Ju lutem, dua te di si te veproj per te siguruar lindjen e femijes tim ne USA duke qene se kjo perkon pak a shume  me shkeljen e detyruar te vizes, a duhet te bej nje sigurim shendetesor ne Tirane apo  per fituesit  e Dvlottery ka ndonje procedure te vecante? Duke qene ne teme, nese dikush mundet te trajtoje gjithe anen shendetesore te jetes ne USA, koston, sigurimet me te njohura besoj se do jete nje ndihmese per shum prej nesh qe po shkojme ne USA.

Faleminderit.

Lotaria amerikane I

 

513 Komente

Nuk punonte mire serveri dy ditet e kaluara por mesa duket problemi u zgjidh ,megjithate jane perzgjedhur vetem 84000 veta kete vit nga 125000 qe ishin perzgjedhur vjet keshtu qe propabiliteti eshte zvogeluar.

Si ti shikoj postimet e reja?! 

Pershendetje miq

Uroj qe jeta te kete shkuar bukur per te gjithe. 

xumi une kam mbaruar nje kurs te avancuar te ESOL dhe me kushtoi 2-3 muaj 270$ dy here ne jave. Me dhane nje test si fillim dhe dola si nivel e avancuar keshtu qe smund te ndiqja kursin falas qe eshte nivel 1, nivel 2, nivel 3. 

Me duhet te udhetoja gati 45 min larg dy here ne jave per te ndjekur nivelin 4. Kisha shume nevoje dhe me vlejti. Klasat ishin jo me shume se 6-7 persona. Nese je i interesuar ky nivel permban brenda ne program: degjim, shkrim, gramatike, mini lojra, ushtrime dhe te folur. Zhvillohet vetem nga nje mesuese/mesues. Ka dy opsione: paradite ose mbasdite. Jane te gjithe nga vende te ndryshme te botes te te gjitha moshave dhe mesuesja amerikane. 

Nuk te sugjeroj te ndjekesh anglishten ne shkolla sepse kane tarifa te larta ketu ne Masatchusets( varet edhe nga shteti) dhe zhvillohet nje here ne nje semester me largesi kohe relativisht te gjate. Ata zakonisht te pergatisin per TOEFL ndersa ai qe ndoqa une te pergatit bazat e anglishtes dhe fokusohet edhe ne kulturen e vendit ku po jeton. 

Do te sugjeroja te ndiqje kursin falas ne qytetin tend ose ate me te afert. Te kerkoje (pas testit me shkrim qe do te bejne ne anglisht dhe disa pyetje me te folur) nivelin qe realisht je pa pasur ndrojtje qe nuk di mire anglisht. Te gjithe nuk dime kur vijme ketu edhe pse nga Shqiperia themi ne dime anglisht. 

Pasi ti mbarosh te gjitha nivelet do te ishe gati per te aplikuar ne nje universitet. Universiteti te jep pak muaj kohe qe te japesh testin e TOEFL-it per t'u pranuar. 

Me ka pelqyer personalisht kursi pasi aty meson gjuhen letrare dhe jo vetem te zones si edhe shprehje qe do te ndihmojne ne cdo pozicion te mire pune. 

 

tifa edhe une do te doja te dija nese dikush ka fituar llotarine DV-2016 sepse familjaret e mi ende jo. Nuk di ende nese duhet te vazhdoj te kontrolloj numrin deri ne qershor? Apo nese nje here nuk je fitues nuk mund te presesh rezultat pozitiv deri ne qershor. Ende nuk kam lexuar dicka ne lidhje me kete mgjth do te kontrolloj edhe ne qershor. 

SHume suksese te gjitheve. 

Pershendetje miq

Uroj qe jeta te kete shkuar bukur per te gjithe. 

xumi une kam mbaruar nje kurs te avancuar te ESOL dhe me kushtoi 2-3 muaj 270$ dy here ne jave. Me dhane nje test si fillim dhe dola si nivel e avancuar keshtu qe smund te ndiqja kursin falas qe eshte nivel 1, nivel 2, nivel 3. 

