0 - 3 në tavolinë pas një nate skandaloze në çdo kuptim. Në Tiranë tifozët kanë nisur xhiron me makina nëpër rrugët, por ndjenja e zbrazëtisë dhe trishtimi ende nuk është larguar. Kur skuadra jonë po tregonte epërsi dhe i afrohej golit, tifozët serbë nisën teë hedhin në fushë fishekzjarrë dhe sende të forta. Mandej, fluturimi i flamurit shqiptar nga një drone mbi stadiumin ka shkaktuar shkrirje mendore tek tifozët dhe futbollistët serbë. Që aty gjithçka degjeneroi në dhunë të pështirë. Disa futbollistë shqiptarë janë goditur rëndë nga tifozët serbë, Balaj me një stol. Gjithësesi, të gjithë janë ok. Shqipëria merr fitoren e merituar.

PERDITESIM: Futbollistët shqiptarë do të transportohen me helikopter nga stadiumi për në aeroportin e Beogradit. 

2. Sipas menaxherit te kombetares Alban Bushi, edhe policia serbe ka goditur futbollistet shqiptare ne tunelin e stadiumit.

3. Lajmi per arrestimin e Olsi Rames (per telekomanden e donit) eshte dhene nga mediat serbe por nuk konfirmohet nga asnje autoritet dhe pergenjeshtrohet nga gazetaret shqiptare. Idro Seferi i Top Channel thote se vellai i Kryeministrit eshte bashke me te tjeret duke u shoqeruar per te dale nga stadiumi. 

 

Fotot: Reuters, AP, EPA.

548 Komente

cfaredo te jem une

ti je i cop kari, kte besoj e di dhe ti.
Kjo pjesa tjeter me ti qe punon dhe pagu taksa dhe une qe jam hajdut se ja paguj kanadase ku i kam vjedh punen dikujt eshte sikur ta ket shkur naj kar, qe merr kuptim tamom kur meno se e ke shkrujt ti.
Ik tani dhe gafurru cik duke i lon takim robve aty ku jetojne dhe haji mutin masanej sic e ke zakon

 

Shkurt nese jepet "te dyja palet kishin faj" dalje e menjehershme prej Fifes/Uefa dhe bashkimi i liges me Kosoven. Pas dy vitesh referendum. Kaq!

 

Ne date 23 merret vendimi nga UEFA:

Proceedings opened against Serbia and Albania

Disciplinary proceedings have been opened against the football associations of both Serbia and Albania following Tuesday night's European Qualifier between the sides.
Disciplinary proceedings have been opened against the Football Association of Serbia (FSS) for the setting off/throwing of fireworks and missiles (Article 16(2b & c) UEFA Disciplinary Regulations), crowd disturbance (Art. 16(2h) DR), field invasion by supporters (Art. 16(2a) DR), insufficient organisation (Art. 16(1) DR) and use of a laser pointer (Art. 16(2d) DR).
Proceedings have also been opened against the Football Association of Albania (FShF) for refusing to play (Art. 27(1) UEFA Competition Regulations) and the display of an illicit banner (Art. 16(2e) DR).
The case will be dealt with by the UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body on 23 October.

Sapo e vune tek site i UEFA's. Kush ka nerva ju lutem ta perktheni ne ship se jam ne pune. Serbet paskan shumicen a akuzave, ne na kane lene, "refuzim per tu rikthyer ne loje" dhe "shfaqje parrullash ilegale" (kamunikate kamunistash.. heh)

Te shofim se ku do dale....

Ja dhe linku:

http://www.uefa.com/uefaeuro/qualifiers/news/newsid=2166339.html

 

What the fcuk?! Kush solli illicit banner? Ai erdhi nga qielli dhe askush nuk eshte arrestuar. Kta jane kurva mer. Te shofim sa larg do shkojne. Une ve bast per goba per te dyja palet, perseritje e ndeshjes ne fushe asnjanese OSE gjobe serbeve dhe fitore ne tavoline per serbet si dhe nje gjobe e vogel per ne.

"Use of a laser pointer" ndoshta nenkupton "use of chairs"?! Ahhhh. Me mire mut se i vogel.

"It is scandalous that the other party, with their "job well done" attitude, is ridiculing not only the FA of Serbia and the Serbian people but also, we dare to say, Uefa."

smiley

Sidoqofte, bravo ju qofte Serbeve qe nuk presin por fillojne makinen e PR menjehere, si dhe per aftesite per te genjyer me stil. Jo si Federata jone e Dukeve qe flen gjume e s'ka nxjerre as edhe nje deklarate deri tani.

çfare deklarate te nxjerri ?

