Zhgenjyes, e megjithate i pritshem, vendimi i sotem i komisionit te disiplines prane UEFAs ka denuar skuadren Shqiptare duke i dhene Serbise 3 gola ne tavoline (qe me vone mund te behen vendimtare per kualifikimin apo jo). Lajmi u konfrimua per ne nga FSHF ne oren 9:20 minuta te mengjesit. Federata Shqiptae e Futbollit do ta apeloje vendimin ne arbitrazh, nderkohe qe rrjetet sociale kane shperthyer me akuza per padrejtesi dhe racizem ndaj Shqiperise. Serbise, pas akordimit te fitores, i zbriten 3 pike, duke zeruar gjithcka pervec 3 golave. Serbia do luaje dy ndeshje pa tifoze dhe secila skuader gjobitet me nga 100,000 Euro.

651 Komente

Zot, na mbaj mendte mos na ikin prej krese. 

TURP

 

Po, ky vendim eshte puro racizem. Turp do ishte qe Shqiperia te mos terhiqej nga UEFA. 

Duhen filluar protestat ku te mundemi. Kjo eshte nje padrejtesi e frikshme.

Sipas kesaj llogjike nese ne i vrasim serbet ne ndeshjen e kthimit (sigurisht qe s'do ta bejme se nuk jemi kafshe si ata) duhet te na japin 6 pike. 

nuk behen me protesta ne rruge kto gjera.. eshte gomarllek! Behen me padi civile / penale dhe deklarata zyrtare ku denohet racizmi. Pershembull a duhet prokuroria jone te nxjerre flete arresti nderkombetare per huliganet Serb perderisa organet Serbe i injoron? Filmimet jane prove shume e qarte. 

Protesta eshte e domosdoshme.

Proteste kunder racizmit.

Proteste kunder Europes.

Mos prit qe politika te dale kunder burokracise dhe racizmit europian. Ata jane njelloj. Vetem nese protestojme, mbase do kete edhe ndonje deklarate politike.

Prisni njehere ta lexojm vendimin e mos u bazoni ne traplleqet e facebook. 

Po te pergjigjem ketu se ajo tema u permor nga sharlatanet : 

Vendimi eshte marre. Do lexohet argumentimi mbas kerkeses qe do i beje FSHF, sepse rregullorja thote qe jepet vetem vendimi pa argumentim. Afati eshte 5 dite. Ne si shqipo qe jemi flasim para kohe. Nuk eshte pune per sharlatane kjo.

Pritshmeria e tifozeve ka qene e madhe sepse besuan qe qe me shume do ndeshkohej stoli kokes, une i pari. Po nuk e marr dot te drejten keshtu.

Por ama diten qe do besosh qe autoriteti i UEFA-s do vihet ne dyshim se pleqte e Kelcyres nuk jane dakort me kete atehere ky eshte mjerim.

Reagimi yne eshte reagim tifozash dhe deri ketu kemi te drejte.

Jam dakord dhe keto thirrje per "motren" e Platinise jane budalleqe.. Platini nuk ka asnje ndikim mbi vendimin, megjithese eshte e pafalshme qe ai te nxjerre deklarata bias perpara se te merret nje vendim. 

Une mendoj se autoriteti i UEFA eshte cenuar sot, plus qe kete punen e racizmit autoritet shqiptare nuk duhet ta lene. 

Jane dy ceshtje te ndryshme besoj, pra hetimi i ekipit shqiptar, heqja e pikeve tona dhe denimi i Serbise.

Serbia eshte denuar mendoj jo pak. Tre pike te hequra, dy ndeshje pa tifoze, 100 000 euro gjobe.

Nese ne argumentim UEFA do permendet qe ndeshja pa tifoze eshte dhe per thirrjet raciste atehere cdo themi ne ? Do themi qe UEFA eshte raciste? Pra le te mos ngutemi.

Ca prisnim ne qe te denohej Serbia ? Te vareshin 10 serbe ne Beograd?

Shiko sa bukur do flase tani Kapiteni Cana , Qytetar Nderi i  Tropojes, per vendimin e UEFA-s. Nuk do flase asnje fjale te vetme si keto qe vertiten lart e poshte.

Une e vleresoj protagonizmin, por jo kur behet nga sharlatanet se pastaj ndotet edhe nje kauze brilante.

Po cfare eshte denuar Serbia, me tre pike qe ia dhane sa per te thene qe "ja, ia hoqem", me 100 mije euro sa edhe Shqiperia qe nuk kishte pune fare, se nuk ishte organizatore, apo me dy ndeshje pa tifoze. Mos harro qe eshte perseritese, ajo qe mund te pritej me e pakta eshte perjashtimi nga keto eliminatore. U keputen ne bythe me denimin. Rrezik ta coje edhe serbi ne Apel e aty te vendoset qe Shqiperia t'i beje dy ndeshje pa tifoze. 

Arbitri i ndeshjes, anglez, nuk ka shkruar ne raport per historine aty, por per ndeshjen. Ky komision ate ka si baze.

Mos me thuaj qe ke pritshemrine qe dalim te paret ne grup se kemi futboll apo qe na humben 3 pike te sigurta te fitores ne Beograd. Jemi duke gjyku rrethanat dhe nga kjo histori Serbia doli e humbur nga cdo pikpamje.

Ne kemi humbur vetem 3 pike , gabim, qe dhe mund ti kishim humbur nese drania nuk do ishte fut ne fushe se keta tanet nuk jane dhe aq shume patriote kur vjen puna per evro. Te kujtoj humbjen me Rumanine sa per ilustrim.

Une nuk te thashe qe humbem tre pike, thashe qe ata i hoqen Serbise tre piket qe i dhane, a e kupton sa qesharake dhe e pakuptimte qe eshte. Dhe nuk vendosen per dicka qe do te ishte me normale, si perseritja e ndeshjes pa tifoze, dhe pse te duken cudi tre piket e Shqiperise ty ne kete rast?Dhe po te them qe Serbia meritonte te denohej shume me teper se pune e madhe, dy ndeshje pa tifoze, eshte perseritese dhe ka per ta bere prape, kafshet nuk vene mend po nuk valoi druri. Po kush tua jape drurin, dhjaksat e UEFA-s 

Po eshte na favorin tone mer qe Serbia nuk mori tre pike. Vertet eshte kaq e veshtire?

Nuk mund te ankohet Shqiperia perse nuk u denu Serbia, e kam fjalen juridikisht sepse eshte ceshtje qe nuk i takon Shqiperise. Ne pretendimet ligjore i kemi vetem me denimet qe marrim vete.

Ej, ka shume budallenj qe vijne ketu per te fol si juriste.

Ceshtja do shkoje ne apel. Kaq.

Tani do bejme peticion qe Serbia te denohet perjete nga aktivitetet ? smiley

Po si mor eshte ne favorin tone,ato nuk jane tre pike te hequra Serbise,se ia dhane vete qyl po te thone,po jane mundesi e hequr Shqiperise per te marre tre pike.Ti mendon se po te kishte Serbia aq pike sa kishte Shqiperia para ndeshes,do tia kishin hequr Serbise.Ata llogarine e kane bere:Hajt,se nuk po i heqim ndonje gje te madhe,nje pike po i heqim.Po thuj shyqyr qe nuk moren vendim tia hiqnin piket Shqiperise ,se edhe ate mund ta benin.Po duket nuk kane dashur ta trashin shume zullumin.Ne po diskutojme per kete vendim,jo per gjykate Strasburgu a Hage,po sidoqofte mos prit ndonje drejtesi te madhe nga Apeli,se do zhgenjehesh si nga kjo puna e stolit ne koke.

Fakti qe u bene festime ne Shqiperi kur erdhen futbollistet tregon qe robte kishin besuar qe kishim fituar.

Kur pashe stolin kokes ate dite edhe une edhe cdo shqiptar tjeter ne glob keshtu mendoi.

Por sec po ndodhte me ndeshjen e di Duka qe bente si budalla kur edhe ne Rinas dhe la Canen te bente deklarate per refuzimin per zhvillimin e ndeshjes.

Te humbasesh dhe perfitimin e fundit , pra trepikshin, nuk eshte mekat i futbollisteve , por i keshillave qe dha FSHF ne ate cast. Sepse o mik, kur ndeshja ishte nderprere, Sekretari i Federates Shqiptare, deklaronte ne TVSH, direkt nga Serbia, qe Shqiperia eshte e gatshme te luaje nese plotesohen kushtet. Kjo deklarate u perdor si mbrojtje nga serbet dhe ja rezultati.

Tani e kupton qe perse jemi te fituar? Sepse me aq gafa sa bene keta tanet dhe vrullin patriotik ketu mund te mos kishte fare heqje pikesh per serbet. Por kjo e fundit me shume kenaq portugezet e danezet qe e shohin veten te kualifikuar pa asnje problem.

Varet si shikohet kjo qe ndodhi dhe nuk ka asgje per tu cudit.

O idiot!

Serbia ka fituar me ne 3 - 0 dhe pastaj i jane hequr 3 pike. Pra Serbise nuk i eshte hequr asnje pike.

Te gjitha mbrojtjet "ligjore" fillojne dhe mbarojne tek shkelja e parimit. Te gjitha parimet jane shkelur dhe nuk ka askush te argumentoje se ne shkelem edhe nje pike te vetme. Nese mendje idiote si e jotja fillojne te gjejne burokracira dhe interpretime ne mungese te akteve ligjore siç ndodh gjithmone atehere eshte problemi yt, por mos u shpreh neper forume kur je kaq narcist.

E kuptova.

Serbia ka fituar me ne 3 - 0 dhe pastaj i jane hequr 3 pike. Pra Serbise nuk i eshte hequr asnje pike.

Voton per FRD-ne. smiley

Te fala nga shpia gjithsesi, sipas rastit.

 

E kuptova.

Te fala Jahovait!

Mos harro te marresh nje bllok nen sqetull dhe te kerkosh "shoket e idealit". Duhen gjetur 9 budallenj te te njejtit kallep para se te vdesesh. 

Mos harro qe e verteta eshte vetem tek "Kulla e Rojes" dhe mesimet e Partise.

Dhe thuaju atyre te Partise se e ke zbuluar nje armik. Mos u ndaj derisa te na heqin nga puna.

Ruajna o Zot nga mediokrit!

Komentuesi, hera e pare qe te shoh te llogjikosh ftohte, pa pasione, se gjithmon merr si pushka e jevgut. Me pelqen qe nuk nxitohesh ne gjykim, ndryshe nga heret e tjera. 

Se e shkruajta edhe në temën tjetër. Meqë UEFA paska vendosur edhe 100 mijë euro gjobë, tani FSHF dhe lojtarët që u rrahën të shkojnë të ngrenë ndonjë padi civile ndaj UEFA-s dhe të kërkojnë nja 100  milion euro për rrezikim të jetës, plagë, poshtërim a dëm moral prej UEFA-s dhe Platinisë që deklaron se shqiptarët do të  kishin njëlloj probleme me grekët dhe maqedonasit, dhe kanë për të fituar se kanë të drejtë

kisha nje parandjenje te keqe qe do te perfundonte keshu

sa bukur!! po ku shkoi gjithe ajo "parodi" qe organizon UEFA me stenda para ndeshjeve: fair play.. no to racisem.. etj.

ç'thote Evropi Ismail bej..? -hiç, e njejta kurve ka mbetur ketu e 100 vjet, qe nga koha ime!

Mos jete USA , Europa do na kishte fshire me kohe ,  ose zhduk me gjithe ndihmen e Serbise.

 

Ne momente te tilla nervozizmi duhet te mos harrojme se fitorja e Kosoves dhe Pavarsise se saj jo vetem qe i ka dhen  3 pikeshin Shqiperise dhe te gjithe neve , po na kthyer nderin dhe krenarine ne vend.

Ne jemi te fituar , jo ata

Mos te guxoje me  asnje zyrtar i BE-se te kritikoje sistemin e drejtesise ne Shqiperi si te korruptuar e problematik. 

S'kane nevoje. E thone vete shqiptaret tane qe BE s'ka korrupsion fare, cdo shtet i tyre eshte hyjnor e fantastik cdo detaj, ndersa ne nuk jemi njerez e nuk behemi asnjehere njerez. Kete e thone shqiptaret nga mengjesi deri ne darke, pse te krijojne skrupuj ata?

Po, ndihemi shume inferiore ne. 

He mo, s'na e kane me hile keta te jashtmit? Keshtu eshte kur sillesh si inferior me veten tende. Te shkelin te gjithe me kembe. Kur peshtyn ore e minute veten tende dhe e paraqet vendlindjen si burim kafshesh, dhe keta te huajt i shihni si engjej. Vazhdoni lepini prapanicen e te huajve tani. Keshtu eshte kur iken dhe u ze deren me emigrim gjithe europes. Te marrin inat e ku e ku ta nxjerrin. 

Ja kjo eshte Shqiperia kete ofron Shqiperia nuk arritem dot te marrim ate qe meritonim me shume se kurre

me vjen keq per lojtaret e kombetares qe nuk na meritojne nuk meritojne nje Shqiperi qe nuk i del perkrah dhe u duk qarte qe shteti qenveria nuk i mbrojti

Ashtu eshte, fajin emigrantet e kane. Ja, ngaqe ia kishin vjedhur makinen atij anglezit dhe do tia kete q... gocen ndonje shqiptar, prandaj ishte nxehur. Po mos ua permend shume emigranteve se sa bahce me lule eshte Shqiperia, se kthehen pastaj dhe e dhjesin, sic kane dhjere vendet e tjera. Rri se mire je, mos bej ze.

Po ore, do apo s'do ti, ndikon. Anglezit e francezit po u the fjalen "shqiptar" mendon vetem emigrantet dhe myslimanet, mendojne se si kane qene vendet e tyre me pare. Arbitri ishte anglez e platinija ishte francez. A s'po i akuzoni tani per racizem dhe ju vete, njesoj si une? Sado qe flasin politikisht korrekte keta, mjafton t'i lesh anonime dhe e merr vesh c'mendojne. Kur protestojne per emigrimin dhe ne Amerike, qe s'kane goje te flasin per emigrim, le me Europianet. 

Nuk e di te tjeret, po une nuk i akuzoj keta per raciste, por si te korruptuar, interesaxhinj e te njeanshem. Vendimin qe moren e moren jo kunder Shqiperise, por pro Serbise. Atij shkerdhates, Platinise, ia vrane mu ne mes te Beogradit ate tifozin e gjore francez keta kafshet. Dhe ne vend qe kjo tia shtonte ndjeshmerine e ti perjashtonte keta barbare derisa te behen njerez, ja se cben. 

Mos harroni qe as Serbia s'i ka marre 3 piket, gjtihsesi

A e kupto ti qe Serbia eshte denu shume me pak se sa per rastin e Marasit? Atehere ndeshja ju dha Italise 3-0, gjoba qe 150,000 euro dhe dy ndeshje pa tifoze. E pra atehere nuk pati as futje tifozesh ne fushe as dhune ndaj lojtareve.

Ky ishte një mezash për shqiptarët që thotë: 'Rrini urtë ju o kafshë tregu, se guxuat e ngritët grushtin kundra zotërve të tuaj; e shihni sesi jua shtypim kokën kur të duam, se ju jeni të mjerë e nuk dini të organizoheni, dhe se ne e dimë që s'mund ta na bëni gjë'.

Prandaj ne si shqiptarë duhet të nxjerrim mësim nga kjo. A duam që të trajtohemi më poshtë se skllevërit negër apo duam që të ngrejmë kokën, e t'i biem dhe me grusht agresorëve?

A do te thote kjo se une mund t'i siguroj fitoren kombetares ne ndeshjen e kethimit ne ate menyre qe ,do te futem ne teren dhe do t'i pergjake lojtaret kundershtare?

Pas gjithe atij lobimimi,fituan Portugalia dhe Danimarka.

p.s.

Duka,behu burre vetem njehere ne jeten tende. Ik prej aty dhe liro vendin per tjetrin !

Nejse, se para se te zemerohemi, ekziston mundesia per te apeluar vendimin e marre. Nuk e di nese skuadra shqiptare do te mund te mbeshtetet ne racizmin e shprehur ndaj saj ne ndeshje, por ka elemente solide ne favor te saj.

 

Jardin, 

Me beso ata e kane orkestru qe para ndeshjes qe t'ja jepnin Serbise ndeshjen. Sjellja e arbitrit dhe e delegatit e tregonin qarte. Fakti qe ne ate tmerr ata detyruan Canen te firmose qe nuk jane ne gjendje te vazhdojne lojen, bente MUUUUUU. Akuzat qe u ngriten kunder Serbise nuk permbanin as dhunen ndaj lojtareve as thirrjet raciste. Raporti i arbitrit dhe delegatit duket sikur futjen e tifozeve ne fushe e kane interpretu si kalimtare dhe jo te dhunshme. Mosdenimi i dhunes nga Platini dhe Blatter ishte i qellimshem. Dhuna duhej zhduk nga komentet per ndeshjen.

Ne keto kushte apeli ndryshon vendim vetem nese vihet para nje trysnie te madhe. Te mos harrojme qe fillim te 98-s shumica e mediave dhe vendeve europiane e quanin UCK-ne, organizate terroriste. Sigurisht atehere na ndihmoi shume Amerika, por edhe protestat paqesore kunder gjenocidit serb bene punen e vet.

Tani kemi nje avantazh shume te madh. Asnje nga "miqte" e Serbise nuk i del dot krahe per dhunen dhe korret "vritini shqiptaret". Do dalin te flsin kunder nesh por e di sa shpejt do behen qesharake nese ne bindim 2-3 gazetare te bejne disa pytje te drejta. Kurse ato pak miq qe kemi duhet t'i bindim te dalin ku te munden. 

Dhe arma jone kryesore duhet te jene futbollistet neper bote. Askush prej tyre nuk do e legjitimonte kete vendim sepse do trembeshin per veten e tyre. Te rrezikojne jeten ne fushe e te humbin ndeshjen ne tavoline. Kjo eshte e frikshme per ta.

Rendesi ka qe Edvin Rama te shkoje ne Beograd te takoje homologun e tij ti japin titullin Nobel per paqen ne Ballkan dhe Europe e pse jo edhe ne BOTE

rrofte partia rrofte edvin Rama

era shtet po vjen

JQRKTK.

Jo plako do pune ky muhabet. Me te shame nuk qisim gjo ne drite.

Mire e ke ti plako , po te shohesh endrra me 7 pike dhe cohesh nga gjumi e lexon kete lajm , gje tjeter nuk mund te shkruaja pervec asaj qe shkrova.

Nuk e se s'ta kuptoj reagimin. Ene une reagimin e pare e pata me te shame e te perplasme. 

Komentin ta shkrujta me vene ne jete mesimin e partise "ta kthejme dhimbjen ne force". smiley

ÇPPSH

e çuditshme.. po te shikoni me vemendje videon e ndeshjes nga momenti i dhunshem qe tifozat u futen ne fushe e dhunuan lojtaret tane deri sa arbitri e mbylli aty ndeshjen e lojtaret tane vrapuan drejt tunelit per te shpetuar jeten e tyre tashme, do te shikoni se si trajneri i Serbise e njerez te stafit e federates serbe, zene koken me duar e dalin kokeulur nga stadiumi.. kjo sepse keta e dine dhe e realizojne shume mire cka ndodhur nga ai moment qe tifoza te dhunshem hyne ne fushe e nderprene lojen, dhe cdo te thote kjo per skuadren e Serbise.
tashi, si arriten qe nje situate te tille, serbet ta kthejne ne favor te tyre??!!. bravo u qofte!

Si e arriten ?

E arriten sepse ne krye te Federates kemi nje super hajdut dhe nje super te korruptuar , e arriten sepse pane qe Kryeminstri i Shqiperise edhe pas asaj qe ndodhi ne stadium luste Serbet  " amon te vij tju takoj " se dua te bohem Lider i modh .

Ka ndonje ketu te na thote se cfare roli kane luajtur ata anteret e komisionit disiplinor qe u mblodh te shqyrtoj kete ceshtje?

 

rrapi trishit..  kane mbrojtur thjesht interesat e tyre.., e njef cutler beckett kur thote: niente di personale, era solo una questione d'affari!

e perktheva me google smiley  po po ka shume mundesi te jete keshtu !

as nuk e ve ne dyshim se i erdhem si cjapi te kasapi, por me e mira te mirave do te ishte te dinim 'perse-ne '. Per mendimin tim Duka duhet te kishte kerkuar nje fushe ansjeanese qysh kur pa qe rame ne grup me arrixhinj.

po ne faqen e internetit te Uefa-s nuk thuhej gje akoma. eshte e sigurte apo dikush do me tall trapin me shqiptaret.

Ne futboll vlejn vtm leket,eshte bere biznes tashme.1 fitore e jona si interesonte as Portugalise as Danimarkes.Plus  fakti qe ndeshja ishte konsideruar e abandonuar,binte ere te keqe qe ne fillim.

cuna dhe goca..........NE SULM.........mbyteni web-in me komentet tuaja.

NO TO RACISM *

 

* Provided you're not Serb

Jam atdhetar e dua shqiperine po jam jashtezakonisht i lumtur qe u vendos keshtu. Ti ulet huna nacionalisteve Te fb e Te blogeve , se Sa atdhetar je nuk tregohet NE fb. Edhe Edi rames ja q motren nqs ka , kryeminister me barbon NE histori ( nga nje votues I tije)

E patem thene qe uefa don me la durt si ponc pilati, denojne
Te dy palet qe mos ti ngelet qejfi serbit. Organizem i korruptum.

Vendimi eshte absurd edhe per sa i perket
Shkalles se ulet te denimit ndaj dhunes dhe hyrjes ne fushe te serbeve. Duhet protestuar
Para ketyre organizmave.

Pse pikelloheni? Humbem tre pike por fituam nje bote te tere me Dronin.
 

Çfare racizmi prej UEFA -s ndaj shqiptareve!!!!

Se kuptoj, i kerkohet FSHF to ndjek gjyqin por asnje hap per te hedhe ne gjyq mediat perendimore sharlatane.. askund nuk permended racizmi ndaj shqiptareve dhe injorimi total qe ju be nga UEFA.

Perderisa UEFA pranon zyrtarisht dhe denon Serbine per mos garantim te sigurise si mundet te penalizohet federata jone 100 mij euro ku nuk ka anje lloj pergjegjsie e ti jepen 3 pike Serbise? 

 

Dmth i fitum zgjedhjet ne FB si NMN-ja po i humbem ne terren smiley

 

Apeli varet kryekëput prej argumentave qe ka ngrejt UEFA. Sa me idioteske aq me lehte rrezohen.

 

ps. Shqiperija u denu tamam si vend komunist si Koreja Veriut si ato vendet pa lidhje me boten smiley

smiley

Pergjigja e UEFAs eshte e qarte; Fuck Albania!

