Në një deklaratë më të gjatë se homologu i tij serb, kryeministri shqiptar Edi Rama theksoi vendosmërinë e qeverisë shqiptare për të parë nga e ardhmja e përbashkët evropiane, duke nënvizuar se shqiptarët kanë kurajën, vizionin dhe besimin se bashkë me Serbinë duhet të ecin përpara drejt Bashkimit Europian. Shefi i qeverisë shqiptare nuk la asnjë temë pa prekur, duke përmendur edhe pavarësinë e Kosovës, për të cilën theksoi se tashmë është një realitet i pamohueshëm, i ligjëruar dhe që i ka shërbyer sigurisë së Ballkanit. 

“Për Kosovën kemi dy qëndrime krejt të ndryshme. Por realiteti është një dhe i pandryshueshëm, Kosova e pavarur është një realitet i pamohueshëm rajonal dhe evropian, ajo duhet respektuar. Njohja e Kosovës nga vendet evropiane që ende nuk e njohin atë është e rëndësishme. Pavarësia e Kosovës e ka bërë Ballkanin më të sigurtë. Çdo perceptim i ri i Serbisë ndaj këtij realiteti është i mirëpritur prej nesh. Ne e çmojmë dhe promovojmë dialogun Kosovë-Serbi. Ky dialog është një sukses evropian.”- deklaroi Rama. 

VUCIC: KA ARDHUR KOHA TE SHOHIM NGA E ARDHMJA
Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka qënë i qartë gjatë deklaratës së tij në konferencën e përbashkët me homologun Edi Rama, kur tha se ka ardhur koha që dy vendet tona të shohin nga e ardhmja nga BE. Problemet tona tha Vuçiç mund të zgjidhen vetëm me komunikim. 

“Është një lajm i rëndësishëm se pas kaq 68 vitesh takohen kryeminsitat e dy shteteve. Unë jam i bindur që problemet tona të përbashkëta mund të zgjidhen vetëm me komunikim. Kemi biseduar për të nënshkruar marrëveshje të tjera për shkëmbime, do punohet edhe në marrëveshjen ku qytetarët tanë do lëvizin vetëm me karta identiteti. Duam që komunitetet tona të jenë në nivelet më të larta, në kuadër të integrimit të vendeve tona në BE. Kemi biseduar për hekurudhën që do kalojë nga Beogradi Podgorica dhe Tiorana, një project që presim të marrim fonde nga BE”, tha Vuçiç. 

Vizitën e Ramës ai e konsideroi një moment tejt të veçantë që hap një kapitull të ri marrëdhëniesh mes dy shteteve 

“Sot edhe në Shqipëri edhe në Serbi është shumë e lehtë të ngrihen tensione shovisniste, sepse kjo sjell edhe pikë politke por unë kam zgjedhur të sjell mendime demokratike të mendoj për zhvillimin e Serbisë përsa i përket ekononmisë dhe intergrimit në BE. Kjo i takon prespektivës së re të rajonit, të mos shohë nga e shkuara por të shikojmë nga e ardhmja dhe një rrugë që na çon drejt BE”, tha Vuçiç. 

Kryeministri shqiptar Edi Rama është pritur me nderime në Pallatin “Serbia”, ku zhvilloi një takim kokë më kokë me homologun e tij serb Aleksander Vuçiç. Takimi i dy kryeministrave ka nisur rreth orës 11:00 dhe ka zgjatur rreth 40 minuta, ndërsa në pallatin kryeministror në Beograd është ngritur flamuri shqiptar përkrah atij serb. Në oborrin e pallatit "Serbia" janë luajtur himnet e të dy vendeve, ndërsa kryeministri Rama ka mbajtur dorën në zemër gjatë ekzekutimit të himnit shqiptar. 

Zv/kryeredaktori i “Gazeta Shqiptare”, Tedi Blushi raportoi nga Beogradi se në atë që konsiderohet si toka e nderit është mbajtur vetëm flamuri serb, përpara të cilit janë përkulur të dy kryeministrat, ndërsa pas tokës së nderit është ngritur edhe flamuri shqiptar. Mësohet se të dy palët kanë preferuar të komunikojnë në gjuhën e tyre kombëtare dhe jo në anglisht. 

Sipas gazetarit Blushi, kryeqyteti serb është ‘blinduar’ nga forca të shumta policore dhe helikopterë që monitorojnë nga ajri. Udhëtimi i kryeministrit shqiptar nga aeroporti i Beogradit drejt pallatit “Serbia” ka qenë i qetë dhe nuk është shënuar asnjë incident. 

Vizita e Ramës në Serbi është shoqëruar me polemika të shumta, pas incidentit të 14 tetorit në Beograd, gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri, ku kombëtarja shqiptare u bë pre e dhunës dhe racizmit në stadium, pas valëvitjes së një droni me simbole shqiptare, që u cilësua si provokim nga ana e serbëve. Pikërisht ky incident, shtyu vizitën e parë të Ramës, e parashikuar më 22 tetor. Vizita pritet të normalizojë marrëdhënit në rajon dhe shihet si një parakusht për përparimin në integrimin evropian të të dy vendeve.

358 Komente

Provokacija smiley !!

Çdo perceptim i ri i Serbisë ndaj këtij realiteti është i mirëpritur prej nesh.

smiley 

Vucic: "Nuk prisja qe Rama te fliste per Kosoven. Tradhtoi besimin e vendit mikprites".

Serbet nuk kishin vene perkthyes ne Serbisht per fjalet e Rames. 

Qenkan vertet te fiksuar. Vucicit i paska ikur truri, po thone qe s'i dha as doren rames kur u ndane. Komplet idiote e kalamaj nga trute keta serbet. futja kot

Serbet jane kalamajte e llastuar te Europes!!!

Per serbet cdo gje qeka provokim, si puna lacove "Cfare ke qe shef". Edhe Rama foli ca pa lidhje nga fundi, se c'hynte basketballi aty vetem Rama e di. Ketej thoshge te lame pas te shkuaren, dhe s'tha asnji projekt per te ardhmen...

Basketbolli eshte sporti me i preferuar ne Serbi, njesoj si futbolli, rrezik me shume.

Edhe qoftet jane ushqimi me I preferuar per serbet te kishte fol edhe per ato. Rama nji sekonde me pare deklaroi se politika nuk varet nga fusha futbollit dhe sporti, por ne fund foli per basketballin... Rama e humbi qetesine qe kur Vucici I that qe slejojme asnji te provokoje Serbine, gje qe ishte pa vend, po Rama s'kishte pse nervozohej

Edhe qoftet jane ushqimi me I preferuar per serbet te kishte fol edhe per ato.

 

per qoftet do tu flasi, kur te behet kryeminister, Pjerin Thomai..smiley

Pse te presim deri atehere. Ka folur tashme si km ne ekzil. Sapo ta marri vesh Merkeli, do ta beje dollibash per ne davetin tjeter Ballkanik.smiley

.

Pergjigjia e Rames per gazetarin e Al Jazira ishte ironike , u duke qysh ne fjalin e pare kur i tha, "me duket e pabesueshme qyshkur Al Jazira ka filluar interesohet per futboll" dhe menyra si ja ktheu nga futbolli ne basketbolli ishte per ti lene te kuptoje se kishte bere nje pyetje qe nuk ishte e denje per tju pergjigjur.

Gezohem qe dikush e paska vu re edhe ket interviste te kryeministrit per Al Jazira. Gjithesesi nuk mendoj qe ironimi kishte te beje me faktin qe vendet e naftes interesohen apo jo per futbollin.

Mendoj qe Rama donte te injoronte propoaganden e tyre qe bejne duke dhene neper lajme fakte te myslimaneve shqiptare (si rastin e lazaratit) qe deklarojne qe nuk jan marr me droge se e nalon allahu dhe si ajo familja qe nuk eshte merzit qe djali i tyre ka vdekur ne siri, por shmang raste te komuniteteve qe ndertojne kisha e xhamia per njeri tjetrin. 

Jam i bindur qe ky injorim perfshin dhe faktin qe asnje vend arab nuk e ka njohur kosoven si shtet pavaresisht se ju thone vellezer dhe ju marrin te rinj ne nje lufte qe nuk eshte e tyre. Dhe sikur kjo mos te mjaftonte, nje sheik i tyre (i U.A.E.) sapo beri nje vizite ne Beograd ku beri nje donacion 2 miljarde euro, i cili nga e gjithe NATO dihet qe kjo eshte nje menyre e legalizimit te lekeve per armatimi qe Serbia ka shitur ne vendet e pranveres arabe.

Pra, per menimin tim Rama e gjujti gurin ma larg se ja kapi syrin disave, duke i thene jo propagandes dhe lojes se dyfishte qe Serbia, shtetet arabe, dhe ne nje menyre Greqia e Turqia bejne. Ai e din qe shqiperia eshte nder vendet qe e ka njohur palestinen kurse ai cope shtet qe nuk esht i njohur akoma, me gjys parlamenti thote haptas qe nuk e njeh kosoven. Te gjithe politikane adhurojne pyetje hobi si sporti per te shmangur pyetjet me spec por Shqiperia i tha stop joshjes dhe servilzmit.

Shpresoj ta beje dhe Kosova ne te ardhmen. 

ndërsa në pallatin kryeministror në Beograd është ngritur flamuri shqiptar përkrah atij serb. Në oborrin e pallatit "Serbia" janë luajtur himnet e të dy vendeve, ndërsa kryeministri Rama ka mbajtur dorën në zemër gjatë ekzekutimit të himnit shqiptar.

 

.....ehe, ke harruar te shtosh edhe klasiken: ata i buzeqeshen njeri-tjetrit...

nuk  kuptoj pse duhet theksuar kjo  ''vendosja e flamurit''...  keto jane rregulla strikte protokollare per vizita te ketij niveli qe zbatohen qofte edhe  sikur vendet te jene armike.

Thiatro. Te dy premieret bene si patriote te mbedhenj secili per hesap te vet.

I yni kishte zgjedh Kol Ballen per ti bere pyetjet e Rama nuk ishte fare i papergatit.

Tani pritet si do reagoje Bamir Topi i TKD-se dhe perfaqsuesi i diaspores ne PPU. smiley

UEFA te qisha motren meqe ra fjala !

 

Kryeminister.... perulet perpara flamurit Serb!!!

Jam kurioz se cdo te thote Thaci, si "komandant " I atyre djemeve qe dhane jeten per Kosoven!

 

Ne fakt duhet ta bente si ai Xhaka , tja rembente atij shkjaut dhe ta griste.

Cjane keto idiotesira me amon. Ne cdo vend te botes, kryeministri perulet para flamurit te vendit qe viziton. Eshte gje qe e kemi pare dhe do ta shohim me qindra here. Mos bini ne nivelin e plakut Sali tani se e degjeneroni fare biseden.

Xhaelga, e dinit qe kushdo kryeminister qe shkonte ne Serbi e thoshte qe Kosova eshte e pavarur do te fitonte pike, ndaj bete cmos qe ta bindni ramen at anuloje e tani kapeni ku te mundeni, me cdo fije kashte. Shifni anen e mire te vizites e lereni politiken alla-berishiane per nje dite. Edhe Berisha te kishte shkuar e ta bente kete, do te kishte bere mire.

Late nam me kete injorance....

Fije kashte????

Pertej bindjeve personale, mendoj qe nje takim behet ku te dyja palet kane vullnet, ne kete rast Nuk kishte! Pervec kesaj, rendesia e takimit ishte shm e madhe, mendoj qe Rama fitoi ca vota te Aleances Kuq e Zi, por nje dem te jashtzskonshem Pavaresise se Kosoves!

 

Kuantifikoje icik o burr...

Dem? lol Ai e valeviti pavaresine ne mes te Beogradit. Dhe thua qe s'ka fije kashte. smiley Keto qe thoni ju per Ramen s'duhej t'i shohin as antiberishianet po te kishte qene Berisha sot ne Beograd e te bente te njejten gje.

Deklarata e Rames ne Beograd i ka shtuar atij nje numer te madh ndjekesish ne Twitter dhe Facebook smiley

Rama ishte te pakten i gjys cantimi me i gjate se Vucic! Me shkume nashti!!!!

Shqiptareve ju ofrua doza e duhur e nacionalizmit, pikerisht ne kohen e rritjes apo vendosjes se taksave per gjithcka te mundshme apo te pamundshme. Kur filmi te kete mbaruar, si gjithmone, te gjithe shqiptaret do ta kene ngrene sa krahu! 

Takim i cuditshem, ne nje klime te cuditshme, eshte njelloj takimi i "te pamundurave", por qe ne thelb mendoj se shqiptaret jane te fituar. Sepse tani te gjithe jemi te vete dijshem se kush jane serbet!

Ata jane thjesht te paperceptueshem per mendjet normale. 

Kurre me! fati yne nuk do te jete peng i politikave te kafsherore te Beogradit!

E per cfare sherbeu takimi? Per tu sha sy me sy? Keta u ndane me mosbesues ndaj njeri tjetrit se sa ishin me pare. Te shohim c'do thote teto Merkeli. 

Mesa suket as ndeshja dhe as takimi nuk duheshin bere fare. 

Po Cuni i Sheqeres, dhendri Serbise, e ka aprovu Qendrimin e Palloshit, dhe a i ka shpernda direktivat se si do reagoje poplli Blu ditet e ardhshme ndaj kesaj vizite? Po Lubonja cfare kundershtimesh ka?

Une se morr vesh pse nuk shkojme me Serbet kur lexo reagimet ne mediat Shqiptare dhe e kupto qe ne kena plot Serb ne Shqiperi.

Vucic deklaron: Takimi me Ramen aspak i lehte....He mer mistreca, mir Demokratet na i keni merzit ne Foltore, po i krijoni edhe probleme komshinjve me ket KM qe keni zgjedh me 1 milion shuplaka.

Basha u tha fermereve te Lushnjes sot qe po te cohen ne proteste, PD do t'i mbeshtese. Te njejten thirrje beri nga tirana dhe paloka.

Bravo zoti Rama!
Gjerat duhet te thuhen hapur sic jane ne realitet.

 

Tiranc lebetit,mms e disa te tjere.
Lerini ndarjet partiake te pakten vetem per sot.Nuk eshte e hijeshme.Jemi shqiptare te gjithe.

ACDC1, meqe me perzgjodhe, folu ene i cik shokeve e shoqeve te Shqupit, qe te kujtohen qe sjane Serb.

Dakort u morrem vesh.

Me duket se edhe ti si ata qe po permend me mesazhin tend,i fryn ketij zjarri partiak.

ACDC1, mos mbro tradhetaret e kombit tat. Cuni i Sheqers, ne publik, sapo ta quajti KM e shtetit tat KELYSH. E plote te tjera.

Ashtu e kane protokollin serbet,ska faj Rama ketu.

Se dyti ,lere politiken partiake te pakten sa per sot.
Nuk e do ti Shqiperine apo Kosoven me shume se une dhe se te tjeret.

Ke te drejte. Fakti eshte qe edhe Sala do ta kishte bere kete sot, po te kishte qene sot ne Serbi. Te rrime shtrember e te flasim drejt. Rendesi ka qe kryministri nuk turperoi 10 milione shqiptare, s'ka rendesi i kujt partie eshte.

Bravo, Rama. Pakte sakte dhe bukur. I pari qe thote ne beograd, harrojeni kosoven dhe shihni realitetin e ri.

Sikur ka bo akt kreshnikesh. Kujt i rruhet ca mendon Serbia. Mjafton tiu them qe cdo pike e presje ishin sipas skenarit te parapergatitur me pare. Rama fitoi ca pike ne kosove. Mendoj se i duheshin. Se harrova regjizor, skenarist, producent znj Merkel.bravo aktoreve nje oskar per ramen per kryeministrin me te mire jo kryesor dhe nje nominim per vuciq per kryeministrin vendas

Ha, e bukur kjo Belulo. Dikur kishim nje shprehje kur ja fusnim me kopilllik ndonjerit "Maje mrena tashi" smiley

po dajosh.. bile me shume se vet fraza, kishte rendesi  shprehja e fytyres, ajo  vetkenaqesia e dukshme, tinzare..smiley

Belulo, kjo duket me shume provokacja nga ana jote, se ujku s'mbaronte aq mire.smiley

Ose heren e pare ishte "faji" im, tashti eshte i joti.smiley

Jam kurioz, po gungaci hipokrit, gojeqelbur, i pabese dhe i peshtire SB si do kishte folur sot po te kish qene ne vend te Rames?

