A keni besim tek partitë politike shqiptare? A mendoni se ndryshimi mund te vijë prej tyre? Nëse ndryshimi nuk mund të vijë prej tyre, çfarë duhet bërë?

127 Komente

Duhet ta presim ndryshimin? Apo duhet te reagojme qe te ndodhe?
 

duhet reaguar. si? bej minimumin e nevojshem. jo me shume.

Presim them une. Durim dhe pak, sa t kalojne xmas. 

Do na bejn naj dhurat per xms thua?

Revolte popullore! 

Revolta popullore kunder kujt duhet te drejtohet? Cili duhet te jete synimi i kesaj revolte? A duhet te udhehiqet nga ndonje grupim? A duhet te kete mbeshtetje europiane ky grupim? A jep zgjidhje revolta? 

Vallai Pjeri e pat bere nje qeveri ne mergim. Do pyt njehere kur do ja beje bam.

Ju I doni te gjitha gati! Vriteni pak mendjen, beni dicka me forcat tuaja. smiley

Eshte e veshtire, ka shume injorance, shume militantizem dhe shume padrejtesi. Nuk jetojme ne demokraci.

Do rrosh me shume se une, vertet ka shume militantizem e injorance, dhe problemi me i madh eshte se militantizmin e injorancen e shohim vetem tek te tjeret e jo edhe tek vetja jone. Aty fillon ndryshimi.smileyray:

jo-injorantet dhe jo-militantet nuk besoj se do durojne gjate ne kete vend.

Po po, behu gati te hysh triumfator me antitanke ne Kryeministri, qe te hypni ju te rinjte ne karrige e te gezoni tenderat e ofiqet. Si thoshe zotrote me poshte, me nje opozite tjeter qeveria do kishte rene gjate ketij viti....

Pse duhet te kish rene kjo qeveri gjate ketij viti se nuk te pelqen ty? Njerezit nuk do te votojne kurre per ju gjoja jo-militantet e jo-injorantet ..prandaj doni te nxirrni njerezit ne trazire. Ndoshta edhe vini ne pushtet me arme por nuk keni per ta mbajte asnje dite, me kujto kte qe po te them.

Kur qytetari shkon tek kutija e votimit nuk do votoje per shume vite per Bolsheviket e Cunit te Sheqers apo Mensheviket e tu.

Erdhen zgjedhjet lokale, boni gati shamite e loteve e qurreve e shani popullin tuaj si gjithmone kur sju voton.

Normale qe s'i pelqen ketij kjo qeveri. Me qeverine e meparshme lefti kishte pune me te ndenjur kot ne nje vend te huaj, ne ambasada, tani eshte kthyer e duhet te punoje me djersen e ballit. Normale qe plehra si ky, po te kishin mundesi, do ta krijonin prape 1997-en.

Arqi pelag nuk jam Lefti

Po pse ku ndryshon smileysmiley Nuk ke thene akoma "Rrembeni armet .Tua Ruajme si ne Rumani " vetem kjo ka mbetur qe te dallon ? Ke thene vetem "Revolta Popullore " smiley

Left me ..iiiiiii ne fund eshte NJE .Kopeja eshte ne shumes !

Tironco, e kisha llafin qe do te emigrojne. E kuptoj urrejtjen tende ndaj sales, por nuk e kuptoj dashamiresine tende per te gjatin. I gjati po bie mrena me kembet e veta dhe pikerisht per kete gje duhet me marr masa qe mos vi berisha ose ndjekesit e tij prape ne pushtet.

Nuk ndryshon me magji por me respektin per punen dhe pronen private,mqs pune s'ka,ka kafenè, diell dhe hajdute te ndershemsmiley

keta hajdutet e ndershem tregojne, me sa duket, respektin me te larte per pronen private.

Cili eshte ndryshimi ..duke perjashtuar refenjen "Ne pritje te Godos " Cfare mund te kuptojme me kete " ndryshimin e gjendjes "smiley

Ndryshimi me i suksesshem me i mundshmi , me i dodmsodshmi dhe me i nevojshmi ka ndodhur . sali Qenef Berisha eshte shporrurr .

Shqiperia mund te eci Normal si gjith vendet e Europes pa nevojen e ndryshimeve " ne tru te semura " me superprotesta e shqiperia ne Proteste ! Shqiptret kane nevoje tani Jo per percarje dhe " Una jam me i miri " kane nevoje per bashkepunim ! 

Sa me shpejt Reformen ne Drejtesi !

Z.Ferra vertet e shporrem babasqapin po i kena dhon lugen ne braz LikeFlorinit.
Po te perfrazojme Idriz Loqen kemi rene nga perça ne kake. Nga Gita te Monika, nga Qeni ke Florini etj etj. Nga Izeti te Fideli. Nga Salija te Sadrija. Etj etj.
Po ty aq te ben, faqoren e rakise do ti der sa te plasi melcia.

Gjynof smiley

Shqiperia eshte ai vend qe ne vitin 1988 denon me varie ne mes te qytetit poetin Avzi Nela

Ne 20 shkurt te 1991 terhihet zvarre busti i diktatorit E Hoxha

e me ne fund pluralizem shikojme me ne fund formimin e disa partive politike

voto me vote te lire partine qe te perfaqeson

personalisht jam per partite e djathta me japin me shume besim

tolerance e papare

Edhe Papa ishte cudit, merrni shembull i kishte thene te veteve. 

ka rrezik formimi i nje partie te vetme PPSH

me ne krye IDRIZIN

Ka kohe qe eshte formu, vecse P-ja e dyte eshte eshte per pare.  

Ja pra 4ever, qjo eshte Rilindje: Gramoz Ruci falet me Papen per viktimat e monizmit.

Ca ndryshimi e zgjidhje e perdridhje tjeter prisni juve o milet mistrec i Albanie-s, do thosh Pjeri ...

Mesa duket, Rama si katolik i mire qe eshte, e ka konceptu Rilindjen si falje e te gjitha gjynaheve. Pyetja eshte, sa here mund te Rilindi robi? 

Dy te rilindura dhe disa te *ira s'te bejne dem, ndryshe nga dy te shqepura te lakrorit me qepe, tatime, banke, domate, administrate publike dhe djathe.

- Shën Spartakus Braho

Vallai shume dore shtrenguar jeni ju te baraslarguarit. Pse vetem dy mer? Apo kompesohet me ato te irat? Dhe pyetja fatale. Dmth ulu me nei ven para se ta lexosh. Po vucidolsi mund te rilinde, apo ka rilindur already? 

