Historitë e shqiptarëve që kërkojnë dokumente për leje qëndrimi dhe një jetë më të mirë jashtë vendit, janë të pabesueshme. Rreth 8 azilkërkues shqiptarë, në qytetin Gavle pranë Malmoes në Suedi, kanë hyrë në grevë urie.

Ata kanë aplikuar prej muajsh për azil politik, me arsyetimin se rrezikohen nga gjakmarrja në vendin e tyre dhe se nuk mund të kthehen më në atdhe.

Greva, e zhvilluar në qytetin Gavle në oborrin e Ministrisë së Emigracionit të Suedisë, ka sensibilizuar shumë qytetarë dhe shoqërinë civile të këtij vendi, të cilët kanë dalë në mbështetje të kauzës së shqiptarëve.

Megjithatë, personat që kërkojnë azil politik në Suedi për shkak të gjakmarrjes në bazë të Kanunit, e kanë të pamundur të fitojnë dokumente qëndrimi të përkohshme ose të përhershme, sepse ligji i migracionit nuk i njeh këto çështje si të përshtatshme për azil politik.

Gratë flenë në një tendë të ngritur në një lëndinë jashtë ndërtesës së migracionit. Ndërsa burrat në terren. Ata thonë se janë të përgatitur edhe të vdesin.

“Nëse nuk marrim azil politik dhe na kthejnë ne do të vdesim, kështu që mund të vdesim edhe këtu”.

Ingrid Thyr nga Komiteti për Azil, shpjegon për mediet suedeze, se kjo çështje duhet të sqarohet nga Ministria e Migracionit, pasi vitet e fundit ka pasur një numër të madh rastesh”gjakmarrjeje” në trevat shqiptare, duke mos kursyer as gratë dhe fëmijët.

“Situata e pjesëtarëve tjerë të cilët marrin pjesë në këtë grevë është e përkeqësuar, pasi që të gjithë këta klandestinë refuzojnë të marrin ushqim”, thekson Thyr.

Edhe pse historitë e gjakmarrjes të secilit prej tyre kanë tronditur opinionin publik vendës, autoritetet përkatëse suedeze nuk kanë reaguar akoma.

28 shtator 2014 (gazeta-Shqip.com)

327 Komente

ja nje lajm per Toçin kryeminister qe na can trapin duke thene qe jemi model paqje e harmonie. Shko mor klluf ve rendin dhe zbato ligjin qe te gjithe qytetaret shqp te ndihen te sigurte ne vendin e vet.

Po c'te sigurt mo, se keta qe thone keshtu andej jane te gjithe mashtrues. Ku i prek kanuni femrat? T'i kapin me shqelma, t'i kthejne ketej e t'i plasin ne burg per mashtrim dhe per demtim te imazhit kombetar,

Kanuni nuk i prek por varferia po. Pjesa me e madhe e emigranteve kane ikur sepse nuk mund ta sigurojne me jeten e tyre ne vendlindje; aspak e çuditshme kur e mendon qe asistenca sociale eshte rreth 3000 lek te reja per familje. Per te mos harruar nivelin e larte te papunesise, çmimin e larte te jeteses, nje sistem shendetesor qe vetem per te semuret nuk eshte, lere pastaj per te varfrit.

Vlonjati me siper ka disi te drejte. Ndoshta jo edhe aq domethenese ajo qe shkruan per rendin, por qe pushtetaret , perfshire kryemministrin, devijojne vemendjen nga problemet e medha duke i lene pas dore.

Por nuk çuditem fort nga komenti juaj; i varfri mbetet gjithnje i share. Le te vdese ne memedhe krenar dhe i uritur...

Por nuk çuditem fort nga komenti juaj; i varfri mbetet gjithnje i share. Le te vdese ne memedhe krenar dhe i uritur...

Ne Shqiperi s'ka vdekur njeri nga uria. Nese s'gjejne dot pune ne Shqiperi, te shtroje kurrizin atje ne Suedi e te punoje ne te zeze, ose te ikin ne nje vend ku punohet ne te zeze. S'kane pse kerkojne azil per pension qyl me genjeshtra qe demtojne gjithe vendin. Keta jane abuzues te ulet qe na demtojne te gjitheve, dhe ky dem eshte pjesemarrje ne krim, krim ekonomik e krim moral. Duhet te denohen nja dy prej ketyre e vene mend te tjeret. Uroj me shpirt te denohen.

S'e kisha ne ate kuptim, por qe le te vdese pa bere perpjekje per te permiresuar gjendjen e tij. Nuk e di sa jeni te informuar rreth punesimit ne Evrope por nuk jane te njejtat rrethana si 10 -20 vite me pare ku puna ilegale lulezonte.

Sa per genjeshtrat e azilkerkuesve, jane nje e keqe e domosdoshme per te mbijetuar. Ju kujtoj qe azilkerkuesit perfitojne shume me pak se ç'perfitojne vendasit, pavaresisht retorikes se djathte qe lexon neper gazeta populariste te tipit The Daily Mail, Le Figaro dhe me radhe.

Ne fakt, nje problem me i madh per BE-ne eshte numri i larte i evropianeve qe perfitojne ndihme sociale ne nje shtet tjeter nga ai ku rezidojne apo punojne. E kam lexuar para nje viti qe numri i britanikeve ne asistence sociale ne Gjermani ishte rreth 500, 000, per te mos folur per francezet dhe italianet ne Belgjike apo ne Mbretetine e Bashkuar, spanjollet dhe portugezet ne France, etj., etj.

Gjithashtu, sa per informacion dhe krahasim, ne vitin 2013 numri i azilkerkuesve ne BE ishte 434,160, ndersa ne Turqi 1,053,520. Kur e mendon gjithe ate zhurme qe behet, ironike, apo jo? Mbase, emigrantet benefit-kerkuese e demtojne me te vertete imazhin e vendit, por nuk do t'u bazoja tek propaganda anti imigrante. Ne eksperiencen time modeste, jane trafikantet e droges dhe shfrytezuesit e prostitucionit brenda dhe jashte vendit te cilet mbartin me teper gjykimin negativ te qytetareve evropiane. 

Ndaj ju keshilloj, ne vend te militantizmit dhe zemerimit bosh, vemendjen tuaj drejtojeni tek klasa politike e korruptuar dhe kriminele qe ka perzene dhe vazhdon te perzeje qytetaret shqiptare...

Ndaj ju keshilloj, ne vend te militantizmit dhe zemerimit bosh, vemendjen tuaj drejtojeni tek klasa politike e korruptuar dhe kriminele qe ka perzene dhe vazhdon te perzeje qytetaret shqiptare...

Keta njerez po kryejne nje krim, ju i mbeshtesni. Per te njejtat arsye i bejne krimet te gjithe kriminelet. Edhe ne Lazarat.

E vertete, po kryejne nje krim ashtu siç kryenin krim gjermanet kur strehonin familje çifute ne luften e dyte boterore...

Te isha ne vendin tuaj do te gezohesha qe i keni hequr qafe sepse eshte po kjo kategori njerezish qe 'nuk pranon' te pagueje energjine elektrike. 

Argumenti i gjakmarrjes eshte genjeshter, se ata qe jane ne gjak nuk dalin publikisht kur perpiqen te fshihen. Shkojne ne Suedi e fshihen, jo te dalin neper media, sepse s'u kushton gje vrasesve te shkojne e t'i heqin qafe dhe atje. E kupton ti qe prej ketyre veprimeve te ketyre mund te na heqin vizat? Sepse dhe suedezet e dine qe ata genjejne. Kane ardhur ne shqiperi ministrat e tyre e kane thene qe nuk do te pranohet asnjeri per gjakmarrje, dhe u kapen shoqata qe japin certifikata te rreme gjakmarrjeje, dhe po ministrat e ketyre vendeve permenden mekanizmin e urgjences qe u ka dhene BE, qe do te thote se nese shtohen tipat abuzues si keta, cdo shtet ka te drejte te kerkoje rivenien e vizave per Shqiperine e te tjerat jane te detyruara ta miratojne vendimin per hir te nje shteti te vetem. Me mire te mos paguajne drita, se te bejne gjithe vendin te marre hapa pas. 

I/e dashur shkaba, besoj se po perserisni ato qe kam shkruar me siper. Jam dakort qe pjesa me e madhe e azilanteve fabrikojne historite e bazuara ne gjakmarrje por ne te kunderten tuaj, simpatizoj me çfare gjykoj si menyre per t'i ikur varferise apo pamundesise se jeteses ne Shqiperi. Pra, e trajtoj ne nje nivel jo imazhi dhe as teknik, por human siç kane bere komentuesit tjere.

Mund te kete arsye shume te mira pas zemerimit dhe ashpersise suaj, por behet fjale per njerez, prandaj kini pak respekt. Ne fund te fundit, nuk jane te vetmit shqiptaret qe kane dhene deklatata te rrema ne vendet ku kane aplikuar. Historikisht dhe qekur ka filluar migrimi masiv ne vitet 1930 e siper, ka pasur imigrante qe jane munduar te perfitonin me shume se ajo qe iu akordohej nga shtetet pritese. Njeriu gjen menyra per te mbijetuar dhe kjo eshte mese e natyrshme.

Tani, duke qene se ka rrezik te rikthimit te vizave nese nuk merren masa parandalimi, ju pyes, çfare ka bere ekzaktesisht qeveria shqiptare? Nuk besoj se ato qindra banesa sociale te pabanuara dhe te amortizuara te jene vene ne dispozicion te pastreheve. Nuk besoj as te kete pasur ndonje indikacion qe detyrimet ne shtet do lehtesohen per ato qe nuk kane te ardhura te mjaftueshme. Lere pastaj korrupsionin, krimin dhe pasigurine e pergjithshme qe mbizoteron ne ate vend. Keshtuqe mos u çuditni qe ka njerez te cilet duan te largohen sa me pare nga ai shtet rrenjesisht dhe moralisht i deshtuar.

 

 

 

 

Ke dhene te njejtat argumente qe jep cdo kriminel per te shfajesuar krimet.

Nejse, e kuptoj pse nuk iu pergjigjet pyetjes time.
Militantizmi eshte nje gje por nuk e di sa i vlefshem ka per te qene kur ato 1M vota do kthehen ne protesta 1milionesh. Heret a vone pakenaqesia qytetare ka per t'u rritur me nje qeveri qe vetem e majte nuk eshte.

Nuk t'u pergjigja sepse nuk ia vlen barra qirane, sepse cfaredo te beje qeveria, leke qyl si Suedia nuk do te jape. Por ai qe do te mashtroje per nje jete qyl ne Suedi, do te mashtroje dhe sikur qeveria te hape vende pune e te ngreje banesa. Njerez si keta, dhe kur kane biznese, shkojne dhe abuzojne per te marre asistence e pensione te pamerituara. Jam i sigurt qe po t'i kontrollosh, dalin qe as nuk jane te varfer. Te varfrit s'kane leke per udhetime te tilla. Gjeja me e drejte qe duhet te beje qeveria per keta, eshte t'i ndeshkoje.

Te donin te punonin ata, shkonin ne plot vende te tjera e s'ndiheshin, si gjithe te tjeret. Ose edhe ne Suedi, te punonin e te rrinin urte. Por keta kane degjuar qe Suedia eshte i vetmi vend ku mund te abuzohet, ndaj po abuzojne. Ti do tani te shfajesosh abuzimin me veshtiresite ekonomike. Kushtet e veshtira te Shqiperise vlejne dhe per 2.8 milione shqiptaret e tjere, jo vetem per keta.

1 milione vota do te ishte shume mire po te ktheheshin ne 1 milion protesta ne momentin qe qeveria e meriton. Keta, nese s'jane mire atje, te emigrojne jashte ose te shkojne ne Tirane, Shkoder a Durres, si bashkefshataret e tyre, e te punojne me c'te munden. Jo te kerkojne leke qyl e te na marrin ne qafe te gjitheve.

Por dhe per gjakmarrjen, qeveria s'mund ta vrase vrasesin qe te mbyllet gjakmarrja. Denimi me vdekje u hoq. Edhe kur qeveria i jep burg te perjetshem vrasesit, keta prape nuk kenaqen por duan gjak. Edhe me pune e me shtepi po te jene, vrasje do te kete. Vrasje ka ne cdo vend, sado te pasur te jene. Keta prape do te ngujoheshin, s'ka lidhje gjendja ekonomike.

Aq te varfer sa keta jane dhe shqiptaret ne krahinat e tjera, por s'merren me kanune. Shoqatat jane hapur, fondet jane dhene, dritat, ujin e pensionet ua kemi paguar ne te tjeret me cmimet me te larta ne rajon... eshte me shume ne doren e atyre. Po keta vete, cfare kane bere per kete dukuri? Vetem viktimen, me sa kam pare.

Allokacionet qe u caktohen azilanteve ne BE mjaftojne sa per t'u ushqyer minimalisht.
Mund te kete nga ato qe nuk kane pasur nevoje te emigrojne si azilkerkuese por shumica kane ikur per arsye ekonomike dhe punesimi. Pastaj, nuk do te isha aq e sigurte qe te varfrit nuk gjejne mundesi per te ikur sepse njerezit kane shitur shtepia, kane hyre edhe ne borxh per are qellim, i/e dashur.

Nuk kam fort kohe te shkruaj me gjate por nuk habitem nga ato qe shkruani mbi gjakmarrjen. Jeni po aq mesjetar sa vete kjo pratike qe mendoni se zgjidhet me denimin me vdekje. Gjakmarrja eshte fenomen kulturor dhe ekziston akoma ne zonat te veriore sepse jane akoma te pazhvilluara dhe te braktisura, ku ne mungese te shtetit, drejtesia merret ne duart e individit. Pra, ka te beje absolutisht me varferine.

. Gjakmarrja eshte fenomen kulturor dhe ekziston akoma ne zonat te veriore sepse jane akoma te pazhvilluara dhe te braktisura, ku ne mungese te shtetit, drejtesia merret ne duart e individit. Pra, ka te beje absolutisht me varferine.

Shteti s'ka qene as ne malet e elbasanit, librazhdit, korces, pogradecit, tepelenes, vlores, tiranes, gjirokastres, permetit. Kane qene po aq te varfra, po aq te larta e te izoluara. Kur arrestohet vrasesi, keta njerez duhet te mesojne ta pranojne hakmarrjen me aq. Me kaq mbaron gjakmarrja. Eshte mungese deshire per te ndryshuar nje tradite te vjeter.

Zonat malore te Veriut kane qene historikisht dhe vazhdojne te jene shume me te izoluara se te Jugut. Perndryshe, nuk do kishte me elemente te Kanunit apo rezistence ndaj ligjit ne kulturen gege. Kur permend varferine, nuk e delimitoj tek a ka apo s'ka per te ngrene nje popull, por e shoh me gjeresisht si varferi kulturore, mungese shprese dhe rrethana te veshtira ekonomike dhe politike te cilat kane kontribuar ne konservimin e ketyre zakoneve mesjetare. Nuk e di sa e dobishme eshte ta thjeshtoni problemin si vetem nje mungese deshire. Me shume se cdo gje, tregon cektesi mendimi.

Por nuk e kane te gjithe geget kanunin. Po ta kishin te gjithe, do te ishte bere hataja. Shume pak jane ata qe e kane, dhe vetem sepse i jane qepur nje tradite si amerikanet armeve. Nese vrasesi arrestohet e denohet, ata duhet ta mbyllin gjakun. Ata e kane vazhduar dhe kur vrasesi eshte denuar me burg te perjetshem, dhe kjo ka ndodhur ne shumicen e rasteve. Pra, s'eshte se s'kane marre drejtesi nga shteti. Eshte thejsht ceshtje qe s'duan te ulin hunden.

Nuk besoj se shkruajta per gege qe kane Kanunin, por per elemente te mbetur apo tendenca si hakmarrja, prominenca e nderit, prirja klanore si dhe pabesueshmeria ne drejtesine civile. E ulin s'e ulin hunden, ky eshte problem i cili nevojit nje program te mirefillte sensibilizimi dhe zhvillimi ne zonat ku shfaqet.

faktikisht shumica derrmuese e ketyre azilkerkuesve jane genjeshtare. personalisht di shume raste (per ne Suedi) qe kane sajuar dhe artikuj gazetash kot ose qe jane rrahur gjasme e kane denoncuar ne polici thjesht qe te kene ca dokumenta qe shikoni se ne Shqiperi na rrezikohet jeta. T'i kthejne te gjithe mrapsht perderisa ska asnje te vertete ne deklarimet e tyre, jo me kot nuk u jep azil Suedia.

Na flliqin keta kafshe neper bote. Na kane lene me vite me viza prej ketyre plehrave. Para ca kohesh lexova qe nje maloke surrat-shtrember ne Amerike kishte dale ne media e thoshte qe po ta kthenin ne Shqiperi me dy kalamajt e vet do ta merrte mafia e trafikut njerezor e ta nxirrnin per prostitute, surratin e asaj. Cfare nuk sajojne per te abuzuar, plehra te ndyra.

emigrimi i ketij lloji eshte nje nga gjerat qe e lane mbrapa kete vend pas komunizmit, plus sala

Një nga Miqt më të afërt të Shqipërisë në kohën e " se kamunizma zotrie " ka qenë Suedia .Çudi si këta njerëz nuk prezantohen si " kamunistë " që përndiqen , poshtërohen dhe provokohen në masë nga çdo llafollog me pushtet duke i kërcënuar edhe me jetë smiley

Le të raportojnë që ishte një strategji terrorri e terroristit sali Qenef berisha me sejmenët e tij që ka krijuar këtë Përçarje në Popull !

Jam i bindur që do e kishin fituar azilin ...megjithse ngado që ta vërtisësh është jetë ..

Lejoini ta jetojnë Jetën !

Bota e Lirë i premtoi  Gjysmës së Botës me Parrulla "shko ka të dush mer jahu .Se kamunizma zotrie Ju ka mbajtë me tela me gjënba të Izolum " .

Tani ngrë Kampe me Tela me gjëmba dhe kampe Përqëndrimi për kërkusit e jetesës së Lirë . Përse kështu ? Thjesht duan të ndërtojnë jetën në atë vend . Përse nuk i lejoni ? Ku janë  Se vlerat zotrie ?

Kjo po më bind ditë për ditë se Gjëmbi ka të drejtë kur thotë " Atëhere Kishte shtet or tie "

Po ti Z.Ferra keshtu e ke fituar
azilin ne USofA?
Çne o verremli nuk aplikove per azil ne Kore te Veriut te vazhdoje te ndertoje Komunizmen zotrie?

Po të sqaroj dhe njehere sPirth sPirth sPirth i dhon  ..Nje përgjigje në ditë per ty është shume .Sepse ti vetëm me te menduaren që "'po i bej presion idrisit " smiley ke mundësi te mburresh ne Familje , tek Teta edukatorja e kopshtit dhe para Komandanteve te zborit .." e çmena idrisin "smileysmileysmiley

Peveç asaj që duhet te flesh shpejt qe te mos mbetesh Kërriç po te rritesh si te gjith sikarët e tu , të behesh Gomar ..kij parasysh ...edhe ngritja shpejt nga Gjumi dhe qarjet "O mami me doli ne ender Idrisi ' nuk te bëjnë mirë smiley

 

S'na the gje Z.Ferra!!! Pse shkove ne USA qe pyetja. Me profilin tend do ishe kandidat per te familja e Kim-ave te DPRK(RPDK).
Do te bonin prap Sekretar Partie.

Suedezet popull i arsimuar me kulture te larte emancipimi nuk dine cfare eshte varferia apo hakmarja.

si nund te jene te arsimuar kur nuk njohin fenomenin e gjakmarrjes?

Mos u tallni me hallexhinjte!

Vijmë pas ciganve. Popull pa ndërgjegje kombëtare. T'u hamë m...n serbve. Shumica e këtyre janë mashtrues ordinerë. Do zoti dhe fillon në Suedi ngrica para kohe dhe shkofshin në djall të gjithë këta plehra në çadra që guxojnë dhe përdorin një mjet demokratik si presion.

Po u afroka fundi i botes. Petro Shqipetari duke ngrene m. e serbeve? Si keshtu ore trimi i Arnavutistanit? Ku te vane tere ato trimerira qe thoje me pare?????

Usta leshi, çdo në Kanada ti? Mesdhetarët nuk i përshtaten dot temperaturave të ulta. Mos na thuaj që vajte për "një jetë më të mirë"; leri dënglat se shkove "për të ardhmen e fëmijve".Ngase ishe i pazoti për të konkuruar në një shoqeri të varfër dhe për më tepër, ndërgjegjja jote kombëtare ishte afërsisht zero, je atje ku je. Të ectë mbarë, por pranoje dhe mutin e serbve se për ty e kisha ruajtur. Unë s'kam luajtur. Këtu isha dhe këtu më gjen, mes shqiptarsh që duan dhe respektojnë si vendin e tyre ashtu dhe veten.

vetem se serbet kerkojne dhe ata azil.

Ngase ishe i pazoti për të konkuruar në një shoqeri të varfër dhe për më tepër, ndërgjegjja jote kombëtare ishte afërsisht zero, je atje ku je.

+1

ti shkaba me ndergjegje kombetare te larte, pse shqetsohesh nga sjellja e bashkshtetasve te tu ? 

pse nuk shef punen tende ?

Fiks punen time po shoh, qe po ma prishin keta. Per keta mashtruesit e greves as dua t'ia di fare.

ndersa atyre ja u prish, ndoshta, punen TI. nuk duan te jetojne ne te njejtin vend me ty dhe ftyren tende lapangjozi (tregtari ose burokrati te vetkenaqur nga jeta). duan te jene te rrethuar nga njerez me te bukur se TI dhe shoket e TU.

pse ti demokrati nuk e merr si te qene edhe kete OPSION ?

Nese duan ta bejne, te mos me prishin vizat dhe imazhin mua. 

ti or parazit i shtetit, nuk kupton gje nga jeta. as nga posti im nuk kuptove gje. 

eshte e kote me harxhu llafet me ti. 

 

edhe diçka si mbyllje. po te kesh turi te bukur (dmth te jesh PERSON ME VLERE), nuk ke frike se te heqin privilegjet qe ti kane dhene si POPULL. 

se vizen shkon dhe e merr pa problem, si njeri me vlere. a po kupton ?

Nuk kuptoj se pse shkojne aq larg duke saju rrena kur fare mire mund tjetojne ne nji vend si shqipria pa pas nevoje me fol me aksent dhe pa qene i detyrum me pagu mortgage. Me siguri i hyjn gjithe ktij mundimi per inat te arqilese. Per tja prish qellimisht imazhin e vendit.

Pse o njerez flisni e shkruani keq pa ditur si e kane hallin? E para fare, sistemi i azilit politik ne evropen perendimore eshte mjaft kompleks dhe i padrejte! Ne baze ka genjeshtren, domethen merr azil kush thote genjeshtren me te besueshme. Sigurisht qe abuzohet shume, por kjo nxitet nga vete sistemi i cili eshte i pa drejte. Disa njerez qe paraqesin "dokumenta" dhe prova nga vendi i luftes qe vijne favorizohen nga dikush qe i kane djegur shtepine, vrare familjaret apo tortutuar por qe nuk ka "dokumenta" ta vertetoj kete. Eshte llotari dhe ende eshte! Suedia ka dhene leje qendrimi ( e cila vjen me leje pune dhe ndihme sociale) bazuar ne gjakmarrje dhe kjo ka nxitur te tjere te bejne te njejten gje. Njerez qe kane blere "dokumenta" dhe qe jane genjyher apo mashtruar.  Ka njerez qe kane shit me shtepi e bageti ( sic ndodhi ne Maqedoni e Kosove para ca kohesh) dhe kane ik me mendje se mund te fillojne nje jete te re diku ne Suedi. 

