94 Komente

Ajo ndertese eshte me e madhe se filologjiku qe ka dhjetera fakultete e mijera studente, dhe keta te gjeologjise me nga 10 veta ne klase duan te vazhdojne ta mbajne. Ajo ndertese eshte me e madhe se korpusi, shkon dem me keta te gjeologjise, qe kane vetem si studente ata qe s'futen dot tek inxhinieria. Duhej t'i kishin nxjerre me kohe. Eshte aq jo-abuzive sa as PD s'e ka perdorur.

I vetmi kryeminister qe doli te takoje popullin vete, e madje t'u thote qe s'eshte dakord me ata, ne vend qe t'i vriste apo t'ua bente me gisht nga dritarja si Sali Berisha. Goxha ndryshim, apo jo?

Mqrf, Brisha ka nxjerre nej foto ne FB me ca cuna qe shtyjne nje furgon policie e thote "te burgosurit e shkodres shtyjne makinen e policeve te rilindjes", e te gjithe neper komente i thone qe fotoja ka dale qe ne 2012 smiley sa poshte ka rene, ka marre fund.

Bravo Gono!!! Shume pike i ke shtu KM-se me ate video!!!

Turpi me buke hahet Bame. Mbase e ngop dhe e majm mire, ke te drejte.

Bame kape icik ate profesorin tu fshi ftyren i shkreti nga sterkalat e peshtymes te udheheqesit. Apo se kishte merthy mire udheheqesi me te dyja duret ne shpatulla, s'kishte ka i lute.

shkon dem me keta te gjeologjise, qe kane vetem si studente ata qe s'futen dot tek inxhinieria. 

Por s'ka qene keshtu.  

Gjithesesi, tashme qe minierat grryen nga femije, dhe pervetesohen nga seksere te burimeve natyrore te dhena qyl me koncesione, s'ka c'duhet fakulteti. 

Persa i perket tjetersimit te godines, ndonje shpjegim nga qeveria nuk kam hasur, pervecse ekzistences se nje VKM-je qe kjo do behet, dhe kaq.  Thuhet po ashtu se eshte arritur nje marreveshje dhe studentet dhe pedagoget kane nderprere protesten.   

KM-ja sot eshte ne Top Story per "viziten ne Serbi e per kuptimin tim per nacionalizmin si kercenim vetshkaterrues e per patriotizmin si besim transformues." Do ishte mire qe pas mjeljes se lopes se Serbise, t'i behen edhe ca pyetje mbi vendimin per Fakultetin, tri shperthime tritoli ne 24 ore, etj.  

E ke idene sa e madhe eshte ajo ndertese? Po se sa studente e frekuentojne gjeologjine? Futu ne Google maps e do ta shohesh. E ku eshte thene qe gjeologjia do te mbyllet qe e con biseden ne ate drejtim? Dhe qe kur na u beka universiteti nga ndertesa?

"S'ka c'duhet fakulteti i atyre permasave".

Ja, u korrigjua.  Merr drejtim tjeter. 

OK, po c'lidhje ka nje universitet me ndertesen ku behet? Sa shkolla te tjera jane zhvendosur nder vite e s'kane bere ze?

Sa shkolla te tjera jane zhvendosur nder vite e s'kane bere ze?

Dhe mosberja ze eshte mire sepse? 

Gjithesesi, s'me ke lexuar mire.  Perderisa industria e minierave eshte shkaterruar, edhe fakultiteti i atyre permasave eshte dukuri e skaduar.  Interpretimi im ky, qeveria s'ka dhene ndonje, pervec se qe do transferoje Gjykaten e Larte atje.  Dhe duhet ne fakt Gjykata e Larte te ajroset te Parku, t'i behet fllad drejtesise shqiptare se helbete, nga vendodhja e tanishme i eshte marre fryma. 

Monda, ne fakt ndertesat e tere kupoles drejtesise kane nje nevoje urgjente, .....per nje qillo C4 ! 

Me kusht qe te jene mbledhur vetem trupat gjyqsore, pa asnje ndergjyqes..!