 Po vucidolsi mund te rilinde, apo ka rilindur already? 

Tobestakfurullah, si ta nxen goja (dmth komenti) kete llaf, sidomos tani qe sapo iku Papa. Saluku s'ka shans te rilindet se pervec theksit tropojan dhe kurrizit te shtrember, ka ngrene gjellen e prishur te mences se SHQUP-it (tm Krye-Rilindesi). 

P.sh. per kontrast, Meta me Rucin jane jo vetem si filiza nga trupi, por dhe koshiente per dietat (te pakten pas rilindjes). Braho e ka pakez problem lakrorin por kjo vjen me shume si preokupim profesional.

Nuk e di une, por derisa eshte katolik, Rama e ka per detyre t'i fale te gjithe. 

Pastaj vucidolsit mund t'i dali ndone xhind a gje ne enderr e te kthehet tek partia meme. Pse ca ka me pak se Kac Islami ai. E imagjinon dot sa peshq do benin vetevrasje duke jump nga akuariumi, apo do e prisnin me buqeta djalin plangprishes.   

E imagjinon dot sa peshq do benin vetevrasje 

larg qofte...me mish qingji, jo qofte dosido

Rama si rilindes katolik qe eshte i fal te gjithe (fundja sistemi e ka fajin, jo fajtoret), po problemi eshte qe ca njerez thjesht s'jane te rilindshem. 

Dmth baraslarg-provokimet e tua s'kane shans te depertojne ngjale-logjiken, ekuangjaleacionin, ngjalteoremen apo ligjin e pare te ringjalindjes.

P.S. Videos se PS-dhunes ne Kuvend ne i pergjigjemi me armet e vjetra salukiste shirit-prerese: Cohu Loni se te cau kantieri i Rilindjes smiley

Partia ben cudira per ate pune. Dhe ne fund te fundit forca e saj ne keto gjerat e "pamundura" duket. Thote psh Saliu ishte burre shteti i nerum dhe maro filmi.  

Te baraztundurit mund te jen nje alternative ! Nje parti e cilesuar sqifteri & Turtulleshat !

Te baraztundurit dhe te barazshkundurit do bjene namin ne votimet e ardheshme

Dhe ne kemi nje thenie per te baraztundurit , njesoj te barazlarguar ,  ne pshatin tene .

Tunden e s'keputen / ne *** tende futen ..Kush jane ? Vathet smiley

A keni besim tek partitë politike shqiptare? 

..si or  nuk kena,  pas Beratit dhe harremit te Pezes fotografia e k*rvit u cfaq edhe ne 70 vjetorin e clirimit te Gjirokastres.

.....nje 20 Shkurt i dyte pa pjesmarjen e spiuneve te Ramiz Ailese do ishte shpetimi i vetem per shqiptaret nga kjo derexhe qe jane katandisun

Grande K, cne po hedh balte mbi figjuren e kumandar babasqapit?
Si ta kuptojme kete: "pa pjesmarjen e spiuneve te Ramiz Ailese"?

Dmth, babasqapi .......?

Halelujaaaa. Ndryshimi po vjen.

Pyetje pa pergjigje

pushtetareve tane u  mungon delli i liderit, komunikimit, standartit, vleresimit, orientimit, vendosmerise, humanizmit, sjelljes si qytetar europian, pergjegjsise

vitamina e tepert e genjeshtres, injorances korrupsionit dhe krimit i ka bere DESHTAKE para nje populli qe pret akoma ne 2014!

 

Nuk di pse te Rama shoh pak shprese , dhe e pergezoj.

Te tjeret jane kot.

......me pune, me perpjekje...

Gjendja ndryshon po te vijne ne shqiperi brezi i ri i rritur e arsimuar ne perendim, nga prinder intelektuale qe u larguan nga shqiperia si pasoje e kenetes se krijuar.
Kur te vine ata te zhveshur nga interesat idjote, te cliruar nga presionet e vendasve dhe opinionit te tyre athere do behet dhe shqiperia. Kokeshqopet e shqiperise nuk kane as bythe as deshire te ndryshojne noi gjo ne ket ven.

Po ka edhe shume rob te mire te rritur ne Shqiperi dhe qe mundohen te jetojne sa me shume te shkeputur nga kornizat e shoqerise shqiptare. 

Nuk e ve ne dyshim qe ka, po u mungon vizioni dhe know-how per te bere ndryshimim. I vetmi model qe njohin eshte ky qe kane dhe e kunderta e ketij modeli nuk eshte zgjidhje.
Po te vesh re gjithe inicjativat e Palloshit psh jane kopje te aplikauara keq te perendimit. Modele dhe inisjative te shtira ne vesh nga ata qe ka afer, te cileve u mungon arsyeja dhe analiza po nisen nga interesa dhe voluntarizmi. Palloshi edhe si piktor eshte ekspresionist, nuk mund te drejtosh nje vend me ate fryme.

P.s. per karikaturen Ferra me poshte: ik o idriz se nuk jane muhabete per ty keto, ti der te kaka me vija shkon, dhe ate e pertyp neper goje e smerret vesh per ca e nis e ca e bitis. Me ty ka tema te tjera per tu mor.

po u mungon vizioni dhe know-how ...smileysmileysmiley

Ky ka dhe vesh muzikor mer jahu smiley Hiu haha haha , fluturo ne male te larta Hiu ha ha ha Plake Pordh ...smiley Iku dhe muzika smiley

E lexove z.ferra!.

Cdo perle nga ty jo vetem ate smiley ne vend qe te torllis ato lexoj sPirth sPirth sPirth i dhonin se nuk ka lodhje !

Se mos eshte her e pare qe thua .Po qe kemi qen dhe nje cike 8ivac edi ? pyete pak komandantin e zborit smiley

smiley Gjynof i ziu ! Thoini se nuk pranohen njerez ne Kopsht Zooologjik sado debile te jene .Thojani ndonjeri qe ka besim .ose ndonje komandant zbori smiley

E ke marr kutine e bojes smiley Furcat me brisqet per te kruar ! Postin e fundit do te ndihmoj qe te mos lajthisesh fare dhe do shkeputem nga nje i Marre duke  e shikuar ku te shpie Marrezia e Xhiboleve smiley

Shpejtoje ate !

kur? kur? kur? kur? 

te gjithe presin asnjeri nuk ben gje - dhe ne fund pyesin: A leshoi KM'ja ndonje cicerime pere kete qeshtje? 