UEFA: Mos u kruni me NE.

Vendimi eshte jo vetem i padrejte por i 10re. Nuk i jepen 3 pike serbit po na hiqen ne. Ne fund te fundit nqs kemi "faj" per kete ndeshje pse te hiqen piket qe i kemi fituar ne ndeshje te tjera. Dmth me nje gur Platinija ka kenaq disa zogj (6 pike i hiqen te dy skuadravesmiley). 

Sa per vendimin vete, I hate to say that I told you. E kemi henger tek mospranimi per te vazhdu lojen. Si dhe qe na kane vesh fajin edhe per ndalimin e lojes. Per te paren te gjenin menyren per ta "qep" ne menyre legale situaten, pra aty ne vend te mos pranonin variantin qe shqiptaret s'duan te vazhdojne, por qe loja nuk vazhdohet dot. Dhe per kete do duhej ndonje ekspert legal per te tilla gjera. Edhe per dronin, km-ja adoleshent qe kemi, shkelte syrin "mceftas" per vellain "patriot me flete." Edhe vete mohimi erdhi me shume vonese dhe me gjysem zeri. Serbit bravo i qofte, e ka thurr rrjeten qe kur ka marre vesh qe po vjen zogu, i shenderruar "tifoz i zjarrte VIP" qe ndjek kombetaren qe kur iu be vellai km.

Sa per FSHF, Duka po s'dha doreheqjen, tifozet ta nxjerrin me shqelma nga zyra. Kjo situate nxjerr te verteten qe te gjitha organizatat albaneze perfundojne me tarafe, katapultime, etj., ku kryetaret behen pashallare e sulltane, qofte te OJQve, partive apo qeverive. E si rrjedhoje, profesionalizmi ka shku per lesh.

Tirona-4ever,  Duka (qe nuk e njoh) nuk ka pse te japi dorheqjen per kete rast, se nuk eshte faji i tij. Ai mund te hiqet per ndonje korrupsion te meparshem (nese ka bere) por jo per kete qe ndodhi. Se kesaj i thone histeri kolektive. 

Vendimi i Uefa krijon nje precedent shume te rrezikshem sepse u jep mesazh te gabuar huliganeve ne mbare boten. Kjo eshte krejt e papranueshme!

Gjithcka ishte ne favor te Shqiperis, raporti i arbitrave dhe i oficerit te sigurise gjithashtu edhe faktet qe jane grubulluar gjate ndeshjes flisnin per dhunen qe i eshte bere kombetares Shqiptare. Nuk e di pse eshte dhene ky vendim absurd . RIP UEFA

Nuk jemi te fuqishem akoma . Jemi peshk i vogel, dhe peshku i madh e ka kollaj me ne.

Po te behemi nje Shqiperi e madhe ne te ardhmen ku i dihet edhe mund te behemi nje superfuqi e vogel mes Ballkanit ku mos guxoje njeri te na preke me

po te kemi parasysh lojen me Turqine dhe serbet rrishin me bisht nder shale

Mire, tre lojtare shqiptare u qelluan nga tifozet dhe stjuartet serbe dhe Serbia fiton 3 me 0. Po sikur ti masakrojne lojtaret e Frances, Armenise dhe Portugalit ne Shqiperi, ça ndodh! Fitojme 11 : 0 me siguri!

Nuk kisha komentuar deri tani ne keto tema por me thene te drejten tani nuk po me rrihet pa i thene dy fjale:

1. Flm, djemve te kombetares per gjithe cka bejne per te mbajtur lart emrin e vendit.

2. TURP UEFAs e soj-sorrollopeve angleze e gjithefaresojesh qe e kane bere fushen e futbolit fushe biznesi e trafiku influencash e qe i mbajne anen disa primiteve e fashisteve si serbet.

3. TURP, TURP, TURP FSHF-se e presidentit mafioz qe ka Armando-barkderr-Duka per jo profesionalizmin e treguar dhe neglizhencen qe para, gjate dhe mbrapa ndeshjes.

4. TURP, TURP zyrtareve te gjithfare lloj rqnqesh qe shpalosen flamujt e patriotizmit dhe nuk mbajten gjakftohtesine e te benin reagimet e duhura.

5. TURP, TURP dhe qeverise e KM palle qe "iu be qejfi"qe iu promovua vellai "patriot" nga ata qe te gjalle nuk duan te na shohin dhe nuk beri reagimet e duhura ne kohen e duhur.

etj, etj por po e le ketu..

Edhe njehere treguam qe nuk jemi populll me kulturen dhe eksperiencen e duhur per t'i teguar vendin plehrave qe na kane rene per komshij (por kur sheh njerezit qe zgjedhim per te na drejtuar vendin nuk eshte cudi e madhe ne fund te fundit).

Perfundimish vandimi me i duhur eshte te ngrihen te gjithje sportdashesit dhe te kerkojne doreheqjen e Armando-barkderr-Duka qe fenomene te till anuk ka si t'i denoje se po tí denonte do te kishte ikur vete me kohe pasi keto ndodhin java 7-te e keto 8-te ne kampionatin tone. E kur ndodhin atje e askush nuk reagon nuk e kuptojme se cfare kerkojme nga UEFA (ata thjesht kane thene: Keta kafshe qe kafshe jane...).

 

Nuk dua te mbroj FSHF-ne por vetem nje sqarim i vogel. Per futjen ne fushe te tifozeve dhe dhunes midis tifozerive, jane denu Tirona dhe Shkodra me nga 15 dhe 10 ndeshje pa tifoze + gjobave. Dhe ndeshja u luajt deri ne fund dhe nuk u prek asnje lojtar.

Ne Serbi ndodh dhune shume me e madhe se ketu per ndeshje si Partizani Beogradit me Crvena Zvesden. Rrethohet ambasada shqiptare, dhe nuk degjova te jene denu klubet.

Prandaj boll me kete manine per ta pa veten si me te keqijte e botes.

Prandaj boll me kete manine per ta pa veten si me te keqijte e botes.

Lizander, per mua e kishe kete apo per ndonje tjeter, se jo per gje po tek ato qe kam rreshtuar me siper tek asnje nuk kam thene se jemi me te keqinjte e botes. Ah tek paragrafi i fundit po dhe mendoj qe kampionati shqiptar eshte nje nga me skandalozet e (botes ndoshta e ekzagjeruar) por te Evropes po se po. Vete perfaqsuesit e FSHF kane ngrene tulla e karrige kokes, ka fusha ku skuadrat mike nuk guxojne te fitojne, eshte qelluar me pistolete nga deputete, kane hyre drejtues klubesh dhe ushtrojne dhune, plus qe fitorja e titullit kampion eshte bere si tip qoke (i jepet pruresit me te pare - lexo: i jepet ministrit qe ka kohe/leke bolle dhe investon dhe ne klubin e fshatit nga ka lindur). Te them te drejten futbollin shqiptar ka vite qe nuk e ndjek nga afer, por me sa kam pare e lexuar kaq dhe shume te tjera. 

Po pse ndosha nuk i ben ndonjeriu pershtypje qe 70% e futbollisteve ne formacion te pare jane kosovare? Pse ndodh kjo? Vetem prej emigracionit te tyre? Ka kohe qe skuadrat shqiptare nuk emocionojne me, te drejtat televizive jepen si ne prone te babait, etj, etj.

Dhe sa per i perket barkderr-Dukes prandaj i kam vene tre TURP pasi eshte ai (se ne Albanie i pari i institucionit eshte "mbreti") qe politiken agresive te Serbise qe perpara ndeshjes nuk e mori seriozisht. Eshte ai qe e mbushi llozen me Fevzo (ky eshte gazetar sportiv apo perfaqsues i FSHF-se??) me Olsa e me Nar Koka (ne nje stadium ku nuk u lejua asnje shall i kuq se tifoz jo e jo) dhe i dha te drejte sebit te thoshte qe erdhi nje delegacion me zyrtare te rreme. Eshte ai qe mban pergjegjesi qe i futi ata 11 djem ne nje stadium me 30000 djaj te egersuar pa vene asnje kusht (apo qofte perpjekje per te vene kushte) ne tavoline. Eshte ai qe nje deklarate te pj@rdhur ne anglish ku rendiste vetem ca fakte te thata e beri tre dite me vonese dhe gjithe mediat anembane globit shperndanin vetem deklaratat per shtyp te FF serbe. Dhe me rradhe e me rradhe... Dhe tani eshte ai qe thote une miqesine me Platinine nuk e prish. Normalisht, se iken ti i pari po ta prishesh. Ja pra keto arsye jane qe bejne "barkderr" ne kete mes...

Nuk e di si mund te fajesohet Duka per vendime qe nuk jane ne doren e tij .

Sepse pranoi kushtet idiote te ndeshjes. Se nuk kerkoi te nderpritet ndeshja nga thirrjet raciste, se e "la" te shkrujtme qe shqiptaret nuk duan te vazhdoje ndeshja... ekstra se eshte barkderr, po jo nga barku.

PS. Ku vate drejtesia e "kaurrit" moj, i rane breckat me duket. 

Na zhgenjyen po kismet me kauret e apelit.

Nuk u ngopke ti me "kauret." Mos u bej merak se do ta kesh dhe bis-in.

Ndoshta kur te shkoje ne apel gjakrat do jene ftohur e do bejne drejtesi Jo politike.pastaj what's up me firmen haxhia&hajdari?

"Hajdari" paska thene, qe ka tjeter zanat. 

Mos I gezofshin ato pike! U rente Ebola dhe I shofte si rrace! 

UEFA kuptoi se kish bere gabim qe vuri Shqiperine e Serbine ne 1 grup dhe kuptoi qe tifozeria serbe perseri ende nuk mund te sillej ne menyre te civilizuar ne kete ndeshje te shumepritur e te tensionuar. Ndonje i letrave mund te shkruaje nje novele per kete ngjarje, te titulluar "Ra kjo fluturake dhe u pame" smiley Por 3 pike iu hoqen te dyja paleve, dmth nje 0 me xhufke per ndeshjen.

Te analizojme vendimin, dhe pse UEFA po perpiqet te vetekorrigjoje veten me kete denim te rende e kontradiktor. Normalisht do i binte qe ndeshja te riluhej pa pranine e tifozeve. POR UEFA po perpiqet te jape nje mesazh te forte kunder nderhyrjes me drone/fluturake, dhe rasti i fluturakes ne stadiumin e Beogradit ka krijuar nje precedent te rrezikshem per sigurine ne stadiume pasi po kopjohet edhe ne ndeshje te tjera....frika e terrorizmit sportiv i tipit "mund te kish bombe"...Pavaresisht se ende nuk eshte kapur autori i fluturakes, per syte e UEFAs ai me siguri mbetet "tifoz shqiptar" dhe me kete vendim u denua tifozeria e papranishme shqiptare dhe iu dha paralajmerim i forte gjithe tifozerive te tjera qe mos te mendojne nderhyrje dronistike ne ndeshje te ardhshme, dmth mesim. Deri ne fund pala serbe (permes shtypit sensacionalist/konspirativ serb) arriti te hedhe hije dyshimi qe politika shqiptare (vellai i KM) ish e perfshire ne kete ndeshje pavaresisht se ai vellai e denoi me indinjate perfshirjen me fluturaken....Duket se serbet arriten te "bindnin" UEFAn se thirrjet anti-shqiptare ne stadium jane pjese e "folklorit serb" qe nuk kursen as "kroatet katolike" me urime per vdekje. Ndoshta do kish qene ndryshe nese fluturakja do kish mbartur nje flamur te paster te Shqiperise...por (per UEFAn) lojtaret e Shqiperise u pane duke mbrojtur nje banderole te vjeter nacionaliste dhe provokuese per fqinjet, dhe jo flamurin e Shqiperise, dmth u bene lojtare politike...Si perfundim them qe fishekzjarret ne fushe e goditjet e lojtareve shqiptare me objekte te ndryshme po e conin ndeshjen drejt anullimit, dhe fluturakja i vuri vulen dhe ndryshoi rrjedhen e "normales", duke mbetur ne histori...

A ka ndonje link ku mund ta lexojme ket vendim?  

Te rente damllaja o platini...

Vendim absurd fshf duhet ta apeloje .te pakten nuk jane denuar lojtare.

Lexova ne lajmet franceze qe Rama paska reaguar duke thene qe "Drejtesia nuk eshte bere" me kete vendim.

Ore ata m... mafjozet albaneze a jane nei cike patriote apo hic. Se ne nami na ka dale neper filma, dmth s'kemi ca humim shume si nam, sikur t'i benin nje vizite ketij Platinise, me ndonje oferte ...  nga ato qe nuk e refuzon dot dmth. smiley

Po pra Hummer plot bulevardi per te festu. Po per pune nje moot. Vreshtin tone s'ka kush e ru se askush s'na e ka friken. Por ne fakt duhet te na e kishin se faktor stabiliteti (apo destabiliteti) nuk mund te jete me Serbia ne Ballkan.

Rama po te kete bythe dhe nese do qe ta marrin seriozisht, therret ne Tirane te gjithe kreret e partive politike shqiptare ne rajon. Ben nje foto me te gjithe dhe e shperndan me dicituren "Shqiptaret ne Ballkan". Le t'i fusin nje dreke e te flasin per qejf vetem. Nuk ka pike rendesie. Mjafton foto.

ide e shkelqyer

Le ta shtroje Duka nje davet, nga ato qe i qan ai. 

Po per ç'arsye gjith kjo, qe thua. Mos valle te huajt e kane mendjen tek Rama se çdo beje?!!! Aahhh pika qe s'ju bie. 

 

ti e ke fjalen si nji prej atyre darkave te Lir Metes? me fanfare dhe shampanje qe derdhet pa meshire?

ato i ka serbi me shumice. ne kemi vetem morracake qe bejne krime te vogla e morracake te tjere qe flasin per mafian tone, por mafia te mirefillte s'kemi

History repeating itself! Vendimi me 1912 dhe ky i sotmi bazohen ne te njejtat principe. 

Agresoret fitojne. Viktimat tolerojne pasojat.

Eshte e vertete qe jetojme ne world 2.0 por ndryshimet ne vendimmarrje te superfuqive te sotshme dhe atehershme jane minimale per te mos thene ineksistente.

Ok ja i shprehim ne dufet individuale neper rrjete sociale. Vendimet prape merren ne tryeza,  pa wireless dhe me shume prapaskena intrigante dhe keqdashese per palen e "dobet". 

Persakohe do varemi nga "superfuqite", aq kohe do durojme dhe padrejtesite. 

 

he mo, doni shtet/organizma/struktura truri ju?

keshtu ndodh kur behet loja me e rendesishme se dashuria.

Me e forta eshte qe fitorja 3-0 ne tavoline vertet ska vlere ne pike per serbet,por ka vlere ne golevarazh ne rast kualifikimi apo playoff-i.Kjo do ishte situate groteske!smiley

E gjitha sa ndodhi , qe nga ekzaltimi  mbareshqiptar per bandelrolen me kufijte e Shqiperise se Madhe, pritja jo vetem nga tifozat por sidomos nga institucionet politike  si heronj e lojtareve qe mbrojten simbolet kombetare, deklarata e Dukes se "nuk na intereson trepikshi" po shyqyr qe shpetuam koken !!! te kujtojne ate perrallen me bariun qe shtroi gosti dhe sakrifikoi dhente e mbetura gjalle nga dhembet e ujkut. Festa ekzaltuese per dronin (ju a futem serbve!) sakrifikoi mundin e  11 djemve  qe luajten ne nje mjedis armiqesor, sakrifikoi mundesine e marrjes se trepikshit si penalizim i poales serbe per racizmin dhe dhunen nqs situata do te menaxhohej me gjakftohtesi, racionalizem, sycelesi dhe reagime energjike si nga FSHF, ne planin sportiv,  por edhe qeveriu ne planin politik.

Nuk eshte ndonje gje ere e gjitha kjo.Keshtu kemi bere ne raste edhe me tragjike. Humbem gjysmen eterritorit te Shqiperise natyrale ne 1913 dhe ekzaltonim gjestin e Isa Boletinit  qe i qiti koburen Eduart Gray. Dhe keshtu vazhdojme te vleresojme gjestet, batutat  dhe jo substancen, rezultatet e politikave dhe qendrimeve ne situata analoge.

Vendimi UEFA-s eshte i padrejte. Mbi te gjitha, cilat jane provat dhe faktet mbi autoresine shqiptare te dronit? Asnje prove dhe duke apeluar vendimin, kjo pike rrezohet. Kurse penalizimin per mosdaljen e lojtareve ne fushe ta mbaje ne b..the Duka dhe te tjeret e FSHF -se te cilet i dine rregullat proceduriale sesi veprohet. Tani qe ju a futen, kapen pas interpretimit evaziv: arbitri nuk na tha dilni ne fushe por na pyeti a mund te dilni ne fushe!!

Ore ne gjithe kete zallamahi prej dhjete ditesh, a ka bere ndonje deklartae Ministrja e Sportit? Kemi ministri sporti ne?? Apo sporti eshte i depolitizuar ke ne?!!

 

Ministrja e sportit paska thene, me vjen keq po s'di te luj futboll. Po qe per dame te thaj piten.

Spiritus, (se po i marr nje nga nje te tera komentet), per ty kisha nje ftese, kur do pijme nje gote bashke, meqe paskemi te njejtin mendim per kete gje. 

Pjer, a nuk ke boll material per te shkruar nje liber per futbollin e korruptuar, peco groset qe vertiten si hiena ne sfond etj si kto? ta them duke pas parasysh se ti i njef mire elementet e temes, vete sportin, parane qe luan ne mes, mjedisin evropian ku ndodh gjithe ky skandal dhe historine.
Mendoje njehere, Pjer! mund te jete ide e mire

Bredharako, duke qene se kete vere, mora rolin e "manaxherit" per nje futbollist, mesova shum gjera. E njihja dhe e njoh futbollin me mire se te gjithe komentatoret ketu dhe kudo, por mesova shum rreth manaxhimit te futbollistave, dhe ajo qe kuptova me shume, ishte se une isha akoma nje teknokrat, specialist, trainer futbolli, nje ekspert qe kam per borxh qe nje ekip ta nxjerr kampion pas tre vjet stervitje, por nuk njihja te fshehtat, pislliqet e prapaskenes se futbollit. Ato i mesova kete vere. Kjo tregon se edhe ketu isha ca naiv. 

une isha akoma nje teknokrat, specialist, trainer futbolli, nje ekspert qe kam per borxh qe nje ekip ta nxjerr kampion pas tre vjet stervitje

kte i thashe dhe Belulit nje dite per ty por ma kundershtoi me ironi. Eshte shume xheloz Beluli, Pjer. Kujton se vec ai merr vesh nga futbolli

 

Per Belulin kam respekt, eshte komentator i zjarrte, por s'mund te vesh shenja barazimi n'mes atij dhe mua per futboll, se ai eshte sportedashes, tifoz, ndersa une e shoh me syrin e trainerit, me syrin e ekspertit nje ndeshje. Femijet/lojtaret e mij lozin ne ekipe me emer sot. 

 

po ec e thuaj Belulit!

Pjer, cilat ndeshje po shikon sot? Dhe si trajner qe qenke, cilat skuadra rekomandon te ndjeke dikush si une qe s'merr vesh shume nga futbolli? Apo shpjegohen tek VQ?

Gjithashtu, cilet femije te tu luajne me cilat ekipe me emer?

Shqiptaret u denuan per braktisje te lojes thote UEFA. Po a doli arbitri ne fushe e dha shenje te filloje loja dhe ne refuzuam?!!! 
Kjo germa F ne UEFA qendron per fjalen Fashiste!

Nuk ka pasur nevoje arbitri te dale ne fushe e ti bjere bilbilit qe loja te filloje sepse (sic po thuhet ketu ne diskutime) eshte vete Canaj qe paska firmosur ne emer te ekipit nje deklarate per mos vazhdimin e ndeshjes. 

Hera e pare qe degjoj per firme te kapitenit ...smiley

Po thirrini mendjes o shqipe. Në gjithë atë tension ku u vajti mendja për deklarata pastaj vajtën e shkruajtën deklaratën, e nxorrën nga kompjuteri dhe ia dhanë Canës, dhe i thanë, "firmos një çikë këtu poshtë tek emri jot"! Dhe pastaj Cana vajti e firmosi! Komplet skenë surreale!

kete gje e lexova ketu nga nje person qe per mua eshte kopetent

Lizandër Saraçi - 24 Tetor 2014 - 11:43 Permalink

përgjigju

Jardin, 

Me beso ata e kane orkestru qe para ndeshjes qe t'ja jepnin Serbise ndeshjen. Sjellja e arbitrit dhe e delegatit e tregonin qarte. Fakti qe ne ate tmerr ata detyruan Canen te firmose qe nuk jane ne gjendje te vazhdojne lojen, bente MUUUUUU

Ps. berja ne bold eshte e imja.

Cdo gje mund te ndodhe, po qe te kryehej e gjithe kjo procedure ne ate zamallahi, kjo eshte vertete e pabesueshme. Vetem po ti kene parashikuar te gjitha ato qe ndodhen prej fillimit dhe ta kene ngritur dronin vete keta te UEFA's, vetem atehere do te ishte e mundur kjo gje!

Nuk di cfare te them se nuk kam eksperience ne keto pune, por qe nje ndeshje te nderpritet apo te pezullohet nuk eshte ndonje gje shume e ralle. Ka ndoshur edhe here te tjera dhe mesiguri qe regullorja e UEFA duhet te kete nje protokoll/procedure sesi duhet vepruar ne keto raste. Megjithate, sipas Dukes dhene CNN, ai pretendon se ""The Albanian team never refused the resume of the match," added Duka" - skuadra shqipetare asnjehere nuk refuzoi te rifillonte ndeshjen. Pra, sipas kesaj thenje i bie qe Canaj nuk ka firmosur ndonje deklarate per braktisjen e ndeshjes. Hajde mere vesht.....sesi qendron e verteta.

E kane krye sk sepse kane shkuar te pergatitur per te na e fut. Arbitri e tregoi qarte me menyren e gjykimit.

Nuk e di per dronin. Po cdo gje eshte e mundur.

Keta gallataxhinjte qe na tregojne drejtesine ne Europe le te na shpjegojne se si ka mundesi qe i biri i Platinise u be drejtor ne nje kompani sportive ne pronesi te Katarit, fill pasi Platini i siguroi mbeshtetje qe Katari te organizonte boterorin 2022.

PO e tregoi qarte qe i qrr ku ti kete. Ne raste te tjera eshte ndaluar ndeshja per nje fishekzjarre apo nje flamur te djegur, ndersa aty u futen tifozet bashke me stjuartet dhe qelluan futbollistet, dhe ndeshja nuk u ndal. Vallhai çudi e madhe!