Hehehe. E mban mend kur i tha berlusconi: na njif me noi p!dh t'bukur shqiptar se sharrume per t'qi? smiley nejti aty si mut asi llaf nuk qiti nga goja! Ndera e burrit t'malcise me i llaf, aspi. 

do na kishte ba mos ti themi vetes ton shqiptar ma. Mire qe i bani ca deklarata tani qe vellezerit tane kosovare qe e dun kaq shum ta shofin kush asht smiley

Protesta ne Mitrovicen e Veriut, ndaj deklaratave te Rames.  Perkrahje Vucicit.

Kta shkijet jane pertej Karpateve me mentalitet.

ka ardh koha te shofim nga e ardhmja thote serbi dhe knej revoltohet kur i thu se kosova eshte e pavarur. Kto eshte e pamundur me i shkeput nga e kalumja, ket e kuptoj po t'pakten lexo ca ke shkrujt ne fjalimin tat!

Keta kur degjojne shqip, nxjerrin pistoleten. Per punen e Kosoves, keta e kane te qarte, po ketyre u duket gogol ta degjojne ne shqip, u duk e pabesueshme qe figura e gjithckaje qe kane urryer, perfaqeson nje qenie politike. Bravo Rames per qendrimin dinjitoz!

Bravo, Shqiptareve qe jane me tolerant se serbet, ndonese tani jemi numerikisht me shume se Ata. Nderkohe pa normalizim te marredhenieve me s 2 popujve kryesore te Ballkanit, nuk do kete as zhvillim e as paqe ne Ballkan.

Serbet akoma qajne ate betejen e Kosoves nja 600 vjet perpara. Cdo popull ka tagjine e vet. Aq me shume qe kane rusin qe i fryn. 

dmth, droni me flamur ne stadium nuk mjaftonte, tani rama hodhi dronin me kosove ne mes te konferences per shtyp.

 

Po ne presheve do shkoje ky cuni jone apo jo?

Sipas protokollit e ka neser viziten. Nuk do cuditesha sikur sonte apo neser heret serbet te kurdisnin ndonje "provokim nga ana e shqiptareve" dhe ta anullonin viziten ne presheve per "arsye sigurie". S'ma ha mendja se do e gelltisin kaq kollaj peshtymen qe i hodhi Rama ne surrat.

Atehere, nqs vizita eshte neser, ed rama s'duhet ta kishte thone ate per Kosoven po duhet te kishte fol me kujdes. Ishalla nuk e anullojne neser se pastaj do dali si ke ai llafinqe thote: perroi i doli kserua, as sevap as mut s'ju shkrua.

smiley

Mesazhi me i madh qe ju dha ketij kombi autokton,qe bashkejeton ne kufijte e surreales dhe qe dergjet midis ligjesh dhe nenesh i nenshtruar ne truallin e tij ishte citati i Papa Franceskut...Shqiponja edhe pse fluturon shume lart ne qiell ajo nuk e harron kurre folene e saj dhe qe ka ardhur koha qe kjo shqiponje te jete aty ku e meriton te jete..Persa i perket vizites,pa simpati politike,ishte nje gjest shume i fort dhe kuptimplote ky i Kryeministrit te vendit tim..Duhet te kemi me shume bashke-punim midis nesh duke lene turfullimat pseudo-patriotike dhe te kthehemi me syte nga e ardhmja e perbashket e cila eshte ne dobi te gjithsecilit..Ky ishte nje takim historik per vet faktin qe permendej Kosova ne mes te Serbise sic na e permendi ai prifti orthodoks ne mes te Tiranes sesi duhet te jete e ardhmja e Kosoves..Sinqerisht bravo Edi Rama..!!

cili je,cili je/cili je ti more burre!!

Bo,bo, e kaloi Ismail Qemalin ne podrum. smiley

Nje gje eshte e "cuditeshme" me keta serbet. Keta po bejne takime mbas takimesh apo dhe marrveshje me drejtuesit e Republikes se Kosoves. Dmth de facto e kane njoft pavaresine. 

Rama's address, much longer than that delivered by Vučić during a joint news conference on Monday, was not translated during the live broadcast on the RTS TV...

B92

Vertet keta serbet jane njerez me komplekse ndaj shqiptareve.

Reagimi i Vucic ,mbas deklarates se Rames per Kosoven , se ne nuk do lejojme te provokohemi ne shtepine tone, ishte nje budallallek me brire. Aq me teper qe ai nuk e degjoi te perkthyer ne serbisht pjesen me te madhe te artikulimit te Rames per Kosoven. Kesaj i thone te fitosh pike nga budallelleku i kundershtarit. 

U bere dhe ti patriot,pa nami te behet.

Duhet permbysur ndonje gje.

PoDr Ilia Toli cfare thote per kete Vucicin?

hahahahahahahahah pse ku e shikon ti patriotizmin tek thenja ime? Po nga Devolli je, e nuk ta marr per te keq!

Ne fakt Vucic di shqip.

Dacici di shqip, se eshte nga Prizreni.

Vucicit vetem po tja kete mesuar baba mund te dije. smiley

Bravo Kryeministrit ! Deri tani shume bukur ka folur dhe qendrimi shume diplomatik. Kjo eshte diplomaci. 

Por dua te di cdo thote Kreshnik-u i AK..? Po Luli ca muhabeti sa iken Ed,i ja fillo punes anej nga Lushnja per noj Rrevolte mbare popullore.

 

 

 

Le ti leme ndarjet partiake per sot,se late nam.

Sot te majte e te djathte duhet te jene ne mbeshtetje te KM Rama.

 

 

Je vertet patriot qe meriton tere respektin tim ACDC1 

      Vizita ishte nje hap i hedhur nga Shqiperia, drejt uljes tensioneve shekullore ne Ballkan dhe mbi te gjitha per te testuar mundesine e lidhjes urave per sipermarrjen nderballkanike, drejt nje Evrope unike.Pa asnje dyshim Edi Rama kaloi nje " Test " shum delikat, si politikan vizionar gjat perballjes me homologun serb, njeriu  e intelektuali serb Hravardas,i perzgjedhurn nga elita nacionaliste Serbe, per te qeverisur serbine.

   Cilido shqiptar  ne te gjitha trojet shqipfolese u ndje krenar teksa degjoi e pa me syt e veta se u perfaqesua denjesisht ne Beograd.Ne vetem mund ti themi njeri tjetrit , le te jete rinia jone forca e madhe bashkepunuese per nje Shtet Shqiptar dinjitoz ne Evrope.Serbet e neserm, do te jene mesiguri, krejt ndryshe nga te sotmit.Politika jone ka fituar mbi ate te drunjten serbe ! 

Urime z.Kryeminister ! 

Grave, Rama tha ne Beograd qe Kosova eshte shtet i pavarur dhe njihet nga 108 shtete.

Kjo ishte e vecanta qe tha Rama apo fakti qe e tha ne Beograd ?

Perpara se te me japesh pergjigje kujto qe Enver Hoxhaj, Minister i Jashtem i Kosoves, ishte para disa ditesh ne Beograd si Minister i Jashtem i Kosoves.

komentues, mik i mire! Pati disa te vecanta !Me e para ishte  ngritja e flamurit shqiptar ne zemer te Serbise.Se dyti pohimi drejt persedrejti se Kosova eshte shtet i pavarur  dhe me kete realitet sa me shpejt ( direkt ) ju serbet ta pranoni, aqe me shpejt do te ecet perpara.Se treti  eshte Shqiperia, shteti shqiptar theu akullin nderballkanik.Dhe se fundi dalja per here te pare e Presheve, Medvegje e Bujanovc si faktor paresor kyc  i marrdhenieve shqiptaro- serbe .Pra u arriten disa avantazhe politike per te cilat mediat beogradase i ka vene ne siklet te madh .

U tha troc serbeve: Pavarsia eKosoves eshte sot nje realitet strategjik shqiptar.Realiteti mbetet nje e i patjetersushem - u tha Rama serbeve 

 

smiley Pra kemi fituar nje ngritje flamuri ne Beograd, nje Edi Rame lider me vizion etj etj. Keshtu ? Po a nuk me thua ke quajti te marre serbi aty dhe keta tanet bene sikur nuk e degjuan? smiley

Per mua e gjitha kjo eshte levizje qe zbeh rolin e Vucic( i krahut radikal ) si faktor politik serb qe mund te prodhoje stabilitet. Ngelet per tu provuar.

P.S. Sa per per serbet keto i dine qe kur u bombardua Beogradi nga avionet e NATO-s dhe u futen ne strofke.

Ore po mos harrojme se kemi fituar nje shtet te terin ne Ballkan dhe kjo kerkon diplomaci te holle, mencuri per politike realiste, prrballe nje mbreterie sherrxheshe deri per lufte botrore..Kemi fituar shume ndaj na duhet mencuri e bashkim per te harruar serbet cka u ndodhi prej vehtes tyre 

Ka shume komente te ndryshme nga njerez me kulture dhe nacionaliste .  Ja disa :

Svaki zvanični susret sa albanskim predstavnicima je gutanje knedle u grlu, ali moramo se demokratski boriti za svoju zemlju i svoj narod na KiM. Dosta je ratovanja, hajde da ne budemo naivni I da diplomatski rešimo vekovne sukobe. Podržavam razgovore sa Albancima, mi nismo primitivan narod!

Çdo takim zyrtar me përfaqësuesit e populli shqiptar veshtire te gelltitet në fytin tim, por ata bejnë nje luftë demokratike për vendin e tyre dhe të popullit të saj në Kosovë. Askush nuk do lufta më shumë, le të mos jemi naive ne diplomaci per  të zgjidhur konfliktin shekullor dhe  të gjatë. I mbështesim bisedimet me shqiptarët, ne nuk jemi njerëz të vrazhdë!

Nje gje s'merret vesh nga reagimi serb. Pse flasin per thyerje protokolli per permendjen e Kosoves?

Sepse Rame foli pak pertej kohes se protokollit dhe Vucic i beri shenje po portokollit t' i nderpriste fjalen.Rama e kapi dhe i ra shkurt 

Lmfao paska te forta te fb i sb .smiley

Hajde nipat e Bllokmenëve hajde .... E përsëritën Historinë në nivele më të larta smiley

Megjithse nga ky Takim më të respektuarit mbetën Mbretërorët pasi Rama shprehu respektin me shenjën e nderimit Zogist . Poeti Kombëtar i PPU mund të kish kërryer ca vergje për këtë smiley

Serb të nderuar !. Keni fqinj të mrekullushëm . Digjoini dhe respektoini ata . Asnjëherë në asnjë Kohë nuk ju ka ardhur ndonjë e keqe prej tyre !!!!!

 Shkëputuni nga Realitetet e sqepërve të sali Qenef berishës. Nuk është më që të nxisë Konflikte jo vetëm ndër Ju por kryesorja midis shqiptarëve sa herë kini keq ju . Do bëjë dhe ca përërpjekje me protesta të Madhënueshme për ndonjë shkëndijë ISIS , por pa bukë . Nik xhelin e kemi si banderolë me fotoshTOPE për kësi rastesh . Edhe tallavatë e BloQeve i kemi për englendisje , trima që mezi presin të mujtin në mejdan Bajlozin .

Ju urojmë një Ndërgjegjësim më të Lartë për të parë relitetet në sy .Tik -Taku shqiptarëve nuk ëhtë tik -taku i sharrabajgave të sali Vromë Qenef berishës ! Sa më shpejt ta kapni Kohën më mirë të dy popujt ! Vlerësojeni si Historike edhe për Ju këtë Vizitë që ftojmë ta pasojnë të tjera komunikime për të thyer varojt e Injorancës nacionaliste BOSHE që ju ka mbërthyer. Shqipëria e hodhi e para Hapin !

Po Xhibi ç'mejtim mejton ?

Beja bre Idris ferra dhe nje kenge palloshit per kete takim mitologjik.. Beja te stilit:

Ne Paris u mblodh UNOJA

Fol Enver te lumte goja

Fol e mbro te drejtat tona...

Ia perplasi ne fytyre

Cuditi gjithe nje botesmiley

 

Alba, historia qe ka nje derr ...qe u perseritet  moj ! Ndaj eshte e embel, se eshte e bukur ...si ...

I kofsh rroqet Alba shokut të xha Abazit .Pas dalhes në Publik ka një fakt që Diktatura Kamunsite e ka fshehur ...si zakonisht që fshihte faktet....smiley

Dyndje e paimagjinueshme e Bukurosheve të Parisit që donin me çdo kusht ta takonin qoftë dhe për një " pompino " ...

Nga kujtimet e shoqëruesit smiley

Shoqeruesin e kishte edhe dylber aismiley

Pse nga e di zotrote .Guxim të madh ke ...smiley Po mos ji kaq e sinqertë se nuk ta këkoi njeri smiley Xha Abazi i ka ruajtë ca sekrete po të thosh se ç' duhej thënë e ç'ka hequr do e kesh demaskuar si Pipa smiley

Llafi ne street eshtesmiley

Unë e kesh për ty . Mos i trego të tëra ç'ke hequr se nuk ta qan hallin njeri smiley Strret-i atë do .Sa më shumë si vetja smiley

Tashti do shifet nese ky Vucic vertet u nxef apo e ka per konsum te brendeshem inatin, dmth a do anullohet vizita ne Presheve.

Jo ! Nuk ka asnje shans te anulloje kush viziten ne Presheve ! Por duhet ta kuptojme pozicionin e Vicic perballe dellit  ekstrem nacionalist  serb.Un e gjykoj normal reagimin e tij per te mos perfunduar si Xhinxhic.

 Ama te mos harrojeme kete arritje : Ne zemer te Serbise Edi Rama u dha serbeve se Shqiptart e dy shteteve jani NJI! 

Dhe nje fakt kuptimplote.Deri tani Ramen e kane pergezuar, per qendrimin korrekt si politikan, ne kete hap te hedhur ,  tre nga kryeshtetaret vendimmarres te  botes ! ...

Grave, cilet jane keta kryeshtetare dhe ku dhe si  jane shprehur? A ka mundesi te na e sqarosh kete lajm?

alidems po ti e di ke kam une ne delegacion, me Kryeministrin...!Kryesoret qe dhe e nxiten 

Pse edhe ai eshte ne delegacion?

Pse nuk e pe ? 

jo, se nuk i kam ndjekur live, edhe tashti news i marr nepermjet internetit

xxxx

ta kam spjeguar ore ! 

Patjeter Grava !

Jane zhargone te gjuhes diplomatike. Normal qe do kete reagime te ketij niveli. Ai dhe do te afrohet me europen por dhe nuk do te humbasi vota. Pastaj Nuk doli dhe aq mire me Putinin. Keshtu qe do mbaj syte tek Franca

Rendesi ka qe gjuha te cilin Rama perdori eshte shume e goditur per Momentin

Vizita ne Presheve do te ndodhe por nuk do te kete miting por takim ne nje salle te mbyllur me sa kuptova, edhe une nuk e shoh te llogjikshme mitingun ne fakt. 

Ta merr mendja se mund te qendrojne shqiptaret indiferente apo te frikshem prej serbise ? Kurre , por un pikerisht aty e shof rrezikun e nje infiltrimi te sherbit sekret,  per ngjarje .

Takimi ne Presheve do jete delikat, sidomos kur tani kane filluar provokimet e trazirat ne Mitrovicen e Veriut.

Serbet si "mikepritesit" duan ta kalojne kete vizite pa headlines dhe probleme pas maskarades ne stadjumin Partizani. Mund te kete elemente rougue po kete e besoj , po Beogradi zyrtar besoj se deshiron qe vizita te mbyllet pa probleme.

Edhe Zoran Kesic, udheheqes emisioni, eshte zene ne befasi, nuk e ka prite kete provokim te radhes nga pala shqiptare, sillte ide per provokim te serbeve ndaj shqiptareve...Steku i kunderprovokimit do te rritet...

Ka një rezultat dhe vetëm një tepër të qartë për Kohën.

Akujt nacionalistë u Thyen . Europa dhe Bota Bind që rruga e bashkëjetesës dhe bashkëpunimit , dialogimi pandërprerë edhe për gjëra të " rënda " ndër Popuj Historikisht , që kanë pjellë Konflikt të armatosura pa dhënë zgjidhje të qëndrueshme duhet dhe është zëvendësuar me Rrugër e bashkëjetesës .

Shqiptarët patën një avantazh edhe në " sy " të Botës që  e njohin më mirë këtë Realitet dhe janë hapa para .Me këtë rast ftuan dhe fqinjin e tyre të ndjekë këtë Rrugë !

Pastaj këto fitorjet me Fjamuj e me Drone janë për Xhibin ! Se del ndonjë Gjib Pathriot Serb dhe i ...Gris . Plus që ka vigjilentë Partia që kanë zbulue or tie se nuk kishte Drona gjatë rrugës nga aeroporti deri në pallatin e K/ministrisë Serbe .