Nuk eshte vetem renia e industrise se gjeologjise. Kur eshte bere, ajo ndertese ka mbajtur edhe fakultete te tjera qe sot kane shkollat e veta e ka mbetur vetem gjeologjia. Jo vetem qe ka mbetur vetem gjeologjia, por pjesemarrja dhe cilesia e atij universiteti ka rene shume. Njoh njerin qe hyri aty sepse s'hyri dot askund tjeter ngaqe kishte bere gjimnaz ne shkolle fetare ne nje vend mysliman. Une nuk eshte se mbeshtes vendosjen e gjykates se larte atje. Ajo ndertese duhet te shfrytezohet me mire se sa t'i lihet gjykates se larte apo gjeologjise. 

Ti me habit me paditurine tende ne lidhje me fusha ne te cilat flet si kopetent. 

...

     Nuk  duhen perfole studentet dhe pedagoget per ndertesen qe gjer sot eshte e tyre, historikisht.Asnje qenie nuk e bbraktis paqsisht folene e jo me njerzit qe kane gjysem shekulli mesuar me ate emer.

   Per mua, gjesti i djeshem i kryeministrit ishte shum kuptim plote dhe terper per tu vleresuar ne aspektin demokratik te problemit.Kemi te bejme me sjellje shum qytetare te qeverisesit, krejt ndryshe nga e qafthyerit, gje qe shpreh dy mentalitetet krejt te  ndryshme.

Lereni more Qeverrrine te punonje. I di Ajo punet. Si i tha, ta kishe treguar trimerine ne kohen e Enverit. Po ti more Trim djali ku jeshe? E kemi me projekt, tha. 

Ishte tjetër organizim AI që kishte për Objektiv të strukturonte një Sistem Arsimor të Vërtetë , të organizuar deri në detaje midis specialittetve , Korpusit Universitar ,( kampusit të llapaqenërise lefTkopeane smiley, trupës pedagogjike dhe qyteteve studentore .

Ajo Kohë ka VDEKUR dhe është varrosur në pa mundësi Ringjallje e Rilindje nga ky sistem prej shefit të zyrës Varrëmihse të Vlerave Shqiptare nga sali Qenef berisha me lopataxhijt e kazmëtarët e saj Intelidjentë alias ham -humsit e PD-hit !

Do ishte gjë e pëlqyeshme një argument i rahur mirë për zhvendosjen e sistemit arsimor Publik pranë qyteteve që mbajnë gjallë traditat Gjeologjike në terren . Në kët rast ky fakultet mund të zhvendosej fare mirë në Rrëshen edhe si mundësi për zhvillimin e kulturës rajonale !

Por si zakonisht  InteliDjenca do orientohet nga ..pse aq e madhe ..po sa ..

Del per te degjuar dhe kerkon te mbaje fjalim. smiley

O shoku Rama, o shoku Rama me fal nji minut

smiley

Falenderojme Perendine e koincidencave qe djalka i Xhuvanit vendosi te vrase per se dyti vetem disa dite para vizites ne Serbi, tha. Keto te godinave (dhe gjerave te tjera konkrete) jane ceshtje te vockla per publikun shqiptar ende ne mase te abstraguar dhe njesh-orientuar, jane "fara luledielli" do thoshte pjetermustakuqi smiley

Vajtja e Rames tek protestuesit ishte e kot pa vlere, komike !

 Pse nuk thiri perfaqsues te studenteve dhe ti sqaronte ata si njerez brenda kryeministrise  ?

Vendimi, nese e keni lexuar, thote qe godina do kaloje nen administrimin e ministrise se drejtesise, per perdorim te gjykates se larte. Vendimi nuk tregon fare se ku do iki fakulteti. Kryeministri doli para studenteve per t'i mashtruar dhe mori fishkellimat e tyre. 

Tullumbacja e vizites ne serbi u shfry shpejt dhe neser kryeministri do perballet me protestat kunder rritjes se cmimit te energjise elektrike si dhe tarifave studentore. 

 

e vertete. Ju andej i shikoni me mire gjerat se i keni edhte te pasqyruara ne kohe reale. Per ne kendej na u duk shume e turpshme per nje kryeminister te percillet me fishkellima dhe thirrjet ne kor: turp, turp, turp. shume e turpshme.

Po turpit ja krijoi kushtet vete Rama, Gabim! Doli nga zyra njesoj sikur dikush del nga dera e shtepise dhe merret me miletin pse beni zhurme ! Duhet te krijonte kushte qe ne qoftese kishe nderment te sqaronte protestuesit (turmen) te dergonte nje perfaqsues dhe te tthiriste koken e protestuesve ne ndonje zyre ose ne ndonje vend pa pranine turmes dhe ti sqaronte! Si ka mundesi te meresh vesh me nje turme qe adresohet kunder teje ?