Me duhet te udhetoja gati 45 min larg dy here ne jave per te ndjekur nivelin 4. Kisha shume nevoje dhe me vlejti. Klasat ishin jo me shume se 6-7 persona. Nese je i interesuar ky nivel permban brenda ne program: degjim, shkrim, gramatike, mini lojra, ushtrime dhe te folur. Zhvillohet vetem nga nje mesuese/mesues. Ka dy opsione: paradite ose mbasdite. Jane te gjithe nga vende te ndryshme te botes te te gjitha moshave dhe mesuesja amerikane. 

Nuk te sugjeroj te ndjekesh anglishten ne shkolla sepse kane tarifa te larta ketu ne Masatchusets( varet edhe nga shteti) dhe zhvillohet nje here ne nje semester me largesi kohe relativisht te gjate. Ata zakonisht te pergatisin per TOEFL ndersa ai qe ndoqa une te pergatit bazat e anglishtes dhe fokusohet edhe ne kulturen e vendit ku po jeton. 

Do te sugjeroja te ndiqje kursin falas ne qytetin tend ose ate me te afert. Te kerkoje (pas testit me shkrim qe do te bejne ne anglisht dhe disa pyetje me te folur) nivelin qe realisht je pa pasur ndrojtje qe nuk di mire anglisht. Te gjithe nuk dime kur vijme ketu edhe pse nga Shqiperia themi ne dime anglisht. 

Pasi ti mbarosh te gjitha nivelet do te ishe gati per te aplikuar ne nje universitet. Universiteti te jep pak muaj kohe qe te japesh testin e TOEFL-it per t'u pranuar. 

Me ka pelqyer personalisht kursi pasi aty meson gjuhen letrare dhe jo vetem te zones si edhe shprehje qe do te ndihmojne ne cdo pozicion te mire pune. 

 

tifa edhe une do te doja te dija nese dikush ka fituar llotarine DV-2016 sepse familjaret e mi ende jo. Nuk di ende nese duhet te vazhdoj te kontrolloj numrin deri ne qershor? Apo nese nje here nuk je fitues nuk mund te presesh rezultat pozitiv deri ne qershor. Ende nuk kam lexuar dicka ne lidhje me kete mgjth do te kontrolloj edhe ne qershor. 

SHume suksese te gjitheve. 

Qetesi shume e madhe ketej cbehet?!

Pershendetje si jeni. jam fitues i llotarise amerikane te ketij viti.po kam nje problem se un jam i fejuar po bej 4 vjet dhe noterja qe vajta plotsova ds 260 me tha qe apliko vetem tani sa me shpejt pastaj bej celebrimet dhe i dergojm me pas kerkese qendres KCC kerkese per ndryshim e statusit ,keshtu qe e aplikova vetem si fillim dhe tani po bej celebrimet  .
A ka mundesi qe te mos e pranoj kcc ndryshimin e gjendjes civile  apo te djegin ne perzgjedhjen e intervistave
Ju faleminderit! Ju uroj gjithe te mirat 
me respekt : Geraldi Hoxhaj
 

Pershendetje me ndihmon dot dikush me numrin e ndonje avokati per ceshtje imigracioni ne USA ( te jete ne Tirane)?

kontrollo inboxin

Pershendetje te gjitheve. Uroj te jeni mire dhe te keni bere sa me shum leke ne Usa

Mireseerdhe Elona. Mbaresi Amerika. Urojme qe te besh aq sa ne kemi bere. smiley

Miresevjen .sa qejf I madh benet ketu .sidomos kur te zgjidhet trump president do jete aq shume qejf sa do lodhemi nga qejfi .smiley

Nuk do themI me " o sa mire me ken shqiptare, po o sa mire me ken trump" smiley

Si ra aktiviteti fare ketu mo, ishte bum komentesh tani nuk shikon me njeri te pyese per ndonje gje smiley

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).