Video tek 1h23m47s

Vetëm pak minuta larg kryeqytetit, në fshatin Marikaj, që ndodhet pranë kufirit mes Tiranës dhe Durrësit, zbulova një ditë një oaz qetësie. Një fermë private bioorganike, me qentë e macet, lopë e dhi, vreshta dhe ullinj, sera dhe ara, shegë, portokaj, blerim dhe bletë, liqen e pyll. Bujqësia shqiptare ka probleme të mëdha, por ngritja e një ferme organike nuk është e pamundur.Hajdar Kuçi është pronari, i cili e kishte patur dikur mundësinë e emigrimit, por agronomi profesionisht zgjodhi të qedrojë pranë tokës së vet dhe natyrës, e ka ngritur sot një jetesë të mirë, pa luks, por gjithësesi, unë ia kam zili.

83 Komente

Komplimente per formatin. Uroj qe te transformohet ne nje emision qe u vlen njerezve.

 

Faleminderit. Do perpiqem fort.

Blend, je duke fol per nje rast ne " Comoro " apo tenton impulse per zhvillim te bujqesise.Ore e keni idene ca potenciale ka per zhvillim te bujqesise  ky vend apo hic fare ? Ky vend , toka e ketij vendi,  qajne per Zot , plot nje cerek shekulli, qe  toka are degjet e pa shfrytezuar dhe ti bejme propagande njerit qe kujdeset per qente mecerit dheqe ka nikoqirisur mire  nje llosh vend, sa per tu shtrire gjat e gjere ?Jo mik jo! Shqeria civile eshte shoqeri sterile, pa vizion, pa ide, pa deshiren ti drejtohet shkences, por rend tek mpirjet, empirizmi, vogelsite ..bashkejetesen me re keqen ! 

E si nuk tentohet ne mos per nje forum shkencor, sepaku per nje debat vizionesh zhvillimore, nje debat per model zhvillimor ..Dhe kjo gjendje plot nje cerek shekulli ...! 

nuk kam deshiren tju shof juve te barasvlefshem me ate emisionin shterp te TVSH -" horizonte te blerta" kur ne fakt ..ne kete vend ka kohe qe coc nxijne ...te blertat ! Por qe do na kreejne ne salament ...kater kacile me qepe te njoma ...bio! 

grava, si specialist qe je kam nje pyetje: perse para se te nderrohej sistemi, dehe pse tokat s'ishin te copetuara dhe shfrytezoheshin, perseri nuk plotesonim dot as nevojat e brendshme?

Kush ta ka thon ket budallalik kaq te moddh ty mi goce...??? Po ne buken e siguruam qysh me 1975, dhe mos harro qe ne ate periudhe i shitem grun edhe grekut... Ne perveçse sheqerit dhe vajit te kikirikut, se ate te luledillit e bojsshim vete, asnji ushqim nuk kena pas importu...

Ka disa nga ne qe kane jetuar ato vite e s'kane nevoje t'jua thote njeri. Ka disa nga ne qe mbajne mend se edhe patatet vinin nga Polonia.

Mu me kane thene qe kur erdhi nje eksponent i madh rus, apo kur vajti dikush atje, ishte thene se Shqiperia nuk ka nevoje te mbjelli grur se hambaret rus jane plot dhe grurin po e hane minjte; por Shqiperia duhet te mbjelle agrume qe te vije bregdeti ere e mire. 

Mos ka qene kjo arsyeja, kemi ndjek keshillen e vllezerve rus? smiley

Keshtu thuhet te kete thene vete Hrushov tradhetari - sipas shokut Enver. Gjithsesi alidemsi thote qe qysh ne 1975 ne kemi plotesuar nevojat e brendshme per buke. Megjithse me vone ne vitet 80 u pa e nevojshme te beheshin "inovacione" te tipit tufezime e kopshtezime, jep 200 kokrra veze te marresh nje "Sherebel" apo qe ne fshatra kishte vec buke misri me miser foragjer e qe fshataret kur shkonin ne qytet lusnin qytetaret t'ju blinin ndonje buke ngaqe shitesja nuk ju jepte.

keshtu pyesin te gjithe ata qe nuk dine te vertetat.Se pari mesoje se bujqesia jepte 65 per qind te krejt fondit te investimeve ne shkalle  vendi.Thuajse e gjith industria delte me humbje.

Se dyti shteti me politikat idiote shfrytezoi kooperativet duke u rrenbyer te ashtuquajturin " fond te garantimit te pagave" , pare qe nuk i moren kurre antaret e koop.bujq.

Se treti mesoje se tere peshen e atij shteti e ka mbajtur mbi shpine vetem bujqesia.Kjo gjendje erdhi duke u renduar kur per nevoja valute shteti thithi tere prodhimet, per export dhe la tregun vendas ne boshatisje ...sa qe juve sot ju duket se ishte bujqesia ajo qe ...nuk prodhonte per nevojat e brendeshme.