Shqiperia do behet kur tu mbushet mendja albanezve qe se ben politika vendin po ju vet. Do behet se per drejtesi duhet te luftoni vet. Do te behet kur ne mos te vrisni ndonje KM te pakten te fusni ne burg ndonje KM. Do behet kur te kuptosh se nese do te jesh pjese e nje vendi te zhvilluar s'mund te mendosh vec sa per boothen tende. Por kaq keq eshte perdhunu ajo shoqeri nga politika e kryesisht drejtimi kaotik malok i babasqapit sa qe sinqerisht mendon se fajin e ka vet per te gjitha. 

 

jps ti kerkon qe te behemi vend i zhvilluar duke menduar per boothen e tjetrit? Dmth te behemi vend pederastesh si vendet e zhvilluara mer jau me pyje dhe ngrice?

 

shiko se ti je cik car nga mendja .... ja te ta shkoqis qe mos shkosh ti kerkosh apo japesh bythen ndonjerit - e kam fjalen per sensin e komunitetit qe eshte teper i domosdoshem per nje vend si Shqiperia 

E kuptova se çfare deshe te thuash, por ti nuk e paske te zhvilluar sensin e humorit.

Me mir car nga mendja, se boothe nga mendja.

 

ndoshta jam mesuar me humor cik me te sofistikuar smiley 

spo ta marr per keq

Të flasë Edi Rama për luftën ndaj korrupsionit, është si të flasë Fidel Kastro për demokracinë.

- Zedhenesi i Korese se Veriut per fjalimin "fajin e ka sistemi, jo ne qi'nkrye jemi".

 sPirth sPIth sPirth SPirth i dhon. Vetem per tye .

Po kuptove tregon se ke hedh nje hap drejt njeriut Normal dhe mund te rishqyrtohesh si kandidat per ZOO smiley dhe ...... fillove te futesh ne rrangun e njerzve smiley

http://youtu.be/6cVLZC5XhBE

 

idrizi zbuloi jutubin!!!! Ca te kthej permbys, o idriz mos ke qene ti ky jari? smiley!! se della si puna jote ngatarrojen zogun e klloçkes me koken e woçkes.

Te te thush ndonje gje si

" Ne nje rrugice me sPirth sPIth sPirth i dhoner ( M) edhe po nuk i shkele ne fund te rruges do mbash ere " tu nuk ja ndjen se je nje Copet smiley Bisedoje dhe njehere me komandantet e zborit smiley cfare kuptimika !

Po vleresova ate te  ilir -Janit me e rujt kete Blog nga dhenia credit e Debileve me shume sec duhet !

Pau Piu

ja Idriz kjo eshte RILINDJE, ja qiti LIkeFlorini videon direkt rilindasve ja futi Palloshit smiley, gjasme ja kerkoi Z.Dhalla.

Me laskare, gangstere do bohet Rilindja Z.Ferra? Sala nja dy qe i kishte njonin e krefi(Hajdarin) njonin s'e zgjodhi mo(Babasin), ndersa Palloshi i ka marre ne seri te gjitha formave dhe ngjyrave se robt e pergjegjshem ne PS i vuri drurin Vilajet Qyrku.

 

Dono sa per saktesi, Bandat sja merr njeri Cunit te Sheqeres, i ka me copyright...pale tritolin.

Po ai Pdeisti qe vrau ate komisionerin e LSI bashke me vellane e vet ne Lezhe per zgjedhjet e 2013, cfare ben ne parlament me PeDin. Po Krytarin e Republikanes qe e keni me denim per droge ne Itali, po ish-socialistin Duka te pulave e te krimit qe e rrembyet ne koalicion me republikanet...pod dashin e havase, qe i ngopi peshqit e vlores me Kurde fukarenj tu i zbras ne mes te detit? 

Nuk e kuptoj pse nuk shkoni tek Shqupi e te nxirrni Cunin e Sheqeres ne pension, po su a mba se ja u skuq veshet Saluku me banditet e vet dhe te Zenit. Merreni me palloshin qe eshte Cun Mami po Cuni i Sheres ua bo rrup-sup sot e mot. Hec se eshte e omel dhe e gjate  opozita kur eshte Palloshi ne maxhorance.

Po Krytarin e Republikanes qe e keni me denim per droge ne Itali, po ish-socialistin Duka te pulave e te krimit qe e rrembyet ne koalicion me republikanet

I Lebetitmo calma calma calma, jo veta e pare shumes, boje ne veten e trete shumes, se une me PD kam aq lidhje sa c'ke dhe ti (gjithmone duke pare nga sa shkruan). Une me PD nuk merrem fare fare fare, une di te them qe PD ka fituar zgjedhjet vetem ne 91 dhe pastaj ka vjedhur sistematikisht der ne 2005 qe ju dhuruan nga MJAFTI, Shekulli, LSI dhe padyshim Palloshi. Ne 2005 qeveria Socialiste e kishte Borxhin Publik ne nivelet me te uleta, prandaj dhe Babasqapi i ra me top. Ne 2005 rritja ekonomike ishte vetem ne rritje dhe ishte viti i trete rresht qe ishte mbi 6%. 

Kur ta marrin vesh keta marhemat qe Palloshi vertet Rilindi, po Rilindi PS qe mbyti vet me duart e veta ne 2005, dhe e Rilindi si Frankenshtajn te Percudnuar. Prit se ketu jemi, do shikojme ca do bohet, harxhohen Parate e marra borxh per te bere kalliqe lajle lule qe nuk kane asnje impakt ne ekonomi.

Une s'merrem me kalliqet e sales, po te pyes ku jane vendet e punes? Ku eshte programi 1000 faqe qe ishte gati qe ne 2009 dhe u retushua ne 2013?

Me ke do beje ligje Palloshi? Me Tom Doshin qe i bente si gangster kolegut te vet te PS dhe kryetarit te komisionit te ligjeve Fatmir Xhafes? Apo me keta qe gangsterrat qe provokohen si lyrrash qe ne seancen e pare. 

po dalin te gjithe te inkriminuar qe nga saranda ne kukes, jo or mik se PS ka qene parti e vlerave, e intelektualeve e ktheu ne Saloon kaubojsash.

dmth dmth tamam tamam ti po thu qe duhet me u kthy Nano

Ku e lexove qe kam thene ate?

Une po them vetem kaq, qe Nano si pickedhi qe eshte, e pa qe ne 2005 i ishin vene me buke ne traste dhe iku, po iku pas nje pakti qe beri me Babasqapin qe mos ta ngiste, e kish provu ne kurriz ca qe ne gjendje te bote Babasqapi ne 95'. 

