E hasim gjithmone e me shpesh te perdorur ne retoriken e politikes e rrjedhimisht te shqiptuar nga folesit e lajmeve dhe artikujt e gazetave ne forme citimi. Se fundmi, e hasim dhe jashte kontekstit se krijimit te saj, si nje fjale qe ben pjese ne repertorin e gazetareve ne artikuj te cfaredoshem. A eshte gramatikisht e sakte fjala "dakordesi"? Nese jo, cilat jane alternativat e sakta per ta zevendesuar? Falemnderit paraprakisht.

63 Komente

ujdi - dakordesi eshte idiotizem per tu dukur perendimor e mos perdor fjale dy-rrokeshe - se njerzia mendon se sa me shume te flasin, aq me shume distancohen nga majmuni

"Ujdi" eshte term ne zhdukje ndersa "dakort" nga ku rrejdh edhe "dakordesi" eshte mjaft i perdorur ne leksikonin shqip. Nese ka nje element idiotizmi per t'u dukur perendimor, eshte sepse ka me teper afrimitet kulturor me vendet perendimore ashtu siç kishte para disa dekadave me Rusine, Turqine, apo vendet sllave perreth Shqiperise. Nderkohe qe brezi 40-50 vjeçar mesonte rusisht apo degjonte kenge ne serbisht, tani njerezit mesojne anglisht dhe gjermanisht dhe degjojne muzike anglosaksone... It' s common sense really...

 

Me kete argument e ke ngulur te larte piketen e debatit zoti Jardin. Nuk ckulet me... smiley

Fantastik!

d.m.th ti thua o turqisht o anglisht!

ce keni kete mendesi prej cadjani?  shqip nuk behet thua ti sepse tani degjon mileti lady gagasmiley

sa per dijeni,nga ''dakordesia'' anojne ata qe degjonin lepa brenen!  properendimoret e vitetve '80 jane kryesisht nacionaliste sepse evropian do te thote nacionalist pike se pari.

 ata ''galet''aty, te bejne rezil po te degjuan ndonje llaf english apo e kam gabim??

Jo aspak anglisht meqenese "dakordesi" rrjedh nga "dakord" qe eshe ne baze term latin. Po merrja shembull anglishten si gjuhe e nje vendi perendimor. 

Gjuha eshte organike i dashur zoteri. Cdo fjale shqipe eshte ne varesi te perdorimit qe i behet dhe ndikimit te gjuheve tjera dominuese. 

Kete specie e futi nomenklatura e kuqe per te debilizu miletin.

Ndjehem i keqardhur nga efektiviteti i saj smiley

smiley

e me PF une thash  se the per te depilu miletin

Kurse mua sikur me hane buken kur thone "limituar."

Me siguri ngaqe fjalori yt eshte i limituar. smiley

Fjalori (http://www.fjalori.shkenca.org/ te pakten ky) s'paska as fjalen "dakort". 

Meqe s'pat kohe per te ngrene mengjes sot, me hane mengjesin kur thone "lançuar."  Nga dreka per fjale te tjera. 

Po pra, duhet thene lanquar. Ç si qekiqi, tha (ne vend qe te thoshte Ç si Qerqizi).

P.sh. Ministrat u dakordesuan per te anoncuar startimin e lancimit te fushates Koqo-Marie-legalizuese.

P.S. Kush ja jep stilokalemit keto videot ekskluzive?

.....qe kur hoqen ate drejtoreshen e arsimit qe fitoi me konkurs te pallati i kongreseve, nuk ma mo pergjegjesi njeri smiley

Meqe ra fjala, c'u be me perpjekjen qeveritare per te redaktor-uar gjuhen shqipe? Nese s'gjejne dot specialist pse s'punesojne Kosten p.sh., apo e bene lanet qe kur i hapi namin kot Shqup-i si hajdut qantash?

P.S. Rama paska shkuar ne Kuvajt per te thithur para muslimane n'Shqiperi, pa perfillur opinionin e shkabes dhe kuazimondos.

