The Daily telegrapgh
Sean Thomas

Marrë nga e-zani i naltë

 

Në sajë të disa vëzhgimeve, qarkullon në disa ambiente mendimi se ateistët kanë IQ (koeficient inteligjence) më të lartë se sa besimtarët. Ky mund të jetë ose mund të mos jetë rasti, por ky argument ka një problem, pasi në qoftë se ju pranoni “diferencat mesatare mes grupeve në IQ” ju futeni në të gjitha llojet turbulluese të debateve, të cilat ateistët e palëkundur majtistë mund të mos i pëlqejnë. Kështu, le të mos ecim kësaj rruge dëshpëruese. Le të lemë mënjanë metrikën e trashë të IQ-ve dhe të hedhim shikimin tek jetët e ateistëve dhe besimtarëve dhe të shohim se si janë ato. Me fjalë tëv tjera: le të shohim se cilët jetojnë në mënyrë më inteligjente.

Dhe merreni me mend: janë besimtarët. Kërkime të shumta, të mbledhura përgjatë dekadave të fundit tregojnë se besimi fetar është fizikisht dhe psikologjikisht me përfitim – në një shkallë mjaft të madhe.

Në vitin 2004, studiuesit e UCLA (Universiteti i Kalifornisë Los Angels) zbuluan se studentët e kolegjeve të përfshirë në aktivitete fetare kanë më shumë gjasa të kenë shëndet të mirë mendor. Në vitin 2006, kërkues mbi popullsinë në universitetin e Teksasit zbuluan se sa më shpesh ju shkoni në kishë, aq më gjatë jetoni. Në të njëjtin vit kërkuesit në Universitetin Duke në Shtetet e Bashkuara zbuluan se njerëzit besimtarë kanë sistem imunitar më të fuqishëm se sa ata që nuk janë fetarë. Gjithashtu ata vunë re se ata që shkojnë në kishë kanë presion më të ulët të gjakut.

Ndërsa në vitin 2009 një ekip psikologësh të universitetit të Harvardit zbuluan se besimtarët që mjekoheshin në spital për thyerje të kupës së gjurit raportonin më pak depression, qëndronin më pak në spital dhe mund të ecin dhe kërcejnë më shumë pasi dalin nga spitali – krahasuar me personat e tjerë që kanë patur të njëjtën patologji. Lista vazhdon…

Gjatë viteve të fundit shkencëtarët kanë zbuluar se besimtarët, krahasuar me jo besimtarët, kanë rezultate më të mira në trajtimin e kancerit të gjirit, sëmundjeve koronare, sëmundjeve mendore, AIDS-it dhe artritit reumatoid. Besimtarët kanë madje rezultate më të mira edhe në FIV (fertilizim in vitro). Gjithashtu besimtarët raportohen se janë më të lumtur, janë shumë më pak të ekspozuar ndaj vetvrasjes dhe përballen shumë më mirë me ngjarjet apo situatat stresuese. Besimtarët kanë më shumë fëmijë gjithashtu.

Këto përfitime janë të dukshme madje, edhe në qoftë se ju mendoni vetëm faktin që besimtarët kanë më pak gjasa të pinë cigare, alkool dhe të marrin drogë. Dhe të mos harrojmë se besimtarët janë më të këndshëm. Ata japin më shumë para për bamirësi se sa ateistët, që janë, sipas vëzhgimeve më të fundit, shumë më egoistë. Kështu cilët janë më të zgjuar këtu? Janë ateistët, që jetojnë më pak, janë egoistë, kanë jetë stresuese – shpesh edhe pa fëmijë – para se ti afrohen pa shpresë dhe me dëshpërim vdekjes dhe trupat e tyre të pavlerë të futen në një gropë (ose, të shkojnë në ferr, në qoftë se kanë qenë gabim)? Apo janë besimtarët, që jetojnë më gjatë, më të lumtur, kanë jetë më fisnike, më të shëndetshme, kanë më shumë fëmijë dhe që shkojnë në prehjen e tyre me rite dinjitoze duke pritur të përshëndeten nga buzëqeshja e Zotit bamirës? Qartësisht, janë besimtarët ata që janë më të zgjuar. Gjithkush që mendon ndryshe është mendërisht i sëmurë.

Dhe unë e them këtë literalisht: provat sot tregojnë se ateizmi është një formë e sëmundjes mendore. Dhe kjo për shkak se shkenca po tregon se mendja njerëzore është e ndërtuar të besojë: si specie ne kemi nevojë të besojmë, që është një arsye madhore pse besimtarët janë më të lumtur – njerëzit fetarë i kanë të gjitha aftësitë e paprekura, ata janë qenie njerëzore që funksionojnë në gjithë plotësinë e tyre. Kështu, të qenit ateist – të të mungojë aftësia jetësore për besim – duhet parë si një sëmundje dhe një mungesë tragjike: diçka pranë verbërisë. Një gjë e tillë e bën Richard Dawkins-in të barazvlefshëm me një të gjymtuar, që hedh në ajër rrasa duke theksuar se nuk ka duar.