Po te them vetem kete fakt.NB Vrina ( nje " Uzine gjigande " me efektivitet super te larte prodhues , jepte sa e gjithe bujqesia ne vitet 2005 - 2006... ! kam dhe me po me kaq e le 

 

Faleminderit per cfare the, megjithse pyetja ime ishte e drejteperdrejte besoj dhe ti mund te kurseje te shkruarin e te thoje vec ate "se treti" qe ka lidhje.

po besoj se duhet ta kesh marre vesh se kur Enveri tha " patatja eshte edhe buke edhe gjedhe" gati 100.000 ton patate ...u kalben.Duro e degjo nje histori reale .

Xha Isait nje fshatarit ti kryesia e kooperatives i cakto te merret 20 kv patate.( nuk i merrete tregu prej superprodhimit te mbjelle ne cairet gjith pleh delesh e u bene pyll ate vit dhe ja u ndane antareve) Xha Isai kishte vetem gruan, pra dy vete te hanin 20 kvpatate..! 

I hypi mushkes nje te xhuma dhe sosi ne Kom Partise rrethit.Lidhi mushken ke rrapi dhe u qep nden Kala.Dua te rakoj shokun Rrapo,sekretarin e pare- i tha dezhurmit(dezhurm i thosh xha Isai) 

- Nuk ka pritje sot- ja ktheu ...dezhurmi

- Thuaji se kam ardhur u, dhe mo te me vonoje se kam mushken lidhur te rrapi.

-Ju fola nje here mo gaz nuku pret shoku Rrapo ( Dervishi ) 

- Do ti flasesh ti apo ti flas une- tha dhe vuri te dy duart tek veshet e briti : " Ooo shoku Rrapo  moreee! 

- Shkurt e futen brenda dhe drejt e ke zyra e Rrapos se sa u muarr vesh ai e kishte degjuar, ate plak, me tirqe dhe qeleshe me maje..

 Sa hyri xha Isai hoqi festen vuri doren tek zenra dhe i tha 

Tungjate jeta o Sekretar! 

-Ulu dhe pa me thuaj ca halli te pruri

-Hee , po ja ta nezem njehere, merre dhe dridhe nje cigar se e kam na duhani bacese time.

- Faleminderit po nuk e pi 

- Merre merrepije nje nga te fshatit

-ju thadhe qe nuk e pi 

- Jo do ta pishe medonozdo se dua une

-Ore je ne vete ti apo ..? 

- Po une pse duhet ti marr 20 kv patate se do ti e partia , ti marr medomozdo ...? 

Dhe ashtu shpetoi fshatin xha Isai...

 

 

Respekte xha Isait! Si dhe me vjen mire per ate vitin kur paska patur mbiprodhim. Nuk e di a ka qene gjalle xha Isai ne vitet 80 qe t'ju jepte nje duhan prej duhanit te Rremes dhe shoferave polake qe sillnin patate me thase rrjete te kuqe.

Pune e bukur blendi.
Mund te na tregosh ndonje dyqan ne tr qe shet keto produkte bio te certifikuara?

Z Edison, mesoni nje gje qe mbase nuk e dinit me pare, nga nje njeri qe pretendon te jete me i informuar, meqe kam lexuar me shume nga sa thote propaganda mediatike.

Cdo ushqim eshte bio. Nuk ka kuptim te thuash ushqim bio dhe ushqim jo bio. Cdo gje qe haet eshte bio, pra biologjike.

Blendi Salaj ka perdorur termin, biooganike, qe eshte nje term i kote, meqe cdo ushqim eshte bio dhe organik.

Nese gjeja do te ishte jo organike, ajo nuk do te haej, do te ishte, pra, inerte. Material inert eshte shkembi; pra jo bio, megjithse edhe atje ka grimca bio, si mikrobet.

hjum tani ma bere qejfin.E ke thene egzaktesisht per ta mesuar profanet se cdo prodhim i marre prej toke eshte bio...! sepse nuk ka asnje bime pa biologjine  e saj .Cdo nderhyrje ne biologjine e bimes, ne mos e thafte, do kaloje ne prodhim ..mutant 

Cdo nderhyrje ne biologjine e bimes, ne mos e thafte, do kaloje ne prodhim ..mutant 

Pikerisht ketu eshte ceshtja qe diskutohet grava. Qe plehrat kimike kalojne kimikatet e tyre ne prodhim (ne bime) dhe prej bimes e marrim ne ne trup. Nuk e di si eshte andej nga ju po ketej nga ne jane problematike pesticidet kimike qe perdoren ne bime.

Mos i blini o z gjembi. Blini ato qe ju pelqejne... lerini te falimentojne ato te "manipuluarat".

mos u ngut.Nuk eshte e vertete kjo teze! Plehrat kimike, nitrati amoniumit , urea suprrfosfati jane elemente te tretshem.Ndryshe qimet thithese te bimes nuk i asimilojne.Pra azoti, fosfori e potasi, jane jo vetem ne trupin e bimes por edhe ne timin, te cdo njeriu.Keto njohuri jane empirikisht qe pas Komunes Primitive.Po ke oexuar Biblen ke vene re qe thuhet : Une ju krijove juve ...prej balte..! Vertete sepse ca ne toke ka dhe ne trupin e njeriut.