Shkafja asht kjo asht tuj pvetë sali Qenef berish prej " na kem feisin e Bukit or tie " ...Ku janë shqytat e parzmoret , ku janë topuzët e ku janë Mujat e Halilët .Ngrenju demokratikas !

Idrizo , mire keto levizjet e Rames, por ky enthuziazmi me ngjan me ate te pas  Mbledhjes se 81 partive mua. Dmth ja qorrem masken ne mes te Moskes. smiley

Eshte zhvillim i mire, i diktuar nga te medhenjete qe levizin fijet. Ajo cka tha Rama eshte pergatit ne Tirane dhe megjithese protokolli e kerkon Tirana nuk e ka vene ne dispozicion fjalen e Rames per ti zene ne befasi serbet ne ate qe do ndodhte.

Shkurt, ata qe keshillojne qeverine i kane hallall parate. 

 

Provokacja smiley ...te kujton gje gjuha e perdorur ne kete artikull ? kape pak.." ç'lidhje ka shqiperia me kosoven?  "..mire aty!! Le te merren mediat shqiptare pse nuk ishte ne duart e gardes serbe flamuri shqiptar..mediat serbe e ben punen e tyre !! ahhh medet...

Perse,lajmi eshte i paanshem,mos fole kot.

Kam njohuri mesatare per sa i perket anglishtes,por me ngjan fiks ne fryme me artikujt ne mediat nderkombetare te dale direkt pas ndeshjes ne Beograd.

 

"What does Albania have to do with Kosovo"

Lol. He can't be that stupid..or expect us to be that stupid.

Nuk ka per te ndodhur ASNJE GJE E MADHE. Mund te kete "provokacie" por jo sa per te krijuar debat ne PPU. Nuk te lejne te tjeret nashi.
 

Ndiqni biseden e Rames me perfaqesuesit e shoqeris civile serbe ! Eshte shum interesant kureshtja e tyre dhe mjaft kuptimplote pyetjet, po je thote nje  antar i delegaionit  tone.

po del ajo teme delikate qe une kampritur te trajtohej.Problemi i energjise ...

Grave ........dihet puna e importit tone per energjine. Po a eshte e sakte ajo shuma prej 200 mln euro ne vite nga keta serbet ?

Nuk e di te sakte por mund ta mesoj shum shpejt.Ama per mua kjo do te jjete thelbesoria e marrdhenieve me serbet.Po nuk u arrit kjo , shum pak eshte arritur ....ekonomikisht ! 

Eshte me se normale qe eshte kyc. Por mesa di une duhet te jete dhe puna e infrastuktures rrugore , serbet duan dalje ne det.

..." kako serpcka nema mora

   ako treba Cerna Gora ..? 

 perse thuhet se Serbia ska det 

kur ka Mali  e Zi ? 

 

 

Mali i zi ...hmmm. Nuk mund te jete aq i preferuar per ta kur jane ngjitur me Kroatet te cilet kane kontroll me te plote.

Pa nje autostrade me parametra dhe nje hekurudhe moderrne Beograd-Bar, harroje...

Serbia kerkon nga UEFA tia beje Rames nje Doping Test  per shkak te provokimit te radhes.
Spo mujn me kuptu prejardhjen e  kurajos se tij ndaj shtetit perules nikoqir.

Nuk e kuptoj kete ngazellimin infatilist te nxitur dhe nga media per "ngritjen e flamurit shqiptar ne Beograd"! Flamuri eshte pjese e protokollit zyrtar dhe normal qe do jete i pranishem.

Fjalimi Rames paksa i gjate per nje konference shtypi. Me ato fjalite e sperdredhura qe as shqip si ndjek dot. Lere me  perkthimi . Me shume foli ta degjoje Brukseli dhe Merkel sesa mikpritsi i tij.

Pyetja e Sokol Balles , aspak profesionale per nje gazetar qe shoqeron kryeministrin.Pyetje mistreci , pa piken e lidhjes ne ate kontekst (te fala nga Olsi Rama!)

Nervozizmi Vuqiqit per permendjen e Kosovos ishte teatralitet per te fituar pike perballe zgjedhesve te tij nacionaliste.Nje reagim aspak diplomatik. Eshte e habitshme sesi jane futur ne bisedime dypaleshe me Kosoven, cfare dmth se de facto e njohin pavaresine e saj dhe ketej perseritin papushim e gjithe vetbesim "Kosova eshte pjese e Serbise".Njelloj si ai qe e kishte kafshu ujku dhe memrmeriste:"beje o Zot enderr".

As doren si dha Rames ne fund, serb m00ti!

Doren nuk ia dha ne fund se si shkuan punet kishte frike mos i fuste gishtin Rama.smiley

ngazellimi nuk ka lidhje me flamurin, them.
Po eshte konfirmimi i qendrimit te Rames qe ka arsye te ngazelleje.
Kujto se eshte bere kapercim i madh nga koha kur sallaksit internacionaliste mbeshtesnin fjalen e Nanos se Kosova ka kryeqytet Beogradin dhe per kte mjaftoi nje fjali e leaderit. Prove qe shqipot e te dy kraheve i shkojne pas leaderit ne cdo situate po te pakten kte here, ja vlejti

Se t'thashe, nuk t'rashe, ka pas qene shprehja para se te dilnim ne kurbet. Pastaj doli shprehja tjeter djathtas: se i shita nafte sllobodanit, s'ja pata me hile vatanit. smiley

kush nga kto dy shprehje thu ti i solli me shume bela Kosoves? 

P.s.

Fatos Nanja, ka bo mo shume per Kosoven kur ishte pishem, sa ka bo e gjitha e djathta kur ishte esell. Le mo kur ishte esell. Ket po ta thote mrroklla qe mas sales, tos nanjen e don mo fort nga politikejt e shqipnise. mo fort edhe se ate shkodronen, ca e pati emrin. smiley

s'me duket se ngrita berishen kund. Po kemi dhe ate shprehjen tjeter gjuha kocka s'ka, kocka thyen!
Nuk ben me krahasu kush solli dem me te madh mendoj persa kohe jane te dyja te demshme. Po ki parasysh mesazhin qe merr komuniteti nderkombtar per ceshtjen delikate te kosoves (n'ate kohe) kur del vet #1 i qeverise shqiptare dhe e ben ate pohim. Ajo e naftes pastaj ishte krim vecse mos harro cisternat me nafte qe kalonin danubit nga rumania e qe kto te shkoderloces ishin sh te vogla krahasu me ate. Plus qe po t'boj avokatin e djallit, mbajti me buke gjithe shkodren ne ate kohe krize, njisoj si skafet vloren

Eshte skandaloz fakti qe ne kemi gazetar(te gjithe) qe ndjekin Kryeministrin ne nje vizite zyrtare jashte vendit e nuk njohin as rregullat elementare te protokollit(mua mu deshen 10 min per tu info) e flasin kot me kot e merren me gjera koti.Pyetja e Balles i drejtohej Kryeministrit serb e mu duk shume me vend,po si gjithmon do dhjesin punen me menyren e te folurit,njesoj si ta pyesja une e jo nje gazetar nga i cili pritet te pakten nje menyre disi me inteligjente...nejse..njesoj si kur kemi FSHF qe nuk di as rregullat e futbollit..ja ashtu.Se u merzit Serbi pune per te,realisht fjalimi i Rames mu duk shume i matur e aspak nacionalist,pune tjeter se ashtu jemi katandisur e na duket çudi diçka e tille..nuk ka se si te mos duket,realisht eshte hera e pare qe permendet Kosova( jo kosovo) ne Beograd..ashtu si hera e pare qe takohen dy kryeministra te dy vendeve ne hasmeri reale me njeri-tjetrin e nuk mund te kalohet diçka e tille me 5 min fjalim kortesie si mendonte shoku Vucic.

Te dy km-te e pershkruan biseden si shume te veshtire. Sa qe kjo 30-40 minuta, duket sikur keta o jane share nga nona gjithe kohen, o kane ra dakord per thiatro per "boten".

Nese eshte Rene dakord te mos permendet Kosova dhe ky ka folur shkjau ka te drejte.

Nese njohja e kosoves eshte kusht per permiresimin e marredhenieve athere ai duhej at mbante bythen ne shtepi e te mos I hedhe kot benzine zjarrit.

Duke bere thiatro nationaliste ne mes te Belgrade Jo vetem mendjen e serbeve nuk e ndryshon por edhe serbet e moderuar behen nacionaliste .

Nese e konsiderojme kosoven shtet te pavarur atehere fol vetem per projektet midis serbise e shqiperise dhe konsideroje kete nje ceshtje midis serbise dhe kosoves.

Jo ! as qe eshte thene se nuk duhet pernendur Kosova ! Sepse nuk e harton nikoqiri  mesazhin qe do japi mysafiri ! 

Keshilltaret bien dakord me pare mbi temen e bisedimeve.per mendimin tem vizita nuk duhej bere.meqe u be duhej bere ne ate menyre qe tu shpjegohej opinionit Serb se po humbin shume duke qene hasha me shqiptaret.mundesisht te flitej mire per disa nga vlerat e tyre si Nikolai tesla etj.qellimi eshte ti percash Jo ti bashkosh kunder teje.

 

I vetmi projekt pa Kosoven ne mes i bi te jete ai i transportit ajror, i cili tashme eshte lajm i vjeter. smiley 

une jam dakort se perderisa Kosova eshte shtet i pavarur, nuk ka pse te diskutohet ne bisedimet 2 paleshe mes Serbise dhe Shqiprise. Po eshte po ashtu hipokrite dhe te fshihesh pas gishtit te mohosh se marrdheniet 2 paleshe kane qene te veshtira pikerisht prej Kosoves dhe fakti qe po kapercehen, kane lidhje direkt me Kosoven si realitet i ri.
Une nuk e shof dot per fat te keq po bravo i qofte Rames!

Nese eshte Rene dakord te mos permendet Kosova dhe ky ka folur shkjau ka te drejte.

Sic kishin te drejte kur thoshin qe ne kemi qene po aq mizore sa serbet ne histori, sic kishin te drejte per dronin? S'u lodhe? Ne nje konference shtypi me gazetare nuk ka fjalim te parapergatitur, sepse s'mund te biesh dakord per pyetjet qe bejne gazetaret.

Ne nje konference shtypi me gazetare nuk ka fjalim te parapergatitur, sepse s'mund te biesh dakord per pyetjet qe bejne gazetaret.

Keshtu te ka thene Goni ty ore se kali i bardhe eshte i yti? Mesoje qe ne Konference shtypi te kesaj natyre ne te shumten e rasteve jepen mesazhe te cilat pergatiten kohe me pare. Vetem Bamir Topi kur ka qene President fliste pa leter ne konference shtypi . Rama lexoi gjithe kohen. Mos ngatarro pyetje/pergjigjet.

keni ju te drejte ...

Mos u ngaterro se po flitet per perjashtimin e diskutimit te Kosoves, dhe Jo kush ja ka shkrujt Rames fjalimin. Mund te kerkohet diplomaci per trajtimin e ceshtjeve te nxehta por perjashtimi eshte i pamundur, gje qe Vuciqi premtoji ta beje ne viziten e ardhshme ne Shqiperi. Ne fund te fundit Rama theksoi mungesen e parjes ne nje prizem mes dy paleve e nuk eshte se valeviti  ndonje flamur.

Ajo qe po them une eshte se po dole para gazetareve, ata do te bejne pyetje. Pyetjet e tyre s'i pergatit dot.

Nuk eshte e mundur te kene rene dakort te mos permendet Kosova, aq me shume ne konferenence shtypi me gazetaret e interesuar Edhe per Kosoven. Reagimi i Vucicit ishte prej humbesi e ai mund ta kish trajtuar situaten me me profesionalizm. Rama boni Ramen, i perqendruar Jo aq ne fjale por ne mesazh me nje gjakftohtesi killeri, e vlefshme ne politike, Edhe pak i hidhur, eh cdo ken hequr Cuni i Sheqeres e Cuni thanas cifteli se ne bisedime me KM. Ja la Beogradin corbe Vucicit, se vet iken neser Tek Lulthimi.

spiritus po e ndjek biseden direkte te Rames me shoqerine civile serbe ? Nuk eshte ceshtje flamuri por vizioni ballkanik per ne Evrope.Po u jep leksion serbeve  dhe ne salle ka nje intensitet te larte nga pjesmarrja  intelektuale serbe, per te pyetur  e degjuar.Ky eshte fakt domethenes ti leme gudulisjet qe sjell flamuri 

Gjithecka mes dy shteteve tona ishte ne kuadrim te plote mes dy qeverive, ne program.Kusht i panegociushem u vu vizita ne Persheve.Rama kundershtoi prere edhe rekomandimin e udhezuesit kryesor per kete vizite, " se mund ta kaperceni kesaj here vajtjen ne Presheve" Kurre qe pergjigja e Rames .

Kosova eshte shtet i pavarur , por me popullsi shqiptare dhe kete nuk mund ta harroje kryeministri shqiptar perballe perfaqesuesit te atij shteti qe beri genocid mbi shqiptaret.Bravo i qofte qe mbajti ate qendrim aqe dinjitoz! 

In a related  story, that will only add to the legend of Led Zeppelin, the band's lead singer, Robert Plant, reportedly turned down the chance for the surviving members to bank a staggering $800 million for a reunion tour.

Holly fcuk ! All I can say is : What are you wearing, " Jake from State Farm " ?

Po kushedi sa ka ne banke ai mer Qemol. Do rri une te caje b... per nje lek me shume tha pula te bercaleta.smiley

Si eshte ajo miqesia ose ne kete rast "sherri" sherr po qesja te shkoje te vije. Historikisht Albania (e aq me shume Kosova) e ka patur Jugon e tashti Serbine partner te rendesishem tregetar. Hajt se do "zbutet" dhe serbi.    

Tani sa pash videon. Fundi i konferences se shtypit nje turp i vertete. Si i thone "hajt perjashta" ne serbisht? Vetem ajo mungonte. 

Nejse, te dy i lujten rrolet bukur, dhe besoj ne sinkron te plote. 

Shikoje sa do zbehet retorika deri neser mbas vizites ne Presheve ...

Te kjo konferenca qe jane tani te cilen e moderon drejtoresha e SOROS-it per Serbine tjeter situate.

Normal qe ne Presheve do kendohet nota "te gjithe se bashku ne EU"...

A foli per Presheven Rama? Nuk pata mundesi ta ndiqja te gjith fjalimin. 

Po kerkoj me shume vemendje nga shteti Serb dhe tedrejta te barabarta me Serbet ne Kosove

Te flase per shqiptaret jashte kufijve e ka detyrim kushtetues. Ne te kundert do kish probleme te renda. 

Retorika mund te behet me e forte nga gazetat 4-5 ditet e ardhshme, si dhe Vucic do anatemohet per paraqitje te dobet personale. Pa llogaritur ministrin e jashtem Serb qe shante neper dhom, nga rradhA e pare si halabAk i portrait se ne stadium

Pritni tani statusin tjeter nga gjenerata e trete e dinastise se Berishajve ne FB...

me cil e pe ore ..me ate ...pa xham ? 

grave.....he?

Gazetat serbe kopjojne gazetat e PD per te share ramen.

http://www.kurir.rs/vesti/politika/foto-...

Berisha nxjerr dy postime rresht ne facebook me deklarata te tij ne kohen e futjes ne NATO dhe i pergjigjet lexuesve qe e shajne pa pushim.

Vallai i forte eshte Ballkani, gjeneron gjithmone "lajme" e gallate, sidoqofte me mire show se lufterat e dikurshme. E kishte mire ai plaku i englizit.smiley

Normale, ... per homologet e Bari Falliut ! Por ndiqeni, ndoqeni biseden direkte tani ne Beograd.

Shume mire Rama qe permendi ne Serbi nje fakt shqiptar e rajonal (Kosova e pavarur) i cili eshte bere realitet ketu e shume vite, nga te huajt kryesisht, dmth u be i tille faktikisht pertej luftes se shqiptareve dhe serbeve.

Po ndonje realitet aktual, si p.sh. ato thirrjet "vrisni gjithe shqiptaret" permendi Rama (p.sh. ne ndonje fjali tip s'mund te shkojme perpara duke mos u distancuar e denuar fenomene si thirrjet per genocid, cka tashme duhet t'i perkasen vetem historise se trazuar te Ballkanit, jo aktualitetit) apo ajo ceshtje s'ishte aprovuar per tu permendur ne takim nga koloegu gjerman i Endri Fuges? Apo s'ishte fare per tu permendur ngaqe ato thirrjet ishin "thjesht nje ndeshje futbolli"?