103 Komente

Jo cdo studim qe behet, duhet marre i mireqene. Ka psh dhe shume studime qe tregojne se cigarja te ben mire per shendetin, por sigurisht shume pak te besueshme, ose te financuara nga grupet e interesit. Edhe ky me siper mua me duket i cuditshem, pra te kesh IQ me te larte do te thote qe je me pak i lumtur, perkundrazi, per mua, jane njerez me te plotesuar dhe saje IQ se tyre arrijne cdo gje qe i vene synim vetes, cka i sjelll lumturi shpirterore dhe materiale.

ateistet e vertete faktikisht jane me besimtare se besimtaret. 

smiley

Shkrimi ka edhe nje fare te drejte.. pasi besimtaret jane si delet..nuk kane jete aktive, e marrin jeten me te lehte, medemek ne boten tjeter do jetojne me mire apo do takojne 127 virgjereshat... E te ishte per keta besimtaret, bota do te ishte ende ne epoken e pishes... ndaj mos e merrni seriozisht kete shkrim

e-zani beson fjalen e ketyre te pafeve mbi te pafete e tjere? 

Peshku, nese nuk e ke pas per ke 24k, getafakatahier!

Gjatë viteve të fundit shkencëtarët kanë zbuluar se besimtarët, krahasuar me jo besimtarët, kanë rezultate më të mira në trajtimin e kancerit të gjirit, sëmundjeve koronare, sëmundjeve mendore, AIDS-it dhe artritit reumatoid. Besimtarët kanë madje rezultate më të mira edhe në FIV (fertilizim in vitro). Gjithashtu besimtarët raportohen se janë më të lumtur, janë shumë më pak të ekspozuar ndaj vetvrasjes dhe përballen shumë më mirë me ngjarjet apo situatat stresuese. Besimtarët kanë më shumë fëmijë gjithashtu.

ignorance is bliss, ka thon dr house, mo ciniku nder ateista

Besimtaret raportohen se jane me te lumtur ngaqe lujn me barazimin ne xhep. Edhe po vdiqen ato 72 virgjereshat jane ne pritje ...

Me qe ra llafi, a di gjo njeri a i zgjedh vete apo t'i kane caktu qe para se ta tunesh komen. Jo per gjo, po une s'para i kom shume qejf biondet ...

Jon pa floke Qemolo, biles jon komplet te debilume. Nuk ka lesh e qime n'parajse. Pastaj atje nuk e bojne seksin si ketu. 

Merr si shembull komunizmin. Shtet ateist paranojak qe degradoi duke ngrohur ne hale nje pike qumesht te cilin dihet si e siguronte dhe nga ana tjeter ndertonte bunkiere. Nuk mund te quhet as shtet por nje spital psikiatrik i izoluar. Kulmi kur degjon justifikime te tilla si "jemi te varfer ngaqe kemi IQ te larte".

Besimtarët kanë madje rezultate më të mira edhe në FIV (fertilizim in vitro).

 

 

The octomom , Nadya Suleman comes to mind. Osht shkely duke besu e shkreta ...

Vete besimi ne nje gje te larte, besimi ne nje fuqi te mbinatyrshme, besimi ne Zot, te ben ti kalosh situatat e pakendeshme (qofte dhe shendetesore) me lehte. 

Pjero, shoh qe me pak takt, bie dakord me shkrimin... apo mos je vet autori, Thomas**,por e ke shkruar mw nick tjeter?!
nuk e di, por edhe perdorja e shpeshte e IQ*, ne kete artikull, me duket i njejti stil, sikur perdoret VQ..

IQ* (Iluzione te Qarta?!)

smiley smiley

" Is God willing to prevent evil, but not able ?

Then he is not omnipotent.

Is he able ,but not willing ?

Then he is malevolent.

Is he both able and willing ?

Then whence cometh evil ?

Is he neither able nor willing ?

Then why call him God ? "

- Epicurus.

 

 

 

 

"ateismi eshte semundje" - hapu dhe 

 

Artikulli ka plotësisht të drejtë: Ignorance IS Bliss!
Why oh why didn't I take the blue pill...(sigh)

E veshtire ta marresh seriozisht nje artikull te shkruar ne menyre halabakshe. Autori bazohet ne disa studime mbeshtetes te tezave te tij pa konsideruar studime tjera qe i kundershtojne. I gjithe shkrimi krahason teistet dhe ateistet te cilet mundohet te na i paraqese si jo besimtare. Pra, mosbesimi ne zot do te thote medoemos boshllek moralesh, besimi, lumturie dhe kenaqesie sipas tij. Po, psikologet argumentojne qe ne pergjithesi teistet jane me optimiste ne jete, por nga ana tjeter ideja qe ateizmi mund t'i leje vend besimit ne nje te mire, ne diçka qe u jep njerezve optimizem, nuk eshte shtjelluar mjaftueshem.