Por shkenca pa arritur te gjeje recepturat ne menyre qe ta zeme perqendrimi i nitriteve ne solucionin tokesor te mos jete pertej mundesive te thithjes nga bimet sepse saturimi ne saj te fenomenit " Osmzes " ben qe ne indet e bimeve te perqendrohen me shume nitrite dhe ky kufi perben ate rrisk qe ju e adresoni krejt gabim.Mirepo une bej fjale per trajtim shkencor ne te ushqyerite bimeve sepse ato jane si ...femijet e vegjel ...mbyten kollaj vete , pir mbytin dhe te zotet ...

Pra azoti, fosfori e potasi, jane jo vetem ne trupin e bimes por edhe ne timin, te cdo njeriu. [...] Po ke oexuar Biblen ke vene re qe thuhet : Une ju krijove juve ...prej balte..! Vertete sepse ca ne toke ka dhe ne trupin e njeriut.

Per kete jemi dakord. Wow... me ne fund nje njeri normal. smiley

Natyrisht qe nuk jam dakord me cfare thua me poshte per ato produktet e modifikuara gjenetikisht. Ndonje qe e ka gruan gjenetiste ta pyesi dhe do ta kuptoj se eshte pak a shume e njejta gje qe behet me shartimin e bimeve apo kafsheve te llojeve te ndryshme. Apo u thone kryqezim? Apo seleksion artificial? Keshtu eshte edhe modifikimi gjenetik, vetem se eshte me i shpejte meqe behet ne lab duke futur nje gjen qe, bie llafi, e ben misrin rezistent ndaj insekteve, apo mikrobeve - ne kete menyre nuk perdoren as pesticidet. Kaq di une. smiley 

hjum, degjo qe te mesoshe ! Po marr ullirin !Ne se nuk e luftojme mizen me pesticide ne kohen e shumimit te saj  jo vetem prodhimi i atij viti por ne sira vitesh  kokrrat e ullirit sa te jene  bere 2 mm bien te shpuara prej mizes ...! 

Ke rregulla te perpikta  sperkatja me pesticide.Por kini parasysh se mungesa e kontrollit shtetror mbi importin e tyre ka bere qe mizat  dhe insektet demprurese te hedhin valle kur katundaret i sperkasin ....se kane qene te skaduara.Eshte nje ... e keqe e domozdoshme  spetkatja me pest..

modifikimi dhe pesticidet jane gjera krejt te ndryshme.Modifikimet u bene nje arene perplashesh mes shkencetareve dhe kerkuesave anbicioze.Feja , dmth Kisha, ishte i pari rat ne histori qe mori anen e shkencetareve serize sepse e pa si tentativen per devijim nga rruga e dhene prej Krijuesit.Mirepo nga pikpamja komerciale,  modifikantet paten sukses dhe preference te korparatave ... ! Shembull ky se si po njeriu merr pjese aktivisht ne shkaterrimin e botes tij ! 

Nuk jam kunder kesaj. Pestcidi eshte per bimen si shampoja dhe sapuni per njeriun.

smiley 

Informohu!

Keto ushqime me duhen per nje diete e cila dhe mishin e kerkon te vije nga kafshe qe nuk rrine ne nje vend te mbyllur si dhe te mos jene.ushqyer me drithera por vetem me barishte. Kshuqe jam i informuar dhe pjese e shum forumeve dhe debateve ne lidhje me paleo diet/lifestyle.

Pse mban diete ti? I bukur je. I shendetshem, elegant .. Ca do me ti? smiley

Te lindesh i/e bukur eshte fat, te behesh eshte paleo. smiley

hujum seriozisht e ke ?  smiley

 

Me shume vonese or taj, po te pergjigjem pak filozofies tende...

Ne qofte se ti e di se kujt i thone dredheza do ta dish qe ato behen ne behar. 

Mirepo popujt e perendimit i duan dredhezat dhe ne mes te dimrit kur bora eshte jashte nje meter. Keshtu qe ne vende me klime pak me te bute i pompojne ne cdo stine. Mirepo dredheza kerkon shume nutriente te ndryshem.

Qe frengu i ka shpikur keto nutriente ne forma aq toksike sa njerezit qe i sperkasin duhen te vishen me te njejtat veshje sikur po futen ne reaktor nuklear. Dredhezat e supermerkatit Walmart, apo Konad si i thoni ju te makaronave, nuk kane asgje te perbashket me dredhezat qe rriten te egra ne fushe Kosove.

Tani me thuaj do ja jepje ti femijeve te tu keto prodhime monstruoze qe ti i quan bio dhe organik si cdo ushqim?

http://www.rodalenews.com/files/images/s...

E quan vonese se nuk ke zene dot kryen me brockullat e tua.
Une pres edhe 1 muaj, po vetem nese ke argument, gje qe nuk duket te kesh.
Keep zombieing. smiley

Ja pra nje emigrant i zgjuar dhe i zoti.

lodhet tjetri dhe i hyn ktij mundimi te llaftarisur kur fare mire mund te kish ble naj dyqan me ato 200 mije dollare a euro dhe e kish leshu me qera ose i kish fut paret me naj banke.
 

Vend i bukur,  vetem kaq mund te them. 

