Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 79

318 Komente

ku eshte Qemol  Avdija... po dajoshi..?   

do dhe 2 minuta te mbaroi pjesa e pare, Hollande-Letoni. 3- 0.. thame, kthesa e madhe fillon nga sot..smiley

Filloi bora te zbardhi rruget e Torontos smiley

Merkel e alarmuar nga influenca ruse ne Evrope dhe Ballkan (thekson Serbine) ....Angela keshtu eshte kur ngaterron letren hgjenike me ate zmerile. Ne vend te peqendroheshit ne Ballkan ju sulet me hov Ukraines, keto jane pasojat....

Merkel’s gloom was all the more striking for coming directly after she spent four hours in private with Putin at the G20 summit in Brisbane. Without aides or translators present, the two leaders talked until 0130 in the morning in Putin’s hotel, joined halfway through only by Jean-Claude Juncker, the new head of the European Commission.

Valle ca di kete thene Vladi kesaj qe qenka friksuar kaq shume?

 

Thuj ishalla nuk nxefen gjakrat, se Rusia ka nje lider te forte, por edhe pak "i krisur", qe mund te filloj ndonje aventure te madhe, sepse Ukrainen e kishte vetem a per testim... pastaj, ruajna zot, nuk i dihet asgjeje. 

Ata (Rusia) mund keto vite kane rritur fuqine ekonomike, shpenzimet ushtarake i kane rritur, ndersa perendimi (me duket mua, qofsha i gabuar) vuan nga nje lloj krenarie prestigji, si fuqia e vetme boterore... 

Ekuilibri eshte krisur keq, kam vetem shpresen se do ti therrasin mendjes ne kohe...

Edo, kete uroj dhe une , te gjitha palet ti therrasin mendjes perpara se ta cojne boten drejt qorrsokakut.... Sipas raporteve , Rusi ka vendosur 10 platforma raketash nukleare Iskander-M ne Kalingrad.  Ndekohe qe edhe qeveria e vet s'eshte ne nje mendje me Merkelin..Ministri i Finacave Gjermane  Sigmar Gabriel rrefuzoi kategorikisht cdo saknksjone te reja kundrejt Rusise(te cilen sugjeroi vete Merken si mmundesi) duke pranuar se po godasin seriozisht ekonomine Gjermane..dhe shton  

"I can't see how that would help us move forward economically," Gabriel said when asked about tougher sanctions. "That will only make the situation more difficult."

me pas krtikon rettoriken e luftes se NATOs.

"It's right that Angela Merkel and Frank-Walter Steinmeier are focusing on dialogue - and not confrontation as others are," he said. "For example I think it's totally wrong to react with permanent NATO sabre-rattling on the Russian border."

a kupton... Ky paragrafi i fundit i thote gjithcka  smiley

Sigurisht qe e kuptoj... nuk e di, a e di nje detaj, por per fat te keq eshte i vertete?

E kam fjalen per sigurimin e armeve berthamore. Me sa di une, amerikanet kane nje procedure te ashper sigurie, dmth kodet i kane disa gjeneral, po ashtu edhe presidenti. Perfundimisht, pa qene dakort nje numer i madh njerezish (mund te behen rreth 12 veta, kreret e fuqise ushtarake me te madhe te botes, asgje nuk ndodh, dmth nuk zbrazen bumjet.

Ndersa Ruset... kete pune e ka ne dore Presidenti. Ai ka nje valixhe te zeze, me kodet dhe celesat, qe e leshon kur ti teket, kuptohet pasi ka marre miratimin e shefave te shtabeve. Por, dreqi e mori, po u cmend predidenti?? Sepse njeri eshte edhe ai, i iken truri, thote: te gjithe ne djalle pas meje! Dhe ai ka vertet shenja kokekrisuri! (Putini)

Kjo mund te jete surpriza e Ruseve per NATOn qe deklaroi Pravda para ca kohesh...megjithate hamendesohet se mund te jete psh planet e Ruseve per vendosjen e dhe rraketave nuklare ne Kube .Amerikanet sipas raportit te fundit jane shume prapa kur vjen puna tek armet nukleare (kete e pranoi dhe vet Pentagoni) ndaj dhe po investon. Ajo puna e valixhes se zeze eshte ne fuqi dhe per Presidentin Amerikan,...urdherit te Presidentit i bindet pa medyshje ai gjenerali...keshtu qe  kjo puna e cmendjes vlen gjithandej....Nuk besoj se interson kerkujt lufta nukleare por situata mund te dale nga duart...

Megjithe kusuret e berishes ai nuk u tha te vrisnin e te dilnin ne mal si ne kohe te kacakeve te turqise.per ato fatkeqesi qe i zune , nuk kane asnje tjeter te fajesojne pervecse kokave te tyre , ate ta mbajne ata.vendosen te jetojne me kobure ne dore zbuluan the hard way se edhe te tjeret dinin ti perdorin ato.those who live by the sword will die by it -ka thene i lumi jezu krisht kjoft levdue mot e jete.

Shume interesante. Faleminderit.

Dhe mua keshtu mu duke, interesante,   per here te pare po shikoj nje faqe serioze profesionale per historine e luftes tone nacional clirimtare partizane , shume mire e sitemuar me fakte . 

serioze profesionale = kopjimet nga librat e shokut Enver?

Jane dokumenta te Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise Nacional Clirimtare.jo liber i Enver HOXHES! tI

Ti ke ndonje dokument qe te tregoj  se keto `kopjime` nuk jane te verteta ?!! Po pate do te ishe elutur ti sillje ketu. Do te ishin interesante!

ne betejen e mushqetase nuk ka asnje germe per aviacionin englez i cili bombardoi autokolonat gjermane.

Brigada, si rregull, përbëhej nga 4 batalione, por ndonjëherë ajo kishte 5 ose 3 batalione. Fillimisht brigadat përbëheshin nga rreth 400 - 600 luftëtarë, por me vonë ky numër arriti në rreth 800 -1000.
Batalioni, si rregull, përbëhej nga 3 kompani me rreth 150 - 250 luftëtarë.
Kompania përbehej prej 4 - 5 skuadrave me rreth 50 - 70 luftëtarë
.

nese ne rastin maksimal brigadat kishin 1000 vete dhe kishim 27 brigada (pjesa derrmuese te krijuara nga fundi i luftes kur jermani ishte ne te vithisur).i bie qe te kishin 27 mije luftetare ne rastin me te mire dhe 13 mije ne rastin me te keq.nese themi se kemi 28 mije deshmore i bie qe te gjithe qe moren pjese ne lufte te jene vrare ..!?eshte arithmetika ime kabim ketu apo kamunistet kane perdorur ndonje nga ato ekuacionet e ainshtainit me 7-8 variabla smiley

Do kene llogaritur edhe ballistet e shumte te rene per liri

kjo njifet edhe si arithmetika e mihal gramenos. shum e famshme.

alba 2265

,ne betejen e mushqetase nuk ka asnje germe per aviacionin englez i cili bombardoi autokolonat gjermane.

 ora data vendi ?  smiley

 

Na sill ndonje dokument! Mundsisht jo opinione !

http://www.balkanweb.com/analiza/2689/cl...

 

Grupi gjerman “Steyer” që kishte arritur në Elbasan me humbje të rënda, me një forcë prej 7.000 vetësh, më 11 nëntor u tërhoq nga Elbasani, i ndarë në dy kolona: njëra me 3000 vetë marshoi në drejtim të Tiranës, kurse kolona tjetër me 4.000 vetë marshoi në rrugën Elbasan – Peqin – Rrogozhinë – Kavajë - Durrës, për t’u bashkuar në Tiranë me forcat e tjera naziste.
Të dyja kolonat, të goditura nga partizanët gjatë gjithë marshimit, pësuan humbje të mëdha. Vetëm në rajonin e Mushqetasë, gjatë rrugës Qafë-Kërrabë - Ura e Peshkatarit, armiku la të vrarë e robër mbi 2.000 vetë. Vetëm 300 forca naziste me mjete të blinduara mundën të hyjnë në Tiranë. Duhet theksuar se në këtë operacion, një ndihmë të konsiderueshme dha aviacioni anglez, me disa goditje nga ajri, në rajonin e Mushqetasë. 

Ne ishim pjesë e Aleancës Antifashiste të popujve të udhëhequr nga Anglia, ish-BS e SHBA dhe, si të tillë, u renditëm përkrah forcave fitimtare të Luftës së Dytë Botërore. Edhe kjo goditje ajrore u bë në këtë kuadër.

poti sikur po tallesha me ca shifra duke nenkuptu qe jane numra qe sdalin nuk besohen, jo 28 mije deshmore jo 280, ectect .. apo ishte nje shka e kripur per gallate ? e apo ashtu e lejm.smiley

`duhet theksuar` nuk eshte dokument, dhe sperjashtohet mundesia qe avacioni anglo amerika te kete goditur forca gjermane! a ne Mushqeta a diku gjetke kjo sdihet, e sakte,por nga theniet e disa deshmitrave thuhet qe keta aviona ne shqiperi hidhnin dy kepuce te majta ose dy te djathta ose disa konserva mishi, ndihmat angleze ne shqiperi nuk ka qene eficente, Po ne planin global po anglia ka dhene shume kontribut  ne shkatrimin  e makines ushtarake te Hitlerit. Rusia mban mbajti peshn me te madhe te luftes me 20 milion vet.

Ajoqe duhet theksuar eshte qe  nuk duhet as zvogluar dhe as zmadhuar kontributi i shqiptareve ne l2b sepse eshte bere nje lufte e madhe qe kjo lufte te injorohet nga faktet, vetem e vetem se protagonist ne kete lufte ka qene Enver Hoxha! Mohimi iluftes Nacional Clirimtare nga forcat e gjasme te "djthta" eshte nje krimi i madh qe i behet historise sone.

Deri tan per 23 vjet rrjesht  PD me lloje lloje sorollopesh mashtrues, intrigante, dhe injorant, mban flamurin e zhdukjes se kesaj historie, c` nuk kane shkruar dhe c`nuk kane thene e c`nuk thone  qe kjo lufte te injorohet, dhe te mohohet dhe te klasifikohet si nje lufte civile.

Natyrisht kete e kane bere dhe ebejne  te fitojne kredi politike, duke u nis nga interesa personale interesa te vogla per pushtet dhe para!

Por e verteta zhytet por nuk mbytet., vjen nje dite dhe cdo gje sqarohet nepermjet fakteve dhe dokumentave, Nuk jane gjithe shqiptaret si PD ja qe erdhi ne pushtet duke nxire cdo gje pozitive qe kishin arritur brezi i meparshem! Fale zotit gjerat jane duke u ndricuar!

Artikulli efendem eshte shkruar nga rahman perllaku veteran pjesemarres ne luftime.

Ti e di që nuk e pëlqej këtë " Pa censurë " po yshtem kur të lexoj si për të ardhur keq .Jeshe me një barrë lezete po je katandisur si arixhofkat .

Ke informacion Gabim për avionët . Ata qenë Mig të marrë nga Partizanët prej Ushtrisë së Zogut  me pilotë Patriotë Nacionalistë !

