Një krizë politike 6-mujore në Kosovë mori zgjidhje në pak orë mbrëmjen e së mërkurës. Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa arritën marrëveshjen për krijimin e një koalicioni të përbashkët. Pakti u arrit në zyrën e presidentes Atifete Jahjaga, ku merrte pjesë edhe ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jacobson. Isa Mustafa do të jetë kryeministër i Kosovës dhe kjo u konfirmua nga LDK-ja. Ndërkohë, Hashim Thaçi do të jetë president në vitin 2016.

Lajmi fillimisht u be i ditur nga presidentja Jahjaga përmes një deklarate në Facebook.

Sipas Jahjagës,  në takimin e zhvilluar me nismën e dy liderëve, Thaç dhe Mustafa janë  pajtuan në parim për ndërtimin e koalicionit ndërpartiak, për të ndërtuar institucionet e Republikës së Kosovës, konform Kushtetutës dhe vendimeve të Gjykatës Kushtetuese.

Top Channel ka mësuar nga burime brenda dy partive më të mëdha se liderët e tyre janë pajtuar që në ditët në vijim të ulen për të ndarë postet kryesore të pushtetit, ndersa garant i marrëveshjes pritet të jetë presidentja kosovare dhe Ambasada Amerikane.

Sipas njoftimit të presidentes, Thaçi dhe Mustafa theksuan përkushtimin e tyre për përmbylljen e shpejtë të procesit të ndërtimit të institucioneve në bazë të Kushtetutës, vendimeve të Gjykatës Kushtetuese dhe parimeve kushtetuese që ruajnë karakterin shumetnik të Republikës së Kosovës, përmbushin detyrimet ndërkombëtare të rendit dhe ligjit dhe forcimit të rrugës euroatlantike të vendit tonë. 

74 Komente

Tesh protesta te veve-se kunder ambasadores amerikane qe ka mundesuar dhe del garante e marreveshjes.

Na cane trapin dhe keta dhiderat kosovare, me keq se ata te Albanies.

Te kishin pyetur Ilir Meten, si me eksperience qe eshte, per dy dakika do e kishin bere qeverine, dhe do i kishin ndare ofiqet. 

Per Mustafen, s'e desh Prishtina?  Urdhno Kosova. 

Keta vertete lane koqen e namit. Kane gjashte muaj qe provojne gjithe perkembimet, orgji fare. Likja te pakten eshte "monogam" i perkohshem.

Marreveshje shume e mire, sepse eshte e pjekur.

 

Me vjen keq qe Albin Vetfundosja do qendroj ne opozite... se zakonisht, keto partite e vetfundosura te protestes, ashtu  fuqizohen duke qendruar ne opozite... se vetem llafe jane.

koalicioni me ordiner ne kosove. PDK-LDK . qeveri qe sdo mbaje asnje pergjegjesi. 

nuk e kuptoj pse arvizu tha sala eshte burre shteti  ashtu sikurse nuk kuptoj pse jacobson i duket vetja mbret ne kosove.  keta politikane t e kosoves nuk kane kurrfare dinjiteti , jo se keta ketj kufirit kane, jo jo. as keta nuk kane. po ky nivle eshte si ti kape per veshi jacobsleshja e ti thote ua bera veshet llapush , shpejt beni qeverine mistreca. fap ata dore per dore ne qeveri.

gjynah per kosoven.  e vetmja shprese eshte VV atje. kane treguar qe jane te pakorruputaur, politikane te mire dhe ne prishtine kane sukses me shpend ahmetin. 

 

 

Cfare TURPI!

keto qe i zbythkan me zgjedhje nga kryeqyteti u bokan kryeministra. kryeministrat e provincialeve. ku provinciali thote jom nga alidemi.

Koalicion qe gezon perkrahjen e shumices derrmuese te qytetareve.

37% PDK 30%LDK=67% vetem keto dy parti.

Shtoji dhe 20 kartona nga minoritetet koalicioni qe tani ka 87 vota nga 120.

Te mjaftueshme per te ndryshuar edhe kushtetuten,qe te mos krijohet me nje problem i ngjashem pas 4 vjetesh.

Eshte nje koalicion pro europian dhe te pakten islamiket e VV jane jashte.

Albin Kurti: Isa Mustafa kerkon qe te mbrohet nga dosjet e prokurorise.

