Skandal në Ballsh, nderohet me titull Feçor Shehu, tmerri i kohës së diktaturës. Këshilli Bashkiak i këtij qyteti i ka dhënë titullin pas vdekjes ish-kreut të Sigurimit të Shtetit dhe ministrit të Brendshëm në vitet 1970- 1982, duke i hapur rrugë një debati për figurën e tij. 

Feçor Shehu është cilësuar dhe si “mekanizmi vrastar” i Sigurimit të Shtetit për krimet e komunizmit. Por sot, në vitin 2014, ai nderohet nga Ballshi si një ndër personat që kanë dhënë kontribute jo vetëm për zonën e Mallakastrës, por dhe për mbarë vendin. Propozimin e kanë bërë veteranët e luftës, duke kërkuar nderimin e Feçor Shehut si person që ka dhënë kontribute me rëndësi gjatë luftës nacionalçlirimtare dhe për ngritjen e shërbimit sekret në Shqipëri. 

Por, emri i tij ka përplasur këshilltarët, duke bërë që vetëm e djathta të votojë titullin për ishministrin e Brendshëm, i pushkatuar dhe vetë nga regjimi në vitin 1983. Mësohet se në mbledhjen e djeshme të Këshillit Bashkiak janë propozuar 13 figura me zë në zonën e Mallakastrës dhe më gjerë, si dhe ekipi kombëtar i futbollit. Lista ka qenë e shpërndarëpara mbledhjes për këshilltarët e Këshillit Bashkiak të Ballshit. Kur kanë shkuar në sallë, të majtët, të cilët kanë vetëm 8 anëtarë në Këshill, e kanë bojkotuar mbledhjen kur kanë parë mes tyre dhe emrin e Feçor Shehut. Në sallë mbetën vetëm anëtarët e djathtë, bashkë me kryetaren e Këshillit Bashkiak, Anila Goxhaj. 

Kjo e fundit mësohet se prej disa muajsh ka kaluar nga PS-ja që e kandidoi në krye të Këshillit në të djathtë, duke bërë që të ndryshojë maxhoranca. Sipas burimeve nga Këshilli Bashkiak i Ballshit, Shehu i propozuar për këtë titull nga veteranë e pasardhës veteranësh, ka arritur të marrë të gjitha votat e të pranishmëve në sallë. Motivacioni për të cilin u nderua Shehu ishte “Si protagonist i Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare në Mallakastër dhe si personalitet në formësimin e Shërbimit Informativ Shtetëror”.

Sipas këshilltarëve bashkiakë, nuk ka pasur debate në lidhje me këtë vendim, dhe se motivacioni ka qenë për kontributin e dhënë gjatë Luftës Nacionalçlirimtare. Propozimi për nderimin e Shehut është bërë 3-4 muaj më parë nga shoqata “Mallakastra”. Në mbledhjen e radhës të Këshillit Bashkiak të Ballshit janë vlerësuar dhe shpallur “Qytetar Nderi” të Mallakastrës më shumë se 10 personalitete, mes të cilëve: Ismail Kadare, Moikom Zeqo, Fatos Klosi, Vilson Ahmeti dhe Bashkim Shehu. 

MINISTRI I DIKTATURES 
Feçor Shehu ka qenë ministër i Brendshëm në kohën e diktaturës dhe u ekzekutua në vitin 1983 bashkë me disa anëtarë të tjerë të Byrosë Politike. Trupi gjykues i Kolegjit Ushtarak të Gjykatës së Lartë, kryesuar nga Aranit Çela, ka dhënë vendimin për të pandehurit Kadri Hazbiu, Feçor Shehu, Llambi Peçini, Gani Kodra, Mihallaq Ziçishti, Ali Çeno dhe Xhavit Ismailaga. Tre nga këta, përkatësisht Kadri Hazbiu, Feçor Shehu e Llambi Peçini, me vendim të formës së prerë u dënuan me vdekje. Ndërsa të akuzuarit e tjerë, me heqje lirie nga 10 deri në 25 vjet. Në vendimin e formës së prerë të gjykatës theksohej se vendimi për ekzekutimin e tre të pandehurve është i formës së prerë, por ai nuk do të ekzekutohet pa vendimin e Presidiumit të Kuvendit Popullor. Kështu, tre të dënuarit me vdekje, Kadri Hazbiu, Feçor Shehu e Llambi Peçini, duke shfrytëzuar këtë të drejtë ligjore, i bënë kërkesë Presidiumit të Kuvendit Popullor të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë që t’u falte jetën. Presidiumi i Kuvendit Popullor, pasi mori në shqyrtim kërkesën e Kadri Hazbiut, Feçor Shehut e Llambi Peçinit, ua refuzoi faljen dhe la në fuqi vendimin e Gjykatës së Lartë. Ekzekutimi i vendimit ndaj tyre, përfshi dhe Llambi Ziçishtin, i dënuar dhe ky me vdekje nga një tjetër trup gjykues, u bë më 9 shtator të vitit 1983. Në ekzekutimin e tyre me armë morën pjesë: Prokurori i Përgjithshëm Rrapi Mino, zëvendësministrat e Punëve të Brendshme Zylyftar Ramizi e Agron Tafa etj. 

Në gjyqin ndaj Feçor Shehut, ai u akuzua edhe për tortura në kohën kur ishte ministër i Brendshëm. Në gjyqin e kohës, një nga prokurorët thotë: “Detyrën e agjentit të vjetër të UDB-së të Feçor Shehut, na e provoi dhe dëshmitari Telat Agolli. Ai na tha disa fakte të cilat janë tamam karakteristike, të përdorura nga armiqtë, domethënë, siç ishte Koçi Xoxe, ish-ministër i Punëve të Brendshme. Domethënë, me metoda trockiste.  Ashtu ka vepruar edhe i pandehuri Feçor Shehu me dëshmitarin Telat Agolli. E para, se e ka marrë vetëm në hetuesi. E kanë lidhur këmbë e duar, i kanë bërë presion e tortura”. 

TOPALLI 
Deputetja e Partisë Demokratike Jozefina Topalli ka reaguar mbi votimin e Fecor Shehut si ‘Qytetar Nderi’ në Mallakastër. Sipas Topallit, nëse kjo është e vërtetë është tronditëse dhe fyese për viktimat që ka shkaktuar ky person në kohën që ka qenë ministër i Brendshëm. Mandej Topalli shprehet se nëse dhe këshilltarët e PD e kanë dhënë votën për këtë, ata me siguri janë pjesë e lojës së Edi Ramës. 

