Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, banorë të Qytetit Studenti, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe historike: protestave paqësore që sollën rënien e komunizmit dhe lindjen e demokracisë. 

Prej vitit 2009, me vendim të marrë nga Kuvendi i Shqipërisë, kjo datë përkujtohet si festë kombëtare në nder të të gjithë studentëve të dhjetorit 1990 dhe gjithë rinisë shqiptare.

235 Komente

Po mos te ishin cuar keta studentet do ishim akoma ne komunizem?

po dita e pleqerise kur eshte?

Gezuar 8 Dhjetorin te gjithe liridashesve kudo qe jane.

Trima pas pilafit behen te gjithe dhe ky vemja kokolepsi qe filloi te hedhe helm.

Qepeni gojen sot o funderrina!

E pabesueshme kaluan 24 vjet.... 

E kujt Rinie ?

Riini ka shume . Te pakten qe nga Koha e Shtetit Shqiptar te Pavarur kemi Rini te I.Qemalit .Kemi rini te Princ Vidit , Kemi te A.Zogut , kemi Rinie Nazi-Fashiste te pushtimit . Kemi Rinine e Luftes dhe Rinine e Enverit .

Kjo e fundit nen shembullin e mesimeve te tij , u ngrit ne nje Levizje dhe rëxoi nga karriket Kastene Vjetër te sklerozuar .Kemi dhe Rinine Balliste  te ricikluar dhe qe perpiqet te shkrihet me rininë e Enverit si pjestare e Levizjes se Dhjetorit . Zogistja eshte me e qete ne kete dejtim . Nuk ka shumë pretendim .

Kemi dhe rinine Antikomunsite ne fantazine e semure te te semurve psikike qe mendojne se eshte Rini e Saliut smiley

Tani kemi shume Rini dhe kush i rreshton . Po qe jane te rij , te rij  jane po perse duhen ? ....Askush nuk e di ose nuk e ka thënë . 

Gjëmbi mund te na bëjë ndonjë  cqarim e çkoqitje ? Për kë Rini është kjo ditë ?

Bijte e etreve na sollen demokracine me date 8 dhjetor, edhe sot pas 23 vjeteve prape ne pushtet jane bijte e etereve.. 

 

 

 

 

smiley Rinise i takojne ca pune

ah rinia rinia, dhe nga bootha nxjerr shkendija

rinia dhe revolta per coca-colasmiley

babi, ne nuk na pelqen kjo qeveri. Diskutuam me shoket dhe vendosem qe kryeminister te zgjidhet njeri nga ne. Une u zgjodha zv/kryeminister.
 

                                                                 - Ilir Meta, student dhjetori -

Nga i gjithë shtypi vetëm " Shekulli " organi i neobllokmenëve ka folur për 8 Dhjetorin .Jep edhe programin e aktiviteteve.

Kishte dhe Pështymorja " panorama " një për dhunën nga Dervishi Teqesë Lezhës Përçi i Zogajve , që nuk Ju dha koha të bëhej spiun i plotë po mbeti " gjysëm spiHU "

Pse ka ra kaq keq kartagjena ? Ku janë rrëfenjat me Stola Guri të shokut HU smiley  Po ngjarjet që emocionojnë dhe fëmijën në bark të nënës nga shoku  Malltez " në grevë pa Gambale *13* Po të shokëve që " mbamëni se do zihem " dhe nuk i la Neritani të digjnin Bllokun smiley

Shoqja Gjëmbi do ta ketë një arsye se ç'po ndodh ? Përse kjo zBYTHje rrëfenjash nga InteliDjenca LlamBatitëse për Liri e Dhjerokraci ?

Vetëm do ti Lutemi që shkaqet dhe sebepet se " U tradhëtuan idealet " i kemi lexuar dhe le të na kursejë !

Ashtu si mburret rinia e viteve 40 qe I theu brinjet gjermanit qe po largohej vete ashtu le te mburren edhe keta qe I thyen brinjet nje regjimi qe kishte marre fund me kohe.shoqja Vito eshte mesilda e viteve 40.

The wheel keeps on turning and still stays the same...

gjermonit qe po largohej vete, dhe ballit qe po rrinte e s'po largohej vet, theksoje i cik, mer Pompino, mo i lej gjonat pergjys smiley

 

 

Po te funit fare e more vesht, qe edhe Muri i Berlinit kishte rone vete gjate notes ngaqe i kishte skadu llaci, po masanej dolen ca rob qe thane se e kishin xerru ato? Eh kto teorite e konspiracionit qe nuk po na lejne me ngrejt koke.

Muri Berlinit ra pikerisht pse i skadoi llaci (figurativ). E breu pra nga brenda Perendimi.

Hera e fundit qe Shqiptaret kane luftuar, dhe roli tyre ka pas ndonjefare peshe, ka qene ne kohet te Skenderbeut. Prej andej e tutje vetem deshmitare te historise kemi qene, biles dhe kete rol kemi kohe qe nuk e kryejme me zgjuarsi.

Thash une. Po ti me duket se po ngaterron rolin tone si fuqi nderkombetare me domestic problems. 

Ngaqe te duket se komunizmi ishte nje problem i brendshem shqiptar.

Qarte, Ka pas qene nje anekdote me e vjeter se Marksi, ku hoxha sa here dilte ke minarja e fshatit, ngacmonte nusen e shtepise perkarshi kur ajo dilte ne oborr. Edhe i ankohet nusja vjehrres, po vjehrra i thote te mos merzitej se Allahu e shihte hoxhen nga lart dhe nje dite do ta bente te paguante. Dhe do ti qe mas nja dy ditesh bie hoxha nga maja e minares, vdekur perdhe. Dhe i thote vjehrra:

-E shef mi nuse? Ja ku e rrexoi Allahu hoxhen vdek nga maja e minares.

- Po mi plake po - i pergjigjet nusja. Allahu e rrexoi nga lart poshte, po edhe nji dore mrapa qe ta shtynte e donte hoxha!

Ti mund te besosh cfare te duash mo shoku fshatar .tak ngjela pohonte se ne burg policet ishin bere nje me te burgosurit.qeveria s'kishte me para te behej e eger.lideri legjendar a hajdari sapo ishte pranuar kanidat per anetar partie dhe ishte I vetmi student me pistolete me leje.

po ti s'ke qen ne tiron kur ishte gjurulldia.

ti ke qen ne rrethin jugor te kategorise se trete, N. 

cne me lazem ti qe futesh m'pilaf. smiley

 

smiley

Kush ishin te kategorise se trete?

Ato qe merrshin 7 te drejta studimi, tre per zooteknike, dy per gjollogji dhe dy per ke pedakogjikja e Shkodres? smiley

P.S.

Ne pergjisi, kta te djathtes e kane narrativen si gjermoni iku vete ( dhe erdhi per pune rruge per Greqi) po komunizmen e rrzune studentat, shkodront dhe kavajsit, me cike ndihme nga Gorbaqovi. Kjo qeka revizjoniste! Gjermoni hiku vete po ene komunizmi ra vete! S'qeka dora e ashpert! smiley

Po nga ti dijë ajo ? Pse e ngacmon kot .Lere të llafosë se i ka një barrë lezet krahasimi me mesilDën smiley

Pastaj ku ke parë ti nga ata që pëjesin " ka polic ere " .."Jo s'ka " ..Traktori e er e " të dalë në Tiranë në ato vakte smiley ..Ne shyqyr që e kemi e të englendis me krahsime , ti na i heq  e i thua .." ti ke qenë në fshat "  Po pse ku të ishte smiley Nuk e lexon ti që mollois me historitë e xha abazit pranë Votrës e pranë zjerrmit ..

Po Ngjelën nga e di ajo  ku ka qenë smiley

Lexoji kujtimet e takut xake.shoke -tha ramizi ne mbledhje te Birose-ne bonge na kane mbetur vetem 11 milione $$.pse s'thua na duhet te dorezojme pushtetin ia ktheu xhelil gjoni.kjo ne tetor 1990.

Gjithe qellimi I Ramos prej atij momenti ishte si ti shpetonte zemerimit te atyre qe kishin shtypur si dhe zemerimit te idioteve si emigranti me shoke kur ta merrnin vesh se ishin mashtruar nga partia e punes.

opo t'i shpetonte zemerimit tat ene te qutve si ty, thuj, se doren tate kishte tmerr ai sistem, dmth klyshat e ballit. shtat i shkote prej jush  smiley

 

e thoshte ramizi perher, n'fakt, kujdes provincat, qytezat socialiste N. se tironen e gatisim vet smiley

Dhe ti enveristi I i thekur me gjysmen e bicimit ne sigurim te shtetit tu Bo zemra mal qe ra regjimi.pas shoqes Vito qe na doli e e persekutuar urno Ene rrenat e tua nashi.

paj Zotin, po pse munohesh me fol si tirons, ket s'e mor vesh.

fol more, hapur, sic te tha edhe shoku shevqet musaraj smiley  (e di vet ti se ku)

Po aq e ke moj tu keqen .Ke 11 miljonshi ke nja 25 vjet që ke mbetur smiley

Nuk mund ta kapërcesh pragun e " ramizit " dhe mbledhjen e Biroit . Të kishe më shumë Koqe , kur them ti kam parasysh ata që u çfrytëzuan dhe përdorën për Koqetundur , nuk do ishim në këtë gjëndje e nuk do merreshim me Heronj Hunjsh për Demokraci Plepash e Hajdutësh .

Le që Ju u baraztund si të duash . Boll një zile Xhibolja me Luftën , ballistë dhe Partizanë dhe vini si TUFË e harbuar  , të mundni partizanët ...smiley

Bjeri a të qivja udhët .Vre vllai xhait ..më thosh një " xha " kur jeshëm të rij e bëjmë Boks smiley Nashti nuk më mbahet Gazi kur u lexoj ..U njihte xha Saliu se e kish me shënime nga AI ,kot nuk u tha ai handikapatëve mendorë " tek JU shoh të ardhmen e Shqipërisë "

Po nonjë Histori trimërie me Dhjetor nuk ke ..se mbete vetëm me trimëritë e xha Abazit !

