Është njerëzor, i pashmangshëm, por edhe shumë tinzar, ai mekanizmi psikologjik, të cilin psikologët e quajnë “shifting baselines”. I përkthyer lirisht,  shifting baselines nënkupton një ndryshim gradual, pa vënë re prej nesh, të pikave të referimit që na kanë shërbyer për të vlerësuar një person apo një fenomen. Shifting baselines është produkt i aftësisë sonë të jashtëzakonshme për t’u përshtatur. Spostimi i vazhdueshëm i kufirit të normalitetit na ruan nga dëshpërimi. Askush prej nesh nuk besoj se vazhdon të mbajë pikë referimi moshën 20-vjeçare kur gjykon gjendjen e tij trupore në moshë të thyer; gradualisht vijmë dhe mësohemi me brishtësinë tonë fizike, duke i shtyrë kufijtë e “normales”.

Shifting baselines, aq sa na ndihmon për ta ruajtur normalitetin tonë psikik, aq është e dëmshme si dukuri në raportin e individit me pushtetin apo me natyrën. Në raport me pushtetin, shifting baselines prodhon qytetarë të bindur ndaj çdo abuzimi të pushtetit, ndërsa në raport me natyrën, qytetarë totalisht indiferentë ndaj shkatërrimit të saj. Kam përshtypjen se edhe rehabilitimi i figurës së diktatorit Enver Hoxha po shfrytëzon pikërisht këtë mekanizëm të pashmangshëm të natyrës njerëzore. Për nja dy dekada, për Enver Hoxhën nuk flitej. Pak nga pak,  figura të ndryshme publike filluan të hidhnin, të shpërndara në kohë, tezat naive se  “disa të mira i kishte ai regjim”, se “ndërtoi disa vepra publike”, se “zhduku analfabetizmin”. Në mënyrë sporadike, herë në ekrane prestigjioze televizive, e herë në emisione periferike, filloi të shfaqej e veja e diktatorit me ligjërimin perfid të bashkëshortes, e cila e fton publikun të shohë tek Enver Hoxha, përtej figurës së diktatorit gjakpirës, edhe një burrë e bashkëshort të mirë e të përkushtuar. Pak më vonë, disa veteranë filluan të shfaqen nëpër cepa mitingjesh me portretin e diktatorit. Aktualisht, historianë të ndryshëm po përpiqen të krijojnë një narrativë të re për vlerësimin e figurës së diktatorit. Dhe, tani, të inkurajuar nga kryeministri Rama, i cili deklaroi se nuk kishte ndërmend “t’u dërgonte policinë për t’ua arrestuar ëndrrat”, veteranët nostalgjikë, krenarë e të shëndetshëm, po shfrytëzojnë çdo rast për të dalë hapur shesheve, me portretin e diktatorit lart. Kujdes, zoti kryeministër! Shifting baselines në veprim!

Çështja në fjalë ka edhe një aspekt moral, zoti Kryeministër! Në sheshet e Tiranës ka diçka që  nuk shkon! Orwell e quan “doublethink” rastin, kur një individ është në gjendje të mbajë në kokën e tij dy mendime kontradiktore dhe t’i besojë ato njëkohësisht. Të varësh portretet e viktimave të diktatorit Hoxha në bulevard dhe, disa javë më pas, të lejosh kapardisjen e portretit të diktatorit disa metra më tutje, do të thotë të jesh viktimë e pastër e “doublethink”-ut. “Who are you, and if so, how many?”

Më thuaj Z. Kryeministër, si do të çliroheni nga barra e rëndë që keni marrë mbi supe? Si do t’u shpëtoni brirëve të dilemës torturuese? Nga njëra anë, ndërgjegja Juaj ju shtyn të mos u “dërgoni nostalgjikëve të Enverit policinë në ëndrrat e tyre”. Nga ana tjetër, mos harroni se keni edhe ëndrrat e atyre mijëra të vrarëve e internuarve, që vdiqën me shpresën se koha e diktatorit s’do kthehet më kurrë. Zoti kryeministër, më duhet një polici për të ruajtur të paprekura ëndrrat e tim eti dhe të bashkëvuajtësve të tij!

92 Komente

Po pse i eshte drejtuar Kryeministrit ky per kete punen e policise se endrave?

Orwell e quan “doublethink” rastin, kur një individ është në gjendje të mbajë në kokën e tij dy mendime kontradiktore dhe t’i besojë ato njëkohësisht.

Kurse nje shoku im i quan koqe te gjithe ata qe cdo siklet social e spjegojne vetem me Fermen.

 

Shkrim i shkuar dem pa njecik kokaine zoti Bakalli. Uellkem!

Kryeministri Rama tha n'Facebook se ndjen keqardhje per ata qe i bashkohen ceremonive zyrtare me fotot e Enverit, qysh pas Rilindjes. Dy ore me pare Rama postoi ne Facebook foton e Metes me Enverin ne sfond. Keqardhje dhe kjo?

Ky roli i shejtan-budallait s'i shkon hic Rames. Te thote Kryeministri se ndjen keqardhje per fotot e Enverit te cilat i ngrohin kurrizin atij dhe shtetareve te tjere ne kaq shume ceremoni (dhe shteti s'paska mundesi t'i ndaloje, ndaj pas 1.5 viti reagon duke...shprehur keqardhje) eshte minimalisht tallje trapi.

P.S. Video

Fuck Off. Të kritikosh një sistem, një udhëheqës, apo gjith ata që përbënë zinxhirin e shtetit ke të drejtë at'here dhe vetëm kur në sistemin e ri ke arritur të bësh më mirë! Në të kundërt, shut the fuck up! Statistikat për vrasje hakmarrjeje, vrasje për shkak të konkurencës, vet-vrasje nga stresi i papunësisë, vdekje nga drogërat e ndryshme, aborte, vdekje përgjat lindjes apo lindur i vdekur, vdekje në punë, vdekje nga aksidente për shkak të keqinformimit profesional dhe korrupsionit etj etj etj JANË dyfish (me hatër) më të larta sesa vrasjet e të gjitha llojeve të sistemit të kaluar, për cilindo motiv ndodhën ato.

Në fund të fundit, jeta e një njeriu është ponjëlloj dhe poaq e barabartë para ligjit dhe zotit dhe në çdo mënyrë që të humbasi sërish ka të njêjtën vlerë =JETË

Është bërë gangrenë përgjat gjith këtyre viteve lufta me një fantazmë, u ngrit, s'u ngrit fotografia, u ngrit s'u ngrit Enveri!  Doni s'doni, disa nga ju, edhe sikur t'mos dal më askund ndonjë foto apo t'i përmendet emëri, sërish ai është dhe do mbetet ëndrra juaj më e keqe dhe atë ëndërr duhet ta largoni vetë ju. Mos harroni se ju nuk jeni gjith shqiptarët, e as shumica po ashtu. Mos harroni se ajo ç'për ju është e keqe, mund të jetë e mirë për dikë tjetër apo anasjelltas. Luftoheni brënda jush ëndrrën e keqe së pari, përpara se të dilni nga lëkura tuaj e ca më tepër, deri në rrugë.

Personalisht, mendoj se nuk keni dëshirë e as jeni të zotë që dhimbjen tuaj ta ktheni në forcë e të ecni përpara dhe as do mund të dilni dot nga ëndrra juaj e keqe. Këtë e keni treguar dhjetra herë, por ajo më mjerania ishte veprimi kafshëror duke shkuar e pshurrur mbi një varr!!!!!! 

Së fundmi askush dhe askund nuk ka ndodhur që të fshihet si me magji një pjesë e historisë së një kombi, dhe dua apo nuk dua unë, ti, ne, Enver Hoxha e ka shkruar veten në 50 vite të asaj historie, për disa për fat të keq, e për disa të tjerë, për fat të mirë.

