Nese gjuetaret apo peshkataret ne Shqiperi, gjuajne/kapin nje kafshe te rralle, a duhet ne fillim te njoftojne institucione perkatese, apo biologet qe merren me studimin e kafsheve?                       

Per kete pyetje  mora shkas sepse lexova qe  disa peshkatare ne Vlore, diku ne ujerat  pas Karaburunit,  kishin kapur nje Astiçe*  te rralle, rreth 1,5 m te gjate dhe 28 kg. Kete specie peshkataret ia shiten nje pushuesi nga Tirana, i cili rastesisht ndodhej me pushime ne Himare.....

 

* peshkataret ne  Vlore e quajne astiçe, por njihet edhe si aragosta, astako dhe me duket se tamam shqip i thone karavidhe.

5 Komente

Sa te vijne biologet atje u qelb asticja . Sa e shiten di gje? smiley

jo, cmimi nuk u be i ditur..  

cmimi per/kg i astiçes ne treg eshte rreth 8 mije leke te reja..  megjithate, kjo  gjejasmiley  eshte speciale,  keshtuqe perderisa nuk e thane,  duhet te jete shitur per cmim special.

Si tip lobsteri qenka, po gjigand. Ai qe e bleu do kete qene ndonje shef guzhine me siguri. 

ka mundesi.. ose ndonje pronar restoranti.

nesje, ngaqe kam pare ketej p.sh, kur  rrymat e detit nxjerrin ndonje balene te disorjentuarsmiley    ne breg,  peshkataret, apo qytetaret lajmerojne  menjeher  disa instanca.   vijne biologe e oqeanologesmiley aty pari..  e masin e fotografojne, mbajne shenime etj etj dhe pastaj e ndihmojne te gjej drejtimin ne  det..  keshtu ndodh edhe nese peshkataret kapin ne rrjetat e tyre lloje te vecanta peshku... pa dakord, peshku mbetet prona e tyre..

edhe ne kete rast, mbase  kjo astiçe duhej matur e fotografuar nga specialistat, qofte edhe per data e histori, sepse nuk ndodh  cdo dite  qe kapen te tilla specie..

That afternoon there was a party of tourists at the Terrace and looking down in the 
water among the empty beer cans and dead barracudas a woman saw a great long white 
spine with a huge tail at the end that lifted and swung with the tide while the east wind 
blew a heavy steady sea outside the entrance to the harbour. 
“What’s that?” she asked a waiter and pointed to the long backbone of the great fish 
that was now just garbage waiting to go out with the tide. 
“Tiburon,” the waiter said. “Shark.” He was meaning to explain what had happened. 
“I didn’t know sharks had such handsome, beautifully formed tails.” 
“I didn’t either,” her male companion said. 
Up the road, in his shack, the old man was sleeping again. He was still sleeping on 
his face and the boy was sitting by him watching him. The old man was dreaming about 
the lions. 
                                                         THE END. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).