Mediat nënvizojnë edhe faktin se disa nga 55 më të pasurit e Shqipërisë janë në politikë dhe kryesisht politikanë të majtë. Sipas tyre, më shumë se 40 janë socialistë, ose ish- anëtarë të familjeve komuniste.

Shqipëria numëron rreth 55 miliarderë. Në këtë konkluzion ka dalë Uealth-X, një organizatë globale e vlerësimit dhe hetimit të pasurisë, që bashkëpunon me banka private, institutet arsimore, organizatat jo-qeveritare dhe kompanitë luksoze, pas publikimit të raportit vjetor “World Ultra Wealth Report”, mbi pasuritë e individëve në mbarë botën. 

Në këtë raport Shqipëria zë vendin e 37 në kontinent, për sa i përket numrit të multi –milionerëve, ndërkohë që 55 të pasurit e vendit tonë zotërojnë në total rreth 7 miliardë dollarë, pasuri këto të deklaruara. Ky klasifikim është lexuar si paradoks në media të ndryshme, për faktin se Shqipëria është një vend i vogël, ndër më të varfrit dhe me të ardhurat më të vogla për frymë. 

E megjithatë ka më shumë të pasur se Sllovakia, Qiproja, Bullgaria, Estonia, Maqedonia apo Mali i Zi. Mediat nënvizojnë edhe faktin se disa nga 55 më të pasurit e Shqipërisë janë në politikë dhe kryesisht politikanë të majtë. Sipas tyre, më shumë se 40 janë socialistë, ose ish- anëtarë të familjeve komuniste. 

Në këtë raport, që përbën analizën e vetme të pasurisë së individë, në fokus janë vetëm personat që kanë pasuri mbi 30 milionë dollarë. Pjesë e pasurisë nuk janë vetëm shumat bankare, por edhe aksionet në kompani të ndryshme, qendra rezidenciale e pasuri të tjera të patundshme apo koleksione arti apo çdo aset tjetër. Në këtë raport, unik në botë në llojin e tij, thuhet se në Evropë numërohen 53.441 multi-milionerë. 

50 Komente

Argita, Zeni dhe Bahri Falliu mungojne ka lista aaaa?

Shqiperia ka vetem nje kryemiliarder dhe ai asht Fazlliqi

Te jesh i pasur nuk eshte mekat, por qe te mirresh edhe me politike, pra te zesh poste qeveritare, shteterore, parlamentare, lokale, edhe me biznes, kjo me duket mekat, ose konflikt interesi. Tani, o do mirresh me rregullimin e ekonomise, te mendosh per interesin e pergjithshem, o do mirresh me ekonomine private te tenden, te mendosh per interesin personal, nje nga te dyja. Ti besh te dyja, me duket si e pamundur. Apo e kam gabim. 

Se ke hic gabim. Ne Shqiperi jane te gjitha ne nje: Biznesi, politika, media, mafia dhe krimi i organizuar, OJQ & OJF... Pikerisht ketu eshte problemi shqiptar, qe edhe bota e ka te pamundur per ta zgjidhur sepse nuk gjen terren te cili element te mbeshtetet; Te gjithe jane politikane dhe njekohesisht biznesment dhe njekohesisht mafioz dhe njekohesisht zoterojne Median! Si zgjidhet ky lemsh? Ku te gjejme nje force politike pa nje "qelb" te tille?

Te jesh i pasur nuk eshte mekat...

 

i semuri kriminel vret 1, 2, 3, 5, 10, 50. i semuri i pasur i vret te gjithe, nga pak cdo dite.

 

 Apo e kam gabim. ..smiley  Si gjithnje kalliri plot e mba koken Ulur !

Me lejo z.Pjer te nderhyj se ka nje kendshikim tjeter . Ne te gjithe Boten ku votohet , askush nuk mund te paraqitet i Varfer per vota se "eshte i ndershem " dhe per me teper nga te shqetsuarit se "kane vizione e ide "   Ajo kohe ka mbaruar .

Sot me Patjeter duhet te Jesh Milioner te perfaqesosh Politiken dhe drejtimin e Shtetit e menazhimin e aseteve ekonomike e Financiare . Ndryshe shndrrohesh ne nje utopist ose preshist si i  barzlarguar dhe pret si " dhelpra pas koqeve te dashit " .Keta jane kontigjente krimi ne se digjohen dhe shume te kollajte per te te brakisur ne furtunen e pare ne se i  ndjek !

