Kosova burim luftëtarësh xhihadistë që inkuadrohen në rradhët e ISIS? Mbase, por ndodh edhe ndryshe: Të rinjtë kosovarë kanë reaguar ashpër ndaj kësaj “stigme” dhe i janë bashkuar nismës globale për djegien e flamurit të ISIS, që zuri fill nga Libani. Këtë gjë, të rinjtë që i përkasin partisë më të madhe në vend, PDK-së, e kanë bërë para bustit të Skënderbeut. “Me këtë aktivitet ne dëshirojmë të shprehim kundërshtimin tonë ndaj veprimeve të organizatës ISIS, e cila po bën krime makabre. Ne në Kosovë jemi shqiptarë, i respektojmë fetë si pasuri tona kombëtare dhe në asnjë formë në shoqërinë tonë nuk do të mirëpriten rrymat ekstremiste fetare, që cenojnë paqen dhe tolerancën ndërfetare”, tha Triumf Sadiku, kryetar i Rinisë Demokratike në Prishtinë.

(a.k)

41 Komente

Ne në Kosovë jemi shqiptarë, i respektojmë fetë si pasuri tona kombëtare dhe në asnjë formë në shoqërinë tonë nuk do të mirëpriten rrymat ekstremiste fetare, që cenojnë paqen dhe tolerancën ndërfetare”,

Mos i bjer verdalle o trim, po thuaje tulle ; rrymat ekstremiste islamike. Ne Kosove ky eshte problemi. Bile kane dhe mbeshtetje politike.

Ju lumshin duart !!!!  +1000

     Perse u dashka nje veprim i tille ?A nuk i ngjan rastit te loteve qe shpesh derdhim ne nje vaki, jo nga dhimbja per ate qe la kete bote, por qe te na shofin e besojne te tjeret se me gjasme e perjetojme si dhimbje..!

   Mizanskena mjerane te cilat nuk rrezatojne aspak kulture!

Mizanskena mjerane te cilat nuk rrezatojne aspak kulture!

Tamam! Nuk eshte nevoja. Kjo nisme u nis nga disa Libaneze, e na fut ne njejtin haur.

O Fino, si shume e turpshme te besh apologjine e ketyre funderrinave te pseudo gazetarise. Mjafton te shohesh se cfare i keshillon komentuesi i pare :

Ah FANTAU', ma i jihadisti vengono da tutto il mondo, dal Canada, da UK dall'asia centrale..lo hanno detto tutti i media rispettabili come la BBC ad es. ...ma ti pare che sputtani un paese intero dicendo nel titolo che i tagliatori di teste vengono dal kosovo. mi sembra che siano tramontati i tempi in cui l'espresso e Gatti proponeva inchieste serie..o forse erano serie perché riguardavano argomenti italiani e appena mettete il naso fuori dalla penisola scrivete baggianate infondate. Cmq FANTAUZZI, si ripassi Fondamenti di Giornalismo.

Na edhe nje koment tjeter. Bota shyqyr i ka ca njerez me tru qe i denojne pacavuret. Ndryshe nga ne qe kompleksohemi nga cdo pordhe me ere e nje te jashtmi. 

Non capisco come cavolo si faccia a parlare da migliaia di miglia di distanza leggendo articoli creati per aumentare la dose di carogna e odio. Quelli cresciuti sotto l'ombra dell'estremismo e isolati dal mondo (ce ne sono in ogni parte del mondo) meritano un proiettile dritto in testa. In Albania questi pezzi di M.erda li hanno bloccati alla partenza. Anche se il 70% della popolazione è mussulmana (chi è stato e conosce l'Albania) non gliene frega niente di queste vicende. in Kossovo semplicemente non possono vedere terrorismo in tutti i mussulmani (siccome là ce ne sono tanti) e i controlli li attuano quando hanno le evidenze.

smiley Kam jetuar aq gjate sa te mos kem komplekse. Cfare solla ishte per te thene qe atmosfera e pergjithshme s'eshte aq elegante sa te stonoje djegia e flamurit te Isisit nga nje grusht te rinjsh kosovare.

Keta jane Maks Velot e rij....qe  jane kunder  ekstremizmave por .. me ekstremizma .Ju thafshin duart dhe trute ati qe Ju keshilloi e mburret me keto akte "qomet pathriotizme " qe nuk late me nam pa na perhapur ne Bote si baritor e barbar me diegjen e fljamurit bajrakut tjeter !