Me shume potenciale,por deri tani te pa shfrytezurara. Dhe ne kete moment them qe nuk eshte MODEL per tu ndjekur.por ka vend per SHUME permiresime. 

Duke pare videon e fermes mu duk nje rremuje , si ne vendosjen e fushave te mbjella ashtu edhe ne ndertimin e Hambareve/kasolleve /objekteve / serave te hapura  qe dukeshin si barraka te ndertuara me c'te gjeje.  

Per te dhe Familjen e tije ndoshta eshte mire por vetem kaq.

 

emisioni i bukur dhe me vlera, urime

..... (se me bb humbe pike)

Emision i bukur, teme me vlere, meqe ra rasti keta emisionet e pasditeve ne tv tona na e shpifen fare me ato tematika qe kane..

inferior!

Perse?
Nga se nisesh?

Interesante intervista.  Melodia me fijen e barit, qershia mbi torte.

Ka treg bleres ne Shqiperi per prodhimet bio.  Por funksionon ad hoc, pa organizim te mirefillte. Per shembull, ne nje zyre pune, njeri gjurmon patatet, tjetri vajin, tjera mjaltin etj.  Sic dhe u shpreh z. Kuci, konsumatore qe e njohin fermen, vijne e blejne vete. 

Nje menyre per te krijuar qendrueshmeri per fermat bio do ishte qe krahas certifikimit te tyre, te krijohen dhe pika shitjeje te certifikuara te produkteve bio.  Nje krahasim qe me vjen ndermend eshte Whole Foods, kuptohet, sipas perimetrave te ekonomise shqiptare. 

Gjithesesi, mungesa e subvencionimit dhe parcelizimi vazhdojne te mbeten problemet kryesore per bujqesine.  Perspektivat jane, por pa mbeshtje dhe hapa konkrete, eshte veshtire te jesh optimist me histori suksesi tek tuk, e qe u eshte dashur 20 e ca vjet pune per te arritur deri aty. 

 

Nje menyre per te krijuar qendrueshmeri per fermat bio do ishte qe krahas certifikimit te tyre, te krijohen dhe pika shitjeje te certifikuara te produkteve bio.

Monda, ku dallon nje ferme bio, nga nje ferme jo-bio? Nga madhesia, apo nga ngjyra e xhamave te seres? Apo ndryshon ga fakti se fermat bio nuk perdorik pesticide, apo ne te kundert i perdorin? Apo mos valle ngase nuk perdorin ushqim apo fertilizant per token (pleh "natyror", pra jahsteqitje kafshesh, apo pleh kimik)?

Te pyes sepse me dukesh pak e paqarte ne ate qe thua, dhe po e shpjegoj perse, per hir te interesit publik. smiley

Njehere e nje kohe, popujt ishin te tmerruar nga produktet e seres, aq sa i quanin produkte jo bio, meqe thoshin se ishte nje ofendim per natyren dhe ciklin e rritjes dhe pjekjes se nje produkti  (qe bie llafi maturohet ne vjeshte).. pra rritja dhe prodhimi i produkteve ne sera njehre e nje kohe haste shume rezistence nga popullata, dhe media ne pergjithesi. Rezistence qe vinte per shkak te keqinformimit apo propagandes mediatike  te nje lloji te caktuar qe nuk para e ka qejf tekonologjine, apo qe e shikon boten me sy statik, dhe nuk para mesohet me inovacionin.

Kalon koha, dhe njerzit, fatmiresisht nuk i shohin me me sy te keq produktet e seres, kushedi ngase kane mesuar se cndodh ne te vertete brenda nje sere... e njejta gje qe ndodh ne natyre, vecse ndryshon periudha e prodhimit te nje produkti, i cili me pare nuk gjendej ne ate periudhe.

Here te tjera njerzit jane shprehur me skepticizem per plehun kimik, por edhe ketu me kalimin e kohes, per shkak te informimit apo per shkak te mesimit te syrit dhe veshit, njefare adaptimi i trurit qe mepare ishte shplare nga propaganda mediatike anti "jo-bio". Keshtu u mesua se plehu kimik eshte ne esence, nje perzierje kimikatesh... Kimikiate te jane identike, nemos me te plota nga ato qe normalisht gjenden tek plehu qe vjen nga jashteqitjet e kafsheve, qe ne syte e "bio"-kerkuesve eshte, pra, biopleh.

E keshtu, meson robi, dhe gezohet qe edhe mendimi i popullates per termin bio, evoluon. Dicka tjeter qe evoluoka. smiley Valle do te evoluoje edhe kesaj here? 

 

 

* Natyrisht, ka edhe kritike qe do te thone se bio po zhduket avash avash, nen skllaverine e imponuar nga firmat e fuqishme qe bejen komplote. Pranohet edhe kjo... per sa kohe eshte ne evoluim. 

 

$26M te shkuara dem vjet. Ishin aty per tu marr qyl. Asnje projekt sagllam nuk na u paraqit nga sipermarrsit agro-industrial shqiptare. I morem paret mbrapsht. Edhe keto te ketij viti ashtu do te ikin... Sa ferma mund te ishin ristrukuruar, sa baxho mund te ishin ndertuar. Popull pertac thuj. 