U distancu pra serbi. Ne ven qe ti vriste i rujti me shume masa sigurie shiptaret (si thone ata).smiley

Tja kishe cu ca pika kryesore per konsiderate o xhibe.

Bame, u degjua nje zhurme e madhe...mos te ra gje ironia Bame-tipike ne toke para se ta beje koment Peshku? smiley

Une te them te bosh noi pune sagllam; po ti jo qe jo, do te vazhdosh te ndjekesh zhurmat e te tjereve. 

Jo po te nxirrte nje pistolete nga carapja dhe tu thoshte : na ta dhiva 

smiley tamam

Is Bole tini

Po pra kta dip-llom-atiket e peshkut po kerkojne me gjete se pse se tha kete, pse s boni kshu ....pse s tha qe Kosta Xhuvanin e kapem dhe te tjera si keto

Dua te them se Shqiperia ka reaguar shume mire qe nga incidenti i dronit. I kemi treguar botes se si autoktone, kemi kulturen dhe qetesine te bisedojme tema te veshtira. Ndersa fqinjet tane sllav, si te ardhur ne keto troje, kane dy muaj qe bertasin "provokacije" ne vend qe te bisedojne si te rritur. 

po pra,  i tregojme Merkelit ne fakt,  se kjo ishte sponsori kryesor i  ketij takimi..  bile edhe resmen zyrtare te dy kryeministrave si prove e takimit, ja derguan Merkelit ne kohe reale, thone..smiley

sidoqofte,  kryeministri i Shqiperise Rama beri nje paraqitje dinjitoze  ne Serbi!

kryeministri i Shqiperise Rama beri nje paraqitje dinjitoze  ne Serbi!

Une deri tani pashe vetem ate pjesen ku Rama flet per Kosoven. Vertet bravo. Jo vetem fjalet e duhura (tek e tek e tek, kur tha jo lol), por dhe toni i duhur! 

S'kam pare me teper nga vizita e Rames deri tani. Rezerva per mospermendjen e thirrjeve serbe per genocid padyshim qendron.

Ironia me realitetin e (pavaresise se) Kosoves eshte qe ketu e per shume vite, ne shqiptaret jemi ne meshiren e te huajve sa i perket tekave te serbit kundra nesh. Ndaj te mos permendesh as thirrjet e 30 mije serbeve per nje genocid tjeter kundra shqiptareve, vetem 15 vjet pas genocidit te fundit, eshte per mua e papranueshme, pavaresisht detajeve nese ne/Rama s'u lejuam (nga Evropa) apo s'begenisem t'i referohemi atyre thirrjeve.

Pyetja nje meleon $ eshte; cfare presim apo kerkojme nga marredheniet me serbine?

Kosoven ata do ta njohen vetem kur perendimi ta rrisi pjacen.pra po synojne nje camp David agreement.

Deri atehere do bejme si me greket te cilet megjithese nuk kane kerkuar falje per camerine apo ende kane ligjin e luftes ne fuqi kemi marredhenie miqesore ?apo do u themi secili ne pune te vet na beni nje cerre kur te njihni kosoven?

 

Me serbet kerkojme qe dufeqet ti kthejme ne pulgje per te punuar token ballkanike (deri me tash te mbjelle me urrejtje etnike) e per ta mbjelle me "bimet"  e paqes: pune, prosperitet, bashkepunim, shkembie ekonomike dhe kulturore.Retoriken per Kosoven le ta vazhdojne per perdorim te brendshem.Duhet me u fut pak dhe ne "lekuren" e Tjetrit. Kane rejepur lekuren e shqiptarit ata nje shekull, te boshnjakeve, kroateve se fundmi dhe nuk eshte aq kollaj te gelltisin Tjetrin (siptarin) tu shkoje ne Beograd e tu thote "harro mushke valarene.."

Me kaq sa lexova ketu djema, fjalimi i Rames me pelqeu, sikunder dhe ai i Vuçiç, te pakten persa lexova ketu, se disa komentatore thone qe ai ka thene edhe gjera te tjera. Megjithate, inisiativa shqiptare per te thyer akullin, mendoj se eshte per tu pershendetur, ndonse serbet jane borxhlinj tek ne, se kane marre tokat tona. 

Duke lene menjane imbecilet qe nuk dine se cfare eshte nje pritje zyrtare dhe protokoll zyrtare, duhet marre gjerat me me qetesi. Por, nuk mund te anashkalohet fakti qe Rama na ka bere krenare si komb. Per ne ne Shqiperi qe jemi mesuar me Ramen mbase nuk ka dhe aq shume rendesi ky fjalim por per Shqiptaret qe kane jetuar nen Serbi e nen Jugosllavi ishte mbrekulli fjali i Rames. Ata e kuptojne me mire se kushdo tjeter ndikimin e Rames sot ne Serbi dhe poshterimin Serb megjithese per ne te shqiperise na duket qesharake e gjithe kjo.  

Kur nje figure si Demaci flet dhe thote "Bravo Rama" ne rradhe te pare duhet te ngrejme veshet e ta degjojme dhe ne rradhe te dyte ta respektojm. 

 

Demaci ta dish tine eshte ai qe kur serbet kishin perzene kosovaret sillej harbutce e i mbyllte tel Madeleine Albright.politikanet jane aq folkorike e feminore sa ambasadorja kaure u detyrua tu thote shqip "mos e dh..i punen"

Hiqi kapellon S1KQ-se. 

Jane maestro komunistat kur vje puna per ta shit internacjonalizmin dhe nacjonalizmin ne te njejten arke smiley  

E kane ne DNA do thoshte njoni smiley

Nejse keta serbet dobica jane. Bojne si te nxef per kete "provokacje" qe e ka pranu pothuajse gjithe bota, dhe Putini e justifikoi Krimene me Kosove, vete po takohen me perfaqesuesit e Kosoves. Mesa duket i dalin perpara provokacjes se vertete, si psh kur do kerkoni falje per masakrat.

Cfare mejtimi ka Babacjapi per kete Vizite te Kryeministrit ?

Babasqapi i Idrizit, e deklaroji viziten te gjymtuar, kurse Ramen, nje langua te rrahur ne Beograd; edhe dy ish zv-ministrat e puneve te jashtme e sulmuan, ku me i trashi deklaroi se Rama me viziten e tij po e kthen Beogradin ne Meke te Diplomacise. Ketu te pakten serbet jane me te afte se ne, se nuk thyhen mes vedit per cdo ceshtje. Jemi te trashe apo te shitur????

Të nderuar Mejdanistë .

Topuzët e Xhibit më së fundi u hodhën  .Veshja Luftarake e armatosur rëndë me Drone u çfaq . Biles ka edhe Shqytarë që kanë zbulue or tie  se " kush është kjo Merkel " që po don me i pengue me u ndeshë bajlozët e Ballkanit smiley

Koha e kryeqelbësirave Politike me sali Qenef berishën ka mbaru .Gjithashtu " fatos nanja ka maruu , ka marru , ka maru"  smiley Të gjithë ata që u mbështetën e shohin ndonjë shpresë tek patriotizmi primitiv i Nik Xhelit mbetën si kuaj alias  Rosinanti që pret të shalohet prej Don Kishotëve Idealisto InteliDjentë !

Politika shqiptare e Kohes u shfaq Europiane . Lul Basha ka të njëjtin shans por që do ta Humbasë në se vazhdon të shfaqet si kakërdhi e babasqapit .

Turp i madh i mediave shqiptare që i fryjnë primitvizmit " kush je ti mer Jahu " 100% e dështuar Intelektualisht dhe në të njëjtin nivel me të Sërbisë por në kah të kundërt ! Vazhdojnë i fryjnë Kosovës kur vet Mandelat e saj nën regjimin serb si Demaçi duartroket Kulturën dhe Intelektin shqiptar të çfaqur Dinjitoz në këtë Eveniment Historik

Por njaj është Rama " po po ta them unë tye zotrije .Veq k/ministër nuk ke me u bamun ..se nuk të don Serbi tye " dhe duartrokitjet xhibonjiste nga mbrapa me thirrjet Histerike " Ja pamë , ja pamë .lakuriç .lakuriç " Kukuvajka smiley

Po per faktin qe Gorbacovi kishte provokuar Shqiperine duke permendur Idrizin e Peshkut tha gje Rama apo s'deshte te trazonte ujerat pertej Ballkanit?

smiley

A  e shkreta ti që mbete tek " hiq bythën nga kutia , vur bythën në kuti " Dhe ngjalën që përdore si përvojë se nga e ke fut dhe se nxjerr më smiley Hajde dhe ti me shoqet e tua se të lanë prapa të lanë . Mbete si relike e muzeut PaThriotik të PPU smiley

ketu ke te drejte idriso! Xhibi ka ngelur i prapambetur ashtu sic kane ngelur edhe serbet. Prandaj une propozoj qe qysh sot e tutje ta quajme me perkedheli "xhibic". Si thua?

Ju futuni në çdo klub kundër të nderuarës Drejtoreshë të Dërstilës zonjës Xhibi  .Unë nuk vij . Aq më tepër çmoj se me emërtime të reja pëveç shqipes XhiBole , largojmë nga vetja një qëndrestare të çquar në Mëmëdhetarizmëm e trashëguar nga babaarët e Kombit që dhanë jetën për Fe e për për për për Atme edhe në kushtet e Dronëzimit smiley

 Plus që kontributi i saj me dërstilistë në " y none sa komente " mendoj dhe  besoj në Unison edhe me të nderuarin admin që mbulon fushën e Arkivo - Ksehasjes  është një nga asetet më të çmuar të PPU smiley

Është përpjekur dhe Mullisi në lloj lloj Profile po kurrë nuk i karritur standartet e saj edhe sikur ti bashkosh me kontributt e rrënjasijve.

 XhiBolja është Yni i nderuar Kuazi !

Une mendoj, se ky eshte nje rast qe Rama nuk duhet kritikuar, e beri detyren mire, duke kembengulur qe pertej trasho-kokefortesise serbe, per te mos u pajtuar me realitetin, fakti eshte fakt dhe Kosova eshte nje shtet me vete. Pergezime.

Sukses apo deshtim smiley

u be si me rastin e dronit 

Vetëm niveli Histerik i babsqapit formëson mendime që tronditin Botën me Drone , duke baraztundur si kalama evenimentet e Cirkut Patriotik smiley me Qytetarinë Europiane . Kuptohet që edhe me pak mëshirë se në fund të fundit nuk hyn tek kalamajtë e Marrë të Shqupit ....dhe Xhibonjizmi smiley

Lexon ç'të bëjnë kalamajt e Shqupit moj .Të përdorin si sargji ! patrio tak - tuk - tike   E kohë të lavdishme kur  llafosje me Hundderra e shoqen Boisa .Të kish lezet edhe fjala !

Qetesohu o shoku Idriz nuk po e shajme Ramen

breathe in, breathe out smiley

smiley

hahaha, salistat s'terhiqen nga udha e liderit historik. Shqiperia duhet te dale sa me keq kur s'drejtohet nga sala. me se s'ben, dhe po te demtohen ceshtjet kombetare.

EDI DRON RAMA

 

Ajo që tha Edi Rama në Serbi, është diçka që shumë udhëheqës të huaj i kanë thënë Serbisë privatisht. E veçanta në këtë rast është që u tha publikisht. Kryeministrit të Serbisë i duhej të përgjigjej ashtu siç u përgjigj, sepse Serbia nuk e njeh sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës, ose që të jemi më të saktë nuk njeh sovranitetin e Kosovës, se në fakt e ka njohur që nga marrëveshja e prillit motrat mustafa 2013 integritetin territorial të Kosovës”, ka thënë Serwer për Zërin e Amerikës .

Serwer tha se nuk e konsideron provokim atë që tha Rama, pasi është një qëndrim që e kanë shprehur edhe Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera.

Ai thotë se është e rëndësishme për udhëheqësit e zgjedhur në rrugë demokratike të deklarojnë qëndrimet e tyre hapur në publik.

Eksperti Serwer shtoi se me deklaratat e tyre, dy kryeministrat po i drejtoheshin dy audiencave të tyre të brendshme dhe komunitetit ndërkombëtar.

Por ai tha se nuk sheh asnjë arsye që vendet që mund të kenë mospajtime, të mos bashkëpunojnë për çështje të tjera. Gjithsesi sipas tij, do të kishte qenë më mirë që dy kryeministrat të përqendroheshin në çështje më të rëndësishme si për shembull nëse do të kompletohet rruga që shkon tani nga Durrësi në Prishtinë, deri në Nish, si edhe çështje të tjera të përfitimit dypalësh.

Ndonje link ku mund te shohim ndonje material ne qe kemi vetem ndonje 10 min midis nje mbledhje dhe tjetres ju lutem!

Faleminderit paraprakisht e te na kthehet cuni shendoshe!

Flm belul dhe xhibi... Po te ai linku i pare, dashnorja e mori ne tel Vucicin qe kapi telefonin kur po fliste Rama? Apo me demek une nuk po degjoj...se ai po flet per Kosoven?

po  aty Vucic e hoqi  kufjen demonstrativisht per te treguar qe ishte: not amused..smiley  qe Rama po fliste per Kosoven..

He mer se me te qeshme e ka marre serbi, nuk duket i nxef. Me vone eshte "nxef" se ashtu e do puna.smiley

Besoj e di që mbaruan fondet për Zërin e Amerikës .Tani aty bëjnë analiza Pleqt e Vatrës dhe nuk është e drejtë të mënjanohen Pleqt e Krujës , sepse kanë edhe repertor Folklorik .

Ai stacion pas nxjerjes së Rajersonit si kazmaxhi i shqipërisë dhe shqiptarëve , e ka humbur Plotësisht lidhjen me realitein Shqiptar në Teren . Ai flet me reliket e PaThRiotizmës së ballistëve që " u vlon ndër deje gjak shqiptari , kundër kamunizmës " smiley

Reliket merren vesht me njëra jatrën smiley

Drize, po m'quan ti mua relike? smiley

P.S. S'e di nese e ke parasysh qe kur na varesh si koqe poshte komente neve qe s'ta varim, tregon mungese respekti per veten. Apo sakrifikon veten per te miren e perbashket te kunjave te tua idiote me ikona lolosh dhe shprehje te pakuptimta nga ato qe njerzit thone me vete kur i ka ikur petlla?

Je flori tu keqen . E pe si të mbrojta ? Nuk të shes unë ty për Serbe . Dhe relike smiley e kam që të të mos humbasë Vlera, se po tua lësh antikomunistëve dhe të baraztundurve në dorë as si relike nuk të duan më .Të flakin si gjë pa vlerë siç flaku sali Qenef berisha tesqerën e Partisë mëmë smiley

Unë përkundrazi as gishtrijtë nuk ti lë ti " thyesh " në tastierë e të molloisësh *oqellëqe .Të kam veçuar si gjë e pazëvendësueshme në DËRSTILË , ku nuk ka zot nëne të të konkurojë në larje e tjerje Leshi ..edhe të koqeve smiley

Ke akoma Xhibole ke akoma , shumë pak ke ngrënë nga tasi fasuleve që i ke shitur si Perla InteliDjence smiley.

Rendesi ka qe kjo vizite u kry pa incidente, Kjo eshte fitore e shqiptareve qe deturuan serbet te pranojne nje Kryeminister shqiptar te shprehet qarte me dinjitet me te drejten e tij te zotit perpara nje serbie fodulle!

Rama eshte treguar Perendimor keto dy muaj. Vucic poashtu eshte liberal, por s'ka si thote ndryshe pervec "provokacije" sepse Serbia ka masa populli ultra nacionalist. Im sure Serbia have their own Sali Bisha. 

Vucic liberal??? smiley

Je ne vete mo?

Mos e ngaterron me Cedomir Jovanovicin se ai eshte liberal atje.

Ua posi kokrra e ..liberalit.lol. Ja psh duket liberalizmi tek kjo video perkrahe Sheshilit (qe liruan pardje) me Nikolicin duke udhetuar ne nje makine qe kishte te ngjitur kafken e nje boshnjaku. 

Nigjova se gjeneral buri-buri kish protestu!!!!! Kish kerku nga Rama qe te thosh Kosova eshte Shqiperi!!!!!! Ndryshe, dylbite gati!!!!

Tani sa po pash prezantimin ne konference shtypi te dy Kryeministrave, Ai i Rames vertet ishte shume dinjitoz, sidomos replika per Kosoven, bukur qart me mire nuk kishte si pergjigjej! Ishte e arritur kjo vizite! Nuk e di kush me mire se Rama do te pergjigjej kaq mire, kaq bukur dhe kaq me diplomaci, ne rolin e Kryministrit! Berisha jo njehere! smileysmiley

I kerkoi Serbeve ne mes te Beogradit qe te njohin Kosoven si shtet te Pamvarur !