Le ta shfrytezojme kete padrejtesi dhe 4llik kolosal te UEFA per te miren tone, per te sensibilizuar--dhe protestuar--per jo vetem per ndeshjen po per qendrimin unison UEFA-BE sipas te cilit fajin e kishin shqiptaret per faktin qe per 41 min rresht te lojes, 30 mije serbe bertisnin "Vrisni zezaket shqiptare derisa te shfarosen".

Protestat s'behen vetem me njerez ne rruge, mgjths padyshim dhe ato duhet te behen dhe jane shume te rendesishme, por me te gjitha menyrat.

Le te kemi parasysh nje fakt ketu, pa emocione: Nuk eshte se i gjithe opinioni nderkombetar na i ka me hile (UEFA padyshim qe po ben cmos te mos pranoje se kishte bere gabim!), por pala jone (FSHF, shteti) reagoi jo vetem si fajtore (s'i pergjigjeshin akuzave te Serbise ne media per 2 dite...ne vend qe te ishim ne qe kornizonim ngjarjen) por si fillim pa dinjitet, e me vone me baraslargim me Serbine...ishte vetem nje loje futboll, e traplliqe te tjera qe nenkuptojne "shit happens, move on".

Tashi, ky zjarrfiksi i agjitpropit te partise ketu n'Peshk, Kothere-Komentuesi, normal qe do vazhdoje tiu caje trapin me idene qe juve te mos beni asgje, se s'dini gje juve, se jeni patriote me garuzhde jo me piru si ai, se duhet pritur qe te pjerdhe Edi Rama e pastaj juve te reagoni vetem sipas drejtimit te atyre pordheve, pavaresisht se 30 mije serbe iu quajten juve, familjen tuaj e gjithe milionat e shqiptareve anembane botes "ZEZAKE SHQIPTARE QE DUHEN ZHDUKUR NGA FAQJA E DHEUT.

Thjesht injoroni cdo  percapje qe me apo pa qellim te tille do t'iu mbushe mendjen qe s'duhet bere gje, apo qe keto e cojne ujin tek mulliri i serbit. Kjo s'eshte ceshtje politike e brendshme shqiptare keshtu qe lerini menjane partishmerite e shqip-brendshme...centralizimi i gjithe shtetit ne duart e njeshit nuk u be ne nje dite (Berisha ketu ka kontributin kryesor dhe afatgjate per kete mentalitet anti-shtet qe mbizoteron ne Shqiperi) e as nuk do zhbehet ne nje dite. Shteti (nenkupto partia, nenkupto njeshi) le te beje ato qe mendon, ne le te bejme ate qe mundemi, ne realitet dhe ne internet

Nje gje pozitive ama tashme ka ndodhur--na ka angazhuar e bashkuar shume serbi me keto tendenca genocidale ne vitin 2014, po ashtu dhe evropi me qendrimin "qepe gojen zezak se kishe faj per dronin". Nese reagojme si duhet, pasi te kete ikur kjo ngjarje nga ceshtja e dites, do na lere goxha me mire nga shendeti e dinjiteti kombetar  smiley

duhet patjeter  te mos bejme anje lloj aktiviteti sportiv me serbet dhe ti injorojme deri ne fund sikur nuk ekzistojne fare per ne shqiptaret keto ndyresiara funderrina serbe te shekullit XXl

smiley

Me pagun serbi mu gjib. Po ta kam thene qe je gje e trashe dhe i kupton gjerat me shume vonese.

Duka qytetar nderi ne Gjirokaster, keshtu qe rregulloje ate pjesen qe ke per FSHF-ne. smiley

 

rri urte xhibo se do t'them nji sekret:
ka ardh shelli...

In UEFA we trust?

Shkurt muhabeti, nga rezultati 0-0 i ndeshjes gjer ne ate moment serben humben 1 pike, ate te barazimit, ashtu si edhe ne. Nderkohe qe efektivisht ne u ndeshkuam me humbje ne tavoline.

Hajdeni e thoni prap qe UEFA nuk u mor me politike.

Ps: A e gjetem akoma ate birin e kurves qe ngriti banderolen? Duhet me ja thy patjeter brinjet.

Rama si kryeministri i shqiptareve duhet te bej avokatin e tyre e mbroj interesat e tyre, dhe uroj te bej kete. Pash qe me teper bente avokatin e uefes dhe botes, pra tregon se e ka hallin me teper te mbeshtetia e tyre sesa te shqiptaret.

Kuptohet dhe duhet ti qetesoj shqiptaret, po kjo behet vetem kur ai i siguron se do ti mbroj deri ne fund interesat e tyre, e jo sic jemi mesuar deri tani me lider qe me teper dalin tu thone atyre ate qe u thote dhe pjesa raciste dhe antishqiptare e europes, uluni se skeni vlere, madje ne fund te na kendojne dhe kengen serbe.

E vetmia zgjidhje, pra ajo qe ka vlere ne demokraci, QYTETARI AKTIV, si me armet kimike ti behet presion pjeses raciste te europes qe dhe ata ta kuptojne rendesine e shqiptareve.

Ky vendim i ka ven kapelen asaj qe individ dhe grupe ne europe jane RACISTE ndaj shqiptareve.

Nejse nje te mire pati kjo ngjarje, ate qe bashkoi tere shqiptaret.
Sot zor se gjen ndonje shqiptar, qe thote UEFA pati te drejte.

Vendim politik i lodhur qe me shume gjasa do hidhet poshte ne arbitrazh se s'ke nga ta kapesh. Nese ekipi jone denohet se nuk doli te luaje, ok ta denojne sa te duan nese mendohet qe ato kushte ishin normale dhe ata braktisen lojen. Por atehere s'ke pse i heq tre piket Serbise meqe keto gjera ndodhin, qenkan vogelsira por qe gjithsesi nuk ndikojne ne vazhdimin e lojes. Ata s'do mundin dot kurre te justifikojne denimin proporcional, me shume shpresa do kishin po te na denonin vetem ne

E ka shkrujt e zeza mbi te bardhe arbitri: Shqiperia refuzoi te luante.

 

Mire e ka mer, le te themi Shqiperia refuzoi te luante, ok. Ta denojne meqe refuzoi. Per cfare denohet Serbia? Per dhune ne stadium? Nese ka pas dhune, dmth qe nuk kane qene kushtet per te luajtur dhe s'duhet denuar Shqiperia. Nese nuk ka pas dhune, per cfare ja heqin tre piket dhe i vene gjobe 100.000 Euro Serbise? Apo se u futen tifozet ne fushe? Tifoze ne fushe futen gjithmone, shpesh futet nga nje pa breke, kete here u futen dicka me shume po te gjithe ishin me breke, nuk eshte arsye e mjaftueshme qe ti heqesh tre pikshin dhe ti vesh 100.000 euro gjobe. 

Por ngjarjet kane kronologji, nese psh dikush plagos dike per vetmbrojtje pasi ky ka tentuar ta vrasi, gjykatesit nuk para i denojne te dynjesoj. Kjo besoj se do jete logjika e arbitrazhit se ata atje jane gjykates jo morra si keta te UEFA-s. 

Por FSHF nuk mund te ankohet perse nuk u denu Serbia.

Ne jemi denu vetem per refuzim. ( deri sa te lexojme argumentimin ) Shiko se mos del ndryshe nga sa kane deklaru ne media Kapiteni dhe Duka. Pastaj flasim prap. Po ishalla nuk eshte keshtu...

E tha Mandi mer para tre ditesh, do apelojme nese na denojne ose qe nuk na intereson shume fati i tre pikeve. Na intereson raporti me futbollin.

Tani si e prisje ndryshe, se une gjalle ne bote se e prisja ndryshe?

Pjesa tjeter eshte korrekt, pra reagimi i tifozeve.

Ne kete histori une jam dakort vetem me zerin qe ky qe drejton federaten e futbollit duhet qeruar nje sahat e me pare.

Mesa po kuptoj, komisioni disiplinor merr vendim ne ato fakte qe i paraqiten nga zyrtaret dhe nuk analizon shkaqet.. Pra, ne kete rast "refuzimi" denohet rende dhe shkaqet nuk pikan uje ne kete shkalle.

Por, ne rast apelimi del para nje gjykate e cila merr parasysh shkaqet, dhunen e ushtruar dhe thirrjet raciste jane baze e forte. 

Absolutisht dakort nese ka hapesire ligjore.

Kemi dale te fituar nga kjo histori nga te gjitha krahet. Ose si i thone fjales i kemi çi serbet para mbrapa. Veq gjibi nuk e kupton kete. smiley Po gjibi voton FRD-ne. 

Kosova u pranua ne KON , pra nuk ka askush asgje me shqiptaret, por kjo nuk dmth qe nuk duhet me qene sycelet.

more po leri serbet, por me motren e Platinise cfare kane? Lemerisen nje bote te tere.. smiley

swed, vete UEFA eshte gjendur ne nje pozicion te veshtire per te dhene gjykimin, se dosja u trash, nuk ishte aq e lehte sa e pandehnin ata, dhe dhane nje vendim qe pritej, si ato qe merren ne mes dy zjarresh. 

europe kurvë! 

Ishalla s'e merr vesh Merkeli, se do t'i vije shume keq. 

tani ky km jone duhet te bej nje deklarate te forte kunder UEFA duke i akuzuar se kane marr vendime politike dhe te mirekalkuluara(vendimi qe prish me pak pune) dhe se keto vendime ne vend qe te promovojne "principet" e Fair play, te jo rracizmit, jo dhunes, te drejtesise nuk bejne gje tjeter vecse tregojne dyfytyrsine , double standards e UEFA dhe krijojne terren per rradikalizim.

Çka  e pengoi UEFA -ne te mos vendoste per perseritje te ndeshjes ne ndonje stadium neutral?  Mendoj se do te ishte vendimi me i drejte ne kete lemsh te krijuar. Ka spica edhe ne prapaskenë. A thu ky vendim eshte bere ne favor te  Danimarkes e Portugalise?

Bonjour Mademoiselle Platinic !!!

Te rafte Ebola mu ne brime te bythes, ishallah . ( excuse my french)

Mire mer po do ia njisi dhe Dukes masanej.

For what is worth e tundem njehere ne mes te beogradit pa cope le te behet .3 pikat na marrshin te ligat e u bofshin kurban.smiley

Like

Folks mereni me sportivitet se nje loje futbolli eshte dhe ne fakt ne te gjitha aspektet ne kemi dale te fituar edhe si skuader, por edhe si shtet.

Ne na denuan per braktisje te ndeshjes duke ja dhene fitoren ne tavoline skudres se Serbise me rezultatin 3-0. Ne fakt te vjen per te qeshur, pasi sipas kopetenteve tane (Armando Duka me shoke) tre piket ne tavoline me rezultatin 3 - 0 duhet ti merte kombetarja jone. Nderkohe, diku me lart ne komentet lexoj se paska edhe nje shkrese/deklarate ku eshte firmosur nga kapiteni Canaj qe skuadra nuk eshte ne gjendje te luaj. Kete shkrese me firmen e taneve nuk e kisha hasur ne asnje nga deklaratat e mbasndeshjes te bera nga personat pergjegjes per takimin te pales tone. Tani, une po hamendesoj pasi nuk e di: po sikur arbitri dhe i deleguari i UEFA-s ti kene propozuar ekipit tone qe te vazhdojne lojen pa spektatore ne fushe? Nese dhe ky propozim eshte diskutuar dhe pala jone prape ka refuzuar, atehere mundet qe arbitri te kete gjykuar/menduar se pala Shqipetare po e ekzagjeron duke synuar bllofin per marrjen e 3 pikeve ne tavoline (njesoj si me nje sulmues qe rezohet pa u penguar duke pretenduar per penallti). 

PS. A eshte diskutuar neper bisedat televizive apo ne deklaratat e perfaqesueseve te kombetares sone se ka pasur edhe nje propozim per ta luajtur pjesen e mbetur te ndeshjes pa tifoze?  

"Tani, une po hamendesoj pasi nuk e di: po sikur arbitri dhe i deleguari i UEFA-s ti kene propozuar ekipit tone qe te vazhdojne lojen pa spektatore ne fushe?"

Ok. me gjasa keshtu ka ndodhur! eshte propozuar nga pala serbe, jo nga UEFA, se ata nuk jane organizagore te ndeshjes por thjesht vezhguesa, qe te vazhdohej ndeshja pa tifoza... mirepo se si do nxirrinin ata tifozat nga stadiumi, kur ata nuki penguan dot te futeshin ne fushe, kete nuk e dime.....

pra UEFA dhe arbitri thjesht e kane shenuar kete fakt, (qe Shqiperia nuk pranoi te vazhdonte ndeshjen) ne raportin e tyre, por kjo nuk dmth gje, pasi eshte thjesht pyetje proceduriale.. pastaj vlereson komisioni i UEFA nese Shqiperia kishte te drejte apo jo qe nuk e vazhdoi kete ndeshje. dhe kjo eshte pyetja e madhe, si e vleresoi UEFA sitiaten, a mund te luhej futboll kur ndeshja ishte nderprere 2 here dhe me pas ishin futur tifoza te dhunshem ne fushe???? e jo se cfare shkruajti arbitri ne raport..

shiko, ne fakt Shqiperia i ka bere nder te madh Serbise qe nuk e vazhdoi ate ndeshje. sepse ate nate do digjej Beogradi, do kishte viktima.. jo se na plasi kari se do vriteshin serbe mes vedi e me policine, (djemte tane shendosh) por u be e mese e qarte ato 40 minuta qe pame, ai stadium zjente dhe autoriteti nuk kishte asgje ne dore!

Jo mer se i kane toleru vete, ne mos nxit tifozet. Pse ndejten squk me turkun, dhe policia mbajti rregull si me qene kishe. 

Tashti, me thone te drejten nqs i eshte ofru varianti te vazhdojne ndeshjen pa tifoze, atehere vertet faji albanezeve u mbetet.

ca,thua mer Tirona.....?! idea "pa tifoza" ishte perpjekje e deshperuar e serbeve se ngecen keq me futjen e tifozave ne fushe.. ky eshte rregull i qarte i UEFA!! aq me teper qe ishin bere paralajmerime e ishte nderprere ndeshja.. plus raste e meparshme te serbeve kunder Italise etj..

ndersa lojtaret tane qe hngren stola e grushte kokes nga tifozat e tyre, nuk mund ta vazhdonin me ndeshejn ne asnje menyre! nuk eshte normale as kur loz Domosdova vs Kalivaçi , e jo me per nje ndeshje Nderkombetare.smiley

po mire mer keta sikur ishin trima zemer luane qe vdisnin per flamur. Puna eshte qe nuk duhej e lene e zeze mbi te bardhe qe ndeshja nuk vazhdohej nga refuzimi i shqiptareve. Eshte si puna e atyre shkrimeve me germa te vogla ne kontrata, po e nenshkrove e hengre. Keta pershembull mund te perpeliteshin ca ne toke prej stolit, sic bejne per penalltite,smiley etj., etj. se po bejme dhe punen e Dukes ketu.smiley

Belul, une ne fakt po kerkoj te kuptoj arbitrin. Nga ana tjeter nuk e di regulloren dhe cili eshe protokolli qe duhet respektuar ne rastin kur njera nga skuadrat refuzon te vazhdoje lojen. Por, nga sa kam pare, degjuar dhe lexuar, fakti qe arbitri ja ka kerkuar me shkrim kapitenit "mos vazhdimin e lojes" pra braktisjen , atehere mesiguri qe arbitri ka qene per vazhdimin e lojes sepse perndryshe nuk kishte pse tia kerkonte deklaraten. Mirpo, per hir te se vertetes asnjeri nga protagonistet e ekipit qofte Canaj, Duka apo tranieri etj. nuk thane qe arbitri ishte per vazhdimin e lojes por lane te nenkuptohej qe edhe ai kish rene dakort me ta. Por ja qe paska qene e kunderta!

Mendoj se ne apel, federata jone duhet te perqendrohet pikerisht ne vendimin e arbitrit per te vazhduar lojen dhe te jape argumente qe ky vendim ishte i gabuar. Ne kete rast, maksimumi mund te denohet edhe arbitri me ndonje gjobe apo pezullim. Sidoqofte une nuk shoh ndonje mundesi per te marre ate mut 3 pikeshi. 

nuk perben rendesi nese ka propozuar te luhet ndeshja pa tifoze pasi pas dhunes se ushtruar dhe ne kushtet psikologjike qe pasojne ne menyre te pashmangshme ndeshja eshte e kompromentuar.

Une  ate nate e shikoja edhe RTS -ne , ne ato sekonda, ne ato minuta se si zhvilloheshin bisedimet, komentatoret thonin se skuadra shqiptare ka parashtruar kerkese qe loja te vazhdohej, por pa tifoze.

Tani ta zbraznin stadiumin per vazhdim te ndeshjes , kjo do te ishte provokim jo i kaperdishem per tifozet serbe.

Ata po ndihen per kete super te fituar. E hengren provokimin e papare ne stadium prej shqiptareve.

Rrofsh o Edi Rama qi na ma me muhabet.

Je bo si Kizi i Pazarit smiley

 #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism #UEFAsayYesToRacism .

As nuk dua te komentoj fare per vendimin. Mesimi eshte:

1.Shqiptaret te sensibilizohen qe jane njerez me te drejta te barabarta me cdo komb ne bote. Asnje komb s'eshte me e mire dhe me keq.

2.Fedarata shqiptare per rastin me te vogel te shqetesimit ne fushe, per nje flamurin me te vogel , dhe thirrjen me te vogel kundra Shqiperise. Te ankohet te UEFA dhe te ndaloj lojen.

3. Shqiptaret te ngrene koken dhe te marrin te drejten e tyre. Se nuk eshte normale qe ne shekullin e 21 te therritet per " therrje e prerje shqiptaresh" dhe keta te mos ankohen.

4.Parti politike i bej thirrje qe ti lene ato referncat tek te huajte e te ndjekin stilin Kroat qe u bashkuan e nuk shisnin njeri-tjetrin per interesa meskine.

5.Shqiptaret ta harrojne drejtesine hyjnore qe i vjen nga jashte. Te kujtohen qe te qe per Europen kombi shqiptar mund te ishte zhdukur.

6.Eshte e pafalshme qe Serbia eshte para nesh ne BE.

Mos i ngaterrojme gjonat! 

Shqipnia del me ballin lart nga kjo mutsihone! 

Ne u denume per nji teknikalitet-refuzumu me u kthy ne fushe. 

Serbt u denune per shtazerine ne stadium! 

Ishalla i bohet msim federates kjo pune qe evropi i shef gjonat cik nryshe nga dukat e pukat e jona! 

Ishalla sqarohet edhe muhabeti egzakt pse nuk nigjune me lujt keta tonet dhe kush e tha jo-ne, kush ka te drejte me thone jo! 

Cunat tone na zbardhen faqen, kjo ka rendsi! 

Ne duhet me i meshtet pa kushte, por me men ne koke! Se Uefa aty do jete edhe heres tjeter kur te shkojme me lyp dallare me syte perdhe! 

Mishi te pichet tha!

 

 

U preka shume kur degjova Staroven qe tregonte se raste me te keqija ka patur ne Greqi. Cfare eshte kjo? Pse nuk jane ankuar? Si ka mundesi? Nje mik me thote qe ne ndeshjen me Angline Federata Shqiptare u gjobit se dikush hodhi nje cakmak ne fushe. Sepse Anglezet vajten e protokolluan. Pse keta tanet ulin koken kur degjojne kore raciste? Shqiptaret te ndryshojne kurs e te marrim dinjitetin e munguar. 

Meqe Greket marrin mundimin e shkruajne note proteste per sa here i thyhet xhami i benzit nje minoritari , Ministria e Shqiperise, te punesoj nje njeri te vecante per te shkruajtur note per sa here shqiptaret e Greqise, keqtrajtohen, diskriminohen, torturohen se jane shqiptar e flasin shqip.Sic ky rasti i dy aloshenteve.

Per aq kohe sa kemi ne krye plera si Duka, te kapur koke e kembe per lloj soj xhambazlliqesh, kush do ta ngreje zerin?

Te behet kerkese qe te hiqet ai koketul nga FSHF-ja. S'ka kuptim qe shqiptaret trajtohen ne kete menyre,e s'kemi asnje njeri te afte per te mbrojtur te drejten qe na takon. 

Osh "institucion i pavar" ori shoqe. E mbeshtet Platini. smiley

Ai institucioni mire eshte te varet. Dhe atij robi ti behet nje lincim publik per paaftesi minimalja e per bashkepunim ne qellime antishqiptare maksimalja.

Dora Noli, po ata (drejtuesit, politikanet shqiptare, shumica) e kane mendjen si te mbushin xhepat, jo si te vene nje njeri te punoje per shtetin. Te gjithe ketu e pranojne qe ata jane plehra, mirpo a e kuptojne kete gje ata. 

ca me thon. Paraqitesh me hajdarin si avokat...

u bome edhe i here si ne kohen e Dulles kur sna pirdhte njeri.

Pse , ne cilen kohe na kane pjerth?

Analogjia me e sakte do ishte kjo: u beme si ne kohen e Dulles kur  kendonim me pathos folklorik  " ne goje te ujkut hedhim valle", kur perkedhelnim sedren tone me retorika bombastike kunder imperializmit dhe revizionizmit, kur shkjaun  e kishim mundur njemijhere me kenge rapsodesh, etj etj.

Di njeri te thote ne kohen kur luajti Flamurtari  po ne te njejtin stadium , a bertisnin tifozet serbe " vrisni shqiptaret" ?
 

Vefa nuk ka vepruar edhe aq mire... Megjithate ne duhet t ia falim vllait te madh serb se me gjyshrit e tyre gjyshrit tane kane pas te bejne ne kohet e arta te komunizmes. Nuk prishen gjerat per kaq gje. Pastaj socializmen, si ne si ata e kena ne gjak.

Tani, edhe me vefen nuk duhet te krruhemi shume se vefa sikunder e vropa jane strofulla me ish komunista, pra ish vllezer tane, te rinovuar si socialiste apo internacionaliste...

Si perfundim, mos ta krruajm fare me keta, por te afrohemi sa me shume me ameriken se ai eshte eksperimenti m ei bukur ne bote... Shikoni nga e ardhmja njerez!!!

Nik Xheli ku eshte di gje njeri!!? Se nga ai do prisja ndonje proteste si keto budalleqet e mesiperme...

Tani qe ta mbyll: vefa e merr te mireqene se droni me komanda inteligjente eshte zyrtar, si me thene eshte perfaqesues i perfaqesueses dhe organizmave perfaqesuese te kombit... Dmth, skutherisht duke kaluar pikakzce logjike nuk merr parasysh se organizatori ishte serbi dhe se droni nuk kishte lidhje me kombetaren tone. (Kjo ishte edhe arsyeja se pse mediat serbo-socialiste kembengulen ne pseudofaktin se droni=O.R=qeveria=shtet-kombi.)