Gabim organizimi! Nje kryeminister duhet te jete i organizuar dhe jo spontan, del aty te sqarosh miletein   nja 100 vet dhe mendon se do ti sqarosh ne qetsi ?!!!

rritja e tarifave studentore ben me shume sens per proteste. 

Dalengadale studimet e larta do u beka privilegj i vetem atyre qe jane ne gjendje te paguajne, ata qe s'kane te ngrohen ne diell.

Jane disa vendime absurde qe nuk priten nga nje qeveri e majte.

Cfare tarifash do te kete per studentet? Pyes seriozisht.

me sa kam degjuar te gjitha tarifat vijne ne rritje.

Ne harkun e 10 viteve tarifat studentore jane mbi 20 fishuar, dhe kjo varion sipas fakulteteve. Dhe te gjitha keto me cilesine qe ka ardh gjithnje ne renie. Qeveria aktuale i rrit edhe me tej. me nje trend qe shkon drejt diskriminimit.

Reforma arsimore qe pergatit kjo qeveri nuk vjen ne ndihme te studenteve dhe barazise por i shef ata si lope qe duhen mjele, kjo eshte pershtypja ime.

Do te doja ndonje numer konkret, nese ka mundesi. Sa kushton nje vit studimi ne nje fakultet? A jane te njejta tarifat per te gjithe? A ka ulje per ata qe vijne nga familje me shtrengim ekonomik, por kane nota te mira? Ose bursa per ata me nota shume te mira, por pa te ardhura? Faleminderit edhe nje here.

per shifra nuk kam nge, por pershtypja nga ato qe kam degjuar, tarifat jane te larta per rrogat mesatare shqiptare.

Shpesh studentet jane te detyruar te jetojne dhe ne shtepi me qera dhe kostot rriten shumefish si dhe te blejne libra te shtrenjte. Shtoi kesaj dhe investimin e kote per nje cope karton, kosto reale per studentet dhe shoqerine eshte edhe me e madhe. Bursa pothuaj nuk ka fare.

Faleminderit te dyve.

ta mendosh sa simbolike ka qene dikur smiley pagesa vjetore ne krahasim me c'paguajne studentet sot. 

ja nje info per te krijuar nje ide ne lidhje me tarifat aktuale

Ta zeme se Tarifat nuk jane problem,  nje student eshte ne gjendje te paguaj. Mbas mbarimit te studimeve, sa eshte mundsia per te siguruar pune? Dhe ku do te punoje ky milet ?Se me qe jemi tek Gjeologjia, Miniera nuk ka !

ilir-jan, s'duhen marre aq fjale per fjale emertimet e degeve. sot per sot ne Shqiperi gjeologu dhe inxhinieri markshejder jane profesione te nderuara ne te gjitha aspektet.

e more cun e ashtu eshte....asokohe i paguante teresia e sklleverve qe hanin buke me vaj e me kripe, dhe arsimoheshin kokrrat e nomenklatures.

te drejte ke.

me dikur e kisha llafin para 10 vitesh. 2100 leke ka qene tarifa vjetore.

e marr vesh, po nuk qendron ky arsyetim.

ti e kupton qe arsimi universitar publik nuk mbahet (vetem) nga tarifat qe paguajne studentet, por merr para nga buxheti i shtetit, i cili nga ana tjeter vjen duke rrjepur te gjithe popullaten, madje edhe ata te varfrit qe nuk kane per te menduar asnjehere per shkolle te larte. si taksohen ata? duke u rritur akcizat mbi produkte te konsumit te pergjithshem. duke u vene takse pas takse, thjehste per te mbushur buxhetin dhe xhepat e burokrateve.

analiza ketu duhet bere, nese rrit kuotat ne publik, apo nese rritet pagesa e pedagogut (se keto, ndryshe nga socializmi me kontrolloin e cmimeve dhe pagave, ne ekonomi tregu duhet me patjeter ti mbash ne nivelin e privatit sepse perndryshe mban llumin e profesoreve) pra nga do dalin keto para per te qendruar ne bilanc??

do rrisesh taksat? cila eshte masa e skllaverise qe mund te durohet?

apo do rrisesh borxhin publik? cila eshte masa e vartesise nga fmn dhe bb apo shtete te tjera, deri ne skllaveri apo vartesi te plote?

problemi eshte i vjeter, socializmi deshton, sepse eshte jo logjik dhe jo racional. mos u genjeni me perralla norvegjike. ato ose kane industri ose kane burime nafte me te cilat kompensojne numbjet ne buxhet. plus qe, edhe ato ne krize jane. e gjithe europa eshte nje socializem i madh dhe ne krize.

