"Xhuvani më zhgënjeu. Nuk ishin katër viktima, ishin pesë. Deputetja e harroi djalin tim". Ky është rrëfimi i Pertef Musabelliut, i cili përe herë të parë, për "Gazeta Shqiptare" rrëfen se çfarë ka ndodhur tre vjet më parë mes djalit të tij, Alfredit dhe Kostandin Xhuvanit, i cili dyshohet si autor i vrasjes së katërfishtë gjatë mëngjesit të së martës në kryeqytet. 54-vjeçari shprehet se deputetja duhej ta kishte dhënë dorëheqjen më parë dhe se ka frikë se edhe këtë herë drejtësia nuk do të marrë vendimin e duhur për 25-vjeçarin. 

Si u ndjetë kur patë lajmin në media, që autori që kishte qëlluar mbi djalin tuaj, kishte vrarë edhe katër persona të tjerë në kryeqytet? 

Me thënë të drejtën e kam marrë shumë papritur këtë lajm. Në fillim m'u duk si e pavërtetë dhe për këtë arsye i jam drejtuar medias për të parë se çfarë kishte ndodhur. Me veten time, kur pashë se thuhej në media se ishte përfshirë djali i një deputeti në vend, më shkoi mendja tek ai, sepse pashë të gjitha veprimet që ai kishte bërë dhe ishte njësoj mënyra e veprimit të tij. Pastaj, mendova se me pushtetin që ka mund ta manipulojë situatën dhe prokurorinë. Ai është një fëmijë i llastuar, që kjo familje nuk i ka treguar vendin e duhur.

Pse ia hidhni fajin familjes së deputetes? 

Ia hedh fajin familjes së saj, sepse ajo si deputete nuk duhej ta kishte lejuar që djali i saj të dilte nga burgu pas një viti, për një vrasje që kishte kryer. Ai duhej të qëndronte më gjatë në burg. Prandaj, unë jo se jam i lumtur që atij i ndodhi kjo, sepse ai ka vrarë edhe katër persona të tjerë, dhe unë i bashkohem dhimbjes së katër familjeve që kanë humbur të dashurit e tyre. Por, sot e ndiej që duhet që gjithë opinioni të ngrihet kundër këtij personi, sepse ai ka vrarë me gjakftohtësi, ashtu siç vrau edhe djalin tim. Dhe unë prandaj sot u drejtohem prokurorisë dhe gjykatës që të vënë drejtësinë në vend. Unë nuk e besoj fare fjalën e nënës së tij, e cila thotë se unë do jap dorëheqjen që drejtësia të bëjë punën e saj, sepse unë mendoj se sërish në drejtësi do ketë ndërhyrje. Sepse në deklaratën e tij, kryeministri Edi Rama u shpreh se Luiza Xhuvani ishte mikesha e tij, por ajo për të nuk është mikesha. Nuk do të thotë se ai duhet të hedhë baltë mbi Luiza Xhuvanin, por kryeministri me deklaratën e tij jep një mesazh politik dhe në të njëjtën kohë edhe një mesazh prokurorisë dhe gjykatave, duke u thënë që ta shohin më mirë këtë punë, sepse deputetja ishte mikesha e tij. Për mendimin tim, Luiza Xhuvani nuk duhej të dilte fare para televizionit, sepse ishte një turp dhe nuk mund të luhet teatër. 

Pse e cilësoni teatër deklaratën e ish-deputetes Xhuvani?

Unë me deklaratën e deputetes u zhgënjeva, sepse ajo e para nuk ka sy e faqe të dalë para këtij publiku dhe ta mallëngjejë një publik me një krim të tillë. Unë u zhgënjeva me deklaratën e saj, sepse ajo për asnjë moment nuk e përmendi që djali i saj ka vrarë edhe djalin tim. Ajo përmendi vetëm katër viktima, por të pestin e harroi. Sepse kanë qenë pesë viktima që ka vrarë djali i saj dhe jo katër. Ku ka qenë deputetja Xhuvani këta tre vjet që mua më ka vdekur djali? Pse nuk trokiti në derën time dhe të kërkonte falje? Ajo këtë veprim bëri edhe tani: nuk u kërkoi falje familjeve të tjera, por thjesht kërkoi mallëngjim, duke thënë se 'ai ishte djali im dhe mbetet djali im'. 

Që nga dita e vrasjes së djalit tuaj, ju nuk keni pasur asnjë komunikim me familjen e deputetes Xhuvani? 

Unë kam pasur mundësi që të komunikoj me gazetarë dhe nuk kam folur, dhe jo se tani gjej rastin të flas dhe që t'i dal kundër kësaj gruaje dhe kësaj deputeteje. Por, unë mendoj se ajo duhej ta kishte dhënë që më parë dorëheqjen nga mandati si deputete. Por, gjatë këtyre viteve familja e saj dhe ajo vetë nuk ka ardhur asnjëherë të më kërkojë takim apo falje, pavarësisht nëse unë do e pranoja apo jo. Por, ishte detyra e saj që, duke qenë se është një nënë dhe tani do e ndiejë më shumë dhimbjen që i shkaktoi i biri, të vinte të na takonte. Ajo e dinte shumë mirë se çfarë biri kishte, por nuk erdhi në shtëpinë time. 

Mendoni se këtë herë drejtësia do veprojë me standarde të tjera? 

Mënyrën e veprimit që ka bërë kryeministri Edi Rama duke dalë në televizor përkrah saj, unë e quaj mbrojtje që i bën asaj drejtpërdrejt, duke u kujtuar atyre që bëjnë drejtësi se ajo është mikesha e tij. Prandaj, unë nuk e besoj se sërish do vihet drejtësi e plotë. E di kur unë besoj se do vihet drejtësi e plotë? Kur ky person të marrë burgim të përjetshëm, sepse nuk kemi më varje, sepse ai duhet të ekzekutohet. Por, autori duhet të marrë burgim të përjetshëm, ashtu siç mendojnë edhe për bijtë e djemve të tjerë që u kanë dhënë burgime të përjetshme. 

Të kthehemi pas në kohë, në vitin kur është vrarë djali juaj. Çfarë konfliktesh ka pasur djali juaj me Kostandin Xhuvanin? 

Djali im e njihte Kostandinin, por nuk kishin shumë shoqëri. Normal që, si fëmijë që ishin kanë pasur edhe mosmarrëveshjet e tyre, por jo deri në atë pikë sa të merrnin armët dhe të dilnin në pozicione. Përveç faktit që kanë pasur sherre momentale, nga ky sherr ka dalë një fakt tjetër, që media dhe prokuroria nuk e ka bërë publike për atë rast. Tri ditë para se djali im të vritej, Xhuvani e ka qëlluar me automatik dhe ka dashur që ta vrasë, por nuk ka arritur dot, por ky fakt nuk ka dalë. Pra, Xhuvani e ka kërkuar djalin tim për ta vrarë dhe vrasja e tij nuk ndodhi rastësisht, por ka qenë e menduar që më parë dhe ai e ka kërkuar djalin tim me makinë për ta vrarë dhe e ka vrarë me pabesi. Ngjarja ka ndodhur në banesën e shokut të djalit, Albi Zelës, ku djali im ka shkuar që të sqarohet me të dhe ta pyesë se kush ka qenë personi që ka tentuar ta vriste para tri ditësh në ambientin ku këta si grup kanë qenë të gjithë dhe ku Xhuvani ka qëlluar me automatik. Dhe kur ka shkuar tek shtëpia e shokut të tij, ka hyrë brenda dhe brenda pak minutave aty kishte shkuar Xhuvani. Djali im i ka thënë, 'po ti çfarë do këtu?', pa e ditur se ishte ai personi që kishte dashur ta vriste me automatik disa ditë më parë. Por, Kostandini i ka thënë 'nuk kam punë me ty'; edhe djali im i ka thënë që të largohej, pasi nuk kishte punë me të. Në këtë moment, Xhuvani i ka thënë se po largohej, ka dalë tek dera dhe pastaj është rikthyer sërish dhe e ka qëlluar me pabesi djalin tim. Të njëjtën gjë siç ka bërë me katër viktimat e tjera: ka bërë sikur ka ikur, është kthyer sërish dhe ka qëlluar mbi ta. Pra, ky është biri i një aktoreje dhe nëna e tij e kishte futur sërish për t'u bërë aktor, por aktor për të bërë vrasje. 

Gjatë këtyre viteve, mendonit ndonjëherë se drejtësia do vihej në vend? 

Gjatë këtyre viteve mendonim që një ditë atë person do e gjente një gjëmë, por fatkeqësisht erdhi prapë me katër viktima, të cilëve u mbylli derën. Do ishte mjaftuar vetëm me djalin tim, po të ishte treguar kaq e aftë kjo politikë, kjo drejtësi, që ai person të mos dilte nga burgu. Djali im nuk ka pasur armë, - sepse ata thanë për vetëmbrojtje, - djali ka pasur një armë lodër. 