Po nuk ishte ky Isa Mustafa qe do te hyje ne qeveri o islamik?Tani qe beri koalicion me Thacin qenka i korruptuar?

Shko dhe mblidhu me Shefqet Krasniqin dhe Fuat Ramiqin tani dhe filloni beni demostrata kunder Perendimit.

Kelysh serbi!

Ti mer klluf, boll fole per gjona qe s'ua ke idene! Fshiheni si ...va pas ca pseudonimeve dhe pervec shpifjeve "guxoni" edhe te shani robt. Une po ta them tulle qe je nje cope idiot! Ti ke b... t'ia thuash njeriu ne ftyre qe eshte nje "kelysh serbi"?

Me cfare kujton ti se u shantazhua Mustafa qe te pranoje koalicionin me Thacin? Ju jeni thjesht ca kllufa qe kujtoni se cdo llaf i nje amerikani eshte ligj i Zotit. Kshu na mbrojtet edhe ate zorraxhiun e Moskes, se e mbeshteti Dell. E ngelet si mut kur moret vesh qe Washingtoni s'ishte dakort dhe e qeroi per 3 jave.

Ju jeni thjesht ca vemie islamofobe qe ju mjafton nje qendrim ne mbojtje te te drejtave te myslimaneve per t'i damkos si terroriste njerzit. Shkoni lepijuni Janulles dhe Irinejt. Le qe ti xhanem je shume klluf per te arrit me kap ndonje gje. Ta kane zene te tjere rradhen ketu per tu pagu per propaganden qe bejne.

Une s'jam shume pro VV-se, por keto qe thua qe VV-ja eshte islamike jane pa taban. Si shume shpesh, Shqiptaret ngaterrojne mbrojtjen e te drejtave te njeriut. E njejta "sindrome" si ajo qe miresjellja e dikujt quhet dobesi. Nga c'kam lexuar une, dhe duke ditur qe VV-ja eshte parti me te rinj me ide te theksuara te majta, VV-ja ka mbrojtur te drejten e personave te nje feje te caktuar te ndjekin ritet e tyre. Nese do ishte hedhur ndonje ide qe, psh te krishteret nuk lejohen te mbajne kryqe mbi 2cm ne qafe, ma do mendja se VV-ja do i mbronte te krishteret.

Ti je shume bujare me kete shpjegim (ndaj ketyre dylekshave "perendimore" te Peshkut). Besoj shpjegimi eshte goxha me i thjeshte: jane tipa qe s'ndihen mire nese s'urrejne nje ose disa kategori njerezish nga "te tjeret", dhe te tjeret e preferuar per keta majmune jane muslimanet, se muslimanet kane "fene e gabuar", dmth fene qe s'eshte ne mode me Perendimin/Ameriken.

Ironikisht, tipat si keta ishin te paret qe u bene pro-muslimaneve/Turqise ne kohen e Perandorise Otomane, meqe atehere superfuqia ishte muslimane dhe tipat per te urryer ishin "te tjeret" e feve te ndryshme nga otomanet, katoliket/ortodokset lol

Per ta Amerike-stereotipizuar, keta pra jane rednecks-at tane (shqiptare).

Fenomenin e kundershtimit te cdo gjeje myslimane thjesht se eshte trendi e kam vene re prej kohesh nder bashkeatdhetaret tane. Pergjithesimet na e hajne shpirtin tere jeten.

   Nje  gjetje e mire shume, per kapercimin e nje krize te panevojshme ! Qe degjone kshillat e Amerikes tregon se jane ne rruge te mbare .Urimet me te mira dhe suksese Isa Mustafes !

Duhet te na gezoje ky fakt perballe serbeve .Ti leme paragjykimet e  romuzet e te shofim perpara se jemi sot me tre shtete shqiptaresh ne Ballkan !

+1

He he he. smiley 

Hehehe ca legeni ky Mustafa. Me e ndershme do ishte te shkonin ne zgjedhje prape .... po thuj kujt i duhet ndershmeria smiley

Paske qene per Albin Karagjozin mer? smiley

Nuk i do mamadhia, nuk ke cer ti bash. 