“Nëse vërtet kanë shpallur "Qytetar nderi" Fecor Shehun në Mallakaster (sic thotë media), kjo është tronditëse. Kushdo që ka votuar nderimin e egërsise cnjerëzore të diktaturës, ka fyer tmerrësisht viktimat e mizorive të këtij krimineli. 
Të blerët nga Edi Rama për të mbuluar shfaqjet e fotove të kryekriminelit Enver Hoxhës në cdo protokoll të Kryeministrit nuk mund të përfaqësojnë kurrë Partinë Demokratike. 
Turp për to! Turp për lojën e Edi Ramës, që përdor ato! 
Nëse kane teserën e PD ato duhen përjashtuar sot, menjëherë!”, shkruan Topalli në rrjetin social, Facebook. 

116 Komente

Topalli akuzon Ramen pa kurrefare fakti se eshte ai qe ka ndikuar tek keshilltaret e PD-se per te votuar si qytetar nderi te bashkise Mallakaster Fecor Shehun, nderkohe qe keshilltaret e majte braktisen mbledhjen/votimin. Them se Jozi nuk ka asnje fakt, pasi edhe per kete ngjarje thote "nese eshte e vertete". Pra kur akoma nuk eshte e sigurte per ngjarjen, pra per dhenjen e dekorates "qytetar nderi" z. Fecor Shehu nga keshilltaret e djathte, atehere nga e di qe e ka organizuar Rama? Te me falni por keto sjellje vetem kurtizanet i kane zakon.

Ps. Xhelega faleminderit per prurjen. Si gjithmone je vigjilent ndaj armiqeve te klases.

topalli asht ma komuniste se ata qe majne fotot e Enverit ne dure.asht nje vektor me te njejtin drejtim me ta,po me kahe te kundert.

Eshte tronditese qe eshte votuar si qytetar nderi. Te kete a s'te kete gisht Rama, nuk ndryshon faktin qe ne nje feste kombetare zyrtarisht te organizuar, kryeministri qendroi pak hapa larg portretit te diktatorit. 

 

kryeministri qendroi pak hapa larg portretit te diktatorit. 

Dakort ndodhej pak hapa larg portretit, por ishte me kurriz! Eshte njesoj sikur psh mbrapa teje dikush te nxjerri manallin dhe te urinoje ne menyre publike dhe demostrative. Kjo nuk do te thote qe dhe Ju qe ishit shume prane tij bini dakort per kete lloj demostrimi.

Pertoj te kerkoj nje fotografi ku dallohej qe ne ane te tij ndodhej protreti. Madje, kishte kthyer edhe koken. Nuk besoj se vuan nga problemet me sy dhe nuk eshte se ishte hapesire e madhe aty ku ishin mbledhur njerezit. 

Nje kryeminister ne çdo vend tjeter evropian do kishte kerkuar qe portreti te hiqej apo ta denonconte dhe nese keto do kishin deshtuar, te largohej krejtesisht nga aty. Fakti qe qendroi, madje edhe duke dhene nje deklarate tallese per inteligjencen e tjereve tregon sa pak e civilizuar eshte ai me gjithe eliten politike qe perfaqeson. 

Arsyeja pse permenda portretin e Hoxhes eshte sepse me duket shume me e rende se kjo dhenia e qytetarit te nderit Feçor Shehut. 

lol, avash mi se edhe per pak do na thush qe e pashe (ne ender) vete Edin me portretin e Enverit ne dore. smiley

Jo, keshtu endrrash erotike vetem ti i sheh.

nuk te beri pershtypje se mjaftoi nje kolle e heshtur e Arvizut qe shoku Meta te distancohej nga Enveri brenda dites.
Te qofsha fale o Amerike, tha...pa ty, do kishin perfunduar ne grope te hapese te gjithe keta, nga i kumandari i madh, te kta ushtaret e vegjel ktu

Me beri shume pershtypje, sidomos ajo: " Lufta Antifashiste Nacional-Çlirimtare nuk mund të identifikohet me asnjë individ të caktuar cilido qoftë ai..." Pra, e thjeshtezon ne nje individ; nuk flet per simbolin e nje diktature qe vrau e internoi me mijera njerez. 

 

BS dmth...

Ta luftojme diktaturen me diktature thua ti....Cdo njeri ka te drejten e shprehjes personale te te shprehurit...Arriti dita qe edhe Esta Pasha po kosniderohet si hero. jo me "diktatori" i cili ka padyshim velrat e veta historike te pamohueshme.

Pra, ti krahason diktaturen nen te cilen u vrane dhe u internuan me mijera me ligje kunder nxjerrjes se portreteve ne festa zyrtare? 

Cdo njeri ka te drejten e shprehjes personale, por kur ajo shprehje eshte perkrahje publike e nje diktatori nen cilin u kryen krime ndaj njerezimit, behet shprehje publike pastaj. Nese kryeministri nuk mund te fajesohet per portretin e Hoxhes, atehere eshte papergjegjshmeria dhe paaftesia e tij dhe enturazhit te tij per te organizuar nje eveniment aq te rendesishem. 

Po, ka marre pjese ne luften çlirimtare, por ka pasur figura me te rendesishme se ai. Atehere lindin pyetjet: pse valle nuk u kujtua kush te nxjerre portrete te tjereve? Pse vetem te Hoxhes?

"Diktatori" ishte ne krye¨te LNC dhe ne krye te vendit per rreth me se 35 vite dhe vlerat e veta historike nuk i duhen mohuar, se ne fund te fundit mori nje Shqiperi te Afrikanizuar jashte cdo standarti te fqinjeve tane(lere pastaj Evropes) dhe arriti te krijonte nje shtet te mirefillte. Pastaj menyrat apo sistemin do te na duhej pafundesisht qe ti diskutonim ketu. Cdo njeri ka te drejten e shprehjes dhe kryeminstri nuk mund te ndaloje apo arrestoje qytetare per shkak te fotove te Hoxhes..ky eshte ndryshimit midis mendimit te lire dhe mentalitetit komunist qe ti po kritikon i cili "ndonese i kamufluar" shfaqet qarte ne mendimet e tua.

Kjo teoria e krimeve kunder njerezimit u shendrrua ne togfjalesh bajat, po i fusni ne nje thes te gjithe. (PS: krimet e sistemit apo te Hoxhes asnjehere nuk jane klasifikuar ne krime kunder njerezimit )

Ppu po i vjen ngordhja si faqe me Interes . Po llokoçitet në ujrat e qelbura të individëve paranoiak që nuk rrojnë dot pa " se diktatura zotrie " Vini re me vëmëndje se ku shkëlqen dhe Oratoria e Bibës ose femrës më Injorante të Përfaqësuar ndonjëherë ndër Gratë Shqiptare , të përndertës Jozefpërckë ose Dylqinjës së sali Qenefit .

Të nderuarit admin duhet të Kuptojnë besoj që Njerzit  Sot nuk duan të dëgjojnë as emrin Sali e Jozefina jo më të merren me kufoma para 50 vjetësh .