Pse nuk e keni kërkuar drejtësinë në hallkat e tjera të gjyqësorit? 

Si mund të kisha besim unë tek kjo drejtësi kur ata e lanë të lirë vrasësin e djalit tim?! 

Keni një apel për drejtësinë? 

I bëj thirrje drejtësisë në emër të gjithë prindërve të tjerë që t'u tregojnë të gjithëve se janë të aftë të dënojnë edhe persona që kanë mbështetje politike, edhe djemtë e deputetëve që vrasin fëmijët e të tjerëve. Ai njeri meriton ekzekutim, por meqë në vendin tonë kjo gjë nuk lejohet, të japin dënimin maksimal për atë njeri.

126 Komente

Na çmenët! 

Kshu si boni ju do e detyroni Tiranen komuniste ta mylli internetin smiley

ky duhej te ishte ne oren 18:30 ne televizor dhe jo ajo shfaqje e shemtuar

Me dhimbjen e nje njeriu qe ka humbur djalin rreth 20 vjec mund te besh me shume se ka bere kjo kotherja.

Se mos harrojne gazetaret : edhe ai djali i ish - prokurorit qe humbi jeten, 19 vjec ishte, mbante dhe pistolete me vete. Takoni babane e tij dhe i merrni mendim per djalin e Luizes.

Djali im nuk ka pasur armë, - sepse ata thanë për vetëmbrojtje, - djali ka pasur një armë lodër. 

Eshte e besueshme kjo gje!!!

Doreheqjen e dha ajo. Aq I takonte ta bente se sben. Por ajo e tha, eshte cuni, gjaku im deri ne fund. Having said that; Ajo do luftoje t'a nxjerri apo lehtesoj denimin. E ka plage te hapur. Por pas ca vitesh, sa te bien njerezit ne qetesi. 

Nuk ka fuqi Luiza me luftu se eshte e morrme fund. Ene heren e pare e mbylli punen dikush tjeter. Kesaj rradhe ska per tu perserit e njejta histori, majeni men.

Mbase se nuk do jete me deputete si atehere, nuk po them qe do ja dali mbane por percapje do bej ajo. Me aq fuqi sa do kete prape do provoj. Ca t'ben pushteti e?! Ate Nazmien e shkrete e vune perposhte 'ligjet', pavarsisht u cuan plot njerez kondra, si falen as nje vit. Sa gjynah ajo femer smiley

Ate Nazmien e shkrete e vune perposhte 'ligjet'

Gjithmone pesha e kandarit te Drejtesise anon nga fukarai! 

Nuk ishte Luiza, qe e shpetoji Konstantinin nga burgu i pare, ua kam perseritur qe nga fillimi, po shoket e shoqet e Shqupit vazhdojne te heshtin Luiza eshte nje nene fatkeqe dhe e cmendur, qe rend mbas te birit dyerve te burgjeve derisa te shuhet. Per fat te mire a te keq ka ene Palloshin shok.

nderkohe per arrestin e munguar te Xhuvanit junior, ky dyshohet se ka kundershtuar police te Tahirit me Arme ne Lazarat ne krah te Dasho Alikos, e kunder nenes se tij socialiste. Aliko me trimat e Lazaratit duhet te ishin arrestu at bashke me Konstantinin. As DASHO su arrestua e as pistoleroja konstantin. Pse nuk proteston opozita per arrestimin e gjithe rrebeleve nje nga te cilet ishte Konstantini??? Po Prokuroria e Cunit te Sheqeres pse ja kopsiti aq shpejt alibine ne Elbasan e i tha Tahirit ik pirdhu si dikur Halimit?

 

po TV te shqiperia e mban a derezi ? por ç'ben mor ne amerike pse s'vete te jetosh ne shqiperi ?

normale qe do e beje. dukej ne deklaraten qe nuk ishte e penduar qe e mbrojti djalin e saj. kjo mizori me drejtesine e shtetit perfudon atehere kur rruges se jetes prej gangsteri te mamit has ne ndonje dukagjinas i cili fshin b... me vendimin e gjykates...

pastaj kur del ne lajme qe vrau per gjakmarrje plasin komentet "waaa mami, maloket akoma mesjete me kanun, pffff"

Sa raste mund te jene te ngjashme, ku kriminel qe kane vrare jane denuar sa per sy e faqe me nga 4-6 vite dhe kane dal per dy vite...? Pastaj thone pse ka hakmarrje, se gjakmarrja sipas Lekes eshte vet Xheneti i Shenjte!

Zero respekt per te atin  e viktimes. Ever heard " an eye for an eye " ? Nuk du me bo si garip, por une kom nji djale 17 vjec. Larg qofte t'i ndodhi dicka e tille dhe vrasesi te dali me dy vjet burg ? I don't give a flying fuck who was to blame. That motherfucking piece of shit is going to meet God. Jeta ime ka mor fund gjithsesi. Por ky eshte vetem une. To each his own.

Kishte 2 cuna ky me duket, e u menu si prind per me te voglin qe ta mbante gjalle. Aq me shume qe Cuni pare kish bo shume armiqesi. Asnji ne kete mesele nuk eshte cun apo goce mami. Me kujtohen disa raste te tilla, ene njonin qe ja dorezun koken e Cunit ne cante.

mire ka bo po kjo fjalia "nuk me kerkoi falje Luiza", me boni sh pershtypje dhe mu.
Dmth ky priste falje prej Luizes per jeten e cunit? dhe nqse do i kish kerku ajo, aq do i mjaftonte ktij?
Se norma qe shifet knej, eshte qe kerkohet zbatimi i ligjit ne masen me te rrepte po jo falje prej prindit te tjetrit.

 

Ketij prindi i eshte hap plaga nga e para me kete ngjarje, nese i eshte mbyll ndonjehere. Eshte e rende ta humbesh cunin ne lule te rinise me plumb kokes, kshu qe ene cfare thote sduhet me ja vu veshin shume, se normal as ky sdo jete.

o Brredh, po ja fut pak si kot. Kerkimi ndjese nga familjaret e ati qyrrashit duhet te ishte gjeja me elementare. Po Luiza as e begenisi fare, gjithe hallin e kishte mos ti rrinte qyrrashi ne burg. Te njejten gje po bejne dhe tani familjarisht, famijla e intelektualeve artiste Xhuvani. Doli qe nje Doktorr Xhuvani paska qene prej kohesh drjetor i psikiatrikut te Elbasanit.

Dy pyetje ngrihet, pse duhet te shkonte nga alkoli te psikiatriku Elbasanit? Dhe si ka munci qe psikiatriku e mbajti vetem nje ore?

Tani sic duket po bojne gati me e qit si te semure mendor!!!

Qe kur e pashe aktrimin e Luzies me Kryeministrin ne krah e kuptova qe po lute teater, beri dorheqje qe ta kete me te lehte per ta nxjerre nga burgu. Po populli bageti genjehet, dhe ve empatine para logjikes. Psh ketu ma fshine komentin ate dite.

mbase, mbase. Ashtu si e shof une, te falme i kerkon tjetrit kur i shkel kemben po kur cuni jot i merr jeten cunit te atij, tingllon hipokrite me i kerku te falme. Ah, ai qe ja mori jeten po, cdo dite nqse ka mundsi t'i kerkoje te falur.
 

Bredh, po kur qeni yt kafshon qenin e komshiut, i kerkohet falje? lol

Nuk eshte hic kryesore ajo, i kerkoi s'i kerkoi falje pas pilafit, po nje fare kortezie dhe e ben njeriu ne keto raste, sidomos kur eshte dhe politikan a figure publike. Kjo normal nuk do te thote se prindi/familja duhet te marre fajesine e akteve, por sikur dhe "ndjej keqardhje per dhimbjen qe iu shkaktoi cuni im".

Më anormalët janë ata që komentojnë këto raste gjërë e gjatë . Popullit të thjeshtë nuk i jepet mundësia të japë Intervista . Por  edhe po deshe me ja ditë mendimin nuk jep Mejtim Mëndjeje tek PPU , po shkon për ngushëllim dhe kur është ekstrem ka një shprehje

"Të ruajt zoti mënd e kresë "

Me kaq e lë Jetën të rrjedhë pa vënë Diga e lexuar psallme se si duhen gjykuar ! Zakonisht edhe në vende më të zhvilluara se ne me ç'jemi parë e kanë kapërcyer fazën e Histerive Kolektive , ose Grumbullohen dhe bëjnë protesta kundër akteve të krimit ose ja lënë Gjyqsorëve .

Tek ne që me ardhjen e Dhjerokracisë Tufa e handikapatëve mendorë që ka buisur rrugëve me trimat nëpër faqe Interneti , fatmirsisht ne Xhibolen e kemi vetëm me ngërç mendor , bën Filosofin Moralist dhe Shoqëroro Politik të individit 

Ose ka edhe   të sëmurë mendir që ankohet përse nuk e vizitojnë dhe atë në Psiaktri megjithse qihet Miklovan !