 

 

Me duket paske flejt poshte krevatit mrome, plako.smiley

Easy dude.  Se mbase nuk e dime c'endrra paskerkan veteranet, t'u ringjallet xhaxhi, a di gje une.  Por:

 Luftoheni brënda jush ëndrrën e keqe

ketu, nuk behet fjale per endrra, por jete njerezish.  

E dyta, a mund te me thuash, meqe po i del per zoti ketij muhabeti, veteranet luftuan per atdhe a per Enver?  Se neqoftese luftuan per atdhe, atehere s'ka c'duhen portretet.  Nqs luftuan per kete te dytin, adetet mire do ishte t'i benin ne Gjirokaster. 

ca leshin ke dash me thon se as vete nuk e kupton m'duket.
Dua apo s'dua une, ngel pjese e historise thote... dhe pastaj? pjese e historise kane ngel Hitler, Stalin, Pol Pot e deri te Neroni. E perseris, e ke gjo idene e asaj qe do me thon?

Per nje gje ke te drejte, qe storianet, qe nuk i kemi, duhet te merreshin mire me Enverin, qe figura e diktatorit te dilte e plote. Kjo me shume per brezat e ardheshem, se sa per ne qe e jetuam.

Ka nje ligj per ndalimin e duhanit ne ambjete publike te mbylluara dhe po e shkele ate ka sanksione. Po per mbajtjen ne menyre publike te fotos apo bustit te Enverit a ka ndonje ligj qe nuk e lejon? Nese ka, Gilmani ka te drejte te kritikoje kryeministrin pasi eshte ne ate post per te zbatuar ligjin. Por nese nuk ka, atehere Gilmani nuk mund ti kerkoje kryeministrit te dhunoje qytetaret me policine e shtetit. Kaq gje e di edhe gomari!

kam dashur të them këto që shkruajnë e mendojnë të tjerë njerëz që e popullojnë këtë vend (komente nga fb e km mbas postimit të tij tip vk ) e që nuk jeni vetëm juve që na e keni lodhur e vazhdoni t'na lodhni meneren duke e mbajtur këtë vend mbrapa në kohë përgjat gjith kêtyre viteve: Alfred Kusta Eshte turp te mbrosh ENVERIN por une e mbroj sepse AI beri te gjitha shkollat spitalet universitetet hidrocentralet apo hekurudhat, sepse vinte ne krye 1 nder 5 me te miret dhe jo 1 nder 5 me injorantet , sepse mbaroje gjimnazin me mesatare mbi 8 dhe kriteret e tjera dhe shkoje ne shkolle te larte me perjashtim te te persekutuarve.Cfare ka bere shteti keto 25 vjet demokraci sepse cdo gje qe shikoj i ka bere populli pra individi .Shteti ka bere vetem shkaterimin e ketij vendi sepse matematika thote qe tq kete bere gjysmat e ENVERIT gje qe nuk eshte bere.Kane grabitur popullin sepse ishin apo jane 150000 studente prej te cileve gjysma studion ne TIRANE pra 70000 studente nga minimumi 200 euro qe duan ne muaj jane afro 12000000 milione euro qe shkojne ne TIRANE dhe prandaj ka pune TIRANA dhe me kryesorja eshte tek punesimi nga keta 70000 vete pjestoje me 5 vite shkolle mbarojne afra 15000 studente ,SA VETE PUNESOHEN NGA KETA?Apo per te patur kamarier me shkolle te larte.

 

A e ke gjo ate Luan Seitin qe ka pas lujt me Luftetarin e Gjirokastres ? Ia rraste gjithmone Partizonit ne Qemol Stafa.

vinte ne krye 1 nder 5 me te miret dhe jo 1 nder 5 me injorantet

Ja ky eshte shkaku qe 25 vjet demokraci ka deshtuar!

edhe ky shkrim ben pjese tek kjo 

 jo 1 nder 5 me injorantet

Shkrim propagandistik, ne ndihme te Partise, `c`thote Partia ben populli` e pse duhet te kesh frike nga nje fotografi ? Jo per gje. po kjo tregon dobsi te sitemit te kalbur qe kemi sot mbas 25 vjet te renies se Diktatures! Te lutem shume! 

Leonard i qartë . Futu dhe një të pallume këtyre buzëshpërvjelurve që shohin ëndërra me  Mijra para Milionave . Jo për gjë po meqë ky Oleleja e Jozefpërckës i përmend si shifra krahasimore .

Kush ka turp nga Historia e Popullit të tij le të gjejë një Popull tjetër ...ose sot është më e lehtë . Ka shoqata për mbrojtjen e Kafshëve që nuk janë as Politike ku mund të bëhen dhe kryetarë buzëshqyer .

Rama kujdes  me komente .Të eci përpara siç e ka filosofinë e Respektimit të të Drejtave dhe Lirive pa diferencime . Le të shkëputet njëherë e përgjithmonë Shqipëria nga shtresimet Klasore artificiale që nxiti me Përçarjen e tij midis shqiptarëve Bajraktari Intrigant Berisha !

Mos e rruj nga  karshillëqet e kalamajve me tastier dava gëllboqesh si  Gilmanëria. Shqiptarët kanë të drejtë të Respektojnë Historinë pjesë e së cilës kërkon të bëhet pa i pshurrrur varin ndryshe nga varri sali Qnef berishës që nuk do mbetet  qen pa dhierë !

Plus që Xhibi ka dhe mënd smiley

kam dashur të them edhe këtë :Moza Vlora Duam a po nuk duam ...shuumica epopullit eshte elidhur me te shkuaren ...jemi te pakten 4 breza ..nga 80 -vjecaret deri te 40 vjecaret ..qe kemi lindur ne ate periudhe kur udhehiqte Enver Hoxha ...Eshte e vertete qe gabimi me i madh i atij sistemi ishte lufta eklasave ,si rjedhim i seciles shume bashkekombesa kan vuajtur ...asnje nuk do qe te kujtoj kete pjese te eret te atij sistemi ..kjo duhet fshire njehere epergjiytthmone ...por mos harojme qe kishte dhe shume te mira .....qe brezi i sotem as e imagjinon dot ....E para dhe kryesorja ..arsimini .....ne ate kohe nuk kish rendesi ne ishe bij punetori ,apo drejtori ...sejcili merte ate qe meritonte .....ishte shendetesia falas ....shtroheshe neper spitale ,kuroheshe ,kur dilje merje dhe raport qe te sheroheshe plotesisht ...rije ne shtrat dhe rroga te paguhej .....shtepite ishin falas ....puna ishte edetyruar ,,,,perkundrazi ..nq.s nuk veje ne pune te denonte si parazit ...kush vidhte 2000 leke te vjetra futej ne burg ....Nuk kishte droge ....nuk kishin frike vajzat egrate te shkonin naten ne pune ...nuk te vinte njeri tritol ......dhe te gjitha keto i duan sot edhe ata qe dije mund te kene vuajtur .nga regjimi n i enver hoxhes ,,,,,,,,ata ishiin ndryshe kerkonin me te miren ,kishin ideale dhe mendje te hapur .....ata vuajten sepse ....guxuan .....por jam esugurt qe realiteti qe po jetojme nuk eshte ajo qe duan ...prandaj duke ven ballancen midis asja periudhe dhe kesaj ..ku antivlera shitet ysi vlera ..ku imoraliteti shitet si moral ....sigurisht qe periudha e udheheqir nga Enver Hoxha ishte me emire ....Nuk ishte demokracia qe enderuam ...kjo qe kemi jetuar per 24 vjet ...njeriu vdes kur haroet ..po si duket enver hoxha do te roj dhe per shume dekada te tjera ...deri sa te vdesin te gjithe ata qe linden ne at eperiudhe ...!!!!.