Xhibo, thone redaktoret jane aty, po u kane thene shefave (si te barcaleta), po deshe te redaktoj, atehere beje me shoferin.smiley 

Akord, i thone ketu ne Belgjike. 

e ka llafne per ne Albanie, Pjero...  dhe ne Albanie akord,  i thone nje toni muzikor..smiley

Mirembrema Squarepusher. Kerkova pak ne fjalorin frengjisht-shqip te V. Kokonas (botimi 2002) per fjalen "dakordesi" por nuk e  gjeta dot. Hasa vetem tek fjala "dakord" (ky zbulim ishte interesant sepse mendoja qe shkruhej "dakort," jo "dakord"). 

Nejse, disa terma alternative mund te jene: njemendjesi, mirekuptim, harmoni. Nuk do te permendja "akord" e as "pajtim" meqenese mbrapashtesa -esi tek "dakordesi" ve theksin tek natyra e emrit, pra te qenurit dakort, ndersa nje fjale si "akord" ve theksin tek veprimi aktiv: per te rene dakord, apo per te qene dakord si nje zgjedhje e vullentshme e lokutorit per te qene dakord me nje individ tjeter. 

Personalisht, "njemendjesi" me duket alternativa me e pershtatshme.

Hasa vetem tek fjala "dakord" (ky zbulim ishte interesant sepse mendoja qe shkruhej "dakort," jo "dakord").

 

eshte si fjala standard.. edhe une me pare mendoja  qe kjo fjale shkruhej me  't',   ''standart'',   e jo standard.

Nuk e kuptoj pse eshte ndryshuar ne fakt. Provoje te thuash "standardin"  tre here rresht dhe ke per te pare qe eshte paska e veshtire... smiley

E ke fjalor te vjeter shume. 

Ujdi eshte turqisht, uymak-te biesh ne njw mendje, te pershtatesh. Ne kohen e shkuar, uydu

Interesant. Kisha mendu qe "ujdi" eshte shqip. Duhet ta kisha marre me mend qe nje fjale qe tregon te renit dakord mes shqiptareve do te duhet te ishte me domosdo e huazuar! smiley

Dakordesi ? nga na doli kjo shprehje qe kur ?

S'para e kam degjuar kete fjale dhe pse kam 1 vit qe kam lidhur Tring-un smiley

Megjithate , tingellon shume thate dhe kot.

Me duket me e bukur - Rame ne  marreveshje

 

... dakordesi eshte idiotizem per tu dukur perendimor ...

Kur doli ne mode per here te pare fjala "idiotsi" ka pas njerez te shkolluar qe e quanin idiotsi perdorimin e saj.

 

smiley kur me sjell udha ketej nuk mund t'i anashkaloj komentet e heretikut smiley

Shume e bukur smiley

Shume e bukur smiley

nëse biem dakord të përdorim fjalën dakord, atëhere mund të përdorim dhe fjalën akord që është rrënja e dakord...

 

situata linguistike, ne te cilen jemi te involvuar, nuk asht adekuate per te dhene nje opinion korrekt ne lidhje me vokabolarin tone kontemporan. smiley

Kush eshte ky Prof. Nanja?smiley

ne mund te biem dakort qe verbi shqip te inkorporohet me linguistiken evropiane sepse e kerkon procesi i integrimit(ju nou proces-verbalsmiley).  verbi shqip eshte domen i nacionalizmit.  dominancen perendimore te identitetit evropian te ketij populli te vogel ballkanik duhet ta performoje edhe linguistika.civilizimi europian e ka ekspulsuar reminishencen nacionale te inspiruesve te integrimit,duke performuar me pragmatizem sinergjine midis austeritetit verbal dhe proselitizmit laik evropian.

startimi i kesaj monade drejt limiteve te pauzurpuara spirituale hedonike,zgjon te predatoret instiktet premorbidale .lancimi i kesaj dikodomie eshte eventual.

p.sh futi gjuhen te pusi.  po ta inkorporosh te ''dominantet'' i shtohet automatikisht ingriedenti hedonik.    e me the e te thashe,,

 

Shiko, nje fjale qe perdoret shpesh, mund te perpiqesh shume qe ta mposhtesh duke i gjetur arsye (te "assumura" smiley &nbspsmiley pse perdoren dhe duke sulmuar keto arsye, por nese fjala ja vesh veshin mire njerezve, kjo beteje eshte pak e perpjete. Sidomos ne rastet kur fjala eshte te pakten gramatikisht korrekt. Gjuha e panevojshme, ne fund te fundit, difton nje nevoje te folesve per tu dukur pak ndryshe, pak me te rafinuar. Eshte e ditur qe njerezit jane akuzuar per krime edhe me renda se kjo! smiley

ne fakt tamam fjale shqipe,kuptimplote, per dakord duhet te jete fjala 'besë'... dhame besën!