Anormale eshte te mos diskutosh kur vriten 4 veta te henen, plus nje 20 vjecar mbreme ne Shkoder pas nje ndeshjeje kalcetoje me 20 plumba. Sa per Xhibin ai punon me durim per rikthimin e Shqupit ne pushtet e politizon a lidh me durim e dedikim, cdo problem me Palloshin, si ne rastin e Cones. Eshte liria e tij te politizoje cdo gje se ene shume lidhje me viktimat a fatkeqesite e ketyre individeve nuk ka, prandaj kot kerkon ndjeshmeri.

Perfundimi dihet, diten e katert Edvin Kristaq Rama do dali urdheruesi i vrasjeve dhe Grida me Xhibin do udheheqin turmat ne rruge se Cuni i Sheqeres eshte i pamundur.

 

Zgjou mre se nuk te ka nodh me verte!!! (ketu une te kepus nja 2 dacka ndersa ti me syte myll thu "jeta ime ka mor fun!") smiley Shpejt i got uje qemolit!!! smiley 

Atehere mesoje cunin te respektoje pragun e tjetrit mor Qemol se c'do ligj ne kete bote eshte perpiluar duke pas ne mendje qe njeriu eshte kafshe territoriale... qysh nga ligjet e lashta shqiptare deri tek kushtetutat moderne. Nqs cuni yt (mqns e more psh) i shkon tjetrit brenda ne shtepi ti bej cte duash me vone por mos u habit sikur te ndodh me e keqja.

Kostandin Xhuvani ishte i pire dhe u trajtua me vitamina ne spitalin e te cmendurve. S'eshte barsalete, eshte prononcim i drejtorit te spitalit psikiatrik te Elbasanit, Ylli Muca.

Ne prill 2014 Xhuvani ishte shpallur ne kerkim nga Policia pasi sipas deshmimtareve kishte kercenuar me arme dike ne Gjirokaster. Prokuroria e mbylli ceshtjen duke injoruar komplet Policine dhe deshmimtaret dhe duke u bazuar tek varianti i Xhuvanit se ai ate moment ndodhej ne Elbasan. 

Arben Pasho qenka drejtuesi i Prokurorise qe ka derguar policine gjyqesore tek spitali i Ylli Muca per te zyrtarizuar alibine e Xhuvanit duke marre vertetimin e spitalit qe duhej per te mbyllur dosjen e radhes te cunit te deputetes, tashme (prill 2014) deputete per se dyti, e rilindur nga i madhi, njeshi, rilindasi vete, Rama.

Ylli Muca vete qenka denuar me burg dy vjet pasi t'i jepte kete certifikate-alibine djalit te deptuetes, pasi i vdiq nje pacinet kur ishte mjek ne Cerrik. Rilindja kuptohet e rilindi nga kjo ngjarje (dhe pozita si mjek ne Cerrik) dhe e solli ne Elbasan si drejtor spitali.

Mediat e papara shqiptare normal qe nuk begenisen te kerkojne as artikujt e tyre per kete pelivanin, e normal qe as e pyeten fare tani per kete deklaraten bombe te vitaminave (p.sh. cili mjek ia dha vitaminat dhe sa te dehur te tjere ka trajtuar psikiatria me vitamina), po shkuan tek spitali, i drejtuan  kameren, fole i thane ca ke per te thene, dhe e cuan kaseten ne Tirane. 

 

Po Prokurorine e ka pyetur media per kete dosjen e vitaminave te psikiatrise, apo s'eshte nevoja?

Po ministrin e atehershem te drejtesise, Halimin e komisionit te pucisteve?

Po Beqen, ministrin e shendetsise qe e ka bere Yllin drejtor spitali perpos rekordeve penale?

 

P.S. Gjykata e Elbasanit paska nje cute website, kuptohet pa arkiva per vendimet...c'i do vendimet kur ke nje shpend qe mban peshoren ne sqep smiley

po pastaj xhib? me ndere bohen punet ne ket bote. Kjo ndodh kudo, do kish thone dikush.

Xhibo mua me duket se shpendi po mbahet tek peshorja. smiley

Edhe kritikët e kadaverës i mungonin PPU . Plus xëbërthyesit ..i qaj nonën më të bukrit ...Dhe në krye si zakonisht flamurtarja Xhibole që i bën dërmile me artikuj Vrasjet , Veasësit , Gjyqsorët dhe ...Moralin qytetar ...që i ka humbur !

Si duket teoria Gjëmbore e "shumë luleve e shumë kopshtijeve " e paska në axhendë dhe këtë gjithdijshmëri të gjithditurish që ua kalojnë dhe Biblës që thotë shkurt  " Mos Vrit " .

Xhibole nuk është ndonjë zgjauarsi e madhe ta shndërrosh faqen e PPU në histeri që të kapin herë pas here , si xëbërthyese situatash , duke përdorur fatkeqësinë e të tjerëve . Si duket ngërçi mendor që të shoqëron në tokmakun InteliDjent që ke ,  nuk bëka dot dallim për ndodhitë ! Më e vetkontrolluar më mirë për ty por edhe për PPU që nuk e vë faqen në dispozicion për të denigruar personin ,  përveçse kur ai vjen vet këtu me dëshirë të muhabetosë !

Ti shif e bën !

He mo shoke antikomuniste c'thuhet? Ka ndonje te re? E dha doreheqjen KM-ja? 
A po i marrim arkivolet e cunave edhe te dalim ne demostrate ta rrezojme kamunizmen? 

 

Grida me Palloqen po e kerkojne ta japi doreheqjen, por Palloshi eshte egoist e sja ndi fare. Osht cu ene Zeni se ndjehet shume i hidhnum e turperum nga reagimi i munguar i KM. Tani te shofim sa efekt do kete politizimi i Xhibit, se i zgjat inoti 4-5 dite.

mos o burr se xhibi eshte i depolitizue, i baraslargue dhe objektivue vetem çalon pak nga ana babes shpirtnuer, Skenderbeut te dyte, babes se kombit, Qenefit te Madh. 

Po ku ka politizem me te modh se tek ky artikull?

I jati i Viktimes se pare, deklaron se ne rast se Kosta do ishte denuar per vrasjen e pare, ai do ishte ende ne burg, pra sdo kishte kryer keto vrasje. Me pak fjale pergjegjes eshte sistemi i drejtesise se djeshme te Shqupit, me Halimin e Kulicin, se Muli, kulloste qenin. Jo nuk e kap njeri ket thelbin, se Cuni i Sheqeres del ne drite te keqe. Medemek, fajin e ka Tahiri, ec mo kujt i plasi. 

 

jo jo u larguan nga ajo fare - tani pyetja e madhe eshte PSE nuk u arrestua ky ne Prill te 2014 smiley 
per mu kjo qendron pavaresisht thirrjeve te xhibes ndaj KMse. 
ky plehra xhuvani duhet te ishte brenda. 

Musabelliu ka te drejte kur thote "nuk me kerkoi falje". Ne baze te cdo kodi njerezor dhe kulture (aq me teper kultures shqiptare) kerkimi i faljes eshte gjeja minimale. Sipas tradites zakonore, ne nje rast te tille, familja e vrasesit dergon nje ndermjetes per te kerkuar falje, dhe per te kuptuar pozicionin (borxhin) qe i ka familjes se viktimes. 

Ne cdo vend te botes se qytetruar, edhe ne Europe, ne nje rast te tille, aq me teper qe familja e vrasesit jane persona publik dhe politik, mendoj se do te kerkonin falje publike, do te ulnin koken dhe do te terhiqeshin nga jeta publike. Xhuvanet nuk e bene kete veprim, perdoren cdo mundesi qe kishin dhe e nxoren djalin nga burgu per 14 muaj, zonja vazhdoi angazhimin publik duke u rizgjedhur deputete, nderkohe qe i biri vret edhe kater njerez te tjere.

Perseri nuk kerkon falje, por del ne nje show televiziv se bashku me Kryeministrin duke u kerkuar falje zgjedhesve, dhe asnje ndjese per viktimat e djalit te saj. Nuk e di, ky qendrim nuk me duket njerezor...

Po kerkoi ndjese, i bie te pranoje krimin e te birit. Po djalli duket ne detaje. 

Ajo nuk kerkon ndjese per dicka qe i biri nuk e ka bere smiley

Ketu pastaj hyn ne loje Rrethimi i Vogel dhe Kostandini do kthehet ne shpi si djali plangprishes, dhe vetem kur tja degjojme prape koburen.

Kush e pa aktin para parlamentit, e kupton qe Luiza behet rrogoz per djalin e vet, edhe sikur te vrasi gjysmen e Shqiperise ajo prape nuk i ve faj.

Po qenefet e peshkut le te vazhdojne me empatine per luizen se e gjeti halli p).

Çfarë llumrash ka mbajt  ai vend o zot .Dhe fatkeqësia jonë është se janë në dëndësi të madhe tek PPU .

