Asije Ali rrëfen për praktikantet e Medias Aktive përjetimet e saj të dhunës në familje. Drama e një vajze të re, dhe një nëne të fortë që nga viktimë u bë e mbijetuar. Punë studentore nga Preveza Dervishllari, Juna Cucka dhe Erina Laska. Praktikaka Intensive, Shtator 2014.

64 Komente

Reality show jane bere ne mode tani.
Njerezit bejne ceshte e mundur per 15 minutat e fames.

pasi ai e ka dhunuar, rrahur rende etj  e kjo perfundoi ne spital, ku humbi edhe femijen... kjo thote per te: ''ne ate moment qe isha ne gjendje depresioni,  po me dukeshe sikur ai ishte vrasesi i femijes tim''.   cudi!

well, ai  ishte vrasesi i  femijes tend!  nuk ka  ''po me dukeshe sikur.....''

Ore isha ne Shqiperi dhe pashe ate emisionin me zemer te hapur.

Emision per arixhinj ishte.

Ate dite qe isha une ishte nje djale rreth te 30-tave.

Smerrej vesh perse ankohej.

Ai therriste,ata qe merrnin ne tel therrisnin,tamam si arixhinjte.

Po ti per te pare tv shkove atje ? Lol 

ACDC1,  e di kush ka qene i dhunshem me grate..?  -James Bond.  ky i leshonte dackat, majtas djathtas, si pa te keq..smiley   po  dhe atyre me duket se u pelqente..smiley

nejse, ika une se sapo filloi Ajaksi..smiley

c'eshte kjo pyetje keshtu o evlat? burri ka gjithmone te drejte te qelloje gruan. Ku eshte pare e degjuar kjo qe burri te gjykohet pse godet femren?!

halli modh halli modh

Pyetje me vend, aspak e çuditshme...smiley

Praktikaka Intensive,

kete frazen nuk e kuptova çfare do te thote Praktikaka intensive

kjo akoma se ka kuptuar se nuk mund te lidhet me nje njeri sepse e shikon ne rruge the eshte çun i bukur tani mire se ishte e re 18vjeç dhe u DASHURRUA por tani mos te thote se akoma nuk e ka kuptuar se sikur ska lezet

Problemi nuk duhet kapur tek dhuna, por tek truri mashkullor , dhe tek kalbesirat

truri njelloj eshte si te meshkujt ashtu dhe te femrat. varet si e meson.

me fal,  truri mashkulloro shqiptar ( sidomos shqiptar) ka nevoje per rifreskim, re-edukim, re-trajtim, re-mesim, re-spastrim

femra shqiptare eshte shkalle me lart smiley

keshtu i bi qe femra shqiptare te mos jete ne gjendje te mesoje as trurin e mashkullit shqiptar te rritur e as te atij cilimi, por vec te vetin.

me vjen keq , ata qe jane nje shkalle me lart nuk kane nevoje te dine se cdmth te jesh nje shkalle me poshte smiley

eh mi elba. nese mashkulli shqiptar eshte nje shkalle me poshte si thu ti, ky eshte edhe faji i femres shqiptare:

1. si bashkeshorte

2. si nene

e ketij mashkullit shqiptar.

per kete kane faj te gjithe. pozicioni gjeografik,historia, injoranca dhe nje shoqeri me probleme drejtuar nga nje shtet deshtak.

ateher ne nje shkalle qenkan te gjithe.

kot e ke , pa femren e emancipuar dhe luften e saj  me mend e burrave shqiptare do ishim afganistan irak pakistan siri ........

un kot e kam gjithmon per at pun. vetem se duhet t'i shkruaj, qe t'i lexosh njehere. pastaj, per t'i kuptuar shohim e bejme.

ok marrje!