Se sa i lidhur ndjehesh me ate regjim, fol per vehten tende, por mos e pergjithso, dmth mos na fut te gjitheve ne nje thes.

Do ishe ti ne gjendje te jetoje me ato kushte dhe sistem jete si atehere dhe tani?! ( meqe ka pas shume gjera pozitive)Se gjerat kane ndryshuar shume ne cdo drejtim. Jo vetem atje por ne te gjithe boten. Se kur e kujton keshtu per nje cast te ngjall nostalgji ajo kohe, ai sistem apo dhe vete njerezit... mbylli syte e provoje ta rimendosh veten Then and Now. Leqe se mos mendoje atehere si tani ti.

kujtese vetes: s'duhet me i lexu me analfabetet!

 ndaj lerini njerezit te admirojne ke te duan. 

Edhe ju lerini njerzit te shurrojne ku te duan. Deal ?

Më fal po zgjerohesh KOT i nderuar leonard ! Problemi është shumë i thjeshtë .Pikërisht për të mënjanuar këto evidentime tuajat, duhet Hedhur Baltë e njollosur në Gjenezë ai sistem.

Parakalimi si Fitimtarë ditët e Çlirimit të qytetve e zonave nga Errësisra shekullore dhe kryesorja po aq sa nga Fashizmi e Nazizmi edhe nga  Klasa Anadollake e korruptuar e bashkëpunëtore për shitjen  Shqipërisë me çdo Pushtues ,  pjella të së cilës ngrenë Kokë me " artikuj mer jahu " sot  të " mbathur " mirë padrejtësisht me Paratë e djersën e gjakur dhe mundit të Popullit ... është momenti më Historik i Rallë Sot me të Gjallë !

Propogandimi i kësaj pjese të vuajtur , që nuk u nalizua KURË në sensin e drejtësisë , është një artifc që pengon ecjen , aq më tepër e përdorur nga Intriganti Berisha si shkop Polici Moral ndaj 90% të Populsisë pas 92 .

Pjesa e Historisë së emancipuar në të gjithë Botën janë Përkujtimoret e të rënëve për Liri . Veçanërisht të LII ...dhe ato kanë Komandantë . Kaq !

Kanë dhe Gëllboqe si Gilmani me shokë të " revoltuar revolucionarë "

Arvizu ka thënë se prezenca e këtyre fotove në ceremoni e njollosën atë. Fotoja siç tha ai më tej është fyerje për shqiptarët.

por shoku Rama na meson ti dallojme te fandaksurit

Keta jane sharlatane dhe plehra. U eshte bashku edhe avokat Ngjela, se fundmi. Kush do me bo emer shan Dullen. Po pse Lubonja Seniors, apo Ngjela Senior ska bo krime ne kohe te luftes e mbas lufte, apo vetem Enveri vriste. Po bashke i kan bo krimet e mos te na ringjallin mo luften civile se eshte nje faqe e turpshme e historise sone.

Kush se do Dullen eshte provu  i lire ta pshurri, kush e do le te flere me foton e tij ne krevat. Sa injorance e sharlatanizem ka ne Politiken Shqiptare sidomos nga keta te ofendumit e te baraslargumit. Shifja avokat Ngjelen qe u lebetiste pse polici nuk arreston veteranet me portretin e Dulles ne dore. Avokat eshte Ngjela apo Druvar?

Mbi cfare Neni do arrestohen Pensionistet Hoxhist kur Parlamenti i Cunit te Sheqeres dhe Tak Femnes per 24 vjet nuk i hoqen as Titujt hero i popullit e i Socializmit dhe kur nuk kane bere denimin zyrtar te komunizmit. Nano me Liken jane specialista por asnje prej tyre nuk mba titull e dekorata Heroi. Ku i rref njerezve e cfare dekoratash dun me i vesh vetes sharlatanet tane.

ket popull nuk e merr vesh asnjehere. Edhe i thone berishes enverist, edhe jetojne ala me fotot e enverit

popull i lashte, o bredho.
 

Vetem kriminelat mund te marrin ne mbrojtje ate sistem te degjeneruar qe shkaterroi me mijera jete njerezish. Po e keqja eshte se ata qe i degjeneroi me shume nga trute, ata jane dhe mbrojtesit me te flaket te tij. Industri ndertoi dhe Hitleri, autostrada ndertoi dhe Ducja, po Hitler dhe Duce mbeten.

Keta fosile te asaj kohe qe mbrojne plot zjarr ate sistem te ndyre dhe ate kriminel te kriminelave, jane vetem per muzeume.

Nqs u pelqen ai sistem le te shkojne ne Kore te Veriut, ne vend qe te harxhojne parate e taksapaguesve imperialisto - amerikane per te marre ilace per te kuruar semundjen e tyre te kokes dhe per te harruar krimet qe vete kane bere ne ate kohe. E ka fajin Obamacare.

Nqs u pelqen ai sistem le te shkojne ne Kore te Veriut,

ose ne Kine.

 ne vend qe te harxhojne parate e taksapaguesve imperialisto - amerikane per te marre ilace per te kuruar semundjen e tyre te kokes dhe per te harruar krimet qe vete kane bere ne ate kohe. 

Eshte rrumullake kjo e shkrete Bote. E ke pyet Wesley Clark se sa e ka rrogen si antar i bordit te "Bankers Petrolium"?  E di ti grup qe jane 1.3 Bilion Dollar ne vit  qe kjo kompani vjel ne Shqiperi. Vetem nga Bankers. pa llogarit te tjeret. 

 

Ke shume te drejte per bankersin.

PO  Bankers eshte kompani kanadeze. Shko beji nje proteste tek porta.

Pastaj kontraten me bankers e beri Partia Socialiste ne kohen e Nanos.

 

 

 

i zemeruari ketu erdhe ti. dhe fillove te fluturoje me presh duke u dhen mend njerezve ku duhet te jetojne.pra rrjedhimisht ti po ben gam gam

E kishim fjalen tek parate " qe na japin pra'  na japin 5 dhe na marrin 55,

Bankers nuk eshte kompani kanadeze. Ka zyra ne calgary po,por per Taxat eshte e rregjistruar ne Caiman Islands ( por nuk eshte e rendesishme kjo) sepse ATA i nderojne flamuret sipas interesave, kandez,usa,britanik . etje .

Une nuk isha/jam i zemerura thjesht te ktheva ty pergjigje  per :1-vendin qe duhet te zgjedhin veteranet sipas teje. dhe 2. Mosmirnjohjen per taksapaguesit e huaj qe po na "dhurojne" para..

 

preshin ta hash e ta mbash ku te doje e bardha zemer.

fakti qe nje kompani kanadeze ( ti e ngaterron adresen e rregjistrimit me adresen e operimeve) atje shko protesto po ta mbajti bytha. Edhe clarkun e ke shume afer, shko hidhi nje kepuce po ta mbajti bytha. se keshtu gam gam patriotizma dine te bejne te gjithe.

sa per veteranet, edhe shqiptaret e ndershem te shkojne ku tu doje qejfi.

kriminelat e kam llafne une, ata qe nuk e duan imperialimizin amerikan. duhet te shkojne ne pi..ke te s'emes, nuk me duhet hic.

ti ca je?

Me presh po fluturon ti , por nuk ke sy te shikosh. 

Adresse zyre ne calgary...LOL, qe te genjejne sylesh si puna jote .. Nqs jane kompani kanadeze shiko i cik tek websiti i tyre sa vendburime kane ne calgary. oo prit mos u lodh se ta them une  ZERO, ASNJE, e gjithe veprimtaria e tyre eshte ne shqiperi.. edhe nje gje tjeter. KU JANE REGJISTRUAR SI KOMPANI.  ku i paguajne taksat, kush jane bordi drejtues. shiko emrat. dhe jo ku i kane zyrat.dhe c'flamur kane ngritur.

