332 Komente

per fansat e Jericho: video me e fundit

you gotta work like a man in a real man's life
You're gonna have to take all the trouble and strife

ne behemi a s'behemi me kuc e me mac  10 milione smiley

si gjithmone  fjalen e mire e ke gati  per kshu suksese shqiptare..smiley.  nga natyra  e prirur te shikosh  anen pozitive..smiley

po vërre, vërre njeher komentet aty poshte, e do shohesh  qe ka plot komentues te huaj.. rumune, turq, grek, bullgare etj etj..

nderkoh kete kenge e kane marre edhe serbe, boshnjak, rumune etj, (me lejen e autoreve kuptohet) dhe gjithashtu kane pasur sukses ne vendet e tyre.. edhe ne youtube te ndjekur nga miljona shikues..

Dhe s'eshte e vetmja kenge me sukses ne boten lindore, deri ne azerbaijan e kazakistan, e madje nje kengetare kosovare ishte bere shume e famshme ne arabi saudite sa shkoi dhe beri koncert, i terboi arabet. smiley

Enca: A po t'pelqen.

...

Bone,bone ma mir
Hajde zemer bone bone ma shlir
Ca po don ti babe un e di mir
Ti po don me mu,per ty jom e lir

...

And Oops ,a a a a po t'pelqen
A a a a po t'pelqen
A a a a po t'pelqen
A a a a po m'pelqen

...

smiley

Kur ''t ka lali shpirt te ka lali xhan " ka dy here me shume klikime se hitet me te sukseshme te pavarottit tregon per nje apokalips te qytetrimit njerezor me te madh nga ai berthamor.smiley

doemos!  qe Lali  ne Izrael.smiley dhe kur te vlereson çifuti, dmth qe ke vertet vlera!!.smiley

Lali eshte fantastik, po leje ca thote Pavaroti. Keta artistet kane goxha zili, thone.smiley

PS. Thone qe e kendojne dhe neper kopshte kalamojt albaneze.smiley

mossssssss, kalamojt e kopshtit,  vazhdon kultura se diktatura zotriesmiley

po ate "oh bytha ime sa e mire qe je " te ciljetes e kendojne ne kopshte?smiley

smiley

ja te piesim Belulin se ai çoç merr vesh ga keto punesmiley

shko pyt Kardashien qe theu nternetin smiley

smiley

kan lujt menç mileti,nqs ajo b.. quhet e bukur,do vdes injorantesmiley

Mos i natarro gjojnat. E "mire" thote konga, jo e bukur. Ti do me u bo moshkull me zor, rri rehat ashtu si je, mos u hyj telasheve kot. smiley

smiley

jo me ç'ne ,e kisha n'mensmiley po pash njonen shpar qe ishte bo femer,duheshin pare shumesmiley

pse ca kishte pavaroti me shume. te pakten silva eshte si shpirt. pavaroti ishte obis.

tregon per nje apokalips te qytetrimit njerezor me te madh nga ai berthamor. [smiley]

e shikon qe Enveri ka qene shume largpames kur ndertoi ate bunkerin, dhe keta te pangopurit me para e kthyen ne muzeum. ja t'a vuajne silven tani me 56 milione klikime.

Eee nja tre milion klikime ik bo vetem une smiley

io che sono nato in campagna
ricordo nonno Silvio e ia vendemmina
ma vivo qui in citta, dove sei nata tu
ma la nevrosi e generale
la confusioni che ti assale ti butta giu
e io non mi diverto piu

 

Ore nga Ju tralalatë , ka ndonjë adresim te kënga e kohës sonë

jam kaçaku ferrës /të pres ke pragu derës ..etj etj .me shpresë

smiley

I've been waitin' for you
It's been so long
I knew just what I would do
When I heard your song
It filled my heart with your bliss
Gave me freedom
You knew I could not resist
I needed someone