Ia vlen te permedet nje individ qe mbase do i kishte dhene nje rrjedhe krejt tjeter zhvillimeve politike ne Shqiperi: i reni Arben Broci. Gjithmone, i respektuar do mbetesh!

Eh, jam i sigurte qe edhe shkodrani i talentuar Qemal Stafa do kish sjelle nje fryme krejt tjeter ne levizjen komuniste te kohes. Vecse ia plasen akulloren ne dore...

Ke hyrë neë mes arbitrarisht Pf ..Po nejse ty të falet se kur vonon të ikën dhe Frymëzimi smiley

per idealin e atyne qe e cun zonin ato dite: respekte dhe simpati!

kurse rrylave te fytit tim per ato dite: pirdh se lirohesh.

Ore une nji gjo nuk marr vesh. Ca lidhje ka 8 Dhjetori me Festen e Rinise. Se 8 Dhjetori ishte levizje mbare popullore per te rrezu nji rregjim, jo party studentash. Pastaj pse kjo mani per te vene festa me data 8? 8 Nentori, 8 Marsi (nejse per kete thone qe 8 marsi eshte festa e grave ngaqe 8-ta ka dy vrima smiley) 8 Dhjetori prape si themelim i PD... etj etj.

Imagjino qe dhe John Lenon po me 8 Dhjetor e vrane, a thu se nuk kishte dite tjeter! Fol ti.

Meqe ra llafi ke Johni po te pershendes edhe me kete kongen

jepte McCartneyn dje, qe tha se me vjen mire qe u pajtuam para se te vritej. E tmerrshme, tha, me te vra nji "jerk of jerks"!

per ate qe pam, nuk i kom zili asnji brezi me mbrapa. ate ajer tirone gjith ato muj, nuk ka metropol bote qe ta jep. rrrugicat e ngushta mush me flete te grisme te veprave pas rrezimit te shtatores, nuk ka Hygo qe i pershkrun. 

pershendetje edhe nga une!

E drejt! Si tha njoni ne Bronx. Ti mund te bohesh njujorkez, milanez, kinez a cere te dush mer daje. Vetem tironc nuk bohesh dot mo. smiley

hahahahaaa... smiley

 

Gezuar Festen e Demokracise !

Ne kete dite te veshtira per gjithe Shqiptaret, ku alternativa ndaj mjerimit qe ka pllakosur vendin eshte burgu, ulja e kokes ose emigrimi, duhet te frymezohemi nga 8 Dhjetori 1990 per ti vene sinorin te thana neo diktatorit Edvin Kristaq Rama dhe vasalit te tij Ilir Metes.

Me terrorin policor qe po ushtrojne ndaj popullit me te varfer e te mjeruar te ballkanit, edhe pak e ka per te shperthyer nje rrevolte ku as bunkeri anti atomik nuk i shpeton dot Elion dhe Steljon e Mazhorances se Qelbesirave

Ca u bo me uraganin Ukrainas?

 

Uraganin Ukrainas do ta zëvendësojmë me Gropën që ka në Hyrje të SHQU -Popullore në të djathtë .E ka mush Lopatën lefTKopeja edhe për Festën e Partisë Dhjerokratike smiley

Lefto, po kjo eshte festa e Rinise apo e Demokracise, se ju te parlamentit te vjeter i bote lomsh keto gjera. Apo dy gezime ne nje dite dhe e quajme festa e Rinise Demokratike? smiley

smiley Ty besoj dhe hija jote te ka len vetem. 

Me terrorin policor qe po ushtrojne ndaj popullit me te varfer e te mjeruar te ballkanit

Sikur ishim ne vend te 2-te pas Gjermanise.

Po kish ardh koha per ndryshim. Qeveria e Ramizit, po prisnin anytime soon per ngritje te popullit apo studentave, biles po thonin ca po presin me. Ajo qe m vjen mua inat pse nuk u cuan me pare!!!! Lavdi rinise. U pa puna. 

Moza, njerezit mund te thone cfare te duan, po ne qe i kemi perjetuar ato dite te lavdishme ne shesh, nuk kemi per ti harruar kurre. Kaqe. Do zoti qe dhe ky brezi i ri videogamor, te kete te tilla eksitime ne jete.

Brezi im ka "Nano-Majko ka maru, ka maru, ka maru"

Po pra. Me muziken e Kalinkes. "Kunderrevolucioni ne kunderrevolucion" ka pas thone shkrimtari i madh demokrat Napoleon Roshi.

ku e ka thene Loni kete, te ''lufta e yjeve''..smiley..smiley

ehhhh 90-tat. ravolucion-kunderrevolucion-kunderkunder revolucion. E gjitha mrena 8-9 vitesh. 

C'e pyt mo. Ndaj edhe 20 vjet mo mrapa, po kondrapedal ngelem!

protestave paqësore që sollën rënien e komunizmit dhe lindjen e demokracisë.

 

jo thjesht  ''renien e komunizmit'',  por renien e nje diktature  te eger  dhe nje kaste  uzurpatoresh qe  i kishin hipur ne qafe me dekada atij populli, i zune firomen, e sfiliten....

respekt  per studentet e dhjetorit!  respekt per kurajon qe treguan, sepse  tashi mund te bejme gallate sa te duam, por ne Shqiperine e asaj kohe nuk ishte kollaj te flisje, e jo me te guxoje te protestoje..

 

 

Sikur studente beheshin vetem bijte e komunisteve, dhe spiuneve? Dmth prap bijte e eterve do kujtojme sot? Rrebelimin brenda familjes?!!!

Per te ardh keq qe humbem nje shanc historik. Llumin qe na la pas Alia, akoma nuk e kemi heq dot qafe.  

PROVOKACIJA

 

 

 

Pershendes gjithe ata bashkeprotestues te asaj dite ( dites se dyte te shtunen, se te paren s'dishim gjo ne venalit) smiley

Ate dite te lavdishme ne kena diftu bole masive! smiley

ju lutem mos harroni edhe petagoget qe kishin me hum mo shume se ne kallaballiku perballe liceut. Ato diftune bolet mo t'mdhoja! 

Mos me harru edhe Azem Hajdarin. Ate dite ai ishte thjeshte krucjal. Respekt!

 

Nji , dy, tre me studentet jemi ne.

A di gjo njeri sa osht derby ? Me duket po e myt e kuqja. 

@ Qemol:

ti sikur ishe qe kishe dijeni per neshjet 31 dhjetorse te fusha alidemit, po?

un kom nigju per to ne legjendat rreth vatres. tregime te mocme shqiptare. shpin te moct, nshn miniera, te pasho hysa. po t'jesh safi, me merr vesh.

ama ato neshjet lokale te Lir Gjinit me Seferin te fusha e aziles, kom pas fatin me i pa...

ps. O Alidemso, ku je mer?

Jo plako, osht ky Alidemsi. Une kom hik shpejt peri Alidemi. Ne shifshim ato ke Pallati Pionerve. Megjithate e kom nji kujtim nga Mir Moci kur kom qene 3 vjec. Top tre lloksh turive. Miri zbath, me moje ... perfundimi xixa pri syve.smiley Cheers.

Moct e kon direkt mas portes veriore. Icik me nolt se Mitat Luci. Kane bo nji si keshtjelle kohet e funit. E pashe ne Mars. Une flejsha aty per note ( njit me to) ke shpia tezes, qe ka per burre nji nga Hasont. Aty ku thu ti kom i shok. Duhet t'i njofesh Bulkt. Ke rrugica perballe.

po, po. po jon pak me posht kta.

heren e funit ne 2010 kom qen. nuk njofta mo asigjo smiley

Jam kureshtar te di se si ndihen anetaret e PDs qe kane qene pjese e sistemit komunist, si Kastriot Islami apo Xhuveli.

komunist ishte vetem enveri ne shqiperi, te tjeret punonin per lek, e punojne sot po per lek.

Llumin qe na la pas Alia, akoma nuk e kemi heq dot qafe. smiley

Ti kishe shtu dhe nji Lumin para Llumit ishe tamom . Pse pak janë këtu ? 25 vjet që uturasin e tani Pluskojnë ...Thuj pse e i shpërtheu Tubat e Ujrave të zeza pa llumrave u bëhet derman . Çdo herë pas furtune mbeten dhe pastrohen . Po ku mbyllen ato tuba që ka shpërthyer LefTKopeja me shoqe smiley

Janë bo lum -llumi si në kohë të Luftës e mçifen mrapa Gaxhoit " O lele partizanët .Fajin na e ka Ramizi me Biroin "smiley

E qunin shtetin parulla dhe kom bo programe ..O oooo brinja

Respekt në fakt për çdo Lëvizje që kërkon NDRYSHIM .Dhe një brezi të tërë i ra ky respekt pa asnjë të veçantë . Copëza aliçësh edhe mund të kujtohen sipas simpative personale por pa ASNJË rrol në kët Lëvizje

Kush e Uzurpon dhe kush e propogandoi ..? "se diktaura më më më më ( tm K.devole ) ..gradualisht do shuhet se u pa që as bukë e as punë nuk të jep .Përveç lehjeve me oi oi e kuje nga smiley

ehh rinia, rinia.., urithet namin e une poker me glinen e sereqin ke 21-shi!

ballo, kur iken dritat te marten, transformatori i 21-shit ishte ai qe u dogj apo jo?

 

jo rolando, 21-shi drita boll. u ingranu me nge, kur mbaroi bixhozi!

Dita e privilegjeve! smiley

Po thone qe vitin tjeter me 8 Dhjetor do i kthejn emrin Enver Hoxha Universitetit te Tiranes. Eshte ca si heret ket vit po thone.

smiley

21 Shkurt

Mbase vjen propozimi nga rradhet e Rinise

A thu te kete dore edhe Lisien Bashkurti ne kete pune?