 

Ehu gjembo, e njef Armando Duken ti? Burri huj ishte lodh dje se kishte ndejt deri ne 4 te mjesit pa gjume do rri ai tashi te merret me jo terci jo verci. Pastaj po sikur t'ia marre per keq Platinia? Ata jane miq per koke se Platinia i ka shtrenguar edhe doren ne nje darke, nuk prishet shoqnia per ca karrike kokes.

Ta lejme rehat te shkretin, na nevoje per beauty sleep.

Çudi, çudi e madhe! Sa të poshtër paskan qenë këta serbët, s'e paskemi ditur! Ulërasin në kor të shara ndaj kundërshtarit, hyjnë në stadium e duan të rrahin lojtarët e skuadrës kundërshtare. Sa të poshtër paskan qenë! E prapë nuk kanë mësuar asgjë nga ne. Jo për gjë, po vetëm ne shqiptarët dimë t'i bëjmë tamam punët. Kur hyjmë në fushë, ne i shembim në dru jo vetëm lojtarët kundërshtarë, por edhe arbitrat. S'bëjmë dallime ne. Dhe nuk e bëjmë këtë një herë në kushedi sa vjet, kot sa për ta provuar, por çdo javë. Një herë në Tiranë, një herë në Shkodër, një herë në Korçë, pastaj në Milot, Vlorë, Tepelenë, Gjirokastër, Kukës, Elbasan, Burrel, Durrës e kështu me radhë, në çdo qytet. Javë për javë. Dy stadiume të shkatërruara brenda një viti, në Korçë dhe në Shkodër - e kush është i zoti ta bëjë këtë, veç nesh?! Serbët s'na vijnë as te kyçi i këmbës, janë inferiorë për këto punë, si për të tëra punët. Pastaj ne shqiptarët, kur të rrahim, nuk të rrahim vetëm me tifozeri, si në Serbi, por edhe me polici. Xhanëm, policët janë edhe më të stërvitur për atë punë. Dhe kur këta s'mjaftojnë, në fushë hidhen edhe deputetët dhe kryetarët e bashkive. Ja, keni parë ndonjëherë ndonjë qytet në Serbi ku kryetari i bashkisë të shqyejë portën e stadiumit e të futet në fushë me makinë, se kishte mbetur i ofenduar nga arbitrimi? Jo, s'keni parë, se serbët s'dinë t'i bëjnë tamam punët. S'dinë as të shajnë, vetëm një fjalë kanë në gojë: "vritini, vritini!" Për të sharë dimë ne, që jemi komb superior - jo vetëm të vrasim, të therim, por edhe të qijmë nënën, motrën, gruan, dashnoren, tërë femrat e shpisë dhe fisit. E kur mbarojmë me to, i kthehemi bythës e të qijmë tërë meshkujt e fisit. E kur mbaron farefisnia, nisim e të qijmë pastaj komshijtë e komshijet, lagjen, fshatin, qytetin. Jo si serbët, që vetëm një fjalë dinë të bërtasin, "vritini, vritini". Ne, or vlla, o të vrasim, o të qijmë. Dhe kur të vrasim, hapim Aushvicin për kundërshtarin, si këta tifozët e Tironës. S'ka shaka me ne! E megjithatë, sa të poshtër këta serbët, mor amani!

Ja, keni parë ndonjëherë ndonjë qytet në Serbi ku kryetari i bashkisë të shqyejë portën e stadiumit e të futet në fushë me makinë, se kishte mbetur i ofenduar nga arbitrimi? Jo, s'keni parë, se serbët s'dinë t'i bëjnë tamam punët.

Ne s'jetojme ne Serbi keshtu qe nuk e dime. Por meqe ti dukesh qe jeton atje dhe i ndjek te gjitha ndeshjet, pse mos te te besojme? Faleminderit per informacionin.

E mo, leri këto ku jetoj unë e ku jeton ti, se s'mallëngjehet kush nga këto.

as nga fjalet e tua or trap. ik tani e mbushu, pa te ikur dritat.

E shoh që e dashke dhe ti një paketë turistike me dy opsione, po s'ta kam ngenë.

Mire mo mire,o shqiptaro nazist,qe ose te jep te q...,ose te fut ne.dhome gazi,po nuk eshte koha per ironine tende te mprehte.

Eshte nxeh ai, se ju prish Imazhi, lere mos e ngacmo. Ca thote ai komshiu jot argendis ? Lol

Nuk e pashe fare as komshiun,as komshien shkine.

oo zot marova gazit hahahahahahaha,fjale me vend ,bravosmiley

...e po ca te besh, kur u ndane aq na rane.., na vure ne te mire, bejme mire, na vure skiç, te bejme teçin, te qime te katermbedhjetat e te leme dhe dobiçin ne dere.., a merr vesht?!!