Kanë të tjera halle ,  është tjetër Kohë !

Vetëm lapurakë që kanë mbath Bythën me paret tona me Llogje prej 25 vjetësh dhe nuk kanë asnjë Interes për Shqipërinë përveçse "thagmave me ish kamunistë " e mbushjes së xhepave  kanë këtë Mide për të komentuar " *oqe janë *oqe s'janë " . Duhet shumë për të kuptuar se çfarë do Xhelal Agai një atavizmë Zogiste  që i ka mbetë ora në 1928 dhe doemos edhe të shterurit nga  intelekti pas tij me " probleme Madhore "

Juve e dini më mirë !

O Feçor, o Feçor,

O vigan liberator

 

Un s'ja fal ktij,le t'mos kete qan armik,po per ket kurvarin asht denu Kreshnik Tartari dhe Legjenda Dinamo u drejtu nga Kico Lena. Ptuh,fare e keqe! smiley

 

Mos me merr ne qafe, Pjeter . Kreshnik Tartari ka qene i bythe spiuni per vete mer daje. Na del si i persekutum mas pilafit edhe Kreshniku. Ketij nuk i falet vrasja e Arjanit te shkrete. Rrezik aty ku osht e ve Arjani mjes per mjes me la halet. E vrau alamet cuni per i rrospije. Fuck. Fare e keqe.

Nuk e di.Ktu ne peshk kam nigju per kte Arjanin e shkrete dhe me sa me kujtohet,vrasja i dedikohej Feqorit dhe s'e keni permen kund Kreshnikun,gjithsesi keto jane gjana qe i dini ju ma mire.Po ka pat gisht ne kshu gjanash,heq dore dhe nga Kreshniku.

Qemolo, thuaj Pjetrit te gjithe dinamovitet ishin spiune!smiley

smiley Belulo, ne pergjithsi po, por si cdo fenomen kishte edhe perjashtime. P.SH. Nuk e di a e ke nigju po ka qene nji mbrojts i majte i Dinamos, Naun Kove quhej. E ka pas njoft vllai im. Ishte zot na ruj. Kasap dhe alabak polikumi. Gjoja me e larget nga spiun. E ka bo i here stadiumin e Vlores te karshija me fol me vete ... ta tregoj historine po deshe smiley hahaha, me kujtove Nunin....

ndersa une qemolo njoh njerin agim bubeqi, e beri njehere lemsh dinamon 3-1 me nje supergol me koke nga 10-tshja e pallateve. ishte flori djale, kasap prej verteti u be me vone. po nejse, histori tjeter...

Bubeqi  beri ate supergolin  dhe hapi rezultatin, por mos harro dhe  Vasil Ziun,se ky beri 2 gola ate ndeshje.smiley 

 

p.s  ne porte  per Dinamon deputonte Foto Strakosha.smiley

po qemoli i di keto historira?

m'vjen inat qe e pranoj po tirona ju vinte hakut, Belul, edhe kur Vlora ka qene ne kulmin e vet. Ne t'kuqte ato kohe vuanim me ju mgjse ate ndeshjen e kupes, me golin e Lir Lames nga mesi i fushes nuk e harroj. Goli i pare Arapit nga Hasanpapa smiley

kjo eshte e vertet, Bredho,, me Tiranen nuk na hecte.

nashi, meqe na kujtove golin e Lames dhe te Hasanpapes (btw edhe ky beri gol fantastik me koke thuajse nga 16  metra ate ndeshje.smiley.)    

por mos harro ama, se Jareci apo Arsen Hoxha nuk jam i sigurt, u kujdes ndeshjen ne Tirane ta pergjysmonte ekipin... dha  2 te kuqe, e 8 te verdha per Flamurtarin.smiley   ndeshje te cilen ne e fituam 1-0 me gol fantastik te Ferkos.. me koke te lidhur me fasho ky.. dhe rreth 7-8 minutat e fundit, pasi  arbitri nxori edhe portjerin tone me te kuqe, ka luajtur Vasil Ruci portjer, se skishim me nderrime..smiley 

keshtu pra, ndeshjen e kthimit ne Vlore, kete qe po thua ti,   kemi lozur me thujase me 11-cen e dyte... ja keshtu fituat dhe u kualifikuat ju Bredhoo, ndryshe ishit te pashanc ne Vlore, si zakonisht xhanem..smiley

po ca thu o derman, lefter millon e masakruat ne vlore me shqelma ashiqare ne kembe dhe ai rahmetliu qe ecte si traktor...luanit ashper Belul, pranoje

Tamom pergjigje vlonjati ke dhone. Qemoli nuk ka qene fare me Dinamon, sa per dijeni. Ne po diskutonim dicka tjeter. Ate se kush ishte me i mire : Pano Xhaho apo Shyq Ballgjini nuk besoj se do e gjesh ketu. Dhe ky Bubeqi sikur lujti mendsh me duket, po mund te jem gabim.smiley

ca t'bojm qemolo, ti vete e krrun smiley ne pergjigjemi

Hera e pare qe po ta shof " emrin" . Une isha t'u e " krrujt" me tjeter kend. Megjithate : E ka thene vete Bejkush Birce, vlonjatet kane gjithmone te drejte. Te lutem gjeje ne zemer me me fal per gabimin dhe te majt e jotja.

qemolo, gallate peshku, s'ma merr menia qe u afendove

Qemolo, thuaj Pjetrit te gjithe dinamovitet ishin spiune! [smiley]

pomorpo,gjithe shqiptaret jane mic sokola kemi pas i kange ne.

vner tifozash sepse dinamoja e madhe i zhgrynte ke tapeti i gjelber. smiley

Gjeja me e ndyre qe vjen nga keta halete e PD, kush e ndoqi mbreme Opinionin e Fevziut, eshte dhe deklarata e "Timoshenkos" shqiptaresmiley, qe Avni Rustemi eshte terrorrist. O temporas o mores, ku kemi mberritur. Mire qe Luften NaCl, po e kthejme ne nje lufte haxhiqamiliste, e cila po na ben qe te na "skuqen" faqet nga turpi, por edhe keta heronj qe ndeshkuan tradhetaret e ketij vendi, po i tjetersojme e po i quajme tradhetore apo terroriste. Pas kesaj, nuk na mbetet gje tjeter vetem qe Esat Toptanit ti ngreme nje permendore ne mes te Tiranes perkrah Skenderbeut si hero Kombetar.... e ju po merreni me Feçor Shehun...po lereni more ate se pershesh po ha....

Alidemso se mu nuk ma kap Klanin. Kush eshte kjo Tomoshenkoja shqipetare? 

Ajo qe te var ne maje te palmes.....

hahahahahahahahahahahh shoku Dod! Po ajo nuk asht femen mer Alidems, ajo eshe shemale! 