 

as diskutohet qe shkrimi eshte 'halabakshe' ... per kete lloj teme duhen shtrydhur mire trute e ndoshta pasi te kesh kaluar nje jete te tere duke bere filozofi NDOSHTA gjen nje pergjigje te sakte.

Ja ja ka dhene pergjigjen Bernard-i kesaj pacavureje smiley

“The fact that a believer is happier than a skeptic is no more to the point than the fact that a drunken man is happier than a sober one. The happiness of credulity is a cheap and dangerous quality of happiness, and by no means a necessity of life.”

 

Bernard Shaw

Na sill një citim kur i bën apologji Stalinit.

Kam frikë se ky nuk ka qenë edhe aq ateist, sepse tek e fundit edhe ky ka besuar në zot/a - tek kasapët e lindjes.

"Feja është opiumi i popujve", tha dikush para Marksit (Hajne, ose dikush tjetër, të cilit ia huazoi Marksi), dhe kjo është një e vërtetë as e hidhur e as e ëmbël. Por ka edhe një fakt interesant: njerëzit e kanë përgjithësisht një besim apo bindje, të cilës i qëndrojnë të palëkundur, pra e kanë një "substancë dehëse". Ata që nuk e kanë pastaj, dehen prej vërteti. Të gjihë në kërkim të dehjes së lumtur janë, por më inteligjent është ai dehet shëndetshëm. Just think about it smiley

Artikull dhe moj...

Nejse une per keto studimet qe ne fakt ka plot qe thone se besimtaret jane me te qete/lumtur etc, mbase jam gati t'i besoj po vetem kur flasin per besimtare ne pergjithesi, jo per ata fetaret. Dmth me duket krejtesisht e besueshme qe njerezit qe ndjehen me te qete/lumtur etc besojne ne dicka dmth kane nje sistem vlerash qe i udheheq ne jete, pavaresisht nese keto jane te bazuara ne fe ose jo.

Ne nje aspekt studimi duket si studim me  Vlera sepse pasqyron e shtrihet ne  nje fushe te ekzistences .tek Njeriu .

Ne se ai do te shtrihej psh ne fusha edhe te kafsheve . Gomari i kalon shume qet situatat, lehte fare sepse sic thote nje studim tjeter eshte i kenaqur qe zoti e krijoi te tille dhe beson se dikush do te vije qofte dhe nga cdo drejtim smiley

Plus qe aktiviteti duhet shtrire edhe ne fusha te tjera . psh nje ipotente fizikisht qe ushqhet gjithe jeten me Gjembec mund te thote " falme nje Gjel pa ne Hale te veje dhe zoti " Per peshqit kane  ndonje studim te nderuarit admin ? 

Ka probleme ka .... jeta .Po ama nuk dime a e kane perfshire thenien e LefTKopese studiuesit

Te kesh dhe nje Kawassaki dhe te q...Jeten !smiley

C'do ky lloj artikulli ne peshk?

Peshku ka fillu me kerkuar zotin e plotfuqishem... smiley

Peshku ka Kohë që është në duspozicion të atye që ushqehen me Gjëmbeçë . Agjë e re . Do të ishte një habi në se do ishte ndryshe , të ishte ndryshe nuk ka se si !smiley 

kush merr seriozisht kete artikull si dhe autori duhet te jene me siguri shendoshe nga mendja..."1/3 kandila, 2/3 debila"

Nuk tha ndonjë gjë që nuk dihej. Ato që ka thënë i ka të sakta.

Ndërsa pjesa mbi QI-në është po ashtu e saktë. Nuk e mat dot inteligjencën, meqë kjo paraqitet në forma të ndryshme.

Është një soj sikur të krahasosh mollët me portokallet.
Apo sikur të thoje se dinosaurët do të sundonin jetën biologjike në Tokë gjatë gjithë ekzistencës së saj. E bukura është se ndodhi diçka dhe i shplau tutje.

Ashtu edhe me këto parashikimet. Nuk shkojnë përtej hundës së atij që i bën.

 Nuk e mat dot inteligjencën, meqë kjo paraqitet në forma të ndryshme.

Matet, posi nuk matet inteligjenca ! Matet me produktin e trurit !

Psh sot njeriu  nuk jeton ne shpella, si dikur, nuk rri ne peme ,si dikur, nuk rri xhveshur, si dikur, nuk pi uje ne pellgje, ect..zhvillimi i trurit si rezultat punes ka bere qe te transformoje majmunin nga nje qenie e eger e afert me ate te kafsheve ne nje qenie te bute njerezore dhe sociale! 

Pra inteligjenca e njeriut eshte  matshme,

 edhe ne praktike, ka njerez qe jane te afte dhe njerez qe nuk jane te afte te kryejne nje pune te caktuar, qe kekron tru (inteligjence) - kjo a nuk eshte ne nje fare menyre matje e inteligjences ?  smiley 

Muhabet i gjatë.