Kaq shumë sa i hypke ti kompjuterit, kujtohu në fund që edhe ta pastrosh tastierën

alx, me kenaqe ! smiley

smiley

asgje personale...se na dhive dhe se qeshuri,,!

Mezi po pres te lexoj çfare do shpik propaganda serbe pas asaj qe vellai i kryeminitrit shqiptar komandonte  dronin ? mund te shfrenoni fantazine ..

Shume mire na e bejne. Pse jo? Dikur talleshin me Bamir Topin se hante fara, po Bushati e Duka cfare po hane?

Ate qe duhet te bejme ne shqiptaret dhe qeveria jone po e bejne serbet.

Edhe per dronin ata qe suguronin stadiumin e kane fajin. Perndryshe duhet te provojne qe ishte organizuar nga qeveria shqiptare. 

kjo te ben me u cmend fare

Nuk e di a do e marri parasysh kete UEFA

Po Rama per vete ka hik n`Harvard, merr vesht ti domethene, e ka pa neshjen me studenta, kurse kta bythqirat qe i thojn vetes ministra, nuk bojn dot ciu fare, po nuk u dha leje Rama, se perndryshe i nxjerr nga klasa.

Se ministrit te jashtem shqiptar nuk i shkoi n´mendje qe duhet me bo nji note proteste per  ngjarjet e djeshme tek ambasadori serb. Bushati kishte thirr n´takim ministrin e jashtem serb, po ky nuk i kishte ngrit telefonin, se nuk kishte qen i disponushem, kurse Bushati i ishte pergjigj qe "si t´dush mer, mu m´lusin!"

e merr vesht ti domethene, se si jan kto pun?

Qe gabim qe federat jone dhe uefa pranuan kushtet e serbeve, pra asnje simbol shqiptar, as DigitAlb, anormalitet, pra cdo simbol shqiptar po te dilte do quhej provokim.

MARVESHJE RACISTE

Pozicion me ofendus kur tjetri te cvesh nga cdo gje e me sa u pa skenari qe per ti intimidonin dhe poshteronin shqiptaret.

Nqs serbet spranonin simbolet tona te mos paraqiteshin ne gare me ne, keshtu e ka loja do pranosh kundershtarin jo ta shperfytyrosh e zhveshesh ate. Simbolet serbe qene te lire, cfardo qe ishte.

Nqs serbet skontrollonin dot tifozat qe do nxeheshin nga flamuret tone atehere te benin ndeshje pa tifoz, qofte dhe ne dy fushat. Pra te kishte barazi, keshtu e do ndeshja.

 

Nqs nuk do qe kjo Marveshje Raciste ku ndalonte cdo tifoz e simbol shqiptar sdo kishte ndodhur dhe skena me pajisjen e komamduar dhe banderolen "Autokton", pasi ndalimi racist solli kete reagim.

Aty fillon problemi, tek pranimi nga federata jone e kushteve josportive por politike te vena nga serbet. Askush nuk te poshteron dot pa lejen tende, tha. 

Dikush po perpiqet te provokoje dhe te nxeh gjakrat midis popujve te ballkanit. Kush valle dhe perse duan qe patjeter te jemi ne gjendje grindje me njeri tjetrin. Kush fiton nga kjo gje? Nje gje esht e sigurt, ne nuk duhet te lejojme te biem ne provokacione pamvarsisht kush e ka fajin. Duhen kontrolluar nervat dhe te kemi kujdes me gjuhen dhe sharjet sepse fakti eshte qe shqiperia dhe serbia jan ne nje rajon dhe duhet domosdo marrveshje dhe bashkpunim ne menyr qe rajoni te zhvillohet. 

flm - tani gjakrat u qetesuan

zamet e keni ju te Shqiperise te beni nje xhiro andej nga Duka e ta zgjoni. Thujini qe kemi mberrit ne atdhe, nuk jemi me ne serbi, zgjohu o duk zgjohu...

Nje gje nuk po me pelqen muve ne kete mesele qe po perdoret nga pulitikanet tane si smoke screen per te heq vemendjen nga hajnite e tyre e duke projektuar vemendjen ne serbet.Eshte e kuptueshme qe ministrja e arsimit te ishte ne aeroport meqe mbulon sektorin ne qeveri dhe si nene e gjyshe e mire te interesohej per shendetin e lojtareve por zv kryeministri ishte atje, i priti presidenti , luli i dekoroi .nashi come on ndersa na e bene zemren mal me drurin qe i dhane huliganeve serbe, ne fund te dites nje ndeshje futbolli qe degjeneroi ne rrahje ishte pavaresisht se nuk ishte faji yne.meriton nderime informale nga tifozet jo ndere zyrtare nga shteti.nuk eshte se fituan kupen e botes.Pastaj simboli nuk ishte flamur si pershkruhet por harte e shqiperise se madhe ne te cilen perfshihen toka te malit te zi maqedonise greqise .me sa di une shtetareve tane u ka zene goja lesh duke siguruar fuqite e hueja se shqiperia nuk pretendon ndryshim kufijsh bile as bashkim me kosoven.Asnje nuk po thote gjys fjale se nuk eshte pozicioni zyrtar yni krijimi i shqiperise etnike. 