Jane karieristet e rij , dava dallkaukesh te rritur  me Vidiolojra e Romane !

Ndryshe nga VQ ...mesojme se Sistemet ku te parin kane Akumulimin e Kapitaleve nga INDIVIDI , perfaqesojne edhe Interesat e tyre politike me  te Pasurit e tyre .

Do me falni per kete nderhyrje teknike , viktime e lexime te V...Q smiley

Po nguteni idriz, duke mëkatuar me mospërfilljen ndaj VQ-së, kurora e diamantit të PPU-së! Ndërsa, mesa kam dëgjuar, një universitet në Tiranë do ta bënte VQ-në lëndë për studentët e vitit të parë e të dytë (përfshirë dhe shënimet e udhëtimit), ju blasfemoni me mospërfilljen që shfaqni, tregues ky se lufta e të kundërtave, mospajtimi, ka arritur përmasa sasiore e cilësore në rrjetin tonë të dashur social.

Më fal se tani e pashë ..

Më duket se më keni keqkuptuar i nderuar Petro . Unë të gjithë ato rreshta më sipër i kam mbështetur tek Mësimet e V....Q .Por siç thotë vetë z.Pjer " lexoni më me vëmëndje se kuptimi nuk del menjëherë " smileyNë se doni ta dini po Ju them edhe një intimitet që nuik para e bëj kollaj .

Sot u indinjova kur një personalitet i njohur në Shqipëri " godiste prijësit " që në kuptimin e faqes tonë dmth në këtë fushë me V....Q është "gjuha vete ku dhëmb nofulla " .

Juve si e komentoni atë prezantim të D.Shehut !

Shqipëria me 55 miliarderë

Nderkohe ne raport thuhet qe vlera e pergjithshme eshte $7 miliarde. 28 kamjona per 7 bataljona? Kjo Wealth-X thote qe keta te 55 ne liste kane vlere mbi $30 miljone (secili).

Me 55 miliardere, dhe vendi me i varfer ne Europ, me i vockeli, sa nje kafshat buke! 

Shumica e miliardereve jane te majte.

Hajde merre vesh kete!

milionere ka dashur te thote,se miliardere ka vetem nje, sajmir manen ,sic thote shtypi te pakten.

Te gjithe miliardieret te majte e te djathte jane sot te festa e 10-vjetorit te LSI.

Gezuar 10 vjetorin hajna! Historia do ta pershkruaj LSI si nje bashkim njerezish te paskrupullt te cilet te vetmin parim kane vjedhjen e Shqiperise me grushta. 

 

Kanë tërë tiparet e bandës kriminale. Mënyra si formuan LSI-në, rrjedhë e qefmbetjes nga don Nano; milioni i parë në euro i Dritan priftit, i cili shiti aksionet e një fabrike tullash që nuk u ndërtua dhe s'prodhoi kurrë;pronat e Lirit me përfaqesues administratorë shoferët Lirit dhe skraparllinj të tjerë me prapashtesën "llari"; pushteti i ndarë me Saliun e madh dhe Edvin karrieristin, ku domosdoshmërisht pjesë e LSI-së në 20 % duhet të ishin Min. Ekonomisë me Drejtorinë e Metrologjisë (arka kjo e partisë) dhe Min. e Shëndetsisë me "hapu susam", shpella e Ali babait në formën e liçencave dhe tenderave të ilaçeve më të shtrenjta në botë; blloku i Lirit me 700-qindshen për shokun e Çimit; kusherinjt, të afërmit dhe familjarët e Lirit dhe Monës, edhe pse debila dhe me zhvillim të vonuar mendor, në drejtim të administratës së lartë dhe të mesme të shtetit.

Sipas tyre, më shumë se 40 janë socialistë, ose ish- anëtarë të familjeve komuniste. 