Plus qe dhe kohet kishin ndryshuar se babasqapi kish ardh me menje tjeter kete rradhe, kishte ardhur te bente shume shume lek, dhe i beri i qete pa i hyre gjemb ne kembe se kishte edhe paktin me Palloshin ne xhep. Der ne 2009 Palloshi sberi fare opozite megjithe skandalet e babasqapit. Ne 2009 kur po i rrezikohej veni vet ne PS doli me ato historite jo kutite jo grave jo Krokodili, pastaj kandidimi idjot ne 2011 vetem per te mos promovuar nje njeri ne TR.

Edhe ja ku erdhem te Keta gangsterrat e rrypit e te grushtit.

nga statistikat e 2005'es qe permendje. Gjithsesi ke te drejte po he c'fare duhet te bente populli vjet - kujt tja jepte voten? Ti mendon se eshte kollaj te gjesh fjala vjen njerez si ti qe e thote cope edhe drejt? Po njeriu i ndershem rri larg politikes keshtu qe he per he populli hoqi Saliun. 

njeriu i ndershem rri larg politikes keshtu qe he per he populli hoqi Saliun

te pandershmit e hoqen saliun doje te thoje. populli ndenji larg politikes e nuk shkoi hic ne zgjedhje. smiley

Dono, thjesht ju referova faktit, qe ndryshe nga cpo ligjeroje, Cuni Sheqeres nuk kishte 2 kaubojsa dhe sot partine e vet e ka plot. Edhe PS nuk po gjen dot njerez te hajrit se kemi te bejme jo vetem poltikane te kriminalizuar por edhe nje pjese te madhe te popullsise qe keto 20 vjet ka lene gjurma kriminale e penale gjykatave te europes.

Tani ti me cove te mosmbajtja e premtimeve te Palloshit qe eshte gjo tjeter fare. A u sqarum qe Cuni i Sheqeres eshte simboli i bandititizmit ne Shqiperi? Kaq desha una, po Shqiptaret nuk besuan as Salen qe premtoji 350 000 vene pune 2 here rradhas e as palloshin qe premtoi 400 000 vene pune kesaj rradhe. Nuk eshte kjo Tema, por kriminalizimi i shoqerise dhe partive gjithashtu. 

Po te ike Sala dhe mendesia e tij nga politika, mbaron militantizmi i cmendur dhe gjuha e urrejtjes. Po permendi Basha fjalet e Sales nje per nje, s'kemi gje ne vije.

me pak vullnet do ndryshoje si dhe kur te japin produktin e pare shkollat profesionale te erion velisesmiley

Nuk ka ndryshim te menjehershem pa pas ndryshim ne mendesi dhe model. nuk mund te kete ndryshim brenda kordinatave aktuale. Se pari duhet te mendohet jashte sistemit aktual. Passo e chiudo

Gjendja po ndryshon ne Shqiperi!

ky skuth s,bente ksi lloj pyetjesh me pare . Me te ardhe Rama fillon Jo po si tja bejme, se na zuri halli ,jo po te dalim ne protesta , Jo po lesh Jo po presh .

ASNJIGJE konkrete , PSE ? 

Po ndryshon si? Se ka 3 opsione: ndryshim negativ, asnje ndryshim, ndryshim pozitiv.

Pyetja e bere eshte, per mendimin tim personal, pa vlere pasi eshte eshte krejtesisht e pergjithshme, pa drejtim e pa baze. Ndryshim per cfare, ne cilin aspekt? Cfare lloj ndryshimi? Negativ apo pozitiv? Etj. Megjithate, ka bere arritur te mbledhe 62 komente.

Vetem largimi i kryeplehres ka pastruar ajrin dhe u ka hapur mushkrite njerezve.

qeveria po merret me halene qe la pas trusti I geshtenjave . Po kthehet normaliteti .  Per "tiranen" qe do qumesht dallandysheje , dhe qe nuk ka sy ne balle te shikoje (thua la zvicren mbrapa dr.rrumpalla) eshte e kote ti pergjigjesh pyetjeve "me spec" smiley . Ai Ben mire te shkruaj me gjate se c,e shqeteson Konkretisht. Dhe se c,pret nga qeveria.

Cili eshte perkufizimi yt i "normalitetit?" Se edhe Saluku (TM I lebetitmi) thonte qe eshte kthyer normaliteti dhe po ndryshonte.

ti thua po ndryshon Shqiperia. Ne ca aspekti e sheh ti ndryshimin? Ke jetuar me shume se nje muaj ne Shqiperi kohet e fundit?

Ne c'aspekt thote. Kishe kaq vjet qe s'te hynte njeri ne Lazarat. Ku kishe pare ndonjehere te merreshin deputete nen hetim apo te arrestohej drejtori i bankes, te degjohej fjala e protestuesve per armet kimike, te ndaloheshin ndertimet e paligjshme apo te mos pihej cigare ne lokale. Duhej te ikte sala qe te mos njiheshim si vendi i droges dhe i rrumpalles. Rama s'eshte me i miri, por eshte 100 here me i mire se sala. Te pakten nje hap me larg nga me e keqja jemi tani, ndryshe nga para 2013-es. Ja c'tha dhe arvizu dje, tek citimi me poshte. Edhe me te huajt e kemi ndryshuar imazhin. Ju te sales sigurisht qe do ta mbuloni diellin me shoshe, se ju intereson, por faktet flasin vete dhe ndryshimin e dallojne te gjithe, si te huaj, si shqiptare, ndaj llapni sa te doni. Sala po te vije ne krye te PD tani merr edhe me pak vota se ne 2013. PD s'ka gje ne terezi po perseriti fjalet e Sales nga mengjesi deri ne darke. Qe duhen ende shume gjera per te bere, kjo eshte e vertete, por ky pak ndryshim eshte per mire, jo per keq sic ju leverdis juve te jete.

Ambasadori amerikan Aleksander Arvizu tha se gjithçka ne luften kunder droges ishte nje vullnet politik dhe jo, siç ja kishin paraqitur me pare, si nje çeshtje teknike. 

“Lazarati eshte nje prej atyre gjerave qe me kedo kam biseduar me kane thene eshte problem, por s’mund te bejme dot asgje per ta zgjidhur. Une thoja, po pse jo? Dhe nuk kam marre kurre nje shpjegim. Mu desh pak kohe per ta kuptuar se nuk ishte çeshtje teknike, por ishte çeshtje e vullnetit politik. Duke u kthyer ne retrospektive duhet te vleresojme planifikimin qe u krye, pa te vrare”, tha Arvizu. 