Mos e dridh muhabetin alidems.

Qendro tek tema e Ballshit ku ata tuajet me dy nga keta pleherat e PD-se bene qytetar nderi nje kriminel.

Qendro tek tema e Ballshit ku ata tuajet me dy nga keta pleherat e PD-se bene qytetar nderi nje kriminel.

O Devollit, po kur lexon a kupton? Jo per gjo se ja fut kot pastaj. Ja lexoje edhe njehere:

Por, emri i tij ka përplasur këshilltarët, duke bërë që vetëm e djathta të votojë titullin për ishministrin e Brendshëm, i pushkatuar dhe vetë nga regjimi në vitin 1983. Mësohet se në mbledhjen e djeshme të Këshillit Bashkiak janë propozuar 13 figura me zë në zonën e Mallakastrës dhe më gjerë, si dhe ekipi kombëtar i futbollit. Lista ka qenë e shpërndarëpara mbledhjes për këshilltarët e Këshillit Bashkiak të Ballshit. Kur kanë shkuar në sallë, të majtët, të cilët kanë vetëm 8 anëtarë në Këshill, e kanë bojkotuar mbledhjen kur kanë parë mes tyre dhe emrin e Feçor Shehut. Në sallë mbetën vetëm anëtarët e djathtë, bashkë me kryetaren e Këshillit Bashkiak, Anila Goxhaj. 

Pra po ta lexosh me kujdes e kupton se ne votim kane marre pjese vetem te djathtet dmth salistet te cilet kane bere qytetar nderi shokun Fecor. 

Me gjithe mend, vihet re prej vitesh nje fushate e poshter per te zeruar luften Nacional Clirimtare.

E vetmja gje me te cilen mund te mburret shqiperia per shekullin e kaluar, eshte pikerisht ajo lufte.  Vetem injorantet perpiqen t'a mohojne ate lufte.

Ne cdo vend te botes se qyteteruar, ata qe kane luftuar per atdheun nderohen. Ne shqiperi poshterohen. eshte shume e turpshme.
 

ehehe, estrada e Ballshit ne diktature: 14 kenge e 1 skeç..

nderkoh, me shoket kamuniste te oreve te para por edhe atyre te oreve te dyta e te treta, se kam kuptuar asnjeher: ne konfliktin dramatik Hoxha - Shehu per ke benin tifo? mos me thone per Dervishin se nuk quhet...
perfundimisht ishte M.Shehu, K.Hazbiu, e F.Shehu & co agjente dhe armiq te popullit ashtu sic i cilesoi E.H dhe gjyqi i popullit, apo ishi burra te mire e te ndershem dhe Enver Hoxha ishte burre i poshter e i pabese...?!

njeri me i poshter se tjetri Belulo,me i forti triumfon!

Fecor Shehu ........shume nga ne besoj se nuk dime fakte per torturat e tij qe supozohen te jene te verteta

ndaj e shikoj te pa-arsyeshme te hamendesojme ne debate

 

E paskan dhi anti-komunistet kete here.

Sindroma e Malmoes. smiley

Turp!Turp!Turp!

 

Turp qfare?

Per dekorimin e nje kriminel.

Turp Bashkia Ballsh!

Pra turp PD-ja qe nuk eshte antikomuniste sa duhet. smiley

 

Po turp edhe PD-ja

Kam nje gje per perkrahesit e majte.

Si e konsideroni Mehmet Shehun?

Poliagjent si tha xhaxhi,apo burre shteti?

Se nga sa shikoj figuret e se majtes jane akoma me statusin qe ie la Enver Hoxha.

Sindromat i shkojnë për shtat Gjibit që ka kulturë europiane smiley .

Çfar lesh sindrome osht kjo . Ku di Ballshi nga Sindromat siç di për Fadromat smiley

Që në Kohë të Pordhës me Hrushovin kur nuk njihej sindroma ..përveç sindromës së paranoikëve si Berisha , fillun me u Çfaq Partitë Komuniste të Reformuara me reabilitim Figurash dhe Komisione Varrim - Zhvarrimesh ? Ku ndryshon PD-hi nga këto ? Ke Ulërimat antikomuniste ? Po ku kanë figura këta lapurakë .

Parti pa pikë Identiteti Historik që shkon e merret me Kufoma si rrënjët e  saj . Ulërin për Mukjen dhe merret me Koço Tashkon si K/Partisë Komuniste por Hero i Demokracisë smiley

I bie ish sistemit dhe të Gjithë që drejtojnë janë pjella të atij sistemi .

Festojnë Çlirimin dhe mbjellin hakmarrjen e Trutharëve të ballit tretur dherave nëpër Botë si patriotë të Mëdhaj " se Mukja zotrie " dhe do kishin bërë Luftë po u tërhoqën se doli që Gjermanët kaluan si Turistë .

Këta janë ..nuk ka figurë ti përshkruajë këtë shportë karavidhesh ..karrikexhijsh e hajdutësh ... ...Kot nuk reabilitojnë dhe Hamza Kastriotin smiley

Dhe kur lexon që vjen dhe acdc1 me mejtim mëndje ...o kuje o kuje ..si ish kryetar PD-hi smiley po që interesohet për M.Shehun , mendo pastaj çfarë Alabakërie Politike përfaqësojnë kjo skotë paranoiakësh !

 

idriso, tregoju pak brezit te ri si provonte mehmeti bunkeret, mbanin apo s'mbanin?..

Mehmet Shehu është personaliteti më i Shquar Shqiptar në fushën Ushtarake dhe mendimtari i Rallë që ka mundur të zbërthejë Klauzeviçin shumë herë më cilësisht se çdomendimtar ushtarak nëpër Botë !. Për Lopët është një Kritikë Partie pse vrau në Luftë !

Më qeshej me atë karagjozin Lubonja që mërmëritej e belbëzonte dje midis shillës dhe karibës .

Nga t'ja Mbante? Tek shënimet e Enverit që mbeten Historike për të që " dekoronte shokët " apo ta duartrokiste Todin me Enverin se Historikisht tradhëtinë shqipua e pushkaton dhe " dekoron tradhëtarët "

Mos u harxho me këta se janë sipas thënies ..Në një rrugë me MUT edhe po nuk i shkele në fund të saj do mbash erë " Këta kapërcehen me një dilemë të thjeshtë

Ç'punë  kanë këta me Historinë e Partisë Komuniste në se nuk janë pasues por kritkë të gabimeve smiley

ok. duke lene menjane politiken, cili ishte kontributi si ushtarak dhe ku u demonstrua? ( pyetja eshte normale dhe pa paragjykime).