Ne kete dite te shenuar nje pershendetje e vecante i shkon njerit prej Dhjetoristave me te spikatur, zotit Ilir Meta!

...8 Dhjetori dhe te gjithe ata që guxuan të shëmbin diktaturën në ato ditë të vështira, meritojne nderim dhe  respekin më të madh, per me teper kur koha po thërret përsëri në skenë guximin dhe vlerat e tyre...te ngrihemi perseri e te shpetojme shqiperine  nga sundimi i gjenerates te dyte te pinjolleve te bllokut enverist..

po, me ne krye anetaret me te mire te partise qe rrezoi komunizmin, si Kastriot Islami apo Lufter Xhuveli.

Pse ma keni heq provokacjen e dyte? Mrena teme ish!

Po gatitet një histori e re për demonstratat studentore. Protagonistë kanë qënë vetë komunistët dhe bustin e Enverit e hodhi përtokë dora vetë...Gramoz Ruçi. smiley

Eh cfare nuk degjon sot nga krimbat e kuq!

Mjerane te vertete ne shpirt!

protestave paqësore që sollën rënien e komunizmit dhe lindjen e demokracis

me 2 Korrik 1990  lapraksti e kombinatsit e shemen "murin e berlinit"m shqipni, Yll bodinaku  ne Burhan Kalaja respekt, e hapen rrugen athere kur sigurimi i kishte armet ngref.pershendes gjith peshqit e ambasadave.

Xhelozi te modhe paskeni pas ne ju te ambasadave. Nuk e shkunni dot ene mas i cerk sheklli. Iu vje inot se duke thirr : Komet e lehta faqja bardh humet gallaten me te modhe ne Tirone. Kur u dane aq na rane, plako.smiley

qemolo, normal qe humem ket gallaten qe kishin kta dhjet orsat,  qe shkojshin tu pi kafe n zyr t romes ene kerkojshin pluralizem,  Dro jena pak xheloz, ene me t drejt se ky shtet kuplara su kujtui asi her per ne, sikur i falenderim publik mjafton. m qershor t 90 kerciten plumat lale,me dy gishtat e salukut, gramoz pashkos etj.s shkojshe as n hale.M dhjetor ishte hondger grosha me vakt, skenari i nderrimit sistemit ishte gati. 

nga mehalla ime fatmir tota dhe vllai vet, gzimi (mundes ky). me saurrelin qe cau murin e gjermones. 

vet nuk kam ik se me than jo ata te shpis. si tani e maj men, kemi qen me i dasem, tek nji i yni, e kish shpine aty ku e ka pas edhe anisa markarjan, kati perdhes, afer postes. iu luta pleqve, ndjes pacin, ne asnji menyre, than, sidomos nona. nuk mund te iksha pa mor sikur dhe formalisht pelqimin (cuni pleqnis mo). dhe edhe kur ika, me thane po, qe e bona. por nuk jom pishmon qe nuk ika me ambasadat, nuk e di pse. kur e shof nga sot, them, nuk besoj se do me dilte me mire. se atehere i ram kokes me grushta, qe c'ke me at pun. edhe n'greqi qem gati me ik.

me saurrelin qe cau murin e gjermones. ..

Nuk du me ta prish smiley Për më shumë humor e relax erdha .  Në fund të fundit Guxim ishte edhe i rojeve të amabasadës që bërtitshin " Ho mre , Çfarë prisni " ..

Ca simbole" trimërie " edhe duhen se kështu bëhet më Epike ngjarja Po më duket se përfitoni nga që Gjëmbi nuk shpjegon " minor details " ..dhe çuditërisht e vakët në Historitë e Kësaj EPOPEJE smiley .

Ai përshkrimi që ke bërë për atmosferën e pas " diegjeve " të Florës së vjetër ... është Pikë mbi I Shënoi Fillimin e pandalshëm të Lëvizjes për ndryshim  . Ai që e përjetoi mund ta kuptoi .Dhe që ta kuptoje duhet të ishe të paktën mbi 25 Vjeç !

Më shumë janë për qejf dhe përjetime personale tepër të arsyeshme , por deri aty.

e di si tregonin, Ziko? kur cunat u futshin nga dera, ai roja gjermane tundte gishtin ne shenje mohimi edhe thoshte: niks gut, niks gut. kur kercenin nga avllia, miratonte me koke: gut, guut...

perkthimin e gjermonit ta bo njoni ktu qe e tha gjermanishten smiley

Nese e ke fjalen per pjerin thomën e ke gabim se ai jeton ne belgjike e aty flitet belgjikce apo francezce mos gaboj e jo gjermanisht. 

Shkruhet  "nicht gut "

Le qe nga ta dish ti ne fabrike te tullave ke punu smiley

prit se po dal po per i gjys ore jam back...

Mos harro knee pads.

mire xhan, nuk do harroj.

s'keni faj, ju genjeu armiku... ja jua falem smiley

 

du andere baustelle...

" baustelle " das  kannst du gut ja.

smiley

Wort ist mit Grossbuchstaben smiley

Also, es faengt mit "W" an, falls du "niks ferstehen" smiley

 

schon wieder " niks" 

Ist doch egal  .

Du meinst es ist doch Wurst? smiley  (prap me W, e? qe t'mos ngatrrohesh) smiley

bist du noch junge , hast  noch zeit zu lernen.

smiley

Jetza, hob zwoa Leut' zum auseinandersetzen, du und dem Drottel da drueben der ganz ernst diesen Ding hierher annimmt. Was soll's... Ich werd's ein Schluss geben und Pfuad euch seagen, weist' eh...

(Brado e ke stoa-steirisch ket, mos u muno shum. i afrohet bayernit si dialekt, megjithate).

shife ket: https://www.youtube.com/watch?v=INH05_N7XpA

shum kinga jon me ate te veten!

ja echt schwer aber ich kann das obwohl das die deutsch italienisch gemischt ist ,  der tekst geil smiley

Wenn's zum ersten Mal gehoert hab', hat's mich echt ueberascht! Ganz 'ne schoene Mischung da!

na ja , das kann nicht jeder aber ich denke das der singer ein Turoler ist .

Ueee 59 milion klikime , 14 milion i kom vetem une smiley

Ok i dashur .Po nga jermënshja edhe nuk marte shumë Vesht . Po te dera kishin vënë një Polic shqiptar që gjynah i ziu , mirë që nuk shtiu e utregoi rrugën , por e futën dhe brënda Rojet jermëne ( një Pis Hitlerian ) dhe e gjakosën . As dekoratë nuk i dhanë ..dhjerokratët !

Na fal që të ndërhyra , po kështu kanë qenë ca " minor details "smiley nga ato të Gjëmbit . Si këta trimat që rëxuan Kulshedrën e Kuqe këtu që mund ti Përmbledhësh si " Kush pordhi ,kush mori Groshin " smiley

Të gjithë na dalkan bebushë në atë Kohë smiley

vitet e bukra te anarkise

vitet qe pasuan, ne anarki ecen pak a shume, vec iu ra  kjo "bukuria" e fillimit. Fakt eshte qe shteti shqiptar - shteti si strukture qeverisese e shoqerise - nuk e ngriti dot me koken qe atehere!!

Dita e 8 dhjetorit, nese simbolizon renien e sistemit te atehershem, eshte nje dite me disa fytyra, si nje piramide shumefaqeshe. pjesa e bukur eshte vetem njera faqe e saj.

"Fakt eshte qe shteti shqiptar - shteti si strukture qeverisese e shoqerise - nuk e ngriti dot me koken qe atehere!!"

po sepse banda qe uzurpoi shtetin dhe pushtetin per rreth 50 vjet, rezultoi ne nje fiasko spektakolare dhe la nje vend te varfer te degraduar, shqiptare te pashprese qe u dallohej vuajtja ne fytyre nga kilometra larg... si dhe natyrisht lane pas ate te famshmin "njeriun e ri". you know, ai qe mbushi burgjet e Evropes..

tashi me thuaj: me kete gjendje qe la ai regjim ne magazina, si mund te behej ashtu, fët e fët, shtet e struktura institucionale e shtetrore te forta?! aq me teper shtet demokratik, pra dicka krejt tjeter, ndryshe nga shteti diktatorial qe ishim mesuar....
pra do cik kohe ajo pune... shume kohe, pasi diktatura komuniste na futi per 50 vjet ne shina te gabura.. kemi te bejme me ndryshim rrenjesor vlerash, keshtuqe edhe rikuperimi do po 50 vjet, ne mos me shume....

Edhe pas 23 vjetesh, po e njejta gjendje afersisht, njerez qe s'kane leke per buke, per shkolle, per udhetim, dhe njerez qe shkojne ne lokale çdo nate. Shoqeria sa vjen e polarizohet, ne vend qe te shmanget ky polarizim me politika sociali. 

Plus qe ti nga desident i Enverit sot je bere enverist i thekur.

ACDC1, nuk jam bere Enverist, por ne kete bote duhen bere krahasimet. Psh, me per para ne i quanim  ciganet; te zinjte, mirpo sot (ne perendim) ne pame me te zinj akoma, keshtu qe nuk mund ti quajme me ciganet; Te zinj, por Te Kafet smiley 

Sa per Enverin, une jam ai qe e ngordha, dhe jam une ai qe do ta ngrej, se çelsat e rihabilitimit te tij, nuk nuk ti mbaj nje sahanlepires i tij dikur, sikunder as ata qe e denojne sot. Ato i mbaj une, dhe pjesa tjeter e disidences. 

smiley

 

Pjero, ti do kesh kohe qe s'ke shku ne Shqipri. Te dhenat e fundit flasin per italiane qe emigrojne drejt shqiprise. Vendi ka ndryshu si dita me naten. Te pakten kjo eshte pershtypja ime dhe e dhjetra antarve te blogut

Agron, te ftoj te shkosh te blloku. Cdo 19 m degjon njerez qe flasin italisht. Njesoj si blloku jane dhe gramshi, librazhdi, rresheni e corovoda

e ke parasysh qe ka nga nji little italy ne cdo metropol amerikan? smiley

Thone qe do hapen prap "dopolavoro-t".  Ehh po kthehen prap kohet e lavdishme te Duces!