Si i behet per te mbyllur perfundimisht llogarine te PPU? U be si te fejzbuku dhe ketu.

MOS! Aman rri dhe pak

Demonstrata ia arriti qellimit. Shperndahuni te gjithe.

Attention w... much?

Ke nje X djathtas te browseri.

Amon mos ik! Kush rri gje nje tjeter si ty pastaj. Se te ngjashem ka plot ketu po kshu 100% je i vetmi.

Bashkepeshksa ju lutem beni urgjentisht nje peticion qe te mos largohet iliatoci nga PPU! smiley

shume mire kane bere , kjo tregon se shqiptaret nuki perfaqsohen nga injorantet qe shkojne ne Siri.

shqiptaret jane ne Europe dhe quhen europiane jo arabe plehre

jo aspak mire ... sepse kjo tregon se vetem 10 veta jan kundra ketij fenomeni ... dhe keta menyra e vetme per te treguar protesten e tyre ndaj ekstremizmit e bejne me nje akt feminor si djegja e flamurit. 

keta duhet te organizonin nje proteste psh paqesore kundra ekstremizmit ku te dilte gjithe rinia shqiptare

E vertete qe jane 10 veta por ti nja 100 i ke vetem ne keto komente qe jane kunder, pa le nja 1 miljon tjere qe nuk kane kohe ti mbeshtesin neper komente. Edhe kunder plehrave kimike 1 grusht njerezish ishin por pas 1 jave u mush tirana, e pastaj edhe qytetet e tjera u bashkuan protestave. Kjo eshte inisiative teper e mire bashke me dergimin e fishekeve nga shteti, duke treguar mbeshtetje si pjese e natos. Mos te harrojme qe nga gjith bota qe kane shkuar vetem shqiptaret/kosovaret jane puro venali asnje tjeter nuk ka origjinen e shtetit nga ai qe ka shkuar te IS por arabe, pra kjo esht nje barre e madhe per ne qe nuk kemi lidhje me arabine as edhe si mysliman.

reagim shume pozitiv dhe kombetar. aty prane te kishit vene edhe foton e ''maks velos'' se kosoves-shefqet krasniqit ,mire do te ishte!

Kosova s'e kenaq dot Peshkun per qamet, cado qe te beje.

Pike se pari, Albin Kurti duhet te vije ne Peshk qe t'i adminitrojne nje test poligrafi Kothmen-ngjale-tuesi dhe AC-naltmadhni-DC, duke filluar me pyetjen "Je terrorist apo je terrorist?" Ne varesi te rezultateve, ceshtja e Kosoves do te rishi-Peshk-kohet.

Veprimi i te rinjve kosovare, duket pakez ekstremist, e theksoj; Pakez, sepse keta nuk jane kriminele si ISIS-grup, por do te ishte mire qe shfaqja demonstrative, te zevendesohej me nje forum ku te sensibilizoheshin njerzit ndaj masakrave qe kryen ky grup, ISIS. 

Respekte nga un por po ja fut teper kot! Mos i bje anash muhabetit duke teeguar tolerance me kafshet. Ti e din shume mire sa arabe ka ne belgjike dhe prap se prame shqiptare kan shkuar sa 2 fishi (te cilet nuk jane as arab) dhe ne gjitha shtetet ka ra alarmi kurse ne shqiperi asnje politikan nuk mind te flase per fe qe mos te humbin votat. Dhe kshu kemi xhihadiste qe flasin arabisht perfekt dhe prifta qe japin meshe ne greqisht pas 23 vjet liri feje. Kan ardh si profesor gjuhe e predikim flamujsh kto? Kur rdht r qarte bjeri drejt.

Mirditahousebergen, se tani e pashe komentin tend, sa do fikja kompjutrin, sa per shqiptare, te garantoj une qe nga Shqiperia nuk ka dhe aq shume, me shume mund te kete nga Kosova, dhe kjo vjen se Kosova si shtet i ri, eshte treguar dashamires me vendet arabe, eshte treguar e hapur me ta, dhe aty kan hyre lloj-lloj surogatosh nga Lindja. 