Na nuk jemtë PD-hit me i qa hallin .Çdo kohë ka Strategët e saj ..si psh Stalini për Luftën e Dytë botrore të cilëve me ndryshimin e Kurseve Politike mund tua heqësh edhe këtë meritë edhe pse vdiqën ata që ishin Kolegë tët ij . Çurçill -Ruzvelt . Kushdo mund të prallisë sot edhe LeftKopeja edhe Arvizu  !por edhe ata me B...që shquhen për gjëmime të mëdhaja !

Po nejse me që pyete

Vetëm një do të rekomandoj në Kohën e Luftës . Me Veprimtarinë e tij për herë të Parë në Historinë e Shqipërisë çetat Historike të të gjithë kategorive( edhe të komitës smiley edhe të ushtrive imagjinare të Bajraktarit fluturak njatij Afmetjes ,  përfshi të gjithë Historikun e Shqiptarëve që prej Lindjes ..njohën Formacione të Rregullta Komandimi ..respektivisht Brigadën e Parë ....që e ka formuar Partia smiley

Pas çlirimit drejtoi me sukses përballimin e Provokacioneve të Gushtit që edhe këtë e përballoi Partiia smiley dhe më kryesorja me ardhjen Min Mbrojtje i rikujtoi ushtrisë shqiptare si LUFTON ushtari !

Me Planin e tij Strategjik të Fortifikimeve dhe Planin e Frenimit i dha një shembëll Botës se çfarë është në gjëndje të përballojë një Ushtri e Vogël . Sot thiret " se bunkerët zotrie "

Një krahasim të parëndësishëm

Në Konfliktin me Turkun për Qipron grekët e kishin Kompletimin 24 % pas tre ditëve .

Mehmeti e kishte kompletimin 80% pas tetë orëve dhe futjen e shtetit në Binarët e LUFTËS e marrjen e drejtimit nga v/komandat për TRE ditë  ..një llogari e Jashtëzakonëshme dhe e pa arritëshme  nga asnjë ushtri në Botë !

Sot na jem në Paqe me ndonjë Luftë Lokale Patriotike Dronesh të Gjibit antikomunist nëpër Stadiume ....dhe ndonjë Pordhë e Madhe nga B...herë pas here

mobilizimi ok, po nqs shqiperia do te sulmohej, sa kishte parashikuar mehmeti ta mbante kete formacion te rregullt luftimi?

Shprehja e tij ishte " kemi Bukë Brekë e Fishekë për pesë Vjet " sepse sipas fjalës popullore " Mot vjen imzot ma mbush barkun ty e mua Plot "

Më vjen për të qeshur ...Diku nga fundi Viteve tetëdhjetë ,  dolën Mejtimtarë të shquar që kërkonin të bënin raporte të ngjashme me Brendinë e pëjetjes tënde smiley

Pastaj nga të qartët por edhe të zgjuarit se ( ishte "Direktivë "dhe hëhë ) ..u kujtua që " Lufta është fenomeni më i ndërlikuar shoqëror  (ku nuk hyjnë në Punë LlamPatitësit e Kombinatsit smiley ..dmth " nuk mund të parashikohet me raporte matematike "

Me që je qejfli po të them një shifër që edhe sot përpunohet ekonomikisht nga Ushtritë .

Një q .zjarri të shkatroohej duheshin një Komplet luftarak artilerie Batalioni Grek .Pra për tre ushtarë .Një sitem mbrojtje kompanie kishte sipas terenit nga 27 deri x qendra zjarri .

Të tjerat me KOHËN ose " Koha punon për ne , " cqaroi "  me LefTKopenë ose strategët e Noçkës !

Do thush ti ku është ekonomia ...smiley Një predhë ka Kosto ! Ashtu si edhe një Mision ajror në Koban !

o po mire qe i rrane vietnamit thuaj, se fund te tmerrshem do kishin pasur!!

Idrizo, kot sa per kulture, po e kam pare me syte e mi se si nje bombe e vetme imperialisto-amerikane shkuli nja 5-6 bunkere nga dheu dhe i rrokullisi ne fushe si kokrra qepe. E kam sjelle edhe me foto njehere ketu tek PPU. Po s'me besove bunkeret rrezik jane akoma ne fushe ne Morin mu ne kufi ku amerikani i bombardoi gabimisht gjate luftes ne Kosove.

P.S. Mos me thuj qe garancine e kane pas deri ne 1995. smiley

Pf ty dua të të mbaj mënjanë sepse prish Humorin e krahasimeve dhe Çu kuptua po i hoqe Lëngun komentit tuaj smiley  Në fakt ke parë Bombë Imperialiste - kapitaliste por ne nuk kishim Punë me ta .

Për qejf tat .

Ka shumë Pordhac " se bunkerët zotrie " që meren me të tilla Llogari tani . Nuk u ka ikë Vlera . Janë Maja e Inteligjencës dhe Efektivitetit të një Mbrojtje . Aktualisht për Suedezët dhe Pentagonin !!  Ja një shembull për bunkeristët me fletore katërlekshe me tabelë shumëzim -pjestimi .

Një Plasje e Hiroshimës siç ke parë ti që shkatërron Bunkerët ..I kishte dalë Matanë italisë dhe Jugosllavia me Greqërit nuk diskutoheshin . Kundër Kujt do e përdornin Bumjen ImP - Kapitalistët ?  Të mos them që kishim dhe një Popull BallëÇekan që topi Bam e Muçua tujte ere se u shqeu ljepuri ..

Prandaj ka dalë dhe kënga ...Ballëçekan o Ballëçekan / qejfi ta do po Bytha s'ta mban .

Lexoje më sipër çdo Luftë ka një Faturë por duhet shumë ta kuptosh sepse me një Bumje në Q.Morinë aq mund të kuptosh ! Ke qenë me dieta  Patriotike ! Dmth ta kam trazuar pjesën Serioze me Tralaltë e ballçekanit !

RePsekte për këtë ndërhyrje smiley

po napalmi oidriso zgjidh pune?

PF, nuk e di se çfare ke pare ti apo ke fotografuar, por duhet ta dish mire se ti i ke pare pas "pilafit". qe ta dish mire, Italianet, nje skadrilje avionesh F-4, (tre avione) jo "gabimisht" hodhen nga tre rraketa, kunder nje garrnizoni te nje skuadre kembsorie prej 5 bunkeresh. Pra 9-10 rraketa me nje vlere prrej 1 milion dollaresh nuk e shkaterruan, nuk e di a po e kupton fjalen.... nuk e shkaterruan dot, por  permbysen...vetem dy syresh, dhe po ta dish qe qellimi i qendres se zjarrit eshte te mbroje ushtarin brenda tij, attehere del qe qellimi eshte arritur. Llodarine ekonomike pastaj beje vete. Keto qe po shkruaj i kam pare me syte e mij, dhe kam qene prezent gjate komenteve qe bene "strateget" e NATO-s me pas...

alidems, me me karar keto hiperbolat mo... ca ben keshtu? smiley

 

xhaelga e ka sjelle kete Turpin?! Ska thurr vargje qe rimojne akoma per ket turp prij Ballshi?! 

