Një ndryshim radikal në sistemin arsimor parauniversitar po përgatit qeveria dhe ministria e Arsimit. Tema është mësuesit jashtë profilit apo krejt të padiplomuar që japin mësim në shkollat e vendit.

Nga inspektimi i bërë nga Ministria e Arsimit dhe Sportit janë gjetur 2065 mësues jashtë profilit të tyre dhe 1984 mësues pa arsimin përkatës. Ndërsa i cilësoi gjetjet e inspektimit të ministrisë si shokuese, Nikolla vuri theksin tek reforma në arsim, duke u shprehur se në çdo klasë do të ketë mësues të profilit përkatës, të cilët do të ofrojnë cilësi në mësimdhënie. Kësisoj, është vendosur organizimi i një provimi kombëtar për të gjithë aplikantët që kanë aplikuar në portalin e ministrisë, testim që do të monitorohet nga MAS. Dhe deri në dhjetorin e këtij viti do t’i jepet fund historisë të mësuesve pa arsimin përkatës. Nikolla shpalli edhe vendosjen e sistemit të licencimit për mësuesit.

a.k

28 Komente

Te gjithe mesuesit mbas 90 duhet te largohen !

Mirë, bie dakort dhe unë, por ka një kleçkë këtu. Ku do gjejmë mësues të para 90, apo importi si punë e barit maqedonas smiley

Me kujtohet ne 8 vjecare kur nxirrja gabim mesuesen e matematikes ne zgjidhjen e ushtrimeve. Ky lajm ra dhe ne vesh te prinderve dhe nje dite me thane te mos e beja me sepse po i del nami i keq mesueses.

Kryetari i Komunes i ankohej ministrit qe sekretari i komunes nuk dinte shkrim e kendim.

Atehere erdh vendimi nga ministri : meqe sekretari i komunes nuk di shkrim e kendim atehere, kryetari te behet sekretar dhe sekretari te behet kryetar. Pajk.

Pra mesues edhe mund te moj jene keta, por drejtore shkollash PO.

Ndonje shembull mund ta japim me vone. smiley

 

hahahaha lol

Eshte e turpshe ajo qe po ndodh ne Shqiperi....Shume mendonin se ardhja ne pushtet e Partise Socialiste dhe e Edi Rames do te sillte ndryshime radikale ne mirqenien e shqiptareve, sot po vihet re nje deshire ose "llustrim" i ketij ndryshimi...po duket sikur po ka hapa perpara nderkohe qe ekonomia shqiptare eshte keq e me keq...vendet e punes te premtuar te supozuar nuk poo u shihet as drita as boja...po rritet energjia elektrike, po rriten gjobat po rritet kosto e jeteses nderkohe qe ajo qe po zbret eshte puna...puna e njerezve qe mbajne me punen veten e familjen gjalle...te pushosh 4 mij vete nuk jane nje shaka per me teper kur si jep asnje alternative...teknika e "tabula rasa" ka per te funksionuar...ky psikopat kryeminister qe nuk ka asnje plan konkret per rritjen e mirqenies se shqipetareve po na con drejt gremines...pyetja eshte ku don me shkuar??? vertet mendon se do te rregullohet situata neper shkolla nga keto nisma? Une, besoj si shume, mendoj qe gjithe keto ndryshime jane nje farse per te vendosur miqte e miqeve te miqeve e miqeve....Gjithçka ndryshon ...per te mos ndryshuar asgje...e per me teper vendi eshte pa asnje opozite....

Edhe pastaj vrasim mendjen perse na dalin djemt kriminele e vajzat kurva ne Shqiperi.. Goditja ndaj sistemit arsimor ne Shqiperi ka qene e qellishme dhe sistematike qe pas 90. Intusticionet te cilat u perballen me dhunen e eger dhe ku urretja u drejtua pas 90 ishin intusticionet  arsimore, shendetsore dhe te rendit publik. Pasojat kane qene te tmerrshme ne shoqerine shqiptare keto 23 vjet dhe do na duhen edhe 23 vjet te tjera te merremi me keto pasoja. Sa me shpejt aq me mire, shqiperise i duhet nje shock therapy i ri ne shoqeri edhe me keqe se ai i 92.