Gianni Amelio mund te beje film tjeter se shpejti.

Lamerica 2.0 , ose : Lalbania (ose : Lalbanie, ne respekt te Pjerit)

lale, se lesho kush pushtetin se bojn mileti  protesta paqesore e tu nretj 2 gishta.ndryshimin e vertet e sjell vetem revolucioni.

Per disa muaj rrjesht mbas hapjes se ambasadave kam mallkuar vehten qe nuk mora guximin edhe un te hyja ne ndonje ambasade e te largohesha nje here e pergjithmone nga Atdheu "qe na trajtoi si femije te njerkes"... por nje dite erdhi 8 Dhjetori dhe un pata fatin te merrja pjese ne levizjet e 8 dhjetorit.   Nga ai moment nuk u bera kurre pishman per moslargimin nga Shqiperia nepermjet ambasadave... do te kisha humbur nje nga emocionet me te forta qe kam provuar ne jeten time.

 Sot jemi kudo... ne te kater anet e botes ne shqiptaret. ne femijet e njerkes, ne te pangopurit, te paveshurit, te pa degjuarit qe kishim shume endrra ne kaseta dhe nje pjese te mire te ketyre endrrave i rrealizuam mbas 8 dhjetorit

+1000

Paske qene shoqe/ shoke me PF ( hi PF smiley ) Dhe ai fliste per emocione ca me lart. Pas 8 dhjetorit ma n'fund ishit te lire. Ku je rini rini, zgidhet prangat e roberise. smiley

po ti yll, ne tete vjeçare ke qene ne ate kohe ?

E kanë që prej babait të Madh të Kombit njatij fluturakut " Komt e lehta faqja e bardhë "

Mirë ne që ikëm se " Erdhën Batbarët " po këta sumLaureshtat që u erdhi Dita me tund bishtin Lirshëm ..se kom mor vesh pse ikën e ikin .smiley

Për këtë handikapatin mendor me acdc1 kuptohet që " Ikja e tij "është Planifikim i shpërndarjes së Njeriut të Ri të demokracisë nga Babasqapi , për të Kulturuar Botën me trimëritë e këtyre për  RrënXimin e  të kuqve,, Po byth turtulleshat a mund të shojegohen më mirë pse ikën smiley

Gjëmbi shumë varfër .Si i Çkoqit këto ?

o drize po ti o drize pse ike... ti pse ike dhe si ike... si ike dhe ku shkove.. pse ne Amerike perfundove kur  Vietnamin e Veriut ma mir do te preferoje

Mirë ne që ikëm se " Erdhën Barbarët "..

Vallaj po të kisha ditë që Vije dhe ti , do kisha shtu që ikëm edhe se na mbytën Glasat smiley Shyqyr zotit dhe për aq kohë sa mbetëm  u gzum se shpëtum prej Glasave ..po na Bombardoi saliu me topa Muti .tani them " me sumLaureshat  Pis Pis po nuk do ishim kaq keq " smiley..

Po sinqerisht nuk e ke shpjegu pse ike ti me sikarët e juej që mezi mujtët me RënXu Diktaturën më më më më ..( tm K.devole )

 Sot jemi kudo... ne te kater anet e botes ne shqiptaret. ne femijet e njerkes, ne te pangopurit, te paveshurit, te pa degjuarit qe kishim shume endrra ne kaseta dhe nje pjese te mire te ketyre endrrave i rrealizuam mbas 8 dhjetorit

Duke fuqizuar te djathtat ekstreme ne cdo cep. smiley

Respekte per Laura L qe paska marre pjese ne revolucionin e Dhjetorit. Une atehere shihja filma me kartona (:  

kokolep te kam zili se jam e bindur qe ti edhe sot e ksaj dite vetem filma me kartona shikon

Jooo ketu fole gabim. Si duket ka ca gjera ne jete qe ska revolucion demokratik ne bote qe ti meson zonja Laura. 

smileyper lauren

Te mos harrojme as Arben Brocin ..........sa shpejt iken koha smiley

Kam lexuar lubonjen te thote njer here qe dhe kete e kishte vrare berisha dhe ia mbylli gojen familjes duke i bere te gjithe gjykates. po lubonja dihet qe flet budallalleqe

se mjaft ne roberi o e mjera Shqiperi, o djem rrembeni lulet o ja vdekje ja liri - bucisnin rrugicat te legata italjone.

nje pjese te mire te ketyre endrrave i rrealizuam mbas 8 dhjetorit

Po ca lesh enrash realizove ti, mbas 8 Dhjetorit ! Pas 8 dhjetorit erdhi  Marsi i nentdhjete e shtates ! Piramidat, qe zune nen vete 3000 shqiptar ! dhe mijra te tjere ne exsod !

 Sot jemi kudo... ne te kater anet e botes ne shqiptaret. e pangopur

smiley, do kesh qene mire ti me hartimet ne 8 vjecare. Sot ne shqiptaret ne te kter anet e botes smiley edhe sot mbas 25 vjeteve- ne te kater anet e botes, me shume se kurre !

Po pse per kete e rrezuam ne komunizmen, te rrime jashte Shqiperise, ne per bote si Cifuti ne shkretetire ?!!! smiley

Eh shpirti i skallivit mbetet gjithemon shpirt skallvi ! Vetem per nje cop buke me shume ka nevoje !

Mbaj mend qe isha jo ne nje moshe qe te kuptoja se c'ishte tranzicioni,  ishim mbledh ( pa deshiren time sigurisht) tek tezja me "urgjence" se dicka e "tmerrshme " kishte ndodh ne fisin tone-

Dajo im i madhi , ne ate kohe 30 vjecar kishte IK NE AMBASADA dhe grate e fisit ( motrat) e tij , kishin filluar kunjin e te qarat duke na lemerisur ne te shkretet .......ne te shkretet kalamaj hesapi kujtonim  se daja kishte vdek...

e kshu kshu iken dajo vogel tashi me IFE policie , se ishte shofer............dhe e nxjerr nga ambasada me shamata e ulerima  kete dajon e madh dhe e sjell ne shtepi ..per pak ore ..........omg .......c';fare tmerri .. ishte nxef ky i vogli e tmerru aq shume sa iu kthye gjyshes se shkrete e i thoshte po iku ai do te te var ty !!!

me siguri i kishte ik mendja 

.tashi ky i madhi i thote te voglit ........me more ne qafe me le ketu ......se nuk u be mbare kurre te iki ne Amerike smiley atje ku i qante syni 

 

Duhet fole me rrespekt te madh  per kete date historike me peshe shum te madhe ne tere perjudhen me shtet.Dihet ndikimi i faktorit te jashtem, por ne jemi deshmimtaret e atyre diteve kur nuk ishte e lehte  te " vritej frika " ! Duhet te mesohemi me qyteterimin ku cdo ngjarje ne historine e popujve perben hapesiren e saj ne memorien historike.Dhe sipas meje eshte pikerisht kjo date , per te sherbyer si reflektim ndaj gjerave qe beme mire, por sidomos ndaj atyre qe u bene shum shum keq.

  Do doja te degjoja me rastin e kesaj date, opinione qe sherbejne se tojo - mojot tona ndarese jane bajatepsur.Dhe nuk e kam vetem per ketu ne peshk por te perzihet kur njerez me pergjegjesi te medhaja ndaj atyre idealeve te pervyshkura, flasin si te cakllaisur ...per pushtete te humbura.Kur eshte po ajo rini , po ku popull, po Shqiperia, qe me shum ka humbur se sa ka fituar...

  Edhe ne kete date e humbem shansin per reflektim drejt nje pakti shoqeror, per nje Shqiperi ndryshe nga si sot ..Kjo mua me brengos 

smiley

Brad.. do te te tregoje nje histori me dy gishtat ato dite dhjetori..

vjen sala dhe ne sheshin para mences thote : Jo me dy gishta.

ene e di kush ja 10-jet numrat. Ardian Klosi.... Qe nga ajo kohe jo vetem nuk e morri guximin ta thote me .por arriti ta  "vjedhe" simbolin e studenteve. dhe ta perdore ashtu sic di te perdor ai..

 A.Hajdari rp e tha me Ulërimë në Mikrofon para gjith studentëve ( fusha Tumllas ) kur Teatrali Gjeneralissëm Imamabajlldia njoftoi nga padiumi LiDerrave Pardesybardhë se

Sot u Formua parDHija Demokratike ...dhe studentët shpërthyen në Urra , Liri - Demokraci dhe me Dy Gishtat lart .

Ulni Gishtat Yve aty .Nderimi Ynë (i shqiptarit )  ësht me GRUSHT .. dhe vazhdoi Azemshe pastaj,

Dhe futu në rresht ti .Deri sot kemi bërë NE si deshët Ju .Tani e tujte ere do bëni JU si duam Ne ...smiley

Harrova të shtoj se Berishës i shkëlqien sitë !