Ruaj zametet të thashë .Hedhur mbi çitjane si zonjë e rëndë të kishin dhe hijeshi ! Digjove Alaba ..

oidriso po keta kush jane?

1.Gjeneral Abaz Fejzo, partizan, komandant i armës së tankeve, u dënua 20 vjet dhe vdiq në burg; 2. Admiral Abdi Mati, ish-oficer dhe më pas partizan, komandant i Flotës Luftarake; 3. Gjeneral Tanush Shyti, ish-partizan, i shpëtoi burgut si krushku i Mehmet Shehut; 4. Gjeneral Rahman Parllaku, hero i popullit, u dënua me 25 vjet burg si armik i popullit; 5. Gjeneral Todi Naco, komandant i artilerisë, u dënua dhe vdiq në internim; 6. Gjeneral-leitnant Petrit Dume, ish-partizan, më pas Komandant brigade, Komandant divizioni, Hero i Popullit, deputet, me dy akademi sovjetike, shef i shtatmadhorisë mbi 10 vjet, në fund doli armik i betuar i Partisë dhe i Popullit, plus akuza tradhëti e lartë kundër atdheutë. U pushkatua më 1975; 7. Gjeneral Arif Hasko, i dënuar me 14 vjet burg; 8. Gjeneral Halim Ramohito i dënuar me 20 vjet burg. Nga e gjithë kjo masakër, sot rron vetëm njëri syresh, Rakman Parllaku që ashtë njëkohësisht edhe i fundmi mbajtës i dekoratës Hero i Popullit ende i gjallë

gjeneral i biri i botes, hero i popullit, ka marre pjese vete ne luftime thote se avionet engleze moren pjese .ti jo.i zoti e shet tellalli se jep i thone ketij muhabeti.

Qënke me tërë mend eksiq . Po pse të kujt të ishin aeroplanët ?  Po ku flitet me Ju debilë .

Po Gjeneralët thotë ky që nxjerr ballin si çekan dhe Pëjet ..Ke Orë ti shok Ushtar ? ..si Gjenerali Shvejkun

Ja të ta heq merakun Nuk njoh asnjërin .Po ik e pyet ata vartësit e tyre që i nxorrën ARMIQ .

Enveri e di vetë por për ne tha një të Vërtetë të Madhe . ..Janë Arrogantë prepotentë që kanë abuzuar me Postin .Megallomanë që kanë nxit një frymë të keqe në Ushtri sikur jemi në gjëndje të mundim gjith Ushtritë e Botës me këta Strategë në Krye .

Kanë shit Pordhe me stërvitje të masshatabeve të mëdha duke huazuar Hapsirat e Rusit smiley që kanë sjellë edhe tragjedi në stërvitje të ushtarit sic ishte ....Burreli i Brig Parë !

Të tjerat ..shko kërko në arkiva ose merri në Intervistë ! Ashpërsia e dënimit ..nuk është pjesë e jotja as e R.perllakut një nga Prepotentët Megallomanë që Të Shtypte në atë Kohë !

Tani Kohë të tjera !

Megallomanë që kanë nxit një frymë të keqe në Ushtri sikur jemi në gjëndje të mundim gjith Ushtritë e Botës me këta Strategë në Krye

Po enveri qe deklaronte se do iu thyejme brinjet imerialistev e revizionisteve nuk ishte megalloman a ?smiley

Jo .Ishte Realitet .Po ti je ...dhe mos më fto më këtu se më ke habitë sot me këtë Nivel si të Qurrashëve .

Enveri thoshte do tu Bëjmë BALLË.... Rahmani me Dumen thonin do u thyjmë Brinjët . Mua nuk më Lidh gjë me Enverin .Biles në atë kohë shtroja pyetje me shokë të afërt ...

Po pse kaq i distancuar ky nga kjo Shoqatë abuzuesish e prepotentë që ne i kemi heq mbi Kurriz ?  M.Prodani qe ai që Ulërinte .. ..Vini Mitralozin kush hyn pa resht në Menxë ..Këtë thoja ja kanë fshehur Enverit po KURRË nuk e kam Justifikuar për ashpërsinë e Ndëshkimit . Një Komplot i madh ka Luajtur së pari nga RUSI për më tej nuk di . Ja kanë studiuar Vetitë e tij me DETAJE pas Moskës dhe ja kanë Yshtur deri në krim !   Për të mos folur për Grupin e Mjekëve berisha me shokë ..

Por di që deri në 73 , ishte një Cilësi e Rrallë Udheheqsi nga ç'kam lexuar dhe njoh për Popuj dhe veçanërisht për Bagëtitë e fshatit të ALBËS me zamete e Vuçidolin që u mundua ti bënte Njerëz po siç lexon veten kanë Idenë se akoma jemi Qëndra e Botës !

Enveri thoshte do tu Bëjmë BALLË.... Rahmani me Dumen thonin do u thyjmë Brinjët

Genjen se Enveri i denoi per te kunderten per teorine e rreshqitjes .ne rast agresioni te jashtem sipas atyre ushtria do terhiqej ne male e do bente lufte partizane.

Dy veterane (respekt per veteranet!) nga Vlora po diskutonin ceshtjet ushtarake te botes.

Veterani A: Po sikur te luftojme me Ameriken, kush thua fiton?

Veterani B: Po ne o fitojme, c'eshte kjo pyetje?

Veterani A, pasi i mendua pak: Ti mire e ke po a mbahet dot me buke pastaj tere ajo Amerike?

Të tjerat ..shko kërko në arkiva ose merri në Intervistë ! Ashpërsia e dënimit ..nuk është pjesë e jotja as e R.perllakut një nga Prepotentët Megallomanë që Të Shtypte në atë Kohë !

Tani Kohë të tjera !

Po doemos do ju shtypte se pederastia ishte krim denohej nga kodi penal i asaj kohe .smiley

kot pyeta., po ne mig ke hipur ndonjehere oidriso? ( pyetje pa dem)

Ti nuk pëjete për avionë .Ti pëjete ....Ke orë shok Ushtar .... Plus që JU nuk pëjesni Ju i keni të Qarta që me të Lindur smiley

Alba po që siç kam digjuar është Traktor i vërtetë ka dhe Frena po i mungon Leva e Marshave , mbase ka dijeni .. hihihihihi

aha ... kembesori me nje llaf, apo katedre zall- herrit?

zaptije medemek smiley

  Efendesh, (fisnike)

Nuk thashe gje, E di qe ai e ka shkruar, artikullin, edhe ate dokumentin e Shtabit te Pergjithshem, AI e ka bere me shoke,, Po gazetat nuk jane shume te besueshme, mund te shtohet paragrafe dhe bejne corap cdo gje, Dihet cfare gazetash "prestigjoze " kemi ne, dhe si e shkruajne gjuhen shqiper dihet, gjithshtu gazetaria profesionale smiley politike se kujt i sherbejne !

 bie qe te kishin 27 mije luftetare ne rastin me te mire dhe 13 mije ne rastin me te keq.nese themi se kemi 28 mije deshmore i bie qe te gjithe qe moren pjese ne lufte te jene vrare ..!

Rast i ralle Shqiperia qe ka patur te vrare nga lufta VETEM Partizan. Asnje civil per be. Cfare shenjestre dhe ata gjermanet! Apapa

Kurse Greqia psh diskuto a i kane vrare 320 000 apo 800 000!!! Une them i leme keto denglat me numrat e luftes, se ne s'dime akoma sa koke fryme jemi tani, jo me te rrinim te shenomim asakohe sa fshatra dogji e sa vet vrau gjermani.

Shiqo dora se komunistet edhe pretendonin se regjimi zogut nuk beri asgje ne shqiperi nga ata tjeter kerkonin 3 miliarde $ deme lufte.manush myftiu i kerkoi shtrausit pa iu skuqur faqja 2 miliarde $ kompesime lufte.

E po si iu pergjegj jeramani pa.smiley

Uhuu Manush Myftiu thu tina,pak me tutje kufirit ministri i jashtem Dimitris Avramopoulos told lawmakers that Greece hasn't given up its bid to obtain war reparations from Germany, ne Prill te 2014.Edhe Gjermani beri pak si doreshtrenguar po pastaj e hapi nje fond. Ne shyqyr gezohemi kur vjen ndonje gjerman qe kerkon falje per krimet e te atit gjate masakres se Boroves, se me marr ndonje lek s'behet llaf. Ehu sa do jene vrare me e s'dime gje, se shqiptari e ka dhe per zakon qe duron shume.

ata ofruan 100-200 milione $ shume me teper se $ 5 milione qe iu dha konferenca e paqes.

100mio( edhe per kete s'jam e sigurte) marka per ate pune, jo dollare ( qofsha gabuar). Dhe nuk ishte Marreveshje, por ishte aforfe. C'kuptim ka qe ta vendos shifren tjetri? Edhe Gerqise i paguan 115 mio me kusht qe s'do kete me kerkesa, dhe prape kerkojne me shume, se mendon qe i takon.

Ministri englez ne konference te paqes kur pa se tanet po genjenin diten per diell vendosi qe shqiperia te marre 0 $$.Ngritem ne kembe nje ushtri me 70 mije luftetare nje popull 800 mije banoresh ndersa gjate diktatures me ndihmat pa kursim te kines mezi sa mbajtem 40 mije ushtare.sot si vend i natos mezi sa jemi ne gjendje te mbajme 10-11 mije.

E mo e , e pa ai. Sic e pa qy francezi i UEFAs fluturakun kur plasi grushti kokes. Po ti leme tani keto drejtesite qe na vijne nga te tjeret. Thuaj c'ti besh qe jemi nje kacidhe komb e s'i perkasim ndonje rrace te madhe, e as kemi fuqi te genjejme mjaftueshem sic bejne greket, pa e shofin ne anglezin.

Te mos bejme gjasme, se partizan asokohe behej cdokush qe kishte nje kobure. E shqiptar pa kobure e shtepi pa arme, zor se gjeje, ndonese beu i matit u perpoq shume qe tja ckulte shqiptarit armen nga dora. S'mund te krahasosh ushtri provizore per kohe lufe si fronti iLancit me ushtrine e shteti. Se dhe gjermani ka patur 15 milion ushtar e tani ka 62000. Apo dhe gjermanet me ndihma nga kinezi?smiley

shiqo belgjika me 8.8 milion iu vrane 12 mije vete, bulgaria me 6.5 milione banore 22 mije.ne me 1 milione 30 mije ?!!hajde se belget jane mafishe po bulgaret te marrin gjak ne vetull.

C'Bullgari thua a derebardhe? Ata ishin me Aksin deri me '44. Nga fundi i luftes u kujtuan te nderrojne ane e te behen me Aleatet. Belget ishin si gjys per gjys sic jane e kane qene gjithmone. Nejse.. se me duket sikur ehem ky muhabet.