 

 

sylesh mos je vet.  shiko si devijove muhabetin tek bankersi.

Sa here qe hapet debati i krimeve dhe kriminelave te asaj kohe, ju syleshat qe nuk e doni hic kapitalizmin na cani menderen duke e devijuar muhabetin ne tema te tjera.

nuk pres qe nje enverist si ty te shaj kriminelin. por mos na caj bythen me tema te tjera.

te pyta kujt grupi i perket: krimineleve te enverit apo veteraneve te ndershem, po nuk me ktheve pergjigje.

nuk ka gje. e di pergjigjen. 

ika se kam pune te tjera.

 

Enveri ka vdekur ne vitin 1985, nqs nuk e di. 

 Enveriiiii uuuuuu gogoli do tju haje.. Akoma me keto do vazhdoni.... Se komunizmi . se kapitalizmi..

Dhe vu vjedhja. dhe shkaterrimi, Nuk kane se c'te thone se c'ben per kete pune per 24 vjet, dhe e kane gati mbrojtjen, nxjerrin nga dollapi fantazmen e Enverit dhe perpiqen te trembin njerzit. Do tju haje Enveri.. LOL... Enveri Vdiq , nuk ngjallet me. Ai e mbylli kapitullin e vet. 

jo re, pse ne '85 vdiq ai qeni. si ikin vitet eh?

Po ama kete e ke thene bukur:

Nuk kane se c'te thone se c'ben per kete pune per 24 vjet, dhe e kane gati mbrojtjen, nxjerrin nga dollapi fantazmen e Enverit dhe perpiqen te trembin njerzit.

Tamam o burre. nuk mjaftojne qe e vodhen kete vend gjithe keto vite, tani nxjerrin nga dollapet  fotografite e kriminelit dhe na cajne derrasa neper mitingje. Nuk ndahen dot prej tij. U del si fantazem enveri neper dhomat e gjumit. Paranormal activity. Shume bukur e gjete kete metaforen.

Hallall,  kete here ke folur si burrat.

Hajt tung, pra.

 

 

galile, jam kurioz te di se sa e ka rrogen Clarku. Dhe kjo 1,3 bilion dollare, eshte vlera e naftes qe nxjerr, se nuk e kuptova mire. 

zotni Roland b.... nuk te lejoj te tallesh me sistemin tone shendetsor qe krahasuar me ate tujin duket si Olio me Stelion!!!!!

Fakti eshte qe nen sistemin komunist, shoqeria shqiptare njohi zhvillime te rendesishme kulturore dhe kete nuk mund ta mohoje asnje historian serioz. Sidoqofte, portreti i Enver Hoxhes si perfaqesuesi me i larte i diktatures eshte nje akt antinjerezor qe nenvleteson te gjithe ate vuajtje qe iu shkaktua familjeve te persekutuara. Eshte turp per ata qe kane nxjerrur portretin e tij dhe turp per KM-ne qe nuk ka mbajtur nje qendrim me te ashper ndaj tyre. Nje akt i tille duhet te kriminalizohet.

Një sasi bëlbëzakësh deri dje  bij kriminelësh e bashkëpunëtorësh të nazi-Fashizmit kanë ngritur jo vetëm Kokën por edhe Bishtin përëpjetë .Historia është e shkruar .Njerëz të Hurit e Litarit që u rreshtuan me bajonetat e Pushtuesit  kanë lënë mbrapa bishtra që mendojnë se u ka ardhë Koha të gjallërohen. Nxitim .

Në se janë pjesë e ndëshkimeve nga PP le të mos bëhen bashkëpunëtorë e vegla të kriminelëve ordinerë me pjellat e Anadollakëve Fashistë e Nazistë ..Le të mos shkrihen në anonimat për gjërat Kapitale si Lufta për Çlirim me ata që shitën Shqipërinë e bashkëpunuan me Pushtues , mbi vlerat e të cilëve u mbështet dhe Bajraktari Berisha për ti propoganduar si themeli demokracisë smiley

Ata që janë dënuar janë të shpallur me Vendim Gjyqi të Nurenbergut si kriminel Lufte.Kush të dojë le ti referohet listave të miratuara .Dhe këto Lista nuk janë kur u vendos Socializmi por Fill me Festimet e Çlirimit të qyteteve nga partizanët e komandantët e tyre që përkujtohen SOT !

Spekullatorët të gjejnë temë tjetër ose le të bëhen pjesë e Gëllboqes Bakalli !

Sot është kohë tjetër . Për trima që përmjerin varreve ... Rapadam rapadama dipi dopa e topi ra te Gropa....B ...shyqyr !

qyfyri popull akoma pas 24 vjetesh, nuk e ka kuptuar akoma thelbin e demokracise te permbledhur me pak fjale: e drejta per te manifestuar dhe liria e ideve te shprehura ne to, por nen zbatimin e rregullave qytetare dhe ato publike. dmth, lajmero entin administrative, paguaj ndonje gje te vogel nqs do te zesh per pak ore truallin publik, na trego ne harte nga do te nisesh dhe ku do ndalosh, mos shqeteso kalimtaret dhe mos ngacmo kryesekset, po kendveshtrim ballor drejt idealit te paracaktuar. ja u kry!!

Po ti me mire shkruaj qe je kunder perkujtimit te luftes anti-fashiste sesa ..Ata qe dalin me foton e enverit jane ish-partizan, dhe enveri ishte udheheqesi i tyre.Vete fjala Partizan, nuk ka nevoje per me shume shpjegime e sqarime. futja kot...sikur nuk e di zotria. Sa per ate se çfare mund te bej Rama e Arvizu per ti ndaluar..ti bien murit me koke mendoj une,se edhe pas 100 vjetesh te tjere,foto e enverit ka per te qene aty sa here te kujtohet ajo lufte,ndryshe te zhduken ata dhe gjithe te tjeret qe nuk e durojne ate foto nga ato ceremoni !

Kur kam ardhë për herë të parë këtu pas 2000 , kaloja nëpër sheshin e famshëm të nev Yorkiut City  Më bër përshtyoje . Në një Padium një fjamur drapër e çekan , nja dyqind popull rreth e rrotull dhe njoni që Ulërinte ..Poshtë Imperializmi ..smiley

Rrotull tyre ca policë indiferentë , nja tre katër dhe nja tre katër me kuaj vinin përqark këtij grumbullimi . Lenua në Fjamur smiley

Paskëshin qenë Neotrockistët . Dhe sipas asaj që mora vesh ..Paguj vendin , jep parullat që do hedhësh , cakto Orën dhe mba përgjegjësi për Rregllin ..dhe JEPI !

Mëmëdhëmbja  është akoma nën Pushtetin e Injorancës e Harbutllëkut dhe të gjitha këto ARTIFICIALISHT të propoganduara si Vlera nga Një Përçarës Injorant e Hipokrit Klasi si Bajraktari Berisha , rreth ideve e ulërimave të të cilit grumbullohen si mizat e M.. gjithfarë Bakkallësh duke spekulluar me të drejtën për tu shprehur e patjetër pas tij  trima Interneti  për Koqet e Ademit  !

smiley

Ky Arvizu kot na ca bythen me ankesa per portretin e Dulles. Ky paska qene vete spiun Sigurimi.