..mire kur ishin komunistat ne pushtet mund te justifikohet pasurimi i tyre por edhe kur ishin demokratet duket qe pasurimi i tyne ka vazhdu me te njejtin intesitet.Fakti qe te 55 miljoneret jane te perfshire ne politike tregon se politika ka qene burim pasurimi, duke i mundesuar  vjedhjen dhe grabitjen e pasurise kombetare dhe katandisur shqiptaret populli me i varfer i Europes. Kjo gjendje eshte pasoje e mosndeshkimit real te komunizmit,moshapjen e dosjeve dhe mosdeninmin e elites kriminale te komunizmit. Socialistet shqiptare si pasardhes dhe trashgimtare te partise kriminale te Enver Hoxhes, sot pas 25 vjetesh permbysje te sistemit te tyre fale edhe ndihmes te Berishes, me te drejte mund te krenohen qe arriten te zbatonin me perpikmeri planin e hartuar nga Ramizi per marjen perseri te pushtetit ekonomik dhe politik ne shqiperi.Ne gjithe vendet ishsocialiste diktatoret perfunduan ose ne litar ose ne pushkatim ,Ne shqiperi nuk ndodhi keshtu sepse diktatori Alija vidq ne spital i rrethuar nga infermiere,te aferm e baskepunetor me tufa me lule ne duar.Natyrisht pergjegjes kryesor e kitij deshtimi historik  eshte PD dhe drejtusit e saj, te lidhur ne aleancat e shumta te fshehura dhe te hapura me komunistet per interesa pushti nuk kishin si te ndeshkonin  ideatoret dhe persekutoret e regjimit kriminal komunist.

Kapo djali, po pate ndonjë të njohur te QKR-ja, do të thonë se mbi 50 % e pronave në Tiranë janë në zotërim të tropojanëve dhe kuksianëve. Shihe, ke kohë, merre me nge se këtu janë, s'kanë ndermend të ikin.

6 shtator ..e shtRune

Po nuk u lodhet duke vertitur Topin e .... ne cdo rast . Vjen ne forme s Pirth Pirth Pirth i doni . Bini nje teme   te nderuar admin , mystekil per kete adoleshent Debil qe do te marr pjese ne biseda me te medhej . Rekomandoj dicka te ngjashme si Rubrikat e tv Klan si psh

Sh Lulthim Dath Kurban i Bathkise  beri nje vizite ne  Kopshtin Nr 1 per karshillek Edvin Kriminel Kristaq Rames ne NATO, ku nje femije me nje tuf Lule spirTHidhon , i dhuroi nje tuf lule  dhe recitoi nje vjershe . Lulthimi e kapi per faqkash si "buçko " dhe ai qeshi smiley duke kërcyer ..E kam babin Miliarder ... Ne fund Lulthimi  i dha një banane !

Sot është pushim të nderuar admin .Për të na ksehasur shtypi ka sjelle "ëndrrën " e Babasqapit qe tmerron Edvinin ne NAT-je ...Si ta shihni te arsyeshme po mu duk më e e këndëshme per sot se sa të gjëmoni me bombat  e sPirth sPirth sPirth o S-Piridh- on !

Kemi jave perpara dhe pa sPirth o dhone nuk do mbetemi besoj smiley

Grande Kaka nuk e cileson .Është "veZa " jote ai koment apo i huazuar . Deri tani je shquar vetëm per Glasa e ndonjë kikikiki por kur do te bësh " vezë " çoku gjen nga një Artikull . Cqaroje po Mujte si antikomunist i orëve të para dhe transparent që je ! Vërtet mund të lidhësh aq fjalë ti Personalisht smiley Ku i ke bërë pushimet këtë vit ? Mos ka ndonjë gjë ?

Mendoj se gaboheni kur thoni se jane "tropojanet, skaparllinjte dhe tepelenasit". Ky lloj arsyetimi eshte plotesisht gabim. 

Ne kete mesele "pasanikesh" eshte thjesht Partia meme me bijat e saj. Ketu eshte fjala per milioneret e rinje shqiptar, qe jane pasuruar nepermes politikes dhe trazhgimis komuniste. Partite politike ne Shqiperi u kthyen ne skalione interesash, tendera, favore, licensa, monopolesh te pastra. E gjithe lista eshte e lidhur totalisht me te "majten" shqiptare, pasi e djathta fatkeqsisht nuk egziston. Kjo gjendje nuk eshte vetem ne politike dhe ekonomi, por ne te gjitha fushat, drejtesi, media, shoqeri civile. Mos beni prralla me "tropojan dhe skaparlli", pasi kjo situate eshte shume me komplekse se sa kaq. Pervec fillit te kuq qe e pershkon kete liste, eshte edhe nje fill i zi mafioz, qe eshte trashur tej mase, sidomos tek LSI. Ushtar "tropojan, skaparlli, vlonjat dhe shkodran" do te gjenden gjithmone, ne kerkim te theles se tyre. 