Ulen akcizen per red bull te gimes. Ca problemi ka ktu?

Me godine a pa godine, universitetet albaneze kane falimentuar persa i perket ajkes se studenteve qe cajne ferren (se bota vlereson trurin me shume se paren), shumica per te mos u kthyer me. 

jo domosdoshmerisht, megjithate duke qene se diploma nga universitet shqiptare kane pesuar nje lloj zhvleresimi, nxitja per te studiuar jashte Shqiperise eshte mjaft e larte. Gjithsesi brenda turmave te studenteve ne universitetet shqiptare ekziston gjithmone nje 10 % studentesh te shkelqyer.

jo vetem puna e diplomes, por dhe kostot po behen te krahasueshme. Universitetet ne bote sot luftojne per trurin, dmth e afrojne me bursa etj. Pastaj gjithmone do kete 10% te "shkelqyer" aty, por kam pershtypjen qe keta jane 10tcja e dyte, se e para ka ikur. Gjithmone flitet ne pergjithesi e jo per raste te vecanta. 

ke te drejte per koston qe po behet e krahasueshme por prape eshte me ndryshe se ketu studenti ben si ben per te jetuar, kurse jashte dhe pa burse te pakte jane ata qe kane mundesi.mbase luftojne per trurin, por studentet amerikane per shembull i ke te zhytur ne kredi ende qe pa filluar pune.

10-shja eshte gjithmone aty per mendimin tim dhe e dores se pare;eshte si veterregullim qe e ben vete sistemi shoqeror. ne pergjjithesi dhe jo per raste te vecantam jashte vendit shpesh here studiojne me te shkathetit/ata qe kane prinderit me te shkathet dhe jo domosdoshmerisht aftesite me te larta akademike.

por studentet amerikane per shembull i ke te zhytur ne kredi ende qe pa filluar pune.

e cfare pastaj?

problemi, qe nuk ka te beje edhe aq me temen, eshte se bankat, me stimulin qeveritar alla socialiste japin kredi pa kriter. siç shpertheu kriza e 2008 me flluckat imobiliare,rrezik dhe shpertheje edhe kjo e kredive groteske te studenteve.

e cfare pastaj?

keta shnderrohen ne sklleverit e diteve te sotme, qe te bejne jete luksi etj kokrrat e nomenklatures kapitaliste smiley

duket qe e doni me sinqeritet Ameriken, vec aty ju rri meraku. Por ky dobic kapitallizme i 10 ne pare "sklleverit," e ka kete huq, se perndryshe, olele Marksi.smiley  

smiley ok.

para ca kohesh me ra rasti te shoh kete dokumentarin. shokues ne disa gjera me te thene te drejten, sidomos rritja prej 1120% e kostos se arsimit ne USA ne nje hark kohor prej rreth 40 vitesh.

Nuk do deshiroja qe Shqiperia te shkonte drejt ketij modeli, megjithese me sa duket rruges drejt tij eshte.

mire mer mire e rrit USA koston e pergjitheshme, po asat e marrin pa pare ne top schools. Aty ta kisha llafin. Kurse une kam bere disa eksperimente te verteta, dmth jo me llafe, ne Albanie dhe me kane rezultu qe asat kishin avullu. Ne Shqiperi s'ke ke te qash me pare ate publik apo privat. Sa lemerisesh nga njeri, s'te le kohe, se te tmerron tjetri. 

Tirona, USA ka inflacionin me te modh ne sistemin arsimor... por ndryshe nga Shqiperia....studentet marrin kredi te buta per shkollim....qe eshte shendrruar ne nje trillion dollar qe po expire se afermi, ket vit. Per ke nuk eshte qytetar shpenzimet jane akome me te larta. ne USA  shpenzimet ne college private shkojne rehat 20 000 usd per nje vit. 