Perse Suedia i mban me muaj te tere e i lejojn te bejne aplikim e me vone ju thone ikni tani e vdisni pasi i keni  harxhuar edhe ato pak para qe ju kishin ngele ne xhep kur erdhet? E verteta eshte se azilantet jane ne rangun me te ulet ne shoqerine perendimore per fat te keqe.. Ata mund te shahen, ofendohen bile edhe rrihen nga grupet ekstreme pa patur asnje lloj te drejte. A e dini qe dikush qe eshte azilant nuk ka te drejte per mjekim ne spital ( vetem ne raste emergjente lejohet), nuk ka te drejte per pune te ligjshme, nuk ka te drejte per te marre shtepi me qira apo edhe me keqe nese jane viktima te krimit as ne polici nuk shkojne te raportojne nga frika se i kthejne? Shumica jetojn me meshire nga shoqatat bamirese. Politikanet vendas dhe strukturat qeveritare kane frike nga e djathta ekstreme dhe media sharlatane e nuk guxojne ti dalin ne mbrotje por ne te kunderten bejne gare kush tregon me shume dhembet ketyre njerezve per te fituar vota populiste. Kjo greve e urise eshte gjeja me e mire qe mund tu ndodhi politikane qeveritare vendas pasi kane shancin te tregojne se sa "te rrepte" jane e sa mire i mbrojne taksat e njerezve te tyre nga "grabitqaret" shqiptare te cileve ju ngjisin edhe epitete te tjera me te keqe nga sa shkruani ju ketu. 

 

 

shpresoj qe BE te rivendosi vizat, se po na cenohet rende imazhi i Albanies....

Eshte e neveritshme se si disa komentues shajne dhe fyejn keta shqiptar te vuajtur, sepse po i prishin "imazhin" Shqiperise?! Cfare pafytyresie e pashoqe!!!

- Ne Shqiperi jane mbi 1500 familje te ngujuara.

- Ne Shqiperi jane mbi 2000 femije qe nuk e kane kaluar kurre pragun e shtepise, kane lindur dhe jane bere burra, nuk kane shkuar kurre ne shkolle... jetojne te burgosur brenda kater mureve te shtepise, ne skamje te tejskajshme!

- Ne Shqiperi vriten cdo dite 1.5 njerez, kryesisht per hakmarrje dhe gjakmarrje, ne jug dhe veri. Hakmarrja nuk ndryshon aspak nga gjakmarrja, eshte njesoj. 

- Shteti shqiptar nuk jep asnje mbrojtje ligjore ose mbeshtetje monetare per keta njerez. Keni degjuar per kete mesuese? Plasini syte dhe shikoni se cfare ben nje heroine per keta femije fatkeq...

https://www.youtube.com/watch?v=iXYOe7DfKsg

https://www.youtube.com/watch?v=Qvv6cgxt1E4

https://www.youtube.com/watch?v=eokwnHjpeRM

- Ne te gjitha dokumentet nderkombetare, Konventat e OKB, Gjeneves, Bashkimit Europian, njeriu ka te drejte te kerkoj mbrojtje nderkombetare kur eshte ne rrezik per jeten. Dhe ne Shqiperi ka shume njerez ne rrezik per jeten, qe i gjurmojne per ti vrare!

- Keni degjuar per fenomenin me te fundit? Ka lindur fenomeni i "nderrimit" te viktimave te gjakmarrjes ose hakmarrjes. I shkembejne viktimat, dmth ti vret gjaksin tim, une vras gjaksin tend. Ne kete menyre po vriten shume njerez... dhe eshte e tmerrshme, e shemtuar dhe makabre! 

- Shteti ben sehir dhe.. duke mbledhur te vraret, pleq dhe femije, aq me keq edhe vajza te mitura, sic ishte rasti i Maries... 

Mund te kem 1000 arsye per te shkruar shume me shume... por te pakten, o komentues "patriota", lerini te shkretet ne hall te vet e mos i ofendoni, sepse po perpiqen te mbrojne jetet e tyre!

"...- Ne te gjitha dokumentet nderkombetare, Konventat e OKB, Gjeneves, Bashkimit Europian, njeriu ka te drejte te kerkoj mbrojtje nderkombetare kur eshte ne rrezik per jeten..."

biles jo vetem kaq, por kane edhe te drejten e ndihmave falas nga vendet pritese, qe dembelet te shullehen sa me mire duke mos bere asgje per gjithe jeten. E keqja eshte se ende nuk eshte rritur niveli i ndihmave falas barabar me rroget e kryeministrit te vendit prites.

Z.Martini me fal po pse keto familjet e ngujuara s'e kane marre vesht akoma qe eshte shekulli 21??? Pse nuk i mbyllin keto muhabete keta?
Me keto qe bejne keta na prishin pune dhe ne qytetareve te tjere qe dum te levizim lirisht, ca te bejme ne? Te hime dhe na ngjak pastaj. Ata nqs jane kaq shume ti bej prresion qeverise tu zgjidh hallin. Evropa perendimore s'eshte kulle ngujimi.

secili per vete dhe zoti per te gjithe o spiridon.

o lali njoh une personalisht 3 veta qe kerkojne azil ne Suedi medemek sikur jane ne gjakmarrje e qe realisht se kane fare ate problem.

aman o zot fali se nuk dine se çfare flasin.... po na cenohet rende imazhi i Shqiperise fanar ndriçues ne bote, po na turperojne

aman o zot fali keto lloj nerezish me zemer te ngushte me mendje te kyçur driteshkurter

te lutem o zot ndihmoi njerezit qe kane probleme kudo ku ndodhen kudo ku deshirojne te jetojne

 

Laura, Howking tha qe nuk ka Zot kshu qe kurseja vetes keto lutje.
Tjeter gje te kishin jetu kta ne mesjete, e tjeter gje ne shek e 21. Pse para 24 vjetesh keta nuk merrnin hak, si malsuer trima e me zakone? Po fillun te vrasin njoni tjetrin si langaraqe. Po keta qe ngujohen tani, ngujohen se kan vra keta te paret, ose kan rradhen mu vra. Le te shkojne barazim dhe e lejn ket muhabet idjot, se u beme si kopsht zollogjik.

kjo Laura se kapka sarkazmen fare...smiley

Belul nuk e kam me ty se te kam lexuar gjithmone dhe pak a shume e di si mendon

Amin! Amin!

Kush e di si e kane hallin o shqiptare koketrashe. Se njeriu nga qefi nuk shpall greve urie. E behet fjale per jashte vendi ku ska kush t'u sjelli ushqim fshehurazi. Opo jeni mesu me ato grevat e 'urise' qe behen nje e dy ne Shqiperi, ehe. Me humaniste njehere, jeta e nje njeriu fillimisht pastaj Imazhi juaj. Oh puhlease. Turp tu vij se viti 2014 akoma egzistojne gjakmarrjet ne ate vend.

kane tre jave ne greve urie ata e jane si kokrra e molles. po te mos kishin ngrene, kishin cofur me kohe.

Ou, po kush u con ushqim di gje? 

Se mos i ruan njeri naten ca bejne, hane apo s'hane. Edhe diten, nga pamjet qe vijne, dalin pa kembe njeriu rrotull. Greva e urise eshte gomarllek, sepse dhe te kene te drejte, s'do te tregohet qe gjerat arrihen me nje greve urie.

po ma merr mendja ndonje I ndihmes se shpejte shkon e I shef/viziton ndonjehere meqe kane shpall greve urie. E nese kane ngrene, kuptohet pak a shume. Greva e urise eshte klithma e fundit per shprese. Mbase Jane dhe mashtrues si thua ti, por koha tregon cdo gje. Ty si individ sta cenon imazhin tend.

Si s'ma demton imazhin? Pse kur te prezantohem si shqiptar ne Suedi une e te tjere, ata te mendojne menjehere per keta mashtrues e jo per shqiptaret normale qe jane shumica? Sigurisht qe jane mashtrues. Kane tri jave aty brenda.

Po jo mer hund shkabe smiley ( ma merr mendja do kesh hunden si shkabe) , nje rast I tille ne 7 billion miza neper glob, as ta ngre apo ul imazhin ty si individ. Ti prezanton veten tende. Pse ca kujton ti, aq injorant jane suedezet?!! 

Te 10 imazhin e Shqiperise qe s'mban dot njerezit e vet. 

Kalkuta ka kudo neper bote. Duhen vetem dy sy per te pare. Kudo ne bote ka njerez qe nuk i duan, te padeshiruar, njerez qe askush nuk i ndihmon, njerez te cilet i largojne ose i harrojne. Kjo eshte varferia me e madhe.  

Nene Tereza

Interesante se si keta njerez mbrohen nga komentues me flamure te huaj, 90% e te cileve kane bere pak a shume te njejten gje. Komentuesit nga Shqiperia nuk i mbeshtesin, neper faqe te tjera. Per te bere moral per shqiptaret ketej jane te vetmit, por kur shkelin rregullat vete eshte mese e pranueshme. Grevat ketej i quajne "patetike", per andej u vjen keq. Dhe ata pak prej jush qe kane ikur me rregull kane bere sajesa te tjera per te marre ndonje te aferm, duke u bere shkeles ligji. Une s'dua t'ia di se shkelni a nuk shkelni ligje, por puna eshte qe prej ketyre abuzimeve rrezikojme vizat te gjithe. C'kusur kane 2.8 milione shqiptare qe ta pesojne per ca dallaveraxhinj?

mos e keqekupto thelbin e qeshtjes.. Ata njerez nuk kane thyher "rregulla", kane udhetuar me pashaporte shqiptare ne Suedi dhe jane paraqitur para autoriteteve vendase. Nuk kane vjedhur, nuk kane grabitur dhe as thyher ligjin ne Suedi. Kane bere kerkese dhe aplikuar per azil gje e cila ju eshte pranuar dhe kane muaj aty qe banojne. Tashme kerkesa e tyre per leje qendrimi ne Suedi ju eshte refuzuar dhe ata e kundershtojne kete vendim. Pra, deri ketu cdo gje eshte e ligjshme. E verteta eshte se ka genjeshtare por po ashtu e vertet eshte se ka edhe qe rrezikojne jeten. Shume njerez ne Suedi e kane marre lejen e qendrimit dhe ne nuk e dime nese kane qene genjeshtare apo jo. Ti nuk ke perse tregohesh shpirt-vogel dhe i lig ndaj ketyre njerezve (sikur edhe shqiptare mos te ishin). Nuk po ju thua asgje te re qe nuk e kane lexuar ne mediat Suedeze apo degjuar nga banoret vendas qe i perbuzin cdo dite.  Sa per punen e vizave, kete gje t'ja kerkosh shtetit shqiptare. Ne Suedi ka ambasador i cili duhet te jete aty prane shtetsave te vet e te siguroj edhe njerezit ne Tirane. 

E apra, tani edhe te kene te drejte, nuk e fitojne, sepse Suedia s'mund te tregoje qe mjafton nje greve urie per te marre ate qe do. Do ta benin te gjithe. Grevat e urise s'kane funksionuar asgjekundi. Eshte gomarllek me brire. E dyta, dakord, s'e moren leje-qendrimin, te ikin. C'lidhje ka greva e urise? Ca duan keta, ta ndryshojne suedezet ligjin e vet sipas qejfit te ketyre? Te dalim te gjithe ne greva urie kunder vendimeve qe s'na pelqejne keshtu? Dhe cfare t'i kerkosh shtetit shqiptar kur robt nuk kane shkuar te punoje as atje, ne Suedi, e le me ketu, bejne gjera te tilla per pension qyl? Po te ishin ne rrezik nga gjakmarrja s'dilnin ne kamera ata e te flinin ne shesh, ku gjakesi do t'i gjente ne cast. 

Suedezet mos ta ndryshojne ligjin, por ta zbatojne! Pse nuk kerkojn azil ne Itali, France, Gjermani, Hollande apo edhe ne Danimarke qe eshte aty afer me shqiptaret? Sepse ne keto vende sapo te paraqitesh me pashaporte shqiptare te refuzohet kerkesa ne vende pa te drejte aplikimi. Perkundrazi, del ne gjyq dhe kthehesh ne Tirane. Njerezit kane humbur gjithcka dhe kane hedhur fatin e tyre ne Suedi dhe nuk kane si ikin aq lehte. Ju jap te drejte, perkundrazi edhe une mund ta beja po te isha ne vende te tyre. Sigurisht nuk gezohemi kur degjon fashistet me kullaro ne Suedi apo kudo tjeter qe do ta shfrytezojne fatkeqesine e ketyre njerezve per interesat e tyre personale apo politike duke i perbuzur keta njerez. Nejse, ky viktimizimi nuk na hoq qafe.. Jemi te kenaqur te veme kunjen ne mes te Tiranes kur vine Papa apo ndonje i huaj tjeter por sapo shohim ca fatkeqe ne Suedi na skuqet fytyra.. 

 

Po c'fatkeqe more njeri. Po ca them dhe une, dhe ti rrezik ke ikur duke u shtirur fatkeq Kosovar gjate luftes se 1998-s. Me qindra mijera "fatkeqe" te shtirur jane dyndur neper vendet e botes, duke copetuar imazhin e duke na lene me viza ne te tjereve. Ashtu jane dhe keta tani. "Fatkeqe". pff

Jo keta humanistet e peshkut dun qe ca te fitojne azilin ndersa gjith shqiptaret tu kthehen rradheve per viza neper ambasada. Po per ne te tjeret nuk ju vjen keq fare more Humanista?
Paskan lujt fatin nishat, po kush u tha? U ca media duke u thone mos ikni per azil se nuk ua jep njeri.
Po ku mbushin kokebadolet e shqiperise.

aha.. po e ktheve kete teme me "ne kendej" dhe "ju andej" eshte e kote. Une vendin tim dhe njerezit e mi nuk do ti pershtyja kurre edhe ne greve urie te jene, edhe ne maune apo edhe ne skafe. Nje gje ta meson emigrimi shkaba, kurre mos i moho rrenjet e tua. 

ps. fatkeqe sepse nuk morren lejen e qendrimit si fatmiret qe e kane marre. 

Diten e mire. 

 

 

Me behet qejfi qe s'je ti ashtu, por vetem peshtyma te tilla vijne nga tanet andej.

Vendet e BE nuk mund ti publikojne dot raportet e tyre qe mbajne nen tryeze (per arsye se ka rritje te rracizmit dhe forcim te partive te ekstremit te djathte) por ato kane fuqishem nevoje per emigracion, ose me shkurt : per krah pune (mplakja e popullsive, financimi i pensioneve etj etj). Keshtu qe nje pjese e mire e azilkerkuesve, edhe sot qe eshte hequr sistemi i vizave, ne nje menyre apo ne nje tjeter ja arrijne te legalizojne qendrimin e tyre. Une nuk mund te flas per rastin e Suedise, por azilkerkuesit ne fjale bejne shume mire qe insistojne dhe sensibilizojne opinionin e atjeshem (dhe keshtu, me te gjitha gjasat, do mundesohet nje zgjidhje per ta).

Pra, duhet te pranohen jo sepse plotesojne kushtet, por sepse Suedia ka nevoje per emigrante? Ku eshte e drejta e Suedise per t'i perzgjedhur robt qe merr? Pse s'duhet ta kene kete te drejte, kur ofrojne dhe kushte te mira sociale me taksat e atyre qe punojne?

Patjeter qe nuk eshte pune 'plotesimi kushtesh' !!  Po dashke dhe me moralizu te pamoralshmen ?? smiley

Po po se eshte France aty!!! Suedia ti ndjeki per bythe ata.

mire. Por mos qaje neser-pasneser : o le le, pensionet smiley

Pensionet? Po keta qe morin azil, morin nje pension nga shteti qe u jep azilin? I heqin nga pensionet e tua ato leket smiley keta ne shqiperi nik jane fare kontribues ne skeme.

s'ka gje, kalamojt e tyre do punojne nje dite. Prap me qarin (shuuume me qar !) dalin suedezet !  smiley

Gjasat jane t'u ngjajne prinderve.

e mira do te ishte qe te gjithe shqiptaret te kerkojne azil politik se koha ka treguar qe me mire te sigurosh nje jete te thjeshte jashte Shqiperise  se sa te punosh me ndershmeri ne Shqiperi per te dhjamosur  ata biçim politikanesh hajdute te te gjitha ngjyrave

Jo po te marrim plackat e te bejme gabelet, qe s'dine me as se nga vijne. Tamam mendje gabelesh keni.

 "azilkerkuesit ne fjale bejne shume mire qe insistojne dhe sensibilizojne opinionin e atjeshem"

Shpresa e vertete eshte t'i bjere ne vesh ndonje zyrtari andje nga BE-ja (ose edhe ndonje Arvizuje, jemi qe jemi, meqe ky ka plot precedente te tjere pune vullnetare), e t'i shtrengojne ne ndonje pajtim gjaqesh n'Albani (t'ia falin gjakun edhe kapitalizmes, sic dikur ia falen Partise). 

Perndryshe BE-ja me mire te merret me problemet e brendshme qe sjell emigrimi: sistemimi i emigranteve, politikat e punesimit, trajtimi i brezit te dyte, asistenca dhe pensionet... Dhe jemi qe jemi, per shembull, a s'te duket absurde qe deri para pak kohesh - tani s'e di me si eshte - ne Itali nje emigrant i rregullt i humbiste kontributet per pensionin nese kthehej ne vendin e tij, kurse prinderit e nje tjetri, te cilet s'kishin kontribuar me asnje dite pune atje, merrnin asistence?

Fin, ne fakt jam shprehur keq. Kur shkruaja "azilkerkuesit ne fjale bejne shume mire qe insistojne dhe sensibilizojne opinionin e atjeshem", nuk e kisha asfare ne sensin e sensibilizimit per fenomenin e gjakmarrjes (s'jam aq naiv, dreqi e mori ! smiley), por sensibilizim 'per hallin e tyre'. Tani e kuptoj qe jo rastesisht paskam shkruar ne fillim fjalen -insistojne- . E kisha ne sensin : bejne mire qe i provojne te gjitha : bindja ime e kahershme eshte qe, ata qe duan te jetojne jashte Shqiperise, mjaftojne te kembengulin dhe, ne nje forme a nje tjeter, do ja arrijne. Per mua eshte kategorike: vetem po nuk deshe, nuk ja del dot. 

Jo, jo, e kuptova une ate lloj gjeje, por po debatoja ne nje pike tjeter. Mua me duket e tmerrshme qe njerezit te ikin nga vendi per shkak te gjakmarrjes (po e marr te mireqene qe ata kane hall te vertete). Hallin ekonomik e kuptoj, dhe aty ben sens ajo qe thua ti me siper per nevojen e shteteve te medha per krah pune e pensioni, por nese - e zeme - njeriu s'deshiron te ike nga vendi i vet. 

Me kujtohen shqiptaret ne 97,eksodi i fundit me anije te mbushura me njerez, i shperdan neper kampe ne gjithe italine..mbaj mend qe shkoja me nje mikun tim atje e u thoja : Ca beni ketu? Ikni,largohuni nga kampi se do u kthejne.Kush kishte njerez ne itali largohej, te tjeret ne menyra te ndryshme kerkonin pune,kush mbeti ne kamp duke pritur autoritetet e kthyen. Ka qene nje llaf : me mire m.. se i vogel,e jo me ti shtosh edhe i varfer!! 

Shtetet flasin me njeri tjetrin. Ja nje shembull ku Kanadaja i referohet eksperiences te Belgjikes per rastin e 'gjakmarrjeve' ne Shqiperi. Jam me se i sigurt qe informacioni rreth dyshimeve mbi kredibilitetin e Gjin Marku & Co. ka marre dhene. 

http://irb-cisr.gc.ca/Eng/ResRec/RirRdi/...

Ne mos gabofsha Kanadaja nuk procedon me refugjate qe kerkojne mbrotje nga gjakmarrja ne Shqiperi.

Nderkohe Ambasada Angleze ne Shqiperi ka bere nje studim 'ne terren' qe arrin ne konkluzionin qe Kanuni nuk pi me uje.

 

https://www.gov.uk/government/uploads/sy...

Prape te cuditshem jane andej. Ky shqiptari tjeter ka thene ne vitin 2007 qe Shqiperia drejtohet nga nje dhe meqenese ky na paska punuar per nje gazete opozitare me PD (ne 2009 kjo), paskan tentuar ta vrasin e nese shkel ne Shqiperi do ta heqe qafe shteti. Dhe kanadezet e kane ngrene. Ja si te felliqin gjithe kombin keta. Dhe kanadezet sa te paafte.

http://www.torontosun.com/2011/09/22/alb...

Nuk e ke patur keq ti per ata te North Yorkut jo.

Lajmi ketu eshte qe paska i dore bythpalaresh ne peshk qe i prishet imazhi nga hallet e fukarase.

Ku ma njofte sojin mu mer legen?

Lerini mer njerzit ne hall te vet, se besoj se Suedia i ka mjetet per te vertetuar nese pretendimi i ketyre qyqareve qendorn.

Mesa kuptoj nga artikulli problemi qe shtrojne autoritet eshte klasifikimi i gjakmarrjes si arsye per te marr statusin e ref politik.

Soji i atyre qe s'e rruajne problem imazhin. Lajmet me "hallexhinj" te tille gjakmarrjeje apo me fierake qe u rrezikohej jeta nga lufta ne Kosove kane kohe qe vazhdojne, nja 24 vjet, e jane bere bajate. E vetmja gje qe e peson eshte imazhi dhe udhetimi yne pa viza.

po çte duhet viza tu o shkabe me dy krena ti e ke shqiperin si fanar ndriçues rri aty e mos luj venit

Dhe vend arixhinjsh vetem sepse sillesh ti me mendesi arixheshke nuk eshte Shqiperia. 

me ke keqkuptuar o shkabe Shqipiperia eshte kopesht me lule dhe arixhinjte nuk ekzistoje ka vetem petrita me yll ne balle dhe shjtozavalle qe bredhin lendinave
 

S'mund te them qe s'ka arixhijnj, por nje me pak e ka me ty andej smiley. Dhe ata italianet sa ju duan mer... plasen duke e shprehur dashurine forumeve. 

gjeja me e mire qe kam bere ne jeten time eshte dita qe kam hikur te jesh e sigurte dhe isha e lumtur qe u largova vetem per faktin qe te kishte sa me pak arrixhinj ne ate vend te bekuar

Shume mire. Me gomone ike apo duke u varur gjithe fisnikeri neper litare anijesh?

ne vend qe te ma qash hallin mua se si hika gezohu per faktin qe po hikin dita dites arrixhinjte nga vendi yt i bekuar

Ne fakt, kemi me pak vjedhje banesash se Italia. Te rrime shtrember e te flasim drejte.

shkabe, se u lodhe: nuk rive njeri vizat, rri i qete. Dhe ta thashe me lart pse-ne: te gjithe vendet e BE bejne sikur nuk duan emigracion ( "se ashtu eshte nje pune" = rritja elektorale e partive te ekstremit te djathte) por te gjithe jane koshiente per anen tjeter te medaljes (nevojen per emigracion).

Mire o stalker por mbase duan ta menaxhoojne ata se kush duhet te haje qyl taksat e vendit te tyre, e mbase s'duan ta lene ne dore te banoreve te maleve tona apo ne dore te arabeve ne shkretetirat e lindjes se mesme, meqe behet fjale per te ardhmen e suedise, jo tonen.

Po po, lexo dhe pak shtypin lokal, mos u informo vetem nga Peshku, si puna e Z.Ferra.
Se shpejti ne Bruksel do vehet me ligj Sharia smiley

shkaba me dy krena nuk e ka hallin ke vizat e ka hallin ke imazhi por ne te njejten kohe eshte dhe kontradiktore sepse ne vend qe te gezohet qe hikin arrixhinjte merzitet per imazhin e vendit....

po tani çdo e mire e ka nje te keqe mbrapa o SHKABBEEEEEEEEEEEEEEEE

Laura L, per mua, me mire te kishim me shume hadute banesash e me shume prostituta semaforesh ne vendin tone, dhe imazh me te mire me boten. Sepse imazhi ka ndikuar shume ne mosrritjen e ekonomise.

Shkava e ka ne terezi, i ka bere 200 mije euro e tani jeton si mbret ne Shqiperi duke dhene dyqane me qera. Te pakten keshtu ka thene vete.
 