Gjëmbi mund ta xëbërthejë këtë parullë . Po dhe Alba me zamete me ç'kam lexuar nuk është keq me Njohjen e Vijës Partisë smiley

Po Oidriso... ke shume te drejte..  E kame  pare kete histori ( ate te dy gishtave)  vete.. Ku Ardian Klosi ja 10 numrat "Antikomunisteve" te oreve te para..smiley,  Po c'te besh.. ata krijuan nje grup tjeter qe therriste , Tropozha, Tropoja..smiley

 

 

nuk e lane shokun Adil si kryeminister ta udhehiqte ndryshimin. Nuk e lane smiley

po pra... ata  langaraqer i nxorren te gjitha nga dollapi per te mbajtur ate mut pushtet... cfare nuk sajuan.. alkimira, as vet se dinin.. tufezat, arrezat,  i meruan fshataret e varfer, i groposen... 

pastaj  vetadministrimi, po kete e kishin me te degjuar as vet se kuptonin, le me ta spjegonin.

mbaruan  leket... u lidhen me mafien italjane, sigurimi kryesisht, dhe bene kontrabante cigaresh  me ta... prandaj edhe lidhja e kolljate e krimineleve shqiptare me mafien italjane  menjeher pas 90-es.. se i kishte bazat dhe lidhjet qe nga sigurimi... 

pa le pastaj kur cuan ca bytha te zgjuara  jashte, ekonomistet me te mire tanet medemek, qe kishin degjuar se fitoheshin dollare ne burse dhe u be deti kos,o burra  do bejme dollaro me thesa.. humben natyrisht..  nejse, puna ishte se Pjeri nuk ishte bere i famshem  akoma aso kohe..

Nuk thua shyqyr. Mendo sikur Pjeri me skemat e tij te shpetonte komunizmin, se per Xhaxhin e ka nderru menjen. Lavdi Zotit eshte vec enderr.smiley 

Tirona, mendo sikur halla te kish koqe smiley Po ne ate kohe ishte fiksu menia ne nje drejtim, drejt lirise dhe perendimit. Lexo VQ te mesosh pakez me shume. 

ça lesh lirie, ngele ketu ke 20 vjet. pse kesaj i thua ti liri. apo e ke per lirine qe kishe komshie pallati ?

Pjero ate mos e thuj, se halles sot ia vejne dhe veglat. Po keto lekundjet e tua sot te bejne te dyshosh, se po te te therriste Ramizi, me ca insentiva te duhura (dhe nei bonus jobythkompesate) do na kishe morr ne qafe.smiley 

Mundet, edhe "t'ju kisha marre ne qafe" smiley por jo sa keta politikanet/kuadrot qe dolen nga zyrat e Ramos. 

Shqiptaret do te bejne mire qe keto ngjarje ti pemendin pa buje, dhe pa eufori, se do tu bente mire brezit te ri, shqiptaret tani e tutje kane nevoje qe ndryshime te medha qe vijne nepermjet evolucionit dhe jo rrevolucionit !

Sepse te besh "revolucione "  te tipit me shktrime dhe dhune tregon se dicka nuk ka ecur mire ne te shkuaren, dhe problemet sociale ekonomike te shoqerise nga qe grumbulohen e grumbullohen dhe behen pengese per ecje perpra, i therasim pastaj revolucioneve... dhe keto lloje rrevolucionesh, si puna e shqiptareve, i ngjajne lumenjeve qe fryhen, e  nxjerrin ne siperfaqe kercunj, dhe drure te shtrembur, qe nuk vlejne fare, se nuk perdoren me as per zjarrdhe as per nje gje tjeter, perkundrazi jane te demshem !

kjo eshte fatkeqsia ilir-jan, qe ne festojme keshtu ngjarjesh te hidhura. Le te jetojme me shprese se nje dite kjo nuk do te ndodhe me dhe se ne do t'i veme gishtin kokes

njerezia gjithmone ka kerkuar dhe kerkon dicka me te mire, me te arrire se koha qe jetojne, por e rendsishmja eshte menyra se si mund te behet ndryshimi, per me mire, ne 1991 u be ndryshimi tek ne, por ky ndryshim, nuk ishte i thelle, ishte siperfasor, me shume i ndikuar nga jashte se nga brenda,

Mentaliteti i njerzeve qe moren pjese ne ndryshim ngeli po ai, thjshte u ndruan njerzit, por menyra e punes, menyra e berjes se reformave, ishte(dhe eshte ) shume e dobet, njerzit qe erdhen ne pushtet, filluan te punojne dhe ti benin punet, me te njeten menyre qe i kishin bere parardhesit, e tyre komunist, bile ish komunistet, Sali Berisha 25 vjet komunist smiley do benet ereforma ndryshe ?  Te kishe dhene dorheqjen ne 1997  dhe te mos merrej me me poltitik,sot do te ishe njeriu me i respektuar, e them kete pa diskutim

, si ka mundesi keta ndryshuan mentalitetin menjehere per te bere raforma, apo per te reduktuar problemet sociale te regjimit qe shkoi ?

Format dhe metodat e pushteti te ri, `demokratik` ishin njesoj pak a shume si ato te regjimit te mepashem, Parti-shtet,

Eshte fakt qe deri ne 1997 Sali Berisha perqendroi te gjithe pushtetet ne duart e veta dhe te partise se tij, nuk u be asnje refome efektive, dhe prioritare, dhe deshtimi pas kesaj erdhi , kemi ngjarjet e 97 es, qe  pasojne  me gjarje te tjera qe dihen,  Gerdeci, 21 janari, ect ..

Pjeri me lart ben nje koment dhe thote se asnje ndryshim cilesor persa i perket anes ekonomike, shqiptaret sa  do jane te lire,  prap jane te varfer, dhe me nje shtet te dobet dhe te korruptuar,

1/2 e shqiptare mos me shume jane jashte kufijve emigrant , dhe nuk ndihen te sigurt te kthehen ne vendin e tyre, sepse ka boll probleme sociale qe nuk kane ndryshuar ! e kshtu se u zgjata, por me shume per te kuptuar , te verteten e ketyre ngjarjeve, qe mos te genjejme veten me 8 dhjetorin dhe te fshehim koken, si puna  estrucit !

faktet jane kokforta, menduam se do na dilte me mire, dhe shiko ku perfunduam. Kte po thote dhe Pjeri. Per me shume lexo VQ

Pjer i i ka zberthy ca gjona ketu tek peshku, kshu qe s `eshte nevoja me lexu VQ,

 

Sdo ishin më shqiptare po mos te mburreshin me buje e eufori qe jaaaa 'une isha aty'. Prej meje e keni lirinë. Labt kane 100 vjet qe e kan bo gjoksin brim duke bertitur 'ne hodhem talianin ne dët' ( ve bast po skan ik vet italjont tu menu hë se ktyre ja gjejm ndryshe anen, pa lufte). Partizant 50 vjet na kan ca trapin 'Ne u cliruam ne ne neee, tanie ka e radhen kto pickellonjat e reja zelaraska si mesila... Jaaa ne e sollem demokracine ne ne neeee. Ska gjo me te keqe se katnari qe ben lek papritur dhe shqiptari qe rrethanat e bejne te jete pjese e ngjarjeve historike. Ruju ktyre. 

Labt kane 100 vjet qe e kan bo gjoksin brim .. Partizant 50 vjet na kan ca trapin smiley ..Shif pak dhe nga Skënderbeu e Mehmet Aliu

Partizanët dhe labt nuk janë Bukëshkalë " Kujt ja çajnë trapin , edhe kujt ja bojnë brim, ja Pagujnë ".Po të ka mbet ndonjë pagesë pa shlyer thuj o burrë . Kanë lënë trashëgimtarë që i ruajnë ato zakone .

Në fakt një gjë mbase e ke të drejtë ..Ta kanë ÇARË po vendas .smiley

Duket mezi pritët këta të Rijtë pas 8 dhjetorit , tua çajnë edhe të hujat . Mos ke ndonjë mospagesë e të ka mbetë hatri me ta smiley

labt jo vetem italjont po te bejne dhe teçin.., veç dët nuk i thone.

Emocione te paharruara,mitingje xhenuine,askush ne qendreat e punes nuk na shtyu  te dilnim ne shesh ,ashtu si qeme mesuar me pare se do t'na hiqej dita e punes per mospjesmarrje ne miting,me dhimbje u largova nga tirana e dashur,e kujtimeve,e ngrohtesise familiare....e veshitire demokracia dhe mergimi,si dy organe te huaja te trapiantuara ne nje trup qe kerkon jete....mgjt fituam lirine,nuk eshte pak. 

 

Sigurisht respekt !! shume nga keta qe flasin e pellasin sot per ato dite,ne fakt ishin te paanshem si puna e saliut e si puna e 80-90 % te popullit ne ato dite.te pakte ishin ata qe per nje arsye a tjeter u vendosen perball atyre akoma me te pakte qe nuk donin ndryshim....nga keto festime alla monizem,nuk mesohet kurre asgje,vetem sa perseriten te njejtat gjera....per mua do te ishte me interes te dija pse kjo gje ndodhi ne 90 e jo ne 88 ? nuk kujtoj se jetohej me mire ne 88 se ne 90 e fakti qe kishte mbetur vetem shqiperia nuk ma mbush shume mendjen..kishim te pakten nja 30 vjet qe kishim mbetur te vetmit ! Po nejse,sa per krahasim..ai brez u vonua me 2 vjet..ky brezi qe erdhi me pas iu deshen me shume se 20 vjet te heq qafe sharlatanet qe solli ajo kohe ne pushtet, e akoma i ka neper kembe si askush ne vendet evropiane me nje histori te ngjashme!

ky Erion Veliaj sa here qe e shikoj me kujton ate personazhin e Dickens-it Uriah Heep

po sikur jane 2 e 2 o Agrono,njesoj te dukensmiley

shshshshsh paska qen serioz fjalimismiley

mesa duket ky ia ka gjet onen shefit, llu$tra boja smiley

Ne kete dite te shenuar Dhjetori nje pershendetje e vecante u shkon gjithe forcave te policise dhe te sigurimit te shtetit te cilet treguan nje nivel te larte profesionalizmi (ne nje situate te jashtezakonshme) duke mos shkaktuar humbjen e jetes te asnje studenti protestues ne Tirane.

 

Faleminderit Polici!

Faleminderit Sigurimi i Shtetit!

Verzhezhe - atdhe i cliruar, me shtet dhe rregull... DINJITET! Njatjeta, diell!