 

na informo me shume ne lidhje me eksperimentet, mos e mbaj te fshehur informacionin smiley

tashti po t'i tregova "sekretet" duhet te te eleminoj pastajsmiley

ja pra kam kerkuar ata lloj studentesh me $ dhe kur nuk i kam gjet dot dhe kam mbet i cuditur, me  shpjeguan qe ata qe kerkon ti jane neper Evrop, Itali, Gjermani etj., ku kostot e studimit jane relativisht te uleta.  

tashti, mua do me lejosh te jem skeptik derisa nuk na behet transparente metodologjia e kerkimit. smiley

$$ ca do mo tismiley

lol, po si e kerkuan $$-et trurin, pa mire

nejse-nejse, s'po dua te pyes shume se mos rrezikoj eleminimin smiley

duke perdor fb albanez, dmth duke hap llafin e kontaktu direkt "kandidatet." Puna eshte qe truri duhet te kete dhe bythe qe te ulet, kjo bile shte pjesa me e veshtire. Se "tru" per te lujt nonc gje sa te dush.smiley

je i sigurte per momentin, s'e kam zakon ta filloj te premten me gjynahesmiley

thuaj ca te duash, po te ka tradhetuar n'cik mediumi. pastaj dhe tru dhe bythe zor se behen bashke. 

mediumi isha vete pra, kush do me tradhetote. Bile ishte e bukur se shoke e miq fillonin e mburreshin, ja se kam cunin e xhajes e gocen e tezes. Pastaj vinin me bisht ne shale, leje se u cuditem, keto e kane menjen ke rehati.smiley

Pa byth s'bo pune truni. Kurse bytha bo pa tru, shiko Kimin.smiley

o agron..po ti me ket emer komunist s'ke fare seriozitet....

hiqe kamerrën hiqe kamerrën gerthiste Chuck Norrisi te kjo vidjo para se ta paloste ate nënën e moshuar me kung fu

Ueeee..

Si e hudhen ate plaken smiley 

Shtet spurdhjakesh 

do na i rrisin tarifat, mblidhuni burra!!

po sa do rriten?

oh..s'kam nge per shifra...

smiley

Nuk i bo goja asnjonit me thone, qe greva e studenteve te Gjeologjikut u nderpre se Qeveriu dhe Fakulteti ran dakord. Po kan ro dakord kesaj rradhe, pra, thuje se osht TURP, apo eshte fatkeqesi per Shqupin? 

ta tha ai me poshte sa jane rrit, hapi gavat

nuk jena ne komision te ekonomisesmiley

Mire mos u merzit, nuk na duhen urithat, sheshi do mbushet plot, sinjali u dha, 3 shperthime me tritol mrena 24 oreve ...jo per gjo po politika si shume rehat e la Tahirin keto kohe. Gjonat jane ne vije e Cuni Sheqeres i ka rujt lidhjet.  

Vec Poeti, rrahmet paste na mungo.

sa ju ha meraku per fatin e Tahirit.

Mos ki merak se nuk i bejne keq njeri tjetrit, jane me te lidhem se c'duket tahiri me cunin e sheqeressmiley.

Jeni bo me keq se cerrat e pd'se motit. Bota me rrota

Bota nuk eshte me rrota, motra. Ke 24 vjet qe te drejtojne te emeruarit e Ramiz Alise. Edhe Sot opoziten ta drejton Cuni i Sheqeres plus familjaret e tij se fundi. CEr ndryshimi ke gezuar ti? Po ik ore skllav se sapo shihja ket moment tek Ilva Tare, Ridvan Boden tu afru alternativen e re, e nga kush nga ministri i financave keto vitet e fundmit. Dil mer ne shesh e sill prap Cunin e Sheqeres npushtet qe te laj borxhet qe ju futi keto 8 vjet.

tashi mblidhje menien, e drejton apo nuk e drejton cuni i shqeres. 

sikur me i heq te dy motra, e ke menu nojhere

Ate po themi mer palle, vendimet qe mershin ata, dhe qe na futen ne borxhe, po i vazhdojne keta me te njejten reforme arsimore ne mos me keq.

Kur kane bere reforma te drejta ua kemi dhene hakun ne mjaft raste. Apo duhet me i thene te bardhes e zeze; fakt eshte qe tarifat rriten, shkollat jane per ibret dhe qe reforma eshte kunder studenteve.