Nuk thotë njeri që njerzit janë të njëjtë me njëti tjetrin. Po them, siç e kanë vënë në dukje njerëz dhe përvoja të shkuara, që të pohuarit se, ne mund t'u vëmë etiketa të sakta njerzve duke thënë se kjo është inteligjenca e tyre, janë falso dhe të gabuara.

Njerëzit janë të ndryshëm, kanë gjene të ndryshme, rriten në ambiente të ndryshme, kanë kualifikime të ndryshme.

Ka 3 lloje inteligjencash:

1-Inteligjence intelektuale
2-Inteligjence emociomale
3-Inteligjence shpirterore

Nje besimtar mund ti kete te treja ndersa nje ateist kurrsesi nuk mund te kete inteligjence shpirterore e cila eshte baza.

Nje besimtar kurrsesi nuk mund te Inteligjence intelektuale smiley E si mund te quash dike intelektual nq se mohon evolucjonin apo beson se bota eshte vetem 2000vjecare?
Duhet te besoke diku te kesh inteligjence shpirterore? ci ke keto mer Edison? Po humanistet ku hyjne ne kete formulen tende? Ka shume humaniste bota pa afluence fetare qe jane me larte shpirterisht se shume besimtare te devotshem... sipas teje duhet te besosh ne miq imagjinare qe te plotesosh inteligjencen shpirterore?

Inteligjencë intelektuale?, si ajo e intelektualëve si Xh.B. Shou që kishe cituar diku tjetër, që ishin mbështetës të kasapëve të komunizmit? Ku qëndron intelekti i tyre, dhe ku është diferenca mes tyre dhe kasapëve që vrasin, jo per shkaqe të bindjes politike, por për shkaqe të besimit fetar?

Edhe une nuk jam dakord me monoteizmin. Gjithsesi krahasuar me ateizmin eshte nje zgjedhje me e mire.

Dmth Inkuzitoret, djegesit e grave,shkencetareve ne turrat e druve kishin intelgjece shpirterore? Intelektuale? emocjonale?

Sapo yhe arsyen pse un nuk jam dakord me monoteistet. Tani vendos ketu dhe krimet ne emer te ateizmit dhe nxirr nje perfundim se cilat krime jane me te.renda. perdori te.tre inteligjencat.
http://markhumphrys.com/Images/200.jpg

Nuk eshte feja apo mungesa e fese ajo qe percakton individin. Ke krime mostruoze te bera ne emer te fese dhe krime dhe masakra ne emer te nje ideologjie (ateizmi nuk eshte ideologji). Shume prej ketyre krijuan kult rreth vetvetes dhe nuk ka lidhje me filozofine e mosbesimit ne thelb.Nuk e kuptove ate sqarova pak me lart. Eshte humanizmi, aktet,veprat qe kryen dhe vlerat personale ato qe e percaktojne nje individ jo ajo qe ai beson.

Cfare nenkupton ti me zgjuarsi  shpirterore ? 

psh te mos jetosh me mendimin qe je nje majmun

Nuk duket edhe aq zgjuarsi shpirterore kjo pergjigjia jote. Duket me shume si sarkazem e sforcuar. Mundohu me shume heres tjeter.

Kjo hyn tek inteligjeca intelektuale dhe ska te beje fare me ate shpirterore...pa lidhje krejt. Nuk eshte e thene qe nje person te jeter shpirterisht i pasur duhet te jete besimtar. Jane vlerat humane qe e bejne nje njeri te pasur shpirterisht

Kjo eshte superioriteti qe kan besimtaret ndaj ateisteve. Nuk mund ti lutesh zotit ti bej keq komshiut seose ska sens. Me an te sajimit te zotit te vetem te madherishem etj kan arritur te kontrollojn mendimet deshirat lutjet etj. Kan arritur te krijojn nje klime pozitive ne shpirtrat e besimtareve. Nje besimtar e di qe zoti nuk pranon padrejtesi prandaj dhe duke qen besimtar i verber i pershtatet ne mendime deshira dhe lutje zotit. Dhe cfare thuhet. Zoti eshte i meshirshem i dashur etj. Flas per besimtaret e thjeshte qe jan shumic. Jo per ata qe e keqinterpretojne fene apo e perdorin per qellime te tyre.
Qe ta kuptosh me mire kete qe thashe duhet te lexosh per ligjin e terheqjes. Ligj i universit. The secret.

Po ç'të të  lexosh ty mor bebush .Po mua ç'dreqin më ka shtyrë të merrem me një produkt vidiosh të shpëlarë nga çdo aftësi për të ditur për çfarë flet ..këtë nuk e shpjegoj dot . Mbase e shpjegon Ligji Universit smiley

Humbje kohe se nuk fiton gjë të harxhosh kohë  me çilimiqër të fixuar ...po hajr mo me që u ndodhëm !

shiko Palluqe

Të gjith sigurimet e Botës i kanë rrënjët tek spiunimi fetar ....Edhe vet partitë mbështeten tek Rrëfimi para priftit

Çdo Hakmarrje në këtë Botë ndaj tjetrit biles dhe Kl punëtore ndaj gërdhunjve kapitalistë kriminel para LII , e kanë burimin tek hakmarrjet Fetare po nuk ju binde ideologjisë tënde .