Nje reportazh shume i kendshem, nuk doja qe te mbaronte. flm Bledi qe e solle dhe per hir te se vertetes ka shume shqipetare qe i kane perveshur menget dhe punojne e kane rezultate te mira. Eshte e vertet sidomos ketu tek PPU seç ka qene nje tendenze per te sjelle vetem aspekte negative te realitetit shqiptar.

Prodhimet shqiptare jane te mrekullueshme dhe mezor pres te shkoj ne Tirane e te shijoj gjithça. Frutat, perimet, mishrat, bylmetin embelsirat dhe ato restorantet e bukura qe ke qef te shkosh dhe çmimet jane shume te arsyeshme

nje gje me ka bere pershtypje - nuk kam gjetur askun nje gelateri qe ben akullore te mira

 

akullorbersit me te mire italiane i gjen ne Tr. te blloku. Cdo 19m degjon qe bertasin italisht A-kullore!

S'ke bredh mjaftueshem. Ata ia bejne xhelat-oooo!

ti s'e ke idene se je shqiptar inferior. Ata flasin (me mire peshperisin), italisht vec ne shoqerine e nj-tj. Se perndryshe, nuk flasin italisht sepse te gjithe i injorojne nqse e bejne kte. Keshtuqe detyrohen te mesojne shqip.

Nuk jane pesticidet e hedhura me "shkence " ato qe prodhimet nuk i bejne bio.Bujqesia moderne , e prodhimit natyral, perjashton stimulantet inorganike qe shkaterrojne kodet gjenetike ...per qellime perfitimi tej potencialeve te farerave ...

Sipas teje, si veproje keto stimulantet inorganik? Dhe si e shkaterroje kodin gjenetik te produktit? Flm paraprakisht per pergjigjen.

 

Grava, e njeh historin e "shkencetareve" te pare komuniste/socialsite qe e akuzonin Mendelin dhe kryqezimet qe ai u bente bizeleve si jo-shkence, apo pseudoshkence imperialiste? Madje, edhe kur nje shkencetar i mirefillte nga kampi i mbyllur socialist filloi te manipulonte, kryqezonte dhe rikombinonte karakteristikat e ndryshme te farave sidmos te grurit... edhe ate e denoi partia, duke e akuzuar per futje te pseudoshkences imperialiste ne Rusi. Nuk me kujtohet emri tani, por e sigurt qe neser para dite do ta sjell (edhe pse jam isigurt, se ti, si i fushes qe je, jo vetem praktike por edhe teorike, me siguri e njeh historine ne fjale - qe u mbajt fsheht nga qarqet propagandistike socialkomuniste.) 

Dhe gjeja interesante eshte, ne mos gaboj, se gjate luftes se dyte boterore, duhet te kete qene gjate mesymjes se nazisteve ne Rusi, disa nga keta shkencetaret mbeten te mbyllur ne laborator apo ne depoziatat ku ruheshin farat e rikombinuara (qe do te jepnin prodhimtari me te larte ne fushat e ftohta siberiane), por vdiqen urie dhe farat nuk i preken.

Hjum , me kujtove nje minister angles te lufte i cili quhej Xhon Profjumo.Nje nate hapi dritaren e dhomes gjumit,  diku ne katin e tete dhe si bertiti fort " tanket sovjetike " u hodh qe andej ...e  perposht duke u bere copash.

Tani qe ta dishe , vendi per te cilin ju flisni eshte atdheu i muzhikeve por edhe i shkences nga me te perparuarat.Dhe arriti qe ne atdheun  dhe kohen ...e Tolstoit ku nga uria vdisnin 10.-15.000 muzhike ne dite, te exportonte drithra duke zene vendin e trete  ne bote, per nje perjudhe  25 vjecare...! 

literatura sovjetike e shkences bujqesise pake ka sherbyer si model per bujqesine tone sepse i pergjigjej ekosistemeve  krejt te ndryshme.shkenca jone cau nepermjet praktikes, njohjes se vecorive dhe provave te shumta , bazuar ne materiale gjenetike te marra ne vendet perreth 

Une nuk e di se si prpoaganda thur nga ato qe ju i citoni dhe besoj se keni burime te sigurta, por une te siguroj se vendi qe trajton ashtu shkencetaret mesiguri katandiset si ky yni, sot e 24 vite

Big Grava ...smiley

PPU i para 7-8 vjeteve kur nuk kishin dominuar mjaullitsit e " se diktatura zotrie " as hum -humet me llogje e togje llafkash . Sikur nga nje pergjigje te kesaj Natyre te marre kushdo nga ham - humsit , ne do kemi nje pamje te qarte se si mund te cfryhen Tollumbacet e dengelave dhjerokratike .

literatura sovjetike e shkences bujqesise pake ka sherbyer si model per bujqesine tone sepse i pergjigjej ekosistemeve  krejt te ndryshme.shkenca jone cau nepermjet praktikes, njohjes se vecorive dhe provave te shumta , bazuar ne materiale gjenetike te marra ne vendet perreth ....smiley

Dhe ne fakt pervecse ne pervojen e rritjes e mbareshtimit te SQEPERVE ne Vucidol dhe Vethat e krijuara prej sali Qenef berishes nuk kam pas njohur ndonje te shkolluar  ne Rusi . Mundet ne ndonje fushe se me kujtohet qe Hrushovit i thonim  "Kukuruza "

Flm Grava !