E ngaterro me Gjallicen ...

Komisioni I uefa duhej te shihte faktet e Jo te merrte parasysh komplikimet politike te vendimit.nga ana politike folkloristet tane e kishin nevoje per nje goditje ne hallate se moren nje cike kot me thene te drejten duke dhene tituj qytetare nderi e gara kush e kush te kapitalizonte sa me shume nga ndeshja.

Kam marr parasysh raportin e hollandezit. Hollandezet qe dorezuan te paarmatosur boshnjaket tek kriminel Serb e si hyri gje ne kembe. Arbitri anglez qe kerkon te luajne pasi i rrahin. Te mbledhin mendjen keta tanet e boll i pane drejtesine si dicka hyjnore.

Ose ky George Soros, filantrop dhe biznesmen i madh, sic i thone, qe inancon edhe levizje socialiste ne te gjithe boten... E ka pranuar edhe vet ne autobiografine e vet se nuk i vjen keq hic qe ka bashkepunuar me Nazizstet duke dorezuar hebrenj te tjere neper kampe perqendrmi, pavaresisht se vvet ishte nga familje hebreje(cik e infektuar me esperantishte...).

Krimi nuk denohet asnjehere Dora. smiley

Kuptuam qe e drejta nuk jepet, por merret. 

Thjeshte mbrohet. Te drejten ta jep vete zoti.

Ore ja vetem une qe vura re ne vendimin e UEFA qe asnje lojtare shqiptare nuk u denua megjithese hodhen grushta sa ju hengri krahu? 

A ka padrejtesi? Ka. Po ne kete rast pse pati padrejtesi? Vret mendjen e te vjen ne mend shprehja me mire moot se i vogel. Tani per i vogel je ai qe je e se zhben dot por puna eshte se te jesh i vogel e i respektuar, si psh irlanda, sllovenia apo zvicra. Dhe pergjigja eshte bej shtet. Bej shtet normal e dinjitoz. Fundja kete shtet qe kemi se respektojme as ne, e pse presim te na respektoje bota? Me fjale kallpe si evropa kurve nuk shkohet askund. Jane fjale pafuqie. Behu si evropa e munde ne lojen e saj e te shohim pastaj do na marrin apo jo seriozisht. 

ti po thu qe europa e ndan drejtsine duke pas parasysh kujt po ja jep drejtsine? dhe paralel me ket po keshillon ca?

Znje lubi ne e patem shtetin, sipas konceptit tend dhe te atyre qe thone "duhet shtet", per 50 vite e paten dhe perfunduam ne mizerje duke i lypur k.... evrope.

Pse mos te ndjekim modelin e eksperimentit te bukur amerikan? Fuqia vjen gna fitorja, fitorja vjen nga zhvillimi ekonomik. Ne nga ekonomia jemi akoma si nje vend satelit i BS, akoma me kontroll shteteror.

Ke permend Irlanden. Irlanda eshte aktualisht nen "gjykim" nga k**** evrope sepse ka taksen me te ulet ne eurozone per koroporatat, diku tek 12 %. Evropa pretendon ta gjobisi Irlanden, por nje te drejte te tille nuk e ka dhe marreveshja e perbashket evropiane nuk flet per dorezim te sovranitetit fiskal apo ekonomik te vendeve perkatese - paversisht se keto i kane dorezuar pjeserisht monedhat e tyre nen kontrollin e socialisteve te Bankes qendrore evropiane.

Ku jemi ne ku eshte Irlanda?? Mendoi dy here gjerat para se te shkruash... Se ja qe del se Irlanda e ka "dobesu" shtetin (keshtu do thoshte ndonje socaliist qe do "shtet"), sepse merr me pak taksa ndaj korporatave si Apple etj... por nga ana tjeter shif pak ku eshte...

an tigo nea,  qe duhet ta fillojme nga ekonomia, me doli lesht nga goja, se kam vite qe i meshoj kesaj çeshtje, shih VQ, mirpo fatkeqesisht, kjo nuk eshte prioritet i atyre qe drejtojne shtetin tone te brishte. Ata kane hallin si te mbushin xhepat e tyre. 

rofsh o fiqo ku e ke gjet kizi pazarti

Nese je e njome nuk ke si me e njofte Kizin e pazarit e as Lymin e Tutit me karoce. Jane protagoniste te hershem te Tirones se dikurshme, te Tirones time qe sot ma kane pushtue e ma kane dhjerre mijra te ardhur. Eshte njesoj sic kane dhjerre psh te ardhurit Romen apo Parisin, ku kembe romanjoli apo parizieni nuk e gjen te verdalloset ne rruge se nuk i bohet mo!

Me kete muhabet e ke prish pak.#lereketemuhabetsesotkemitjeterpune.

Nje sakrifice e vogel per takimin e rames ne beograd qe ti hapet rruge bisedimeve. Paqja me serbet eshte ne favorin tone. Me mire qe ndodhi keshtu. Po te na i jepnin ne 3 pikeshin do acarohej me tej situata.

Ju ngeli Rama ne goje dhe atje ku s'ka lidhje.

Thuja protagonistit S1KQ ket, jo neve smiley

 

Juve kujt? 

neve te rinjve te fshatit

Je nje nga nicket e Edisonit, dmth? Ta kishe thene qe ne fillim

O shkabe po un isha dakord me kete sakrifice per te miren tone. Pse merr zjarr kot?

Ashtu them dhe une. Te kishin vrare dhe ndonjerin ne fushe qe te behej paqe tamam. 

Shume i pakuptimte vendimi UEFA's. Ketej thone denohet Serbia me dy ndeshje pa tifoze per mos garantim normal te sigurise te zhvillimit te ndeshjes, nga ana tjeter denohet Shqiperia pse nuk pranon te luaje ne fushe ku nuk garantohet siguria!!!! 

Duka duhet ti hapi rrugen nji personi me adekuat qe te reformoje sistemin e futbollit ne Shqiperi dhe te jete ne gjendje te mbroje federaten jo vetem te Fevziu por para UEFA's.

Nuk jam i zhgenjyer vetem disi i habitur. UEFA u tregua goxha me fantazi. Me falni per frengjishten por ju qifsha mu ne europe. Kesaj Europe po i jargavitemi te na pranoje???? Por u ulem edhe ne realitetin ku jemi. Jemi leckamaner qe nuk na e var kush, nuk na do kush, nuk na perfill kush. Per here te pare sot mbeshtes deklaraten e Lul Bashes per Ramen qe te lere llogjet ne Facebook dhe te angazhoje strukturat e shtetit. Mjaft me kunjat larg e larg te Facebook. Me vjen keq per naivet e FSHF, shtypit shqiptar dhe mikut tim Belulit qe besuan me nje inocence femije qe 3 piket ishin te sigurta dhe qe drejtesia ne perendim nuk funksionon si ne Shqiperi. Kur te behemi realiste dhe ti shohim gjerat me me qartesi atehere ndoshta do reagojme me fort.

Nuk di nese kam neveri apo ndoshta edhe urrej Platinine, UEFA dhe derrat e tjere barkalece europiane. Bote e qelbur.

Duken vetem tifozat mund ta heqin.

Bojkot deri ne doreheqje!

Bojkot absolut. Une do thoja edhe terheqje nga turneu por demi do ishte goxha i madh.

Terheqja nga turneu sna lypet. Skemi nevoje per vetizolim.

Bojkot ne deklarata, bojkot ne stadjume. Bojkot ne produkte. 

A ka munci mos me i fol as ne rruge?

Cfare demi? Te dalim dhe nga UEFA. Te ndjekim modelin hebre te mbrojtes se te drejtave tona, me masa radikale.

Besoj se Fiqo e ka pas Bojkot Dukes.

ca thu mer fiqo! edhe kto presidentat qe i dalin kunder dhe e akuzojne per korrupsion e padrejtsi, ne fund e votojne kur behen zgjedhjet. Nuk donin Rudi Vaten, donin Duken. Le ta mbajne

O Bredho a i ke pa deklaratat e Rudi Vates per kete muhabet. Ai mund t'i kete pas edhe si per inot te sime vjehrre, po edhe ne ate rast nuk ka c'na duhet nje njeri aq idiot.

 

s'kam lexu mo per R. Vaten qy atehere kur vuni kandidaturen dhe kur shumica e ktyne presidenteve i kishin premtu voten pas skandaleve ne kampionat te Dukes. Po ai eshte vec nji qe me vjen ne mend. Kush ka vu tjeter, Starova?

Uh. Evrope ti kurva e motit

qe i re mohit beses se zotit

Po a ky asht sheji i qytetnise ?

Me da token e Shqypnise,

per me mbajt klysht e Rusise ?

- FISHTA.

 

Tingellojne me aktuale se kurre.

Ky Fishja si me biografi te keqe mbaj mend te ma kene pershkruar vllezrit shqiptar me motra jugosllave...?! Apo e kane rehabilituar?

Ndeshkim i rende per ne . Por Teknik . Gje qe Lidhet me kerkesat e Fushes se Sportit per te cilat edhe merr vendime Komisioni Disiplinor . Rregulli ta kerkon te vazhdohet Apeli per te justifikuar ligjerisht pjesen e bazuar te Vendimit.

Refuzuan te vazhdojne Lojen....Dhe lojen e nderpret Arbitri dhe e fillon Arbitri .

Le te mesohemi me kete Logjike te thjeshte .U urojme ne Apel nje qartesi me te madhe ne argumentimin e "mosvazhdimit te ndeshjes ' te mbeshtetur ne Fakte .

Rendesi ka qe te kuptohet se me Logjike e Ulerima Xhibolesh   e thirrje Urra -Patriotesh ne perfaqesohemi deri ne keshilla bashkiake apo zyra Nishanllish per pritje e shperblime me Tituj Nderi e Patriote te Medhanj !

Ne kemi dale shume po shume te FITUAR moralisht e dinjitar para Botes jo vetem Sportive pavaresisht se ishte nje ngjarje sportive . Ishte nje eveniment qe na ka dhene shume Pike per qendrimin Europian te Shqiptareve  ! 

Komentues je i vecante dhe shume i qarte si Europian ! Meshiroje Xhibin ! Eshte i yni !

Federata Shqipe duhet te protestoje ndaj ketij vendimi. Nese prape asgje nuk ndryshon gje, Thjesht protesta duhet te kaloje ne forme tjeter- bojkotim nga keto ndeshje. Mos marri pjese derisa kur te gjithe te trajtohen njelloj, pa asnje dallim. 

Ky t'i leje llafet por te pagoje stolin.

100.000 euro stoli ne Serbi.E mbajne shtrenjte.

Te pakten te na e japin per ne muze.

i modh fare

wtf ....ky muhabet nuk eshte pune pikesh...tingellon me shume si poshterim i shqiptareve ne cdo drejtim.....mbase jam zgju keq sot,...dhe dje mbase skam qen shume per shqiperi te madhe, por sot e kam trunin keq...ca te keqe ka me u bashku bohena me te medhenj me te forte, do na respektojne me shume do na e ken friken me shume....pastaj bashkohena edhe me europen.....e pabesushme!...me foto , me video me sy me veshe dhe me ta dhi sy per sy, me te poshteru pa pik turpi....mf

FSHF-ja do te dale me e forte nga e gjithe kjo.

Po thone Duka ka fillu nje diete te mire.

Serbia - Albania 3 - 0

90'      Michael Platini     1-0

90'      Michael Platini     2-0

90'      Michael Platini     3-0

platini eshte vene nen kontroll vete (i kane dale njeqind probleme korrupsioni). nuk ka te beje ai me deninim tone por ARBITRI ANGLEZ qe deshi te rifilloje ndeshjen edhe pas atyre qe ndodhen. 

neqoftese arbitri nuk do ta kishte rifilluar ndeshjen, atehere po qe do denoheshin vetem serbet nga ana sportive. neve do kishim vetem gjobat.

Nga e gjithe kjo mesele Shqiperia doli e fituar dhe shqipetaret kane fituar simpati ne bote per menyren e sjelljes, trimerine, urtesine dhe mbi te gjitha zgjuarsine. Sa per 3 pikeshin qe u prefem me e mor me mire qe nuk na e dhane se keshtu zbehen shpresat per tu kualifikuar. Dhe nuk keni pse te meziteni. Me mire te skualifikuar sesa tabele qitjeje ne kampionatin e ardhshem europian. Nuk kemi futboll dhe pike. E si te kesh futboll kur nuk ke kampionat futballi per se mbari? E pra, me kete rast, nese duhet protestuar le te ngrehemi te gjithe e te kerkojme me protesta e me firma shkarkimin e Dukes nga drejtimi i Federates se futbollit. 

jo futball po fudbal, berber. Si mer me mire qe sna e dhane 3 pikshin dhe se paskemi dal te fitum? pse mer, per konkurs leshkoje po konkurrojme kshu? per miresi dhe zgjuarsi (ku leshin zgjuarsia ktu njihere?)

ik o berber se na shastise me kto lliqe qe shkru...Dukes i rrujti trapanin frymori kur deshi me e heq, opozita e atehershme e deklaroi si fitorje ket gjo. Ti dashke me e heq tani? ik ere boj cicin!

Tani une e kuptoj qe ti mu me ke alergji, por te siguroj qe nuk eshte faji im. Kerkoje tek vetja. Sa per fjalen "te zgjuar" kur e shkruajta kisha ne mendje ate mendjendritur qe i dergoi me fluturak serbeve mesazhin e fitores mbi ta.

jo mer burr, ca alergjie, muhabet po bejme. Po qeme te gjithe dakort, vec njoni kish me shkrujt. Po qe ja fut kot, kot ja fut!

mmmm...gjeniale!! Ec e degjoi tani, ja pra qe krisma nuk ka patur.Kur dreqin do te kuptohet, se nuk vlen ajo qe ti thua,por ajo qe ti verteton.Sa per tre pikshin,nuk ishte ajo qe un e doja,une doja qe te shkruhej qe ne stadium ka pasur thirrje anti-shqiptare,ishin ato qe me dhembnin,por kur ke plot 40 min per tu ankuar e nuk ankohesh mire te te behet,shtrydhe mire fshf e piji lengun tani,e thashe qe ne fillim,duhet pare se cfare komunikimi kane patur keta tanet me delegatin,nuk mund te denohej Serbia per racizem pasi nuk eshte shqyrtuar fare ky opsion,eshte e kote..nuk di si mund te behet tani. Hej ..edhe dicka te vogel si i thone,me sa di une,mund edhe ta kem gabim...ne rastet kur nje ndeshje nderpritet per refuzim te lojtarve te zbresin ne fushe...Albitri zbret ne fushe me ekipin qe pranon te luaj,pret 15 min e pastaj i bie bilbilit per perfundimin e takimit

e kena prit dhe me temenara legenin qe kur vizitonte motit tiranen per te lyp votat per kryetar, por plehra ndoshta e ka siguru vendin me paret e korrupsionit.

Bukeshkali edhe si lojtar ka qene i mbivlersuar.

Pse thellove kot kuazi ? Nuk te kemi lexuar ndonje mendim si specialist Futbolli per te thene ' kemi apo nuk kemi futboll " dhe sidomos ...dhe PIKE smiley Pse cfare kerkon me shume ne Grup nga ky perfaqesim ? Edhe kjo ndeshje vleresohet sibarazim . Pra plus 1 pike . Flasim per futbollin ..tjeter gje humbja qe na shkaktoi Disiplina .

Keto me protesta ndaj Dukes se Krimit dhe Paltini Mafiozit jane produkte te mendimit te Shoqerise Rrumpalle Urra -Patriotesh te trasheguar nga arkitekti Doktor Rrumpalla sali Qenef berisha . Te "revoltuarit revolucionare " te spastrimit te Federatave me citatet e kryetarit Mao , nuk jane me te vlefeshme SOT. Pervc se permbajne nje Anarki na tregojne dhe si nivel "barbaresh " violente , qe jane te pa afte tu pershtaten rregullave europiane

Per kete rast na duhet me shume nje "mendje ' Ligjore e pakundershtueshme te vertetoje ne Apel se "vendimi per mosvazhdimin e Lojes " kishte FAKTE te pakundershtueshme !

Flasim per futboll...menyra me e mire proteste kunder ketij vendimi eshte dorheqja(jo shkarkimi nga dikush,apo kerkesa te tilla) ne bllok e gjithe kupoles drejtuese te fshf, pa perjashtim!! Mendoj se drejt kesaj do te shkohet,max edhe 2 jave te tjera per ankimimin(dyshoj se do te jap rezultate),por a do te kete te njejtin efekt pas dy javesh?

nuk e jep duka doreheqjen kurre, vetem po vdiq nga zemra e dhjamur.

po mire po nuk e dha vete i themi Dhalles, me fal Llalles - Tikut- qe ta arestoje per disa dite derisa bordi ta shkarkoje.

nuk e heq dot se federata shqiptare eshte shoqate (e pavarur) dhe fifa (po ashtu shoqate e pavarur) te nxjerr jashte te gjitha kampionateve qe ajo organizon po vete. te ngelet te luash ndeshje miqesore me kosoven pastaj.

nuk do ishte keq ne fakt, po kerkon bole qe ne nuk i kemi. 

Po une i kom se, prandaj flas keshtu. lol

Cfare thote Grava per kete vendimn?

Se deri tani na ka thene qe Rama ka keshilltare te shkelqyer dhe situata eshte ne favorin tone.

Per futboll e patriotizem gjate ndeshjes ne fushen e lojes ne fituam dhe jemi me dinjitoze. Per politike  pas ndeshjes jashte fushes se lojes na e futen te tjeret ose ja falem vete.

qe kur arbitri donte te rifillonte lojen dhe serbet u kthyen ne fushe, gabimi ishte ne kurriz tone. uefa ne çdo rast mbron arbitrat, dhe Platini nuk ka gisht ne kete pune se nuk merret ai me denimet por ka zyrtare te caktuar per kete pune.

ndersa tangujt e ketij blogut qe jane per futje ne europe, e ne te njejten kohe cilesojne europen si raciste, problemet i kane ne koke te tyre. ndajeni mendjen njehere e mire, me europen apo pa te, qe te shpetoni veten tuaj.

Dmth e pamundur me europen dhe me dinjitet, vlera e drejtesi? 

Nejse, ti flet per gjasme shqiptaret, se vet si safi shqiptar qe je, i meriton ato te mesipermet.

mendoj se po.

a kane gabelet vlera e dinjitet megjithese qendrojne ne mes europianesh prej mijera vjetesh ? 

edhe ne nuk kemi lidhje me europianet, apo popujt ( e veriut) qe kryesojne kete organizim shtetesh. duhet te gjejme nje vend me te denje per veten.

ata qe jane per futjen ne europe, nuk jane safi shqiptare por njerez pa dinjitet e nder. per nje çap buke jetojne.

Dmth ti po e lufton Evropin nga brenda? Je kaq konfuz o qun...

per europen nuk po jane me vete europianet. (nuk po i ben me referendumet per aprovimin e ligjeve te saj, pikerisht per kete qellim, se po deshtonin)

une s'jam fare konfuz, por europa nuk na konvenon, ne rastin me te mire do na beje si europianet, qe me duken rob me pa vlera kur i krahasoj me veten.

Bame, ka apel mbas tre-kater ditesh dhe ne varesi te vendimit ka dhe ankese ne arbitrazhin sportiv ne Lozane.Per kete te dytin duhen 10 dite.

Tek kjo faza e dyte ka dhe seance degjimore, pra jo si kete rradhe vetem me letrat e arbitrit.

Jemi shtatanike ne gjithsesi, vec ketyre qe jane te lindur. smiley

Kjo eshte qasje e gabuar. Ishte e njejta qasje qe na lejonte te mendonim se UEFA do te shihte faktet dhe do te vendoste ne favorin tone. Po kjo ka te beje vetem me lojen. 

I qendroj idese se reagimet profesionale te menjehershme te te gjitha insitucioneve (dhe medias qe eshte berrnut) tona qe kishin deyren dhe mundesine per te bere dicka, do te tkurrnin edhe patetizmat ne popull. 

Mbrojtja nuk duhej vetem per tre piket dhe per pozicionin tone ne grup, per mua kjo ish dytesore. Mbrojtja duhej bere perball atyre dhjetra miljona njerzve qe normalisht harxhojne nje 5 minutesh perball ekraneve te kompjuterave e celulareve per te lexuar lajme, mes te cilave edhe nga bota, dhe mesuan ate mengjes se shqiptaret barbar gati i vune zjarrin Beogradit. Keta nuk e cajne for menderen per te kerku tuitet e Rames, apo bisedad plot patos te Fevziut e Dukes ne opinion. Keta nuk harxhojne jave per te gerrmu gjer ne zbulimin e te vertetes.

Pune prioritetesh gjithsesi.  

 

Ja si e komenton CNN

Kurse ti ben mire te heqesh dorte nga injeksionet. Jo per gje po ben mu qe je trangull i rrit me shiringa. 

Nuk te ben fare pershtypje ty qe arbitri te doje te rifilloje nje ndeshje ku lojtaret jane dhunuar ne ate menyre?! 

te dogji me duket ?

te dogji me duket ? 

arbitri ka gjykimin e tija, une timin, ti tendin dhe lojtaret te tyren e keshtu me radhe. qe kur lojtaret nuk deshen me te rifillonin lojen, nuk ka me pse ankohemi per humbjen e ndeshjes. 

neqoftese je i bindur qe europa dhe bashke me te edhe uefa jane raciste dhe pro serbe, nuk luhet fare me serbine, siç benim ne kohe te xhaxhit.

pra NDAHET MENDJA QE NE FILLIM !

Shiko mos i jep aq rendesi vetes aman se nuk e ba ate lloj detyre ti.

Uefa eshte thjesht nje organizem i korruptuar dhe qe merr vendime politike. Futbolli eshte sporti me popullor ne bote. Keto te dyja jane absolutisht te papajtueshme. 

 

Vendim i drejte i UEFA-s , jo se kane nonje te drejte serbet ne kete histori por edhe ne shqiptaret kaluam ne histeri kolektive , qe eshte komplet e papranueshme.

Kryemanipuluesi Duka dhe cerrat e kombetares te knaqen me statuset "qyqare nderi"  ne Lushnje , Rrogozhine dhe ne komunen Kutadhij .

Ah se harrova kombetarja ta lene mrapa kete hostori dhe t'iu  kthehet shitjes se ndeshjeve d.m.th "business as usual"
 

sikur te jet i vertet ky lajm?!   ka te drejte, tamam i indinjuar!

kane bere reklamim me 1,500 fjale serbet mer Belul, sipas the guardian poshte. Duka kish mor hajdarin per avokat

po mire mer Bredho,  ky Hajdar Bukuroshi kish  punuar dosjen me nje studio avokatie zvicerane dhe nje angleze, te specializuar per kete pune, sikur thane...

mire e ke. po t'mos kish qene hajdari, me siguri do ishim heq fare nga kualifikuset

Askush nuk na tha se kush jane keto studio o Belul. Problemi eshte se Hajdari apo dikush qe i njef mire rregulloret nuk u mor me vete qe te dinte si t'i pergjigjej arbitrit e delegatit kur kerkuan qe te vazhdoje ndeshja.