Jo me, nuk isha me asnji ne fakt, perkundrazi vetem fakti qe ramushi do behej kryeminister per mua e bente ate marreveshje pacavure. Megjithate, kur arrihet nje marreveshje dmth qe duhet zbatuar nga te gjitha palet dhe jo te shkelet me kembe sapo dikush tjeter te te ofroje me shume sesa merr me marreveshjen ne fjale. Ky u tregu legen, pavaresisht ketyre muhabeteve me amerikane dhe europiane, te cilet sic gjeten gjuhen me Vucic do e gjenin dhe me Albin Kurtin ne fakt. Nejse, per mu Isa Mustafa ishte legen edhe para marreveshejes me Thacin smiley

Edhe po te shkonin ne zgjedhje rezultati do te ishte i njejte.

Duhet ndryshuar Kushtetuta,qe nese partia e pare nuk krijon qeverine ta marre e dyta e keshtu me rradhe.

Shyqyr me ne fund u ftillune se lan nom. Hajt pune te mbare oj Kosove.

Une Janulles si jam lepire dhe si lepihem kurre o Lizander Saraci dhe skam hyre ne ate kishe qe kur u be Janulla kryepeshkop.
per mua feja e shqiptarit eshte Shqiptaria.

Shko njej ndonje tjeter per ta akuzuar per joshqiptar dhe jo patriot.

Per mua si Janulla,si Irenej si Shefqet Krasniqi jane antishqiptare njelloj.

Fakti qe Albin Kurti flriton me Shefqet Krasniqin tregon qe eshte thjesht nje vegel e serbo-arabeve dhe perdor populizmin per te marre vota dhe jo ide dhe projekte konkrete.

Per njerez te tille ka vetem 5-6% te votave dhe se shpejti pension.

Booo ti vuan nga idea fikse per Zotin! Fakti qe del Shefqet Krasniqi e thote qe Shpendi nuk eshte i korruptume si Mustafa apo nai tjeter, nuk do te thote qe po flirto njeri me te. Ai mund te thote ene ne mes te dites qe o dite, kjo s'me ben as mu as ty qe themi "po eshte dite" flirtues me te. A e kupto kaq gjo apo jo? Pyte nje here veten nga kush i ke marre "informacionet" qe VV flirton me ekstremistet? A i di ti vertete se car jane e car interesash kane ata njerez.

Pastaj e di ti qe Shpendin e mbeshtesin edhe nderkombetaret? Si i bi tani qe edhe keta jane me Shefqet Krasniqin?

Shkruaj sa te duash vetfundosja ka lidhje me islamizmin dhe dhunen.

Kete nuk e mohon dot sikur te shkruash gjithe diten dhe te besh romanin me te gjate te botes.

Qe ta marresh vesh e mos te lodhesh ta them...

Albin Kurti

Pro shamijave islame ne shkolla

Pro burkave dhe ferexheve

Kunder arrestimit te imamave per terrorizem

Do me o Belul?

Me thua qe VV nuk flirton me halet islamike?

ose nuk shikon ose nuk do qe te shikosh.

Nuk po flas per Shpendin,se ai nuk eshte kryetar i VV.

Albin Kurti

Pro shamijave islame ne shkolla

Kunder ndalimit per te mos izolu ato vajza qe duan te praktikojne nje fe. Ka dallim shume te madh ketu!

Pro burkave dhe ferexheve

Totalisht kunder! Me thuaj nje femer te mbuluar ne VV qe paske pa ti. Apo te eshte duk e mbuluar gruaja e krishtere e Albinit?

Kunder arrestimit te imamave per terrorizem

Kunder show-ut te qeverise me keto arrestime. Pra kunder mbulimit te deshtimeve e skandaleve te Thacit me pseudo-luften kunder terrorizmit.

Do me o Belul?

Du fakte dhe jo perralla qe i ke mbledh nga kllufa (ose agjente) neper internet.

Me thua qe VV nuk flirton me halet islamike?

ose nuk shikon ose nuk do qe te shikosh.

Jo ore une shof shume mire. Ajo qe une shof eshte nje ide fikse nga ana jote! Se me rreshton perhere ca postulate pa lidhje per te cilat nuk ke sjell asnjehere asnje fakt.

Nuk po flas per Shpendin,se ai nuk eshte kryetar i VV.