O liqen ca shock terapi thua o burri dheut....mendon se nje pèolitikina qe ka gati 20 vjet ne politike(edi rama) do te mund ti jap shockun e duhur??? pune pune dhe pune--- duhet te hapen vendet e punes vetem keshtu ulet krimi e prostitucioni...jo sllogane, cicerima dhe pushime prej pune e frikee.....nuk ecet keshtu 

Njoh njerin qe ka mbaruar per anglisht dhe jep mesim per informatike ne nje shkolle tetevjecare ne fshatrat e tiranes. Pak ka qe eshte diplomuar dhe vete. Me vjen keq per te, po shpresoj t'i gjejne nje vend si mesues anglishteje. Kur e pyeta nje here se si ia bente, sepse ai s'eshte se merrte vesh nga informatika, tha qe klasat te ajo shkolle fshati kane shume pak nxenes dhe femijet i dine vete te gjitha, se i mesojne nga interneti

Populli po ndeshkohet per korrupsion , dakort . Po klasat  ne fuqi qe i kan damaret te lidhur me shtetin si ne kohen e sales ashtu edhe sot a do preken ?? edhe ata popull jane po ato jane ndryshe smiley

kam  parasysh edhe ata te shtetit punetore qe me rryshfete milionash futen ne pune keta hallexhinj qe do denohene per korrupsion.

Po Rama Kryeminister eshte jashte profilit vete. Nuk me kujtohet asnje KM ne bote te kete qene piktor. Sidomos, kur pikturat e tij nuk i ka pare ose i mban mend njeri, dmth piktor deshtak

 

Mr know it all - thashe piktor si Rama Jo aktor

meqe po flasim per profilizim, vete KM piktor deshtak a ka bere ndonje master shkencor, profesional . Nuk po kerkojme doktorature. Ndonje kurs? Ai duhet Te jape leksion si ia arriti Te behej KM , eshte rast mrekullie shqiptare

 

 

 

 

 

Ai ka dhene fjalime ne Harvard e universitete ku Berishen s'e marrin as per pastrues. Thuaj c'te duash ti, por nga gjithe kryeministrat qe ka pasur deri me sot shqiperia, ky eshte me i hajrit. Tjeter gje se ti vidhje me shume me te tjeret.

Pikerisht , pse nuk boton nje udhezues si Te behesh I sukseshem si ai pa u lodhur shume ne kualifikime etc. Ose si vishet aq Bukur Kur ka vetem rrogen dhe Leket e Kurbanit. 

Ose se si te besh zap lazaratin qe prodhonte droge e krim prej vitesh, si te kthesh kryeqytetin e shqiperise nga hale me kioska ne qytet, si te degjosh popullin per armet kimike e jo te vendosesh fshehurazi pa i pyetur, si te mos i mbrosh njerezit e tu por t'i besh te japin doreheqje, si t'i besh robt te mbajne radhe per te paguar drita, etj, etj. Gjera qe po t'i kishte mesuar Sala do te kishim qene shume me mire. 

Sigurisht. Dhe si ia arrin qe ndjekesit e tij ti servilosen non stop, Jo se duhet ndonje talent I vecante. Dihet se socialistet qe ne kohen e Enverit japin jeten per udheheqesin. E Kane per force Te zakonit b.lepirjen

 

Fakti eshte qe socialistet janet e vetmit qe kane ndryshuar udheheqes. Iku Nano, ndersa blepiresit e enverit kane nderruar enverin me salen dhe vazhdojne t'ia lepijne pa pushim dhe tani qe ka ikur, s'jetojne dot pa te. E di pse behet kjo? Se socialistet duan rezultate. Po s'pati, iken udheheqesi. Ju te PD s'doni rezultate, doni udheheqes dhe kur s'ben asgje.