Ca mos ti dun italjanet kto. E pe ate Lleshin katalik prej Lezhe qe i keputi dy veta para kameres?
Ti japin azil ati, se po doli nga burgu e vret xhaksi.
Ooooo Maksiiiiiii, po ctu desh mo qe na e shtive n'men.

Poblemi del më se i qartë në se i referohesh Viteve extreme të IKJES 91-92 dhe 97 -98

Janë politika të shteteve të tjera që me këtë mënyrë , lejimin e shqiptarëve për të jetuar në vendet e tyre . ekanë përdorur si " valvol " për çfryrjen e zëmërimeve popullore që nuk dihet se ku përfundojnë në se gjejnë shtrirje .

Ka pas periudha Kufizimi dhe do të ketë nëpërmjet ekspozimit të këtyre problemeve e kryesisht hakmarrjeve Politke , sidomos pas 91 -92 që u nxit nga Berisha , dhe pas ringjalljes së Kanunit me gjasa nga Politika Serbe që e njohin shumë mirë psikologjinë e disa krahinave që e Përdorin atë dhe mbështetjen po të Klanit të Berishës. Por edhe për të zbutur pasojat ekonomike të pas 90 .Nuk ishte kollaj të ushqeje , mbaje me punë dhe Këngë,  Arsim e Shëndetësi 4 katër miljonë e dyqindmijë shqiptarë !! Koha e vërtetoi këtë ! Aktualisht këto janë shumë të kufizuara në zona ku sundojnë mentalitete bajraktariste, por edhe të nxitura !

Për ne mendoj nuk ka rëndësi Fakti në se fatkeqët janë realë apo kanë sajuar .Për ne mendoj ka rëndësi që Shqiptarët të Binden se çdo gjë kishte prapavijë politike për një afat të cktuar . Nuk i hap njeri Kollaj portat për ne , pa u Ligjëruar  si në shtet Normal europian . Punoni për Shqipërinë !

Edi Rama shpalli Luftën me Popullin ..tha Paloka smiley...për heqjen e kryeshëmtirës akitekturore vendosur me dhunë nga Kryeinjoranti Politik sali Qenef berisha ne Kavajë

Europa menjëherë duhet të hapë Portat smiley

"Nuk ishte kollaj të ushqeje , mbaje me punë dhe Këngë, Arsim e Shëndetësi 4 katër miljonë e dyqindmijë shqiptarë !!"

Po c'ju desh Veke merhumit qe Nenen me shume femije e nxirrte ne pension para kohe?
Qe i shtremberoi gjithe shqiptaret, perfshi dhe Z.Ferra, nga kequshqyerj, apo i dyheshin ushtare merhumit. Mbipopulloi nje vend me 70 %.male. Gjithe problemet e me pronat e kane zanafillen nga ajo politike idjote qe ndoqi Vekja me sikaret e vet. Edhe kokeshqopja e Vucidolit pasoje e asaj politike eshte, merrte lloj lloj loqesh nga gopisemes dhe i bente drejtus ne Kryeqytet. Imagjinoni ca Frankenshtajnesh ndertonte, shif Z.Ferra shembelltyre e babasqapit.

jam e sigurte qe po te mos kishim eksperimentuar per 50vjet shkerdhatacionin e ENVER kaqolit sot nuk do ishim ne ket dehrexhe

Edhe kjo eshte pak por e sigurt. 

Ca paskan  shpëtuar nga shkërdhatokrati Enver për të mirë të Kombit dhe të ardhmes së tij smiley Tani të ruhen edhe  nga shkërdhokrati Sali ,që shpalli Luftën me Palokën pak po të sigurt ...dhe si tha lefTKopeja ..

Të kesh dhe një kawasaki dhe të q*** Jetën smiley

Tmerrohem me komentuesit qe fyejn njerzit e shkrete qe kerkojne nje te drejte njerezore! Patriotizmi i tyre eshte krejtesisht patetik, kur kujton vrasjet e panumerta qe jane bere dhe po behen cdo dite ne Shqiperi. 

Ti presin plumbat me gjoks keta njerez? Te lindin dhe te vdesin brenda kater mureve te shtepise? Ju qe flisni kaq badiava, e keni marre vesh trendin e fundit te "gjakmarrjes" dhe mafies shqiptare? Ka lindur fenomeni i "nderrimit" te viktimave te gjakmarrjes ose hakmarrjes. I shkembejne viktimat, dmth ti vret gjaksin tim, une vras gjaksin tend. Ne kete menyre po vriten shume njerez... dhe eshte e tmerrshme, e shemtuar dhe makabre! 

E dini se ne Europe jane mbi nje milion shqiptar qe jetojne si emigrant. Dhe ne fakt kane kontribuar me para per ju, dmth per Shqiperine, me rreth 500 milion deri ne nje miliard Euro ne vit (reminitanca). 

Une nuk them se te gjithe e kerkojne ne menyre te rregullt lejeqendrimin. Por di qe Suedia dhe shume vende te Europes kane dhene leje qendrimi per kriminel rus, serb, boshnjak, maqedonas dhe shqiptar. Ndersa hallexhinjte e vertete trajtohen ne menyren me te shemtuar! Te jeni te sigurte se keta tete njerez kane vertet problem real, perndryshe nuk do te hynin ne greve urie, nese do te ishin "azilkerkues te rreme".

Tmerrohem me komentuesit qe fyejn njerzit e shkrete qe kerkojne nje te drejte njerezore! 

Je vertet aq naiv apo ta do puna? Sa shqiptare kane ikur si kosovare ne keto vende gjate luftes, duke u marre hisen kosovareve? E drejte njerezore ishte dhe per ata, apo jo? Keshtu dhe puna e ketyre. po te ishin ne hasmeri, do te ishin fshehur ne ndonje apartament me qira e do te punonin per ta paguar. 

E keni marre vesh trendin e fundit te "gjakmarrjes" dhe mafies shqiptare? Ka lindur fenomeni i "nderrimit" te viktimave te gjakmarrjes ose hakmarrjes. I shkembejne viktimat, dmth ti vret gjaksin tim, une vras gjaksin tend. Ne kete menyre po vriten shume njerez... dhe eshte e tmerrshme, e shemtuar dhe makabre! 

Shi sa bukur. Me shpejt i mesojne keta te suedise keto, se sa ne ketu. Dhe mediat tona qe dhe nje vdekje aksidentale ta mban ne faqe te pare me dite te tera. Ca s'u pjell mendja per leke qyl, ncncncnc.

Te prishen ndonje pune ty? E kupton se ekonomia shqiptare mbijeton vetem ne saj te ketyre shqiptarve qe kane marre detin ne sy per nje jete me te mire dhe te sigurte! Harrove reminitancat? Kujton se ka qejf njeriu te braktise shtepine dhe vendlindjen?!

Nejse, nuk kam se cfare te them me shume pas kesaj qe thua! Eshte e kote te replikosh! Ti thua se ketu fitohen para qyl?? Po te kujtoj perseri reminitancat, sepse realisht eshte krejt e kunderta! Apo te paguhesh me 15 euro ne ore te duken "para qyl" ty???

Po, me kane prishur shume pune. Ekonomia shqiptare eshte demtuar rende prej tyre. Kane trembur investuesit e turistet per dekada me radhe me keto perralla makabre e te paqena. Remitancat jane 7% e GDP-s qe vijne nga 30% e popullsise. Investimet apo turistet do te sillnin shume here me shume se remitancat, ne vende pune dhe investime. Dhe po te mos kishin ikur me perralla te tilla, do te kishin arritur te emigronin ligjerisht e s'do te kishte pasur kaq shume kufuzime. Dhe sa per parate qyl, po te kishin shkuar per pune keta, kishin punuar e s'ishin ndier. Keta duan para qyl nga ndihmat shoqerore per azilkerkuesit.

Viti 2008, nje miliard euro reminitanca, viti 2009, 900 milion, viti 2010 700 milion, e keshtu me rradhe, per 20 e ca vjet! Emigrantet po mbajn gjalle ekonomine shqiptare! Cfare thua????

Ekonomia do te kishte qene shume me e mire po te mos kishin ikur, se do te kishte pasur me shume investime, emigrimi do te ishte bere i ligjshem dhe me i lehte ne pak vite, do te ishin hequr vizat me heret dhe do te kishte me shume vende pune e me shume krah pune ne vend, dhe klientela per cdo biznes do te ishte me e madhe. Asnje vend s'ka bere hajer me emigrime ne mase. Emigrantet mbajne gjalle vendet ku kane shkuar. Atje e lene gjithe rrogen e gjithe fuqine vepruese.

A je serioz kur shkruan gjera te tilla?! Sepse thjesht nuk ka sens ajo qe thua! Nga te gjitha pikepamjet! Mendohu pak, a mund te ndodhte ndryshe, pas renies se diktatures...

Dolen gje me keq se ne bullgaret qe s'emigruan kaq ne mase? Po serbet e maqedonasit? Vetem ne njihemi si refugjate, asnje prej ketyre. Dhe ata cope cope e paten ekonomine pas komunizmit, kur kemi kaluar ne Bullgari ne 95-en na kane vjedhur gomat e makines sa ndaluam nje cast. S'emigruan si ne dhe dolen me mire nga ajo situate. Sigurisht qe ka kuptim ajo qe them, sepse ke prova konkrete gjithandej neper fqinjet tane. Shih Grekun apo italianet e jugut qe emigruan me vite kot me kot. Ca zgjidhen?

Nejse, shkruan vertet kodra pas bregut. Kane emigruar te gjithe, sa i kane lujt fene. Serbet, boshnjaket e maqedonasit... mos ti permend te gjithe se del shume e gjate lista. Krejt historia njerezore eshte e mbushur me emigracion. Vet suedezet kane emigruar ne mase ne fillim te shekullit te XX ne amerike. Mbi nje milion suedez, nga 4 milion qe ishin ne fillim te shekullit te kaluar kane emigruar ne Amerike dhe Australi. Mos harrojme emigracionin italian, irlandez, skocez dhe krejt europian drejt Amerikes. Po keshtu edhe emigracionin e kohes se ish-Jugosllavise, puntoret emigrant te asaj kohe....

Nejse, shkruan vertet kodra pas bregut. Kane emigruar te gjithe, sa i kane lujt fene. Serbet, boshnjaket e maqedonasit... mos ti permend te gjithe se del shume e gjate lista. Krejt historia njerezore eshte e mbushur me emigracion. Vet suedezet kane emigruar ne mase ne fillim te shekullit te XX ne amerike. Mbi nje milion suedez, nga 4 milion qe ishin ne fillim te shekullit te kaluar kane emigruar ne Amerike dhe Australi. Mos harrojme emigracionin italian, irlandez, skocez dhe krejt europian drejt Amerikes. Po keshtu edhe emigracionin e kohes se ish-Jugosllavise, puntoret emigrant te asaj kohe....

Nuk kane marre anije me nga 5000 veta njeheresh duke krijuar imazhe simbol qe do te na perndjekin me dekada, dhe as kane ngritur cadra per greva urie. Nga emigrimi nuk mbetet asgje. Me shume se gjysma e argjentinasve jane me origjine italiane e shumica e nejrezve as nuk e di kete, as mes italianeve vete.

C rendesi ka si iken? Sa veta ne 1 anije. Fenomeni emigrim ka egzistuar tek te gjithe. Ne usa si zbarkuan emigrantet? Ah po me me delikatese. Po mos harro, dhe kushtet e shqiptareve. Nejse varja ti qenke dhe kokederr! 

C rendesi ka si iken? Sa veta ne 1 anije. Fenomeni emigrim ka egzistuar tek te gjithe. Ne usa si zbarkuan emigrantet? Ah po me me delikatese. Po mos harro, dhe kushtet e shqiptareve. Nejse varja ti qenke dhe kokederr! 

Si c'rendesi ka? Ankoheni gjithe kohen se ketu nuk zbatohet ligji, nderkohe qe beni cmos ta shkelni andej. Pse te mos iknin si njerez, duke respektuar ligjin? Po s'i pranuan, te mos ikin. Keta nuk emigrojne, por imponojne pranine e tyre atje ku s'jane te deshiruar, dhe sajojne arsye qe na demtojne si komb. Ne Amerike nuk i deportonin kur u vinin, dhe as nuk u jepnin para qyl. Ja c'rendesi ka. Pasojat ekonomike, politike e historike jane te medha.

Ke pi nai gote qy me mjes ti or mik apo ke nevoje per nji ? Cin krahaso me ne ti mer plak se osht turp. Ne ishim Afrika zeze ne mes te Europes. Ne me bullgaret , serbet dhe maqedonasit ? Ty refugjatet kosovare te erdhen, kur i perzuni serbi dhe vune duret ne kaptine se si jetohej ke Fanari Ndricues. Me tufa kane ik edhe bullgaret, por ia u prene azilin shpejt dhe as ne Austri nuk i pranoshin. Ekonomia jone me Bullgarine ??? oj nene, oj nene, oj nene ...

fatkeqsia e vertete e atij vendi eshte se kane ngel tipa si ty per t'i mbrojt imazhin. Fatkeqsia tjeter eshte qe imazhi duket se eshte kryesori ndersa themelet sa vijne e shkermoqen.

Bredharak, besoj se komenti yt nuk ishte per mua. Po te pyes vertet, sepse eshte direkt posht komentit tim...

jo mer grup, nuk ishte per ty.

po pra

 

Eshte per te qare kur mendon se te njejtit njerez qe kerkojne te mbrojne imazhin e tyre nga suedezi,ne fund te fundit jane nje kallep mentaliteti si ata qe mendojne se mbijetojne ne vend te huaj me greva urie..ec e lexoi..kohe digitalbi,ju sjellim boten ne shtepite tuaja,pa e lodhur mendjen hiç !!

Ketyre qe kerkojne azil poltik, kush jua beri jeten sketer qe te ikin per nje "jete me te mire" ne Suedi?!!  

I bie qe, shqiptaret tane qytetar, qe kerkojne azil atje  te kene lindur ne kohen e Demokracise, nuk duhet te jene me te medhenje se 25 vjec. Sot jane pa pune dhe te pasigurte ne vendin e tyre! Ky eshte  turpi per politikanet e shqiperise, qe mbas 25 vjeteve, e kane lene ate vend,  ne mjerim pa pune pa prespektiv, ndersa per vete jane bere milioner dhe Suedine dhe Ameriken e kane aty, ne Shqiperi!

Dhe qelbesira ben thirrje per "Emergjency kombetare"!!!, si u krijua kjo emergjency per nje vit ? Ja ky eshte problemi pse sot shqiptaret kerkojne nje jete me te mire, sepse politikane tane per 25 vjet rrjesht u kane bere jeten ferr, prandaj duan te ikin nga ai vend! 

Keto jane shfaqje mjerane as na nderojne dhe do kene efekte negative per 3milione e kusure shqiptaret e tjere qe kane mundesine te levizin lirisht per turizem apo te takojne familjaret jashte. Kur do ti largohemi ketij mentalitetit abuzues? E kuptoj nje Sirian apo Irakian te cilit i rrezikohet me te vertete jeta nga bandat e terroristeve por keta tanet jane thjeshte emigrante ekonomike qe kane kapur hallkat e dobeta te sistemit dhe po i abuzojne..Troc!. takova ca tipa ne Stokolm qe kishin ardhur me kete preteks nga Shqiperia, direkt hodhen kerkese per azil se pergjigja zgjat 6muaj deri ne 1 vit. I kame pare qe jetojne si kafshet neper rruge ketej vetem dhe vetem te mos vene ne Shqiperi..Ky eshte kulmi i idiotesise.Heqja e vizave nuk ishte per tju dhene driten jeshile lloj lloj matrapazeve te mernin trastat dhe zaptonin "toka te xanuma". Fajine e kane dhe vete suedezet ne fakt qe e zgjasin kaq shume... Qeveria suedeze pritet tju dergoje faturat e cdo azilanti shteteve perkatese gje qe do kaloje ne kurriz te taksapaguesve shqiptare

Qeveria suedeze pritet tju dergoje faturat e cdo azilanti shteteve perkatese gje qe do kaloje ne kurriz te taksapaguesve shqiptare

T'i kthejne mbrapsht, s'kemi pse i mbajme ne me buke andej. Ka plot forma te ligjshme emigrimi. Te aplikojne, te paguajne e te presin.

Problemi eshte se keta duhet te ndryshojne sistemin dhe ti fusin ne kategori te vecante shqiptaret dhe ballkanasit(priten ndryshime ne sitemin e azilit sic kam lexuar)..Keta tanet kane gjetur kohen kur kane plasur emigrantet nga Siria,Iraku,etj dhe po perfitojne nga rremuja..Jo se do perfitojne azil po do jetojne nja 6muaj 1 vit si kafshet ne Suedi se shteti suedez asistencen qe po ju jep n uk ju del as me ngrene buke. Ne Stokolm dhe shume qytete te tjera nuk ju japin as shtepi prandaj shkojne ne zona si Gävle

Art, ta tha dhe Bredhi me pare qe ate jeten "si qen" ne rruge nuk besoj se e bejne sepse "jeta osht qef" por nga halli. Te shash te tjeret qe po perpiqen te gjejne nje jete me te mire per veten dhe familjen nderkohe qe ti shkruan me flamur te huaj eshte te flasesh shaluar dhe eshte hipokrizi e paster. Te njejten gje mund te kene thene a ndjere per ty te tjeret kur ti arrite ne Angli e Suedi. Pse ti apo te tjeret keni arritur te jetoni ne Suedi a vende te tjera ne saje te marteses apo rruge tjeter, s'e ben shume ndryshe qellimin. Nuk dua ta bej personale por ne fakt s'ke si i shpeton kesaj gjeje ne kete teme sepse eshte personale. Eshte personale ne kuptimin qe ai/ajo qe kerkon azil e ben per veten e tij, e jo se i behet vone per imazhin (qe e paskemi patur te shkelqyer deri tani).

 

Te shash te tjeret qe po perpiqen te gjejne nje jete me te mire per veten dhe familjen 

Po hajde mo se po shkel dhe une ligjin per nje jete me te mire per veten e familjen. Po falsifikoj dokumente, po genjej institucione, po trafikoj njerez pertej kufirit, po shkaktoj deme financiare e po le njerez te vdesin. Pse jo? Po e bej per te miren e familjes. Ku ndryshin kjo mendesi nga Fullani, Meta apo te tjeret, qe cdo gje e ka bere per te miren e familjes? Kjo eshte hipokrizia me e madhe, sepse rrini e shani ata qe shkelin ligje per te miren e familjes nga mengjesi deri ne darke.

arto, kaq e veshtire eshte me kuptu se ai qe ben ket gje, e ben se shef interesin e vet e te familjes dhe se gjeja e fundit qe i shkon ne mend eshte imazhi i shqiprise? po lejini kto moralizma o burr, ca dmth ky sikleti se po na turprojne kta dhe na prishet imazhi?

Aman o Bredho se lame nam ne 2014 akoma po zaptojme sheshet e Evropes si ciganet. Lere imazhin menjane se keta mund tju heqin mundesine e levizjes se lire 3 milion shqiptareve qe kane mundesi te levizin pa viza.

ky problem nuk eshte i ri. Ka qindra qe kane apliku per azil ne europe qekur jane heq vizat megjithe perseritjet se nuk jepen. Po ja qe ka prej atyre qe shpresojne...e ndonje tek-tuk arrin me i perfitu. Nje gje eshte e sigurt, qe po ta kishin jeten mire ne shqip., nuk kishin per t'i hy mundimit. Mos u bej dhe ti sy ky zari me 100 emra qe thote se me 400 mije lek cifti jeton kshu e ashtu, biles kursejne edhe nja 100 mije euro n'vit...

Mire o mire, po keto shfaqjet me tenda neper rruge nuk ndihmojne askend...Doli pergjigja negative mbaroi ajo pune nuk mund te qendrosh me dhune se ashtu mendon ti..Po kerkojne te fusin shoqerine civile ketu te sensibilizohet per kauzen e tyre? Pse? Po vijne nga Afrika?..Ironikja eshte se kepusin dhe 101 te zeza per ta bere situaten ne Shqiperi si Somalia ku kanibalet i presin me sfurqe ti masakrojne..

Ironikja eshte se kepusin dhe 101 te zeza per ta bere situaten ne Shqiperi si Somalia ku kanibalet i presin me sfurqe ti masakrojne..

Per mua si shqiptar ky eshte nje problem i madh. Habitem se si s'e vrasin mendjen ca ketu.

I kame pare qe jetojne si kafshet neper rruge ketej vetem dhe vetem te mos vene ne Shqiperi..

 

aaaaa, hiç po habili.smiley    

dhe natyrshem lind pyetja e thjeshte:   po pse tja bejne vetes ata kete kur shoket na  sigurojne vazhdimisht qe ne Albanie  eshte goxha mire..?!smiley

Shqiperia nuk eshte mire, por dhe si vendet afrikane nuk eshte, sic po nxirret. Nuk ka qene as gjate komunizmit, as pas.

o derman, po ti pse i nderron nicket  vazhdimisht..?  per tu dukur sikur jeni shume  qe mbroni   ''miresite e Albanies''..?!smiley    

e para, nuk ua kemi me te keq, se edhe ne e duam Albanien. e dyta: te besojme edhe pa nderruar nickun, por pa fanatizem te tepruar.

Jo more jo, shan bredharaku e banin ma vene mua. Nuk shkruaj dot me nickun tjeter dhe po te dua. Mund te mos e keni me te keq, por jeni si puna e ketyre. Ju qe beni si keta dhe sot, jeni mesuar te beni si keta qe ne fillim, ta nxini gjithcka ne Shqiperi per privilegje atje. Kaq kam thene une deri me sot.

Kush po e nxjerr si vendet afrikane?! Sikur per nje moment te vetem te rrini shtrember dhe te flisni drejt! Sa mire do ishte... 

Nejse. Vertet eshte e lodhshme te debatosh kur lexon gjera te tilla... Thua se nuk e dime se cfare po ndodh ne Shqiperi, si eshte gjendja, sa kane emigruar... cfare bejne emigrantet per vendin e tyre, sa para dergojne prane familjes... (qe nga viti 1992 e deri sot ne Shqiperi kane hyre afersisht 17 miliard euro nga emigracioni, e kupton apo jo, 17. 000 milion euro!!!)

Iken si iken, u rregulluan, me njemije sakrifica. E di, jo te gjithe jane engjej, por shumica me njemije mundime dhe sakrifica kane kursyer buken e gojes per te derguar para tek familja, vellai, motra, nena dhe babai! Dikush me anije, dikush me gomone: kane lene kockat ne fund te detit.

Ndersa keta qe kane hyre ne greve te urise, te jesh i sigurte se kane nje kauze teper njerezore. Une jam interesuar per cdo histori te atyre njerezve qe kane hyre ne greve urie. Dhe me beso se kane te gjithe histori reale, te dhimbshme, pertej perfytyrimit tend te ngurte. 

Te paskan prishur imazhin e Sali Berishes dhe Edi Rames?? Te kane prishur imazhin e Ilir Floririt??? Booo cfare cinizmi! 

Po cfare te duken plumbat qe moren jeten e Maries, adoleshentes qe e vrane ne are me gjyshin e saj?! Po vrasjet qe jane bere e behen cdo dite neper rruget e Shqiperise me "fanarit ndricues", ne jug dhe veri? Cdo dite o njeri, cdo dite! Harrove bandat e Aldo Bares, Zanit, Kakamit, Elbasanit, Burrelit, Lacit? Harrove me 1500 femijet e ngujuar qe kane lindur dhe po rriten pa kaluar pragun e shtepise??? 

Po rrini ore se kjo qe thoni nuk ka moral njerezor qe e kaperdin! 

E kuptoni sa OOOUUUTTTT jeni???!