Ose kriminelë të lindur e rritur pa Edukatë qytetare që Ju dha mundësia në stanin e Sqepërve të ndihen si dikushi ,,, ose të sëmurë mendorë që mendojnë se janë të zot të përcaktojnë Norma mbi Moralon shoqëror .

As krishti nuk u bën fajde kësaj kategorie Xhibolesh me ..mëshiroi o Zot se nuk dinë çfarë thonë !

Nuk e di pse u fshi po isha dakort me Ju i lebetitur ,por lexo këta dhe bëra një kujtesë nga urtësia popullore , të përfaqësojnë u[ paktën Kulturën e vendit të tyre dhe kështu si janë në momente Histerike ...

kripa në Gjellë e Gjella me karar ...apo është ndryshe ?

Eshte ndryshe, sepse kultura shqiptare ka hup, vendi eshte ne krize morale e shpirterore. Ne ate Lokal u vra fatkeqesisht edhe nje Tetar, i kthyer nga Sherbimi ushtarak ne Afganistan, qe nxirrte ndonje lek per familjen tu shit kokaine (duhet te japi doreheqjen Kodheli????), kishte edhe balerina 15-16 vjecare qe shisnin trupin gjithashtu (rasti i Veliajt te japi doreheqjen). Nejse, nuk i voto njeri e skan ca bojne, erdhen zgjedhjet lokale, ceshtja Xhuvani me siguri do te kete kosto elektorale.

Me duket se plaku i ketij te vrarit, ka te drejte. Nje njeri me probleme, nuk duhet perkedhelur nga prinderit, perkundrazi duhet izoluar. 

Pjer, ai ishte fytyre e ndyre, qe cudi si nuk ka vra plaken e plakun e vet deri tani. Luiza eshte e cmendme, i duket cuni yll e i vogel ende, mos e harrro dashnine e nones per djallin qe ka mbajt 9 muaj ne bark.

Nenat, Tironco, nga dashuria e madhe qe kane per çunin, i perkedhelin kaq shume, sa i shpien ata ne rruge te gabuar. 

Dashnia e nje nene te cmendur, ne ket rast e coi ne rruge te gabuar djalin e saj  e i boni  ene gropen vete nones. Shife si po e lincojne, po e mbro Kristi me Zhejin.

Habitemi me ndonje te zbritur nga Mali qe e myt djalin me duart e veta kur ja pushto shejtoni, por eshte me dinjitoze.

Njihuni me prokurorët që mbyllën dosjet e Xhuvanit 

Pse shteti është bashkëfajtor për 4 të vrarët? 

Tek nje artikull tjeter, Bushati/Lapsi thote qe sonte do shkoje Tahiri tek Fevziu per te relativizuar fajin e shtetit, dhe per ilustrim kopili ve kete foton ne artikull smiley (vini re djathtas ne foto ate tipin me cigare ne dore, s'e prish terezine)

E shef mer Xhib qe vleresohen meritat. Tahirit vetem ia ka mbajt me iu hudh police siper e u bo minister. Dmth nuk mjafto vetem tifozlliku si ai i cigares.

Lavirja e paska be edhe kete?

Kjo ngjarje eshte thjesht poltizim qe i behet ne kurriz te fatekeqesise qe ju ka ndodhur disa familjeve shqiptare dhe akoma me keq ketu diskutohet per prinderit,ministrat,komshinjte apo ku diune se cfare nuk diskuton njeri pse ndodhi krimi dhe sistemi qe e beri ate njeri dhe shume te tjere te krijojne keto lloj tragjedise. Pra nuk kapet problemi pse ka ndodhur. Sheume e shpifur kur merren me edukime dhe prinder apo ku diune se cfare dhe kalojne deri tek qeveria dhe ndoshta Ambasadori Kinez mund ta kishte fajin.

Po ngjarja qe ndodhi ne Shkoder sot ? Diskutoi njeri qe robi e vrau tjetrin pse kishin bo llafe ne kalceto ? Dhe jo pak po i ka zbraz karikatorin me nja 20 fishek. Po kjo cfare mund te ishte ?

Ja pra qe ne merremi apo duam te politizojme nje ngjarje qe mezi sa e prisnim te ndodhte qe te kishte DEBAT .

TURP .  Po po Turp.

Po sikur te ishim duke ndejtur ne ate vend ne kete kohe ...dhe ne mund te perfshiheshim ne te te njejtat skena .   

Me kujtohen skenat e atij malokut te Vaedin Lames [ALTIN malokut) ne mes te Tirones kur nxirrte pistoleten ne mes te rruges..apo etj etj. Pra ishte dhe eshte sitemi qe i edukon me frymen e kultit te individit keta MONSTRA. Eshte shoqeria jone qe kane mendjen vetem te kene nje dyqan dhe kaq , mos te punoj njeri ...hmmm

Qe eshte politizim, dihet. Asnjeri nuk thone "prinderit e kane fajin", apo "babai e ka fajin". kapen vetem me nenen, sepse ajo eshte me politiken. Problemi eshte qe dhe PD eshte katandisur kaq poshte tani per argumente. 

Po normalisht qe e ka politiken me vete ky rast. Nena politikane, ky ja hodhi burgut, S1KQ vete notoi  ne valet televizive per ket rast. 

Plus droge, pushtet, prostitucjon, qysh nuk na qenka politike?

o njeri i mire, ate qe zbrazi karikatorin do e kalbin ne burg, dhe ai e ka sefte kete.

Ndersa Kostandin Krrimineli e ka vrasjen me 2 vjet burg, dhe ate me pishmollink se e coi dy here ne rekurs vendimin e Gjykates se Tiranes, kerkote pafajsi miku. 

Duket se mes dy mizerjesh djali deputetesh, si me mizerja, ka mbijetu. 

Te bo cudi se si ky prind thote me qellun djalin me automatik, dhe te nesmen doli me u sqaru. 

Te ngrente dheri, do thosh Nasi!!!

Mire ka bo 25 te kishte vra, ca donin ne kater te mengjesit? droge prostitucion ,ishalla del sa me pare , sa te harrohet kur palloshi 

te shkoje ne beograd do merremi me te

Ty or mik , me keto mend qe me paske .............vari lesht qenka per te ardh gjynof .

Sa kohe qe politika ne Shqipni do jete shkopi magjik si ne Arabine e kohes se Kalifeve, keshtu tmerresh me mosndeshkime dhe manipulime ne favor te te fortit do shikoni. Dhe cdo gje, fale gazetareve trima, do mbetet ne nivelin e thashethemit deri sa te kryhet nje vrasje persedyti nga i njejti person. Ilaci per ket? Kudigjo une i shkreti? Po te pakten te flitet mutsihonja kur te boje vaki. Se dro po revoltohet nanjoni dhe po e bon noi prakuror, gjykats a politikue shembull, if you know what I mean. 

 

 

 

 

Po ky Kostandini paska qene vertet i cmendur. Tani qe lexova kete intervist besoj ne fjalet e ketij prindi qe i eshte vrare i biri, ne menyre te pabese , Shume i poshter si tip ky Kosta! Megjithe ate simbas pershkrimit qe i behet ngjarjes dhe rethanave te vrasjes dhe pas vrasjes, me con ne konkluzion se Ky djal vertet ka qene i perkedhelur nga prinderit e tij dhe i fryre perpara "shoqnise" si njeri i pa prekshem, tangerlliks!

Pra %-jen me te madhe te gabimeve te kesaj monstre e ka patjeter familja! Ijati dhe e jema! 

Me beri pershtypje fjala e Luiza Xhuvanit, ne publik kur dha dorheqjen! 

" Si qofte ai eshte djali im" - kjo nuk i thuhet publikut, nuk i thuhet botes, ndoshta mund ti thoshte komshiut ose komshijes, por si deputete nuk mund te shprehej keshtu me mire se heshtja, dhe dorheqja pa buje nuk kishte! 

Arsyeja, pse nuk duhet ta thoshte eshte sepse ky para se te vriste keta qe vrau, tani 4 vete, 1 prej tyre shokun e tij, ky kishte bere gjemen nje tjetri, qe e kishte gjysem shoku, nje mimjes e mimroma! 

Tani u binda qe fajin me te madh e ka familja! Me qe jemi tek familja, Babai i tij ka thene noi gjysem fjale ?!! 