And now we're flyin' through the stars
I hope this night will last forever

Ain't nobody
Loves me better

https://www.youtube.com/watch?v=HIJhrzAuWcw te gjtiha, por ne flac - 

Que el desierto es m? S tierno y la espina besa mejor<br />
He venido a este centro de la nada pa gritar<br />
Que t? Nunca mereciste lo que tanto quise dar<br />
Que t? Nunca mereciste lo que tanto quise dar<br />
He venido al desierto pa irme de tu amor<br />
Que el desierto es m? S tierno y la espina besa mejor<br />
He venido a este centro de la nada pa gritar<br />
Que t? Nunca mereciste<br />
<br />
He venido yo corriendo olvid? Ndome de ti<br />
Dame un beso pajarillo no te asustes colibr?<br />
He venido encendida al desierto pa quemar<br />
Porque el alma prende fuego cuando deja de amar<br />
Porque el alma prende fuego cuando deja de amar<br />
<br />
He venido yo corriendo olvid? Ndome de ti<br />
Dame un beso pajarillo y no te asustes colibr?<br />
He venido encendida al desierto pa quemar<br />
Porque el alma prende fuego<br />
<br />
He venido yo corriendo olvid? Ndome de ti<br />
Dame un beso pajarillo y no te asustes colibr?<br />
He venido encendida al desierto pa quemar<br />
Porque el alma prende fuego cuando deja de amar<br />
Porque el alma prende fuego cuando deja de amar<br />
<br />
He venido al desierto pa irme de tu amor<br />
Que el desierto es m? S tierno y la espina besa mejor<br />
He venido a este centro de la nada pa gritar<br />
Que t? Nunca mereciste lo que tanto quise dar<br />
He venido yo corriendo olvid? Ndome de ti<br />
Dame un beso pajarillo y no te asustes colibr?<br />
He venido encendida al desierto pa quemar<br />

In love and rage written on the same page
can you tell the two apart
tell me what can go wrong in one moment's time
we can be found yelling like this

 

A passionate kiss, pass-passionate hit
see the winds they've changed like this
where a soft embrace becomes a dueling race
across these lines we've drawn in the sand.

Take on Me 

Talking away
I don't know what I'm to say
I'll say it anyway
Today isn't my day to find you
Shying away

..

wee... sa stress kemi akumulu gjate dites

e tille pergjigje s'ka lidhje.

Te fola ne reagim pozitiv ndaj tralalase, qe kshu shkurt (sepse s'i njoh) e grupoj ne melodi relaxi, sic ka plot te tilla verdalle. Nuk ishte nevoja per linqe te tilla dhe mund te me pyesje nese i paqarte.

sa tjerr edhe ti, muzika ishte soundtrack e fotografive .. po ti vazhdo gatuaj turli e degjo Majan

Vertet soundtrack e tyre? Muzike teper e bukur. Seria e fotografive po ashtu.

ja vura une soundtrack smiley po kujt i thua 

po e kisha vene ne sfond mor njeri, ndersa lexoja ne ate ore, nuk ia ndoqa permbajtjen video

HM smiley

c me kujtove Mimoza SELIMIN me kete kenge

engjell

thx. much

 ...

+18

Lascia ch'io pianga
mia cruda sorte,
e che sospiri la libertà!
Il duolo infranga
queste ritorte
de miei martiri
sol per pietà.

 

Gje e ralle te postoj gjembi te muzika, si dicka e pazakonte u bera kurioze ne shijen e saj muzikore. Oh la la. Muzika t'ben mire gjembi, come back again! 

te ishe Amy winehouse ok, por kjo kengetarja nuk me ngjiti - sikur gulcohej gjithe kohes

Dakord, ishte vokaliste shume e mire, por suksesi i saj vinte me shume nga ekipi super i talentuar i muzikanteve qe e shoqeronin ... Zeri i Nai Palm me duket se ka nje efekt qetesues (te tipit te nenes qe kendon kenge djepi) por edhe versatil qe i pershtatet mire perzierjes se zhanreve qe krijon grupi. Nejse, gjithkush ne te veten, siç thone. smiley