100 here me mire do te kishte qene po te mos kishim emigruar, se sa te emigronin ashtu. Ka rendesi menyra qe c'ke me te, ja ku e ke rastin mu para hundes. Po te kishin zgjedhur nje metode njerezore emigrimi keta, nuk do te dilnin neper media e te shkaktonin demet qe po shkaktojne. Por emigrojne si kafshe dhe demet qe shkaktohen jane 100 here me te medha se ato dy leke qe u kane dhene familjeve e qe me shume kane rritur cmimet e pronave artificialisht se sa kane rritur ekonomine. Demi qe kane shkaktuar eshte 100 here me i madh se dobia. Argumentet e tjera per kete s'kam ndermend t'i perseris. Ju kundershtoni vetem sepse ju djeg vete, por faktet jane fakte. Emigrantet kane ndikuar per keq ne imazh, dhe imazhi ka ndikuar per keq ne ekonomi. Kete s'e them une nga koka por e dine te gjithe. Ato vende Europiane nuk e njohin Shqiperine per ate qe kemi ketu, por e njohin prej emigranteve, sjelljes se tyre e brockullave qe bejne, si ky rast. Ju s'doni te debatoni, doni te kundershtoni dhe pse e njihni faktin qe po permend une shume mire. E keni para hundes.

Nuk me kane prishur imazhin e politikaneve, sepse une s'rroj per ata e s'i kam permendur asnjehere ne keto debate. Por qe tani e tutje, po te dua te vizitoj Suedine, do te me shohin sikur do te shkoj te ngre tenda e te mos kthehem me. ja per c'imazh flas. Dhe nese nje suedez ka pasur ne plan te vinte ne Shqiperi, me kete e ka ndryshuar itinerarin. Dhe nje prej ketyre suedezeve mund te jete biznesmen qe nga nje vizite pushimesh kthehet pas ca kohesh me plane investimi. Ja ku jane demet, por juve ju djeg e s'pranoni te debatoni si nejrez, por ju ka mbetur debati te kafshe te depresionuara qe as per pune nuk dalin nga shtepia, por rrine lozin me arusha ne moshen 40 vjec, si Bredharaku. Dhe aq ju djeg sa sharjet nga motra i ben bredharaku, atij s'i vihet bani me 5 komente asnjehere.

Nuk ia vlen te shkruaj asnje fjale per te debatuar me ty. 

Nese nuk te ben pershtypje Maria http://www.gazetatema.net/web/2013/03/18...  nuk kam fjale te them me shume per ty.

Dramat njerezore jane personale. Jeta eshte personale. Une nuk kam te drejte te gjykoj ata njerez qe kerkojne nje te dicka qe njihet nga te gjitha Konventat Nderkombetare: te mbrojne jetet e tyre nga vrasjet mafioze. 

http://www.lemonde.fr/cgi-bin/ACHATS/ach...

Thjesht po them qe mos i denigroni ata njerez. Sepse neser mund te te bjere halli ne deren tende... dhe do te kerkosh Europen. Kurre mos thuaj kurre. Shpresoj vertet qe te mos jesh ne hallin e atyre njerezve te shkrete, sepse do te kerkosh vrimen e miut per te ikur nga Shqiperia. 

Po hajt mo se po shkoj dhe une te ha buken e suedezeve e t'ia ve fajin vrasesit te Marias dhe po sajoj ndonje drame personale. Po ma paten zene vrasesin e Marias, po shoh kronikat e zeza ne gazeta per ndonje vrasje tjeter. Kaq e lehte qenka? Ca rri te punoj kot pra? Sic me sjell ti linke nga kronikat e zeza ne Shqiperi te sjell dhe une nga cdo vend i botes. Cdo vend ka vrasje. Italia e jugut ka ende vrasje nderi e perndjekje nga mafia. Ik e kerko ne internet se sa biznese vazhdojne t'i paguajne harac mafies ne qytetet e italise se Jugut. Hajde t'ia ngarkojme Suedise dhe problemin e tyre. Le te mblidhet e gjithe bota ne Suedi e te hame buken e shtetit suedez, sepse kudo ka vrasje e perndjekje. 1500 femije te ngujuar ne Shqiperi, 1500 femije ishin perdhunuar nga pedofilet ne Angli per 16 vjet nga e njejta bande e policia s'kishte levizur nje gisht. Hajde t'i marrim dhe ata, se i kapin pedofilat po ndenjen atje. Ke me dhjetera miijera abuzues me luften e kosoves. Me mijera abuzues me kanunin. Me qindra abuzues qe bejne sikur jane homoseksuale e do t'i vrase babai qe i ka rritur me gjithe te mirat. Te gjitha keto i bejne per ca leke me shume, te gjitha jane dem ndaj popullit shqiptar ne pergjithesi.

Imazhi i Shqiperise nuk eshte as Ed rama, Berisha apo Meta o njeri i ceket se askush ne Suedi nuk e ka idene se kush jane keta...Ai suedezi nga Gävle qe kishte bere plan te prenontonte charterin per sezonin e 2015ne Shqiperi rifillon planifikimet serishte dhe ja fut seisht andej nga Kroacia..

Suedezi nga Gävle iken ne Tajland dhe gjen nje sy mace dhe e sjell ne Suedi. Ndersa keta te shkretet, kur ti kthejne ne Shqiperi, pas dy tre muajsh dalin tek Balkanweb per gjysem dite tek kronika e zeze: "Vritet nga persona te panjohur Iks Ypsiloni"... dha harrohet, deri sa te perseritet tragjedia, tashme ne krahun tjeter. Ndersa "ne" rrime duke bere moral ketu per imazhin e Shqiperise, per turistat e trembur nga fama e keqe qe kane perhapur keta mjeran qe kerkojne thjesht te jetojne jeten, pa friken se nuk do arrijne te gezojne nga vrasesit zinxhir. 

Ka statistika per keto probleme. Ne Shqiperi jane vrare afersisht 30.000 njerez qe nga viti 1991. Keto vrasje kane gjeneruar nje makine lufte, qe mund te haj te po kaq te vrare vitet qe vijne. Nese largohesh, vrasja edhe mund te harrohet, pas 20 apo 30 vitesh. Mos beni sikur se dini se cfare makinerie e frikshme eshte vrasja ne Shqiperi! A nuk e dini se aty te iken jeta per nje parkim makine? Dhe mund ti qelloj kujtdo, cdonjerit, sado i shkolluar dhe emancipuar te jete. Ne Vlore, Fier, Lushnje, Berat, Durres, Tirane, Kruje, Lac, Lezhe, Shkoder, Kukes, Tropoje, Elbasan, Korce, ne cdo qytet te Shqiperise ka vrasje dhe hakmarrje, larje hesapesh.... Cfare ta zgjas me shume, ka kaq shume arsye per te shkruar... 

Eshte cinizem i paster te flitet per kete lesh imazhi!

O Z.Martini, po ca tu bojm ne 30.000 njerezve te vram? Kjo osht demokracia, qaheshin nga Vekja qe te rripte po te vrisje njeri, dhe max 2000 veta ka vra ne 45 vjet. Edhe ata shumica kishin shkel ca ligje qe te drejta apo jo sanksiononin te drejten e shtetit per te te marre jeten. Si psh, bashkepunimi me agjenturen e huaj, veprat sabotuese, mbeshtetje e grupeve te diversionit qe niste CIA etj etj. 

Ndersa populli demokrat evropjan katalik i malcis, ju kthye ligjeve te veta te para 500 vjetve te Lekes prej Dukagjini, i bone ligjit dhe ca amendime ne funksion te kohes moderrne, si psh vri dhe gra e fmije, dhe ec Bedrana. Duan tani ti pshtojne corbes qe gatun vete. Jo or mik, ata te riatdhesohen te denohen per shkelje te rregjimit te vizave dhe te penalizohen me ate 5 vjecarin e famshem te mos shkeljes me ne shengen. Po dun te emigrojne, ka rruge ligjore plot, ka normativa dhe formulare aplikimi ne internet sa te dush. Vallaj shof ne perendim lloj lloj holbesh orientale qe perfitojne nga skema ndihme qe ata popujt e perendimit i kane ngrite me mund e djerese ne shekuj. Vine rracat e xhihadit dhe dun ta bojne si ne Bruksel, te vene Sharian me ligj, nuk del dot rrugeve te Brukselit historik se te duket vetja si ne Afrike.

Normalisht, me gjakmarrje, disa kane fituar e disa jo, por Suedia me duket e shternguar ne dhenien e azilit. Normalisht te drejten e azilit e ka cdo njeri ne bote, vecse ajo jepet ne baze te shqyrtimit qe bejne juristet e azilit ceshtjes tende, letrave, dokumentave qe paraqet dhe historise qe tregon. 

faleminderit per sqarimin, Pjero.. shume i dobishem!.smiley    

propozoj qe kete koment te Pjerit, adminet  ta perkthejne ne shqip, (standart, toskerisht e gegnisht)  si dhe ne anglisht, frengjisht.. madje edhe suedisht. qe te informohet populli  i cdo lloj niveli,  si eshte e si zhvillohet   procedura e azilkerkimit

Pse o Art cfare te keqe ka te jesh afrikan? Ca domethen kjo? Apo po linde Suedez ka DNA te vecante? Meqe e njihke sistemin nga brenda e jo si shkaba qe shkruan me paragjykime perse i mban Suedia 1 vit aty? Ata jane paraqit me pashaporte shqiptare dhe kane bere nje aplikim zyrtare ne menyre te ligjshme. Nuk kane thyher asnje ligj por shteti i poshteron e i mban me meshire dhe as shtepi e as leje per pune nuk ju jep. Ca do bejne keta njerez? Perse nuk e refuzojne aplikimin ne vende si cdo shtet tjeter e perse disa ju japin azil e disave jo? Ne cfare bazash jepen keto vendime? Si mund te mbahen familjet 1 vit dhe pastaj te hidhen rrugeve si pa gje te keqe ne meshire te fatit. Mos te harrojme, ketu behet fjale per nje problem specifik me nje grup te vogel njerezish e nuk ka lidhje me azilantet e Sirase e Irakut. 

pse ca ka o Liqen, ata nuk te mbajne me zorr. Kane nje procedure pune, nuk jane me te rendesishem keta shqipot se ndonje tjeter qe ka qene ne rralle para tyre. Apo tu bojn favor ketyre? Lale, Suedia eshte aty ku eshte, se ata e dine ca kan heq qe te behen ashtu, sa kane pune e sa kan vujt. Ta shtrojne njehere sumen keta azilantet ne ven te tyre, te vejne ndershmerine te paren, te vejne punen pa hile, te votojne drejt, te kerkojne perfaqesim te drejte dhe bohet dhe shqiperia si suedi.

Ndersa keta qe kane hyre ne greve te urise, te jesh i sigurte se kane nje kauze teper njerezore. Une jam interesuar per cdo histori te atyre njerezve qe kane hyre ne greve urie. Dhe me beso se kane te gjithe histori reale, te dhimbshme, pertej perfytyrimit tend te ngurte. 

....In the end, anti-black, anti-emigrant,anti-female, and all forms of discrimination are equivalent to the same thing -- anti-humanism.

flm per citimin 

Po anti-komunist ku e le, pse nuk e permende?

 

Nuk duhet te shajme te tjeret vetem se po provojne nje mjet demokratik,per te terhequr vemendjen per hallin e tyre.

Keta nuk po thyejne xhama apo nuk po vrasin njeri.

Perse indinjoheni?

Qe kur qenka mjet demokratik te thuash ose bej si them une e jo si thote ligji, ose vrava veten?

Shkaba me Lart ka hall se kur te shkoj atje si turist do e pyesin - ollbenian je ti dhe sa edhte probabiliteti qe do filloj ndonje greve urie dhe ai?! Ai se duron dot kete pyetje se I prish imazhin e tij si prej turisti modern. Ja per kaq o ACDC . Ore more vesh na u martu dhe Klluni. 13 million prishi per dasmen, e zgidhi kuleten dhe ai. 

problemi eshte sa  melona do prishi  ky Kllouni  kur te divorcohet,  do thosh ACDC-ja..smiley   dardha e ka bishtin prapa pa hë..smiley

Oops smiley

Kluni eshte treguar i zgjuar.

Nga sa lexova nuk eshte martese legale,por vetem ceremoniale.

Keshtu qe nuk besoj te kete shanc ajo,qe te marre ndonje lek nese i shkrepert dhe ndahet per qef.

Pastaj une nuk jam vetem per femrat.

Une jam qe edhe meshkujt e varfer te mos marrin gjysmen e pasurise nje femre te pasur.

E kam me ligjin jo me gjinine.

Pra, ti do qe te kene sukses ca mashtrues me planin e tyre prej dembelesh, vetem sepse ju lidh nje element, te qenit emigrant, dhe s'mendon se Shqiperia duhet te kete nje imazh. E dini sa turiste e sa investues e shmangin shqiperine vetem nga imazhi? Imazh qe krijohet nga keto metoda emigrimi, vec problemeve te tjera te brendshme. S'keni metoda te tjera qe t'i beni njerezit t'jua hedhin pak qurrat kur keni probleme andej? Si psh te zbatoni ligjin e ta respektoni dhe kur del kunder deshires suaj? Duhet patjeter te nxirrni Shqiperine si vend afrikan me kanibale? Sepse zbatimin e ligjit na predikoni cdo dite si vlere te atyre vendeve. Te mos e vrasesh mendjen per imazhin e kombit tend do te thote te jesh tip qe je mesuar te jesh kokulur e qe duron vazhdimisht shqelma bytheve, pa bere ze. Me fal qe s'jam si ti.

Investuesi se rruan fare se ca shqiptare po bejne nje greve urie diku ne Suedi.

Investuesit i intereson  fitimi.

Investuesit mendohen mire per ate fitim, nuk shkojne atje ku mund t'i hane kanibalet.

Investuesit shkojne kudo qe ka fitim.

Mungesa e investitoreve ne Shqiperi nuk vjen nga ca varfanjake qe bejne nje greve urie per azl politik,por nga ligji i pronave qe ka bere lesh e li situaten.

S'po flas per biznese te medha me prona. Po flas per biznese te vogla, si italianet. Kane ardhur me mijera italiane qe kane hapur biznese ketu. 19.000 italiane ishin numeruar se fundmi qe jetojne e punojne ne Shqiperi. Te ecesh ne bllok e degjon nga nje bisede ne italisht cdo 30 hapa. Erdhen vetem sepse jane afer, na njohen dhe e dine qe ketu s'ka kanibale. Tani kane filluar te vijne dhe greke. Kush hap nje restorant, kush nje qender estetike, kush nje embeltore si ajo spanjollja qe merr 100 mije leke per nje torte e duhet t'ia porositesh 5 dite para. Francezeve, anglezeve e europiano-verioreve nuk ua mban te vijne as per pushime, dhe e gjitha prej imazhit. Prej ketyre kane nisur te vijne dhe shume italiane me pushime, kur s'kane leke t'i bejne ne Itali. Keto biznese te vogla e keta turiste, kur mblidhen me nga mijera, krijojne me dhjetera mijera vende pune e te ardhura, si dhe sjellin pervoje e njohuri. Nuk eshte e thene te jene vetem korporata te medha.

kujt ja thu mer plak, keta lale, shyqyr qe moren ate GrimKarten(se kshu i thone shqipot e amerikes) dhe tani si e jema e Zeqos, si puna e Z.Ferra kujt do me i tregue komunizmin tie.

Shqiperia bohet me djerese nuk bohet me pordhet e ketyre me rigon, as me leket e emigranteve qe blene shpia per prindrit nga ndertuesit, dhe ndertuesit i lane ato leke neper kazinote e botes. edhe kane ngele ne shqiperi vetem tullat e shemtuta.

+1

ik e pyt njiher per kto statistikat e leshit se me shume gjasa te kto 19 mije futen dhe ato studentet qe msonin shqip e merrnin diplomat per 1 vit. Apo i ke si ato numrat e quebecut qe mezi shkonin deri ne 9 mije per 15 muaj smiley qe kur te tregova shifrat zyrtare qe shkonin ne 50-60 mije ne vit dhe te pyta per linkun ku e kishe pa, u nervozove e tu prish qetsia. Jo se mu m'rruhet fort se sa shkojne ne quebec apo n'toronto.

 

Ke shifra zyrtare me paske treguar ti? Ma sill nje here linkun se s'e kam lexuar. Kjo e quebec-ut eshte e vertete, per aplikimet per skilled worker. U hap per 20 mije aplikime deri ne 1 Maj, por aplikuan vetem 9000. E shtyne deri ne fund te gushtit per 6500 aplikime te tjera, 15.000, duke ulur kriteret e pranimit e duke shtuar profesionet, qe te shtoheshin robt qe mund te aplikonin, dhe me 11 gusht u bene 6500, por 20.000 s'e bene dot deri ne maj, sic prisnin. 

Ja lajmi ku thote se nga gushti deri ne 31 mars do te pranojne 20.000 aplikime.

http://www.canadim.com/did-you-know-new-...

Ja dhe lajmi ku thote se deri ne marsi u mblodhen 10.000 aplikime dhe u hap e reja per 6500 te tjera.

http://www.canadim.com/new-quebec-skille...

Ti ca linku paske pare ti kshu? 

o shoku fshatar, po ti i hap gropen vetes mer me kto qe sjell. Po nuk eshte faji jot mer jo! ti nji cope fshatari qe vesh jeans dhe rre menien e vet se u bo qytetar ke per te ngel.

Qe ta marresh vesh dhe ti:
Kto qe sjell ti jane vec per skilled worker program. Dhe po te thote se nuk do merren parasysh me shume se 6,500 aplikime per gjithe vitin edhe pse me ritmet e aplikimeve, kjo kuote do plotsohej brenda 4-5 muajsh. Pra jo se nuk ka aplikime shoku fshatar por sepse provinca vete ka ul kuoten.

lexo ca thone kto qe sjell vete te pakten:
We can only take on clients who are qualified, strongly motivated and interested in a better life in Canada. Before you ask us for help on how to apply we ask that you first help yourself.

(me fjale te tjera, ti s'ke byce per ket pune)

Numri total i imigranteve te pakten deri ne 2012 i ke ktu poshte per cdo vit dhe cdo province

http://www.welcomebc.ca/welcome_bc/media/Media-Gallery/docs/immigration/PR-tables-for-CIC-print-edition.pdf

 dhe kto jane vec numrat e atyre qe jane kualifiku e qe kane marre vize, jo numrat total te aplikimeve

E di pra qe jane per Skilled workers, ta kam thene vete lart. Thane qe do te pranojne 20 mije nga gushti 2013 deri ne 31 mars 2014, dhe mblodhen vetem 10 mije (9 mije e ca). Skilled workers te kualifikuar per programin e Quebecut, nga e gjithe bota, nuk preferojne te shkojne ne Quebec. Kete po them, s'po quaj ata qe nuk kualifikohen. Dmth, robt qe kerkohen, robt me vlere, nuk e shohin si parajsa qe e beni. Te vobektit e shohin si parajse ate kallkanistan. Ti je handikapat me duket qe s'kupton c'thote tjetri, se s'ka mundesi.

o cope mishi, po ku e ke qe kane kerku 20 mije mer? as kjo pacavurja qe ke sjell qe eshte thjesht nji firme ligjore qe paguhet per sherbimin nuk e thote. Sa per parajse masanej eshte tjeter muhabet po eshte per ata qe kane bythe, ti ke vec pordhe per bllokun e tiranes ku cdo 15 metra degjohen fjale italisht. Se per ty ajo eshte maksimumi, me nigju italisht te blloku

Edhe handikapat, edhe qorr. Genjen veten me zor qe t'i ule depresionin vetes. Kebeku kerkoi 20.000 skilled workers per 6 muaj dhe vetem 10 mije ua hodhen qurrat nga e gjithe bota. genjeje veten sa te duash. Jo vetem qe vune nje cap prej 20.000, por cdo muaj raportonin numrin e aplikimeve qe u kishin ardhur gjithsej. Ne fund te Marsit kishin 9600, as 10 mije fiks nuk i bene. Dhe ato 6500 qe bene deri ne gusht, i bene sepse ne 1 maj shtuan listen e zanateve qe pranonin, nisen te marrin me kuc e me mac, se as aq s'kishin per t'i bere. I kam kontrolluar muaj per muaj sepse ndihmoj naivet si puna jote me keto pune, qe presin parajsen atje, si pjese te punes sime smiley

Ja dhe ca lajme mbeshtetese, se s'po gjej dot PDF e ministrise se emigrimit.

http://totallyexpat.com/global-immigrati...

http://www.cicnews.com/2014/01/year-immi...

http://lawquestinternational.com/canada-...

http://www.balglobal.com/News/News/Detai...

http://www.canadavisa.com/news/entry/que...

Po s'besove as David Cohenin, ik e vrit veten pastaj.

edhe thote pastaj mos shaj motren...po ku thote se zvogeluan kuoten se nuk u plotsu numri, o idiot? quebec ka forcu ligjin e imigracionit per arsye se kembngul qe te jene vec frankofone te ardhurit po jo se nuk vijne. Eshte e kunderta e asaj qe po thu ti o vic i palepire! ti s'ke per ta pas kurre fatin psh me shkel najher aty, jo sepse ti s'do deshe po se nuk te le njeri.
Si thu, do gugllosh vete meqe ja ke mor doren gugllit apo ta qes une pse kane ul numrin? apo do gjesh ti naj link ku thote se numri u ul se nuk vinte njeri? smiley

ti je debil i pashprese. Ti genjen veten sy per sy. Po ta perseris. Kerkuan 20.000 deri ne 31 mars, u erdhen 10.000. U mbyll ne 31 mars, e hapen prape me 1 prill, dhe kete here kerkuan 6500. Pse nuk u bene 20.000 aplikime deri ne 31 Mars ne parajsen mbi toke, te famshmin kallkanistan ku robt cfare nuk sajojne per te ikur? Pas 31 marsit pastaj, rriten nivelin e frengjishtes, sepse pane qe ne leter e kishin frengjishten aq sa kerkonin ata, por ne intervista s'dinin dy fjale. E rriten edhe per ata qe kishin aplikuar para 31 marsit, madje. I detyruan te paguajne dy here e po perfundojne neper gjyqe per ate pune. E vune frengjishten me lart dhe shtuan numrin e zanateve qe pranonin. Mos me trego mua per keto, se me ate pune merrem ketu, dhe mbi te gjitha di se cfare te paaftesh kane neper ato ministri qe merren me aplikimet. Ik tani se boll te dhashe vemendjen e munguar ne cdo cep te jetes. Ta dish ti sa prej ketyre kthehen qe brenda dy javeve, per te mos humbur punet ketej... lol 

 

Te jeshe i nderuar e i rrespektuar, qe e gjete me gjysem hene dhe cingrisi vetem ...motren! Po i rane ato te Brrakes , prit te degjoshe nga kanadezi safi ! Degjovemo shkaba ! 

Keta kane ne krye te qeverise nje topil m...i neokon te katapultuar nga nevojtoret e SHBAse

smiley

Kokosh mo .Nuk njeh tjetër mbi Veten . Edhe turtulleshat i ka poshtë ! I shkel smiley

Ndonjë Ilustrim i nderuar Heretik se si Gjeli shtyp pulat dhe si shtrihet krahsimi gjel -pulë  edhe në mardhëniet Suedi - Shqipëri ku si gjithnjë u vërvitën shumë topuzë dhe shigjeta diturie të Tredhurish në mejdanin e Pathriotizmës duke shkëlyer njëri tjetrin smiley

Paçin Fat kërkusit e azilit !

 

"Po, me kane prishur shume pune. Ekonomia shqiptare eshte demtuar rende prej tyre. Kane trembur investuesit e turistet per dekada me radhe me keto perralla makabre e te paqena. Remitancat jane 7% e GDP-s qe vijne nga 30% e popullsise. Investimet apo turistet do te sillnin shume here me shume se remitancat, ne vende pune dhe investime. Dhe po te mos kishin ikur me perralla te tilla, do te kishin arritur te emigronin ligjerisht e s'do te kishte pasur kaq shume kufuzime. Dhe sa per parate qyl, po te kishin shkuar per pune keta, kishin punuar e s'ishin ndier. Keta duan para qyl nga ndihmat shoqerore per azilkerkuesit."

Nje mish mash mendimesh i hedhur ne peshk ne formen e nje bajge.
Cfare kllauni o zot!
Asgje personale po nese do te besh analize, si fillim duhet te mesosh te analizosh.