 

Ky prindi, qe thua ti, pesoi nje humbje shume te madhe me djalin. Megjithate, qe te krijosh nje ide, eshte ne lagje me gjysherit e konstandinit, por ka ardhur duke zaptuar pronat rrotull tyre dhe duke bere te fortin. Ka bere gjithnje te fortin, ka ngritur biznese ne ato toka te zaptuara, eshte aktiv ne PD dhe tani doli qe dhe lidhjet e energjise i kishte te paligjshme. Djemte e ketyre bejne te fortet e vriten, jo robt normale, se ashtu e kane marre edukaten ne shtepi.

sipas ksaj piruetes, fajin e kane te fortet qe hane plumbin se jane me PD, jo te fortet qe i vrasin.
nuk harron te theksoje se kto u ndodhin vec anormaleve, se robve normale nuk u ndodh gje.
Te pakten 2 prej viktimave u vrane rastesisht. Nje tjeter u vra ne Shkoder pas nji ndeshje futbolli. Pse mer dallkauk, ne nji shoqeri normale, ai i forti perfundon me plumb kokes? po ca u pa pastaj se ke shtet? se ti po e pranon vete qe kjo qenka rrjedha normale e te forteve (te mos harrojme, ktyre qe kane me lidhje me PD)

Sipas teje, paska bere mire Kostandini qe e paska vrare. Nje kelysh PD-je me pak.

Kete e the ti, jo une. Une thjesht thashe "keta tipa vriten" me njeri-tjetrin. 

C'lidhje kishte te tregohej historia se kush qenka "ky tipi" dhe me cilen parti? Apo afiniteti politik i mori koken? Qe nuk ka shkuar per te ngrene llokumin e fejeses ai djali qe vrau te parin Kostandini, ajo ben mu. Nga c'kam lexuar une, nuk i shkoi ne shtepi Kostandinit por nje shoku te Kostandinit. Ky thote e vrau per vetembrojtje, nderkohe qe s'me duket se ai tjetri kishte arme.

Aha e kuptova, mut njeri kak tjeteri, si puna e PD PS, se e shpjegova me larte! smiley  Ky stan kete bulmet ka! 

Te duket apo ste duket ty, Gjembi, ene viktima Konstandin ka qen, me emer dhe probleme droge, e leme me kaq se njifen mire kush jane edhe ata te viktimes. Nuk pati vrasje gjimnazistesh per facebook jo.

Nuk i njoh, Tironci. Problemet qe ka patur viktima meritonin vdekje? Nese po, Kostandinin kishte caktuar shteti per te dhene denimin? A po kerkojme shtet apo vazhdojme "e meritonte"? Se cfare meriton njeri apo tjetri ne mund ta kami si opinion, por vendimin e merr gjykata.

dmth ky prinderi qe eshte duke dhene intervisten paska qene aktiv ne PD ?  Po nuk ka dyshim qe familja e madhe politike nga te dy krahet jane fajtore per cdo gje, edhe per krimin ordiner, pervec te tjerave.  

dhe familjet politike qe grinden me njera tjetren, per pushtet, para dhe influnence ne teritore, kane ndikimin e tyre, tek populli!

" C`Thote Partia e ben populli c`thote populli e ben partia" ky eshte cikli i ketyre partive, PD/ PS  smiley 

Ne fakt PARTIA nuk duhet te jete vendi ose mjeti per te favorizuar aktivitete te paligjshme ne kurriz te publikut qytetar!

Se ne shqiperi eshte bere e modes, qysh heret , qe Partija si familje politikesmiley ka krijuar precedentin e mosndeshkimit, pershka te "aktivitetit politik" militant , dhe nuk ndeshkohet njeri! 

 

Bir selmani i nenes ...ke te qaj me pare

Po flet Tan Hoxha ...tek Fevzua...

pytja Shrekut : pse ja hodhi doren ne qafe Rama luizes ?

Ca gallate, paska dale dhe Kryeprokurori, Llalla, te mbroje vendimin e prokuroreve qe injoruan Policine dhe e mbyllen ceshtjen kunder Xhuvanit me preteksin "ishte tek spitali i te cmendurve per terapi me vitamina".

Adriatik Llalla: Rasti në fjalë i referohet 25 prillit, kur në lagjen 18 Shtatori në qytetin e Gjirokastrës ka pasur një konflikt...pretendohej se Xhuvani nuk kishte qenë në Gjirokastër në momentin e të shtënave pasi ndodhej në një spital psikiatrik të Elbasanit për shkak të problemeve me alkoolin. Kjo shoqërohej me dokumentat përkatëse të marra nga ky spital. 

 

Sokol Balla: Pse prokuroria cilësoi më të vlefshëm një dokument spitali sesa dëshmitë e 2 apo 3 personave?

 

Adriatik Llalla: Prokuroria verifikoi kartelën klinike në spitalin e elbasanit...

 

Sokol Balla: Pra, konkluzioni është se policia nuk e ka lënë të lirë, por çështja është pushuar në bazë të rrethanave të caktuara...

 

Adriatik Llalla: Çështja është pushuar në bazë të provave të grumbulluara.  

 

[replika eshte e cunguar se s'e nxe komenti--eshte e plote ketu

Si tha Llalla para ca kohesh, do shifni se si do ta ndertoj une shtetin shqiptar duke luftuar kokat e medhaja te korrupsionit smiley

 

Vertet ironike per gjithe keta legenat e shtetit....nje incident i vogel (Xhuvan-respektivisht) si ai i prillit 2014 tashme po behet fokus nga vrasja e 4fishte e Xhuvanit me shume dhe se vrasjet, e bashke me lakrat e shtetit te kapur per koqesh nga mafie-stemi, po dalin dhe kungujt para kamerave duke mbrojtur lakrat e tyre.

Doli Rama i pari ne ekran pasi e qiti Luizen si qyqe (me veshje e sjellje) para TV, pastaj doli kreu i spitalit e foli per vitaminat qe i kishin dhene Xhuvanit, tashi doli Tahiri me alibi te ngjashme e Lalla duke justifikuar dosjet e kopsitura (packa se ishte koha e Ina Rames).

Normal qe doli dhe Berisha me Xenin per t'i bere leksion Rames se si luftohet korrupsioni.

Ka ngelur vec Nishani pa u prononcuar me deklara tip "po po, Xhuvani u shtrua tek psikiatriku se kishte mungese vitaminash"...s'eshte cudi te thote dicka te ngjashme kur Rilindja tia kaloje gjithe pataten gjykatave pa mbajtur hic pergjegjsi per mosarrestimin e Xhuvanit ne prill 2014 apo per berjen e te emes deputete pas vendimit te gjykatave.

Interesant qe ne Shqiperi te dergokan ne psikiatri po te jesh i dehur. Ketu te cojne ose ne polici ose ne spital te zakonshem deri sa te te dale. Apo ka shkuar vete ky djaloshi, teksa ishte i dehur, ne spital e pare qe i ka dale perpara?

apo per berjen e te emes deputete pas vendimit te gjykatave.

[US]  xhibi - 4 Nëntor 2014 - 19:52 Permalink

përgjigju

C'lidhje ka mandati i deputetllekut te nenes per krimin e te birit? Pergjegjsia dhe ndeshkimi jane individuale jo familjare, apo jo?

 

Ndër të tjera ai e ka quajtur përfshirën e djalit të deputetes Xhuvani, një dramë për familjen e saj dhe një dramë për shoqërinë në tërësi.
 

Po prinderit e familjaret e atyre 4 qe shkuan jane duke hedhur valle? Interesant, po vuaka me shume Xhuvani se ata te tjeret.

Nje familje eshte ne Italy, Gjembi, dhe ata nuk jane komod me cfare bente i dashuri i tyre ne 4am me 15 vjecaret Shqiptare, tjetra familje e ka cunin shok dhe pjese te bandes te Konstandinit, familja e trete e ka baben e bashkeshortin ushtarak qe shet kokain part time. Te gjithe ndjehen te pafuqishem qe nuk kontrolluan te afermit e tyre nga perfshirja ne jete dhune ku vrases si Konstandini bejne kerdine. 

Flm per biografine e familjeve. Tani cfare lidhje ka keto qe the me ate qe tha Me i Miri, qe duket se me shume i vjen keq per familjen e vrasesit se te te vrareve? Apo po thua qe meqe qenkan me biografi te keqe te vraret (sipas teje), Me i Miri mendon qe s'meritojne keqardhje?

Keto te keqiat qe permende ti me siper per te vraret, meritojne gje denim me vdekje? Se as ne shtetet e Amerikes ku lejohet denimi me vdekje s'te fusin gjilperen per keto.

P.S. ku e di ti qe Italjani ka qene per 15 vjecaret aty e qe qenka i perfshire ne jete dhune?!

Biografine po ja bo ti me Shqupistat, se po merresh me Luizen e lidhjet e saj.

Une merrem me individin, me cfare ben, me se merret. Kur ve gjob e shet droge eshte akt kriminal jo biografi politike.  Por kur lexon vetem veten tate si kupton ca gjona, gjemb.

Jo gjembi, nuk thashe se meritojne vdekjen, por meritonin sjellje me te kujdesshme, ose ti kish kap nje grip qe te mos ishin aty ne ate ore perballe atij individi. Akti i Xhuvanit eshte e kot te politizohet sepse eshte mine me sahat, kur shperthen nuk e denon me vdekje, por e kyc mrena dhe celesin e hudh ne det.

Fatkeqesisht, konstandinat i drejton o vdekja o ziolimi i perjetshem.