Po eshte nen-kryetar dhe kryetar i Komunes se Pristines. Pra njeriu me i rendesishem ne VV pas Albinit. Me kete sinqerisht ke tregu se as qe ia ke idene se si funksiono VV. Po fare fare!

gjeja me keqe e mundshme per krahinen shqiptare te kosoves.partia serbo-saliste e mustafes ne qeveri me serbet..forcat atdhetare,partia e ramushit dhe ajo e albinit jane  ne opozite.   kjo tregon qe si ne shtetin shqiptar te shqiperise,ashtu edhe ne shtetin e perkohshem shqiptar te kosoves ,jane ne fuqi partite esatpashiste qe jane kunder nje shteti shqiptar ne ballkan.  kjo do te thote se nuk jemi pjekur akoma si komb.  ;perqindja e ''albave''  dhe ''kokcepeve'' eshte akoma e larte.   por ,gjithsesi ,shenjat jane te qarta,qe levizja kombetariste eshte ne rritje dhe eshte ceshje kohe realizimi i shqiperise se 1912-s.

O  kulluf, po shqiptari morfologjikisht ashtu eshte kokcep... smiley Dmth ti do ti zhdukim kokecepet ne?

Jo thjesht mamin tat qe prodhon monstra si ty!

Erdhi prape Ilia Toli shoke! Hajdeni shpejt se ka gallata.

O kulluf... erdhe prap ti mo kerric gomari? smiley

Po mor dobic interneti, shqiptari ashtu e ka morfologjine koken me cep dhe hundezhgabe. Apo nuk e dije, o "patriot" e "nacionalist" i madh? smiley

 

O veze e prishur!! 

enter code:

code: cancel "O veze e prishur!!"<

response: can not cancel >

 

enter code:

code: fuck you time limit <

response: thank you!

 

 

 

eshte figurative ajo o ''integrims''smiley o zog lubonje!

 

Zob lubonje je vet, se lubonja i rraces tende socialist eshte. Ju edhe kur iu q* socializmi prap socialiste mbeteni. smiley

p.s. rraca eshte figurative. smiley

shiko me cilin je ne te njejten  linje -me socialistin ntsm!   vetem ne shqiperi shikon internacionaliste qe kane qejf te hiqen si te djathtesmiley!  ky thote shqiptare e kosovare,sali-serbi yt gege e toske!  te dy palet jeni fare e keqe (me sa duket mbeturina turko-sllave) qe na u bete peshqesh ne shqiptareve.edhe jevgjer te kishit qene ,do kishit nje cike dinjitet,,,

smiley

 

 

Po c'keni o te uruar. Po jemi bij te nje nene, qe mos qofshim. O sa mire me ken shqiptar, remember ?

Sheqerose si te duash o Lizander,por ja ku po ta them une se tani qe ka mbetur ne opozite do te fillojne show-et e VV.

Cfaredo qe te beje qeveria VV kunder.

Do te bidesh edhe ti qe ata bejne lojen e serbo-arabeve.

 

Po qe puna me të q* e kemi shumë kollaj them . q* më  Hulkun smiley dhe mbase ndryshon situata ..na zgjatet pjesa e prapme e Topeve të Ilias smiley

Dmth krahsimin e kisha lexo këtë me acdc1

I dul fjala Adri Nurellarit qe tha se pa Hashim Thacin  nuk ka institucione ne Kosove. smiley

Dhe Nurellari ka qene kombetarist i thek smiley

Zëri i Amerikës: Në këtë kuadër ajo që është përmendur shpesh është shqetësimi që ka Kosova por edhe diplomacia ndërkombëtare rreth radikalizmit fetar dhe përfshirjes së qytetarëve të Kosovës në luftërat e huaja. Si i shihni zhvillimet e fundit rreth kësaj çështjeje?

 

Tracey Jacobson: Ne e kemi përgëzuar qeverinë për veprimet ligjore, bashkëpunimin e policisë, prokurorisë dhe agjencisë së zbulimit për të arrestuar individët që mund të mund të jenë kthyer nga luftimet në Siri dhe Irak me synim që të kryejnë veprime radikale në Kosovë dhe për të arrestuar dhe marrë në pyetje ata që kanë nxitur të rinjtë që të shkojnë të luftojnë e të vriten ne luftëra të huaja. 

Ja keshtu kjo pune e radikaleve ne Kosove. smiley

Zero shanse per te bere politike me ata qe jane futur tek ky kallupi me bold. 

 

Dhe Nurellari ka qene kombetarist i thek  [smiley]

smiley

Adri, shoku i Henrik Qilit. U hoq ca kohe si liberal me Saliun dhe pastaj e ktheu pllaken u be tip liberal progresisti, dmth socialist moderno-amerikan...