Sapo e shkrova pak me lart. Italianet kane hapur shume biznese te vogla ne Shqiperi, jane me mijera. Qe nga oficinat, rregullime pajisjesh motorike, studio grafike reklamash, restorante, qendra estetike, klinika te ndryshme. Te gjithe i kane hapur sepse munden te na njohin e te shkojne pertej imazhit qe kishin per ne, dhe per shume prej tyre gjithcka nisi pas nje vizite si turiste. Europianet e tjere nuk vijne as per te kaluar ketej, nga imazhi i tmerrshem qe kane krijuar prej lajmeve ne gazeta dhe nga asgje tjeter. Ti tani s'ke c'thua e ben si profesor analizimi. hehe Ju qe kur thoni qe SHqiperia s'duhet te kete imazh, duhet t'ju hiqet menjehere e drejta te hapni goje per Shqiperine. Te flasin italianet per Shqiperine me mire se shqiptaret tane ne emigrim eshte tamam per te ardhur keq.

Je vertet infantil.

Te te doja te beja keq, nuk te isha pergjigjur fare, as me lart. Ama nga ana tjeter, edhe te te shpjegoj abc-te e kesaj ekonomie globale, falas, nuk e kam nder mend.

abc-te e kesaj ekonomie globale, falas, nuk e kam nder mend.

smiley

Ngela une te informohem ne peshk per Shqiperine nga rob qe flasin prej arushes se mesme e qe e shohin kete vend me rralle se fqinjet tane te huaj. smiley

Erresire ketej, o fanar ndricues.
Ndjese vetes qe te nguca.

Te kishe dhene ndonje argument, edhe flisnim tamam. Por kur s'thua gje e vetem gerricesh, vertet qe duhet t'i kerkosh falje vetes. klm

Shume shpejt priten te vijne ne Shqiperi dhe biznese Holandeze prej reklames se mire qe u beri Pjeri dy zonjave te moshuara ne plazhin e Durresit.
 

u ...mos te shplafte ....nuk ta them !

ti e quan gje te mire qe berberet dhe furrtaret jane italiane?

shoqerite e medhaja jane te gjitha te huaja. tani ju gezoni qe edhe dyqanxhinjte e ustallaret te jene te huaj?

po shqiptaret vetem kamariere do punojne?

po shqiptaret vetem kamariere do punojne?

Ne Greqi, mbase, por ketu bejne dhe gjera te tjera. Shqiptaret perpiqen te rrisin nivelin per t'i konkurruar, kur jane me te zot. Me 10 mije leke shkojne robt te qethen tek berbere italiane e turq, kur shqiptaret te qethin me 3 mije leke. Keta pastaj detyrohen te rrisin cilesine shkojne te shqiptaret dhe me 3 mije leke. Rasti i tortes, kjo spanjollja e kishte 100 mije leke torten me figura fantastike, si t'ia kerkosh. Eshte nje shqiptar qe i ben njesoj si ajo me 50 mije leke. Por erdhi kjo spanjollja pa nisi t'i beje dhe ai aq mire sa ajo, nisi te pranoje porosi te veshtira e te mos thote kurre "jo", sepse hahen me numra abonentesh ne FB e me tortat qe postojne ne faqe. Keshtu dhe me bizneset e tjera. Une e shoh si gje te mire kete.

po ci ke keto k@rlleqe o burr i dheut!

ci ke keto me shqiptare jashte e brenda?  sikur nuk jane vellezer ai ne itali e greqi me ate ne tirane e ne peqin!

ti mor daku ,shkon e qethesh te turku e italiani nga inferioriteti e se te qethin me  mire!

ne gjithe boten te gjithe i reklamojne mallrat dhe sherbimet e tyre duke vene ne pah qe jane vendase,ndersa ne shqiperi cirren duke thene qe jane te huaja!  bythlepirjen ndaj te huajit e kane nga politikanet  deri te populli i thjeshte.

edhe ti qe ke alergji nga shqiptaret qe jetojne jashte dhe nje qendrim servil ndaj te huajve ne shqiperi ,nga inferioritei e ke.

 

Sa per kete bythelepirjen, e kane shqiptaret me shumice, sidomos ketu. Eshte fatkeqesi. Ketu ke te drejte. Une nuk shkoj tek turku, mqrf, por do te shkoja po te me nevojitej. Nuk e paragjykoj nese punen e bejne mire, sic thua ti. S'duhen bere pergjithesime. Por eshte e vertete qe duke u neveritur nga servilizmi i shqiptareve dhe sidomos nga komentet e ketyre te huajve per shqiptaret neper faqet e mediave te tyre, gati-gati te vjen t'i pergjithesosh e t'i paragjykosh vetem per te lare hakun. Aq me kane ndikuar servilizmat e ketyre e komentet e atyre, sa kur piqem me te huaj ne ashensore a ne vende ku duhet te komunikosh, s'u flas me anglisht. Po s'me kuptuan shqip, te shkojne te mesojne. Me gerryen kur ata hamendesojne qe une duhet ta di patjeter gjuhen qe flasin ata e me drejtohen me anglisht. U pergjigjem ne shqip dhe me pelqen t'i shoh te tundin koken te hutuar kur u them: "une jam tek kati i peste, ta shtyp", e as e coj me neper mend t'ua them me ne anglisht. 

gjithe problemi qe ngre ky, ka ne themel ndjenjen e forte te inferioritetit qe ky mundohet ta mbuloje me nje krenari boshe, te bazuar mbi ca sajesa te bukura qe ky ka arrit t'i besoje dhe vete sidomos kur citon kto numrat per "bizneset italiane e greke qe investojne te ne dhe per te punesuarit italiane e greke ne shqipri". Kujto pak ca thosh sala para se te humbte zgjedhjet.

Dhe gjithe kjo kthehet ne qesharake sepse baze ksaj, ky ngre teorite se fajin e paskan emigrantet qe i gezohen deshtimit, sepse kta keshtu ngushellojne veten qe kane bere mire qe kane ikur (edhe pse shqipria lulezon dita-dites). Deri ktu nuk do kish asgje te keqe sikur ky gjeja e trashe (aka cope mishi me 2 sy), te kuptonte se kta qe duan te ikin jashte me cdo kusht, nuk jane shkaku i gjendjes por pasoja. Po kjo eshte mesa duket ceshtje e mungeses se rrudhave ne tru. Ky e ka asfalt...

Jo, more. Jo. Nuk them qe Shqiperia eshte lule, as qe nuk duhet emigruar.

Une them qe Shqiperia nuk duhet ulur dhe vendet e huaja nuk duhen servilosur, sic beni juve me shumice per arsye nga me te ndryshmet. Kaq te them une. Tjeter gje ta kritikosh kete vend, tjeter gje te thoni te zezat e pamerituara qe thoni ju. Tjeter gje te njohesh te mirat e vendeve te tjera, e tjeter gje servilosja qe i beni ju. Thjesht duhet thene realiteti e ju s'e njihni hic, po vazhdoni me keto shabllonet e 20 viteve me pare. Gjezdisni pak dhe virtualisht neper faqe te te rinjve shqiptare ne FB a ne vende te tjera, e do ta kuptoni ku e kam fjalen. 

ca shablloni flet o cope mishi? u bene 2 vite rresht qe vij dhe kam ndenjur te pakten nga 1 muaj. Si kujton ti se ata me te cilet flas une nuk jetojne ne te njejtin vend me ty?
 

Ata i ka zene ajo semundja qe ka permendur shqiptari i vjeter pak me lart, inferioriteti dhe mungesa e informacionit.

sepse hahen me numra abonentesh ne FB

Pra Saluku me Ramen s'e paskan keq kur hahen me numra abonentesh ne FB.

shkaba , per mua, je mjaft i kthjellet ne problem !

Thone sikur jane shume te zonjat ne profesionin me te vjeter te njerezimit. Ne gjuhet e huaja njihet si punonjese seksi, nder ne shqip perdoret fjala e bukur shqipe kurva e huazuar nga gjuhet armike sllave, ose rrospsie e huazuar nga gjuha simoter turke.

Mentaliteti "Toke e Xanum"!!!

Nuk mund te ecim dot perpara me kompleksin e viktimes pafundesisht. Ankohemi se perse na trajton bota si qytetare te dores se dyte nderkohe qe jemi vete ne qe e trajtojme veten te tille. Ketu po flasim per zbatimin e ligjit te cilet keta shqiptaret po kerkojne ta refuzojne ta zbatojne duke abuzuar me metoda te ndryshme.Di shqiptare qe kishin plasur koken ne avjon dhe veteplagosur qe te mos ti nisnin ne atdhe.

 PS: Rasti tjeter, kisha nje Ukrainas ketu i cili mbaroi studimet dhe hodhi per vize pune e cila ju refuzua...Fare mire mund te kishte aplikuar per azil ky djali po te donte duke perfituar nga situata atje...Mblodhi valixhet dhe u largua si zoteri

Art,

Mos e lejo veten te biesh ne nivelin e leshimeve te pergjithsimeve kategorike pa teklif.

Fare Bama se isha ne Stokolm dhe i pashe me syte e mi dhe takova shume nga keta rrugeve. Nuk e mohoj se ka raste te vecanta por shumica mos te them 90% po perpiqen te abuzojne sistemin. Sivjet filluan charterat nga Suedia per here te pare me Shqiperine dhe keta tipa me historite e tyre te ekzagjeruara nuk e ndihmojne aspak turizmin tone anemik.Degjon suedezi per bandat qe po presin "keta ti vrasin kur te zbresin ne Rinas" dhe cdo mendoje..Lere pastaj qe po vene ne rrezik levizjen e lire per 3milione shqiptaret e tjere. Perse mor jahu most te largohen si njerez kur tjetri ju refuzon qendrimin, gjithmone zvarre duhet ti heqin policia neper avjone?

Ku eshte mos-zbatimi i ligjit ketu? Ata kane plotesisht te drejte dhe nuk kane shkel asnje ligj qe protestojne. Mos harro se sic the edhe vete shoqatat lokale ju kane dale ne krahe kshu qe i bie qe edhe vete suedeze po shkelin ligjin.. Te kerkosh azil nuk eshte shkelje ligji, por dalim prape tek media sharlatane dhe fashistat me kullaro vendas qe shpifin dhe perhapin panik. Ata jane paraqitur prane autoriteteve me pashaporta shqiptare dhe me te dhenat e tyre mjaft lehte te verifikushme. Kane bere nje aplikim dhe po protestojne kunder vendimit te autoriteteve. Pse duhet qe keta njerez te vihen ne nje shkalle me kriminelt, hajdutet, shpendaresit e droges apo te prostuticionit? Perse  ju thuhet qe kane shkel ligjin ku ne fakt e kunderta mund te thuhet per autoritetet qe jane shkaktare te kesaj situate?  Cili shqiptar qenka vetplagosur se deri me sot jane kthyher me qindra e mijra ne Rinas e nuk eshte raportuar per asnje te vetplagosur. Perkundrazi asnje shqiptare nuk qendron ne izolim por firmosin te paret per tu kthyher vullnetarisht ne krahasim me te tjere. 

Ata po refuzojne zbatimin e ligjit, pra refuzimin e Azilit me "forme demokratike" te cilat thjesh po paraqesin ne publikun Suedez nje realitet i cili nuk ekziston, nje realitet te super-ekzagjeruar thjesht ne perfitim te kjauzes se tyre. Sa per keto shoqatat lokale kane nje te mire se i dalin ne krah cdokujt, problemi eshte se shume pak e njohin realitetin shqiptar

Shiko, se ketu ngaterohen ceshtjet dhe del cdo lloj sharlatani suedez i medias dhe politikane ashtu sic ndodh edhe ne vendet e tjera si p.sh. ketu ne Britani. Ndersa media jone i fryn qullit!  Kjo nuk eshte gje e re apo qe ka ndodh vetem ne Suedi. E para fare nuk ka shkelje ligji sepse atyre ju eshte refuzuar aplikimi per azili ( i bere ne menyre te ligjshme dhe pranuar ) dhe eshte shteti qe duhet te marre masat per ti ri-atdhetsuar. Ata nuk jane njerez pa nenshtetesi dhe mendoj se nuk kane as para te presin bileten per ne Shqiperi. Kshtu qe, jane autoritet vendase qe e kane per detyre te marrin masa. Protestat e tyre jane te ligjshme, nuk eshte shkelje ligji eshte qeshtje civile e as policia nuk nderhyn. Media sharlatane dhe politikanet ( apo edhe ndonje naive vendas) po i shfrytyzojne keta njerez per agjenden e tyre. Nuk ka lajme me te mire se disa shqiptare te varfer e te pambrojtur ne greve per te qendruar ne Suedi!!! Per politikanet akoma me mire se paraqiten si te forte dhe per ministrine e emigracionit ende me mire.. nje proteste e tille ne qender se medias perligj rrogat e majme te zyrtareve te emigracionit sa te jene gjalle. Perse u lane keta njerez me muaj te presin duke ju dhene shprese? Perse nuk e bejne si fqinjet e tyre Danez? Kane shitur njerezit me shtepi e katandi e kane ik ne Suedi.. si prisni qe keta tani te behen racional? Ju ka ik mendja e jane te stresuar, te deshperuar.. por nuk jane kriminele e as nuk kane thyher asnje ligj vendas!  Ketu hane buke shume veta dhe gjene e fundit qe kane problem jane 8 shqiptare. 

 

Liqeno, mediat vendase nuk i kane bere jehon fare kesaj greve, vetem disa media minore lokale. Qe me daten 10 ka filluar greva dhe mediat kombetare, pervec radio suedise nuk kane shkruar fare. Une e mora vesh vetem kur erdhi shkrimi tek peshku. Kerkova per lajme dhe hic, asgje. Une lexoj aftonbladet dhe expressen, dy gazetat me te medha. Keta kane hallin te krijojne qeverine e re, dhe kane problem se ekstremistet e djathte qe kane fituar 13 %. 

Ketu ka perdite shkrime per azilkerkuesit, per raste ekstreme. Suedia eshte denuar nga Gjykata Europiane e te Drejtave te njeriut afersisht ne 70 raste, megjithate keta letrat vazhdojn ti japin me llotari. Kam lexuar raste flagrante... psh, qe kane dashur te kthejne nje grua 35 vjece nga Irani, qe ishte e denuar me vdekje ne Iran per tradheti bashkshortore, me vrasje me gure. Kur policia ka dashur te kthej me force per ne Kajro (nuk ka linje direkte me Teheranin), pasagjeret nuk kane lidhur rripat e sigurimit ne shenje proteste. Policia eshte detyruar ta ndal kthimin e saj, Ajo fitoj ceshtjen ne Gjyk, Europiane. Raste te tilla ka me mijra! 

Ndersa une di qe shume kriminel, qe kane kryer deri ne 10 vrasje ne Shqiperi, kane marre per qejf lejen e qendrimit ne Suedi, biles ruhen edhe me polici! Nje rast eshte flagrant fare... por nuk po e permend rastin e tij.

Une u interesova per rastet e ketyre robve, dhe vertet jane histori reale me gjakmarrje dhe perndjekje mafioze. 

Ed, shume njerezve ne Suedi ju jane dhene lejet e qendrimit pergjithmone duke u paraqitur si me probleme me gjakmarrjen. Suedia ne vecanti ka dhene shume leje qendrimi dhe ka pranuar kerkesa per azil. Sigurisht qe ka njerez qe kane genjyher dhe ne Shkoder disa kryetare shoqatash u arrestuan per keto ceshtje sepse jepnin vertetime fallco. Duke degjuar se Suedia jep leje qendrimi dhe pranon kerkesa per azil shume familje shiten shtepi e bageti dhe moren rrugen per ne Suedi. Jane paraqitur me pashaporta shqiptare dhe kane bere aplikime te rregullta. Problemi nese njerezit genjejne apo jo nuk ka shume rendesi sepse eshte vet sistemi qe nxit genjeshtren! Me nje fjale kush genjen me shume apo ekzagjeron ne mase hallin e vet fiton lejen. Cfare duhet te bej njeriu kur perballet me te tilla procedura? Po, ka raste ku shume njerez jane djegur edhe pse kane patur te drejte vetem sepse historia e tyre nuk eshte besuar. Ti thua per rastin ne Suedi, ndersa ne Londer nje shef policie shqiptare ne vitet 2000 qe kishte ardhur per trajnim u skandalizua kur pa ne nje kafene kriminelt te rrezikshem shqiptare te 97 te kerkuar nga policia shqiptare. Shkoi ti denonconte dhe u skandalizua kur morri veshe qe te gjithe kishin marre lejen e qendrimit pergjithmone!! 

Mua me pelqen qe shkaba shkruan me krenari , ka shume njerez ne Tirane si ai qe kam pare nuk eshte i vetmi. Njerezit ne shqiperi jane ndergjegjsuar pak dhe po e shohin qe jo cdo gje "evropiane" ja vlen, por ende ka shume per tu bere.. Por, ne kete rast gabohen. Ky nuk eshte nje rast hajdutesh shtepish apo nje rast pimp prostitutash. 

 

Ore une e di se ka shume genjeshtra, mos te themi tani se mbi nje milion shqiptaret qe kane emigruar ne Europe kane patur probleme me rrezik jete. Por tek e fundit shume mire qe kane arritur te ndertojne te ardhmen e tyre dhe e fitojne jeten me djersen e ballit. 

Problemi eshte se ka shume vite, qe procesi i azilit ketu ka qene llotari e paster. Kane arritur deri atje sa oficeret e migracionit kane marre vendime per ceshtje azili duke u nisur nga: "sot eshte dite me numer tek, do te marrin leje qendrimi gjithe numrat cift, teket do refuzohen"! Me beso se eshte e vertete! 

Rasti i fundit ketu ne Suedi. Nje familje nga Eritrea, me leje qendrimi prej disa vitesh. Pas nje analize ADN-je zbulohet se vajza 19 vjece nuk ishte e kishte baba biologjik njeriun qe e kishte rritur qe 4 vjece! I prishin letrat vajzes dhe duan ta kthejne ne Eritre... jo babait dhe pjeses tjeter te familjes. Gjykata Europiane e denon Suedine dhe i jep lejeqendrimin vajzes se shkrete, me arsyetimin se "baba nuk eshte vetem babai biologjik, por personi qe te ka rritur". Nje gomarllek me brire i autoriteteve suedeze, sepse po shkelnin mbi cdo ligj njerzor. Avokati i saj ne nje interviste per SVT1, thote: drejtesia egziston, por me siguri jasht Suedise.

Dhe po genjyen Ed Martin, jane genjeshtra te bardha. Nga ato qe si bejne dem njeriu. Fundja shqiptaret punojne kudo, nuk u bien ne qafe qendrave sociale per ti mbajt me buke si parazite, si pune e jevgjve psh. Punojne dhe punojne fort. Vec te mira kane prej nesh. Uee e thashe me ne fund! 

Po pra... se plasa te degjoj nje fjale te mire per ne emigrantet e shkrete! E di? Te betohem se kur kam ardhur ketu, se kam bere per hobi... te braktis shtepi e pasuri (pasuri te patundeshme dhe pasuri shpirterore)...Askush nuk me ka falur asgje ketu, thjesht jetoj me punen time. 

Sa mire qe e the me ne fund ca te ndjen e bardha zemer smiley

Gjithashtu e njejta gje dhe ketu. Te kuptoj shume mire. E keshtu si une e ti ka plot te tjere. Te pershendes se m'dukesh njeri I mire dhe m'pelqen vija e llogjikes dhe arsytimit qe ndjek, percepton. Salute! smiley

Sa qejf e kam kete hipokrizine e pafytyre. per ketej s'leshoni pe, cfare nuk gjeni per te kritikuar (nxire) cdo gje. Nuk humbisni rast, me nje vjedhje apo me nje vrasje komentoni sikur ketu behet nami si ne xhungel. Ndersa per andej gjeni shfajesime per cdo shkelje ligji qe behet nga kategoria e te ciles jeni pjese. "Shqiptaret punojne, vetem te mira kane prej nesh," thote. Nderkohe qe neper lajme vuu shqiptaret, njeri duke vjedhur banesa, njeri duke vrare, tjetri duke u kapur me droge, te tjere duke u zene, duke vrare grate per xhelozi, tjetra ne Amerike i ve flaken shtepise me prinderit brenda sepse donin ta martonin me mbleseri... njeri u kap edhe duke perdhunuar qenin e komshiut andej nga Amerika. Dhe keto lajme as qe postohen ndonjehere ketu. Vec te mira, posi, sidomos pasi ato vende ju kane mbajtur me asistenca e kane mbyllur nje sy dhe per ligjet e veta per te mos ju kthyer. Ndersa ne Shqiperi jane te gjihte hajdute, te gjithe abuzues, te gjithe te paedukuar. Kur them une qe ju i mbushni mendjen vetes me dokrra... Ata 90% qe bejne jete te ndershme ketej, varja atyre. Nuk duhet te ofendohen kur perfaqesohen me ate 10% negativ pikerisht nga ju, qe gjithcka qe beni andej e keni nisur me ate qe ju ka dhene ky vend. Jeni tamam per t'u share rendshem, para-mbrapa.

Ca thua ore, na dole dhe me statistika tani.lol  Eshte absurde te shajme njerezit  tane individe ne vecanti, sjemi marre me njerezit po me mentalitetin/ fenomenin. Ti se kupton se je mesuar me ate lloj jetese dhe ambjent dhe nuk ben dot dallimin anymore, por tani per tani jeni te zhytur ne deep shit. E verteta dhemb, por duhet thene se ndryshe nuk reflekton! Qashtu se m'ra bateria e cellit nashti. 

Dmth, nje ngjarje qenka fenomen kur ndodh ketej, ndersa kur ndodh andej ka shfajesime. lol Tamam genjeni veten.

Se dhe 19% life battery kam, c'me detyron prape. Shkabe, jeni te zhyt ne deep shit ne cdo drejtim atje. Ne cdo fushe Korrupsioni eshte I frikshem. Fukarrallaku I madh, injoranca dhe korrupsuoni ste japin shpresa per te ardhmen. Jeni ne deep shit po t'them prape  por se kupton. Bye now. 

mbushja mendjen vetes, mbushja. je ne vendin qe shquhet per injorante, vjen e na flet per injorance. korrupsioni si ketu, si andej, nje moot eshte. ju me korrupsion keni shkuar ne ato vende, na flisni per korrupsion. Me korrupsion keni abuzuar me sistemet sociale, me korrupsion jeni ngaterruar ne krime aq ne mase atje sa na keni nxjerre bojen. Vende pune me mik s'gjeni dot se s'njifni njeri. Per punerat qe gjeni ju normale qe s'ka nevoje per mik. Dhe ketu per punet e uleta s'ka nevoje per mik. Dhe prape, po t'i biesh lapsit mire, per ato dy gjera qe fitoni me shume atje (leku, asgje me shume) humbisni dhjetra te tjera. Le themi qe eshte ceshtje prioritetesh, por te pakten mos hani moot aq shume kur i jepni gojes per ketej. Do na tregoje surrati juaj korrupsionin e fukarallekun, qe ca s'keni bere andej e ca s'po vazhdoni te beni. S'ju pame nje here neper lajme per gjera te mira, vetem per neper pislleqe.