Vlora vlla, Vlora!!!.     ish gjitoni im  Bimi Gunbardhi, ambasador i denje i kultures tone kombetare ne Gjermani!smiley

smiley Belulo,gjynaf qe s' ka ngel njeçike arome portokallismiley

iken, apo si i thone akoma me bukur nga adej nga ana ime,  vate..,ullinj e portokalle. tamam gjynah!

paska vdekur kengetari dhe njeriu simpatik, Joe Cocker.   respekt!

smiley

cudi, po e nigjoja jo me larg se dje-pardje. koncertin e Kelnit.

ky ishte te grupi i robve me peshe. jo rronxho-bonxho. do kujtohet gjate, me siguri.

wow!

Belul.

Per hir te se vertetes ishte i vecante, po jo i madh.

Kur kendonte Joe, dukej sikur ishte ne tualet duke u shtrenguar...

However, Tutti i gusti sono giusti...

Bubi, Joe ishte i vecante dhe origjinal, kjo seshte pak!smiley   

pastaj  kur themi  ''i madh'', Ok. eshte vleresim personal.

Sot isha duke degjuar nublie et jamais ne makine e kam te kenget e preferuara ne mp3 ... I madh. RIP

pa kalu ne superlativa hic, mund te themi se ne gjithe yllesine tone, vetem ne dy hits eshte arrit perputhja hyjnore midis konges dhe atij qe knon; kto jon:

"midnight rambler" & mick jagger

"unchain my heart" & Joe Cocker.

 

konkurosh Ray është diçka më shumë se i veçantë..

Respekte dhe u preftë në paqe ..

nji sekond tani, qe te jemi realista e te mos e bojm si Fato labja: Ray (Charles besoj) ishte gjeni. Joe ishte talent.

Genius gives birth, talents deliver, tha.

Dikur e kemi këmbyer një për "të mëdhejtë " .Të mëdhejtë janë ata që shndruan pianon simbolin e Klassikes bashkë me Violinën , në instrument  rroku si Jarry që aspak nuk është i madh në raport me Ray (rp ) apo me Berry

Për të kuptuar të " mëdhejtë " në këtë fushë nuk mund ta kërkosh tek Roling Stons por tek Bitells pavarësisht se rolling janë më tingëllues . Por revolucionin e bënë Bitëlls ( që "vodhën"  polifoninë labe )  dhe ata mbeten të mëdhej . Të konkurosh ritmin e Ray , individi që mund ta ndrsyhojë këngën por kënga , ritmi , kurrë atë , në një mënyrë siç e konkuron ( ritmike ) Joe në këtë këngë është më shumë se e veçantë .... pa pretenduar se është gjeni që ta myllim duke ngranë nga nji t''amël

se kam harru me te pyt: e ke pa ndonjehere renditjen e "100 Greatest Artists" sipas prestigjiozes "Rolling Stone" ?

(ki parasysh qe e ke ne krye te faqes :   Jump To: Intro 100-81  80-61  60-41  40-21  20-1 )

 

smiley

seemed fair to me. 

ps. I know e. presley is great and all, but he never touched my soul. don't know why. maybe it's me. it's surely smth wrong with me.

Këtu nuk hyn ke "gjithpërfshirsit " Mund ta mbyllësh Viva la Revolucion ...Jeger .

Po dhe një këngë që u pëlqej e paska kënduar dhe Joe ..Kuptohet jo në atë nivel dmth  për mos me grind ..por me hangër nga nji të amël smiley

 same here (per me teper qe listat kolektive e kane konsensualitetin te shkruar ne balle)
Por e kisha me se shumti ne konstatimin e ca gjojnave te tilla, si psh, ekzistenca e veçse nje femre ne top20 (Aretha Franklin- e 9a) !

nuk  di mire ne ka te beje me kete qe vure ne dukje, por edhe Grace (of Monaco) sipas variantit te filmit, e vleresuan vetem pasi mori persiper detyren si housewife dhe bashkeshorte ( literalisht, shoqe ne ndihme te se shoqit ne punet e tij te qeverisjes) - e nencmuan persakohe kerkoi te ruaje edhe identitetin si aktore. Jo per te lujt karta feminizmi, por interesant ....

jo, nuk besoj se ka te beje me ate qe thashe. Besoj se 'juria' e rolling stone ka qene profesionale, une thjesht konstatova diçka qe ne jeten e perditshme do e kisha veshtire ta vije ré.

tjeter gje e kisha. po s'ka prblm. kuptoj.

