Klikoni në foto për diçiturat dhe vendodhjet përkatëse. 

Foto të tjera janë të mirëpritura.

89 Komente

Korca me duket se merr vendin e pare. Tirona, te modhe e paska, po ai dreq sheshi ngeli jetim. Pema Vlores me shume duket si kafaz majmunesh. Paska plas palma gjithanej. Mesa duket kane harruar hap deren e pemes se Vlores.

PS. Rrofsh per postimin

Korca e ka te marre smiley

Pema e Vlores eshte per skrap.  Qyteti s'ka as edhe nje dekorim tjeter, ne kundershtim me vitet e tjera ku coc sajohej ndonje gje me dritat ne bulevardin Vlore-Skele.  Nuk e di kush eshte pergjegjes per zi-ne ne Vlore, kryebashkiaku apo kryedeputeti i Vlores.  

Kryebashkiaku eshte duke shijuar lirine e humbur ne tentative, ndersa kryedeputeti shpall konkurs social kush ben foto me te bukura. Nuk kane kohe per Vloren. E trishtueshme qe kete vit ne Vlore nuk ndjen atmosfere feste. 

Flm për postin ..Pamje festive ..gjendje Relaxi ..Njerëz që duan të festojnë si  Dikur në qetësi ndrrimin e Viteve...pa lehjet e Berishës dhe Berishajve.

Simbole të këndëshme !

asaj  biçimpemes se Vlores, ne vend te yllit siper, ti vene nje pale mustaqe se  ka per tu dukur me interesante.

Keshtu mund te kete dhe funksion edukativ. Psh mund tu thone kalamajve, jane mustaqet e Santes ... se s'hante ...a ishte i prape (simbas nevojes konkrete te prindit). 

Ky vit i Ri shume njerez po i gjen si mos me keq .....disa prejne biletat e shkojne neper Europe .........disa prenotojne lokalet .....disa kollondrisen me njeri tjetrin mes familjesh ............shume besoj se jane me liste e me fukarallek akoma me keq se ne kohen kur te gjithe e blishim nje gjel , dy pula , nje rike , dhe tre shishe vere shesh i zi .......

Nuk ka bredha natyral qe laj-thaj po ate gje-ne e shemtuar vene ne Tirane?! E rrethojne dhe me fence pale. Lol

ka edhe shume te bukur biles, me sa duket  pertojne

sa per rrethimin s'kane faj se atje akoma funksionon ha merr edhe ik smiley

A ka noi hale bredhi pas atyre dritave n'Tirane? 

Eh, noten ene nje qiri me ndez duket bukur. Duhen pare me dite keto "zbukurime ne prag festash". Te pakten per tiranen jane mizerje, ashtu sic eshte kryetari i vete emereuar i bashkise. Ka mbipopulluar rrugen pedonale anash ish pallatit te pionereve (sot rezidenca e nipit te mbretit te veteshpallur Zogu 1) me qebatore e felliqesira te tjera; njerez plot qe mbllaciten me qofte e rrekellenje birra, por aty nuk as uje e as tualete. Mbreme qe kalova andej per ti hedhur nje sy mbante era thartire. Zot na ruaj nga ndonje epidemi.  

Keto fotot ta prishin mendjen! I bjeme kot me qafe shkabes patriot! Shqiperi je vendi me i bukur per mua, me drita dhe pa drita, me festa dhe pa festa. Kurre nuk te krahasoj nga ndjenjat as me pemen dhe as me dritat e NY! 

Elbasani dhe Berati me pelqyen. Thjeshtesi e bukur, nuk gumezhinin nga dritat komerciale aq shume. 

Një shqiptar Gëzon për vit të ri si Ju Ketlina smiley .... pavarësisht se ku ndodhet . Langojt e Berishës do lehin edhe ca Kohë . Mot  mendoj mund të kenë mbet disa qen kazanësh pas pedonaleve të Lul Bashës para halesë që quhet pallati Mbretit !

Princi do na Urojë për kët vit me që ra llafi apo do kemi ndonjë kartolinë nga " na kem feisin e bukit or tie " si top hallve që do na Vërvis LefTKopeja smiley

o Monde, te ajo fotoja e Korces me Rockefeller Center,  doje te thoje:  ''kur e ke zv. kryeministrin nga vendi yt,  apo jo..?smiley

 

ndersa Fierin e ka dekoruar Pikaso..smiley   gjej peme  e ver drita atje.