Ore kot meqe ra muhabeti. Une mbaj mend qe kur filluan te botonin ato "Yjet e Pashuar" di qe arriten deri tek vellimi i Peste. Ja te themi qe cdo liber kishte 400 faqe X 5 bejne 2000. Ja te themi se librat ishin faqe e partizan (pa llogarit Qemalin dhe Vojon qe zinin nga gjysem libri) prape 2000 yje dalin. Po 26 mije te tjeret ku jane? Apo ato ishin vec shkendija?

gjithe gjithe u vrane 1800 gjermane e 600 te humbur , nuk e di sa italiane por atyre iu vra 1% ne WWII ne 3%?!!

Alba sixtyfive, shume superxhiro ke marre sot, na cave trapin si hitleri ne jerusalem!

Ballcekani nuk ka nevoje te na kujtosh se je idiot.

ik burdallacke fli gjume.

mos harro te pish ilacet.

a te pifte gjerba ty, na tregon ilacet, ik numero ballistet!

@Alba

Aha.Nejse..

p.s. edhe se me kujtove Belgjika ka luftuar vetem 18 dite dhe deklaron te vrare 88 mije. Ja hiq 25 mije hebrenj i bie 63.000. Pra afersisht nga 3200 mije veta ne dite i vriste gjermani ne Belgjike me demek. Kurse tek ne sipas llogarive i bie qe kane vrare nga cerek robi ne dite.Nejse...

Pa censurë llafet ....jo trutë ! shkurt Pffffffffffffffffff !

Ka fakte, deshmore te shpallur me ligj nuk jane 28 mije jane gati gjysma por te vrare gjithsej jane mbi 28 000 vete,

Dëshmorë të shpallur sipas dokumenteve ligjore janë.…….........................................9470

Shtetas antifashistë shqiptarë të pushkatuar nga nazifashistët e bashkëpunëtorët janë 6436

Të asgjësuar në 23 kampet gjermane (pa varre) për të cilët paguan shpërblim shteti gjerman janë................................................................................................................11.200

Të asgjësuar në kampet në Greqi (pa varre) janë...............................................................50

Të asgjësuar në kampet në Itali (pa varre) janë.................................................................70

Të asgjësuar në kampin e Mathauzenit (pa varre) janë....................................................351

Të asgjësuar në kampin e Aushvicit në Poloni (pa varre) janë .........................................32

Të asgjësuar në kampin e Prishtinës (pa varre) janë........................................................168

Të asgjësuar në kampin e Zemunit në Jugosllavi (pa varre) janë.............................. .....162

Të asgjësuar në kampin e Bitolës në Maqedoni (pa varre) janë......................................144

Të asgjësuar në kampin e Strugës në Maqedoni (pa varre) janë.......................................27

Shuma e përgjithshme është.......................................................................................28.110

Dalan Buxheli

Fisnike kush eshte ky Genc Hoti, studiues, historian, apo coban i PD, ? Artikulli eshte shkruar ne vitin 1992, pikerisht athere kur berishistet filluan te denigronin historine e luftes per clirimin e vendit nga Italianet dhe gjermanet per arsye politike !

Genci dhe pedeistet thone qe nuk ka patur pushtues ne Shqiperi,,nuk ka patur rezitentece ushtarake smiley vetem lufte civile, partizan- ballista smiley

Ke pare ti ndonje me mbiemrin Hoti mos te jete coban i PD-se? Dihet boterisht qe te gjithe me mbiemra Gege jane cobane te PDse.

OK, ndoshta vec Namik Hoti.

Po i thash coban se cobanet zakonisht i humbasin delet /dhite sa here fillojne numurimin po dihet pedeisteve sa moren pushtetin, me dhune, i duhej dhe nje platforme anti-komuniste, e mbeshtetur ne "fakte te reja" -qe qe zvoglonin deri ne zero vlerat tona ne te kaluaren, packa se politikberja e sotme e ketyre qendron mbi vjedhjen dhe korrupsionin (qe vrasin cdo dite e me shume shqiptaret  ), te gjithe keta qe kane mbushur gazetat me gjoja zbulimin e te vertetave historike, jane thjeshte militant politike, qe bejne opinione dhe jo te verteta reale, per te kaluaren tone.Namik Hoti ishte per te gjelbren ai hate buke vec nga keta berishistet..

provokacija!!!!!!!!

Valbona Selimllari: Jetën time private e di vetëm unë

Me fal po kujt i plasi per jeten tende private?

Me qe po bie ne gracke de boton deklaraten e saj, ja nje nga keta je ti  smiley

Capital One dhenka $50 po te hapesh nje llogari checking + $25 per llogari savings. 

Btw, ka Evropi oferta te tilla bankare? 

What's in your wallet ?

Qemolo, m'kujtove bad motherfucker-in smiley Film fantastiq, gjynah qi s'para bejne me filma te tilla andej nga Holli i Vudit.

Say 'what' again. Say 'what' again, I dare you, I double dare you motherfucker, say what one more Goddamn time!

Perqindje me te larte kjo.

True, po kur hap llogari me ta s'te dhenka qokodhata si dhurata

Ti do cokodhata short-term apo torta long term?

Pse jo te dyja, nje me njeren dore/llogari dhe qetren me qetren dore/llogari?  

Ose sic do thoshte Tirona4ever-i i fantaksur pas dopjobythes se Kardheshovices...

Plus qe me APY  0.75% vs 0.95% duhet te kesh ne banke aq para sa ka TironciLebetit (qe paguan $5,678/muaj per korrentin e viles) qe te vesh re diferencen e fitimeve te perqindjes.

Pse ti Xhibo je kompesataxhi? Aty i thyfsh kockat!smiley

Good point

Per sa i perket vazhdimit te debatit ne temen e kristit, meqe adminet e mbyllen.

spitalet private ne shendetsi ta fusin sa krahu, qofte me tarifat, qofte me sherbimin shendetsor, qofte me kosto shtese ne analiza te kota, qofte me ilace te shtrejta qe ti imponojne si terapi mbajtese edhe pas daljes nga spitali dhe qe nuk mbulohen nga fondi i sig. shendetsore. E vetmja gje qe ofrohet shtese eshte sherbimi hotelier dhe buzeqeshja e sportelistes. Shpesh abuzimi i privatit ka sjelle edhe ne kosto ne rritje me gabime mjeksore qe kane cuar ne humbje jetesh.

shembulli i keq i mosfunksionimit te privatit ne shendetsi eshte sistemi farmaceutik tejmase i liberalizuar qe ka sjell nder vite abuzim te shtuar, qe ka renduar xhepat e qytetareve.

Ajo cka duhet eshte pak investim ne sistemin publik ne te treja nivelet, investim ne burime njerzore, prishje monopolesh ne nivel profesionistesh. Fatkeqsisht po ecet ne drejtim te kundert dhe shqiptaret nuk do mund te kene nje mbulim shendetsor publik te barabarte per te gjithe.

 

Stuhia e bores n'Amerike ka krijuar vrima te zeza n'Peshk, njera prej te cilave thithi temen per shendetsine shqiptare dhe reagimin 3minutsh te qeverise.

Beni kujdes te mos parkoni makinat dhe trenat afer trotuarit te temave kryesore te Peshkut nqs s'kini i(n)shurance.

Thone qe golin (temen) e kishte anullu arbitri.

Best of luck explaining why you are still single this Thanksgiving and Charles Manson isn't !

Me siguri shumeemershi ka nje koment per kete.

Tema e luftes antifashiste nacionalclirimtare qeka katendis me u diskutu ke pacensura, nderkohe qe bora e madhe kanadeze ka zene gjithe qoshet e peshkut...sa gjynaf.

Aqua, Peshku snuk sivjet sepse temen e LANC-it e zgjidhi perfundimisht Meta, tha s'ka kuptim te qisim vetem portretin e Enverit, duhet te qisim dhe portretin e Mehmet Shehut dhe shokeve te tjere. 

Kot s'i thone kingmaker, qe i marrte ngjala te ligat. 

P.S. Qenka shtrenjtuar vertet cmimi i dritave n'Kanada, sidomos n'krahasim me garen e ngjale-opinionisteve per keshillin e RTSH-se.

Ose peshku ka rene dakord me zgjidhjen qe i kane dhene englezet, nuk ishin 3 mije gjermane sic thoshte Mehmet tradhetari, por 30 mije gjermane smiley

Fees, taxes, ndryshim plani nese do me u upgrade  me keto te AT&T. Ku te te marrin sa me shume. Iku koha kur beje upgrade pa tu shtu fatura. Sdi njeriu shkrete si te Bej. 

Llastuqe, shko me Sprint ose T-mobile nqs je e pakenaqur nga dy kompanite e medha (Verizion dhe AT&T), se ata me te vegjlit me duket te paguajne dhe gjoben e anullimit te kontrates aktuale, pls qe mund te kene opsione per sherbim pa kontrate.

Ose shko me ate kompassnine qe ka 4ever smiley

E kam degju keto kohet e fundit ket offer nga T-Mobile Xhibi, Jane cheaper por service I tyre Suck! Kam nja 2-3 ketu ne pune kane T-Mobile - no service u rri celli ose very slow. 

vajin e perdorin ne trajtimin e kancerit ne fakt. Nuk di sa baza shkencore ka po mbaj mend qe ne lazarat kishin gjetur dhe nji minipunishte te vajit

Kokëdhima: Shqipëria të licensojë prodhimin e kanabisit

smiley smiley

 

Fshatarët që kanë kultivuar kanabis nuk janë kriminelë. Këta fshatarë janë pragmatistë. Ata nuk entuziazmohen nga planet tona afatgjata dhe afatmesme të zhvillimit të bujqësisë. Ata kanë nevojë për punë, ushqim, para, shëndet, siguri jete e ekonomike sot. Ç’mund t’ju themi ne gjithë fshatarëve të zonave bujqësore që s’kanë ujë, siç përmenda më lart? A mund t’ju themi atyre të presin disa vite të tjera derisa ne të gjejmë para për të rregulluar veprat vaditëse? Ata duhen mbështetur çdo vit me zgjidhje, përndryshe do bëhen kundërshtarët tanë. Ne gjithashtu nuk duhet të kemi hezitim të flasim hapur për problemet tona, pa pasur frikë se mund të dukemi si të asociuar me çështje të tilla të ndjeshmërisë shumë të lartë si droga. Ku shkonte droga që prodhonte Shqipëria? Në Europë, në Itali, Gjermani e gjetkë. Ne, me këtë luftë të madhe dhe me pasoja shumë të rënda social-ekonomike për vete, kemi bërë një investim të madh në luftën e këtyre vendeve ndaj trafikut të drogës. Këto vende duhet të na ndihmojnë me grante në Buxhetin e shtetit, për të investuar e subvencionuar bujqësinë me 200-250 mln dollarë, të paktën për 5 vjet rresht. Kështu do mund të ndihmojmë fshatarët të jetojnë me bujqësi.

Me duket se Kokedhima gje e zgjuar, thote qe te prodhohet kanabisi per prdukte farmaceutike, dhe njerzit qe prodhojne kete bime te licensohen !smiley

Te kete nje fare rregulli kontrolli ne dobi te dy paleve, biznesit farmaceutik, dhe  buqeve qe kane toka .. se grure e miser nuk prodhojme me, prodhon bota per na ...