Ballshi është Kryeqendra e principatës së Ballshajve dhe thuhet që ka pasë Miqsi me Nahijet e Zogollajve , nga ku rrjedh gjak ndër deje e damarët poetikë të Poetit Kombëtar të PPU z Xhelal Aga . Dhe frymëzimi duhet të jetë Epokal jo kështu tak -fak për ca ish Komunistë ..  Duro pak !

Ok! smiley

Po pse i vini fajin te majteve ju, Fecor kriminelin e kane propozu te djathtet, per qytetar nderi, si dikur Hamit Matjanin!

Ju kam thene me kohe qe ne PD keni plot komunist e balliste nga ata te paret, te kohes se luftes! 

Pranej nuk ka per t'u bo noiher Shqipnia lale, se keto robt qe punojne neper institucione nuk e kane hallin me shtru ndonje rruge a me vone ndonji drite, po e kane menjen ke qokat dhe si te ndajne qytetaret e nderit dhe tradhetaret. E po s'ma qeni breke or jo, ka pas thoni i vjetri.

E realizoi planin  per 70 vjetorin e clirimit Mallakastra. Me rast te 75 vjetorit me siguri po e ndertojne ndonje muze/teqe me be peligrinazh per Mehmet Shehun veteranet. 

Lufta midis gjermano ballisteve dhe patrioteve komunist si Mehmet Shehu, ne Mallakaster ka qene shume e ashper dhe Mehmet ne ate kohe shkelqeu. Ishte patriot i madh luftoi edhe ne Spanje! Per kete duhet ti heqsh kapelen ,per te tjerat, muabet tjeter! 

relativisht e ashper...nje plak i vjeter mallakastre na tregonte njehere: vjen kumandari i ballit, i thote te jatit: jemi miq denbabaden e krushqira e methetethashe, nje djale e ke me mehmetin, nje do ma japç mua se na duhet.. merre, 

"ngrihet i ne o djeme, e dru e ne tende te qypit.., kellciste mitrallozi, na ve para mehmeti si dele..,  nje dite lufte e nje jave per tu kthyher me kembe ne fshat"

Tema ishte interesante, por komentet ishin akoma me interesante smiley gje qe me ka shtyre te mendoj se temat politike dhe fetare, duhen hequr nga shqiptaret, se keta marrin flake kotsekoti. 

Me aq sa kam ndigjuar per Feçorr Shehun, nga te gjitha palet, kete e tregojne njeri energjik, arrogant (qe iu shtua me shume kur ishte minister), njeri qe ka marre pjese ne tortura (gje qe ishte edhe kundra ligjit te asaj kohe dhe kesaj kohe), njeri patriot, si dhe njeri qe shihte vetem njeren ane te monedhes/medaljes. 

Denimi i tij me vdekje, ka qene nje mase ekstreme, se fare mire mund te hiqej nga minister dhe te denohej me burgim, gje qe do te ishte edhe me e pranueshme per shumicen e opinionit publik te asaj kohe, mirpo se pse u ndermorr nje mase ekstreme, kjo nuk dihet, ndoshta psikollogjia e asaj kohe; armikun ta vrasim. 

Dhenia e titullit "Qytetar Nderi" te Ballshit, propozuar nga shoqata e atij qyteti, tregon edhe nje here se mallakastriotet, udhehiqen nga emocionet dhe jo nga llogjika bashkohore. 

Dhenia e titullit "Qytetar Nderi" te Ballshit, propozuar nga shoqata e atij qyteti, tregon edhe nje here se mallakastriotet, udhehiqen nga emocionet dhe jo nga llogjika bashkohore. 

Bravo Pjer kjo eshte e verteta! Por ne pergjithsi e gjithe kjo periudhe politike (demokratike  smiley )   24 vjecare eshte udhehequr pikerisht nga emocionet dhe inatet tipike Shqiptare ! Fatkeqsisht asnje ndryshim llogjik per mire! 

Mallakastriotet, Ilir-Jani, mesa kam vene re une, vazhdojne akoma te jetojne me historite e se shkuares, dhe kjo ndodh gjithmon me njerzit qe e kane gjendjen emocionale gjithmon te larte, biles ne ate shkalle, sa iu demton llogjiken e ftohte, mirpo kete gje ata nuk e kuptojne se kujtojne se iu foli llogjika, nderkoh qe iu foli emocioni. 

just when you think that you've heard it all.

Mu me bohet qefi per kete komedi hyjnore. Te pakten degjuam edhe njehere kengen e qyqes.

Eh...more i mjeri vendi yne ! C'fare hallesh kane te gjallet e bashkite merren me te vdekurit! Beduva e madhe kjo !

U regjem me keta te brendshmit e koheve moderrne. Do kujtohemi ndonjehere per sulltanin apo do ja leme ter nderin kosovareve?

Enver Hoxha thoshte qe Mehmet Shehu ka qene agjent qe ne Luften e Spanjes,ku kishte shkuar per te sabotuar levizjen.

Mund te na i thoni juve te majtet cfare eshte per ju,Mehmet Shehu,Sejfulla Maleshova,Beqir Balluku,Petrit Dume,Todi Lubonja,Fadil Pacrami etj elemente te se majtes qe akoma mbajne epitetet qe ju ka vene Enver Hoxha?

Mut muti kane qene te gjithe keta qe ti permend. 

Turp i Zotit, e pafalshme qe tallen kaq rendshem me familjet e mijerave viktimave te komunizmit duke nderuar nje kriminel.

Kjo teme te le pafjale, eshte per te mbajtur zi, te pakten ketu mos e coni muhabetin ke futbolli..

PSE MOS flitet per futboll? Ku osht lajmi i habitshem k,tu? 

O Grava, ku jane ata pleqte me 4 klase shkolle qe te vendosin gishtin te goja kur flet gabim?

Edison, nuk merrem une me gjerat e vdekura , por me ato qe zbukurojne jeten  e ..." te vdekshmeve " ! 

e hajde mos ti pshuresh ke varri Enver Hoxhes. ska burr none ta zhgjithi lemshin qe ka krijuar ne ate vend ndyresia

Kujdes kur tia besh se mos te futet mrena shpirti i tij! Thone qe shpirti aty reth e rrotull varit rri. 

prandaj ka shume edverista atjesmiley

Tani pshurre e lire, kurse ma para, pshurrshe nga frika smiley  Pune instikti ! 