Dhe që të jesh më i qartë si qënie HUMANE ,  edhe vet Feja huazoi  krimin natyror të Vllait ndaj Vllait për të mësuar se është porosi e zotit të vrasësh të pabindurit ..

Po si duket surret  që u lexion Mullahu babasqap nëpër Kopshtije e fusha të Blerta nga Bibla kanë kuptim për kalamaj para se të flënë smiley

zoti nuk pranon padrejtesi..Ti je për kurë mendore po kush merret me Ty  për gjynah .. vetëm na thuaj të paktën kur ta ka thënë Zoti këtë dhe ku je takuar !

Lexoje serish idriso. Mos u bej dembel e ti besh nje fotografi shkrimit te tjetrit e pastaj te pergjigjesh.

'Me an te SAJIMIT te zotit te vetem te madherishem etj kan arritur te kontrollojn mendimet deshirat lutjet etj."

Eshte nje fjale e urte qe thote "Beter two hands working than a million praying". Mire qe po e pranoke qe thjesht ekzistenca e fese (zotit) na qenka nje lloj droge placeebo per njerezimin(kete e kane thene koka me te zgjuara se ty dhe une). Nuk ka zot te meshirshem, te mire apo te keq eshte imagjinata jone ajo qe justifikon deshtimet, krimet apo dhe arritjet me ekzistencen e te mbinatyrshmes. Feja eshte nje pjese e dobesise dhe primitivitetit njerezor e trasheguar ne shekuj.....Fakti qe edhe Papa po i kthehet shkences dhe pranoi haptazi teorine e evolucjonit (gje qe eshte ne kundeshtim total me doktrinen e fese) do te thote qe vete feja eshte ne krize identiteti. Po njerezimi duhet te kete nje fe e cila quhet "humanizem", me orjentim respektin e qeijes njerezore

Njerezimi sa po vjen dhe po behet me inteligjent duke ju drejtuar llogjikes dhe besohet se rreth 2040 feja do te kthehet ne nje fenomen relike.. smiley

Fjal e urt qe te dergon ne rradh qumeshti...

Fjale e urte qe e beri njerezimin te perparonte......Vendet qe e vune ne jete frazen e pare jane vendet me te zhvilluara ne bote ndersa ata qe vune ne jete ate te dyten jane vende te botes se trete dhe jetojne ne skamje dhe mjerim.

Duhet gjetur nje harmoni ndryshe perfundon duke ngrohur qumeshtin ne hale.

Harmonia eshte gjetur, ai qumeshti eshte shendrruar ne gjize ne mustaqet e klerit............. Problemi eshte se kjo pala tjeter e sheh harmonine duke vrare njerez te pafajshem apo djegur gra dhe shkencetare ne turat e druve se nuk i besojne perrallave dhe dogmave. Harmonia ekziston,nq se flitet per individin, shume pak jane ata individe inteligjente qe mohojne evolucjonin njerezor apo historine e njerezimit.  Faktet flasin qarte , vendet e botes se trete jane ato te perkushtuara fese ndersa vendet qe i ju shkeputen fese ju perkushtuan progresit smiley ka te beje injoranca, analfabetizmi dhe shume shkaqe te tjera por edhe keto vende do ti shkeputen injorances dalengadale...

E beri leshimin pala tjeter. Pranoi papa big bangun.

Ju bashkuan dhe nje pjese e vogel e tyre shek. te 21 me ne fund dhe de fakto pranuan qe feja eshte nje lloj droge placebo per shoqerine. PS: Feja nuk jane vetem katoliket dhe Papa se ata te tjeret po presin koka njerezish  smiley

Tani do i sundojne njerezit me ane te zbulimeve shkencore. Trend materialist. Cdo pagan tani do quhet i cmendur. Dikur digjej ne.turre te.druve per blasfemi.
http://www.peshkupauje.com/2010/10/pyetj...
Lexo komentin e pare. Kam frike tua them miqve se me marrin per te cmendur. Te gjith kshu jeni edhe pse mundoheni ta ironizoni.

Ok, ka mjaft mosmarreveshje rreth inteligjences shpirterore, por nje gje eshte e sigurte: nuk mund ta delimitosh ne besimin ne nje ose disa perendi. Inteligjenca shpirterore ka te beje me aftesite tona per te mbajtur harmoni midis mendjes, shpirtit (ne nje kontekst sekular flitet per ndergjegje te lart, kapercim te egos, qetesi te brendshme, etj.) dhe botes qe na rrethon. 

