Studentja e vitit te kartert ne Universitetin Columbia, Emma Sulkowicz merr dyshekun me vete kudo qe shkon, pasi ajo akuzon autoritetet e shkolles se e kane injoruar kur ajo tregoi se ishte perdhurnuar ne ambientet e konviktit. "Do ta mbaj dyshekun me vete kudo qe shkoj brenda kampusit universitar, per te treguar se une jam ne te njejten shkolle me perdhunuesin tim." - thote Sulkowitcz. "Mund te kisha zgjedhur nje jastek por desha te shpreh sesi kjo ndjenje eshte e rende kur e mban me vete." Emma eshte studente e arteve pamore shkruan "The Guardian". Duket se zgjedhja per te injoruar akuzat e studentes ka rezultuar e gabuar per shkollen.

15 Komente

Shqiperim me te sakte ju lutem.....

Kjo vajza ne Universitetin e Kolumbias ka pire shume nje nate dhe dyshon qe dikush e ka perdorur si objekt seksual (pra perdhunuar). Universiteti nuk i ka mbeshtetur dyshimet e saj dhe tani kjo del ne forme proteste me dyshek me vete neper shkolle. Ajo ka shtuar qe mban nje dyshek dhe jo jastek pasi edhe perdhunimi qe ajo dyshon qe ka ndodhur eshte njelloj i rende per t'u duruar. "The Guardian" komenton qe Universiteti duhet t'i kishte mbeshtetur dyshimet e vajzes pasi tani me gjithe ate dyshek verdalle duket qarte qe ishte gabim kjo mosperfillje nga ana e tyre.

Po s'pati kuptuar ate ai, s'ka kuptuar as komentin tend e as timin bashke. Uroj ta kete pasur me ironi. Nese jo, lere te notoje ne ujerat e veta.

se cka qene nje gjëegjëzë: "nga do qe vete, e mban/merr me vete".smiley

kermilli

ose kerth-milli smiley

po, por qe ketej e tutje pergjigja eshte: studentja Emma Sulkowicz.smiley

 

ps. ne Vlore e shqiptojne edhe:  skërmilli.

ku je ti ?

si ku jam..?   -ne shtepi jam.

mbase e kishe llafin ku je ne raport me dyshekun, si pikpamje...je liberal, konservator, apo pjerist  smiley

Komplimente goces. Mire ia ben shkolles. Keto shkollat e medha i trajtojne studentet si pjese ne assembly chain. S'u behet vone se sa veze thyhen.

Po mire tani, ne te gjithe boten, ne te gjitha konviktet, djemte flejne veç e vajzat veç, biles ka dhe kujdestar/e, roje. Mos valle, shkolla ka te drejte, se lind pyetja se si hyri djali, pse nuk gerthiti kjo kur ai paska thyer rregullin. Dhomat ne pergjithesi jane dyshe. Ka shum pikpyetje kjo histori.  

Ne te gjithe Godinat e Universitare , flas per Qytetin Studenti , pas viti 95 ,me nje dymij leksh te vjeter Rojes , mund te shkoje te kush dhome te doje nga njera Godine tek tjetra , djemsh apo vajzash . Nje zakon qe nga levizja e Studenteve te 91 ku 'trimat e .. ' hynin ne godinat e vashave smileydhe i nxirrnin per Flokesh ...dilni jashte mi k... Kjo nuk do te thote se i perdhunonin !

Ne 98 mbas disa sondazheve naten dhe pushimeve nga Puna disi u ekuilibruan .Kishte dhe qe ishin ankuar per perdorim .Kush ka info per gjendjen Sot !

 Si ky rast  me DYSHEK ne krah smiley vallaj se e kisha nigju . Hallall Goces per Kurajon . Drejtuesit e Shkolles duhej medoemos ta kishin vleresuar dhe mbajtur pergjegjesi duke e hetuar ceshtjen dhe dhenien e nje pergjigje ne Publik . Ndryshe keto nuk jane konvikte ose qendra banimi per Studente por Hane e Kuplara edhe per B....

kjo qeka gati per aksion ne cdo moment smiley

Aha! OOOK! Goca e paska kthy m'rpojekt dhe pret qe te marre edhe note te mire, nderkohe qe kerko qe universiteti te heqe nga shkolla nje person qe policia thoka se nuk ka lidhje me perdhunimin e kesaj?

po une cdu ketu...

ti do nje xhiro ne dyshek

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).