Tani ti  thua qe qenka edhe kombetarist... Nuk i dihet. smiley

Ne nje teme per marreveshjen PDK-LDK, shumica e komenteve jane urrjetje kunder Vetevendosjes per..."islamizmin e tyre".

Sepse neve s'na duhen parti me interesa dhe prioritete shqiptare, na duhen ngjale-ngrenes dhe bythelepires-apriori te Perendimit, te cileve politikane politiken e jashtme ja ben zv/ambasadori amerikan  i cili na garanton kufijte - thane trumykurit qe lundrojne ne Peshk si alga dhe qe turfullojne per "islamizmin e Albinit" ne tema pa lidhje me te, sidomos ne tema ku diskutohet nderzimi artificial dhe antioksidantet e rrushit te Skraparit smiley

O xhib, nuk ka urrejtje po konstatim.

Te jane vesh syzet. Pusho pak. Hipi karrocerise se ndonje 4x4 dhe bej nje xhiro ne Texas te clirohesh pak nga stresi.

Kur tjetri thote "sot eshte e enjte" dhe ti i pergjigjesh me "jo jo, Albin Kurti eshte terrorist!", i vetmi konstatim qe behet eshte fakti qe dicka se perbrendshmi s'te punon mire. Tjeter pune/ceshtje nese arsyeja eshte sepse ke ca ingranazhe te pagrasatuara apo dicka tjeter...

Nuk thash gje terrorrist. Lexo mire, se sic te thash te jane vesh syte dhe syzet ..

Po ka dul kaq i zoti ai Nurellari qe keshillon politikisht Thacin nje zot e di. smiley

Zëri i Amerikës: Por këta muaj që kanë kaluar a nuk e kanë dëmtuar procesin politik në Kosovë dhe proceset që janë përballë saj?

 

Tracey Jacobson: Mendoj se çdo vonesë është e dëmshme për Kosovën. Është e dëmshme për shkak të mundësisë së humbur për përparim në çështjet që janë të rëndësishme për Kosovën. Është e dëmshme për imazhin e Kosovës në komunitetin ndërkombëtarë dhe është dyfish e rëndësishme tash pas kësaj vonese të gjatë që kushdo që e formon qeverinë, apo drejton parlamentin, të jetë i gatshëm të punojë shpejt, vendosmërisht dhe në mënyrë bashkëpunuese për të çuar vendin përpara, për të lënë këtë periudhë vonese prapa dhe që të shohim përparim të vërtetë në të ardhmen.

Po ca nuk jane shume dakort me kete.

pasi u pa qe kombetarizmi nuk luftohet me ''integrim'', agallaret qe japin ''linjen'' vendosen ti kundervihen kombetarizmit me islamizmin!   cfare paradoksi !ne te gjithe boten keto dy ideologji jane kundershtare te forta,ndersa ne shqiperi na dalkan aleat!

sikur te kishim edhe ne shqiperi nje force seriose kombetariste,pd-ja me ps-ne do ishin bashkuar prej kohesh!   njelloj si ne kosove.

n'fund t'fundit, fajtor nuk bo Mustafen po njerzit qe votojne ksi robsh.
Nga ana tjeter, edhe Haradinaj sikur u perfol per pazar me Thacin ne kurriz te VV dhe LKD. Me gjasa qe s'do kene ron dakort per postin e KM. Cdo gjo ne linjen e allishverisheve te Likes, Berishes dhe Rames. Sezoni ngjalor u hap dhe n'Kosove...

Kurti: Mustafa kolaboracionist, marrëveshja për të forcuar SHIK-un smiley

Hajde karnavale hajde!

Po ti me kete haje dhe pije deri para dy ditesh o Albin.

Shko e futi nje namaz tek Shefqet Krasniqi se ai do te te sjelle fat.

 

Ndonje yshtje mo... smiley

Vazhdon ambasadorja amerikane :

...Dua të them se jam e kënaqur që palët e përfshira në negociatat aktuale janë të përkushtuara për përparësitë strategjike të cilat i ndajmë edhe ne, siç janë: themelimi i gjykatës së posaçme, vazhdimi i bisedimeve me Serbinë, zhvillimi ekonomik, sundimi i ligjit përfshirë luftën kundër korrupsionit, miratimin e ligjit për luftëtarët e përfshirë në luftërat e huaja. Të gjithë këto janë gjëra të rëndësishme për të ardhmen e Kosovës, për të cilat udhëheqësit e PDK-së dhe LDK-së pajtohen...

