaqësojnë, pavarësisht se politikanët tanë (pozitë e opozitë) n'a i servirin si miq, që mezi presin të ndihmojnë vendin e shqiponjave.
Kësaj radhe ishte rasti, që imazhin dhe fuqinë e Papës, t'a shfrytëzonin të gjitha palët e politikës, si mbështetje, si fuqi e bekim për mbajtjen e pushtetit, apo për të riardhur në pushtet. Prandaj, kryetari i Bashkisë së Tiranës Lul Basha bashkë me  gruan e tij në rolin e sekretares me tabaka në dorë, gjeti mundësinë sa për t'ia dhënë "vjedhurazi" dekoratën "Qytetar Nderi i Tiranës" dhe çelësin e qytetit, përpara se të niste mesha.
Nga ana tjetër, Selia e Shenjtë po të kishte ndërmend që ta njihte pavarësinë e Kosovës, kishte rastin që ta bënte këtë gjë, por mosnjohja e Kosovës nga ana e Selisë së Shenjtë mori pamjen e një skandali diplomatik ndërkombëtar, përderisa  Kosovën e kanë njohur shumë vende të botës me popullësi katolike. 
Zelli i Papës për Izraelin dhe otakëria me atë shtet të përkëdhelur, për të mos e njohur Kosovën, si dhe  komedia e takimit me krerët e bashkësive fetare të Shqipërisë, ku në shtëpinë tonë celebrohej bashkëjetesa, ne mbetëm të fyer prej dashurisë historike të Vatikanit për italianët, serbët e grekët.
Apo vizita në Universitetin Katolik “Zoja e Këshillit të Mirë”, ku studiojnë të huaj dhe ata pak shqiptarë, fëmijë të të pasurve, tregoi shërbimin ndaj kapitalit dhe interesat e veta dhe jo predikimin si mbrojtësi i dhimbshur i të varfërve.
Në Shqipërinë tonë Hirushe kanë hyrë e dalë miq nga më të mëdhenjtë e botës, por masa sigurie të tilla duhet të na tërheqin vëmendjen, se zoti nuk ruajtka dot njeriun e vet dhe jo të na ruaj e të na begatojë neve. 
Po keshtu, kur Papa kërkoi ndihmën e besimtarëve dhe tonën, që të mos përdorim emrin e zotit për  ekstremizma e luftëra, tregon pafuqinë e zotit për të ndalur luftërat e konfliket..
 

 

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).