po rri o derman c'ke qe e merzit veten kot - pi naj starbucks, lyej naj thua leri keto ti 

Kjo ngjarje ndodhi tamam ne kohen e duhur, nuk kemi Pune me shtazet e Beogradit. Presidenti Serb i quan Shqiptaret popull qe kan nevoje per tu civilizuar per dekada apo shekuj. Ofendim publik per ju Patriotet Shqiptar qe keni zgjedh Cunin e Sheqeres, dhender Serbie si president e si Kryeminister. Serbet na kan drejtu keto 100 vjet. Po cer jan keto marredhenie te Mira me Serbet e integrim kur Europa eshte gati per tu nda. Vini telat me gjemba me Serbine e bojkotoni cdo produkt a biznes Serb. 

Secili ne shtepi te vet....po ne shyqyr qe u vecum nga shtazet e Serbise ju doni me na lidh prap. Kinezeri.

The incident itself and the behaviour of the Albanian players, coach and staff leaves no room for doubt that they were part of a synchronised plan to stop the match. It was a well-planned political diversion and, at the end of the day, it was the key factor which led to the match being abandoned. All Mitrovic wanted to do was remove the flag so that the match could continue but the Albanian players attacked him. We also wish to point out that the home Serbia fans displayed no offensive banners at any point in time". (Serbian Footboll Association)

 

Jam kurioZ të di se çfarë dreqin po bën Federata jonë. Kanë një javë kohë për të paraqitur raportin e tyre mbi ndeshjen. ÇFARË DREQIN PO BËJNË?

Federata jone do beje mire te mos coje asnje raport. Raporti me i mire jane 60-65 minuta filmim qe nga momenti kur ekipet dolen ne fushe dhe u luajt himni jone e deri kur ekipi serb doli per te pershendetur tifozet. UEFA keto i ka, nuk besoj se duhen interpretimet tona, aq me teper qe gjithcka ne stadium eshte filmuar nga nje ekip televiziv serb dhe s'le vend fare per komente.

Pasi ti perkthejne thirrjet "ubij ubij Siptari" ngelet ne dore te Platinise te vere ne pune imagjinaten e vet, kete here te pashfrenuar, "cdo kishte ndodhur sikur futbollistet tane te ishin kthyer ne fushe"

Swed, me gjithë respektin dhe me gjithë dashamirësinë e mundshme, më duket s'e nuk e ke idenë mirë se çfarë është UEFA dhe si merren vendimet aty brënda.

Kombëtarja jonë akuzohet nga UEFA se ka futur një simbol të palejuar dhe se ka braktisur ndeshjen. Për të parin mjafton të thuash që s'ka asnjë provë që ka ardhur nga delegacioni shqiptar e shëndet. Për braktisjen mjafton të thuash që futbollistët kishin frikë se po të luanin e të shënonin gol psh, nuk dilnin të gjallë nga Beogradi. Thjesht, qartë, bukur. Po Federata jonë as i prek fare këto pike e merret me gjona që s'janë thelbi i problemit. Hajt tani, jepi dum ti kësaj përgjigje të Federatës Shqiptare se unë s'e kuptoj ça dreqin kanë dasht me thënë!

Shiko çfarë ka ndodhur para pak vitesh në të njëjtin stadium, Serbia-Angli U21, UEFA i ka dënuar me një ndeshje pa tifoz e Platini, natyrisht, ka thënë që i duket shumë dënim i ashpër!

E drejta në UEFA është proporcionale me fuqinë politike, për fat të keq. Nëse, si thua ti, Federata nuk paraqet asgjë as kemi për të marrë asgjë!

Mua nuk me intereson te denohet Serbia, si shqiptar une mora maximumin nga kjo ndeshje, ata u diskretituan keq fare aq sa edhe nje humbje 6-0 per setbet do kishte qene nder e lavdi ne krahasim me kete qe bene. Nese ata denohen, behet per ti vene ne shina qe here tjeter te mos lene nam si kete here, dmth me denimin ju ben nder. Nese denohemi ne per nje flamur qe akoma asnjeri nuk e di se kush e futi ne fushe ose se cunat lane ndeshjen se ndjeheshin te pasigurte, kjo i bem dem me shume UEFA-s sesa ne se dalin haptaz ashtu sic jane, qelbesira me imagjinate

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).