Pse e lidhni gjithcka me perendite, me liderat, me ligjet me ndeshkimet me ferrin me burgun? Nuk ju kuptoj. Dobet me inteligjencen shpirterore. Duke u ankuar gjithmone. Ska shtet ska zot ska drejtsi. Fajin e ka saliu. Zgjidhja eshte enveri. Cektesi e paimagjinueshme. Gjeni qetesine shpirterore. Me kete klime te pergjithshme pesimizmi urrejtje mosbesimi kriticizmi nuk behet perpara. Meditoni dhe gjeni paqe ne shpirtin tuaj. Cdo forum shqiptar duket si kafaz kukuvajkash.

Te jesh i sigurte qe s'lidhi asgje me asnje perendi e lider e tjera gjera qe ke shkruar me siper. Nejse, nuk jemi te gjithe ne gjendje te bejme AP si ti. smiley Na meso edhe neve pak... smiley

Prandaj i urrej unë këta debilat fetarë të çdo krahu, se janë ekstremistë dhe nuk  pranojnë të bashkëjetojnë me të kiundërtën, siç është ndërtuar gjithë jeta në Tokë. Krishtërimi, Muslimanizmi, Budizmi, Hinduizmi, e të tjera dogma, i kanë detyruar ateistët të rreshtohen me bindje kundër feve si burim konflikti: ”Fetë, të gjitha pa përjashtim, nuk do të shërbejnë kurrë për t’i afruar dhe paqësuar njerëzit; përkundrazi, ato kanë qenë dhe vazhdojnë të mbeten shkak vuajtjesh të parrëfyeshme, plojash, dhunimesh të përbindëshme fizike e shpirtërore, të cilat përbëjnë një prej kapitujve më të errët të historisë së mjerueshme njerëzore.”- ka thënë Hoze Saramago. Zoti 5shtë krijesë e njeriut!

E kush tjetë,përpos se i madhi iluminist Didero, do kishte thënë: hapi i parë drejt dijes është të mos besosh në zot!

Ne komunizem pranohej bashkjetesa me fetaret? Mos harro se ishe shtet ateist.
Urren?
Ke mungese te theksuar inteligjence emocionale. Kjo urrejtje te qonte te.dritarja e shtepise se vellait per pashke a bajram qe ta spiunoje a po feston. Na flet dhe per bashkjetese e tolerance. Ncncncn

Çfarë broçkulla lëshon mor derdimen? I ke marrë ilaçet sot apo kalon kohën fetare duke vlerësuar në këtë rrjet social kapacitetin intelektual të pjesmarrësve? Kush je ti mor spurdhjajak. Unë me ty fshij bythën!

 

spurdhjak jo spurdhjajak.

Po ç'ke me të o i nderuar Petro .Kështu  u ka thënë teta edukatorja .Jeni Intelidjentë sepse besoni në Zot smiley Njëri  ka instikte tjetri  numëron smiley

Përdori ore si tespije mos i merr seriozisht .Edhe bebushët e handikapatët Intelidjentë me numra e instikte vijnë . Biles vjen dhe Gjëmbi smiley.....Është Blog i Hapur . Ku të çfaqin tjetër InteliDjencën veçse këtu ?

Pa shih pa shih ..Vika dhe Apolloni smiley

O petro me e keqja eshte se keta po e klasifikojne ateizmin apo mendimin racjonal si fe me vete smiley

Bisedë midis bebeve me instikte dhe që numërojnë ..

 Edhe ne teta edukatorja na ka treguar se prifti me Hoxhën putheshin gjithë ditën  në fshat....dhe vinin besimtarët të rriheshin se kush puthte më mirë ..ua dhe këta ateistët .Ne kemi instikte ata dun Inteligjencë .

Ua mami .Edhe unë kam parë nga penxherja dhe i thashë teta edukatores se një me mjekër , që nuk e kisha parë ndonjëherë , po hante një tas që i thoshin ashure . Dhe teta edukatorja na shpjegoi pastaj se sa InteliDjentë rriteshin bebet duke i numërur inteligjencat me gishta .Një ..Dy ...Tre ..

sa gjëra të bukura na shpjegonin ne në kopshtet e saliut smiley

Po na del ky xhaxhi petrua ncncncnc dhe  na ngatërron dhe se çfarë thotë kundër përrallave të mija ....kanë detyruar ateistët të rreshtohen me bindje kundër feve si burim konflikti..ncncncncncn

Ua mami këta duan të na lënë pa përralla Intelligjente se nuk i përdorin të tre Inteligjencat .Ja si thoka dhe një tjetër

Fetë...përbëjnë një prej kapitujve më të errët të historisë së mjerueshme njerëzore.”

Po po jemi. Ja une psh kam masakruar femije mbasi i kam perdhunuar, pastaj kam djegur njerze te gjalle sepse dilnin ne kundershtim me Darvinin dhe e tallnin ate duke e pikturuar ne menyra qesharake etj etj. Ne jemi te pamoralshem jemi shume te rrezikshem kemi edhe brir dhenxjerrim zjarre nga goja .