Paska ardh gjibi ti beje mutin edhe kesaj teme.

Ku eshte lajmi ketu?

Lajmi eshte se Kosova popullsine e ka muslimane.

Akti i Triumfit smiley

Lajm do ishte sikur kjo goca shalegjata te kishte vesh 1 thong dhe ai flokshi te kish bo 1 Jimi Hendrix impression kur ne Finsbury Astoria 1967

 

Oh se harrova: ene sikur kali i Skenderbeut te ishte ngjall ene te kishte bo 1 no 2!

me fjale te tjeraa ta kishte mush trajsen

ne kohen qe perfaqesuesit e atij flamuri, me ideologjine dhe filozofine qe perfaqesojne, kane marre armet duke perhapur terror demostrimi i cdo forme eshte pergjigja e duhur.
Isis dhe simpantizantet e tyre nuk meritojne dialog.
kush fyhet nga ky akt eshte terrorist, dhe terroristit apo simpantizanteve te tyre u tregohet qendrimi me vendosmeri.

Plotedisht dakord

Nejse keta le te bejne icik show, por te dy qeverite albaneze t'i bejne dy a tre here detyrat e shpise. Nuk eshte puna se shkune ca kokrra e lujten menc. Por mund ta importojne kur te vijne ...

Bravo ju qofte o pasardhes te Skenderbeut!

Ka ardhe dhe acdc ..largoi pak Bolet e Kalit , ferkoi pak syte , pa nje grup Luftetaresh te indinjuar qe digjnin  flamurin e  Bajrakut tjeter dhe pasi qeroi pak Gryken  ja dha nga me piskame nga Thellesia e shekujve te viteve 1450 :

He ju lumte o bij . Na zbardhet faqen e Bajrakut !

E mos i vdeksh PPu per karagjozlleqe Patriotike se Morale e Diturije , fale zotiti admin e nderuar , na kane prure nje Tespije si parabolja e Vekes , e arte mor e arte , At .. sPirth sPPirth sPirth i dhonin smiley

Cdo kosovar qe e le grune dhe gocen me shale perjashta ne plazh te Durrsit, bo i qin here mo shum se kto me maica t'bardha qe i ka qit partia ne shesh me djeg flamura! 

hahaha ne durres e lan me shale jashte se ne kosove e mlon krejt se kane hall mos ti shohin kush, kuku nan

S'ka gjo! 

Avash avash bohet kinxhi dash! 

Gomarllëku, kur demonstrohet individualisht, është zbavitës. Po kur shprehet kolektivisht, është fenomenal, i paparë. "Jemi kundër ekstremizmave të çdo forme," thonë. Dhe çfarë bëjnë? Shkojnë djegin një flamur.

Po keta c'kane qe djegin flamure, u djeg miza nen kesule?! Disa qindra angleze i jane bashkuar ISIS, nuk del njeri ne Angli te djege flamure.

Pastaj, kjo metoda e djegies se flamurit eshte metode qe e praktikojne vendet arabe.

Per mua kjo qe kane bere eshte nje shfaqje e shemtuar dhe e panevojshme.

Mendohu pak, angleze jane vertet ata qindra "anglezet". Po dakord me ty qe djegia eshte akt barbar edhe kur digjet flamuri i barbareve. Nje manifestim kunder ISIS-it do mjaftonte per te percjelle mesazhin

Ai qe u dogj nuk eshte nje flamur kombetar,eshte simboli i nje levizje terrorriste nderkombetare te verbuar e cila nuk njeh civilizim dhe arsye njerezore. Prandaj nuk eshte fyer asnje ndienj kombetare, sa per veprimin e djegjes shikojeni ne menyre figurative (neper dasmat shqiptare digjej shamia beqarit smiley Normal qe eshte nje protest fare e vogel ne krahasim me ate qe po ndodh, po gjithsesi eshte per tu vleruar, te pakten ben dicka. Lufta e shenjte islamike, kryqezat shekuj me pare, kush ka pa hajer nga ekstremizmi fetar. Njerzit ngaterojn zotin me fene, sikur te bashkosh gjithe zotat qe fete predikojne i bije qe njerezimi te kete me shume zota se njehere e njekohe kur bota ishte pagane.

Ha ha sikur te jetoja 400 vjet me pare do isha djegur si heresite. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).