Llaf për Rahmet z Roni ose Fjalë për Gur Themeli !

Figura Qëndrore që edhe nën petkun Civil sot i japin Tonin Vendit .hallall

 Pa harruar partinë që diti të manovrojë dhe të mos Dështojë por të Pjell fëmijë që morën në Drejtim fatet e Vëndit . Dhe sot me të drejtë krenohemi që duan të ringjallin protestat smiley

 komenti i shkabes ketu poshte (ruhet nga shteti)
 

Vazhdon shfrytezimi i femijeve per politike, e Agron? smiley Ja ku ta bera qejfin, t'u pergjigja. Mjaft per sot

Keta jane grup rinor politik, mese i ligjshem e mese normal, sepse jane regjistruar per ate pune me vetedije e leje nga prindi. Une e kam per ata qe nxirrnin femijet ne mitingje dhe kundermitingje, ose do t'u vinin mungesa ne shkolle; qe i conin me detyrim ne studiot e tv klanit; qe i vinin te zberthenin predha me duar ne Gerdec e pastaj shanin prinderit kur kerkonin drejtesi per femijet e vdekur; per ata qe lane jetime me 21 janar dhe ua quajten prinderit e vdekur kriminele me cadra pistolete dhe lavire bulevardesh; per ata qe lejuan femije te rriten mes droges se lazaratit dhe u dhane arme ne dore femijeve me mbiemrin Aliko per te qelluar kunder policise; per ata qe shfrytezojne 5-vjecare duke genjyer per vendndodhjen e tyre ne burg; per ata qe lane femije pa buke me firmat piramidale e qe derguan avione per te bombarduar prinderit e tyre protestues, sa u detyruan pilotet te shkojne me gjithe avione ne itali. Gjera te ndyra prej diktatoresh afrikane e serbe qe as komunistet shqiptare nuk i bene gjate protestave kunder tyre. Gjithe keto te zeza qe s'meritojne as te diskutohen, sepse duhet te jesh idiot te besh krahasimin me forume rinore. Prandaj ju poshteroi populli duke ju shperfyteruar ne votimet e vitit 2013 me me shume vota kunder se c'ndeshkuan komunistet, eterit tuaj.  Eshte si nata me diten e s'ia vlen as disktutimi, sidomos me genjeshtare antishqiptare si ti qe perkrahe serbet plot ekstremizem kur u ngrit droni ne Beograd dhe vetem shaje shqiptaret me urrejtje te padegjuar, njesoj si mbesa e Berishes. Tregon edukaten e familjes tuaj politike. klm

Jane gjimnazista qe lozin me top dore, minorene qe perdoren politikisht. Injorance e madhe. Tërp!

Kjo "klm" ia ve vulen komentit tend! smiley

 

fokusohu pak te ylli hebraik i vareses se zonjes rama;

provokacija!

nderime studenteve te dhjetorit por na late ne balte.

shif se mos i ke ngaterru me babbo natalensmiley

t4e, paradoksalisht babbo natale u bete me vone dmth u fshehet ne polin e veriut, dukeshit ndonjehere ne vit dhe sillnit dhurata smiley

ca doni mo ju, ju sollem lirinesmiley pastaj edhe bota kishte nevoje per ne, mos u beni kaq egoistesmiley

seriozisht tashti, ju zor se e kuptoni nevojen per me pa bote me sy, ne shume kuptimesmiley 

e kuptoj, jeta nje eshte dhe eshte e shkurter.

nuk te kane lone ne balte, por te kane fut ne balte; studentet e dhjetorit me ideologjine e tyre i ke gjithandej ne establishment sot.

nje levizje e atille s'mund te kete qene vecse e sinqerte, per kete s'kam asnje dyshim. flaka u shua shpejt ama. eshte pak a shume si skena e fundit te 'the graduate'.

 "Flaka u shua shpejt" pasi perkohshemria eshte ne vete natyren e gjerave gjenuine. Te njejtin fenomen konstaton nje filozof (i majte) francez tek fillimet (po fillimet fare fare amà) te levizjes se Solidarnostit ne Poloni, ose tek ato te studenteve te Tienanmenit (ne 89) : gjithmone vetem fillimet! Ose siç thote nje filozof (i gjathte) si Haidegeri : sepse vetem fillimet jane te bukura. Dhe vetem ato meritojne te jetohen.

me lirine vjen pergjegjesia thote Sartre. ndoshta per inerci te se meparshmes, ndoshta per ceshtje arketipale, liria u be barre e rende dhe e drejta per te zgjedhur u rikthye perseri tek instanca superiore. 

Nuk duhet bo  shumë rob i thënieve. Shoqëria njerzore ecën dhe gjithshka ndryshon . Kanë Vlerë e janë të qëndrushme ato që janë të Prekshme e të Jetueshme  .Njëherë i është vënë Vula ..

Çdo hap drejt Dijes është një hap Drejt Lirisë

dhe  Dija e rjedhimisht dhe Liritë janë të pafundme ose aq të fundme sa të ekzistojë shoqëria Njerzore . Në fakt në se ke hedhur një hap me leximin e Sartres drejt dijes do të thotë ke hedhur edhe një hap drejt Lirisë por ...Jo si stacion ... apo krahasim me Injorancën që mbollëm pas Lëvizjeve " se Liria zotrie "

që do të thotë Me lirinë erdhi Leshi Përgjegjëisë !

Lirinë nuk e sjellin KURRË kalamaj sado me shkollë të jenë .Ata hapin dhe Inicojnë një proces po u shfrytëzuan Mirë pa kaluar në anarshi . Idealet e tyre janë FLLUSKA Sapuni ose " Me urdhër të Peshkut "

me lirine vjen pergjegjsia e ka thone dhe spidermani mersmiley,

ndoshta nuk kane qene asnjehere realishte te lire. Nese do ta krahasonim me nje post 68 te perendimit(si tha ai mjeku frong, ne i kapercym ca vite), 90 ta jone; the ambigous legacy of 90 do perkthehej;

Recall here Lacan’s challenge to the protesting students in ‘68: “As revolutionaries, you are hysterics who demand a new master. You will get one.”

And we did get one – in the guise of the post-modern “permissive” master whose domination is all the stronger for being less visible.

 Was all the drunken enthusiasm of freedom just a means to replacing one form of domination with another?

Po sikur balta ka qene aty para se te dilnin studentet rrugeve.

Studentet nuk ju lane ne Balte por Shqiptaret i braktisen Studentet kur Cuni i Shjeqeres i perjashtoi nga levizja studentore e me pas edhe nga Partia Demokratike per ti zevendesuar me aparatchik komunist e sigurimsa...sic ben sot. A i imagjinonit dot  Studentet e 8 dhjeteorit ne nje grup Parlamentar me Kac Islamin e Xhuvelin???? Uji ishte i paster drejt nga burimi prenda atyre mundesive e asaj kohe por u ndot gjate rruges nga Cuni i Sheqeres e shqiptarete e shitur per Para e Ofiqe. Shifni nivelin e perfaqesuesve qe mbrojne PeDin e sotem e ske ci do mo studentat....por individ me luge ne brez qe hane ashtu....

 Prirjet seksuale të   xhiBoles në shqip ..Studentët ...

Pështymorja panorama , trusti lakrave mapo dhe nuk mungon, edhe Jargëtorja stilolapsi .comandanti .com.  smiley . Që të njihesh kur Organizon nuk do të thotë që të njihesh ditën kur je jasht Shtetit . Ndryshon puna me shokët antikomunsitë që njiheshin prej Kohësh  me Byronë politike si sali Qenef berisha . Ju desh shumë mund e punë në krye të Lëvizjes për Liri e Pavarësi në 8 Dhjetor smiley ...për Udhheqjen e Turmave në lindjen e InteliDjencës Sqapore në ditët e Sotme .

I vetmi që i mirkupton studentët si në Vlorë ,  sa pas pak U lëshoi xhandarët dhe futi vendin në Luftë Civile ..pothuajse të plotë . Ai një i vetmi dhe i pashoq Komandanti i SHQU-Popullore ..lapsi .comandanti .com ..Burrë  MUTI i shtetit ... sali Qenef berisha !

Rapadam rapadam dipi dopa e studentët  ranë  te gropa smiley

idriso,se kuptoj pse ke ket urrejtje pothujse patologjike per ket mazllum sali leshin?... 

E kena pas nji me der në fund .Erdhi dhe nji me derr në fillim ..smiley

Ka një tezë jo vetëm për InteliDjencën tonë "Asgjë nuk lind prej Hiçit "

Është i Vetmi që e TEPROI e DHJEU e Ndoti intelektualisht , e kaloi Masën me " se diktatura zotrie " Pasi mashtroi se  " është antikomunist i Orëve të para " me Pordhë , bëri gabimin më të madh e më të rëndë Historik .

Krijoi artificialisht VLERA të të pResekutuarve dhe Shqipërisë si Kamp me tela .Tepër ishte dhe në fushën e Propogandos por edhe pranohej sikur mos ta kish shndërruar në Platformë praktike  që solli  shndrrimin Jo vetëm në Politikë zyrtare të  këtyre palaçollëqeve por edhe Mbishtresëzimet që krijoi në Ofiqe , Shpërblime në para ndaj pjesës tjetër të popullsisë .

 Me Platformën e tij të Varrim-Zhvarrimeve , të sundimeve Krahinore ,dialekteve ,  akuzave ndaj partizanëve dhe Mohimin e vetes ( babës) si bazë e Luftës e shtëpi patriotike mbolli një përçarje ndër shqiptarë që dha pasoja të tmerrshme pas katër Vjetëve

Ai u shndërrua  Nga Kerierist në Kriminel Gjaksor . SOT ne trashëgojmë një Shqipëri si Një GROPË Haleje gjigande prej tij .Për të mos folur për Squpverdhit e SHQU-p që i përdor si Kone .