Po rri o gjem mos keput kumblla e jep pafajsi kur sdi gjo. U leshut ju me godit qeveriun me cdo kusht. Cer bote 54 vjecari ne kuplara ne 4 am, i binte pianos? Prap nuk e di pse me ve gjona qe si them. E kam me ju te Shqupit qe cdo detaj do e dridhni me histerizem. I vrau krimineli Gjemb, e duhet te denohet nga gjykatat e te mos shofi mo driten e diellit. Ti ca do, zgjedhje te reja? Po prap sfitoni se nuk voto njeri per Cunin e Sheqeres, keshtu mos na harxhoni kohe kot me politike.

Eshte kronike e Zeze, as roze as mavi.

po merresh me Luizen e lidhjet e saj.

smiley Ku keshtu? Beji copy paste po pata thene gje per Luizen.

Por kur lexon vetem veten tate si kupton ca gjona, gjemb.

Shume dakort!

Akti i Xhuvanit eshte e kot te politizohet sepse eshte mine me sahat

Ku e pe ti qe po e politizoj une? Une vura ne dukje cfare tha Tahiri, as fola fare per Luizen apo partine e saj.

Tani qe Luiza nuk eshte me deputete dhe cuni ka ra mrena, eshte ceshte gjykate e jo politike. Sic u mundua Likja tja hudhte pa lag, ashtu do perpiqet ene Konstantini. Do zoti sdel me ne publik.

ore, si s'qenka çeshtje politike kjo, se po  na habisni??

athere pse doli  kryeministri ne konference shtypi me Luizen  e me pas e konsideroi si standard ne politiken e vendit dorheqjen e saj... etj etj.  a nuk quhet politizim ky?

 

pastaj, po keto faktet e tjera  per incidentin e Lazaratit:   ''Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri, për zërat që akuzojnë policinë se ka lënë të lirë Kostandin Xhuvanin, djalin e deputetes socialiste, Luiza Xhuvanit, për incidentin e ndodhur në Lazarat, ka thënë se ai është shpallur në kërkim, por në mungesë të arrestimit të tij në kohën e përcaktuar, është lënë i lirë''.

 

po mire, nga e dime ne qe nuk kane nderhyre funskinoare te larte te politikes dhe policise,  te cilet bene te pamundur arrestimin e tij  ne afatin e caktuar..?!    a nuk eshte edhe kjo ceshtje politike  madje korruptive?!

 

Me fal Belul, Konstantini nuk ishte ndonje figure politike, qe Rama te korrte privilegje tu e mbrojt.

A po hape ceshtjen e korrupsionit dakort jam, por hape aty ku duhet, Naco te bej ate qe si lan te bente Halimit, mister Drejtesie. Keshtu rregullohet Shqiperia. Hap dosjen e vjeter me ket rast e kontrollo Prokuroret e asaj kohe e gjykatesit e shif kush ka nderhy a ka shkel ligjin. Merr masa e shkarko, qe te mos dalin vrasesit te lire. Tahiri nuk hy, o Belul, Prokuroria e ka nxjerr ne vend tjeter. E per ca do e kapnin njehere per sherr ne kafene? Po nuk eshte Shqiperia vend qe ndiqen gjonat aq kollaj. 

Ky eshte trajtim i paster politik, se nuk eshte rasti i pare qe vrasesit lirohen nga gjykatat tona. Ben pershtypje se eshte femije Parlamentareje, por raste si ky ka plot. Prandaj eshte e politizuar, ceshtja, Socialistet rrine me goje mbyllur e Demokratet po e cojne ceshtjen me ne ekstrem. Pse habitesh, Konstantini ishte madhor, 26 vjec e prinderit as i pirdhte fare.

une e shof si kronike te Zeze, ku qeveria nuk arrin te krijoje nje atmosfere besimi ne vend, dhe prinderit jane te terrorrizuar se nuk i kontrollojne dot femijet e tyre qe u kthehen ne 4 am. Sa per policine, per cudi policia eshte levduar, nga deshmitaret, se ka ardhur ne kohe, e 2 polic i kan arrestu te gjthe.

 

or vlla, do flasim cik per rastin ne fjale ne,se ndryshe po u haperdime me reformen ne drejtesi etj, nuk kemi per tu marre vesh kurre..

shiko, une nuk po akuzoj  Ramen.  ndersa  Konstandini nuk ishte figure politke, por ishte  e jema e tij dhe Konstandini  qe ka kryer nje krim shume te rende, vrasje, ka perfituar pikerisht sepse ka pasur privilegjin e te  jemes politikane.. si? nderhyrje  nepermjet  lidhjeve e miqesirave ne drejtesi, raporte mjeksore fallco etj.. (i kemi sterthene keto ne fakt) .. ndryshe Konstandini do te merrte nje denim tjeter, dhe jo ate qesharakun qe i dhane per vrasjen e pare.   

 

pastaj kur me thua kete:   ''Pse habitesh, Konstantini ishte madhor, 26 vjec e prinderit as i pirdhte fare.''

po mire, pse kjo eshte ceshtja??  po themi ketu qe Konstandini e conte e ema dhe i jati neper klube nate, ata e cuan te droga etj..??    -ashtu eshte Konstandini  nuk pirdhte fare per prinder, por ama kur palos njerez  si  pa gje te keqe,   jane  prinderit qe pjerdhin per Konstandinin..smiley   madje Konstandini, pikerisht   sepse kishte kete lloj mbeshtetje  prinderit, dhe  dinte lidhjet qe kishin ata, i dukej vetja sherif  dhe vriste njerez for fun!

 

p.s  bravo policese qe e arrestoi menjeher, por pasi vrau 4 vete..  por do ishte me mire sikur ta arrestonin , brenda afateve per ate incidentin e Lazaratit, qe nuk ishte thjesht sherr ,por sherr me arme.. e meqense ky ishte perserites dhe i denuar per armbajtje pa leje (kur kreu vrasjen e pare se keshtu degjeneroi ai rast , ky u denua vetem per armbajtje pa lje.smiley),  mund te ishte ne burg  dhe nuk do kish bere kete qe beri..

Teknikisht një të vogël ku të çon kjo lloj Llogjike vlla i dashur .

Përse të mos mendojmë që e Ëma ishte kundër Tahirit dhe dërgoi në lazarat Kostandinin për të luftuar  me ARMË Policinë që dërgoi Tahiri ?

Të tjerat nga dëshira për tu shprehur tej Kufijve Xhibistë ( mos ma merr për keq se nuk je u asaj kategorie Histerikësh ) si parimor e për ti trajtuar problemet në gjerësi e thellësi të shpien siç e lexon në qorrsokake .

Prandaj më e thjeshta pa smiley Xhibolesh do ishte me dy Rreshta ..Vrasës . Mostër me shpërfytyrim njerëzor për Jetën . Duhet dënuar në maximum të Ligjit , pasi është shembull i mirë për të Luftuar gropën kryesore të halesë sësali Qenef berishës   , Mosndëshkimin dhe Mbulimin e Krimit ngado dhe kushdo që e Kryen ! Dy vetë , dy Monstra , dy Kriminelë  vranë dy  të moshuara në Durrës , njëri NIPI smiley..dhe për këto Mostra , flamurtarka e të barazundurve Xhiboolja , asnjë rresht gjerë e gjatë si Histerike !

Përse duhet tjerrur kaq ?

Belul, une per rastin ne fjale fola e po flas. Luiza, ishte artistja simpatike, qe Rama e kish qef ta kishte per imazh ne parlament, por nuk ishte deputetja e forte qe bente presion ndaj gjykatesve e prokurorve.

Konstantini kishte lidhjet e veta kriminale, ishte individ 26 vjecar, me njohjje e lidhje  qe e mbronin dhe e drejtonin, ndersa e jema i jepte vetem nje mbulese njerezore para te njohurve dhe rendte mbas tij sa here shkelte ne mut.  Sa vrases kane nxjerr gjykatat me denime qesharake? Dhjetera e dhjetera, por ky eshte rast i vecante se eshte djale deputeteje. Kur nuk arrestuan rrebelet e Lazaratit ku bente pjese edhe ky, tregohet se u be nje fare amnistie. Ky ka pas emrin si kundershtues i policise me arme ne Lazarat, shume me e rende se sherri ne qebabtore, qe zhurmon PeDeja, por ne rastin e qebabtores  Prokuroria e hodhi poshte ate sherr duke provuar qe Konstantini ishte ne Elbasan.  Prokuroria dhe policia jane te pavaruara, dhe reagimi i Prokurorise te ben te dyshosh.

pse te mos rihapet dosja e vrasjes se pare, e te gjykohen pergjegjesit.

Keta te gjithe mundohen te imitojne Ed Ramen edhe kur flasin kodra mas bregut, ca t'i bojn asaj dreq gjatesie qe si behet derman. 

 

, ne 8 minuta ka arrestuar autorët e dyshuar- ka thënë ai. 