Duket qarte qe deri me tash aktoret politike qe kishin shumicen ne Kosove nuk kane rene dakort me keto perparesi qe thekson ambasadorja. Ndryshe nuk kuptohet kjo vonese kaq e madh. Pra, shkurt : nuk u be stani me lepuj. smiley

P.S. Nurellari qenka keshilltar i mire politik! smiley

Me erdhi shume keq qe su be Rramushi  smiley por me erdhi shume mire qe su be Albini .

I leni mor mos i tallni, mos i shani dhe qe i vini ne loje sepse sa  vite  shtet kane keta vellezerit tane, me shum pak dallime tipi, karakteri, etj, kur ne te diturit e shumte ketej , me 100 vjet shtet dhe i shifni si shkojne.Si derri e macja! Gezohuni ore qe te merren vesh dhe te bejne " pes gjera te mira " ! 

Ore miq, kemi pergjegjesi te rende para te ardhmes Kombit, ne se do shperdorojme kete risi qe na e dha All-Llahun....dhe Amerika ! Nuk do ta  arrinim kurreeee, ! ne se nuk do qe cmendur Milloshevici(  ! " Rrofte ...qe eshte  gjalle .." ! ) se kujt nuk i kidh shku ndermendje per shtetin e trete shqiptar ore! Ne po bejm kakaperet ! Urte ore urte e te bashkuar qe te arrijme piken e " vlimit " kur te dy shtetet kryesore te kemi Te nesermen objektiiv bashkimin brenda Evropes.Jemi larg si mendesi politike ...

Ai koalicion sdo beje asgje per kosoven pasi nuk kane asgje te perbashket me njeri tjetrin. dy forca te tilla skane me bo pune por do te abuzojne thellesisht pasi mungon pesha e opozites. Shtoji minoritetet. Praktikisht ngel vetem vv ne opozite. Pasi ramushi ish tu u bo aleat por ja kaloi isa. Pra shume pak opozite mbetet.
kjo eshte si tip qeverie teknike. Kosova do kete.zgjedhje te tjera lokale dhe te pergjithshme. Ky koalicion i ka te tera kushtet per te deshtuar. Nuk ngjit. Do te kete skandal pas skandali.

Ketij koalicioni do ti takoje te beje marreveshje te rendesishme dhe jetike per pavaresine e Kosoves.
Duhet nje koalicion i gjere qe e parkrah shumica derrmuese e popullsise me vota,qe te behen reforma dhe te merren vendime te veshtira.

Per keto dy parti kane votuar 67% e votuesve atje dhe rast me te mire nuk ka.

Mua me vjen mire qe ne Kosove,rezultati del brenda dites,pranohet nga palet dhe kur ka ngerc politik,nuk ka protesta te dhunshme apo te vrare si ne Shqiperi.

Kur te behemi edhe ne si ata,pra kur te nxjerrim rez e zgjedhjeve brenda dites,kur fituesi te shpallet dhe kur te hyjne ne negociata,dhe jo ne demostrata,ateher mund te them se po bejme shtet.
Por deri atehere besoj se do te duhen te pakten 8-10 vjet.

Sa per koalcionin Urime Kosoves!

Ne shtetet normale  populli duhej te ngritej ne kembe,mirpo kosovaret jane popull i lezetçem dhe i lehte,bile akoma  me te lehte se stjuardesat ruse,prandaj nje qeveri e tille eshte më se adekuate.

Shkurtimisht per rrjedhat ne eliten  politike kosovare :

° Hashim Thaçi-Gjarperi,me origjine "kat'nar i rand", arriti t'i shmanget ( per ca  kohe)  burgosjes.

°Isa Mustafa-Gargameli,me origjine "kat'naro-komunist",arriti  perfundimisht te  sakatos  LDK-ne .

°Ramush Haradinaj,Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj,te gjithe s'bashku me origjine  "klepto-kat'nare",arriten te fitojne zemrat tona.Si ushtare te UCK-se ata do te  mbeten te shenjte,mirpo dhe lopa ne Indi eshte e shenjte,por askujt nuk i shkon  mendja t'i jap pushtetin.