Ki kujdes me termin 'ju te sales', se une spo ofendoj njeri. Cdo njeri ka mendimin e tij dhe nuk ka nevoje per etiketime.
Po te marrim thjesht punen e arrestimeve, kemi vitin 93, ku u arrestuan me rradhe dy ish-kryeministra, Guvernatori dhe nje qerre me rob, por qe Shqiperia nuk eci para.

Ke te drejte kur thua qe opozita nuk eshte kurrkund, sepse po te kishte opozite, kjo qeveri do te ishte rrezuar brenda vitit.

Per sa i perket ndryshimit, kemi hyrjen ne lazarat, por kemi edhe deshtimin e turpshem ne Dukagjin. Nderkohe situata e rendit eshte alarmante. Tritoli eshte bere si buke me djathe, nderkohe qe ropt e njohur vriten edhe 50 metra larg kryeministrise dhe vrasesit largohen pa i hyre gjembi ne kembe. Por nuk ka se si te ndodhi ndryshe, kur kjo maxhorance ka lloj-lloj deputetesh, me te shkuar te erret dhe kriminale.

Ekonomia eshte ne rritje per Ramen apo Meten, por bizneset po ikin per lesh cdo dite. Pagat nuk kane ndermend te ngrihen, madje ne shume biznese ka filluar ulja e tyre (nje tregues shume i keq per ekonomine). Ti do thuash, po gjendja e rende ishte edhe kur ishte Sala. Po Rama prandaj erdhi ne pushtet, qe te zgjidhte situaten, jo qe te lyente kryeministrine. Nuk ka kuptim te mjaftohet me thenien qe situata eshte e rende se keshtu e la sala. Ti edhe mund te ushqehesh me kete thenie, por ata qe nuk kane buke te hane e kane te veshtire.

lol Jo thjesht i Sales, ti je gelbaze e sales. S'di kujt i thua deshtim ne dukagjin. Droga u hoq, helikopteri u riparua. Per te tjerat ke perseritur mllefin e gelbazen e sales.

Ju militantet kur nuk keni argumente filloni me sharje. Me vjen keq, nuk mund te ulem ne nivelin tend.

Perseritja e genjeshtrave tte Sales nuk eshte argument. Kur s'jep ndonje te dhene qe i verteton qe ne dukagjin ishte deshtim, kur ata dogjen me mijera rrenje kanabis e arrestuan shume njerez, apo te dhena qe situata e rendit nuk eshte permiresuar, ti thjesht genjen dhe rimbllacit gelbazen e Sales qe vetem flet pa asnje fakt, ndaj s'je asgje me shume se gelbaze e sales. S'e them une kete, por behesh ti vete.

Une po shpreh mendimin tim. Operacioni i dukagjinit u deklarua qe u spostua per nje moment te dyte. Qe tritoli po ben namin e dime te gjithe. Qe santo u vra ngjitur me parlamentin dhe vrasesit gjasme u zhduken ne ajer te gjithe e dine. Qe ekonomia eshte ne renie e ndjejne pjesa me e madhe e shqiptareve. Edhe po te marresh te dhenat ekonomike, niveli i kredive te keqija ka arritur ne 25% dhe masat e qeverise me shlyerjet e borxhit ndaj bizneseve nuk e kane permiresuar kete tregues. Investimet publike kane rene ne nivele minimale. Investimet e huaja direkte kane rene me shume se 50%. Nderkohe taksat do vazhdojne ritmin e rritjes qe te shlyen borxhet qeveritare. Ku jane permiresimet ketu??? Me ca do zhvillohet ku vend me perralla??  Jane keto te dhena qe ju militantet nuk doni ti shifni. Shko mbaji cadren tahirit tani!

Lefti, po genjen ne menyren me te neveritshme e po perserit gelbazen e Sales. Ne Dukagjin u arrestuan kryepleq dhe u shkaterruan me mijera rrenje kanabis. Genjen pa asnje link, asnje prove, nderkohe qe interneti eshte plot me linke e prova qe vertetojne te kunderten e asaj qe thua, e qe po i postoj me poshte. Ju militantet e sales jeni bere te neveritshem. Santon, me aq sa u pa, kushdo qe e ka vrare ka lidhje me PD, e cila ne fund te fundit ka histori vrasjesh e s'e ka per here te pare. Banka e Santos ishte komplet ne sherbim te PD, bashke me mediat e tij, dhe ishte e vetmja banke me kapital shqiptar qe mund te pastronte parate e lazaratit per politikanet pa lene gjurme ne vende te huaja, sepse ishte komplet shqiptare. Po te ishte gjalle ai mund te ishte arrestuar e te kishte dhene emrat e atyre qe merrnin parate e lazaartit, ndaj e hoqen qafe.Lazaratasit ishin bastion i PD, me menaxhim shteteror nga PD, komplet veper e PD. Te gjithe shqiptaret i kane rrogat bruto po njelloj, por nga ato rroga tani u mbahen me pak taksa dhe u kalojne ne pagen neto. Kush e kishte 500 e paguante 100 ne shtet e merrte 400, tani merr 440 e paguan 60 ne shtet. Ky eshte fakt. Kredite e keqija arriten me Salen ne ate nivel. Sic e pe, menaxhimi bankar me Salen ishte per faqe te zeze, vidheshin leket diten per diell. Sala cdo ndertim qe kishte bere, e kishte bere pa u dhene para ndertuesve dhe e kishte futur shtetin ne borxhe te stermedha qe i fshihte, dhe qe u paguan tani nga Rama. Investimet e huaja jane rritur e ti prape po genjen sy per sy sic genjeve per dukagjinin. Dava gelbaze e Sales.

http://www.gazetastart.com/dukagjini-ne-...

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.php?I...

http://top-channel.tv/new/lajme/artikull...

http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/08/29...

Kaq shume vuan te njohesh LefTKopene smiley Ka fshire Hundet babasqapi nga "na kemi feisin e bukit or tie " dhe na e vervit si Pampers ne forme pejetjesh .Nuk e jeh kete Langaraqe Politke smiley qe e merr seriozisht ?  

Lefti eshte ky mo? S'punon me ne ambasada ku bente palle gjithe diten dhe e kane sjelle ketej? Dukej ai qe ishte dava karagjozi. Dhe une rri e i flas.

Vazhdo vazhdo se rritet nr komenteve per Xhibolet " y none sa komente " smiley Po pse nuk e dallon qe eshte Pampers i fbukit ? Cudi ?