Hujum, me pak fjale kur t'blej peshk neser mos ta blej Wild caught por farm raised? Nuk ka evolu ne oqean them dhe une. Po chicken? Lol

shpresoj qe episodi tjeter te fokusohet mbi nje sipermarrje tjeter te sukseshme, ate te menaxhimit te qirave te lokaleve $200k.

Blendo te tregoi ky Hajdari qe per 8 vjet ka qene Drejtor i Drejtorise se Bujqesise per  rrethin e Tiranes ?

S'i falet qe s'kane prekur nje ceshtje mjaft te rendesishme per shqiptarin: "Nese legalizohet marijuana, ku do e mbjellesh ti rrenjen tende?"

Cdmth te legalizohet? te marri qeveria taksa nga prodhimi i hashashit?

JO, JO dhe JO!!  

Te ishte per mua, me mire keshtu. Fshatari merr riskun mbi vete, dhe per ate risk, nese ia del, merr edhe fitimin. Hallal ta kene!

Mjere kush ha akoma propagande me ekonomi informale!

qetsohu shoku se po bej shaka.smiley Kete emisionin me siper akoma s'e kam kliku per ta pare.

Ferma Bio-Organike, perderisa eshte e fshehur mbetet deri ne nje fare mase e sigurte.Nuk e di si i rezistojne produktet ndotjes se ambientit jashte kontrollit te fermerit lokal a individual.

Produktet bio kualifikohen si te tilla ne baze te nje procesi administrativ me parametra shteteror qe ndryshojne subjektivisht nga nje vend ne tjetrin. Pesticidet jane te ndaluara te perdoren po ashtu edhe ndryshimet gjenetike ne farera nga kompanite Monsanto.

Se sa logjike eshte kjo eshte ceshtje tjeter, por shtetet drejtohen me ligje te hekurta. Para disa muajsh nje ferme qe prodhonte Asparagus bio, rezultoi pozitive ne pesticide se fermeret e duhanit ne rrethinat perreth kishin perdorur pesticide pa kufi. Kompania e Asparagus, hodhi gjithe produktin ne plehra, dhe po i drejtohet kompanive te sigurimeve te marri demshperblim per ta trajtuar si aksident njerezor. Ndoshte ne kemi nderhyre gjenetikisht ne produkte per mijera vjet, shartimi e kryqezimi jane menyra me e hershme, por fale abuzimit me nderhyrjet gjenetike ne cdo produkt ne mase keto 20 vjet, publiku ka vite qe reagon me frike duke krijuar nje klime te favorshme ekonomike per fermeret qe i dedikohen produkteve bio qe jane disa here me te shtrenjta. Per cdo fermer qe i dedikohet produkteve bio sfida me e madhe mbetet ndotja e ambientit, po te marrim ndershmerine dhe perzgjedhjen e farave gjenetikisht te pa modifikuar si nje te dhene konstante.

Dukesh qe ke pak eksperience me gjenetiken, edhe pse kuptohet qe ben disa gabime apo thua gjysme te verteta ngase ashtu i ke degjuar, ngase deduktoj se nuk je personalsiht i perfshire, por indirekt.

Hulk, ejvallah, por e reja eshte veshtire per tu kuptuar, sigurisht kur nuk e zbulon vete por ta thone te tjeret. Pastaj hyn edhe konservatorizmi, syleshtesia, xhelozia kush eshte ai apo ajo, nejse.

Me produktet e ndryshuara gjenetikisht jemi te perfshire direkt, jo indirekt si une ashtu edhe ti, sepse i konsumojme. Ka nja dy shtete ne mes Te USA qe po shtyjne legjislacionin per te mos lejuar produkte gjenetikisht te modifikuara. Sigurisht qe luhet para e madhe, se Monsanto, lobon financiarish ne media dhe blen edhe punime shkencore qe ulin apo zbusin dyshimet tashme te provuara ne laboratore te efekteve kancerogjene nga konsumimi i ketyre produkteve. Sa per biologjike apo jo, nuk eshte kjo tema sigurisht jo per ata qe duan te bejne but but me nje kokerr. Nuk jane natyrale, Hulk, dhe per ta vertetuar u testuan minjte ne magazina ne natyre...i vune miser bio dhe miser te modifikuar gjenetikisht.... minjte nuk e preken misrin e modifikuar. Zgjidhen e ke ti e si i thone ne jemi cfare hame.

Mua po me drejtohesh? smiley

 

Urime Blendit per emisionin dhe xhaxhit per agriturizmin e ardhshem.

Kam nje pyetje krejt formale per titullin: pse edhe bio, edhe organike? Biodinamike kisha degjuar/lexuar, bio-organike jo. Flm.

fin, po perse depudetet certifikates i thone cerfitikate ?Ose martenitet ? 