Po ky ka qene i njohur ne lagje si vrases, dhe i gjithe "aktiviteti" i tij ka qene brenda rrethit, dmth Lagjes! Te gjithe ekane dit qe ky ishte "trim" i modh! Rendesi ka qe eshte kapur, por me e rendesishmja eshte te denohet, dhe si do te denohet ,  populli pret sa do te denohet! 

Mire eshte qe gjyqi te behet publik, dmth ne prani te banoreve te lagjes, atyre qe e njohin dhe qe ka qene problem per ta! Ne qoftese ka qene, gjithomone simbas shtypit! 

 

Me ndërthyrjet e Gdhëmblt ..Po ti ku e lexove ..etj variante të atij që me gjashtë të zëna nuk i kapje dot kokën dhe mbahej për i "pakapshëm " sipas parimit të lojës me kungulleshka ..pse një ..po sa ...smiley çështja mori kuptim  Dësrstilst smiley

Të nderuar përrenj psikikë Xhibolistë !

Me që jemi në të njëjtin Blog dhe ndjekim me shumë Interes komentet Gjëmbore që na hapin Horizont si zë kryesor në fjalën e fundit të ndodhive , a ka mundësi ndonjëri nga shokët antikomunistë të të gjitha orëve anti Tahirit më të Mirit  të thotë.. Çfarë kërkojnë Konkretisht me këtë rast , pas përfundimit Unanim e njëzëri me Shqupin që ishte

një rast Politik !smiley

Të jetë apo mos të jetë Deputete zonja Xhuvani . ta dojë apo jo të birin edhe në këtë fatkeqësi psikopatësh e krimi që i ka rënë . Mundësisht ndonjë grua antikomunsite anti Tahir .

Të dënohet apo mos të dënohet Vrasësi ? Mundësisht ndonjë ekspert i krimeve të 21 Janarit që ka përvojë për këto vrasjet katërshe !

Cila do ishte forma më e mirë e qveritarëve të çfaqeshin për këtë eveniment .Si Rama apo si...kush rast po themi i ish Mut Burrit të Shtetit Berishës !

Të japë dorëheqjen Qeveria dhe të bëhen zgjedhje të Reja ?

Po shoku Nishani çfarë mendimi ka !

Shteti ka rënë .Rrëmbeni armët ..tha . Ku është mo i martë purtha shalët !

Ej, kush i ka dhene prap vitamina Idrizit ne vend te ilaceve? E teperuat...

Pse mer xhib ku u preke ? Na për gjërësinë dhe thellësinë e dijes së dërstilistëve tuaj po mundohemi ? Me sqaru popullin drejtësidashës , informacion marrës por pak Veshderr se nuk kupton se çfarë po dun këta që kërkojnë  me kthy çështjen lesh për Dërstilë .smiley

dmth në prill të 13 qe lesh i palarë .Tani kemi mundësi jo veç ta lajmë por edhe krehim  bëjmë shtëllungë . Apo jam kabim ? Pse e kthe me mjeksi tie smiley

Po qe vetëm për ty ta kam thonë më Lart . Mjaft me Histeri smileysmileysmiley

Amon mer...hudhe ne burg gjith fisin, kujt po i rruhet

Kokaina i ka kto gjona, eksitohen robt

hmm, eksitohen robt dhe pa kokaine ne fakt...

Droga I ka keto gjera .kot nuk ka amerika shkallen me te larte te burgosjes ne bote ,pjese derrmuese per posedim e shperndarje droge.

Me vjen keq per cunin e ketij dhe per vete kete, por ky sic duket nuk di te arsyetoje qarte. Cuni i ketij ka shkuar brenda ne shtepine e tjetrit per te ushtruar dhune i armatosur ( ky ka qene synimi i tij se s'ka shku tu ushtroj dhune duke ju thene rrini urte se kam pistolete loder me vete). Ajo qe beri Xhuvani ne ate rast meriton denim por edhe lehtesim ne denim sepse ka arsye te forte dhe mendoj se vendimi i pare i gjykates ishte i drejte.

Problemi eshte se mbas asaj ngjarje duket sikur ky djale ka marr shume per kot dhe patjeter qe ka patur edhe krah te ngrohta, por per kete gje nuk eshte i vetmi ne Shqiperi, dhe as i pari as i fundit.

Ai qe vrau ate balerinen psh duhet gjetur dhe kapur poashtu te gjith ata qe e ndihmuan te largohej, dhe denimi i pare qe duhet te marrin eshte per paburrerri, kur nje burr vret nje femer dhe nje pushtet alabak e ndihmon te arratiset. Turp! 

Rama erdhi ne pushtet me premtimin se do c'beje shume nga te keqijat qe beri pushteti alabak i Berishes dhe sot nuk ka paturpesi me te madhe se sa te dal e te thote se filani asokohe vrau nje femer me kallash se ishte i forte me krah te ngrohta dhe u lejua te arratisej e hala s'eshte kap. C'ma perdor kete si pike kunder rregjimit alabak te Berishes kur te parat gjera qe duhej te bente kjo qeveri ishin pikerisht keto, venia e drejetesise per kete dhe shume padrejtesi te tjera ne vend ne menyre qe te krijohet nje standart ne Shqiperi?  Njerez qe kan kryer vrasje (flas per kriminel dhe jo hallexhinj te detyruar) qe levizin lirshem dhe qe jan rrezik potencial ne cdo moment ka ne Shqiperi me thas ne rruget e cdo qyteti. Me keta te merret policia dhe sistemi gjyqesor. Nqs gjyqesori s'i denon atehre shteti t'ju jap zgjidhje me cfaredolloj menyre sepse i falet kur ne sistem ka nje handikap te tille. Perndryshe i bie qe keta njerez ti vras ky shtet me doren e tij.

Me vjen keq per cunin e ketij dhe per vete kete, por ky sic duket nuk di te arsyetoje qarte. Cuni i ketij ka shkuar brenda ne shtepine e tjetrit per te ushtruar dhune i armatosur ( ky ka qene synimi i tij se s'ka shku tu ushtroj dhune duke ju thene rrini urte se kam pistolete loder me vete). Ajo qe beri Xhuvani ne ate rast meriton denim por edhe lehtesim ne denim sepse ka arsye te forte dhe mendoj se vendimi i pare i gjykates ishte i drejte.

nuk ishte te shtepia e Xhuvanit

si mund te justifikosh krimin e tij ne rastin e pare habitem.Vendimi i gjykates paska qene i drejte smiley

 

Shtepia e mikut te tij ku ishte dhe ky brenda pale kundershtare e agresorit te armatosur. Pike muhabeti kur hyn ne shtepine e tjetrit duhet te marresh parasysh pasojat sepse ke marr persiper nje pergjegjesi shume te madhe. 

Alibia e radhes qe e shpeton Xhuvanin Junior eshte pikerisht psikiatria...nuk doli kot tani dokumenti gjasme autentik i Spitalit Psikiatrik Elbasan, per te justifikuar mbylljen e hetimit per kanosjen ndaj nje shtetasi ne Gjirokaster. Xhuvani Junior do dali si i cmendur, nga droga, efektet e renda psikike etj dhe do 'internohet' ne spital psikiatrik qe ti shpetoi burgut perjete.

Luiza do e pranoi kete kompromis : me mire djali budall me kartele dhe ne shtepi, sesa ne burg mbi 25 vjet duke mbledhur sapun

Kshu  kshu ti !  , se per pak na ben ne fajtor smiley

 

ja pra qe edhe spitali psiqiatrik ne Elbasan i shfajeson paq e per bukuri edhe budallenjte!

Mire Zoti i do fort budallenjte se i ka ba me shumice , po dhe Edi Rama qeka me Zotin smiley

smiley

Dhe Rama do dale e do thote se "Drejtesia beri Drejtesi" si Shpetim Gjika qe dje nga salla e gjyqit kerkonte qe Drejetsia ta shpallte te pafajshem.