Flm per korrigjimin.  U ndryshua smiley

Belulo, ata te Fierit duket qe kane patur nxitim. Lere re Loni se iku Germania!smiley

po duket dora e artit abstrakt ne Fier re Nuçi..smiley    po jo te gjithe e kuptojne, jooo..smiley

Epo me u be korca kerrnacka me bukur se tirana hapu dhe te futem. 

O edo bej nej gje per qytetin tat se te jet per ate kllufin e bashkis e ke ter diten tu i ber bokaco sales. 

Korca dhe me piste patinazhi. Najs. Plus Xmas I ndjejne/festojne me shume atje. Prandaj ka me shume atmosphere festash. 

DY qytete   da signori  Korça,SHkodra,laberia e paska rrafshu gjoksin smiley

Boll mo labet, grop e bosh. Lol

e po t'ju bjeri njehere krenaria se na vdiqensmiley

Na doli dhe shkodra kshu? Po tani kush e ka rradhen? Rrogozhina? Apo fushkruja?

do kenaqesha shume po te beheshin edhe ato ,pse jo,ti bejme te gjitha si komuna parisitsmiley

KP eshte vari qillon per vete. 

Ky është një ndryshim rrënjësor për atë vend e ata njerëz të Lodhur prej 25 Vjetësh me atë rapëllimë qenërie . Nuk është ndryshim Politik .Është Human

!!!

Besoj sepse politika ne Shq. e shkrete eshte luajtur ne territore te barbarise, te anti-njerezores.

Ndikimin e politikës në këto vite mund ta ndjesh edhe tek kjo temë e thjeshtë .Individë që duket se kanë një farë ideje për shoqëritë e bashkjetesën , gëzimet e festimet e saj , fillojnë me K/bashkiakët , zv.k/ministrin dhe pale se ku mund të mbarojnë me festimet në Kohën e Tribuve Maja .

Largimi i mostrës Berisha që shpërtheu tubat e ujrave të zeza të " se inteligjenca zotrie "  dhe  futi këtë Frymë InteliDjente edhe për Festën e Vitit të Ri , në vetvete është një VIT i Ri i paçmushëm  ndër shqiptarë . Ja Uroj me gjith shpirt Gëzuar edhe pse para Kohe smiley 

Edhe këta curubabet e tij , shokët antikomunistë smiley do vinë duke u shuar gradualisht sepse nuk do ketë më kush i Ushqen në vathë ...dhe mbase do fillojnë të ndajnë Humanen nga Bishat !

Vlora kete pune ka bere githmon,sinqerisht nuk e mbaj mend asnjeher me zbukurime e drita qe mund te dalloheshin nga qytete te tjera...dallohej vetem per ato fishekzjarret e vogla (harova si u thuhet ) qe te ç'mendin duke u hedhur me vend e pa vend,nga idiot te te gjitha moshave.

Shashka ose kapsolla pra mo se na flliqe. Squheshe cun tamom der ne momentin qe ja plasje nga prapa poshte fustanit kapsollen gocave qe ecnin. Maj mend sikur dje kur ja plasa nje konviktoreje komshie te lagja, Laureta e kish emrin. -Kafsh e ndyre me tha me syte qe i shkrepetinin. Germen sh e zgjati me sa ti hante goja. Kafsha mamit tat i thash serbes. Cunat mrapa zgerdhiheshin. Ate moment e kuptova qe femrat shqiptare jan ca dhi te egra te vrazhda e me to skemi gje ne vije. smiley

Shashka shashka...dihet vajzat ishin synimi kryesor,pastaj ashtu te shanin por edhe qeshnin me te madhe.Mbaj mend njeher nje shok qe ndaloi njeren, o goce ka mundesi nje minut..e ne vuuu shashkat te kembet..ai u be per te vrare veten,iku ajo duke qeshur me te madhe...po kur te pikasnin e mbyllnin veshet..e hoshi e hodhi.. por edhe hyrjet e pallateve nuk mbeteshin pas. Po nuk te linin rehat o kokoleps ne ate vend.. i hidhnin ne adoloshentet,e na vinin nga pas edhe burra me mustaqe duke hedhur shashka,apo i hidhnin direkt nga tavolinat anash trotuarit duke u zgerdhire...bohhh ça imazhe po me vijne ne koke tani..ik o vlla se nuk behet ky vend.

Te ecen kjo praktike aty ku jeton? 

Per veten time jam ndjere gjithmone e poshteruar kur ma kane bere. Nese kjo kualifikon ne te qenurit dhi e vrazhde, le te jete ashtu. 

Per veten time jam ndjere gjithmone e poshteruar kur ma kane bere. 

smiley

 

Injorant!