Cimo e ke degju ket version?

Kitarja nga 2:10 te 2:50

smiley

 

Mick Taylor, Ron.

MICK TAYLOR!

Kto te bojn me besu ne Zot me zor, o burr!

 

 

Paska vdekur JoeCocker. smiley

Waterproof Mascara

So he wants to know
Does Superman really need to wear his cape to fly?
Where does rain come from?
And can I play outside?
All my friends have daddys, momma why don't I?

And so I wear waterproof mascara
There's things you shouldn't see when you're a kid
Thank God they make waterproof mascara
'Cuz it won't run like his daddy did

So I'm dating again
Letting my guard down is just so hard to do
Never introduced my son to someone new
'Cuz if I get my heart broke
Honey he will too

And so I wear waterproof mascara
There's things you shouldn't see when you're a kid
Thank God they make waterproof mascara
'Cuz it won't run like his daddy did

I can throw the ball out in the yard
Teach him how to fish
How to drive a car
But in my heart, it just wont be enough
We've always gotten by somehow
I may not need a man right now
But I know he does

Thank God they make waterproof mascara
'Cuz it wont run like his daddy did
That's why I wear waterproof mascara

yes i do

praktikisht, tonight we all are a bit older po hajt mo smiley

Nuk kishe pse e thoje out loud! Mendo qe ka njerez teper te ndjeshem per kete pike. smiley 2015 per mua fillon neser, mundsisht pas 10:00 am. Cheers Square smiley

"Ka një çast - më thosh një mik, kur përpiqej të sprapsej me kujdes prej ngazëllimit tim, shkaktuar nga ndryshimet që ndesh në Mëmëdhe, aq rrallë sa ç'më bie radha të jem atje - ka një çast pra, kur duket qartë se në vetëdije, ku presupozohet të ndodhë ndryshimi "prej vërteti", nuk ka ndryshuar pothuajse asgjë. Ky është momenti, kur të pranishmit nëpër gosti, të veshur me Gucci, Armani, Vivienne Westwood and so on, u zë veshi, andej nga ora 1 e natës, tingujt e parë të Napolonit. Atypëraty u del pavetëdijshëm një gulç çlirimi, zbërthejnë kopsat më afër qafës, shkunden a thua se po shkundin pluhurin "modern" e kthehen në origjinë si salmonë: duhet ta kesh parasysh pastaj vetë se si vazhdon ngjarja...". E kisha parasysh, po si jo, grykët e klarinetave që hovin përpjetë, qoftet, rakinë, njollat e djersës që njomin këmishat në zona barkore... e nuk po dija në të trishtohesha a jo, apo ta shihja diç më shumë si nostalgji e këndshme, të cilën koha e kaluar e bën edhe më dehëse, si konjak të keq, harruar në raftin e sipërm të ndonjë ushqimoreje fshati...

https://www.youtube.com/watch?v=umurrlGJtkk

Ku eshte gabimi mirazh, qe vishen me gucci apo qe i gjalleron napoloni,ndoshta i perkasin te dyjave,dmth lekeve me siguri,si dhe vallessmiley

No error. Whole brain correction.

smiley ndoshta, tashti naploni nuk na le indiferent si shqipo te gjitheve besoj,por as ajo prurja me poshte,pak nga pak jemi korigjusmiley

You can hear me in the right songs,

You can try to block the sounds out

I stand there chanting all night long

I'm nothing but your dearest friend

I will keep your secrets locked up.