 Urime per emisionin Blendit dhe xhaxhit per agriturizmin e ardhshem

pse "xhaxhi"  te emisioni  me Blendin,   ` ti grava  je  ? 

Shpresoj mos te merzitet Blendi Salaj... se lash gjithe ato komente "kritike". S'ka pse tek e fundit, ai emisionin e beri... vetem po i doli reputacioni i keq ne te ardhmen. 

 Eshte per te miren publike. smiley

Kjo eshte edhe ajo dora e fshehte qe thoshte A. Smithi. Ne ketu, duke bere muhabet per qejfin tone (ne rolin e kapitalisteve te kqinj qe shikojme interesin tone argetues), dashje pa dashje  i bejme mire publikut meqe ai indirekt fiton nga debati jone... dhe meson gjera te reja.

 

Para se te ikesh, thuaji gruas gjenetiste, se modifikimi gjenetik nuk behet thjesht per te mos perdorur.... pesticide.....perkundrazi....qe produkti te mos demtohet..pema mos thajet....nga sperkatjet pakufi e extra spekatjet me pesticide te pafundme....e domosdoshme se semundjet e bimeve jane bere rezistente.

Prandaj kur ha nje kokerr molle duhet ta lash mire e mos guxo  ta hash pa i hequr lekuren.

Nejse, shartimin kryqezimin e kape, po ne kete fushate pro bio penalizohen edhe  dhe nderhyrje te dobishme gjenetike, ...shume te pakta, si psh ne France, nderhyhet gjenetikish ne disa lloj rrushesh per vere qe te kete pak tanine qe shkakton dhembje koke...e fatkeqesisht kjo nderhyrje i skualifikon si produkte bio.

mbi te gjitha, synimet jane per ndryshime sasiore ...edhe pse sjellin ndrydhime cilesore Provo nje miser te pjekur te lloit " Dukati" ( po gjete) dhe nje miser te lloit R2, 3  a 4 dhe shif shijen ! Por rendimenti eshte 10:1 ne favor te hibrideve, tek te modifikuarit edhe 14:1

Aty filloi e keqia, me sojen dhe rritjen e popullsise, e luften per te ushqyer keq te varferit qe po shumohen jashte kontrollit. 

Ju zotni jeni ne rregull dhe di se cfare ha, po te jetoje ne vendte medha  do i ndjeje ndryshimet. Prandaj ne treg ka edhe produkte bio edhe produkte jo bio, per me teper ka produkte jo bio qe skualifikohen per aresye jo te forta si shembulli i sperkatjes se ullirit tuaj, qe eshte jo bio por mbetet po aq i shendetshem. Apo produktet prane qyteteve, qe ndoten nga ajri e industria.

Kompanite e medha te bujqesise nuk kane luajtur loje te paster me ndryshimet gjenetike dhe ka nje ndjenje te pergjithshme te bazuar ne punime shkencore se ka shume probleme nen rrogoz . Cti besh kompanitee medha blejne edhe shkencen e nxjerrin anti-punime.  Nderkohe pergezime ketij fermeri qe po mendon si te kete sukses si edhe Blendit qe po e ndihmon duke  i krijuar si treg ashtu edhe reklamen falas. 

sigurisht qe tregu eshte promotori i nxitjeve me synime te qarta perfitimi edhe ne kurriz te jetes.Por kjo eshte brenda natyres ...sistemit .Shkenca ka mision krejt tjeter...Ne se shkenca, normalisht shkencetaret vihen ne sherbim te vdekjes, qofte ajo edhe graduale, ahere me kot tentojne te frenojne ..Iranin ! Bota ecen me vrap drejt fundit te saj dhe jo te nje apo disa brezave ...

megjithate ..hiq " mbiemrin" te behesh i gjithi i mire ! 

Zoteri jetojme ne nje bote ku cdo gje eshte e komodifikuar, edhe shkenca, arti politika eshte blere si cdo mall, Irani nuk ka qene ndonjehere problem por megalomani.

Kemi fatin qe  ka njerez te ndershem qe i shpetojne kontrollit dhe japin informacione alternative . Mega Farma, Mega Agricultura, Mega Bankat, Mega Nafta, jane ne konflikt te hapur me shtetet kombetare, qytetare te te cilave jemi ne.

Si qytetare luftojme per tu strehuar ne xhepa te vegjel  sigurie, shtyjme shtetet tona te kalojne legjislacion qe na mbron ne dhe familjet tona dhe nuk pyesim per biliona njerez te braktisur diku tjeter.

Mund te beni kerkimet tuaj mbi pasojat e konsumimit te produkteve gjenetike te modifikuara tek organet e kafsheve ne laboratore.....se nuk ju ndihmon njeri ....se mediat merren kryesisht me Vithet Pjellore te Kardashianeve ne kete Europe te plakur. 

absolutisht dakord,  dhe nivel ohuuu! por se si nga njehere me dukesh krejt tjeter ..Ah kjo virane politike...! 