Respekte zoti Kryeminister !

Kryeministri Rama duket më në avantazh, ndërsa për asnjë moment nuk u tërhoq nga ideja për të vizituar kryeqytetin serb, ku në të kundërt, duket se u bë gjithçka për të çuar në dështimin e saj. Në të vërtetë, ishte trysnia e komunitetit ndërkombëtar ajo që bëri që vizita vetëm të shtyhej për disa javë. Deklaratat e autoriteteve serbe, që kanë paraprirë vizitën, kanë lënë pikërisht shijen e diçkaje që janë të detyruar ta bëjnë më shumë se sa e dëshirojnë.

Zeri i Amerikes

____________

Vizita e Rames Show dhe e deshtuar

Zeri i berishajve.

__

Tani beni krahasimin cfare shije ju le Zeri i Berishes dhe me ke ngjason?!!

Jardin, Rama nuk gezon ndonje cilesi qe ju ta perkrahni me sa ju njoh nga leximi juaj. Ndoshta jeni e inflencuar nga Lubonja, qe urrrejtja ndaj ish  mikut Rama, eshte thelb i qenies se tij.

Rama gezon popullaritet te bazuar ne ato pak merita qe ka, ai perfiton gjithashtu edhe nga dobesite e mekatet e kundershtareve politik. Ndersa ti me te drejte nuk mund te behesh euforike per disa minuta sot, ka shume njerez qe ndjejne se Rama i pefaqesoji denjesisht ne Beograd. 

Retorika boshe apo e plote nuk percaktohet nga paragjykimet e tua zonjush. Shpresoj qe e kupton se shume gjera qe i shikon ndryshe nuk do te thote qe i sheh me realizem, sic jane keto pseudo-fakte qe rendit. 

Me thene te drejten, nuk e kam pare deklaraten e kryeministrit dhe nuk e di nese thjesht u eshte pergjigjur pyetjeve qe i jane bere per Kosoven, apo jo. Nese po, eshte normale qe ai te qendroje ne linje me qendrimin e Shqiperise zyrtare, nese jo, siç thashe, ato qe ka thene jane vetem retorike. Meqenese ai eshte perfaqesues jo i Kosoves por i Shqiperise, besoj se do kishte qene me me vend te denonconte trajtimin diskriminues qe iu be skuadres shqiptare para tre javeve. 

Jo, me vjen keq por s'kane te bejne paragjykimet...

Mbeshtes plotesisht mesazin e kryeministrit tone te dhene nga beogradi. Fryma europiane qe ai percolli ne ate vend eshte nje leksion politik per te gjithe nacionalistet serbe. Patriotizmi shqiptar nuk eshte bere asnjehere pengese apo i demshem per fqinjet, perkundrazi, ai eshte i shendoshe dhe na mbush me vetedije se ne si shqiptare kemi qene dhe jemi faktori i stabilitetit dhe i paqes ne ballkan, si rrjedhoje, jemi nje shkalle me lart ne krahasim me fqinjet tane. Europa po na shikon dhe ne po bejme detyren tone per te shkuar drejt saj duke lene pas te shkuaren dhe duke menduar per te ardhmen. Pershtypja ime eshte se ne kemi rastin me te mire historik per tu bere kombi qe drejton ballkanin

+1

 nje leksion politik per te gjithe nacionalistet serbe

..shto ketu, leksion edhe per politikanet shqiptar te opozites !

Nuk eshte puna vetem se e tha Rama ne Beograd hapur dhe qarte.. Por, eshte nje mesim shume i mire qe ju dha pordhaceve te BE-s te cilet sa here takohen me Serbet ju meket zeri.. privatisht mund te thuash shume gjera por nje zero ne syte e opinionit publik.

Doza qe ju dha Rama do ju bej mire Serbeve, nje cik si e hidhur po do kaloj.. I ka bere nder jo vetem kombit shqiptare por gjithe Evropes. E tha hapur dhe qarte edhe pas takimit, jemi vende te vogla si ju ashtu edhe ne kshu qe zgjidhni e merrni o lufte o paqe.

Tani kot me te pyt : ne Kosove u formu qeveria?

ahhh nuk ka lidhje kjo. Nese do bejme debat per Kosoven, bujrum.  Nese do debat edhe per Shqiperine, perseri bujrum. 

Edhe njeher se e kam thene kometin me larte, nuk eshte nevoja per triumf. Thjesht, Rama u soll si i barabarte. Por, per ata qe kane vuajtur nga Serbet eshte enderr! Ata e dine shume mire se cfare mendojne Serbet sot e cfare do mendojne neser. Mua me duket shume absurde tu thuash njerzve te atyre aneve te behen "anglez" sot. Neser pastaj tjeter gje. 

Mendimi i experteve

“Ajo që tha Edi Rama në Kosovë, është diçka që shumë udhëheqës të huaj i kanë thënë Serbisë privatisht. E veçanta në këtë rast është që u tha publikisht. Kryeministrit të Serbisë i duhej të përgjigjej ashtu siç u përgjigj, sepse Serbia nuk e njeh sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës,..me deklaratat e tyre, dy kryeministrat po i drejtoheshin dy audiencave të tyre të brendshme dhe komunitetit ndërkombëtar

Ky miku , tha - ishte peligrinazh!!!    smileysmiley

cfare te ben deliri i madheshtise cmira dhe zilija shqiptare.

edveri e paska nderuar partine ne bythograd

Jeni shume cinik ju te berishes,megjithse beni lojen e beogradit! smiley, mbrapa shpine

Po sic kemi trasheguar mbeturina otomane, kemi trasheguar edhe plehra Serbe, per derisa kena pas dhender Serbie 2 here president e 2 here Kryeminister.

e di si eshte puna o ilirjan nuk eshte fare e nevojshme te  me cilesosh si berishiste  un them ate qe mendoj dhe neqoftese e mban vehten per njeri me nje fare kulture respekto mendimin e tjetrit

duke qene se jam 100% kosovare lojen e bythogradit nuk do ta bej kurre

Mund te jesh kosovare 100%, dhe ta besh punen e Shkijes 100% si gjithe keto vjet. Nese je vertet Kosovare. me kupto mire dhe e kujto sa shume prej jush kan tradhetu popullin e Kosoves e jan shit tek Serbi. Mund te jesh edhe Islamike, se te ben pershtypje nudizimi e jo genocidi ndaj popullit tend. Mbetet tu shajt njoni tjetrin agjent te Shkijes e as nje qeveri sjeni ne gjendje  te formoni.

ah vetem kete mos e thuaj, se sdo te thote gje , kjo qe je kosovare, dhe nuk ben lojen e serbit! eshte alibi e vjeter kjo! di vetem te them se te besh rolin e percarsit, dhe te shkosh kundra rrymes per hir te delirit te madheshtise, sigurisht ben lojen e serbit, me qe jemi tek loja, meda serbe ka publikuar te gjitha fotot per edi ramen qe ka publikuar pd-ja, tinkas! dhe te dalesh kundra KRYEMINISTRIT SI OPOZITE sigurisht eshte loja e srbit! Se kjo eshte nje ceshtje e perbashket dhe jo ceshtje pushteti, apo zgjedhje elektorale ! Jeni mbrapa shume jeni njesoj si serbet nga mentaliteti flas! Nuk jeni mendje hapur e kisha fjalen !

Ne nje kohe qe i gjithe shtypi perendimor diskuton ndryshe, me pjekuri!

ilir Edveri sma mush... fare po fare, Edveri nuk do me dit per Kosove o ilir

P.S. shpresoj te gabohem

 po  patriote e madhe te qan zemra per kosoven ! smileysmiley bo yzmet asaj italise dhe lene kosoven te tjeterve

Nuk flet si Cucat e Kosoves kjo, osht nga lagjia jone.

o ilir po çfare te duhet ty se per çfare me qan zemra mu   dhe ku dua te banoj un

me fal qe po ta them po ne kete rast po sillesh si ato grate qe skane pune tjeter e merren me thashetheme

Ketij  sikur i eshte bere ka zakon te ofendoje vendin mikprites.Keshtu na e beri dhe neve kur fjalimin e tij ne Parlamentin e Kosoves e filloi me fjalet e R.Qosjes smiley

C'fare kalaveshi smiley

I lindur per PR!

Sidoqofte,  me tere qenjen time sot jam prane nudistit !

Ndersa neser...eh,neser eshte dite e re smiley

 

edhe une prane nudistit jam sot, do te kishte qene mire te shkonte pa breke ne bythograd

Ku e ofendoi vendin mikprites mer? Se i tha nje gje qe ata e zbatojne vete duke takuar perfaqesuesit e Kosoves? 

Fjala e drejte eshte fjale e rand smiley

Serbia per momentin(ashtu si Kosova ne 10-15 vitet e fundit) ka nje udheheqje katunaresh,me nje varrmihes per President dhe nje kamarier per Kryeminister .Z.Rama po e shfrytezon ne maksimum kete fakt dhe po i rraf ne palce.Kjo ishte pershtypja ime.

Fundja,"ja ke inatin,falja hakun" e thote populli.

Tashti ata bo vaki ofendohen edhe po tu thush qe toka eshte e rrumbullaket. Nejse mbase kete tagji do dhe poplli atje. Po duhet te ishin ofendu shume me teper kur Kosoven e kane njoft mbi 100 shtete.

Per mua ka me shume rendesi qe qeveria shqiptare e beri te qarte se mardheniet e dy vendeve kushtezohen nga Kosova. Po mos ta kishte thene kete Rama do ishte vertet shume keq. 

psikopatizmi ballkanik, po dhe ai shqiptar, domosdo, nuk ka fund o shokeni...ka filluar nga eposi i kreshnikeve e i ka marre zvarre me teutra, esat pashra, ballistra e tani po analizon epopene e beograit..,e tha, po pse e tha, e pe si e pa,u be, bace u kry, po qy,  unju ngritu o flamur me idrisa e peshkagure.., ja si lindkan legjendat qe populli yne koqeprere u kendoka brez pas brezi.., mesazhi, avantazhi, shantazhi po dhe lesh trikotazhi!!

Po kënona dhe ti një epike , se nuk u bë qameti.. të ranë çekanët e të mbeti balli gropë !  Mo na hajt si përgjithsues se e kemi një ...e di vet ajo kur duhet "lë një koment aty "smiley..që mbyll konkluzat !

Në je burrë  ballçekan bëne dhe zotrote një të qëlluar kundër sqepërve të babasqapit !

ballëçekan o ballçekan /  bjeri sqepërve në ta mban ..smiley

Armir Shkurti.. O Sele, ç’bëri ndonjë gjë Rama në Serbi?

- Oooo! S’e more vesh ti? Ia dhjeu serbëve në mes të Beogradit, hallall!

- Jo more! Po serbët ç’bënë?

- Iku si i dhjerë kryeministri i atyre, as dorën s’ia dha tonit..

- Po ndonjë gjë konkrete, se sikur e kishte merak Merkeli këtë vizitë

- Kush pordhi për Merkelin o vëlla? A ua dhjemë atyre ne?

- Kuptova! Me këtë vizitë Rama paska bërë….një m**** të madh!

Ti goce me mire te shohesh gjithe Shqiperine te digjet, se te shohesh Ramen te marre ndonje pike. Ky eshte fiks mentaliteti i Sales, qe s'ka ngurruar te djege kete vend vetem qe te mos fitoje pushtet apo pike kundershtari i brendshem. Te njejten gje beri ne 1997, te njejten rruge po ndiqni tani. Njesoj si toptanet e zogu qe u jepnin territore serbeve e maqedonasve, si shkodra apo shen naumi, vetem qe te siguronin poziten e tyre ne pushtet. E njejta ndyresi e cinizem.

Altin Shkurti j koqe kanari, shume perdorimsh, tip halabakesh, ne nje vend tjeter kush e di ku do ta kishe vendin, nje cop ordineri ! Shiko me cfare meren, satiren e ordinerve te tregut cameve, ose te shoferave te autobuzit kombinat kinostudio, ose te lagjes brakes, e quajne si te zgjut! Demek ja kane dhi Rames. keq! Tamam si trimat e Selfo Qorrit! me te dhi gazit!

Altin Goxhaj ..smiley

Po ti nuk shquhesh të përmjerësh në PPU .Ç' pate ? Unë po të isha admin menjëherë do të kisha shpallë Limit në komente si abuzues me lexuesit e PPU !

E ndërrove smiley Paska qenë Shkurti ..po mirë antitezë e të Gjatit është ky .Le të vijë Po sikur nuk e kemi Lëçitur si indvid me koqe truri këtë ? Nga e gjete si përfaqësues të Koqeve ?

Ore mos është ai qoftja Armir Shkurti ...smiley Po për këtë kategori  e ka dhënë verdiktin i madhi Agolli " Të prërdoret kur tu vijë nevoja "

oidriso ja keput ndonje here edhe ti, smiley

nuk e dijasha qe ishe mbrapa ,me fal per ndonje veprim tim te pa shquar! smiley

mms po te them i gjo

ktu ke ppu o bo pune dreqi

ktu hik i shkabe e vje i trap

e un smund ti jap pergjigje te gjitheve

smiley ballçekani eshte shqipe epike, s'merret me pordhikolacione rrymash, me epope pykash, me terheqje rrypash  

...ene degjo ketu ti idris ballisti, smiley mo na u ngazelle si ujku i Cerrikut  ... jo me tperpunume jo mo jo mo me tgatume 
pra do produkte tgarantume dora e pare me tvertetume 

Ku e ke folenë ta dimë të paktën të ta mbrojmë si Fole Epi.ke . Babasqapi shkroi tek " na kem feisin e bukit or tie "   ...foletë e shqipeve do i zëvendësojmë me byth turtulleshash ., se kënojnë ma bukur se shqipet epike !

Dhe meqë ra rasti po me tërheqje kaishash si je smiley .

Ore çi ka ndodhë LefTKopesë ..di gjë njeri ? Apo po merret me pregatitjen e Protestave të Nëndorit ! Gjith kjo sofër Popullore me kritika smiley asnjë BOMBË nga LefTKopeka .Të paktën të vërvisë Pampersa !

se kush ben heqje kaishashi >mukjasmiley

Ore di gje njeri pse s'formohet qeveria ne Kosove? A ka dale ndonje shumice nga zgjedhjet?

Me falni akoma se keni kuptuar qe askujt si behet vone per nacionalitet?? shekulli 17-18 ka shume qe ka ikur.. gjithcka u be per vota.. vucic humbi ca vota, rama fitoi ca vota te Nikut smiley

Shume mire beri qe foli hapur te sllavet.
Nje hap perpara drejt zbardhjes ky.
perfundimisht partia e buŕrit te sllobodankes duhet te shkrihet.
Projekti i nje shteti shqiptar ne ballkan duhet te dale nga sirtaret e te shpallet hapur.
Me c'duket rama e ka kuptuar qe teorite e lodhura te lubonjes jane shkaterruese per shqiptaret
Megjithese ne na duket gje e madhe permendja e kosoves ,jemi akoma larg rrezimit te murit te berlinit ndershqiptar.
grupi i ilia tolit e paska lene vetem sot alben me komentuesin

Mire mer  morro mire, por Kosova shkruhet me germe te madhe, edhe Berlini, edhe Ballkani, edhe fjalia fillon me germe te madhe.

Morrmadh edhe ti Vital pi se dukesh nje sahat larg. smiley

 

Te jesh edhe cuni i janos edhe vellai i kristit nuk eshte e lehte.
kurajo. Nuk besoj te jesh edhe jevg se nuk ti jep zoti te gjitha te mirat bashke,,

smiley Mire o patriot morracak, ja ke mesu dhe ti Jano dhe Kristi. E njoh si dore , por ama morrat hiqen me gurkali ose me vajguri e qe te mos kesh probleme duhet te qethesh zero. Edhe pi Vital me degjo mu. smiley

 

U shkrime se qeshuri me shakate e kripura te duces
Kini gallate ju jevgjit,megjithese ju eshte bere morri fiksim.
edhe "morr pusi" nga ju ka dale!
Merre shtruar! Nuk ke ci ben fatit!

e mo shoke ra shteti apo jo? 

si paskesh thene ky palloshi ashtu ne beograd?????? do i kete fut noj vije te bardhe se ska mundesi 

Nigjo, eshte e pamundur te mos kete marre ndonje qetesues sepse e kunderta do ishte budallallek. Respekt per kokainen, valiumin, hashashin etj etj se ne keto raste te qisin nga situata. Edhe Dacic nej gjo e ka marre se icik drowsy dukej. Ne fakt berisha ktu duhet te ishte kap po nuk ja pret rradakja derrit smiley

Berisha di te kapet vetem per rrushesh o dajosh. E kish qit prap i seri fotosh te Ed Rames. Bo vaki ta ket nga i set ne guzhine e ne banjo.

e degjova deklaraten per shtyp dhe dukej situata goxha e tensionume prandaj me shkoj mendja... nejse

do kisha pat qef qe ajo trape-gazetare shqiptare qe s'dinte me ja be pyetjen si duhet anglisht vucicit te shkoj te vrase veten. 

edhe Rama ta kish marr cik me seriozisht ate te Al-jazeeres sesa e anashkaloi me talljet e tij bajate. 
 