Pjese e nomenklatures te Sigurimit (famekeq) te Shtetit, Instruktore qe kane ne Curiculumin e tyre pregatitjen e Grupeve terroriste qe nga Lindja e Mesme e deri tek Grupet Marksiste te Amerikes Latine etj., spiuna e xhelate që kanë larë duart e krahët me gjakun e martirve që i mbytën me duart e tyre për Lirinë e Fjalës, të fesë, të mendimit e për një Shqipëri Demokratike, për ironi sot “strehohen” me bujari dhe punojnë aktualisht në Ambasadën Amerikane në Tiranë prej vitit 1991 e në vazhdim.
Selia Diplomatike e Shteteve te bashkuara ne Tirane, ndoshta nga keqinformimi apo nga pa mundesia per te kontrolluar te kaluaren e ketyre personave, fyejne kujtimin e te kaluares diktatoriale 50-vjecare te popullit shqiptar duke punesuar keto pinjolle te dhunes marksiste te cilet masakruan nder celi e burgje dhe te likujdimit të njerezve që luftuan për Lirine e fjales e te mendimit, symbol i te ciles ato besuan deri ne vdekje se jane Shtetet e Bashkuara.
1- Astrit Pullazi, nga Tirana.
Ka filluar punë në ambasadën amerikane sapo ajo hapi portat e saj në Tiranë më 1991. Ky privilegj i është rezervuar prej amerikanëve për merita të veçanta: Pullazi ka qenë shofer i Enver Hoxhës. Në çdo rast që ndodhet vetëm, Astriti këndon këngën e tij të preferuar: «Enver Hoxha, o tungjatjeta!» Dhe jo pa të drejtë.
2- Belul Cuka, nga Peshkopia.
Ish-shofer i Kadri Hazbiut. Krenarinë për të kaluarën e tij e përmbledh në këto fjalë: «Kudo që e çoja me veturën luksoze “grushtin e hekurt të diktaturës” dridhej foshnja në bark të nënës.»
3- Besnik Malo Çala, nga Vlora.
Ka filluar punë në ambasadën amerikane bashkë me Pullazin më 1999.
Cilësia e tij më e preferuar prej amerikanëve: Ka qenë kuadër i mirënjohur i Ministrisë së Punëve të Brendshme të diktaturës, ekspert i stërvitjes së grupeve terroriste marksiste-leniniste të mbiquajtura «Brigadat e Kuqe», të cilat stërviteshin në Shqipërinë diktatoriale. E ka ushtruar aktivitetin në kampet stërvitore në malet e Burrelit dhe në Pishë Poro të Vlorës. Lidhur me të kaluarën e tij, Besniku i Partisë shprehet me krenari: «Bin Laden do ta kishte pasur zili aftësinë time stërvitore të terroristëve.»
 

smiley

Vertet do ishte interesante t'i beheshin keto pyetje Departamentit te Shtetit.

Qemol, bo vaki per ato sherbime qe kane nevoje ambasadat, keta kane qene birinxhi.

 

4- Emri Baja, nga Kukësi,
Survejues i ambasadës amerikane në Tiranë. Gjatë veprimtarisë 15 vjeçare në Ministrinë e Punëve të Brendshme të diktaturës ka qenë krahu i djathtë i Kadri Hazbiut. I mirënjohur për egërsinë e tij ndaj “armikut të klasës”, Hazbiu e emëroi për disa vjet shef të kampeve të internimit në rrethin e Lushnjës për të mbjellë terror. Të internuarit e rrethit të Lushnjës të asaj periudhe shpreheshin:
«Xhebraili nuk mund të ketë pamje tjetër veç asaj të Emri Bajës.»
Lidhur me veprimtarinë e tij përkrah Kadri Hazbiut, Baja kujton me nostalgji:
«Ministri më kishte thënë disa herë: Kur ti mendon se lufta e klasave është zbutur, unë ia bëj të njohur këtë shokut Enver dhe për armikun e klasës bien kambanat e vdekjes».
I mbiquajtur me humor prej ambasadorit amerikan «Barometër i luftës së klasave», komunistit veteran Baja i është besuar survejimi i ambasadës së «imperializmit amerikan».
5- Hasan Spahiu, nga Skrapari.
Kuadër i sprovuar i Sigurimit të Shtetit i rekomanduar për punësim prej Sulo Gradecit, i cili ka shkruar dikur për të:
«Sikur shoku Enver të më pyeste: “Pas teje, kush është personi që më do mua më shumë?”, unë do t’i përgjigjesha pa u menduar: Hasani.»
Hasani ka qenë sekretar partie ne Farkë të Tiranës, tek helikopterët. Në çdo xhep të tij mban një fotografi të Enver Hoxhës, ndërsa në shtëpi ruan me mall një statujë të vogël fildishi të diktatorit, të cilën e ledhaton në mbrëmje deri sa e zë gjumi.

6- Selami Liço, nga Peshkopia.
Ish-oficer zbulimi në kohën e diktaturës dhe oficer ushtrie deri më 1997. I akuzuar për kontrabandë masive armësh prej vitit 1997 e në vazhdim, Liçon e mori në mbrojtje ambasada amerikane në Tiranë, ku edhe u punësua në vitin 2000. Atje vazhdon të jetë edhe sot. I befasuar prej ngrirjes së dosjes së tij penale mjaft të ngarkuar, nuk lodhet së përsërituri fjalët:”Mallkuar qoftë kush mendon se amerikanët janë antikomunistë!” Gruaja e tij ka punuar gjithmonë në Bllok.
7- Agim Bllaci, nga Gjirokastra.
Ka filluar punë në ambasadën amerikane qysh më 1991, me “ajkën” e të punësuarve atje.
Deri më 1973 – sa kishte gjallë babanë –, ka jetuar në “Bllok”. Është dëgjuar të përmendë shpesh kujtimin më të shtrenjtë që ruan nga jeta në «Bllokun e Udhëheqjes”:
«Sa herë që vinte për vizitë tek ne, shoku Enver nuk harronte t’i thoshte babait: “Prokurorët e vendosur si ti janë maja e shpatës së diktaturës së proletariatit, shoku Misto Bllaci. I tmerrove klerikët me pretencat e tua, që s’njohin dënim tjetër veç atij me vdekje. Uroj që edhe Agimi të eci në gjurmët e tua.»
Për meritat e babait dhe të tijat, Agimi dhe gruaja e tij ndodhen të dy të punësuar në ambasadën amerikane.
8- Bashkim Male, nga Erseka.
Ish-oficer, pilot, aktualisht mbikëqyrës në ambasadën amerikane. Bashkëpunëtor aktiv i Sigurimit të Shtetit. Shokët e tij të punës trembeshin më shumë nga Bashkimi, se sa prej kryetarit të Degës së Brendshme.
«Përpiqem të jem më tolerant kur më shajnë për familjen, se sa kur më përgojojnë karrierën time si anëtar besnik i Partisë së Punës», pranon me çiltërsi Bashkimi.
 

9- Sadik Hasko, nga Skrapari.
Një tjetër rekomandim i goditur i Sulo Gradecit, i cili është shprehur me respekt të thellë si për patriotin e tij edhe për ambasadorin amerikan në Tiranë:
«I vetmi komisar që i ka lexuar nga tri herë të gjitha veprat e shokut Enver është pikërisht Sadiku. Një ditë Sadiku, i përhumbur në kujtime, shkroi instinktivisht me bojë të kuqe mbi një mur të ambasadës emrin e pavdekshëm “Enver”. Falënderoj nga zemra ambasadorin amerikan i cili, në vend që ta pushonte nga puna mikun tim për pakujdesinë e treguar, e thirri në zyrë dhe i dhuroi një flakon parfumi Nostalgji. Vetëm tani po arrij ta kuptoj disi shprehjen e hollë që më kishte përsëritur disa herë shoku Enver gjatë viteve të fundit të jetës së tij të ndritur:
“Sillo, në politikë gjërat nuk janë ashtu si duken. I shikon ata anglo‑amerikanët ti? Aq sa jam unë besimtar se kam mbiemrin Hoxhë, aq janë edhe ata antikomunistë”. »
10- Veli Varfri, nga Tepelena.
“Bashkëpunimi me Sigurimin e Shtetit për mua ka qenë po aq i domosdoshëm sa edhe frymëmarrja”, thekson Veliu me modesti.
Edhe sikur të mos quhej Lug i Zi, ai vend atë emër do të kishte marrë prej nënave të shumta tropojane që veshi me të zeza Veli Varfri, duke iu vrarë djemtë në kufi.»
Sa herë që bie fjala për Enver Hoxhën në ambasadën amerikane, Veliu përdor epitetin «I paharruari», duke psherëtirë dhe sytë e tij mbushen menjëherë me lot. Nëpërmjet një sajti privat shpërndan stema të ish-diktatorit
11- Bardhyl Poda, nga Erseka.
Një ndër komunistët fanatikë që e ka vizituar më shpesh shtëpinë muze të diktatorit në Gjirokastër, duke pozuar çdo vit para saj. «Sigurimi i Shtetit për mua ka qenë Zoti në tokë», shprehet Bardhyli në konfidencë.
12- Qemal Bashkurti nga Tropoja,
Baba i profesorit dhe akademikut, Presidenti i Universitetit, Lisen Bashkurti. I pyetur nëse do të dëshironte që t’i ngjallej njeriu i tij më i dashur që nuk jetonte më apo ish-diktatori, Qemali është përgjigjur pa ngurruar: “Nuk kam pasur në jetë njeri më të dashur nga Enver Hoxha”.
 