O hero, se mos e le ndonje shashke te bie ne shesh edhe ti smiley.

Jardin, qe te mos pritemi me thika ne prag festash, dhe meqe permende "gjithmone" une heren e dyte do mbaja me vete ndonje molotov per te kthy kusurin.  

Çka barku e nxjerr Alifi Matraku!

 

Jardin, keto jane gjera femijerie, cunat bejne gjera cunash se sdo luanim dhe ne kukllash si ju. Ca gjera i ka ndare natyra. Ne me shsashka per qyfyre ju me kuklla. 

Qe jane gjera femijesh, dakord. Problemi eshte se shqipot edhe pasi fillon t'iu dale mjekra, e bejne per te ngacmuar me shprese se do gjuajne dike me ne fund... Kete e vuajta ne kurriz jo me larg se heren e fundit qe isha ne Shqiperi...

Nese i bejne akoma te rriturit eshte gabim se cdo gje ka moshen e vet, smund ti besh me kto gjera kur je 30 vjec. Po edhe ti zgjidhi ato rruge ku ecen mos kuturis vend e pavend. 

Seriozisht e ke me kete fjaline e fundit?

30 vjeç...po edhe 40 ..popull adoleshent,vetem ne Vlore e Napoli kam pare skena te tilla!!  Edhe kesaj Jardines mire i thua, nuk ecet vend e pa vend, ne se sheh nje grup me çuna anash bulevardit qe po hedhin shashka..mos u bej si e forte e kalon mes tyre me  pamje prej snobe te madhe,kalo nga krahu tjeter,ka trotuar plot,kesaj i thone kuturis vend e pavend!!

Po cti them o cti them aman. Se kupton ajo qe sipas vendi kuvendi. Jo thote, kam te drejten time te eci serbes ku dua. Ke moj ke terorikisht. As une nuk dal nga brraka apo nga bregu lumit. Apo nga bathorja qe sme bie rruga kurre

Po si, edhe  snobe edhe te kaloj mes tyre? 

Po..ju gocave shqiptare ju pelqen te beni viktimen,pastaj ankoheni pse çunat bejne gallate me shashka,keshtu e mbaj mend  kohen e shashkave !!

Dakord, te ecesh rrugesh dhe te kerkosh mos te te trazoje njeri sidomos per faktin qe je "goce" qenka berje viktime. 

 Avash ti..per nje shashke qe te hodhen!!Shashkat per ate pune jane,per te te trazuar,se ça kuptimi kane?..pastaj fakti qe nje vajze i hidhej nje shashke, e bente ate te ndihej mire...e vlersuar..si viktime e zgjedhur  e jo ashtu kot me kot,se qe thua ti nuk ti falte njeri shashkat..leket shashka!!

P.S. Meqe u permenden shashkat, mos te harrojme edhe topat e debores qe u hidhen femrave rruges. Akoma nuk kam arritur te kuptoj psikologjine pas ketyre gjesteve. Fucked-up...

Po perpiqem ta shpjegoj un me aq sa e kam psikologjisur. Lind bebja, fli or far e keqe se na lodhe trut e kokes. Kshu ja shpreh dashurine nena. Behet adoleshent bebja; ku je qe vonohesh kaq shume se na bere merak o te shpelaft mortja, kshu ja shpreh dashurine nena. Rritet ky edhe e shpreh dashurine me topa bore. Shtriga partnere ja shpreh duke ja kthyer- tu hapt kaptina ishalla. Dashuri ballkani un jardine, ter nerv dhe temp. 

Dhe pyesin ku shkoi romantizmi pastaj... smiley

 

Ato quhen " topa bore hedhin shoket tane " 

topat e debores? smiley . Ti e ke fjalen kur i vendosnim nje gur brenda?

kto shashkat (kapsollat) i urrej per vdekje. Ne kohe bore,nga topat qe qellohet vajza percaktohet dhe sa sexy asht. smiley
ne kohen e femijrise time, kane qene disa llastiqe me kerrabe prej teli dhe si llastik perdorej fija e llastikut qe nxirrej prej atij te brekve.Si fishek perdoreshin tella alumini ne formen e grepit.Te mpinte aq shume te dhimbte shpirti kur te binte.Te shkreta vajaza ca vuanin.Shenjimi zakonisht merrej te te pasmet. smiley

Bigat smiley !!!

Zot, kur e menoj sa gjynah qe ishin. Zakonisht,vajzat ishin me te rritura se ne dhe, kur u drejtonim llastiqet,ose vinin duret perpara ose mraopa dhe na luteshin, aman mos,ose n'a hakrreheshin dhe turreshin te n'a binin si te mundnin.