Ajo qe nuk kuptoj une me ty nuk eshte pse mendon se jeton ne nje vend (jo)normal si gjithe te tjeret,por qe i nderron nofkat (niket) si mbreti grate.Apo do qe te duket sikur jane shume qe mendojne si ti,si ata partizanet qe kalonin nga nje frengji ne tjetren per t'iu dukur shume gjermano-ballisteve.Tani me lejo te te them nje histori 100 % te vertete nga jeta.Para se te merrja vendimin me te mencur ne jeten time per tu martuar,kam pasur dy te dashura "afatgjata".Njera nuk ishte fort e bukur,po njeri i mire dhe i qete.Megjithate mendonte se kishte gjera per te permiresuar ne veten dhe jeten e saj,prandaj filloi te praktikonte budizmin.Gjerat filluan vertet ti shkojne mire,nje vit pasi u ndame u martua dhe tani ka nje vajze,ta kete me jete te gjate.E dashura tjeter ishte edhe ajo njeri i mire,por shume nevrike,kur ziheshim niste cirrej,bertiste,flakte gjera,perplaste dyer.I thosha te bente ndonje gje per kete,te keshillohej te ndonje psikolog,po thoshte se nuk kishte asgje jo normale te ajo.Kur shihnim ndonje film dhe kishte ndonje femer te cmendur aty,kercente e me thoshte:Ja,e shikon,te gjitha femrat si une jane.S'pinin une fjalet e mia:"Po jo moj e dashur,se nuk je femra e pare qe njoh,s'jane te gjitha si ti".Tani ajo po shkon 40 vjece dhe eshte ende beqare,megjithese eshte shume terheqese.
Hapi i pare per te zgjidhur nje problem eshte ta pranosh qe ka nje problem.Tani,besome,sado qe ti shtyhesh nga memedhedashuria,ti e njerez si ti i bejne nje dem shume te madh vendit,edhe me te madh se keta qe na nxijne faqen duke kerkuar azil a me keq duke kryer krime,ose se politikanet hajdute.Sa kohe qe te kete njerez qe mendojne se Shqiperia eshte nje vend normal,ka per te mbetur nje vend jonormal.Po te kete nje ndergjegjesim publik qe nuk mund te shkohet keshtu e gjerat duhen ndryshuar e duhet vepruar,atehere ky eshte hapi i pare ne rrugen e mbare

Argendis, llogarise tjeter i kane vene ban per keto qe po them. Une asnjehere s'e kam mohuar qe s'ka probleme, por ti ose s'i lexon cfare shkruajne keta, ose s'do t'i lexosh. Tjeter gje eshte te diskutosh problemet, tjeter gje eshte te pergjithesosh gjithe popullin me ate perqindjen negative. Ajo qe them une eshte qe cdo vend ka problemet e tij e anet e tij negative, e asnjeri s'e perfaqeson veten me ata. Vetem shqiptaret e bejne, sidomos emigrantet. Dhe me e bukura, gjerat qe bejne emigrantet jashte s'ndryshojne fare nga c'behet ketu. Emigrantet jashte bejne plot te zeza, dhe ju i mbeshtesni edhe kur shkelen ligjet, si me kete rast. Kjo tregon qe e ndani ne "ata jashte" e "ata ketu". Atyre andej ua justifikoni shkeljet, keta ketej i paragjykoni te gjithe vetem per shkeljet e disave. Secili sheh bythen e vet, me pak fjale. Ne Angli ngelen duke u kapur pedofile, ne shifra alarmante, e po t'ua permendesh e t'u thuash qe anglezet nuk e perfaqesojne veten me pedofilat, keta kundershtojne sy per sy dhe i mbrojne vendet e tyre me fanatizem te verber. Pse s'duhet ta bej dhe une per vendin tim, sidomos kur ju shpifni e thoni qe ketej jane te gjithe ashtu? Ti shan vendin tim, une ta kthej duke share vendin tend. Sic ua kthej kujtdo te huaji qe shan Shqiperine, ashtu do t'jua kthej dhe juve qe shani vendin tim. As serbet nuk e flasin gjera te paqena sic flasin shqiptaret. Shikoje me kujdes si e paragjykoni kete vend neper kmente, e pastaj hajde fol me mua keshtu. 

E para,me vjen keq per kete ban-in,nuk e kuptoj pse e bejne kete.E dyta,une nuk u dal krah aspak ketyre te Suedise dhe per mua edhe, sikur te mos jene mashtrues,le te kthehen ne vendin e tyre,nuk ua ka borxh njeri ti mbaje.Por ta kam thene edhe nje here,ti ke nje koncept te cuditshem per emigrantet,sikur ata te mos kene fare lidhje me vendin e tyre,sikur te mos jene fare shqiptare ne kete rast.Ose me e mira ti mendon se me te keqinjte kane ikur dhe kane mbetur me te miret,dhe keta me te keqinjte po ua prishin enkas me te mireve imazhin neper bote. (vazhdon)

Ti gjithashtu gabon kur te duket sikur po te thone qe Shqiperia eshte vendi ku jane mbledhur gjithe te keqijat dhe vendet e tjera jane parajsa.Cdo vend ka probleme,po shqiptaret sduhet ta perdorin kete per te justifikuar te keqijat e medha te vendit te tyre e te thone se eshte si gjithe te tjeret.Te ta ilustroj prape me nje historize nga jeta ime dhe te mos shkoj shume larg.Para nja 15 vjetesh me mori koka ere e punova ca muaj ne Greqi.Nje pasdite po pushoja dhe isha me nje bari plak grek.Perballe kishim nje koder me ullinj sere-sere,pamje e bukur."Ne stin Allvania i preme ullinjte," i thashe bariut."Po pse?"pyeti ai i cuditur."C'pyetje ben dhe ky," thashe me vete." A thua valle greket te mos e dine qe ulliri eshte dru e edhe mund te digjet?" Tani te te bej une kete pyetje ty.Pse i preme ullinjte?Pse e shkaterruam natyren e mrekullueshme qe na ra per pjese?Pse nuk dime te bejme shtet?E shume pse-ra te tjera.E di qe do germosh neper google-ra e do gjesh ndonje amerikan psikopat me sopate ne dore duke prere ndonje peme para shtepise,po thjesht sa do vazhdosh te jesh nje donkishot qesharak sa here te mundohesh tu pergjigjesh dhembe per dhembe atyre qe "shajne" vendin tend.Pa mendoje pak nese vendi yt do te ishte vend normal,atehere qesharake e donkishote do te ishin ata qe do thoshin fjale te keqija,sepse keto fjale do te ishin te mbeshtetura thjesht ne fantazi.

Ja pra, je aq inferior sa dhe nje bariu grek s'ke ditur t'i pergjigjesh sic duhet. S'i the bariut qe nuk eshte alla shqiptarce, sepse shqiptaret nuk i benin keto gjera kur kishte shtet? Shqiptret thjesht kane nevoje per shtet, e paten fatin e keq ta lene ne dore te sales qe e shkaterroi fare. Eshte thjesht ceshtje kohe, por jo ceshtje ADN-je prej shqiptari. Imagjino ne ca niveli inferioriteti keni rene. Ju kane bere dhe barinjte greke te mendoni  se shqiptaret jane ashtu nga natyra, jo nga rrethanat. Turp. Prej ketij lloj emigrimi me inferioritet keni shkaterruar edhe dinjitetin per veten e lini t'ju tallin dhe ca barinj. Kunder ketij inferioriteti flas une.

Futja pordhes tani,une pyes pse sdine shqiptaret te bejne shtet,ti thua shqiptaret kane nevoje per shtet.Keshtu do ti ishe pergjigjur me superioritetin tend bariut grek.Salen kush ua solli shqiptareve,ndonje force madhore hyjnore,apo vete e nxoren nga gjiri i tyre dhe vete e mbajten ne pushtet.Te te bej prape nje pyetje qe e kam bere edhe me paresmileya kombe te tjera do pillnin e do brohorisnin e mbanin ne pushtet nje moster si Sala?Cila eshte pergjigjja jote superiore?

Jeni aq inferiore sa ju kane bere greket te shkelni dinjitetin personal per dy koqe leke me shume. C'te flas une me ty kur ty te bindin dhe barinj greke qe ne qenkemi fare e keqe? A s'ishim e njejta fare ne qe nuk shkulnim nje lule ne park? Une s'do te rri te te tregoj historine e shqiperise ty tani, fije e per pe, se si e qysh u krijuan rrethanat e mungeses se shtetit e se si vendi u la ne duart e shfrytezuesve, e se cfare po behet per ta ndryshuar. Sepse ty te ka bindur bariu grek qe jemi fare e keqe, e s'i pranon dot ndryshimet per mire. Por ndryshe nga ti, e di shume mire qe fara e ketij populli s'ka asgje te keqe. klm

Ti mo vella misheroke me se miri thenien "Dhi e zgjebosur e bishtin perpjete".Shko e shero zgjeben,pastaj ngri bishtin,kaq po them une,spo them ndonje gje te madhe.

Mire mo, ne rregull. E the mendimin tend, qe eshte se qenkemi fare e keqe e dhi e zgjebosur. I njejti mendim qe kane serbet e barinjte greke. Bukur. Ik tani. Nese ti e pranon kete emertim per ty e familjen tende, une s'e pranoj per veten e familjen time. S'jane te gjithe ketej si familja jote. klm

Ku ma njeh familjen ti mua?Ja kjo te ben dhi te zgjebosur ty ne kuptimin e drejtperdrejte.

Sapo e shave familjen tende, me gojen tende. Bashke me timen. 

Lere mor klluf,mos permend as familjen tende,as timen.Nejse,vazhdo luften tende te pakompromis kunder perbetimit (konspiracionit) te emigranteve bukeshkale,serbeve dhe barinjve greke.Se mos e ul ndonjehere bishtin,domethene vigjilencen.Mbaje gjithmone te ngrehur.

Do ta bej. Dhe ti vazhdo ktheja bythen barinjve greke.

Zakonisht bythen e kthejne ata qe ngrene bishtin.Po me mire ta ulesh ndonjehere,qe te besh ndopak pushim e ta ruash nga teperperdorimi.Per bishtin e kam fjalen.

Ti qenke kungull I papjekur!! Rendesi ka qe je I lumtur. Se na cave bidonat! qashtu eshte si tregon ti. 

Art,

Edhe sikur 100% te tyre te egzagjeron, ose te genjenin krejt, nuk mund te flitet sic flasin foshnjet ketu.
Problemi i tyre dhe i yni ne pergjithsi eshte pasiguria e arritjes, dhe mbajtjes se nje niveli te caktuar jetese, pasiguria per jeten dhe paaftesia e shtetit per te garantuar keto.
Kontigjenti i ketyre legeneva qe shajne keta njerez qe si te vetmen rruge shohin emigrimin me cdo kusht, eshte ai i ushtareve te bindur te kesaj klase politike qe ka 20 e kusur vjet qe ja qi nonen e keta i thone babe.

Faji ke vetja, pastaj ke tjetri qe perpiqet te zgjidh hallin e vet.

Ti shoku s'ke faj, se ti flet me informacion te para 20 vjeteve. Atje te ka ngecur ora. Ta them une qe s'e rruan njeri ketu per politike. Lere ca mban mend ti e ca mund te lexosh ne komente. Vazhdo ti bjeri qemanes se militanteve si para viteve 2000. Prandaj s'behet muhabet me ju, se mire qe s'dini se per ca llomotisni, por kujtoni se jeni ende ne epoken kur refugjatet degjoheshin me habi per gjerat qe tregonin, se s'kishin burim tjeter informacioni. 

Kam pershtypjen se do jesh ai i 200 mije euro bar-res. smiley
Tani ndihesh aq kompetent sa te me analizosh edhe mua? smiley
Nejse, shkrepe dhe nje here, nuk ke c'humb.

Bame, siguri absolute nuk ka ne asnje vend te botes...eshte tjeter gje kerkesa per nje nivel jetese dhe tjeter ajo e rrezikshmerise per jeten,persekutimin. U mesuam me abuzimin e sistemit azilit qe ne Angli qe prej viteve 2000gjate luftes se Kosoves. Kur tjetri te ka dhene ne dore nje pashaporte te qarkullosh i lire predispozohet qe qeveria jote ti ka krijuar keto kushte minimale.Kjo nuk eshte zgjidhje e hallit por koklavitje se vendimet e emigracjonit dhe azilit ketu ne 99% te rasteve nuk ndyshohen

Art,

Te ngujuarit ne Shqiperi jane nje realitet, dhe nuk treten thjesht sepse ti nuk beson ne egzistencen e tyre.

Eshte per autoritet Suedeze per te vendosur si fillim nese keta do te konsiderohen te pershtatshem per azil politike, dhe nese po, per te vertetuar historite e tyre.

Por, askush nuk ka te drejte ti gjykoje keta njerez per metodat qe perdorin, duke ditur se cilat jane arsyet qe i shtyjne e detyrojne ti hyne ketyre aventurave.

Bame, une e njoh pak a shume natyren e ketij populli. Suedezet ne mendjen e tyre pretendojne te jene Superfuqi. Mos qesh, por e kam me gjithe mend se keta e kane nje pretendim te tille. Eshte vend i pasur, por realisht gjendja aktuale nuk eshte e mire: brenda 6 viteve, keta nuk do te mbulojne dote skemen e pensioneve, se popullsia eshte e plakur tej mase, dhe do kene nevoje per rreth 500 mij punetor te rinje. Merre me mend, nje vend me siperfaqe sa tre here Gjermania, qe 4/5 e territorit i ka bosh, pyll dynjaja. 

Gjate L2B, keta i kane pritur me lule gjermanet ne Malmo, ndersa cifutet i kane dorezuar te gjithe. Vetem ai industrialisti (Listat e Shindlerit) ka shpetuar rreth 1000 cifut. Per vete kane emigruar ne Amerike me te madhe (mbi nje milion) ne fillim te shekullit te kaluar. 

Populli i thjeshte eshte i bute, i qete. Ne pergjithsi nuk jane punetor te medhenj, ta zeme sic jane italianet ose gjermanet. Shume te avashte, te cmendin me avashllekun e tyre, ne cdo aspekt te jetes. 

brenda 6 viteve, keta nuk do te mbulojne dote skemen e pensioneve, se popullsia eshte e plakur tej mase, dhe do kene nevoje per rreth 500 mij punetor te rinj

s'ja paskam fut dhe aq 'kot' une, me lart (se shifra per Suedine, ne veçanti, nuk kisha, por per BE, po!).

 

 

 

Kur them popull i cuditshem, eshte vertet i tille. Kane njelloj megallomanie te pashpjegueshme. Kane nje organizate qe quhet SIDA, shpenzojne mbi 500 milion euro ne vit me kete organizem qeveritar per te cuar ndikimin suedez ne bote. Para dy ditesh i dhane nje cmim Eduard Snowdenit (cmim qe akordohet nga nje fondacion suedez dhe jepet ne Ministrine e Jashtme Suedeze) ekuivalent me cmimin Nobel! Beri pak zhurm Karl Bild pse eshte dhene ai cmim... por hic, Snowden duhet te vij ketu per te marr cmimin.

Kane ngritur nje sistem perfekt azili dhe marrin miliona nga BE sa kohe qe ceshtjet e tyre jane ne proces vleresimi... kur vjen momenti per te vendosur i kthejne mbrapsht. Di raste shqiptaresh qe kane 8 vite qe jetojne ketu, kane lindur 4 femije, te gjithe ne Suedi, dhe jane akoma pa letra! Te thash se jane denuar nga Gjykata Europiane ne 70 raste. Ne nje kohe qe kane nevoj te madhe per gjak te ri. 

Sipas nje hulumtimi qe kane bere mediat ketu, SD (Sveriedemokraterna) partia naziste, ka fituar rreth 4 % te votave nga popullsia e plakur, mbi 70 vjec, sepse e kane ngaterruar me Socialistat (S) gjate procesit te votimit! 

Po mire o Art..se me terhoqen komentet e tua. Jam pothuaj i sigurte qe eshte i gjithi mashtrim,ok..asgje e re nga anet tona.Ndoshta na ben me shume pershtypje ky lloj mashtrimi sot,pasi ne koke kemi idene se nuk jemi me si kemi qene,dmth pabuksa..dikur e dinim te gjithe,e pranonim qe ishim pabuksa dhe ky lloj mashtrimi nuk na turperonte,perkundrazi bravo i qofte kush ja arinte...nejse..ta kisha llafin..nuk e kuptoj idene pse ky problem kaq i madh? C'hyn Shqiperia e Shqiptaret ketu?Ne shqiperi ka njerez te varfer!! Normale e marte dreqi!! Sidomos kur dihet boterisht qe Shqiperia eshte akoma vendi me i varfer ne evrope!! Ca ti bejme tani? Te vrasim te varferit e te pashpreset se na turperojne? Dreqi e marte..nuk e njeh varferine Suedia? Po ti kthejne ore,kush i detyron ti mbaj me zor? Jo vetem..por edhe me shume faleminderit per ate vend e ate shtet qe emrin e ka SHQIPERI,qe kurre..po e perseris kurre..nuk i ka refuzuar qytetaret e tij!!! Jo per gje..por ka edhe vende afrikane apo arabe..qe ti plasin ne dere..e do s'do do i mbash se sben..te mire a te keq(kjo sa per politiken e emigracionit e ligjet e leshit qe thyejne pabuksat ne Suedi)!! 

Te them te drejten une nuk e njoh historine e personave ne fjale, ndoshta Ed Martini mund te na thote dicka me shume. Por ne kete debat deri diku jam me Shkaben. Nga njohjet personale shumica e azilanteve genjejne. Kjo dhe per arsyen e vetme, sepse ata qe jane ne gjak realisht, veshtire se arrijne deri ne Suedi. Dhe e kuptoj qe ka nevojtare dhe hallexhinj, por rralle ndodh qe te jene realisht te tille. 

Nuk eshte gjithmone e vertete, qe emigrojne ata qe s'kane mundesi per jete te sigurte dhe jetese normale. Perkundrazi fakti ka provuar qe e kunderta eshte e vertete. Kam njohur raste kur njerzit kane pune e te gjitha, dhe vijne ne Suedi me idene qe eshte me mire. Por kurre s'kam pare njerez " per buken e gojes" te vine ne Suedi. Dhe s'ka pike dyshimi qe imazhi i Shqiperise, dhe pjesa tjeter e shtetasve shqiptar pesojne demtim real, ndaj Shkaba ndonese e thote pak me patos, ka te deri diku te drejte ne argumentat e tij.

90 % e rasteve te verifikuara nga vendet e BE  per Azilantet qe kane kerkuar strehim per gjakmarrje kane dale qe kane probleme me fenomenin .

Nuk kam shifra dhe ndaj thashe sipas " njohjeve personale". Por te mbrohesh nga gjakmarrja duke shkuar ne nje shtet tjeter nuk me duket llogjike. Kur dihet shume mire, qe gjaksi sic merr gjak ne Shqiperi mund te marr gjak dhe ne Suedi. Por sa per "verifikimet" qe permend ti, duke e njohur mire sistemin e pranimeve per azil kam dyshimet e mia.

Sistemin ti mund ta njohesh si ane proceduriale , por gje tjeter te merresh me verifikime smiley

Pikerisht per verifikeme po flas Brad. Ndoshta ka ndryshuar dicka kohet e fundit, por deri vone zyra e emigracionit rralle bente verifikime ne terren per historite e azilkerkuesve.

Verifikimin per Azil Politik Dora nuk e ben zyra e emigracionit , zyra e emigracionit ben regjistrimin paraprak per cdo azilkerkues , ka kopetenca jo me shume se tre mauj per raste specifike azili ekonomik qe ne shumicen e rasteve kthehen mbrapsht kurse per Azil Politik procedura eshte krejt tjeter , verifikimi behet ndershteteror dhe deri ne rastin e verifikimit qe behet nga organet pollicore nuk eshte me kopetence e zyres se emigracionit .

Ndoshta po ngaterrojme llojet e azilit Brad. Sa po shoh une ketu, po flasim per azil per shkak te sigurise se jetes, dhe jo azil politik.  Sidoqofte edhe per kete te fundit me verifikim ndershteteror une di raste abuzimesh. Dihet qe verifikimet involvojne me shume se nje aktor, sic eshte zyra e emigracionit, por shpesh s'jane ne rregull. Kjo per shume arsye. Pastaj si mund te flasim per verifikime te rregullta kerkesash azile, kur psh nga shteti shqiptar i jepet certifikate e sigurise nje punonjesi banke qe eshte kumarxhi profesionist. Per te mos folur per plot raste te tjera te ditura me NGO qe japin certifikata konfliktesh gjaku ne menyre abuzive.

O Brad, po zyra e migracionit a eshte e shtetit? E para, ne e quajm Azil Politik, sepse leje qendrimi per arsye politike jepet vetem per aktivistet politik. Quhet "azil per arsye te mbrojtes" se jetes, kunder vrasjes, tortures, trajtimit cnjerzor dhe degradues. Dhe njerez ne nevoj per mbrojtje te tille ne Shqiperi ke me mijra. Eshte e sanksionuar ne te gjitha ligjet e vendeve demokratike ky lloj azili. Tjeter se si jepet dhe sa jepen lejet e qendrimit. 

Psh, ne Suedi kane te drejte te kerkoj mbrojtje nga nje organizate kriminale edhe shtetas te vendeve te BE.se. Ka shume azilant te tille, gjerman, belg, biles edhe amerikan. Verifikime?... nese pyesin shtetin tone, ata do u thone se ketu u plotesojme te gjitha kushtet, jetojme ne parajse. 

Tani te tregoj nje rast konkret, sepse jam marre me te, per arsye thjesht njerezore.

Nje familje nga Kosova, me tre femije, dy vajza dhe nje djale. Djalin semure me rende, me nje diagnoze te tmerrshme, mosformim i rruazave te kurrizit dhe mbledhje uji ne koke. Hidrocefalus...me pompe brenda ne koke, duhej operuar cdo vit. I japen tre negativa. Semuret femija rende, e dergojne ne spital, e operojne, i heqin pompen, femija bie ne koma. 

Fillojne presionet tek prinderit, dilni ne foto me femijen sepse do te vdes tani, ose do te vdes me neser. Ku do ta varrosni, ketu apo ne Kosove? A doni te porosisim nje hoxhe per ceremonine? Femija gjalle por ne koma... nderkohe oficeret e policise se emigracionit ishin jasht spitalit per ti marre me force per ti kthyer... Prinderit e shkrete ishin mbledhur sa nje grusht nga dhimbja dhe tmerri qe po perjetonin...

Une njoftova mediat. Shkuan, dhe bene punen e tyre. Nje emision qe quhet "Fakte te ftohta" i tmerroi nenpunesit e Migracionit, qe nxituan te japin lejen e qendrimit per arsye humanitare, qe tek e fundit e permban Ligji Suedez i Migracionit lejeqendrimi per arsye te tilla. Tallja me keta prinder fatekeq eshte se ne vendime shkruanin: femija do te vdesi, dhe per kete arsye ne nuk mund te japim nje leje qendrimi! Ne fakt ngjarja ka mbi nje vit e gjysem, sot femija eshte gjalle, ka dal nga koma, por nuk mund te flas as te eci gjithe jeten e tij!

Ja, keta jane nenpunesit e Migracionit Suedez!

Dora ketu ja fut kot per se koti. Nje nga menyrat per ti shpetuar gjakesit- dhe kjo eshte bere me shekuj - ka qene largimi nga vendi i origjines. Shqiperia nga jugu ne veri eshte e mbushur me te tille episode ku psh fisa nga veriu shpernguleshin ne jug sepse ishin futur ne gjakmarrje dhe anasjelltas. Sigurisht qe bota sot eshte me e hapur dhe cdo dite e me shume po behet nje e vetme, por nje familje apo nje fis qe ka hall te madh sigurisht qe largimi, e sidomos jashte shtetit, i duket shpetim.

Te kuptoj dhe ke te drejte deri diku, por nje njeri me mend, nuk shkon ne nje vend ku mund te gjehet lehtazi nga gjaksit. Por shkon diku qe eshte s'gjehet dot, ose diku ku s'vjen dot gjaksi. Ne Shqiperi e kane me te veshtire te gjehen, sesa ne Suedi. Sepse Suedia ka nje sistem shume transparent te dhenash qe mjafton nje klikim per te gjetur kedo. Per te mos thene qe rrjetit i shqiptareve ketu eshte aq i mireinformuar per njeri-tjetrin, sa dihet kush eshte ku.

Nejse sepse gjithe ky muhabet eshte krejtesisht kot.  Per mua, gjakmarrja s'eshte nje problem qe zgjidhet duke u shperndare njerzit neper bote. Duhet te merren masa drastike me ligje drakoniane, ku te penalizohen " ende pa kryer krimin" familjet qe jane ne gjak.Te behet dicka dreqin e marrte, sa na cuditen me kete gjakmarrje ne shek.XXI!

shumica e azilanteve genjejne

shih kjo !   Po pse, ti do qe ata, edhe te jene azilante (dmth hallexhinj), edhe te thone te verteten ??? smiley  

Pyetje: po mire, po nese edhe thone te verteten edhe nuk e marrin azlilin, ç'fare u propozon ti, vetevrasjen ? Se keshtu i bie !!