smiley

mos harro shkallet e? kur te behemi njelloj, do e kesh kuptuar. smiley

asnje qellim me t'a mbush mendjen, e ke already te mbushur smiley

ne fakt, mendjen e kam bosh fare. kur me nevojitet e mbush me ate c'me thote zemra. dhe zemra nuk njeh shkalle per klasifikimin mashkull-femer. smiley

zemra njeh shpirtera te lire dhe te ndrydhur. ndrydhja e shpirtit vjen gjithmone nga mendja e mbushur.

me mendjen bosh nuk mund' t'ja mbushesh mendjen te tjereve me kembenguljen tende prej 7-8 komentesh , kjo tregon se e ke te mbushur

ne fakt nuk ishte qellimi i kesaj bisede , nuk ka nevoje t'i mbushim mendjen njeri -tjetrit

thjesht shuajme kureshtjen smiley

ne fakt un du me t'a zbraz mendjen. se t'qeka mbush me budallik. smiley por kjo nuk bohet me dy-tre dite shkrujtje ne peshk.

gjithsesi mua me mjafton kaq si fillim. tjerat dalngadal duke shujt kureshtjen. smiley

futja kot

 

hajt rradha jote

Ke te drejte,ne shqiptaret jemi per faqe te zeze.

Ndersa ata ku jeton ti edhe une,jane me te rafinuar,o futin femres nje plumb kokes dhe dalin me te qyteteruar,se nuk vuan me femra se eshte 2 metro nen dhe.

Truri mashkullor ne te gjithe boten po kalon edhe ai ne nje tranzicion, keshtu qe deri sa te arrihen ekuilibrat e reja,keshtu do te jete.

Nuk mund te presesh dike qe eshte rritur me nje legjistacion dhe papritur ai legjistacion ndryshon komplet ne disfavor te tij,dhe mashkulli duhet te thote lepe peqe.Natyrisht qe do te kete reagime dhe reaksione por qe pak nga pak do te bien.

...femra shqiptare eshte shkalle me lart...

Me te vertete e ke kete apo e kishe me shaka,se femra shqiptare vetem lart nuk ka shkuar.

Po sme kthyet pergjigje shpulla qe i dha Al Pacino gruas te tij quhet abuzim apo jo?
Apo eshte i huaj ai dhe i falet cdo gje?

Ore njeri se le nam. Askush s'ka te drejte te vere dore mbi nje tjeter, burre, grua a rrobot (se shpejti) qofte. Ja keshtu ne del nami ne meshkujve albaneze pastaj se vijme nga neandertali. Le qe ketu ke marre shembull te gabuar fare; s'do e kesh pare filmin pasardhes. 

Une kapa kete moment.

Me thuaj kush eshte abuzuesi ne kete situate.

Se dyti  nuk jetojme ne bote ideale por jetojme ne nje bote reale ku ne situata te caktuara edhe meshkujt edhe femrat gjuajne me shpulla.

Nuk dua ta kthej ne muhabet personal por edhe ty po te te vije e dashura dhe te thote te tradhetova, jam I sigurte qe do ti japesh nje shpulle apo do ti futesh nje te share.

Ne moment in qe dikush shkel betimin e merteses, qe kurveron natyrisht qe duhet ndeshkuar dhe jo stimuluar me para dhe prona.

Nuk eshte vend per moral ketu. Po ishalla i ke vetem llafe blogu, se je ne vendin e gabuar per keto sporte. Dmth sic thone ato reklamat, mos e provo ne shtepi, se sic e di, ketu ha tegelin per keto shaka, nuk eshte si ne Albanie. 

Sa per filmin ajo deshtoi se s'donte te binte ne jete nje viktime/kriminel. Dhe vertet dhe filmit tjeter i vritet vajza. Dmth gruaja kishte te drejte, me ate zanat qe kishte Pacinua kalamajte ishin te tepert.

Sa per prona e para, prandaj ka shpikur prenup-in frengu.