 

Marreveshja me Gjeologjikun u arrit apo JO, mblidhe menien.

Po i hoqem te dy apo te tre, kush do fitoj, a e ke menu ndonjehere???? Per mu ti je Alien komplet, hiqi te gjithe thu ti e ....ke e si ta veme. E durut Cunin e sheqeres, 8 vjet, e po e duroni ene sot tek Shqupi. Do e duroni mer Palloshin 4 vjet e do e gjykosh me vote per ca ka bo. Je i zhytyr ne borxhe e gjysma e fisit tat, nuk paGU DRITAT, cer do ???

Ti me borxhe deri ne fyt do me bo revolucion, e mos tall un meneren me ju. Po si do e sjellesh ndryshimin me Pranvere Arabe? Futu mer ne politik e shife sa te vjen lekura. 

Ore Palloshi eshte i cik Beqir, se po te jete shtetar sic pretendo para Vucicit, perderisa nuk prek pronen private e te drejtat e njeriut, sindikatave qe spunojne, studenteve qe nuk paguajne per studimet e tyre e opozites qe sdi ku ti coje parate qe ka vjedh e se rru per parlament, duhet tja u tregoje venin. A me kuptove ca po te them. U bot ju shtetar kur nuk zbatoni as rregullat e qarkullimit e jo me pagu billet e shkolles.

Je qytetar i nje shteti te falimentuar, kerkoji palloshit cdo te drejte qe te takon, por kur e terheq fort perin, ai keputet.

Ne borxh jemi i lebetitur ticonc lol
po ceshtja eshte se Berisha e rriti cik borxhin publik. po godoshi Rama edhe pse kundershtoi rritjen minimale te borxhit nga Berisha, kur erdhi vet e rrit ne menyre drakstike.

tani, per ata qe nuk e dine - se ti vet e di - duhet te marrin vesh se borxhi eshte si nje kancer qe te ha avash avash. krahasojeni borxhin publik, me borxhin familjar. a mund te ec perpara nje familje qe eshte e mbytur ne borxhe?? jo vetem qe mungon dinjiteti por mungon edhe mevetesia, meqe kur borxhin tat ia ke shit te tjereve edhe vet je prone e te tjereve.

ndaj keta marksistet dogmatike, qe vetquhen neomarksiste, ti ven gishtin kokes kur bejne aleanca te pista me keynsianistet "e gjerave agregate" te shkeputura nga realiteti kokeforte.

keta duan shkoll falas. po nuk e dine qe shkolle falas dmth qe shkollen ketyre idiotave do tua paguajne sklleverit qe paguajne taksa.

nje gje qe mund te bejne keta, qe doo te ishte gje e mire vertet, eshte qe te shkurtoje fonde atjje ku nuk duhen dhe ku perdoren per gjera te panevojshme dhe ti alokojne ne sherbime qe u duken ketyre socialisteve urgjente.
por jo... keta duan rritje taksash... dmth skllaveri qe ideologjia e tyre dogmatike te realizohet si para 25 vitesh.

Ca do e bojne ket godinen qe po ja merrkan gjeologjikes?

Do e bojne shembull!!! 

Jo me termen. Ca do e bojne? Shkolle tjeter? Hotel? Ambasade Amerikone? Ca do e bojne?

Do ta kompartamentizojne, thone. Do fusin edhe institucione te tjera.

Vendimi i km eshte marre, dalja e Rames qe per hi syve. 

S'e kuptoj. Rama doli dhe i tha qe vendimi eshte marre e s'e luan topi, nuk tha qe vendimi s'eshte marre. Nga e nxore kete?

Vetem se tha qe nuk do e beje me letra, po me projekt. Pra  ... me shkop ?

Nejse, Qeveria e di me mire.

Mua me vjen keq per urithat, se ajo godine ishte e vetmja gje me te cilen mburreshin...

Pastaj, ceku dilnin kullosnin syte dhe nga Filoqyli. Ndonje urith guximtar edhe mund te trulloste ndonje filoqylse te telendisur smiley

Eeeee , kohe e veshtire, po nostalgjia...

A ka vkm per tjetrsimin e godines? Po ka. Me burrerore do qe qe Rama te thoshte qe keto pune i di qeveria, ju do transferoheni ne vend tjeter, kaq, pa drame. Rama skishte pse behej kot populist. 