 

Lizander, dje, diku lexova  nje interviste te ketij Hajdarit  ku permendte konsultimin profesional me keto 2 studio.. do perpiqem ta gjej intervisten e tij.
 

O Belul ate e pashe por Ngjela pyti live dike nga FSHF se cilat ishin keto studio dhe si ishin perzgjedhur. Nuk mori pergjigje po ca gek mek pa vlere.

po bej ca lidhje, mbase te gabuara.

nga lajmi i daily news:

Chimi Shakohoxha, a companion at law firm Clarke Wilmott, was at the match as element of the official Albanian delegation and mentioned he saw banners featuring war criminals and continually heard racist chanting.

 

E po falenderojme fansat per mbledhjen e materialeve!!! Jane me metro keta. Po ku jane profesionistet.Te dokumentojne cdo monedhe, cdo cakmak, te gjithe bluzat e tifozve, te gjithe flamuret, djegien e flamurit te NATOS ...cdo gje me minimale.

Them se edhe ky i yni duhet menjehere ti pergjigjet me te njejten monedhe - pra te jape dorreheqjen. Po a e ben dot nje spurdhjak nje gje te tille?

In a rambling 1,500-word statement the Serbian FA placed the blame for the incident firmly on the Albanian players and officials, claiming they were “accomplices” to a plan that was a “pre-planned terrorist action”.

Ndersa keta tanet rrine si dele te lagura pa bere asnje ankese, ky zoteria arrin qe arrin  t'ia mbushe mendjen  botes me te tilla palavra.

P.S. Lexova pjesen me te madhe te komenteve nen artikull dhe me vjen mire qe te pakten kishte plot kometues qe denonin vendimin e UEFA-s. 

Kush i ka kontaktet e atij hollandezit dhe arbitrit britanik? Ti dergojme ndonje email ti pyesin a ju paguan ndopak mire serbet? Ju qerasen me Pljeskavica dhe femra? Si ndjehen tani pas nje vendimi te tille?

Shqiptaret nuk e kane thene akoma fjalen e vet. Shume shpejt do i detyrojne keta rreckamanet tone te federates dhe te qeverise te na mbrojne dhe perfaqsojne me dinjitet.

Uh. Evrope ti kurva e motit

qe i re mohit beses se zotit

Po a ky asht sheji i qytetnise ?

Me da token e Shqypnise,

per me mbajt klysht e Rusise ?

- FISHTA.

 

thanks Qemol

Teknikisht per "racizem " denohet nje gjest ose fjale e nje futbollisti ne fushe ndaj nje tjetri qe ka permbajtje e fyerje raciste jo dhune Fizike midis njeri tjetrit , qe ndeshkohen me kartone drejtepersedrejti  .Nuk denohen thirrjet nga shkallet e Stadiumit qe perfaqesojne semundjen emocionale  te Tifos .Pra nje gjendje te semure te nje Individi ose nje Grupi .

Teknikisht arbitri nderpret ndeshjen kur ka veprime Huliganesh ne fushe nga shkallet e te semureve me Tifo dhe bejne te pamundur vazhdimin ne kushte Normale te saj . . Teknikisht mbas qetsimit te situates ne FUSHE dhe  spastrimit te saj arbitri rifillon Lojen . Kush kundershton ...ndeshkohet .

Me racizmin ne teresi dhe cfaqjet Huligane ne cdo aspekt e provokimet nacionaliste etj etj meret UEFA .

Theksojme se arbitri me nderhyrjen fizike te nje te semuri me TIFO qe sulmoi Balajn nuk dha te kuqe fushes ,  po ashtu edhe per perplasjet midis lojtareve .

Theksojme se Arbitri ishte Inkopetent per te administruar ndeshjen dhe per pasoje e gjithe Situata shkau si rezultat i paaftesise se tij per te marre vendimet pekatese drejt persedrejti pasi ai mendoj ,   Ruajti BYTHEN e tij duke sakrifikuar te Futbollisteve .

Rrjedhimisht raporti i tij eshte i paragjykuar dhe dhe i mbeshtetur ne pika te ndieshme por te manipuluara si "mosvazhdimi ndeshjes " pas pasojave qe ai Solli dhe Nxiti me mosveprimin e tij sipas Detyres Funksionale .

Hapuni nje teme tjeter Urra -Patrioteve . Fundja Xhibolja kot nuk eshte per te tilla raste !

Cuna, te mos harrojme se ne kesi rastesh, por edhe ne kontekst me te gjere politik apo sportiv qofte, kompromisi eshte mjet i mire dhe i pranueshem per te ulur tensionet. Kompromisi nuk do te thote qe ti jepet haku secilit mbas nje gjykimi perfekt, me peshore farmacie, por do te thote qe secila nga palet te pranoje te leshoje dicka per te fituar nje gje te perbashket pak me te madhe dhe me te rendesishme se ato qe humben. Rezultati eshte qe palet e mbyllin incidentin dhe pranojne te move on. Nuk dua te hyj ne gjykimin e vendimit te UEFA's por mendoj qe ky vendim mund te merret si nje fare kompromisi ku palet pranojne vendimin dhe, hopefully, deshirojne ti kthehen jetes normale, pra marredhenieve normale, sportive apo politike qofshin. Armiqesia me Serbine nuk do mbaroje ndonjehere nese vazhdojme ta ushqejme perdite me insistim, nese i kujtojme njeri tjetrit se ata jane barbare dhe ne jemi kafshe etj etj. Urtesia njerezore e grumbulluar ne shekuj na meson ndryshe por edhe pervoja ka treguar se armiqesite dikur mund te pushojne dhe te kthehen ne normalitet apo miqesi. Une mendoj se njerezit e thjeshte nuk kane interesa te luftojne me njeri tjetrin dhe as nuk duan te merren me kete pune. Njerezit normale duan te shikojne punen e tyre, te mbajne familjen, te bejne ndonje lek e prokopi e te gezojne jeten. Dikur duhet hapur rruga per pajtim e normalizim, perndryshe do mbetemi po aty ku jemi. Uroj te keni nje dite te mbare sot dhe ishalla gezoheni me njerezit tuaj te dashur. Jeta vlen me shume se sa armiqesite.

Ceshtja do te shkoje ne Apel o trim.

Cfare kompromisi eshte kur asnjera pale nuk merr pike?

Kompromis do te ishte nese palet do te merrnin 1 pike,sic ishte rezultati.

Me kete kompromis qe thua ti,fitojne vetem Portugalia dhe Danimarka dhe jo Shqiperia me Serbine.

Po pra..gjenial kompromisi !! Nuk mund te denonte ashper UEFA nje superfuqi ne sport si Serbia,se ndonjeher harrohet qe kemi te bejme me nje superfuqi sportive..Te kishte ndodhur diçka e tille me Danimarken,Portugaline ec se flasim..do te shihet shume mire si do te menaxhohet nje situate e tille nga serbet ne shqiperi ne ndeshjen e kthimit..mbase do jemi ketu duke komentuar provokimet e stafit,futbollisteve serb..e aty do shihni se ç'do te thote provokim ne nje ndeshje futbolli!!

Ne lajme te tjera me te bukura, Armando Duka "Qytetar Nderi" i Gjirokastres.  

He se desh harrova, e meritojme plotesisht vendimin.  Qyqaret e federates sone qe per 40 minuta nuk ankimuan asnje incident prane zyrtareve, nderkohe qe ne ndeshje te tjera federatat perkatese ankimojne edhe renien e nje gjetheje ne stadium, ta mbajne me shnet dhe nga nje gote vere nga prapa. 

Si dhe, me c'lexohet verdalle, sa e vertete eshte qe skuadres sone i eshte kerkuar ta luaj ndeshjen dy dite me vone (nje opsion i trete pas kerkeses per kthim ne fushe, loje pa tifoza) dhe ne refuzuam?  

edhe Vlora mesa shof, Duken dhe kombtaren.

ah se harrova. Me sa e kuoton ppu bastin se Duka voton prape Platini heren tjeter?

Lajm i vjeter ai.  Pëton dhe Mziun i falenderova dje. 

mos u merr me thash e theme.

Deklarata per shtyp e Federates Serbe nje dite pas ndeshjes:

4. Wanting only football game to be the winner, we proposed the following options foreseen by the relevant regulations to the delegate, referees and Albanian FF:

- For the match to be continued according to the decision of the referee and delegate - Albanian FF refused that

- For the match to be continued after emptying the stands - Albanian FF refused that

- For the match to be postponed and played on Wednesday, 15th October 2014 - Albanian FF refused that

For every of the proposed options FA of Serbia had full support of all relevant authorities - match referees, match delegate and other match officials.

Proposals had also been refused by the highest officials of the Albanian FF and also by their team captain Cana who was present on behalf of their national team.

Further to all the above, referee Atkinson told our captain Branislav Ivanović to take the team to the pitch and therefore show decisiveness of Serbia to play, which was done accordingly.

After few consultations with his teammates, Albanian team captain Cana officially confirmed that Albania did not want to continue with the match, out of reason that some of the players were mentally unfit at that moment.

Referee Atkinson informed the present people that there were four remaining minutes of the game in the first half and up till then already defined two minutes of additional time.

duhet gjet ndonje komunikim i UEFA-s dhe jo e federates serbe. s'besoj mos kete dijeni asnje gazete per propozimin e dy diteve pas ndeshjes. qe me duket e pamundur se fillojne te luhen direkt kampionatet respektive ku lojtaret e kombetareve jane te gjithe te angazhuar.

Por fakti eshte qe UEFA penalizoi Shqiperine sepse refuzoi te luante.  Ndersa dy opsionet e para jane te justifikueshme per kombetaren, opsionin e trete si e justifikojme?  E per me teper, nqs jane shtruar vertete ato opsione dhe sipas Federates Serbe:

For every of the proposed options FA of Serbia had full support of all relevant authorities - match referees, match delegate and other match officials.

Pse nuk eshte permendur fare nga Federata Shqiptare?  

cdo deklarate e ktyre ka me shumice brenda elemente komedie dhe mashtrimi kolosal.

 

After few consultations with his teammates, Albanian team captain Cana officially confirmed that Albania did not want to continue with the match, out of reason that some of the players were mentally unfit at that moment.

 

jo se kjo s'ka gje te vertete mren po sa per te vene pikat mbi i: ne fjalorin serb, grushtet, shqelmat e stolat kokes, hyjne te demtimet mendore dhe psiqike?

Fitores me duket do ti pijme lengun, ajo qe shume nuk e prisnin ndodhi. Nuk besoj se vendimi do te ndryshoje ne apel, rrezik mos na denojne dhe me keq. Shpresoj qe kreu i federates sone te reflektoje dhe te jap doreheqjen pasi kjo situate vuri ne pah shume e shume probleme ne federaten tone. Aty duhen njerez te pergatitur, njerez me vizione, ndoshta njerez qe nuk vijne fare nga "fusha" e futbollit dhe aq me mire nese nuk e  njohin ate ambjent. Do te jete fitore nese kreu i federates jep doreheqjen. E degjova tek opinion pas ndeshjes me Serbine, u habita nga cekesia dhe banaliteti i mendimit. Qe aty, thash me vete me keta s'kemi asnje shprese. Presidenti i federates serbe po pergatite te jape doreheqje sepse nuk eshte i kenaqur nga vendimi. Shihni se cfare pretendimesh qe kane serbet! Por nga ana tjeter marrin dhe pergjigjesi. Kurse ky zalli jon, jo vetem qe nuk shqetesohet per vendimin e uefa (vetem me platinine ta kete mire ky!), por del dhe na shet dhe diplomaci "sduam tre pike, duam ta kemi mire me serbine". E tha bukur Ngjela, keta jane te paafte! Jane te paafte dhe pike!  

Krey i fedrates sone sapo u be "qyqare nderi" ne komunen Kutadhij

si debila qe jemi te dhier por krenare

Inat e kam Duken,por ketu ska faj.

E ke degjuar ndonjehere Duken kur flet? Duket si ndonje tifoz ordiner qe s'ja ka haberin nga politikat sportive. I degjove c'deklarata idiote qe leshoi keto dite? Si nuk paska faj? E ke pare ne c'katandi eshte futbolli shqiptar; ne ankohemi per dhunen serbe, kurse kjo eshte NORME ne kampionatin shqiptar, NORME! Dhune ndershqiptare dhe racizem ndershqiptare! 

zoti/ zonja aliester.. po ci keni keto krahasime koti.. mos ngaterroni dhunen ne kampionate kombetare, me  futbollin nderkombetar! 

natyrisht qe nuk eshte e mire ajo qe ndodh ne kampionatin  kombetar te futbollit.. dhe Duka e FSHF  mbartin pergjegjesi totale per katandine e kampionatit.. nga ana tjeter,  kjo lloj dhune eshte e pranishme kudo..  kompjuterin para duarve e ke besoj.  futi nje gugllim  te shohesh cfare behet ne ndeshjet Crvena Zvezda- Partizan Beograd.    Inter- Milan,   apo Olimpiakos- Panathinaikos.. e mund te vazhdoj gjate..

jo se na lehteson  gjendjen e keqe e te dhunshme te kampionatit tone, por keshtu ndodh kudo .. huliganizmi dhe huliganet me te eger te Evropes ,  nuk kane ardhur kurre nga Shqiperia!!
 

s'kemi ekipe qe meritojne te rrifesh per ta. sikur te kishim dhe ne ekipe me karakter do te kishim edhe ne huliganet tane. njesoj eshte populli kudo, kur sillet si turme, individet vetem ndryshojne. disa kane me dinjitet se te tjere. nuk e çojne deri ne ekstrem ekstazen (urrejtjen, hakmarrjen, dashurine, gezimin, hidherimin, etj) 

dhe Duka e FSHF  mbartin pergjegjesi totale per katandine e kampionatit..

Po kush e ka vene Duken para pergjegjesise per kete?  Se kur ke nje kampionat qe futet makina ne fushe, apo trim mbi trimat me revole, apo dru arbitrit e me radhe, s'te ben pershtypje e s'ke tru e sy ne balle te ankimosh qe ne minutat e para te ndeshjes te gjitha cfare po ndodhnin ne stadium: qe nga banderolat, fotot e krimineleve te luftes, thirrjet rraciste e qelbsilleqet qe u hodhen ne fushe.  

O Belul, nuk ka sesi te mos humbim ndeshjen ne tavoline kur ne nuk kemi njerez te pergatitur per te mbrojtur Kombetaren. Dhe nuk ke si te kesh, sepse federata eshte e mbushur me llafazane qe s'bejne nje pune! Ka dhune dhe ne bote, spo them qe jane engjej, por rralle sheh futbolliste te rrihen mes tyre, te rrahin arbitrat per vdekje, si tek ne. Ti s'ke nje fushe per te qene, jo me te kesh futboll! Dhe kjo s'eshte ceshtje etnike, kjo do njerez te zgjuar, qe kane vizion, qe punojne me perspektive. Kur keta nuk jane ne gjendje te ngrene peshe kampionatin vendas, c'pret ti te bejne keta me Kombetaren? Jane te paafte, a e kupton? Shihe Duken tek Opinion shihe, flet si tifoz ordiner e jo si kreu i FSHF. Nuk e di pse, po jam i sigurte qe keta do kene bere ndonje budallik procedurial ne Serbi. Sepse s'kane formim, dhe rrezik ja kane futur serbet nenin. 

ti je i njejti person qe nuk ben me faj burrat shqiptare sa here qe shtrojne ne dru ose vrasin grate e tyre?

Shpresoj qe kreu i federates sone te reflektoje dhe te jap doreheqjen pasi kjo situate vuri ne pah shume e shume probleme ne federaten tone.

Ka aq gjasa sa 3-pikshi ne favorin tone sot.  

 

 

 

vetem tek ky rast qe nuk ka faj gje federata jone. qekur arbitrit anglez rremuja e krijuar nuk iu duk gje e rende, sa per te anulluar ndeshjen, ekipi qe do refuzonte te luante, do denohej. dhe pike. s'marr vesh se per çfare e komplikoni me kete ngjarje.

dhe qe europa nuk na do ne si popull, kjo po ashtu nuk perben asnje dyshim. neve na do LORD dhe POET BAJRONI. pra duhet me qene lord dhe poet (rasti me i rralle ne bote pra) me i dash shqiptaret, jo europian i thjeshte.

qe dhe nje foto ne lidhje :  http://tof.canardpc.com/view/e8b2010f-03...

Nuk po them qe fajin e kemi ne per dhunen serbe! Po them qe ne kemi pergjigjesine tone per aq sa na takon! Dhe c'ka na takon ne eshte qe edhe kur rrihemi publikisht, nuk kemi perfaqesuese te denje per te na mbrojtur, por hidhemi tek fishta e konica, tek europa kurve, e te tjera brrockulla! Keta deshtuan te na mbronin! Kaq! Te japin doreheqjen pasi deshtuan ne misionin e tyre! 

nuk na rrahu gje njeri. pse flet pa e pare fare ndeshjen ?

Mire o mire, kete e diskutojme me vone per normat shqipe ne fushat e tyre. Menjehere nga nje vendim jo ne favorin tone, shqipet fillojne e drejtojne gishtin nga vetja. Gje e mire eshte, po jo ne c'do rast se fillojne e behen paranoid! 

Mimoza, kjo puna e federates sone nuk eshte se i dolen problement ne pah tani, kjo pune ka vite dhe mjafton te shohesh se c'behet ne kampjonatin tone. Gishtin nga UEFA nuk e kthejme dot se mender nuk na pjerdhin fare, kurse nga vetja duhet ta kthejme patjeter dhe te pyesim veten cfare nuk funksionoi? Dakort pergjegjesia e tyre, e uefas, e serbeve, po ne, ne si federate shqptare a kemi pergjegjesi ne kete mes? 

arbitrit nuk ju duk gje rremuja ndaj e nderpreu ndeshjen dhe i futi lojtaret brenda. Thjesht per nji caj.

foto ime ja 10 tendes:
 

i rinxorri perseri ne fushe (vetem serbet dolen), po si duket nuk po e ndiqje ndeshjen en direkt.

Bajroni ka dash nje lesh shqiptaret, sepse nuk ishte tipi qe mund te donte njeri, e kishte te pamundur te donte njeri (edhe nje njeri te vetem, jo me nje popull te tere), sepse ishte topall ne trup dhe ne shpirt. E kishte te pamundur te donte njeri edhe pse ishte poet, dhe per me teper romantik, poeti me i madh romantik.

Ai donte vetem idene e shqiptareve te reflektuar mbi vete si dashnor i nje populli te tere. Pra ishte vetem narçiz, donte vetveten, egocentrist.

 

ik or toç 

Vendimi me duket shum i drejte. Madje e kisha parashikuar ne bised me disa tifoz irlandes qe ishin mfajt te informuar per situaten ne ndeshjen serbi shqiperi. te gjith kete mendim dhan te dyja skuadrat kishin faj, te mesojne mos te bejn me keto gjera. Asnjera smer pik. Prandaj mos beni shum gam gam por te luajme me mir ndeshjen tjeter te marim tre pikshin. 

I drejte ty duk ty qe ne vitin 2014 ka thirrje masive " vrisni e prisni shqiptaret derisa mos te ekzistojne", i rrahin e i bejne pelte per nje flamur anonim e si hyn gje ne kembe? Asnje huligan s'eshte arrestuar.FYI.

Ti qofsh! Por ndoshta je nga ata te" barazlarguar" qe keto gjera te duken normale.

misterT  ndonje shpjegim ??

thirjet nuk kan te bejne fare ketu, un vet sdo merja vesh ca thon. kishte lojtar nga te dyja palet qe u treguan te dhunshem keshtu qe kan faj per fryrjen e situates. uefa reagoi me rregullat e parashikuara, shqiperia refuzoi te luaji dhe kjo eshte e pashpjegushme per mua. ata duhet te ishin futur ne fush dhe te luanin serbia do merrte po te njejtin denim por shqiperia duhet te luante sidoqoft. 

pyeti njehere irlandezet se cfare bene pala shqiptare, qe ta dime dhe ne

A mund te me thuash edhe njehere se cili eshte faji i skuadres tone?

qe nuk rifilloje ndeshjen kur arbitri i ftoi te dyja ekipet te rinisnim lojen.

Po si te rinisnin lojen kur u sulmuan nga tifozet serbe? Per te mos harruar thirrjet  raciste,  sigurisht.

perderisa arbitri e gjykoi keshtu. ndryshe nuk duhet te ankohen me per humbjen. 

Po ketu eshe padrejtesia, o Profil!

padrejtesia e kujt ?

nje ndeshje futbolli kryhet ne baze te nje rregulloreje te saj. te gjitha pothuaj jane te parashikuara, kur nderpritet ndeshja, kur plas grushti, kur futet dikush ne fushe, etj, etj. çfare ben arbitri, çfare ben uefa, cfare duhet te beje ky e ai, etj. 

ai qe e shkel rregulloren ka faj dhe deklarohet pergjegjes.

Po mire me trimat e internetit. Po ty mer kur ta fusin me shpulle, s'do pak kohe ta marresh veten. Apo ty kur te godasin ( psh por ishalla s'te ka be vaki asnjehere) direkte thua gjene me brilante qe ke ne mendje.

Ne gjendje shoku, 'smund ti pyesesh robte, a doni me hy ne fushe? Eshte komplet anormale. Eshte si te shohesh njerin duke rrahur diku, e kur ta mbaroj te pyesesh viktimen a do vazhdosh per ndonje grusht tjeter?

nuk ja u futi njeri me shpulle, oj ti qe nuk le koment pa bere per çeshtje futbolli. lojtaret luajne edhe kur çajne koken, te fashuar, kur DUAN te luajne me çdo kusht per ekipin e tyre. 

bile nuk mora vesh se pse nuk deshen te luajne, apo kishin frike se do te mundeshin ? duhet ta luanin ate ndeshje edhe sikur te ishin vrare ne te. ose mos luftonin gjasme per flamur e komb atehere, por te qepnin gojen.

ishin kater lojtare te demtuar dhe te sulmuar nga tifoze serbe, qofte fizikisht edhe psiqikisht te pamundur per te luajtur.

Me rregullore ke vetem 3 zevendesime per te bere kshu qe edhe teknikisht ishte e pamundur per tu vazhduar loja.