Te dhenat e mija jane lehtesisht te konfirmueshme. Per rritjen e taksave lexo deklaraten e fundit te fmn. Argumentet e tua jane shume te dobta dhe militanteske.

O Lefti, te kam sjelle kater linke per Dukagjinin e ti po genjen sy per sy, pa piken e turpit, njesoj si Sala e njesoj si kur haje buken e shqiptareve duke bere sikur punoje jashte shtetit. FMN ka thene qe ka rritje e qe shlyerja e gabimit te sales per te paguar kompanite qe kishin hyre ne borxhe, ishte hapi me i mire se u clirua tregu. Ik puno tani e boll ndenje ne internet kafe, se le nam.

Keto qe dergove i dime por lexo te mevonshmet. A ka polici ne dukagjin? Nejse nuk dua te merrem me kete pjese sepse eshte me banalja. Per ekonomine ke ndonje gje per te thene? Po per rendin?

Lefti, i thashe te gjitha, aty i ke te shkruara. Por problemi eshte se ti genjen sy per sy. Une te solla linke qe vertetojne te kunderten e ti genjen pa piken e turpit. S'e kuptoj per cfare e ben. Ti ke inate personale se tani s'mund te vjedhesh me popullin shqiptar, ndaj s'bej dot muhabet me gelbaza te sales. me fal, po s'te shkruaj dot me. Flije mendjen tani per 8 vjet. Edhe 7 kane mbetur. Vere veten ne paqe.

Nese ka vjedh dhe e ka bo grope buxhetin sala, le te futet ne burg dhe ti konfiskohet pasuria. Nuk mund te justifikohet me rama me deshtimin ne ekonomi. Po problemi eshte qe sala nuk e prekte mister 20%, kur e beri tiranen beton dhe tani rama nuk e prek salen per gjynahet qe ka bere. Eshte e thjeshte.

 

Lefti, Sala e ka ende gjykaten ne dore. Prit dhe pak sa t'i mbarojne kriminelet Sales qe dilnin per te shkaktuar rremuja e per te prishur bizneset, e do ta shohesh, arrestohet a s'arrestohet sala. Ne Rumani sot arrestuan nje drejtor burgjesh per faje te bera ne kohen e komunizmit, ne vitet 60, ne moshen 89 vjecare. Ashtu do te perfundoje dhe Sala, si gjithe kriminelet e tjere komuniste.

Jane mo jane te konfirmueshme po nuk eshte PPU organ Monitorimi i Qeverive dhe Shteteve . ..Do kohe ta kuptosh se jeni sterkalt e babit tend qe na la neper rruge nga Halete . Do fshihen edhe ato nga Tirana e kudo smiley Do ua lene te luani 'luftash ' ne zyren e babasqapit me Pampersa me njeri tjetrin smileyne Parlamente e Qveri paralele!

Gjuan babasqapi dhe pret LefTKopeja ..cast dramatik ! Ku ta vervit .? Kemi PPU- e ka mush Xhibolja   me sP.. sP sP  qe e xberthejne smiley ! Bjeru neobllokmeneve ! ... havall lefTKope !

Nashi ua kom thon por me quni radio te prishme....ndryshimi fillon kur Cuni i Sheqeres te dale para drejtesise....ene ish-Ministrat e tij. Pastaj flasim prape. Do zoti Papa ka i ka bekuar ene Byzylyket e Drejtesie per Vrasesit e Shqiptareve.

Gjendja ne Shqiperi all ready ka ndryshuar per .keq. Shqiperia po shkon drejt shperberjes! `Rilindja` eshte vetem nje ender e Edi Rames per Edi Ramen.

POLITIKANET jane komplet te shkeputur nga hallet e popullit, njesoj si me Berishen,  nuk ka asnje permisim me kohen kur ishin ne pushtet hajdutet, nuk e kane idene se cfare po ndodh me varferine dhe ekonomine  e familjeve shqiptare Mendojne vetem per pasurimin e tyre dhe te familjes. Drejtesia shtylla kryesore e nje shteti, nuk funksionon as vertikalisht as horizontalisht, vazhdon si me perpara, e korruptuar  pa asnje ndryshim! Reformat jane gjysmake.Vazhdohet akoma me retorike politike asgje konkrete!  As nje gjemb ne kemb, per Berishen dhe suiten e tij, te akuzuar per krime shperdorime ne detyre kur ishte ne pushtet !!! Per cfare prallis Rama tani ?!! Ai nuk eshte me ne opozite, se po flet njesoj, pa asnje ndryshim sic ka folur kur ishte ne opozite! 

Ty s'te merret gje parasysh, se pervecse ke vite pa shkelur ne Shqiperi e flet kot me kot, ke treguar ne komente te tjera qe ke urrejtje patologjike per shqiptaret ne Shqiperi.

Nga disa PDiste me ferman me erdh haberi se ne dogana nuk ka mundesi te vidhet si me pare qekurse ka hyre ajo kompania engleze qe i monitoron.

Nisur nga kjo eksperience duhet ftuar nje trupe prokuroresh te huaj si EULEX i kosoves si dhe gjykata e apelit te perbehet nga gjykates te huaj.po te hapen qitapet e te fillohen hetimet nga parlamenti per korrupsion  vetem ajo cupa deputete  18 vjece qe osht ende studente ka per ti shpetuar burgut.

Erdhi erdhi si pellumb i shkruar te shpetoje MEMEDHENE Hebreu Pepe Kantozi ka hull kandidaturen per Guvernator.
Tani te na futen ata Çifutet te na e ndreqin mire samarin. Do na duket Fullani engjell.

Gjendja ne Shqiperi ne keto 20 vite te fundit ka ndryshuare ne menyre dramatike. PD ka bere ndryshim shume te madh ne krye me te madhin Sali Berisha Skenderbeun e Shqiptaris smiley.

Jane nderture rruge autostrada, kompani te medha botrore kane investuare ne Shqiperi jane hapur vende pune, rrogat jane rritur, standardi i jeteses eshte permisuare, turizmin ka lulezuare te gjitha fale PD.

Tani PS e mori gjithe pushtetin te gatshem me Shqiperi te zhvilluare smiley

Mirpo shpresojm qe edhe PS do ndjek hapat e Saliut per nje zhvillim me te gjere te Shqiperis

smiley

ne 20 vitet qe vijne, do ia kalojme edhe gjermanise per rritjen vjetore ekonomike. nese ne gjermani p.sh. ekonomia ne nje vit do bjere, e zeme me 2%, ne shqiperi do bjere me 1.9%. 1 here ne 20 vitet qe vijne, kjo do jete e mundur besoj. t'shofim kush do e arrij kete qellim hyjnor, PS a PD.

po flasim per rritjen reale ekonomike e, jo per ate qe manipulojne partite. se me manipulime ne si pasardhesa te skenderbeut ia kalojme per vit gjermanise.