Ate pra doli dhe u tha. U tha qe ndertesa do te behet gjykate dhe qe ata do te ikin diku tjeter.

ncncnc, po ti je dhe i brendshem mer? Po tha pikerisht te kunderten, qe ne godine ka vend per te gjithe. Tha qe nuk ka plan te transferoheni jashte nga ajo godine. 

Do te kalojne te magjistratura pra. Do te ikin nga aty e do te shkojne ca metra me andej, por aty s'do te jene. Une kete degjova kur doli live.

I gja asht e sigurt,qe ne gjeologji-minjere sot shkojne ata qe kalojne gjimnazin pa msu hala me lexu.Gjynah qe ajo godine nga me te mirat ne qarkullim,t'u lihet ne perdorim atyne farelloj studentave.

Po perse ndodh keshtu? Sepse tek ne cubat, garipat, gjer ke kurvat e politikaneve kane marre licenca  ne kete sektor dhe jane lejuar te operojne pa stafin e nevojshem te kerkuar me ligj. Coc foli Cani para nja nje jave, po dhe ai e kish nje arsye personale...

Kurse ato kompanite e minierave s'po gjejne specialiste albanez dhe i bijne nga Kina. Jo po e meriton godinen drejtesia e leshit.

eeeeee lesh lesh o Tirona. Kontratat i ka akoma Zamiri dhe co, Sala dmth. E shkerdhyn komplet, po komplet gjith zinxhirin. Turqit akoma nuk pagujne asi % te floririt e min te tjera te cmuara qe marrin nga nxjerrja e bakerrit. Te garantoj ama se i perqindje depozitohet diku mes nesh e tyre, si ne Qipro pshemull. Nuk thote kot poplli, "me buke ne goje"!!

E pra Zamiri preu shiritat dhe ministrat rilindas i majshin gershonen, mbasi ia kishin mpref. Dmth lesh me qime ose ishte/eshte gangband. Po dhe Zamirit i duhen specialiste. 

Edi beri budallallek qe doli tu flase atyre qurrsave qe gjoja po merkoseshin se do ngelnin pa klasa. U duk sikur po i thoshte "you want a piece of me, who wants a piece of me"? Mund te kishte dale ndonje minister e shumta. Le kur kapi per shpatullash ate xhajen me dy fije shpirt desh e theu n'dysh. Edi po fluturon shume dhe kerkon te beje cdo gje vete por rrezikon burn out. Duhet te delegoje ngapak.

pikerisht rama kerkon te shfaqet si superhero qe i zgjidh te gjitha vete duke u vene firmen, ca nga huqi i vjeter i te qenit ne qender te vemendjes. Nuk perpiqet te ndertoje sistem, por e bazon gjithcka te karizma e vete. Deri diku ngjan me modelin e Sales.

Ne kete kontekst, Zizek ka nje analize te mire per nje film me superheroj; the Avengers, intro e intervistes, te pakten. Ne momentin qe gjerat nuk shkojne mire, pra sistemi nuk funksion vete, superherojte zbresin ne aksion, kete gje ka fillu me e besu dhe rama per veten e vetesmiley.

 

a ka qit nai gjeolog ky gjeologjiku kto 25 vitet tranzitore? se per biznesmena e biznesgra ka qit plot

Akoma me hartat e 75 jane. smiley Keta profesoret pastaj ca te thush, marin ndonje harte, e fallsifikojne, e zhubravitin dhe perpiqen tja shesin si te kohes se xhaxhit... merr vesh ti? Ato te xhaxhit, te vetment me kredibilitet...

kjo tregon se ku ka arritur niveli i injorances ne ate kasollen tone.

Shkencave te tokes po u jepet prioritet ne mbare Evropen, ndersa Shqiperise sic duket nuk i hujne ne pune, megjithe pasurite e pamata natyrore.

Ne vend ti stimulonin, tu jepnin fonde e projekte i ndjekin fare dhe pale ku do i rrasin ne ndonje rrenxe.

Studimi shkencor ne ate vend eshte katandisur ne ditet e veta me te zeza. Dalin ca te dyshimte neper ekrane, tundin letra me shifra, ca OJQ qe fabrikojne tablea pa asnje studim te mirfillte. Ministri qe nxjerrin urdheresa e rregulla pa matur e studiuar efektet.

Komplet vend anti dije.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).