Nuk t kapi ndonjera prej veshesh? Plumca quheshin ato. Lol

p.s. me duket se te gjeti ajo konviktorja,sa inat mbajne per nje shashke smiley

niko peleshi per kryetar bashkie te tiranes? Veliaj ndoshta do te ishte me mire, edhe ja degjon llafin Rames. Por ndoshta Peleshi ja ka marre doren ndertuesve - di ke te lere prapa dere. 

O Zot, ndihmoji ato njerez qe nuk kane te paguajne dritat, ndihmoji te bejne zgjedhjen mes pageses dhe ushqimit, mes ftohtit ne shtepi dhe ftohtit ne qeli' ! Amin !

Zoti po tjet burre i mire na jep ne gjum sot nje mendje per neser samp-udinese torino-genova dhe inter-lacio per 500 euro. O mer zot liroje at dreq dor smiley

Ueee ca mrekullie Tirana. Shyqyr me ne fund, hallall. Ku ka si Tirona lale ku ka si Tirona smiley

Ai te pakten e paska nje shtepi e dru per t'u ngrohur. Po ky... apo ky tjetri. I ka lene shteti si qener rrugeve.

ajd Kosova, majeni me shnet sullton pekmezin

mos harroni me hongër naj dor pilaf me piper të zi cipër, edhe shpejt porosisni shallvaret. mo u qellni se shum e keni shty.

ja, shukr qi vje ti, ene na hap orizonte.

i modh.

nuk o me zor dashnija. bojini i zo erdohanit. pale po sjell naj cik plonc e pahce.

hiqnia kpucet te dera. ulnia komkryq, ene bismilah rrahmon e rrahim!

ah, po, mungon edhe nji trajtim teorik ne forme te 7 kumtesave dhe 16 perkthimesh nga teoricjentat e vetvendosjes mbi qeshtjen. duhen ca sqarime naj her. teorike flas. te fellta. ca ka thon benxhamino xhili psh, per ket problem.

dil ti me kal ne central park me kal dhe si babagjysh pa leje nga bashkia te shesesh foto dhe te shohim nese do te lene!

aha, paska qen pune leje dmth. pune rregulli.

ok, terhiqem.

mire ua kon bo, kaurrve te kuq!

Bukur Korça!

Bukur smiley

Shqiperia ne terr .

romantique. 

Ulini pak se na qorrut Satelitin me kto drita

stin e merzitshme ne peshkt.

rob serioz e tshqetsum mbi mbarvajtjen e whatever.

arrrivederla salerosa.

smiley

salerosa = sale + rosa smiley                          

edipatoku = edi + patoku do thoshte nje salerose 

Prag feste me te zymte ne Shqiperi nuk mbaja mend prej kohesh. Ne cdo drejtim...!

Mjafto te dalesh neper tregje dhe te pyesesh ndonje tregtar se si po ecin shitjet, kupton zymtesine dhe fukarallekun. 

Mjafton te degjosh, te gjithe duke u ankuar...

Nje budalla ne Vlore premton azil ne Gjermani, menjehere eksod nga Vlora deri ne Durres...

 

 

 

 

Ne fakt ne kete kohe fillon pazari i madh ne shqiperi per vit te ri...me sa shkon gjeli i detit? po pula? me sa jane portokallet? Mandarinat? Po arrat?Keto nuk gjendeshin..se ato bakllavate e kadaifat nuk ishin problem..

Dakord jam dhe une, Redi. Rrofte Partia Demokratike Shqiptare! Rrofte sa malet shoku Sali Berisha! 

Mu ata te shpise me thone koko mire jemi. Vetem hajdutet e parazitet thone ankohen po ato o bir jane ankuar gjithmone. Sei ca te besoje robi shkret

LefTKope..po e ke vervitur kete kuqalashin me perpara .Nuk qullosi gje , pune gek -meku .Hidh ndonje Pamapers cilesor si Keshilltari a Solidarnosci smiley

Ata po ! Merzine ja kthenin ne Force Popullit . Ky i le ne terr smiley Si ky gushKUQI me cicerima te zgjuta " Ra Shtei Komunisteve "..kemi qe ne 45 qe i degjojme smiley

Bej si te besh Lesho ndonje Glase tamam jo keta perc percat ..ndonje te lloit

Rrembeni armet . smiley

Prag Krishtlindje ne fakt! 

Po nje foro nga kulla eifelit ne korce nuk na sollet?????

E ca te festosh? Mjerim-in!?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).