Hidhni dhe nga një sy tek adresa Tërmetet Sot . Kur ka mbi 5 ballë dalin riinstikte . Po qenë më pak çfaqen  LlamPaxhijtë . Prandaj duhet besuar zani -partizani ke artikulli , se flet për Lunatikë që besojnë në Pozicionet Hënore . Sot nën 5 . Kush e ka rradhën nga besimtarët InteliDjentë . Cili numër smiley

Dhe dërgoini ndonjë të dhënë se pyet ..si e ndiet ...smiley

se di idriso. nese ju thoni qe ka patur bashkjetese mes fetareve dhe komunisteve atehere te me falni. jam un gabim.

Ore nje pyetje kisha une .....Po te besosh ne Satanizem si quhesh ?

Besimtar opo ateist.

Sigurishte qe besimtare. Djalli nuk ka kuptim pa zotin dhe anasjelltash, plus qe Luciferi ishte krahu i djathte i zotit simbas perralles abrahamike para se te prishnin qejf smiley

Mirë ja të të shpjegoj një përrallë nga kopshti Riinstiktëve që të kuptosh se çfarë Komenton dhe lexon Gjëmbi me +1 smiley

Atje ku nuk ka FE Zyrtarisht ekziston Baza e tolerancës ndaj tyre . Dhe jo më kot shtetet janë shpallë laike = ateiste , por me dredha terminologjie si psh Gay me Pederast ! Saktësuar edhe në  Kushtetuta , sepse nuk ka dallesa e kundërti për prioritet.

Dmth një Edison Kaur mund të mar për nuse një Xhevrie Mazllëme ! Pyete dhe tetën " mirë ma tha xhaxhi oidrisi smiley Ose më çkoqur unë një mazllëm në origjinë i haja me qejf vezët e pashkëve me ngjyra kur mi jepnin kaurkat smiley

Po do mendimin tim tamam ..pesë vjet burg dhe gjobë kush shet Pordhë me dëngëla Fetare në SHQIPËRI !

Nqs ateistet i beri Zoti ateiste , kush m'''ti jemi ne , besimtaret  te gjykojme vullnetin e Zotit ??

Nje nga arsyet e shumta qe j'adore "Zeus", eshte se s'me le kurre pa pergjigje, ashtu sic do denjonte/do rrezikonte ta bente nje tokesor. Pyetjet dhe deshirat lindin vetvetiu, zemra don ta mireprese fatin e saj, por ka dhe njerez qe duan t'ia presin krahet vetes, ngaqe s'ndjehen te sigurt kur fluturojne, e keshtu mendojne se s'do te kene me frike nga fluturimi, pyetjet, deshirat...

PS: Meqe po flitej per mendjen e shendoshe, me fantazi te shendosha....o shkabee kanadezet qenkan perversa fare lol

Amani mre se kemi edhe shoke vegjetarjane

first there was the bible, then came logic

Feja gjen nje boshllik ne trurin e njerezve qe kane vend per fe ne trurin e tyre. Gati krejt shkencetaret jane atheists!

plotesisht dakort me ty

Feja për aq sa është në terminologji është BESIM .Më vonë na shpjegoni BESIM smiley

Dhe çdo besim në çdo kahe ka të njëjtin vlerësim

Ti beson se ka Zot ...quhesh Fetar

Unë nuk besoj se ka Zot ..quhem Ateist .

Shkencëterë  ka nga të dy krahët por me dallim në brendi .

Shkencëtarët fetarë venë deri diku dhe thonë se " më tej janë punë të Zotit "

Shkencëtarë Ateistë thonë se.. Dija deri këtu ka arritu ! Çdo hap drejt dijes është një Hap drejt Lirisë pa Zot !

Feja është regres se Numrat më të mëdhej të Besimtarëve i ka nga rradhët  e të Bindurve pa Kushte , nga Jeta Imagjinare e përtejme që duhet besuar se ektiston

Ndërsa ateistët kanë fituar e do fitojnë teren sepse kanë Numrat nga jeta Reale në Tokë dhe udhëheqin mendimin se duhen Fituar të Drejtat e Liritë në Tokë .

Psh një nga aksiomat më të fuqishme që ka përfshirë Botën në çdo Kontinent  janë thirrja e Komunistëve që mbahen për Ateistë !  Liri , Barazi , Vllazëri , Humanizëm !

 

Vetem nje i semure mendor kerkon liri dhe barazi ne te njejten kohe.

Liberté, humanité, égalité

Pra mos u ngut o trimi Edison.

Trimi Edison nuk mba përgjegjësi për ao që thotë. Axhamijtë duan kohë të kuptojnë jasht teta edukatores

Ne i ka thënë sali Qenef berisha ,  duhet të jemi Vigjilent ndaj ngjyrave ,  si demi në arenën me Toreadirët ..