Prandaj ekzistojne komisionet, qe kur arbitrat rastisin te cemendur te bejne nje gjykim objektiv bazuar ne fakte qe nuk mungonin si me foto edhe me video.

po ata nuk jane as gladiatore as kamikaze mer. kishin shku per futboll, jo per lufte

, duhet qe uefa te mos mbylli syte karshi fakteve te dukshme dhe te mos marre shabllon ate qe shkrun arbitri coqe ne nje palo relacion

Po mor zotni vendimi eshte i drejte . Po ne po kthehemi ne debila histerike si popull .

S mbeti kush pa u ba qytetare nderi ne fakt qytetaria jone eshte turp ne kete gjendje qe eshte sot.

Menjane histerine popullore e qytetaret e nderit, pse eshte i drejte vendimi per ty?

Sepse po te penalizohet me shume njera pale shanset per pajtim lorgohen shume , dhe sinqerisht pa faj nuk jane as keta tanet.

Vendimi duhet te merret ne baze te drejtesise, jo te pajtimit diplomatik mes dy shteteve; gje qe nuk eshte aspak nen autoritein e UEFA-s. Nese fajin e ve tek drona, me siguri e ke marre vesh qe s'eshte provuar akoma kush e ka zbritur.

ç'rendesi ka kush e futi dronen. lojtaret shqiptare nuk duhet te beheshin pjese e provokimit. duhet te prisnin deri sa dronen ta nxirnin nga fusha dhe te rifillonin lojen. 

kur nuk deshen me te luanin duke gjetur justifikime te tjera, duhet te mirepresin atehere denimin. nuk kuptoj se çfare ka ketu kaq te komplikuar ?

duhet te tregoheshin indiferent ndaj drones, qe nuk ishte pjese e lojes. ata kishin lidhje vetem me lojen dhe asgje tjeter. a kupton oj drane ? 

Pak nge kam te merrem me dogmatizmat tuaja Profil, por ja qe po te pergjigjem. Ne radhe te pare, lojtaret tane ishin te provokuar nga te gjitha anet, nga huliganet me thirrjet e tyre gjenocidiale, por shtoj edhe aktin e lojtarit serb qe morri flamurin ne dore. Tani, ti argumenton per indiference, po pse nuk qendroi edhe ai indiferent ndaj flamurit? Pse nuk e la arbitrin te merrej me te? Hapi syte mire, serbet dolen te fituar.

Se fundi, besoj se e ke kuptuar qe skuadra shqiptare eshte denuar vetem me braktisje te lojes, apo jo? Keto qe shkruan ti nuk qendrojne si elemente per ta fajesuar.

lexoi me mire postet qe shkruaj shoqja "qytetare e botes se lire".

une isha para TV, diten e ndeshjes dhe nuk me mungoi asnje imazh i saj. keshtu e di mire se çfare ndodhi ne te. 

Per mu fajin kryesor nga ana shqiptare e kane opinion -bersit qe e fryne publikun sikur ne Beograd po shkonin per te luftu dhe jo per nje ndeshje futbolli.

Kush i ndjek sadopak me vemendje gjanat ne Ballkan e din qe tifozat/huligane te Cervena-Zvezde-s ose Ylli i Kuq i Beogradit kane qene "breeding ground " ku jane rekrutu kriminelat e Arkanit . Sikur keta tanet te kishin pas pak mend ka qene shume e lehte per te fitu .

Po keta idiotet tane aq te zgjut jane sa moren me vete ne ate stadium edhe femijet 15 vjec .

Ka shume per te thene por nuk kam kohe dhe as deshire...

Mire, ketu jam dakort qe ka pasur fryerje dhe qe s'duhet te kete per kete loje. Une flas kategorikisht per padrejtesine qe i eshte bere pales shqiptare se s'me intereson as mua fort euforia patriotike qe sheh ne rrjete sociale e ne media.

ti e do boten, por bota nuk te do ty. kjo quhet padrejtesi ?

nacionalistet e mire japin leksione sesi hilja dhe emocionet quhen drejtesi.

Shiko se je antidote per nervat ti. Besoj se flasim per nje organizate qe ka per detyre mbarevajtjen e futbollit e venjen e drejtsise ne kete loje, apo e kam gabim? Askush nuk e ngaterron me nje kopsht femijesh.

dhe drejtesia ne futboll nuk jepet duke shitur filozofi nacionaliste , apo hile duke fshehur faktet nga federata dhe media, apo duke bere kinezin per dronin. smiley

S'ka hile fare. Nese te qellojne ne fushe, merr 3-0. Dhe s'ka asnje arsye qe te te qellojne ne fushe. Asnje flamur s'eshte arsye e mjaftueshme, asnje heqje flamuri nga dora s'eshte arsye e mjaftueshme. Boll tani mos ia fut kot. Shqiptaret nuk sulmuan njeri, thjesht u hoqen flamurin nga dora e per kete u qelluan.

Po çfare filozofie nacionaliste e çfare hilesh, o Lize ne boten e çudirave?!  smiley

Meqe e paskan thene tifozet irlandeze, duhet ta marrim per te drejte vendimin...

Po mire u zbulua kush e hodhi harten ne fushe qe u dhane keto vendime qorre ??

U analizuan ngjarjet si rrodhen ??

U ngrit grup hetimi dhe perse u arrit ky vendim a  ka shpjegime ??

A eshte e sigurt se ne kete vendim ka transparence hetimi ??

A ka qeverri qe te shkul dhembet ktu apo s'ka ?? smiley

me ato gjera merret policia serbe. nuk merret gje uefa.

me fal , me sa dihet pritej hetim nga UEFA per ngjarjet qe ndodhen.

nuk merret uefa me gjetjen e personit qe leshoi aropllanin. uefa vetem leshon gjoba djathtas e majtas, por nuk i denon ajo personat qe leshojne sharje raciste ose u hudhin babane lojtarve te zinj, etj fyerje te tjera. merret policia e vendeve respektive neqoftese do me keto gjera.

uefa, vendos gjoba (per te mbledhur lek po ashtu dhe siç i shperndan) dhe denon stadiumet me zbrasje. te marten u luajt bile nje ndeshje ne moske, pa spektatore (denuar stadiumi per sharje raciste).

e ke gabim . UEFA duhet ( pavarsisht se s'i sheh ) t'i llogarise te gjitha, perderisa vendos per fatet e skuadrave.

sa per komentet rraciste - vritini shqiptaret , eshte nje rregullore qe nuk zbatohet sepse nuk u intereson dhe popujt nuk e dine rregulloren dhe ligjet e UEFA-s , por po te kemi grup hetimi qe heton ngjarjen me kujdes , UEFA del e para qe eshte rraciste dhe sigurisht duhet te nxirret ne pah dhe rregullorja ose ligji i UEFA-s  ne lidhje me komentet rraciste

 

Nuk shoh denim per flamur me sa degjova, thjesht per refuzim te futjes ne loje

Ja si e perjetojne serbet vendimin... Po Duka i "krimit" si do veproje valle????

O Alidemso, a e kupton ti qe plehra Duka tha shyqyr qe nuk vune ndonje gjobe pa te tjerat pertypen..kupton ti 

sikur degjova qe gjoba ishte 100 000 € (per te dyja ekipet)

Ky eshte vendimi me idiot qe mund te merrej dhe nuk ka fije llogjike ta perceptoje..Njerit i thote ti denohesh pse te zbriten tifozet ne fushe dhe tjetrit ti denohesh pse nuk vazhdove lojen me tifozet e atij tjetrin neper fushe dhe te pranoje dajakun, vetem loja te vazhdonte.... smileysmileysmileysmiley

 

ti denohesh pse nuk vazhdove lojen me tifozet e atij tjetrin neper fushe dhe te pranoje dajakun, vetem loja te vazhdonte....

Teknikisht pales shqiptare i eshte propozuar nxjerrja e tifozve nga stadiumi dhe ne nuk prape nuk kemi pranuar. Arbitri nga ana tjeter nuk e kishte deklaruar fushen te paluajtshme keshtu qe ne baze te rregullave pergjegjesia mbetet tek ne. Shpjegimi i FSHF-se eshte i cik i erret ne kete pike.

Shpjegimi i FSHF eshte i erret sepse ashtu sic do institucion tjeter i shtetit (anti)shqiptar kontrollohet nga antishqiptaret. Fakt eshte qe nuk mund ti kerkosh nje lojtari te dhunuar fizikisht te rikthehet te luaje futboll. Sa per ate qe te rikthehet te nesermen serisht nuk ka fare arsye sepse mbasi nje lojtar dhunohet nga huliganet ne fushe nuk ka me se cfar te diskutohet pasi rregullat ne kete pike jan te qarta.

O Luarasi po ne ketu po diskutojme dicka qe ka pas precedente(Itali-Serbi). Si mund te kesh dy standarte per dhunen ne fushe dhe ne stadium? O e denon dhe sic ka ndodh me pare e mbyll lojen ose akrobacira se ky me spate u tentua ngaqe pa qafen tende nuk shkojne.

Me qe paske fole edhe me tifoze te irlandes smiley atehere vendimi me i drejte do ishte

ose perseritja e Ndeshjes ..pasi u nderpre dhe nuk vazhdoi per Paaftesi te Arbitrit

ose fitore vetem e njerit ekip.... e shoqeruar me GJOBA dhe shume anekse si "pa tifoze " "jashte fushes shetetve perkatese  " etj

Keshtu vendimesh "as mish as peshk" por "edhe mish edhe peshk " nuk merr Thertorja e UEFA-s ose Komisioni disiplinor . Keto vendime jane per aleancen e Fshataresise Kooperativist me Kllasen Punetore ne baxhot e Fshatit .  

Ti veme Vulen Perfundimtaresmiley  .. kadale me gjojna kategorike pasi ka dhe APELIM ! Dhe qe ti vihet Vula , ne fund te fundit per nje Perfitim te paster nga ne qe them se jane mundesite e na takon , duhet te Gjejme Piken thlbesore se gjithshka rrodhi nga PAAFTESIA e arbitrit Kryesor per te drejtua ndeshjen ne ato kushte , qe nxiti tifozerine e semure dhe huliganizmin Serbe te jepte mesazhe te Qarta kercenimi deri edhe me Lendime e sulme me te renda ne se futbollistet shqiptare cfaqeshin ne fushe .Gjithsesi kapiteni yne  mund te kishte dale te jepte nje perulje Publikut dhe te kthehej  smiley

Dronja oshte nje Pretekst kalamajsh .Me teper nje Humor sportiv i Nivelit shume te Larte ,  qe shume shpejt do te shndrrohet ne Simbol pothuaj te cdo Niveli te cdo takimi te cdo zeri Sportiv .Permban nje Gjetje Fenomenale te Kohes . Po te duan mundet ti japin e dhe kercnim ISIS banderole = fjamurit , mbasi fusha ishte e zeze smiley

Hallal kujt i shkoi ne mendje .Shperblim dhe eksluzivitet ne "patente " smiley

ok.  ja dhe pergjigja e Dukes, (perballe dorheqjes se presidentit te federates serbe),  nuk dorezohem, thote!.smiley

I dhier por krenare...
 

ja se ja shpjegon jack baba dhe profili im ku gabojne gazetat qe e quajne skandaloz ket vendim

kshu po !!!!!!!!!!!!!

 

se na mbyten bura grrash ( burra grash) smiley  qe harrojne se rracizmi serb duhet denuar ne MAXIMUM!.

tani po dalin faktet ne shesh, 

1-ekipit shqiptar ju propozua te rifillonte ndeshjen  -  nuk pranuan

2-ju propozua te rifillonin pa tifoze - nuk pranuan

3-ju propozua te rifillonin 3 dite me vone-  nuk pranuan

e gjitha propozimet paskan qene ne dakordesi me arbitrin dhe delegatet e uefas.

 

Sh gabim paskan bere qe skane lujt !!! 

Sh gabim paskan bere qe skane lujt !!! 

Nese rregullorja e thote qe kur te rrahin tifozet ndeshja mbaron 3-0 per ty, atehere propozimi i arbitrit nuk duhet te jete "te perserisim ndeshjen", por te jape rezultatin 3-0. Nese rregullorja te jep rezultatin 3-0, pse duhet te zgjedhesh te shtysh ndeshjen?

Kush e tha kete?

3-ju propozua te rifillonin 3 dite me vone-  nuk pranuan

Po per 3 dite me vone pse nuk kane pranuar?!!!! smiley

me fal jo 3 dite, por 1 dite, te merkuren ne 15 tetor.  

3-ju propozua te rifillonin 3 dite me vone-  nuk pranuan

Nje dite me vone.

Per dy te parat ka justifikim.  Per te treten, jo dhe aq.  Ndaj edhe 3 piket per Serbine.  

Dhe pse ky fakt nuk eshte permendur fare nga federata jone?  

kjo eshte te cmendesh, fryma e hilese qe tjetersojne faktet dhe nuk informojne publikun. 

mbase se kishin shku me lujt futboll, jo per te luftu?
po mbase gabohem dhe ti ke te drejte. Kjo bie era mashtrim nga pala shqiptare. Ah, kta mashtrusat shqiptare...
Jo si serbet qe gjeten brenda 5 minutash se ishte vellai i km shqiptar qe drejtonte dronin dhe pastaj po kerkonin provat. Apo ishte Fevziu? apo lojtaret e stolit?

O Br3dh, te merremi me faktet e futbollit te lutem, e t'i leme menjane keto te tjerat.  Nuk po flasim cfare beri Serbia, por cfare beme ne.  Cfare beri federata jone gjate 41 minutave qe s'paska bere asnje ankinim te zyrtaret e UEFAS!  Qe i bene te Opinioni i Fevziut nuk pine uje.  Pse nuk u treguan te sinqerte me publikun shqiptar?  Pse nuk thane qe ishte dhe ky opsion por ne refuzuam?  Se 3-pikshin prandaj e humbem.  

e thashe kte qe ate dite. Per u-bu-bu-ne qe kish vene federata serbe menjehere dhe qe kta tanet nderkohe as nuk kishin lujt gishtin. Po nga dikush ktu, nji patriot i flakte qe u jep xhevap te gjitheve, mu tha qe kishin bere maksimumin e mundshem dhe qe une, si shqiptar inferior gjeja kenaqsi te flisja keq per shqiptaret.

A pritet transparence prej plehave te tille dhe e forta i bene edhe qytetare nderi njelloj si Papen, Klintonin , Prodin e noj tjeter . Sa poshte qe jemi !

Dhe pse ky fakt nuk eshte permendur fare nga federata jone?  

O po pse nuk eshte permendur nga mediat e federata serbe? Do ta kishin bere parrulle, po te kishte qene e vertete.

O po pse nuk eshte permendur nga mediat e federata serbe? Do ta kishin bere parrulle, po te kishte qene e vertete.

U lodha.  Nje dite pas ndeshjen ja ku e ke deklaraten e Federates Serbe:

http://www.fss.rs/index.php?id=3021&aid=...

- For the match to be postponed and played on Wednesday, 15th October 2014 - Albanian FF refused that

For every of the proposed options FA of Serbia had full support of all relevant authorities - match referees, match delegate and other match officials.

Duka bente shqiponjen nje dite pas ndeshjes te Fevziu.  Per median tone s'kam nerva te flas.  

 

Atehere, qenkan kapur te pretendimi qe nese lojtaret rrihen ne fushe, jepet 3-0. Mbase kane pasur te drejte. Nese rregullorja e thote ashtu, pse ta shtynin?

Mire, por ja qe arbitri:

Further to all the above, referee Atkinson told our captain Branislav Ivanović to take the team to the pitch and therefore show decisiveness of Serbia to play, which was done accordingly.

After few consultations with his teammates, Albanian team captain Cana officially confirmed that Albania did not want to continue with the match, out of reason that some of the players were mentally unfit at that moment.

Referee Atkinson informed the present people that there were four remaining minutes of the game in the first half and up till then already defined two minutes of additional time.

Per arbitrin, pati ndonje ankinim zyrtar nga FSHF-ja?  Se as vendimet e gjykatave shqiptare "arbitri nuk ka moter" nuk pine uje. 

Thua te jete nje gomarllek teknikalitetesh nga tanet? Ca s'ben vaki.

jo more boka vaki qe te jete gomarrllek i taneve e? bokan tanet gomarrleqe e? ashtu sic thone serbet e?  eh more vogelush qe do te merresh me politike dhe qe do te sulmosh shqiptaret neper internet ti.

Pra ti thua qe tanet kane dashur te gjejne nje sebep per te braktisur ndeshjen? Nese atyre ju eshte propozuar te luhet mbetja e ndeshjes pa spektatore dhe ne nje dite tjeter dhe eshte refuzuar atehere ndryshon situata, aq me teper qe arbitri asnjehere nuk paska deklaruar mosvazhdimin e lojes. Ndsersa tanet me deklaratat e tyre mbas ndeshjes na lane te kuptohet se edhe arbitri ishte ne anen e tyre per mos vazhdimin e ndeshjes. Ketu ka dicka qe nuk shkon, por besoj se e verteta do te dale kur UEFA te tregoje aresyet e ketij denimi.

Nese atyre ju eshte propozuar te luhet mbetja e ndeshjes pa spektatore dhe ne nje dite tjeter dhe eshte refuzuar atehere ndryshon situata, aq me teper qe arbitri asnjehere nuk paska deklaruar mosvazhdimin e lojes.

Jo, nuk ndryshon dhe aq. Nese rregullorja thote qe kur futen tifoze me rrahje jepet 3-0, atehere pse ta shtysh ndeshjen kur ke 3-0 ne xhep? Ose keta tanet s'kane ditur ta menaxhojne situaten ne cast per te marre ate 3-0, mund te jete ndonje teknikalitet i vogel, qe s'ma merr mendja, me De Biazin aty e me aq lojtare nga ekipe te huaja, ose UEFA ka hallin e lekeve te te drejtave te transmetimit e prandaj jka anashkaluar 3-0 e ka dashur vazhdimin e ndeshjes dhe kur s'ishte rasti

100 000 mije euro Serbise, - 3 pike, dy ndeshje pa tifoza.  

...dhe Serbia eshte perseritese  per  dhunen e tifozave te saj, disa here.

Mos i besoni qe cdo gjeje qe lexoni. Sidoqofte po te mos te kene pranuar, eshte krejt normale, se s'pyten njerzit te marrin vendime ne gjendje shoku.

Vendimi per mos tu kthyer ne fushe,ishte shume i drejte!! As te nesermen, as pas nje jave..me ose pa tifoz!! Une jam i mendimit se Shqiperia duhet te refuzoj ç'do lloj kontakti sportiv me Serbine ne Serbi,deri sa sportistet shqiptar nuk kane te garantuar jeten e tyre nuk mund te flitet per sport!! Kush mendon se UEFA nuk e di kete,eshte thjesht naiv!! Me vjen plasja me idiotet e fshf qe edhe kur dhunohen e poshterohen, edhe kur u rrezikohet jeta sportisteve,edhe kur kane nje komb te gjithe me vete,sillen si lango...perball UEFA  e popullit te tyre, duke mos u treguar i sinqerte me askend!! UNE NUK PRANOJ TE FUTEM NE FUSHE AS SOT AS NESER NE SERBI..NUK E KAM JETEN TE GARANTUAR E PIKE(ky duhet te ishte qendrimi qe do te me pelqente,e jo terci e verci..demtime psikologjike e fizike,nuk thame jo..nuk na tha ashtu e keshtu..)!!!Vini re sa te sjellshem e "evropian" do behen serbet pas ketij vendimi(pertej kesaj dorheqje te kryetarit te federates se tyre,qe sherben si hi syve per konsum te brendshem)...nje mortje qe nuk ju ha!!

ti je tuj thane si t'ia fusim vetes

Po mor vlla po...te provoj dikush te qelloj nje lojtar Danez,Portugez ne fushe(e po te bej nder,nuk po te permend italian) e do shohesh si do ja fusin vetes Danezet,Portugezet etj!! Le qe..ne ndeshjen e kthimit provo te qellosh nje serb,qofte edhe me nje gote uji plastike..po un ngrit me ne kembe hajt se flasim!! E ec e degjoje pastaj federaten serbe,e mos i jep te drejte po deshe smiley!!  mire o mire...

+100

Pas vendimit të Komisionit të Disiplinor të UEFA-së, Tomislav Karadziç ka dhënë dorëheqje nga detyra, raporton portali serb telegraf.rs.

“Vendimin e ka marrë, dhe brenda ditës do ta publikoj zyrtarisht. Shancet që të ndërrojë mendje janë shumë të vogla”, deklaroi një burim i Telegrafit.

smiley

Ketu eshte ndryshimi i punes se Europianit dhe Shqiptarit. Serbi humbi pretendimin dhe synimin e vet, hap krahun per nji tjeter qe e ben me mire punen. Ne Shqiperi po e kapen kolltukun nuk e leshijne mo, dhe te thone qe "e kane te trashegum nga baba". Duka ngeli neper duke u krekos neper media shqiptare ne vend qe te bej punen. Duhet te iki nji ore e me pare.

Pse i di serbet me europiane se ne ??  me shpirtzinj dhe kriminele po , per ate s'ja heqim dot hakun

ndaj dhe jane bombardu per sjellje "te mire" europiane !

 

please Balzac smiley

Ka pas qene dikur:" Cila eshte barcaleta me e shkurter?'Turist shqiptar'".Po kjo ia kalon,ka nje shkronje me pak:"Serb europian".

"Serb europian".

hehehe,   pikerisht per keto lloj ''etiketimesh''  me delikatese   qe u bejme serbeve ke nje shkrim ketu, cik me poshte,  te peshku.

............., cinizem shqiptar,  e quan autori.

Kush eshte Shqiperi mire do ishte te bashkoheni atyre protestave per Ndalje Racizmi e Albanofobise!

Se si mund te futen lojtaret ne fushe me koken me xhunga dhe sy te nxirre per te luajtur futboll vetem keta te UEFA-s e dine. 

Reagim shume i vaket i FSHF-s tone dhe i kryministrit. Skandal. Sa per UEFA-n dhe median Europiane nuk ka asnje surprise, s'kemi cpresim nga institucione me racizem historik te theksuar ndaj shqiptareve.

Po pres Lubonjerat te daline te thone qe edhe ne kemi faj se i shame nga ropt e nga motrat... menjfjale barazohet dhuna dhe thirrja per gjenocid me sharrjet e rruges smiley

Gjithe atmosfera.ekipi shqiptar arrin ne masa sigurie te barabarta me ato te obames kur viziton kabulin .come on kaq right there and then jane mjaft per te treguar se ishin pregatitur per lufte Jo sport.

Nderkohe qe UEFA po heton Taulant Xhaken per pershendetje naziste...pse vuri doren e djathte ne zemer mbas fitores (nje rit shqiptar qe ska te beje me fare me racizem ne fakt)

 Pyetje-perfundimisht a kemi ndonje pergjigje te sakte se kush e hodhi dronin?