 

 

Tos Lubonja me Kristi Pinderin kane denoncuar ashper provokacija-n e Rames dhe nacionalizmin e shqiptareve, apo akoma s'kane mundur dot te sigurojne nje interviste tek mediat serbe? smiley

P.S. Nderkohe ne Presheve policia ka arrestuar nja dy shqipe qe kane vene pankarta dhe flamuj shqiptare ne pritje te Rames.

no way! 

Xhibo mos bo provokacje.smiley

p.s gjynah ti lejne ti shkojne te shkretet njerez.smiley Cfare shekulli jane keta rob qe i arrestojne njerez vetem per flamur!smiley

Edi Rama te falenderoj !smiley  Sapo degjova fjalimin e tij , bravo

Hallall te gjatit tone se ishte ne maje te gishtave gjithe kohen, gati per tja plas e per ta shtri ne toke po te ishte nevoja. edhe qe e kishte gjete fjalimin aq te gjate sa e boni ate tjetrin me u duk i papergatit.

nqs do thoshte ne konference ose edhe nqs i ka thene privatisht  qe do ju vejme veto po nuk njoftet Kosoven atehere kjo do ishte dicka e re qe tregon realitetin gjeopolitik dhe pozitat aktuale te shqiptareve ne rajon. Serbia eshte ne pozitat qe e ka humb Kosoven qe nga lufta qe e fituan shqiptaret dhe me e rendesishmja qe kur Bushi e deklaroi te pavarur nga oborri i kryeministrise sone.

On to Presheva now, let's have another good day there.

(me sa kena pas  nigju serbet sikur jane per shkembim territoresh, ishalla nuk ka nanji muhabet qe rrotullohet rreth kesaj)

Presidenti Serb, Nikolic, Deklaron se nuk e takoji Ramen se e dinte qe eshte i Papergjegjshem. Dini, gjo ke njef tek Shqupi ky Nikolici.

perkthyesi i serbishtes cop cop

 

PD-ja nuk i kish leju te vetat. Nje rruge e dy pune; edhe shtetit i sherbenin, edhe token e te pareve e shifnin...

Me duket se eshte haruar kerkesa e Rames per te drejta te barabarta te shqiptarve te Presheves me ato Serbve ne Kosove( me ato pergatitje qe kane bere..ky ishte minimumi)...si dhe personalish mendoj se avioni Boshnjak ishte nje gjetje gjeniale !!!!

Lene mo, ja mblodhem... Ne Kosove, 90% e mallarave ne supermarkate prodhohen ne Serbi ( +/- turshite). 

Po mire ..Si te bejme? Ekonomi tregu i thone.. !! Shiko se nuk po kendoj fitore e as do dal me flamur te pres Ramen,por edhe ky muhabet tip snobi..sikur ca beri mo aman.. ca zgjidhem? ca fituam?..si ne ajer me duket. Ja te them une,Kosovaret e shqiptaret e Presheves kane menduar se dikush po nxjerr pushken aty ne salle e po qellon Ramen kur e degjoi te fliste ne ate menyre ne ate vend. Te cudit kjo qe po shkruaj? Besoje!! Situata qe u krijua dhe u menaxhua nga Rama kerkonte guxim,krenari,vendosmeri e nivel te larte intelektual...Kemi pare shume situata te ngjashme ku lideret tane na kane mbuluar me turp, me buzeqeshje idiote,gjuhe banale e shtrengime dore pa piken e turpit!! Po ri aman,...lerja snobizmin atyre qe e kane ne zanat..fatkeqesise e ligesise kombetare me emrin Sali e ndyrsira qe i mbajne iso,nuk do te vonojne..jam i sigurt !!

Po them qe kemi shume per te bere, dhe qe tja arrime nuk duhet te ngopemi thjesht me luge te perkohshme patriotizmi histerik. Tjeter gje se njoni ketu, si Berisha meno se jemi superfuqia e dyte, direkt e pas Evropes. Ika te laj pjatat tani. smiley  

Kot fare, e gjitha nje show. Pavaresisht se Shqiptaret ne syt e tyre dalin gjithmone te nderuar perseri me lugen bosh ngopen.

Kapeni pak  Ilir Meten, sot .i pyetur per Eramen dhe Deklaraten qe beri per Kosoven, mes tjerave:

 "...perderisa esht edhe Deputet i Vlores....shikon wazhdimisht Peisazhet e Vlores...  Deklaratat jan mjaft normale..."

p.s. Kryetari i Kuvendit e jep ket Deklarat nga Muzeumi Kombetar ku ishin te pranishem Deputet dhe Intelektual nga brenda dhe jasht Shqiperis, praktikisht Elita Kombetare Shqiptare. Ne Sfond ishin Peisazhet e Vlores  .....   Vlores se Ismail Qemalit....! ....    

 

http://www.balkanweb.com/shqiperi/2685/m...

Momenti me i paharrueshem ishte ai kur Vuçiç hoqi kepucen dhe perplasi ne tavoline smiley

Akoma me kete muhabet?
Sot i dha doren km japonise nr1 te Kines. Ky eshte lajm.
Jo km.al me km.srb. me regji, skenar, producent znj Merkel.
Pa ja heq meritat rames, eshte gjeja me normale.
Kemi aq shume probleme sa... . Si jemi me ekonomine?
Nga cfare shoh shqiptaret varferohen cdo dite qe kalon. Cdo dite qe paguajme per cdo qe blejme, gjysma vidhet, grabitet.
Me rendin? Me punesimin? Me pronat? Me arsimin , shendetesine, naften, energjine , etj mal me shkaterrime qe u la pas 8 vjet keqqeverisje?
Nuk shoh liri veprimi, dhe konkurrence ne treg, apo strategji ekonomike. Nuk shoh zbatim ligji ndaj evazionit fiskal, etj etj, etj.

Ky vend dergjet nen thundren e perdhunes, ju merreni me oskar e rames apo vucic....

Ncuq. Sot ishte dita kur Obami i tha FCC qi interneti eshte i popullit dhe spekulatoret or tungjatjeta ti mbajne duart larg.

Nji ndryshim monumental ne policy me y ne fund smiley

Pooor

Nje pyetje per zotin Grava meqe ka edhe me shume njohuri se ne.

Si e vlereson kete vizite dhe a u forcua pozicioni tone ne Perendim pas kesaj vizite?

Ju faleminderit paraprakisht.

Cili eshte pozicioni yne ndaj kosoves?a do te veprojme si big brother e ti kushtezojme marredheniet me te tjeret me njohjen  e saj apo ti trajtojme si shtet I pavarur?

E nderuar Alba me 2000 e ca zamete prapa !!

Jo kaq shumë e mënçur dhe dërmonjëse me pëjetje të mejtimit të mëndjes dhe Vuuuuu zametet sheshit .  Bëni pak Lopka ato që kërkon dhe lere orën Alba -ne  të eci Tik  -Tak ...smiley Nuk ka nevojë për largapamës e kritikë ballistë  Mukistë smileyqë duan të shtypin iriqin me bythën e tjtrit .

Fundja dhe Politikat e Qeverisë nuk kanë dal në Tender të tenderojë dhe babasqapi e çdo shok që ka pëjetje në Mejtimin e Mëndjes ! Ndjehu mirë që Shqipëria u Përfaqësua me Dinjitet dhe shumë po shumë herë më Europiane me qëndrimin e saj në këtë eveniment ! Kaq ishte dhe seriali i Merkel smiley

Edi Rama can do no wrong.what the hell was I thinking?smiley

Do marr këngë e di marr valle /do këndoj e s'pushoj  fare/ për këtë mënçurinë shqiptare... Ku jemi me prodhimin e Trangujve shokë . Po me Grurin , perimet , zarzavatet .Mirë me shalqiun se na njoftoi shoku Nano që shkon mirë eksporti . Shiko i nderuar mbase mirë e ke po këtë me   me filmat e regjisores Merkel ...nga e gjete smiley se nuk janë për këtë seri smiley

Më duket se edhe   Gjibit , aha , i shkau situata patriotike nga Dora ! Po ja bëjnë të tjerët konkluzat !

 

Shtyp mo lejzi, ne ket historik dej skom pa:

"Ndërkaq mësohet se dy Kryeministrat sëbashku me delegacionet përkatëse kanë darkuar mbrëmjen e sotme në një nga restorantet në Serbi, darkë kjo e palajmëruar. "

Robi shkeli ne hene, beri nje hap te vogel e nje kercim te madh, kto pritojn.

 

Idrizo, nuk behet fjale per tranguj, por per njerez. Po takimi eshte rezultati i vizites ne gjermani. Nuk e rrunte trapin asnje nese takohen apo jo. Cdo gje ka qene e koordinuar nga BE. Filmi eshte bo tjeterkund, keta vetem aktrojne. Edhe berisha ka aktrue me bushin, se berisha jue....mue...
Rama ka vlerat e tij qe e shtojne rendesine, por loja eshte bere tjeterkund....
Sikur te beje aq sa beri nano dhe ps ne 8 vjet per ekonomine do ishte mire fare. Serbet jane tu i rregullu ekonomite, edhe pse kane bere 10 vjet lufte....

Nuk e kisha për gjo . Po më duken njëfarë megallomanie fshatarësh këto konstatimet me Bushin ,  qoftë dhe Berisha ky , apo me Merkel , në këtë rast Rama .

Jo po ndërmjetës qe Presidenti afganistanit smiley

Dhe të përdorësh terma si lefTKopeja jo skenari Merkel jo skenari Bush smiley , vetëm për nivelin tonë ( përjashtuar Gjëmbin dhe nga njëherë albën ) duken si Ulje  ose bajatizma .Edhe Gjib xbulusi i Posterave të munguar të Ramës në Beograd  , jam i bindur që përveç rrolit të Lajmësit  ( akoma nuk po kuptoj pse e vrau Xhibin emigranti te tregimi smiley ..nuk merr përsipër këtë lloj Gjuhe .

Ma kadalë frenat i çikë .Kështu vlerë nuk po thor njeri se nuk kemi , po jo kaq shumë sa ..do marr këngë e do marr valle ..

Dhe prapë e ke trashur si Alba me zamete ..Po takimi eshte rezultati i vizites ne gjermani..smiley

Ndërsa unë mendoj se ishte rezultat i dmosdoshëm që të zgjerohej fasoneria edhe në Gramsh pas takimit të Lul Bashës me domataxhijtë e Lushnjës  smiley

Se kuptoj perse ishin irrituar i biri i Sheqeres dhe ai i Sllobodankes

Mbase dhe Berisha e ka konsideruar provokim fjalimin e Rames, si Vucic. Basha nga ana tjeter kushedi sa ne siklet eshte ndjere sot, s'do kete gjetur dot ndonje koment te volitshem per ne Facebook...

P.S. Can you hear me now? vs Temavarishcameshume Putin 

Po lexoj komentet e Kosovareve tek Bota sot dhe me gjithe mend e besoj qe Rama ju fitoi zemrat Kosovareve me kete deklarate ne mes te Beogradit smiley

Ndersa kelyshet e LDK e kishin kritikuar deklaraten(sigurisht ne linje me birin e Sheqeres)...lexoni pak komentet poshte dhe do ta kuptoni se kjo deklarate ka levizur pllaka tektonike ne Kosove.

Kjo është pytje për psikiatër jo për ushtarët e PD-hit këtu . Ai u tha vetë që e kam rassë , fushë fare dyshemenë pa asnjë Pllakë smiley këta i ngrënë këngë akoma

O sali pa Pllaka / o të lënçim mbrapa ...smiley

Te rroje e te na lere prapa.smiley

Mashti që e mori perupija e thua zotrote .Po kur Ulërinte Podiumeve " punoni për familjen time " ku jeshe ? Jesh në Luftë të UÇK-s ...do thuash ..

Qëllonte topi e kumbaraja / tundej  podiumi nga   sali sevdaja .. smiley

Lexoni pak komentet e Kosovareve tek artikulli per birin e sheqeres smiley

Gabim të merret njeri seriozisht me atë Kufomë që qelbi Shqupërinë për 25 vjet dhe akoma lëshon era kalbësirë .lena o Art se kemi derte smiley çe ke këtë mide ,merresh me të çmëndur smiley

ska vend per eufori. mos harroni se serbia esht gjithmon nje hap para nesh kur behet fjala per inskenim dhe e regjur me propagande antishqiptare. Edi Rama s esht per "Weekend"  Serbi. Ai perfaqson sot gjith shqiptaret.Kur te mbaroj ky mision mund te diskutojm per qari ose qederin qe solli kjo vizit., der ateher esht detyrim kombetar ti japim suport pa kushte ! sulmi mediatik ndaj KM ne kete moment esht tradhti kombetare!

 

 

 

Ku je nisur ku po vete

Kete vjeshte shoku edvin 

Rruga eshte e keqe

Bie shi fryn ere smiley

 

Rima b me d mungon , e sforcuar .... Ta keshe bërë fryn erë e bie shi epo eh ..

Është si historia e  xha Sinanit  . Nuk shkon... i thanë kocet  ..... s'ka gjë se ço xhaja..tha xha Sinani 

Nëpër shqotë e nëpër borë / marshon Alba me kalem në dorë /  ta ta ta bën Sali Buria / a më rrofsh #oqet e mija

Vargu fundit  nuk e thot personin po kuptohet që është Rama smiley Ama rimat janë korrekt smiley

Nga reagimi i serbit duket qarte qe nuk i erdhi papritur, perkundrazi sikur thote me nenqeshje e prisja. Dmth keta edhe mund te jene marre vesh per mospermendje te Kosoves, por ky ishte aq trapllik sa qe dhe vete serbi nuk e priste te mbahej fjala. Dhe Rama shume mire beri, edhe ne ia ka ngrene llafin serbit. Kjo eshte sikur hajt te biem dakort qe fluturon gomari. Jo po shkon dhe ne hene me preshin serb mbrapa. 

Interesant se dhe kur ishte Veri ne kohe te qepes, Titoja i tha mos merremi me Kosoven se nuk na kuptojne serbet. Ne nje fare menyre Vucic tha te njejten gje sot. Por lavdi Zotit kushtet kane ndryshuar shume ne favor te shqipove. 

Ne te nje ten menyre ne na erdhi keq kur ai babloku ne mes te tiranes, tha se kosova eshte serbi.nashi pietja eshte duam te ndertojme ura apo duam te nxjerim kunjin si garipat e lagjes.

Ura ndertohen per interes. Dhe ne nuk do shkaterrojme shtepine per te ndertuar uren. Kosova i iku serbit ne dac te pranoje ne dac te hidhet perpjete. Po pati problem "ndjenjash" le te bejne nje terapi si komb. Pra e vetmja ure ndertohet mbi realitetin, jo mbi fantazite. 

Nga ana tjeter po mos ta kishte pemendur Kosoven sot Rama do te ishte gozhduar e do ishte bere njesoj si Nano sarhoshi.

Alba, opinionet e tua per kete rast me duken fund e krye amatoreske.Dhe ky perfundim per dy arrese.

E para Rama deklaraten nuk e beri kot por krejtesisht te qellimshme, pasi ka ardhur momenti qe problemi i kembenguljes serbe per mosnjohjen e Kosoves nga ana e serbise te ballafaqohet me kushtin per njohjen e Kosoves ne se inspiron Evropen, dhe  paksa  i paargumentuar nga nje qendrim disi zbutes apo tundje karote ndaj Serbise, prej vendimmarrjes Evropiane,  gje qe ka ren ndesh edhe me qendrimin amerikan.Marrdheniet Shqiperi - Serbi , avancuar keto kohe, normalisht qe do te jene te kushtezuara pikerisht nga qendrimi serb ndaj Republikes Kosoves dhe kjo eshte tashme nje aksiome.Ata qe nuk e kuptojne kete realitet flasin badihava si dhe ju.