Dhe te gjithe te qeshur e te lumturuar do te perqafojne njeri-tjetrin

Nderkohe, ne media Policia del lakuriq ne lidhje me faktin se nuk levizi njeri as gishtin e vogel per arrestimin e Xhuvanit kur ai u shpall ne kerkim pas kanosjes ne Gjirokaster muaj me perpara. Me kot Tahiri mundohej ti hidhte fajin Prokurorise mbreme ne Opinion :

Detaje nga çështja (Gazeta MAPO) :

1. Prokuroria kërkoi verifikimin në banesën e të dyshuarit Kostandin Xhuvani në Tiranë, por kjo kërkesë është kundërshtuar nga policia, pasi nëna e tij kishte imunitet, çka mund të shkaktonte probleme të mëvonshme ligjore.
2. Për gjatë periudhës 1-mujore të kërkimit policor, policia e Gjirokastrës nuk ka dërguar asnjë informacion në prokurori lidhur me punën e saj për identifikimin e vendndodhjes së të dyshuarit dhe shoqërimin e tij për sqarimin e ngjarjes.
3. Prokuroria ka deleguar kryerjen e veprimeve hetimore në Policinë e Gjirokastrës dhe konkretisht nga oficeri D. S, i cili është lëvizur nga detyra vetëm 6 ditë pasi ishte caktuar për hetimin e dosjes “Xhuvani”.
4. Prokuroria nuk ka kërkuar caktimin e masës së sigurimit ndaj të dyshuarit, pasi prova e vetme ishte paraqitja për njohje nëpërmjet fotografive bardhë e zi të printuara nga sistemi TIMS.
5. Dy muaj pas ngjarjes, avokati i të dyshuarit ka paraqitur në prokurori një Memo sipas të cilës, drejtori i Spitalit Psikiatrik të Elbasanit konfirmonte shtrimin e të dyshuarit Kostandin Xhuvani në këtë spital më datë 25 prill 2014, ora 17:00.
6. Regjistri i spitalit është sekuestruar nga oficeri i Policisë Gjyqësore në Drejtorinë e Gjirokastrës P. më datë 27 korrik 2014, tre muaj pas ngjarjes.
7. Prokuroria nuk ka urdhëruar kryerjen e ekspertimit grafik të regjistrit të Spitalit Psikiatrik të Elbasanit për të përcaktuar vërtetësinë e tij.
8. Nga paraqitja për njohje e të dëmtuarve me të dyshuarin dhe disa persona të tjerë, asnjë prej të dëmtuarve nuk ka identifikuar Kostandin Xhuvanin si autor të përdorimit të armëve në ngjarjen e datës 25 Prill 2014, në qendër të qytetit të Gjirokastrës.

lere propaganden partiake mor burr ke opinion vet?

Jo pse ta leje? 

Nese keto jane te verteta, pse duhet me pas bezdi? 

Nuk kam qene kunder PD-s ne gjith kete ngjarje. Madje mendoj se e ka menaxhuar mire politikisht ngjarjen. Ajo qe thash ishte miqesore.. nuk jam kunder atyre qe shtrohen thjesht nuk me pelqen propaganda partiake. 

Pashe shtypin shqiptar sot. Skandalin kane fillu me e varros tashme. Ate te psikiatrise po e po, por edhe keto ndodhite e pakendshme te dy tre diteve te fundit. Ed Ndjeshmeria s'merret me me kete pune. Analistet e sumes teme po shikojne noi film francez intelektual.  Uroj te jem i gabuar, por nuhas nje dashamiresi te madhe ne popull per Kennedy-t, pardon, per Xhuvanet. Nuhas gjithashtu nje indiference po kaq te madhe ne popull per ata oreliget qe lane ca jetima dhe ca kercunj neper shtepite perkatese. Uroj te jem i gabuar.

 

 

Btw, e mbani mend ate gjykatesin qe me ca gabime proceduriale shkaktoi lirimin e atij qe pastaj e la top ne vend shefin e policise ne Shijak? A ja hongri edhe atij mutin drejtesia apo e di gabim historine une? Noi gazetar trim e la pa pi makjaton me zhbirilu? 

 

Mrokëll luftarakut smiley

Po kthen  kohët e lavdishme kur digjon tufën e dirigjuar nga Xhibolja dhe i rendit me vergje  lefTKopeja për të orientuar korin e Histerikëve ..

Xhuvanët fshihen posi miu

do i dënoj Bedri Spahiu ..

Të kishte mënd ai vënd , nuk pillnin LefTKope . Më mirë bënin një Hu e kishin dhe për ngrohje në dimër dhe për ndonjë shtup sipas rastit kur bllokohej haleja .

Paska dhe LefTKopeja të vërteta smiley që krijojnë bezdi smileyPër çfarë i ka , përse i duhen ?

Rrëmbeni armët .Tua rruajmë si në Rumani smiley

Nuk ka ndryshu gjo . As një vit nuk ka kalu ... po u TROKET Tahiri përditë !

Urno?

Po kthej una kohen e kujt? C'thua o ilac, c'flet? 

Thuaje edhe nje here, po shkoqur ama. Dhe pa thumba zahmet. Drejte. 

Me tërër mend nuk mbush kështu smiley  Po ke plot rreshta më poshtë që e çkoqisin dhe bëjnë Lopka .

Po kemi sihariq o burrë . Turmës i erdhi udhëheqja .LefTKopeja midis nesh po na kthen kohët e Lavdisme për tu dhënë të kuptojnë Turmave Histerike se " na kem feisin e Bukit or tie " nuk ka dektun smiley

Ke i' t'keqe ti bablok. Nuk ke mase. 

Kshu s'je rob i keq. Po nuk e njef masen. M'fal qe po ta them ee, se noshta s'm'takon! Kalofsh mire.

Quhet " nuk ke protokoll " ...për virtualitet ...jo " nuk  ke masë "

Vetëm ma sqaro përse duhet dhe për çfarë duhet . Fundja edhe vetë si e ke mendimin . Do ishte ndryshe po të ishim Konkretë dhe do të personalizihej këmbimi mendimeve . Të meti hatri me " nuk mbush " smiley ka dhe për këto një thënie Vulgare po Popullore .smiley

Me shëndet i dashur !

Qe drejtesia albaneze eshte hale, s'ka njeri dyshim. Mos te rafte te kesh te besh. Por me qendrimin e shtetit (km, min. brendeshem, kryeprokuror) ne kete rast, e ashtuquajtura reforme e premtuar ne drejtesi duket nje shaka e kripur.    

ti je shqiptar inferior qe nxin cdo gje shqiptare

Me thone te drejten u mundova ta zbardh icik, se bera sikur kisha patur ndonje pritshmeri nga "reforma ne drejtesi."

te lutem merru me vendin tend dhe mos e shaj me vendin tim!

ca te merrem me vendin "tim" nga nje ane stiva e pjatve qe mazallah se ulet, me ane tjeter Obam kamunisti qe na pin gjakun, keshtu qe venin tat me mbetet me sha. 

Vete e ke fajin qe nuk kthehesh ne parajse.

Rri urte se ua kam inatin dhe ju kolegeve te pjatave. iFiqo thote se i dhembin gishtat qe i preu sharra, ti me Xhibin po ... e di vete ti. E me mbesin mua te gjitha. Ku te kthehesh, thone qe edhe aty kane ardhur kamunistet.

smiley Mos hap thashetheme kot per mua me xhibin. E shoh se ke filluar te influencohesh nga mashtruesi qe bredh.

Ki kujdes se s'i paske lare mire pirunjte. Po te duash nje instruksione si t'i lash me mire me kontakto ne privat se kam zbuluar nje metode te mire.

sekreti eshte te ilaci, e diskutum dhe me Fiqon ne pushim te ndeshjes. Ca metode unike paske zbulu gjoja?

Une s'thashe gje, bile s'kam pare gje me sy. Po di qe zhdukeni tek magazina me ore te tera e kur ktheheni thoni qe s'keni me fuqi per pjata, kaq di une. Bredhi pastaj ka infot e veta, por s'eshte puna ime.

po lejn nam o burr!
Nuk e ka keq ai kur thote qe kto refugjatet po i japin namin e keq atyre qe kane ngel mren.
Ai xhibi masanej paska qene i terbum fare...si nuk bo as pushim mer

.

ndonje pritshmeri smiley

ta zbardh i çik smiley.. do i ketë ra ndonjlë pië boj kine sipër smiley Leje ashtu siç ishte .Mos e zbardh !

Qe drejtesia albaneze eshte hale,...Mbaju kësaj dhe thuj babasqapit ta zbardhë me Plepistët që bashkë me shurën e lehsve  ka 25 vjet  që Ulërijnë e nuk pushojn akoma .vër vër vër ...

Se kanuni zotërie ishte ma i vlefshim se Ligjet e kamunizmës zotrie ..

Ajo qe pretendon ky prind sndodh kurre ne nje shtet normal ku flasin institucionet e jo kodi zakonor i shoqerive tribale ku mungesa e shtetit i ben individet te kerkojne falje ne menyre fshatce 'me fal qe femija im vrau femijen tend'. 

Tjetra, na duhet et besojme qe meqe djali i tij kishte ne dore revolver prej lodre vrasesi duhej te verifiko te autenticitetin e armes se tjetrit para se te shtinte ne menyre instinktive drejt nje kundershtari qe mban ne dore nje mjet jetemarres?

Te shprehte pak keqardhje per viktimen (tani viktimat), jo vetem per veten e saj do kishte qene nje fillim i mire. E di, akt teper banal, por ne fund te fundit djali i nje deputeteje vrau per te dyten here! 

Prandaj gjygjsori eshte kaq i rendesishem ne nje shoqeri qe funksionon normalisht. Pa nje gjygjsor te pavarur humbasin te gjithe, sepse te gjith ne nje koh do ken probleme dhe do ju duhet drejtsia. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).