Hmmmm

Portretet e atij vampirit ne ceremoni qeveritare, thoni si te doni, por realisht jane te papranueshme! A mund te mendohet te dal dikush ne Gjermani qofte edhe me nje simbol te Hitlerit?! Pa lere me qe pas shpines se kancelares Merkel te tund dikush portretin e Hitlerit!

Bakalli ka bere nje artikull te mire. Dyshimi qe kam une ka te bej me qendrimin e Kryeministrit tone, dmth, cfare do te thote Edi Rama me "lejen" qe u jep  portreteve te diktatorit ne ceremonite zyrtare perkujtimore? Dmth se diktatura ishte e mire, normale? Dmth nuk ka gje se ai perbindesh ngriti mbi djersen dhe gjakun e shqiptareve nje nder diktaturat me cnjerezore qe ka njohur njerezimi? Dmth ai eshte OK dhe nuk e ka problem qe ai dhe qeveria e tij pozojne me Enver Hoxhen? 

A mendoni se ne si popull jemi te imunizuar nga diktaturat dhe diktatoret, dhe kemi nje demokraci aq funksionale, sa nuk rrezikojme nga ndonje aventurier alla Like Floriri?

 

Ed Rames nuk i plas per Enverin, po me mire te behet sherr per foton e tij se per cmimin e korrentit e taksat.

13- Kasëm Ymeri, nga Skrapari.
Dëshira e tij më e madhe në jetë: “Të kisha vdekur në të njëjtën ditë dhe orë me Enver Hoxhën!”
14- Albert Hasanballiu, nga Skrapari.
Ky është i rekomanduari i tretë i Sulo Gradecit, për të cilin Sulua vetë shprehej dikur me modesti:
«Sikur shoku Enver të kishte njohur Albertin para meje, historia shqiptare do të kishte mbetur pa Sillo.»
15- Aleks Ndini, me origjine Korça.
Shprehja e tij më e spikatur: “Një ditë pësova një krizë kardiake pranë vendit ku ka qenë liceu francez në Korçë, të cilin e vizitoj shpesh. Në çast mendova: “Ç’vdekje të lumtur paskam pasur fat! Duke u rrëzuar përtokë, do të kem rastin të vë kokën atje ku ka vënë këmbën dikur shoku Enver!”
16- Peti Çala, nga Fieri.
Ditën që u rrëzua monumenti i diktatorit në Tiranë, duke u ngashëryer Peti deklaroi: “Do të kisha qenë i lumtur sikur të vdisja duke më rënë përsipër ai monument”.
17- Shkëlqim Xhagolli, nga Tirana.
“Po të kisha vdekur duke qenë anëtar i Partisë së Punës, me siguri vdekja do të kishte qenë shumë më e ëmbël për mua nga ç’do të jetë një ditë në të ardhmen”… është shprehur mes miqsh Xhagolli.
18- Hajri Mazaj, nga Vlora.
I paepur në zhvillimin e luftës së klasave edhe brenda fisit të tij të cilit i krijoi probleme serioze, Mazaj u kishte dhënë urdhër të prerë postave të kufirit në Peshkopi:
“Ose asgjësoni thyesit e kufirit, ose vrisni veten; rrugë të mesme nuk ka”. Idenë e tij për vlerën e jetës, Hajriu e ka përmbledhur në pak fjalë:
“Sa boshe do të më dukej jeta, sikur shoku Enver të mos më dilte çdo javë në ëndërr!”
 

19- Fejzi Hoxholli, nga Korça.
“Shumë herë u kam tërhequr vërejtjen prindërve që nuk më kanë çuar emrin Enver”, ka thënë Fejziu me keqardhje.
20- Mels Arapi, nga Vlora.
Të afërmve të tij u ka lënë këtë amanet: «Nuk duhet të harroni të çoni mbi gjoksin tim në arkivol teserën e Partisë së Punës.»
21- Isa Lumani, nga Erseka.
Çdo i interesuar mund të gjejë në shtëpinë e Isait secilën prej “veprave” të ish diktatorit. «Veprën 19» në anglisht ia ka bërë dhuratë ambasadori amerikan më 16 tetor 2008, me rastin e 100 vjetorit të ditëlindjes së diktatorit.
22- Aleksander Shtepani, nga Tirana.
“Sikur shoku Enver të kishte jetuar edhe 9 vjet, Shqipëria do të kishte mbërritur në komunizëm”, ka profetizuar Shtepani.
23- Muharrem Ibrahimi, nga Fieri.
“Po ratë në vështirësi, kujtoni shokun Enver; po ratë në nevojë, kujtoni Partinë e Punës!”, i ka këshilluar të afërmit e tij Muharremi.
24- Halit Haliti, nga Erseka.
“Kur mora teserën e Partisë së Punës nuk më ka zënë gjumi dy net nga gëzimi”, është shprehur i përlotur Haliti.
25- Jorgo Kaçi, nga Saranda.
Kur ishte komandant kufiri në rrethin e tij, Jorgua nuk harronte t’iu thoshte në çdo mbledhje forcave të mbrojtjes:”Çdo shqiptar që arrin të arratiset bëhet vegël e imperialistëve, për të luftuar kundër popullit e vendit të tij. Një atdhetar i vërtetë pranon më parë të vdesë, se sa të vihet në shërbim të amerikanëve”.Kur “atdhetari i vërtetë” Jorgo Kaçi pranoi të vihej në shërbim të amerikanëve në ambasadë (sigurisht pa vdekur), atje mësoi disa gjëra që nuk i dinte më parë dhe thirri i entuziazmuar:”Nuk ma priste mendja kurrë që karriera ime komuniste, e ideuar në Komitetin e Partisë të Sarandës, do të realizohej në selinë e ambasadës së Imperialistëve Amerikanë në Tiranë! I ftoj gjithë shokët e mi të idealit që parullën “Lavdi Marksizëm-Leninizmit!” ta zëvendësojmë me “Lavdi prapaskenave të politikës!”

26- Rrapo Hazizi, nga Skrapari.
Shef i kufirit të jugut deri më 1991. Rrapo Hazizi mbahet mend për vrasjet e shumta në kufirin e jugut të shtetasve që tentonin të arratiseshin. Për këtë “meritë të spikatur”, Ramiz Alia e dekoroi posaçërisht në fund të vitit 1990. Po për të njëjtën meritë, ambasada amerikane e punësoi duarpërgjakurin Rrapo pak kohë pas dekorimit.