Mungesa e nje force politike, me sado pak ngjyra idealiste e klases se mesme ne Shqiperi, ka sjelle kete gjendje deshperuese. Ka shume njerez qe nuk gjejne alternativen e vet tek asnje force politike, por detyrohen te votojne, sa per te rrezuar qeverine e rradhes, me shpresen se dicka do te ndryshoj. A nuk me thoni, cfare ndryshimi ka tuberkulozi me veremin?

Pfff, budallalleqe facebooku, perpjekje mjerane per ta zmadhuar nje lajm idiot. Shqiperia qenka e 37-ta ne Europe, e cila ka 50 shtete, me shume se 10 prej te cilave jane shtet-qytete, qe nga 1. vatikani, 2. gjibraltari, 3. san marino, 4. monako, 5. lihtenshtajni, 6. andorra, 7. malta, 8. islanda me 320 mije banore, 9. luksemburgu me 500 mije, 10. qiproja, 11. mali i zi me 600 mije, 12. ishujt faroe. Pastaj ka vende edhe me te varfra si Moldavia apo ish republika sovjetike me pervoje lufte dhe izolimi si Gjeorgjia. Dmth, Shqiperise ia kalojne dhe shtete me nga 1 milione e ca banore, si maqedonia, estonia, letonia, sllovenia, e madje dhe vende akoma me te varfra si Moldavia. Shqiperia paska dale me me pak miliardere se te gjithe, madje na paska turperuar per numrin e vogel. Sa per "40 te majtet", per sa kohe qe s'ka as emra e as mbiemra, dhe as nje link te artikullit origjinal, mbetem karagjozlleqe per tek revista anabel ne facebook.

Link te raportit s'ka gjekundi, dmth, te njejten foto kane qarkulluar te gjithe anabelet e gazetat tema, dhe i referohen nje faqeje qe s'e njeh njeri. I gjithe lajmi u bazoka tek ajo foto. Po emrat e ketyre miliardereve? Po te dhenat se si i gjeten? Budallalleqe facebooku per gazeta tema e per revista anabel, sic thashe. Dhe po te jene te verteta, jemi te 37-et ne 50 vende gjithsej, me shume prej atyre vendeve me nga 3000 e 40 mije banore gjithsej. Gomarlleqe me oke per xhibera forumesh.

Prape, dhe po te jene te sakte keta dy tipat nga singapori qe kane bere kete raportin e qe s'duket se i njeh njeri, s'i merr njeri si reference vec nesh, se pari nuk thone gje per te majtet ne Shqiperi, dhe se dyti, prape s'ka asgje per anomali ne ate pozicion qe eshte Shqiperia aty, e 37-ta nga 45 vende. Me ne bisht s'ka ku te shkoje. Na e kane kaluar vende me nga 30 mije banore. Dhe pse duhet te jemi krenare te jemi ne bisht fare te kesaj liste, prape s'arrij ta kuptoj. Suksesi i sistemit kapitalist varet shume nga... gjeje pak... kapitalistet me kapitale te medha. Sa me pak prej tyre, aq me keq eshte. Lajm i zmadhuar me provincializem.

edhe mund te jete i fryre por qe ka te pasur ne shqiperi ka. jemi pupull i varfer ne nje shtet me nafte dhe minerale. pa llogaritur parate qe futen ketu nga krimi. oferte ne bllok 10 000 euro m2. : )

Pse s'duhet te kete te pasur, kete s'e kuptoj. S'jemi ne komunizem kur te qenit i pasur ishte turp. Eshte budallallek te mendohet qe s'duhet te kemi te pasur, pa te jemi ne rregull. Eshte komplet e kunderta. Thjesht pasuria duhet te jete e paster. Ky artikull s'ka llogaritur pasurite e pista, sipas tyre, por vetem te pastrat.

duhet te kete patjeter por jo te na hiqen si politikane qe mendojne per popullin aq me teper si te majte. mos harro se jemi nje nder vendet me te varfra. ndryshon puna po te ishim si vendet e tjera ku nuk te vjen fatura e energjise me e larte se rroga.