 

 

 

Partia Socialiste e Shqiperise kjo smileysmileysmiley

O Rrepublike Alegorike

me vlera kalorike smileysmiley

prove qe Greket perhere na duan te keqen.

P.S. a kishte pardesy te bardhe shoferi?

Po te isha ne autobuz me Erzenin do te jepja nje pergjigje te sakt, fisnike!

smiley

Quhet eficense .nje rruge e dy punesmiley

Kane bo pazar me grekun socialist ..

I bombarduan femrat me te tilla informacione. Sigurisht, eshte faji i tyre qe meshkujt jane ne pergjithesi egoiste dhe dembele ne shtrat.

E dashur Jardin, informacione dhe nisma te ngjashme me te drejte mund te kritikohen e ironizohen, vetem pa kaluar ne ndasi, duke cilesuar me opinione te pergjithshme negative njerin apo tjetrin grup. Kjo i ben dem te dyja paleve. Per mua, sa me pak te permenden shprehjet 'ne femrat' dhe 'ju meshkujt' dhe anasjelltas, sa me pak njera pale te quhet viktime e tjetra fajtor, aq me shume harmoni dhe mirekuptim krijohet mes te gjitheve ne. Cdo idiotesi qe nxjerr njera apo tjetra pale eshte mire qe te mos behet etikete e gjinise te ciles i ka rene per pjese, pasi nisur nga keto konsiderata te pergjithshme, dhe 'frymes armiqesore' qe qarkullon ne shoqeri, shpesh krijohen keqkuptime te kota midis 2 personave mashkull-femer, edhe kur keta jane nisur me deshire dhe qellime te mira per te njohur njeri-tjetrin...dhe pastaj jo pak prej tyre perfundojne duke thene "ooo u lodha nga nervat me mire po martohem me nje dutch wife" smiley

 

 

Fakti eshte qe reciprociteti i meshkujve eshte shume i ulet ne seks, Aquamarine. Une dhe femrat me te cilat kam pasur kenaqesine te bisedoj per te tilla gjera, kemi konstatuar qe na ofrohet shume me pak se ofrojme ne vete. Fatkeqesisht "It's a Man's World" dhe cunnilingus eshte akoma tabu dhe nese na jepet eshte diçka sporadike dhe ne te shumten e rasteve e shkurte. Interesi qe femra te orgazmohet eshte i vogel; edhe te vete ajo sepse jemi programuara kulturalisht te japim e te mos kerkojme. Mua me trishton fakti qe pjesa me e madhe vuan nga nje dinjitet aq i dobet sa edhe te genjeje dhe te 'aktroje' orgazmen vetem dhe vetem per te kenaqur egon e partnerit. 

Une them qe keta te cilet permend ti,  te kursejne paret me mire dhe te investojne ne nje jastek te mire, apo te sigurojne doren sepse per meshkuj qe mund te jene u mjaftojne mjaft mire keto...

Ky eshte kendveshtrimi yt.Po te them nga pervoja ime e pasur smiley qe ka mjaft femra qe nuk jane aspak si thua ti.Pergjithesisht dhe afermendsh,femra,sa me e vjeter dhe me e pabukur te jete,aq me "giving" eshte,cka e ben ate edhe me te mire ne shtrat.Une vete kam pasur nja dy raste reciprocitetismileydonin te benin gojoren,as une nuk u beja gjuhorensmiley

Sa here te lexoj Ty vec histori me femra aka te dathurat ndan ketu me ne. Je djale me goxha eksperiece. 

Si duket do kesh pasur fatin e madh qe nga ato nja 1000 komente qe kam une ketu,te kesh lexuar vetem ato nja tre -kater ku une flas per te dashurat e mia te shumta.Do kesh ndonje shqise teper qe gjurmon keto mesazhe te miat.Megjithate,e shkruar nga tastiera jote,ky konfirmimi per eksperiencen time te pasur e te vyer me ben me krahe ne forme flatrash.

Shqise teper nuku kam, apo nuk di te kem, c'me ka dal para, you know... mbase fat I madh sic thua ti, nuk eshte shaka ne 1000 poste, te qelloc ne 3-4 histori, dhe me lupe ne dore sdo ti kisha gjet aq mire. Having said that, shpresoj te lexoj te tjera ne vazhdim nga ty. smiley

S'ka nevoje te shpresosh,mjafton qe te ma kerkosh nje gje te tille,une jam si nje liber i hapur,sidomos kur eshte fjala per te rrefyer gjera qe na bejne te ndihemi krenare si meshkujsmiley

Sigurisht qe me moshen njeriu behet me i afte ne seks perderisa na lejojne mundesite fizike. Kjo vlen per meshkujt e femrat bashke. Nuk me pelqen ajo "sa me e pabukur" sidoqofte. Nejse...

E kam degjuar dhe diku tjeter kete punen e te pabukures, me hile kjo pune. Shume diskriminuese per ne qe jemi si te thuash;good looking, lol 

Eh... po ne qe jemi edhe te bukura edhe te zonja ne shtrat?! S'figurojme ne asnje statistike.. smiley

Figurojme te statisticat e argendis po he, ja vjen ai e na tregon me shume smiley

pse e vrisni menjen o gra,burri qe kenaqet vetem me ç'i jep gruaja eshte per te ardhe keq!

lum si PD-ja qe ju ka juve. 

3 goca qe folin per seks me nj-tj.
Nuk eshte per t'u besu syve. Futet zari n'mes dhe e con muhabetin te politika...

smiley loooool.

" Don't try to uderstand women. Women understand women and they hate each-other"

- Al Bundy.

3 goca qe folin per seks me nj-tj.
Nuk eshte per t'u besu syve. Futet zari n'mes dhe e con muhabetin te politika...

Xheni, ja ky eshte burre pe te ardhe keq, qe nje here te vetme qe pa nje grua qe foli per seksin ishte ne peshk, dhe i prisha une momentin, lol jo burrat qe kenaqen me grate e tyre smiley

Futet zari n'mes dhe e con muhabetin te politika...

... dhe t'menosh sa dem i ben kauzes rilindase. tani te gjithe ata qe lexojne peshkun mendojne qe pd-ja qenka partia ku duhet te militojne se knej nga rilindja tu bokan duret kallo

... dhe t'menosh sa dem i ben kauzes rilindase. tani te gjithe ata qe lexojne peshkun mendojne qe pd-ja qenka partia ku duhet te militojne se knej nga rilindja tu bokan duret kallo

Nese te gjithe meshkujt ketu e gjetkan kenaqesine seksuale tek shkronjat e futboll mamave te peshkut, ju qofshi. lol Nese s'kisha arsye per ta lene peshkun, ja ku e gjeta smiley

nji gje eshte e sigurt. Qe numri i komenteve ka me ron me 75-80% nqse iken ti. E meno sa shume hapsire do i kursehet serverit ku eshte ppu? po sikur ta bosh ket gjo per liveleak dhe youtube? qe perkthehet ne me pak kosto per mirmbajtje, me pak nxehtesi qe clirohet...frika e ngrohjes globale qe venitet...Me siguri qe bota do jete nji vend me i mire. Dhe brezat qe do te thone nje dite: falemnderit Armando qe nuk u cave trapin te tjereve me gjate!
 

Pistako, tani dhe nje koment te ka ngel, ai tipiku "ku dine refugjatet ca osht seksi, ne amerike dhe ne kanada njerzit shkepin nje here ne gjashte muaj" dhe mos vazhdo mo per sot se do e dhjesesh smiley

Pistako, tani dhe nje koment te ka ngel, ai tipiku "ku dine refugjatet ca osht seksi, ne amerike dhe ne kanada njerzit shkepin nje here ne gjashte muaj" dhe mos vazhdo mo per sot se do e dhjesesh  [smiley]

Nuk e them ate, sepse ma mbylli gojen bleona sot, o swed.

Diskriminon femrat qe lindin femije ti tani shkabe? Ca te duket gje se u skadon data kshu ? Hmm ti qofsh. Dhe me zgerdhihesh pale. 

Diskriminon femrat qe lindin femije ti tani shkabe? Ca te duket gje se u skadon data kshu ? Hmm ti qofsh. Dhe me zgerdhihesh pale. 

Jo Moza, meshiroj burrat qe s'u besojne syve kur shohin nje femer te flasin per seksin smiley

Ne fakt, ishte gje e rralle, ajo cka ndodhi. I ndryshove rrjedhen bisedes. Urime je mashkulli I pare qe bere dicka te tille. 

Ne fakt, ishte gje e rralle, ajo cka ndodhi. I ndryshove rrjedhen bisedes. Urime je mashkulli I pare qe bere dicka te tille. 

Me vjen shume keq qe te ndodhka rralle, Moza. S'ta jepje pershtypjen si e tille. smiley

Nuk thashe me ndodh Mua, mos m'twist fjalet se ashtu te vjen me pershtat apo te shkon me ca ke vesh sot. Lexo mire.

Urime je mashkulli I pare qe bere dicka te tille. 

Mos e paragjyko djaloshin dhe preferencat e tij seksuale, Moza. E cfare te keqe ka nese nuk pelqen femrat seksualisht? Eshte e drejta e tij.

o pistako po ç'lidhje ka pd o "njeri"???!!!! ne na ka shku kurrizi skiç n'emigracion ti thu lum partia!!!!

o pistako po ç'lidhje ka pd o "njeri"???!!!! ne na ka shku kurrizi skiç n'emigracion ti thu lum partia!!!!