 

Prej datës 03 shkurt 1990 deri në datën 23 gusht 1990 (pra, brenda një periudhe më pak se dyqind ditë) me urdhër të Rrapo Hazizit janë vrarë prej postave të ndryshme të kufirit të Jugut 23 shqiptarë me moshën mesatare 27 vjeç. Ky krim i përbindshëm ka ndodhur disa muaj pas përmbysjes së komunizmit në Evropën Lindore dhe në një kohë që në Shqipëri ligji i vendosur rishtas parashikonte një dënim maksimal deri në pesë vjet heqje lirie për shkelje kufiri.

Qemolo, luj venit mor burre, sa te verteta ka ne kete tekst qe solle ketu? 

Lujta... te gjitha te verteta.

Shef i kufirit të jugut deri më 1991. smiley

Nuk ka shef Kufiri . Ka komandant Poste dhe Kom Batalioni Kufiri .. Për hir të të vërtetave që operojnë  mashtruesit ordinerë Politikë me shënime të grumbulluara nga të shkruarat e Ushtarëve dhe raporteve të sigurimsave që janë me Saliun .

Rrapua ka Urdhëruar smiley ...

Mirë që nuk paska urdhëruar Posta në Sulm mbi Tiranë se liroi nga Burgjet armiqt Ramizi ..smiley

Ky që dinte anglisht këtu ishte më i qartë në disa gjëra , si ruajtja e kujtimeve të " shokëve të Organeve tona  " dhe e drejta për ti botuar ato  smiley

Po nuk tha kot Blerimi Partisë.. E dimë ne nga e kemi të keqen po nuk kemi Ç'ti bëjmë ...Poshtë Amerika !

Qe shumë i sinqertë pas të vërtetave .Ku bëhet ai ? Ka nonjoni shënime ?

diqitu diqitu, diqiture qi tutje tu

meqe s'ra fjala, ndihet mungesa e poezive per Enverin ne kohen e tranzicionit, ka vec postera/proze. Azbi Kasaj gjithashtu ka kohe qi s'eshte prononcuar per njesitet guerile...

Likja duket sikur thote per ate anash, akoma ketu eshte ky, na cau ...smiley

Likja ashtu duket ne fytyre po ne fuckt zemra ne ato momente i kendon ciltersisht (per popullin, kuptohet, hallet e te cilit e treten si qiri-riri):

"majtas Rama, mbrapa Enveri, me shpejt drejt Evropes, te fluturojme si skifteri" 

"shyqyr Enveri eshte vec ne resme, pa ky majtas dhe kur i rras ngjalen qesh, Evrop e flori sa shume ju dua" 

Edhe këtu më kujtohen historitë e brakaxhijve të revoltuar revolucionarë .U testun dhe fillun ankesta tek Përfaqësuesi i sigurisë amabsadës USA .

Zotri .Ju më përjashtut mu që jam familje e përndjekur dhe vet i dënuar me burg dhe morët në Punë këtë ish oficerin e diktaturës ?

Përgjigja e HAPUR faqe të gjithëve !

"Nigjo mor çun .Ne marrim në punë ata që janë të padënuar .Ti je mësu me shkel rregullat dhe ke hy në Burg dhe nuk e ke përgjo ti shkelësh prap . Ky tjetri  e njeh shtetin dhe nuk ka shkelë rregullat .Po i shkeli dhe ky ka për të hy në burg si ty . Plus që ne dum specialistë nuk dum regjistrush emrash   e mbajtës shënimesh prapa dyerve të Haleve "

smiley

Tani e lexova smiley..Me këto të Azbiut je Flori smiley

 

Attention seeking disorder :
The emotionally immature person has low levels of self-esteem and self-confidence and consequently feels insecure; to counter these feelings of insecurity they will spend a large proportion of their lives creating situations in which they become the centre of attention. It may be that the need for attention is inversely proportional to emotional maturity, therefore anyone indulging in attention-seeking behaviors is telling you how emotionally immature they are. 
Attention-seeking behavior is surprisingly common. Being the centre of attention alleviates feelings of insecurity and inadequacy but the relief is temporary as the underlying problem remains unaddressed: low self-confidence and low self-esteem, and consequent low levels of self-worth and self-love.

Kjo per bilen me siper qe rri gjithmone shkref. 

P.S. translation upon requestT

Kjo per bilen me siper qe rri gjithmone shkref. 

smiley

 

Kom gjet të sëmurë psikik edhe këtu në USA që  dinë shumë mirë Anglisht . I thash vetes ..

Kot që rron .smiley Ja një kategori që ka Ideeale ! Mba shënime njeh probleme i ngrë ato .Ka kulturë të gjithanëshme  edhe në Anglisht

Kishte vetëm një gjë të ndryshme nga Objektivat që doja unë.

Sa herë që fliste i dilnin jargë nga goja dhe kontrollonte xhepat pas bythe mos i binin shënimet ....

Ky Bakalli qe kur doli ne nbeshtetje te reformes fashiste te arsimit te larte, qe i jep shtetit te drejte tu japi para privateve gjoja ne emer te se mires publike (se kujt uni privat, dihet ajjo - miqve e shokeve) me eshte peshtirur. Tek e fundit e ka per detyre punon tek Uni Cilit.

Tani, shkrimin ketu i lexova veten shifting baseline. Dhe mu kujtua ajo historia e asaj bretkoses qe ne rastin kur hidhet menjehere ne uje te zier kercen perpjet dhe del nga ena. Ndersa kur hidhet ne ene dhe uji ngrohet ngadale, bretkosa zien bashke me ujin, pa e ndjere ate qe po i ndodh meqe ekzistojne mekanizma qe pershtaten me gjendjen qe varion.

Ore Fakte interesante ka qit ky Qemoli ....mos ke punu gjo ke borderoja e MPB-se ..?

Do i pergjigje per ate apo e merr me men ? 

Qemoli ka harru qe nga 90 e ketej njerzit kane ndyshu, Nuk eshte cudi qe ky kontigjent qe ka hedh Avdija, te jete ne radhet e RD, se aty gjen shume njerez qe glorifikojne figuren e njeshit Sali Berisha.

U mërzitën dhe Ljepujt për jetën e tyre nën diktaturën e kafshëve që i hanin kort së koti  dhe u mblodhën e vendosën

Nuk jetohet më kështu . Të mbytemi se jemi frikacakë .

U nisën drejt pellgaçes dhe nuk i dëgjuan këshillat e Doktorëve që meren me sëmundje psikike të fryrje - çfryrjeve dhe Jargëzimeve pas B...problemeve

Sa Ju afruan pellgut ..kur Pëlltum nji nga nji Bretkocat u hodhën në Ujë.

Ndërhyri Doktori me B..probleme

U thashë unë që fryrja -çfryrja është efekt i pandërprerë ndër qëniet sipas rasteve. Tani e kishin rradhën Zhabat ...

Dhe kështu shpëtuan ljepujt

smiley Ai mollopupi majtas qeka entuzioasmu shume nga komedia e funit e Fevzos. 

Eshte idiotesia e politikaneve te brezit te mesildes me  shoke e shoqe ne qeverisjen e vendit, qe po e bejne enverin te duket si profesor emeritus.P.sh askujt nuk ia merrte mendja ne 1990 se 24 vjet me pas sfida kryesore e qeverise do te ishte mbledhja e faturave  te dritave...

sepse askujt nuk ia priste mendja atehere qe pas 24 vjetesh te qeveriste prap partia e punes

Po ça bën ore ? Si nuk e keni rënXuar partinë e rapadam rapadam dipi dopa e Demokracia ra tek Gropa ..

Na paska gënjyer komandnati Juaj " na që mposhtëm diktaturën më më më ( tm K.Devole ) ...E Ju jni të frustuar që në djepe .Bebushë po bebushë Klasi që flini e zgjoheni me Ëndërra të princit të Prallës .

Partia e Punës të bënte dhe HEC-ce dhe të vinte dhe KOQET në bigë sikur të mendoje të mos paguash jo me të mos paguje ...