*Tracy Jacobson,ambasadore amerikane ne Taxhikistan dhe Turkmenistan,ndersa  tash se  fundi dhe ne Kosove.Bashke me Ganimete Musliun formon nje duo  tjeter  superseksi,si kunderpergjigje   ndaj duos Iggy Azalea-Rita Ora.

p.s.

Megjithse ne zgjedhjet lokale  kam mbeshtetur AKR-ne(kryesisht per arsye familjare),per zgjedhjet ne kuader republike them me gojen plot :

Rrofte Vetevendosje!

Kur po e bani ndonje proteste kunder Ambasades Amerikane ne Prishtine?

 Ambasada Amerikane apo ajo e Nepalit  ,hiç s'ka rendesi .Ato konsiderohen  si territore  te  huaja dhe duhen te trajtohen si te tilla,gjersa protestat behen per familjet dhe shtepite tona,pertej te cilave nuk kemi ku shkojme.

Fjalori vulgar dhe aspak diplomatik i Shkelqesise se Saj  Znj.Ambasadore Jacobson eshte çeshtje per Departamentin  Amerikan.Krejt çka mund te bejme eshte t'i perkujtojme  se  perfaqesuesja e tyre po sillet  "like Zeqos' mother on  top of cranberries" smiley

 Ambasada Amerikane apo ajo e Nepalit  ,hiç s'ka rendesi .Ato konsiderohen  si territore  te  huaja dhe duhen te trajtohen si te tilla

E kam te qarte, e kam, se cfare mendje kane ky soj patriotesh. Une personalisht nuk eshte se kam patur ndonje dyshim, por artikulimi kaq i qarte eshte i ngjashem me ata te Bengazit. Si mendon ti ?

Bengazi tmerr per H Klintonin. smiley

Keshtu mendon?

Jakove, dua te te ndigjoj me vemendje sepse besoj se ke info me te plote! Nuk te duket e pranushme zgjidhja ? Nuk te duket se gabon? Nuk te duket se nuk ke parasysh sistemin , dhe asistencen nderkombetare e cila kurre nuk duhet konsideruar si qellime mire ne cdo gje...? 

Ca faj ka popullsia kosovare, e varfer, me papunsi , me plage te pasheruars, me mentalitet lindor te palevruar si qytetari etj.Per keto ..,fajtore ? Jo kurre ! Ndaj mundesh nje vizion tendin ?

Grava mik i nderuar,me kete "asistence nderkombetare" dhe keta miq qe kemi,ne nuk kemi nevoje per armiq.

Mjaftoi nje perkujtim i znj.Ambasadore se, rendojne afer 70 akuza korrupsioni per anetaret e LDK-se,ne menyre qe"brenda nates" te arrihej koalicioni.Metutje,ma merr mendja, nuk do koment.

Vizioni im?

Euleksin jashte me nje revolte alla rumunçe.Per barkun e uritur ka ilaçe,gjersa syrin e uritur e sheron vetem plumbi!

Shkurt muhabetit e t'i lejme prrallat;lirine s'ta fal kush.Persa kohe s'qeme te zotet me u cliru vete,ligjin kan me e ba ata qe na clirune. smiley

per gjashte muaj e ben kushtetuten llastik brekesh dhe ja vune ne koke ambasadores si kurore.. le te mbreteroje.. e tani gezohen se bene qeveri, precedentet qe krijuan me kete turp do ti vuaj kosova me vite - ishte momenti per ta shpelare ate sistem, e humben.. sikur ne e humbem me kompromisin e rames dhe metes.. 

P.S. ketij Hulk i qeka atrofizuar truri per bese.. cfare kreature? nga te kemi birbo? se me dukesh qe vjen nga p.. i semes .. do thuash se andej vijne te gjithe, por ti ke ngaterruar exit, duhet te ishe zbrazur ne lum a diku tjeter 

Arjano e di qe je pi* i bukur, por rri urt tani. smiley

Ky koalicion eshte njesoj si nje koalicion PS-PD ne Shqiperi.

Ngadonjehere duhen koalicione te tilla,qe te marrin vendime te rendesishme.

VV te beje gati domatet,te filloje te rrahe diplometet e huaj, dhe te filloje te cirret edhe kur Albin Kurtit nuk i ndizet makina.