Akoma me pejetejet e ketij qe marshoi studentet ne Protesta dhe superProtesta per Ndrysime te medha .

Keto petje fendemedha axhamijsh pa koke e pa bythe jane aq koti sa qe nuk bejne as ti vleresosh e jo me te merresh me to .Niku qe i ben dallon me km larg si nje basho-salist i mbeshtjellur me pelenat e "o sa na dhimbset shqiperia"

Saliu me te tijet kishin marre kazmat e lopatat dhe hapen e lane gropa Muti Morale -Financiare -Ekonomike dhe Politike .U hoq dhe Ju thyen kazmat .

Ky eshte ndryshimi pavaresisht se kane mbetur nga keta sqeparet si NikuTirane .

Duhen axhustuar keto gropa pervec mbushjes qe te mos kete ndonje grope tip Niku Tirane . Kjo eshte ajo qe pritet ne nje Shtet qe i eshte kthyer Normaliteti dhe Partite qe do marrin Pushtetin me Ramen e pas Rames te vene nje Tulle ne kete ndertim.

Kaq i thjeshte por Historik eshte ndryshimi ! Sa te kete PD-hi do kete dhe krime dhe tritole dhe vjedhje dhe provokatore dhe ....baltoses e mbi te gjitha anormale qe bejne pyetje si Gjembace smiley

Dhe si zakonisht cmusi i "ua mami sa komente ' mbetet po drejtoresha vet , znj Xhibole , inicuesja e ketij biznesi Pyetsor pasi trembet se mos i mbyllet Derstila smiley.

pisomes! 20% e komenteve te ksaj temes mban firmen e fundit te qirjes "qe nuk harxhon kohen ne internet se ne shqiperi punohet dhe s'ka kohe per te humbur".
Pjesen tjeter e ka vlera e blogut, peremri pronor i vetes se pare, njejes

Gjembooooooo. Te zuri .Ka ardhe prap AI me "qirie" te maskuar smiley Lidhe ! Na del ai i Riu ! Po iku ai shetite nga pak  !

Nuk ka zgjidhje jashte politikes. 

Per mendimin tim duhet detyruar politika, - permes perdorimit sa me efikas dhe masiv te se vetmes hapesire te lire mediatike, asaj te rrjeteve sociale dhe te internetit ne pergjithesi, - te reformohet ne vazhdimesi dhe rast pas rasti.

P.sh., opinioni publik shqiptar duhet te shprehet fuqishem neper rrjetet sociale per denimin njezeri dhe pa rezerva te deputeteve qe kane ushtruar dhune ne parlament. 

Neser do te dale nje rast tjeter, opinioni duhet te shprehet edhe per ate, e keshtu me rradhe...

 

Ndryshimi vjen nga edukimi i femijeve. Ne te rriturit te japim shembuj te mira jetese, te fillojme te votojme njerezit dhe programet konkrete e jo partine qe jep me shume para. Ndryshimi vjen nga zhvillimi ekonomik, zhvillimi ekonomik kalon nepermjet dijes, ndaj duhet ristrukturuar i tere sistemi arsimor. Ne shqiperi e jashte saj ka shume njerez te gatshem te vihen ne sherbim te atdheut pa kushte e pa interes, le ti hedhim syte nga ata...

Unë kam përshtypjen se nuk i kemi bërë asnjë nder vetes duke drejtuar gishtin tek Policia e Shtetit për gjithçka në ndodh në këtë vend.

                                                                                                     S.Tahiri

E bir nona bir, çne mo Sajme?!

Z.Ferra ca menimi ke per kete deklarate te Sajmes? Se me duket se po i kerkon falje kolegut te vet Flam-ur Noka. smiley.

Nuk mesove te mbash as rradhen .  Mos shtyj . Cunksh he dreq smiley

Prit njehere se ka ardhe ai me Nje me nje Po e ka nje ama .Po e hoqi Gjembi ate ..hajde ti . Dy pernjehere  smiley sikur  e marrin sysh faqen ! Pastaj shpejt eshte per ty .Nga ora 12 e nates e perpjete sikur nxjerr dhe llafe me "boje " smiley

C'te thone komandantet e zborit ? Si e komentojne ? Konsultohu njehere pastaj pejet !

cfar duhet bere per te ndryshuar gjendjen 

Hidh ne treg Bono Ushqimi duke punesuar me gjysem kohe te papunet, dhe hidh ne treg, ne investime Obligacionet e CO2. 

Ne cilin treg ti hedhi obligacionet e CO2, te tregu i Cameve? Se ne tregun nderkombetar nuk ja merr kush. Eshte njesoj sikur te thuash "Hajde te shtypim Euro".

pnluarasi smileysmileysmiley do zoti nuk je noi pedagog ekonomie, se vaj hallit ta kene regjistruar kete komentin tat, do jesh objekt historik diskutimi tek ata qe regjistrojne disa nga komentet ketu, (por kjo eshte teme tjeter ketu, prandaj po perqendrohem vetem tek koncepti jot mbi obligacionet).

Nje obligacion, nuk ka kurrfar kufizimi apo percaktimi nacional, pra ai nuk eshte kombetar apo nderkombetar, sikunder eshte i lire te levizi ne kedo treg. Obligacioni perfaqeson nje vlere qe tregtohet, prodhohet, krijohet, tregtohet dhe suportohet.

Lojrat e fjaleve qe ti perdor, jopo tregu i cameve, tregon se sa te mjer e ke konceptin per kete produkt.

Qetesohu Pjer.

Per sa kohe flasim per tregje formale (bursa, IPO, ankande etj), obligacioni  sic cdo instrument tjeter financiar duhet te aprovohet nga autoritetet e burses ose autoritetet mbikqyrese ku shitet para se te lejohet te shkembehet ne treg. Obligacionet e shtetit shqiptar psh nuk mund te shiten ne NYSE sepse nuk jane te aprovuara per shitje. Praktikisht, per obligacionet e shtetit shqiptar psh ka vetem nje treg kombetar. I vetmi prejashtim do ishin tregjet informale (OTC). E njejta gje vlen edhe per obligacionet e CO2. Te vetmet obligacione per te cilat ka nje treg nderkombetar sot (shiten lirisht ne shumicen e bursave) jane ato te Skemes Europiane (The European Union Emissions Trading Scheme (EU ETS)). Shqiperia mund ti hyj ne koke e te shtypi copa letra e ti quaj obligacione Co2 por ato nuk do lejoheshin ne asnje treg nderkombetar per shitje. E vetmja menyre do ishte qe Shqiperia te behej pjese e Skemes, gje qe eshte e pamundur.

pnluarasi, po c`pune ka Shqiperia ne tregun nderkobetar per obligacionet e CO2 apo edhe per titujt e tjere (obligacionet e tjera). Llogarite, shtetet i bejne mbi produktin e tyre, vleren e tyre dhe s`kane pune me tregjet e huaja, sidomos kur kane te bejne me te tilla ceshtje financiare, nga ku vihen ne levizje nje pjese e produkteve te tyre, dhe punesojne njerzit.