Link te raportit s'ka gjekundi

 

250 SHQIPTARE MILIONER NE LISTEN SEKRETE TE VJEDHUR NE BANKEN PRIVATE ZVICERIANE

Nje liste prej me shume se 80,000 llogari bankare klientash nga e gjithe bota te bankes Zviceriane HSBC,ndodhet ne duart e qeverise Franceze.Nga konstatimet e para del se 99% e llogarive jane te pa raportuara ne vendet ku jetojne.
    “8,000 llogari bankare I perkasin qytetareve Franceze nga ku vetem 2 prej tyre jane deklaruar per arsye tatim taksash”
   “Me shume se 1,700 llogari bankare I perkasin qytetareve Kanadez”
 Ne vitin 2006 Herve Falciani ,shefi I  sigurise se kompjutrave te bankes private HSBC ne Geneve te Zviceres filloj te vjedh te dhena per 80,000 llogari per te huajt ne kete banke.Keto llogari ishin te tilla qe fillonin  minimumin  me 500,000 $.
Falconi deklaroj se ishte I shqetesuar pse Banka HSBC kishte dijeni dhe lejonte qe klientet e saj te fshinin miliarda $  dhe tu shmangeshin taksave ne vendet e tyre.Me kete veprim ai donte te stoponte keta thyes te ligjit por sipas qeverise Gjermane  ai ishte perpjekur disa here ti shiste keto te dhena per qellime fitimi.
Ne vitin 2008 policia Zvicerane filloj te nuhase dicka prandaj i bere nje thirrje per interviste por Falciani arriti te aratiset ne France te shtepia e babajt .Pas disa ditesh policia Franceze beri kontroll ne shtepine e tij dhe sekuestroj gjithe materialin e vjedhur.Ekspozimi i listes  shkaktoj nje hart atak ne ne sistemin banker Zviceran.

    Per  shume vende te botes kjo ishte nje mundesi e arte  per te mare nje sasi  te mire te ardhurash nga njera ane   dhe berja e  shembullit qe mos te perseritet me ne te ardhmen nga ana tjeter.
 Gjate nje debati ne radio nje zyrtar i larte  i financave ne Kanada permendi qe; “vjedhsi i listes ishte kujdesur qe te kishte klinte nga cdo shtet i Europes pa perjashtim(rreth 250 vete edhe nga vendi me i varfer,kuptohet Shqiperia) si mundesi per te perfituar sa shume nga shitja e saj” Te gjitha qeverite moren  telefonin dhe i telefonuan Frances.Sot ne disa vende tema kryesore e dites  eshte qe te publikohen listat me emrat e mara nga qeveria Franceze.

Kapo, kete liste (cd , me sakte) m'duket se e morri qeveria gjermane para dy vjetesh, kur pa qe amerikanet kishin hecur me perpara ne kete drejtim. Gjermanet kur pane se amerikanet po hecnin ne dy drejtime per marrjen e informacionit, ate zyrtar/shteteror me kerkesa dhe privat duke paguar nen dore nenpunes banke, filluan dhe ata po ashtu, mirpo kerkesave zyrtare/shteterore Zwicera nuk i pergjigjej fare duke u justifikuar se ishte shtet i pavarur nga rregullat e tyre, gje qe i detyroi gjermanet te paguanin edhe ata nje nenpunes aty. Jane disa shtete qe i kerkuan Gjermanise t'ua jepte edhe aty te dhenat per te pare se kush politikan apo biznesmen i tyre kish fshehur para ne Zwicer, por nuk dihet a e ndau Gjermania me partneret apo jo keto te dhena financiare.  çdo gje ngeli i nje rendesie te veçante shteterore. Duket sikur u mbyllen dosjet. 

Erdhn erdhen smiley

 Ketu eshte fjala per milioneret e rinje shqiptar, qe jane pasuruar nepermes politikes dhe trazhgimis komuniste..smiley

Erdhen fajlosofet , Sipas kesaj na del qe e gjith Klasa Pasunare e Botes ka ardhe si trashegimi e Skllavopronareve ..smiley Erdhen o shoke .Nuk ke cu ben .Po jo me duket se paska nje zgjidhje 

Mungesa e nje force politike, me sado pak ngjyra idealiste e klases se mesme ne Shqiper..smiley..... e po dhe karieristi me i thekur nuk dilte kaq hapur ne Shqiperine "kamuniste "

Ky zgjidhet si me tipiku se vjen me pergjithesimemer jahu ...

Po si nuk ja gjen rrenjet njeri qe kjo qe ka ndohe me Shiperine eshte Pjelle e Injoranteve , Barbareve ne Pushtet dhe bythve te zgjuara me Teori si korrace kermijsh pas tyre  prej se Lumes Liri te pas 92 qe mbolli Psikologjine

Kamunizma rae .Bini burra .