C'bohet keshtu mer. U rehabilitune gjithe armiqte e Partise. I shkoi kot plumbi qe u dha Shokut Enver ketyre armiqve te rrezikshem. Keshtu eshte kur qeverine e ka nje antikomunist i oreve me pare se te parat. 

PS. E mer me mire te behen llogje kavaje me Fecorra e co. se me cmim karrenti e taksa.smiley 

neser te gjithe ke sheshi... per i dore muhabet

Perse hidhen perpjet kur eshte fakt qe 90% e atyre qe jane ish-te perndjekur sot apo qe "luftojne" per ish te perndjekurit ishin sherbysit me te medhenj e me besnik te sistemit te kaluar?  Edhe fecorri pershembull sot se bashku me familjen e vet kane statusin e ish-te pendjekurit pasi u ekzekutua.

Imagjino si mund te merren seriozisht keta qe bejne te hidhurin kur lexon Topallin ( ish spiune e sigurimit ne vitin 1990) dhe Doden ish zedhensen e Ilir Metes me 99 qe "revoltohen". 

 

 

 

lol, po bashkite tona vetem celsat e kashtes kane dhe ket te drejten per me bo qytetar nderi. Meqe sdine ca me bo, dhe meqe qytetar nderi mund te bejne atehere lujn me ket te fundit. Dhe qe loja te behet e lezetshme duhet edhe pak guxim e fantazi. Keshtu, psh dikush do kete prere ndonje bast dhe ja rezultati - Fecori behet qytetar nderi i Ballshit.

per mendimin tim ky eshte nje shikim objektiv i te kaluares. ka vajt medalja ke i zoti...

Kjo eshte skandaloze! I japin cmim te vdekurve si Fecori nderkohe qe te gjalleve si Nexhmia i japin vetem intervista.

Mezi i kemi gjalle ato pak kokra te nomeklatures se partise punetore dhe nikoqire, le t'i nderkojme ata me pare, para se te rilindim te vdekurit.

Perpiloni listen e te gjalleve te nomeklatures qe ti rendisim ne nje peticion drejtuar Obames dhe Metes per dekorata...

"Amerika eshte si shpirt" 

Xhibole si perfaqesuese e Derstilisteve .Po te komkuron kjo kategoriae re me Fore ver ver ver qe eshte zgjatim i Pet ter ter ter ter .

Ti je me tru ndryshe nga keto Gellboqet e Saliut Histerik .

Historine nuk e ben dot asnjeri per tjetrin . I genjen mendja dhe Arvizun dhe Ramen dhe Gellboqet e tyre . Ashtu sic nuk e ben dot Komunistet per Juve dhe  babakaret e Kombit , ashtu do vije Koha ta bejne te tjeret edhe per JU . Te pakten mos u perpiqni te Formoni Njeriun e Ri smiley

Por per ne qe jemi Gjalle me Dy Kembe , pervec bytheve te Laureshave qe njihen si fole Pordhesh ,dhe nuk i mbyll dot , desheroja qe te mos besh pergjithsime  sepse nuk ke fuqi te mbash bythen shtrenguar ndaj ngjalave .

Kundershti kunder Kujtedo eshte e drejta e sejcilit !

xake, per ate Fecorrin di nje histori reale shum shum te dhimshme.Po ta tregoj shkurt dhe pa emra se me emer do me lendohej nje mik! 

Ishte nje djale  mrekullushem , shofer.Pati zene per te dashur nje femer simpatike.I kam njoh qe te dy.Tek kjo femra i paskejn shku syt fecorrit.Do ti qe i covi fjale atij djalit me kercenimin " hiq dore se do te hiqet koka" Ai i shkreti me goxha trup, simpatik, energjik, kujtovi se dikush xheloz po i bente shantazh..Mu ma ka tregu punen e shantazhit njeriu me i afert i atij djalit , fill ne mbremjen e dites tjeter..Beme humor se tham ndonje " i djegur " 

Por jo more Xake , ajo femra po atenate i tregovi cunit qe ishte vete Fecorri, Ministri Brendshem qe ja kish thene po asaj se " po nuk hoqi dore ai ...do ti heq koken , do ti q...m! 

Dhe pas tre a kater ditesh djali u gjet i vrare, ....mu ku u vra Kaloshi ! Nje djal i mrekullushem...! 

E shoqja e tij Majnuria, ka qene zonje grua, pa Fecorri nje katil, nje shpirtzi, nje gjakpires.Te kem ne dore, keta " te djathtet " qe paskan votuar , i mba ne uje te ftohte ne 31 dhjetor tere naten ...tamam ku Fecorri mbajti vjerrin tim( ke bodrumet e Selvise) lakuriq...se gjasme spiun amarikan...! 

Ai tip nuk duhet te kete as varr, pa le ndere

 

Arjan Hoxha, quhej ky djali dhe eshte vrare tek 21 Dhjetori afer Insitutit Fizkultures Vojo Kushi. Kjo eshte ngjarje e vertete!  U hap nami, qe e vrau dashnorja, po u mor vesh kush e vrau ! 

Ilirjan sa  keq  smiley   cdo dite mesojme histori qe nuk i dime , c'fare tmerrii................sdi pse kam pas pershtypjen gjithmone se prindet tane kane qene me te lumtur se ne me ate thjeshtesine e atyre viteve ..po me sa shoh pasken jetuar me hije nga mbrapa

Kjo eshte ana e keqe e atij sistemi, medalja ne hije, sepse ai qe kishte pushtetin ishte i fuqishem, dhe mbrohej me lehte dhe behej i pa fuqishem, kur kishte kontradikta dhe zbulohej si "tradhtar" se te gjitha nuk mund ti merrte vesh ai lart i madhi! smiley  Keshtu qe keta ` te medhenjte`  e atij sitemi e fillonin mire punen pastaj e dhisnin me nder muabeti ne fund, te jetes Se i kenaqeshin pushtetit te perjetshem, dhe nepotizmit! Te mirave materiale, dhe ato te shpirtit ! smiley 

po more po ! E njifje ilir-jani ? 

smiley , nga keto qe thoni grave , me  kto fakte makaber smiley    nuk ndryshon asgje nga mendimi qe kam se ne shqiptaret vertet e duam jeten dhe standartin dhe Europen,  por me veprat qe bejme, si ky Fecorri yne ............dhe fecorret e tjere   tregojme se jemi shume larg, bile injoranca eshte ul kembekryq 24 karat

Nuk e kuptova perse mu drejtove per kete Histori .Mos me di mua 25 vjec dhe kam nevoje te lengezohem me Histori dylekshash of af ?