PS. Po te ndodhe ajo qe thua ti, larg qofte dmth, fajin do ta kem patur vete.smiley  

 

Epo mire kur tredheton burri fajin e ka burri, kur tradheton gruaja fajin e ka burri.

Hajt naten e mire!

 

Une s'fola per burra e gra, fola per vehten time, meqe ti pyetjen e kishe personale. 

Te embel e befsh!

Dmth sido qe te ndodhe,ti e ke fajin.

Hajde mendje hajde!

Zor se e kupton cfare po thosha. Dhe blogu s'ka qellim edukimi.

per fat te keq histori te tilla makabre ka me shumice ne Shqiperi megjithese jemi nje vend mikroskopik. Aresyet sigurisht qe jane te shumta, por per ti paraprire ndonje te keqeje te kesaj natyre, femijet sidomos femrat duhet te degjojne edhe prinderit e tyre perpara se te vendosin per tu lidhur me mashkullin e jetes. 

Ka dhe dicka qe me ben pershtypje: ne pergjithesi, kur konsumohet alkol, njeriu behet me i hapur dhe me gazmor - kjo per njerzit ne pergjithesi- por jo shume per shqipetaret. Nuk e di, kjo vjen nga qe konsumohen pije alkolike te keqia, apo sepse jemi te keqinj/agresiv ne shpirt dhe thjesht alkoli vecse sa na e cliron ? Nuk kam ndonje statistike, por besoj se gjysma e shereve apo dhe e vrasjeve apo plagosjeve behen kur te pakten njera pale ka konsumuar pije te forta alkolike. Pse te mos behet nje moratorium per pijet e forta alkolike (spirits) dhe te mos lejohet per nje fare kohe tregetimi i tyre neper kafenete apo edhe me gjere neper pikat e shitjes me pakice? 

Konsumi i perditeshem I alkoolit dhe sasia e tij qe ne pergjithesi vjen duke u rritur pasi rritet toleranca, ben qe nje person qe mund te jete gazmor ne fillim te kaloje ne person te dhunshem.

Kjo per aresye se rritet paranoia dhe besoj se muhabetet me shoket e pijes nuk ndihmojne perkundrazi e ushqejne kete paranoje.

Kjo nuk eshte dukuri shqiptare, bile shqiptaret jane me pak te dhunshmit kur konsumojne alkool , pasi nuk pijne me qellim qe te dehen sic bejne keta ketej dhe pastaj shkojne ne shtepi dhe perdhunojne grate apo dhe ju futin plumbin kokes.

Ndryshimi midis nesh dhe ketyre ketej eshte se ne keto krime I nxjerrim ne faqen e pare te gazetave dhe publikut I duket se po behet nami.

Ndersa keta e vendosin lajmin ne faqen me pak te lexueshme te gazetes dhe duket sikur femrat ketu nuk dhunohen.

 

Njerezit mund te jene edhe plotesisht te keqinj nga brenda, por alkoli, si thote edhe ACDC1 me siper, krijon paranoje dhe gjendje te tjera psikologjike te tilla qe cojne tek dhuna apo sjellje te tjera te ngjashme. Eshte si drogat e tjera, qe ndryshon menyren si funksionon truri.

Sa per ndalimin e shitjes, nuk besoj qe realizohet sepse alkoli taksohet rendshem dhe do i binte nje minus shume i madh (drejtoria e doganave nuk do realizonte dot 200% te planit, shkurt).

Ketej nga Amerika grate dhe qente I kane te drejtat me ligj! smiley Larg duart nga femrat, larg shkelmat nga qente! Qeni I biri I qenit e ka vendin ne burg. smiley

Po po ne ate krah flini juve.

Kush flet! ACDC qe kontrollon me sy se mos e shikon nusja kur shkruan tek peshku. smiley

 

 

ne nje pjese te konsiderueshme,keshtu jane te denstinuara te perfundojne martesat, drejt te ciles i kane cu totalisht hormonet dhe arsyeja s'eshte perfshire asnje grime.them totalisht,se hormonet natyrisht qe e kane ndikimin e tyre jo te vogel.

te kishte prit goca,se qenka gjithe ajo vajze,te rritej edhe ca...se keq per burre.