Pjero, sepse e beson ti apo jo, tregu i obligacioneve te CO2 (certifikata do ishte termi i sakte, po une po vazhdoj me terminologjine tende) eshte nje treg i rregulluar qe funksionon ne kuader te protokollit te Kjotos. Nje kompani ose person i huaj do blinte obligacionet shqiptare vetem nese jane te aprovuara nga autoritetet nderkombetare se ndryshe per te nuk kane vlere, as do mund ti shiste me tej (per spekullim) as do mund ti shkembente ne "kredite karboni". Shqiperia eshte ne Aneksin 1 te Protokollit keshtu qe  e vetmja mundesi reale eshte prodhime i te ashtuquajtura CERs te cilat aprovohen nga nje zyre ne varesi te OKBs. Ministria e mjedisit ne shqiperi ka nje qender ku rregjistron projekte te cilat aprovohen nga OKB. Keto projekte, kursimin ne CO2, e marrin ne forme certifikatash per ton/CO2 nga po kjo zyre, te cilat mund ti shesin ne treg. Ne 2008, PNUD llogariste qe shqiperia kishte potencial per te kursyer rreth 2,5 milion ton, qe me cmimin a atehershem te obligacioneve (12 euro) i thonin rreth 30 milion euro ne vit por direkt mbas kesaj, tregu kolapsoi dhe sot 1 CERs kushton 12 cent, totali 300 mije euro ne vit,qe minus kostot per aprovimin i bie me humbje per kompanin qe kryen projektin. Sic te thash te vetmet obligacione profitabel (ne prodhim jo ne spekullim) jane ato te EUA (EU-ETS) ku vendi jone nuk mund te marri pjese.

Mos harro qe shqiperia ka nje nivel shume te ulet te prodhimit te CO2, diku te 11 milion ton dhe hapsira per te nxjerre obligacione varet nga sasia e CO2-shit qe kursen.

pnluarasi; `` ..... Mos harro qe shqiperia ka nje nivel shume te ulet te prodhimit te CO2, diku te 11 milion ton dhe hapsira per te nxjerre obligacione varet nga sasia e CO2-shit qe kursen...`` 

 

Ketu me rri, me ne fund dole tek mendimi im dhe praktika perendimore qe une ve re ketu, tek ajo qe KURSEN, pra tek ajo/ai produkt/material qe ti rishet/riciklon ne treg. Psh, tavolina, bufe, divane, stola, etj etj, qe rishiten , behen llogarite e kursimit te lendes se pare, perpunimit qe do pesonin po te beheshin te reja, llogaritet cdo gje e deri tek energjia dhe kjo eshte nje pakete me vehte.

Problemi kryesor qe kemi eshte me metanin.

Te kursesh CO2 do te thote qe te njejtin Produkt ta prodhosh duke shkaktuar me pak CO2 emisione. Dmth te kesh makineri me te mira, filtra me te mire, sisteme me efikase. Qe kushtojne jashtezakonisht shume. Nje vend si shqiperia nuk mund ti lejoje vetes "green technology" pasi duhet shume kapital.

Sidoqofte edhe ne perendim, skema eshte nje fiasko totale pasi secili shtet mundohet te ruaj industrine e tij dhe kane akorduar certifikata me teper sec duhet per firmat e tyre. EU eshte e detyruar te blej disa (nja 5 miliard euro) per ti hequr nga tregu ose edhe ne EU skema do falimentoje.

Mbaj mend qe para ca vitesh, PNUD-i ka bere nje Strategji Kombetare pikerisht per kete gje, si te bente Shqiperia obligacione CO2 e ti shiste ne tregjet e karbonit, por ajo pune vajti per lesh pastaj.

Ti Pjer sa obligacione CO2 ke ne pronesi?

e meqe ra fjala, po me ato "obligacionet e vdekjes", ç'behet Pjero.. eshte pjekur koha ti hedhim ne treg??

p.s, mu kujtua gjenerali i ushtrise se vdekur... çfare vizionari qeratai, do jet bere miljarder tashme..

Belulo, ato jane <ajka< e vetem disa super pecogroseve, nuk kane bythe shqiptaret te luajne me to.

Ti vete sa ke luajtur?

Pjero, po lu nei gur per te kap BSH? Si duken bathet? E di qe tu veshtiresu shume puna keto kohet e fundit. Te pata thone, po qe se te kujtohet, mos e kruj me Ameriken. I ka rronjet e thella ajo, e di vete ti. Ja te sulmo nga s'ta pret menja, megjithse e kompromenton flamuri. Te rrofshin vererat e shtrenjta qe harxho ti. Hajt mo, ishalla s'kane shku kot fare. 

Tirona, une po luj ca gura per te rregulluar ballkonin smiley Ata, qeveritaret, nese duan ndihmen time, une ketu jam, mund te me therasin.

Pse te te therrasin Pjer? ti vete the qe vec per teori te than se per praktike aha, s'ja thua fare.
 

O Pjer do e rregullosh praktiken ti apo si e ke hallin. Mos thuj pastaj s'me ecen, e ke vete fajin. Te thash qe Amerika te ben gjem(b)en aty ku s'ta pret. Me ca menje u nise ti duke dhene verera e si te del. Si eshte ajo shprehja, veren ta pijne e kupen ta permbysin. 

 

Pjer pa te keq po nganjehere sepse me dukesh si version i rafinuar i atij profesorit te tmerrshem Ilia Toli. smiley 

O pierre si shpjegohet qe ky gjembi e kruan shume me ty? Ti me dashamiresi e fton per te pire nja 2-3 shishe vere te vjeteruar dhe Gjembi jo vetem qe refuzon, por edhe insinuon qe ti nga praktika nuk merr vesh fare. Po si mund ta dije Gjembi nese nuk takoheni bashke?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).