Patjeter

Nanon e njohim, partine ia mori Rama me parimin nje pallat nje vote. Meten po ashtu e njohim. Goxha rezultat keni arritur duke I zgjedhur aka shitur/blere . PS ka patur dy kryetar, Nanon dhe me pas Ramen. PD ka patur Berishen, Selamin, Bashen dhe nje tjeter me duket

PS

 Po ta le Ty fjalen e fundit per arsye plotesisht Te arsyeshme ne nje diskutim me Ty 

PD ka pasur Berishen e ka Berishen  e kush rrezikon t'i marre vendin vdes papritur ne aksidente rrugore ose bie nga shkembi me kembet e veta e po s'vdiq aty i bie dhe helikopteri qe iken per ne spital smiley

smiley

He me te lumte. Vazhdo bjeri. Pa meshire.

Jo mer se ka per te thy drrasen.

Edhe drrasën mangut kishim mangut smiley

good action, por ky akt duhet te behej para se te miratohej sistemi britanik per universitetet sepse nxenesit qe futen ne ato universitete dalin nga keto shkolla dhe e kane te garantuar ngeljen.

Greqia ju ndaloj mesuesve qe punojne per shtet te punojne paralelisht edhe ne kurse privat sepse ndikonte ne rendimentin dhe cilesine e ndryshme te te dhenes mesim ne dy klasa te njejtes lende. Kjo ndodhi pas recesionit me reformat e reja por shteti gjithashtu beri universitetet falas per te gjithe (perveç PhD, doktorrata dhe ca dege si doktor, drejtesi, etj).

Koreja e jugut e filloj programin e mesimit akoma me radikal ne vitet 90' me vullnetin e shtetit per mesime falas dhe duke punesuar pedagoge te huaj amerikan etj ne disa dege neper universitete. Tani koreja e jugut ndalon shkollat private pas ores 22.00 sepse nxenesit mund te behen individualiste dhe egoiste qe mund te ndikoje ne veprimtari jashte rrethit shkollor apo te punes. Nderkohe ky investim i shtetit ka dhene frutin e vet duke rradhitur korene nder konkurentet me te forte ne azine e larget ndaj Kines dhe Japonise (sidomos ne teknologji). 

Kosova qe eshte shtet qe 4 vite, me ndihme te proçeve austro-zvicerrane nder shkolla u detyron nxenesve qe ju jep bursa per te mbaruar universitetin jashte te kthehen dhe te punojne me detyrim mbas studimeve jashte per 2-3 vjet ne institucionet e kosoves nderkohe qe shteti detyrohet t'i gjeje pune, pra ligj dhe jo ngjyre partie. 

Tek ne, me bursa apo pa bursa jashte shqiptari pranon te punoje ne itali si pizaiolo sesa te kthehet ne shqiperi sepse etika e te punuari sikur duhet, duke pare korrupsionin ne vend e ben ate te hezitoje. 

Let's hope this will change. 

P.S. perderi sa shqiptari harron shpejt po ju kujtoj disave qe Berisha-Nano vune ligjin ne '96 qe per tu aktivizuar ne politike duhet te kesh rezidence oficiale ne shqiperi per 8 vjet dhe ne ate kohe shume femije shqiptaresh duhej te jepnin kontributin dhe te punonin ne shqiperi me shume si vullnetare sesa per fitime (duke ditur rrogat oficiale te nje politikani ne shqiperi) sigurisht ky ligj nuk aplikohet n praktike por ai eshte akoma ne fuqi sot dhe asnje gazetar nuk shkruan per ket fenomen absurd pro-PS apo PD qofte ai. 

"Politika e nje vendi pasqyron diturine e atij populli" kush e kishte than ket? smiley

Mendoj se kjo eshte nje fryrje, sepse ne realitet vetem pak do hiqen. Shumica do levizin, nje pjese do bejne ndonje specializim te shpejte dhe disa do rrijne si me pare. Sdq personalisht jam per zbatimin rrenjesor te kesaj reforme,sepse s'ka kuptim qe s'japin mesim ne profilet e tyre.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).