Dhe ky trumi  përçon kulturën sqapore smiley kujton se dhe demi tërhiqet nga e kuqja ko nga lëkundja e çdo copë recke qoftë dhe e madhërishmja ngjyrë e reckës Blu të saliut

Oidriso mire keta qe i moren personale ato qe them un si. " spiunoje vellain a po feston" etj po ti qe e kupton qe flas per fenomenin cne me quan trim. Apo dhe ti si jardin?

Vetëm njëherë të kam thënë trimi ..më poshtë doja të thoja diçka tjetër po siç e lexon kam shtuar një.. r ..të vogël sepse flet për fenomenin smiley prandaj dhe u stepa .

Po pse nuk the për fenomenin e Babasqapit tie ...që e ka ngritë në art botkuptimin tuejsmiley

Në fakt që në fillim erdhe me shumë pompozitet po kush merret me Pompa që hyjnë e dalin tek PPU edhe për, OJu Q nënën Berisha me një të ZMK në bashki . Lali ke probleme të mëdha me veten që i ke ngutësuar si parafabrikate dhe nuk ke mendim të ÇLIRUAR . Atëhere kur i mbush mëndjen vetes se FLET kij parasysh që prej Kohësh është ngritur Linja e Dërstilës CILËSORE tashmë  ne antarë të devotshëm e me përfaqësues të baraztundur dhe nuk ka nevojë për Bëlbëzakë .Thirret Xhibonjizma ..smiley

Do çlirohesh dhe ti po kur të mbarosh kopshtin filloren dhe mundësisht edhe Gimnaziumin smiley

Për qejf tat ,  në këtë postim që rekomandon ke folë Gomarllëqet e para që po i thekson në çdo koment smiley

Nuk kisha si synim per te then qe kam te drejt apo jo. Tu pergjigja pyetjes tende qe perse nuk.flas per fenomenin babasqapi

Faith is belief in the absence of evidence! Carl Sagan. Bazuar në plotkuptimin e thënies, frikë kam se t'sëmurët janë besimtarët! Së paku ne ateistët nuk e gënjejmë veten me ç'i qi tëmën se në botën tjetër do jemi më mirë, por jetojmë këtë botë si t'na vij më mirë me koshiencën se kemi vetëm këtë e asgjë tjetër.

jetojmë këtë botë si t'na vij më mirë me koshiencën se kemi vetëm këtë e asgjë tjetër.

!!!

Test inteligjence , nr.1
-Katër njerëz mund të ndërtojnë katër barka në katër ditë. Sa kohë do të përdorë një njeri për të ndërtuar një barkë?

345600 sekonda

me qe e ke makinen llogaritse ,ktheji ne dite,sa dite bejn ?

Ti the sa kohe duhet. Njesia baze matese e kohes esht sekondi. Mendoja qe eshte ketu hilja. Dmth po te pergjihjesha ne dite do isha gabim.

Se ke gjet jo :nuk hile ka llogjike, pra duhet pak inteligjence, smiley

: Pergjigja eshte 4 dite, 3 dite, nga puna e 3 veteve, dhe 1 dite nga puna e vet. bejne plote 4 dite! smiley

Testi parë i Inteligjencës është bërë nga Fordi para se të zëvëndësonte " Bossin mer jahu " ose Komandimin Unik me drejtimin Kolegjial ose " Bordet mer jahu " smiley

Fillon me një pëjetje të mejtimit të mëndjes si të "rris fitimet " , dhe të " mos u ÇAJ bythën vartësve "  ...Linkun zotrie ...smileyA e doni Bosssin Jue ... shoqëruar me çpengime të  Purgjigjeve të nderçime  të administratës ! Ndonjëherë më nge ...

Ndërsa ndër më Interesantët është krahasimi ( klasifikimi inteligjencës )  me figurat gjeometrike të  Inteligjentëve nga një Rus , ku veçojmë  kategorinë Strazimiri dhe Duma si InteliDjentët e babasqapit ......në forme Rrethi ose Rrote !

LlampaXHiu është në formë Piramide ( prizmi ) kokëposhtë smiley Po të mos besonte mund të harrije deri tek Katrori ! 

Kush nuk beson provon. Dmth realizon astral projection. Te tjeret qe skan b... Rrijne e thon gjith kohes ska zot ska.shtet. mos prit shkencen (jam shkenctar duhet te me.besosh) qe te vertetoj astralin se ska kapacitet fal trendit materialist qe ka Por realizoje vet dhe bindu me fakte te terthorta si psh te shohesh veten shtrire ne krevat duke.fjetur. e nese ste.mjafton kjo kerkoi nje miku te shkruaje nje leter dhe shko.lexoje gjat astralit. E nese dhe kjo ste.mjafton atehere prit sa ta perceptoje shknca dhe pranoje.

Degjova Tahirin tek Klani dhe me pelqeu, Nje minister puntor, dhe i apasionuar per te bere ndryshime ne Ministri bravo bravo bravo ! Cun artist!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).