E kam te fryma, mendesia dhe shpirti i juve te PD ne pergjithesi, o Xheni. E pasqyrove me se miri.

je shume i turbullt,s'e marr vesh se ç'lidhje kam une me Pd,se perveç vetes time une s'pasqyroj asnjeri ketu,fare fare,nuk e njof frymen e pd per ç'ka po flisnim ne

tashti qe lexova ç'ke shkrujt me lart,paske shume pak kerkesa per vetensmiley

Merpo leni ato, manualin e seksit e keni me firmen e Saliut ju. Bile do dhe raportim me foto ai, nese i keni qendru vijes se partise ne krevat. smiley

n'bunker deshe me thonesmiley

Bunkerin e puno mo shume nohija tjeter. Jon icik mo te turpshem ato, pranej. Bile Ed Rama ka nje tregim per kete pune, nqs te ka ra rasti me e lexu.  smiley

jo s'e kam lexu,shpresoj mos kem  hum gjo smiley

je shume i turbullt,s'e marr vesh se ç'lidhje kam une me Pd,se perveç vetes time une s'pasqyroj asnjeri ketu,fare fare,nuk e njof frymen e pd per ç'ka po flisnim ne

tashti qe lexova ç'ke shkrujt me lart,paske shume pak kerkesa per veten

Po per mentalitetin "liri-demokraci" qe ju karakterizon e kisha pra. Dhe s'te shava. Thashe lum burrat tuaj smiley

Pistako ,ke nevoj per nja 10 vjet emigracion minimumi,do t'bej mire ,ma beso,e di qe do m'thush kryp,kryp po ti provoje iher lol

kam shume vite qe udhetoj me avion,jane gjithmone plot,po kjo eshte e keqja qe ti s'e kupton lol qe shkallet e avionit ngjiten me ngadale smiley

Dmth, dikur shtriheshe dhe ti ashtu, por tani e ke kapur veten? OK  Po ne avion, ku ulesh? smiley

une me familjen time shtriheshim ne dhome,here me penxhere nga deti e here josmiley

ne avion,gjithmone ne penxhere qe te shijoj bukurite e natyres meme dhe kenaqem me ndryshimet qe jane te pamohushme te dukshme nga lart smiley

o xheni, ky Pistashi, qe thua ti  ka emigruar....  ka nja 10 vjet, apo dic me shume, qe eshte vendosur ne Tirane. keshtuqe e ka kaluar ate faze.smiley

rrofsh per informacionin Belulo,ja prandaj duhen miqte,me duket se qenka nga ata qe s'i duken kepucet ne fotosmiley

Meqe tani i lexova keto komente, meqe eshte e diel - te mos merremi vetem me luften - dhe meqe mezi me paska pritur Mozasmiley Nuk eshte vetem pune aftesie me kalimin e moshes, eshte edhe pune kompensimi. Mungesen e freskise dhe te bukurise e kompensojne me gjera te tjera. E sigurisht kjo vlen edhe per burrat Nuk e thitha se perse nuk te pelqeu ajo  "sa me e pabukur", por nese ngaqe mendon se ta perjashtova si femer e bukur aftesine ne shtrat, robi prandaj e vendos ate "pergjithesisht", per te thene qe gjerat nuk jane te prera me thike. Ja e morem vesh qe edhe ti, edhe Moza jeni te kompletuara, jeni thelleza e shqiponja tok, lum burri a partneri qe ju ka, i kam zilismiley

Keto lloj statistikash sidoqofte vlejne per pune mekanike. Si me thene pervoja qe i jep mosha dhe deri diku motivimi prej 'pabukurise' e bejne robin te zotin per pune mekanike. Une them qe sensi i balances dhe harmonise eshte kryesori, le te jete kampion/e ne porno po s'pati kete s'vlen. Si tha ajo "kush nuk din me kercy, shum sene s'din me i kry" smiley (thjesht per analogji ee, se s'eshte e thene te jene rrjedhoje e njera-tjetres). Sepse music is balance and harmony.

Ja, edhe nje lexim mbi fenomenin e sex dolls qe mund te rezultoje interesant per ty, Aquamarine.

Flm per sugjerimin Zhardin. Edhe njehere desha te theksoj qe gjerat nuk thjeshtezohen dot ne raportin mes femrave dhe meshkujve, sado nga rrefimet lart e poshte ne dukje njera pale mund te duket egoiste dhe pala tjeter sakrifikuese. Jane shume faktore qe ndikojne ne nje cift personash, nqs nisemi me premisen qe ata nuk kane thjesht nje kontrate sexi mes tyre, por secili ka personalitetin, preferencat dhe qendrimin e vet, qe perbejne rendesi ne sjelljet afektive kundrejt personit tjeter. Prandaj ne kompleksitetin e marredhenieve njerezore, do ishte ne dobine tone, sikur te perpiqemi ta kuptojme sa me shume njeri-tjetrin dhe te mos perpiqemi te krijojme barriera te panevojshme, te cilat me kalimin e kohes sjellin nje lloj mentaliteti te demshem ndaj raportit ne cift, dhe hajde ta ndreqesh pastaj. Keshtu qe insistoj qe bisedat dhe argumentet te mos kene ne qender ndasite meshkuj vs femra. Eshte me e rendesishme qe individi te doje veten e tij se pari, ndryshe nuk mund te doje askend, ndryshe do mbytet nga komplekset dhe do krijoje perceptime te paqena per tjetrin duke e mbivleresuar ose nenvleresuar ate, dhe kjo do isjelle pakenaqesi ne cdo situate ku ata te dy ndodhen, perfshire ketu dhe interkursin sexual. Nese ndjen dashuri per veten atehere nuk ke frike te ndjesh dashuri edhe per tjetrin, pasi te pakten ne kete rast kupton qe ate nuk e do per dicka qe ai/ajo e ka dhe ti s'e ke, por per faktin se ti vetem tek ai person mund te shprehesh vetveten, te japesh pa t'u dukur sikur po shet, te shpalosesh i/e lumtur gjithe kreativitetin tend...dhe e do ashtu sic eshte, pasi after all s/he's just like you. smiley

Sigurisht qe universi nuk ndahet ne femra v. meshkuj, por meqe shkruajta per kulturen e seksit ne marredheniet heteroseksuale, kjo medoemos perfshin dy gjinite e kunderta. Verej qe ke dalur paksa jashte temes apo refuzon ta trajtosh sjelljen seksuale brenda  tendenencave kulturore te seksit. Je ne te drejten tende por keshtu bejme monolog, nuk bashkebisedojme. 

Nuk arrij te kundershtoj dot qe ka disa faktore qe ndikojne ne marredhenien e dy personave dhe komunikimi llogjikisht eshte çelesi i mbarevajtjes te saj. Mire deri ketu, por kur shkruan qe "bisedat dhe argumentet te mos kene ne qender ndasite meshkuj vs femra," nuk jam e njemendjeje sepse flas gjithmone per femren dhe mashkullin si konstrukte kulturore dhe ne shoqerine tone diferencat mes tyre jane te dukshme ne te gjitha nivelet; edhe ne marredheniet seksuale. Pikerisht, te kjo e fundit insistoj sepse imbalanca (marr parasysh te drejtat, statusin socio-ekonomik, privilegjet gjinore, etj.) mes dy gjinive eshte evidente ne shoqerine tone.  Cunniligus eshte akoma tabu (per femrat dhe per meshkujt) per shkak te kesaj imbalance.Nese fellatio eshte nje akt normal ne nje marredhenie (afektive apo jo), cunnigulus mbetet i neglizhuar.

 

E dashur jardin, nuk e pashe te arsyeshme te flisja per detaje, pasi m’u duken pa vlere, por meqe c’ka shkrova me siper t’u duk monolog, po te pergjigjem me konkretisht: sinqerisht eshte hera e pare qe e degjoj se cunnilingus qenka tabu. Deri me sot e dija se meshkujt e kishin fixim ate gje, sot nga ty po e marr vesh qe qenka tabu. Po flas vetem per te rinjte ne Tirane me aq sa njoh, duke qene se deri gjysmen e pare te ketij viti kam jetuar ne Shqiperi, dhe nuk kam kaluar mjaftueshem kohe ketej qe te jem ne gjendje te flas per ‘njerezit e perendimit’. Nga shoket dhe shoqet (shqiptare) qe me rrefehen, kam degjuar plot raste ku ankoheshin se s’u ecte mire te dyja gjinite, jo thjesht femrat, por edhe meshkujt ne plot raste kane qare hallet e tyre.

Ndersa personalisht, nuk me intereson qe dikush te beje per mua gjera me te cilat s’ndjehet rehat vete, sidomos po te kete ne koke ndonje mendim fix”po e bej kete gje se femrave u pelqen’, para meje do bente nje figure aspak exiting, nese s’do ndjehej i inspiruar nga UNE per ta bere ate veprim. Mua me intereson lirshmeria mbi te gjitha, se po aq e lirshme dhe e frymezuar dua te jem dhe vete ne raport me tjetrin, pa asnje lloj sforcimi qe mund te vije nga influenca e ca recetave “meshkujt duan kete, e femrat ate...po ma beri do ia bej, po s’ma beri s’ia bej’ qe per mua jane absurde....ku shkon o njeri me kto mend, nuk je duke luajtur film porno, je duke kaluar caste te lumtura, shijoje tjetrin from head to toe ca te pengon??!! Ketu konsiston mirekuptimi qe thexova me siper, te shprehesh veteveten fully mbi fizikun e tjetrit dhe ai mbi ty, ama PA U SFORCUAR, eshte jete reale, s’po luan film.

 

Cunnigulus eshte absolutisht tabu, siç thashe edhe per vete femrat. Fakti qe jane bere pak studime rreth ketij akti tregon me se miri qe kulturalisht ka pak interes rreth tij.

Tani, s'besoj se shkruajta qe duhen bere gjera te cilat nuk te bejne te ndjehesh rehat, por nga ana tjeter eshte paksa e parehatshme dhe tejet zhgenjyese kur ne aktin seksual i perkushtohesh dikujt nderkohe qe tjetri nuk te reciprokon. Sigurisht qe orgazma nuk eshte qellimi ultim i te berit dashuri, por nese nuk ka perpjekje ( flas ne pergjithesi) per te te kenaqur, atehere je partner(e) jo i/e denje per ate qe merr mundimin te te kenaqe me praktika qe ti vete nuk ndjehesh i/e inspiruar. Ne fakt ky "inspirimi" per te cilin shkruan eshte jokorrektese nga ana jote meqenese ti vete ke perzgjedhur nje njeri te caktuar per te kryer akte seksuale. Seksi eshte ne thelb komunikim midis dy personave dhe nese ka imbalance ne te, njeri prej partnereve ka per te mbetur i/e zhgenjyer. 

Tani, persa u perket recetave, ne asnje koment shkruajta per akte cliché apo te mbipopullarizuara, por per cunnigulus qe eshte absolutisht i rendesishem dhe menyra me e sigurte per te arritur orgazmen femerore. Kur shkruan per sforcim, jemi dakord qe edhe mund te mos sforcohesh e te mos merresh pjese ne seks sepse pa mundim seks nuk ka. E di qe ne boten ideale te meshkujve 50-vjeçare nje femer qe nuk ben ze e nuk kerkon por vetem jep eshte e parezistueshme, por ja qe duhet ta kene xhepin shume te thelle per kete luks... smiley

 

 

 

Nuk thashe mundim, por sforcim. Mundimi tregon perpjekje, sforcimi e tejkalon perpjekjen; qe te merremi vesh shqip.

Se dyti, me te vertete qe s'kam degjuar ndonjehere te jete tabu cunnilingus, te pakten ne te rinjte e moshes 25-27 vjec ne Tirane, seriozisht e kam, madje po t'ua them do te hapin syte te habitur te gjithe. Nuk e di per moshat e tjera.

Per punen e inspirimit dhe te balances/imbalances, kam folur edhe ne komentin tjeter, nuk kam ndermend ta perseris prape ku e kisha fjalen.

Shiko, se une bera sforcim ne komunikim me ty meqenese ne thelb s'ke thene gje. Ne rralle te pare merr shembull kryeqytetin, ne rralle te dyte eksperiencat tuaja personale apo ajo qe te eshte thene nga shoqeria. Nuk e  gjykon me gjeresisht duke marre parasysh tendencat seksuale te njerezit. 

Shkurt, te me falesh por tjerr dhe tjerr dhe ne thelb nuk thua gje. Habitem qe je femer ne fakt qe hamendeson qe cunnigulus eshte akt normal tek çiftet shqiptare. smiley Grupi moshatar 25-27 eshte perqindje shume e vogel e popullsise nese nuk e ke menduar para se ta shkruaje. 