Ti thu qe mos biem dakort per asnje gje pastaj?smiley

rame dakord qe sjemi dakord!smiley ose, dhame besen qe jemi te pabese..smiley

kujdes me besen, se shqiptari kur jep fjalen therr djalen (dmth i jep nei laper) smiley

Gjithmone i kam bo pyetje vehtes: ore po pse ju desh shqipetareve nder shekuj qe ta institucionalizonin  besen ? Dhe e vetmja pergjigje qe e justifikon kete veprim eshte: sepse ishin te pabese! 

kuazo, edhe pse me pare ske  pasur  shoqeri me NN, ti gjithmone i ke pas bere pyetje te tilla filozofike vehtes... une me kshu shqetesimesh te mbaj mend ty gjithmone..smiley

p.sh: edhe NN, ne te njeten linje me ty,  i beri  thuajse te njejten  pyetje ekzistencialesmiley,  vetes dikur:  perse i shpiken kontratat   kauret e Evropit..?   po kushtetuten, ligjet...  perse u duheshin te gjitha keto??   -mos valle sepse ishin te pabese,  kruajti ai koken mendueshem, por dukshem i nervozuar....

Për të nderuarin Heretik ..që besoj nuk do jetë dakort smiley

Dakort është sinonim i Fjalës Siurdhëron në Ushtri .

Por me që administrata civile pretendojnë që nuk binden ndaj urdhërave e diktatit të tyre smiley..e zëvendësojnë me " dakort" qëështë më zbutëse .

Edhe sot përdoret psh që Basha ra dakort me Urdhërin ( këshillën ) e PPE  për tu futur në Parlament . Po të thuhej "siurdhëron" del sikur Basha është ushtar i Bindur ose qesharak që nuk e kupton Shqipen ....gjë që nuk është e vërtetë !

Cfare ndodhi me fjalen - marreveshje?!! 

po marreveshje nuk eshte e njejte me dakordmarrveshja eshte pasoje e dakordimit..smiley   p.sh:  rame dakord te bejme nje marreveshje....smiley

po kur thua beme marreveshje, dmth eshte e qarte, dukshme qe rame dakord. Apo bem kompromis te biem dakord dhe te dakordosemi dhe kur nuk dakordohemi. Peace brother! smiley

po pra, marreveshja eshte shkalla me e larte.  perfundimisht eshte konkretizuar dakordimi!smiley    

ndersa faza e dakordesise  mund te zgjase edhe si negociata...  sot rame dakord qe neser te firmosim marreveshjen  dypaleshe...smiley

'Jena mor' vesh' !  smiley

Me qe jemi ke gjuha, du me mjell ca hidersha ne shpi. A di njeri si mund ta kerkoj ne Anglisht?

Po shqip kush eshte hidersha?

citronele?

Hehehe. Ajo qeka. Rrfsh

Ka me te shpetu nga mishkonjat. smiley Une vjet mbolla nja 2 dyzina. smiley 

Sezonale eshte ? Sa degjova mushkonja m'u rrit interesi!!

Vika me dy lloje nga google image. Une hidersha di ate me gjethe te gjone me dhomza, si gjethe marijuane pak. Ate me gjethe te holle nuk e njof

shiko njehere geranium. thuhet idershah, jo hidersha. smiley

Po ne ashu i thena: me h! 

Thena hec, dhe hik! Dhe hidersha! smiley

Ja pra...gjethe me push, lule ngjyre trendafili, pikerisht kjo eshte. Ndryshe iu thenka barbaroze, elbaroze.

indersha, me duket se i thone edhe  barbaroze, mrroklle...  no-ja ime  hidhte gjethet ne liko.

Si urdheron. Ne liko bostani smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).