 Se dyti, Evropa u ka vene kusht vendeve te Ballkanit( normalisht edhe Serbise e Shqiperise) qe brenda 15 janarit 2015 te kene paraqitur projektet e perbashketa per te thithur miliarda fonde prej B.Evropian.Ky moment per nje serbi me situate shum te rende ekonomike e detyron te futet ne hulline e permiresimit te marrdhenieve nderkufitare.

 Por njekohesisht duhet mirkuptuar situata e brendeshme e Vicicit, ne kushtet kur ne Beograd pasneser kthehet banditi Sheshel,tutori i Vicicit dhe vete Nikolicit,  i cili eshte betuar se do te hakmerret ndaj nderkombetareve. Situata ne Serbi pritet te agravoje edhe me teper dhe keshtu deklarata e prere e Shqiperise  dhene prej kryeministrit te saj,vetem do rrise ballafaqimin mes nacionalisteve dhe reformisteve ne Serbi, duke kaluar raporti ne favor te reformisteve.Ky eshte parashikimi im 

 Ndaj me mire do jete edhe per ty e ca kritizere koti  qe te ndiqni arresyen pse Vucic e Dacic i kerkuan Rames per Darkim te perbashket 6:6 , krejtesisht te paprogramua? Dhe kjo u ndodh sepse nuk arrini te kuptoni se kete vizite e kane ideuar, e ndjekin dhe interceptojne ne cdo detaj arkitektet e politikes se madhe.Ndaj hani darke rehat dhe me mire futjani nje gjumi te embel sepse , per fatin e ketij populli, axhenda shqiptare eshte kthyer ne me shume se Evropiane..Sikunder eshte fati i Edi Rames qe ai u ndodh kryeministri shqiptareve per te tre shtetet shqiptare ne Ballkan sepse per fatin e keq shteti shqiptar i Kosoves po ben 5 muaj pas  zgjedhjeve,  pa institucione stabile 

Nuk jam kondra se Rama u tregua trim me flete per ne duke ua perplasur ne fitire se kosova eshte shtet i pavarur dhe serbet te hidhen perpjete po nuk iu pelqeu.

ne te njejten menyre vucic do tregohet trim me flete per te vetet  kur te   vije ne tirane dhe do thote se kosova eshte zemra e serbise dhe ne te hidhemi perpjete po s'na pelqeu.

nashi nuk e kuptoj ku osht suksesi i modh diplomatik ne kete mes  kur palet jane ekzaktesisht ne te njejtat pozicione qe ishin me pare .`

 

Alba sipas rregullores se UEFA-s ndeshja pare ishte SERBI(vucic)-SHQIPERI(rama) 1-2

Ketu tek ne do behet ndeshja e kthimit ne 2015 do vij ky udheheqesi serb dhe do flasi nga Kryeministria jone qe Kosova eshte Serbi.Ndeshja dyte i bie te dali SHQIPERI(rama)-SERBI(vucic) 0-1 

Fiton Shqiperia me gol fushe...!!

Fakti qe takimi nga 20 minuta shkoji ne 50 minuta, tregon qe skan rene dakord. Gjithashtu mosperkthimi i fjales se Rames nga Serbet ishte censurim e turp i tyre, por Shqiptaret su Bo pershtypje. Denigrimi i Rames me foto lakuriq e cilesimi i tij nga Nikoliqi si i papergjegjshem, tregon linjen pro-Serbe mbizoteruese ne Shqiperi dhe percarjen e Shqiptareve.

     Dallimet mes atyre qe me kete rast krenohen per qendrimin burreror te Kryeministrit dhe atyre qe dicka jane brengosur, pikerisht pse ai beri ne Beograd  ate qe duhej, qe pritej nga gjith shqiptaret dhe u hoqi mundesine ta quanin tradhetar, shites i interesave te shqiptareve etj brockulla, qe jane tipike per fjalorin mjeran te  qafthyerit.Dhe ne kete debat nuk ka asgje te re.E reja e sotme eshte pikerisht ajo qe do te vinte nga qendrimi destruktiv  i karvanit te qafthyerit, eshte pikerisht distancimi prej kete karvani delenxhinjsh i opinionit kosovar e gjith shqiptar.Aksionet e Edi Rames u ngriten ne menyre te paimagjinushme.Mjafton te lexohen reagimet ne gjith blogjet per te para se ne cilen derexhe eshte katandisur karvani me ecjen e tipit " Raka Draka " te karroces ..Dylit! 

Po mirë me këtë zotrote hedh poshtë Legjendën e Mukjes ? Kështu është kur nuk të rrjedh ndër deje Gjak Mukisti ..dhe Alba nuk e fal këtë.  Pse nuk e kish emrin Partizan Morina ai i Dronit po Ballist Morina smiley

Xhib ...po dreqosen pinët .Po shkelin mbi patHRiotizmën tënde të mbrojtur në sa e sa beteja tek PPU . Po godasin Mukjen !

Plaku Mere, dhe familja e tij jane hedhur ne sulm me gjithe arsenalin e vet kunder Kryeministrit te shqiptareve, duke bere verejtje te ashpra (aspak reale) dhe duke folur per deshtimin e ketij takimi!

At - bir, dhe gjithe suita e mbeshtetesve jane vene ne korr si ato korbat e zeza, ne nje kohe qe duhet te ishin ne mbeshtetje te kryeministrit te tyre!

Rama, tha -Aldo  Bumci-te mos flasi ne emer te shqiptareve !!!-smiley

C pret nga keta njerez, qe i thone vetes politikane!

 

Ilir , ka nje shprehje labe,  per rastin e ketij fare Aldos deklarativ, " te plakut meremadh " 

 " Dhe kur foli Duke Ndreu

   Gjysmen e bythes i ktheu ..." 

Kane ngelur mbrapa shume, i ka marr dhe po i merrr me vete ne ferr Plaku Mere, i ka lidhur ne tespi, koker me koker! Si nuk e kuptojne kete mendje te shkurter! Vazhdojne me te njetin arsenal, si ne vitin 1992, Aty u ka mbetur flamuri! Si serbeve ne mesjete, ne betejen e fushe kosoves, ne kohen e Lazarit!. Nuk dalin dot nga tspite keta jo !

Jan gjakprishur, e perfaqesues te interesave Serbe ne Shqiperi. Ne fillim ju sulen futbollistave te kombetares pse rrezistuan e kundershtuan fizikisht tifozet Serb me rujt koken, sulmuan shqiptaret pse nuk u futen ne fushe para ASAj turme antishqiptare, tani i sulemi kryeministrit Shqiptar si lakuric fatkeqesisht po si Serbet. Nuk do shume men qe kta jan Dora e kordinuar e Serbit ne Shqiperi, se nuk e kan as per turp. Prisni Lubonjen qe te na gjej fajtor e te bej kasandren e te na paralajmeroj per rreziqet e Nacionalizmes. Nuk i ben pershtypje kesaj fare FILO Serbe, se jane Shqiptaret ata qe denigrohen e diskriminohen cdo dite?

Cunit te sheqeres i kishte ardh keq qe Rama kishte thy Protokollin smiley Edhe Nikolic kete mendim kishte qysh perpara se Rama te vinte ne Beograd,prandaj e analloj takimin me RAMEN!

Po cuni Sheqeres, ishte merzit shume qe Rama kishte tradhtu Vucic, ky ishte problem i madh kur kishte permend Kosoven! smiley, prandaj nuk ju duru dhe u fut ne fb!

Edi Ramen e keni pak, duhen edhe nja 100 Edi Rama te tjere t'jau mbledhi gorrave spiunave injoranteve dhe sidomos tradhtarve!

Per Presheve !

Nuk dua tju heq euforine disave ketu ....por te them te drejten te dy politikanet si Rama dhe ai toci serb u duken tamam si kuklla politike smiley

 

Me sa vej re,pezmi qe ka mbeshtjelle pd-ne dhe pd-izmin,asht i njellojte me ate te serbeve. Lind pyetja : Pse?

 smiley

Dhe per pak dhe ai arriti qellimit Rama, te mbetet ne histori. Po ju c'keni shoke e shoqe, nuk ju mjafton qe doli mire Rama po doni te nxirrni dhe inatin apo urrejtjen ndaj kundershtareve te Rames. Histeria eshte gje e keqe smiley

Shpresoj kthimin ta beje nga rruga e kombit smiley

...bile te dyja palet - pd dhe serbi - kane qasje te njejte;provokim qe prishi qellimin e takimit dhe beri qe takimi te deshtoje.

Deklarata e Berishes

 

Sali BERISHA

Cilido që ndoqi konferencën për shtyp të dy kryeministrave Rama-Vuçiç, në të cilën Kryeministri serb e quajti me të padrejtë Ramën pesë herë provokator dhe mbylli konferencën në mënyrë të paprecedent pa shtrëngim dore, në mbyllje të saj konstaton se ai ka ndjekur një konferencë unike në llojin e saj, dëshmi e një përgatitjeje diletanteske dhe të njëanshme të saj. Vuçiç është përgjegjës për ofendimin e mysafirit para mbarë shqiptarëve me mosvënien e flamurit tonë kombëtar në aeroport, në një vizitë që edhe pala serbe e kishte vlerësuar historike.
Vuçiç, jashtë çdo etike në traditën serbe, për t'u bërë viktimë edhe kur janë agresorë, e quajti jo pa qëllim Ramën, jo një apo dy, por pesë herë, provokator duke shkelur kështu çdo etikë elementare. Ky etiketim i shpëlarë kishte vetëm një qëllim, të nxiste dhe mbante gjallë në nivelet më të larta jashtë Serbisë problemin sipas tij të nacionalizmit shqiptar, për të cilin ai foli pa kurrfarë lidhjeje në deklaratën që bëri para se Rama të merrte fjalën.
Në këtë kontekst, Rama bëri vetëm një gabim, që në ligjeratën e tij tejet të gjatë prej 50 minutash iu mbajt formulimit për Kosovën që kishin rënë dakord me vetë zyrën e Vuçiç dhe nuk kërkoi troç që Serbia të njohë Kosovën, por i bëri thirrje vendeve anëtare të BE nga vendi i gabuar që të njohin Kosovën dhe deklaroi se në këtë kontekst çdo perceptim i ri i Serbisë për Kosovën do të vlerësohej shumë.
Vuçiç me largimin e tij pa shtrëngim duarsh mendoi se nuk ka fyer vetëm mysafirin, por edhe veten dhe mikpritjen e zyrës dhe vendit të tij. Por Rama bëri gafën e madhe që kishte porositur Sokol Ballën dhe ndonjë tjetër që të ngrinin në konferencë shtypi nëpërmjet pyetjeve Olsi Ramën, dronin, ndeshjen, të cilën vetë Rama e shiti për këtë vizitë, duke degraduar kështu konferencën e shtypit sikur të ishte konferencë e kryetarëve të federatave të futbollit dhe jo e dy kryetarëve të ekzekutivit që po takoheshin jo për të shkuarën!
Si përfundim, pyetjes nëse i përmirësoi apo përkeqësoi kjo vizitë marrëdhëniet midis dy vendeve dhe kombeve tona (të cilën e majta po e lartëson për nostalgjinë për Enverin) gjykuar nga konferenca e shtypit ka ndodhur e para, por natyrisht vizita nuk ka patur vetëm konferencën, por dhe bisedimet dhe marrëveshjet, ndaj mbetet për t'u parë. Por një gjë është e sigurtë, se këta nuk janë shtetarë, por……! Sb

dy postime rresht me foto me naton, Berisha. I iku truri, megaloman histerik. Ngelen duke e qortuar njerezit nga kosova e shqiperia qe po shante ramen me urrejtje ekstreme edhe ne kete dite, neper te dyja postimet, e prape u pergjigjej me tekste dy kilometra. La nam, humbi shume pike kete here. Tregoi qe eshte gati te demtoje shqiperine vetem qe kundershtari i tij i brendhsem te mos marre pike.

e si do te digjte Shqiperine, me komente ne FC smiley

Berisha normal do e shaje se jane kundershtare politik. Harrove qe nuk tha nje fjale Rama per rrugen e kombit

Me thirrje per protesta, sic beri ne 1997-en dhe 1998-en. Jo nje here, por dy here e ka bere. Jo, s'eshte normale. PS per rrugen e kombit foli per vjedhjen, jo qe u ndertua. Dhe s'ka lidhje rruga e kombit me punet e jashtme e kaq delikate sa keto me serbine. PS s'e ka share asnjehere kur ka folur kunder serbeve. Ky eshte maksimumi i cinizmit. Shiko komentet e njerezve dhe e kupton.

Tis Hoxha Mbase nje nga ata keshilltaret neojugosllave ka qene mbesa jote o plak i mbaruar
13 · 18 hours ago

Ag Roni Gooni Gjithmone te kam perkrahur dhe te kam dashur Sali Berisha prej se i kam 5 vjet, por qe 2 vite e kom kuptuat ftyren tende te vertet. Nuk e meriton respektin e askuj...Marre duhet met ardh...Nuk ki kurfar merite per me fol per Kosoven....EDI RAMA esht SHPRESA E ARDHMERIS tone...Ti je inatqor, nuk din kurr me pershendet te mirat e qeveris te Edi Rames....EDI RAMA ESHT PATRIOT I MADH, ti s'ke pasur kurr guxim te shkosh ne Beograd, per ata ke inat dhe mllef te madh 
22 · 18 hours ago
Meço Melseid Nelaj Sme kercet shum per partit politike po burri shtetit e tregoj veten qe eshte edhe trim dhe i zgjuar..aty ishit pse svajtet??? po benit llogje ne tv
11 · 18 hours ago
Murat Muratii Edi rama ni patriot i madh per mendimin tem
7 · 18 hours ago
Jolinda Kadeli Vdic kryeministri i kosove qe te flasi rama gjithe konferencen vetem per kosoven?Sa duhej foli tamam..

18 hours ago
Samir Musliu RAMA vucicit ja rasi,Sales i dhimti 
8 · 18 hours ago
Niti Struga ky esht maskara o sal kari
2 · 18 hours ago
Durim Berisha 108 shtete as gjysa e botes jo
18 hours ago
Jorida Vllamasi Kryeministri Rama nje pergjigje diplomatike ashtu sic ju nuk dini ta beni
10 · 18 hours ago
Donald Hysa Esht hera e pare qe po shkruaj ne faqen tende Zoti s.b ... un w kuptoj gjendien tende esht e vertet qe je xheloz sot ndodhi ajo qe skish ndodhur nuk te ve faj se kishe mundesin 23 vjet rrjesht ta beje ti ate vizit ate deklarat .... po doli nje burr me i talentuar se ty qe i dha shkendijat qe ne bashki tani si kryeminister ... e sot si hero ... bravo rama nuk jam pishman qe te kam perkrahu....
22 · 18 hours ago
Amarildo Acm Bala Krenar per ty zoti kryeminister #Edi_Rama

.

9 · 18 hours ago
Klarita Algjoni o i rrjedhurrrrrrrr...ske faj ti ke te drejte sepse rama nuk i shiti kosovaret tek serbi siç bere ti duke i shitur naft per ti vrar....fale zotit ka ende kryeminister si Edi Rama qe na nderon...e zhduku mor burr se le nam...ke pjerdh nga truri fare sdi ça flet me
11 · 18 hours ago
Ag Roni Gooni EDI RAMA -> Kryeminister i Shqiperis se Madhe (Shqiperie + Kosove), kush e perkrah kete?? Kurse SALI BERISHA, ne ndonje spital psikiatrik te Greqis!
7 · 18 hours ago
Jeta Hana me keqardhje ta them edhe se jam shume me re ne moshe se ti i nderuar por ka ardhur koha te reflektosh dhe jo cdo gje qe ben Rama eshte e gabuar , Rama nje politikan i shkelqyer ju pelqeu sju pelqeu e verteta sdo fjale 
8 · 18 hours ago
Denis Ereqi Ik mer matuf pill ropsh
5 · 17 hours ago
Lavdrim Osmani Po perse nuk e bere ti?!! Apo ti ishe dhender i tyre apo jo? TURRP te qofte! Resptekte per Kryeministrin Rama!
7 · 17 hours ago
Olti Buli O sali e ke kryp djathin ti dhe meresh me thashetheme ne fb. Qe e ke len Shqiperine ne varferi ste rruhet fare. Do nuk do ti Rama do ta coj perpara Shqiperine.
2 · 17 hours ago
Donald Vila Respekt per Ramen , o sali ti meru me deklaratat e asaj mbeses tate , jo te rames
5 · 17 hours ago
Xhevdet Danmark Nerashti Ky Sali Berisha e mbajti peng Shqiperine per 23 vjete. Respekt per Ramen
1 · 17 hours ago · Edited
Ag Roni Gooni Edi Rama, me veprimin pragmatik në Beograd, për çështjen e Kosovës, i përdhosi skeptikët që e etiketonin atë në mënyrën më të ulët, duke ia ndërruar kombësin dhe duke e çuajtur - grekë. E bëri të kjartë që patriotizmi folklorik dallon nga atdhedashuria shpirtërore. Edi me politikën e tij po tregon që më pak e luan rolin e papagallit, dhe më shumë po kryen punë konkrete, në të mirën e gjithë shqipëtarëve. Tani po e kuptojë se përse Sali Berisha, e ka kundërshtuar takimin e Edi Ramës me Vuçiçin. Ngritja e zërit nuk të bënë më shumë patriotë, se sa veprimet e matura me qetësi e menquri. Të lumtë!