Ishe ti qe fole e para dhe more si reference vetem ankesat e shoqeve te tua, dhe nga ketu arrite ne perfundimin se meshkujt jane egoiste. Une te thashe qe s'm'u duk e arsyeshme te permend referenca konkrete nga shoqeria ime, po meqe deshe dicka me konkrete e permenda. Nuk pergjithesova. Thjesht bera krahasim rrethi shoqeror i joti vs rrethi im shoqeror. Madje shtova se tek "qaresit e halleve" kam dhe shoke meshkuj qe ankohen per femrat, jo vec femra qe ankohen per meshkujt. Ti si te duash. Nuk me prek fare fakti qe u sforcove per te me replikuar. Une s'u sforcova gje. Nje keshille miqesore: mos u sforco here tjeter per asnje arsye me asnjeri, sforcimi nuk ka vlere. Klm

Po, por nuk morra ne shembull VETEM rrethin tim shoqeror. Me shume se kaq kuk sforcohem.Te me falesh.

Nuk pergjithesohen keto gjera. Jane te dyanshme. Jep e merr q'jo pune. Po nuk dhane te dyja palet, nuk ka per te vazhdu gjate. Dhe egoizmi merr fund! Apo 'tabute' smiley

 

.... cunnigulus smileyqe eshte absolutisht i rendesishem dhe menyra me e sigurte per te arritur orgazmen femerore....

JA ke fut kot Jardin....organet gjenitale te femrave ndryshojne ne nje menyre aq misitike sa nuk ka nje menyre absolutisht te rendesishme per te arritur orgazme. Mund te jete absolute per partneren tende apo per ty...bota femerore perbehet nga individe me deshira e menyra nga me te cuditshmet.

Sa per Tabu nuk e di ku e ke gjet, por shpesh homoseksualet e mfshehte te martuar jashte deshires se tyre me plot te drejte e gjejne kete akt intimiteti te neveritshme.

.... cunnigulus  [smiley] qe eshte absolutisht i rendesishem dhe menyra me e sigurte per te arritur orgazmen femerore....

E pra i lebetitur, dhe mua kjo deklarate me duket po aq konfuze sa nje lesbike e verber qe ecen vetem permes nje markate peshku.

Ose nje feme sypetrite qe mundohet te iluminoje shoqet se sa shume humbasin duke u sakrifikuar me meshkujt egoist, jo-kopetent ne cunnigulus, kur fare mire mund te explorojne menyren absolutisht te rendesishme me nje femer????

Komentet tuaja reflektojne fare mire qe ka nje problem imbalance ne raportet tuaja me femrat. Flas me shume per tuajat se per Shkaben e di mire qe s'ka njeri qe e kenaq... smiley

P.S. Love U shkabe! Don't change! Pleaaaaseee! smiley

bota femerore perbehet nga individe me deshira e menyra nga me te cuditshmet

Bote Mizore! smiley

 

Jo Jardin, bota nuk eshte mizore, por e pafund me sepse femrat nuk i ngjajne njera tjetres. Imagjino sikur femrat te humbnin magjine e te qenit unik. Vazhdo me studimet ti e cunnigulus se rruget jane te pafundme.

Nga ky shkembim duket qarte se njera ka marredhenie te mira me meshkujt, e raportuar si individ, ndersa tjetra jo.

Ruby Holt had spent her 100 years in the state of Tennessee, US, working on a farm, working in a shirt factory, looking after her four children or being looked after at her care home. She had never been to the beach, and never seen the sea.

me pelqeu ky shkrim.falemineritsmiley

me siguri shqip kjo do te jete perkthimi i shprehjes- edhe ne brime te miut te futesh do te te gjej!

dhe une budallaqja vrisja menjen si mund te hyje robi ne brime te miut

ajde brime ajde

ajde brime ajde

Kjo ishte  brime e madhe, ndersa per popullin, ishin brima te vogla! smiley strehime quheshin , kunder armeve te demtimit te mas ! 

trash-e i quanim ne .....rreshqisnim gjithe diten aty , po kjo brima ketyre  smiley   qenka c'qenka

po si do shpetonin ata po te na zinte ne amerika more amani , do ti mbysnin si minjte po ate e besoj se do ta kishin kollaj duke i pas brenda ne brime smiley

po paska qen frikacak i madh xhaxhi ,,,na zhgenjeu tashi

Aman vetem ate deren "Shpresa e fundit" mos e hapni.

E ka pa njeri kete filmin shqiptar (me titull t'huaj kuptohet, se jena moderne) Pharmakon (krejt pa lidhje me Autochton lol)...nqs po, ia vlen ta shofim? Trailer dhe filmi i plote

Kete me siper s'e kam pare xhibi, por para ca ditesh me rastisi te ndjek kete filmin Gjall. Pavaresisht ketij trailerit disi tragjik dhe fundit pa lidhje (ku thuhej se ishte ne kujtim te refugjateve te mbytur ne Kanalin e Otrantos) filmi m'ka be me qesh e me ka shiju vertet, kishte skena te lezecme & detaje qe vetem ne shqiptaret i kuptojme tamam.

VDEKSH, MOJ TI, QË FLE ZBULUR 
              -nën iso gjyshërish kjo këngë -
 
Vdeksh, moj ti, që fle zbuluar,
Në të shkretin ëndërrim,             
Me çarçafin e rrëzuar,
Sikur bën qefinin tim.
 
Vdeksh, moj ti, që pjek nën hënë,
Gjinjtë-pjepra, mjaltë e vrer,
Zot, o zot, mos qoftë e thënë,
Që dhe syri vret e ther …                                 
 
Vdeksh, që si vesë të mekur,
Bulon djersën mbi kërthizë,
Mbase ti më do të vdekur,              
Me mornica më qëndis…
 
Vdeksh, që krahët si shandanë
I ke ndezur për të parë,
Tërë tempuj paganë,
Ndrinin me të tillë pishtarë.
 
Tërë kolonat prej mermeri,
Si këto kofshët e tua,
Kur të hyj me drithma tmerri,
Rënçin, më thërmofshin mua.
 
Vdeksh, që gjakun ma bën ujë,
Me dy gjysëmhëna pjeshke,
Digju, moj e zeza kujë,
Si një zjarr bubak,* prej eshke.
 
Vdeksh, që s’e ngre, - më thua,
U bë akull dyshemesë,
Mos e bëj qefin për mua,
Ëndrra, ëndërr,…s’di te vdes…(P.R)
 
   *bubak, bubazi – djegje fshehtazi, pa flakë 

 

Pas njohjes nga Suedezet te shtetit Palestinez, dhe inicjatives se Britanikeve,Irlandezeve dhe Spanjolleve, se fundmi Parlamenti Francez po pergatitet per votim te njohjes Palestines.

Bleona e can rrugen e muzikes me...

E gjembo, na nderoni ju andej. Lum si ne qe ju kemi

Si prishen keta njerez keshtu a me qafsh,sa shkojne ne Amerike.Se kur ishte ne Shqiperi kjo ishte vajze per t'u pire ne kupe,si te gjitha shqiptarkat.Se mos i merr koka ere edhe Ciljetes,se ka per te shkuar ne rruge te shtrember edhe ajo vajze.Bene mire ata qe ste lane ty te shkoje ne Kanada,do t'i kishe humbur te gjitha ato virtyte te larta te shqiptarit qe ke menjehere sapo te kaloje kufirin,sic i kemi humbur ne fakiret e tjere.

Kam qene nje here ne makine me babain e kesaj, qe thua ti Argendis. "Ne shqiperi jane katundare, thoshte. S'ma kuptojne gocen. Atje ne Amerike, atje po qe ia njohin talentet". Nuk tallem. Kete perseriste vazhdimisht. 

Babai i kesaj do kete qene patjeter emigrant,se ska mundesi te kete qene ne Shqiperi e te kete thene keto fjale per shqiptaret,vetem emigrantet bukeshkale e bejne kete.

Jo, ka dhe ne Shqiperi te tille, ka dhe jashte qe s'jane aspak te tille. S'e di pse ke krijuar ate mendim per emigrantet. Mbase ke pare ndonje gje tek vetja...?

Po sigurisht,pra,te thashe,sa kalova kufirin,ndjeva menjehere nje ndryshim te vetja.Pastaj tek lexoja komentet e tua e kuptova nga me kishte ardhur e keqja.Te thashe,kane bere mire qe sta kane pranuar aplikimin per Kanada.Ishalla ste merr koka ere e aplikon per ne Amerike.Gjynah,gjithe ai derr cuni do humbesh si sepata pa bisht.

Ah i shkreti bab. kercen prifti nga belaja. Ca do beje tjeter, e di si e ka gocen, duhet ta mbroje se eshte femija vet.

P.S: Mediat serbe s'duruan, hahahah sa kam qesh, me dhimbsen serbet, nuk iu del helmi per qamet me ne.

Faleminderit #rilindje per lirimin e hapesirave publike!

do ven me kullot delen ?

U rrit, u plak e u poq, por mbeti nje trupeshke e pashoq...

mire qe na felliqi kombin me kyt fustan-i-thencin, po a e ka pare veten ne pasqire...ku shkon me ato mullaqe te rena nga vakti.
 

Ca s'kishte pare me ble 1 fustan budallaqja?!  Ka lene nam. lol

C'e paske kete fustan me?nuk te arriu placka?smiley

Po c'komb a derzi!!! Qe kur u be Qerrka perfaqesuese kombi? Ti ke gjithe ate KM dy metra te gjate dhe i thone qe perfaqeson vetem poziten, se opoziten e perfaqeson Sala, jo me kjo qe i jane var bythet si loqe dashi. smiley

ku shkon me ato mullaqe te rena nga vakti.

Ti do t'i kesh te bukura dhe te pa afektuara nga graviteti me siguri... Te dale si te doje; krime me te renda jane kryer...

ti i do bythet pa thela fare, qe te mos te duken te varura ?

asaj i mungon vetem beli, per mu, se bythet dhe gjoksin i ka normal. ndryshe nuk do kish dale lakuriq. 

i mungon po ashtu shija e mire. por kjo u mungon pothuaj tere gocave tona e te huaja. duken mire vetem kur i veshin te tjeret ose vishen shabllon. kur duan te hiqen origjinale, dalin si paçavure. si kurva rrugesh.

Mos ju dhimbset Bleona mo, ajo qenka e lire ta nxjerre ne shesh, ne s'qenkerkemi te lire te themi mendimin tone si na duket? Fundja edhe Bleona do ndihej e ofenduar nese prapakolpi i saj do kalonte pa u perfolur, ndryshe s'kishte arsye ta nxirrte. Vemendje deshte, vemendje mori. Atij turpi nuk i shkon rrjeta, mendimi im.

me shume ajo kerkon te kapi ndonje kontrate. me nje fjale ajo kerkon te shitet, si kurvat ne shtepite publike, qe nxjerrin hiret per klientet.

puna eshte se shitet lire. me lire nga te tjerat, qe kane me zanat, dhe qe veprojne po si ajo, ne keto manifestimet kulturore te perendimit qe i drejtohen mases se tyre me shije fshatare. 