Përveç Injorancës dhe paftësisë me 97 , 98 dhe Veçanërisht Rambujesë  nuk dihet Kujti shërben Shqiptarëve KURRË Ai është PUS Krimi 

 Është akoma Violina e Parë e asaj që Quhet Opozitë  pa të cilën nuk kemi demokraci e Pluralizëm ! Gënjen  vetëm qorra që i shërbeu ish kastës

 Në fakt harrohet të thuhet se në kushte normale nuk do të kishte pasur mundësi as ta imagjinonim ballafaqimin me trupat hitleriane.

Përveç Gomarllëqeve për I.Qemalin edhe kjo duhet që Ky rondokop kryekëput një cop Injorant , të lëshojë bajga të tilla të Fantazistëve shkencorë të ballistëve .

Thjesht një pëjetje se nuk e lexoj më tej pasi jam i bindur që një Mediokër nuk mund të shkruajë më shumë se një Mediokër në të kuptuar

Cilat janë kushtet normale që do Imagjinonim ballafaqimin me Gjermanin ...smileysmiley

Kam pasë njëfarë respekti për ca "përpjekje " për të zhbiriluar ndonjë gjë , po me këtë vërteton se ky qeka një kuakuarakuak !

Dhe do ti shtoj një gjë këtij si i cilëson Rama rr.K ..

Causheskun e vrau Zbulimi Rus nuk e vramë ne ..tha ish Drejtori k/zbulimit Rumun ...ndërsa në Shqipëri kishte një me shkollë Ruse ... Iiiiiii çfarë Niveli ....

“Le t’i themi Edi Ramës se ne që përmbysëm shtatoren e diktatorit në shkurtin e vitit ‘91 dhe bustet e gjalla të bllokmenëve, ne do të përmbysim shumë shpejt bustet e bijve të tyre, të Edi Ramës dhe neobllokmenëve të rinj, të cilët kremtuan lirinë ritet e diktatorit gjakësor Enver Hoxha. Rehabilituan Hoxhën. Dekoruan mbi një mijë xhelatë, persekutorë, armiq të lirisë të shqiptarëve vetëm e vetëm për të nderuar kohën e etërve të tyre. Dhjetori ‘90 është një apel për çdo të ri, për çdo shqiptar”, tha komandanti smiley

Kumandari eshte bere si che guevara , vetem thirrje revolucionare di te artikuloje.smiley

Ore, po pordhet e nje te rrjedhuri  llogarit dhe sjell ketu ? Mos ore se un te di ndryshe! Ka mbaruar ai, nje here e pergjithmone.Por eshte i tmerruar prej frike te zullumeve pafund qe ka bere .

45% e komenteve qenkan perseri nga Idrizi (vetem 17% e komenteve jane nga kolaboracionistet e dhjetorit) megjithate shteti dhe Peshku vazhdojne t'i japin merita rinise se dhjetorit. Ka ardhur koha per Diten e Idrizit. 

I forte je per zotin qe llogarit perqindje komentesh. Te parafytyroj qe numro komentet e idrisit nji ka nji: skrolling down slowly, 1, 2, 3, 4.... Ne fund fare, ne leter sheno shumen totale dhe me pas kryen llogaritjet perkatese per te nxjerre perqindjen. Nji zot e di se cdo boje ti pa peshkun! Keni bo sevap ju o cuna qe keni hap peshkun. Ja keni siguru vetes xhenetin! 

Rono, qenke ligeshtuar sonte, komentit tend i mungoga shabang-u i zakonshem qe te karakterizon. Pse kshu, apo ngaqe... 

a) Pjeri s'ju erdhi tek faqja e re kur iket nga Peshku dhe ti e ftove ate eksluzivisht 

b) Diversioni yt ne kete teme cuditerisht s'gjeneroi shume komente

c) Adminat ka kohe qe s'kane sjelle nje teme per Berishen

d) U mundove ta besh me stilolaps 45%-en e 202-shit dhe t'u be xheloz kalemi

b) Diversioni yt ne kete teme cuditerisht s'gjeneroi shume komente...ky eshte zhvillim, do kish thone Genc Ruli. 

 

E shtrydhen 8dhjetorin kulisat e Cunit te Sheqeres mo e si limon....nderkohe qe dhjetoristat e atyre viteve i perzune te gjithe e PeDi perfundoi me aleate si Nano gjithekompromentuesi e Like Kingmakeri sa here kishin nevoje per stabilitet.

Ene sot e perdorin ket dite te vecante Jo per te reflektu por per rehabilitimin e Cunit te Sheqeres keta Kamunistat e Shqupit.

Po si nuk i LAN nje ves pa i kopju Merhumit kta mer Amon. Ishte stazhi i Cunit te Sheqeres Tek Kapo Dinasti vendimtar apo ishin komunist ne mentalitet si grup Talibanet e Shqupit? Kta bijte e eterve sbojn dy lek....Cuni Sheqeres e shate palloshin bastard kurse Ramizin ne 8 dhjetor e qute komandant legjendar....osht prish rraca sipas komandantit.

Njeriu qe qesh -Basha !

Basha:

Këtu kulmoi liria. Përplasjet kurajoze të studentëve gjunjëzuan shtetin policor, sigurimin dhe diabolizmin e diktaturës.

Pohim i pavërtetë i z.Basha. Pas protestës së studentëve më 8 Dhjetor 1990, në Marsin e vitit 1991 u mbajtën zgjedhjet e para pluraliste dhe Partia e Punës arriti të fitonte sërish zgjedhjet dhe të mbetej në pushtet, zgjedhjet u konsideruan të lira dhe u pranuan nga Partia Demokratike.

Basha:

Këtu u finalizua dhe u shpall publikisht nga lideri i Lëvizjes Studentore, Azem Hajdari fitorja e pluralizmit politik në Shqipëri.

Pohim i pavërtetë, në kërkesat e studentëve u kërkua pluralizmi, por kërkesa e tyre nuk u kundërshtua nga sistemi por u mbështet dhe u kryen dhe rregullimet ligjore që e sanksiononin atë.

Basha:

Këtu u hodhën bazat ideore të demokracisë, ekonomisë së tregut dhe zgjedhjeve të lira.

Pohim i pavërtetë, bazat ideore të demokracisë dhe zgjedhjeve të lira datojnë që nga Greqia e lashtë, në mënyrë fiktive kryheshin zgjedhje të lira dhe në periudhën e komunizmit dhe i njëjti fiktivitet është trashëguar dhe në periudhën post-komuniste dhe ende Shqipëria vuan problemet me zgjedhjet e lira dhe kjo konsiderohet si një ndër pikat më të dobëta të sistemit që kemi ndërtuar.
Shembulli i ish-kreut të KQZ-së Arben Ristani i cili është emëruar fill Sekretar i Përgjithshëm i PD-së nga z.Basha, është dhe prova e kulluar e institucionalizimit të konfliktit të interesit dhe e implikimit të partive politike në deformimin e zgjedhjeve në Shqipëri.

Basha:

Këtu lindi Partia Demokratike, forca e ndryshimeve të mëdha europianizuese.

Pohim i pavërtetë, pas ardhjes së Partisë demokratike në pushtet në vitin 1992, vendi u karakterizua nga një sistem represiv të përndjekjes së kundërshtarëve politikë dhe të gazetarëve kritikë. Pasojë e kësaj klime në vitin 1997 vendi kaloi në kolaps total dhe i’u largua më shumë se kurrë Evropës.

Farsa e nje feste…

Cdo vit duket se perseritet i njejti skenar. Thuhen e deklarohen te njejtat gjera ne fjalime, ndonese nga viti ne vit, euforia dhe entuziazmi i kesaj date e ka humbur shkelqimin, per vete faktin se perfituesit me te medhenj te ndryshimeve pas vitit ’90 ishte nje kaste politikanesh, e udhehequr nga Berisha, qe shume shpejt u konstatuan si ‘kasta e pardesyve te bardha’.

 

Po si nuk i LAN nje ves pa i kopju Merhumit kta

Merhumi, per kujtese, si lidership i takon kohes se vet,  kishte plot bota lidera  te tille politike deri vone (say '70s). 

Tjetra, sot vetem femijet tuaj o emigrante te botes se madhe, krahasohen me arsimimin qe ai mori nepermjet programit te huaj (fr.), se juve jo e jo, s'krahasoheni dot - s'ka hic rendesi diploma qe keni fituar ne moshe madhore ketej. E keni parasysh besoj diferencen qe keni ne civilizim ju si prinder, dhe femijet tuaj te rritur ketej !! Aq me teper kur behet fjale per influenca te nje vendi te vecante kulturedashes si fr. E keni parasysh sesa ndikojne keto ne personin e nje adulti. Sikur vetem kaq, te kihet parasysh para se te stigmatizohet si me prerje thike, kjo figure e 'Merhumit'.

Mesimi i "historise e re" nuk ka thene njeri qe behet duke harruar gjithcka. Dhe s'ka vend paraleli me njeriun "Cuni i Sheqeres"- njeriu i askundland-it.

July 21, nuk po boja ate krahasim qe pretendo se del me keq. Merhumi ishte i pashkolle dhe pa-profesion, ndryshe nga Cuni i Sheqeres qe ishte me shkolle mjekesie e profesion ku edhe spikaste per zotesi. E kisha fjalen qe Cuni i Sheqeres njesoj si Merhumi i shpartalloi bashkeudhetaret e bashkethemeluesit. Per me gjet ndonje Dhjetorist te Hajrit duhet me qit vize dhe udhetu shume larg. Nejse ti paske mendim te mire per Merhumin dhe e sheh si Karizmatik qe e lundroi popullin tend ne ujerat me te turbullta bash si Cuni i Sheqeres per interesa familjare.

ne rregull, por per shkollen, une argumentoj me cilesine humaniste te shkollimit, sesa profesional. Tek brumi qe ajo  iu gatuan personaliteteve te ardhshem individuale. Si nje bazament per aktivitetet, sjelljet, jeten e njeriut. Permbi kete, mund te rrjedhe i madh diferencimi midis njerit e tjetrit person, keshtu apriori, te flasim. Psh. "Cuni i Sheqeres" e nxori shpejt botekuptimin pa asnje vizion a perspektive humaniste, perkundrazi, nje individ i dobet, nje mashtrues ordiner, 'while he was alive and living', ne pak mandate pushteti.