.

5 · 17 hours ago
Pap Cara Une nuk jam simpatizant i politikse sepse ju politikanet jeni pothuajse te gjithe mashtrues dhe te korruptuar. Por Sh.Sali duhet te pranohet edhe nga ti (si personazh i pandreqshem qe je) qe Rama qendron shume me lart sesa ti ne te gjitha aspektet persa i perket perfaqesimit qe i ka bere shqiperise boterisht. Personalish mendoj qe ti duhet te heshtesh dhe mos te na shesesh sapunin per djath. Na ke lodhur shume....shume....jashte mase. Ne si popull te lutemi te na lesh te qete.
8 · 17 hours ago
Besaart Morina Besa more sali berisha te kisha. Kshillu. Te miresh me mesen tane. E jo me ramen. Po hec. Se. Ska ma sen prej teje
3 · 17 hours ago
Gazmend Ukaj Ti ke pas me rrit krimin ne vend aty ne lazarat ore shlem pi ik pirdhu se na ke tradhtu EDI RAMA ni burr i bertet per mendim timin
2 · 17 hours ago
Eri Kalaveshi ik o pall Anej
17 hours ago
Nexhmi Ejupi Tere koheh kame kritikuar S. Berishen per pallavrat e tije prej nji sharlatani nji njeriu jo serioz qe eshte i gatshem te beje c'mos per t'u dukur se eshte bure shteti por sot jame me se i bindur se nuk e kame patur gabim. Po si nuk ju mbush mendja nji here ketij te krisuri se ka kaluar koha qe tju shese shqipetareve pallavrat e tije se shqipetaret nuk tolerojne qe dikush te nencmoje inteligjencen e tyre se dine vet te dallojne te bardhen nga e zeza.
2 · 17 hours ago
Viktor Lazri Po ca bo bla bla bla kot mor zoti ish kryeminister. Ti ndenje 8 vite ne pushtet se fundmi dhe nuk e more guximin qe jo ne Beograd te shkoje por edhe nga Tirana mos ja kerkoje njohjen e Kosoves Serbise. Ne vend se te ilni te inkurajoni qeverine dhe te jemi 1 bashke dlni me keq se Vucici ...turp turp turp.
4 · 16 hours ago
Lisander Bergensen Zoti sb, mos u merzit nga keto komente aspak miredashese karshi jush sepse te gjitha keto vijne nga agjentet e Edi Rames me qellim tu zhysin ne depresion!

Ngele duke ndryshuar komentin tend. Sa behem gati te kthej pergjigje, shikoj une komplet ndryshe, ndrysho fjale, shto, hiq.

PS. shiko se ke dhe ca komente me vlere nga Tema per ti sjelle ketu

 

 

Jane komentet e facebook tek Berisha, ne rend kronologjik smiley

Te "rruga e kombit" gjen kuptimin me te plote shprehja ;"nacionalizmi, streha e fundit e maskarenjeve"

Nje kusari e pashoqe asht ba mbi kurrizin e krrusur te shqiptareve, qe ne emer te nacionalizmit,hakrreheshin per mos me bzajt per plaqkitjen qe u ba.

dhe ti mos kalo he burre naper at rruge te bame me korrupsion, se nuk ta ba ndergjegja e jote e paster prej social specialisti. Bane mire, bane vet smiley

 

Jo,une kam te drejte dyfish me kalu asaj rruge,perderisa kam pagu dyfish per te. smiley

si dyfish? athere qenke shofer kamioni qe ke paguar dhe taksen e Majkos per rrugen e kombit smiley

Kur tham, une,kam parasysh shqiptarin e rendomte si puna ime (kosovaret nuk i japin konotacion negativ fjales "i rendomte",por e perdorin sic perdorin ne fjalen "i thjeshte" )

ty t'paska ngel ves nga kongreset duartrokitja. smiley

E vetmja gje e mire qe i erdhi Shqiperise nga kjo eshte se doli nje shqiptar qe te permend Kosoven ne Beograd. Ne kete pike serbet ndihen te fyer e te poshteruar dhe i kuptoj shume mire perse, por problemi i tyre gjithsesi.

Te gjitha te tjerat i fitojne serbet te cilet shume shpejt do te hyjne ne BE. Deri tani shqiptaret e kan afruar serbine drejte BE-se me doren e tyre, si i thone kan qene hamalli qe e kan mbajt ne krah per ta cuar drejt Brukselit dhe vet jan kenaqur me nje te rrahur shpatullave. Kete rradhe po kenaqemi se thame nje fjale!

Te gjith e kan pershendetur paraqitjen dinjitoze te Rames si kryeminister i Shqiperise ne Beograd, nuk kish si te sillej me mire dhe nuk kish cfar te thoshte me shume Rama pavaresisht se nuk duhej te shkonte. Edhe Leka e kishte pershendetur publikisht paraqitjen e Rames. Ne Kosove dhe ne Presheve eshte unitare mbeshtetja ndaj liderve shqiptare, gjithmone ka qene, pervec hallkes te dobet qe i percau shqiptaret kudo qe pati mundesi, qeni i serbit qe edhe sot leh, diten qe Rama shkoi ne Beograd fliste per protesta masive dhe mbas visites mbetet i vetmi person qe sebashku me palen serbe eshte i merzitur me Ramen. Sido qe ta mendoje nje shqiptar viziten dhe paraqitjen e Rames nuk ka ASNJE ARSYE LLOGJIKE AI LLOJ REAGIMI!!!

Mero Baze kishte bere nje shkrim te perkryer. Mbetet i vetmi ze profesional jo analfabet i medias shqiptare.

nga sa muarrem vesht kemi 4 lloje pikepamjesh: nga njera ane mukjen,kemi salqiun ne version haxhi tasqebap qamilin, km qe e tha llafin e mire, po c'e do qe e thane 108 kombe x 30 milione mes. popull= aty te 3000000000 dhe se fundi komshiun koqe kandari.

Sa prekese kur shikon me mijra shqiptare ne ate shtet qe kan mbushur rruget per te pritur per here te pare nje perfaqesues nga shteti ame. Keta mijera e mijera njerez te races tone te gjakut tone te mbetur nen represionin e nje shteti per te cilin besoj edhe mbas ngjarjeve te fundit s'kemi asnje dyshim cfar lloj shteti eshte ne lidhje me shqiptaret.

Ndryshova mendje persa i perket vendimit per te shkuar ne Serbi nga kryeministri yne. Vetem per te shkuar e dhene shprese syve te atyre mijra femijeve te vegjel qe kan dal rrugeve me flamuj ne duar ja vlente barra qerane. O zot sa te bukur qe jane, e ardhmja e races tone per inat te atyre qe na kan inat dhe medias nderkombetare!

Go team Albaniasmiley

smiley

 

ne jemi aq te lodhur ,sa qe edhe nje deklarate shume soft e rames ne lidhje me pavaresine e perkohshme te krahines shqiptare te kosoves,naduket si ''nacionalizem''!

me sa duket edhe rama po le pas pseudo-kozmopolitizmin lubonjist ,sepse po e kupton qe te jesh evropian duhet piksepari te jesh atdhetar dhe dinjiroz.

e majta shqiptare po tregon se po i largohet inferioritetit,dhe po merr nje doze te vogel atdhetarizmi,teper te nevojshme per te funksionuar.

problemi yne eshte qe ne nuk kemi parti te djathta .sic ka gjithe evropa.  ne kemi vetem disa ceta esatpashiste,krahinariste,te cilat duke qene teresisht te zveshura nga kombetarizmi,bashkpunojne me me fqinjet tane ne kurriz te ceshtjeve kombetare,vetem per te patur perkrahjen e tyre ne luften per pushtet.

e majta shqiptare po e kupton rendesine e nje perberesi kombetar ne politiken e saj,ndersa e vetquajtura e ''djathte'' vazhdon te funksionoje si partite kurde dhe palestineze,pa bosht kombetar.    dhe nuk mund te jete ndryshe persa kohe do te drejtohet nga burri i sllbodankes!

.

ne jemi aq te lodhur ,sa qe edhe nje deklarate shume soft e rames ne lidhje me pavaresine e perkohshme te krahines shqiptare te kosoves,naduket si ''nacionalizem''!

Pashe dje nje dokumentar ne Top Channel me shqiptaret ne greqi qe s'ua mbante te tregonin qe jane shqiptare. 

Pashe dje nje dokumentar ne Top Channel me shqiptaret ne greqi qe s'ua mbante te tregonin qe jane shqiptare.

ata o sms jane ''vellezerit'' e tu ideologjike.  jane ata te integrimit,evropianizimit  e gjithe pallavrat e tjera me te cilat ushqehet edhe ata edhe ti. me keto mend qe ke ti ,une jam i sigurte qe po te ishe ti ne vend te tyre edhe emrin e gjyshit do ta kishe nderruar.

pastaj stacionet shqiptare nuk shquhen per ndonje fryme kombetare,keshtu qe si arrite ne kete perfundim ti?  po te shkosh e te flashes me ''jorgot'' natyrisht qe do mendoje dikush se jane ''jorgaqizuar'' te gjithe.  une,perkundrazi,shoh qe nr i jorgove po zvogelohet dhe nr i shqiptare te ndergjegjshem per kombesine e tyre po rritet.

varet per cilen evrope behet fjale.e majta dhe e djatha ne evrope me duket se ka kohe qe ndahen nga njera tjetra per ndonje 1% taksash apo pro e kondra gjuetise se kastorit mbi peshe. nqs e majta dhe e djathta shqiptare do vazhdoje te mbahet per bole nacionalizmit, rruga eshte akoma shume e gjate. 

ah...tjeter mesele, te flasesh per unifikim politike ekonomike, doganash, infrastrukture, shkollash, sherbim shendetesor etj. etj. ky po do ishte nacionalizem me bole.

.

.

Dilema qe mbetet: invesim personal per konsum te mrenshm politik,apo patriotizem(i paster ) ne sherbim te bashkekombsave te vet?!

Boje pytjen e sinqerte mer burre. A shtohet ndonje mandat apo jo?smiley

Me fal o Pjeter, por ci duhet konsumi i mrenshem politik Rames, kue kercenimi i tij vjen nga Cuni i Sheqeres dhe Lulthimi. Shef ndonje rrezik qe Rama mos kete 94 por 90 mandate? Ne zgjedhje Rama eshte i pakontestueshem po si vodhe votat, para Lulthimit e Ristanit. Serbise dhe Shqiperise i vjen nje e keqe e madhe nga varferia e izolimi, e pa normalizim te rajonit asnje investim nuk firmoset nga Gjermania e BE. Iku koha kur jepte Para Europa si dikur Greqise qe te benin palle Paria. Larg Nacionalizmes, ndihma ne Balkan do vije e kontrolluar mire ne bllok e jo vene vene, prandaj Serbet duhet ta ulin pak nacionalizmen e te mendojne seriozisht integrimin e tyre politik e ekonomik. Sa per Ramen, Patozi, beri deklaraten me te mire, ...viziten e Rames minimumi mos e sulmoni....sigurisht  per ata qe kane veshe e jo per te semuret psiqike, si Cunii Sheqeres, qe del ne tv ne ate moment te veshtire diplomatik dhe e etiketon pasardhesin e tij...Langua te rrahur....

Nje pyetje per zotin Grava meqe ka edhe me shume njohuri se ne, te pakten per kete vizite.Plus qe e gjeti par te gjitheve qe UEFA do te na denonte.
Si e vlereson kete vizite dhe a u forcua pozicioni tone ne Perendim pas kesaj vizite?
Ju faleminderit paraprakisht.

    ACDC1, duhet te kemi parasysh qellimin e vizites, nuk  ka qene test per kreditet e Shqiperise e ca  me pak te kryeministrit, por nje hap i hedhur, per te mundesuar shkrirjen qofte  edhe ne nje mase te vogel te akullit mes dy fqinjeve me te medhenj te Ballkanit Lindor.Ishte shtyse kryesisht amerikane ...duke ja kaluar Merekelit ndjekjen.

   Se dyti, vet fakti qe nuk u arrit ne synimin e tyre, nuk duhet te entuziasmohemi, per ta quajtur sukses, pervec rritjes te aksionevete Edi Rames, me shum ne aspektin e brendshem e kryesisht ate kosovar e te shqiptareve me banim ne Serbi.Por edhe ne syte e SHBA - se dhe te Gjermanise, u provua si nje politikan i degjushem, por edhe strikt ne qendrimet kombetare, krahesuar me te pales serbe , te parinovushem.Kjo ne syte e vendimmarresave.Ne nje aspekt me te gjere, ne nuk duket se kemi rritje te aksioneve  dhe kjo me mire mbetet per tu pare ne analizen faktoriale te ketij opinioni, ne ditet qepasojne.Un jam skeptik, te besoj se do te mund te shperblehemi.Ka boll mesazhe prtgezuese per kryeminitrin nga udheheqes te perendimit, ashtu sic ka shume kritika , per nje mungese delikatese ne trajtimin e te vertetav, te cilat edhe mund te mos artikuloheshin me ate intensitet, para nikoqirit, ne piken e vet delikate, ne shtepine  qe ai priti si nikoqir.Por duke marre parasysh se qe te dy u drejtoheshin opinioneve te vendeve te tyre dhe jo vet axhendes, masa renduese ne kete pallanxe kaq delikate, veshtire te percaktohet lehte.

  Megjithkete  une parashikoj se efektet pozitive te kesaj vizite do te jene dy:

1.Ne serbi do te bien ndjeshem kreditet e nacionalisteve, ne prrballjen me reformatoret ne pozicionet e terhequra, pikerisht prej kesaj disfate te ketij shansi te humbur

2.Ketej e tutje mes sebeve dhe shqiptareve mesiguri do eci perpara infrastruktura e kesaj rruge, ku shkembit te pare ...ju vu dinamit ! 

  Shpresoj shume ne ecjen pozitive te tre shteteve shqitaresh ..ne kete Ballkan, arresye qe dhe do ta detyrojne Serbine ...ti therrasi mire arresyes! 

 

smileyAg Roni Gooni Gjithmone te kam perkrahur dhe te kam dashur Sali Berisha prej se i kam 5 vjet, por qe 2 vite e kom kuptuat ftyren tende te vertet. Nuk e meriton respektin e askuj...Marre duhet met ardh...Nuk ki kurfar merite per me fol per Kosoven....EDI RAMA esht SHPRESA E ARDHMERIS tone...Ti je inatqor, nuk din kurr me pershendet te mirat e qeveris te Edi Rames....EDI RAMA ESHT PATRIOT I MADH, ti s'ke pasur kurr guxim te shkosh ne Beograd, per ata ke inat dhe mllef te madh 

Jo mer, rrenat e ktyne. Aty shkru ca te dush me dasht.

Thone qe dhe Obama ne Kine kishte fillu me msu urgjentisht shqip me mund me fol me Merkelin.  

e vertete

what's on your mind? --> Add what you're doing or feeling --> Feeling --> Shqiptar

mbase nqse ke vendndodhjen shqipri pra. Mu nuk ma jep si opsion po mund ta shtyp dhe t'zgjedh cadolloj emotikone do. 

sigurisht qe ashtu duhet te jete se nuk ka kuptim ndryshe. ikone lokale per te na shkurtu pune neve ketu.

Mua nuk me del ky opsjon si ne faqen e FB anglish apo ne shqip

Vallai jane dobica kta nternetistat, ta masin koken me spango.smiley 

ju nuk merni vesh nga lidhet gomari do beni propnoncime politike juve. Shqiperia dhe sebia jan sa nje pik uje vetem nuk do mund te mbijetojne ne ekonomin globale. evropa e bashkuar eshte e vogel per ekonomin globale pradaj duhen bashkuar te gjitha vended evropiane pa perjashtim qe te ket nje shanc per mbijetes. perndryshe do lajm pjatat e kinezve. 

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).