Une gruan gjenetiste? Jo mo! Une e kam ekonomiste... pa vet lares pjatash jam. Dhe ato qe di nga gjenetika, e mira gjenetike, i mesoj kur degjoj kokat e Monsantos qe vijnte tek restoranti ku punoj une... Dmth jane njohuri te terthorta, tip bishta muhabeti, ndaj nuk thellohem dot te te bind ty. Por fakti qe i thone kokat e Monsantos, qe ti thua jane te pasur dhe si rrjedhin te zgjuar, duhet te te bejne te me besosh me ato qe shkruaj... 

Nderkohe qe mendoja se ti e kishe gjenetiste gruan, se po hiqesh si kacubel... thashe do jete informuar se ben muhabet me grun kur jane ne krevat. But siq thoni ju aty nuk eshte biznesi im.

Naten! smiley

Hjum, ne se ju jeni vertet lares pjatash un do te bej nje dhurate krejt te vecante ! Per sinqeritetin dhe idete qe sjell 

Po sa shume perfitoni ju te jashtemit mer daj.....Ti kur lan pjatat degjon edhe shkencetaret qe flasin dhe papritur behesh edhe vete shkencetar, ai tjetri rri ne nje tavoline dhe ha panineme qofte, dhe degjon ata pecogrosot qe flasin per ekonomine, dhe ja kur u bo Adam Smithi i koheve moderrne, apo dikush tjererr, qe na bo edhe libra palè.... Po ku ju ndriti fati edhe juve mer daj.....smiley

"ai tjetri rri ne nje tavoline dhe ha panineme qofte, dhe degjon ata pecogrosot qe flasin per ekonomine, dhe ja kur u bo Adam Smithi i koheve moderrne, "

aludoni per dike specifikisht, i nderuar alidems, apo ishte kshu kot, ne pergjithsi?!
jo, se njeri qe njoh une, keto kohet e fundit, sidomos gjate dhe pas Mundialit ne Brazil, meqense lexonte shpesh gazetat ne pushimin e drekes per shit-blerje futbollistash me vlera 10-tra miliona euro, ne entuziazem e siper, ka filluar eshte bere menaxher futbolli..smiley

Po me duket e kishte shefin me pecogroso, ai qe do investonte ne nafte ne Albanie mbasi kishte lexu ne gazete .... smiley

Uu te marrte e mira perpara!  degjove ore alidems!

Jo jo Belul e ka nepergjithesi jo aldudim.... dyrekt E di une e di !

 

 

si tha ai i ndjeri.... na, na, kujt ti djege ta mbaje..... i madhi Land Trebicka....hahahahha, po jo mer Belul xhani, e kom.. ja ashtu ne pergjithesi... mbase pergjithesia ketu je ti qe je bo menaxher.... po mbaje ama......smiley

gjembi, ku me vajte moj lanete ? O behesh dhe " bujkeshe " o ska Amerike ! 

lol, Grave vetem bujkesh nuk behet dot. I mungojne kushtet minimale te domosdoshme.

Shif shif, dashkeni me pru Kapitalizmin n'katun ee? smiley 

po kapitalizmi nuk lulzon pa pleh kimik mer, kurse sa per prodhimet shqiptare bio, propozoj te emertohen 'prodhime neobio BMV' smiley

urime per emisionin Blendi!

ore, per nje emision mbasditeje, qe trajton tema te ndryshme shoqerore, por qe diskutohen paksa qete apo cool.smiley, le te themi.. te ftuarit gjithashtu tipa rilaks.  ndersa  ti veshur kostum/ gravate, madje edhe shamia/pochet.smiley  te xhepi i xhaketes, nuk te duket se je i veshur  teper shik, me serioz nga c'duhet per emisionin qe prezanton?smiley

nje here gazetare pastaj kritikues pastaj mediamann ( cfaredo qe te quhet kjo ) tani showmann ....... ne nje TV shume dubioz smiley

Nice Blendo , mire ben , silli pak shqiptaret ne toke se kan marr shume ne ajer

Du te them dhe une Urime per keto emisione . Rikthejne PPU-ne ne baza Normalesh .Megjithse nuk mungojne ata qe percakton aq sakte i nderuari Ali Dems si specialiste te gatshem te xeberthejne Idete e shkences Boterore ne fushen e Bujqesise prej kafeneve te "fytyrvrejturve" .

Marikaj ...Kush e ka njohur para diteve te Lumnueme te Dhjerokracise Berishiane dhe zjarrvenesve te Shqiprise e di mire cfare Flet . Nje Toke e Begate e lene Djerre dhe me shkurre e pyje ku kullosnin dera te eger . U shndrua ne nje nga Fermat me cilesore te Shqiperise me vecori ne Pulari dhe Vreshtari ! Si ky vend jane me dhjetra ish teritore qe mund te rikthehen me PUNE jo me llogje pordhaxhijsh qeverisesish , por me PUNE .

Ai vend qe te rikthehet Bio ( si thonte left me.... iiiiiii ne fund smiley  duhet te perdore Plehra organike nga te kampit te LefTKopese nga Shqup -i  , aq me teper qe keto kane arritur dekompozim ne gjendje maturimi . Vetem duhet ndenj pak larg ne fillim se te qelbin era Politike !

Hulku i ze te gjthe me dacka se na ngrene OMG. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).