Stalker, sa po te lexoja pak me lart dhe jam 100 % dakort me faktin qe parashtron ti qe: Europa ka nevoje emergjente per emigrant per te mbajtur gjalle shtetin social me nje popullate ne plakje. Dhe shume dakort qe keto ceshtje mbahen poshte tavolines per shkak te rritjes popullaritet te partive te ekstremit te djathte.

Kurse per sa pyet me lart, te them te drejten me vjen keq. Por kush tha qe jeta eshte e drejte ne rradhe te pare? Mua me vjen me keq kur shoh sesi njerez mashtrues ja dalin mbane me shume se hallexhinj dhe njerez te drejte. Sidoqofte pervec disa rasteve padrejtesie qe permend Ed Martini, pergjithesisht ( dhe kjo prape nga histori te njohura personalisht) njerzit qe kane patur realisht hall e kane marr azilin. 

I gjithe ky diskutim permblidhet ne shprehjen:

Kemi dale jasht (dizanteri) shtetit per nje jete me te mire!

smiley

... per nje jete me te mire!

smiley

Ka shku O-Idrizi ne Amerike per nje jete me te mire!

smiley

 

Ilustrim të lutmi jo llafka , i nerum hereTak TukTik . Jo me ç'mendon vet por pasqyrën e debateve !

flm shkaba .Me këto këmbime në bashkëbisedime  më ke ndihmu jashtë mase ti them xhiboles smiley edhe postulatun e tretë pasi nuk besoj se do lindë më nevoja kaq praktike si me këtë prurje.

1.- Njeriu më i mirë ka një kile gjysëm mut në bark 

2.- Kontrollo zemërimin ..

dhe TRE

3.- Uji pik pik bën vrimë në Gur .

Deri nga dhjetori sidomos pas festave të Çlirimit nga Fashistët dhe bashkëpunëtorët e tyre besoj e bie dhe të Katrën !

 

Po kur nuk kualifikohesh per rrezik jete, cfare aprovojne suedezet atehere si case, aziliant? Kuriozitet me shume jo se mbie mendja me ardh atje. Lol

 Tani ka ngel ndonje motiv tjeter per tu besuar ?,

"gjakmarja" eshte me shume  besueshme, motivet e tjera nuk pine uje jemi ne 2014, Presupozohet qe ne 25 vjet shkaqet e emigrimit nga Shqiperia te jene zvogluar, fal demokracise dhe suksesit te ekonomise tregut,smiley  vendosjes se ligjit dhe drejtesise,smiley dhe  ne kaq e aq vite Shqiperia nuk ka bere asgje as minimumin, per te minimizuar shkaqet e emigrimit. Shqiperia, sipas Suedise Anglise Gjermanise ect,  nuk hyne ne ato vende problematike qe mund te krijoj kushte per pranim te azil kerkuesve, nuk ka lufte, nuk ka presekutime politike, eshte vend i NATOS smiley ( si cop mishi ) keshtu qe, cdo perpjekje per azil eshte kote, e pa realizueshme, ky eshte realiteti. Ne qoftese se ka gjakmarje si shkak per tu larguar, eshte detyre e shtetit ta kufizoj dhe te vendos drejtesi dhe ligj, E pse nuk jane vendosur keto? Europa ka 25 vjet qe po ndihmon Shqiperine te kaloj ne normalitet si cdo vend tjeter europian, po nuk te rregullon shtepine tende Suedia apo Anglia, kur ti nuk je ne rregull me detyrat e shtepise, eshte per te ardhur keq qe akoma mbas 25 vjetesh ne Shqiperi ka akoma njerez qe kekrojne azil jashte territorit shqiptar, pra azil, dhe jo levizje te lire, se tani cdo kush mund te leviz i lire, me forcat e veta, por azili eshte dicka tjeter, pak me i rende, dhe faji per kete eshte i qeverise Shqiptare, dhe i shoqerise atje qe nuk kane arrit , se pari te ndihmoje njerzit ne nevoje qe tu siguroje atyre siguri, pune strehim, dhe paqe! 

 

Azilantet jane ne te drejten e tyre te kerkojne azil, edhe pa qene ne gjak. Tek e fundit, qe te jetosh ne shqiperi duhet te te paguajne, sikur edhe per sakrificen e te jetuarit ne kete vend.

Problemi qendron qe si do i veje halli shqiperise po e braktisen te gjithe, do rroje ketu vetem sala me meten e ramen. Po ata e kane ne terezi se evropen e gjejne edhe duke ndejt ketu. Te ikc at te mos ikec, kjo eshte qeshtjasmiley Apo kush eshte patriot te rrije, kush nuk eshte te ike

Te rric po ishe 40 e Lart, te ikec  po ishe 40 e poshte. Po ishe 40 e Lart  I martuar me femije te ikec me vrap te madh shume e kthehesh me vone si patriot. Ja ta zgjidha dhe qeshtjen aka dilemen. smiley 

Po a nuk i behet qefi armukut ne kete menyre.

Nje miku im po i perkthente kerkesen per azil njerit prej ketyre tipave..dhe ishte nga Jugu ky azilaniti..E kishte bere skenar filmash qe edhe Coppola do ta kishte zili

Pyetje nga salla: Kush ja prish me shume imazhin atdheut, kta fukarejt me cadra ne dimrin arktik, apo skafistet me droge ne detin mesdhetar?

E ka thene mire Cekja, keta ste lene as te vdesesh!

Ata qe kan dal hapur ne protesta dhe thone se jane per shkakt te gjakmarrjes, e dine fort mire se provohet shum lehte vertetesia.Se dyti, problemi eshte aqe kompleks sa do te duhet tematen ca opinioniste  sepse zgjidhja e kesaj plage eshte mjaft e veshtire pasi kemi te bejme me nje mentalitet me rrenje te thella ne histori dhe jo ne ...nje qeverri, sikunder ja kepusin katundit disa.Sot eshte me shume problem sistemi, pasi liria, ne nje popull injorant e ben ate indiferent ndaj ligjit.Pse ne sistemin e kaluar nuk ishte  me plage me keto permasa? 

Them se duhet tu jepet leja e qendrimit, pasi jane me ne hall njerezor se sa kur u jepet individeve qe rriskohen prej perndjekjeve per arresye politike etj.Degjoja parmbreme nje djale icili ishte ngujuar qe 10 vjecar dhe tani si 30 vjevar, po i ngujuar lutej per ndihme ....gjithkujt ! Te pikeronte ne shpirt me sa thoshte edhe pse ishin fjale te nje te riu krejt pa shkolle ! Ishte nga ....veriu ...!

un them qi fotigrafia laskuriq e edvin kristaq rams i ka prish ma shum pun imazhit te shqiptarve se çadra e dylit! kshu menoj una.

Po ! Se pjesa ne brez e poshte e tij, gjendet e ngulur ne te gjitha mediet pdiste me shum si model se sa si histori 

I pyes keta me flamure Suedez dini gje ka mundesi te miret azili per Kosovare atje ne Suedi.

Kam ca miq jane gati te ikin ne Suedi per azil se ketu ne Finlande ka mbaruare kjo pune per 10 dite te kthejn mbrapa ne Kosove dhe paguan vet bileten e avionit po nuk pate para shteti Kosoves do paguan faturen per ty smiley

E kane fajin dhe vete Suedezet qe nuk e kane vendosur Shqiperine ende ne vend te sigurt te ortigjines, gje qe do ti pershpejtonet ne menyre drastike procedurat nga 6muaj-1 vit ne disa jave. BE pritet shume shpejt te vendose Ballkanin perendimor si destinacjon i sigurte i origjines (Gjermania e beri kete para dy javesh) po ashtu dhe Austria dhe Franca e bene qe vjet.

http://www.bt.se/nyheter/boras/familjen-...

Lexoni pak kete histori,,, qe ne te vertete jane me mijra te histori si kjo, sepse me mijra jane te vraret ne keto vite ne Shqiperi. Dhe keni edhe guximin te flisni per vend te sigurte, ku kercet tritoli dhe kallashi... 

Nese burri i saj eshte vrare, ata qe duhet te kene frike jane familja e vrasesit, jo kjo. Mire kane bere qe e kane ndihmuar, se vejushat e kane te veshtire jeten ne ato zona. Por ajo ka genjyer qe djali rrezikon. Ka perdorur vdekjen e burrit per perfitime, sepse gjakun e ka lare burri.  Cdo suedez qe ka lexuar ate lajm tani mendon se Shqiperia eshte si fshati i saj, ne maje te malit. Mire suedezet, por ka bindur dhe tipa si ky Ed Martini. ncncnc

nuk e kuptoj kete nervin tend ketu ne blog. ketu nuk besoj se ka ndonje blogist qe zbaton kanunit apo ben greve urie azilanti.

keshtuqe kot lodhesh, nuk e di se cfare do te zgjidhesh ketu. target grupi yt eshte i gabuar, me mire shko shpenzohe energjine te ata njerez qe jane te tille, mbase do zeri vend shqetesimi yt. ata kane nevoje per sensibilizim. ose beji presion qeverise.

nuk te kuptova asnje fjale. seriozisht. cfare po perpiqesh te thuash? 

as une nuk e kuptoj, pse shkruan 200 komente te njejta ne nje teme kaq ordinere.

zakonisht gjerat perseriten per propagande apo sensibilizim. ti perse i perserit?

shko te kalaja e dodes apo tropoje e thuaju banoreve perdite me megafon keto qe po nathua ketu nese je kaq i interesuar per imazhin e shqiperise, ose terhiqi veshin qeverise ta beje ajo kete pune meqe ti je taksapagues dhe votues.

Ende s'po 'e kuptoj shqetesimin tend. Po me pyet se pse po marr pjese ne kete bisede? 

 pikerisht kete nuk kupton ti, qe te 200 komente te njejta nuk eshte me bisede.smiley

kjo qeka teme " ordinere " ! Mos !

 Cdo suedez qe ka lexuar ate lajm tani mendon se Shqiperia eshte si fshati i saj, ne maje te malit.

ore ti, po ku eshte e keqja qe Shqiperia na qenka 'si fshati i saj' ? Po dhe Franca, kjo ketu eshte. Dhe vete Suedia, gjithashtu, ajo atje eshte, ça halli ke ti ??? (se mire ata njerez qe jane ne hall, po i yti ku eshte)

Shiko Stalker ,une e kuptoj deri diku frustrimin e Shkabes. Te jemi te sinqerte qe Shqiperia s'ka aspak imazh te mire. Dhe dashje pa dashje bemat e nje shtrese te caktuar te shoqerise demtojne dhe shtresa te tjera te cilat synojne nje jetese si qytetar europian, pa shkelur rregullat. Edhe ata kane te drejten e tyre apo jo?

Shqetesimet e tij si shtetas Shqiptar jane reale, mekanizmi i rivendosjes se vizave u u ne fuqi vjet nga BE qe do te thote se mund te penalizohen gjithe qytetaret Shqiptare nga disa azilante. 

ne fakt kjo nuk qendron megjithese pati nje mini-fluks nga Shqiperia (se bashku me Serbine dhe Maqedonine)  per kerkesa per azil ne vende si Suedia, ne pergjithesi statistikat e fundit treguan nje rrenie drastike dhe kercenimet nuk u materializuan. E keqja eshte se po i ngateroni ceshtjet dhe injoroni faktet. Problemi me keta njerez eshte specifik dhe nuk ka lidhje me kerkesat e zakondshme per azil politik ( qe ne 99% bazohen ne rrezikun e jetes nga shteti) apo me emigracionin ilegal ose edhe me keqe qe te kene thyher ndonje ligj. Duhen ndare ceshtjet, nuk mund te flitet ne pergjighthsi. Me perjashtim te Britanise ku emigracioni ilegal vazhdon te jete i larte nga shqiptaret ( ka ende mase te madhe qe hyjne) ne vendet e tjera Evropiane ky problem nuk ekziston me ose eshte minimal. 

Ja statistikat nga Zyra e Emigracjonit Suedeze per 2013 (kete vit raportohet se jane dyfishuar aplikimet gje qe mund te veje mekanizmin e rivendosjes se vizave nga vendet indivituale nese trendi vazhdon) 

Kerkesat nga Shqiperia i afrohen vendeve si Irani 

  • Siria            16 317
  • Pa shtet        6 921
  • Eritrea           4844
  • Somalia         3901
  • Afganistan     3011
  • Serbia           1699
  • Kosova          1209
  • Iran                1172
  • Shqiperia       1156

BE raportoi se vetem 2012 ka pasur 53 000 aplikime nga Ballkani ne 2012 ne vendet e BE.Llogaritet ne krye te listes per azilantet ne BE eshte Serbia me Shqiperine (Ps: shtetasit serbe qe kerkojne azil jane kryesisht shqiptare dhe cigane)

 

Shoku, me lexo pak me vemendje. Ke shkruar ne kete teme shume komente, pothuaj ke debatuar me te gjithe komentuesit pro. Une nuk kam ndermend te te mbush mendjen, sepse e shoh se per ty Shqiperia eshte Kopshti i Edenit. Por doja te thoja mendimin tim, te pakten ata qe do te lexojne keto komente ne menyre te ftohte, do te kuptojne kush eshte me bindes ne ato qe thote. Une e njoh mire Shqiperine, udhetoj shpesh. E njoh edhe Kanunin, profesioni me ka bere qe te njoh me thellesi shume zona te Shqiperise, ne jug dhe veri. Kam jetuar ne Vlore per shume vite, po ashtu ne Tirane. Nejse...

Ne Shqiperi rregullisht vriten 1.5 njerez ne dite. Nga keta afersisht 200 persona ne vit vriten per konflikte te ndryshme: mafioze, pronesie dhe hakmarrje. Te gjitha keto vrasje sjellin nje zinxhir te ri vrasjesh. Une nuk mendoj se eshte e drejte qe keto vrasje ti faturohet Kanunit, por Hakmarrjes. Vriten njesoj, ne jug dhe veri: kur vriten ne veri thone "Kanuni", kur vriten ne jug thone "hakmarrje". Per mua eshte thjesht hakmarrje e verber, asgje me shume. Vrasje te pastra me Kanun pothuaj nuk ka. Hakmarrje te verber, PO! 

Te ngujuar ka ne jug dhe veri. Mos mendoni se familjaret e nje vlonjati qe ka bere nje vrasje, nuk ruhet nga hakmarrja, ose gjakmarrja, quajeni si te doni. Sepse ka me mijera te vrare pikerisht per kete motiv ne gjithe Shqiperine, mbase me shume ne Jug se ne Veri. 

Nuk do te deshiroja te shkruaja me shume se cfare kam shkruar deri tani per shqiptaret ne greve urie. Sepse vertet me duket fyese per inteligjencen me minimale per te perfolur me shume sakrificen e tyre. Nuk eshte e moralshme te fyesh pse keta njerez po perpiqen te mbrojne jetet e tyre, te ardhmen e tyre. Sepse... demtojne imazhin e Shqiperise! Cfare arsyetimi "brilant"! Dmth te dorezojne jeten e tyre tek vrasesi, per hire te imazhit te Shqiperise??!!

Edhe sikur jeta e nje personi te vetem te rrezikohej, ia vlen nje proteste e tille. Lere pastaj kur jane me mijera! Ne te gjithe Shqiperine. Kerko neper arkiva, lexo buletinin e Ministrise se Brendeshme, cdo dite, absolutisht cdo dite, ka te vrare per Hakmarrje ne Shqiperi! Zinxhiri i vrasjeve vazhdon, pa nderprerje. Kjo per 1000 arsye, qe te gjithe i dime. 

Ne keto rrethana, une nuk do guxoja te flisja keq per keta njerez. Cdo njeri ka te drejte te mbroj jeten e tij. Plumbat nuk mund te priten me gjoks... Pike!

Po mos me trego tani plumbat qe priten me gjoks kur ti e di shume mire se shumica e ketyre jane abuzues. Ti s'flet fare per abuzimet qe behen e s'te duket se ky vend meriton te kete imazh. Vetem tymi juaj te shkoje drejt. Me siguri qe dhe ti ne menyre te parregullt ke shkuar ne Suedi, ndaj dhe mbrojtja pa logjike. Vrasjet ne Shqiperi jane ne te njejtin nivel me te Amerikes, 4.7 vrasje per 100 mije banore, sipas OKB. ju e beni sikur jane me te njejtin nivel te Somalise. Ka nje kufi dhe kjo.

Shpresoj me gjithe zemer qe te mos e shohesh veten ne nje hall te ngjashem, duke u fshehur si hija nga frika e vrasesit. Per 100 arsye, sigurisht qe nuk varen nga ty, mund te gjendesh ne nje pozicion te tille. Per faj te nje shoku, te nje kushuriri. Vertet nuk do ta uroja nje fat te tille. Ne dite te tilla mos e pafsha as hasmin- kane thene te vjetrit.

Se si kam ardhur une ketu ti as qe e ke iden me te vogel. Megjithate, sa per dijeni, jemi ne nje kohe kur levizja eshte e drejte themelore e njeriut. Ka perenduar koha kur te pushkatonin, vetem pse e ke menduar arratisjen nga Shqiperia. Megjithate kjo eshte nje teme kaq e gjere, dhe vertet eshte kohe e humbur te debatosh me shume. Ti vazhdon ti biesh fyellit ne nje vrime, e derrmove fare. Tung!

 

 

absolutisht cdo dite, ka te vrare per Hakmarrje ne Shqiperi!

Ou me te vertete? Mua me duket pak ekzagjeruar kjo qe po thua, por nese eshte sic thua ti: shkalla e vrasjeve ne Europe eshte diku te 3.2. Me ne krye qytete si Amsterdami qe ka nje shkalle vrasje 4.4 per 100.000 banore,keshtu qe sipas shifrave Shqiperia mund te konsiderohet deri diku nje vend i sigurte. 

Ketu dhe nje harte interaktive ne lidhje me ceshtjen.

Nderkohe qe ngjarje te tilla thjesht po ekstremizojne shoqerine suedeze. Per here te pare ne historine e vendit partia fashiste(Sveridemokraterna) fitoi rreth 15% te votave dhe u shendrrua ne de fakto ne partine e trete ne vend

13 % te votave, dhe nuk eshte cudi ne kete kohe qe po kalon Europa dhe gjithe shoqeria njerezore. Megjithate ka edhe nje arsye te thjeshte, nese e ke lexuar shtypin; sigla e Sveridemokraterna eshte SD, dhe votuesit mbi 70 vjec kane gabuar ne dhenien e votes, duke menduar se po ia japin Social Demokrateve, qe e kane siglen S. Ky eshte nje lajm qe e kane dhene te gjitha mediat, megjithate nuk dihet se sa ka ndikuar ky gabim njerezor.

Tani ja fute kot fare se kam qene i ingranuar vete ne zgjedhjet e fundit ketu.Keto jane justifikime te ekzagjeruara te Socjaldemokrateve. Siglat dhe logot ne fletevotimi jane krejt te ndryshme .Sveriedemokraterna fituan shume elektorat te djathte nga Moderaterna. Ishte topik i nxehte emigracjoni kete vit dhe Moderaterna u ndeshkuan per kete nga elektorati i vet ..Plus e pashe dhe Åkesson ne Almedalsveckan ketu ne Visby dhe kishte mbledhur me shume mbeshtetes se te gjelberit apo liberalet, ishte nje lloj barometri per mendimin tim qe po shendrroheshin ne nje nga tre partite kryesore.

Nuk besoj se mund ti ngaterroj kerkush keto dy logot ne fletevotimi

Logo e Socjaldemokrateve

Logo e Sveriedemokraterna

Me vjen keq por ajo qe thua ti nuk qendron. E para sepse trendet per rritjen e votuesve te Sverigedemokraterna ishin parashikuar qe me pare, e dyta sepse ata pleqte qe thua ti e dine me mire nga te gjithe siglen e Socialdemokraterna, sepse s'eshte hera e pare qe votojne. Sic permend dhe Arti votat jane transferuar nga Moderaterna dhe koalicioni i djathte, se ndryshe s'kishte fituar S. Kjo per shkak se popullata priste qendrim me te shtrenguar ndaj emigranteve nga M dhe u zhgenjyen qe kjo s'po ndodhte. Madje Reinfeild diku para zgjedhjeve deklaroi qe do rriste kuoatat e pranimit etj etj.gje qe e acaroi me shume situaten. Eshte normale qe te jepen aludime per gabime njerzore ne votime per ne rastin e SD s'ka si qendron, sepse ksenofobizmi eshte rritur ndjeshem dhe dukshem. Nejse..

 

Pse mos t'jua japin letrat te gjith shqiptareve? Ne Europe tani kerkesa e njeriut per pune a per jete me te mire eshte bere krim dhe turp. Asjnje krim e asnje turp s'ka aty nga njerezit qe duan te lihen te qete ne jeten e tyre... turpi eshte me qelbesirat qe nuk i lejojne.

Pse sbehet ai dreq deti kos te marrim te gjithe ndonje luge thuaj....Bullgaret dhe Rumunet kishin 5-6 vite ne BE dhe vetem 2013 u lejuan te punonin ne shume nga vendet e BEse si Britania dhe Gjermania.

Kurse me djersen e shqiptareve kan 25 vjet qe shtetet europiane tallin bythen! Te jesh i sigurte per kete. Te gjithe  duan hamallin, aq sac nuk e duan. Emigracioni eshte nje grep i majme, qe me ta ngrene peshkohesh nje jete te tere.... ashtu sic je peshkuar ti dhe une dhe gjith bashkekombasit tane. Nuk behet deti kos jo... pune duan njerezit dhe jete me te mire, por edhe po ka budallenj qe ja u sigurojne qyl, pse jo? 

Tani ti ben me faj hallexhiun pse genjen dhe jo sistemin qe e detyron te genjej te zgjidh nje hall? Ndrysho mendje sa ke kohe.

O njisho, ca te bej sistemi te hapi dyert fare qe te vijne gjith hallexhinjte e botes e ta bejne Suedine, Babiloni? Ci ke keto mer amon, po thuj qe kan demokraci ato vene dhe ju hapin dyert, ju japin para e te drejta qe ne vendet nga vini as i enderroni. Dhe ju doni me i bo han pa porta, te merrni gjith fisin e ta ktheni ne katunin nga vini.

Ti po bie ne konflikt me ato qe shkruan vete

pune duan njerezit dhe jete me te mire, por edhe po ka budallenj qe ja u sigurojne qyl, pse jo

dhe pastaj ankohesh qe pse nuk po ju a japin keta budallenjte te drejten ketyre bashkombasve tane ti bihen qylit....

 

Ata kanë aplikuar prej muajsh për azil politik, me arsyetimin se rrezikohen nga gjakmarrja në vendin e tyre dhe se nuk mund të kthehen më në atdhe.

Une nje gje nuk arrij te kuptoj, si klasifikohet gjakmarrja ne kuadrin e azilit politik? Thjesht po pyes.

Po pra!!.....

ata kerkojne azil sepse ne shtetin nga vijne (kete rast Shqiperia)  u rrezikohet jeta.. ky eshte motivacioni  qe ne fakt ne shume shtete perendimore mund te perfitosh azil,  nese provon se te rrezikohet jeta.. jo doemos do lidhur  ''azili''  per te drejten e njeriut  me ''azil politik''.

Sweden shall grant a residence permit to a person who is a refugee in accordance with the UN Convention but also to persons in need of "subsidiary protection" in accordance with joint EU regulations as well as other persons in need of protection in accordance with the national Aliens Act.

Pra, jane 3 raste kur Suedia jep azil. E para bazuar ne koventen e OKB per mbrotjen e refugjateve, e dyta bazuar ne regullat e EU dhe e treta sipas ligjit Suedez "Aliens Act". 