Dronin e hodhen Deshmuesit e Jehovait, po ata qe hapen depot e armeve ne 97-ten.

 

smiley flm hero se m'sqarove edhe per '97-ten se s'kam qene atje

A thua te jete Heretiku ai emigranti shqiptar ne Itali* qe e hodhi? smiley

 

 

*Spekullohet ta kete mobilizuar nje tifoz shqiptar me banim ne Itali.

 

Heretik, idhulli im!!! smiley

Jo jardine,s'e besoj,e ka zemren e mire po nganjehere nxefet kotsmiley

Shqiptar i Maqedonise eshte Heretiku ? 

shhhhh....Heretikun e kemi shqiptar te Jehovait smiley

smiley Pikerisht! smiley

Heretik hapju shoqnise ketu ne PPU, kollaren besoj se e ke pjese te uniformes smiley

kushedi sa eshte kenaqur lubonjic

kjo e sotmja te ben ja me vra veten ja me vra dike tjeter

uefa urdho 6 pik qe tani jepja serbis se mot ata s'dalin te gjalle nga shqiperia

?????????????? cfare te ben lojtaret serb ty apo kombetares tone? Ik e meru me Ivanin ti por futbolli eshte loje nuk eshte lufte!!!!!

o kuazo asnji gje mo vlla nuk me bene ata - biles disa u sollen mire - une e kam me uefen qe na denon pasi djemt tane u sulmuan 

Ne Loro Borici,cunat do pergatisin ferrin...Prepare for Glory!!smiley

127 mij Dollaro gjob FSHF-s thuhet kendej, jo 100 mij. Nejse, lobingu serb eshte me i fort ne UEFA. Vendimi i padrejte! Danimarka gjithashtu nuk eshte dakort me kete vendim favorizues per Serbine! 

100 mije euro

Aha tani e pash qenka me euro, ne rregull! smiley 

Shqiptaret kane hudh ceshtjen ne Apel, por nuk besoj se UEFA do te ndryshoje vendimin! 

sidoqofte Serbise i jane heq 3 pike dhe i jane shtuar po tre pike nga ndeshja e 14 Tetorit smiley  gjendja duket pak a shume njesoj, Serbia nuk eshte se vertet eshte 3 pike plus  apo jo ? 

Jo, asnjeri nuk eshte tre pike plus. Humbin te dyja skuadrat, fitojne vetem portugalia e danimarka.

gjith ideja ka qene favorizimi i portugalis dhe danimarkes - c'ne te linin shqiperine me 7 pik ata

pse pra atehere do me i vra serbet, kur te keqen nuk e ke prej tyre ?

kot kshu per qef 

smiley po pse me ca je ti cowboys?

 

E fituar del  UEFA, me 200 mije Euro ! smiley .. Ku ishim asgjekundi, cfare fituam, asnje gje ! Na rrofte ne Provokimi dhe serbeve hulaganizmi! Ka rregulla bota, te godet XHEPIN !

Ne fund te fundit , si do qe eshte vendimi i i pa drejte ose i drejte, gjoba per te dy vendet, eshte nje mesim per heren tjeter! Serbet duhet te ndalojne hulaganizmin, dhe hyrjen e tifozave ne fushe, shqiptaret duhet te ndalojne propaganden Politike ne ndeshje! Kaq.

 

ne fakt jane paret e saja (per çdo ndeshje nderkombetare federata shqiptare fiton pare prej uefa-s, prandaj dhe duka nuk ka si ta leje kollaj postin qe ka). pra nuk eshte se ne do paguajme gje nga xhepi. uefa nga paret qe na jep, do ta heqi kete shume lekesh (gjobat). pra s'do na jape gje kete radhe.

s'do na jape gje kete radhe.

Po kjo nuk eshte humbje ?, kur ste jep gje, matematikisht ti ke zero lek ne xhep, dhe shpenzimet me vone do ti paguash nga xhepi dhe jo nga leket e Uefas !  smiley 

ke pare gje ti te behet diçka nga leket e fituara nga fifa apo uefa ne shqiperi ? neper xhepat e zyrtarve te federates dhe patronve te futbollit, qe kryatri i federates i ka korruptuar, shkojne. 

me mire mos t'ua jape, se te pakten po fifa, per bamiresi, mund ta beje ndonje stadium tek ne. se nuk jemi te afte ta bejme vete.

futbolli eshte kthyer ne tregti, asnje interes (komercial) nuk kane te fitojne ekipe si ne apo serbija (vende koti, ku nuk ecen asigjo). ne ja u çuam si me magji ne pjate. (ekipet e privilegjuara te grupit tone jane portugalia dhe danimarka)

edhe danezet jane per nje vendim me te rrepte ndaj serbve, jo se na duan ne, por se mendojne qe serbi eshte me i forte nga ne, qe sido te jete do na mundin pa problem.

Nuk do te isha aq e sigurte. Pavaresisht se artikulli permend mungesen e fakteve qe mund te fajesojne palen shqiptare, e merr per te dhene te meposhtmen:

There is little doubt that both sides were culpable. But while Serbia will face the loss of revenue from two home matches behind closed doors, it is Albania who suffered the greater sporting penalty.

Lexoje te gjithin. Eshte e vetmja fjali ku e barazon Shqiperine. Tek te tjerat eshte ne favorin tone. Ne krahasim me te tjeret qe flasin keq, eshte goxha mire.

Fakt eshte qe ka dhe aspekte proceduriale, sidomos ne kete faze te ankimimit. Nuk e di sa i ka respektuar pala jone. Cfardo te thote Fshf-ja jena larguar ne menyre te njeanshme dhe ne ate rast duhet ta dergosh nje alamet dosjeje brenda 24 oresh. Fshf ne fillim tha, s'na kerkoi njeri te futena ne fushe, tani Duka thote e kishim te pamundur. Kane ik me koken eture se kane kujtuar te vdekur 3pikshin.

Mire, spekullohet qe tanet kane refuzuar me mendimin qe e kishin te siguruar 3-pikshin, por besoj se jemi dakort qe kjo e drejte u lind me dhunen qe pame dhe zbritjen e huliganeve ne fushe, apo jo? Keto aspektet proçeduriale me duken sajime te te them te drejten per te kamofluar padrejtesine e ketij vendimi.

 

akoma nuk e kupton qe, sipas konceptit te drejtesise ne europe (jo ne shqiperi) denimi i jepet vec e vec secilit per aktet e veta. kjo do te thote qe pala shqiptare nuk duhej te merrte vendim te njeanshem per refuzimin e ndeshjes. pasi eshte njelloj sikur kane bere Vetgjyqesi, me perfitim 3 pikeshin (qe eshte e patolerueshme) dhe alibia e dhunes rrezohet nga momenti qe i jane ofruar  alternativa per te luajtur edhe pa tifoze ne fushe.

drejtesia si koncept eshte perceptim kulturor. smiley 

smiley pikerisht mos pranimi i ndeshjes ne variantin e nje stadiumi asnjeanes, ka krijuar alibine, se Shqiperia ka dashur qellimisht nje 3 pikesh ne tavoline! Panvarsisht se ne pretendojme te kunderten, i ketij mendimi jam edhe une! 

Problemi eshte se kjo loja pa tifoze eshte thjesht spekullim qe lexon ne gazetat shqiptare; nuk perputhet aspak me ate qe thuhet ne deklaraten zyrtare e as ne gazetat e huaja. Sipas UEFA-s, te pakten deri tani, skuadra shqiptare ka refuzuar te rinise lojen pak pasi ka dalur nga fusha. Tani, kjo loja pa tifoze eshte caktuar per nje dite tjeter apo mendohej qe ttifozet te largoheshin nga stadiumi ne ato çaste?

Me ate qe kam lexuar une ( jo te Gazeta Tema), skuadra shqiptare ka refuzuar te rihyje ne fushe per shkak te abuzimit verbal e fizik qe iu be. Qe duhej kohe ta rimerrnin veten, as qe behet fjale dmth. Tani, ty mund te duket drejtesi kjo, je ne te drejten tende, dhe pak rendesi ka per mua.  

po ne provim kur i thua mesuesit, qe une kam mesuar, por nga presioni nuk arrij te shprehem, ai te ve 4-ter apo te kupton dhe te ve note kaluese ?

Te lutem, boll se le nam!

 Adieu!

linkun ne anglisht e ka postuar monda me siper,  ku ju ofrua shqiperise 1-te rifutej ne loje, 2-te rifutej pa tifoze 3- te perseritej ndeshja te nesermen. e te gjitha keto propozime me aprovimin e delegateve te uefas dhe arbitrit.

por me e keqja ne kete histori, eshte fryma folklorike nacionaliste ku lincohen njerezit qe thone te vertetat, sepse federata i di shume mire rregulloret, por heshti dhe i fshehu keto fakte, mos te flas me tej per mediat qe jane promotori i kesaj fryme duke shkelur edhe mbi profesionalizmin, duke kujtuar se me genjeshtra do bindnin opinionin dhe opinioni do ndikonte mbi vendimin e uefas. llogjike e njohur kjo si ne cdo qelize te jetes ketu.

prit shpjegimet e uefas pas 4 ditesh atehere... ky ishte linku.

smiley Pra nga nje informacion te sigurte te nje stacion radioje serb, kalojme ne nje tjeter edhe me te sigurte? Qekur duhen marre per baze deklaratat e federates serbe?

ja ka marre uefa per baze, plus qe kapiteni canaj ka firmosur. dhe asnje i federates shqiptare nuk e ka kundershtuar. thjesht heshtin sikur nuk dine gje, sic genjenin per harten pa pike turpi e i thoshin flamur pavaresisht se e pa e gjithe bota e pa qe ishte harta e shqiperise se madhe. sic genjejne europen se nuk jemi per kete, por brenda perkrahin cdo ide te tille.

kjo eshte fatkeqesia jote e shume te tjereve. qe ju manipuloje dhe ju pelqen madje. sepse e keni lidhur krenarine me fasaden dhe mentalitetin e kombit ne 1912, dhe kur rrezikohen keto menyra te menduari, cdo fakt duhet mohuar ecdo ze duhet shtypur me cdo kusht.

Ore nje pyetje kam une; kshu per kulture te pergjithshme. Centaueri ka trup apo tru gomari?

Te dyja

Po, Uefa, pinjolle e drejtesise... Nuk kam fort durim per hamendesimet tuaja Centauer, e as per nacionalizmat qe permend lart e poshte. Po te le me mire ne mendimin tend.

 

alternativat per te luajtur ndeshjen ju dhane edhe italise ne 2010, po me serbin. italia e fitoi 3-0 ndeshjen pa e luajtur hiç. (i vetmi dallim, provokuese e trazirave nuk ishte italia por serbia)

perfundimi : italia nuk peshon sa shqiperia ne syte e uefa-s.  

sidoqofte imazhi drones me harten e shqiperise se madhe nuk do te mbetej i virgjer, sikur serbia pas incidenteve ta fitonte ndeshjen ne fushe. me mire qe e fituan ne kete menyre, se akoma me te ulur duhet ta ndejne veten. 

 

Ne ndeshjen me Itali - Serbi ishte arbitri skocez ai i cili mbylli ndeshjen pasi nuk mund te garantonte sigurine e lojtareve. Ndersa ne ndeshjen tone arbitri anglez nuk e beri nje gje te tille. Pra sic e shikon ka nje ndryshim substancial.

At that point the Scottish referee, Craig Thomson, ruled that the game could not continue as he could not guarantee the safety of the players.

......dhe duhet theksuar: ne ndeshjen e Itali- Serbi  nuk u futen tifozat serbe ne fushe..  aq me teper te preknin apo godisnin futbollistet italjane, por  vetem hodhen vazhdimisht sende ne fushe dhe ndezen zjarr me fishekzjarre etj..

e megjithate, arbitri e pa te arsyeshme te nderpritej ndeshja dhe natyrisht  Italia morri fitoren ne tavoline 3-0.

prap italise iu propozua qe te bente nje ndeshje tjeter pa spektore serbe ne stadium, por siduket nuk e pranuan. nje artikull francez qe lexova shkurtimisht une fliste per kete version. 

llogjikisht uefa, thjesht nga fitimet e reklamave ne stadium por edhe biletat, preferon qe ndeshjet te luhen (sa me shume). prandaj jane te ndara tani me dite, qe te kete ndeshje çdo dite. derisa te na vije per te vjelle nga futbolli.

jane tregtare sheqeri, nuk e kuptojne se gjerat kane mase dhe po e vdesin futbollin.

Mir tifozet, po stafin e sigurise a do ta hiqnin nga stadiumi? Po lojtaret e serbise qe leshuan edhe grushtin e pare, perpara se te hynin tifozet ne fushe? Ne vidjo kjo, nese nuk e ke pare. 

Dhe kjo jo per te shfajesuar kerrmen Duka veprimet e te cilit duhen analizuar ne imtesi, dhe ky rast duhet perdor per ta qerru njehere e mire nga FSHF.

 

boll citove artikuj te huaj, o shqiptar inferior!

ca te citoj ai...eshte koshient i shkreti qe ne shqiperi mediat manipulojne.

Ky artikulli i the guardian ka thene fiks c'kane thene ne shqiperi, dhe e ka thene si i paanshem.

jo po pse ta beje eshte puna. He, pse? thjesht sepse eshte inferior dhe kujton se duke citu nje burim te huaj, cdo gje eshte e vertete. Ca t'i thush, kur ke lind inferior, inferior do vdesesh...

Bredh,

Mos i bjere ne qafe edhe kur ka te drejte! Ne kete histori kane rendesi shume mediat e huaja. Ky ishte nje nga artikujt me pozitive per ne ne anglisht. Krahasoje pak me ate te CNN dhe do e kuptosh diferencen.

Ata te CNN duhet te kerkojne te falur qe u bene vegel e propagandes Serbe. I dergova nje msg atij James Masters, i cili i pari nxori muhabetin e dronit dhe gjasme pjesmarrjen e Olsi Rames. Dhe pastaj te tjeret e ndoqen. Ai ka nderruar kurs tani, por sidoqofte une mendoj qe duhet te kerkoj falje.E papranueshme qe i dha jehone vetem burimeve serve.

Nje dite para vendimit te UEFA- s Platini paska qene ne Beograd!

Serbia faktikisht duhej te denohej me shume se Shqiperia pasi incidentete e huliganisteve serbe kane qe disa here te pereseritura, dhe kjo, nuk eshte marre paarasysh! UEFA ka bere nje sy Qorr! 

me shume u denuan se ne. 

ne e denuam vetem se refuzuam te luajme, ngaqe siduket kujtuam se do ta fitonim ndeshjen pa luajtur, por duke harruar qe s'jemi gje italiane.

Keshtu eshte kur ske as dy kokrra miqsh se do me i dhon men tgjithve.

 

me mbro nga miqte tha se nga armiqte mbrohem vete, eshte ajo shprehja.

Po flitsha per udheheqesin

edhe une

udheheqesi tregon barcaleta me shqiptare neper kancelarite e botes. se bythen per vete e ka ne pamuk.

Fiqo, kur ne shqiptaret s'behemi miq ne mes njeri-tjetrit (apo mes vedi, siç thone kosovaret), mos prit te kesh miq per koke neper bote. 

tamam.

.edhe qemanes ti bien nuk behen dot si nene Tereza, shume shume si Bab Terziu edhe be vaki  smiley

Pjer, bota eshte " e interesave"  dhe jo e krushqive,  varifesive dhe  ca me pake akoma ...e miqve ....per koke ! 

Kjo dihet Grava, e ke dhe tek VQ . Nuk ka vellazeri, miqesi, por vetem partneritet per interesa. 

po çfare interes do kene me nje te vogel e te dobet ? 

qe ta zhvasin, apo qe t'i japin çokollata bamiresie ?

neser me na heq fare nga karta, asigjo si bohet botes nga kaq pak gje. s'kemi peshe as si terren (madhesi), as si vendndodhje, e as si popullsi.

e di kur do zgjohen disa, kur amerika ose europa te na sulmoje heres tjeter, siç po sulmon arabet e me gjere.

..Do vije ai sahat  i bombave, po thoni ? Je i dyti.E ka then ene Hoxh Kavaja..."kemi me pa vec kur te na gjujn me ...bumje se... miq kemi vec vehten, ene All- Llahun ! 

Mire mundet ta keni te dy, por ne se nuk kane interes per ne, kane per ate palen qe nuk jane ...si ne ! 

....Ju kerkoj ndjes miku im ,Pjer,  qe nuk kam permendur burimin.Pikerisht aty e kam marre, por nuk mu kujtu faqja kur e shkrova...Me kete rast degjome mua per rrugen e botimit te artikullit dhe ....per ate problemin tjeter qe kemi bisedu....! 

  Te bej me dije se ne Tirane kan ra shum temperaturat.Nuk arrij te kuptoj pse ca taneve, tutje pari , ne vende qe konsiderohen per xhupa, akoma jelekato ... nga kreu ! 

Une e respektoj z,Pjer , por jo te  transformoje thenie te te tjereve .Nuk ka Partneritet ne Interesa   ...Ne se  ka shtuar..Partneritet... si Ligjesi ... ka bere nje gabim Trashanik . Ka vetem Interesa qe nuk pjerdhin per Partneritet ne se Jane te natyres qe e kalojne perbashkesine ose partneritetin .Thjesht si Teze ...smiley i nderuar Grava !

Xake , nuk e bej une kurre ate gabim qe te konsideroj " partneritet " per interesa.Kam the se bota eshte vetem e interesave ...! Sa per saktesim 

     Ne fakt.... per kete rast na duhej ....ai kryekusari , qe te na mbronte, te na shtonte pasurine dhe domozdo edhe per ti dhene edhe nga nje " pike  ne koke te gjith atyre derdimeneve, qe nuk e kan marr vesh akoma se Shqiperia shpetoi me zhdukjen e tij nga makineria e ligesive mbi popullin, vendin e gjithe kombin per te cilin nuk la gur pa levizur ...qe ta percante .Ja pse te ketij  te riut, qe flet dhe e degjojne te huajt gjith vemendje, cave qe nuk u ka dale akoma ....u duken barcalerta...

Cfare flet o Grava,Shqiperia u denua...pa asnje fakt,ti thua te huajt degjojne kete te riun.

Pike e zeze!

Ne nuk pranuam te vazhdonim lojen me gjithe kerkesen e Uefas, nje, dhe e dyta,  Mesazhi politik i Flamurit Ca do me ? 

C'mesazh politik te flamurit, o trangull? Ai nuk thoshte shqiperia e madhe, por tregonte vendet me shqipfoles. Prania e shqipfolesve i ofendon ata? Po mesazhet politike te flamujve serbe? Dhe pse te vazhdonim lojen kur rregullorja thote qarte qe kur futen tifozed ne fushe e godasin lojtaret mbaron 3-0? Pse kur luajten me Italine shkoi tre me zero, dhe tifozet serbe vetem prishen rrjeten qe i ndante nga fusha, as nuk i sulmuan italianet. gomarlleqe

Mesazhi politik i Flamurit Ca do me smiley...Thjesht eshte nje fenomen i persritur me mijra here nga Tifoze ne cdo stadium te botes qofte ndeshje Kombetaresh qofte Lokalesh .Eshte Injorance ta permendesh e le me ta vleresosh !

I nderuar .Eshte driteshkurtesi ta trajtosh nje ide individuale , per me teper ne nje cope Recke , per me teper me sfond te ZI ...si Flamur smiley i Kombit  .Eshte pikerisht baza e argumentit te Sulmit Hileqar e antisportiv  ndaj shqiptareve ... si baza e Konfliktit !!!! Lehtesisht i rrexushem dhe i paperfillshem si argument para Komisionit Disiplinor edhe nga nje Jurist Plepash smiley

Realisht nuk ka asnje Lidhje me Huliganizmin dhe detajet teknike te tjera te sjelljes se Huliganeve Serbe ne fushe qe sollen Vendimin ..si psh Baza e Vendimit..Mospranimi i vazhdimit te ndeshjes !

Akoma , ne fushe ti mo gaz  ACDC1 ? Te shkretet ju qe mbetet rreth stadiumit pa marr vesh fare se bota me mendje " per stadium  dhe ndeshje " ... ka Serbine dhe gjith Ballkanin.I peshon ngjarjet, ndodhite situatat me kandar farmacisti dhe mbi to ben studimet, prognozat, politikat per dhjetra vite pas kesaj ndeshjes ku ke mbetur ti dhe disa te tjere ..! Merre vesh qe vendimi eshte i teri jo me kendveshtrim sportiv, por vetem ....POLITIK!  Po ore po , POLITIK! Dhe ata qe kane dhene porosine ...te siguroj une qe dine sepse e bejne.Mua me erdhi shum keq por pikerisht keshtu e parashikova.Lexome ca kam thene pardje ! 

Pike e bardhe,  qe as kaqe gje nuk ju hyn kerkund ! 

nje gje pati te mire ai flamuri, se idene po e kopjojne te tjeret pak nga pak. nje klub korsikan po flitet ta denojne deri ne zbim nga liga e futbollit se nje lojtar i saj shpalosi flamurin per te provokuar tifozet kundershtare, po ashtu klubi, nje jave me pas, per ta mbeshtetur pajisi femijet korsikane qe shoqerojne ekipin kur futet ne fushe, me flamure te njejte, megjithese federata ja kundershtoi si akt.

ne fakt kur e mendon, nuk kish sesi mos te na denonin.

budallalliku eshte tani, qe vazhdojme (disa) dhe protestojme akoma duke luajtur rolin e viktimes. pa kuptuar se a fituam realisht apo humbem nga çfare u be gjate kesaj ndeshjeje. normailisht ne si pale dolem te fituar. mire do ishte te fitonim edhe lojen. 

Hajde udheheqes hajde ...rapadam rapadam dipi dopa /  e Rama ra ke gropa smiley

O sh Enver ..i tha plaka e Kuce ..pse e ndave biroin nga fotografite bashke ne stadium

Dhe sh enver e pergjithesoi . Kemi popull Politik .Edhe ne sport  dallon vijen e drejte te Partise .smiley

Ka te dhena shoke qe Platini ka qene ne Beograd .Cfare deshi ai ne te nejten anije qe udhetonte dhe i biri Randolfit ? Biles populli ine trim , patriot , otomandashes me InteliDjence te sperKatur shikon ngjashmeri edhe me deshirat e shprehura para Sulltaneve smiley

Te thellohemi shoke .Ka raste qe nga Koha kur Cesari ka denuar cobenet tane ne Krrabe kur u ndeshen me barijte sllave ne tenderin ..Kush do ushqente ushtrine me Mish dhe kuajt me Kashte smiley

Partia Ju ve pyetjen te nderuar peshq ..Cfare te jete Futbolli..