Dhe ne shoqerite me te konsoliduara , kjo menyre pjell vetem Milionere e Miliardere nga Rruga e Krimit  .Dhe po qe per sistem politik  ,ne se e shoqeron me "Papergjesine e Titullareve" dhe "mungesen e Ndeshkimit" sic ndodhi tek ne , eshte karakteristike100 % e sistemeve te prones Private " ku Peshku i mesem Martini ha Peshkun me link Edison " : )

linkun e edisonit e ke ngrene dhe ti kur thashe qe basha do restauroje piramiden. pas asaj fillove duke i dhene keshilla bashes me disa komente. tundohesh nga ideja qe djali i enverit do vije ne pushtet duke mbrojtur piramiden e faraonit te sklleverve si puna jote. ke qene ndonjehere te club mumja? ky night  club fillimisht ishte te piramida. rastesi?

Legjend e gjalle je, Idriz djali! Por problemi qendron se fjalet e tua nuk kane asnje pike mendimi. Vuajn lexuesit e shkrete te peshkut te gjejne ndonje molekul te vetme, por hic; asgje. E thene me thjeshte, ndoshta eshte problem stili, por per mua je shume i veshtire per tu kuptuar. Pak me i qarte shoku Idriz!

 

Edit se  eshte i leshtë  smiley pa ti LlamPaxhi e ke të përcaktuar Nivelin me sPirth sPirth sPirth i donin .Zbulomi akoma sekretet smiley e Piramidave .

Asgjë ed Martin . Por shkolla e ka fajin . Ne jemi mësuar të mos i lëshojmë llafet si " Lopa bajgën " Kur bën përgjithësime ose Je studiues ose  e jep të Plotë studimin të paktën në vija të përgjithëshme ose "përçitesh " me konkluza si ato të tuat " trashëgimia kamuniste " 

Unë personalisht  nuk di të ketë pasur ndonjë shtet Hënor në Shqipëri përveç " kamunizmës " pavarësisht termit Plotësisht të gabura dhe veçse Politik që përdor në Kohën e Kurvave të Mendimit .

Personalisht unë kam qenë në fushën e Mendimit dhe Debatit  , jo karierizmit  dhe dëshirave të kamufluara nën njëqind Nikër aq më tepër të megalomanëve me përgjithsime nga shtresa e mesme

Ti nga i prisje Milionerët apo Miliarderët .

Hahahahahahahahaa smiley me shkrive o shoku Idriz. Mund te jesh milioner, por jo duke qene edhe deputet i PS, PD dhe LSI. Puna eshte se nga keta ka me shumice. Psh, Kokedhima, S. Abazi, Fideli, Doshi, Babasi, e dhjetra e dhjetra te tjere. A nuk e di ti se kush e ka eskluzivitetin duhanit? Po licenca te tjera monopol, qe jane te lidhura direkt me politiken? Po milioneret e tjere te maskuar nen emra kusherinjsh dhe shoferesh? Po Berisha me miliona te fshehura nen biznesmen ballkanas? Sigurisht, Shqiperia ishte nje terren perfekt per te bere shpejt pasuri nepermes politikes dhe krimit. Tani eshte pak vone, keta te 55-ses jane bere te pakapshem. 

E ke gabim. Pasaniket futen shpesh ne politike dhe behen politikane. Problemi eshte kur politikanet behen pasanike, jo kur pasaniket behen politikane. Mos e ngaterro arin me dollarin.

Mos e largo nga konteksti ate qe thash, sepse jam dakort me ate qe thua. Dmth mund te jesh pasanik dhe nje dite futesh ne politike, eshte normale. Por ne Shqiperi eshte nje situate krejtesisht specifike: dmth pasuria eshte vene nepermes politikes dhe krimit, ne 90 % te rasteve. Pa dashur te hyjme ne detaje qe dihen, te gjithe milioneret shqiptar kane qene dhe jane te imlikuar politikisht ne partite kryesore dhe kriminalisht ne organizata mafioze. Pike!

Tani si rradhën e parë ... " O flit e mbaje ..ose ..." ose mbaju asaj që the për shkaqet e pasurimit ose hajt po deshe e tjerrim edhe këtë . Megjithse Niku arqipelagu të ka dhënë një përgjigje shkurt , të qartë pa nevojë të zgjatesh më .

Të fantazojë dhe tjerr leshin e Jardinës smiley  është e drejta e kujtëdo biles dhe e Edisonit ..që mendon se ka shpikë llamPën !