Ose fundja mos do te me tregosh Histori per Ficorin ? Apo per Majnure Cobanin ?  Ke plot ketu kujt ti drejtohesh Grava Une nuk para kam qejf Histori personale te ketij lloi se jane shume te komplikuara dhe te pavertetuara .Ne se do te ishte e vertet , nuk e perjshtoj , ishte nje nga akuzat me te Lehtta per ti  shtuar akuzes si kriminel i rendomte . Po qe per personale   mbase dhe une do isha i perndjekur tani smiley

pse idriso, ke pas nonje krruajtje me lenka cukon e ja ke mbajt te mçeft partise??

nuk tu drejtova kot,....! 

oIDRISo, ti cfare mendimi ke per dekorimin ne Ballsh e jo per komentuesit? E mbeshtet vendimin e Ballshit per Fecor Shehun si Qytetar Nderi? E di qe eshte e veshtire per ty si intelektual qe je te japesh pergjigje te drejteperdrejte, por ti perpiqu njehere gjithsesi.

Njështas ...dhe kujtoje gjithmonë !

Më përforcon ditë e më tepër se je "i pakapashmi " Vetëm një Debil si ai merte Guximin të pyeste një tjetër pse një po sa smiley..Thamë se shpëtuam nga Debilët në kët faqe se naivët përballohen , bëjmë si bëjmë ! Gjëmba janë dhe po na HYNË i heqim smiley

Unë nuk kam mendim për Berjan . Biles unë nuk kam mendim as për Xhon Foster Dallas as për Xing Fu Shtup-in ! Ti çfarë mendim ke , thuaje !

Kam vetëm një kriter në këtë përpjekje Kolosale të InteliDjencës pas 92 për tu vënë gjërave Pikën mbi I dhe të shpëtojë Kombin smiley

Ose duhet të jesh i curufiaksur nga çdo Krah që merresh me Këto

Ose Antikomunist që ke mbush xhepat me pare Qyl dhe vjen vërdallë duke nëmëruar Koqet e të tjerëve në Mukje !

Dhe shkurt fare për rastin Konkret ai që meret me reabilitim Figurash të ish Komunistëve , pavarësisht shkallës së Dënimit është neokomunist ose anëtar e simpathizant i PD-hit alias PK Reformuar , ku Kryetari Komisioneve Varrim -Zhvarrimit sali Qenef Gropë Haleja berisha ofron  një vend Pune për JU !

Unë nuk jam në asnjë linjë me këto ! Jeta shkon këndonte dr Flori ...

Po aty keta te Ballshit jane te gjithe katundar/fshatar,  qe njihen mire njeri me tjetrin,  si te "djathtet" ashtu dhe te "majtet",  nje mentalitet kane ,   dhe gerr-vere kane bere gjithe jeten me njeri tjetrin, kush je ti e kush jam une ,  dhe nuk e kuptojne qe  nga nje brum jane,  te gjithe!

Realiteti eshte qe keta qefmbeturit, nga "diktatura",  qe vrau Fecorrin gjasme e quajne veten te djathte smiley  (se diktaura zotnija juej .. ) dhe te gjithe te vraret e atij sitemi duhet te rehabilitoheshin    me te djthtet e PD !!!! 

Ky ne fakt eshte nje fenomen i pergjithshem ne gjithe Shqiprine, dhe keto "probleme" te ketij brumi te njejte njerzish me historira te ndryshme ne te kaluaren i ka shfrytezuar PD, per tu marr votat, dhe Pushtetin, me nje fjale PD nuk ka marr parasysh asnje dallim midis "te djathteve" qysh ne fillim, dhe njerzit pastaj u ndane perseri ne klasa, dhe  lufta midis  te  njetit brum,  me shere, me  pislliqe,  krijoi perseri nje lufte `klasash` !  Ku njera klas e ngrinte me shume zerin kundra klases tjeter, per kredi pushteti dhe paraje, nga Nafta psh ne 1997 kjo zone e Ballshit u ben me para duke vjedh nafte dhe duke e transportuar ne Shkoder , dhe nga ketej pastaj ne Mal te Zi Serbi , te gjithe ata qe ishin "te persekutuar" hajdut, dhe ordiner sa te duash ..  u ben me pare, deti u be kos, athere pushteti ,shteti ishte ne duart te sigurta te Selfo Qorrit! 

dhe jemi ketu ku jemi, me Berishen qe vazhdon akoma vazhdon ne politik per ti shfrytezuar sa te jete e mundur, kete lloj brumi, per interesa e veta te pushteti.

Fecorri "Qytetar Nderi " smiley ne nje Qytet fshat! Paradoks i madh apo jo! 

 

Fecori eshte aq kellire sa as komunistet nostalgjike nuk I dalin per zot .se mos u merr perendia mendjen e vlonjatet rehabilitojne llambi pecinin ,nje shtaze me syfet njeriu.

FECORR ... Sa shume iu eshte dashte te mendohen ata njerez per ti gjete djalit nje emer te tille ?

Idrizi e ka pasur shef si ish sigurims qe ka pas qen'

Nderoje me grusht shokun FEçORRRRR o IDRIZZZZZZZZZZZZ FERRRRRRRRRRAAAAAAAAAAA !!!!!!!!  smiley

LefTKope  e nderuar ..

E cdo te isha une  Ficorri pa ndihmen  e  shokeve e shoqeve  shume te respektuar si LefTKopeja ..Nje Hic ! ......Fjali e shkeputur nga Deponimi i tij ne Gjyq !

.Po thuaj shyqyr sipas Albes dhe mender zotrotes qe shoqi Enver na i paska lene  Partine te Paster .smiley Megjithse me behet qejfi Mal kur te lexoj se vertetoke ate qe e madherishmja GJEMB ka lene si Epitaf Historik mbi Varrin e InteliDjences..."Kishte shtet ne ate Kohe or tie"..

Dhe ne ate shtet nuk kishte Favore per ministra qofshin dhe te Brendshem ,  si Lul Basha qe vrau Kater veta ne 21 janar , sepse ishte shteti Krimit i Burre Mutit te Shtetit Sqapit Sali !

Ne koke te Aranit Celes!!

Meqe Ballshin e kemi qyteze, propozoj qe zotit Shehu titulli t'i behet "qytezar nderi".

 

smiley Shkurt zar nderi

He mer Smail (Bej?) Kadareja, ua ke qa portetin vampireve te sigurimit tek Dimri. Dmth ti shkruaje per ate te "Kocit," po me njecik rregull treshi ... Jo po c'ka beri Kadareja pyeste ai tjetri. Ju ndezi fitilin, ate ju beri.

Kurse keta simbas adetit te Partise, t'ia bejne nderin tamam qytetit, tingellon dhe me mire, psh do shkoj ne Fecorr se ashtu kam nje pune. 

 

Pse si e ke dallu që shkru për LefTKopenë Isamili ...Po të dush me ma heq këtë merak se unë veç në dëshminë e feçorrit e kam nigju këtë .... përveç Fore vër vër vër vër smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).