I'm the one who came to thank.

nga: Muzikë për kësollin tim

Të ardhurit kthehen nga funerali e bëjnë habi kur një vajzë e veshur me të kuqe flakë, ish e vluara e të ndjerit me sa duket, u shpërndan kufje, muzika random e së cilave nuk merret vesh nga vjen. Pyetjeve të pashprehura akoma ajo u del para me: kjo ishte dëshira e tij e fundit. Goma e tyre përplaset pas veshit si muret i veshur të qelisë së izolimit për të marrë me banorin e vet: butë e dhimbshëm.

Butë e dhimbshëm si rrahje zemre bien dy tingujt e parë: si bie rrahja e zemrës, siç ajo këputet, kullon, rrjedh duarve që mbajnë majtas gjoksin e bie përdhe, një rrahje gjaku e shartuar me shi, dy të tilla? Fallen... Delerium...

Deep Purple, The Doors e U2 i njeh gjithkush, janë vende të shkelura shumëkëndshëm, por who the hell është Delerium dhe Rani? Kokorët do të shkojnë e do të kërkojnë pastaj në Wiki; zemrorëve u mjafton veç rrahja. 

Këngë dashurie? A po të kujtohem? Tash jam veç një hije... këtu zakonisht unë rri... shi këtu, ndanë teje... 

Është i ndjeri në një kohë më të vonë, më të pakohë, në kohën e përtejshme. A nuk zgjatet, hollohet, humb koha kur drita kërkon dritën? Herë-herë të thërret me emër e pëshpërima e tij kalëron një fllad vere, është vetë flladi; e ç'nuk do jepte që të ndjente edhe një herë dielldritën mbi fytyrë, ç'nuk do jepte të përhumbej ashtu në përqafimin tënd... Ka rënë, fallen, ka rënë si shi zemre prej dritës qumështore të një ylli të largët, siç bie pika e fundit nga gjiri kur foshnja largon gojën e mëton të presë edhe ca atë, të rrijë edhe ca ashtu, në ajër, të kthehet në burim, thirrur prej dashtit, por ka rënë, fallen, ka rënë mes dy botësh, është ndërmjet dy mokrash si miell i bluar që bie i përzjerë me dritën, rrahje gjiri e shartuar me dritëqumësht: ka rënë, fallen... në ndërmjetësi, rënë midis dy botësh, tek synon të kthehet prapë drejt yjesh, një natë mbi tokë, fallen... Të ka gjetur në ëndërr, n'andrrën e jetës e s'mund të shfaqet, s'mund të dalë më cullak se aq, më thelb, më pafund, më midis, më rënë. Je ti ai, ditës me diell a natës me yjedritë, kur besimi yt të jesh vetë ti, atëherë do e shohësh siç do shihje tash një yll të largët që qumsht kaltrën: veç ca besim e do të mund të ngrije kokën prej përhumbjes së hapave, kokën e rënë përposh, fallen...

https://www.youtube.com/watch?v=UwED28ut5WY

 

mirazh ...i thuhet " ksodh " ( ndodhi dhimbjeje ) 

Ku e pe këtë grava? Ma jep pak shtjellimin në fjalorin shqip-shqip. Më intereson, ndaj po të pyes. Flm. paraprakisht...

 

 

jallah ne arabisht do te thote :'go" smiley

vazhdo-go !   vazhdo o bylbyl me knu -m `rregull osht konga 

Be there or forever hold your peace !!! ........Mark  Freaking Knopfler.