"te kishte prit goca,se qenka gjithe ajo vajze,te rritej edhe ca..."

po si..? edhe gjithe ajo vajze..., edhe te priste te rritej edhe ca... po sa do rritej me?!.smiley

Ai qe te rref te do!! 

i thot mazokisti sadistit: hec me rrif icik.

thot sadisti: mmmmmmmh, zdu. 

smiley

Ai qe te do:  te perkedhel, te ledhaton, te buzeqesh, te admiron, te dashuron! Nxitoni te gjeni nje njeri te tille! smiley

 

Kjo ndodh edhe per seksin tjeter apo jo?
 

Ajo qe te do: te perkedhel, te ledhaton, te buzeqesh, te admiron, te dashuron! Nxitoni te gjeni nje njeri te tille!

Per te gjitha gjinite pa dalim Feje, krahine ideje, pa harruar edhe homoseksualet etj etj.. Dashuri jeni te zote te dhuroni? 

po gabimet t'i tregon a t'i mbulon?

Ne qofte se do ta ndreqesh tjetrin/tjetren gabimet duhet te vihen ne pah. 

smiley

Tek kjo tema ka shume mungesa...pak e zhgenjyer me disa qe I kane dale gjithmone krah femres.. ( Per ty Jardin)  smiley

E embel Ketline, e kam ndjekur temen dhe te them te drejten jam edhe une e zhgenjyer, jo nga komentet e ACDC-se apo te dikujt tjeter, por qe ky fenomen ekziston, qe femrave iu nxihet jeta nga dhuna fizike dhe verbale; nga shtypja e perditshme; nga pabarazia ekonomike; nga mashkulli i radhes. Eshte e trishte qe ne Shqiperi nuk ka dispozitive te mjaftueshem per t'i ndihmuar, per t'i strehuar dhe per t'i rehabilituar ne shoqeri. Sepse ne fakt, vetem nje numer i vogel i tyre e mbijeton dhunen...

Qeveria e radhes ne vend qe te dekoroje (ne menyren me vullgare qe mund te jete) zyra ministrish, bulevarde,larg qofte te na kurseje demagogjira ose pamje groteske te dasmes se nje ministri apo festes se nje tjetri, mund te mobilizoje sherbimet sociale per te vepruar ne mbrojtjen dhe strehimin e viktimave te dhunes. Po ashtu, te femrave ne gjendje te rende ekonomike. Pse jo, te perpiqet t'i nxjerre nga shfrytezimi pothuajse skllaveror ne shtepi, rruge, bujqesi apo tjeter hapesire ku punojne.

Video te tilla sherbejne per te informuar publikun por ne nje shtet qe diskriminon nje gjysme te tere popullsie, nuk eshte se bejne ndonje ndryshim thelbesor.

Po cfare mungesa aman.

Problemi eshte se kjo ngjarje nuk ka ndodhur ne Veri,se po te kishte ndodhur atje do te kishe mbi 500 komente me sharje dhe fyerje ndaj verioreve.

Kjo ka ndodhur ne Jug dhe mezi behen 50 komente.

hahahahahahah po nuk mund te ndodhte ne veri se atje or taj po ja more gocen, pra po ja bleve mallin nuk kthehet mo mbrapsht. Ndersa kjo cuca u kthy prape tek prinderit dhe ata e pranuan. Ndryshim i modh or taj, mor malok Devolli. smiley 

...e i bie ne mend kesaj sot per syze dielli e make-up ?

konstatim i drejte!   kjo  ne fakt duhej te vinte nje shami te zeze ne koke!   ça shami....  -ferexhe ferexhe..

e pra , ate thuaj...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).