Ke kete te riun SPirth sPirth sPirth i dhonin , qe merret me Halucinacionet dhe zbulimet e konspiracive te djemve te Enverit smiley . Ke dhe nje Ushtri Vandakesh te Cartur ne cdo Media .si  Sherlok Holmsi . Jo mua 

Une di qe vemjet cfaqen gjithmone pas Hajduteve , Injoranteve dhe psikologjise se u "be deti kos me te zgjuarsi " . Kete kam te vertetuar menjehere sa ndrroi kursi Politik dhe Erdhen Barbaret ne krye ! Ku hyn ti ?

Edhe Enveri kur Zihej me Imperialistet dhe Revizionistet smiley e kishte kuptar dhe deklronte

Mosmarveshjet dhe kundershtite te mos i shtrijme neFushen Ekonoimke .

Ti sikur nganjehere vjen edhe si ai i firmes Dy M me dije te medhoja ne fushen e Ekonomise ...smiley

ty ty te peshkova idriso. ti fillove ta shohesh bashen me sy tjeter qe kur te thashe qe do restauroje piramiden pasi e shpetoi fillimisht nga prishja qe do i bente berisha. 

berisha ka dy menyra ta fundose kete vend duke influencuar te "intelektuale"

e para (te cilen po e ben aktualisht) eshte te shkoje mire me bashen duke dhene pershtypjen qe eshte ende ne krye te pd dhe keshtu cfaredo qe te beje rama perseri "intelektualet" nuk do e kritikojne vetem nga ideja qe mund te kthehet berisha ne pushtet

e dyta ti thote bashet ma fut i shpull te fuqishme, restauro piramiden dhe merr pushtetin pas ca demostratave te nxitura nga "intelektualet" me parullat, "poshte nipi i zogut qe na ka shit ke gjermont" zgjohu enver

 

Kapitalistat shqiptar, me kapitale te panjohura! Me siguri nga keta 55 shumica jane ose kryetare partie, ose deputet! 

Nuk duhet bërë palë me mendime Gjysmake që janë të paqarta se çfarë fshehin e kë akuzojnë. Mendoj ,  problemi është Më se i Qartë

Çfarë Përfaqëson Shqipëria prej 92 e deri më SOT !

Në një shtet ku i Pari tyre del e mburret pa pikën e Turpit e Përgjegjësisë para " se studentët e Universiteteve zotrie " dmth universitarëve që do jenë e ardhmja e drejtimit dhe menazhimit të shoqërisë  e burimeve të saj materiale , për ti dhënë mesazh popullit se

" po po ta them unë tye .fëmijët e mi janë Milionerë " .... çfarë kërkon nga të tjerët !

 Asnjë nga këta Fytyrvrëjturit e Fytyrëgrinjtë e peshmbajtsit e Halleve  të popullit smiley ose të Barazlarguarit e Fëndshëm që , nuk e pa , nuk e dëgjoi dhe  analizoi sepse " nuk e di ku bie Gërdeci "  patjetër që ka fushë "për çdo përfundim " . Patjetër që do vijnë nga këta "të leshtët " e xgjuar të Dërstilës  për të parë të keqen nga "trashëgimia kamuniste "smiley Jo po nga sistemi skllavopronar !

akuza eshte e qarte o idriso. e kam thene me kohe dhe me je pergjigjur dhe atehere. politika nje eshte. roli i saj eshte te dobesoje gjykimin e masave. berisha eshte akoma lider ne kete aspekt. imagjino aq shume ndikim ka sa dhe feministet e mbrojten deputetin tutor prostitutash. nuk vlen rama joooo. nuk e mbrojten ngaqe duan ramen por ngaqe urrejne berishen. rama njesoj mori votat madje me pak, meta u rrit sepse u largua nga berisha.

ja dhe shprehja e preferuar e berishes

“Asgjë nuk është më keq se sa indiferenca e njerezve” 
 

 nuk e mbrojten ngaqe duan ramen por ngaqe urrejne berishen

Pse e urrejne Berishen, a mund ta shpjegosh me dy fjale ? Sa per indiferencen e njerezeve qe flet Berisha kjo eshte nje hipokrizi e tij, sepse njerzit jane shprehur kunder Berishes me kohe dhe Berisha i shtypi me dhune dhe me vrasje, (21 Janari dhe 1997) njerzit nuk jane indiferent jo! Po eshte nje idiotizem i madh i njerzeve neqoftese do ti shkonin prap mbrapa Berishes njeriut tashme te konsumuar nga te gjitha drejtimet dhe i deshtuar gjithshtu, qe la mbrapa nje varferi te madhe dhe nje shtet te dobet dhe me te korruptuarin ne Euro! Berisha ka lene mbrapa nje shtet hajdutesh, fakti konkret eshte Guvernatori i BSH A,Fullani tashme i arrestuar! 