Oct 30, 2015
Clearwater, FL, United States
Ruth Eckerd Hall
                                                       Calling Elvis !!!

https://www.youtube.com/watch?v=VYAHmjaeoTA

vate dhe  Ademi, Qemolo...smiley  

Belulo, me kujtove nji ngjarje nga mesi i '80-tes. Ishim nji grup shokesh ke plazhi ri. Nji nga ne sa i kishte ardh nji manjetofon dhe e imagjino. Ky kishte te vetin kunotin e Gim Gjuzit ( mashtrus me nom ne Tirone) se Gimi e kishte nusen vlonjate. Grupi i kunotit ishte aty, se perndryshe, ne nji grup " gjembash" nga Tirana me manjetofon ne breg nuk do e kishim te gjate nga horrat e Skeles. Pra ishim te mbrojtur, hahaha. Shume kenge te kohes, shumica metal si Led Zeppelin, Deep Purple, Doors etj . Kur ia jep nji nga grupi i kunotit, vlonjat : Vere nje cik Albanon me Rominen ore, e ke Albanon ti ?  Aty u qelb muhabeti ....smiley

e mire o mire... ne ishim njeher ne shtator me shkollen, na cuan ne nje fshat, Llakatund,  aksion per te korrur miser, si zakonisht ate periudhe... ishte e shtune e kishim marre nje radio iliria me vete meqe ishte edhe  hit-parade ne dreke.. 

nejse, e rregulluam te hanim dreke ne oren 1- 1 e gjysem, koha qe fillonte hit- parade, e kishin ndezur radion.. kur degjojme papritur  ujarin.smiley,  nje djal aty nga fshati ky qe na sillte uje me gjyma mbi mushka ne fushe,  me dialketin  tipik te zones:  o çunaaa, ka filluar ajo: poi- poi... e kishte fjalen per  boys-boys  te Sabrina-s.. vdiqem se qeshuri..smiley

I modh. Me fotot e Sabrina Salernos dhe Samantha Fox ne bojshim ate variantin : Vlore - Skele, Tiron - Petrele ne ate vakt. Sex simbolet e kohes tone.smiley

Sabrina te pishina..smiley

po ishin keto seks-simbolet e kohes, por kishte edhe programe ndihmese tip, elektrik blue  apo tuti -frutti, per ate pune.smiley

Ou paska vdek ky gjynofqari ? Qofte i xhehnetit. Ka vlera. Dikur e nigjoshim me pathos .RIP.

You say Miley Cyrus, I say Dire Straits. You say Pitbull, I say Dire Straits. You say Kesha, I say Dire Straits. You say Katy Perry, I say Dire Straits. Beginning to sense a pattern here...?

https://www.youtube.com/watch?v=3wtdFf5QLFw

Telegraph Road !!! One of the best pieces of music ever writen and performed. Mark Freaking Knopfler man, Mark Freaking Knopfler ! A long time ago, this song put me to sleep in the mountains of Austria every night, for 14 months straight  ... No lie.

po kto te gjitha i kon hite mer Qemol, e kena debatu me shoket e qarkorit shume here ket teme dhe asnji nuk del kunder. Pse Romeo & Juliet apo Brothers in Arms a mos tingllojn kot a ca?

smiley

Disk vinili vllai jot. U bo shum e thelle lugina te Brothers in arms, grry pa meshire, edhe s'dilte dot gjilpona prej aty, kish ra n'dashni me enen e gjakut... "let me bid you farewell"... over and over, and you know what: I didn't care, I wanted it that way, and when I hear it today, Bros in arms I mean, I feel like violated when the song continues smoothly "every man has to die". smiley

Yes , Yes and Yes to both of you.

kush thot Miley Cyrus o burr. smiley

kjo duhet bo si pun testi, dhe kush thot ashtu, duhet grumbullu dhe duhet degdis ne Mars, te formojn nje koloni me toksor inferior atje. ta spastrojm ket planet. te spastrojme skorjet! eshte detyre planetare, nji shkalle me nolt se detyra patriotike.

Edhe ju merreni me teenagers. Ka fajin Qemoli qe e permend.

Kush thote ? How 'bout 50,581,178 idiots known as Facebook likes ?

Llastice, e vune re qe shkrujta 3 Yes-e per dy komentuesa ? Sec kisha nji si parandjenje keshtu ... qe do boheshin 3 ( if you know what I mean). Kujdes ato gershetat se ia u kam bo bene ! smiley

Nuk jane gersheta o shok! Jane bishtaleca smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).