Mbetët tek shënimët për Komandant Rrapon smiley. Hani ato pare qyl e mshojni vendit e bëni si të bëni po  kujtoini me nga një  telefonatë  shokët  të Pagujnë Faturat e ti lënë Ham - Humet me Diktatura !

jalla opa rrabadibidibidopa jalla opa

ting, ding, ting ting, ding, ting ting ting ding, ting-ding, ting

Mirë qe e ke kuptu që me qesharakë Histotrikë nuk ndërtohet vend e nuk bëhet Histori .

Maksimumi personazhe romanesh humoristikë si Shkrusi Regjimentit Vanjek smiley

Per mbledhje faturash drite partia e punes e zinte leprin me qerre.po shikoj nje dekumentar per korene e veriut.shoqeruesi i korean i thote gazetarit austrialian :eshte $5. une mendova se ne komunizem gjerat jane falas i thote australiani.ne jemi socializem ,faza e pare e komunizmit i thote koreani . smiley

o alba shif ndeshjen tashti se korene e veriut aty e ke dite per dite te lajmet shqiptare. ky i riu thone eshte me keq se ai qe thyu qafen

C ' u knoqa tu pa i film me Lino Venturen ....i modh ka qene .

ore kot me pyt Kush e ma men ose me sakte a gjendet noj foto e Zoit ..qe priste biletat ke kinema 17 Nentori

 

Po kanë gjet shesh e bëjnë përshesh se Azbijtë kanë në nivelin e tyre smiley Aq u harrin kaplloqja .

Dhe  Xhibolja vjen me gjën e Duhur për problemin e duhur në Nivelin e duhur të InteliDjencës antikomuniste . Flori Xhibole !

Kopaçen Azbi ..Mo ua ndaj të gërmuqurve llafazanë të "organeve tona " dhe dokratorëve psikologë të fryrje çfryrjeve . Njësitet në veprim  smiley

Është shumë e thjeshtë Alaba . Kanë mbush xhepat me para janë fryrë e FOJTUR deri chi hu ( thoshte Hushi Kavajës ) dhe gjëja më e lehtë si zogori  është të meren me " kur iku Gjermani Fundit " . Ja kanë kalu dhe plakës që i ranë syzet e ju thye cipali e nuk e gjeti që nuk e gjeti   ...Oqe janë oqe s'janë ...

Pa le të mos paguajnë faturat . Boll që kemi Komandant Rrapon  të evidentuar smiley

Çfarë skene qesharakësh me qesharakë !!! Nuk mjafton " Epopeja ..." që u ka vënë Vulën në jetë të Jetëve po akoma qisin Kokat si " të revoltum mer jahu "

Zoti kryeministër, më duhet një polici për të ruajtur të paprekura ëndrrat e tim eti dhe të bashkëvuajtësve të tij.

nuk degjon nga ai vesh kryeministri i Shqiperise

..dhe per me teper nuk osht e lehte te mohosh baben.

Sa e njef nga afër Lulzim Bashën  mer jahu . Big Grande Kaka si Drejtor materniteti smiley

A e dini ju zotërinj që personi që del në publik me fotografinë e Enver Hoxhës, dënohet penalisht sot në Shqipëri? A e dini ju se penalisht dënohen edhe në Gjermani dhe në Itali, ata që publikisht mbajnë fotografinë e Hitlerit e të Musolinit? Ku është pilicia shqiptare, pse i lejon? … Pse s’flet pilivesa Tahiri?

Ata s’kanë asnjë lidhje me historinë, sepse nuk e kuptojnë dot që ai që s’ka paguar faturat e energjisë elektirike nga varfëria, nuk ka bërë asgjë në krahasim me pleqtë kriminelë të Enver Hoxhës, që po mbajnë fotografinë e tij, pasi, ata vetë, për 12 000 lekë të vjetra rrogë në muaj, kanë vrarë me duart e tyre bashkëluftëtarët e tyre të ndershëm.ose janë naivë që dashurojnë krimin;

Askush nuk e pranon rastësinë si alibi për një qëllim të lig. Alibia e “rastësisë” së Ramës, është filozofi hajdutësh, që s’e ha njeri në Shqipëri. Por, le të vazhdojnë, shqiptarët nuk do t’i falin kur t’i përmbysin pikërisht për këtë, se këta nuk do të kenë më as president, as prokuror, dhe as kryetar Kuvendi që t’i mbrojë… deklaroj Avokati smiley

...pleqtë kriminelë të Enver Hoxhës, që po mbajnë fotografinë e tij, pasi, ata vetë, për 12 000 lekë të vjetra rrogë në muaj, kanë vrarë me duart e tyre bashkëluftëtarët e tyre të ndershëm. smiley

Poshte Pleqte kriminelete Enverit ...Rrofshin pleqtekriminele te Saliut ..Azbi Njesiti smiley

Eshte shprehja "thuhet" ( nga une, ti, nga ata, nga disa)ajo qe na erreson perfytyrimin e vdekjes.Dhe kjo e shkrete vdekje paska nam shum te keq! Por megjithkete, asnje prej akuzuesave, per ate qe nuk e njohen , vec se " thuhet", nuk e ka pervojen e vdekjes.Si koke llafi,si perfundim, a nuk eshte ca e tmerrshme kur lexojme  plot qe denojne pikerisht ate qe nuk e njohen kurre? Sidomos kur nuk dine se plot njerzve vdekja u vate  dhe gjene u vete ...ne ndihme.Sa e sa njerez  i cliron nga vuajtjet , nga ankesat, nga lutjet, nga mospasja, nga pakenaqesite, por edhe nga marrezite, nga e shkuara ... apo  dhe nga mos zbatimi a kundervenia ligjeve? 

Njerzit mbeten nen pushtetine " askujt" , qe nga casti kur clirohen nga frika e vdekjes...Besoj se vetem ahere do te kete me pak te marre, si Bakalli ....e ca rober te frikes ....se shkuar ! Do te vije, besoj, ajo dite , kur fotot te mos i " trembin " me ! 

 a nuk eshte ca e tmerrshme kur lexojme  plot qe denojne pikerisht ate qe nuk e njohen kurre?

Me e tmerrshme akoma ishte diktatura qe keta plot njerez denojne. Mos prit qe ta njohin personalisht ate qe ishte me ne krye te saj. 

Ngutesh shume. Lexoje edhe njehere se nuk ke kuptuar gje.

Rama sillet si klloun cirku, njehere ve nje maske heren tjeter tjeter maske

Genjen veten se mund te qeverise me batuta e genjeshtra. Dhe sjellja me potretin e Enverit eshte tipike. Duke baltosur dhe shkelur mbi dinjitetin e qindra personave te prekur direkt apo indirekt nga diktatura e proletariatit te skizofrenit Enever, leshon nje bajge ne twitter dhe kujton se e kaperceu lumin.

Sjellje tipike rrugacerore por qe pelqehet nga turmat qe e sollen ne pushtet per te cilat nje batute ka me shume rendesi se nje vlere, genjeshtra me shume se e verteta

Duke u perpjekur te nxjerre veten dhe qeverine e tij sa me mire, mundohet te tjeret ti shkele me kembe dhe denigroje sipas interesit te momentit. Perpara ca kohesh leshoi nje "batute" bajge ne median e huaj duke thene qe Shqiperia ka sistemin gjyqesor me te korruptuar ne Europe.

Para dy ditesh duke u perpjekur te justifikoje rritjen e numrit te policise ne buxhetin e 2015 leshoi nje tjeter "batute" ne parlament duke thene qe policia shqiptare eshte me qesharakja ne Ballkan dhe me e pa-arsimuar.

Se shpejti do ti bien te gjitha maskat dhe te gjithe do ta shohin per vlerat qe ka dhe jo ato qe shet

Netesemes, sa vjec je ti zemra?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).