Nga keto 3 opsione, gjakmarrja nuk merret parasysh ne opsionin e pare sepse konveta e OKB nuk e njeh, tek opsioni i dyte bazuar ne rregullat e EU ka mundesi por eshte gati e pamundur, ndersa tek opsioni i trete thuhet konkretisht (meqe di anglisht po e le anglisht)

Other protection is a category that only exists in the Swedish Aliens Act; it has no equivalent in international conventions and in EU legislation.
An asylum seeker may be assessed as a person in need of other protection if he or she

cannot return to their native country due to armed conflict or due to serious opposition in the native country
feels a well-founded fear of being subjected to serious violation or
cannot return to their native country due to an environmental disaster

Persons in need of other protection may receive refugee status declaration but this is only applicable in Sweden.

Keto me larte qe i bera me bold tregojne qarte se njerezit qe jane ne gjak kane plotesisht te drejte te kerkojne azil dhe i plotesojne kushtet per nje gje te tille. Ata mund ta provojn fare lehte qe kane arsyhe per te pasur frike dhe bazuar ne kete ligj shume njerez kane marre azil ne Suedi.  Ve re se nje kusht eshte qe keta njerez duhet ta bejne aplikimin ne Suedi personalisht! Pra, keta njerez jane plotesisht brenda ligjit, nuk kane thyher asnje ligj dhe kane shume te drejte per proteste. Prandaj kam shkruajtur disa here qe mos ti ngateroni gjerat dhe bazohuni ne fakte e jo ne trillime apo me keqe paragjykime boshe. 

 

Faleminderit!

Ne asnje menyre po paragjykoj, une po pyes qe te mesoj. Kaq!

Jo,jo, nuk ka lidhje me ty dhe as  me ndonje personalisht. Ishte thjesht per ta nenvizuar sepse eshte e lehte ti ngaterosh gjerat. 

smiley

Në europë jemi pas Gjermanisë .Kush o shtet tjetër në Europë smiley

Me Norvegjinë dolëm një racë .Na kishte mbet Suedia ..Iku dhe kjo më duket. Ukrainës ja shkëlymë brinjët ke konflokti me Rusinë. Skocinë e hudhëm tuç me fusha Golfi...Se Usa se Anglia se Bota Arabe se Kanadja zotrie janë bo si tespijet .

Kush e ka rradhen? Më duket andej nga Dragojt e Azisë asnjë fjalë ku të çquhen sPirth Pirth sPirth sPirth i dhonët dhe të Tredhurit mendorë smiley  Sikur kena pas nji me Fjamur Kinez e nji me Japonez . Ça bohet anej mre ? Në Honkong sikur kanë Plasë në demostrata me studentë që dun Dmokracinë smiley

E çu kanë bërë Muallitjet e basbasqapit , një zot e merr vesh InteliDjencën në atë vend !

Shpërndahuni se po u numuron ai partizani në Gjirokastër !

erdhe Z.Ferra ta lesh nje kokolac? Mire bere, me shtrengim po e leshove nje. Ik tani meso anglisht, se amerika te beri njeri me kompjuter e internet zotrote, qe te na cash me nder ......

Kur vijne ketu pastaj, gjeja e pare qe thone eshte se habiten qe ishte shume me ndryshe nga c'e perfytyronin. 

Edhe pak e behen 300 postime spartane, dhe me kete vrull ka mundesi qe dikujt do i ngeli hatri dhe do na duhet me i zgjidh problemet me Kanunin e Peshkut. Para ca vitesh pleqesia kanunore e ca zonave te mbi-Shkodres bene nje lloj shtese qe denonte edhe ata qe strehonin gjakesin (dicka e tille). Mqs nuk po ndalohet dot kanuni/kanunet ose me mire pjesa gjakmarrese e tij, pse vazhdohet akoma me kanune te vjetra e pleqesi? Ka nevoje per perditesim ose 'update' rrenjesor te Kanunit ashtu sic keni telefonat dhe pasionin e zjarrte per debatim, por qe te rishkruhet nga rinia te ciles ia ka plas shpirtin kjo teme dhe pastaj te printohet e te shperndahet si liber, si Testamenti/Kanuni i Ri i shek 21 ku ti jepet perparesi jetes, faljes me kusht, demshperblimit me para a me dhurim gjaku etj etj. Ndoshta ata qe jane te ngujuar brenda e jashte vendit e kane filluar nje gje te tille...ku i dihet, merzia dhe e keqja jane nxites te medhenj.

Kur dalin ato shifrat e turistave "te huaj" qe vizitojne Shqiperine cdo vit duhen kujtuar edhe ata te shumtit qe vijne per turizem familjar e dentar, plazhor e sebepor (per qoka) etj. Eshte per te ardhur keq se ka edhe gra te ngujuara ne ate greve urie, dhe thuhet se ne keto lloj grevash mund te jetohet rreth 8 jave nese pihet uje. E mira (nqs mund te quhet e tille) e kesaj ngjarje eshte rritja e ndergjegjesimit per kete problem qe ka prekur dhjetra familje shqiptare me shpresen se shteti e shoqeria mund te ndikojne me teper. Fakti qe ata fatkeqe ne Suedi kane vendosur te protestojne ne kete menyre tregon per seriozitetin e problemit dhe logjika e ftohte te ben te besosh se u ka shkuar puna keq (se vetem ata greviste anonime atje e dine te verteten) pasi ka edhe raste qe jane kthyer ne Shqiperi edhe...jetojne ne burg...edhe fjala perhapet.

Aug 14 2014

Mhilli did flee the country for Sweden two years ago with his family, but they were deported after a year and a half in a Stockholm suburb. Now Mhilli feels trapped in a town and country where he doesn’t see anything good ever happening for his family.

“It’s a catastrophic situation,” he said. “[The kids] have never been to school. I don’t teach them. The older boy can write, but the younger son cannot. I have zero hope for their future. I feel so bad about that because I’m done for myself, and when I look at them I’m devastated.”

ABC, nuk e di per perditesim te Kanunit, besoj se duhet luftuar rreptesisht por edhe te kete programe sensibilizimi dhe edukimi (shkollimi) ne zonat ku ky fenomen eshte me i shpeshte. Problemi eshte se tani nuk i ndjek me kush rregullat dhe merret hak duke vrare edhe femijet dhe femrat. Jo me larg se sot, po flisja me dike nga Shqiperia dhe mesova per nje grua e cila kishte vrare bashkeshortin e vet ne nje moment ku ky e rrihte. U denua me tre vite burg dhe tani qe ka dalur, familja e bashkeshortit te vrare e kerkon per te marre hak tek ajo ose tek vellai i saj. I vetmi lajm i mire ne kete tragjedi eshte se eshte strehuar nga shteti dhe eshte larguar ne nje qytet tjeter... smiley

U vonova pak ne pergjigje pasi po rilexoja Kanunin e Lekes. smiley Eh, duhet te vihet ne muzeum se me shume i perket zakoneve ne katunde e fshatra, prandaj edhe shqipot andej perpiqen t'u largohen zonave rurale veriore, sidomos malesore, pasi pergjegjesite jane te medha nqs behen gabime, plagosje a vrasje (larg qofte edhe mos e past njeri per rrisk). Kur lexon kanunin, sipas kapitujve, ndjen nje perzierje te krenarise, pergjegjesise se larte, rreptesise, ndjeshmerise etj dhe vertet sikur te vesh me nje lloj mburoje e armatimi te padukshem pasi pritet qe edhe ata qe ndesh ne rruge i dine rregullat e "lojes", dmth kanuni te radikalizon ne menyren e vet. Me siper ideja ime ish per nje "kanun modern te shqiptarizmit" se prandaj jane ligjet e kushtetuta dhe me teper te behej nje Udhezim plotesues dhe i moderuar i nje tradite mesjetare, dhe e permenda me teper ne menyre figurative pasi edhe kur thua fjalen "kanun" te duket sikur po i permend tjetrit "gjoben", "gjakun" "nderin" e fjale te tilla kyce e me peshe qe aty trajtohen ne hollesi. Psh thuhet se nuk qellohet me pushke mbi gra e femije, apo se nuk i preket me dore gruaja e tjetrit se shkon per lesh etj por ama thote edhe kete:

L I B R I  I  D H E T Ë T

NYE I NJIQINDENJIZETENANDËT.
§.922. "Mikun e prém, armët e gruen e dhunueme, kanûja s'i perket."
 
NYE I NJIQINDETRIDHETETRETË.
§.963. Me vrà i shoqi të shoqen, bjen në giak me prîndt e grues.
§.964. Me vrà e shoqja të shoin, prînd­ja e kësaj biejn në gjak. (Ka ndollë qi prindja e kà gri të bin, qi bate két shemtim).

Dmth tek §.964 bazohet ajo familja per rastin qe permende ti, nderkohe qe sot gjen variante sipas zonave e krahinave, e rrezik edhe sipas lagjeve. Ne thelb ka thjesht deshiren per hakmarrje pasi burgu ndoshta i eshte dukur pak, e ndoshta edhe 25 vjet burg nuk do i kishin kenaqur. Ne nje emision qe pat dhene TVSH dikur per gjakmarrjen ajo qe te bente pershtypje ish opinioni mbytes ne lagje per ata te cileve u kishin vrare njerez ne familje, dmth se ishin gojet e njerzve ("peer pressure" - ne anglisht) qe rendonin mbi ata duke u thene "po si do e falesh gjakun ti?" dmth ua shtonin inatin dhe pergjegjesine per te marre hakun. Komshij u thencin. Psh marrja e gjakut te zevendesohet me burg + dhurim te detyrueshem mujor gjaku (blood donation), si menyre/denim simbolik.

Edhe une u vonova, por jo se isha duke lexuar Kanunin.smiley  Sidoqofte, te falenderoj per informacionin. Nuk me ka takuar ta lexoj ndonjehere dhe njohurite qe kam mbi te jane fatkeqesisht siperfaqesore. E vertete, Kanuni si burim i pare studimi duhet te jete interesant per antropologet: per te mesuar rreth zakoneve dhe vlerave te popullit te atehershem, apo perpjekjeve per te krijuar nje sistem drejtesie. S'besoj te trajtohet si trashegimi kulturore; ne te shumten kam degjuar te flitet negativisht per te.

Edhe njehere, nuk e di per ndryshim apo perditesim meqenese eshte objekt i Mesjetes, i adaptuar per ate kohe, jo per kete ne te cilen jetojme. Ka ligje dhe sistem gjyqesor te cileve u duhet nenshtruar dhe duke qene se Shqiperia eshte nje vend me siperfaqe te vogel, me popullsi pergjithesisht te urbanizuar, duhet te kete sa me pak sisteme drejtesie per te evituar prishjen e rendit.

Per mendimin tim  praktika e hakmarrjes duhet luftuar rreptesisht dhe nese vazhdon ta trajtohet ne menyre indiferente siç eshte bere deri tani, do kete edhe me teper abuzim. Me nje soft stance te shtetit, eventualisht komuniteti mysliman mund te kerkoje instalimin e disa elementeve te Ligjit Sharia, p.sh., siç eshte bere ne disa vende perendimore te cilat, ne ndryshim me Shqiperine, kane aftesine per t'i akomoduar. Nejse, s'besoj ta zgjidhim ne problemin e hakmarrjes, por me pelqeu ideja e dhurimit te gjakut. smiley

Kanuni i Lek Dukagjinit per te paren here ne historine e shqiptareve u kthye ne nje relike te historise tone te vjeter, ne kohen e Socializmit.Ne kete kohe pra para 1990 Skishte hakmarje ose mbeturine e ketij Kanuni! skishte njerez t ngujuar, skishte nena  me shami  te zeze per shkak te vrasjes nga hakmarrja apo te veprimit, te ketij ligji, ose Kanuni i maleve!

! Prania e shtetit ligjor, ne ate kohe i kishte bere shqiptaret ta harronin kete ligj primitiv te kohes se kaluar, te cilin shqiptaret e kishin adaptuar  ne kushtet e nje shoqerie primitive, e diktuar dhe nga rrethanat, e kohes ku ata nuk kishin shtetin e tyre!

per fat keq Kanuni Maleve filloi te gjallerohej mba viteve 1990, kur shteti ligjor, dhe drejtesia, ishin thejsht ne leter, dhe jo nje ekzitence e domosdoshme per te funksionuar ne dobi te qytetareve, mbas ketyre viteve shqiptaret nuk kishte me ligj dhe drejtesi , shteti filloi te korruptohej, dhe ishte ne dobi vetem te elites, ose atij me te fortit, pas ketyre viteve filloi jeta e xhungles, me qindra vrasje, me qindra te ngujuar, Vetgjyqsia mori dhene dhe u be fenonomen normal!

Tani shume kush ose cdo njeri brenda shqiperis dhe jashte saj  nuk beson se problemi i hakmajes mund te mbyllet perseri, duket si nje ender, por fakti eshte dhe duhet permendur, se para 1990 nuk ka patur hakmarje, ose Kanun te Lek Dukagjinit! Nuk ka patur vetgjyqsi, peshkak te mos besimit ne sitemin e drjtesise! Te gjitha krimet ishin pa perjashtim te denueshme nga shteti, dhe te gjithe ishin te ndergjegjshem se cafre do ti priste ne se do te kryenin nje krim. Njesoj si ne Angli Suedi, Gjermani ect Shqiperia nuk kishte ndonje ndryshim  me keto shtete, persa i perket shtetit ligjor,

 Mos e beso po deshe!

kanuni kryen pune ne shoqeri demokratike e cila nuk i mbyt dot klasat sociale. 

ne diktaturen komuniste s'kishte klasa, u beme te gjithe te vuajtur, humbem te gjithe lirine. normal pra qe kanuni (regullator autonom ligjor) mos kete vlere. 

nje vegel si kanuni kryen pune, kur nuk ka me gardh as per delet e as per ujqrit. ku me i forti ben ligjin. po nuk i vrare diçka ketij, do e kesh zot per jete e mot.

kanuni eshte i vetmi institucion qe te lejon nje jetese pa zot, pa te forte. sistemi eshte autonom dhe i mban te tere ne te njejtin nivel moral.

Si ka mundesi qe populi shqiptar athere besonte ne sitemin e drejtesise dhe ligjit, me ndergje dhe jo me dhune, apo diktature ?!!Ne qoftese demokracia do te ngrihet ne ato nivele qe ka qene dikur shteti shqiptar, demokracise do ti pinim dolline! Do te ishim me te sigurte nga krimi!

siç ta thashe TE GJITHE jetonim nen trusni. te gjithe ishim te vuajtur por edhe te kenaqur njekoheshit. se shpata i rrinte gjithsecilit mbi koke.

kanuni s'hyn me ne pune ne kushte te tilla. eshte pa vlere. duhet kuptuar fillimisht se çfare eshte kanuni. juve gjykoni sipas idese se eshte diçka e keqe qe na ka lene prapa. 

kanuni s'eshte veçse sistem gjyqesor autonom ( qe kryhet pa organ apo person te posaçem). dhe kaq !

ne jug e bente Beu apo Turku ligjin. ne veri ky mbahej vete, nepermjet kanunit. kjo bente qe mos kishte as nevoje per organ special me mbajt ligjin. te gjithe ishin te barabarte para kanunit, siç ishin ne jug para Beut ose ne europe para Mbretit. 

vetem se Kanuni nuk mban njeri me hater siç mund te mbaje Mbreti apo Beu, apo sot shteti modern. eshte i vetmi sistem demokratik 100 %, ku te gjithe jane te barabarte para ligjit.

burgosesh ne shtepi, pa paret e shtetit.

Ti thua qe Mafia duhet te egzistoj paralelisht me Shtetin, se Kanuni eshte plotsisht nje forme e Mafies! Sistem gjyqsor autonom, ku egziton ky sitem, autonom ne cilin shtet ?

s'ka kanuni lidhje me mafien. mafia eshte shtet nen shtetin. ndersa aty ku ka kanun nuk ka fare shtet. ose si te thuash njerezit nuk e duan varesine e tij (ose te mafiozit). nuk duan varesine e asnjeriut ne fakt.

duan te jetojne te LIRE.

po tani ska kuptim edhe Kanun edhe shtet, o kanuni o shteti, sot ne shqiperi vetem ne shqiperi `sitemi autonom` funksionon per arsye se kemi nje shtet te dobet, te korruptiar, mafia eshte nje `sitem autonom` paralel, qe ka nje kupole, nje familje dhe kryetarin e tij si zot i familjes, te gjitha rregullat e kesaj kuple bazohen ne nje kod te caktuar, pak a shume si Kanuni i Lekes, kush shkel besen, dhe rregullat e kodit, eleminohet! ,, sigurisht ne krye gjithmone qendron nje "familje" qe eshte me forte,qe mbron kodin e rregullave, si  pune biznesi, pa rregulla nuk ka biznes , ne biznes ka risqe, ka edhe falemetim

 Ndersa Kanuni ka rregulla te pergjithshme ligjore te pa shkruara, (pak a shume si mafia) por funksionojne kur nuk ka shtet

edhe ketu simbas Kanunit gjithone kemi nje fis te fort, bajraktarin, qe mban gjithe  bajrakun, dhe qe per te punojne dhe sherbejne te gjithe .pushteti pjell parane prandaj kemi edhe bajraktare, te cilet jane te joshur nga paraja dhe pushteti

. Kanuni, sot qe jetojme egziston ne fakt nuk duhet te egzistonte por ja qe ai eshte prezent  me ligje te pa shkruar  e ka nje fist te fort, e ka nje Bajraktar qe ben ligjin dhe maliqin, qe ka influencen e vet, krahas shtetit, fakti qe sot shqiptaret votojne ne grup, me fise , e tregon qarte qe format kaununore, dhe bajraktarizmi, per te dominuar pushtet d he para jane njesoj pak a shume si ato te mafies!

Ilir, ne bote ka plot vende me sisteme gjyqesore paralele si ne SHBA me sovranitetin tribal qe u eshte akorduar tribuve indiano-amerikane, ligji i Sharia-s i lejuar ne shtete te ndryshem* dhe sigurisht i aplikuar ne vartesi te kushtetutave respektive, sistemet e pavarura te Skocise, te Irlandes se Veriut, dhe me radhe.

Ne Shqiperi, Kanuni mund te fitoje status autonom por hakmarrja nuk do perputhej kurre me kushtetuten e Shqiperise sepse shkel nje nder ligjet me fundamentale te Njeriut qe eshte e drejta e jetes. Eshte sikur shteti te lejonte denimin me vdekje. Por edhe sikur Kanuni te ligjerohej pjeserisht, besoj se Shqiperia ka nje popullsi teper te homogjenizuar dhe te perqendruar neper qytete per te lejuar kete tip stratifikimi ligjor qe normalisht lind si pasoje e nje popullsie heterogjene.

* Perfshire Mbreterine e Bashkuar.

hakmarrja zbatohet ndaj ai qe i ka marre dikujt tjeter jeten. dhe nuk eshte e detyrushme. ka qe heqin dore.

ndersa sheti eshte makineri (s'ka zemer), shteti nuk heq dore, ai te çon ne karrike elektrike edhe kot.

Faleminderit, por ate pak e kam kuptuar. Po them qe shteti nuk do ta ligjeronte mundesine e te marrurit hak sepse kushtetuta denon marrjen e jetes se njeriut. 

prandaj dhe ata qe banojne ato zonat atje, nuk e duan shtetin. se shteti favorizon te tijin, nenpunesit e tij.

a pe ne amerike se çfare u be ndaj policit qe vrau kot ate zezakun, asgje, se eshte nenpunes i shtetit. ndersa ne malci, po te jetonin te dy, zezaku (gjithe fisi i tij) kish te drejte te vriste nje nga burrat e fisit te policit. keshtu policeve te tjere nuk do t'u shkonte me mendja te vrisnin zezake sa here keta tu zinin rrugen.

ndersa policet ne amerike gjithnje do vrasin zezake se shteti i mbron. 

duhet ditur dhe diçka tjeter, qe ne popullsi milioneshe e qe jetojne fushave, kanuni eshte i pamundur te zbatohet. duhet o shtet o mbret dhe te gjitha te keqiat apo te mirat qe rrjedhin prej tyre.

ndersa neve pa kanun, nuk do ishim sot fare shqiptare, do ishim zhduk si shurra peshkut.

 Un jardin sur le nil -

Kanuni sot ne Shqiperi egziston ne formen e mafies, ka rregullat e veta, te pashkruara, dhe eshte ne konkurence me shtetin, ka edhe emrat e atyre qe kontrolljne shtetin dhe jane te paprekshem nga shteti faktet flasin ndersa siteme gjyqsore paralele ne nje shtet nuk ka, ne qoftese ti quan `gjyqet` e mafies, (egzekutimet) si sitem gjyqsor brenda shtetit, po kjo eshte  vertet!

Po ka pra. Po flas per sisteme gjyqesore legjitimene si ne SHBA me gjykatat indiano-amerikane, aty ku jeton ti me Sharia Courts,etj., etj. 

Po e kuptoj krahasimin me mafian sepse eshte pak a shume i njeti mentalitet klanor me te njejtin funksionim. Nejse, une s'po them aspak qe Kanuni duhet te ligjerohet, ne te kunderten. 

 po nuk eshte plotsisht ashtu sic thua ti, autonomi gjyqsore! Per komunitetin mysliman, gjykata angleze ka adoptuar, miratuar ose  pranuar nje pjese te ligjeve islame, te pasurise a ku di une, pra jo te gjithe ligjin Sharia,qe egziton ne vendet myslimane se kjo do te ishte katastrof! smiley  me sa kuptoj une, nga keto gjykata jane te pejashtuar te gjithe ata qe nuk jane myslimon! Pra nuk kemi autonomi gjyqsore brenda nje gjyqsori, smiley por kemi nje adaptim nje pershtatje me ligjin Sharia ne keto gjykata  qe me shume jane ne lidhje me pronen dh familjen  pak a shume se nuk kam shume informacion qe te jem i sakte cfare konkretisht ligje!

Mbase nuk jam shprehur qarte. Po thoja po te njejten gje: qe gjykatat jane ne vartesi te kushtetutes, bills apo legal precedents; persa i perket Sharia-s te pakten.
Ndersa per komunitetet indiano-amerikane ne SHBA, nuk jam edhe aq e sigurte sepse gezojne sisteme gjyqesore me te pavarura, por sigurisht kushtezohen nga ligjet amerikane. P.sh., nese nje amerikan jo-indian kryen nje krim ne toke indiane, nuk mund te gjykohet ne gjykatat e tyre.

Dikush tu thote ketyre qe te kthehen pasi po vjen era shtet.

Te isha une kryeministri i suedise do ju kisha perzen me shqelma vetem ngaqe keni perdorur plastmas siper cadres...

Po me ngadale o ti i llambes se mund te jete plastmas i blere tek IKEA dhe po shan prodhimet vendase....

A dihet gje nga peshq-shkruajtesit e nderuar te Suedise si po shkon kjo greve, ndonje zhvillim pozitiv apo leshim politik ne horizont? Se mund te marre nja 2 drejtime te tjera kjo teme: 1) Ata ne Shqiperi qe jane ne gjak (sa keq tingellon!) me keta greviste do bejne nje shpallje publike ku falin gjakun dhe u thone te kthehen ne vend (good luck) 2) Ndonje i ngujuar ne greve mund te kete telefon a laptop aty dhe vendos te shkruaje ketu vete per kete ngjarje dramatike....por qe do nderlikonte shume gjera.

Sipas ambasades suedeze, te cilet kane nxjerre nje deklarate per shtyp per azilkerkuesit, thuhet se atyre qe u mohohet aplikimi do kthehen ne vend me parate e veta + qe do u jepet nje paralajmerim qe te mos kerkojne te rifuten ne Suedi pasi do futen tek sistemi kompjuterik i Shengenit duke bere qe te mos kene te drejte te vizitojne asnje nga vendet e Shengenit per disa vjet. Dmth i fton ata qe bejne kerkese (te pambeshtetur ose fallso) per azil qe ta anullojne vete kerkesen dhe te kthehen ne vendin e origjines ne menyre qe te shmangin futjen ne liten e zeze te Shengenit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).