Tani eshte kohe e mire per te bere populistin.

eshte turp kur nji qe lu rolin e patriotit ktu si ty, tallet me nji si Albin Kurti vetem se qendrimi i tij shifet me dyshim nga politika amerikane. Nuk ka gje te keqe te jesh skeptik per Albinin apo kedo po jo aq sa me u tall. Biles cik me pak me Albinin sepse deri tani, jo vetem qe s'ka qene ne pozita qeverisje, dmth i paperlym, po dhe eshte tregu koherent ne qendrimet e veta.

Albini eshte islamik or vella,prandaj nuk e dua.

Per Albinin ,Kosova akoma eshte nen Serbi!!!

Me nje fjale,nuk eshte problemi se Albini eshte kunder diplomateve te huaj,se rezerva per ta kemi te gjithe ne,por ai perdor karten e bashkimit te Shqiperise me Kosoven per vota.

Kosova me Shqiperine do te bashkohet jo se thote Albini por sepse nuk ka kuptim te kete dy shtete shqiptare.

Pastaj se si do te bashkohen eshte pune tjeter.

Albini nuk eshte per te drejtet e njeriut sic na perrallis njeri me siper,se po te ishte per te drejtat e njeriut duhej te fliste eshte per te drejta minoritetesh si roma etj.

Albini eshte per te drejtat e islamikeve,si puna e Shefqet Krasniqit qe shan me rrenje e dege Nene Terezen dhe Skenderbeun dhe Albini nuk thote asnje fjale qe te distancohet nga ai skizofren,por vazhdon dhe flirton me te.
na perralis edhe pert te drejtat e mbajtjes se shamive ne shkolla dhe i suporton ato.

Kot nuk u largua Alma Lama nga VV se e pa qe ishte parti sllavo-islamike.Ja ajo ne kryesine e VV ishte dhe i di ca gjera me mire se ne.

Keni pare ndonje katolik ne partine e Albinit?Nje sa per sy duhet ta kishte ne kryesi apo jo?

Pastaj a behen zgjedhje ne VV apo Albini do te jete si Saliu ne PD?

Jakove, jam kurioz te di (nisur nga komenti yt katnar-etiketues per ata politikanet e Kosoves) se sa eshte afersisht perqindja e shqipeve te Kosoves qe jetojne ne fshat vs ne qytet aktualisht, dhe nese kjo ka ndryshuar shume gjate viteve te fundit.

Dhe, si qendron kjo puna qytetar vs fshatar ne Kosove ne Krahasim me Shqiperine, sa i perket mentalitetit te njerzve.

Si dhe per ndonje stereotip tjeter qe kane shqipet e Kosoves per njeri-tjetrin i cili mund te jete i ndryshem nga ai i shqipeve te Shqiperise.

Epiteti "kat'nar"(me apostrof smiley ) nuk eshte term gjeografik,por me teper  nje pershkrim dhe permbledhje e sjelljes,(jo)kultures ,analfabetizmit dhe shpirtit kriminel te individit, e qe jo domosdo e ka prejardhjen nga fshati.

Tash sa  i takon shifrave,une nuk kam ndonje informate te sakt per dyndjet masive ne rang republike.E di qe Prishtina  ka te regjistruar rreth 200 mije banore,ndersa numri real gjate diteve te punes eshte rreth 600 mije banore.

Per fund,kjo puna qytetar vs Hashim  nga kendveshtrimi krahasues Kosove -Shqiperi, ka dallime thelbesore.Atje tek ju  eshte shume normale kur mesuesja  martohet me traktoristin smiley  , ndersa tek ne keto raste jane te rralla dhe zakonisht perfundojne me leçitje nga familja.

Atje tek ju  eshte shume normale kur mesuesja  martohet me traktoristin  [smiley]

Pse cfare ka Traktoristi ? Edhe kjo martese nuk eshte domosdoshmerisht  jashte normales, eshte normale.Mesuesja psh mund te jetoj ne fshat dhe,  sot te kesh nje traktor do te thote te kesh lek!

Dhe kjo eshte normale ! smiley

Opinioniste, mos e perjashtoni rastin se ...dikujt i duhet tamam kjo situate politiko- shoqerore,  mes  shteteve shqiptare.

Nuk ka mundesi qe te gjithe te politikberjeve shqiptare... te pjerdhin ne te njejtin kungull, pa i dirixhu kush ! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).