Ne Shqiperi eshte kjo zonja?

Po jo moj c'ne.  Shqiptarkat jane shembull i shijes dhe klasit.  Kjo eshte refugjate pa breke ne by....

na qit nje foto, te te gjykojme. 

shqiptaren me klas qe kam pare keto kohet e fundit ka qene, ministrja e kultures. te tjerat duken ne me te miren, si mesdhetare (greke apo turke apo italiane), ne me te keqen si arabe. 

dhe ornela vorpsi qe ka qene p me i mire i tirones ne 90-ten, ka nje bukuri te eger. nuk duket perendimore. po megjithate ben pershtypje.

Sa e shpifur duket Bleona nga mbrapa, dëng thesi me patate. 

 

Kur Kate Moss ia lejon vetes, pse jo Bleona?!

 

P.S. Ata qe kritikojne fizikun e Bleones bejne mire ta shohin veten ne pasqyre e te mendojne mire nese do te donin qe njerezit t'i gjykonin ashtu siç po e gjykojne ate. 

P.P.S. Kur femrat e kritikojne pastaj, behet edhe me e neveritshme.

bleona duket si jevge. nuk krahasohet me kate-n. 

dhe jo nga bythet apo fiziku, por nga aparenca e pergjithshme. 

s'ma ha mendja se ke pare ndonjehere nga afer, manekine mode. jane bote tjeter. 

Flas per fizikun Profil, jo per pamjen e pergjithshme qe ndikohet edhe nga veshja. Shija e saj sigurisht le per te deshiruar. 

P.S. E dije qe Moss eshte 1. 68? smiley Bleona eshte me e gjate besoj.

1.70 thote wiki. 

kate ka PERSONALITET, gjeja me e veshtire te fitohet me sajime (veshje, stoli, etj). femer me personalitet, eshte karakteristika numer nje dhe qe ben dallimin direkt (ne daç lakuriq me qene ne daç me rroba, ne daç e re, ne daç e vjeter, ne daç me rrudha, ne daç pa rrudha). 

S'besoj se po diskutoja per kete. Nejse...

desha me t'thon qe prandaj e nxjerr katja bythen e varme ne publik. nuk e ben te shemtuar. 

kur personaliteti te mungon, edhe prej allçiu ose mermeri ta kesh trupin, nuk dukesh e bukur. bile as artistet me te medhenj te botes, nuk te bejne dot te (dukesh) bukur, sado qe te mundohen.

do personalitet muhabeti.  ose te kunderten, virgjeri !

Dilni burra bilni gra

dilni shihni ne dritare

po na vjen Bleona

po na shet gomare

Megjithate, dicka eshte shume e qarte te keto foto:  talenti i Bleones eshte padiskutim i (tej)dukshem!!.smiley

JA ke fut kot Jardin....

Nuk duhet thene ja ke fut kot, por duhet thene ja ke cunnigulu kot Jardin!

Megjithse kot apo plot, Jardin gjithnje cunnigulon, dmth ben detyren gjithnje.

 

Kalamaja ju pershendes me nje poezi nga the great humanist Viktor Hugo. Blessed be Love. Blessed the beings who adore each other.

MAN and WOMAN

Man is the most elevated of creatures,
Woman the most sublime of ideals.

God made for man a throne; for woman an altar.
The throne exalts, the altar sanctifies.

Man is the brain, Woman, the heart.
The brain creates light, the heart, Love.
Light engenders, Love resurrects.

Because of reason Man is strong, because of tears Woman is invincible.
Reason is convincing, tears moving.

Man is capable of all heroism, Woman of all martyrdom.
Heroism ennobles, martyrdom sublimates.

Man has supremacy, Woman, preference.
Supremacy is strength, preference is the right.

Man is a genius, Woman, an angel.
Genius is immeasurable, the angel undefinable.

The aspiration of man is supreme glory,
The aspiration of woman is extreme virtue.
Glory creates all that is great; virtue, all that is divine.

Man is a code, Woman a gospel.
A code corrects, the gospel perfects.

Man thinks, Woman dreams.
To think is to have a worm in the brain,
to dream is to have a halo on the brow.

Man is an ocean, Woman a lake.
The ocean has the adorning pearl, the lake, dazzling poetry.

Man is the flying eagle, Woman, the singing nightingale.
To fly is to conquer space. To sing is to conquer the Soul.

Man is a temple, Woman a shrine.
Before the temple we discover ourselves, before the shrine we kneel.

In short, man is found where earth finishes, woman where heaven begins.

peshku t'hap orizonte te papame

bobooo sa goca te nershme ketu., po i qajne hallin bleones, po per "kallashin" c'mendoni?

Virusi kompjuterik i padedektueshem "quajtur Regin" cili ka infektuar pothuajse gjitha pajisjet tona kompjuterike (PC,laptope,tableta,telefone,etj) i cili po ndjek cdo aktivitet ne keto 6 vitet e fundit. Specialistet e kane lidhur kete spyware me Stuxnet,virus ky i fundit i cili u krijua nga sherbimet inteligjente Amerikane dhe Izraelite per shkaterrimin e programit berthamor te Iranit

“The threat’s standard capabilities include … capturing screenshots, taking control of the mouse’s point-and-click functions, stealing passwords, monitoring network traffic, and recovering deleted files,” according to the report.

Ferguson what? Cleveland, you're next.

Shoot to kill piece of cake, shoot to wound not so much. Not shoot at all?  Impossible is nothing but a 12 year old.

Shoot to thrill, play to kill
I got my gun at the ready, gonna fire at will
'Cause I shoot to thrill, and I'm ready to kill
I can't get enough, and I can't get my fill
I shoot to thrill, play to kill
Yeah, pull the trigger
Pull it, pull it, pull it, pull the trigger 

Ne tvklan po jepet Opinion
Tema: jemi te varfer sepse jemi te.zgjuar.

Per ju ne SHBA qe urreni radhet e gjata neper aeroporte dhe kontrrollet e bezdishme per nje shume $100 dollare mund te anashkaloni kontrrollet e sigurise dhe ato te emigracjonit per nje perjudhe 5 vjecare. Programi Pre Check ju jep heq keto barrjera te bezdisshme qytetareve duke ju lehtesuar nga burokracite e teperta.

zakonisht ka i koridor m'vete per ata qe udhetojne biznes.

olld njuz - do thonte Bama dhe Pjeri

Peshku, pse s'jeni kujtu te hapni teme per dhunen ndaj grave?

Sepse peshku eshte pro dhunes ndaj grave. 

nuk te besoj

Me siguri nuk ka degjuar per gruan e pare te profetit mysliman...

Shpetim Gjika doli i pafajshem.ja pra qe korrupsion nuk ka .Ai ndodh diku gjetke ne kroaci, portugali , rumani etj por jo ne shqiperi ku zyrtaret tane jane te devotshem e nuk kane asgje tjater ne mendje pervcse mbrothesimit te memedheut.

Ne diten e falenderimeve, mirenjohje per PPU qe na mban shqipen gjalle, na ben te takojme virtualisht shqiptare te te gjitha formimeve e perceptimeve. Gezuar festen per ata qe e festojne!!!

Faleminderit Gaia (meqe e festojme sot ne ketej).

P.S. Thanksgiving eshte bere feste universale?

Une i festoj te gjitha festat qe kane te bejne me ushqim.... 

gezuar 28 Nentorin,  festen e Pavaresise, gjithe vlonjateve!    Ok, edhe gjithe juve te tjereve  gezuar, se do na akuzoni  per krahinizem....smiley

Gezuar belul, nese ke jetuar ndonje dite ne tirane, edhe ate te gjelit. Rrofsh o lulzim basha!! Tre dite pushim rresht. Meta po qe burre ti gjeje noi klecke te merkures e ta nguli edhe ai i flamur perkujtimor.

ai qe e ka shkru e ka nji hall, llogje kollomoqe supozime prralla me mret  kushedi si i kruhet halli , shko shko ne Elbasan ta shofesh dhe ti iher b'then e mizes , shko po t'a majti b'tha smiley

Ne fakt nje gay me fame boterore e kemi, Bleona qyrren , ate qe e ka e ka nuk ja mohojme

ik me ti anej , nuk jam keq une per fustanet e brekgrisurave smiley

ca 'tkuptoj une mi, gjyshja ime ka gjithe diten qe kerkon thesin e qepeve

Live and let live Elba. Bleona te veshe c'te doje.

Zhardina, picture dhiz; ke shku ne nje party me hubbin, je classy e beautiful. Fap, vjen Bleona zhvesh, edhe ta huton hubbyn menjehere! Not nice them une. lol

Sa te jem une prane tij, s'hutohet kollaj... smiley Pastaj, le te hutohet. Syte per te pare i kemi.

Ate dum dhe ne te VISHET!

 

Haha.. smiley Po ndoshta eshte nxehte atje ku jeton Bleona, o Elbe... smiley

fol per vete, t'lutem!

Provokacja, provokacja, me paraprite.

Prit sa te vije... e di vete ti, e te filloje me rebuse.

- Meqë jemi te kampi i Tepelenës, unë kam këtu një dokument që vërteton këtë që thatë ju, ku në një ditë kanë vdekur rreth 40 fëmijë. Nga dëshmitë dhe ato që kam parë në arkiva thuhet se është marrë një vendim për mbylljen e kampit dhe zhdukjen e gjurmëve. Aty u dha urdhri për zhvendosjen e varreve të fëmijëve dhe vendosjen e tyre anës lumenjve. Ky urdhër u dha për të zhdukur gjurmët dhe trupat e pajetë të atyre fëmijëve tani nuk mund të gjenden më.

Kishte shtet or tie! (TM Vlera)

si mund t'i besosh nji gazetareje me mbiemrin Albanese?

e pashe te klani dje ........tmerr , mire tha  njeri nga djemte e tij , keto historite tona t'ua tregosh me fjale dikujt do thone , keta qenkan te shkalluar

jo shaka per ne qe kemi nostalgji , kemi jetuar dhe skemi ditur se c'katranosej rreth e rrotull, cdo gje dukej aq e bukur , me lule akollore arancata 1 majin e corape te gjata , me fjongo e papjona , Shqiperia eshte e jona , sepse ne dallim nga Zoti - plumbat egzistojne !!

Jeta e secilit ka qene e ndryshme sigurisht per ata qe nuk kane patur tragjedira te tilla nostaligjia eshte normale, per ata qe kane vuajtur ose qe kane patur fatin si ne kte vidio eshte tragjike! E dhimbshme ! 

Ajo qe te ben peshtypje, kur ke parasysh politiken ,  eshte se, histori te tilla tragjike jane shfrytezuar me shume ne interes te nje grupi te caktuar politik,  te cilet nuk kane vuajtur fare ne kohen e regjimit perkundrazi i kane sherbyrer,

sepse akoma ka njerez si keta qe kane vuajtur dhe qe nuk kane marre pafajsine, por thjeshte jane liruar, (se erdhi ne pushtet PD ) dhe ka shume njerez qe nuk u eshte bere ndonje gjyq, qe tu provohet se kane qene fajtore per vendimet qe kane mare ndaj te pandehurve. dhe persekutoret jane te lire

Kjo mbetet akoma nje problem i pazgjidhur.dhe ka per tu harruar si gjithmone !  

