Pas 16 orësh tensioni, situata e pengmarrjes në Sidney përfudnoi me 2 pengje të vrarë. Pengmarrësi, sheiku i vetëshpallur Man Haron Monis, u vra gjithashtu. Pengmarrësi ishte njeri me precedentë penale dhe shenja të ekstremizmit në të shkuarën. 

PS. (Meqe po flisnim edhe per mediat) Kjo ngjarje nuk është raportuar në asnjë faqe të parë të shtypit shqiptar, edhe pse është ngjarja më e publikuar në mbarë botën 24 orët e fundit.

16 Komente

Do shohim nese masakra e Peshawarit do raportohet ne te njejten menyre nga shtypi perendimor. 130 te vdekur, pjesa me e madhe e te cileve jane femije. 

Po ndonje llaf per keto jo Peshawariotet kishe per te thene? Cave si ty sikur ju bohet helm buka qe hani mi goc!

gjithe australia na qenkerkesh ngritur dukme therritur: "une do udhetoj me tyja" (I'll ride with you).

well, pasandaja, kur u behet e pegera e tjetrit mullar (jo e tyrja, se per te kujdesen vete), thone "pse, pse".

Dakord,"cave" si ne na behet edhe çokollata helm, por tragjike aq sa eshte vdekja e dy personave ne Australi nuk krahasohet me dhimbjen qe do kaloje qyteti i Peshawarit keto dite. Diferenca midis raportimit te dy ngjarjeve eshte pikerisht sensacionalizmi ne te paren dhe ordinerja apo faktikja ne te dyten. Po, vdekjen e me shume se njeqind femijeve e perjetoj si me te rende dhe po, eshte e pamoralshme qe nuk mbart te njejten peshe rendesie ne syte e medias perendimore. Pardonne-moi per mungesen e korrektesise politike! Nuk e dija qe ishe i ndjeshem ne ate aspekt...

Po shoqja Laje, po.

po ne peshawar kto gjojna ndodhin perdit...se harroi media i her nuk bohet qameti. jo se harrun kto, se ne faqe te pare eshte te cdo websiti...po thjesht per muhabet

Lajmin e kishin ter mediat perendimore kendej. Nuk e prisja qe te ndodhte edhe ne Australi. 

Pjero, hidhu cik te ai lajmi tjeter andej nga Pakistani.. çoç kane bere ata  ''miqte'' e tu  talebane atje..

kete lajm e kishin tere mediat Perendimore dhe Lindore bashke.. per ato Jug-Veriore nuk kam dijeni

Edhe ne australi ndodhkan kshu gjerash? Paska ik dhe australia per lesh. Vec ne amerik mos ndodhshin kshu ngjarjesh po per te tjeret kur skane mend ne gop tsomës vafshin. 

Si do i bohet halli me keta budallenje mizore? 

vetem kur ta zevendosjme Nishanin kane per t'u zgjidh kto halle, berber

Jari ka gjynofet e veta, por me keta budallenjte islamike nuk eshte perzi. 

Nga xhybja qe ka veshur ne disa fotografi ky Persiani paska qene shia. Zakonisht shiat nuk bejne keshtu gjerash. Me vone marr vesh qe paska qene i luajtur prej fiqirit dhe qenka bere protestant sunit. #makesense

Eh, u lodhem duke u perpjek me i kuptu kta njerez. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).