Do te them i gjo Edison qe mund ta mash men ...dhe vallaj zor se do te pergjigjem po qe se vjen keshtu si"'bebush " Une mendova ne fillim se nen kete NIk dicka do te bije qofte dhe si zhvillim debati .dmth "do i hidhje benzine zjarrit " Por vura re qe je shune gjytyrym deri ne foshnjeri , thashethenexhi ordiner ose "tra lal lal zura nje Gale "  me allahu ekbar o Enver e pordhi Kali ..Nderro NIK !

Kur pregatitesh te mbrosh nje mendim ose ta shtjellosh ate kij parasysh nje shprehje Labe 

 Nje hajdut futi doren ne Qyp per te marre florijte dhe nuk e nxirrte dot . Atehere femija qe kishte pran i tha " Bene bac te dali jasht " Tani ti me sPirth sPirth sPirth i dhone ku gjete strehe shpirterore .Tirre . Dmth...se duhet te ti besh LOPKA tye smiley

 Mos e shaj Enverin KOT ...Ai ka thene dhjetra here Fjale me me peshe  si psh per kete Rast qe te duket vetja Gjeni e barazon partite ...

"Armiku me i keq( rrezikshem )  eshte ai qe Harohet " pasi analizoj thenien e njeanshme te Liberalizmit " asgje nuk eshte me keq etj etj se Indeferenca" 

Kur bisedon me te tjere pyete veten ...cfare po them ? ..cfare dua te then ... 

Rralle ketu vijne si   s Pirth  sPirth  s Pirth I Dhon nje llum i vertet niveli alabakesh pffff , pa folur per te Tredhur Mendore qe nuk hyjne ne asnje kategori , dhe e pernderta e embela  LefTKope smiley me Mastera ngarkuar Politikisht . Edhe derstilistet e Xhiboles smiley ku e ku me lart !

Ti zgjith ku do Hysh ose me e mira e te mirave 

Nderro NIK !

te kuptoj pse terbohesh o idriz. ngaqe deri dje mendoje qe keto i them per te ndryshuar mendjen njerezve por me kete qe te thashe sot qe te kam bere ta shohesh lulin me sy tjeter e kuptove qe nuk punoj per asnje krah. sepse ti hapa syte dhe ty e te thashe kujdes me lulin se ta nguli. pra qellime te fshehura nuk kam sic mendoje, kritikoj te dy krahet dhe ty te shkon ne max amperi. sepse sje programuar per tu perballur me te tilla situata. per ty bota eshte bardh e zi. e thjeshte dhe e qarte ne dukje per nivelin tend te inteligjences. aq ta pret ty. ti e di te verteten absolute, ti je i varfer sepse je i zgjuar, lexon romane roze, vepra te hoxhes e Karlit dhe me ironi bind veten qe e zeza eshte e bardhe

Jane shume apo pak kaq miliardere?

Po lexoj komentet, duke nenqeshur.Sa feminore jane disa qe i quajne , ca nga keta kusaret e kusarise te  pasurise popullit, rrembyer ne njemije menyra, " miliardere te majte"! Ppo cte majte a u marrte e mira, kur arrin njeriu e i mbush te dy krahet sa nuk i nxene me pare, ti shkoje ne mendje se cili krah qe "per te gjuajtur".

Nuk arrini te kuptoni se i gjith yryshi  per te shembur nje sistem nuk ishte vendosja e parametrave te nje tjetri, krejt me i ndryshem ne forme e permbajtje me fryme lirie, te quajtur demokrat, por qe te pasuroheshin ata qe ulurisnin me shume.Kjo ka ndodhur per masat te cilat realisht iken nga shiu e lloha e rane ... ne bresher.Masat perjetojne me te keqen.

Nuk ka te majte e te djathte!Ka vetem kusare dhe " liri te plote,per te vdekur ...si te te doje qejfi.."Nuk kemi me shtet me ligje , prej te cileve te pi pisua, jo po e shkele por po te te shkonte ... ndermend ta cingrisje, kemi vetem Aluizim, te cdo gjeje te paligjeshme dhe riciklim te letres, per ta shperndare si diploma arsimimi.

Kthejani " mbi sy" se ja nxorrem syte vehtes! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).