Une mendimin e kam fort te mire per Merhumin. Karizma perben vecori te epokes se atehershme, kam lexu ne nje tekst mesimor. E cila sot konsiderohet kufizim. Dhe qe kultura anemike e jona ne leadership e perdori deri vone (cuni i sheqeres, te themi), kur rrethanat jane krejt te tjera. Dhe kjo ne vend t'i afroje, pikerisht i ndan ata te dy. "Merhumi" ishte bashkekohes i kohes se vet, 'Cuni i sheqeres" erdhi si nga mesjeta.  

 keni parasysh sesa ndikojne keto ne personin e nje adulti. Sikur vetem kaq, te kihet parasysh para se te stigmatizohet si me prerje thike, kjo figure e 'Merhumit'.

Humanisti i madh, Kim Jong-un, i arsimuar sipas modelit francez ne Zvicer do te ishte dakord qe stigmatizmi eshte krim akoma me i madh se ky. Paralelizmi me "Merhumin" sigurisht do ishte nje cinizem banal qe nuk konsideron leadership-in si vlere meqenese mund te jete pozitiv ashtu siç mund te jete negativ... 

 

Tjetra, sot vetem femijet tuaj o emigrante te botes se madhe, krahasohen me arsimimin qe ai mori nepermjet programit te huaj (fr.), se juve jo e jo, s'krahasoheni dot - s'ka hic rendesi diploma qe keni fituar ne moshe madhore ketej. E keni parasysh besoj diferencen qe keni ne civilizim ju si prinder, dhe femijet tuaj te rritur ketej !!

Dhe tjetra: nuk e di a e kupton qe duke dashur te ngresh lart Merhumin dhe lidershipin e tij, ne fakt po i ben me keq. Ti po thua qe Njeriu i Ri, produkt i lidershipit te madh nuk krahasohet dot fare me arsimin apo civilizimin Francez te para 70 vjeteve - te cilin e mori me bursen e... wait for it... satrapit Zog. Atehere si e ben kjo lidershipin aq te madh?

P.S. Edhe Cuni i Sheqeres eshte produkt i lidershipit. Just saying.

Veliaj: Rama, një artist që organizoi 8 Dhjetorin ‘90.

Rama: Më 8 dhjetor isha në Greqi smileysmiley

Historia personale e secilit prej tyre tregon se lidershipi nuk fillon në momentin që kanë një hapësirë publike dhe pushtet, por ka filluar për secilin prej tyre që kam pasur nderin t’i njoh personalisht kur kanë qenë kyçë, pa poste, pa ofiqe për të frymëzuar njerëz, për të organizuar njerëz, për të mobilizuar shoqërinë dhe për të parë gjëra që shumica nuk i shihte dhe nuk i ëndërronte më parë. Ndaj më vjen mirë që sot kemi jo njerëz që përfaqësojnë një pjesë të pushtetit politik, mediatik ose të shoqërisë civile, por njerëz që përfaqësojnë një histori suksesi të lidershipit. Unë e kam njohur Edi Ramën jo si Kryeministër të Shqipërisë, por si një artist, si një profesor të studentëve, që organizoi 8 Dhjetorin dhe që kishte vizionin për të kuptuar se ai organizim mund të transformonte Shqipërinë shumë e më shumë se politikanët e asaj kohe", tha Veliaj në takimin e djeshëm.

e festut e?  me ke e festut?

E hene, dite pune, cti festoje emigranti i shkrete. Po ja kismet te premten mbas turnit te punes ta rrekellej nje gote te olive garden me shoket e mi juan dhe pedro ne kujtim te sakrificave te laures dhe mesiles. Ne kujtim te te gjitha laurave dhe mesilërave te heshtura out there, kjo teke don julio eshte per ju, salut.  

keta 8 dhjetorin duan ta bejne si 8 nendorin!   sot,shumica e te rinjve te asaj kohe qe dolen rrugeve dhe e shtyten sistemin e kalbur te binte,jane pergjithesisht kunder pervetesuesit te asaj ngjarjeje,sali berishes.

sot ,duhet te thirrej o sali o legen ke 20vjet qe na genjen!  ky do te ishte reflektim.

shqiptaret ende nuk jene pjekur politikisht qe te perqafojne nacionalizmin modern evropian.  fakti qe esatpashizmi vazhdon te jete trendy ne shqiperi,edhe mbas 100vjetesh shtet shqiptar,,eshte treguesi kryesor dhe arsyeja kryesore e prapambetjes .

dita kombetare duhet te zevendesohet me dita shteterore,sepse kombetarja,pervec qe eshte fjale e papelqyeshme nga integrimismiley ,perfshin troje me te medhaja se ato te shtetit te sotem shqiptar. 

dita kombetare duhet te zevendesohet me dita shteterore,sepse kombetarja,pervec qe eshte fjale e papelqyeshme nga integrimi [smiley] ...

 

 

smileykujdes me kto lloj komentesh byrazer,ca s pret  nga kta integrimsat per Swinger klubin BE, neser e bejn debat dite ne kuvendin e sorrave  

 

Ej, jo se du me vone ne diskutim datat historike, smiley , po a nuk duhet kujtu 9 dhjetori pak mo shume se 8 dhjetori, apo e kam gabim une? 

Kur ishte e shtuna qe dulem ke Liceu? 8 apo 9? 

Se ajo e te premtes ne darke si zorr se dallon shume nga ajo e shkodres apo e kavajes- qe te dyja episode me te hershme.

cilin episod egzakt perkujtojme?

Kur ishte e shtuna qe dulem ke Liceu? 8 apo 9?

8 ka qene e shtune. Liceu ka qene dt 9, e Djele.

Edhe une po te isha si Xhibolja "me dysh " do e mbaja dhe te shtRune dhe te dRiele . Nuk ka dileme ketu .Shoqja Gjembi e ka pecjelle shume mire ne Kujtese .

Dy eshte me mire se nje ..NN

Ne fund fare mblidhen te korrat dhe fillojme mendohemi mbi ato qe kemi ne hambare.

Cfare solli 8 dhjetori  per te nderuarit e anetaresise se PPU ?

Per shume shoqe dhe shoke plot gjera te mira si kenga " ja na erdhi viti ri / sa jam i gezuar / porsi une cdo femi / pres per ta festuar.."

Dhe pak nuk eshte kur mendon qe solli Lesh me shumice , Nje Derstile te shkelqier tek PPU , dhe vet doren  Drejtoreshe ...kryetaren e te Baraztundurve Shoqen Xhibole smiley

Sipas te perndertes LeftGOPE ..te kesh dhe nje Kawassaki dhe te q...Jeten

 

Une nuk mbaj mend datat nga Dhjetori 90, shume gjera ndodhen shume shpejt. Isha kudo bashke me miqte e mi por data s'kujtoj. Sidoqofte ai qe uzurpoi levizjen dhe pastaj iqeeu nanen ktij veni dhe vazhdon edhe sot me ngjan shume me ket personazhin https://www.youtube.com/watch?v=mXGgI7XW...smiley

 ai qe uzurpoi levizjen dhe pastaj iqeeu nanen ktij veni 

sa me pelqe qartesia ne mendim, precizioni ne te shprehur, kapja e thelbsores, gjithperfshirses. smiley

nji verejtje megjithate e kom: po thuaje mer sak, pa double e, gocat e blogut kan me ta fal frengjishten, nanji tek tuk do merzitet, po isoj eshte me ta, si me "ee", si me "i". Pra: "pastaj i qiu nenen ketij vendi" 

Dhe nje merite e ka se ka lene shume antikomuniste te oreve mesit dhe te Fundit .Vete ishte i oreve te para .Nuk i duhen hedhe te gjitha Posht kur mendon se mbolli si fare Gjembi edhe   Xhiboleizmen smiley

Eh mer cim, na ka ngel ora ke 90a. Perpiqemi mos me perdor llafe t'pista para femrave, dikur ishte shfaqje e huj. Na brumosi partia me "virtyte komuniste" por shyqyr zotit horra nuk arriti t'na boje. Flejme rehat naten. smiley

Megjithmen, si na la ajo m... diktature. Kot u trem Ramizi nga Caushesku. Le qe ai dreq e kishte nda menjen me kohe me e shit (keshtu thoshin kunderspaunat shume te brendeshem). Se sot psh shoqja Vito mbase do ishte ne biro, se Partia do ta kishte pas rinovuar besonj udheheqjen. Te pare do kishim Lenken, qe per arsye profesionale, do kishte shpall lopen te shenjte.

Fore ..ver ver ver ver ..ne me se lejon te te bije nje bisede me rp , sh Ramiz.Sic e di kishte kohe qe i kihste vdek Gjruja dhe e donte ate gjene .

Duhet hap shkypnia...thae .Me kaq seks  te kontrolluar vetem shoqen Lenka mund te perdoresh .Po u hap do kete sa te dush qe do lujne ver ver ver ver dhe do clirohet Populli !

U habita cfare Gjenie . Atij i doli llafi , po dhe ty te del e ngrena ose e brejtura e mejtimit smiley

Kot paska pas pat patur Frike . Ai e paskish pas ne vend Tjeter hallin . Gjeni je dhe zotrote  .Cfare nuk ka sjelle 8.. Dhjet e Dhjet ..bone nje Mut te Madh tha elbasanlliu smiley

 

 

                                   Luften e bejne Herronjte,

                                   E qeverisin Maskarrenjte,

                                     Perfitojne Horrat !                    V.H.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).