Te kete organe drejtuese qe marrin vendime apo tu lihen protestave qytetare e referendumeve  patriotike te percaktojne perfundimet e ndeshjeve smiley

Kjo eshte ceshtja !

Qellimi eshte qe te fitojme o i nderuar, qofte edhe vetem duke mos humbur.

Po sa te mehtonet InTeliDJencija, i çartuni ka kry dy norma.

Si ai o qe pshurri ne kërvat te perandorit smiley

Njaty asht puna ..duhet me fitu ndaj mermerit smiley ..ka thane Jozefina

Dhe ketu InteliDjeca ka nje peshe te madhe supeve ! Deri edhe me hedhjen nga supi te barres se UEFA-s .Dhe tash ka ardhe Dita me e pshurre pllaken e vendosur para Godines se saj !

Pshurrni  Burra smiley

Gjer te vij dita te kete vegjelija banja mermeri, vetem parija e ka at fat.

Fakti qe Jozefina permori edhe ne Granil ..tregon te kunderten ! Edhe vegjelia permirret ! Ketu eshte rasti tu themi Tirnasve te vjeter Hiqni halete prej Granili ne oborre ! Ndonje e dhene nga i ngarkuari per kontroll te haleve smiley

Si Ju ka gjete se ne e kemi pas dite me kohe qe ne 35 vjetorin e pare !

Edhe kompjuterit po i dhe te dhena per produktet ne stomak ose shqip Plonc , pas ushteqimit ...per Mut do ti nxjerre perfundimet  .Dmth po hengre " panoranmen " as mos dysho se do kesh mendim tjeter smiley Biles Fisheri ( theksi te e -ja , thote qe jam Historian vende - vende ) ose nje meber i peshkut na nxorri diten e Clirimit ne 4 Dhjetor smiley

sipas Vucic, Shqiperia  u denua nga UEFA  si provokatore dhe nxitese e incidenteve ne Beograd.   pra  jo sepse nuk pranoi te vazhdonte lojen e  mbetur..

 

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic ka deklaruar se ndjen keqardhje që Përfaqësuesja u penalizua me tri pikë nga UEFA, por u kënaq që vendimi e shfaqi Shqipërinë si fajtore për incidentet në ndeshjen e ndërprerë në Beograd.

“Jam i sigurt se në fund do ta mposhtnim Shqipërinë. Nga këndvështrimi politik, një gjë u krye në mënyrë të ndershme e ajo është se dihet iniciuesi i incidenteve, pala shqiptare, sepse ata u dënuan me rezultat zyrtar 3:0”, deklaroi Vucic për mediat serbe, raporton “Lajmi.net”.

“Ne jemi fajtorë për shkak se nuk arritën të përmbahemi, dhe në këtë mënyrë të heshtim ''provokimin brutal politik, siç e cilësoi UEFA”, u shpreh ai.

 

    jo Belul, nuk u denua per sa thote Vucic! U muar i vendim , per situaten krejt te panevojshme qe opinioni dhe sidomos politika ne gjith hapsirat shqiptare ( dmth ne gjith Ballkanin ) i dhane gjith brohori e britma " " nderit te pa cenuar ...te nje flamuri   " ! Qe nga Presidenti , sportistet u priten si heronj..edhe pse vinin nga nje ndeshje sportive ...e pa lojtur per faj te pales serbe.

   Ne te drejten tone ...nuk treguam mencurine maksimale, si vend aleat i atyre, qe kane vite qe lodhen e harxhojne, per nje Ballkan paqesor ...dhe me dy shtete shqiptaresh ! 

   Dhe permbi te gjitha vendimi eshte politik, dmth nje shpulle e lehte, per politiken dhe tere mentalitetin xanxar te shqiptareve  jo ne Shqiperi por ne gjith Ballkanin , karshi nje fronti Serbo- Rus ! 

Le ta shofim me mire vetvehten, te bejme dhe bilancin ca kemi fitu ne kete fillim shekulli, ne saje te kujt, kunder kujt  dhe te pyesim vehten : Cila na duhet ? Un them Mencuria...! Ne keto dite po degjojme ...dengela ! Mjafton te ndjekesh ..Duken...

Grave,

Mencurine cunat e treguan ne ekstrem ne ate fushe. Kopetencat e UEFA-s mbarojne brenda atij stadiumi. Serbet kjo mencuri i terboi dhe i shtyu te reagojne si kafshe ne fushe e ne shpifje.

Lojtaret si heronj priten ne gjithe boten. Obama priti ekipin amerikan si heronj. Chirac ka prit e dekoru lojtaret si heronj pas humbjes ne finale ne 2006-n. Biles edhe Zidane qe kish bere nje xhest te shemtuar anti-sportiv.

Politikisht ne ishim krejt te papergatit per fushaten e shpifjeve te Serbise dhe vazhdojme te jemi pa asnje plan a strategji per situaten aktuale. 

Ne te drejten tone ...nuk treguam mencurine maksimale, si vend aleat i atyre, qe kane vite qe lodhen e harxhojne, per nje Ballkan paqesor ...dhe me dy shtete shqiptaresh ! 

Me thuaj aman nje strategji te vertete stabiliteti e pajtimi afatgjate qe ka ndjek Europa ne Ballkan. KU? Ne Bosnje? Ne Kosove? Ne FYROM? Ku pra ku po shef ti nje rezultat te politikes pajtuese europiane? Ahhh po kane qene ca postera ne Kosove ku shfaqeshin nje qen e nje mace me dicituren "Nese keta munden pse ju jo" 

Ne shajme huliganet serb ne Beograd, po ne Shkoder, ndeshjen Vllaznia- Tirana,  e keni pare gje se cdodhi ?!!

https://www.youtube.com/watch?v=_q33PZz-...

dhe te dy ekipet nuk jane , njeri serb dhe tjeteri shqiptar, por te dy ekipe shqiptaresh,  historikisht te njohura, por jo ne kete fare feje, huliganesh rrjepacak! smiley 

Ja nje tjeter video 

https://www.youtube.com/watch?v=KoBNdcWpJkg

 

Ne jemi ku theret qameti !  dhe shjame serbet ne  smiley 

Pupupupu.... cfare turpi! 

https://www.youtube.com/watch?v=Iffe5J4GdXU

o po ti je i fiksuar te nxjerresh shqiperine me keq. ajo e shkodres eshte sherr lagjeje para asaj qe bejne serbet. Sado qe turiri yt i shemtuar s'e duron dot, serbet dhe anglezet jane 100 here me keq se ne per huliganizem. Ja, plasi syte. Historikisht kete ke bere ketu ne forum. Madje ke thene qe shqiptaret merren vetem me droge. Legen 

https://www.youtube.com/watch?v=jTMPAhOFLys

https://www.youtube.com/watch?v=E1b6rxskfbM

https://www.youtube.com/watch?v=VIfOzpn3o9k

O peshku, pse s'i jepni ban ketyre antishqiptareve qe futen me misione te qarta per te nxjerre keq shqiptaret?

O trap (Balo)  te hengert tenja - thote populli -te keqen e ke brenda! Po Shkodra aty afer me Serbine eshte komshinje jane smiley 

shkabe,   Duhet me e pa te keqen drejte e ne sy, pa e fshehur! 

Po. dhe e keqja jone jane plehra si ti qe genjejne sy per sy e qe kane mision jete te shajne shqiiptaret. 

 Madje ke thene qe shqiptaret merren vetem me droge. Legen 

Po nuk eshte faji im, mer xhan ne gazetat shqiptare ne media,  kryesisht vetem per droge flitet, gati cdo dite! 

Edhe per kete kam faj une ?!!  Keshtu qe ju  atje i nxirni vet bojen vetes, cte bejme ne ?

  E Cte themi ne,  qe kjo nuk eshte e vertete  ? 

 

po mir mer vlla me rregull - jemi edhe ne huligane, kriminel e te gjitha te keqiat

as me mire e as me keq se serbi - ok hajt po e pranojm.

Tani ne thjesht duam drejtesi persa i perket ndeshjes ne fjale serbi-shqiperi. Ti po thu mos e kerkojme ne kete te drejte sepse ne shkoder qenka rraf shqiptar me shqiptar???? smiley

 

 

I nderum ..Kerko drejtesi dhe te kerkojme drejtesi .Por jo me inat

E dua si tenden ...Sot ..dhe shtroma ta ...smiley

Duhet te rrisim shkallen e kuptimit te raporteve midis cfaqjeve qe ndikojne njera tjetren ne keto Evenimente qe jane edhe Baza e Vendimeve . Dhe konkretisht eshte " refuzimi per te Ridale ne ndeshje " !

Te fitosh ? E kush eshte ai qe nuk e do pervec Urra -Patrioteve qe ne cdo vend shohin se u turpnue Shkaba jone dykrenare ..smiley ku nje ndihmese te madhe dha edhe Derstila me vete doren Drejtoreshen Xhibole smiley Dhe pikerisht ketu eshte dhe celesi i asaj qe lidhemi me Komente .

Ku eshte pika e dobet e argumentit te Komisionit Disiplinor te UEFAS qe na jep te drejte ta kundershtojme dhe te presim nje Ndryshim Vendimi te DREJTE ne te mire tonen .

Por jo me te "revoltuar Revolucionare " dhe Referendume Popullore as me parrulla injorantesh PD-hi ..

Poshte UEFA ! Rama te mos shkoje ne Beograd !smiley

Keto tingellojne si mesjetarizma ose produkte te Luftes se Ftohte qe shoket antikomuniste e kane permbysur edhe me InteliDjence smiley

mireseardhe se na thave syte ... Ti mir e ke por pavaresisht derstilave dhe xhibave ka dicka ketu i nderuar qe kerkon nje pyetje dhe pergjigje me te thelle, sepse fatkeqesisht nuk eshte se luajtem me luxemburgun por ishte serbia qe kerkon nje trajtim te posacem. 

 "refuzimi per te Ridale ne ndeshje " - ishte i drejte dhe pik. Te ndeshkohesh per kete eshte me e pakta 'dopio standard' dhe ne rastin me te keq rraciste dhe kriminale. 

Tani kur ne vijim KM i serbise vazhdon me retorike anti-shqiptare atehere keta injorantet e PD-hit kan nje te drejte kur ngrehin pikepyetje nese duhet te shkoje Rama apo jo. Perfitimet dhe humbjet e kesaj vizite duhen analizuar me vete. Dhe UEFA jo poshte po ne te semes te shkoje se ka 100 precedente te tille padrejtesish.

 

 

Hajde ecim tek "refuzimi daljes ne Fushe "

K/ministrat lejua karieristeve smiley ose per mua Urra -Patrioteve ! Pse ..drugo mersele smiley Gjithashtu shkepiti edhe nga shkallet e stadiumit per Koret e thirrjet e Laureshave patriotike !

Pra refuzuan ? Mbi cfare baze ? Terrorit psikologjik dhe dhunes Fizike ! Shume e drejte .Kjo solli edhe nderprejen e ndeshjes ku eshte i Filmuar vendimi Arbitrit qe ben shenje me dore " Ne dhoma " 

Ketu fillon pseja ...i nderuar .Perse ne Dhoma ? Perse e nderpret ndeshjen ? Cfare masash more ? Cfare denimesh dhe qe nuk tu binden per tu kthyer ne normalitet ?

U fut anesori ne FUSHE ..rast Flagrant i palejueshem .Perse ? U hodhen objekte ne fushe .Cfare bere ?

Dhe te gjitha keto jane Togu i Fakteve qe ben Shqiperia drejtepersedrejti ne kohen e ndodhive . Kush na i dha keto Fakte nga te revoltuarot revolucionare blu "smiley ...pervec kanoceve te patrioizmit me Oke !

Ju mund te keni dhe te tjera para se te kalojme tek Ridalja ne Fushe .kalojme keto ? Si thua smiley Dhe ne qender te ketij Vendimi eshte Raporti i ARBITRIT ..jo rezultati Referendumit ne Koder Kamze " A qe i drejte vendimi Komisionit Disiplinor " smiley

jps;

 Ti po thu mos e kerkojme ne kete te drejte sepse ne shkoder qenka rraf shqiptar me shqiptar????  [smiley]

Une them dicka tjeter, jo ate qe thua ti, Ne kemi te drejte te kerkojme apelim per vendimin e Uefes nuk dyshim per kete, Ajo qe them une eshte pervec kesaj ne kemi probleme te medha me veten tone, pervec te tjerave edhe me sportin, rendin, ne stadiumet tona! Dhe kjo nuk duhet fshehur! Deri tani shteti yne ka deshtuar gjithe andej, shoqeria jone gjithashtu, po bejne hapa mbrapa ne sport. Dhe kjo me duket mua eshte ne perpjestim te zhdrejte me ate qendrimin tone, per tu dukeur me te mire se te tjeret!

Ja  kaq ky ishte opinioni i m,  dhe jo misioni anti- shqiptar qe thote shkraba ! smiley

apelimi, po nuk e fitove, mund te te shtoj masen e denimit, nga 100 000 € ne 200 000 € psh. se gjykohet nga te tjere njerez me te meparshmit.

ilir - ajo s'diskutohet 

ne kemi 1 milion e ca probleme ne te gjitha ato fushat POR ky observim i joti eshte jo vetem i panevojshem ne kete rast por dashur pa dashur ben edhe dem sepse sygjeron qe te pranojme padrejtesine pasi edhe vete ne raste te tjera nuk jemi me te mire. 

 

 Une nuk sygjeroj gje, i dashur, ideja ime, edhe njehere eshte qe , te luftosh per nje te drejte duhet te jesh shume i pergatitur vet. ne cdo aspekt , Serbia eshte armiku yne shekullor por kerkon qe niveli yne dhe diniteti yne  per ta perballuar, te jete me i larte. 

Ato 1 mije probleme brenda nesh, ndikojne shume ne dobsimin tone, dhe serbet (e te tjere ) nuk jane aq budallenje te mos kuptojne nivelet tona me standartet qe ka bota! Jemi mbrapa ta pranojme! 

Ne sot jemi ne det te hapur, me boten, na shikojne te gjithe, nuk fshihemi dot as nuk mbulojme dot as edhe nje gje! Cdo gje meret vesh brenda minutit! 

Ne na duhet vertet nje rilindje, nje revolucion brenda nesh, separi! 

Mos i avanco Gjerat .Ka qene skec gazmor ai i ( r. pacin )S.Sallakut dhe V.Vangjelit me nentekstin " Une jam parimor " dhe trajtojne probleme gjere e gjate deri ne Rrahje per nje Gazete !

Njehere kemi nje VENDIM nga Komisioni Disiplinor . Cila eshte baza e tij ? Ku ajo nuk pasqyron te verteten dhe si mund te Kundershtohet ? Dhe jo kundershtim per jir te kundershtimit ,  por ballafaqim me ate ndodhi realisht ne Fushe ne ballafaqim me rregullat e Ndeshjeve te tilla .Kaq

Pastaj qe Jane gropat e Halese Morale edhe ne kete fushe te hapura nga " Projekti Berisha "   kjo nuk ka diskutim por nuk i sherben Vendimit te Uefas . Mund te jete nje ballafaqim tjeter ai

Cfare e shkakton reagimin e futbollisteve tane qe rriten e edukohen ne te njejtin mjedis me Tifozerine tone . A jane shkaktar Futbollistet qe ndezin Turmat apo e kunderta . Cili eshte rroli i drejtusve te Klubeve e tjere e tjere , nje varg nderhyrjesh qe minimizojne keto cfaqje 

 Edhe ne kohen e Diktatures kishte aq Kulture sa te trajtohesin edhe ne Terminologji mijra here me me Kulture se InteliDjenca smiley sot  si  Cfaqje antisportive smiley ..pa i thelluar e Lidhur me Politiken sic bejne sot te 'revoltuarit revolucionare ngjyre Bl;u " dhe Urra -patriotet e sidomos kategoria e te gjithditurve  !

Me merziti kjo histori. Vazhdoj te jem e mendimit qe shqiptaret nuk duhej te kishin pranuar te luanin ne ato kushte qe caktoi federata serbe. Presim qe UEFA te na respektoje nderkohe qe ne vete nuk kemi dinjitet per veten tone, qe poshterojme veten duke pranuar te luajme perballe mijera tifozeve serbe me vetem dy-tre kokrra prej taneve. Jo ne Serbi! Ne djall me UEFA-n dhe me kampionatin!

Per te gjitha vemiet qe thone qe lojtaret duhet te ktheheshin ne fushe se e tha nje arbiter qe edhe se e pa Kukelin te gjakosur ne toke nuk nderpreu lojen (gjate lojes kur e goditi nje lojtar serb), une propozoj qe mos lodhen me komente e sharje, por te pergatiten se heres tjeter me gjithe qejf do i nisim te na perfaqesojne ne Serbi. 

Po ju them gjithashtu o vemie se askush nuk i fshehu propozimet e pales serbe, madje Cana i permendi qe naten e pare. Po me siguri ishit shume te zene duke mendu se si te sulmonit ata dhe njerzit qe u entuziasmuan nga sjellja e tyre shembullore, per te degjuar. Por ato propozime ishin totalisht formale dhe te deshperuara te bera nga Ivanovic (kapiteni i Serbise), qe e dinte shume mire se cfare rrezikonte Serbia po te mos perfundonte ndeshja. Nje arbiter nuk ka te drejte as te kerkoje zbrazjen e stadiumit e jo me te propozoje te luhet me stadium bosh. Stadiumi dhe siguria ne te jane kopetence dhe detyrim i pales organizuese. Por ju jeni aq injorante sa keto nuk i kuptoni.

Te luhej te nesermen thone mendjet e ndritura. Po si o maskarenj te paftyre? Po deri te nesermen ku do rrinin lojtaret? A mund te perceptohej qe te shkonin e te flinin te qete ne Beograd? A e pate se si u mbajten per 4 ore ne stadium duke u kontrolluar nga policia. Ju uroj nga zemra qe ta provoni ne kurriz harbutllikun dhe kafsherine e policeve sllave. 

Eshte thjesht sindrome them une e viktimes qe justifkon veprimet e abuzuesit. Faljau

merru me ndonje pune me te hajrit atje ne shqiperi o lisander. lerna neve emigranteve rolin e patriotit. apo ti luan ate te nacionalistit ?

Se me car merrem une eshte kollaj e gjetshme se une jam me emrin tim ketu. Se me car merresh ti na e thuaj se s'po du te bej hamendesime. Do me akuzoje se jam paragjykues.

Une s'kam marre rol persiper, pervec asaj qe ndjej per detyre persa kohe i them vetes shqiptar. Po ne ngelte roli i patriotit ne dore te robve si ti, jemi shfarros me kohe si komb.

kur je me emrin tat, eshte pune muti, se humb lirine (gjeja me e shtrenjte e robit). fillon e flet si duhet (politiquement correct). gjuhe bajate sikur te jete edhe e sinqerte, e dale prej zemres. per te mos thene qe thjesht ben demagogji dy lekshe ose prapagande partiake. (nuk ka shkrujt Stendali, shkrimtari me i madh francez me emrin e vet, se i vinte turp, ta hapte zemren ne publik)

po te tregoj nje histori nashti : ne kohe te dulles kap polici te selvia ne tirone, dy veta ne biçiklete dhe desh me i vone gjobe. i thote te parit si e ke emrin ? Myslym Peza i pergjigjet ky. e sheh polici me dyshim se ju duk emer i njohur, dhe i drejtohet : ma qit pak leter njoftimin ta shoh ? ja tregon ky policit qe sheh i habitur se ai quhej pikerisht keshtu, pra nuk po trillonte. pyet megjithate edhe tjetrin, po ti ? Kajo Karafili i thote i ky. nuk guxoi me t'i kerkoje leternjoftimin te dytit, prej turpit siduket.

smiley shume e bukur! Mu me ka qellu njehere ne plazh ne ato kabinart tek Iliria ku ne po kenojshim ne darke dhe na vijne policat me na ndalu e ndoshta edhe me na cu  ne rajon. Ene pyesin nnjonin nga shoket e mi se si e ke emerin: xxxxxxx Manushi -i thote ky shoku im. Po mire ca e ke ti Manush Myftiun - pyet njeri nga policet. Xhaxha - i pergjigjet ky menjehere. Mire - tha polici, mos kenopni mo se shqetesoni komshinjte. smiley

Sa per lirine time, mos u bo merak! 

Me kete historine deshe me m'thone se je Kajo Karafili (Kanani dmth)? Vre ore se mos je ai fallcoja qe e kapte Shaba per hune!

Problemi eshte i komplikuar Uefa i referohet me shume provokimit politik si shkaku i problemit,  por edhe faktit qe keta nuk pranuan te luanin ne nje fushe tjeter, pra asnje opsion qe ju afruan, dmth kane gjet sebep, dhe hajde gjeje te drejten ti!  

Nuk diskutohet qe atmosfera ne stadium ishte kunder djemve tane, ishte ne disfavor

ne edhe mund te humbisnim! 

 

Kur  UEFA u shpreh se nuk pa dhe as evidentoi racizem, mendova se prisnin ndonje tragjedi nga ana e kombetares sone qe te pranonin se kishte patur dhune e racizem. Por kur degjon kete vendim kaq skandaloz e perbuzes me mbushet mendja qe edhe nese tifozet serbe, te favorizuar nga policet kukulla, do te kishin largqofte sakrifikuar ndonje lojtar tonin ne ate arene gladiatoresh, prape UEFA do ta kishte gjetur justifikimin ne mbrojtje te vandalizmit serb.

UEFA sot kendoi " shqiptaret jane  jevgj qe duhen shfarosur."

Secili prej nesh duke u sensibilizuar mund te jape nje kontribut sado te vogel per opinionin public, per mbijetesen dhe dinjitetin tone, duke reaguar ndaj kesaj padrejtesie, e cila nuk perben nje ngjarje te izoluar, por eshte e lidhur pashmangshmerisht me historine kriminale/genocidale e serbeve ne kurriz te popullit tone.

kot me t'pyt, ti vete je gje viktime e racizmit gjerman ndaj teje ?

si dhe nje pyetje te dyte, femer je ?

Profil, edhe po te mos isha femer, prape mendoj qe do ndjehesha krejt i/e dorezuar perballe deshtimit tim konstant per te parashikuar se c'do me replikosh ti mua apo kujtdo tjeter ne kete forum. Ke nje forme unike te menduari te tipit "gjithmone i njejti, asnjehere po ai" qe me ben te mendoj ndonjehere se ke ca software te tjera ne tru, ndryshe nga ato te zakonshmet. (thjesht konstatim, pa qellim ofendimi)

Sa per pyetjen, 1999-a nuk eshte vit i larget, nuk e di te ka qelluar te degjosh lajme ne ate kohe, te njohesh apo te strehosh ne familje kosovare qe u larguan nga tokat e tyre per t'i shpetuar masakrave.
OK? Gjermanet te kenaqin ne muhabet. smiley

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).