Gjyqe s`jane ber as dhe falje publike nuk jane ber ! Se smund te jene te gjithe fajtor apo jo ? 

Po kush duhet te bej falje, populli i majte, i fushes, i malit i qytetit i fshatit ? Kjo edhe sot e kesaj dite mbetet enigme ! 

Eshte paradoksale , qe kjo shtrese e vuajtur nga regjimi jane me te urte politikisht se te "djathtet" e PDes, me kryetar ish komunist !

Kur keta vuanin ne burg ish kryetari komunist ishte bash ne Shtepine Enverit ! Ka byth ku te rije kjo ? 

Po te kishte qene ndryshe qe  nje Parti opozitare do te merte pushtetin dhe do te vendoste nje drejtesi te paster , duhet ne radhe te pare te kishte bere nje Nurenberg te vockel, nje gjyq ku te denuarit nga regjimi si puna e ketyre ne vidio, se ka shume si keta, te kishin pare pafajsine, dhe vendimet e meparshme te persekutorve te provoheshin qe ishin pa baza, dhe keta te denoheshin do te ishte nje zgjidhje e mrekullueshme.

Por kjo nuk ka ndodh, keshtu,  te djathtet politikisht dhe ekonomiisht jane pasuruar, dhe kane bere karrier, vuajtjet reale te ketyre njerzeve jane thjeshte nje loje dhe retorike politike qe nuk i sherben askujt ! 

 

Se smund te jene te gjithe fajtor! Prandaj shqiptaret nuk kane drejtesi!  Ata ja fusin njeri tjeterit ! Vendi ka pas/ka nevoje per nje menaxhim te mire por perfatkeq nuk ka! Do vazhdojme tja fusim njeri tjeterit, sa ti nxjerrim bojen vetes, perpara botes ! Edhe athere edhe tani nuk besoj se te huajt kane ndonje simpati per shtetin e shqiptareve ! 

Rrumpalle eshet edhe tani! 

 

Eshte , mospasja e ben njeriun te perqafoje korrupsionin deri ne palce, deri ne mohimin e vlerave humane qe ka , duke u perqafuar me monstren dhe krimin. humbja e shpirtit vetemohim vlerash , depresion vlerash, zhdukje vlerash, shkatrrimi me i rende per nje popull

 

Kishte shtet or tie (TM Vlera)
 

sa qef i ka idiotet dhe ky cani zones lire, njesoj si kandidati grabocka smiley  i genjen mendja dhe ktij se eshte me i mire smiley

najs! megjithese kam pare vetem 4, 5 dhe 6-en, duket liste e mire. 

Sikurse çdo fundvit, 'prerja' e listezave personale te secilit prej 10 a 12 redaktoreve (te revistes ne fjale) ka dhene listen e mesiperme
 

vjet ne mos gaboj kishin ne krye 'le lac', qe pervec salsice-festit qe e bente shikimin te sikletshem, s'i gjeje dot asnje defekt.

Mbreme te zone e lire nje i ftuar pretendonte qe ka shpikur nje pompe e cila nxjerr ujin deri ne 200 m duke perdorur vetem forcen e rrjedhes.
I dergova mesazh canit dhe i bera te ditur qe kjo pompe ka 200 vite qe ekziston por e anashkaloi mesa pashe.

http://www.lifewater.ca/images/tshydro_m...

po normalisht qe do i anshkloje,pasi Cani i rjep nga leket keta trutharet.

 

Administratore, kur do dali INTERVISTA e mirpritur nga lexuesit ketu. 

pse s'hap nje blog tendin ti ? s'ke me nevoje te jesh i varur nga administratoret e ketushem.

Po une s'jam kompjuterist Profilo. Me vjen keq, se me premtuan se do ta nxjerrin intervisten, dhe tani terhiqen. 

ngaqe eshte me kollaj t'u lutesh te tjerve sesa ta mesosh kompjuterin.

per te hap nje blog apo faqe si kjo, nuk ka nevoje te jesh kompjuterist per me teper. edhe nje femije e ben sot. po duhet pak me shume mundim, sesa nje koment tek kjo faqe.

Ah, koha i dashur, koha, ketu e kemi te gatshem produktin smiley

po humb me teper kohe nga lutja me duket.

E pe pergjigjen tek posta Profilo. A ke noi faqe taten. Mu lut athere Roni, hec Pjero se kemi hapur nje faqen tonen, por nuk vajta, u tregova budalla, doja te respektoja adminet. 

shko te google, ose woldpress, ose tjeter vend, dhe me dy klike e krijon nje blog tendin. hec pastaj dhe lidhe blogun me arqipelagun ketu, dhe te vijne te gjitha artikujt qe poston edhe ketu per diskutim nga peshqit po t'u interesoje subjekti.

Ah, se harrova, pyetja jote ke kohe qe eshte bere, po ta dergoj tek posta. 

pjero, nese ma lejon,mendoj se tani te peshku i ke ezauru mundesite,duhet te provosh nje media me te gjere,them.ja psh,ky,si e ka ky,blendi i peshkut,me gjase paska fillu nje emision te vetin ne nje tv,shfrytezoji njohjet qe ke me te dhe shperfaqi idete e tuaja per nje audience me te gjere se kjo e peshkut.

E kam konsumuar me Blendin edhe ate mundesi Pjeter, per te dhene ndonje interviste aty, mirpo ai nuk ndigjon mire nga ky krah, se pse, ai duhet ta dije. Une as nuk e nguc e as nuk e shtyje ne nje gje qe nuk do. 

ngaqe duhet qe edhe ai te fitoje nga intervista tende, jo vetem ti.

Per çfar fitimi behet fjale Profilo, financiar. Nuk kam nevoje, le ti mbajne vete fitimet. Nese behet fjale per fitim kredoje, imazhi, Blendi fiton nga intervista me mua, shume me teper seç fitoj une nga ai. 

jo financiar, por edhe moral apo shoqeror (ne plan personal). ose thjesht (ne plan kolektiv ose profesional) duhet qe programi te beje pershtypje, te terheqi spektatore, te beje xhiro. si nje mall i mire. 

nga kjo drejtuesit te tij, i duhen tema te spikatura ose njerez te spikatur, te rralle. qe terheqin nga ato qe thone, spektatore.

Pikerisht, edhe ne kete aspekt, ai fiton me shume e terheq spektatore me shume. 

zotesia eshte t'ja mbushesh mendjen. ose te gjesh alternativa te tjera, paralele. dmth mos kesh nevoje per ndermjetes. por t'ja dalesh mbane vetem. 

rruget teknollogjike jane sot te mundura, me shume nga dje. varet vetem tema qe ti do trajtosh dhe CILESIA E TRAJTIMIT.

Sa per temat, une jam nje bibloteke e gjalle smiley Profilo, mund te zgjedhesh te flasim per Belgjiken ose Ameriken, Per Europen ose Azine, per filozofine ose psikollogjine, per njerzit natyrat e tyre dhe kushtet, per shkollat dhe kurset, per akademiket dhe profesoret, per ekonomine dhe politiken, per socializmat dhe kapitalizmat, e plot e plot tema te tjera. Tek VQ ke mijra tema qe trajtohen, aty mund te zbulosh lloj-lloj temash smiley

ka te ngjare te mos jete gati.mendoj se eshte kusht llogjik, qe intervistuesi ,te pakten t'i perafrohet nivelit te intervistuarit,ndryshe intervista deshton,pasi pyetjet nuk ngrihen ne nivelin qe intervista e kerkon,si rjedhoje dhe qellimi i inervistes s'ka se si te realizohet..

 

Mundet te jete edhe kjo qe thua Pjeter, nuk perjashtohet edhe ky opsion. 

intervistuesi, pra Blendi duhet minimumi te kete lexuar dhe te kete kuptuar ne masen 50% VQ, perndryshe sic thote pjetri, nuk e ben dot intervisten, nuk eshte aq e lehte. Po duke pas parasysh orarin e ngjeshur te Blendit, dyshoj seriozisht se ai e ka marre ndonjehere ne dore VQ

Nuk e kuptoj qe ju si admin, edhe Monda psh, nuk i publikoni pyetje-pergjigjet me Pjer. Ne kemi bere pyetje, ai na eshte pergjigjur. Keto botohen shume prurje qe nuk jane origjinale, jane shplarje truri, dhe nje gje qe eshte origjinale, nuk e merrni seriozisht. Edhe shkrimet qe jane nga blogues te tjere i publikoni me jo ndonje princip redaksional. Cfare i mungon intervistes qe nuk e nxirrni? Kjo lloj sjelle censuruese cenon fjalen e lire. 

Gaia, keni shume te drejte pervecse ne nje pike te vetme, ne ate qe une nuk jam me admin i ppu. Qe nga dita kur u perplasa me 1 admin te nderuar ketu pikerisht rreth debatit mbi censuren tek temat e Pjerit (shume kohe me pare ky debat).
Sot, ne disa mesazhe private me disa admirues te Pjerit, ngritem idene e njefare proteste civile, duke abandonuar ppu per rreth 3 ore. Kjo proteste mund te shkallezohet me vone deri ne botimin e pyetje-pergjigjeve aq te shumepritura. Ideja eshte duke u konsideruar

Une jam gati ti bashkohem protestes, vec me thoni. 

keto emisionet e te dieles neper tv shqiptare sikur i kane shpik enkas me te vra neuronet..

ha fix, mua me dukeshin si eksperimente naziste.

Nuk e di si nje njeri me mendje dhe ndergjegje te shendoshte nuk arrin te tejkaloje udhezimet e kuranit e te keshilloje kunder marredhenieve heteroseksuale me kusherinjt e pare.Te pakten  te paralajmeroje per pasojat shendetesore dhe mendore te femijeve qe mund te lindin nga marredhenie te tilla.

P.S. Methinks qe mjekra e hoxhes ka nevoje per pak balsam per ta zbutur. Duket e eger..

Hoxhet e budallallepsin popllin ton liridashes. Mir ky hoxha qe citon kuranin po ai hoxha ateist ku bazohej kur u thoshte popllit qe martohuni me kusherinjte?

smiley Keta hoxhat na merziten tani...

Ju lutem ta ndihmojme kete djalin e vogel. Disa dollare apo euro nuk na bejne millionere, por  shpetojme  nje vogelush nga vdekja. Nje zemer e vogel kerkon jete, ju lutem shume ndihmoheni! I keni te shenuar account nr. Please. Please. Please. Dergoni sa me shpejt qe ta shpetojme. 

http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/4-...

smiley

Detashment deshtakesh smiley

Faleminderit Rilindje!

Mund te ma shpjegoje ndokush cfare do me thene "vende të zbardhura pune" si dhe per cfare amnistie ne fshat behet fjale?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).